Academisch leven in Duitse bezettingszones WEERBERICHT Aan de wortels onzer Jaarbeurs wordt geknaagd Spoedige verwezenlijking bouwplannen dringend noodzakelijk 38 hogescholen werden gedemocratiseerd Met een'enkel woord B6ste Jaargang DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947 No. 26180 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 DE tijd is voorbij, dat critiek op het rampzalige Indië-beleid onzer re gering door vele voorstanders dier politiek werdbeschouwd als het ex clusieve domein van de aarts-reactio nairen en de super—imperialisten. O zeker, er zijn ook heden ten dage nog lieden in Nederland, die de talloze republikeinse woordbreuken en de ge vaarlijk-opruiende taal van Soetomo c.s. verklaren uit het gebrek aan vertrou wen, waarvan de actie van een bepaald comité dat. overigens niet de minste in vloed heeft op het regeringsbeleid, blijk geeft en die het Nederlandse besluit van 21 Juli j.l. tot het voeren van politionele actie en de opmars naar Djokja "(maar vooral niet te ver!) beschouwen als de nekslag voor de „goede samenwerking" tussen Nederland en de Republiek, maar bij de beoordeling van dergelijke uitin gen kunnen slechts verwondering over hun politieke kortzichtigheid en mede lijden met hun verblind idealisme om de voorrang strijden. De'overgrote, meer derheid van ons volk heeft leren inzien, dat de „verbeeldingskracht" van een prof, Schermerhorn Nederland èn In- dië gevoerd .heeft tot aan de rand van de afgrond. Dit inzicht is helaas opgebouwd op de droeve werkelijkheid van een lange reeks in hoge mate teleurstellende ervaringen, welke de onwil en -de onmacht van de Republiek tot het bereiken van een vreedzame oplossing van het conflict zo duidelijk hebben gedemonstreerd dat het ook bij de grootst mogelijke idea listische instelling volstrekt onmogelijk is in de veelvuldige tekortkomingen en woordbreuken der Republiek de aanwe zigheid van ook slechts de kleinst mo gelijke mate van oprechte bereidheid of goede wil te onderkennen. HET is nutteloos om in het huidige stadium van de politieke heroriën tering te constateren, dat het In donesische beleid, zoals dat door het ka binet Schermerhorn was geprojecteerd en door het kabinet-Beel aanvankelijk voortgezet, op een volkomen fiasco is uitgelopen. Het uitermate scherpe re quisitoir, dat de Lt.-G.-G.; dr. Van Mook in zJjn laatste twee radio-rede voeringen over het Djokjase bewind heeft uitgesproken hield tevens, zij het in bedekte, doch daarom niet minder duidelijke termen, de erkenning van dat falen, in Men mag er zich over verwonderen, dat het juist dr. Van Mook, oud-lid van de Stuwgroep. en progressief in harten nieren, is. die door zijn pro-republikein se houding-door-dik-en-dun die door zijn dictatoriaal optreden voor een belang rijk deel ervoor verantwoordelijk moet worden gesteld, dat de buitenlandse openbare mening al die tijd ohkundig is gebleven van de werkelijke toestan den en verhoudingen in de Republiek, een nalatigheid, welke zich te zwaarder wreekt, waar de republikeinse propa ganda op volle toeren draaide an derzijds bewijst zijn tegenwoordige hou ding dat ook hij tot ander en juister inzicht is gekomen. Zijn ommezwaai is zo radicaal, dat men gerust zou kunnen zeggen, dat on der de invloed der rampzalige fouten dr. Van Mook van een vriend geworden is tot een vijand van deze Republiek. Men leze wèl: niet van de Republiek, want de Landvoogd blijkt ook voor de verdere toekomst het accoord van Ling- gadjati (in welks conceptie plaats is voor een aan de overige deelstaten gelijkge rechtigde Republiek Indonesië), zien als het richtsnoer voor het Indische beleid, doch van deze Republiek, een gelukkig slechts kleine groep van op macht be luste. onverantwoordelijke lieden, die de belangen van land en volk opofferen aan het persoonlijk voordeel. Onze 'grootste bezwaren tegen het op 25 Maart on dertekende „naakte" Linggadjati golden en gelden onveranderd de erkenning van een volkomen fictief en irrieël staatkun dig begrip als de Republiek nu zonne klaar heeft bewezen te zijn en welker onwezenlijkheid niet de geringste waar borg bood voor de nakoming harer ver plichtingen. Dit inzicht is vooral in de laatste maanden hier te lande meer en meer doorgedrongen. Deze les is niet duizen den mensenlevens en millioenen guldens onnodig duur betaald, doch het enige voordeel is. dat er. zij het ook laat. le ring uit is getrokken. Vec,l onherstelbaar kwaad is geschied- Het zal niet gemakkelijk zijn de verlo ren tijd in te halen en de wereld thans in zo kort mogelijk tijdsbestek te over tuigen van de rechtvaardigheid der Ne derlandse zaak, die vrij is en wil zijn! van alle koloniale of inperialis- tische tendenzen. Zal, naar wij vertrouwen, het onder zoek der beide door de Veiligheidsraad in het leven geroepen commissies voor namelijk het licht doen vallen op de onbetrouwbaarheid en voosheid der huidige Republiek Indonesië, de missie van dr. Van Mook heeft bovenal ten doel de wereld of althans een in vloedrijk deel daarvan te overtuigen van de volstrekte onhoudbaarheid van de tegenwoordige chaotische toestand in het bevrijde en niet-bevrijde deel dier Republiek en van het uit zijn opperste verantwoordelijkheid voortvloeiende Ne derlandse recht daaraan onverwijld een einde te maken. Moge hij daarin slagen! Het is onze laatste kans. Voor ons èn voor de reeds zo zwaar beproefde be volking van de Republiek. TAMELIJK VEEL WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Vooral in het Noorden van het land nu en dan krachtige wind tussen West en Zuid-West. Veel bewolking met tij delijk enige regen, voornamelijk in de Noordelijke provincies. Weinig 'verande ring in temperatuur. 10 SEPTEMBER Zon op: 6.04 uur; onder: 19.09 uur. Maan onder: 17.29 uur (NM. 14 Sept.). Hoogwater te Katwijk: 11.30 uur- (Speciale reportage). De buitenlandse klant zal koning zijn op de 49ste Nederlandse Jaarbeurs welke hedenmorgen te Utrecht is ge opend! Omstandigheden van finan ciële en economische aard dwingen daartoe. Het is niet zó„ dat de be zoeker buiten onze grenzen op vorige jaarbeurzen niet van ganser harte welkom is geweest, maar méér dan ooit zijn de toestanden er naar, om hem thans een feestelijk aureool op de slapen te drukken. Wat wij nodig hebben aan machines uit het buitenland, aan materialen en grondstoffen, moet worden betaald uit de opbrengst i'an onze export en wat is logischer zo zei mr. Millius op de gisteren te Utrecht gehouden perscon ferentie dan dat ook de Nederlandse Jaarbeurs daartoe haar steentje poogt bij te dragen? Ten nauwste voeling houdend met de eisen van de tijd, heeft ztf zich ingeschakeld om haar volle £teun te geven aan het noodzakelijke streven van de Regering tot verster king van onze nationale betalingsba lans en verbetering van onze deviezen- positie. In-woord en geschrift is wekenlang propaganda gemaakt in het buitenland en éeh bijzondere service is ingesteld om het de vreemdeling zo gemakkelijk en prettig mogelijk te maken. In een speciaal paviljoen ontvangt hij zijn gratis toegangskaart en catalogus (die niet minder dan 600 pagina's) omvat. Hij krijgt er zijn distributiebonnen eii alle handelsadressen, welke hij meent nodig te hebben. De voor het eerst ingerichte „Club voor buitenlandse bezoekers" geeft hem, in een welver zorgde omgeving, gelegenheid om zijn correspondentie te verzorgen, nieuws bladen en tijdschriften te lezen en zijn zakelijke belangen te bespreken. Door de eerste twee dagen van de Beurs als „exportdagen" te bestemmen, waarop de entrée-prijs is verdubbeld, heeft het jaarbeursbestuur er boven dien naar gestreefd zijn ónderhande lingen die tot afsluiting van voor Nederland belangrijke contracten kunw nen leiden in een voor het zakendoen bevorderlijke rustige sfeer te doen plaatsvinden! Het mag niet voorkomen en ieder landgenoot zal dat met nir. Millius eens zijn dat een buitenland se inkoper, op wiens deviezen Nederland zit te wachteh!, als gevolg van door „kijkers" veroorzaakt gedrang, geen toegang tot een stand kan vinden en dientengevolge zijn order wellicht bij een andere jaarbeurs plaatst. DRIEHONDERD MAAL „NEEN". Intussen zou onze export nog bedui dend meer kunnen worden gestimuleerd indien het Jaarbeursbestuur nu einde lijk van de regering de medewerking kreeg om tot verwezenlijking van Rijn bouwplannen over te gaan. Mr. Millius, zowel als de president van de Raad van Beheer, dr. Fentener van Vlissingen, hebben daar ernstige dingen over ge zegd 1 Met haar 2222 declnemeds telt deze najaarsbeurs 265 inzendingen méér dan die van 1946, terwijl de verhuur-, de opperylalfte met ruim 1100 M2 is toegenomen. Niettemin moesten niet minder dan 3Q0 aanvragen worden afgewezen en was men genoodzaakt aan vele anderen de gewenste uit breiding te weigeren. Als men bedenkt dat niet alle firma's beschikken over een goed ontwikkeld apparaat om de buitenlandse afzet markten regelmatig te Verkennen en te bewerken, zodat zij zijn aangewezen op de jaarbeurs als intermediair tot het leggen van deze contacten, dan voelt men wel dat aldus aan onze export mogelijkheden tekort wordt gedaan! Waarbij komt dat onze Jaarbeurs zelf een achterstand krijgt ten aanzien van de buitenlandse instituten, die zonder exceptie! wel allé gebouwen mogen optrekken, welke zij voor hun plannen nodig menen te hebben Uitbreiding van het gebouw op "het Vreeburg, een nieuw secretariaat en een grote nieuwe hal op het terrein aan de Croeselaan zijn de drie hoofd punten van het verlanglijstje, dat reeds bjj herhaling aan onze regering is voorgelegd. Tot dusverre kreeg men nul op het request. Maar het is dringend noodzakelijk en een lands belang van de eerste orde, zo zei de heer Fentener van Vlissingen, dat hierin verandering komt. Want zo voortgaande vaart de Nederlandse Jaarbeurs aan de grond en zal zjj de concurrentie met het buitenland niet kunnen volhouden. De Jaarbeurs is voor handel en in dustrie een onmisbaar instituut gewor den. Maar als wij haar nu niet een „eerlijke kans" geven dan zal het later de grootste moeite kosten om de ach terstand in te halen. Alles lijkt zo mooi. op zo'n dicht bezette en druk bezochte Jaarbeurs, als die te Utrecht, maar het is niet èl goud wat er blinkt. Op deze wijze kunnen onze handel en industrie aan het buitenland geen juiste indruk i geven van wat zij presteren. „Er wordt zo besloot de heer Fentener van Vlissingen zijn waarschuwend woord geknaagd aan de wortels van de Jaar beurs" Men kan slechts hopen dat de „Gou den Beurs van 1948" in dat opzicht meer gunstige perspectieven zal kun nen openen! MECHANISATIE VAN DE LANDBOUW. Van zeer bijzondere betekenis zal op de Utrechtse expositie de Agrarische afdeling zijn, die nu voor de achtste maal van de Najaarsbeurs deel uit maakt en een plaats heeft gevonden naast de Technische Beurs op het terrein aan de Croeselaan. Een gans nieuwe fase van ontwikkeling op land bouwgebied heeft zich na de oorlog ge openbaard. hier zowel als elders, Sterk verhoogde mechanisatie in het buiten land heeft geleid tot verlaging van de kostprijs van het agrarische product en het is onverbiddelijke noodzaak dat Nederland zich daarbij aansluit, Een deze week aan het parlement voor te leggen „zesjaren-plan" van ministef Mansholt heeft tot bedoeling de aan passing van onze landbouw in dit op zicht te stimuleren en deze Agrarische beurs beoogt op haar wijze hetzelfde. Onze export van landbouwproducten, welke 50 pet. van het totaal bedraagt, heeft nieuwe weerstandkracht nodig om de concurrentie te kunnen blijven, volhouden en een keur van inzendin gen is daartoe te Utrecht als een practisch verlengstuk der progressieve regeringsplannen bijeen gebracht. De meest moderne mechanische hulp middelen voor land- en tuinbouw en zuivelbereiding, de nieuwste typen en vormen, welke voor Nederland nog onbekend zijn, ziet men hier geëxpo seerd en men verwacht uitzonderlijk grote belangstelling! OVERDAAD SCHAADT. In zijn veelszins belangwekkend ex posé heeft mr. Millius ten slotte gewe zen op het euvel van een teveel aan re gionale tentoonstellingen en streek- beurzen. Wat eens van belang was en als een uiting van prijzenswaardige activiteit kon worden gesignaleerd, heeft langzamerhand "zijn zin verloren. De vraag is of men niet reeds is geko men tot een veelvoud van exposities, waar met enkele kan worden volstaan, en of arbeid en materiaal niet nuttiger kunnen worden aangewend dan op die wijze. Locaal patriottisme en regionale concurrentie zijn oorzaak geworden van hét in stand houden van tentoon stellingen en beurzen, die opzichzelf dikwijls nauwelijks nog economische waarde hebben en firma's en winkeliers dwingen tot deelneming „omdat de concurrenten het ook doen".Alle onderdaad schaadt en mr. Millius be sloot dan ook met er zijn voldoening over uit te spreken dat van overheids wege maatregelen tot beteugeling van het aangeduide euvel in voorbereiding zijn! Dr. Van Mook voert bespjrekingen PERSPECTIEVEN ZIJN GUNSTIGER GEWORDEN. Dr. Van Mook heeft te zamen met de Nederlandse ambassadeur in de VB-, mr. Van Kleffens, een onderhoud van 1 uur en 45 minuten gehad met de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken. Marshall, en de onder-minister van buitenlandse zaken. Robert Lovett. Na afloop van de bespreking zeide dr. Van Mook, dat de perspectieven „gunstiger" geworden waren, terwijl hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de Amerikaanse functionarissen de situatie in Indonesië thans beter be grepen. Dr. Van Mook zal een persconferen tie op de Nederlandse ambassade te Washington beleggen. Rapport atoomenergie goedgekeurd. SOVJET-UNIE KEURDE ALLES AF. De voornaamste paragrafen van het tweede rapport van de commissie voor de atoomenergie der V.N. zijn thans door de politieke subcommissie met een meerderheid van tien stem men goedgekeurd, doch de Sovjet- Unie keurde alle paragrafen af. Polen volgde haar voorbeeld, doch onthield zich bij een gelegenheid van stem ming. De politieke commissie heeft hiermee de behandeling van de voorstellen van een internationaal controle-apparaat voor de atoomenergie voltooid. De doop van Prinses Marijke 9 OCTOBER TE UTRECHT. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana meldt, dat de doopplechtigheid van Prinses Ma rijke op Donderdag 9 October a.s. in de Domkerk te Utrecht zal plaats vinden. De dienst wordt ge. leid door ds. J. F. Berkel, hof- prediker te Apeldoorn^ Be vin niet naar New York? EGYPTISCHE KWESTIE MORGEN IN BEHANDELING. Op de officiële lijst der Britse dele gatie voor de Alg. vergadering der V.N., die op 16 Séptember bijeenkomt, staat de naam van Bevin, de Britse minister van Buit. Zaken, boven aan. Een woordvoerder van het ministerie heeft echter verklaard, dat Bevin vermoede lijk niet naar New York zal gaan. Voorts komen voor de namen van Hector Mc Neil, minister van staat, die de leiding van de delegatie op zich zal nemen bij afwezigheid van Bevin, Arthur Crech Jones, de minister van Koloniën, sir Hartley Shawcross, pro cureur-generaal, en Sir Elexander Ca- dogan, de permanente Britse afgevaar digde in de Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad zal morgenavond, i.p.v. hedenavond, verder gaan met de bespreking van de Egyptische kwestie. Besprekingen steenkool-export te Berlijn begonnen De besprekingen tussen vertegenwoor digers Van de Britse en Amerikaanse militaire besturen en een Franse dele gatie over de steenkoolexport van het Ruhrgebied naar Frankrijk zijn gisteren te Berlijn begonnen. Zij zijn uitsluitend van voorbereidende aard. Het Joodse vluchtelingenschip „Ocean Vigour" baant zich een weg door de Hamburgse haven naar de in gereedheid gebrachte kade waar, zoals wij gisteren berichtten, de ontscheping betrekkelijkrustig verliep. Engelse mijnwerkers blijven staken. ONDANKS COMMUNISTISCH BEROEP. 35,000 mijnwerkers een kwart van het totaal aantal in Yorkshire heb ben besloten de staking, welke thans reeds vier weken duurt, voort te zetten. Bij deze staking zijn 31 mijnen betrok ken, in 19 ligt het werk geheel stil, in 12 gedeeltelijk. Het beroep van de mijnwerkersbond in het afgelopen week end heeft ge deeltelijk succes gehad, daar velen naar hun werk zijn teruggekeerd. Daarente gen is het werk in vier nieuwe mijnen neergelegd. Arthur Horner, de communistische secretaris van de Britse Nationale Unie van mijnwerkers, heeft op een persconferentie verklaard, dat een herhaling van de steenkoolcrisis van verleden jaar de Labour-regering ten val zou kunnen brengen. Hij noemde de houding der stakende mijnwerkers „reactionair en onnodig" en zeide voorts dat de werkweek van vijf da gen op het spel stond. Britse ministeriele activiteit verwacht PROBLEEM DER DOLLAR. SCHAARSTE AAN DE ORDE. Vandaag vergadert voor het eerst na het zomerreces het Britse kabinet in voltallige zitting. De ministers hebben zich voorbereid op een week van grote activiteit, zowel wat bin nenlandse als buitenlandse zaken aangaat. Vrijdag a.s. zal de regering haar plan nen met betrekking tot verhoging van de export ter tegemoetkoming aan de dollarschaarste bekend maken. Het ka binet zal de volgende kwestie behan delen: 1) Maatregelen om een einde te maken aan de mijnwerkersstaking ln Yorkshire, die het land tot dusver 350.000 ton steenkool heeit gekost; 2) Het plan-Crlpps om de Britse export de eerstvolgende maanden met 40 te verhogen; 3) de te voeren politiek in de Assemblée van de V, N. inzake Pa lestina; 4) De voorstellen, die de mi nister van Financiën, Dalton, aan zijn Amerikaanse collega Snyder zal voor leggen ter bestrijding van het dollar tekort. Berlijn een „rode" universiteit. Alle vier de bezettende mogendheden in Duitsland hebben zich er van de eerste weken na de capitulatie af op toegelegd het universitaire leven in Duitsland weer spoedig op gang te brengen. De moeilijkheden, die daarbij werden ondervonden, werden niet alleen be paald door de in vele gevallen onher stelbare schade, die aan inrichtingen en bibliotheken werd aangericht, doch vooral door de mate waarin zich het Nazi-systeem zich in de universiteiten had binnengedrongen. Ook aan de universiteiten heeft zich een proces van democratisering moeten voltrek ken. dat o-m. de vervanging van twee derde der leerkrachten noodzakelijk maakte. In. de vier bezettingszones zijn thans 38 hogescholen in gebruik. Van de lijst der oiide universiteitssteden van Duits land zijn Breslau en Koningsbergen ge schrapt. Mainz is er aan toegevoegd se dert het Fransp bestuur hier een nieu we universiteit heeft gesticht of liever de historische Gutenberg-universiteit tot nieuw leven heeft gebracht. Mün- chen. waar 8000 studenten de colleges volgen, is thans de grootste universiteit. Van de twaalf hogescholen der Britse zone is Goettingen de belangrijkste. Aan de universiteit is thans een instituut voor het vormen van een nieuwe acade mische jeugd verbonden. Bij de onlangs te Göttingen gehouden studentendagen is gebleken, dat de belangstelling voor politieke vraagstukken groeiende is. Er zijn ook stemmen opgegaan voor de vor ming van partij-politieke groeperingen onder de studenten. In verband met de grote moeilijkheden, die de studenten BINNENLAND. Gistermiddag heeft een brandje ge woed ln een liftkoker op de vierde ver dieping van het Departement van Sociale Zaken aan de Zeestraat in Den Haag. Een vijftal ambtenaren, die zich door de brand ingesloten waanden en in paniekstemming verkeerden, moesten met geweld door de bandweerliedöïi door de rookmassa s ln de smalle ganged in veiligheid worden ge bracht. De tentoonstelling van Weense kunst schatten in het Rijksmuseum te Amster dam heeft reeds 155.562 bezoekers getrok ken. Zi1 sluit onherroepelijk op 12 Octo ber a.s. Het Nederlandse sanatorium te Davos heeft In het afgelopen weekeinde zijn vijftigjarig bestaan gevierd. De Nederlandse gezant mr. J. J. B Bosch ridder van Rosenthal, was bij de viering aanwezig. Ongeveer 800 Nederlandse boeren- emigranten, onder wie 554 volwassenen en 235 kinderen beneden de negen Jaar, scheepten zich gisteren ln op het m^. ..Tabinta" om in Canada een bestaan te gaan opbouwen en eventueel zelfstandige boeren te worden. De Blijdorpbrug te Rotterdam (aan het einde van de rijksweg Den Haag- Rotterdam zal ln de nachten van Donder dag 11 op Vrijdag 12 en van Vrijdag 12 op Zaterdag 13 September a.s. telkens tussen middernacht en 6 uur des morgens ln. ver band met reparatie voor het rijverkeer zijn ?esloten. Het verkeer wordt in beide rlch- Ingen over Schiedam geleld. Huize „Vronesteln" te Voorburg is gistermiddag in'gewijd als opleidingsschool voor RJK. verpleegsters. Het ls de eerste school van deze aard ln ons land. - Onder grote belangstelling werd te Stadskanaal, de geboorteplaats van wijlen de Groninger diohter en schrijver G. W. Spitzen, een bijeenkomst gehouden te zijner nagedachtenis. Spitzen schreef on der het pseudoniem Geert Teis Pzn. een groot aantal gedichtjes en prozastukken in het Groninger dialect. Na afloop werd ln het geboortehuis een gevelsteel ont huld. Doordat hij met zijn rijwiel ln aan raking kwam met een handwagen, viel de 13-Jarige Th. 'Verstappen uit het woon wagenkamp Gorlnohem in de Westwagen straat aldaar met zijn hoofd tegen de laadbak van een juist passerende vracht auto. De jongen overleed onmiddellijk. Gistermiddag heeft te Gennep een dodelijk ongeval plaats gehad. De vracht rijder Th. Boumans uit Heijen ls tussen zijn wagen en een passerende vraohtauto gedrukt, waardoor hij zodanige verwondin gen opliep, dat hy enkele minuten later overleed. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen achter. Gistermorgen is op het fabriekster rein van de Essencefabrleken Polak en Schwarz te Hilversum de 49-Jarige metse laar P. van Renen, van een hoogte van zes meter op een sterfen vloer gevallen en op slag gedood. Bij een groot aantal Ingezetenen van Terneuzen hebben zich de laatste dagen na het eten van vlees vergiftigingsver schijnselen voorgedaan, welke tot nu toe nog geen ernstig karakter droegen. De verkoop van vlees Is te Terneuzen stop gezet. -*De Nederlandse minister van finan ciën. prof, mr. P. Lleftlnok, heeft gisteren bij de opening van het congres van het „Institut international de finances publi- ques" ln. het Vredespaleis te 's Gravenhage een rede uitgesproken. BUITENLAND. De onderhandelingen tussen het Ita liaanse vakverbond van Landarbeiders en hun werkgevers In verband met de staking van nu 1 millioen landbouwers ln de Po- vlakte, zijn mislukt. Een algemene staking te Prato, nabij Florence, die voor de duur van de Jaar markt aldaar werd afgelast, zal morgen hervat worden. Graaf Richard Coudenhove-Kalergl, secretaris-generaal van de Europese Parle mentaire Unie, heeft glstereiv het door deze Unie te Gstaad bijeengeroepen congres geopend 20.000 arbeiders van de automobiel fabrieken te Clermont-Ferrand (Frankrijk) zijn ln staking gegaan. In Noord-Frankrijk (Le Havre) nebben -havenarbeiders een staking aangekondigd, terwijl de staking van het trampersoneel algemeen ls ge worden. Een vertegenwoordiger van het Frans Algemeen Vakverbond heeft medegedeeld, dat de besprekingen met de regering over arbeidsvoorwaarden en broodrantsoenering zullen worden voortgezet. Uitgestrekte gebieden in de buurt van Ancona (Italië) zijn door stortregens onder water gezet. Drie treinen zijn ont spoord; de oogst is verloren. Ongeveer 1600 Russen, die sommige gedurende bijna 30 Jaar ln Frankrijk in ballingschap hebben geleefd, zullen, naar hun vaderland terugkeren. Ter hoogte van Rio de Janeiro ls de „Peruana" met 125 passagiers aan boord in aanvaring gekomen met een schip met' een tienmaal zo grote tonnage. De „Peru ana" ls onmiddellijk gezonken. Tot nu toe i de lichamen van 16 slachtoffers ge vonden, terwijl 20 personen worden ver mist, In een verlaten steengroeve bij Weis senbach. (Oostenrijk) heeft men de lijken gevonden van 40 Joden, o.w, vrouwen en kinderen en van 10 gedeporteerde Russen, die ln 1945 door de S.S. vermoord werden. De Turkse regering heeft vandaag be sloten de betrekkingen met Duitsland te hervatten en Leml Aksoy als commercieel vertegenwoordiger benoemd. (U.P.). De laatste Amerikaanse troepen zul len tegen Kerstmis Italië hebben verlaten. Hiermee zal dan de eerste volledige terug trekking van de Amerikanen uit een vroe ger vijandelijk land worden voltooid. Op het ogenblik dienen 400.000 man Amerikaanse troepen overzee, n.l. 250.000 in de Pacific en 150.000 in Europa Het grootste aantal Amerikaanse troepen over zee bedroeg 5.000.000 op V.J.-dag. (U.P.). In Lier is Zondag een grootse hulde aan Koning Leopold gebracht. Tienduizen den Belgen waren naar het feestelijk ver sierde stadje getrokken om op het met vlaggen getooide marktplein ten gunste van de koning te manifesteren. De „Salzburger Festsplele" mochten zich dit jaar voor het eerst sinds de be vrijding ln een grote belangstelling uit het buitenland verheugen. De opvoeringen werden door meer dan 57.000 personen be zocht. van wie 40,000 buitenlanders. 9ndervinden om zich huisvesting te ver schaffen is in Hamburg het plan geop perd om daar een eigen universiteit te stichten. Men heeft hier ook een club gevestigd, waar wekelijks Britse en Duitse studenten van gedachten wisse len over de problemen van de dag. De Franse zone had aanvankelijk slechts de universiteiten van Freiburg en Tübingen, doch daar deze voor stu denten uit het Noordelijk deel der zone vrijwel .onbereikbaar waren stichtte het Franse bestuur in Mei 1946 de Mainzer universiteit. Op het ogenblik is Mainz reeds uitgegroeid tot een van de drukst bezochte en meest gerespecteerde hoge scholen. onder de studenten. 5000 in getal, zijn 150 buitenlanders. De universiteiten der Amerikaanse zone hebben in de afgelopen, jaren en kele malen een crisis beleefd door de massale ontslagen van professoren te Erlangen en Mupnchen. De toelating tot de universiteiten ls onderhavig aan dezelfde beperkingen als in de Britse en Franse zones. Ac tieve partijleden, nazi-gezinde offi cieren cn leiders van de v.m. HJ en BDM worden niet toegelaten. Heidel berg heeft wel is waar zijn oude roem verloren, doch het trekt nbg steeds veel meer studenten dan het onder de gegeven omstandigheden herber gen kan. Het karakter der negen hogescholen der Russische zone wordt bepaald door de politieke scholing, die er op aanwij zing van de bezettende mogendheid ge geven wordt, en door de intrede van de arbeidersstuaent- De bekendste univer siteiten der zone zijn Berlijn. Leipzig en Halle De Berlijnsc universiteit is .sedert haar wederopstanding de meest omstredene van Duitsland geweest, Zy ligt in de Russische sector en geniet de reputa tie een „rode" universiteit te zgn. De thans leidende politieke partijen in Bcrlgn begveren zich te trachten de universiteit onder het patronaat van de stedelijke magistraat te bren gen en daardoor de rechtstrekse Rus sische invloed uit te schakelen. Het docentencorps ls ongeveer gede cimeerd en het aantal studenten is eveneens zeer sterk geslonken. Ook aan de andere universiteiten der zone is het gebrek aan leerkrachten een belemme ring der ontplooiing daar vele profes soren in de loop der laatste jaren naar het Westen zijn uitgeweken, en de ani mo om ..de weg terug" af te leggen niet groot blijkt De politieke scholing aan de universi teiten in het Oosten is ingevoerd door het verplichten tot het volgen van voor lezingen over actuele politieke onder werpen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1