Doodse stilte vóór Joodse ontscheping Het nationale Bataven sterren festival Soldalen slaakten zucht van verlichting STADSNIEUWS Laatste Berichten Trots jubileum Veertig jaren Leidse Footballclub JValstra Ned. kampioen 10 km. De voorbereidingen voor de ontsche ping der Joden te Hamburg, aangeduid met de codenaam „operatie oase", waren in de grootste stilte gemaakt Meer dan 100 journalisten, radioreporters en film- jounaal-fotografen werden, bij groepjes tegelijk, door de militaire functionaris sen op de kade toegelaten, juist tijdig genoeg om te kunnen constateren, hoe de Joden weigerden om aan de eerste oprop tot ontscheping gehoor te geven. Toen de Joden achteraf dan tóch van boord gingen, klonk er onderwal dans muzek door de luidsprekers. Manschap pen van de Britse 6e luchtlandings divisie staken een helpende hand toe aan de vrouwen, die de loopplanken af daalden en assisteerden bij het van boord brengen van de bagage. Onder stilzwijgen stegen de Joden In de gereed staande trein. Tot vijf minuten voor zeven toe waren de Joden, voor zich uit kijkend, in het ruim blijven zitten, terwijl langs beide zijden van de tr.ap, welke ui thet ruim naar het dek voerde, een afdeling sol daten op wacht stónd. Deze soldaten waren niet gewapend, evenmin als de manschappen langs de loopplank. Wèl waren er soldaten met macliine-geweren en traangasbommen op de brug van het schip geposteerd, om bij het eventueel uitbreken van ernstige moeilijkheden te kunnen ingrijpen, doch zij hielden hun wapenen aan het oog onttrokken achter de borstwering .van de brug, ten einde de Joden niet te irriteren. Een correspondent van Reuter seint nog: „Toen de laatste minuten van de wachttijd aanbraken, viel er een intense stilte over het schip. De manschappen verkeerden in spanning, of de Joden rustig aan land zouden gaan of niet en begonnen reeds zich zelf psychologisch voor te bereiden op het gebruiken van geweld tegen marrnen, vrouwen en kin deren, met wie zij twee maaiiden lang' hadden opgetrokken. Een minuut lang werd er geen woord gesproken door Immigranten of solda ten. Hier en daar keek een Brits offi cier op zijn horloge of een soldaat maakte zijn gummistok los uit zijn koppel. Toen, op éénmaal, kwam een kleine donkere man van rond 35 jaar, ge kleed in een oude Duitse legerjas, Bevestiging en intrede ds. J. Maaskant ZIEKENHUISPREDIKANT IN DE CLASSIS LEIDEN DER GEREF. KERKEN. Na gisterochtend in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg door ds, K. Dron-. kert Geref, predikant te dezer stede, be vestigd te ztyn. deed gisteravond ds, J. Maaskant voorheen prëdikant te Brus sel. zijn intrede als predikant voor de geestelijke verzorging van de -patiënten en het, inwonend personeel der Zieken- inrichtingen in de classis Leiden der Geref. Kerken. Ds. Maaskant die in 1897 werd ge boren. zal behalve zijn werkzaamheden als ziekenhuispredikant in de classis Leiden, ook optreden als adviseur van het evangelisatiewerk, voornamelijk in de Geref. Kerk te dezer stede. Als tekst voor de bevestiging had ds. Dronken gekozen Lukas 5 1726. de Us. .J. Maaskant. geschiedenis van de genezing van een geraakte Aan het einde van deze dienst werd ds, M2faskant Ps, 90 9 (gew.) toe gezongen. Onder de vele aanwezigen, die gister avond het bedehuis geheel vulden, merk ten wij o m. op wethouder D. v.d. Kwaak als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur. verschillende predikanten uit. de classis Leiden een afgevaardigde van Generale deputaten voor het ziekenhuis- werk. leden van de Classicale commis sie voor ziekenhuisverzorging en de Commissie voor Stadsevangelisatie en voorts afgevaardigden van de stichting Endegeest en Rhijngeest, het Diacones- senhuis, het Acad. Ziekenhuis en de An- na-kliniek. Als overdenkingswoord voor deze ure had ds Maaskant gekozen Jesaja 50 4 a „De Heer heeft mij een tong der geleerden gegeven, opdat ik wete met de moederen woord te rechter tijd te spre ken". Bij de ontvouwing van dit tekst woord. stond spr. uitvoerig stil bij „Je zus Christus, de Trooster", waarbij hij achtereenvolgens wees op die die troost nodig heeft, brengt ontvangt en over brengt. Nadrukkelijk stelde spr! in het licht, ,dat de troost van de wereld, voor al aan het ziekbed, zo geheel anders is dan de troost van Christus. Eindigt de troost van de wereld bij het graf. de troost van Christus brengt, zelfs de stervende, naar het leven. Vervolgens wees ds- Maaskant op de heerlijke taak. welke de gemeente ook heeft bij de geestelijke verzorging, der zieken, waar zii de levende verbinding moet zijn tus sen de geslagen mens en de rijke Hei land Nadat spr. nog met een enkel woord had gewezen op de wijze, waar langs zich het evangelisatiewerk moet ontplooien eindigde hij met de gebrui kelijke toespraken tot classis en ge meente. Spr. achtte het een wondere bestiering Gods dat hij thans in Leideh en omgeving, waar hij voor 29 jaar in de Morschpoortkazerne als res.-officier werd beëdigd, wederom, werkzaam mocht zijn en dan nu niet. in dienst van het vaderland, maar in dienst van het Ko ninkrijk Gods. Namens kerkeraad en evangelisatie commissie heette ds. J Plomp ds. Maas kant in deze kring hartelijk welkom in aansluiting waarop de Ijeer c van Oos~ terom uit Oegstgeest dit ook namens de classis deed. Toegezongen werd nog de zegenbede uit Ps. 121. Na afloop van de dienst was er in de consistoriegelegenheid om met ds. Maaskant en zijn familie kennis to maken.. overeind uit de eerste rij van de op de vloer van het rpim gezeten Joden. Hij liet zijn blik gaan over de dichte massa van de opvarenden, keek naar de soldaten en begaf zich naar voren. Na hem kwam een aantal kinderen, dan drie oudere vrouwen en spoedig begonnen de immigranten in lange lijn langs de loopplank af te dalen. De soldaten slaakten een zucht van verlichting!" Terwijl de ontscheping voortgang vond, begonnen de immigranten Joodse liederen te zingen. Britse manschappen ontfermden zich over babies, die van boord gedragen moesten worden, op de voet gevolg door bezorgde moeders. De commandant van de escorte-troe pen op de ..Ocean Vigour", majoor Sam Ellis, verklaarde tegenover de pers. dat juist de „Ocean Vigeur" als eerste voor de debarkatie was aangewezen, omdat op dit schip de verhouding tussen de Joden en de Britse manschappen het beste was. Een vijftal Joden moest onder dwang van boord gebracht worden. Onder de gedebarkeerden bevonden zich ook enkele honderden kinderen. BEVIN EN HITLER. Tegen halfelf was de „Ocean Vigour" door alle opvarende Joden verlaten. De trein met immigranten vertrok uit Hamburg terwijl de inzittenden met de vuisten tegen de getraliede raam pjes bonkten én anti-Britse uitlatin gen schreeuwden. Tijdens de ontscheping schreeuwden enkele Joden nog: „Bevin is hetzelfde als Hitler" Men had een twintigtal wa terslangen gereed op de kade ten ge- bruike bij eventuele gedwongen ontrui ming van de schepen en men kon be schikken over een nieuw model traan gaspistool om individuele weerspannin- gen machteloos te maken. Een uur voor afloop van de wachttermijn waren 26 zieken van boord gegaan. Men 'hoopt, in de loop van heden ook het tweede schip, de „Empire Rival" ontruimd te krijgen. Ernstig auto-ongeluk bij de Haagse Schouw Omstreeks kwart voor zes is Zater dagavond een ernstig auto-ongeluk ge beurd op de rijksweg AmsterdamDen Haag tussen de Lage Morschweg en de Haagse Schouw onder de gemeente Oegstgeest. Een uit de richting Amster dam komende personenauto, waarin zich bevonden de heer E. Bergsma, arts, wonende te Wassenaar, zijn echtgenote, mevrouw G Bergsma—Henny, de heer M, Brevet uit 's-Gravenhage en mevr. J. C. BrevetGerritsen, vloog waar schijnlijk door te grote snelheid uit de bocht in de weg tegen een uit. de ricn- tlng Den Haag komende vrachtauto, bestuurd door de heer H. Wessels uit Aalsmeer. De inzittenden uit de perso nenauto werden uit de wagen geslingerd. Zij werden ernstig gewond en buiten be wustzijn naar het Academisch Zieken huis alhier overgebracht, De bestuurder van de vrachtauto kreeg een kniewond. De vrachtauto, die zoyer mogelijk naar rechts was uitgeweken, lag na het on geluk gekanteld op de trambaan van de H.T,M.-lijn Den Haag—Leiden. De per sonenauto kwam zeer beschadigd even eens op die trambaan terecht. De tram baan werd door de botsing ontzet. Het onderstel van de vrachtauto werd door de personenauto nog geraakt en is ver nield. De tramverbinding tussen Den Haag en Leiden was tot kwart over negen gestremd. Nader vernemen wij, dat de heer en mevr. Bergsma naar het Gem. Zieken huis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage zün overgebracht, terwijl de overige slachtoffers naar hun resp. woningen zijn vervoerd. ARMENRAAD. Moeilijkheden bij inschakeling van politieke delinquenten. In de vergadering van de Armenraad in de bovenzaal van „Amicitia", gepre- sideerd door de voorzitter, de heer S. Menken, waarin ook belangstellenden aanwezig waren, hield na de huisliou- dlijke vergadering, die bestond uit de goedkeuring van de rekening over het jaar 1946, het vaststellen van de be groting voor het jaar 1948 en bestuurs mededelingen, de heer J Soripada, so ciaal werker bij de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, een inleiding over: „Moeilijkheden met betrekking tot het inschakelen van politieke de linquenten in de Maatschappij". Na Stilgestaan te hebben bij de ver schillende soorten van reohtspleglng voor politieke delinquenten en haar gevolgen, schetste spreker de moeilijk heden, welke overwonnen moeten wor den bij de overgang van het kamp leven naar het leven ln de maatschap pij. Spreker besprak het huisvestings probleem, de schaarste aan textielgoe- deren en het gebrek aan meubilair, wel- ,ke deze overgang wel zeer bemoeilijken. Spreker noemde de goede resultaten, die bereikt zijn met de overgang van de jeugdige politieke delinquenten uit de mijnwerkerskampen naar het vrijwillig, werken in de mijnen en de moeilijkhe den, welke de intellectuele, niet tech nisch geschoolde politieke delinquenten ondervindèn Spreker beëindigde ziin inleiding met te wijzen od de moeilijke leidende en controlerende taak van de toezichthou der op het lever var de politieke de linquent. JUBILEA BIJ N.V. J. J. GROEN. Na afloop van een geslaagd vacan- tle-uitstapje vond tijdens een gezellig samenzijn de huldiging plaats van een vijftal jubilarissen, die resp. hun 50- en 40-jarig jubileum vierden in dienst van de N.V. J. J Groen en Zn. te dezer stede. Allereerst werd de chef, de heer J. Sandberg, die in 1897 als jongmaatje op de zetterij was gekomen en sindsdien onafgebroken deze zaak met toewijding en ijver had gediend, door de directeur toegesproken Voor getrouwe plichtsbe trachting gedurende een halve eeuw ontving hij het vererend getuigschrift en de gouden medaille van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Ditzelfde diploma en de bfjbehoren de medaille werden achtereenvolgens voor 40-jarige dienst overhandigd aan de heren J. D van der Loo. voorman Monotype-gieterij; J. P. de Winter, drukker, I. Mark, hanazetter en J. H. Mulder, monotype-stikker. Benoeming mr. Witteman bevestigd. Onze parlementaire redacteur tele foneert ons in aansluiting op hetgeen te dezer zake op pag. 1 van dit Blad is gemeld: „Het bericht in „De Volkskrant" van vanmorgen, dat mr. Witteman, de vo rige voorzitter van de KVP zal worden benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken,- werd ons op het departement van de Minister-president bevestigd. Echter sprak men categorisch tegen, dat er meer mutaties in het kabinet te wachten waren; ofschoon genoemd blad te verstaan gaf, dat mr. Jonkman zou aftreden en vervangen worden door min. Beel, die thans tijdelijk Overzeese Ge biedsdelen beheert Het is duidelijk, dat een dergelijke portefeuille wisseling onder de huidige omstandigheden tot ongewenste conclu-- sies en reaoties in het buitenland zou leiden. Indien men Van Mook's zending naar Washington wilde saboteren, dan zou men dit niet grondiger kunnen doen dan door thans min. Jonkman te laten gaan". SOEKAWATI ONTVANGT VERSIER SELEN GROOT-OFFICIER ORANJE-NASSAU. Tijdens de audiëntie, welke de mi nister-president dr. L. J M. Beel, he denmorgen aan Soekawati heeft ver leend, heeft hij met een kort woord van hulde de versierselen overhandigd, be horende bij de onderscheiding, van Groot-Officier in de orde Oranje-Nas- sau, welke onderscheiding, Soekawati onlangs heeft ontvangen. PROF. DR. P. J. GAILL/\RD. Het Koninklijk besluit, houdende de benoeming van dr. P, J. Gaillard. con servator bij de Histologie tot gewoon hoogleraar in de experimentele histo logie, welke benoeming wij enkele dagen gelêden aankondigden, is thans officieel in de Staatscourant afgekondigd. In de als toen. in ons Blad gepubliceerde bio grafie verzuimden wij melding te ma ken van zijn benoeming tot lid van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen, een onderscheiding welke hem eni ge maanden geleden te beurt viel en die des te eervoller was. waar het tot de hoge uitzonderingen behoort, dat een niet-hoogleraar tot het lidmaatschap wordt uitverkoren. DE BOMENACTIE VOOR VLISSINGEN. 15 Leidenaars een weekeinde naar de Scheldestad. Herinnert u zich nog de actie die uit ging van het. comité ..Leiden helpt Vlis- singen" om Vlissingen weer van bomen te voorzien? Vele Leidenaars hebben aan deze actie meegedaan en waren toen ook tegelijkertijd kanshebbers voor het ma ken van een weekeinde naar Vlissingen, een attractie, die het comité aan deze actie had verbonden. „Wie zijn de gelukkigen", werd het, co mité al van alle kanten gevraagd. Wel nu, aan hun begrijpelijke nieuwsgierig heid is tegemoet gekomen en vanmorgen trok burgemeester Jhr mr. F. H. van Kinschot in bijzijn van de comité-leden de heren J. P v.d. Blom en J. v. Wei zen en J. Padding namens de Leidse pers 15 gelukkige winnaars uit de bus- Het waren: T, Vriend Langegracht 75, M Merbis. Hansénstr. 70; J. v.d. Berg. Fagelstr. 9; J. v. Loef. Herenstr. 76; (de man, die ook nog een bedrag vooy de kunstmest had gestort); R Zeist. Pr. Wilhelminastr. 38; J. C. v d. Steen, Ko- ninginnelaan 73 A; H, J. Beekman, Kempenaerstr. 67i Oegstgeest; J. v. Leeuwen, Roomburgenveg 13; M C. Marks. Korevaarstr 51 A; Nijdam, Coornhertstr 65; A, Crama Kanaalstr. 4; D Kloots, Hoge Rijndijk 135; Joh. Boter, de Sitterlaan 23: dr. W, C. de Leeuw Roomburgerstr 35; A. Martijn, Kam Onneslaan 30. Nadere bijzonderheden over het week einde ontvangen de genoemde gelukki gen t.z.t. van het comité „Leiden helpt Vlissingen". 10-JARIG BESTAAN BUURTVER. „GROENOORD". Een vaandel en twee rustbanken aangeboden. Gisteren was het 10 jaar geleden, dat de Buurt- en speeltuinvereniging „Groenoord", welke sindsdien zulk een belangrijk opvoedend werk heeft ver richt, werd opgericht. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum is een aantrekkelijk feestpro gramma .samengesteld, dat reeds Zater dagavond met een korte samenkomst op de speeltuin der vereniging een aanvang nam. Vooraf maakte het Leids Politie- muziekgezelschap een rondwandeling door de wijk. De voorzitter van het feestcomité, de heer J. de Lange, releveerde in zijn hul- digingstoespraak de vele prestaties, welke het bestuur in de afgelopen 10 jaar heeft geleverd, waarvan de inrichting van de speeltuin wel een zeer belangrijk onder deel vormt. Namens leden en donateurs overhandigde de heer De Lange hierna een fraai vaandel, waarna hij ook nog namens de kLnderen twee rustbanken voor de speeltuin aanbood. Met een enkel V/oord dankte de voor zitter van „Groenoord", de heer J. P. v. d. Holst voor deze geschenken, waar aan hij de wens verbond, dat. de vereni ging nog vele jaren in het belang van de aan haar zorgen toevertrouwde leden en kinderen mocht werkzaam zijn. Zeer speciaal dankte hij de ijverige secreta ris, de heer W. H. v. d. Linden, voor diens activiteit. Verder deed de heer Van der Holst, nog mededeling, dat het het ernstig streven van het bestuur is om de speeltuin nog in noordelijke rich ting uit te breiden. Nadat de kinderen vervolgens enkele vaderlandse liederen en het voor deze gelegenheid speciaal vervaardigde „Groenoordlied" hadden gezongen, maakte 't Leids Politiemuziekgezelschap ten tweede male een rondgang door de buurt, na afloop waarvan op het ter rein bij het Slachthuis en bij de speel tuin gelegenheid werd gegeven tot het maken van een dansje. Als onderdeel van de festiviteiten vindt hedenavond op het speeltu I r er- rein een gecostumeerde voetbalweds rijd plaats, terwijl morgenavond in „De Har monie" een receptie zal worden ge houden. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen de 60.000 en 63.000. Medenemen alle stamkaarten en de titelstroken van de bonkaart 709, waar aan zich de inwisselingsbon bevindt. Kamerverhuurders wonende in stra ten, beginnende met de letter G, tot en met J. dienen morgen hun brandstof- fenformulieren in te leveren. Medena men alle stamkaarten van kamerver huurder en -bewonerCs). Wederom 7 doden en 12 gewonden! NEDERLANDS MILITAIR COMMUNIQUÉ. Volgens het Nederlandse militaire communiqué van heden bedroegen de Nederlandse verliezen gisteren 7 ge sneuvelden en 12 gewonden. In het ge bied van Kedoengdjati o'j Midden-Java stootte een Nederlandse patrouille op een republikeinse groep, bestaande uit 150 man, die werden verjaagd. Het communiqué maakt verdei melding van een aaptal botsingen met republikei nen. waarbij laatstgenoemde verliezen leden. Tevens vonden beschietingen op Nederlandse patrouilles plaats. Communisten voeren anti-Neder landse propaganda Van officiële zijde wordt gemeld, dat op verschillende plaatsen door leden van de Communistische Partij een anti- Nederlandse propaganda wordt gevoerd. Desondanks werden de gevaarlijke ele menten door de bewoners van verschil lende kampongs aangewezen en uitge leverd. In Krawang, in de sector van Cheribon, zyn 6 deserteurs van 't voor malige Brits-Indische leger gearres teerd. Op 5 September viel een groep van de TNI ,de pasar van Randja Salak op West-Java aan, waarbij in 't wilde weg werd geschoten De pasar werd leeggeroofd. Op Zuid-Sumatra pleegde eon sterke groep van de TNI een overval op de kampong Melatsegare. De bewoners vluchtten en vonden bij terugkeer alle levensmiddelen geroofd, HERDENKING „SLAG OM ARNHEM". In het kader der herdenking van de „Slag om Arnhem" wordt op 17 en 18 September door het Beethovenkoor en de Arnhemse orkestvereniging „Tip- oett's „A child of our time" uitgevoerd in de zaal van de R.K. Volksbond De officiële herdenkingsplechtigheid vangt aan op Dinsdag 16 September om 15.00 uur met een kranslegglng aan de voet van het Airborne-monument be Oos terbeek. 15 JAAR VOOR JODEN-VERRAADSTER. De 46-Jarige te Amsterdam woonachtige Jodenverraadster Barendlna Zeilstra. is hedenmorgen door het Bijz. Gerechtshof te A'dam tot een gevangenisstraf van 15 Jaren veroordeeld met aftrek van voor arrest en ontzetting uit de rechten voor het leven, maar met recht op beroep in cassatie. „SLOTERDIJK" NAAR INDIË. Woensdag a.s. vertrekt het SS „Slo- tërdiik" met 1400 opvarenden van Rot terdam naar Ned.-Indië. Joodse bommen voor Londen. DE MAICER GEARRESTEERD? De Franse politie heeft een man ge arresteerd, van wie men aanneemt dat hij de maker is van zes bommen, wel ke door de groep-Stem boven Londen zouden wordenafgeworpen en die in een voorstad van Parijs zijn gevonden. De bommen waren vervaardigd uit handblus apparaten van een halve me ter lang. De blussubstantie was er uit verwijderd en vervangen door ontplof bare stof Men had de apparaten voor zien van staartvinnen en ontstekings inrichting. PLAN TOT OPHEFFING WERELD TEKORT AAN OLIËN EN VETTEN. Men beschouwe West-Europa als één geheel. De president van Lever Bros and Unilever Ltd Hey worth, heeft te Lon den een programma aangekondigd voor opheffing van het wereldtekort aan vet ten en oliën. Hey worth, die het tekort raamde op 4 millioen ton per jaar, drong aan op een beter contrólesysteem. Het moet zodanig worden toegepast, dat de om standigheden voor de handel er door verbeteren, door een doelmatiger samen gaan van de aankoop van grondstoffen en de opheffing van subsidies óp eind producten. De hoogste prioriteit meet gegeven worden aan de voorwaarden, die de overzeese exporteurs in staat stellen hun productie te herstellen De ontwikkeling van nieuwe bron nen van oliën, vetten en alle dringend noodzakelijke goederen kan het doel matigst geschieden door West Europa als één geheel té beschouwen. L.F.C. is geen gewone voetbalclub; L.F.C. is meer. Zjj heeft iets, dat veel verenigingen missen: een enorme po pulariteit onder de bevolking. L.F.C. betekent veel voor Leiden! Dat bleek al direct uit de receptie, die Zaterdagmiddag in „De Harmonie" gehouden werd, en waar wethouder Van Schaik als een der eersten Jiet woord voerde, o.a. z'n waardering uitend voor het zieer actieve bestuur van L.F.C. Voorts merkten wij onder de velen, die van hun belangstelling blijk gaven, op de oud-wethouder Van Stralen, het L.V.B.-bestuur onder aanvoering van zijn splinternieuw-, voorziter, de heer j Caro, 2 der oprichters van L.F.C,. de heren Mulders en Bavelaar, afgevaar- digden van Soheveningen UVS, LDWS, Warmond, Leidse Boys, LPSV. ASC. Leiden, SJC, Wassénaai, Katwijk, Röo- j denburg, ZLC, VIOS, Alphen. DOCOS, Lugdunum en de Leidse Soheidsrech- tersvereniging. Namens de KNVB werd door de heer Burggraaf de „Bondsvlag voor de Veertigjarigen" aangeboden, zodnr nu, met ASC. ook LFC alsLelase vereniging het fraaie rood-wil-blauwe doek met het bondsembleem en de club kleuren ln haar bezit heeft Nu op naar de winpel, die de KNVB schenkt aan vijf tig-jarige clubs!' GESLAAGDE FEESTAVOND. Voor een bijna volle Stadsgehoorzaal heeft LFC haar leden des avonds een non-stop-variété aangeboden, dat bij zonder gewaardeerd wera. Het program ma was goed verzorgd en werd vlot afgewerkt Zonder de overige ratisten (van wie de conferencier ons moeilijk aan het lachen kon brengen) te kort te doen, moeten wij volstaan met het vermelden van de Corita's. een hij. een zij en een accordeon „Zij" was het grootste succes van de avond, want die charmante, omvangrijke, juffrouw met haar schone, elastischegelaat, ontke tende ware lachorkanen De huldiging der jubilarissen, die in het kader van de feestavond was aan gekondigd. moest nog even worden uit gesteld, tot de medailles gereed zijn. Twee dansorkesten zorgden voor de dansmuziek van hec gezellige bal, waarmede de LFC-famille dit deel der festiviteiten besloot. DE ERE-WEDSTRIJDEN. LFC-Veteranen—Wassenaax- Veteranen 43. Een gezellige wedstrijd, waarin c"e oudjes van HFC het nog best deden, ondanks een 0—2 achterstand bij de rust. Na dien ging het veel beter en niet onverdiend won geel-zwart de uit geloofde medaille. LFC' I—Wassenaar I 0—1. Met invallers voor Neuteboom en Koet (en met de feestavond nog in de benen) heeft LFC een prettige, spor tieve jubileumwedstrijd tegen Wasse naar gespeeld. Zowel vóór als na rust waren beide-ploegen volkomen aan el kaar gewaagd maar het beslissende schot ontbrak. Nadat de rust met dubbel blank was ingegaan, kon Wassenaar ln buitenspel positie de leiding nemen 0—1 en kwam ondanks hard werken van LFC ln de stad geen verandering. Het werk van de Wassen aarse achterhoede, met als uit blinker de keeper, verdient een speciale vermelding. Ook hier verkreeg de winnende ploeg een medaille. Sparta—Excelsior 10. Jammer was het. dat in deze ontmoe ting beide verenigingen met hun reser- veploegen uitkwamen. Desondanks werd het talrijke publiek toch onthaald op een pittig partijtje voetbal. Sparta was technisch sterker, wist echter haar meerderheid niet in doel punten om te zetten, terwijl de voor hoede van Excelsior tegen de fanatiek spelende Sparta-achterhoede weinig kans kreeg. Enkele minuten vóór het einde, toen ,de Excelsior-keeper het uitzicht werd belemmerd, scoorde Sparta het win nende doelpunt 1—0. De Spartanen kwamen hiermede ver diend in het bezit van de uitgeloofde beker. Mijnwerkersstaking in het Luikse. Een in hartstochtelijke woorden ge- stelde oproep van de Belgische minis ter Spaak om aan het werk te blijven, tot de metaalarbeiders in het Luikse, heeft niet mogen baten. Enkele uren nadat Spaak zijn radiorede had uitge sproken besloten de arbeiders met een meerderheid van 80% dergenen, die bij een vakbond zijn aangesloten, de werkzaamheden vandaag niet te her vatten. Hierdoor is een arbeidsconflict in het leven geroepen, dat waarschijn lijk een ernstige weerslag zal hebben op de andere industriegebieden van het land. Intussen duurt de strijd tegen de le vensduurte in België voort. De regering schijnt echter voet bij stuk te zullen houden. Minister Moens de Fernig. minister voor de ravitaillering heeft verklaard, niet te zullen zwichten voor de actie van de middenstand en geen amnestie op grote schaal te zullen toestaan voor de meer dan 850 winkeliers, die in ernstige overtreding tegen de prijsbe- heersing zijn bevonden en wier winkels gesloten zijn. SLECHTS 5 LANDEN ZONDER ECONOMISCHE HULP. ANP-Aneta meldt nader, dat volgens het rapport van het Amer. Min. van Buit. Zaken, slechts vijf landen, n.l. Ierland, België, Luxemburg, Zwitser land en Noorwegen, in staat zouden zijn het zonder economische hulp van bui tenaf te stellen. Ofschoon het herstel van België „treffend" is, aldus hetrap- oort, moet er toch rekening mee ge houden worden, dat verdere vooruit gang belemmerd wordt door onvoldoen de kapitaal-goederen, tekort aan ar beidskrachten en te krappe steenkool productie. Sovjet-zone bij Rusland? .WESTERS KAPITALISME ZOU INEENSTORTEN". Aan het congres van leiders der Duit se Socialistische Eenheidspartij, t ont staan door fusie van communisten en socialisten) is een resolutie voorgelegd, waarin wordt voorgesteld, dat de Sov jet-zone van Duitsland onmiddellijk zal worden verenigd. Het congres heeft plaats te Sondershausen in Thliringen en is van regionale aard. Het Berüjnse Blad „Der Abend" meldt, dat de resolutie met grote meerderheid werd aangenomen. Het blad meldt ver der, dat de resolutie nog zegt, dat het Westerse kapitalisme na een dergelijke vereniging spoedig door de economische ontwikkeling ineen zal storten, omdat Europa zonder het Oosten niet kan werken of produceren. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM. 8 Sept. De eerste beursdag van dei week zette niet ongunstig m. Er viel een betrekkelijk geanimeerde stemming waar te nemen. De grootste aandacht ging uit naar olie-., industrie- en Scheepvaartaandelen. Na het vaststel len der hoofdkoersen kregen winstne mingen de overhand, zodat m het vrllo verkeer een teruglopende tendens viel te bespeuren. Koninklijke Olie noteerde hoofdkoers 5 punten beter op 428 1/2. waarna de notering, niet. geheel ge handhaafd bleef. Nederl. Ford liep 5 en Ned. Kabel 6 procent terug. Calvé Delft was opmerkelijk vast. Fokker onveranderd op 210. Wilton Fevenoord liep op van 218 tot 225 1/2. Rotterdam se Llovd, 5 punten hoger. Ook andere scheepvaartnapieren waren goed gedis poneerd. Indische fondsen bleven vrij wel verwaarloosd. Indische cultuur- banken aan de vaste kant. Amerikaan se waarden licht, afbrokkelend, over eenkomstig Wallstreet. Interessante doch te lange middag (Van onze athletiekmedewerker) Meer dan 4'A uur athletick is zelfs voor de meest verstokte athletiek- voorstander te veel van het goede en goede dingen zagen wfj deze mid dag vele. De gebruikelijke recordpogingen van de Haarlemmer Lamoree, die wederom met 3.90 M. slechts IV2 cm. onder zijn eigen Nederlands record bleef, een Leidse recordverbetering van de Bata ven polsstokhoogspringer Gieske van 3.50 op 3.55 M., een verdienstelijke 100 M. van Nota die slechts 0.1 sec. achter de 'Nederlandse kampioen Jan Klein eindigde, een tweetal speerwerpers die boven de 60 M. grens kwamen. n.l.Lut- keveld van de Amsterdamse politie en de Hagenaar Voorenkamp. resp.. 61.01 en 60.09 M., Aad de Bruyn, de stoere kogelaar. heer en meester met 13.60 M.. een ..come back" van de van ouds be kende Utrechtenaar Wellerdick. die met 7.13 M het vèrspringen won, een prachtige 400 M. zege van de Hagenaar Mahieu in de goede tijd van 50.7 sec. kortom er viel véél te genieten. DE 10.000 METER. Als hoogtepunt van de middag gold de 10 K.M. race om het kampioenschap van Nederland, waarbij de situatie reeds na 10 ronden vrijwel onoverzich telijk was geworden voor de niet-des- kundige toeschouwer. Gelukkig dat de KNAU-scheidsrechter Willink dit ook inzag en vóór hij z'p ondankbare taak als uitsmijter aanving (lopers met meer dan 1 ronde achterstand werden uit de strijd genomen) werd het publiek met de situatie ln de kopgroep duidelijk op de hoogte gehoudeneen voorlich ting dus, die wij van de overigens zéér sympathieke microfonist deze middag node gemist hebbben n en die de goede zaak veel schade deed, Tot overmaat van ramp ontbraken programma's, zo dat het steeds gissen was wie er nu eigenlijk aan bod kwam. De beide Leid se deelnemers aan deze kampioens-race L. v. d. Steen (Bataven) en J. v. Bakel (Holland) brachten geen succes en wer den halverwege wegens te grote ach terstand uit de baan genomen. HUP, JOOP! Een typisch staaltje van doorzettings vermogen maakten wij in een overigens onbelangrijke 3 K.M. kl. C.-wedstrijd mee van de Leldenaar J. Riethoven... een man die kennelijk niet geprepa reerd was voor een afstand als deze, want na 2 K.M, zat hij reeds volkomen vast. Doch de vinnige aanmoedigings- kreten van een aantal zéér chauvinis tische supporters gaven hem als het ware ronde op ronde weer een geeste lijke injectie, waarop hij ten slotte, vol komen leeggelopen, het moede hoofd in de nek wierp en met het rechteroog ten hemel starend, een nog keiharde eindspurt er uit perste, een aantal te genstanders passeerde en als 2e ein digde! SHOT NEDERLAND'S JUNIOREN CLUB-KAMPIOEN. De strijd om de hoogste Nederlandse clubeer is er een geweest met span ning.... de Hagenaai's zegevierden ten slotte met 2 punten voorsorong op het Amsterdamse AAC en DOS (Rotter dam) die beide 29 punten behaalden Ook hier kwamen Holland en De Ba taven met ieder slechts 8 punten weer uiterst pover uit de bus. Tot slot volgen hier de voornaamste uitslagen Kogelsotten A: 1. A. de Bruyn (V en L) 13 60 M.; 2. Wellerdick (Hellas) 12.63 M.: 3. K. v. d. Hoeve (Hellas) 12 3414 M Kogelstoten B: 1. E. van Bommel (V. en L.) 12.05; 2. J. van Bommel (V. en L.) 11.44 M Finale 1500 M. A: 1. C. van Gogh (Haarlem) 4.11.4; 2. J. de Roode (Sio- mi) 4.11.6; 3. W Groen (AV.'23) 4.12. Finale 1500 M. B: 1. H. Geutenbroek (Haarlem) 4.21.1; 2. Dijkgraaf (WIK) 4.22 6; 3. W. Bonte (Donar) 4.23.4. Vèrspringen A: 1. Wellerdick (Hel las) 7.13 M.; 2. A. Leeuwenhoek (A V. '35) 6.96 M.; 3. W. v Dorp (Bat.) 6.81.M. Vèrspringen B: 1. H. v. Egmond (D EM) 6.74 M.; 2. H. Beekman (AAC) 6.44 M. Hoogspringen B: I. R. Vernie (Cele bes) 1.68 M.; 2. J. Bergsma (KDO) 163 M. Hoogspringen C: 1. Hoogenwerf (Hol land) 1.6244 M. Finale 100 M. A1. J. Klein (V. en L.) 10.8; 2. J. Zwaan (AAC) 10.9; 3. W. Nota (Holl.) 10.9. Finale 100 M. B: 1. J. Hommert (DF C) 11.4; 2. G. Schuitenmaker (AAC) 11.4 Finale 400 M. A: 1. C. Mathieu (V. en L) 50.7; 2. Nusse (AAC) 51; 3. De Kroon (AAC) 52.8; 4. C. Turkenburg (Holl.) 52.9. 3000 M. finale C: 1. Syriër (Kome ten) 9.50.2; 2. Riethoven (ZLC) 052.6 (b. m.) 10.000 M. (kamp. v. Nederl.)1. Wal stra (Vitesse) 34.1.8; 2. Overdijk (AAC) 34.14.33. Koopmans (Haarlem) 34.26.8 4. Meyer (AAC) 34.42.8; 5. v. Dalen (Kometor) 34,55.7; 6. Bomberg (Pal- thena) 35.20. 4 x 100 M. est.: 1. V. en L 44.3; 2. A AC 44.4; 3. AV '23 45.2; 4. Celebes 464; 5. Zwaluwen 47.8. Speerwerpen A: 1. Lutkeveld (APGS) 61.01 M.; 2. L. Voorenkamp (V. en L.) 60.09 M.; 3. v. d. Pol (V. en L.) 57.20 M. Speerwerpen B: 1. J. Ten Braak (D FC) 45.39 M.; 2. Spaans (Trekvogels) 45.38 M.; 3. G. Appel (Trekvogels) 41.80 M. Olymp. Est.: 1. Hellas 3.50.2; 2. Sio- mo 3.52.4; 3. V. en L. 3.55.6; 4. Siomo 2 4.03,2. Polshoog A: 1. F. Butselaar (Hellas) 3.75 M.; 2. C. Lamoree (Haarlem) 3.75 M 3 A. Gieske (Bataven) 3.55 M. Polsstok B: 1. v. Wijk P. en P. 3.20 M. 2. M. Vovak Csinadi (Ter Gouw) 3 M. De belangrijkste uitslagen van de fi nales om de Wouter Groenesteyn-beker en jeugdkampioenschappen van Ne derland zijn: Vèrspringen: 1. A. Loserie (AAC) 6.16 Finale 100 M.: 1. M. Gerstel, (DOS) 11.4. Speerwerpen: 1. J, Kikkert (Sisu) 54.7 800 M.: 1. R. v. Ulft (Shot) 2.07 min. Kogelstoten: 1. Knop (DOS) 12.98M. Finale 300 M.: 1. J. Smildiger (Shot) 37.6. 4 x 100 M.: 1. Haarlem 47.1; 2. Shot 47.1; 3. Dos 47.2; 4. Trekvogels 47.7; 5, Sisu 47.9; 6. Bataven 48.-. «Discuswerpen: 1. J. Vikkert (Sisu) 42.09 M Hoogspringen: 1. v. Oosten (Trekvo gels 1.65 M. Eindstand: 1. Shot 31; 2. AAC 29; 3 DOS 29; 4. Haarlem 26; 5. Sisu 26; 6. Trekvogels 12; 7. Bataven 8; 8. Holland (Leiden)' 8; 9. Zwaluwen 7; 10. AV '23 6; 11. AA1 yc 5; 12. Minerva 2 pnt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3