De Gaulle over Frankrijk's bedreiging Vrijheid wordt door Sovjets verslikt Oms Dis tribui tiehoek je RECHTZAKEN De Vrouw VAN DICK HERIOT Kerkelijk Leven Radio-programma Generaal Charles de Gaulle heeft aan de vooravond van de bijeenkomst der Amerikaanse, Britse en Franse des kundigen te Berlijn, waar gepoogd zal worden een oplossing te vinden voor de Franse eisen ten aanzien van de Duitse cokes en steenkool, te Bayonne voor een grote menigte een rede uit gesproken. De Gaulle drong aan op ondubbel zinnige samenwerking van Frankrijk met de Westerse mogendheden en pleitte er voor, dat dc V. S. de Franse belangen bfj de regeling van de- Duit se problemen niet in de weg zouden staan. Hij waarschuwde zijn landgenoten wederom tegen „zelfzuchtige ambities*'. Indien de V. S. de vitale Franse belan gen bij de regeling van het Duitse probleem in de weg staan, zullen zij de eenheid van de Westerse wereld in gevaar brengen. Frankrijk moet en kan op het hoogste niveau deelnemen aan de organisatie van West-Europa, waar aan de V. S. thans htm hulp aanbie den. De Fransen moeten kiezen aan welke zijde zij willen staan. Wilde groep Stern Londen bombarderen? ALS WRAAK VOOR TERUGZENDING VAN JOODSE IMMIGRANTEN. Een.woordvoerder van het Franse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de leiders van de groep-Stern, een der Joodse verzets bewegingen in Palestina, plannen hadden ontworpen om uit wraak voor het terugzenden van Joodse immi granten naar Hamburg, Londen, van privé-vliegtuigen uit. die in Frankrijk hun basis hebben, te bombarderen. De politie heeft een overval gedaan op een clandestiene drukkerij in een voorstad van Parijs. Er werd beslag ge legd op een grote hoeveelheid anti- Britse pamfletten. Voor het eerst wordt thans officieel medegedeeld, dat de Irgoen Zwai Leoe- mi en de groep-Stern vele agenten in Frankrijk hebben. Na de ontdekking van deze plannen zijn tot dusver 17 personen vgearresteerd. In Engeland zijn speciale voorzorgs maatregelen genomen. RABBIJN BARUCH KORFF GEARRESTEERD. Rabby'n Baruch Korff, de voorzitter van het Amerikaanse comité van po litieke actie voor Palestina is gisteren met twee andere Joden op het vliegveld Toussus le Noble bij Versailles gear resteerd. Hij had een koffer met pamfletten bij zich, waarop de volgende waarschu wing stond: „Wij zullen de oorlog in het hart van het Imperium voeren. Wij zijn gereed een bevrijdingsoorlog te strijden om slavernij te ontgaan." Het is niet bekend, of deze arrestatie in verband staat met die, welke naar aanleiding van het vinden van vlieg tuigbommen is verricht. RATIFICATIE BRITS-FRANS ALLIANTIEVERDRAG. Tegen hernieuwde Duitse agressie. Een woordvoerder van het Britse Depart, van Bult. Zaken heeft mede gedeeld. dat het Brits-Frans verdrag van alliantie en wederzijdse bijstand vanmiddag te Londen geratificeerd zal worden. Het verdrag, dat voor 50 jaar is aan gegaan, treedt onmiddellijk in werking. De voornaamste strekking er van is her nieuwde Duitse agressie te voorkomen, terwijl het tevens ontwikkeling van de Anglo-Franse economische betrekkin gen tot. doel heeft. OOK BLOEM OP DE RIJSTBON Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat op de reeds aangewezen bon L-16 reserve voor 250 gram rijst, kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits naar keuzo ook 250 gram bloem of niet uit rijst, bereid kindermeel of zelfrij zend bakmeel kan worden gekocht. Onder de ijzeren zweep van het Sovjetbestuur worden beetje bij beetje de vrijheid der mensen en onafhan kelijkheid der volkeren in twee der den van Europa verstikt. Een hevige bedreiging van Frankrijk neemt thans vorm aan. De Gualle wees op de critieke eco nomische toestand, waarin Frankrijk verkeert. Daar komt bij, dat er van bui ten af niet veel hulp «jcan worden ge boden. afgezien van de V. Sen ook van die zijde mogen geen wonderen worden verwacht. De Gaulle deed we derom een aanval op de Franse com munisten, Tot slot deed hü een beroep op alle Fransen zich rond zijn partij te verenigen. „Om weer op te staan moe ten wij ons aan een harde en lange nationale discipline onderwerpen. Wij hebben een staat nodig met een hoofd, dat werkelijk hoofd is". Plannen der nieuwe Griekse regering POGING TOT UITSCHAKELING COMMUNISTISCHE INVLOED. De nieuwe uit twee partijen (popu listen en liberalen) bestaande Griekse regering onder het premierschap van de 87-jarige libel-aal Themistocles So- phoelis, bestaat uit 24 ministers en een onderstaatssecretaris. Buiten de pre mier zijn de onderstaatssecretaris en ne gen ministers liberaal. De leider der Volkspartij en vroegere premier, Tsaldaris, is vice-premier en minister van Buit. Zaken. Voorts zijn er twaalf ministers van de Volkspartij, De Volkspartij heeft een concessie gedaan door toe te stemmen in een meer gematigde politiek ten aanzien van de guerillastriidefs. Zij, die de wa pens neerleggen, krijgen amnestie Be paalde rechtse groepen zullen worden ontwapend. Van hun kant hebben de liberalen goedgevonden, dat. wanneer de gematigde politiek mocht falen, vér strekkende maatregelen zullen worden genomen tegen de communisten, die de opstand leiden. De nieuwe regering-is van plan on middellijk t-e beginnen met een groot program voor openbare werken, dat de werkloosheid op het platteland zal opheffen en dc opstandelingen, die de wapens neerleggen een behoorlijk be staan zal verschaffen. Door ccn der gelijke politiek hoopt men do oom- munistlsche invloed op de arbeiders cn boeren te verminderen en dc cri- tiek uit to schakelen, flie naar men aanneemt, de Westelijke geallieerden heeft belemmerd bij het steunen van Griekenland wat betreft de moeilijk heden met het Slavische blok. Loy Henderson, speciaal afgezant van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken, is uit Athene naar de V. S. ver trokken. George Macghee, die de hulp aan Griekenland en Turkije zal coör dineren, Is in Athene aangekomen. O NIEUWE GEVECHTEN? De Griekse militaire autoriteiten de len mede, dat er ten Westen van Agra- fon grote gevechten tussen het leger en de partisanen, die opnieuw m de ge zuiverde zone trachten binnen te drin gen. plaats hebben. Tot nu toe zijn ze ven partisanen gedood en vijf gewond. Bij een ander gevecht in het gebied Pierrion en Veria zijn 20 guerilla-strij- ders gedood en acht gevangen geno men. Men meldt voorts zes executies van „communisten" w.o. één vrouw. O De staf van het leger der Griekse guerilla-strijders zou bij monde van een vertegenwoordiger verzoeken, ge hoord te worden door de algemene ver gadering der V. N. te Lake Success ten einde „het standpunt van het Griekse volk over de staat van zaken in het land" uiteen te zetten. Sovjet-Unie verwerpt voorstellen voor Korea De Sovjet-Minister van Buit. Zaken, Molotof, heeft in een nota aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, Marshall, de Amerikaanse voorstellen betreffende onafhankelijkheid van Korea verwor pen. De Paus tegen .vijanden van godsdienstig leven Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Katholieke Actie heeft de Paus voo, alle Italiaanse radiozenders een toespraak gehouden. Ongeveer 75.000 mensen luisterden op het plein van de St. Pieter naar deze rede. Na woorden van lof over het werk van de Katholieke Actie zeide de Paus, dat de tijd om plannen te beramen voorbij is- De strijd op godsdienstig en moreel gebied neemt steeds duidelijker vormen aan. Het is thans de tijd voor actie. Een luid applaus en bevestigende uit roepen volgden op de woorden van de Paus: „Zijt gij gereed?" De vijand van het godsdienstig leven Is overal te Vinden, zo ging de Paus voort, doch hoofdzakelijk onder die genen onder de handarbeiders, die bij na niets van godsdienstige zaken af weten. De stryd tegen die onwetend heid moet worden aangebonden en gewonnen Dit is in de eerste plaats de taak van de geestelijkheid. Met betrekking tot de sociale recht vaardigheid zeide de Paus. dat een eer lijker verdeling van de rijkdommen no dig is. Het moeten niet slechts enkelen zijn die Alles bezitten. Kostbare feesten te Moskou MILLIOENEN NEMEN AAN DE VIERING DEEL. Millioencn hebben gisteren de 800ste verjaardag van Moskou gevierd met de grootste en kostbaarste feestelijk heden sinds het eind van de oorlog. De feestvreugde begon Zaterdagavond met het dansen van honderdduizenden paren op pleinen en in parken 100 mil- lioen electrische gloeilampjes verlich ten de gebouwen, pleinen, parken en de schepen op de Moskwa. Alleen al 100.000 daarvan omzomen de torens en spitsen van het Kremlin. Aan de gevel van het Bolsjoi-theater zijn geweldige afbeel dingen van Lenin en Stalip door schijnwerpers verlicht. De totale kosten van de festiviteiten worden op 100 mil- lioen roebels geschat. 200 orkesten spe len in verschillende delen van de stad. De belangrijkste gebeurtenis van gis termiddag was de sport- en gymnas- tiek-demonstratie van 20.000 leden van vele Moskouse sportclubs in het Dyna mostadion te Moskou. Staking in Engelse mijnen duurt voort. De mijnwerkers te Grlmethorpe (Yorkshire) hebben een plan om het werk te hervatten verworpen. Hierdoor duurt de ernstigste Engelse mijnstaking sedert de oorlog voort. BESPREKINGEN VAN RAMADIER. De Franse minister-president Rama- dier heeft Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan Leon Blum, met wie hij in de afgelopen week reeds verschil lende telefoongesprekken had gevoerd. De bestuurscommissie van de Franse socialistische partij hield Zaterdag avond naar aanleiding van de door Ramadier gestelde motie van vertrou wen een bespreking van 4V£ uur. WEDEROM RELLETJES IN LONDEN. In Londen hebben gisteravond weer 'ongeregeldheden plaats gehad tussen communisten en de bond van oud-mili tairen, waarvan, naar men zegt, leden van de vroegere Britse Unie van fascis ten deel uitmaken. De ene party riep: „Wij willen Mos- ley" en de andere: „Weg met het fas cisme". Hier en daar kwam 't tot vecht partijen, waaraan de politie spoedig een einde maakte. Ten minste zes perso nen zijn gearresteerd. BEROEP COR WALS VERWORPEN. Cor Wals, die eens op Nederlandse en buitenlandse wielerbanen successen oogstte, hoorde heden voor de Bijzon dere Raad van cassatie zijn beroep ver werpen. Het. Bijz. Gerechtshof te 's-Hert-ogen- b'osch had hem wegens dienstneming bij de Waffen S.S. en wegens zijn optreden als opzichter over frowtarbeiders in Po len veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. De procureur-generaal van de Bijz. Raad had geconcludeerd tot 12 jaar met aftrek. De reis van dr. Van Mook naar de V. S. VOORLICHTING HET VOORNAAMSTE DOEL. Vergezeld door het hoofd van de Re geringsvoorlichtingsdienst te Batavia, mr. dr. J. Ozinga, is Zaterdagavond om 19.15 uur de Luitenant-Gouverneur- Generaal van Ned. Oost-Indië, dr, H. J. van Mook, van Schiphol per KLM- vliegtuig naar New-York vertrokken, waar hij inmiddels is aangekomen. Vlak voor zijn vertrek deelde de Landvoogd aan enkele journalisten mede, dat hij van plan is slechts enkele dagen in Amerika te blijyen. Hij heeft althans zijn retourbiljet voor Zaterdag as. ge boekt, Hij zegde de journalisten toe na zijn terugkomst in Den Haag een vrij uitvoerige verklaring te zullen afleggen. Ten slotte ligt het in dr. Van Mook's bedoeling drie dagen daarna weèr naar Batavia terug te keren. Gevraagd naar ijet doel van zijn reis, antwoordde de G.-G. omzichtig, dat dit in hoofdzaak voor het plegen van over leg was met de Nederlandse ambas sadeur in de V. S„ mr. Van Kleffens, die hij in verband met het door deze Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad te voeren beleid ten opzichte van Indonesië persoonlijk vol ledig op de hoogte wenst te stellen. Voorts hoopt dr \T, Mook besprekingen te voeren met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Mar shall en met Sir Herbert Evatt, de Australische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad en tevens Australisch minister van buitenlandse zaken, „Het is moeilijk voor mij u hier tot uw algehele voldoening te woord te staan", zo voegde de Landvoogd de ver slaggevers vervolgens toe, „omdat ik niet over de besprekingen van de afge lopen dagen mag uitwijden, daar dit hoogstens tot de competentie van de regering behoort. Wel kan ik u zeggen, dat er een zeer grote mate van overeenstem ming is bereikt." Voor het overige zal het Nederlandse publiek eerst de vergadering in de Kamer van de volgende weck dienen af te wach ten. Dr. Van Mook ontkende ten stelligste, dat er plannen zouden zijn tot vervan ging van de overeenkomst van Llng- gadjati door een nieuwe overeenkomst, die dan onder de ogen van een door de Veiligheidsraad aangewezen commissie zou worden getekend „In grote lijnen", zo zeide hij. „blijft Linggadjati de basis, waarop de regering haar politieke gedrags lijn bouwt," Hij geloofde niet in direct contact met de Uno te zullen komen; wel was nij van plan het Amerikaanse publiek via pers en door persoonlijke redevoe ringen voor Amerikaanse radio-stations op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. Niet op eigen voorstel, doch op ver zoek van de ministerraad heeft dr. Van Mock deae reis naar Amerika aan vaard. „Maar ik vind het wel leuk", voegde de Landvoogd, die zeer vrolijk gestemd was. er lachend aan toe. Over het onderzoek der consuls, dat thans in Indonesië wordt ingesteld, kon hf) wei nig zeggen. Verwacht wordt, dat. zij 30 September a s. hun rapport, zullen in dienen. „Wij zijn er zeer op gesteld, dat. het zo vlug mogelijk geschiedt,,' zo besloot dr. Van Mook het interview. Twee kinderen in brand omgekomen'. Twee zoontjes van resp, 3 en 4 jaar oud van de familie Van der Eijden te Naarden zijn gistermiddag bij een brand dié in een schuurtje vlak naast een grote hooimijt aan de Zwarte weg al daar uitbrak, jammerlijk om het leven gekomen. De kinderen hebben vermoe delijk met lucifers gespeeld. Het schuur tje raakte althans in brand en onmid dellijk vatte ook het er naast liggende losse hooi vlam, waarop het vuur zich versprèidde over de gehele hooimijt. Bewoners van de omringende huizen waarschuwden Ijlings de brandweer, maar konden het in lichter laaie staan de schuurtje niet meer betreden. Een halfuur later was het schuurtje afge brand en slaagde men er in de ver koolde lijkjes te bergen. NEDERLAND S LUNAPARK IN EGYPTE. De heren N. Hommerson en J. Baart- mans van de Ver. Amusementsbedrijven zijn uit. Egypte teruggekeerd, na on derhandelingen gevoerd te hebben over voortzetting van het Nederlandse Lu napark aldaar. Het Lunapark te Alexan- drië eindigt 30 September, waarna het overgeplaatst wordt naar Caïro, alwaar de opening is vastgesteld op 1 Nov. Reünie in „Oranjehotel" Rede van prof. mr. R. P. Cleveringa. Vele oud-gevangenen van het Oranje- hotel hebben Zaterdag te 's-Graven- hage andermaal een reünie gehouden. In de ochtenduren verzamelden hon derden en honderden zich op het ter rein van de cellenbarakken aap de Van Alkemadelaan. Op de ruimte tussen deze barakken en de oude strafgevan genis had een korte plechtigheid plaats voor de stille gang langs de verleden jaar ingewijde cel 601 zou aanvangen, Ds. G. Bosch hield een korte toe spraak. waarin hfj er op wees, dat men thans voor de tweede maal bijeen was op een plek, die voor tienduizenden in hun leven van de allergrootste beteke nis is geweest. Het is de plaats, waar duizenden zijn teruggeworpen op de allerteerste dingen, die in een men senleven aan de orde kunnen zijn. Hier heeft men geleerd, dat het allerbeste waard is geofferd te worden voor Hem, die ons het leven schonk. Vandaag is er gelegenheid een belofte te vernieu wen, een besluit te versterken. Dit ogenblik moge een nieuw begin zijn, dan zal het Vaderland ervaren, dat wij op 6 September 1947 de dodencel heb ben gezien, zo besloot ds. Bosch. Hierna werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van hen die vielen. Toen klonk plechtig het Wilhelmus. Na deze door haar soberheid indruk wekkende bijeenkomst ving de stille gang langs cel 601 aan. Velen legden bloemen bü de cel; bijna twee uur duurde het défilé. Na deze plechtigheid verzamelde men zich in het gebouw van de Dierentuin, waar weldra een paar duizend reünisten aanwezig waren. Als herinnering werd hun een houten lepel en houten mes aangeboden; vorig jaar hadden de oud-gevangenen een exem plaar van de blikken kroes, zoals die in de gevangenis gebruikt werd, ont- vangen. Majoor Weber sprak een kort wel komstwoord. w Prof. mr. R. P. Cleveringa heeft ver volgens een rede uitgesproken, waarin hij allerlei herinneringen aan het ver blijf in het Oranje-hotel ophaalde. Velen van hen, die in het Oranje hotel vertoefd hebben, zijn niet terug gekeerd; zij bouwden op de hoop op uiteindelijke verwerkelijking der zede lijke krachten, die zouden overwinnen op de onzedelijke, die hoop geeft het menselijke hart de grootste waarde. Ten slotte stelde prof. Cleveringa de waarde van bijeenkomsten als deze na der in het licht. Vervolgens werd de film „samen op weg", samengesteld door Otto van Neyenhoff vertoond. Minister Nehqr, die een rede zou uitspreken over de wederopbouw was tot zijn spijt verhinderd; in zijn plaats heeft de chef van de Voorlichtings dienst van zijn departement, de heer J. W. Rengelink het woord gevoerd. Tot slot werd een historisch spel van mevr. B. Boon—Van der Starp, „De geboorte van ons volkslied" ten tonele gevoerd door Leldse studenten. Het Matrozenkoor onder leiding van Theo van Elferen verleende daarbij zijn me dewerking. HET MARIA-CONGRES TE MAASTRICHT. Nadat Zaterdag overdag in studie bijeenkomsten de Maria-gedachte door verschillende Marlologe was belicht, werd Zaterdagavond op de derde mas sale bijéénkomst door prof. Frledhoff gesproken over de plaats van Maria als Koningin naast Christus als Koning. De bisschop van Haarlem mgr. Huybers, vatte de op de drie congresdagen be handelde Maria-besprekingen samen en gaf daaruit enige practische conclusies voor de Maria-vererlng. De sluitingsdag, Zondag, werd een groots hoogtepunt in het congres, Om halfelf droeg kardinaal De Jong op het Frijthof. ten aanschouwe van tiendui zenden katholieken uit heel Nederland, alsmede uit België en in tegenwoordig heid van alle Nederlandse bisschoppen, de pauselijke internuntius, talrijke mis siebisschoppen en prelaten en vele we reldlijke autoriteiten, onder wie de mi nisters Fiévez en Van Maarseveen, de voorz. van de Tweede Kamer, de heer Van Schayk, Tweede-Kamerleden, de gouverneur van'Belgisch Limburg en de Commissaris der Koningin in Neder lands'Limburg. een pontificale hoogmis op. Deze mts werd opgeluisterd door de aanwezigheid van een groep Malthezer riddérs en besloten met het geven van de pauselijke zegen. 's Middags trok een kleurige stoet, be trekking hebbende op de Maria-devotie, door Maastricht. FEUILLETON door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels 12) Het lijkt me een uitstekend idee zei hij. toen ze uitgesproken was. Benson kan heel gemakkelijk een draad aanbrengen tussen de twee kamers en< een knop bevestigen op een plaats bin nen Kay's bereik, In zijn binnenste was hij vaag verwonderd. Hij had aan mevrouw Forbes' ver zoek om een verpleegster zo lang mo gelijk weerstand geboden, en wel om twee redenen. Eén er van was natuur lijk de extra-kosten, -die hieraan ver bonden waren, maar de andere was zijn ingewortelde antipathie tegen alles wat beroepsverpleegster was. Niet alleen om dat Dick zijn hoofd had verloren door één van dit. soort, en hèm met. dit juk op zijn schouders had achtergelaten, dat leder ogenblik dreigde te zwaar te worden maar ook omdat hij vaag ver moedde. dat ze in een huishouden altijd last veroorzaakten en de melden hu meurig maakten met hun eeuwige ver zoeken om hen met het een of ander van dienst te zijn. Het bracht zijn vooroordeel aan het wankelen .toen hij nu merkte, dat de kleine zuster Prescott een voorstel deed. waardoor anderen werk werd bespaard. Ik zal er morgen met Benson over spreken, zuster. zei hij snel. en we zullen het zo gauw mogelijk in orde laten maken. Hij glimlachte terwijl hij dat zei zó vriendelijk, dat Anne niet anders kon doen dan teruglachen. Mevrouw Forbes viel hen in de rede: Als Benson toch hier komt. kan hij zeker meteen wel even die boeken kasten in orde maken, waarover ik met je sprak, hè Alan? Er was ruim twee dagen werk san deze boekenkasten, en het was niet in het minst noodzakelijk, behalve dan om aan een gril van mevrouw Forbes te voldoen. Bovendien was Benson dringend no dig op het terrein van het landgoed, waar hij geregeld al het werk dat voor de oorlog twee mannen verzetten, al leen verrichtte, zoals Alan zijn tante herhaalde malen had uiteengezet. Maar op dit ogenblik had hij blijkbaar genoeg van de eeuwige strijd met haar. auof hij uitgeput was door de hardnekkig heid. waarmede ze alles wat ze zich in haar hoofd gezet had, nastreefde Hij maakte met zijn schouders, hetzelfde ge baar dat Anne nu al zo goed van Kay kende, en zei rustig: Het is goed tante Em. Ik zal Ben son orders geven. Schitterend. straalde mevrouw Forbes met iets triomfantelijks in haar ogen. - Werkelijk Alan, je begint voorko mend te worden- Wieweet. of je me ook nog niet mijn flatje in de stad toe staat een dezer dagen, Anne staarde voor zich op haar bord, en ze voelde zich onbehaaglijk. Geoffrey Neame lachte hardop bij deze op Alan gerichte plagerij, maar deze negeerde de opmerking van zijn tante volkomen. Of ze hierdoor werd aangemoedigd, of dat ze eenvoudigweg vast besloten was over haar flat-idee door te zeuren tot ze haar zin kreeg, kon Anne niet uit maken. Ze hoorde alleen, hoe de droge stem van de oudere vrouw opnieuw de stilte verbrak: Heb je me gehoord Alan? Ik zei iets over die flat. Alan ging rechterop zitten en keek haar met een strak gezicht aan. Ik heb inderdaad gehoord, wat u zei tante Em. Maar u doet. vergeefse moeite. Ik denk er niet aan om u een flat in Londen te laten hebben en ik word het beu. Het lijkt me dan ook beter, dat u het nu eens en voor altijd verder laat rusten- Er was iets hards in zijn stem. wat Anne even deed huiveren. Mevrouw Forbes echter was helemaal niet afge schrikt of van haar stuk gebracht. Maar Alan, je hoeft me niet zo. af te blaffen. Ik vraag je heus nooit erg veel. Anne. die dolgraag mijlen ver weg had willen zfjn, hoopte vurig dat het twistgesprek nu afgelopen zou zijn en dat mevrouw Forbes het onderwerp verder zou laten rusten. Maar deze da me was nog niet ter zake uitgesproken. Ze sloeg haar ogen neer en zuchtte dui delijk hoorbaar. Als die arme Dick maar niet was gestorven, réi ze droefgeestig. hij was altijd zo vriendelijk en royaal voor rijn ai-me. oude tante. De stilte die volgde, leek electrisch geladen en Anne hield haar adem in- Alan's blauwe ogen spuwden vuur, en ze dacht, dat- hij even de ijzeren zelf beheersing verloor, waarmee hij zijn drift tot nu toe in bedwang had ge houden. Dat de prikken en plagerijen 41). Panda en Oehoe liepen over de grote kale vlakte in de richting van de huizen. „Wat een gras!" zei Panda bewon derend. „Dat heet Toendra in deze streken!" legde Oehoe uit. „Let op! Daar zit een inboorling! Aan hem moeten we de weg naar Imsk vragen. Spreek jij goed buitenlands, leerling?" „Nee", zei Panda. „U wel. baas?" „Hm!" zei Oehoe, „we zuilen zien!" Hij trad op de in een dikke pelsjas gehulde gedaante toen en schraapte zijn keel. „Samowar nltchevo omsk tomsk Imsk!" sprak hij. .,Huh?" vroeg de vreemdeling ver baasd. „Drommels!" zei Oehoe zijn voor hoofd afvegend. „De you speak fran cais? Parlez-vous inglez? Caramba!" De inboorling haalde glimlachend de schouders op van zijn tante hem eindelijk zover had den gekregen. Maar ze had niet gere kend op de uitbarsting, die hierop volgde. Dick, 2ei Alan woedend Dick was een stohime, jonge idioot. En u zou van hem niet veel los hebben ge kregen, als hij geleefd had. mijn dier bare tante Em, dus ik zou, maar op houden met treurig te zijn over zijn vroegtijdige dood. Dick, dacht hij woedend. Dick, die hem in al deze ellende had gebracht door zijn dwaze daad. Het was wel héél erg. dat juist op dit moment tante Em met Dick bij hem aan moest komen. Ook al wist ze niet, hoe de zaken ston den. Toen hij zich dit bedacht, werd echter opeens zijn woede minder. Hij klemde zijn tanden op elkaar en her stelde met. grote moeite zijn zelfbeheer sing, die hij even had verloren. Het spijt me zei hij kortaf, opkij kend en ook Geoffrey Neame en Anne aanziend, maar zijn tante negerend, dat jullie in deze familie-moeilijkheden betrokken wordt. Geoffrey, waar hadden wij het straks ook weer over. je was bezig me te vertellen over het nieuwe burgerluchtvaartplan Handig en tactvol nam Geoffrey het gesprek over. terwijl mevrouw Forbes met een beledigd gezicht aan het. an dere eind van de tafel bleef zitten- Anne zat doodstil, en staarde voor zich heen naar het hagelwitte tafellinnen. Ze had bijna even medelijden gevoeld voor Alan, en bewondering voor zijn ge duld bij het Voortdurend gesar van mevrouw Forbes. Maar nu had ze op een gevoelige plek een venijnige tik ge had en haar korte inpulsieve gevoel van sympthie was verdwenen. Wat had hij voor recht, dacht ze, zó iets over Dick te zeggen. Mevrouw Forbes had gelijk. Dick was aardig en royaal, niet alleen voor zijn tante, maar voor ieder een. die hij ontmoette. Hoe durfde deze neef. die op de plaats van die arme, zo jong gestorven jongen was gekomen en met diens erfenis zo heel anders om sprong dan Dick gedaan zou hebben. Dick zö afvallen? En wat moest hij wel voor soort man zijn om dat te doen..? Op dat moment wist Anne heel zeker, dat ze Alan Heriot haatte. (Wordt vervolgd) STAGENDE DELINQUENTEN MIJNWERKERS. Van officiële zijde deelt men ons h£ volgende mede Woensdag j.l. hebben ongeveer 95# politieke delinquenten, gedetineerd in het kamp te Valkenburg (L.) him arbeid in de steenkolenmijnen voor 24 uur neergelegd. Tot deze mijnarbeid hadden ze zich vrijwillig verbonden en rij genoten daar door voor zich en hun gezinnen belang rijke voordelen, welke niet door andere politieke delinquenten werden genoten. Zij waren zich bewust, dat zij een be langrijk aandeel leverden in de steen kolen!' oorziening van ons land en meen den daarom een aantal eisen te kunnen stellen. Een en ander was voor de directeur- generaal voor bijzondere rechtspleging aanleiding het kamp te Valkenburg te doen ontruimen en de gedetineerden, die aan de één dagsstaking hadden deelge nomen, over andere kampen buiten de mijnstreek te verspreiden. RUSSISCH PROTEST TEGEN NEDERLANDS OPTREDEN. Het Sovjet-Russische Rode Kruis heeft bij de secretaris-generaal van het Internationale Rode Kruis te Genève geprotesteerd tegen confiscatie door Nederlanders van een hoeveelheid me dicijnen, welke door het Australische Rode Kruis naar de Republiek Indo nesië waren gezonden, Volgens het Sovjet-Russische Rode Kruis zou het Nederlandse Rode Kruis deze medicij nen onderschept hebben. PREDIKBEURTEN VOOR MAANDAG 8 SEPTEMBER. Kutwfjk aan Zee Geref. Gem. Remise- straat: 7.30 uur ds. v, d. Berg, van Utrecht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lopik (toez.) B. N, B. Bouthom te Bennekom; te Oudwoude-Westergeest (toez.) W, Bart- lema te Okkenbroek; te Soharnegoutum (toez.) J. Colijn te Oosterwljtwerd, Aan genomen naar Hengelo P. L. Tasseron to Oudwoude. Bedankt voor de Krlm Ohr. v. d. Lceden te Hlen en Dode waard. Geref. Kerken Beroepen te Glessen- Rijswljk, Eestrum, Hoogersmlkle, Hylaard en O en N. Bildtzljl Tn. Struys, cand. te Rotterdam. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Almelo ds, J. Ubels hulp- pred te Nijkerk. Bedankt voor Marum W. Feenstra te Hyum (Fr.). Geref. Gem. Bedankt voor H I. Am bacht en Leerdam M. Blok te Zeist. Kadereonferentle Evangelisch Lutherse Kerk - Onder veel belangstelling werd op het Lutherse toultencentrum te Bennekom de jaarlijkse kadereonferentle der Evan gelisch Lutherse Kerk geopend door prof. dr. W, J. Koolman, die een rede hield over „Kerk en kerken naar Lutherse belijdenis". Naar aanleiding van enkele recente ge schriften gaf, hij een beschouwing over de oecumenische vragen in het lloht van de Lutherse confessie. Vervolgens werden re feraten gehouden door ds. J. P. van Heest en dr. c. Pel over de Luth. wereldconfe rentie te Lund en door de heer K. Berve- ilng over de Jeugdconferentle te Oslo, ter_ wijf dr. O. Rlemers een inleiding hield over „Plaats en taak van de Lutherse kerk in de wereld van heden", SCHEEPSBERICHTEN. Adinda, 3/9 van Miri naar Pladjoe; Alclnous, 3/9 van New York te Singapore; Aldebaran, 6/9 van Antwerpen naar Hamp ton Roads v.o.; Algorab, pass. 6/9 Vlis- slngen naar Antwerpen; Alwaki. Rotter damNew York, pass. 5/9 Lizad; Agatha, zou 31/8 van Batavia naar pladjoe, Sin gapore, Kaapstad en Curacao vertrekken; Bengkalls, Amsterdam'Batavia, pass. 4/9 Dungeness; Berombang. Belanta. Besori en Beaso (K.P.M.'ers), RotterdamBata via, -pass. 4/9 n.m. Suez; Cleodora, 1/9 van Pladjoe naar Singapore; Congostroom, 4/9 van Amsterdam te Loblto; Corllla. 1/9 van Singapore naar Bahrein, waarna ver moedelijk Holland; Corvda, 4/9 van Patras te Haifa; Egmond, 5/9 van St. Vincent naar Rotterdam; Ena, 4/9 van Las Ple- dras naar Rotterdam; Erinna. 3/9 van Miri naar Singapore; Gadila. 1/9 van Ta- rakan te Balik Papan; Gerard Dou. Java Rotterdam, 5/9 van Port Said; Johan de Wltt, AmsterdamCurapao. pass. 4/9 Dungeness; Kedoe, vertrekt 6/9 n.m. van Havre via Antwerpen naar Rotterdam: Limburg, New YorkJava. pass. 6/9 00.15 Perlm; Macoma, 3/9 van Singapore te Pladjoe; Macuba, 6/9 van Tamplco to Cu rasao verwacht; Mariekerk. KarachiRot terdam, 5/9 te Suez; Meerkerk, Rotterdam Calcutta, 5/9 te Colombo; Mellskerk, RotterdamSydney, 4/9 van Fremantle; Mlrza, 2/9 van Mlrl te Pladjoe; Ondlna, 4/9 van Abadan te Aden; Paula. 30/8 van Pladjoe naar Macassar; Saldja. 2/9 van Miri te Pladjoe; Samarlnda. Sabang Hamburg, pass. 6/9 15.30 uur Pantellaria: Saroena, 3/9 van Min te Pladjoe; Slmon Stevln ShanghaiRotterdam. 4/9 van Colombo; TJipondok, 3/9 van Singapore naar Kobe; Danae, 5/9 van RiJeka te Gi braltar; Eemland, 4/9 van Buenos Aires te Rosario; Flevo, 4/9 van Guayaquil naar Buenaventura; Jacob Cats, 4/9 van Am sterdam te Hampton Roads; Larenberg. 4/9 van Rotterdam te Zanzibar; Socrates, 4/9 van Victoria Braz naar Pemambuco; Bo naire, 6/9 te Paramaribo; Delft. 4/9 to Punta Cadon; Trajanus, 6/9 Van Parama ribo naar Amsterdam. K.N.S.M.Dundee, 6/9 te Rotterdam; Carlbla. 5/9 van Amsterdam naar Aar- huus: Tiberius, 5/9 van Malaga naar Gibraltar; Omen, 5/9 van Gothentoqrg n. Amsterdam; Danae, 5/9 van Gibraltar naar Rotterdam. MJ). Nederland; Tawali, 4/9 van Bom bay naar Basra; Nieuw Holland, 5/9 van Aden naar Suez Holland-Afrlka Lijnen: Jaarstroom. 5/9 van Antwerpen naar Bordeaux; Maaskerik, 4/9 van Bordeaux naar Dakar; Langlee Scott, 5/9 te Dar-Es-Salaam. VOOR DINSDAG 9 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00:' nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: oude Engelse muziek; 8.00: nieuws; 8.15:, opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: ochtendconcert; 10.00: voor de kleuters; 10.15; voor de kinderen; 10.35: voordracht: 10.50; operamuziek; 11.30: als de ziele luistert; 11.40;-orgelconcert; 12.00: Ange lus; 12.03: C. Roovers, zang; 12.30: weer- overzlcht, 12.33: orkest zxmder naam; 12.55: zonnewijzer; 13.00; nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: orkest zonder naam; 13.50: omroepkamerorkest; 14 30; voor de vrouw; 15.00; omroepkamerorkest; 15.30: viool, en planosoll; 16.00; ziekenbezoek; 16.30: na schooltijd; 16.45; elck wat wils; 17.45: RUk Overzee; 18.00: Cantus Popu lorum; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. Strijdkrachten: 19,00: nieuws; 19.15; kath. nieuws; 19 20; selèctles; 19.45: Niwin- klanken; 19.50: voor de wederopbouw; 20.00: nieuws; 20 05: actualiteiten; 20.12: de gewone man; 20.20; Radio'Philh. Ork.; 21.30: planorecital H. Scherer; 22.10; do Van Royens; 22.15: avondgebed en litur gische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: in strumentale operette potpourri's; 23.25 24.00dansmuziek. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: aubade; 8,00 nieuws; 8.15: orkest Richard CTean; 8.45: Alexander Glazoenof concert; 9.15: morgenwijding door ds. W. Willemse; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitami nen: 10.30: voor de vrouw; 10.35: gramo- foonmuzlek; 10.50: voor de kleuters; 11.00: droomsymboliek: 11.30; licht symphonlsch programma: 12.00: Lyra Trio; 12.30: weerpraatje; 12.33: ons platteland: 12.43: orkest M Imre; 13.00: nieuws; 13.15; les gars de Paris; 13.45: F, Carle piano; 14.00: met naald en schaar; 14.30; saxo foon, guitaar en cello; 15.00: inleiding; 15.15: Maurice Ravel concert: 16.30: piano duo; 16.40: de schoolbel; 17.00: P. Pa'Ma, orgel: 17.30; Skymasters; 18.00; nieuws; 18.15- Tom Erloh, piano: 18.30: lezing over helderziendheid; 19.00: ....en nu naar bed; 19.05Bernard Person; 19.15; Koraallmprovlsatle van Tournemlre; 19.25: concert van E. Ohausson; 20 00: nieuws; 20.05: reportage; 20.15: bonte Dinsdag avond trein; 21.30: verzoeknrogramma; 22.15; buitenlands overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.30; alt en plano; 23,00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlekl

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2