Hulp tegen ondergang en communistische overheersing noodzakelijk Gebrekkige republikeinse organisatie President Soekaivati oordeelt verblijf in V.S. van groot nut WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Wëst-Europa staat op kruispunt Engeland niet opgewassen tegen zijn taak Eerste Joden te Hamburg aan wal Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 8 SEPTEMBER 1947 No. 26179 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f,3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dlr, en Adm,: 25041; Red,: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Op Schiphol arriveerde gistermorgen uit New York de president van Oost- Indonesië, dr. Soekawati. De begroeting door minister-president dr. L. J. M. Beel. (Foto ANP- v.d W-) Oost-Indonesische delegatie in ons land. De delegatie, bestaande uit vertegen woordigers van Oost-Indonesië en W.- Borneo is gisteren in gezelschap van dr. P. J„ Koets, adviseur van dr. Van Mook, uit New-York op Schiphol gearriveerd. Deze delegatie bestond uit de presi dent van Oost-Indonesië, Soekawati, Sjarif Hamld II, sultan van Pontianak, dr. P. J. Koets, Nadjamoeddin, minis ter ^president van Oost-Indonesië en Anak Gde Agoeng, minister van bin nenlandse zaken van Oost-Indonesië. Ter begroeting waren aanwezig de minister-president dr. L. J. M. Beel, de minister van buitenlandse zaken, baron Van Boetzelaar van Oosterhout, M. Hamelink, minister van financiën van Oost-Indonesië, dr. J. Bannier, ge committeerde van Indische zaken op het Dept. O. G., J. M. Kieveron, secre taris-generaal van O. G., de commis saris van de Koningin in Noord-Hol land, baron de Vos van Steenwijk, de waarnemend burgemeester van Amster dam, wethouder A de Roos en namens het ministerie van oorlog, de chef van de luchtstrijdkrachten generaal-majoor C. Giebel, Alvorens het gezelschap zich naar de aankomstloods begaf, inspecteerden de heren Soekawati. de sultan van Pon tianak, di*. P. J. Koets en Z.H. Anak Gde Agoeng. vergezeld door generaal -majoor Giebel, een erewacht. President Soekawati hield vervolgens een toespraak tot de talrijke aanwezige journalisten, waarin hij allereerst zijn teleurstelling er over uitsprak, dat de delegatie niet in de gelegenheid werd gesteld zich officieel in de Veiligheids raad te doen horen. Toch is, aldus de president, naar zijn stellige overtuiging ons bezoek aan de V. S. van groot nut geweest. Wij hebben in ruime- mate contact gehad met vele kringen der Ameri kaanse maatschappij, zowel met rege ringspersonen en vertegenwoordigers van het zakenleven als met journalis ten en mensen, die bij de voorlichting betrokken zijn. Ik meen, dat wij zonder vrees voor tegenspraak mogen consta teren, dat ons bezoek althans dit ef fect heeft gehad ,dat men zich in ruime kring voor het eerst rekenschap heeft gegeven van het feit, dat er naast de Republiek andere staatkundige organi saties in Indonesië zijn, die evenzeer te beschouwen zijn als een belichaming van het Indonesische nationalisme, maar die de weg van samenwerking met de Nederlanders hebben gekozen en de weg van strijd en terreur afwijzen. De republikeinse propaganda heeft niet nagelaten te trachten de indruk te wekken, dat wij sleohts werktuigen zijn in de handen van de Nederlandse re gering. Het is zeker niet in de laatste plaats aan ons bezoek aan Amerika en de vele daarbij gelegde contacten te danken, dat al heel gauw dit geluid is verstomd en dat het inzicht zich heeft baan ge broken, dat ons standpunt weliswaar in vele opzichten samenvalt met dat van de Nederlandse en de Ned.-Indisohe re gering, maar daarmede toch stellig niet kan worden vereenzelvigd. WISSELENDE BEWOLKING. De Bilt verwant tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Iets koeler. 9 September. Zon op: *6.03 uur; onder 19.11 uur. Maan op: 23.34 uur; onder: 16.32 uur (N. M. 14 Sept.) Hoogwater te Katwijk: 9.56 en 22.40 uur. „Ons streven loopt in feite paral lel mét dat van de Republiek. Wy kunnen ons echter niet verenigen met de methoden, die door de repu blikeinse regering worden toegepast. Wy willen op vredelievende basis duurzame samenwerking met Neder land. Wy geloven, dat dit ook van Nederlandse zijde het geval is en wü menen, dat Nederland eeriyk en rechtvaardig zich aan de basisover eenkomst van Linggadjati zal hon den. En dit juichen wy ten zeerste toe. Wü verenigen ons met het politioneel optreden tegen de slechte elementen van de Republiek, want het is onze overtuiging, dat Neder land daarmede niet beoogt de Re publiek te vernietigen. Wy menen, dat Nederland de republiek wil zui veren van die elementen, die aan een goede u'tvocring van Lingeadjatl schade zouden kunnen berokkenen. Indonesië moet opgebouwd worden uit autonome staten, die samen een verenigd Indonesië vormen." Het ligt in mijn f>edoellng mij een dezer dagen via de radio tot het Ne derlandse volk te wenden ten einde een duidelijke uiteenzetting te geven van het standpunt, dat de regering van Oost-Indonesië i nneemt t. a. v. de situatie, die onstaan is door yde militair-politionele actie en het ingrij pen van de Veiligheidsraad. Na afloop volgde een officiële ont vangst in ..Kasteel Oud-Wassenaar". Moi^en brengt het gezelschap een officiéél bezoek aan Amsterdam, waar het door het gemeentebestuur zal wor den ontvangen. 40-URIGE WERKWEEK VOOR INDUSTRIE IN AUSTRALIË. Het Federale Hof van Arbitrage in Australië heeft zijn goedkeuring gehecht aan het instellen van een 40-urige werk week voor de Australische industrie, in gaande 1 Januari 1948. Het Hof dringt er op aan, dat zo nodig in redelijke ma te overwerk zal worden verricht. (Het Australische vakverenigingscongTes be sloot verleden week op 20 October een 24 uur" staking te, organiseren, indien de 40-urige werkweek niet werd toegestaan. Na die datum zou door de leden der vak verenigingen niet meer dan 40 uur per week gewerkt worden Red. LD.) Het consulaire rapport VERMOEDELIJK NOG DEZE MAAND GEREED? Aneta meldt uit Batavia: Gistermiddag zijn te Batavia na de terugkeer van C. Eaton en E. Raux resp. consul van Australië en Frankrijk uit Djokja. waar zij o-a. besprekingen hebben, gevoerd met Soefcarno en Sjari- foeddin. de consuls-generaal, die belast zijn met het rapport vanwege de Veilig heidsraad, in vergadering bijeen ge weest. Na afloop verklaarde het hoofd van het consulaire comité, Walter Foote, dat goede vorderingen .waren gemaakt met de plannen om de zaak te behan delen. Het wachten is echter op instruc ties van de resp. regeringen inzake de aard en de omvang van de assistentie, welke zal worden gegeven om de taak ten uitvoer te brengen. Foote verklaarde verder dat alle partijen overtuigd wa ren van de belangrijkheid ener snelle en spoedige afwikkeling van de opge legde taak. Vermoedelijk zal nog deze maand rapport worden uitgebracht. (Wij herinneren er aan, dat,enkele dagen geleden, het republikeinse pers bureau „Antara" berichtte, dat de op stelling van het rapport wel twee maan den in beslag zou nemen. De wens was hier blijkbaar de vader der gedachte. Spoed ligt nu eenmaal niet in de aard van de Oosterling en aller minst in die van de republikeinse „ge zagsdragers" Red. „L. D."). NEDERLANDS ACTIE-COMMUNIQUÉ Het Nederlandse actie-communiqué van gisteren maakt melding van de ar restatie van zes Indonesiërs te Batavia wegens poging tot brandstichting. De Nederlandse verliezen bedroegen Zater dag één gesneuvelde en tien gewonden. Ten pesten van Madjalengka (Wêst- Java) werd een vijandelijke formatie met verliezen verdreven. Een1 Neder lands bivak bij Bedono op Midden-Java werd met artillerie en mitrailleurs be schoten. Bij een zuiveringsactie ten Zuiden van Tegal werd tegenstand on dervonden van een troep van 200 man Alri-troepen (rep. marine). Zij werden verdreven en leden zware verliezen. Twee centra van republikeinse onrust stokers in het Malangse. namelijk Nong- kodjadjar en Aserabagoes werden bezet voor permanente beveiliging. Hierbij werd vrijwel geen tegenstand ondervon den. Volgt mr. Wittetnan dr. Beel op? ALS MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN. Naar de R.K. „Volkskrant" weet te melden is binnenkort de be noeming te verwachten van mr. dr. P. J. Witteman uit Overveen tot minister van Binnenlandse Zaken. Mi*, dr. Witteman, die een advo caten-praktijk heeft in Amster dam, is lid van het dagelijks be stuur van de Katholieke Volks partij. Hij is lid van de Gedepu teerde Staten van Noord-Holland en plaatsvervangend kantonrech ter in Amsterdam. Met de benoeming van mr. dr. Witteman tot minister van Bin nenlandse Zaken ondergaat het kabinet een structuele wijziging, doordat het aantal katholieke mi nisters van vijf op zes wordt ge bracht. Dit is te merkwaardiger, omdat het toch wel schijnt vast te staan, dat minister Jonkman, door zijn gezondheidstoestand ge dwongen, zijn portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen zal moe ten neerleggen. Dat de minister president diens zware taak over zal nemen, ligt voor de hand, ge zien de regeringspolitiek en het feit, dat hij zich door zijn reis naar Indonesië persoonlijk op de hoogte heeft gesteld van de aard der problemen. Met dat al is het niét onmogelijk, dat het niet bij deze éne wijziging van het kabi net, welke momenteel neerkomt op een versterking van het katho lieke element in de Regering, zal blijven. Zwitserse Nationale Bank zet goudverkopen stop De Nationale Bank van Zwitser land heeft alle goudverkopen stopge zet Deze maatregel ging niet vergezeld van een toelichting, terwijl vooraf ook geen waarschuwing was gegeven. Inde afgelopen dagen zijn de goudverkopen in Zwitserland evenwel geleidelijk be perkt. „Engeland is niet meer opgewassen tegen zyn taak als lid van de grote drie", aldus zou volgens de „Washing ton Post" in een „uiterst geheim rap port van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken" zyn verklaard. Het Amerikaanse Ministerie van Buit. Zaken heoft gisteravond geweigerd com mentaar te leveren op dit bericht. Het rapport zou in handen zijn gesteld van de leden van het Congres, die het pro gramma voor hulp aan het buitenland bestuderen. De „Washington Post" op pert de mogelijkheid dat het rapport is opgesteld door de commissie van het Ministerie van Bult. Zaken, die met de politieke planning belast is en onder leiding staat, van George Kennan, zo juist uit Europa teruggekeerd, om rap port uit te brengen aan Marshall. „14 landen van Europa Engeland, Nederland, Frankrijk, Duitsland, Por tugal. Oostenryk, Italië, Griekenland, Turkye, Denemarken. Zweden Fin land, Tsjecho-Slowakye en Polen moeten meer economische hulp uit het buitenland krijgen, indien zij er bovenop willen komen en de bedrei ging van communistische overheer sing willen bestrijden", aldus zou in het rapport verklaard worden. Naar aanleiding van de crisis in En geland schrijft het blad: „De grootste moeilijkheid voor Engeland bij het ver minderen van buitenlandse toewijzingen is. deze vermindering ordelijk te doen geschieden en op een zodanige wijze, dat de macht van de Sovjet-Unie niet gro ter wordt". In Frankrijk, aldus het blad, wacht een machtige pro-Russische communis tische partij haar gelegenheid af om zich weer te doen gelden. Zij rekent op het mislukken van het plan tot Euro pees herstel en de gevolgen daarvan: verlies van het Amerikaanse prestige in Frankrijk. „West-Europa en zijn intel lectuele en economische spil Frankrijk staan op een kruispunt". REEDS MET HET HOOFD IN DE STROP? Paul Hitze fungerend directeur van het Bureau voor Int. handelspolitiek van het, Amerikaanse Departement van Buit- Zaken heeft voor de radio verklaard: „Wij geloven, dat ons rooster van be handeling van het plan-Marshall dras tisch versneld zal moeten worden, ten einde nog voor het einde van dit jaar Europa ter hulp te kunnen komen". Hitze zeide, dat „vele Europese lan den. o.w. Frankrijk Italië en Groot- Brittannië, reeds met het hoofd in de strop hingen". Na het plan-Marshall zal men van ons geen verdere buitengewone hulpver lening kunnen verwachten. De Europese landen zullen van dan af aan tegen be taling van ons kopen wat zij nodig heb ben". Nitze legde er de nadruk op. dat de V.S. zich niet konden permitteren niet è,lles te doen. wat men kon voor Euro- „Uit moreel gezichtspunt kunnen wy niet toelaten, dat mensen verhongeren of dat landen wegzinken in anarchie, alleen omdat zü niet voldoende dol lars hebben om de materialen voorde wederopbouw te betalen" aldus zeide hy. „Uit economisch gezichtspunt is het niet zakelijk, een reusachtig productie apparaat ten gronde te laten gaan al leen van wege gebrek aan her-uitrus ting. Uit politiek oogpunt kunnen wü niet dulden dat en dictatuur van rechts of links de wereld zal teisteren door ge brek aan hulp. die wü zouden kunnen verstrekken. Per slot van rekening zou het, voor ons wel eens veel duurder kun nen uitkomen hulp te weigeren dan te Als U dat nog niet wist Aan een officiëel rapport over de werkzaamheden van het Ned. Indische Departement van Waterstaatin de be vrijde gebieden op Java en Sumatra is het volgende ontleend: „Opvallend is hoe bij alle diensten der republiek een gebrek aan organi satie is geconstateerd. De diensten, die minder efficiënt werkten dan zy voor de oorlog deden, hebben veel meer personeel in dienst. Dit is ten dele in de oorlog onder het Japanse bestuur zo gegroeid en om diverse redenen (o.a. een kwestie van distributie van goederen) aanvankelijk zo gehand haafd. Een fout van het republikeinse bestuur is echter, dat men later geen efficiënter organisatie heeft ingevoerd; Sprekende cyfers hiervan zijn overal te geven; wü noemen er enkele: In Cheribon regelden voor de oorlog 10 leiding-gevende personen het werk in de haven; thans deden het er ruim 100; in Probolinggo waren deze cüfers 9 voor de oorlog, thans 60, het spoorwegpersoneel bedroeg voor de oorlog circa 40.000 man, thans be loopt het circa 80.000 Geiyb bekend is eenzelfde verschyn- sel ook geconstateerd op de onderne mingen en in de fabrieken en nergens heeft dit geleid tot een verhoging der arbeidsproductie. Heugelijk is het zien hoe zeer veel personeel, dat vroeger al in overheids dienst was, thans het weak voortzet. Zij vormen een kern van werkkrach ten, waarmee het herstelproces kan worden aangevangen. Dank zij deze krachten kon ook over al het dagelükse werk vrywel onge stoord voortgang hebben. In vele ge vallen (o.m. vooral bij de Waterstaats werken.) hebben leden van dit perso neel ook voorgenomen vernielingen kunnen voorkomen. WEGEN EN HAVEJNS. De wegen verkeren merendeels in vrü slechte staat, vooral aoor gebrek aan onderhoud. In de republiek is door het gebrek aan transportmiddelen weinng verkeer en dus ook weinig slytage; een deel van de weg BuitenzorgSoeka- boemi bleek zelfs büna te zün dicht gegroeid. Bij de demarcatielynen op Java en Sumatra zün diverse wegen ernstig beschadigd door uitgravingen en opblazing. Op vele punten hebben de wegen thans echter het meest te lüden door het intesleve militaire transport. Ernstige vernielingen aan het wegen net hebben weinig plaats gehad; in de meeste gevallen is de schade zodanig, dat zij snel kan worden hersteld. In de voornaamste havens is de schade aan kadewerken gering of ni hil. Wel is veel opslagruimte door brand verloren gegaan. Oheribon is vrüwel intact; in Tegal zün enkele versperringen door gezonken schepen en voorts is vyftig procent der opslag ruimte vernield. In Tjilatjap is de haven intact, doch ging ae opslag ruimte verloren. De havens van Pro bolinggo, Pasoeroean en Banjoewangl zijn vrüwel intact gebleven; te Probo- lincco is eveneens de opslagcapaciteit tot een derde verminderd, terwül de afscheepmogelükheid door gdbrek aan prauwen ook gering is." Debarkatie had rustig verloop De eerste der schepen met Joodse immigranten, de „Ocean Vigour", heeft gisteren onder doodse stilte in de ha ven van Hamburg aangelegd. De kade was practisch verlaten. Alleen een klein aantal Britse functionarissen was aan wezig. Spoedig na de aankomst werd de militaire bewaking versterkt. De Joden aan boord van de „Ocean Vigour" weigerden hedenmorgen vroeg eerst gehoor te geven aan het eerste, per luidsprekers gegeven verzoek om het schip snel te verlaten. Na in het ruim van het schip een bespreking gehouden te hebben begonnen zy ech ter toch rustig van boord te gaan. Zy stegen in de gereedstaande trein, zonder zitplaatsen, waarvan de raamp jes van traliewerk voorzien waren, waarna zy naar het internerings kamp vervoerd werden. PIJNLIJKE INDRUKKEN TE POPPENDORF. De .jBerly'nse correspondent van het ANP bezocht het interneringskamp Poppendorf bü Lübeck en stelde vast, dat de 50 daar geplaatste barakken niets anders bevatten dan gemiddeld 25 krib ben met strozakken, die rijkelijk met insectenpoeder zijn bestrooid. Verlich ting was nog niet aanwezig. Een groot aantal Duitsers en 150 Joegoslaven zün nog bezig* de laatste hand te leggen aan de inrichting van de barakken en afrastering van het terrein. Het kamp is omgeven door een 4 meter brede prik keldraad versperring. Op alle hoeken staan uitküktorens met schynwerpers. Ten einde het uitzicht voor de bewa kers vry te houden zün complexen bos weggekapt. In een strook van ruim 18 meter binnen de afrastering zün voorts BINNENLAND. De centrale van verenigingen van personeel ln 's rijks dienst heeft zich tot de minister-president gewend met het dringende verzoek maatregelen te treffen, opdat aan arbeidscontractanten, de kinder toeslag voor de eerste twee kinderen, welke toeslag hun reeds sinds 1 October 1946 toekomt, zo spoedig mogelijk worde uit betaald. Zondagmiddag kwam, nabij Groede, bü het zwemmen ïrï'zee, de 20-Jarlge A. T. uit Yzendijke door verdrinking om het leven. Zaterdagmiddag heeft HM. de konin gin een rytoer door de Residentie ge maakt, waarbij zy door talloos vele Hage_ naars hartelijk werd toegejuicht. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het "Esperanto Is te Amsterdam een herdenkingsbyeenkomst gehouden. In een motie wordt er by de regering op aan gedrongen hét Esperanto op de scholen als •Tvak op te nemen. Zaterdag is te Arnhem de internatio nale bakkerijtentoonstelling „Itoba" ge opend. welke tot en met 14 September wordt gehouden. De internationale Jeugdherbergconfe rentie te Blaricum besloot tot toelating van Australië, Luxemburg, Marokko en n-^tenryk tot de Federatie. Ook het vol gend jaar zullen in diverse landen inter nationale werkkampen worden georgani seerd evenals een uitwisseling van. trek kers. De volgende conferentie zal te Dublin worden gehouden. Leo Meilink (Ned.) werd aangewezen als secretaris der Fede ratie Vrydagmorgen werd mej. M. v. d. Krabben ln haar woning te Tilburg dood aangetroffen. ZIJ bleek door gasverstlk- king om het leven te zün. gekomen. Zaterdagmiddag hebben HM. de Koningin en Z.K.H Prins Berohard op Huls ten Bosch" een deputatie van pad vindersleiders uit de overzeese gebieds delen ontvangen. Deze leiders vertoeven ln Nederland ln verband met de ln Augustus in Frankrijk gehouden Jamboree. Zondagmorgen is het 14-Jarige doch tertje van de familie Koops uit de Pla taanlaan te Eindhoven, toen zij, terwijl enige speerwerpers op een bij terrein, van het Phllips-sportpark aan het oefenen waren, dit terrein plotseling kwam op lopen. door een. speer in haar hals ge troffen, De speer doorboorde een slag ader, waardoor het meisje vrywel op slag werd' gedood. Zaterdagmiddag is voor de tweede maal in tien dagen brand uitgebroken in. een. der grote barakken van het kamp te Vught. De kamp-brandweer wist de brand te bedwingen. Ongeveer de helft van een der barakken is uitgebrand. Tien dagen geleden ls een gehele barak ln vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak heeft men nc« geen enkele zekerheid. Te Tilburg is de boerderij van J Vermeer totaal afgebrand.; te Olsterwilk ging de boerdery „Klevletsblek" geheel ln vlammen op; te Best brandde het ketel huis van de klompenfabriek der firma H. v. d. Velden totaal uit, waardoor voor ongeveer f. 25.000 schade ontstond, en het bedrijf een week gestagneerd wordt, ter wijl naby het Sportpark Mereveld by Utrecht de boerdery van A. van wyk met café. twee hooibergen, een schuur en stalling in de as werden gelegd. BUITENLAND. Te Bridgewater Engeland) wordt een internationale conferentie voor moderne architectuur gehouden. Vooraanstaande architecten uit 15 verschillende landen zün. aanwezig. Ook Nederland en België zün vertegenwoordigd. In de „Opera Comlque" te Parys deed rzich een incident voor, dat de voor stelling van „De Barbier van Sevllla" on mogelijk maakte. Door een losgelaten contragewicht werd namelijk. Juist toen het gordijn opging, een buis van de water leiding geraakt, waardoor het water eerst het toneel blank zette en toen de zaal binnenstroomde. 600.000 landbouwarbelders ln Noord- Italië hebben besloten vandaag in staking te gaan, daar de gevraagde salarisverho gingen door de vertegenwoordigers van de werkgevers zün verworpen. Door een prairie-brand by Peirre. de hoofdstad van Zuid-Dakota (V.S.) zijn minstens 3000 stuks vee omgekomen, De brand woedde over een gebied van meer dan 750 K.M. Zwitser lands financieel verlies door de tweede wereldoorlog bedraagt meer dan 131 mlllioen pd. st. Te Aleppo zyn 37 personen gewond geraakt tydens demonstraties tegen de duurte van het levensonderhoud en de schaarste aan levensmiddelen. De vyf leden van de subcommissie der Amerikaans© congrescommissie voor de hulp aan Europa zijn Zaterdag te Parijs aangekomen. De voorzitter, de republi keinse afgevaardlge van New Jersey, Wol- verton, heeft verklaard, dat zy hun hoofdkwartier te Parys zullen vestigen. Bevln. de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, zal de slotvergadering van de Parljse economische conferentie op 15 dezer bywonen. Negen personen werden gedood en zestien gewond by een ontploffing, die ln .een. krultmagazün ln de buurt van Aloala de Henrares ten Oosten van Madrid plaats 'had. Het comité van actie der arbeiders in de Luikse staalindustrie heeft een sta king afgekondigd met ingang van heden. Gisteravond is de Inaugurele zitting van de Internationale Vrouwenraad te Philadelphia geopend. Meer dan 1000 af gevaardigden van 24 landen waren aan wezig. valstrikken geplaatst en deze strook is verboden terrein. De gehele kaoipinrichtlng, zowel dc slaapverblijven als de waslokalen, toiletten en de keuken, maakt een pynlük slechte indruk. Alleen de ver- blyven van de Duitse wachtposten zyn voorzien van enkele stoelen en tafels. Die van de geïnterneerden be vatten uitsluitend kribben en zelfs geen kast. In Bergen Belsen vonden verschil lende ordeiyk verlopen protestdemon straties plaats, waaraan 5000 Joden deelnamen. Een portret van Bevin, getooid met de Britse vlag waarop een"1 hakenkruis was aangebracht, werd verbrand en er werd geschreeuwd: „Weg met de anti semiet Bevin". In kampen in de Amerikaanse zone van Duitsland zullen ongeveer 140.000 Joden staken als protest tegen het aan wal zetten van de Joden. AFP meldt, dat in verband met de debarkatie alle Joden in Palestina van daag gedurende twee uur een algemene staking zullen houden. In alle synago gen zullen gebeden voor de emigranten worden gezegd. De secretaris-generaal van de Hon gaarse communistische partij, Rakosi, heeft te Boedapest voor een talrijk gehoor een uiteenzetting gegeven van een com munistisch regeringsplan, zonder aan te duiden, of zijn party al dan niet het minister-presidentschap zal opeisen. Rakosi verklaarde, te vertrouwen op een spoedige succesvolle afloop van de bespre kingen met de sociaal-democratische par ty. Het bestuur van de sociaal-democrati sche party had eohter de leden op straffe van uitsluiting verboden aan de commu nistische bijeenkomst deel te nemen. Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken, heeft bevestiging ge geven van berichten, dat Ferdinand Zan- koff, v.m. minister-president van Bulga rije, zich ln een Amerikaanse gevangenis te Salzburg bevindt. Maarschalk Montgomery zal Donder dag 18 September op uitnodiging van burgemeester van de Meulebroeck een officieel bezoek brengen aan Brussel. De burgemeester zal hem de Juwelen, de ster en het kruis van het grootlint der Leo poldsorde overhandigen. De stad Moskou is wegens de door de bevolking gedurende de tweede wereld oorlog betoonde dapperheid, en het nadien verrichte opbouwwerk begiftigd met de orde van het presidium der Opperste Spvjet. zulks ln verband met de viering van Moskou's 800-jarig bestaan. Stalin tegen de oorlogsstokers' „IMPERIALISTISCHE OORLOG IS VOORDELIG In een rede ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van de stad Moskou, heeft Stalin verklaard, dat de vrede lievende volken hoopvol opzien naar „de hoofdstad van een grote vredelievende mogendheid en haar zien als machtige steunpilaar voor de vrede". Stalin voegde er aan toe, dat Mos- kou's verdienste was, dat zy de stryd voerde voor een durende vrede én vriendschap tussen de landen en dat zy de stryd aangebonden had met de oor logsstokers. ,Want een imperialistische oorlog is een voordelige zaak. Daarom is het niet te verwonderen, dat agenten van het imperialisme op allerlei wüzen de oorlog trachten uit te lokken. De ver dienste van Moskou is, dat zü onver moeid de provocateurs van nieuwe oor logen ontmaskert en alle vredelievende landen verzamelt om de banier van de vrede". Stalin zeide voorts, dat Moskou niet alleen voorgaat bü het stichten van een nieuwe economische orde. doch te vens bij de strüd van de werkende klasse om zioh vry te maken van de kapitalistische slaverny. Een der pün- ïykste gezwellen in de grote hoofdste den van de Europese, Aziatische en Amerikaanse staten is het bestaan van sloppen, waar rnlllioenen verarmde ar beiders tot een ellendig bestaan en een langzame püniyke dood gedoemd zün. De door Moskou geleverde dienst is, dat het deze sloppen volledig heeft doen verdwünen en de arbeiders in staat heeft gesteld hun kelders en- krotten door behoorlyke huizen te vervangen. Palestina aan de Joden? PLAN VAN LORD STRABOLGI. Lord Strabolgi, een lid van de Labour- party. heeft, pleitende voor een vér gaande vermindering van de Britse troepen overzee het voorstel gedaan, Palestina over te dragen aan de ille gale Joodse verzetsorganisatie Haganah, welke dan. met de morele steun van de Ver. Naties, de orde in Palestina zou I moeten handhaven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1