EN DE MEESTER Ons Distributicliockjc DE BIOSCOPEN Wat er in Indië 'gebeurt Hei Leidscb Dagblad De Vrouw VAN DICK HERIOT RADIO-TOESPRAA& VAN DE PAUS. Tot het Maria-congres te Maastricht. De Paus richtte zich gisteren via de radio met eer\ toespraak tot het Maria- congres te Maastricht, De Paus zeide om.: Uw congres duidt ongeveer het einde aan van een eeuw. die zonder twijfel dient, te worden opgetekend als een dei- meest opmerkelijke voor de Katholiek! kerk in Nederland. Honderd jaren van - vooruitgang, van groei, van kracht, wat betreft organisatie en manifestatie van kerkelijk leven Ongetwijfeld, maar 'niet minder van vervolmaking van het in wendige leven der gelovigen. De bewon derenswaardige' beweging, die zich on der u ontwikkeld heeft, is 'daar het prachtige bewijs van. Met vreugde ver melden wij vooral de organisatie van het katholieke onderwijs, de katholieke jeugdbeweging, die ge hebt gekregen als prijs voor een langdurig en volhardend pogen. De sociale actie, die ge voert volgens de richtlijnen der kerkelijke overheden, bekroont met succes uw ijver en uw opdracht aan de katholieke kerk. Het is ons een ware trots, te weten, hoe de versterking van het katholieke leven zich heilzaam voor uw land heeft be wezen en met welk een vuur gij in de moeilijkste tijden en de hardste ogen blikken een voorbeeldige trouw aan het Vaderland hebt bewaard, In ieder geval rust op u de plicht, om te behouden, en zelfs altijd hoger op te voeren, het peil van uw godsdienstig leven, van uw bereidvaardigheid tot het offer van uw gemeenschapszin; hoger op te voeren ook de tucht en de chris telijke moraal in huwelijk en gezin, op te voeren de zin tot sociale rechtvaar digheid en het vuur der liefde. De geschiedenis der kerk bewijst, hoe moeilijk -het is. een dergelijke plicht te vervullen, welk een diepe nederigheid daartoe nodig is, welk een "nauwe ver eniging met Christus en een bouwen op bovennatuurlijke kracht. De Paus riep daarvoor Maria's steun in en schonk ten slotte de apostolische zegen. MINISTER-PRESIDENT PAUL EN ZIJN VERDWIJNING. Uitlevering door Sovjets gewaagd. De Berlijnse correspondent van het ANP meldt over de verdwijning van de Thüringse minister-president. Paul. dat Weimar/ de hoofdstad van Thüringen, door de politie is afgesloten. Alle mini steries staan onder bewaking en ook de hoogste ambtenaren kunnen de gebou wen slechts met een bijzondere vergun ning betreden. Paul had besprekingen gevoerd met de liberale leider Külz en met minister Koch van Hessen welke laatste na een rede op de Leipziger Messe enkele uren door de Sqvjet-poli- tie is vastgehouden. Paul heeft sedert enige tijd het ver trouwen van het Sovjetbestuur verloren en reeds een vergeefse poging gedaan om naar de Franse zone te ontkomen. Langs alle grenzen van de zone pa trouilleert thans Russische Amerikaanse en Duitse politie. De Sovjets hebben uitlevering van Paul gevraagd .wanneer hij de grens mocht zijn gepasseerd. Paul heeft in 1935 tot Goering het verzoek gericht lid van de partij te mo gen worden, hetgeen echter afgewezen is. Later heeft hij zich van zijn Joodse vrouw laten scheiden, Paul zou zich ook aan minderwaardige financiële manipu laties hebben schuldig gemaakt. Nadat aanvankelijk geruchten gingen over een aanslag, wordt thans gezegd, dat Paul op de vlucht zou zijn gegaan, daar zijn positie onhoudbaar zou zijn geworden in verband met onthullin gen over pro-nazistische antecedenten. Zijn verdwijning heeft grote opschud-j ding in Thüringen veroorzaakt. De re- reging is in permanente zitting bijeen. ELECTRICITEITSBEZUINIGING IN PARIJS. Reeds thans krijgen de Par ij zenaars een voorproefje van de electriciteitsbe- perkin™, welke gewoonlijk eerst gedü- rende de wintermaanden wordt inge voerd. De Parijse electriciteits-maatschappij heeft zich genoodzaakt gezien reeds thans tot een drastische beperking over te gaan. In elke wijk van Parijs zal men een morgen- en een middag van de week zonder stroom zitten. (UP.) Wederom 100 gr. extra vlees. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger t/m 14 September a.s, op bon L-06 diversen van de bonkaart voor voedingsmiddelen 100 gram vlees ver krijgbaar is. Trianon. -Ts het niet veelal een kwaad der „hyper-moderne" filmpro ductie, dat zij de mensheid laat nippen aan „de boom der kennis", haar op zo-1 genaamd .wetenschappelijke, doch in de1 arond dilettantistische, zij het dikwijls verbijsterend geraffineerde wijze, voert naar domeinen, welke eigenlijk alléén de werkelijke ..mannen van de wetenschap" dienen te betreden? Zo is bijv. thans bijzonder de „psycho analyse", al of niet met „droomuitleg ging" gepaard, hevig in de mode. Dat is blijkbaar een dankbaar en nog niet af gegraasd terrein, waarbij tevens leven dig op de sensatiezucht gespeculeerd kan worden. Filmvoorbeelden hiervan zijn er te kust en te keur. Daaraan is nu toegevoegd Alfred Hitchcock's gere nommeerde „Obsessie", met niet minder dan de superieur spelende Ingrid Berg man en Gregory Peck in de hoofdrollen. Juist, omdat alles zo knap en geraffi neerd geproduceerd wordt, schuilt er gevaar in deze filmproducten, welke onderwerpen behandelen, waarover te genwoordig ieder graag een woordje meespreekt, ook in de litteratuur. En tóch zijn deze zaken te ernstig, dan dat zij al spelend „gepopulariseerd" mogen worden, de mensen wellicht cp dwaalwegen en tenslotte ten verderve 'voeren. Dit neemt, intussen niet weg, dat men geboeid de ob&cederende han deling. naar de roman „The House of dr. Edwardes" van Francis Beeding, kan volgen. Daarin wordt, dank zij het in dringend psycho-analytisch speuren van een vrouwelijke zenuwarts, haar vastbe raden hardnekkigheid en niet te verge ten. haar hartstochtelijke liefde voor de verdachte, de ware moordenaar van dr, Edwardess ontdekt. Dat hij niet de gene is. die zij op het eerste gezicht liefheeft en die, gebukt onder een on gemotiveerd schuldbewustzijn uit zijn jeugd, zélf meent de moord begaan te hebben, laat zich begrijpen. Men moge intussen in gedachten houden, dat een analyse in de werke lijkheid gewoonlijk niet zó snel tot de oplossing voerk als hier, mede onder de drang van 'onverbiddelijke omstan digheden het gev^l is. Hoe dan cok: Hitchcock weet een sfeer van spanning op te roepen, waar bij wij hem enkele, „dikopgelegde" zoete lijkheden willen vergeven. Casino De ruchtbaarheid waar mede filmsterren zich plegen te omrin gen in het dagelijks leven om het pu bliek ook buiten de bioscoop te over tuigen van hun bijzondere gaven en kundigheden blijkt ook als merkwaar dig verschijnsel niet aan het oog der filmwereld zelf te zijn ontsnapt. De film „Baby zonder vergunning" immers brengt de consequenties van deze rucht baarheid in een humoristisch verhaal, waar ,gang" in zit, en dat. hoewel van iedere diepere waarde gespeend, de be zoeker enige tijd'aangenaam kan bezig houden. Wij zien de complicaties in een exprestrein, waar een filmster in reist met een zojuist geadopteerde baby, ter wijl in dezelfde trein de kidnappers van een millionnairsdochter schijnen te rei zen! Een aardig voorprogramma gaat aan deze film vooraf. Luxor In ons 'blad van gisteren onderwierpen wij deFranse film „De dageraad" aan een uitvoerige critiek. Ondanks de feilen, die o.i. aan deze film kleven in het bijzonder de toe gankelijk stelling voor boven 14 jaar moet de poging om het moeilijke gege ven van de opleiding en strijd* der Franse commando's in het Zuid-Franse, oorlogstoneel uit te beelden worden ge waardeerd. terwijl als gewoonlijk het spel boven alle critiek verheven is. Rex Dit theater brengt óns deze- week de bekende filmster Jean Gabin ln de prachtige film „De veilige haven" Een film die ons in aanraking brengt met het prachtige en moedige reddings werk op zee. Maniien, die klaar staan- om op het le SOS uit te varén om de zee haar prooi te ontrukken, terwijl hun vrouwen met angst in 't hart ach terblijven, Yvonne 4s steeds een goed echtgenote geweest van de kapitein van de „Cycloon" doch het zenuwslopende leven heeft' haar gezondheid geknakt en zij probeert alles om hem te bewe gen zijn vak op te geven. Als hij uit vaart om een stuurloos vrachtschip naar de haven te slepen, snijdt de be manning de tros door en laat de sleep boot schieten. Onder de aan boord ge brachte personen bevindt zich een mooie jonge vrouw. Hij raakt onder de indruk van haar schoonheid en ver waarloost hierdoor zijn beroep. Als hij bij de jonge vrouw op bezoek is bereikt hem het bericht, dat zijn vrouw ern stig ziek is. Hij keert terug en belooft haar het varen op te geven. Doch het is te laat. zij sterft en laat hem rade loos achter. Als bij een vliegende storm wederom hulp wordt ingeroepen, is het de „Cycloon"' die uitvaart met de ka pitein aan het roer. In het voorpro gramma hebben wij nog een spannen - de Wild-West „De Spookmijn", waarbij de revólvergevechten niet van de lucht zijn. Lido „Hotel Casablanca" met de drie vroleijke Marx Brothers is een luch tige amusante film welke wel is waar geen „groot spel" te zien geeft^ maar die het door haar kostelijke, veelal on gelooflijke verhandelingen uitstekend doet. Donald Kornblow, als directeur, Is wel de slordlgste en meest zorgeloze van het drietal. Zijn beide vrienden, die eveneens in het bedrijf zijn opgenomen, hebben tot taak het de gasten zo aan genaam mogelijk te maken,, waartoe zij cr wel heel bijzondere parctijken op na houden- Plotseling verschijnt er een ge heimzinnige gast in het hotel. Mysteri euze en geheimzinnige gebeurtenissen in ..Casablanca" leiden tot de veronderstel ling. dat er in het hotel een schat ver borgen is. Tal van de dolzinnigste avon turen spelen zich nu om het vinden van deze schat en de ontmaskering van de geheimzinnige figuur af. tot-dat ook in deze film het happy end voor allen een gelukkige oplossing brengt. Zoals ge zegd; een amusante film, waarom men van tijd tot tijd recht hartelijk moet lachen, "maar waarvan men de inhoud by het verlaten van het theater alweer spoedig is vergeten. CONSULS-GENERAAL TE BATAVIA TERUG, De Britse waarnemend consul-gene raal Lambert eri de Belgische consul- generaal Van der Stichelen zijn gister middag uit Djokja te Batavia terugge keerd. De heer Lambert heeft aan Aneta verklaard, dat de consuls te Batavia Zondag zullen vrgaderen ter bespreking van de te volgen procedure. De Austra lische en Franse consuls-generaal Eaton en Raux zullen Zondagochtend terug keren. Het is zeer waarschijnlijk, da t de'con suls Lambert en Van der Stichelen bin nenkort- wederom' naar Djokja vertrek ken; zy hebben met republikeinse auto riteiten inleidende besprekingen ge voerd. Bij hun aankomst be Djokja was de vice-minister van buitenlandse za ken, mr. Tamzil, op het vliegveld aan wezig. i De krant voor iedereen. Nieuwe regeling voor vestigingsvergunning EN DE VORDERING VAN WOONRUIMTE. De ministei van Binnenlandse Zaken heeft een nieuwe beschikking 't licht doen zien met betrekking tot een vergunning tot het in gebruik ne men van woongelegenheid en ten aan zien van vordering. Aan deze nieuwe beschikking, die tegelijk met de Woonruimtewet- 1947 in werking zal treden, is het volgende ontleend; De in artikel 1 der wet bedoeLde ver dunning ten behoeve van vestiging in de gemeente mag o.m, niet worden ge weigerd aan: ambtenaren, aan wie door het be voegde burgerlijk of militair gezag de gemeente als standplaats is aangewe zen; bedienaren van de eredienst, aan wie door het bevoegde kerkelijk gezag de gemeente als standplaats is aangewe zen; personen, die in inrichtingen of kam pen, welke door het rijk worden be heerd, WQrden gehuisvest; de openbare dienst, ten behoeve waar van na overleg met B. en W. een wo ning of gebouw krachtens de algemene vorderingsregeling 1944 is - gevorderd. B. en W. zullen steeds vergunning tot in gebruik nemen van een woonge legenheid kunnen verlenen aan de eige naar, aan wie zij die vergunning heb ben toegezegd, voor het geval hij de kosten van nieuwbouw geheel of ge deeltelijk zelf draagt. Betreffende vordering is o.m. het vol gende bepaald: het- oordeel van B, en W. over de doelmatigheid van de ver deling van woongelegenheid en over de doelmatigheid van een vordering moet steeds mede worden bepaald door over wegingen van rechtvaardigheid en bil lijkheid. Hierbij verdient o.m. het lot van bejaarde bewoners als zodanig aan dacht. Voor overweging komt ook in aanmerking behoefte aan^oongelegen- heid ten gebruike voor uitoefening van een beroep, het economisch belang van de personeelsvoorziening voor een be- drilL enz. Tenzij onverwijlde vordering noodza kelijk is zal van de vorderingsbevoegd heid geen gebruik worden gemaakt, dan nadat het B. er W. redelijkerwijze on mogelijk is gebleken, om od basis van vrijwilligheid, een oplossing van de lisvestingsiioeilyk'heid te beMiken. Vordering van een gedeelte van een woning (dwang tot samenwoning) ten behoeve van a-sociale (dit woord op te vatten in ruime zin en ook in betrek kelijke zin, nl. ten opzichte van de gene, tot wie de vordering wordt ge richt, cjoch niet inbegrepen politieke delinquenten als zodanig) personen mag niet plaats hebben. Woningen, welke eigendom zijn van bejaarde bewoners, die dap bezit als voorziening voor de oude dag hebben verworven, zullen, bij voorkeur niet in haar geheel worden gevorderd, tenzij hun een passende woonruimte in een ander perceel in de gemeente kan wor den verschaft. Indien iemand krachtens artikel 18 der wet- wegens onbehoorlijk gebruik van het gebouw of de woonruimte, of wegens ernstige overlast-, aan de eiser of diens huisgenoten aangedaan, tot ontruiming is veroordeeld, mag geen woonruimte-, gebouwen- oï inkwartie ringsvordering ten behoeve van de ver oordeelde met betrekking tot de betrok ken woongelegenheid tot- de eiser wor den gericht. Woonruimte- of irikwartieringsvorde- ring ten aanzien van pastorieën of andere woningen van bedienaren van de eredienst ma£ slechts met machti, ging van de "ïninister win "Binnenlandse Zaken plaats vinden. Voorts is een commissie van advies ingesteld, be staande uit ten'minstevijf leden, al of niét lid van de gemeenteraad, doch in gezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten in de commissie zitting hebben twee personen, die re presentatief zijn, respectievelijk voor de huiseigenaren en voor hypotheekhou ders. Voor het overige dient mj de keu ze in de eerste plaats te worden gelet op technische en sociale deskundigheid op woninggebied en op kennis en ~èrva- ring in sociale aangelegenheden in het algemeen, In plattelandsgemeenten dient zó mogelijk ten minste een des kundige op sociaal-agrarisch gebied tot lid der commissie te worden be noemd; in gemeenten met een groot contingent arbeidersbevolking zo mo gelijk ten minste één vertegenwoordiger van de vakbeweging. PRINSES JULIANA BEZOEKT STUDENTENSANATORIUM. H.K.H. Prinses Juliana zal Dinsdag a'.s. een bezoek brengen aan het. Ned. studentensanatorium te Laren NATURALISATIE-ONTWERP. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerpX tot naturalisatie van Jo- hann Anton Adler en 22 anderen. Wordt Giethoorn drooggelegd? MENINGEN DIENAANGAANDE VERDEELD. Reeds geruime tijd worden de ge moederen van de bewoners van het schilderachtige dorpje Giethoornin Overijssel verontrust door de ontgin- hingsplannen waarin het dorpje Giet hoorn betrokken zou .worden. Reeds voor de oorlog werden tot de ontglnnings- maatschapplj „Land van Vollenhove" planne nontworpen voor de drooglegging van 10.000 HA lage gronden en rietlan den. waarvan voor de oorlog reeds 3.000 HA gelegen op het grensgebied van Steenwijkerwold, de zg, polderafdeling vier. werd drooggelegd. Dat de gemoederen in Giethoorn in beweging zijn gekomen vindt vnl. zijn oorzaak: in het feit;. dat men thans ern stig overweegt om ook het dorp zelf droog te leggen, waardoor het zijn schil derachtige vaartjes zou moeten gaan missen en daarmede zijn attractie voor het vreemdelingenverkeer. De huidige 'burgemeester, de heer J. Voetelink. is een voorstander van deze drooglegging. Tegen de huidige plannen wordt voor namelijk stelling genomen, behalve door een deel der bevolking, ook door de plaatselijke WV en door de Vereniging van kunstschilders. In 1946 bezochten alleen al per punter 50.000 vaeantiegan- gers het dorpje. Ook in de nat-uurbeschermingskrin- gen, met name bij de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten bestaan grote bezwaren. De beslissing over de plannen wordt echter opgeschort totdat een sociaal-economisch- onderzoek naar de toekomst van het dorp is ingesteld, waartoe door het gemeentebestuur een opdracht is- -verstrekt VERBETERING VAN ONDERWIJS IN TWENTE. Het- Kath. Twents Instituut van'Op voeding heeft het initiatief genomen, óm in Twente een dépendance te stich ten der leergangen van Tilburg. Deze zijn reeds 35 jaar in het Zuiden des lands werkzaam en hebben daar het middelbaar onderwijs sterk bevorderd. De leergangen leiden op voor alle MO- akten en nyverheidsakten en voorts voor de diploma's gemeentefinanciën en ge meente-administratie en zijn toeganke lijk ook voor piet-Katholieken. De cur sussen zijn mondeling. Het werkcomité in Twente hoopt nog dit jaar met de cursussen te beginnen. N. STUFKENS LID DER TWEEDE KAMER. De heer N. Stuf kens (Arb), lid van de Eerste Kamer heeft zijn benoeming tot üd van de Tweede Kamer, in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Palar. aapgenomen. Als opvolger van de heer Stufkens in de Eerste Kamer komt nil in aanmer king mr. G, J, van Heuven Goedhart. Er schijnen spode plannen te bestaan om het pitoreske dorpje Giethoorn te gaan beroven van zijn slootjes 'en grachtjes, waardoor vele hectaren vruchtbaren grond zouden worden ge wonnen hetgeen werk en voedsel be tekent. Of deze winst opweegt tegen het verlies van een van de aantrekkelijkste schilderachtigheden van ons land? Een kijkje in dit punter-centrum. (Foto ANP-A.) FEUILLETON door SUSAN l^GLIS vertaald uit het Engels 11) Al haar spullen waren nu opgeruimd. Denkend aan haar afspraak met Geof frey die avond, ging ze naar het raam om te zien. of ze het pad kon ontdek ken, dat hij had genoemd, maar haar kamer bleek op de voorkant uit te zien. Het werd reeds schemerig, maar ze kon nog wel zien hoe de oprijlaan zich l kronkelde tot aan het tuinhuis, met aan weerszijden velden, die waarschijnlijk eens gladde gazons waren geweest, doch nu voor een groot, deel omgeploegd wa ren. Onwillekeurig gingen haar gedach ten terug naar Dick. Daar had Dick ge dacht, dat de zoon van zijn dromen zou leren paardrijden. Daar had Dick zelf, toen hij nog een kleine jongen was. rondgelopen. Eiy het gelukkigst was hij geweest, als Alan thuis kwam op Trant, De sterke geweldige Alan Met plotselinge vastberadenheid keer de Anne met haar gedachten naar het heden terug. Zuster Prescott! zei ze streng tot zich zelf waar droomt u van? Hebt u er eigenlijk wel by stil gestaan, hoè u boft met deze baan. en wat voor aardige, comfortabele kamer u hebt? Het was inderdaad een aardige ka mer. Zacht crème behang, oud maho niehouten meubels, een rose vloerkleed en vrolijke cretonne gordijnen met rose bloemen. Er stond een diepe gemakke lijke stoel, bekleed met dezelfde creton ne, en een schrijftafel. Een klerenkast en de muurkasten zouden haar weinige bezittingen wel vijfmaal hebben kunnen bergen. En later zou ze bemerken dat de zon bijna de gehele dag door haar raam naar binnen scheen. Wat de ma teriële kant- betreft zou ze het zeker niet slecht hebben gedurende haar ver blijf op Trant. Na een poosje hoorde ze Geoffrey Neame Kathryns kamer verlaten, en aus wipte ze nog even bij haar patiënte binnen, om te zien of deze alles had, wat nodig was, voordat ze naar beneden ging. Kathryn leunde achterover in de kussens; haar enthousiasme was ver dwenen. de boeken en het breiwerk la gen onaangeraakt. Haar lange- wimpers sloeg ze even op, toen Anne binnen kwam. O bent u het zei ze. ik dacht, dat het Sara met het eten was. Honger? vroeg Anne. Het goudblonde hoofd schudde ont kennend. Maaltijden breken de een tonigheid. dat is alles legde Kathryn kortaf uit- Ze hield op. maar ging dan. opkijkend, voort: Sara is erg enthousiast over dat idee van u van een bel. en ik denk dat het ouwetje daardoor wel veel moeite bespaard zal worden, als Benson het voor elkaar kan brengen. In de tussen tijd teek het haar goed dat we die deur daar open laten staan. Anne keek rond en tot haar verba zing zag ze dat er een deur was. die de beide kamers verbond, iets wat ze nog niet had opgemerkt.. Dat is een- heel goed idee zei ze snel. als u het tenminste niet ver velend vindt, I^athryn's schouders maakten een, gebaar, dat Anne al haast als gewoon was gaan beschouwen, O, het kan me niet schelen zei ze dof, en al kon het me wél schelen, dan zou ik het toch wel goed' moeten vinden. De sleutel zit aan deze kant. De deur ging gemakkelijk open en Anne keek in de kamer die ze zo juist had verlaten. Ze draaide zich om en keek Kathryn aan. Wat zou u er van zeggen, als we haar op een kiertje lieten staan? stelde ze voor. en als u mij dan be^- looft. dat U me zult roepen als u wat nodig hebt. dan beloof ik u, dat ik. zo weinig mogelijk bemoelërig zal zijn, als ik maar kan- Ditmaal kwam er een vage glimlach op Kathryn's rode lippen. Ja. ik moet zeggen dat het voor Sara wel veel gemakkelijker zal zijn zei ze iets minder stug. Kathryn bleek tenminste enige con sideratie voor de oude Sara te hebben, dacht Anne, -toen ze even daarna de trap afliep. Het was de enige haar re habiliterende eigenschap, die Anne tot dusverre had kunnen ontdekken. Mevrouw Forbes was in de hall. Ze keek Anne vaag aan. toen deze nader bij kwam. en Anne dachl. dat ze mis schien een verslagje verwachtte over de patiënte dus haastte ze zich een korte en ietwat geflatteerde beschrijving te geven van wat er tot nu toe gebeurd was, terwijl ze aan het slot het idee van de bel naar voren bracht. Kay is moeilijk merkte* mevrouw Forbes onverschillig op. ik heb Alan gezegd, dat ik 't onmogelijk met haar klaar kon spelen, en dat we een ver pleegster moesten hebben; en ik geloof, dat. u het wel voor elkaar zult brengen. U kunt het beste even met Alan over die bel sprekenIk had zelf ook Benson al lang een paar karweitjes willen la ten doen, maar Alan beweert altijd, dat 40). „Komaan!' zei Oehoe na een poosje, „nu moeten we toch het wed strijdreglement eens lezen! Het is best n^gelijk, dat hier ergens een contróle- post is waar we moeten dalen om ons te1 melden!" Hij haalde een papier uit zijn binnenzak en begon aandachtig te lezen ,,Het eerste station, is Imsk!" zei-hij. „Daar moeten we landen! Waar Imsk, leerling?" „Ik weet het niet!" riep Panda ze nuwachtig. „Nooit van gehoord!" „Aan jou heb ik ook niet veel!"mop perde de piloot, terwijl hij begon te dalen. „Dan moeten we maar een voor bijganger raadplegen, Bah! .Allemaal tijdverlies!" Intussen kwam het toestel zonder ongevallen op de grond. Oehoe stapte uit, gevolgd door Panda. „Wat een kale vlakte!" zei Panda, „Hier komen vast niet veel voorbijgan gers langs. We hadden tó'ch misschien beter een goede kaart kunnen meene men, baas!" „Bah!" zei Oehoe. „Daar staan hui zen! Vólg me, leerling!" hij niet gemist kan worden. O, daar is de gong. Snel haastte ze zich in de richting van de eetkamer; Anne volgde haar en Geoffrey en Alan kwamen uit een van de deuren die in de hall waren tevoor schijn. De eetkamer was even gezellig als alle andere kamers.-die ze tot dusverre op Trant bad gèzien. Het was een grote kamer met eikenhouten betimmering; aan de wand 0ngen familieportretten en er lag een dieprood tapijt op de vloer. Een zilveren-vaas met rozen stond mid den op tafel en een pasaangestoken houtvuur brandde in de grote open haard. Anne -huiverde een beetje, en zou er voortaan aan denker, 's avonds een wollen vestje aan te trekken, nam ze zich voor, en ze zag, dat mevrouw For bes ook een kort fkwelen jasje droeg over haar japon- De maaltijd begon met een uitstekende soep en daarna sneed Alan handig een geweldig stuk vlees. Ik had kip voor je willen hebben, Geoffrey zei mevrouw Forbes ter wijl ze Aalan een lichtelijk bestraffende blik over de tafel toewierp, maar Alan beweerde, dat bij er geen kon af staan. Een trek van ongeduld gleed een ogenblik over Alan's- gezicht, en hij wendde zich tot Geoffrey met de ken nelijke bedoeling op een ander onder werp over te gaan, maar mevrouw Forbes bleek nog niet klaar met hem te zijn. Zuster Prescott wil je graag even spreken, kondigde ze aan. over een bel tussen haar kamer en die van Kay. Ik heb haar gezegd, dat ik daar niet over kan beslissen. Alan wendde zich beleefd naar Anne, die echter het onaangename gevoel had, dat ze betrokken werd in een of andere verborgen onderlinge strijd tussen Alan en zijn tante. Maar dat was ten slotte niet iets wat haar aanging, bedacht ze zich. en het was wél haar zaak er voor te zórgen, dat iets., wat diende voor het gemak van haar patiënte, in orde werd gemaakt. En dus legde ze in korte woor den haar idee uit. waarbij ze wenste dat ze niet zo in Alan's ogen behoefde te kijken. Die ogen. die zo op die van Dick geleken maakten haar in de war. Ze hielden je op een wonderlijke dwin gende manier vast alsof er niemand an ders dan Jij «n Alan Heriot bestond en alsof niets er toe deed totdat je gezegd had wat je te zeggen had, (Wordt vervolgd) Een woord van bezinningt VREDESTICHTERS. De vrede!, welk een kostelijk en ko«t* baar goed is de vrede; hoe hebben all# mepsen, zoals ook v/ij in tijden van oorlog, gesnakt naar die tijd, die wij vrede noemen. Want wij zijn een volks des vredes. niet waar?, wij hebben in Den Haag het Vredespaleis en op de vredesconferenties willen wij werkelijk niet de laatsten genoemd worden. Ergens op deze wereld zijn mensen druk bezig om vrede te stichten. Maar een bespottelijker en dolzinniger verto ning is er nog nooit te zien geweest. Zij, die daarmee bezig zyn, doen dit blijkbaar met bloedige ernst, maar iedereen met een minimale hoeveelheid herseyn' doorziet het wel: wat wij nu wrede^noemen is een interimtoestand, hoogstens de afwezigheid van directe oorlog en zeker voorbereidirpstyd voor een nieuwe explosie. Het enig verdien stelijke, hoe -ellendig negatief ook, is dat wat men vrede en vredesverdragen noemt; te doorzichtig is dan dat iemand zou menen, dat na de laatste wereld catastrofe wij er nu grondig en defini tief genoeg van zouden hebben en nu eindelijk bereid zijn het woord vyede met een waarachtige -positieve en con structieve inhoud te vullen. Zalig zijn de vredestichters, want zij zullen Gods kinderen gaflaamd worden. Aan welk adres is dit woord gericht? Het is verleidelijk het te zenden aan de grote conferenties en de machtige ma gistraten. Doch ik geloof dat wij dich ter bij huis moeten zijn. Mag dit woord ook gezonden worden aan uw adres?, U bent vreedzaam. Mens des vredes. Ik twijfel er niet aan. Misschien wel lid van Kerk en Vrede, anti-militairist en pacifist. Maar de vrede, waarom het alleen maar gaan kan, krijgt uitslui tend zijn vulling van Hem, die de Vre devorst is, die spreekt van oorlog en tweedracht en zwaard en al die vrese lijkheden, waarvan wij schrikken, maar wiens komst en prediking is de verzoe ning met God, de vrede met God. Dit woord is allereerst gezegd tot fa rizeeërs en schriftgeleerden, die brede kloven groeven tu&'en zichzelf en het volk, dat de wet niet kende en bij hen vervloekt was; tot een volk, dat de scherpe onderscheidingen maakte tus sen Joden en heidenen, tot de on-vrede- stiohters, tot hen, die zich afzonderden en de anderen uitsloten. Het is mogelijk, ja hoogstwaarschijn lijk dat-met deze personele bedoeling en richting van dit woord niemand er tussen uit kan (en dan behoeven wij nog niet eens te denken aan het vijan dige stoken en roddelen wat op de in nemendste ,en meest beschaafde wijze kan gebeuren). Denkt u slechts aan dat laatstekinderen 'Gods genaamd te wor den, en dat kan slechts als ge bereid zijt elk ander ln Christus zó te zien: Kinderen des Vaders, die in de heme len is. Want de gemeenschap des vredes zullen wij nooit bereiken en op onszelf nimmer stiohten. De zaligheid der vre desstichting is de belijdenis in woord en daad van Christus, die onze Vrede is W. H. K. SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk. Rotterdam—Australië, pass, 4/9 Dungeness; Alclnous, New York Singapore, 2/9 van Port Swettenham; Aietta, 2/9 van Pladjoe te Batavia; Anto- nia, 1/9 van Cebu maar Poro; Berombang. Belanta. Beso^f" Beaso (K-P.M'ers), 4/9 van Port S'ald- naar Java: Clavella. 2/9 van Singapore" naar Bahrein; Cleodora, 29/8 van Singapore te Pladjoe: Flevo 3/9 van Cristobal te" Guayaquil; Gerard Dou. JavaRotterdam, 4/9 1 uur te Suez; Hoegh Silvestar (charter). 2/9 van Bom bay te Melbourne; Hydra. 3/9 van Bar- ranqullla te Carttagena; Larenberg. 3/9 van Rotterdam te Dar es Salaam; Mar- pessa. 28/8 van Miri naar Singapore; Mlrza, 29/8 van Miri naar Pladjoe; Sala- tiga, 2/9 te Genua, vermoedelijk 5/9 ver der; Sim«n Stevin. ShanghaiRotterdam 2/9 te Colombo; Socrates, 3/9 van Buenos Aires te Victoria (Braz): Sommelsdijk. BataviaNew York, 3/9 van Penang; Straat Malakka, 30/8 van Buenos Aires te Batavia; Straat Soenda, 30/8 van Singa pore naar Rio Janeiro; Tjitjalengka. 3/9 van Hongkong naar Manilla; Utrecht, RotterdamJava. 4/9 om 5 uur te Lon den: Aalsum. 5/9 van Antwerpen te Am sterdam; Brastagl, 30/8 van New West minster te San Francisco; Alcor. 3/9 van Antwerpen te Santos; Algenib, 4/9 van Rio de Janeiro te Victoria, Hedel. Mon trealRotterdam, pass. 5/9 Vllsslngen; Heliclna (tanker), 4/9 van Curasao te Rotterdam: Katwijk, 5/9 van Emden te Gefle; Mijdrecht. 30/8 van Texas City naar Bowling; Noordam, 5/9 van New York te Rotterdam; Noordwijk, Antwer penLissabon, pass. 5/9 Ouessant; Og lethorpe Victory. 9/9 van New York te Rotterdam verw Pierre Victory, 5/9 v. New York te Rotterdam. K.N.S.M. Roelf, 3/9 te Bordeaux; Marinier, 4/9 van Amsterdam, naar Bre men; Deo Duce, 4/9 te Kopenhagen; Theseus, 5/9 te Rotterdam; Orestes, 4/9 van Amsterdam naar Dublin; Euterpe, 4/9 van Rotterdam naar Antwerpen; Hydra, 3/9 van Catagena naar Puerto Limou: Boskoop. 5/9 te Antwerpen; Or pheus. 4/9 te Genua: Orion. 4/9 van Mal ta naar Alexandrlë KHIi. Nlc. Wltsen .thuisreis) 4/9 van Santos naarBahla; Antrerios (thuis reis) 4/9 te Southampton Nederland Hugo de Groot. 31/8 te Batavia; Tarkan. 4/9 van Priok naar Djeddah; Lombok. 30/8 te Kota Bahru: Salawati. 2/9 Dungeness gepasseerd Holl.Afr. lUnen Oranjefontein, 4/9 van Port. Elisabeth naar East London. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 5 Sept. Groen- tenveillng. Augurken fijn 20.00; fljnbaster 7.50; baster 4.50; grof 3.00; bommên 1.00; stippel 1.30 per 25 kg. Snijbonen 620 7.30; Prinsebonen 7.7010.20; Dubb, stam bomen 6.5010.10 Pronkbonen 1.704.10; Peulen 8.00 per 10 kg. Kropsla 2.0023.00; klem vellen 5.00—25.00; Andijvie 7,00 19.00; Bospeen 4 0013,00; Waspeen 6.00 8.00; Tomaten A 16.0034.00; Idem B 16.C0—35.00; Idem C 16 00—24.00; Idem CC 16.00, idem bonken 14.0016.00; Komkom- rqers 5.0011.00; Aardappelen 5 00: Drui ven 110.00; Meloenen 8.0055.00 per 100; Aardbeien (2e oogst) 0.600.85 p. doosje. BOSKOOP, 5 Sept. Rozen gr, bloemig per bos: Rosalandla 1.2Ó1.40; Pechtold 1.10—1,70; Butterfly 1,10—1.70, Aug. No ach 0.80—1.40; Edlth Helen 2.20—3.20; Brlarcllff 1.10—2.40; Hadley 1,40—3.00; Vierlanden 2.20; Better Times. 1.802.2<j; Parel van Aalsmeer 1.30; Jules Bouché 80 ct,; Duisburg 4070 ct.: Gemengde rozen' 2341 cri; Babyrozen per bos; Rosa Mu.ndl 1.00<1.60; Wolfsglorle 1.20—2.10; Poly- antharozen 1.502.20; Juweeltjes 1.40 1.70; Ellen Poulsen 5080 ct Sweetheart 0.651 10/Else Poulsen 0.60—1 10 Gloria Mundl 4865 ct.; Orange Triumph 40 50 ct. Diversen per bos: Chrysanten, gr. bloemig 1.702.20, tros-Ghrysantem 22 41 ct.; Llgustrum, goudbont 0.701.10: Anjers 10 ct.; Clematis Men. le Coultre 2.003.30; Idem Prins Hendrik 4.90. iclem Durandl 4560 ct.; "Physalis Francettl 50 75 ct.; Sneeuwbessen 5065 ct.; Asters 1322 ct.; Dahlia's in soorten 1523 ct.; Acerblad 39 ct. RIJNSBURG, Groentenveiling. Er was een matige aanvoer, maar de prijzem waren zeer goed. De groente bracht de volgende pryzen op: Bloemkool I 80.00125.00; ld. II 30.00—90.00; idem III 10,00—25.00. Eigenheimers 911 ct.; Andijvie 12-20 ct.; Kroten 1215 ct.; Waspeen 1520 ct.; Groene kool 15/25 ct. per kilo; Bospes* 1525 ct,; Selderij, Peterselie 35 ct. per bos.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2