Prof. Gerbrandy 2<maanden uitgesloten van radiomicrofoon In verband met zijn critiek op het Indisch beleid WEERBERICHT t Op weg naar de wereldvrede Chaotische toestanden maakten ingrijpen noodzakelijk* Met een enkel woord 86sfe Jaargaiig ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 No. 26178 LEIOSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Herrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Bed.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Zijn eigen pleitbezorger! De regeringscommissaris -voor het radiowezen heeft prof. mr. P. S. Ger brandy met ingang vay 3 September voor de duur v%n twee maanden uitge sloten van de beVoegdheid tot het hou den van redevoeringen, voor de radio, dit naar aanleiding van diens radiorede op 14 Augustus j.l. voor de microfoon der N.C.R.V. cn critiek houdende op het beleid in Indië. De gewraakte passage. De gewraakte passage uit deze rede luidt als volgt: „Maanden lang heeft de luitenant Gouverneur Generaal, dr, van Mook, een volkomen ongrondwettig beleid ge voerd en gehandeld alsof er geen In dische staatsregeling bestond. De beide kabinetten zijn hem daarin gevolgd, alsof hy de meest natuurlijke en wet tige maatregelen projecteerde en uit voerde. Staten zijn gevormd, republie ken zijn erkend, buiten het Nederland se volk om langs dictatoriale weg zonder eerst raadpleging der bevolking. Ten slotte is een interim gouvernement ontworpen, dat in willekeur alle vroe gere staatkundige handelingen overtreft en nu, sedert 20 Juli 1947, is een eer ste schrede gezet op de weg van vrij heid en reohtsorde, De daarmede in gang gezette bescherming van .de be volking in Indië stond ineens in het middelpunt van de Nederlandse actie. Die bescherming is een der eerste plich ten van de Gouverneur Generaal. Dat- zegt onze Indische staatsregeling zelf in artikel 45, dat bepaalt, dat bescher ming der Inlandse ^bevolking tegen willekeur van wie ook,een der ge wichtigste plichten -van de gouverneur- generaal is. Zou dr. van Mook, die, in alle mogelijke twijfelachtige handelin gen steeds, als ik het zo zeggen mag. het kabinet heeft „besprongen", thans, nu het een goede, noodzakelijke, een door recht, en wet opgelegde plicht betreft, n.l. de waarachtige bescher ming van de Indische volken, terug schrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, niet uitsluitend op grond van hun zelfstandig minis terieel oordeel, maar op gezag der po litieke partijen, veroorloven? Ik kan het niet geloven, want de noodzaak van handelen, die dr. v. Mook moet kennen, die noodzaak van han delen kennen ook al zijn medewerkers, ook de legercommandant, die kent heel Batavia, die kermen al onze of ficieren, soldaten die kent heel het lijdende volk van Nederlands - Indië, dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uitkomst. Die kreet verstaan en daarnaar handelen betekent opklaring in een groot deel van de wereld". Het besluit om prof. Gerbrandy twee maanden uit te sluiten is genomen aldus de regeringscommissaris „op grond van art. 17 van de beschikking van 15 Januari 1947 van de minister van Onderwijs, Kunsten én Weten schappen, gehoord de commissie van advies van de regeringscommissaris. Overwegende, dat deze passage in feite neerkomt op een suggestie aan dr. van Mook om zich niet te storen aan te verwachten aanwijzingen van het oppèrbestuur, waaraan hij volgens de Indische staatsregeling gebonden is, maar in het Indonesisch conflict zijn eigen inzicht te volgen en dat het niet toelaatbaar kan worden geacht, dat door middel van de radio hoge gezags dragers openlijk worden aangespoord tot overtreding van de wettelijke voor schriften". Resoluties van het Britse Vakverbond TEGEN NATIONALISATIE DER STAALINDUSTRIE Óp de conferentie van de Britse vakverenigingen te Southport is een - resolutie verworpen welke de nationa lisatie der Britse staalindustrie tijdens de eerstkomende zitting van het par lement voorstelde. Van de ruim 7 millioen uitgebrach te stemmen waren bijna 5 millioen te gen en ruim 2 millioen voor. Verder werden nog de volgende reso luties aangenomen: 1. Het congres dringt er'bij de re gering op aan nog meer positieve stap pen te doen om wederzijdse handel met Sow jet-Rusland en andere Europese landen te bevorderen. 2. Critiek op de Britse regering we gens haar huidige politiek van verber gen en geheim houden, waar het het atoomonderzoek betreft. 3. Het congres verzoekt om meer aan dacht te besteden aan wetenschappe lijk onderzoek ten einde de technische doelmatigheid van de belangrijkstein dustrieën te verhogen en verkwisting van brandstof en grondstoffen uit te schakelen. SAMENWERKING TSJECHO-SLOW AKI JE—ROEMENIË Volgens een officieel communiqué heb ben Tsjecho-Slowakije en Roemenië be sloten, in aansluiting op het reeds tot stand gekomen handelsverdrag, een ver drag van „vriendschappelijke samenwer king en wederzijdse bijstand" te teke nen- WEINIG WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht hier eri daar vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Gedeeltelijk bewolkt met enkele verspreide buien. Zwakke wind. Des nachts iets minder koel, overdag wat minder warm. 7 September. Zon op: 5.59 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 21.59 uur; onder: 13.59 uur. Hoogwater te Katwijk: 8.02 en 20.25 uur. Op 8 September: 8.51- en 21.21 uur. Nader vernamen wij, dat aan prof. Gerbrandy ontheffing van dit spreek verbod kan worden verleend, indien hij zijn redevoeringen tevoren door de re geringscommissaris laat lezen en deze er zijn goedkeuring aan hecht. Overi gens heeft, prof. Gerbrandy de mogelijk heid- in beroep te gaan tegen deze be slissing van de regeringscommissaris bij de minister van O. K. en W. In zulk een geval moet de minister de voorzit ter van de Radioraad in dit verband horen. Deze voorzitter van de Radio- raad is.prof. mr. P. S. Gerbrandy! Dr. van Mook naar Amerika TER BESPREKING VAN INDONESISCHE TOESTAND. In aansluiting op de besprekin gen, welke deze weck in Den Haag hebben plaats gehad, zal de Luite nant-Gouverneur-Generaal, dr. van Mook, zich vandaag per vliegtuig naar dé Verenigde Staten begeven, ten einde da-ar contact op te nemen met de Nederlandse ambassadeur, mr. van Kleffens en met Ameri kaanse autoriteiten. Dr. van Mook zal na dit bezoek, hetwelk van korte duur zal zijn, via Nederland naar Batavia terugkeren. „Handhaving Rykseenheid" protesteert Het Nationaal comité „Handhaving Rijkseenheid" heeft tegen dit verbod een fel protest laten horen. Maandenlang heeft het nationaal comité bij monde van prof. Gerbrandy gepleit voor terugkeer naar de basis van grondwet en süaa_tregeling. Maan denlang heeft het kabinet gehandeid alsof grondwet noch staatsregeling be stonden. Herhaaldelijk heeft prof Ger brandy daarop in zijn radioredevoerin gen ernstige kritiek uitgeoefend. Ook in zijn gewraakte toespraak drong hij aan, ter bescherming van de inheemse bevolking, op toepassing van recht en wet en voerde hij het pleit tegen voort gaande verkrachting daarvan. De beslissing van de regeringscommis saris is in haar' motivering dan ook volkomen in strijd met de begrippen van vrijheid en democratie, welke het overgrote deel van het Nederlandse volk als haar hoogste >goed beschouwt. In wezen wordt hier de oppositie, die naar de feiten hebben bewezen het ge lijk aan haar zijde heeft, gemuilkorfd. Tegen deze dictatoriale uiting, welke on-Nederlands is en onwaardig, pro testeert het Nationaal comité „Hand having Rfjkseenheid" met de grootste kracht, Ook Engeland verwerpt Sovjet-protest. Naar een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenl. Zaken heeft medegedeeld, heeft, na de V. St. thans ook Engeland het Sow jet-Rus sische protest in verband met de Lon- dense conferentie van drie over het peil van de Duitse industrie ver worpen. DUITSE AUTO-S VOOR OOGST- VERVOER GEVORDERD. De desolate toestand waarin de Duit se verkeersmiddelen verkeren heeft het Engels-Amerikaanse bestuur doen be sluiten tot afkondiging van een nood- programma voor de duur van drie maanden voor het vervoer van de oogst. Hierbij wordt de Duitse autoriteiten op gedragen alle auto's, benzine, banden en onderdelen te vorderen voor het ver voer van de oogst. Het Indonesische beleid VOLGENDE WEEK REGERINGSVERKLARING. Naar wij vernemen is het geheel van de deze week door het kabi net met de Luitenant-Gouverneur- Generaal, diens adviseurs cn mr. van Royen gevoerde besprekingen vruchtbaar geweest. Het ligt in het voornemen der Regering om in de loop van de vol gende week, overeenkomstig reeds eerder gedane toezeggingen, een verklaring over het - Indonesische beleid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal af te leggenl "PwNfvicapSMTSM VERWARRING IN DÉ PENDSJAAB. In de Pendsjaab werden op het sta tion te Beas bij gevechten tussen troe pen en vluchtelingen 200 personen ge dood. Bij nieuwe troebelen te New Delhi werden 12 personen gedood en 50 ge wond. De autoriteiten te New Delhi hebben onmiddellijk voor 48 uur een uitgaansverbod afgekondigd, Gandhi die thans zijn vasten gestaakt heeft, wil morgen naar de gebieden van de opstand, in de Pendsjaab vertrekken. H-M. de Koningin ontvangt na afloop van het concours hippiqué van de lan delijke rijvereniging op Houtrust ter gelegenheid van het 100-jarlg bestaan van de Mij. van Landbouw de hoofd instructeur van de Kon. Federatie van de Landelijke Rijvereniging, de heer Van Galen Last. die op voorbeeldige wijze de landelijke ruiters heeft geleld. Achter KM. de Koningin de voorzitten van de Mij. van Landbouw, de heer F. den Har tog. SHEFFIELD'S MESSENFABRIEK SLUIT HAAR POORTEN. Thans staking in 54 mijnen. Door gebrek aan steenkool ten ge volge van de mijnwerkersstaking in En geland hebben de messenfabrieken in Sheffield, het beroemde centrum van de staalindustrie in Yorkshire,' huh poor ten moeten sluiten. Sommige staalfa-- brieken produceren 45 minder. Volgens het communiqué, dat na een bespreking van Shinwell, de minister van brandstof en energie met functio narissen van de mijnwerkersbond is uit gegeven, zal een commissie een onder zoek instellen naar de toedracht te Grimethorpe. van waar de een maand geleden uitgebroken staking is overge slagen tot thans 54 mijnen. Ramadier blijft aan. MAAR IS TOCH NIET TEVREDEN Naar Reuter meldt heeft Vincent Auriol de regering Ramadier gister avond overreed om aan te blijven, na dat de minister-president officieus zijn ontslag had ingediend. Als reden voor Ramadier's ontslag aanvrage werd opgegeven, dat de mi nister-president niet tevreden was met de kleine meerderheid, welke de stem ming over de vertrouwenskwestie van de steenkool-subsidie voor de regering heeft opgeleverd. Ramadier zou er van overtuigd zijn, dat het kabinet niet meer de vereiste eenheid bezit om de economische situa tie van de komende twee maanden onder de ogen te zien. De commifnisten hebben tegengestemd, 'terwijl de uiterst rechtse republikeinse vrijheidspartij gedeeltelijk tegen stemde en zioh gedeeltelijk ont hield van stemming. Dit was voor de vijfde maal in zeven maanden tijds, dat Ramadier de kwestie van vertrouwen stelde. Gehoor gevend aan een oproep van de C.G.T - (het Franse algemeen vak verbond) hebben tienduizenden arbei ders en employé's gistermiddag te Pa rijs, enige tijd het werk neergelegd en zich naar het Champs de Mars begeven, cm te protesteren tegen de verhoogde kosten van het levensonderhoud en de voedselmoeilykheden. De betogers droe gen talrijke borden met de volgende leuzen: „brood", „weg met de uithonge raars", .Ramadier moet aftreden". On der het zingen van „La jeune garde" en de internationale" hebben de betogers zich voor de met rode spandoeken be hangen tribune opgesteld, waar ver schillende leiders van het C.G.T. de menigte hebben -toegesproken. MENING VAN VANDENBERG: „Geen blanco cheques voor Europa". Arthur Vandenberg, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissi voor bui tenlandse betrekkingen, heeft op een persconferentie te Washington ver klaard, dat alleen president Truman om een speciale zitting van het Congres over de hulp'aan Europa kan verzoeken en dit verzoek rechtvaardigen door het aanvoeren van feiten. „Het Congres zal geen slag in de lucht doen en is niet van plan blanco cheques uit te schrijven". Vandenberg verklaarde, dat hij van -het -Witte Huls of het ministerie van Buitenlandse Zaken niets géhoord heeft over de mogelijkheid van het bijeenroe pen van een speciale zitting van het Congres of van een commissie, die zich met de hulp aan het buitenland zou moeten bezighouden. Vandenberg noemde voorlopig 15 October als de vroegst mogelijke da tum, waarop de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen met de besprekingen zal beginnen. De delegatie van 18 Amerikaanse Con gresleden, die een bezoek aan Europa brengt om de economische situatie te onderzoeken, heeft zich in een aantal subcommissies gesplitst, die ieder de toestand in een of meer landen zal be studeren. Een van deze subcommissies zal zich met Frankrijk, Nederland, Bel gië en Luxemburg bezighouden em een maand in deze landen verblijven. Van daag verwacht men de leden in Parijs. Zelfs „Kerk en Vrede"- voorman vóór politionele actie1 Uit een beschouwing van dr. M. v. d. Voet, tot voor kort Ned. Herv. predi kant' te Haarlem en thans te Batavia, die ook één van de voormannen van „Kerk en Vrede" is, welke oorspronke lijk was bestemd voor intern kerkelijk gebruik in Indië, doch door hem thans is vrijgegeven voor publicatie in Neder land, nemen wij het volgende over: Na te hebben geconstateerd, dat de grote afstand tussen Indië en het moe- dèrland nog vergroot is door de stag natie in het briefverkeer, die vooral voor de soldaten een pijnlijke last is, vervolgt dr. v. d. Voet: „Maar wij ervaren die afstand eerst recht, wanneer wij ons hier telkens weer moeten verbazen over de wijze, waarop velen in ons vaderland de din gen hier blijven zien. Men weet niet aldus dr. v. d. Voet of men wil niet weten, hoe hoog de nood hier gestegen is aan. gevaarlijke spanning, aan on verantwoordelijke propaganda, aan zin neloze vernieling, aan provocatie en Griekse regering onder Sophoelis ZIJ BESTAAT UIT POPULISTEN EN LIBERALEN. £>e Griekse populistische regering onder Konstantin Tsaldaris treedt vandaag af. Koning Paul zal de libe rale leider Themistocles Sophoelis verzoeken een nieuwe regering te vórmen. Deze verklaring is uitgegeven na uren van. grote politieke bedrijvigheid. Men neemt aan, dat Sophoelis om verdere Amerikaanse hulp venzocht heeft ten einde de nieuwe regering in de gelegen heid te. stellen „recht en orde aan het land terug te geven". Vermoedelijk zal de nieuwe regering morgen de eed afleggen. Zij zal bestaan uit populisten en liberalen. REDJEP PEKER ZAL TURKS KABINET HERVORMEN. De- parlementsfractie van de Turkse Volkspartij heeft met 194 tegen 47 stem men en 1 onthouding besloten minister president Redjep Peker de hérvorming 'van. zijn kabinet toe te vertrouwen, BUITENLAND. Ih Berlijn zijn 38 nieuwe gevallen van kinderverlamming gemeld. Vijf geval len waren dodelijk. Tot dusver zijn 489 ge vallen gerapporteerd, waarvan 47 met dodelijks afloop. Een derde van het aan tal slachtoffers waren volwassenen, -De exportbeurs te Hannover heeft opdrachten voor de Duitse industrie met een waarde van ongeveer 20 millioen dol lar opgeleverd. Dit resultaat wordt, door de leiding bijzonder gunstig geacht. De groot ste'koper was Erigeland, dat voor meer dan 4 millioen dollars kocht, gevolgd door Nederland. Tè Milaan' Is een gebouw van 7 ver diepingen, dat zijn voltooiing.naderde, in gestort. Talrijke bouwlieden werden lèvepd bedolven. Tot nog -toe zijn. 6 doden en veie gewonden uit de puinhopen té voorschijn gehaald Generaal Strateiheyer, hoofd, van het Amerikaanse luchtwerdedigingscommando, heeft tijdens de bijeenkomst van „vetera nen v^n buitenlandse oorlogen" te Cleve land Ohio) verklaard, dat de V.S. een vaste luchtmacht van 10.000 moderne vliegtuigen cn 400.0QO man, die altyd.voor de strijd gereed staan. nodig hebben om .zich te verzekeren van een blijvende vfede. Mevrouw Sophie Lehar-Paskls, de echtgenote van de beroemde componist. Is na een lang ziekbed op 69-jarige leef- tyd te Zürlch overleden. De proc.-generaal bij het Volksge rechtshof te Tirana (Albanië) heeft de doodstraf geëist tegen 24 personen, die terechtstaan onder beschuldiging van sa menzwering tegen de staat. Zij zouden van plan zijn geweest met hulp van het bui tenland het huidige regiem in Albanië omver te werpen. Tussen de regeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië zijn nieuwe bespre kingen begonnen, welke, naar men hoopt, er toe zullen leiden, dat de 4300 Joden, die thans aan boord van drie Engelse schepen naar Hamburg worden overge bracht. een toevluchtsoord in Frankrijk zullen vinden in afwachting van htm legaal vertrek naar Palestina. Gravin Edda Clano, de weduwe van de gewezen minister van buitenlandse za ken van Mussolini, heeft de memoires van wijlen haar man aan een Ameri kaanse uitgever verkocht. Vermoedelijk zal men de Italiaanse minister van Justitie vragen stellen in verbknd met de koopsom die haar onmiddellijk ter hand is gesteld. Men meent dat de opbrengst aan de staat toekomt daar de memoires voor een groot gedeelte gebaseerd zijn op geheime staatsdocumenten. agressie, aan wegvoering, moord en terreur". Na dan- aan het politioneel optreden t-e hebben herinnerd, gaat dr. v. d. Voet verder „Nu dit eenmaal is geschied moet het mij van het hart, dat er bij zulk een ontketening van razernij en van dalisme geen mogelijkheden tot redelijk óverleg meer overig schijnen. Men zit hier zó met de neus op de werkelijk heid gedrukt, op de werkelijkheid van roof en plundering, dat men er alleen maar ..realist", om niet te zeggen, scep ticus of zelfs cynicus van worden kan". „Want", zo gaat dr. v. d. Voet ver der. „men wéét hier, dat Sjahrir voor de Veiligheidsraad staat te fantase renDr. v. d, Voet belijdt, dat hij zelf, als man van „Kerk en Vrede",«wier belijdenis zich hij niet schaamt, nog nooit zo sterk als thans de spanning dóofleeft van de noodzaak van politio neel ingrijpen in zulk een bandjir van éhaotische toestanden, „omdat ik nu eenmaal bij het afwegen van de fouten en deugden van het verleden, in elk geval voor het heden de verantwoorde lijkheid blijf aanvaarden van een po litiek, zedelijke en geestelijke opdracht voor deze volken, totdat het ons dui delijk wordt, dat wij .onze taak mogen beëindigen, of het ons onmogelijk ge maakt. wordt deze te voltooien". Dr. v. d. Voet komt tot deze mening, omdat hij, „gebonden aan de werkelijk heid van het hier en nu", het hem moeilijk valt om door het harnas van absolutisme en terreiu- heen, een repu bliek te ontdekken, die nu reeds le vensvatbaarheid zou hebben in het be stel van een waarlijk democratische samenleving. Alzo: „Ideologie uit de verte en realiteit v^n nabij", de tegen stelling, die treft en die doet vragen, of deze kloof tussen idealisme en rea lisme onoverbrugbaar is. Een vraag, die dr. v. d, Voet beant- wodrdt met het aanwijzen van een weg. „Een weg. juist voor de Christen en juist voor het geloof". Geloof, dat het „onverwijld" overlaat aan het wonder Gods en welks ondergrond moet zijn: stilheid en vertrouwen, wachten en bid den. ondergrond óók van het hande len.'Maar daarnaast is er het geroepren zijn tot verantwoordelijk werk en tot het nemen van beslissingen, „tot daden, die een weg trachten te banen in de rimboe van de concrete situatie". In dit geloof moet de overheid geduld en Moeilijk op te lossen vredesvraagstukken V N. ZIJN GEEN „TIJDELIJK HULPMIDDEL". President Truman heeft in een voor het Braziliaanse parlement gehouden redevoering verklaard dat „de vredes vraagstukken. die ons nog wachten, moeilijker zjjn dan wij hadden kun nen denken", Truman is echter over tuigd. dat zij in wederzijdse samenwer- king kunnep worden opgelost. Truman noemde de resultaten van de te Rio de Janeiro gehouden inter-Ame- rikaanse conferentie voor de verdedi ging een ontzaglijk'belangrijke mijlpaal op de weg naar het uitbannen van ge- weid bij de internationale betrekkingen en naar de vestiging van recht en orde. Hij maakte wederom gewag van de vast beslotenheid van de VS zich niet door teleurstelllngën te laten afbrengen van het blijven werken aafl de opbouw van de organisatie der VN. „De organisatie der VN is geen tijde lijk hulpmiddel", aldus Truman. ,Zy is een permanent deelgenootschap van de volkeren der wereld in het belang van hun gemeenschappelijke vrede en hun gemeenschappelijk welzijn". Vervolgens gaf Truman een ovei'zicht van de geschiedenis van wat hij noemde ,de levenslange vriendschap tussen Bra zilië en de VS". MOLOTOF NOCH WISJINSKY NAAR DE V. N.? Volgens kringen, welke in nauwe relatie staan tot de Sovjetrussische de legatie bij de V.N., zou nóch Molotof, nóch Wisjinsky de komende algemene vergadering van de V.N. bijwonen. Als hoofd-afgevaardigde zou door de Sovjet-regering worden aangewezen Boris Stein. UITBREIDING HANDELSVERDRAG MET DENEMARKEN. Toen1 enkele maanden geleden het tussen Nederland en Denemarken be staande handelsverdrag tot 31 Maart 1948 werd verlengd, is de mogelijkheid opengelaten tot een latere verhoging van de Deense leveringen van slachtvee. Denemarken was toen fiamelyk niet in staat in dit opzicht aan de Nederlandse verlangens te voldoen. In dezer dagen te Kopenhagen gevoerde ohderhande- lingen over uitbreiding van het han delsverdrag is om. over de verhoging van de levering van slachtvee overeen stemming bereikt. Denemarken zal aan Nederland nog 10.000 runderen en en kele andere producten van minder es sentieel karakter leveren, terwijl Neder land naar Denemarken o.a. copra en een contingent bloembollen zal uitvoeren. OOK LONDEN'S BURGEMEESTER NIET NAAR MOSKOU. Sir Bracewell Smith, burgemeester van Londen, zal niet naar Moskou gaan om de plechtigheden i.v.b. met het 800- jarig bestaan van die stad bij te wonen. Als reden wordt opgegeven, dat hij zich te Vichy met vacantie bevond en daar door de uitnodiging te laat heeft ont vangen. Onze verliezen De regering maakt tot haar leed. wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: géén verlie zen. Koninklijke Nederlandse Land macht: sold. J. Does, van 3-8 r.i., afkomstig uit Heer-Hugowaard, ge sneuveld 23-8-'47 te Tjiwidej; sold. J. L. de Kraker van 3-8 r. i„ uit Terneuzen, gesneuveld op 23 8 '47 te Tjiwidej; korp. H. J. Wolff, van 3-8 r. i„ uit Amsterdam, gesneuveld 23 8 '47 te TjlwedeJ: sold. J. H. van den Berg, van 3-2 r. i„ uit ge meente Hardenberg, gesn. 24 8 '47 bij i Kawali; sold. 1ste kl. H. A. Copr- tens van 8 r.'s., uit Maastricht, ge sneuveld 24 8 '47 bij Lahat; sold. L. Hemmes van 3-2 r. i. uit Gouda, gesn. 24 8 '47 by Kawali; sold, lste kl. A. Belo van 4 r. s., uit IJselstein, gesneuveld 25 8 '47 bij Loeboek Pakem; sold. H. E. Hei- nen, van 2-5 r. i. uit Sittard, ge sneuveld 25 8 '47 by Modjokerto; korp. T. C. Theunissen, van 4 r. s„ uit gem. Ginneken, gesneuveld 25 8 '47 by Loeboek Pakem; sold G. J. Beekvelt, van 4 reg. Prinses Irene, uit Weesp, gesneuveld 26 8 '47 te Demak; sold, lste kl. K. Roeloffs, van 3 r. s., uit Leur (N.B.) gesneu veld 26 8 '47 by Tasikmalaja; sold, lste kl. F. de Vries, van 3 r. s., uit 's-Gravenhage, gesneuveld 26 8 '47 by Tasikmalaja; soldaat S. Buisman van 3-3 r. i„ uit Vlaar. dingen, gesneuveld 27 8 '47 te Me- dan; sold. H. Guichelaar, van 3-1 verk. Tegt, uit Hoogeveen, gesneu veld 27 8 '47 (plaats niet verm.); kapitein A. H. M. Dieperink, van 2-4 r. I., uit Overveen, gesneuveld 28 8 '47 (plaats niét verm.); sold. P. W. Huysmans var 3 r s„ uit Weert, gesneuveld 28 8 '47 by Tji- batoe; serg. majoor G. B. Rosyn, van e. r. s„ uit Amsterdam, ge sneuveld 28 8 '47 bij Tjibatoe; sold, lste kl. M. Timmer, van 2-4 r. 1., uit Wormer, gesneuveld 28 8 47 (plaats niet verm.); sold. H. van den Wildenberg, van 3 r .s., uit 's-Hertogenbosch. gesneuveld 28 8 '47 by Tjibatoe. Koninklijk Ned.-Indisch leger:, Ambonnees mil. sold. 2de kl. De- fruan, gesneuveld 25 8 '47; Javaans sold, 2de kl. Ponimin, gesneuveld 26 8 '47; mil. korp. paratroepen M, Polnaja, gesneuveld 26 8 '47; Ohin. sold. 2de kl. Oey Eng Ho, gesneu veld 21 8 '47; 1ste luitenant inf. J. W. Nix, gesneuveld 2 9 '47. wysheid wordeïl toegebeden, „maar ln die geloofsgehoorzaamheid hebben wy haar ook aan te spreken op haar dure plicht en zware verantwoordeiykheid om orde en recht te handhaven als diena resse Gods en in bewogenheid over de volken, die haér nóg zijn toevertrouwd, haar streng betuigend om binnen de perken van het politioneel optreden te biyven. Dan alleen mag zy rustig de schyn van agressie op zich laden en aandurven, als zy zich waariyk voor God verantwoord weet".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1