Toestand in Europa wordt snel slechter V.S. beschuldigen Sovjet-Unie van schending Jalta-overeenkomst Gunstige resultaten van Nederlandse zuiveringsactie r JFat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Amerika acht onmiddellijke hulpverlening noodzakelijk In November beslissing over vrijheid of dictatuur Teleurstelling over Veiligheidsraad en stompzinnig gebruik van vetorecht De nieuive bonnen Met een enkel woord 86ste JaargaSg DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947, No. 26176 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. em Adm.: 25041; Red.: 21507, Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Soetomo c.s. kennen geen order „staakt het vuren Een militair woordvoerder van het Nederlandse leger in Indonesië, die in het vliegtuig, waarin ook dr. Van Mook de reis naar Nederland heeft gemaakt, op Schiphol arriveerde, deelt het ANP in een uitvoerig militair overzicht o.a. mede dat de voortgezette zuiveringsac ties in het door het Nederlandse leger bezette gebied op Java uitstekende re sultaten hebben opgeleverd. In enkele gevallen zo schrijft hij. bijv, in Oost- Jaya. heeft de burgerbevolking, „beu van het onruststoken door de republi keinse raddraaiers" medegeholpen de aanvallers uit hun woonplaatsen te ver drijven. SCHANDELIJKE TAAL! Op 17 Augustus j.l. hield luitenant- generaal Soetomo ter viering van het tweejarig bestaan der Indonesische on afhankelijkheid voor radio Djokja een 'redevoering waarin hij volgens de mi litair commentator o-m. uitriep: ..Iedere avond wordt één of twee Hollanders door onze broeders die niet onderdrukt willen worden, de nek omgedraaid. Een voor een varen zij ter helle. Bravo broeders. Het kan geen zonde zijn, wanneer jullie er nog wat meer de nek omdraaien. "De Indonesiërs in de door het Nederlandse leger bezette ge bieden. zou Soetomo hebben toegeroe pen: „Broeders in de bezette gebieden, wanneer de Hollanders slapen, moet ge olie in hun huizen werpen en deze ver volgens m brand steken maar ge kunt ze ook de keel afsnijden, zo ge wilt. Dit geschiedt gemakkelijker dan het slach ten van een kip, want daarbij moet nog worden gebeden Vermoordt de Hollan ders en neemt daarna hun kleren, want die hebt ge verdiend". Volgens het hoofd van de verbindings dienst der eerste republikeinse divisie werd op 20 Augustus j.l. te circa 15 uur een treinformatie aan het station Wa- naredja te Garoet door „volkstroepen" overrompeld- De 17 Hollandse soldaten, die zich in deze trein bevonden, werden vermoord. Naar aanleiding van dit bericht haastte de republikeinse legercommandant, lt.- gen. Oerip Soemahardjo zich aan de commandant van de eerste divisie zijn gelukwensen over te brengen en hem tevens te berichten, dat hij deze daad ten zeerste waardeerde. Voorts wekte hij de commandant op de ongeregeldheden tegen de Nederlanders voort te zetten. Geheel in lijn met deze opwekkingen zijn de republikeinse troepen vorige week voortgegaan met aanvallen op Neder landse posten, verbindingswegen en pa trouilles, maar in vele gevallen ook op kampongs en dessa's. waarin de eigen bevolking werd getroffen. Ondanks de door Radio Djokja voort durend m allerlei berichten gesugge reerde Nederlandse opmars naar Djok jakarta. is het niet zo ver gekomen en hebben de Nederlandse troepen zich tot zuiveringsacties beperkt. Het consulaire rapport in Indië. ZAL VOLGENS „ANTARA" TWEE MAANDEN DUREN! De Australische consul-generaal Charles Eaton, die met zijn Fran se collega te Djokja vertoeft, heeft volgens AEP. aan Antar'a mede gedeeld. dat hun missie te Bata via, waarschijnlijk na twee maan den beëindigd zou zijn en dat daarna onmiddellijk verslag zou worden uitgebracht aan de Veilig heidsraad. Hij voegde er nog aan toe, dat hij en zijn Franse collega gistermiddag zeer belangrijke In lichtingen van Soekarno hadden ontvangenhij weigerde echter iets omtrent de aard hiervan mede te delen. Voorts verklaarden zij, dat de re sultaten van de eerste dag van hun bezoek aan Djokjakarta „zeer bevredigend" waren. (De aanhalingstekens konden wij onmogelijk in onze pen houden! Red „L.D."), De beide consuls-generaal zijn hedenochtend voor een inspectie tocht naar Oost-Ja va vertrokken. Volgens het republikeinse persbu reau Antara zullen zij na deze veis naar Batavia terugkeren. y In deze gebieden neemt het vertrou wen in het Nederlands bestuur onder de inheemse bevolking toe, hetgeen de com mentator voor een niet gering deel het resultaat noemt van de door het bin nenlands bestuur genomen maatregelen tot verkoop van textiel en levensmidde len en tot aankoop van voorraden rijst en andere landbouwproducten. Daardoor kan men in zekere mate van een terugkeer van de normale toestand spreken en ,,is de balans bij de inheem se bevolking naar Nederlandse zijde doorgeslagen". Naschrift Wij herinneren er voor de Indonesische militaire .bevelhebbers" blijkbaar niet ten overvloede! aan, dat op 1 Augustus j.l. de Veiligheidsraad op beide partijen; het beroep richtte tot staking der vijandelijkheden, welk be roep luttele dagen later werd gevolgd door een door de republikeinse „rege ring" uitgevaardigd daartoe strekkend bevel. Van „gezag" gesproken! Red. „L D.". Weer textieldistributie in Frankrijk. BITTERE PU, MET EEN SLOKJE WIJN! (Van onze correspondent te Parus) Ook Frankrijk gaat een donkere win ter tegemoet en André Philip, Rama- dieris minister van Economische Za ken, heeft deshalve zijn landgenoten voorgesteld en dat is beleefd ge zegd, want de stok der Justitie staat achter de deur de buikriem maar weer wat strakker aan te trekken. En er met de voeten bij te stampen Want ook de kolen worden schaars! De oorzaak is tweeledig: de droogte van de zomer, waardoor de graanoogst catastrofaal dreigt te worden het broodrantsoen is voor September dan ook, gelijk gemeld, reeds tot 200 gram verlaagd, in afwachting van verdere be snoeiingen en ten tweede, het gebrek aan dollars die nodig zijn voor de in koop van grondstoffen en voedingsmid-r delen in het buitenland (lees: Amerika). Frankrijk beschikt thans, volgens de' ge gevens van Philip, nog over 240 millioen dollars voor de e.v. twee maanden in stede van de 450 millioen. die nodig zou den zijn, om op het actuele niet zeer hoge plan voort te kunnen leven. Men zette er dus het mes maar in. Ziehier de sectoren, waarop men dras tisch denkt te bezuinigen: metaal, tex tiel de minister liet in een perscon ferentie ons voelen, dat stoffen en kle ren wel weer opnieuw op de bon zouden komen benzine en ten slotte: voed sel voor mens en dier. Wat dat laatste aangaat, is de situa tie volgens Philip dermate dramatisch, dat Frankrijk voor de komende win ter practisch voor dc keuze staat de beesten öf de mensen van de hongers dood te redden. Men durft hopen dat de regering dan maar de dieren offert. De mensen zouden dan deze winter althans wat vlees op hun tafels kun nen verwachten Er was niet te min nog één ander lichtpuntje: de wijn. Deze komt. ligt de minister doorschemeren, binnen afzien bare tijd waarschijnlijk vrij. Wij vroe gen ons af, na de ervaringen met het brood en de textiel: voor hóe lang? De pil is, gelijk men ziet dok voor Frank rijk heel. bitter te slikken. Zelfs wan neer men er een slokje wijn bij krijgt! RADIO-ISOTOPEN VOOR KANKERBESTRIJDING. De president der Ver. Staten. Truman, heeft in een telegram aan dr. Kowdry, de voorzitter van het 4e congres voor Internationaal Kankeronderzoek, mede gedeeld. dat de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie een hoeveelheid radioactieve isotopen ter beschikking van medische en biologische laboratoria in het buitenland zal stellen ten be hoeve van het kankeronderzoek. Tot de 24 landen welke navraag de den naar het gebruik van radio-isoto pen. product van de fabrieken voor atoomenergie, behoort ook Nederland. DE VERNIELINGEN OP SUMATRA. De rutoheron dernemingen in het ge bied van Palembang zijn sleohts weinig beschadigd. De gedeeltelijk vernielde oliepalmonderneming zal over vijf maanden weer geëxploiteerd kunnen worden. De fabrieken aan de Oostkust van Sumatra waren op het moment van de bezetting nog weinig beschadigd; sedertdien zijn eohter vernielingen aan gericht. In de omgeving van Pematang Sïantar zijn gedurende de Japanse tijd grote vernielingen en rooiingen van de theeaanplantingen uitgevoerd, terwijl de fabrieken door afgevoerde onderdelen gedeeltelijk onbruikbaar zijn. Van de sisalaanplantingen is door de Japanse bezetting de helft verloren gegaan. NAAFICLUBS WEER VOOR NEDERLANDERS GEOPEND. Officieel wordt te Singapore medege deeld. dat alle Naafi-clubs aldaar met ingang van 1 September wederom voor Nederlandse militairen toegankelijk zijn op dezelfde wijze als voor bewoners van -elk ander met Engeland bevriend land. Hiermede vervalt vanzelfsprekend elk bezwaar tegen het bezoek van Neder landse militairen aan de Britse clubs in Ned.-Indië.-- „Stuivertje wisselen" in Ecuador. Volgens berichten uit Quito zou Ma riano Ventimilla, vice-president van Ecuador, thans de macht in handen genomen hebben en een voorlopige re gering hebben ingesteld. AMERIKAANSE HULP AAN TURKIJE Robert Lovett. w.n. minister van Buit Zaken der V.Sheeft te Washing ton verklaard, dat binnen enkele we ken militaire voorraden uit de V.S. naar Turkije zullen worden gebracht. Een contingent militaire goederen, meest voor het aanleggen van wegen en havens en voor het vervoer ter waarde van een kleine 3 millioen dollar is afgeleverd of onder weg. Van het to tale programma (100 millioen dollar) is thans 50 ten uitvoer gebracht. DROOG EN VRIJ ZONNIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk koele nacht met opnieuw op vele plaatsen nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Morgen middag tijdelijk wat wolkenvorming, dcoh bijna overal droog en vrii zonnig weer. Weinig wind. 5 SEPTEMBER. Zon op: 5.56 uur; onder 19.21 uur. Maan op: 21.11 uur; onder 1115 uur. Hoogwater te Katwijk: 6.45 en 19.02 u. Op plan Marshall kan niet gewacht De Amerikaanse wnd. minister van Bultenl. Zaken, Robert Lovett, heeft op een persconferentie verklaaid. dat Amerika van mening is, dat de toestand in Europa zó snel slechter wordt, dat niet op de aanvaarding van het plan- Marshall kan worden gewacht en tussen tUdse hulp aan verschillende Europese landen als Engeland, Frankrijk en Italië noodzakelijk is. Het is duidelijk, aldus Lovett, dat de verslechtering van de toestand in Europa ten gevolge van slechte oog sten vooral in Frankrijk en de uitputting der financiële reserven getypeerd door de economische crisis in Engeland ons vroeg of laat in een geweldige crisis kunnen storten. Onze missies in het buitenland mel den, dat de toestand in versneld tempo achteruit gaat. Op het ministerie van Bultenl. Zaken heeft dit bezorgdheid gewekt en we zullen vóór het eind van het jaar een beslissing moeten nemen. George Kennan, hoofd van de com missie voor economische politiek van het Ministerie van Bultenl. Zaken, zou gisteren nog uit Parijs, waar hij aan de besprekingen over het plan-Marshall heeft deelgenomen, te Washington te rugkeren om rapport uit te brengen- Ook Marshall wordt ieder ogenblik uit Rio terugverwacht. Lovett verklaarde verder, dat des kundigen van de ministeries van Buit. Zaken en Financiën thans de mogelijk heid van het vormen van een „pool tot steun der valuta" bespreken om de financiële stabiliteit van Europa te be vorderen. Welingelichte kringen te Washington achten de verklaring van Lovett de meest betekenisvolle uitspraak be treffende de Amerikaanse politiek jegens Europa sinds de rede van Marshall. Lovett zeide niet welke vorm deze hulp zou aannemen. Lovett's verklaring is tevens de eerste aanwijzing, zo meent men, dat de VS. van mening zijn, dat het rooster, volgens hetwelk het plan- Marshall zou worden behandeld, door de ontwikkelingen niet meer van kracht is. Bevin spiak te Southport Herdistribueer het opgepotte goud Ernest Bevin. de Britse minister van Buitenl. Zaken, heeft gisteren een rede gehouden op de jaarlijkse conferentie van het Britse Vakverbond te Southport. Bevin noemde het besturen der mij nen onder privé-bezit de grootste aan klacht tegen het particulier initiatief. Ondernemersvrijheid tijdens het oude regime had geenszins economische vrij heid van de arbeiders betekend. Wij hebben nu de macht bereikt om dat te veranderen en gemeenschappelijk eigen dom in de plaats van particulier eigen dom gesteld. Gij hebt de leiding over het gebruik der werktuigen en gij moet toezien dat deze met volledig resultaat gebruikt worden. Bevin betoogde, dat alles in het j werk gesteld moest worden om in de komende twee jaren de levensstan daard van 1938 te handhaven. Hij zeide dat dit een zeer moeilijke taak zou worden, gezien de droogte en andere moeilijkheden. „Wat men ons ook kan verwijten, ik geloof niet dat wü verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de droogte". Betreffende de stakende mijnwerkers in South-Yorkshire verklaarde hij, dat deze staking wel onverwacht was geko men. Hij vertrouwde, dat de mijnwerkers uiteindelijk overeenkomstig de behoef ten van het land zouden handelen. Voorts zeide hij dat de productie van nog 40 millioen ton kolen meer, Groot- Bribtannië's belangrijkste bijdrage voor het herstel der wereld zou vormen. Bevin sprak voorts over een mogelijk overleg inzake een tolunie van de lan den van het gemenebest en het impe rium en bestudering van het plan voor een Europese tolunie. Men kan niet zonder een gemeenschappelijke econo mische politiek. Hij constateerde het feit, dat in ruim een zevende deel van de aarde van de Adriatisohe zee tot Wladiwostok bijna algehele auto cratie heerst en vcorts, dat de produc tiecapaciteit van de V. S. slechts kan worden geabsorbeerd door een tweemaal zo hoge levensstandaard in de gehele wereld. De huidige moeilijkheden van En geland zullen naar Bevin's schatting nog twee jaar duren. Hopelijk zal het land dan op eigen benen kunnen staan. Het plan-Marshall Is van grote waarde voor Europa. Het enige doel moet echter zijn de Europese landen hun economische zelfstandigheid te rug te geven. De Britse berekeningen zijn aanvankelijk verkeerd geweest. Wat Duitsland aangaat zeide Bevin, dat hij zijn uiterste best heeft gedaan de overeenkomst van Potsdam uit te voeren. Het is echter niet gelukt. De Britse zone moet „selfsupporting" wor den gemaakt, hetgeen alleen mogelijk is door de prijzen van exportgoederen als steenkool te verhogen. De hulpbronnen van Duitsland moeten uiteindelijk aan geheel Europa ten goede komen. Het terugtrekken van de Britse troe pen uit het buitenland is een moeilijke kwestie. Tegen Maart as. zullen 210.000 soldaten worden gedemobiliseerd. Alge mene ontwapening kan pas worden uit gevoerd als er volledige collectieve vei ligheid bestaat. Bevin betreurde, dat voor Indonesië geen regeling is gevonden. De kwestie kan naar zijn mening worden opgelost wanneer beide partijen terugkomen op de vorig jaar gedane Britse bemidde lingsvoorstellen. De Veilightydsraad gèeft dc meest teleurstellende resul taten en is eigenlijk een instrument voor propaganda geworden. Er is te veel verschil van mening en van het vetorecht wordt op beslist stompzin nige wijze gebruik gemaakt. De in November te Londen ie houden conferentie van de raad van ministers van Buit. Zaken zal belangrijker zijn dan de vredesconferentie. Deze conferentie is naar mijn me ning de laatste kans om tot economi sche eenheid in Duitsland te komen en de wederopbouw van Europa te regelen. Dit werelddeel is thans ge heel verscheurd. Zouden de volken van Europa een kans krijgen een betere levensstandaard te bereiken, de sociaal-democratie en hun vrijheid te handhaven of zouden zij overal VOOR HET TIJDVAK VAN 7 TOT EN MET 20 SEPTEMBER A.S. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 fëerie L): L04 diversen: 100 gram blo un of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) L05 diversen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram Jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. Bonkaarten KD, KE 709 (serie L) L14 diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst be reid, L15, L16 diversen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. L17 reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) Bonkaarten MA, MD 710 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken (serie L) L21 suiker: 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en versnapcringenkaarten enz. QA, QB, QC 707: L35, L31 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. L33 versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram Jam, stroop enz. L36 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie K kunnen worden vernietigd. aan de dictatuur ten prooi vallen? Daarover zal in November worden beslist. Bevin sprak als zijn overtuiging uit, dat de V.S. „zichzelf in een minder gunstige positie brengen en een hoge belasting in eigen land veroorzaken" door het niet her-distribueren van de goudvoorraad te Fort Knox. „Ik ben er zeker van, dat de herdistributie een der snelste methoden is om de koopkracht van de verwoeste gebieden der wereld te vergroten". Gistermiddag heeft de heer B. van Julsingha in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, af scheid genomen als rijksinspecteur van het L.O. in de inspectie Lelden, ter gelegenheid waarvan hem o-m. een ra diotoestel werd aangeboden. V.l.n.r. de heer P. A. Wisse, voorzitter van het huldigingscomité, de heer en mevr. B. van Julsingha, de heren G. H. Pothuis en P. Hefkens. leden van genoemd comité en de heer J. C. van Schaik. wethouder van Onderwijs te Leiden. (Foto Van Vliet), DE DOORBEREKENING VAN OMZETBELASTING. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel in verband met doorberekening van omzetbelasting hebben de ministers van Economische Zaken en 'van Financiën geantwoord, dat het juist is, dat niet aan alle ver kopers van artikelen, vallende onder de per 1 Juli 1947 ingegane omzetbelasting, is toegestaan deze verhoogde belasting de consument in rekening te brengen. Verwezen moge worden naar de prijzen- beschikking „gedeeltel-ké doorbereke ning omzet- en invoerbeiasting 1947". Petkof-vonnis „schandelijk" genoemd. De V.S. hebben de Sovjet-Unie er van beschuldigd dc overeenkomst van Jalta te hebben geschonden door haar weigering stappen te doen Inzake het BINNENLAND. De Alg. Ned. Bond van Gepenslon- neerden en de Bond van Gepenslonneer- den der Ned. Spoor- en Tramwegen heb ben een tweetal adressen doen toeko men aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin zij met zeer grote bezorgd, held wijzen op de levensomstandigheden van de gepenslonneerden, ln het bijzon der van hen met lage en zeer lage pen sioenen De Amerikaanse vlieger Cliff Evans en George Truman, die met twee ..Piper cub guper cruisers' een vlucht rond de wereld maken, zijn gisterochtend van het vliegveld Ypenburg vertrokken, om hun reis te vervolgen Hun eerstvolgende plaats van bestemming ls Parijs, In een vergadering van het be stuur van het Concertgebouw met de leden van het orkest ls men tot over eenstemming gekomen Zaterdag a.s. zal het eerste volksconcert van her. jubileum- seizoen worden gegeven. Met het K L M.-vliegtuig „Twenthe" arriveerde het Amsterdamse Toneelgezel schap „Comedla" op Schiphol, na een succesvolle reis over Java. Sumatra en Celebes.waar voor burgers zowel als voor militairen werd opgetreden De tournee was een onderdeel van de Niwln-actie om de Jongens over zee afleiding te bezorgen. Van Vrijdag 5 t/m. 14 September zal Sas van Gent m het teken der feeste lijkheden staan, welke zijn georganiseerd ter herdenking van het feit. dat 400 Jaar geleden Keizer Karei de Vijfde, de In woners zijner geboortestad Gent, toe stemming verleende tot het graven van een kanaal naar de zee. waaraan Sas van Gent zijn ontstaan te danken heeft. De jaarvergadering van de R-K. Bond van Spoor- er. Tramwegpersoneel St. Raphaël heeft een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd opgedra gen de nodige 6tappen te doen ten einde de onhoudbare spanning tussen lonen en prijzen te bestemder plaatse nog eens te onderstrepen Verlaging der prijzen ls te verkiezen bóven loonsverhoging, doch langer uitblijven van een tastbare prijs verlaging maakt de aanpassing der lonen thans dringend noodzakelijk De heer V. Wabekern, die op zijn, rijwiel op een kruispunt te Krabbendijke reed. werd door een truc aangereden. HIJ kwam zodanig te Vallen dat het achter wiel van de auto over zijn borst reed en ls aan de opgelopen verwondingen over leden De heer S. uit Venlo, die dezer da gen op de Smalbrug te Horst met zijn motorrijwiel ln botsing kwam met een uit Brabant komende auto, ls in hetzie_ kenhuls aan zijn bekomen verwondingen overleden. Gistermiddag heeft HK.H. prinses Juliana de zitting van de Internationale Jeugdiherbergconferentle te Blarlcum bij gewoond. BUITENLAND. Van 1130 September heeft ln Ve netië een Internationaal muziekfestival plaats, waaraan deelnemen. Amerika. En geland. België. Frankrijk. Nederland Zwitserland. Ierland. Joego-Slavië en Rusland- Dirigenten van wereldnaam en Jonge dirigenten zullen de concerten lelden. Met Ingang van 6 October zal de Sabena met toestellen van het type D C Hl een dagelijkse dienst BrusselAnt werpenLonden £Aon onderhouden. De arbeiders ln de Italiaanse pro vincies Turijn, Astl en Alessandria heb ben gehoor gegeven aan een oproep van de partlsanenorganlsatle van Casale Mon- ferrato om te staken uit protest tegen het uitstel van het doodvonnis, dat 2 Jaar geleden tegen 6 fascisten ls uitge sproken. Do premiers van India en Pakistan en andere leiders hebben een conferentie aangaande de troebelen ln de Pendsjaab te Lahore beëindigd en aangekondigd, dat er strenge maatregelen tegen .de on-, ruststokers zullen worden genomen. De Hertog van Devonshire is be noemd tot grootmeester der Engelse vrij metselaars: de Graaf van Scarborough, voormalig gouverneur va-n Bombay, lstot zijn plaatsvervanger benoemd Tijdens een nachtelijke oefenvlucht ls een Griekse Dakota ln de buurt van een vliegveld bij Athene neergestort. De drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Een aantal verpleegden van het krankzinnigengesticht te Vlllejuif bij Pa rijs, door de politie „gevaarlijke misda digers" genoemd zijn door een groep zwaar gewapende vrienden uit hun cel len bevrijd. Vla het dak van hun auto klommen de bevrijders over de muur, waarna zij de bewakers van de sleutels beroofden Het Hamburgse Gerechtshof voor oorlogsmisdaden heeft 14 van de 18 Ge stapo- en SS-1 leden, dlc hebben deelge nomen aan een moord op 50 geallieerde vliegerotficleren, tot de strop veroor deeld. Twee der beschuldigden kregen le venslang en twee andere 10 Jaar ge vangenisstraf. Verschillende Hongaarse oppositie partijen, w.o. de nieuwe Onafhankelljk- heldspartU. zullen een verzoek Indienen om de Zondag gehouden algemene ver kiezingen ongeldig te verklaren, daar op grote schaal de kieswet ls overtreden. De communisten en de sociaal-democraten willen de speciale verkiezingsrechtbank verzoeken om de verkiezing' van allo afgevaardigden der Onafhankeiykhelds- partlj ongeldig te verklaren. De Sovjet-Russische plannen voor Korea zijn door de Amerikaanse delegatie ln de Amerlkaans-Sovjet-Russlsche com missie verworpen "De Egyptische premier. Nokrasjl Pasja, heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse minister van Oorlog. Ken neth Royal, en de waarnemend minister van Bultenl. Zaken, Lovett. het Egyp tische verzoek aan de V.S. om een mili taire missie te sturen, welke het Egyp tische leger en de luchtmacht zal helpen moderniseren, ln bespreking te nemen. De voorstellen van de premier houden ln belangrijke mate verband met de stra tegische toestand in het Midden-Oosten, in het bijzonder nu do V S een directe rol spelen ln Griekenland en Turkije. Gisteren ls ln een postkantoor ln Z.W. Londen een pakket tot ontploffing gekomen, waardoor twee postbeambten verwondingen opliepen. Het paikket was voorzien van een Iers poststempel. Men heeft snippers papier gevonden van het bijna geheel teloor gegane pakket, waar op de woorden „Van de groep Stern Inspecteurs van het Bureau voor Voedselvoorziening van de Britse be stuursraad ln Duitsland hebben ln de ge hele Britse zone duizenden stuks niet- aangegeven vee bij de boeren ontdekt. vonnis tegen Nikola Petkof, de leider der boerenpartij in Bulgarije. Amerika wenst met Engeland en de Sovjet-Unie de algemene politieke toe stand in Bulgarije te bespreken. Deze beschuldiging ls vervat ln een tweede protestnota betreffende Petkof, gericht aan de Sovjet-minister van Buit. Zaken, Molotof en Zondag j.l. door de Amerikaanse ambassadeur te Moskou overhandigd. In de nota worden vonnis en pro ces „schandelijk" genoemd. De Sovjet- bewering, dat de gehele kwestie een binnenlandse aangelegenheid is, wordt betwist. Dc houding der Sovjet-Unie is een ontkenning van de rechten der V.S. als ondertekenaar van het Bul gaarse wapcnstilstandsverdrag. Ook de Britse zaakgelastigde te Mos kou, Roberts, heeft (op 30 Augustus) een tweede brief gezonden aan Wisjinsky plaatsvervangend minister van Bult. Zaken, waarin het Amerikaanse stand punt, dat de bestuurscommissie het recht heeft zioh met deze zaak bezig te houden, wordt gesteund. Roberts verklaart, dat gezien de op heffing van Petkof's Agrarische Unie, die bij de verkiezingen in 1946 30 van het stemmenaantal op zich verenigde, er goede reden is te geloven, dat de politieke vrijheid in Bulgarije ls ver nietigd. Hij dringt aan op onmiddellijk overleg tussen Engeland, de V.S. en de Sovjet-Unie. Er is tot nog toe geen antwoord ,p deze brief ontvangen Naar AE.P. meldt, zal het Bulga::?e Hof van Cassatie 16 September eet door de rechtbank uttgesp-rie" J. od- vonnis tegen Petkof in behandeling nemen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1