Het vraagstuk is moeilijk genoeg om zo'n verre reis voor te maken er Ramadier verdedigt Frankrijk's economische politiek Minister Neher over zijn bezoek aan Indonesië WEERBERICHT Beslissing zal Vrijdag vallen Truman wil „uitgeputte oude wereld" helpen Vele volken leven in schaduw van gewapende agressie Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt SSste Jaargang WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947, No. 26175 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Tèlefoon Dir. an Adm.: 25041; Red.: 21507, Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Dr. van Mooi in Nederland. BELGIË heeft de uitnodiging van de Nederlandse regering om in de door de Veiligheidsraad aanbevo len „Commissie van Drie" welke ter vreedzame oplossing van het Indone sisch conflict „goede diensten" zal ver lenen, aanvaard. Wij achten de keuze der Nederlandse regering een gelukkige en verheugen er ons over, dat België zijn noordelijke buurman deze vrien dendienst wil bewijzen. Niet alleen' uit hoofde van de harte lijke en innige samenwerking, welke vooral na de oorlog tussen beide naties op veelzijdig gebied is gegroeid, doch bovenal op grond van de krachtige hou ding, welke de Belgische regering ter zake van de Indonesische kwestie in de recente zitting vdn de Veiligheids raad heeft aangenomen en die getuigde van een juist begrip voor de Neder landse opvattingen nopens Recht in het algemeen en de rechtvaardigheid van de Nederlandse zaak in het bijzonder. Dit inzicht onzer Zuiderburen wettigt onzerzijds een volledig vertrouwen ten aanzien van hun standpunt in de ver dere ontwikkeling der thans te volgen procedure. Het ware evenzeer denkbaar geweest, dat Nederland een dergelijke uitnodi ging zou hebben gericht tot de rege ring van bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten of van Groot-Brittannië. Wij zou den tegen een zodanige keuze geen bezwaren hebben gemaakt, omdat van deze mogendheden al evenmin een anti- Nederlandse houding mag worden ver wacht. Nochtans geven wij de voorkeur aan België, omdat wij ervan overtuigd zijn. dat bij de van deze staat te ver wachten bemiddelende suggesties ge nerlei motieven van economische of politieke aard in het geding kunnen zijn. Stellen wij als minimum-eis aan onze vertegenwoordiger in de „Commis sie van Drie'' een status van volstrekte onpartijdigheid, dan blyft te allen tijde een representatie verkieslijk door iemand, die metterdaad bewezen heeft volledig begrip te hebben voor het Ne derlandse standpunt. België heeft het bewijs geleverd „een goede buur" te zijn; de aanvaarding van de uitnodiging der Nederlandse re gering om bij de verdere behandeling dezer voor ons land zo hoogst belang rijke zaak zijn belangen te willen be hartigen, vormt daarvan een duidelijke bevestiging. En zegt een oud-Nederlands spreek woord niet, dat een goede buur beter is dan een verre vriend ONZE instemming mei de hierboven geschetste gang van zaken, noch ons vertrouwen in de uiteindelijke uitspraak van de „Commissie vai Vijf", welke een onderzoek zal instellei naar' de naleving van het bevel tot staking der vijandelijkheden, vermogen evenwel onze twijfel te doen vermin deren ten aanzien van het bereiken van het door beide acties beoogde doel. Daarvoor heeft de Republiek in het verleden tè veelvuldig en tè duidelijk haar onmacht en onwil gedemon streerd. Het is juist de dramatische vergissing van de regering-Schermer- horn geweest om te veronderstellen, dat de Republiek momenteel reeds een democratische staat zou zijn. De droeve ervaring van twee jaar heeft het tegen deel bewezen. Er is in de gehele repu blikeinse constellatie nauwelijks één waarlijk democratisch element aan wijsbaar. Het parlement is samenge steld door een president met dictato riale bevoegdheden, zodat van enige volksinvloed geen sprake is; het leger is geenszins het betrouwbare machts apparaat der regering, doch bestaat uit op zichzelf staande eenheden, welker aanvoerders zich niets aantrekken van bevelen der hogere legerleiding en die leven van roof en terreur. Hoe kan men ooit verwachten, dat na zóvele ge miste kansen tot verwezenlijking harer nationalistische verlangens, deze repu blikeinse regering tot samenwerking be. reid en in staat zal blijken? Het is mogelijk, dat er een andere regering komt, die daartoe wel bereid - is, doch haar onmacht zal dan evenzeer spoedig blijken. En bovendien: hoe stelt men zich voor, dat een dergelijke regeringswisseling zich zou moeten vol trekken? Dit zou hoogstens aanleiding kunnen geven tot nieuwe bloedbaden. Het is duidelijk, dat alleen Nederland hier de helpende hand kan bieden om de Republiek op te voeden tot een de mocratische gemeenschap, "gelijk de laatste jaren de onveranderde doelstel ling is geweest. Doch niet, langs de door Japan geforceerde weg der revolutie, doch langs de door H.M. de Koningin in December 1942 aangekondigde en in het Linggadjati-accoord bevestigde pa den der evolutie. Dr van Mook is sedert geruime tyd tot liet inzicht gekomen, dat met déze Republiek niet te praten valt; de com missies uit de Veiligheidsraad zullen tot dezelfde conclusie komen. Hij blijft 3 a 4 dagen (Speciale reportage). De ministers Beel en Fiévez en de beide leden van de Commissie Generaal de heren Schermerhom en Van Poll, waren ter begroeting op het platvorm aanwezig, toen Dr. van Mook gister middag omstreeks halfdme met -een brede lach op het gebruinde gelaat als eerste uit het speciale vliegtuig stapte, dat hem van Batavia naar Schiphol had gebracht. Tien minuten latei- st-ond hij in de kleine en rumoerige aankomst-loods temidden van de ver tegenwoordigers der Nederlandse pers, die, blijkens een aankondiging van de K .L .M. -persdiensteen „verklaring meenden tegemoet te mogen zien". „Een verklaring?", vroeg Dr. van Mook. lichtelijk verbaasd. „Het spijt mij, maar die heb ik niet voor U. Bo vendien en dit tot de man van de radio, die de microfoon vlak voor Z. Exc.'s voeten had neergeplant zou ik wel willen, dat U dat ding wegnam. Alles wat wij hier bespreken, zo onder elkaar, kan toch niet voor de radio worden gezegd Dr. van Mook vertelde, in antwoord op onze vraag, Vrijdag j.l. van de re gering het verzoek te hebben gekregen, om naar Nederland te komen. „En ziedaar", zei hij lachend, „daar ben ik. Een vluggere bediening kan men toch nauwelijks verwachten!" Met nadruk voegde hij eraan toe, zeer gaarne aan het verzoek gevolg te heb ben gegeven. „Het vraagstuk is moei lijk genoeg om er zo'n verre reis voor te maken, en dat ook minister Neher het daarmede volkomen eens is, blijkt wel uit het feit, dat hij mee naar Holland is gekomen, hoewel hij aanvankelijk van plan was nog enige tijd in Indië te blijven!" Dr. van Mook, wiens echtgenote hier reeds vertoeft, denkt niet lang in ons land te blijven en stelt zich voor over 3 a 4 dagen weer te vertrekken. Voordien hoopt hij intussen in de gelegenheid te zijn de Pers op meer uitgebreide wijze te woord te kunnen staan en ook enige algemene indrukken over Nederland te kunnen geven. Over het Indonesische probleem zelf meende Z. Exc. op dit ogenblik zich niet te moeten uitlaten en er Vas nau welijks anders te verwachten. Zijn me dedeling, dat de interventie van de Vei ligheidsraad „de zaak niet gemakkelij ker heeft gemaakt" was uiteraard wei nig nieuws. En toen een vrouwelijke collega de voor ieder belangwekkende vraag stelde: „En wanneer rukt U nu op naar Djokja, Excellentie?" trok de Luitenant-Gouvemeur-Generaal een ge zicht alsof hij zeggen wilde: „als je me nouen met de opmerking, dat hij op die vraag geen antwoord zou geven, al trok de interviewster er ook haar vriendelijkste glimlach bij, draalde Dr. van Mook zich om, ten teken dat hij het nu raadzamer vond het gesprek te beëindigen. Minister Neher verklaarde ten slotte, dat er bij de Nederlanders in Indië grote spanning heerst en een „lichte onzekerheid", maar dat men algemeen vol vertrouwen is, dat de moeilijkheden op een voor ons gunstige wijze zullen worden opgelost. RADIO-TOESPRAAK DOOR DE PAUS Vrijdag 5 September as. zal de Paus 's avonds om 19.15 uur de deelnemers aan het Maria-congres te Maastricht per radio toespreken. De K.R.O zal deze toespraak heruitzenden op 301 M. Na dat de Paus gesproken heeft, volgt on middellijk een Nederlandse vertaling. Amerika verwerpt Russisch protest. VERHOGING DUITS INDUSTRIEEL PEIL BLIJFT GEHANDHAAFD. De VB. hebben het protest van de Sovjet-Unie tegen de beslissing tot ver hoging van het industriële peil in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland van de hand gewezen. Zolang de over eenkomst van Potsdam, die voorziet in de economische eenheid van Duitsland, niet wordt uitgevoerd, zal Amerika met zijn eigen plannen voortgaan. Naar het Sovjet-Russische persbu reau Tass meldt, is de Poolse regering „verontrust over het overijlde en een zijdige" besluit van Engeland en de V.S. om het peil van de Duitse indus trie te verhogen. Het hoofd van de afdeling publiciteit van het Poolse ministerie van Buitenl. Zaken, Grosz, heeft, aldus Tass, ver klaard, dat de Poolse regering dit be sluit als een schending van de over eenkomst van Potsdam beschouwt en dat zij overweegt wat haar thans te doen staat. Z.E. ziet de toekomst niet somber in. Een der tot het gezelschap van dr. Van Mook behorende passagiers lichtte na zijn. aankomst op Schiphol het ANP in over een gesprek, dat hij tijdens de reis van Batavia naar Nederland met minister Neher heeft gevoerd over diens in Indonesië opgedane indrukken. Uiter aard interesseerde de minister zich tij dens zijn bezoek aan de Oost in hoge mate voor de wederopbouw van het uit gestrekte land. Hij was van mening dat er bijzonder hard gewerkt werd en dat de zaken met het beschikbare materiaal goed werden aangepakt. Zoals hij ook tot de journalisten op Schiphol zeide, waren hem de vele positieve verbeterin gen sedert zijn bezoek van verleden jaar opgevallen. Sprekende over de houding van de regerings-ambtenaren in Indo nesië in verband met de in sommige krin gen in Nederland heersende mening, dat men te weinig progressieve krach ten op bestuurs- en ambtenarenplaatsen bezat, gaf minister Neher als zijn in druk te kennen, dat men „in regerings- en ambtelijke kringen in Batavia niet naar de voor-oorlogse toestand terug verlangt". Volgens de minister waren lieden, die in Batavia nog blijk gavep van de „koloniale geest" hoge uitzonde ringen- In het uiteraard nog gevoelige tekort aan voldoende technisch ge schoold personeel hoopt de minister door het bevorderen van uitzending van nieu we krachten zo veel mogelijk te voor zien. Door de vervroegde terugkeer heeft de minister geen gelegenheid gehad de Ne derlandse troepen in de demarcatie-ge bieden te bezoeken. Zijn bezoek heeft zich thans tot Batavia beperkt. Ook over de verschillende bevolkings groepen gaf de minister zijn indrukken Regeringen van Ecuador werpen elkaar omver. De regering van Ecuador, onder leiding van kolonel Carlos Mancheno, die ne gen dagen geleden zonder bloedvergie ten de regering van doctor Ibarra om verwierp. is thans zelf weer verdreven. NOG WEINIG VERANDERING. De BÜt verwacht tot morgenavond: In de nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Wisselend be wolkt met slechts enkele verspreide regenbuien. Zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 4 SEPTEMBER. Zon op: 5.57 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: 20.54 uur. Hoogwater te Katwijk 6.11 en 18.28 u. Gistermiddag arriveerden op Schiphol dr. H. J. van Mook en minister Neher; verscheidene ministers en leden van de Commissie-Generaal waren ter begroe ting aanwezig. a Van links naar rechts: prof. Schermer horn, minister Fievez. minister-president Beel, dr Van Mook, minister Neher en de heer Van Poll (Fot-o ANP-v.d. W.) weer. De Nederlanders: wat weifelmoe dig „omdat ze niet allen weten, op wel ke wijze het einddoel bereikt kan wor den". De Indo-Europese gemeenschap: zoekt naar een eigen plaats in de Indische maatschappij en voelt zich thans nog ietwat verlaten. De Indonesische bevol king zelf verlangt uiteraard naar een spoedige oplossing van de regeling voor zelfbestuur, „waarbij in verschillende groepen de overtuiging leeft, dat met sommige personen van de regering te Djokjakarta het verkrijgen van een be vredigende oplossing niet mogelijk is". En ten slotte de Chinezen. Zij erkennen naar de mening van de minister alge meen het recht der Indonesiërs op zelf bestuur maar wensen boven alles een veilige en geordende maatschappij, waar binnen zij ongestoord hun economische leven kunnen voortzetten. Wat in het bijzonder de „eigen plaats" der Indo-Europeanen in de Indische ge meenschap aangaat, hoewel velen onder hen Nederlander wensen te blijven, gaat in het bijzonder onder de minder ont wikkelde z.g. „kleine Indo's" de gedachte uit naar een eigen gemeenschap, te stichten op Nieuw Guinea. Minister Neher had de indruk ,dat deze groep afzijdig staat tegenover de nieuwe maat schappelijke structuur in Indonesië, om dat zij bang. is daarin geen gewaarborgd bestaan te kunnen vinden. Om diezelfde reden geloofde de minister, dat zij hun verwachtingen van een vestiging op Nieuw Guinea te hoog spanden. Slechts door in de toekomst deze In do-Europeanen in de Federatie Indo nesië die posities te laten bekleden, waartoe zij op grond van hun kennis, karakter en geschiktheid aanspraak ma ken, kunnen de regeringen der deelsta ten deze vrees trachten weg te nemen. Als zijn algemene verwachting voor de toekomst van Indonesië sprak minis ter Neher ten slotte zijn vertrouwen uit in de terugkeer van recht en veiligheid, waarna het economische leven, dank zij ook de grote mogelijkheden, die de na tuur dit rijke land heeft geschonken ge leidelijk weer op gang zal komen. Met de woorden: „Ik zie de toekomst van Indonesië beslist niet somber in", be sloot hij het gsprek. „Wij zün thans bezig een zware strijd te voeren: wij zullen deze ver liezen, indien wij door de prijs van de steenkool omhoog te laten gaan de deur openen voor verhoging der industriële prijzen", aldus verklaarde Ramadier, de Franse minister-presi dent, gisteren voor de Nationale ver gadering, die bijeen was geroepen om zich uit te spreken over het door de regering geformuleerde verzoek om een buitengewoon erediet van acht milliard fr. voor de steenkoolindus trie. „Wij willen de prijzen verdedi gen, de gehele economie van het land is er bij betrokken, aldus Ramadier, die een zeer sterke tendenz tot infla tie constateerde, vooral met betrek king tot de prijzen der landbouwpro ducten. De Franse nationale vergadering ver wierp vervolgens het regeringsvoorstel om credicten te openen voor staal-sub- sidie met een kleine meerderheid van tegenstemmen De socialisten stemdep voor, de communisten onthielden zich van stemming, de M.R.P., de Rassem- blement des Gauches en de P.R.L. stemden tegen. De regering verzocht hierop een sub sidie voor steenkool tot een bedrag van iets minder dan 5 milliard francs voor de periode tot 15 September. Na een lange discussie met de par- Iementsfractie der socialistische par ty deelde Ramadier mee, dat de re gering dc stemming over de steen koolsubsidie als een motie van ver trouwen zal beschouwen. Overeen komstig de Franse constitutie, die bepaalt, dat 24 uur moeten verlopen Zes October de plaatsvervangers bijeen. Een woordvoerder van het Britse Departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de herfst-bü- eenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over het vredesverdrag met Duitsland op 6 October ajs. te Londen zal aanvangen. Communistische bladen in Amer. zone geschorst De militaire autoriteiten in de Ame rikaanse zone van Duitsland hebben de uitgeversvergunning voor de communis tische Frankfurter Rundschau inge trokken. De vergunning voor de com munistische partij te Bremen die de „Tribune der Demokratie" uitgaf, is voor vier weken ingetrokken, ONTMANTELING DUITSE SPOORWEGINSTALLATIES IN SOVJET-ZONE GESTAAKT. De direoteur der spoorwegen in de Sovjet-Russische zone van Duitsland heeft meegedeeld, dat de ontmanteling van spoorweginstallaties in de Sovjet- Russische zone geheel gestaakt is. De rails, welke reeds is weggenomen, zal niet verscheept worden. Wederaanleg van ontmantelde spoorweglij nen zal niet worden tegengegaan. Europa's beschaving in gevaar President Truman heeft gisteren op de inter-Amerikaanse conferentie te Petropolis verklaard, dat de na-oorlog- se periode in de V. S. teleurstelling en zorg heeft gebracht. Mijn land, al dus de president, zal met niet minder vasthoudendheid de wereldvrede nastre ven als het gedaan heeft om de mili taire overwinning te behalen. Amerika zal zijn militaire sterkte echter hand haven, als bewijs voor de ernst, waar mee het zijn verplichtingen krachtens BINNENLAND. In de fabriek van gasmeters van Wil son in de Van Geenstraat in Den Haag zijn gistermiddag ongeveer 1000 gasmeters door brand verloren gegaan. De brand ver oorzaakt verder grote stagnatie in het bedrijf. Maandag zijn wederom 750 Neder landse emigranten per m.s. „Tafointa" uit Rotterdam vertrokken op weg naar Canada, waar zij in Canadese landbouwbedrijven te werk zullen, worden gesteld. Canada juicht deze Immigratie -warm toe. De maximum-prijs voor stroopwafels is vastgesteld op f. 0.33 per pakje, los 6% cent per stuk Gistermiddag is aan de Nassaulaan 28 te Den Haag het Nationaal Bureau voor Reclassering officieel geopend. Volgens officiële opgaven heeft Nij megen een tekort van 4500 woningen; 19 der bevolking zit zonder woning. In de laatste tijd zijn er echter honderden noodwoningen gebouwd, zodat enige dui zenden ingezetenen reeds onderdak kregen. In Amsterdam is gisteren, een school voor de vakopleiding tot rijwielherstellers geopend BUITENLAND. Gisteren had de opening plaats van de Jaarbeurs van Leipzig, waarvoor bezoe kers uit StockholmKopenhagen, Amster dam. Parijs en Zurich met speciale treinen werden aangevoerd. Er zijn speciale maat regelen getroffen om de 150.000 bezoekers, welke verwacht worden, te kunnen voeden. Maandag Is op het tralect Gent Lokeren (België) een trein ontspoord. Vijf reizigers werden op slag gedood en zes zwaar gewond. Bij een ontploffing in een kruit fabriek te LamarcheSur Saone (Cen- traal-Frankrijk) zijn 6 personen om het leven gekomen, terwijl 12 werden gewond. 18 Gestapo- en SS-lieden, die er van werden beschuldigd, dat zij op bevel van Hitier 50 geallieerde vllegerofflcieren heb ben vermoord, zijn door het Hambuxgse gerechtshof voor oorlogsmisdaden schuldig bevonden. Engeland heeft te Boekarest zijn be klag ingediend tegen de nieuwe koers- maatregelen van de Roemeense regering, waardoor de buitenlandse missles in moei- Uikheden komen. Te Dug aid bij Winnipeg zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen. De hitte der brandende treinen vertraagt het reddingswerk. Tot «nog toe wordt het aantal slachtoffers op 35 geschat, het militaire (België) een Splt- Gistermiddag is vliegveld te Etterbeek fire van de Belgische luchtmacht neer gestort. De piloot werd hierbij gedood. •■•nlijk heeft hij getracht een nood landing te maken als gevolg van een defect aan de motor. Paul Ramadier. de Franse premier, heeft gisteren met de vakverenigings leiders de mogelijkheid besproken van een verhoging van het voedselrantsoen, daar de proteststaking tegen de vermindering van het broodrantsoen tot 200 gram per dag nog steeds in geheel Frankrijk voort duren. Op bevel van de Sovjet-Russische militaire autoriteiten moet Nleder-Neuen- dorf bij Henningsdorf (ten Noorden van Berlijn) uiterlijk vandaag door de gehele bevolking ontruimd zijn. Alle meubelen en nsnoudelijke artikelen moeten worden achtergelaten. De Sovjet-Russische man schappen, die tot nog toe in dorpjes in de omtrek verspreid woonden, zouden allen te Nleder-Neuendorf worden gecon centreerd. OP de handelsbeurs te Hannover zijn tot ZateTdag J.L contracten gesloten voor een waarde van bijna 3 mlllloen pond sterling. Wysjinsky, de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buiten- Zaken, heeft bepaald, dat de 15 Sovjet-RussLsobe vrouwen van Engelsen geen toestemming zullen krijgen zich bij hun echtgenoten in Engeland te voegen. Negentien leden van het Amerikaanse Congres zijn mét de „Queen Mary" in Engeland aangekomen. Zij brengen een bezoek aan Europa om inlichtingen in te winnen over de Europese behoeften aan Amerikaanse hulp. Van deze gegevens willen zy gebruik maken bij een even tuele behandeling van het Marshall-plan in het Amerikaanse congres. Peter Seaman, de administateur van een der schepen, die illegale Joodse Immi granten naar Hamburg vervoeren, heeft ontslag genomen als moreel protest tegen de toestand, waarin de immigranten wor den overgebracht, zich aan boord bevin den. Hij wil niets meer te maken hebben met deze onterende behandeling van refugiés zonder vaderland. tussen het stellen van de kwestie van vertrouwen en de stemming, werd de vergadering tot Vrijdagmorgen ver daagd. Uit Ramadier's verklaring, dat de re gering, indien het voorstel tot subsidie niet wordt aangenomen, niet in staat zal zijn om haar economische politiek ten uitvoer te brengen, meent men te kunnen concluderen, dat Ramadier zal aftreden, indien het voorstel niet wordt aangenomen. NIEUW MASSAGRAF GEVONDEN. Te Slawl in de omgeving van Band- jaran (Java) is op 24 Augustus een nieuw massagraf gevonden, waarin de overblijfselen van 22 Europeanen. Vol gens verklaringen van de commandant der civiele politie aldaar heeft hun exe cutie plaats gehad in October '45. De slachtoffers werden uit hun hulzen ge haald, geblinddoekt, en daarna met bamboesperen afgemaakt. De kinderen werden eerst in de lucht gegooid en dan op de bamboesperen opgevangen. De lijken zijn niet meer te identificeren, maar de namen zijn bekend. AMBONEZEN ONTVOERD. De Recomba te Semarang berichtte aan de regering van Oost-Indonesië, dat onverantwoordelijke elementen in Se marang vier vooraanstaande Ambone zen en Menadonezen hebben otnvoerd. Alle Ambonnezen en Menadonezen in 't kamp Maloekoe is thans aangezegd to evacueren ten einde erger te voorko men. Er wordt aangedrongen op een zo spoedig mogelijke evacuatie van deze bevolkingsgroepen met het oog op de plaatselijke toestand. Het betreft een 170 personen, VOORLOPIGE TANDARTSEN- OPLEIDING. Het ligt in het voornemen van de Ned. Ind. regering Linnen enkele maan den een tandheelkundig instituut te Soerabaja te openen in een gedeelte der gebouwen der voormalige Nias. Slechts een beperkt aantal eerste jaars studenten kan worden aangeno men, in verband met plaatsruimte eiï materialen. DE CONSULS-GENERAAL TE DJOKJA. De consuls-generaal van Frankrijk en- Australië de heren Raux en Eaton, zijn hedenochtend te Djokjakarta aangeko men waar zij direct een onderhoud had den met Soekarno, ministerpresident Sjarifoeddin en vice-minister-president Setladjlt. BRITSE PLANNEN TOT VERPLAATSING VAN ARBEIDSKRACHTEN. het Handvest der Ver. Naties opvat. Een aantal landen staat nog steeds aan die buitenlandse overheersing bloot, die wij getracht hebben te overwinnen. Vele van de volken van Europa en Azië leven in de schaduw van gewa pende agressie. Daar nog geen over eenstemming tussen de geallieerden is bereikt over hoofdlijnen van de re gelingen van de vrede, ziet Amerika zich voor een langdurige militaire be zetting van de vijandelijke gebieden geplaatst. Het economisch herstel is ton achter gebleven en grote industriële gebieden zijn afhankelijk van de Amerikaanse economie gebleven, hetgeen even pijn lijk voor Amerika als voor de betrokken gebieden is. Veel van deze economische depressie is een gevolg van politieke vrees en onzekerheid en niet alleen van de vernieling en door de oorlog. Met betrekking tot de Parijse con ferentie zeide de president, dat het zonder wijfel in het belang der V. S. en het Westelijk halfrond in het al gemeen is, dat het beroep van Europa op de V. S. met sympathie en wel willendheid tegemoet getreden wordt. Amerika is bereid alles te doen, bin nen veilige grenzem* om Europa te helpen. De moeilijkheden der V. S. noemde de president klein in tegenstelling tot de strijd om het bestaan, waarin de vol ken van Europa zijn betrokken. De vrije landen in Europa zullen spoedig hun behoeften bekend maken. Hopelijk zullen de vrije staten van het wereld deel Amerika bereid zijn zoveel moge lijk bij te dragen tot een durende vrede tot heil van de mensheid. „Onze tegenzin om geweld te gebrui ken moet niet gezien worden als be sluiteloosheid wat betreft nakoming van het Handvest der Ver. Naties, noch als een uitnodiging aan anderen om volgens eigen inzicht met de grondslagen van de internationale vrede om te springen. Beroep op Vakverbond. Bij monde van haar Minister van Arbeid, George Isaacs, heeft de Britse Labourregerlng gisteren een beroep ge daan op de 836 gedelegeerden van het Britse Vakverbond, die thans als een „arbeidersparlement" te Lancashire bij een zfjn, om de regering te steunen bij haar plannen om arbeidskrachten naar industrieën te dirigeren, die met per- soneeltekort kampen. Isaacs toonde met cijfers aan, dat de belangrijke steen kool- en textielindustrie minder ar beidskrachten heeft dan voor de oor log, terwijl de vraag naar haar pro ducten zeer gestegen is. De minister waarschuwde, dat de re gering togen onwilligen gebruik zal maken van haar bevoegdheid om ar beidskrachten tot dienstneming in be paalde industrieën te dwingen. Ten slotte heeft het vakverbond, na; een verhit debat, met grote meerder heid besloten met de regering plan* nen terzake te bespreken. ENGELAND ZET GRAANINVOER STOP. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat Groot-Brittannië de graantoewijzing der VS voor Septem ber en hoogstwaarschijnlijk ook die voor October zal weigeren- De toewijzing voor September omvat 59.500 ton tarwe en 12.000 ton tarwemeel, die voor October is even groot. Amerika schaart zich achter de V.N., die zich voor grote moeilijkheden ge plaatst zien. Sedert haar ontstaan is de organisatie bij een welhaast ononder broken conflict betrokken. Men moet zich hierdoor echter niet tot een on rechtvaardig oordeel over de V. N. als zodanig laten verleiden. De president gaf de verzekering, dat de V.S. de nauwere economische sa menwerking tussen de landen van N.- en Z-Amerika niet uit het oog zouden verliezen. Hij riep de Amerikaanse lan den op om de V.S. te helpen bij het handhaven van de wereldvrede. Het samengaan dezer naties zou de grootste, kracht in de wereld vormen ter be scherming van de mensheid. De oude wereld is uitgeput, haar beschaving in gevaar. Haar volkeren leven in verwarring en zijn vervuld van vrees voor de toekomst. Hun hoop moet gevestigd zijn op onze nieuwe wereld," zo besloot dc presi dent.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1