Wat de Ver. Naties zullen bespreken Een vijfde der Hongaarse kiezers communist Huidige Republikeinse politiek tot mislukking gedoemd O.a. oordeel over nieuwe leden, Spanje, 9 Palestina en Veto-recht Ondanks fraude en bedrog Jacht op bankbiljetten-vervalsers Zij bedreigen evenwicht der geldsituatie WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 No. 26174 LEIDSCH DAGBLAD HoofdredactieB. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henmy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21501 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 67055 Dr. van Mooi voor de radio. Nederland vervulle zijn plichten, i Zaterdagmiddag heeft de Luitenant- Gouverneur-Generaal <jr. H.' J. v. Mook, in een korte radiorede o.m. verklaard, dat de situatie in Indonesië sedert zijn laatste radiorede nog verscherpt is en verslechterd. Nederland, dat een roem rijke rechtstraditie bezit, heeft in het conflict in Indonesië steeds naar een rechtvaardige oplossing gezocht. Dr. Van Möok ging vervolgens in het kort de ontwikkeling van de afgelopen we ken na en becritiseerde in dit verband de resoluties, in de Veiligheidsra'ad ge nomen, waaraan zo zeide hij geen voldoende onderzoek is voorafgegaan. De Landvoogd beschuldigde voorts de republikeinse regering van trouweloos heid en van ophitsende acrles en pro paganda. Hij leverde scherpe critiek op het feit, dat de" Veiligheidsraad niet be reid is gewéest Oost-IndoneSië en West- Borneo te horen. Vervolgens ging de Luitenant-Gouverneur-Generaal na op welke wijze de Republiek ae samenwer king had gedwarsboomd en inorimi- neerde de econmisehe plundering door het buitenland, welke ernstiger'is ge bleken dan aanvankelijk werd bevroed. Niettemin sprak dr. Van Mook zijn vast geloof uit in <3e goede wil tot sa menwerking van millioenen Indonesiërs binnen republikeins gebied en hij zei- de, dat- deze wil hem een vast vertrou wen gaf in de mogelijkheid van een toekomstige vruchtbare samenwerking. Het wantrouwen zal dan. zo meende de Landvoogd, op de duur wijken. Vervolgens verklaarde <h". Van Mook, dat de internationale situatie monde ling overleg tussen hem en Den Haag nodig heeft gemaakt en hij zeide daar toe thans voor korte tijd naar Neöer- land te vertrekken. Ten slotte constateerde dr. Van Mook, dat Nederland niets te ver bergen heeft en openstaat voor elk onpartijdig en zonder bijbedoelingen in te stellen onderzoek. Voorts, dat staking van vijandelijkheden, het aanbieden van goede diensten e.d. alleen tot een resultaat kunnen lei den, wanneer aan beide ztfticn goe de wil en goede trouw vooropstaan. Wat dit betreft, is aap republikeinse kant daarvan nog /niete gebleken. De vijandelijkheden duren voort en internationaal overleg zoekt de Re publiek alleen, wanneer haar dit voordelen biedt. VERWONDERING IN AMERIKA OVER RATIFICATIE DER VREDES VERDRAGEN. De door Radio Moskou gedane mede. deling omtrent de ratificering van de vredesverdragen door de opperste Sov jet heeft in officiële kringen te Wa shington verrassing gewekt. Met name- heeft- het feit, dat de Sov jet-Unie zich tot nog toe van ratifi catie der vredesverdragen nad onthou den, een belangrijke factor gevormd voor het bepalen van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Griekenland. Deze politiek der republikeinse rege ring zal op de duur talen. De feiten spreken in dit opzicht een te duidelijke taal. Steeds meer blijkt, dat de voort gezette vijandelijkheden nirt slechts bij ons, maar ook bij het volk van Indo nesië tegenkanting ondervindt. Ten slotte is het Nederland's plicht er voor te zorgen, dat hét recht ze geviert, en dat het Indonesische volk zal worden verlost van de erfenis der Japanhers, opdat het uiteinde lijk tot d«e werkelijke vrijheid zal worden gevoerd. Aan de vooravond van ae verjaardag van H.M. de Koningin zo besloot de Luitenant-iGouverneur-Generaal - moge hier de wens worden uitgesproken, dat het Nederlandse volk zich van zijn een heid bewust zal blijken te zijn. Het is ondenkbaar, dat de Nederlandse rege-, ring en het Nederlandse volk, onder welke druk ook, zouden afwijken van wat zij als hun plicht bescnouwen. België in commissie van drie Officieel wordt medegedeeld: „Ingevolge de uitnodiging van de Veiligheidsraad, om een land aan te wijzen, dat bereid is zitting te nemen in de commissie van drie, bedoeld in het tweede lid van de Amerikaanse resolutie, welke door de Veiligheidsraad werd aangeno men, heeft de Nederlandse regering zich tot de, Belgische regeriife ge wend. De Belgische regering heeft heden het verzoek van Nederland, om in deze commissie zitting te nemen, aanvaard". WÜ herinneren er aan hoe Bel gië tijdens de bespreking van de Indonesische kwestie in de Veilig heidsraad voortdurend het Neder landse standpunt heeft Verdedigd en tot tweemaal toe een voorstel indiende om, teen de Republiek als belanghebbende in het geschil was gehoord, ook de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Bor neo tot de zitting toe te laten. Dit voorstel werd door de Raad evenwel niet aanvaard - Red, „L.D." Wjj hebben eehs nagegaan, welke de meest belangwekkende punten zjjn van de weder lange agenda, die de algemene vergadering der V.N., welke 16 September te 11 uur 's ochtends in New York zal worden geopend, wacht. In de eerste plaats zal men opnieuw hebben te oordelen over de landen, welke verleden jaar geweigerd zijn, n.l. Albanië, Buiten-Mongolië, Ierland, Por tugal en Transjordanië. Er zijn nu ech ter bovendien aanvragen van landqna} welke aan de zijde van de as hebben" gestaan, zoals Hongarije, Italië, Oosten rijk en Roemenië en voorts van Yemen. Waarschijnlijk zal ook Finland nog een poging doen om lid te worden van de V.N. Het vraagstuk Spanje komt weder om aan de orde. Verleden jaar besloot men, dat alle staten-leden de hoofden De Hongaarse communisten hebben gisteren een vUfde van de ongeveer 5 nlilliocn uitgebrachte stemmen behaald en zijn daarmee de grootste partij van Hongarije geworden. De regeringscoalitie van communisten, kleine boeren, soc. democraten en nationale boerenpartij kreeg 3,007,022 stemmen en beschikt daardoor over een iheerderheid van 60 procent- zijn verdeeld, doch 280,000 zjjr. „ver dwenen". Het schijnt thans duidelijk te zijn, dat het schrappen van kiezers op grote schaal aan de.vooravond van de verkiezingen nodig was om het stem men door de „vliegende brigades" mo gelijk te maken, zonder dat het aantal uitgebrachte stemmen boven het aantal kiesgerechtigde burgers zou stijgen. Soc. Dem. ministers afgetreden Hieronder volgen- de op da diverse partijen uitgebrachte stemmen: Communisten 1,082,592; Dem. Volks partij 805,450; Kleine boeren 757,082; Soc. Democraten 732,178; Onafhankelfj- ken 718,193. Nationale boerenpartij 435,170; Onafh. Democraten 256,396; Radicalen 93,273; Dhr. Vrouwenpartij 67,792; Burgerlijk Democraten 48,055v Op grond van „systematische fraude en bedrog" bjj de verkiezingen, zjjn de sociaal-democratische ministers afgetreden. De partij der Kleine Boe ren heeft officieel geprotesteerd te gen „systematische en grove kuipe rijen" en Dinnyes, de leider der partij heeft de communistische minister van Binnenlandse Zaken om een on derzoek verzocht. Uit betrouwbare gegevens blijkt, dat communistische „vliegende brigade;»", gewapend met blauwe formulieren die het recht geven in een andere plaats te stemmen .bij de Hongaarse ver kiezingen een grote rol gespeeld heb ben. Deze brigades, die in grote vracht auto's vervoerd werden, 'begaven zich van stemlokaal naar stemlokaal, - van plaats naar plaats en brachten telkens haar stem uit. Buitenlandse waarnemers verklaren, dat er 500,000 van deze blauwe formu- liereh zijn gedrukt, waarvan er 200,000 op wettige wijze over de kiescommissies In 7 landen van Europa Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Zweden, Denemarken en Ierland heeft de politie gisteren de handen ineenge slagen, op zoek naar de mysterieuze Fransman, die men voor de organisa tor houdt van de bankbiljettenverval- sing, welke een geweldige dedreiging vormt voor het evenwicht van de geld. situatie. Sinds enkele maanden zijn n.l. in ver schillende delen van het continent grote hoeveelheden valse bankbiljetten in cir culatie Thans zijn zij voor het eerst te Dubiin, de hoofdstad van Ierland, op gedoken. Men vermoedt,-dat de valse biljetten afkomstig zijn van door Hirnm- ler tijdens de oorlog te Saqhsenhausen opgeriohte munterijen. Scotland Yard heeft thans bewijzen in handen, dat de •Nazi's in dit „luxe" concentratiekamp ongeveer 400 deskundige vervalsers in dienst hadden. Dit waren alle doorge winterde misdadigers, uit verschillende landen in Centraal Europa en Dults- land bijeengehaald. Omdat zij na de oorlog hun bekwaam heid evengoed tegen Hitier zouden kun nen gebruiken, hadden zij door de Ger stapo vermoord moeten worden. Zij wis. ten echter te ontkomen, toen de Ame- kaanse troepen het kamp veroverden. Verzoek van Washington: „LAAT BRITSE TROEPEN IN GRIEKENLAND". Van gezaghebbende diplomatieke zijde te Washington wordt vernomen, dat Amerika Engeland heeft verzocht het terugtrekken van de Britse troepen uit Griekenland voor onbepaalde! tüd uit stellen, daar zij. hoewel gering in aantal, een belangrijke evenwichts- factor vormen. WTÏÏENIG BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Na het oplossen van de hier en daar in de nacht gevormde nevel of mist morgen overdag vrij zonnig en droog weer. Geleidelijk iets oplopende tem peraturen. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord en Oost 3 SEPTEMBER. Zon op: 5.55 uur; onder: 19.39 uur. Maan op 20.41 uur; onder: 8.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 5 39 en 17.55 uur Volgens de laatste gegevens blijken andere benden, die tijdens de oorlog in de bezette gebieden bij de ondergrondse beweging werkten, zich bij hen te heb-, ben gevoegd. Hoewel deze mensen deel-" namen aan sabotage en root, gebruiken zij thans in hun eigen belang mUntma- machints, die zij tijdens de oorlog aan verschillende regeringen hebben ontsto. len. Scotland Yard laat .Duitsland door speciale deskundigen afzoeken om een bepaalde plek te vinden, waar de water en mineraalsituatie dezelfde is als op een plaats in Engeland, waar het papier voor de Engelse bankbiljetten wordt gemaakt ONMIDDELLIJK STEMMEN. In verschillende districten hebben kiescommissies aan het (communisti sche) ministerie van Binnenlandse Za ken verzocht om toe te staan, dat de houders van de blauwe kaarten eerst na 17 uur mochten stemmen, daar zij anders geen stembiljetten zouden over houden voor de plaatselijke kiezers, doch in alle gevallen kregen zij bevel de houders der blauwe kaarten onmid dellijk te laten stemmen. De correspon dent van Reuter vernam, dat in Tokod vijf personen, die een tweede maal stemden, door de plaatselijke politie werden gearresteerd, doch door de staatspolitie, aan wie ze waren overge geven werden vrijgelaten. Het besluit tot aftreden der sociaal democratische ministers werd genomen, omdat de sociaal-democratische mi nister van Justitie, Istvan Ris, tijdens een heftige nachtelijke zitting van de politieke commissie der partij, zijn ont slag had ingediend, daar. zoals hij ver klaarde. d6 politie het door hem bevo len onderzoek naar de waarheid van berichten over verkiezingsfraude heeft belet. Radio-Moskou deelt mee, dat de com munisten in het nieuwe parlement over 97 zetels beschikken, de Kleine Boeren 68, de sociaal-democraten 66 en de Nationale Boerenpartij 39. De twee grootste oppositiegroepen, de Democratische Volkspartij en de on- afhankelijkheidspartU, hebben resp. 59 en 53 mandaten. WAT GECONSTATEERD WERD. Een correspondent van Reuter heeft een tocht van acht uur door Boedapest en door de streek ten Noorden en Westen van de stad gemaakt. Hij ver klaarde, dat hij zich vrij alleen had kunnen bewegen. De correspondent vond enkele bureaux, waar slechts ver tegenwoordigers van drie regerings partijen aanwezig waren en waar de andere partijen,naar werd verklaard, geen afgevaardigden hadden gezonden. In de gebieden, die hij b riten Budapest bezocht, klaagden de sociaaldemocraten overal, dat de communistèn zich van oneerlijke practijken bedienden. In het mijnstadje Forog waren 1,200 van de in totaal 4,070 kiezers van de lijsten ge schrapt. Qp straat hadden zich groe pen mensen gevormd, die verklaarden, dat hun ten onrechte het stemrecht ontnomen was. Een secretaris van. de sociaaldemocratische partij zeide, dat in een district 15 a 20 procent van de oude partijleden hun kiesrecht hadden verloren. In het mijn- en fabrieksstadje Tokod kwam het bijna tot gevechten tussen communisten en sociaaldemocra ten, die elkaar wederzijds van ongeoor loofde praktijken beschuldigden. Te Szent Endre bij Boedapest verklaarde een sociaaldemocratische partijsecreta ris. dat 300 personen, die het commu nistische partij-insigne droegen, in vrachtwagens van een staatsfabriek naar verschillende plaatsen waren ver voerd, waar zij meerdere, malen stem den. Zij waren allen in bezit van de blauwe formulieren, waarmee men het recht had buiten zijn woonplaats te stemmen. Zij werden door sociaal-de mocraten nagegaan en bleken elders een derde envierde keer te stemmen. Decorrespondent vernam, dat vijf per sonen?'die een tweede maal stemdèn, door de plaatselijke politie werden ge arresteerd, doch door de staatspolitie, aan wie ze waren overgegeven, werden vrijgelaten. Andere correspondenten, die andere streken bereisden, meldden der gelijke incidenten. van missies uit Madrid zouden terug roepen. Nederland heeft toen. zoals be kend, hieraan gevolg gegeven. In welke vorm de Spaanse kwestie deze keer ter tafel zal worden gebracht, is nog niet duidelijk.- Nederland koestert te dien aanzien geen initiatieven. Ook prijkt weer op het programma de behandeling der Brits-Indiërs in Zuid-Afrika. Of Brits-Indië aanleiding zal vinden zijn klacht te handhaven zal moeten blij ken, nadat door beide regeringen me dedelingen zullen zfjn gedaan. Men zal voorts trachten het netelige Palestina-vraagstuk een eindweegs naar zijn oplossing te brengen. Een nog veel moeilijker punt is het vetorecht van de grote mogendheden, dat zo sterk de gemoederen bezig houdt. Gelijk bekend is er het voorstel van Argentinië, om de regel der una nimiteit "'der, permanente leden van de Veiligheidsraad te laten vervallen. Dat het zover zal komen Is zeker niet te verwachten, maar men kan er wel op rekenen, dat de Nederlandse dele gatie alles in het werk zal stellen, om een verzachting van dit vetorecht te verkrijgen. Bij de bespreking over de trustgebie- den en de niet zelfbesturende gebieden zal men hebben na te gaan, of nog voor nieuwe trustgebieden verdragen zullen moeten worden vastgesteld. Verder zullen 'pogingen ter sprake kernen om het „International children's emergency fund" (Kinderen Noodfonds) tot een gfote organisatie te brengen. Inzake de codificatie van het Inter nationaal recht heeft Den Haag zulk een actief verleden, dat verwacht mag worden, dat, wanneer, dit aan de orde wordt gesteld, men overleg zal plegen met de Nederlandse regering. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., lieeft nog medegedeeld, dat de kwestie, van de behoefte aan hulp na de beëindiging van het werk der Unrra nog een punt van bespreking zal vor men, etenals o.a., een voorstel van Joego-Slavië, dat de algemene, vergade ring aanbevelingen zal uitwerken om de „verspreiding van lasterlijke berich ten, welke schadelijk zijn voor de goede betrekkingen tussen de staten en in strijd met de doelstellingen en principes van de V.N." te voorkomen. Een der Tilbury's in. actie bij de nationale ringrijderij op het Schuttersveld. (Foto Van Vliet) BINNENLAND. Gistermiddag omstreeks 4 30 uur landden de sportvliegers G. W. Truman en C V. Evans Jr. met hun beide vlieg tuigjes op Ypenburg. een van de stop plaatsen op hun trip rond de wereld. Morgen zetten zit hun tocht voort naar Parijs. Zondagmorgen omstreeks kwart over drie is door tot dusverre onbekende oorzaak brahd uitgebroken in een der hooischelven van het zogenaamde Blok huis bit het Zwolse Diep te Genemuiöen. In razend tempo breidde het vuur zich uit Alle anderhalf millloen pond hooi is verloren gegaan. De Jachtopziener van Pielaet te Philippine (Zeeland) heeft een adelaar neergeschoten in de Clarapolder. De vo gel droeg een ring van het dlerenmu- seum te Stockholn. De adelaar had een vleugelbreedte van 1 70 meter. Bit de motor-races op clë sintelbaan te Alkmaar is Zaterdagmiddag de En gelse renner Jack Ledd uit Londen in de rechtcrbocht van de baan gevallen en le vensgevaarlijk gewond. Met een geheel versplinterd linkerbeen en ,nog andere verwondingen werd Ledd in bewusteloze staat naar hgt Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overcebracht. Men vreest voor zijn leven. Zaterdagmiddag is in het flatge bouw aan de Zeestraat te 's-Gravenhage. waarin het ministerie van sociale zaken is gevestigd, een steen onthuld' ter nage dachtenis aan de in de oorlog omgeko men ambtenaren van dit ministerie. De steen is vervaardigd door de Amsterdam se beeldhouwer W. van Hoorn. Minister dr. G. W. M. Huysmans van economische zaken heeft hedenmor gen In de Ridderzaal te Den Haag de openingsrede uitgesproken van het con gres van de World Power Conference Door de Nederlandse gezant te Praag en de Tsjecho-Slowaakse minister van buitenlandse zaken, Masaryk, is gisteren een overeenkomst getekend be treffende het luchtvaartverkeer tussen belde landen. Met ingang van 1 September, wordt de bezlneprijs met 3 cent verhoogd en op 22 cent; Per liter gebracht In een der gebouwen van de Kon. Mij. De Schelde te Vllsslngen, waarin de bedrijfskantoren van de afdeling schecps- en constructiebouw waren ondergebracht, brak Zondagnacht brand uit. Het nabil gelegen motorschip „Willem Ruys" liep gevaar door overvliegende vonken, doch kon door de brandweer voor schade wor den behoed. De loods brandde geheel uit. Gistermiddag landde op Schiphol het K.LM.-toestel PHTCY, dat een aantal Zweedse gasten vervoerde, dat de openingsvlucht van de lijn Amsterdam Gothenburg meemaakte. Deze lijn zal geëxploiteerd worden door de K.L.M. in samenwerking met de A.B.A Zaterdag is op het buitengoed „Beukensteln" te Driebergen, het Neder lands Instituut voor Personeelsleidlng geopend. Dit instituut is opgericht door de fundatie Werkelijk Dienen en het In stituut vooy Praeventleve Geneeskunde, teneinde op" sociaal en wetenschappelilk verantwoorde wilze de problemen verband houdende met het leiding geven in de industriële en ambtelijk* wereld. In cur sus- of conferentieverband, met de vele functionarissen die van hoog tot laag bëlast ziln met het leiding geven aan het werk van anderen, te bespreken. BUITENLAND. Het congres van de Unie van Europese Federalisten ls Zaterdag geëindigd. Er is een centraal comité gekozen, bestaande uit 20 leden, die Zwitserland, Italië, Duitsland, België, Nederland, Frankrijk. Denemarken. Engeland, Oostenrijk en Luxemburg vertegenwoordigen Met alg- st heeft het congres een motie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat van een Europese federatie ook Duitsland deel moet uitmaken. Volgens berichten uit Lahore bewe gen zioh een millloen vluchtelingen in twee stromingen naar het Oosten en het Westen door Lahore. Per trein, vracht auto, ossenkar en te voet komen zil uit de Pendsjaab Nog steeds worden zowel Mohammedaanse als Hindoese vluchte lingen aangevallen. Gandhi ls gisteravond wederom. In hongerstaking gegaan.' Hij Is van plan te vasten „totdat het verstand in Calcutta teruggekeert", Te Calcutta zlln n.l. giste ren relletjes uitgebroken 100.000 personen hebben door de straten van Napels gemarcheerd. Zij pro testeerden tegen de duurte van het le vensonderhoud. Het Franse benzine-rantsoen van 20 liter per maand wordt voorlopig niet meer verstrekt, misschien wordt het wel voor goed ingehouden. Het systeem van spe ciale vergunningen voor belanpftljke reizen zal weer worden Ingevoerd. BI] een botsing van 2 Amerikaanse lesvllegtulgen uit een eskader van 16. dat terugkeerde van een begroetings- vluch't voor generaal Elsenhov)er, te Min nesota, zijn 3 reseïve-offlcleren van het Amerikaanse leger om het leven ceko- men. In Frankrijk heerst wederom ar beidsonrust door een nieuwe stakings golf tengevolge van de vermindering van het broodrantsoen en de dreigende beper kingen in andere voedingsmiddelen. De Britse hoge commissaris en opper bevelhebber in Oostenrijk sir James Steele, is benoemd tot adjudant-generaal aan het Britse ministerie van oorlog. De Franse minister van voorlichting Pierre Bourdan, heeft tijdens een bijeen komst van journalisten, verklaard, dat er geen vrije voorliohting kan zijn, zolang de Franse bladen slechts met vier pagina's uitkomen. Van de te repatriëren Duitsers, die in Kaapstad aan boord van de „Winchester Castle" gebracht zouden worden, worden er 51 vermist. Na een uitgebreid onderzoek, wordt aangenomen, dat de brand ln Sünninghill Park, de toekomstige woning van de Britse prinses Elizabeth en Philip Mountbatten, het gevolg is van het achteloos wegwer pen van. een brandende sigaret. Het bulten ls zwaar beschadigd en op Buckingham Palace wordt reeds over een ander huis voor het toekomstige Prinselijke paar ge sproken. In het zuidelijk deel van de staat Michigan (V.S.) heeft een cycloon. gewoed, wélke ln een gebied van ongeveer 1000 vierkante k.m. verwoestingen heeft aan gericht. Detroit en omgeving staan onder water, terwijl de bliksem verscheidene nlet-ernstlge branden heeft veroorzaakt. Ohina zal deelnemen aan de vler- mogendhedencocLferentle, welke door de V.S. bijeen ls geroepen om de kwestie der onafhankelijkheid van Korea sneller af te handelen. De Franse raad van de Republiek heeft het nieuwe statuut voor Algerlë met 186 tegen 34 stemmen aangenomen. Naar het Belgische landbouwblad „Sillon Beige" mededeelt, wordt de schade, die door de aanhoudende droogte aan de Belgische landbouw is aangericht, op 5 milliard francs geraamd, In dit bedrag ls 705 millloen francs begrepen voor schade aan de Belgische melkproductie. Te Blankenberghe hebben Zondag ge combineerde tele visle -u 1 tze nd lngs- en ont- vanestproeven plaats gehad tussen de pier en het stedelijk Casino. Deze zijn de eerste van die aard ln België en de ge bruikte apparaten, die voor het eerst de laboratoria verlieten, zijp enig ter wereld. Toen een passaglerstrein bij Vllla- roya de la Sierra in Spanje over een brug reed. zakte deze in elkaar. Hierbij werden vijftien personen gedood en twintig ge wond. President Truman ls. vergezeld van zijn. vrouw en dochter, ln zijn vliegtuig naar de conferentie der Amerikaanse repu blieken te Petropolls vertrokken. Communisten en symphatlserenden zUn te Triëst bijeengekomen om een com munistische partij van het vrije gebied van Triëst te vormen. De Amerikaanse autoriteiten lp Duits land hebben erkenning verleend aan de „Republikeinse Unie varn Duitsland" als nieuwe Duitse partij, aldu^meldt radio Hamburg. Deze partll staat een twee- partijen-systeem voor en algehele oriën tatie op het Westen. ZIJ ls van Plan af delingen te vormen in de Britse en de Franse zones. CONSULS VERGADERDEN TE BATAVIA. Gistermiddag heeft te Batavia een bijeenkomst plaats gehad van enige consuls-generaal. Over het besprokene werd niets medegedeeld. Aneta verneemt verder, dat de fBritse consul-generaal nog geen Instructies heeft ontvangen De bijeenkomst werd belegd op initia tief van de Amerikaanse consul-gene raal Walter Foote. ORDER OM UITMOORDEN TE „INTENSIVEREN". Qp 17 Augustus heeft, naar het A.N.P. verneemt, generaal-majoor Moestopo het volgende telegram aan de front commandant van de zevende republi keinse divisie gezonden: „Aangezien de Nederlanders bij voortduring bestands schendingen plegen, moeten wij het uitmoorden der Nederlanders op alle wijzen intensiveren". Volgens onderschepte telegrammen wordt voortdurend door verantwoorde lijke T.N.I.-commandanten aangedron gen op het doen van guerilla-aanvallen op de Nederlandse troepen' te Teblng- tinggi (Sum.) en elders. ASSISTENT WEDANA VERMOORD. De assistent Wedana van Rantako- lang aan de weg van Tandjongsari naar Soemedang (Java) is Zaterdagnacht door leden van de T.N.I. in zijn eigen huis vermoord. DE NEDERLANDSE LEGER- BERICiqEN. Opnieuw 6 doden en 13 gewonden! Het officiële communiqué van Zon dag meldt de gebruikelijke beschietin gen van Nederlandse posten, patrouilles en bivaks. Ten Oosten van Gombong stuitten Nederlandse troepen op een T.N.I,-formatie van circa tweehonderd man, die hevige tegenstand bood. Na aanzienlijke verliezen vluchtte de T.N.I. Nederlandse troepen bij Salatiga wer den beschoten, evenals patrouilles in het district Ambarawa. Een republikeinse eenheid ter sterkte van circa tweehonderd man deed een aanval op Pematang Siantar op Noord- Sumatra. De aanval werd afgeslagen. De Nederlandse verliezen zijn nog niet bekend, In de grensstreken van de bevrijde gebieden oefenen republikeinse strijd krachten onverminderde druk uit op de bevolking. Door intensieve patrouille- gang wordt hiertegen opgetreden. In sommige gebieden meldden de T.N.I. en Alri (rep. marine) zich vrijwillig bij de Nederlandse autoriteiten. Gisteren meldde het Nederlandse actiecommuniqué, dat een Nederlandse patrouille nabij Tangerang in West- Java werd aangevallen door een groep van de T.N.I.deze groep werd met verliezen verdreven. Nog meer beschie tingen van Nederlandse patrouilles en pósten vonden plaats. Ten Zuiden van Ambarawa werd een formatie van de T.N.I. aangetroffen, welke tegenstand bood en gebruik maakte van mortieren. Het republikeinse omroepstation Boe- kittinggi (Fort de Koek) gaat voort met hét uitzenden Van bedreigingen tegen de ordelievende bevolking van het be vrijde gebied. De Nederlandse verliezen op 30 Augustus bedroegen 6 gesneuvelden en 13 gewonden. Waarschuwingen van Ramadier. KAN FRANKRIJK LAGE BROOD RANTSOEN HANDHAVEN? Aan de vooravond van de 6trcngere broodrantsoenering, waarb- do Fransen 200 gram per dag zullen krijgen, wat minder is dan ooit tijdens de Duitse bezetting, heeft minister-president Ramadier te Limoges verklaard, dat de regering er niet zeker van is, dat zü dit rantsoen zal kunnen handhaven. Het is niet te verwonderen, dat na de grote beproeving van de bezetting, zo zeide Ramadier, het volk aan betere tij den gaat denken. De herwonnen vrijheid is echter nog onzeker. Het fascisme heeft gevaarlijke kiemen achtergelaten. Op de vernieti ging van deze kiemen moeten wij al onze krachten concentreden. Ik wil niet het Gaullisme of het communisme als zo danig aan de kaak stellen, daar in beide groeperingen mensen zijn, die niet zo ver van ons verwijderd zijn, doch die dolen en teleurgesteld zijn. Ik oefen alleen cri tiek uit op deze besluiteloosheid en misschien lafheid, die hen van de juiste weg in vertwijfeling doen afdwalen. Van tijd tot tijd wordt een complot ontdekt. Men kan niet zeggen, dat één ervan tot nog toe de staat heeft bedreigd. In de aanwezigheid van deze ongelooflijke af wijkingen schuilt echter een gevaar voor de doeltreffendheid van de nationale inspanning", aldus eindigde Ramadier. BRAND IN REICHSWALD WEER OPGELAAID. De straffe Noord-Oosten wind jaagt wederom zware rookwolken over het Ne derlands gebied. Even voor het middag uur is Zaterdag ten Noorden van de reeds verschroeide bossen in het Reichs- wald een grote brand ontstaan te Fras_ selt langs de „Neue Bahn". Het vuur vreet zich voort 'n de richting van de Cranenburgse Weg. In dit gebied van het Reicliswald staan zeer veel 5060- Jarige fijne sparren Dit hout is kurk droog en men kan zich voorstellen, hoe het vuur hier woedt. De vlammen slaan meer dan 10 meter hoog uit. Naar schat ting staan ongeveer 100 h a. bos we derom ln vlammen. Er ligt een enorme voorraad gekapt en geschilferd dennen hout, dat geëxploiteerd wordt door een Eindhovense firma en bestemd is voor de Nederlandse kolenmijnen. Het vuur bevindt zich ongeveer op drie kilometer van de Nederlandse grens. Ook ter. hoogte ;van Maalbeek onder Belfeld is een zware bosbrand uitge broken, welke zelfs nog even de gemeente Tegelen bedreigde. Gelukkig is het zo ver niet gekomen. De brandende opper vlakte bedroeg Zaterdagavond 8 a 10 vierkante kilometer.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1