Over Walcheren luidt de noodklok! SjUDEBAl Berlijnse Hutspot Begroting voor 1948 besnoeid - Groot disagio voor de gulden te Netv-York - Een nieuwe finaiicierings Mij in oprichting KAMSTEEG's Dè Vrouw VAN DICK HER10T Radio-programma Zout en droogte ruïneren het eiland. (Van onze speciale verslaggever). Onuitwisbaar blijft* in mijn geheugen gegrift, die herfstavond, toen een gie rende storm over Walcheren joeg. 't Walcheren dat geleidelijk aan droog kwam te liggen. Maar bij Rammekens concentrfeerde zich de kracht der ele menten; een betonnen caisson had het al afgelegd en de „Jonge dijk" zou al léén de herhaalde, op het geniepige af. gedane aanvallen van Zealand's erf vijand hebben te pareren. Ik zie nog in mijn verbeelding die zwoegende kerels, door en door nat, spookverschljnselen in het gele licht van de schijnwerpers. Verbeten vochten zij; een nieuwe bres betekende het teloor gaan van maan denlange arbeid Maar dan die Walcherense boeren. Nog waren zij passief, maar vast beslo ten, wanneer het dreigende gevaar was bezworen, met energie de tweede phase in te luiden: Walcheren weer op te bouwen. De gaten-dichters en dijkwachten wonnen. De zoveelste poging der ele menten had gefaald, Walcheren kwam droog en bleef droog. De boer dankte zijn God, trok naar zijn geteisterde have en ging aan de slag Die tweede phase in Walcheren's herstel moet men van nabij gezien heb ben om te weten, wat er hier verzet is. Er kon weer gezaaid worden en het achtergebleven slib hielp een handje. Wel had het zout de boomwortels aan gevreten en de vruchtbare bestandde len van de bodem teniet gedaan, maar er was de hoop, neen de overtuiging, dat 't het tweede jaar wel zou gaan. Dat sprak uit de onverzettelijkheid, de verbeten trek om de monden en uit de eeltige knuisten. ,,Ze zou'wen 't rooien". Vandaag heb ik Walcheren terugge zien; verschroeide aarde! Geen boom, die er tegen de verzengende zonnestra len, beschutting biedt. Een cementharde grond, waarin grillige scheuren van 2 en 3 c.M. breed. De melde verpiert, kla ver is schriel en tarwe en haver bracht 4 a 5 mud per gemet (pl.m. 41 are) op, „Weet u, zo zegt mij een boer, dat dat vroeger 20 tot 30 mud bedroeg?" En de korrel is niet tot volle wasdorii geko men. Iets betere perspectieven in het visserijbedrijf. GOEDE VANGSTEN EN PRIJZEN. (Van onze deskundige medewerker). De visserij op verse vis, was deze week iets beter en de aanvoeren van verse vis vertoonden een lichte stijging. Er wordt ook weer wat meer schol gevan gen, waarvan vooral de snurrevaerders, welke enige weken geleden hun bedrijf weer hebben opgevat, profiteren. In verhouding tot de loggers maakte deze categorie aardige besommingen. De prijzen voor de platvis waren ook wat beter en de goede kwaliteit werd graag tegen maximum notering overgenomen. Bij het haringtreknetvisserij gaan nog steeds goede vangsten uit. De kwaliteit van de laatste aanvoeren was iets min der en er zaten wat ijlen door. De prij zen hadden hetzelfde verloop als vorige week. Saterdag jongstleden was door een te grote aanvoer de markt zeer slecht, van f. 2,tot f. 6,per kist, Maandag werd weer van f. 6 tot f. 13 betaald en nadien bracht zelfs de^ min dere kwaliteit weer gemakkelijk de maximumprijs op. Er is. voor de haring trekkers derhalve een groot financieel belang mee gemoeid om wat meer spreiding in de aanvoeren te brengen. De laatste dagen bestond er trouwens een levendige vraag naar dit artikel uit het #binnenland en ook buitenland, voornamelijkTsjecho-Slowakije is gere geld aan de markt. Dientengevolge maakt men zich voor een dagelijkse aanvoer van 4 5000 kisten niet zo be zorgd meer, alhoewel het gevaar blijft bestaan, bij de huidige weersgesteld heid, dat bij de minste stagnatie in de afzet de prijs ln elkaar zakt. De haringdrijfnetvissery blijft erg ongelijk met over het algemeen .schrale vangsten. Er komt iets meer bedrijvig heid in de handel, waar men zich pp de export schijnt te prepareren. Uitge voerd wordt er echter nog weinig. De stemming is over het algemeen beter. Ook voor de export van bokking, welke het vorig jaar reeds aanzienlijk was, koestert men thans weer goede ver wachtingen, vooral naar de Middel landse Zee. waar vroeger Engeland voornamelijk de zaken deed. Walcheren crepeert: eerst het zout, nu de immense droogte. NatuurJijk heel Nederland, ja bijna geheel Europa on dervindt de rampzalige gevolgen van het uitblijven van hemelwater. Maar hier, op» de eertijds befaamde Zeeuwse gronden, welke noodzakelij kerwijs it) de strijd tegen een tyrannie- ke vijand moesten geofferd worden, zijn die gevolgen wel heel, heel erg. De bewerking van de bodem met gips om het zout te verwijderen, heeft bij dit watergebrek geen zin. Het aardappel loof is over het algemeen niet tot ont wikkeling gekomen en waar dit wel het geval was, lang voor de normale tijd afgestorven. Men is aan het rooien ge gaan en een greep in de mand brengt, op een hoge uitzondering na, piepers te voorschijn, welke tot kriel gerekend kunnen worden. Misschien zal het vee er nog voedsel in vinden, alhoewel het zout de vrucht heeft aangetast. Walcheren zou weer bomen krijgen. In het gehele land werd een actie hier voor gevoerd en veel geld kwam er bij een. Jonge bomen werden geplant, maar de zomer 1947 doet ze verschrom pelen. Een sterke devotie spreekt uit de oude boer, die zegt; „Over Walcheren ligt een Gods-oordeel Het zout, dat door de overvloedige regens van het vorige jaar, die is weg gezakt. komt nu. sterker geconcentreerd' naar boven. Men kan lp vele plaatsen de kristallen zien schitteren. De armoede doet haar intrede in de opgelapte en veelal schamel aandoende behuizingen in Walcheren. Het niet tal rijke vee vindt geen voedsel in de dorre vlakten en staat met gebogen koppen over de droogstaande sloten. Het kla gend geloei klinkt, als een noodkreet. Hoe zou men het kunnen drenken, waai de bevolking zelf reeds ernstig met het drinkwater tekort hëeft te kampen. In Vlissingen in het bijzonder dreigt ten aanzien hiervan,, de nood groot te wor den. De Zeeuwse boer is hard en koppig. Hij weet te berusten, als hij meent, dat een Hogere macht hem slaat. Maar ook is hy bereid te vechten, als het gaat om zijn bestaan, zijn toekomst. Als hü blikt over de verschroeide Walcherense aarde, zyn geboortegrond, grijpt hem de ontroering bij de keeL Doch er straalt geen moedeloosheid uit zyn ogen. Neen. er leeft de hoop, dat het weer goed zal worden. Met God's hulp! Zo zag ik Walcheren op een van die vele brandende zomerdagen. Ik heb zijn strijd in de bangste uren van de herrij - zing, van nabij aanschouwd. Het ging er toen om er op of er onder. Nu is het weer zo. Maar ze zullen het opnieuw klaren. Walcheren zal en moet zijn plaats onder de rijkste productiegebie den van ons vaderland weer gaan inne men: „Luctor et Emergo". Het gouden herinneringszwaard voor Generaal Dwight D. Eisenhower, dat hem ais bewijs van dankbaarheid voor de bevryding van ons vaderland namens H. M. de Koningin en het' gehele Ne derlandse volk zal worden aangeboden. Het is vervaardigd door de edelsmeden Jan-Eloy Brom en Leo Brom te Utrecht?. Het is weelderig uitgevoerd en doet denken aan eery Oosters kromzwaard. Het staalsmeedwerk is uitgevoerd op de artillerie-inrichting Hemburg. Links het enkele zwaard, rechts het zwaard in de fraai bewerkte schede. (Foto ANP,) SCHEEPSBERICHTEN. Algenib. 28/8 te Paranagua èn 30/8 te Rio de Janeiro verwacht; Alhena, Rotter damBuenos Aires, pass. 27/8 Dungeness; Alkaid, 28/8 van New Orleans naar Hol land; Alwakl. 29/8 van Rotterdam te Ant werpen;- Egmond, 28/8 van Bahia te Per- nambuco; Kelbergen, 29/8 van IJmulden te Rotterdam; Nymegen, 26/8 van Ceuta naar Saffl; Orpheus, 27/8 van Lelxoes te Ceuta; XI. van Dordrecht te Nantes. K.N.S.M.: Hermes. 27/8 van Barbados naar Trinidad; Vulcanus, 29/8 te Rotter dam; Roélf, 28/8 van Amsterdam naar Bilbao; Orpheus. 28/8 van Ceuta naar Valencia; Carlbla, 28/8 te Kopenhagen; ndee, 28/8 van Antwerpen naar Am sterdam; June, 28/8 van Bilbab naar Am sterdam. Mij. Nederland: Java, 28/8 van Tandjong Prlok naar Ballk Papan; Talisse, 28/8 van Tandjong Pandang naar Tandjong Priok, Van der Waal, 29/8 te Batavia. Holland-Afrlka Lijn; Mulderkerk, 26/8 te Beira; Congostroom, 28/8 te Port Gen- til; Amstelstad, 30/8 te Takoradl verw. Mij. Oceaan: Adrastus, 24/8 van Singa pore naar Amsterdam. K.H.L.; Ittcrsum. 28/8 te Rosario. Berlijn beleeft vreselijke dingen - Neef UIrich uit Saksen op bezoek - kleine oorzaken, grote gevolgen. iv. (Van onze correspondent te Beriyn) Er zyn de laat-ste week te Beriyn vre selijke dingen gebeurd en vader Schulze, wiens aandacht byna geheel in beslag werd genomen door zijn tomaten,, die ai rood beginnen te gloeien, maar dit jaar niet groter willen worden dan een duivenei, is er nog beduusd van. Hij leest in z'n krantje van Marshall-plan nen en ministerconferenties, van een „oorlog" in Indonesië 'en corruptie in de nazificatiecommissies. Dat alles werkt evenwel slechts matig op zijn fantasie ei\ het boeit zijn belangstelling main* voor een wyle. Wat is er geschiedt? Het lykt wel of er systeem zit in de catastrophes, die Berlijn gedurende.de laatste dagen hebben getroffen. Op een ochtend is in de voorstad Spandau brand uitgebroken in een tehuis voor ouden van dagen. Het vuur breidde zich met zulk een razende snelheid uit dat he laas niet alle oudjes zich konden red den. vyf mannen en drie vrouwen, tus sen 55 en 85 jaar, kwamen in de vlam men om. Dezelfde avond ontstond er in de Staatsopera in de Friedrichstrasse een kleine paniek, toen plotseling tijdens de voorstelling van de „Zauberflöte" op het toneel brand uitbrak. Persoonlijke onge lukken waren gelukkig niet te betreu ren. 's Nachts raakten 100 ton bruin kolen op het terrein van de gasfabriek Neukölln in brand en de vólgende och tend vloog het hoofdbureau van politie in de Schönhauser Allee in de lucht, by welke ramp tien mensen het leven ver loren. Dat was zelfs voor een man als vader Schulze te veel. „Dat kan geen toeval zyn", méént hij, „daar is sabo tage in het ^pel". Vader Schulze is overigens niet de eni ge, die aan moedwil gelooft. Het is als een groeiend by geloof, dat de mensen bevangt en achter de onnozelste feiten, geheime krachten doet vermoeden. Wan neer bezoekers van de Rijkskanselarij van tüd tot tijd op de muren van Hit ler's voormalige residentie met ki-yt ge schreven leuzen ontdekken als „Ein Reich. Ein Volk, ein FührerI" of „Hit- Ier lebt. Hell Hitler!" dan is dat altijd weer het geboorteuur van nieuwe zinloze geruchten over Welu-wolf-organisaties en complotten. En daarby is het lang niet onmogelijk dat de reactionnaire op schriften afkomstig zyn van de een of andere baldadige of aangeschoteh Ame rikaanse soldaat. Ook de dreigbrieven, die Vooraanstaande Duitse partijpolitici (Van onze financiële medewerker) Niet alleen Engeland, maar ook Ne- d.erland bevindt zich in een acute dol larcrisis. Nederland heeft thans voor een slor dige 600 millioen geleend en rentebe taling: en aflossing dezer credieten vor men wel een zeer zware last op ons budget. Het bedrag van 600 millioen komt vrywel overeen met ons bezit aan Amerikaanse fondsen (jongste schat ting 571 millioen). waarvan thans ca, 70 millioen geliquideerd is. Minister Lieftinck heeft zich voorgesteld jaarlijks 100 millioen te' liquideren en is over het tempo, waarin de vrijwillige liqui datie geschiedt, niet ontevreden- In elk geval hebben de Amerikanen in de ove rige 5 500 millioen nog een aardig stoot- blok. Overigens is de minister, wat de toe komst van ons land betreft, vrij wat optimistischer dan de meeste zakenlie den. In een onderhoud met De Zaken wereld heeft Z.Ex, verklaard dat de be grotingsuitgaven voor 1948 niet onbe langrijk zyn besnoeid en dat hij ten aan zien van de financieel-economische pro blemen van ons land niet pessimistisch gestemd is. De betalingsbalans, die aan de Wereldbank moest worden voorge legd 'kon een ietwat gunstiger beeld ver tonen en uit de onderscheidene recon structieplannen, die eveneens aan de wereldbank zijn verstrekt, zal een her stelprogramma worden gesmeed, waarvan de minister goede verwachtingen heeft- - Ondanks al de fraaie woorden, gespro ken ter gelegenheid van het verstrekken der nieuwe lening, woorden van waar dering voor Nederlands opbouw, Neder lands credietwaardigheid en wat dies meer zy wordt de gulden in Amerika met een belangryk disagio verhandeld. Op de vrye markt noteert de gulden f. 17.50 per f .100. tegen een officiële koers van fl- 37.72, aldus een disagio doend van ruim 53 Daarna volgt de Franse franc met 51 het Pond ster ling met 24 de Belg. fr. met- 10 terwijl de Zw. franc 12 bpven zyn of ficiële koers noteert. Een /mooie postie heeft ook dé Belg. franc, een valuta die na de dollar tot de meest gevraagde be hoort. De gouverneur van de Belg- Na tionale Bank heeft dezer dagen mede gedeeld. dat België voorshand geen rechtstreekse hinder zal ondervinden van het besluit der Engelse regering om het Pond niet meer omwisselbaar te stellen in andere valuta, daar de dollar positie althans gedurende de eerste maanden geen zorgen behoeft te baren. Evenals Nederland zal België echter wel de gvolgen ondervinden van de ont wrichte wereldhandel, welke het gevolg van Engelands besluit is. Frankrijk heeft al moeten besluiten tot vermindering van zyn invoer en de besprekingen, die Engeland thans l)eeft te voeren met vrij wel alle landen van de wereld wyzen er wel op dat er voor vele landen moei lijkheden zyn ontstaan, niet in het minst voor Engeland zelf, dat ook bij de We reldbank niet kan lenen en zyn heil zal moeten zoeken in dure. kleine en kort lopende leningen by het Intern. Mone taire Fonds en de Amerkaanse lm- en Exportbank, zomede op de vrye markt in Amerika, hetgeen gezien de waar dering van het Pond op de vrye markt, niet zo gemakkelyk zal gaan Wat de voorziening van de behoeften van de binnenlandse kapitaalmarkt ten onzent betreft, dezer dagen is melding gemaakt van een in oprichting verke rende nieuwe financierings-My.. als aan vulling op de in 1945 opgerichte Herstel- bank. De nieuwe maatschappij zal ton doel hebben deel te nemén in het aan delenkapitaal van andere vennootschap pen. om hen op deze wyze het geld te verschaffen voor de financiering van herstellingen, vernieuwingen en uitbrei dingen welke kosten in verband met de sterke stijgingen niet uit eigen midde len meer kunnen worden gefinancierd- Wei is waar beschikken vele onderne mingen nog over geldmiddelen, doch deze zijn dikwyis nog steeds geblok keerd als gevolg van de geldsanerlng, een positie die dringend om oplossing vraagt. Het ligt in de bedoeling dat het kapitaal der nieuwe financierings-My. aanvankelijk f 15 millioen zal worden gefourneerd door de Herstelbank, de handels- en boerenleenbanken en dooi de levensverzekerings-Mij.en, pensioen fondsen en spaarbanken. Of ook het pu bliek kan deelnemen in het kapitaal der nieuwe bank. is nog niet bekend. Voor velen zou zulk een belegging wel be paalde» aantrekkeiykheden hebben. en in het byzonder ieden van de poli tieke zuiveringscommissie ontvangen, epistels, die meestal ondertekend door een „voormalige Pg" (Parteigenosse) blijken by nader onderzoek doorgaans te zyn verzonden door veiujnige. jaloerse, op persooniyk rancune bedachte buurlui en met politieke gevoelens niemandal uitstaande hebben- Met dat al kweken de praatjes van de by gelovige gemeente allengs een sfeer van achterdocht, die in de politieke dis cussies op vergaderingen, in de pers en in het huisgezin een onaangenaam ac cent doen ontstaan. Ook vader Schulze, die aan sabotage gelooft, ofschoon er sinds de dagen van Olim in de hete zomermaanden overal ter wereld branden plegen uit te b/eken, ook vader Schulze heeft er woorden over gehad met zyn dochter Amalia, die op de burgemeestei-y werkt, de „Tagessple- gel" leqst en nuchter denkt. Er dreigde zelfs een familievete te ontstaan, toen de hemel zy dank neef UIrich uit Saksen op bezoek kwam en met zyn.ver halen uit de Russische zone de algeme ne belangstelling op zich concentreerde en de burgeroorlog voorkwam. Het was ook niet voor de poes wat UIrich te vertellen had, In de oude zil vermijnen van het Ertsgebergte, sedert Jaren braakliggend, verwaarloosd en vervallen, is uranium ontdekt, het voor naamste product' voor de vervaardiging van atoombommen en nu is de duivel aan het werk. Met plastische uitdruk kingen en met bet vuur der verontwaar diging, gewaagt neef UIrich van de nood en de ellende van de tienduizenden ar beiders, Russen en Duitsers, die ge dwongen worden, het dubbelgevaarlijke werk in de bouwvallige myngangen te verrichten. Dikwyis tot aan de knieën door liet wafer wadend, houwen de dwangarbeiders 120 tot 150 meters op- der de -begane grond, het kostbare erts uit de stenen- Zy staan niet alleen bloot aan de schadelijke invloed der radio active stralen, maar moeten zich behel pen met ouderwetse, ontoereikende werk tuigen. terwyl de veiligheidsmaatrege len geheel of grotendeels achterwege blijven. Ook UIrich had de boodschap gekregen, dat hy zich voor het werk in de uraniummyn. moest melden. Samen met drie. vier vrienden had luj de be nen genomen en na een avontuurlijke tocht is hij.'over de streng bewaakte grens via de Britse zone naar Beriyn gekomen. Hy en zijn makkers zyn en kele van de 50.000. die, beducht voor de verschrikkingen der uraniummynen by nacht en ontij door de bossen sluipen en - naar het „Amerikaanse" Beieren ontsnappen, waar zy het toch al zo precaire vluchtelingenprobleem een dra matisch karakter verlenen. Nu is UI rich het middelpunt van de familie Schulze en telkens als even een buur man komt overwippen, moet hy de ge schiedenis, die voortdurend aan kleur en spanning wint, opnieuw vertellen. Hy slaat de meest dramatische beschrijving in de meest anti-communistische krant met lengten en in het kringetje van dé Schulze's rypt de overtuiging, dat de methodes der communisten en Russen erger zijn dan die van Hitier ooit wa ren. Datgmag op zichzelf beschouwd vrij onbelanff-ijk ïyken. maar op de duur leidt deze redenering tot de averechtse conclusie dat de beschuldigingen tegen het nationaal-socialisme overdreven, zo niet geheel ongegrond zyn- Kleine oorzaken hebben nu eenmaal dikwijls grote gevolgen: de explosie van een in de ruïnes gevonden granaat doet vader Schulze aan een ondergrondse sa menzwering geloven en het verhaal van een Saksische neef kan onder omstan digheden meer uitwerking hebben dan een wekenlange perscampagne. Ingezonden Mededeling Vast en zeker/ Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest NIEUWE UITGAVEN. Bij A. W. Segboer's Uitgeversmaat- schappy N.V. te Den Haag verscheen „Bulswater", zoals de schrijver J. P. Verhoek het zélf noemt, een zomernie- mendalletje, dat op vlotte en vaak gfees- tige wyze vertelt van twee paartjes, die in een ouwe zeilschuit hun vacantie gingen doorbrengen op de Hollandse plassen en rivieren. Het valt moeiiyk de lectuur ar van te onderbreken, het geen het beste compliment is, dat men de auteur k£n maken. J. C. Verhoek tekende talrijke grappige krabbels, waardoor een prettig, fris geheel ont stond. FEUILLETON door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels 6) v v Bijna onwillekeurig stak Anne haar handen op haar rug- Dat kan ik niet doen. Het is erg vriendelyk van Je. maar.. Het is helemaal niet vriendelyk van me Je weet, dat ik alles voor je zoi» willen doen. Ik was ontzettend teleur gesteld. toen je destijds zo plotseling verdween. Hy glimlachte nu en haal de zyn portefeuille voor de dag. Anne legde haar hand op zyn arm. Hoor eens, Geoffrey, het enige wat je voor me kunt doen. is er aan te den ken dat ik- zuster Prescott ben. en te vergeten, dat je me ooit als iemand anders hebt gekend. Dat is alles goed én wel, Anne. maar dat kan ik niet doen. Je begrypt niet. wat je vraagt- Als Alan Jïeriot het ooit ontdekt Anne keek scherp op: Nou, wat dan? Hy kan me niet opeten. Neen, maar hy zou erg onaange naam kunnen zyn. geloof me. En ik zou er lelyk in zitten, vind je niet? Luister nu eens je zult een heel ver standig meisje zyn. en mij je laten hel pen om door de financiële moeilykhe- den te komen, maar je gaat niet naar Trant. Anne wendde zich af. worstelend met het wanhoopsgevoel, dat over haar kwam. Daar had ze niet aan gedacht, «dat Geoffrey Neame in een lastig par ket zou komen, als hy zweeg over haar identiteit en Alan Heriot het later zou ontdekkem Natuurlyk. hij had gelyk, maar toch was het een vreselyke te leurstelling. dat hij zo reageerde. Ze draaide zich weer om en realiseerde, dat zyn gezicht een masker was en dat hy het perron afkeek. Grote Goden. mompelde bij, daar is Alan zelf- Als verdoofd wachtte Anne. Een man nenstem zei: Hallo Geoffrey, het spy t me dat ik laat, ben, Ben je vriendschap aan het sluiten met een mede-slhcht- offer? Ik geloof, dat deze jonge dame zuster Prescott is en dat ze uren heeft zitten wachten. Anne voelde haar hart bonzen. Nu komt het. dacht ze nu moet Geoffrey hem vertellen, wie ik ben. Ze- raapte haar moed bij elkaar voor de scène, die onvermydelijk scheen, en het leek" een droom, toen ze Geoffrey's stem kalm eh natuurlijk hoorde zeggen: Ja, ze heeft inderdaadlang ge wacht. Maar ik was geen niéuwe vriend schap aan het sluitep Zuster Prescott en ik kennen elkaar al lange tijd. Ze kon hem alleen maar een blik van vurige dankbaarheid geven, voordat ze zich omdraaide om Alan Heriot te be groeten. En toen kreeg ze een nieuwe schok. Ze wist eigenlijk niet, wat voor beeld ze zich gevormd had van deze haar onbekende neef van Dick die ze nu jaren lang gehaat had. Maar ze had 'n vage voorstelling van harde ogen en een schriele mond. Ze had er nooit aan gedacht, dat hy zo'n geiykenis met Dick zou vertonen. Het was dwaas, zoals hij op Dick geleek. Dick in het groot, ouder, ernstiger. Dick volwassen. De blauwe ogen waren hetzelfde, en het bruine, on ordelijke haar, en ook de mond; deze was sterker dan die van Dick, maarniet In-het minst schriel. En natuurlyk was Alan Heriot bruin-verbrand, terwijl Dick's wangen altyd een blos hadden gehad. Als ik niet alles wist. wat ik weet, dacht Anne bij zichzelf, zou ik hem aardig vinden- Terwyi hij zich naar haar toekeerde, zei hy Het spyt me zuster, dat u zo lang hebt moeten wachten. Myn tante heeft de dingen door elkaar gehaald., dat is een zwak punt van haar, zoals u zelf zult zien. Ze was er. zeker van, dat u met dezelfde trein zou komen als mr, Neame. Het is niet erg meneer Heriot, zei Anne rustig. Ze wilde haar koffer opnemen, maar hy was haar voor. Eni ge minuten later hobbelden ze over de landelijke weg in een dogkar op hoge wielen. Anne. die nog nooit in een der gelijk vervoermiddel had gezeten vond het kostelyk. Geoffrey Neame, op het achterbankje gezeten, mopperde- Werkelyk Alan, het is prae-historisch. Het spyt me, dat je het niet pret tig vindt aiitwoordde Alan effen. Stel je voor dat het geregend had? Dan had ik de „Utility-wagen" meegebracht die echter practlsch geen veren heeft, en ik denk niet. dat je dat aangenamer had gevonden. Schei toch -uit. ik begrijp niet, waarom jy niet een behoorlyke wagen kunt houden. Tè duur zei Alan kortaf, en toen ze hem snel van terzijde even aan keek, zag ze hoe zyn gezicht hard werd. Dus toch, ondanks het feit dat hy er 35). Ja. de storm was even plotse ling verdwenen als hy opgekoiyen was en het vliegtuig daalde ongehinderd aan de grote parachute. Met een bons kwam hy op de grond terecht, het val scherm zakte er als een lykwade over heen en daar stond het hele geval als een vreemde knobbelige massa. Maar ai gauw Kwam e. beweging m. Panda kroop onder de parachute uit en di rect daar achter aan kwam Oehoe Z Uil. „We zyn er goed afgekomen, baas!" zei Panda. „Maai- w&ar zyn we eigen - ïyk? Het lijkt me. dat we hier op een soort vliegveld ^staan!" "je Kom ju ciaarby. leerling V' vroeg üehdfe verbaasd. ,.Het is heel verkeerd om ieder stuk welland voor een vlieg veld aan te zien! Leer dat van my! D m leidt rot om?'lukken -n misver stand r ,.Ja, maar fiaar staat nog een toe- steil" zei Panda, en wees in de verte. uitzag als Dick, was hy schriel en dacht hy altijd aangeld. Laat ik dèt; toch niet vergeten, dacht ze. Ik moet me niet door de geiykenis met Dick laten mis leiden en vergeten hóe verschillend hij in werkeiykheid is-. Ze was erg zwygzaam. De belde man nen praatten vluchtig met elkaar, en zy was biy aan haar lot overgelaten te worden en te kunnen genieten van het mooie landschap, waar zy doorheen re den. De prachtige gouden en roestkleurige herfsttinten waren al overal zichtbaar in het volle groen van bossen en struiken. Er waren maar weinig huizen, hier en daar lag een kleine woning, half ver scholen in het geboomte, of een boerde- ry midden in de akkers. In de verte lagen de glooiende heuvels van de Downs. Anne moest denken aan alles wat Dick haar verteld had over deze streek die hij zo had liefgehad, en toen ze na een poosje van de grote weg af sloegen, 'n keurig-tuinmanshuisje voor by reden en tussen rijen hoge bomen kwa men. stokte haar adem. Hier was de plek. waar Dick's dromenkind zou spe len. zou leren paardrijden De oude Sam Wood heeft Let my ge leerd had Dlck gezegd, hy woont nu in het oude tuinmanshuis mèt zyn vrouw, maar hy kan nog steeds iemand leren paardrijden, al zou hy 't vanuit een ziekenstoel moeten doen. Zou de oude-, Sam Wood nog in dat huisje wo nen?En toen kwam het huis in zicht, een breed laag en zonnig huis met grote hoge ramen die op het Zuiden uit keken. Een heel groot huis. maar'met een vriendelyk uiterlijk en het leek ongelooflijk dit huis had van haar kunnen Tyn- Alan Heriot bracht de hit tot staan by de voordeur, die byna tegeiykertyd werd geopend. Twee vrouwen kwamen te voorschijn, de ene, een dienstbode, lang van gestalte met grijze haren en een streng uiteriyk met een keurige muts en schort, de andere klein ook grys van haar. gekleed in een goedzit tend tweed mantelpak. De dienstbode belastte zich met de zorg voor Anne's bagage, terwyl Anne opnieuw in een paar blauwe Heriot-ogen keek: (Wordt vervolgd) VOOR ZONDAG 31 AUGUSTUS. Hilversum l (301 M.) NGRV 8.0O:; nieuws; 8.16: van. man tot man; 8.30: dienst uit Begijnhofkapel Haarlem, voorg. ds. A, J. van Rhyn; KRO 9.30; nieuws: 9.45; sonate van Bach; 9.55: inleiding Hoogmis; 10.00; Hoogmis Willlbrorduskerk Steenderen; 11.30: Calvet kwartet- 12.00: Angelus; 12.03: C. Madou en J. Cyrano; 12.15: boekbespreking; 12.30: Metropolo orkest; 12.55; zonnewijzer; 13,00; nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: Metropol© ork.- 13.40: apologie; 14.00: lersê volksliedjes; 14.30: Kurhausconcert «Residentie orkest; 15.15: KVP-congres; 15.25: Kon. Hamonle van Den Bosch; 16.10: Mario Giuccl, cello; 16.20: Kath. arbeidersbeweging; 16.30: zlekenlof moederhuls Zusters Augustlnes, sen van Delft; NCRV 17.00; dienst Geref. Zulderkerk, Emmen, voorg, ds. D. Visch; 18.30: Ned. Strydkr.; 19.00: S. C. Jansen, orgel; 19.16: prof. dr. G. C. van Nlftrlk over „Koningin bl| de gratie Gods"; KRO 19.30: nieuws; 10.45: zwemreportage; 20.00: actualiteiten; 20.07: de gewon© man; 20.15: hoorspel „Een nieuw leven"; 20.40: W. Francois, orgel; 20.55; vervolg hoorspel* 21,15: de Zilvervloot; 22.00: gram.muziek; 22.10: avondgebed en liturgische kalender; 22.25: de Van Rooyens; 22.30: nieuws; 22.45: Kath, nieuws; 22.50—24.00: Rad. Phllh. Ork. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 8,15: strijdlied; 8.18: Weense dansen van Beethoven; 8.30: voor het platteland; 8.40: Zondagmorgenmelodieën; 9.12: postdulvenberlchten; 9.15: geesteiyk leven; 9.30: verzoekprogramma; VPRO 10.00: klankbeeld over Enschedé; 10.30: dienst Ned. Herv. Kerk Enschedé, voorg. ds. P. Smits; 11.45; tot het haft van het volk; AVRO 12.00: postdulvenberlchten; 12.03*: gram.muziek; 12.30: Zondagsclub: 12.40: Weesper mahnenkoor; 13.00: nieuws; 13.15; Renova Septet; 13.50: spoorwegen spreken; 14.00: Boston Symphonic Orkest; 14.05: boekbespreking; 14.30: stafmuziek A'damse politie; 15.15; lilmpraatje; 15.30: P. Padla, orgel; 15.50: Skymasters; 16.05: reportage; 16.15: Skymasters; 16.30: repor tage; VPRO 17.00: het Internationale as pect van het Vrljz. Protestantisme; VARA 17.30: Haags koor Fldello; 17.50: Sandy Macpherson. orgel; 18.00: nieuws: 18.15: sport; 18.30: gram.muziek; 19.00: de over stroming van Westkapelle; 10.30; Stradiva Sextet: AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actua liteiten: 20.16: omroeporkest; 21,16: hoor spel ..Handige troeven": 2r.40: ensemble ,.De Speeldoos"; 22.00: Boston Promenade Orkest; 22.30: muziek mozaïek; 23.00: nieuws; 23.15—24.00; orkest A. Goodman. VOOR MAANDAG 1 SEPTEMBER. "Hilversum I (301 M.) Nationaal pro gramma 7.00—9.00: zie HLlv. II; 9.00: walsen van Strauss en Lanner; 9.15 12.30: HITv. II; 12.30: provincies spreken; 12.45—14.00; HllV. II; 14.00—14,15: P. Palla, orgel; 14.15—15.30: HUv. II- 15.30: provincies spreken; 15.4518.15: Hilv II* 18.15: Kareol Septet; 18.30: provincies spreken: 18.45—20.05: Hllv. ET; 20.05: be kende Nederlandse liedjes; 30.40: klank beeld verblijf H.M. de Koningin ln Lon den; 21.10: Radio Phllh. Orkest; 21.40: toespraak prof. mr. R. Kranenburg- 21.55: radio feestkrant; 22.55: Tommelpót der historie: 22.45: taptoe door de mariniers- kapel; 23.15: nieuws; 23.30—24.00: feest muziek; Hilversum II (416 M.) Nationaal pro» gramma 7.00: Wilhelmus; 7.02: geluk wens door mr. L. A. Kesper; 7.07: nieuws; 7.20: vrolijke muziek; 8.00: Wilhelmus: 8.02: herhaling gelukwens; 8.07: nieuws: 8.20: beiaardconcert J. Vincent, carillon Paleis op de Dam; 8.45: walsen van Strauss en Lanner; 9.00: de provincies spreken; 9.15: suite Bergamasqüe van Debussy: 10.00: ochtendwijding o. 1. v. prof. dr. J. B. Kors o.P.; 10.30: Romancers; 11.00: mevr. dr. W. H. Posthumus-v. d. Goot over onze Koningin; 11.15: licht trioconcert; 11.45: voordracht; 12.00: Groninger Or kestvereniging; 12.30; weeroverzioht: 12.33: oi Kr51^- Xlooli 12 45Mastreeohter Staar; 13.00: nieuws;. 13.15toespraak mi nister-president Bcel; 13.25: r ad lof eest- krant:14.00: provincies spreken- 14 16:' wenken van Baoh; 14.50: voordracht- 15.00* Stradiva Sextet; 15.30: P. Palla, orgel; 10.45: gevarieerd programma; 10.30: vie ring van Koninginnedag ln Davos; 17.00: de Jeugd van Koningin WU-helmlna; 17.30:' Metropole orkest: 18.00: nieuws- 1816*" provincies spreken; 18.30: Kareol'Septet? 18.45: Kon, Mil. Kapel; 19.00: gelukwen sen uit de Overzeese gebiedsdelen; 19.25:' Kon. Mil. kapel; 20.00: nieuws; 20.05: toespraak prof. mr. R Kranenburg- 20 20*' Radio Phllh. Orkest; 20.50: radio feest krant; 21.20: rommelpot der historie? 21.40: Nederlandse liedjes; 22,15: klank- beeld verbhjf H.M. de Koningin ln Lon- «S1?,* 2i'^,,ovkest*ll"Parade: 38.15: nieuws; 23.30—24.00: taptoe door de marlniers-i kapel, VOOR DINSDAG 2 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7.oflf nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7 45* gram.muziek: 8.00: nieuws; 8.15- opge wekte muziek; 9.00: lichtbaken- 9.30: gram.muziek; 10.00: voor de kleuters; r/A. Motet en Madrigal (koor); 10.40: vUftlg vluchten boven vyandeiyk gebied: 1,?;5P».gra^,rAU2l€k: 113°: als de ziele luistert, 11.40: Patricia Rossborough, P'ano; 11.45; gram.muziek; 12,00: angelus- 12.03: gram.muziek; 12.30; weeroverzlcht* 1 r> nn - w N-v» V £,1 trill, 12.33. orkest zonder naam; 12,55: zonne- Y'JJzer; 13.00: nieuws; 13.16: over boeken; 13.20: orkest zonder naam; 13.50: ital. ?P®ja^ïanken.; 14.30: voor de vrouw* 15.00: carrol Gibbons, plano en Reginald 0AgeV15x30: Argentijns orkest; 1A/90:,Ea.£llozlekeilbezoekl 30: na school» tijd; 16.45: gram.muziek; 17.45: Rijk Over zee: 18.00: volksllederenkwartet „Cantus Populorum"; 18.20; sportpraatje; 18.30: Ned. Strydkr.; 19.00: nieuws; 19.16Kath. nieuws; 19.20: Paul Whiteman en zijn or- 19,45Niwln-klanken; 20.00: nieuws* 20.05: actualiteiten; 20.12: de gewone man: 20.20; Radio Phllh. orkest;21.15: voordracht; 21.30:. Berliner PhUharmonl- ker; 22.00: gram.muziek; 22.10: de Van Rooyens; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: dansmu ziek; 23.30: Amerik. confetti. Hilversum II (416 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: aubade; 8.00: nieuws; 8.15: wals en csar das; 8.45: Boston Symphonie Orkest; 9.15* morgenwijding, voorg. ds. J. Loos; 9.30: y^rerstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: van vouw tot vrouw;; 10.35: Ber- V-'hs Phllh. ork.; 10.50; voor de kleuters; gram.muziek; 12.30; weerpraatje; 12 32: ons platteland; 12.42: Alfredo Cam- poll en zijn orkest; 13.00: nieuws; 13.15: Vaudeville orkest* 14.00: met naald eh schaar; 14.30: gram.muziek: 15.00: radio matinee; 16.30: H.M. Grenadier Guards- 16.40: <ie schoolbel; 17.00; Lyra-trio; 17 30* Skymasters: 18.00: nieuws; - 18.15: Toni Erföh, plano; 18.30: voordracht; 19.00; en nu naar bed; 19.05: Bernard Person; 19.16- Nederlands kamerkoor; 19.45; voordracht: 20.00: nieuws; 20.05: reportage; 20.15- de voortrein vertrekt; 21.45: verzoekprogram ma; 22.15: buitenlands overzicht door H. Ch. G J. v. d. Mandere; 22.30: Annl« Woud. alt. Johan Otten. plano; 23.00: nieuws; 23.15: Gram.muziek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5