De Britse boeren in de voorhoede Twee Ned. ploegen direct in de finale STADSNIEUWS DE BIOSCOPEN Europese roeikamipioensehappén Laatste Berichten Boerderijen kunnen bij onwil of nalatigheid ge^onfiskeerd worden Het Leidsch Dagblad Officiële publicaties PLANTSOENCONCERT. Het programma, dat a.s. Donderdag avond in de gemeentelijke muziektent in het Plantsoen door het Leids Politie- muziekgezelschap zal worden uitge voerd, luidt als volgt: 1. Colonel Bogey- mars, Kenneth J. Alford; 2 Cortége Fleuri (ouverture) J! E. Strauweir 3 Espana Suite, de Valses. par." E- Walteufel; 4. Pan Europa (mars), Alph. Dreissan; 5. Record (mars) Alph. Dreisscn; Cavalleria Rusticana, Fan tasie sur l'Opera de P. Mascagni, M. J. H, Kessels; 7. Neron (ouverture dra- matique, Francis Popy; 8. Finale JUBILEA BIJ GEMEENTEWERKEN. A.s, Dinsdag zullen de heren G. J van Leeuwen, A. Bernard en A, van Grieken het feit herdenken dat zy vóór 25 jaar hun intrede deden bij de dienst van- Ge_ meentewerken te dezer stede. Dinsdag ochtend, 11 uur, zullen zij op de afd. Ge meentewerken worden gehuldigd, BONKAARTEN HALEN. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn Dinsdag aan de beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft, tussen 45.000 en 48.000 (overleggen de Tweede Distribu tiestamkaart en de titelstrook van de bonkaart 709, waaraan zich de inwisse lingsbon bevindt). PRINSES MARIJKE-K LEUTER- SCHOOL. De opening van de Prinses MariJke- Kleuterschool in hét gebouw van de Leidse Hout-school, welke aanvankelijk bepaald was op 2 September, is uitge steld tot 8 September. Voorlopig wordt gerekend op 50 kinderen, afkomstig uit de Vogelwijk, Raadsherenbuurt en een klein deel van Oegstgeest. D.S.J.V. „NIEUWE KOERS". „De jeugd en het socialisme". Gisteravond sprak voor „Nieuwe Koers" in hotel Central, mi-, dr. J. Ba rents. redacteur van „Paraat", het weekblad der P v. d. A. over het on derwerp „de Jeugd en het Socialisme". Mr. Barents, wilde alvorens met zijn inleiding aan te vangen nog enige woorden wijden aan he' Indonesische vraagstuk. Immers dit vraagstuk, al dus spr. is toch zo nauw verbonden i met het Nederlandse socialisme. Nederland heeft vele malen de bus i gemist, en het is te hopen, dat het de I laataste mal die bus ook weer niet zal missen. Spr. ging vervolgens dieper in op de aspecten van het huidige socialisme Het Socialisme ls een wereldaffaire, dit verbindt ons zei mr. Barents, met de oude sociaal-democratie van voor de oorlog: die toen al sterk Internationaal georiënteerd was. Spr. verwachtte 3 dingen van de so cialistische jeugd n.l.: 1. De jongeren zullen later in de Partij hun posten moeten innemen en daarom is het zo belangrijk, dat wij weten wat er onder hen leeft, 2. De jongeren moeten zijn de inspi ratie der partij Zy moeten de levende, spontane kracht in de party brengen en 3. voortdurend iets nieuws in de party brengen. Het socialisme moet zyn een socialis me van levende begrippen. Een aangename gedachtenwissellng besloot deze inleiding. AFSCHEID J. M PAES. In een der zalen van het anatomisch laboratorium heeft de heer J. N. Paes, technicus, le klasse, hedenochtend na een ambtsperiode van ruim 37 jaar af scheid van zijn werkkring genomen. Onder de Zeer vele aanwezigen, die dit afscheid bijwoonden, merkten wy behalve het voltallige laboratoriumperso- nee] nog op prof. dr. J A. J. Barge, prof. dr. S. T. Bok en verschillende doktoren. Nadat de heer Paes met zyn familie Casino Dit theater brengt ons de ze week de mooie film „Swiss Family Robinson", naar het bekende boek van i Johan Davis Wyse, waarin de hoofd rollen op voortreffelijke wijze worden I vertolkt door Thomas Mitchell en Ed- na Best. Het verhaal plaats ons in het jaar 1813. Napoleon is ton strijde ge- j trokken, in Londen leeft men er echter lustig op los. Williajn Robinson, een (Zwitserse klokkenmaker, dié zich met eijn gezin in Londen gevestigd heeft, ziet dat van zijn zoons in deze stad niets terecht komt. Hij verkoopt zijn fa briek en besluit naar de vreemde te vertrekken. Onderweg wordt het 'schip j door een orkaan overvallen, de beman - I ning gaat verloren, terwijl het schip op de rotsen in de nabijheid van een on- I bewoond eiland terecht komt. Na veel I moeilijkheden weten zij dit eiland te bereiken en moeten zij allen de handen uit de mouwen steken om zich in het leven te houden. Als dan ook na jaren vol wederwaardigheden een schoener I het eiland aandoet stuurt hij zijn twee oudste jongens, die thans flinke kerels geworden zijn. naar de bewoonde we reld terug en blijft aslf met vrouw en de twee jongsten op het eiland achter, Luxor Olivia de Havilland heeft in „To each his own" de zware taak, van een oi. iets te dramatisch geaccen tueerd verhaal een aannemelijke film te maken, en gezien deze opgave heeft zij Izich daarvan naar vermogen gekwe ten. Daardoor is dezé film ove^ een ont moeting in verduisterd Londen anno 1940, waardoor oude herinneringen zich opdringen aan een ongetrouwde moeder, die haar zóón bij vreemde ouders ziet opgroeien, een rolprent geworden die men met een zekere spanning volgt, ook ol schynt van den beginne af het verloop en het onvermijdelijke gelukkige slot duidelijk Goed spel kan men van de hoofdrolspeelster verwachten en zij stelt dan oók in dit opzicht niet teleur. Overigens is dit een van de weinige films, die de oorlog als achtergrond hebben, doch waarin de oorlogsgebeur tenissen in geen enkel opzicht een rol spelen. Lido-Theater Een boeiende film gaat deze week in Lido, „De Brief" met Bette Davis en.Herbert Marshall. De climax van het verhaal met zijn goed gevonden intrige komt precies op tijd om de spanning er prachtig in te hou den. De geschiedenis behandelt een be slissende episode uit het leven van een rubberplanter (Herbert Marshall) die al tien jaren volmaakt gelukkig in de rimboe leeft jnet een ideale echtgenote (Bette Davis), zó ideaal, dat zij een Europeaan, die het haar tijdens de af wezigheid van haar man lastig wil maken, in koelen bloede neerschiet. Er kwam echter een brief te voorschijn... We moeten de geschiedenis verder maar verzwijgen, de ontknoping en het knap pe; gave spel vooral van Bette Davls kunt U beter zelf beleven! Het „Rex-Theater" brengt ons deze week „Artistenleed" en in het voorpro gramma een cowboy-film „Gouddorst" met John Wayne in de hoofdrol. „Ar tistenleed" laat ons de laatste voorstel ling zien van Gloria Grey, een ster op revuegebied. Gloria wordt gewaar schuwd niet bij het toneel weg te gaan en wanneer tweebaar later haar dQch- ter géboren worcrt, is zij niet gelukkig. Handelend tegen de wil van haar man keert zij naar het toneel terug en oogst wederom succes Haar man, dit geluk haar misgunnend laat zich van haar scheiden en vertrekt met haar dochter tje. Gloria is wanhopig maar probeert haar verdriet te vergeten. Als haar dochter 18 jaar geworden is en verloofd, weet het meisje niet beter dat haar moeder sinds jaren dood is. Dan ver schijnt Gloria in Edinburgh Radio Stu dio. Roger Fielding, de verloofde van haar dochter is onmiddellijk bekoord door haar charme en in de ontvangka mer zit haar dochter getroffen door het prachtige zingen van haar moeder. Veel verdriet en leed speelt zich dan af maar het happy end brengt ons de gelukkige vereniging met moeder, dochter en Roger. Trianon „Great Expectations" naar het boek van Charles Dickens is een typisch Engelse film, die zowel door haar Inhoud als door de wijze, waarop de voornaamste rollen worden uitgebeeld, van begin tot het, einde weet te boeien. Wy schreven er reeds uitvoe rig over toen zij enige tijd geleden voor de Leidse Filmliga werd vertoond en willen dus thans niet in herhalingen vervallen. John Mills en Valerie Hob- son zijn de hoofdfiguren in dit span nende verhaal, waarin de prachtige heldere fotografie opvalt Een uitste kende speelfilm, die zich ver boven de middelmaat verheft! was ontvangen heeft als eerste speker prof. Barge het woord gevoerd, die o m, herinnerde aan de vele voortreffelijke werkzaamheden van de heer Paes en zijn speciale voorliefde als instrument maker voor de microscoop Met een en kel woord herinnerde spr. voorts nog aan de overgang van het oude laboratorium in de Zonneveldstraat naar het huidige een overgang, waarbij ook in verschil lend opzicht van de diensten en het in zicht van de heer Paes is geprofiteerd. Veel waardering had prof Barge voorts ook voor de punctuele wijze, waarop de heer Paes steeds het voorbereidend werk voor de colleges verrichtte. Namens alle medewerkers bood prof. Barge de heer Paes een electrische werk lamp aan. Prof. Bok. die vervolgens het woord voerde, bracht de heer Paes dank en hulde voor al hetgeen hij. zij het zijde lings.- voor .het. histologisch laboratorium heeft gedaan. Met een enkel woord heeft de heer Paes hierop al zijn Medewerkers be dankt voor hun trouwe vriendschap en de thans gesproken woorden. EERSTE LEIDSE SCHOOLVEREEN, BESTAAT 25 JAAR. Op 1 September zal het 25 jaar ge leden zijn. dat de school van de Eerste Leidse Schoolvereniging in het Noord- einple werd opgericht. In verband met de tijdsomstandigheden zal een feeste lijke herdenking achterwege blijven. Op dez.elfde dag herdenkt mej. N. A. v?n der Werff haar 25-jarige werk zaamheid aan deze school. Gedurende een lange reeks van jaren leidde mej. Van der Werff de zesde klasse; omstreeks 1939 werd haar op haar ver zoek eeri lagere klasse toegewezen en sindsdien heeft zij op de van haar be kende kundige wijze steeds de derde klasse voor haar rekening genomen Dit laatste jubileum zal Dinsdagmid dag de eerste schooldag na de va-' cantie in intieme kring worden her dacht. De „Wiener S&ngerknaben", die een tournee door ons land maken, zul len op Dinsdag. 9 September, in de Stadsgehoorzaal een uitvoering geven Zwak begin van Njord en Die Leythe. Luzern, 30 Augustus. Gistermiddag zijn op de Rotsee de Europese roei- kampioenschappen begonnen. Er ston den slechts de vQorwedstryden op het programma, hetgeen wil zeggen, dat de eerstaankomende van elke heat onmid dellijk in de eindstrijd, die Zondag wordt gehouden, werd geplaatst, terwijl de overige ploegen Zaterdag opnieuw moe ten roeien voor de herkansingsraces. De eerste dag is voor de Nederlandse deelnemers zeker niet ongunstig ge weest. In de nummers Twee zonder Stuurman en de Double Scull plaats ten zich resp. De Laak en Willem III direct in de eindstrijd. Een uitstekend resultaat, vooral door de wijze waarop deze overwinningen werden behaald. In de zeven nummers werden telkenmale twee voorwedstrijden gehouden, de 14 winnende ploegen wer den voor de eindstrijden van Zondag geklasseerd De overige ploegen roeien Zaterdagmiddag de herkansingsrace, Van deze veertien wedstrijden won Zwit serland er vijf. Italië drie, Nederland en Frankrijk ieder twee en voorts Zwe den en Hongarije elk een, terwijl de overige deelnemende landen te weten België, Spanje, Tsjecho Slowakije. Por tugal, Polen, Egypte, Denemarken. En geland en Oostenrijk het niet tot een overwinning in een heat konden bren gen. Uit dit korte overzicht moge dus in de eerste plaats duidelijk blijken, dat Nederland in de Eurpese roelwereld ty dens deze eerste na-oorlogse verkenning van krachten geen slecht figuur gesla gen heeft, integendeel want behalve de twee overwinningen m de heats bezette de acht van dp Delftse Sport in zijn heat een fraaie tweede plaats achter Italië, met een uitnemende tyd waarbij» er geen twijfel behoeft te bestaan of de Delftenaren zuHen zich uit de herkan singsrace ook vooi de eindstrijd weten te klasseren. De twee overblijvende Nederlandse ploegen, Njord in de Gestuurde Vier en Die Leythe in de Gestuurde Twee, eindigden beide in. hun heat als laatste, In de vier met stuurman was Njord niet. slecht begonnen, maar in het tweede gedeelte van de race'roeide de Leidse studentenclub verre beneden haar kracht, zij eindigde als vijfde met een zó grote achterstand, dat geen tyd werd opgenomen. De roeiers zelf waren ook sterk teleurgesteld en zeker niet tevre den over hun prestatie. Ook Die Leythe stelde teleur, eigenlijk nog meer dan Njord. van wie men wist, dat het weinig routine had. Tydens de training was het tweetje van Die Leythe niet slecht gegaan, doch ln de heat tegen Zwitserland, Denemarken en Frankrijk ging het vooral op de tweede duizend meter allemaal te zwaar. Men voelde hier gebrek aan uithoudingsver- magen en de tekortkomingen in de techniek, welke zich tegen goede ploesren van Zwitserland en Denemarken, die fel I om de zege vochten, moesten wreken. Toch heeft Die Leythe nog een kans I zich voor de eindstrijd te klasseren, aan- gezien het ons wil voorkomen, dat Bel- I gië nog zwakker op dit nummer is en er slechts één pleeg (er waren er zeven in de voorwedstrijden gestart) defini tief uitvalt. Belangrijke uitslagen: Vier met Stuurman, eerste heat: 1. Zwitserland 6 min. 45,3 .seo. 2 Portugal '6 min. 47,7 sec.; 3. Frankrijk 6'min. 49,2 sec.; '4. Oostenrijk 6 min. 53.8 sec,; 5. België 7 min. 13.1 sec.; 6. Hongarije 7 min. 26,8 sec I Tweede heat: 1. Itali ë6 min. 43,5 sec.; 2. Denemarken 6 min 47,5 sec.; 3. Zweden 6 min 48,7 sec.; 4. Tsjecho-Slo- wakye 6 min 52,7 sec.: 5 Nederland (Njord) geen tijd. Twee zonder stuurman: eerste heat: 1 Zwitserland 7 min. 17,9 set}.; 2. Oos tenrijk 7 min 24.5 sec.; 3 Denemarken 7 min. 25,8 sec.: 4. Frankrijk. Tweede heat: 1 Nederland (De Laak) 7 min. 31,2 scc 2. Groot-Brlttannië 7 min. 32,6 sec.: 3. Hongarije 7 min. 43,5 sec. De Lark heeft zich dus direct voor de eindstrijd geplaatst. Twre :rot Stuurman eerste heat: 1. Zwitserland 7 min 37,5 sec.: 2. Dene marken 7 min. 39 9 sec., 3. Frankrijk 7 min. 41.4 scc 4 Nederland (Die Leythe) 8 min. 3,7 sec Tweede beat: 1. Hongarije 7 min,414 sec.* 2. Italië 7 min. 54.1 se?-.; 3. België 8 min. 4.1 cec. Double Scull eerste heat. 1. Neder land (W*"r« TTU min. 56.4 sec.; 2, TsjechP-S'o-'-fküe 7 min 0,4 sec,; 3. ^Zwitserland 7 min 4,9 sec.: 4. Hongarije *7 min. 7.2 sec. De double scull van Willem III (Neu. meyer en v^d. Meei) heeft zich niet alleen direcT in de finale geplaatst, doch tevens het baanrecord, dat ty dens de Zwitserse kampioenschappen van dit jaar on de Rotsee gebracht was op 6 min. 57.7 sec. verbeterd en gebracht op 6 min 56.4 sec.! Double Scull, tweede heat: l Frank rijk 7 min. 10,8 sec.; 2. België 7 min. 19,3 sec.; 3. Denemarken niet gestart wegens een defect aan het roer. Achtriemsgieken. eerste heat: 1 Italië 6 min 13,2 sec.: 2 Node-land (Delftsche Sport) 6 min. 18 sec.; 3 Frankrijk 6 min. 18,7 sec.; 4. Denemarken 6 min 20,4 s.; 5. Portugal 6 min 27 7 sec: 6. Hongarije. Tweede heat: 1 Trnit^rlpnd 6 min, 17,2 s.; 2. Tsjecho-Slo^'akije 6 min 22,8 sec.; 3. Zweden fi min 26,3 sec.. 4 Oos tenrijk 6 min, 27,2 sec,; 5. België 6 min, 42,9 sec. Leiden krijgt een Landbouwschool. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Eugenia Margaretha Anna. d van H. J. Dirks en A. D. W. Steenhof; Jacobus Hen dricus, z. van J. H. M. Knaap en C W". DJJkmans; Hendrica d. van H. N Breede- veld en A. H. Molenaar; Jansje. d. van H N. Breedeveld en A H Molenaar; Philippus Pleter. z van P. van Hoven en C. J. L. Thorn. Robert, z. v. B Stoute en P Deljn- Cornells Louis Maria. z. van J. Hulzen en A. Kockelkoren; Dirk Jo- hannes, z. van D. Kelj en E. T de Groot; Leiden, zomede door Wassenaar en j Dlrk- van J- schullenburg en W. T. van Voorschoten gezamerilijk. De minister OVERLEDEN'. W. Brak zoon 9 dagen; M. P. Boterman hulsvr. van P. van Vliet 64 Jaar; T. P. M. Roeters zoon 5 maanden A H van der Haven man 66 jaar; A M Delfos hulsvr. van G. J. Geurtsen 26 Jaar. Naar wij vernemen zal eerlang hier ter stede een Landbouwschool worden gevestigd, welke in beheer komt bij de Hollandse Maatschappij voor Landbouw Aanvragen tot de cprichting ener zo danige school waren Ingediend door van Landbouw en Visserij heeft thans de aanvrage aan Leiden toegewezen. 40-JARIG JUBILEUM J. LIGTVOET. Vandaag herdenkt de heer J. Ligtvoet de dag, dat hij voor 40 jaar als ovenist zijn intrede deed bij de pottenbakkerij vvh. Gebrs. Splinter aan de Rijnkade. Ter gelegenheid van dit feit is de heer Ligtvoet hedenochtend in tegenwoordig heid van het gehele personeel gehuldigd. De directeur, de heer B. Lammens, heeft in een van veel waarderng getuigende toespraak herinnerd aan de belangrijke schakel, welke Jubilerende Jan" in het bsdrijf inneemt. Als aandenken aan deze dag bood de heer Lammens de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. GEMEENTEZAKEN BENOEMINGEN. Vcor onderwijzeres aan de Oplei dingsschool voor ULO aan de 3 October- straat worden voorgedragen: 1. mej. M. E. Bakker te Nieuw- en St. Joosland, 2. mevr. M. J. Boteren broodSohophuizen, alhier, voor onderwijzeres aan de Paul Krugérstraat dezelfde, in omgekeerde volgorde. Voor lerares in de aardrijkskunde aan de Meisjes HBS wordt voorgedragen de heer J, O. M. v. d. Werf; voor tijdelijk leraar (es) aan die school: plant- en dierkunde mej. dra. M. L. W. Baron. Engels mej. H, van Laar. scheikunde mej. Ir. N. C. Hartmans, Duits dr. A. J. M. Bus, muziek mej. F. Kruy-t. Voor ■tijdelijk leraar (es) aan de HBS H Rijndijk: Nederlands de heer B. M. Noach, Engels mevr. dra. J. E. Wissen- burgh—Ravesteyn, natuurkunde de heer J. Stark. Voor tijdelijk leraar (es) aan het Gymnasium: Frans mej. dra, M. N. Baarslag; Nederlands en Geschiedenis dr. J J. Mak; oude 'talen en geschiede nis drs. P. H. L, Egigermont; Engels J. R. Bert-us. Als lid der Commissie van Schatting voor het Grondbedrijf wordt aanbevolen het atfredende lid de heer B. Buurman. Drie gedelegeerden voor de Ver. voor Sehoolkindervceding en -kleding zullen moeten worden aangewezen. DIVERSE VOORSTELLEN. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op het verzoek van bewoners van de Cosijnstraat om een sloot te demiten of pad en hek langs de sloot te herstellen; Voorgesteld''wordt te bepalen, dat.de herziening van het plan van uitbreiding voor de Roodenburgerpolder wordt voorbereid. De huurprijs voor het gebouw aan de Pieterskerkgracht, voor zover in gebruik bij de Meisjes-Gezellenvereniging, zal worden gebracht van f. 10 op f. 150, ter wijl alle kosten voor inwendig onder houd door de Ver. zal worden.gedragen. De bovenschool Paul Krugérstraat zal worden verhuurd aan de afd. Leiden van de Ned. .R.K, Volksbond voor f. 700. Het bedrag op de begroting uitgetrok ken voor pensionering, wachtgelden en verzekeringen zal met, f 27.758,23 moe ten worden verhoogd, te putten uit de post Vermakelijkheidsbelasting, die in plaats van de geraamde f. 100.000 f. 263.456,02 heeft opgebracht. Voorgesteld wordt de subsidie voor het Comité voor Vacantiebezlgheden va,n de jeugd te verhogen van f1980 tot f 2500. In diverse verordeningen wbrden enige nodig geworden wijzigingen voorgesteld. f2700 wordt gevraagd voor oprichting van een Montessori-kleuterschool in het schoolgebouw Schuttersveld. UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN DEN RIJN. Een record Het artikel bloemkool is de laatste tijd bijzonder gevi-aagd. Vrijdagmiddag werd op de veiling een record geslagen doordat de beste kwa liteit, IA, tot i'. 129.per 100 stuks no teerde. Wie zal dat betalen? NOORD WUKEIUIOUT Oranjefeesten Besloten ls de Oranje feesten te laten doorgaan, omdat reeds maanden allés ls-voorbereid. De muzikale rondwandelingen zullen vervallen. De kinder- en volksfeesten zullen doorgaan. Tijdens de feestdagen zal worden gecol lecteerd voor het R.K. Thuisfront en voor ,,Pro Rege", terwijl op de 2e feestdag om 7.30 uur een dienst in de R.K. Kerk wordt gehouden Voor behouden thuiskomst van de Jongens in IndlË. In de Ned. Hen'. Kerk zal dit ook geschieden op Zondag 31 Aug 'Voor het diploma coupeuse zijn ge- geslaagd de dames A. v d. Lans, J. v. d. 'Slot, C. Kortek'aas, T. Warmerdam. R. Zonneveld en G. v. d. Berg. VALKENBURG Burgerlijke Stand Geboren; Jannetje Maria Hermina, d. van J. van Dijk en C. v. d. Bent. Ondertrouwd:- Adrlanus ZWaan, 24 Jaar en Johanna Houwer, 21 Jaar. VOORHOUT Burgerlijke Stand Geboren; Bern ar- dlna G. A., d. van A. C. Dlemel en S. Olde Hantoe; Adrlanus C. H.. z. van K. Langeveld en J. H. C. Deters. Getrouwd: W. J. v. d. Hoeven, 44 Jaar en M A. Onderwater. 36 Jaar, WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt Zondag as. waargenomen door de doktoren Ten Kate en De Boer. Autodiefstal Ten nadele van I. S. B. werd van diens erf een auto gestolen. Distributiekantoor Ook het distri butiekantoor zal a.s. Maandag, de natio nale feestdag, gesloten zijn. De bloemententoonstelling De bloe mententoonstelling ten bate van de NI win georganiseerd door de afdeling der Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, ln samenwerking met Bloembollencultuur, wordt a s. Woensdag v.m. 10 uur door de burgemeester geopend. Sportsplinterp Ook de tweede wedstrijd, die Ajax ln Zweden speelde, eindigde in' een ne derlaag voor de Amsterdammers. Giste ren werd te Karlsstad met 62 verloren vaneen plaatselijke club. Ruststand was 40. Voor de internationale motorzes- daagse. die van 16 tot 21 September in Tsjecho-Slowakije wordt gehouden, zijn de volgende Nederlandse teams samen gesteld: Triumph, Van Rijn—Bovee—J Veer. Eysink. Renooy—Van Zijlaard- De Wit, Het team dat voor de zilveren vaas uitkomt: Roest, Van RiJssel en H- Veer. De spanning in de uitdagings matchdammen te Rijsburg blijft er goed in! Dank zij een blunder van Vletter wist. Leeuwenburg ook de vierde partij te winnen, zodat de stand thans 44 is geworden. Donderdag ajs. de vijfde ronde. SPORT GOLF. Golfweck te Noordwljk. De Palace- botel-wisselbeker werd gewonnen door dr. H. J. de Graaf,-die in de finale met 1 up in de laatste hole zegevierde over J W. Hen.ny. Dr. de Graaf speelde met een handicap van 20—18. de heer Henny met 12. De finale om de Van Heukelombeker 'dames) eindigde in een overwinning van mevr. R Sauter (15) met 5 en 4 cp Bsse. van Heeckeren. D, L. de Baat Doelman (20) won met 2 up de Bunn- beker om de beste score! tweede werd J. W. Henny (12) 1 down. De Helmhorst-beker kwam ten slotte m handen van J. W Henny (12) met 31. Hij werd gevolgd door F-. Schweers met 35. DAMMEN Teams van L.D.V. De samenstelling van de tientallen van LDV voor de ko mende damcompetltie luidt" als volgt:' le tiental: W. Heemskerk. B. Slegtenl horst. J Klinkenberg. M. Optendrees, P. v-d. Stel, J. Zaalberg," S. v.d. Wijngaard, A. Pronk Th. Uijttenbogaard. P. v. Leeuwen. 2e tiental:, I. Teleng, J. W. Huisman, W. Harland A. Sladek. W. Kleijn Sr., H. de Water. J. v.d. Mij. L^ C. Gerritsen. L. K, v-d Vlist J. A, Bernsen, 3e tiental: M. J. v. Houten, J, Vermeu len. M. v. Leeuwen, J. Molenaar, C. Klin kenberg. E. Klinkenberg. J. Dreef, W. Kleijn Jr., C. B. Janssens J- W. Free- ken. Het le tiental speelt in de Hoofdklas se NDB, het 2e en 3e tiental in de le klasse LDDB, De competitie begint on geveer half - September, Clubkampioen van LDV werd dit jaar in de Hoofdklasse. W. Heemskerk, ln de le klasse. P. v. Leeuwen en in de 2e klas se, J. A. Berfnsen CRICKET. Het programma voor Zondag en Maan dag luidt als volgt: lste klasse. HBSHaarlem (1 Sept.); SpartaVOC (3 Sept.). 2de klasse A: HCC 3—LCC, Quick— Kampong; QuickAjax (1 Sept terrein Roggewonlng); HCC 3CV'HW. 2de klasse B: ACC 2—Haarlem 2; LMCCHercules; SCHC-Crlc; Crlc-VRA 2 (1 Sept.); UVV—LMCC (1 Sept. terrein Hercules); SCHC—ACC 2 (1 Sept.). Diefstal van atoombom- geheimen. Te New York Is door het Federaal Amerikaans recherchebureau gearre steerd een zekere Frederick Kivi, we gens diefstal van „hoogst vertrouwelijke foto's" uit de atoom-energie-fabrieken te Los Alamos in Nieuw Mexico. De in Kivi's bezit gevonden foto's betreffen de samenstelling van verschillende ap paraten. welke by het onderzoek voor de vervaardiging van atoombommen ge bruikt worden. Republikeinse activiteit neemt toe. NEDERLANDS ACTIE-COMMUNIQUÉ TWederom 3 doden, 11 gewonden en 5 vermisten. Het officiële Nederlandse actie-com muniqué van heden meldt, dat de aan vallen op een Nederlands bivac en be schietingen van patrouilles voortdurend in aantal toenemen. Dit wettigt de conclusie, dat aan re publikeinse zijde nog steeds geen effec tieve maatregelen zijn genomen om aan de vijandelijkheden een einde te maken. Voorts maakt het communiqué melding van gebruikelijke beschietingen van Ne derlandse patrouilles en posten eh van aanvallen door formaties v$n de TNI. Bij Loemadjang werd een' aanval vani circa 200 man afgeslagen. De Nederlandse verliezen bedroegen: 3 gesneuvelden. 11 gewonden en 5 ver misten- Een poging van republikeinse zijde om net pompstation van de olie velden in het Palembarvgse in brand te steken, werd verijdeld. De saboteurs wer den verdreven. TERREUR IN ZUID-SLAVIE Dr. Matsjek. leider van de Kroatische boerenpartij, heeft te New York ver klaard. dat de democratische boerenbe- wegingen de landen van Oost-Europa zullen moeten bevrijden. Volgens Matsjek heerst in Joego-Sla- viê een terreur, erger dan de van de Ge stapo. Naar zijn schatting zou niet meer dan tien procent van de Joegoslavische troepen het regiem van maarschalk Ti to zijn toegedaan en zou het leger in geval van 'oorlog, niet vechten doch con tact zoeken met de democratische mach-», ten van het Westen. (Van onze Londense correspondent). Tom Williams, steevast gekleed ln zwarte jas, waarboven een hoge punt- boord, doet met zijn afgemeten stem en gebaren eerder denken aan een school meester ui't Dickens' dagen dan aan de moderne, radicale leider, die hij in werkelijkheid is. Hij is de bekwaamste minister van Landbouw, die Engeland ooit gekend heeft en de grote kampi oen van het Britse platteland dat in het verleden zo is verwaarloosd. Het industrialisme overschaduwde al les. Fabrieken en steden slokten een groot deel van het vruchtbare land op Tussen 1921 en 1939 trokken meer dan een kwart millioen mensen weg van de akker. Door het grootgrondbezit dat de idylle van de jacht in hoge ere hield, kwjfm het bovendien, dat enorme ter reinen fyraak blefen liggen. Engeland kon zich dat toen nog veroorloven, om dat het elders te kust en te keur voed sel kon kopen. Meer dan de helft werd dan ook ingevoerd. De rondsluipende duikboten maakten daar een einde aan. De productie van eigen bodem moest worden opgevoerd. Ip de oorlogsjaren werd het boerenbedrijf dan ook in ho ge mate gemechaniseerd. Het slaagde er in een derde méér dan in vredestijd af te leveren. Het nieuwe crisisplan be oogt ln de komende vier jaar anderhalf maal de vooroorlogse productie te ha len. De Engelse regering heeft, door alle partijen gesteund, van meet af aan het landbouwprobleem krachtig aangepakt. De nieuwe landbouwwet geeft alle be trokkenen een redelijke bestaanszeker heid. De boeren kregen gegarandeerde markten, op lange termijn, de arbeiders betere lonen. Dit was reeds een mijlpaal ln de trieste geschiedenis van Enge- lands'-boerenstand. Thans gooit de re gering er nog een schepje op. Zij be zweert de landbouwers uit de grond te halen, wat er in zit. De veestapel voor al moet zo hoog mogelijk worden op gevoerd, evenals de eierenproductie De grond met wat er op en er onder is be tekent thans Engelands waardevolste bezit. De landbouwindustrie krijgt even als het mijnbedrijf volstrekte prioriteit op het gebied van technische hulpmid delen en woningbouw. Zo hoopt men een maximum aantal arbeiders aan te trekken of te behouden, want daarmee staat of valt het plan. Vooral van de vrouwen hangt veel af. Verlaten zij het EEN UITGESTELD VERTREK. De Stoomvaartmij. „Nederland" deelt mede, dat het vertrek van het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" naar'In donesië, dat oorspronkelijk was vastge steld op 'gistermiddag vijf uur, maar dat wegens een defect in de machine kamer werd uitgesteld tot hedenmor gen c.a. 11 uur, nu wederom is uitge steld tot hedenmiddag c.a. 4 uur. Het schip zal dan waarschijnlijk voor IJmuiden in het Noordzeekanaal voor anker gaan en in de loop van de nacht, wanneer het getij gunstig is, uitvaren. iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiim""»»'|U" De krant voor iedereen. iiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiii AGENDA ZONDAG: Schouwburg: „Blonde Greet", 8 u. nam MAANDAG Schouwburg: Klllma Hawalana, 8 uur. Schuttersveld: RlngriJderiJ, 2 uur nam. Staüszaul„Pietje Bell". 2Vs. uur nam. Casino „Swiss Family Robinson" (alle leeft.) Zat., Zond. en Maand. 2l/2.-4 3/4, 7 en 9 1/4 uUr; overige dagen 2V27 en 9 1/4 uur. Lido „De Brief' (18 Jaar) Zat., Zond. en Maand. 2V2. 4J/2. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2V2 7 en 9 1/4 uur. Luxor „De zondë van Jody Norrls" (14 Jaar) Zon. en Maand. 2»£, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2\'2. 7 eh 9 1/4 u. Trianon „Grote verwaohtlngen" (14 Jaar) Zat., Zond. en Maand. 2 1/4, 4!/2, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2'^, 7 en 9 1/4 uur Rc.\ „Artistenleed" (14 Jaar) Zat., Zond en Maand. 2 1/4, 4Vfe, 7 en 9.1/4 u.; overige dagen 21/4 7 en 91/4 uur. Greenway „Vloeibaar goud" (18 j.) Zat 7 en 9 1/4-uur- Zond. 2'/2, 7 en 9 1/4 uur; overige dager 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Augustus-13 uur tot Zaterdag 6 Sep tember 8 uur waargenomen door de Apo theek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelminapark 8, tel. 26274. Maandag 1 September gaat. de nacht dienst ln om 13 uur. De geneeskundige Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van heden middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, Langezaal, êlmons en Vfirbrugge. Te Oegstgeest door dlr Hugenholtz, tel 2039Ö. De dienst der dierenartsen wordt waar genomen door de heren Ch. P. van O06- trom en H. J. Stol. platteland, dan gaan de mannen mee. Men moet het thans reeds met 26.000 werkers minder stellen dan in 1935, toen de productie nog zoveel kleiner was. Enige tienduizenden stevige, zonge bruinde meisjes van de Women's Land Army in haar groen-beige uniformen met grote slappe hoeden doen haar best, maar het is niet genoeg. Verder wer ken er meer dan 100.000 Duitse krijgs gevangenen in het boerenland. Velen mogen hier voorgoed blijven, indien ze van het landbouwvak een permanent beroep willen maken. Men wil thans zoveel mogelijk uitgeweken Polen, mén sen uit de D.P,-kampen en Europese vrijwilligers opnemen. Engelse boeren arbeiders zijn reeds vrijgesteld van mi litaire dienst. Een drastische maatregel is, dat de regering boerderijen kan confiskeren, indien de eigenaren onwillig of nala tig; zijn de nodige efficiency in hun be drijf toe te passen. Zo staan er lieden op de zwarte lijst, die kanariezaad te len ln plaats van voedsel. De regering gaat echter alleen In het uiterste geval over tot dwang. Zij wil zich zoveel mogelijk bepalen tot aan moediging door faciliteiten en subsidi ering. Er zal een reusachtige som voor nodig zijn voordat de productie vol gens het plan 100 millfoen pond ster ling per jaar meer zal opleveren. Ook zijn maatregelen genomen om tegen te gaan.' dat de grond nog langer voor fi nanciële speculaties kan worden ge bruikt. NADEEL VOOR ONS LAND? Het valt niet te voorspellen in hoe verre ons land nadelige gevolgen van dit Britse zelfvoorzieningsplan zal on dervinden. Het hoofddoel toch is be sparing van dollars. Indien echter de consumptie als gevolg van de daling van de levensstandaard zou verminde ren, is het gevaar van overproductie niet denkbeeldig. Onze export zou dan in het hart getroffen worden. Hierover valt thans natuurlek nog niets te zeg gen. Bepaalde kwaliteitsproducten, waarin Nederland is gespecialiseerd, zullen, zo. verzekerde men ons van des kundige zijde, waarschijnlijk altijd wel een markt in Engeland vinden. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Leiden brengen ter openbare ken nis dat de Gemeente Secretarie alsmede het Bureau van de Burgerlijke Stand op Maandag 1 September as. de gehele dag gesloten, zullen zijn. Lelden, 30 Augustus 1947. F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester. R. STRENG, Loco-Secretaris. Burgemeester en Webhouders van Lelden brengen ter openbare kennis dat het Stedelijk Museum „De Lakenhal" op Maandag 1 September as. alleen geopend, zal zijn des namiddags van 1 tot 5 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. STRENG, loco-Secretaris. MARKTBERICHTEN VLAARDINGEN 30 Aug. Besommingen: Kw 123 f.12 600; KW 109 f.3647. KATWIJK AAN DEN RLJN. 29 Aug, Groentenvelllng. Bloemkool 1A per 100 f.80—129, Idem 1 1.56118. Idem 2 f.44 48: waspeen 1 f. 413,75; Idem 2 f 3,25 5,25; rode kool f 17. kroten f. 77.50, Idem 2 f. 2.404,5ü' groene kooi f.13— 14,70; selderie f 0,50—3.50; herebonen f.62103; pronkbonen f.2743. stokbo*- nen f.4899; bospeen i. 2,8014,70- an dijvie f. 11,1016,60- snijbonen f.4477; rabarber f.33,10. spruiten f-3636,20; aardappelen f. 9.409.80. Idem Drielingen, f. 5—5,10. ROELOF ARENDSVEEN, 29 Aug Groen tenvelllng Augurken fijn f. 24, fijnbaster f. 7.50. grof f.3; stippel f. 1,301,35 per 25 kg; snijbonen f. 4,806,20:prinsebo nen f. 6.6011; dubb. stambonen f.3,20 6.40. spekbonen f. 3,804,70- pronkbonen f 2,202,50 per 10 kg; kropsla f. 1,60 20; kropslavellen f. 1623; andijvie f 6 13- peen f.6; komkommers f.611; kro ten f. 35; uien f. 1215; aardappelen f.47; meloenen f- 1660 per 100. aard_ beien f0,801,;0 per doosje RIJNSBURG, Groentenvelllng. Er was een grote aanvoer van groenten en de priizen waren zeer goed. De volgende prijzen werd besteed; Bloemkool I 0.50 1.00. Idem II 2070 ct. per stuk. Eigen heimers 810 ct.: Kroten 78 ct. per kilo. Peterselie. Selderij 35 ct.; bospeen 1520 ct. per bos. ROELOFARENDSVEEN. 29 Aug Bloe menveiling. Chrys. September Yellów 831 ct.; idem Wit 832 ct.; Chrys. Rayonant wit 511 ct'.; Idem geel 814 ct.. idem amber 714 ct.. Idem lila 511 ct.; Gold- vllnder 57 ct.; Am. Anjers 5080 ct.; Dahlia's 616 ct.; Anjers 612 ct.; Asters 726 ct.; Dwergasters 318 ct.; Gladiolen 1936 ctMontbretla 710 ct, IJMUIDEN, 30 Aug Binnengekomen 4 stoomtrawlers met f. 79.000 besomming- de motor loggers KW 107 met f.2449; KW 52 met f.2035; KW 210 met f.2548; de kust- vissersWR 7 met f. 1770; IJM 213 met f.764; IJM 249 met f.134: IJM 229 met f. 1234; IJM 81 met f. 1478; IJM 214 met f.2720; UK 202 met f.949: UK 172 met f.338; UK 35 met f.1127; UK 34 met f.119; UK 242 met f.2595; HD 245 met f 260; Vol 9 met f. 415; Vol 60 met f. 186. Aangevoerd 74?)0 kisten vis. Verse haring f. 14.5012.50, Alle overige vissoorten haalden de maximumprijzen. Van de haringvisserij kwam nog binnen de KW 229' met 364 kantjes volle en 131 kantjes maatjesharing en de KW 23 met 207 kantjes'volle. 229 kantjes maatjes ea 21 kantjes Ijle haring.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3