vcoom bcoeert ie teven 1 ;!0i$t öüotftnacht tnH óacfv i tnü crachixutt gevat, iïk ii helpen maclv*^ L Een net van over de Oceaan heel- WEERBERICHT Vijftien ton goud keert naar Nederland terug Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947 No. 26173 DAGBLAD Het recht zal zegevieren De Veiligheidsraad is bezig het restant prestige snel te verspelen! Zulks is het gevolg van' het feit, dat een spel wordt gespeeld met het recht, hetgeen zich gewoonlijk vroeg of laat ernstig laat gevoelen. Neem om te beginnen, de behandeling van de Indonesische kwestie. Waar de vraag, of de Veiligheidsraad al dan niet competent mag worden ge oordeeld, zich daarmede te bemoeiien, op zijn minst genomen ook voor de raad een vraag bleek te zijn, was het niet meer dan logisch geweest, die vraag te doen oplossen door het Internationale Hof vasj Justitie. Maar dan had de kwestie zelf voorlopig buiten behande ling moeten blijven en dat strookte niet met de politieke allures van<vele leden. Dientengevolge moest de rechtsvraag ter zijde worden gesteld. Hetzelfde beeld omgeeft de Engels- Egyptische aangelegenheid.. Is het verdrag van 1936 voor beide partijen al dan niet geldig, is hier de alles beheer sende factor, dus wederom een rechts kwestie van de eerste rang. Maar ook in deze twistvraag was er geen plaats voor beoordeling van wat recht is, want, wederom, dan" was het vraagstuk ont trokken aan een behandeling en dat paste niet in het politieke kader van verscheidene leden. Waar de politiek gestald wordt boven het recht, pleegt zich te zijner tijd steeds de weerslag te doen gevoelen ten gunste van het recht en zo zal het on getwijfeld ook hier gaan. En dat is maar goed ook. Alleen, de politiek ver liest dan daarbij geregeld veren en dat is iets, wat zich wreekt op het lichaam dat zich daartoe leende. De Veilighèidsraad is geworden tot een politiek' orgaan, dat maling heeft aan de rechtsvraag en daarmede graaft hij eigen graf. Het is droevig, dit te moeten consta teren, maar het is nu eenmaal niet an ders en wellicht kan het de organisatie van de Verenigde Naties ten voordele strekken, dit tijdig vast te leggen, voor en aleer deze órganisatie te gronde wordt gericht tengevolge van prestige verlies van het voornaamste onderdeel. Recht zal immers in iedere geordende maatschappij moeten domineren, wil deze niet ten onder gaan en vooral in de maatschappij der verbonden Naties, die juist het vaandel van het recht zo hoog moeten heffen boven alle«kwesties en dus ook boven politieke. Waar het recht wordt losgelaten, wordt over boord geworpen het eerst nodige. Zo wel in de binnenlandse als buitenland se politiek wordt dit, helaas, tegenwoor dig te weinig beseft. Tot schade van de menselijke samenleving in het ge- Dat het recht te weinig rekemng houdt met het gevoelsargument, is slechts een zwak verdedigingsmiddel. Het gevoel is immers altijd aan schom melingen onderhevig, het recht blijft ten eeuwige dage onveranderd geldig. Wie daaraan wil tornen, doet aan struisvogelpolitiek en ondermijnt de fundamenten van iedere vorm van ho gere orde. Het recht zal zegevieren! Het is de zinspreuk, die in tijden van verdrukking en onrecht de zedelijke moed geeft, dat onrecht te dragen. Welnu, het is de zinspreuk, die juist voor de Verenigde Naties ongerept gehandhaafd zal en moet blijven. Op straffe van zelfver nietiging Eisenhower ziet reeds twee kampen. Generaal Dwight Eisenhower, de Ame rikaanse stafchef, heeft tijdens een bij eenkomst van het Amerikaanse legioen te New-York kortweg verklaard, dat de wereld reeds in „twee grote kampen" verdeeld is Hij drong er bij de vergadering op aan haar steun te verlenen aan de al- gefnene militaire opleiding, welke de enige weg is om zich door een middel van «en sterk Amerika van de wereld vrede te - verzekeren. In de twee jaar na de beëindiging der vijandelijkheden heeft de geest van samenwerking ter rein verloren. Aan de ene kant staan de dictaturen, aan de andere de demo cratieën. Eisenhower wilde niet, dat men zijn woorden zou opvatten als zou hij van mening zijn. dat een wereld oorlog een onmiddellijke «reiging vormt. JODEN VAN DE „EXODUS" ZUL)LEN „GESELECTEERD" WORDEN. Generaal Bishop, plaatsvervangend leider van de Britse bestuurscommissie voor Duitsland, heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat de Joodse land verhuizers van de „Exodus", die de vol gende week in Hamburg verwacht wor den. „geselecteerd" zullen worden. De „refugie's" onder hen zullen in de Duit se economie ópgenomen worden en als Duitsers behandeld worden, terwijl de ..verplaatste personen" naar kampen als Belsen gezonden en ingescheven zullen worden voor officiële immigratie in Pa lestina. Voorts zullen transportmiddelen ter beschikking gesteld wordeh van de Joden, die het aanbod der Franse rege ring voor huisvesting in Frankrijk ac cepteren De „selectie" zal twee weken in beslag nemen en verricht worden door functionarissen van de internatio nale vluchtelingenorganisatie onder be scherming van Britse troepen. Na aan komst van de Joden in Hamburg zullen zij vervolgens per trein naar twee kam pen in "Üe buurt van Luebeck worden overgebracht. DROOG EN ZONNIG. De Bilt verwaobt tot Zondagavond: Heldere en vrij koele nacht met wei nig wind. Morgen overdag zonnig en droog weer met iets hogere temperatuur en in de namiddag matige wind tussen Noord en Oost, 31 AUGUSTUS. Zon op: 5.48 uur, onder: 1932 «or. Maan op: 20.01 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 4.10 en 16.24 uur. LEIDSCH .Telefoon Dir. e«n Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Uftden - Giro no.: 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Heimy Was bij Duitse invasie naar Engeland overgebracht. Op een speciaal afgebakende hoek van het platform op Schiphol land den gistermiddag vijf K.L.M.-vlieg- tuigen, die van het vliegveld Croydon waren opgestegen. Zij vervoerden 15 ton goud, in 267 kratten verpakt, bestemd voor de Nederlandse Bank in Amsterdam. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f. 42.500.000. Het betreft een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitse invasie in Nederland door de toenmalige Nederlandse regering zijn overgebracht naar Groot-Brittan- Sovjet-Unie ratificeert vredesverdragen Radio* Moskou meldt, dat de opper ste Sovjet gisteravond de vredesverdra gen met Italië, Roemenie. Hongarije, Bulgarije en Finland heeft geratifi- .ceerd. EEN „TAMME" ATOOMBOM. Het instituut voor wetenschappelijk onderzoek van de Amerikaanse com missie voor atoomonderzoek te Los Alamos heeft de ontwikkeling bekend gemaakt van een „tamme" atoombom voor het onderzoek naar de mogelijk heden om nuttige energie via kernsplit sing te verkrijgen. De bom brengt in te genstelling tot de „bom met vernieti gende uitwerking" een constante stroom snelle neutronen voort, die nodig is/voor experimenten, welke ten doel hebben de beste soort ketting-reactie voor de le vering van energie voor practische doel einden te bepalen. V.S. WILLEN VIERMOGENDHA)EN- CONFERENTIE OVER KOREA. De V.S. hebben verzocht om een vier- mogendhedenconferentie ter bespoedi ging va'n de onafhankelijkheid van Korea. Gesneuveld in Indië. De regering maakt met leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Koninklijke Marine: Mar. D. de Haan, uit Leeuwarden; korp. A. J. v.d. Moesdijk, uit Eiiïöhoven; mar. G. Paskamp, uit Dalfsen; mar. H, W. de Wilde, uit Dieren: korp. C. de Jager, uit Arnemuiden. Koninklijke Landmacht: tweede It. A. A. Brand, uit Nijmegen; sold, J. Bronshorst, uit Leidschen- dam; sold. P. A. M. van Rooy, uit Loon op Zand; sold. M. N. Schee pers, uit gem. Roosendaal-N. Nis pen; sold. P. J. Willems uit Oir-, schot; sold. J. te Paske, uit Am sterdam; serg. B. P. Corsten, uit Rotterdam; korp. L. van Strien, uit Rotterdam; sold. H. Berkel, uit Den Haag; sold, M. L. Boeschoten, uit Amsterdam; sold. M. Hoep, uit Zijpe; serg. W. Kool, uit Ellekom; sold. J, v, d. Brink, uit Veenen- daal; sold. A G. Polman, uit Eist; serg.-maj. G. Volbers uit Enschedé; jager H, Wolswjjk, uit Alphen a. d. Rijn; sold. A. Bijl, uit Zeist; sold. D. Damsteeg, uit Wllleskop; sold. P. C, Overmeer, uit Voor burg; sold. L. Benne, uit St. Maar ten; sold. C. W Eggenkamp. uit Leusden; sold. A. J. Foudraine, uit Goes; sold. A. Francke, uit Zoufce- lande; sold. J. C. Leegwater, uit Broek op Langendijk; sold. C. Ver hagen, uit Haarlemmermeer; serg. H. van der El, uit Rotterdam; 2de It. L. C. Haanen, uit Maastricht. Kon. Ned.-Ind. Leger: 1ste It. L. P. van Aarem; Tim. sold. S. Pati- nasarany; Ambon, sold. KI. Chr. Rinsampessy; Men. sold. C. Kala- wo; sold. Matsoepi; sold. Moh Sa- lim; sold. Nakam; korp. Sinal; Ambon, sold. S. M. Malawan; Men. sold. E. Soerentoe; korp. S. Trap man; sold. G. Simon; sold. H. E. Rabe; sold. H, Persfjn; Ambon, sold. H. M. V. Wattimury; Ambon, sold. C. Gerdinandus. BINNENLAND. BU K.B. is met Ingang va.n 1 Sep tember benoemd tot burgemeester der gemeente Wouw: mr. F. L. M. Hoebens, waarnemend burgemeester van de ge meente Mierlo Het bestuur van de „Tucht-unle", een federatie van 111 corporatieve en 507 persoonlijke leden heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning een brief geschrevenr waarin het de minister met de meeste aandrang verzoekt het verstrekken van extra-rantsoenen aan ouden van dagen en zieken op ruimer schaal te bevorderen dan door het minis teriële besluit van 15 Januari j.l. ter deugdelijke bestrijding van de zwarte handel. Bij K.B zijn benoemd tot rechts geleerd raadsheer in de bijzondere raad vin cassatie mr. J. K, Onnen en mr, F W Westerouwen van Mee ter en. belden thans vice-president van het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage. De Nlwin heeft duizend gTOte dozen kerstboomrverslerselen aangekocht, waar mee een paar duizend bomen van flii^ke afmetingen naar goeds traditie kunnen worden „<*pgetuigd". Met de „Sumatra", die op 20 Sept. a.s. naar Batavia vertrekt, zulln de dozen worden verscheept. Voorts zullen ook dit jaar Nlwin-kerstpakketten aa?i alle mil'+alren worden uitgereikt. Gisterochtend is op de Hengelose straat te Enschedé een personenauto, be stuurd door J. P. met grote snelheid tegen de gevel van een huls opgereden, waar de 53-jarlge schilder G J. Terbeek aan het werk was, De man werd op slag gedood. nië. Sinds 1930 heeft geen goudla ding van een zodanige omvang Groot-Brittannië verjaten. Toen de vliegtuigen op Schiphol wa ren geland, werd ogenblikkelijk een po- litie-cordon rond de machines getrok ken om de nieuwsgierige^.op een af stand te houden. De zware bewaking en de grote stilzwijgendheid- die met dit transport werd betracht,'deden op het vliegveld allerlei geruchten ontstaan. Zo wist men al spoedig te vertellen, dat er een belangrijke staatsman was aangekomen. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de K.L.M.. die de 267 kratten vervoerdeThet terrein op weg naar de Nederl. Bank te Am sterdam, waar het goud1 in' de kluis is opgeborgen. MAANDAG GEEN „L.D.". In verband met de viering van de Koninginnedag zal ons Blad a.s. Maandag niet verschijnen en zullen onze Bureaüx de gehele dag gesloten zijn. De Griekse crisis. TOCH EEN KABINET TSALDARIS De pogingen om een regering te vor men op basis van medewerking van ze ven partijen is- ten\slotte nog geheel mislukt. Tevergeefs isgetracht om op een bijeenkomst onder leiding van De- metrios Maximos te komen tot een over brugging van de meningsverschillen on der de zeven partijleiders. Daarop heeft Tsaldaris een kabinet gevormd. Behalve een. die onafhankelijk roya list is behoren alle ministers tot de Volkspartij. Naar verluidt, draagt dit kabinet echter een voorlopig karakter en laat Tsaldaris de deur open voor de an dere partijen om er aan deel te nemen. Men verwacht dat het beleid van de Volkspartij met betrekking tot de gueril la en de communisten „dynamisch" zal zijn. zonder rekening te houden met bui tenlandse reacties, zowel van het Sla vische blok als van de openbare mening in de VS. Het. enige punt, waarop Tsaldaris het Amerikaanse advies schijnt te hebben opgevolgd is de uitsluiting van generaal Zervas als minister van openbare orde. De Palestijnse kwestie. AANBEVELINGEN DER VN-COMMISSIE. De speciale commissie der VN voor Palestina hééft haar definitieve aanbe velingen voor de oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk gebaseerd op de be ginselen. dat het Britse mandaat zo spoedig mogelijk zal worden beëindigd en de onafhankelijkheid aan het land zo spoedig mogelijk verleend zal worden. Tien andere aanbevelingen van de commissie zijn: 1) De noodzakelijke overgangsperiode moet zo kort mogelijk zijn; 2) De organisatie der VN moet ver antwoordelijk zijn voor de handhaving van de orde in Palestina gedurende de overgangsperiode;* 3) De heilige plaatsen moeten bewaard blijven; 4) De algemene vergadering moet in ternationale regelingen treffen en ten uitvoer leggen, waarbij over het lot van 250.000 Joden die zich momenteel in ver- zamelcentra bevinden ten spoedigste moet worden beslist; 5) Bij de verlening van onafhankelijk heid moet in de eerste plaats gedacht worden aan het ingang verlenen aan democratische beginselen en bescher ming van minderheden; 6) De staat moet stappen doen om alle internationale geschillen zodanig te re gelen dat de internationale vrede en veiligheid niet in gevaar gebracht wor den; 7) Geweldmethoden moeten achter wege blijven; 8) De VN moeten er op aandringen, dat tijdens de overgangsperiode geen ge weld gebruikt wordt; 9) De economische eenheid is onont beerlijk voor het leven en de ontwikke ling van het land; 10) De oplossing van het Jopdse vraag stuk kan niet in Palestina gevonden worden. Tegen deze laatste aanbeveling werd door Guatemala en Uruguay bezwaar ge maakt, terwijl de overige aanbevelingen eenstemmig werden goedgekeurd. Gistermiddag werd bij de N.V. C. van der Glessen en. Zon en's scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel het stoomvrachtschlp „Stad Leiden" met goed gevolg te water gelaten. BUITENLAND. Een ernstig tekort aan energie ten gevolge van de droogte heeft er toe geleld, dat 25 percent van alle Oostenrijkse fa brieken ls gesloten. Gromyko heeft ter bijeenkomst van de werkcommlssle van de commissie voor de atoom-energie nog eens verklaard, dat de voorstellen, welke door andere leden van de commissie .waren opgesteld, volko men onaanvaardbaar waren. Naar officieel te Parijs werd bekend gemaakt, zal de Amerikaans-Brits-Franse conferentie over de Franse voorstellen be_ treffende de verdeling van steenkool uiti het Ruhrgebied 2 September a.s. te Berlijn worden geopend. President Truman zal Vrijdag a.s. tot de gezamenlijke zitting van het Braziliaan se congres het woord richten. „Manolete", Spanje's beroemdste stierenvechter na Josellto Belmonte, is bij het dodep, van zijn tweede stier aoor een stoot getroffen er. aan de bekomen verwondlngèn overleden. Manolete was ook de Óest betaalde stierenvechter van Spanje. Tegenover de pers verklaarde hij kort geleden, dat hij de wens koesterde zich spoedig terug te trekken „om eindelijk van het leven te kunnen genieten". Het 25 vertrekken tellende herenhuls „Sunninghlll Park" bij Ascot, dat door koning George van Engeland ten geschenke ls gegeven aan prinses Elisabeth en haar verloofde. Philip Mountbatten. om als toekomstige woning voor hen te worden ingericht.is ernstig beschadigd door een geheimzinnige brand, welke er in de af gelopen nacht ln gewoed' heeft. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Nederland en België leveren een gezamenlijke 'bijdrage. (Speciale reportage). Als in de prille morgen van 11 Sep tember te Rotterdam de trossen van het Nederlandse „weerschip Cirrus" zullen zy^vlosgesmeten, zal daarmede een nieuwe fase zijn ingeluid voor de beveiliging van het luchtverkeer over de oceanen! Amerikanen en Engelsen hebben al tijdens de oorlog een 22-tal weerschepen. verspreid over de Zeeën, gebruikt voor het doen van metereolo- gische waarnemingen en het verstrek ken van inlichtingen aan hun lucht eskaders en één ervan werd ten Zuiden van Sicilië door een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Uit de aard der zaak was die organisatie echter provisorisch en vrij. primitief en toen dan ook na de oorlog het luchtverkeer zich in waarlijk fantastische mate ging uitbreiden, zó dat er nu al ruim hon derd vaste luchtdiensten worden on derhouden over het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, heeft men te Montreal de koppen bij elkaar gesto ken om tot een organisatie op volko men moderne en wetenschappelijke ba sis te komen. Vijftien maanden nadien is Nederland in staat, in samenwerking met België, haar bijdrage tot die dienst te leveren en men heeft, naar de heer Eede van der Pais, directeur generaal van de Rijksluchtvaartdienst tijdens de gisteren gehouden proeftocht van de Cirrus verzekerde, bergen werk moeten verzetten om het zover te brengen. Dertien posten in totaal zullen er worden uitgezet op de Atlantische Oceaan; 7 door Amerika, één door Amerika samen met Canada, twee door Groot-Brittannië, één door Noorwegen samen met Zweden en Groot-Brittan nië, .één door Frankrijk en ten slotte dan één door Nederland en België. Dank zij een Amerikaans aanbod heeft men hier de beschikking kunnen krijgen over een Amerikaans oorlogs fregat, type destroyer. (92 M. lang en 11 M. breed) dat in Nederland van zijn bewapening is ontdaan en van de no dige wetenschappelijke instrumenten is voorzien om althans voorlopig de dienst te kunnen waarnemen. Geheel inge richt, zoals men zich dat zou wensen, is de Cirrus namelijk nog niet, zulks als gevolg van de korte tijd van voor bereiding en de moeilijkheden om aan de vereiste materialen te komen. Ter wijl de Cirrus echter de post in de Golf van Biscaje gaat betrekken en een Bel gisch schip wordt uitgerust om daar tijdig af te lossert, zal een tweede Ame rikaans fregat, de „Cumulus" omstreeks half September in ons land arriveren om geheel volgens de nieuwste snufjes te worden omgebouwd en geïnstalleerd! Beurtelings zullen Nederland en Bel gië voortaan ginds, in een de* woeligste delen van de Oceaan, dienst doen, tel kens voor een periode van drie weken. Met de uit- en thuisreis mee zullen de weerschepen derhalve regelmatig vier weken achtereen in touw zijn voordat de bemanning gelegenheid krijgt van haar zeer drukke dienst, die dag en nacht doorgaat, in het vaderland uit te blazen! BALLONNETJES OPLATEN. Populair gezegd komt het er op neer dat men zich op de weerschepen, die op een gebied van 10 bij 10 mijl blijven rondkruisen, onledig houdt met het tweemaal per dag oplaten van een bal lonnetje van circa een meter middellijn en a raison van honderd gulden per stuk! Maar men passé er vooral voor op, de waarde van dat werk te misken nen. Immers aan die ballon hangt een zogenaamde radio-sonde, een bus met een zendertje, welke tijdens de vlucht onafgebroken bijzonderheden seint om trent de temperatuur, de vochtigheid en de luchtdruk en aan de wetenschap aldus onschatbare diensten bewijst. Twintig minuten nadat de ballon uit elkaar is gesprongen, hetgeen soms op 10, soms op 20 K.M. hoogte geschiedt, hebben de metereologen van de Cirrus de feiten uitgewerkt en doorgegeven naar Schiphol, waar in diezelfde perio de inmiddels reeds de nodige stappen zijn gedaan om per telex de nieuwe weerberichten naar alle delen der aar de door te geven Voor de scheepvaart, maar in her, bijzonder voor de luchtvaart over de ©ceaan, moet die snelle berichtgeving van zeer grote waarde zijn en men ge looft dan ook dat de kosten van d>ze Internationale organisatie beduidend zullen worden overtroffen door de ba ten. welke er uit voort vloeien. Want niet alleen zal de veiligheid in belang rijke mate worden opgevoerd, maai bo vendien zal het een zeer grote bespa ring geven aan materiaal, aan benzine en olie, wanneer de vliegdiensteh steeds de meest economische routes (rustig weer en vooral wind méé!) kun nen uitzoeken Wat Nederland betreft heeft men verder het voornemen om t.z.t. net ocfenografisch onderzoek te hervatten, waaraan sinds de proeven mee de „Wil- lebrórd Snellius" in 1932 niets meer is gedaan. De Cirrus, die volgende week Woens dag uitvaart voor een driedaagse proef tocht, moet 14 September op haar post zijn. Het schip, dat een moderne radai- installatie aan boord heeft, met het radarscherm in het hoogste topje van de mast, staat onder commando van kapitein C. P. Groen en zal op zijn eerste reis 58 personen meevoeren, on der -wie echter diverse hoofden van dienst, die na de eerste tocht in Ne derland blijven. De Vrijdag gemaakte proeftocht uit Rotterdam over de Waterweg tot even buitengaats, waar een ballon werd op gelaten. werd o.m. meegemaakt door minister Vos, en de heren Eede van der Pals (dir. Rijksluchtvaartdienst), prof. Vening Meinesz (hoofddir. K.NM.L), dr. Slotemaker (onderdir. KIMj, Van 't Haaff (insp. generaal voor de scheep vaart), A. S. de Bats (voorz. van de weerschepen-commissie) en H. Baart (van de Belgische Ambassade). Een woord van bezinning. KONINGIN „BIJ DE GRATIE GODS". Er is twee jaar geleden een boekje verschenen met als titel „De Koningin sprak"; een verzameling van proclama ties en radio-toespraken van HM de Koningin gedurende de oorlogsjaren 1940—1945. Velen onzer hebben in deze donkere jaren vol spanning geluisterd naar de bekende bewogen stem door do aether; en wat Zij sprak, hoe goed was dat, hoe wèldoordacht, hoe voor treffelijk afgewogen naar vorm en stijl en inhoud. Wanneer wij deze toespraken nog eens rustig kunnen doorlezen en de be tekenis van deze woorden weer op ons laten inwerken, hoe kunnen wij dan van harte instemmèn met een zin van hen, die deze redevoeringen verzamelden in de aan het slot vermelde verantwoor ding: „Zij belichaamt voor ons volk het dierbaarste, wat het .aan geloof èn men selijkheid èn nationaal bestaan bezit, omdat Zij getoond heeft één te zijn met ons volk en omdat Zij regeert niet krachtens het geweld van een minder heid of van de terreur vgn de Gestapo, maar bij de gratie Gods. Op deze laatste woorden willen wij nu enige nadruk leggen, wanneer wij be denken. hoe morgen onze Vorstin Haai* 67e verjaardag viert. Er is nauwelijks in de geschiedenis van ons volk een vorstenleven te noe men, dat; zó bewogen >is als dat. van onze Koningin. Als er één ding door al deze jèren ons heel dudeljjk geworden is, dan is het dit, hoe Zij geregeerd heeft „bij de gratie-Gods". Wij weten maar al kte zeer hoe ge makkelijk dit een frase kan worden; een term,, die er nu eenmaal zo bijhoort, die boven elke wetgeving staat en die vermeld wordt in allerlei officiële stuk ken. Maar als er één is, die dat woord „gratie Gods" heel diep verstaan heeft, da.n is Zij het, Wier verjaardag voor ons volk morgen een innerlijk en dank baar feest is. Onze Koningin zelf is het (hoe fijn gevoeld!) die met het oog op de voor ons land en volk zo ingrijpende tyden en gebeurtenissen alle uitbundige feest- vertoon zoveel mogelijk wil vermijden. Zij, waarlijk niet de minste des Oran- je's!, beseft en wil ons doen beseffen (en hoe dragen al haar redevoeringen en toespraken uit. het voornoemde boekje er de duidelijke sporen van), hoe Haar leven en regeren alleen besloten is in Gods gratie, in Gods genade; niet om de menselijk gevonden trilogie van God. Nederland en Oranje weer eens extra aan te wakkeren, maar om met Haar gehele volk te verstaan hoeAwij alleen van Gods genade leven. Darhet God alleen ls, die Haar leven en het leven van ons volk in deze gebonden heid zo geleid heeft en dat er dan geen groter feest is om bij dit alles God te verheerlijken De persoonsvergoding, die de mense lijke verdiensten uitmeet, laten wij gaarne aan het heidendom over. Doch wij eren onze Koningin, omdat wij met Haar als lanu en volk verstaan willen een van de regels der tempel ieren van het oudé volk, dat slechts Gods genade kon leven: „En onze korilng is van Israels God gegeven!" w. H. K.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1