STADSNIEUWS RECHTZAKEN Laatste Berichten Kerkelijk Leven De viering van Koninginnedag. gewijzigde route van de optocht. De route, die de voertuigen en de rijverenigingen op Maandag 1 Septem ber, begeleid door muziek, zullen vol gen is nader vastgesteld als volgt: Hoge Rijndijk, Levendaal, Korevaar- straat, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Blauwpoortabrug. Steen- straat, Rijnsburgerslngel tot Schutters-- veld. Behoudens de muzikale rondgangen zullen alle vastgestelde nummers van het programma doorgang hebben. Jeugdwedstrijden zijn er die dag van 912 uur in de Professorenwijk en in het Haagwegkwartier en 's nïiddags van 2—5 uur op de Hooglandse Kerkgracht. Victoria Regia bloeit weer.' Heden- en morgenavond van 9-11 uur zal de Victoria Regia in de Hortus Bo tanicus wederom in bloei te bewonde ren zijn terwijl ook de Lotus in bloei prijkt. Waar, naar wij vernemen, de vorige week vele tientallen personen teleurgesteld huiswaarts moesten keren, omdat zij zich des avond n& de open stelling aan de Hortus vervoegden," zal deze aankondiging ongetwijfeld door velen met vreugde worden vernomen. OOK LEIDEN HEEFT EEN RADIO GRAFISCH BESTUURD MODEL VLIEGTUIG. Na de reeds meej-dere malen gepubli ceerde berlohten over een radiografisch bestuurd modelvliegtuig van de heer Valk uit Voorburg, dat echter nog steeds niet zijn eerste vluéhten heeft gemaakt, is het interessant te weten, dat ook Leiden een radiografisch bestuurd ben zinemotorvliegtuig binnen zijn muren heeft. Het betreft hier een besturing op af stand met behulp van twee zenders en ontvangers, waarbij de ene dient voor het bedienen van het richtingsroer en de andere voor het Verstellen van het hoogteroer. Deze uitvoering is moge lijk geworden door het gebruik van ul- tralichtgewicht-ontvanginstallatles in het vliegtuig, welke slechts één enkele radiobuis vereisen. Deze uitrusting is eigendom van de Technische Staf der Nederlandse Pad vinders, en zou zijn eerste demonstra ties geven op de Wereldjamboree te Moisson. Tijdens het vervoer daarheen is ondanks alle voorzorgsmaatregelen de invloed van het transport zodanig ge weest, dat van een goede demonstratie niets is gekomen. O.a. is een der kostx' bare ontvangbuizen gebroken en hét düurt wel weer even, alvorens een nieu we buis uit Amerika is ontvangen ."-De gehele apparatuur wordt echter, hoe wel hij momenteel niet kan funtioneren thans opgésteld op de tentoonstelling Nederland in de Lucht bij Vroom en' Dreesmann, zodat het Leidse publiek althans een indruk kan krijgen, van wat met een dergelijke apparatuur be doeld wordt. Wat de plannen voor de toekomst be treft, ligt het in de bedoeling van de Staf, om, ten einde ervaringen op te doen, deze winter een niéuw te ontwer pen zweefmodel met één der ontvan gers uit te rusten, welke het richtings roer zal bedienen, wat verreweg be langrijkste is, daar men hiermede weg vliegen in voldoende mate kan verhin deren. De uit- Amerika bijgeleverde roer- motoren. welke hun energie krijgen van rubberstrengen in de romp gelegen, blijken reeds bij eerste kennismaking te zwaar, en zullen vervangen worden door Zwitserse electromagnetische roer motoren, die slechts 50 gram wegen. Pas daarna zal de radiobesturing wor den gekoppeld met een modelvliegtuig, aangedreven door een verbrandingsmo tor. Hedenochtend bezochten twee pers chefs van de Franse padvinders, de he ren Maurice Bood en Gillis Schaeff, de luchtvaarttentoonstelling, waar zij met grote belangstelling het tentoongestelde materiaal in ogenschouw namen. BONKAARTEN IÏALEN. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn morgen aan de beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft tussen 42..000 en 45.000 (overleggen de Tweede Distribu tiestamkaart en de tltelstrook van de •bonkaart 709, waaraan zich de inwisse lingsbon bevindt). IN LEIDEN KOMT EEN KLEERMAKERSOPLEIDING. Reeds geruime tijd geleden, kwam te dezer stéde de wens naar voren, een kleermakerscursus te openen. Hiervoor zijn bijeenkomsten geweest van werkne mers organisaties en alle werkgevers te Leiden. Uit deze besprekingen is een commissie ontstaan, waarin zitting hebben: drie vertegenwoordigers van werknemersor ganisaties, drie van werkgeversorganisa ties en de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. De secretaris de zer commissie is de bedrijfsleider van Peek en Cloppenburg de heer Van Zui den De commissie heeft besprekingen ge voerd met de vakgroep in Den Haag, om de cursus van hen te doen uitgaan. Daar de vakgroep de zaak nogal toaineert, heeft, men maar zelf een oproep aan de Leidse kleermakers en adspirantkleer. makers gericht waarop met veel in stemming is gereageerd. In September zal het gezelschap bijeen geroepen worden om nadere besprekin gen over de eventueel op te richten cur sus te Leiden té voeren De firma Peek en Cloppenburg heeft reeds toezegging gedaan, haar eigen atelier met de bijbehorende machines ter beschikking van de cursisten te stel len. I-Iet is de bedoeling wanneer overeen stemming wordt bereikt, de cursus in, October reeds te laten beginnen, BUURTVER. „RODOU"-VREEWIJK. Gisteren maakte de buurtvereniging ,.Rodou"-Vreewijk met de kinderen een rondvaart over de Kagerplassen. Het weer was gunstig, zodat de kinderen een gezellige middag hebben gehad. Aan restaurant „Het Kompas" werden ver snaperingen rondgedeeld. Een en ander was georganiseerd ter compensatie van de beperkte Koninginnefeesten, Het, be stuur kan wederom op een geslaagde middag terugzien. „OUDE VINK" HEROPEND. Het café-restaurant „De Oude Vink" (anno 1423! L dat in Februari 1845 door een bombardement totaal vernield werd, is zij het on bescheidener schaal herbouwd en dezer dagen weer vo'or het publiek opengesteld. Paul Krugerschool opent half September. HET GEBOUW. DAT BIJNA 3 JAAR GESLOTEN WAS, GEHEEL GERESTAUREERD. De openbare lagere school aan de Paul Krugerstraat, welke in verband met de oorlogsomstandigheden en de kolennood. in November 1944. moest worden gesloten en waar sedert dien op ergerlijke wijze is huisgehouden, zal na algehele re stauratie half September worden heropend. Met de wederopenstelling van deze school zullen alle leerlingen der open bare scholen te dezer stede wederom „in eigen huls" zijn teruggekeerd. Ge durende al die tijd vonden de kinderen een gastvrij onderkomen in de school V.G-L.O. aan de Oude Vest. De school, welke, zoals gemeld, In No vember 1944 wegens kolenbesparing moest worden .gesloten heeft nadien ook ernstig te lijden gehad van het bom bardement van 11 December in dat. jaar toen bommen o a- ook vielen in de Lop- senstraat en de Morschsingel Nagenoeg alle ruiten der school werden bij dit bombardement verbrijzeld. Ondanks de maatregelen, welke in 'die tijd genomen werden om het inwendige van het ge bouw voor de sloo pte behoeden zo werd zelfs de trap welke tot de bo venverdieping toegang gaf verwijderd heeft men niet kunnen verhinderen, dat vrijwel al het hout waaronder om. 40 deuren, uit de school werd gesloopt. Het. bleef hiertoe echter niet beperkt. Ook de 120 schoolbanken vonden hun weg naar de noodkachel. terwijl de nog aanwezige kolenvoorraad werd weggehaald. Ten slótte heeft men zich nog „ontfermd over het sanitair, terwijl tevens het te gelwerk werd vernield. Gelukkig heeft men destijds de leermiddelen en al het plaatwerk uit de school nog kunnen „redden". Ten einde paal en perk te stellen aan al deze vernielingen is men er toe over gegaan om het gymnastieklokaal dei school voor woonruimte af te staan op welke wijze men tevens meer toezicht verkreeg. Direct na do oorlog heeft het gemeen tebestuur plannen geraamd om de schooi te Hoen restaureren, een restauratie waarmede uiteraard zeer hoge kosten waren gemoeid hp Zoals bekend verleende destijds ae raad zijn toestemming om voor deze re stauratie een bedrag van f. 44.800 be schikbaar te stellen. „«-„«oir De materiaalschaarste was ooi zaak, dat niet direct met de restauratie kon worden begonnen maar thans is men dan toch zover, dat over enkele weken het schoolgebouw wederom in gebruik kan worden genomen Voor het. h°°fd der school de heer J Fluiit die zulk een lange tijd uit zijn school verdreven is geweest maar ook voor de vele ouders In deze volkiljke buurt die zeer binnenkort hun kinderen weer 'dicht bij huis op school weten be tekent de weder-ingebruikneming van dit schoolgebouw ongetwijfeld een vreugdevolle gebeurtenis. En thans nu de omstandigheden wederom zoveel gun stiger zijn geloven wij zeker, dat allen zullen medewerken om deze prachtig gerestaureerde school een „tweede on- deWelUchttedat dan ock in de toekomst wil menen te weten dat in deze ricn- ting reeds pogingen worden aangewend in deze school nog eens een kleuter school kan worden ondergebracht OL in deze omgeving een niet overbodige luxe ned. rode kruis. 15-Jarig bestaan van de afdeling Leiden Op 28 November zal het 15 laar ge leden zijn. dat de afdeling Leiden van het Ned- Rode Kruis werd opgericht. Ter gelegenheid van dit derde lustrum is een Commissie gevormd, die een en ander feestelijk hoopt te herdenken. Behalve een feestavond zal er ook een E.HB.O.-wedstrijd plaats vinden. De feestcommissie is als volgt samenge steld: Dr. v. Dongen, ere-voorzitter, c. de Koning, voorzitter; J. P Crama, Van Lennepstraat 2, secretaris; J. v. Gent penningmeester; H. v. Veen, V. d. Wey den en mevr. De Wit en mej. Eradus, commissieleden. De wedstrijd-commissie bestaat uit de heren Kordelaar, P Phillippo. l. Phll- lippo, J. Crama en de dames Iterson en Houthoff en de Wandelsportcommissie uit de heren J. v. Gent, H. v. Veen, v. d. Weijden en de dames Havenkom en Paszak. 40-jarig jubileum. A.s. Zaterdag zal de heer A. J. Stark, bedrüfschef der Sted. Lichtfabrieken, het feit herdenken, dat hij voor 40 jaar bU dit bedrijf zijn intrede deed. Ter ge legenheid van dit jubileum zal de heer Stark die ochtend worden gehuldigd. Diezelfde dag zal de heer J. Ligtvoet het feit. herdenken, dat hij voor 40 jaar als stoker zijn intrede deed bij de Pot tenbakkerij v.h. Gebrs. Splinter aan de Rijnkade 7. Gedurende die tijd heeft de jubilaris verschillende patroons gehad, o.w. de heren Splinter, Stouten en thans de heer B. Lammens. De Buurtver „Haag^vegkwartier" organiseert ter gelegenheid van de Koninginnefeesten op a.s Maandag een ballonnenwedstrijd voor kinderen van 4 en 5 jaar! haagse POLITIERECHTER. H K. uit Boskoop zou er niet zo heel veel beter van geworden zl|n. toen hil een clandestien geslachte pink vervoerde. De opdracht er toe was hem door de eigenaar van het dier gegeven, nadat een ander voor de clandestiene slachting had gezorgd. En daarvan wist K wel af. De Officier bit de Haagse politierechter be toogde dat men op het platteland de clandestiene al achter 11 nog steeds zo erg niet blijkt te vinden. En daarom zullen strenge straffen nodig zlln; hit vorderde tegen verdachte twee maanden gevange nisstraf. Dat vond K. wel een beetje erg, en de rechter was het blltkbaar met hem eens. Hij veroordeelde tot f. 75 boete of 1 maand hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met twee laar proeftild Er was door W. v. d. V. te Alphen aan den Rlin schapenvlees gekocht, hetgeen in strlld gebeurde met de distributiebe palingen, om welke reden de Officier te gen verdachte f. 50 boete of 25 dagen hechtenis vorderde. De rechter volstond met f 40 boete of 20 dagen hechtenis. S, de R. te Noordwljk had tabak ln zijn bezit gekregen, waarvoor geen bonnen v/aren gegeven. Voor deze zwarte affaire vorderde de Officier f. 100 boete of 30 dagen hechtenis en verbeurd verklaring der tabak. De rechter veroordeelde con form die els. N de R- ce Leiden had handig willen zitn. toen door ambtenaren in de trein een contróle werd uitgeoefend. Want, de R, had een flinke hoeveelheid textiel punten bij zich. die hij Juist ln Sittard had gekocht, en hit liet snel de punten op de gTond vallen. Een aantal hield hit in zün zak, hetgeen hem noodlottig werd. De Officier vond voor verdachte als zwarte handelaar veertien dagen gevan genisstraf nodig waartoe de rechter ver oordeelde. Schermutselingen duren voort. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM. Diefstal opgehelderd Maandagmor gen werd aangifte gedaan van ont vreemding van een electro-motor bij de bloemist N„ bij wie twee weken geleden eveneens een electro-motor was ont vreemd. Door nauwkeurig onderzoek der politie is het mogen gelukken de daders op te sporen. De motoren zijn in be slag genomen en aan de benadeelde te rugbezorgd. Verdronken Dinsdagavond is het zes-jarig zoontje van de heer B in een sloot aan de Nieuwe Weg verdronken. KATWIJK AAN ZEE. Duinbrand door onvoorzichtigheid Door het onachtzaam omgaan me: \uur ontstond gistermorgen achter de cantme een grot: 'duinbrand De sergeant W C. Boer met enige manschappen en de toe gesnelde brandweer wist gelukkig de brand nog te blussen voordat deze een cata- strophale omvang had aangenomen VOORSCHOTEN. Distributiekantoor 1 Sept. gesloten In verband met de Nationale Feestdag is het Distributiekantoor op Maandag 1 September a.s.' voor het publiek ge sloten. FAMILIEBERICHTEN AïTLEKND AAN ANDERE BLADEN. GeborenThoe Schwartzenberg en HohenlansbergAndreae, z„ Dordrecht; HoitlngQuerngester, d., Nieuweramstel; KerkVersteeg, z., Hilversum; Heldring Meeuwen, z.. Curasao; VeermanHoek. z., Batavia. Getrouwd": A. van Maaren en J. Hak, Rotterdam- J. F. van Kammen en B. Schoonen, Rickmansworth (Engeland); A. D. Duyfhulzep en L. Boyd, New York; G. Kass en A. J. van Voorthulzen, Hilver sum; B. E Joëls en J. Kan. Amsterdam; B. Stokvis en J. Warnaar, Amsterdam. Overleden'. P. van der Hout, m., 39 jaar, Rotterdam; K. Vroom, m.. 13 Jaar, Rot terdam; A. C. B. Teljer, m.. Groningen; F, J. Moene. vr., 61 Jaar, Brielle; B. Bak huizen. m., 60 Jaar. Amsterdam; C. P. Verhage, m.. 32 jaar. Den Haag; A. Borger- ding, d„ 2 jaar, Haarlem; J. H. de Graaf, m., 62 Jaar, Amsterdam; T. Wltteveen m., 55 Jaar, Leeuwarden; D. Helle. m„ 55 Jaar. Amsterdam. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN27 Aug. Bloe menveiling Asters 217. Dahlia's 212, Hellanthen 7—13, Anjers 3—14, Gladio len 062, Ohrys. Bruin 1222. Septem ber Yellow 13—26. September Wit 13— 22, Rayonant Wit 7—12, Geel 8—12, Lila 6—11 Amber 9—13. KATWIJK a. d. RIJN. 27 Aug. Groen- tenveillng. Bloemkool I A 65.00108.00; idem I 44,0086.00; Bospeen 14.3021.30; Waspeen I 6.60—17.00; idem II 4.509.00; Kroten 6-508.00; Selderie 0.503.30; Pe_ terselle 1.301.90;- Rode kool 17.00; Stok- bonen 37.0098 00; Hei'ebonen 71.00 82.00; Snilbonen 19 0023 00; Pronkibonen 35.00—35.20; Sla 10.00—14.80, Idem II 3.30; Uien 5.00—'14.00; Andijvie 13.0016.70; Aardappelen Bonken 5 007.20; groten 9.80—12.20; Drielingen 4.20—5.80. ROELOFARENDSVEEN, 27 Aug. Gr oen- tenvelling. Augurken fijn 19.76; idem flj-n- baster 7.75; Idem gTOf 3.00; Idem stippel 1.35 per 25 kg. Snijbonen 2.805.10; Prin sebonen 4.808.00; Dubb. stambonen 3.20 6.20; Pronkbonen 2,202.60; Spekbonen 0.604 10 per 10 kg. Kropsla 1.60—19.00; Andijvie 8,0013.00; Tomaten A 16.00 18 00; idem B 16.00—18.00; idem C 16.00, idem bonken 14.00; Aardappelen 5.006.00; Kroten 3.005.00; Meloenen 19 0059.00; Peen I 6.60; Idem II 3.60; idem in/IV 3.00. IJMUIDEN, 28 Aug. Besommingen: 4 stoomtrawlers f. 28.500; 1 motorlogger verse haring KW 227 f. 11.240; kustvlssers UK 60 f. 1800; UK 4 f. 1460; UK 76 f. 1780; UK 119 f.570; UK 45 f.1250; UK 51- f 1260; UK 168 f 900; UK 77 f. 2180; UK 42 f.1570; UK 87 f.860; UK 141 f.1650; UK 1 f. 1400; UK 28 f. 870. WEDEROM 2 DODEN 8 GEWONDEN AAN NEDERLANDSE ZIJDE. Het officiële actie-communiqué van heden meldt, dat Nederlandse patrouil les in de bevrijde gebieden wederom herhaaldelijk beschoten zijn. Op enkele plaatsen voerde de T.N.I, georganiseer de aanvallen uit. De Nederlandse ver liezen bedroegen gisteren twee gesneu velden en acht gewonden. In West- Java nabij de Wijnkoopsbaai traden Ne derlandse troepen tegen TJNJ.-troepen op, die in dat gebied opereerden. Ten Oosten van Cheribon viel een groep van dertig Zasjkars in dé nacht een Neder lands bivak in SIndanglaoet aan. Hier bij werd gebruik gemaakt van automa tische wapenen en mortieren. De aan val werd afgeslagen. Ten Westen en Noordwesten van Tasikmalaya werden opererende formaties van de T.N.I. door Nederlandse troepen verrast en met zware verliezen verdreven Ook ten Zui den van Soemedang en Kadipaten wer den aan republikeinse troepen verlie zen toegebracht. Ten Zuiden van Sin- gaparna in West-Java heeft een 75 man sterke T.N.I.-groep een Nederlands de tachement aangevallen. De aanval werd afgeslagen. Ten Zuiden van Tjomal in Midden-Java werd een Nederlandse patrouille door een groepvan 30 man aangevallen. De aanvallers werden ver jaagd. Ridderkruisdrager Mooyman weer gearresteerd. De beslissingen van de Veiligheidsraad. PREDIKBEURT Boskoop Geref. Gem.: Hedenavond 7.30 uur cand. Ohr. van Dam uit Gouda. Ned. Herv. kerk Beroepen te Emmer- Compascuum J. Kramer te Nleuw-Bul- nen. Te Ugchelen J. A Visser te Lathum. Aangenomen naar Augustlnusga (toez.) L. Hylarldes te Paesens, die bedankte voor Oosterbierum toez). Bedankt voor Haarlem (vac. I. P. v. d Waal) B v. Glnkel te Amsterdam-West. Geref. kerken Tweetal te Dokkum (vac. dr. J. H Kroeze) S. G. Bloem te Hoogketk en W, Feenstra te Hllum. die het beroep ontving. Beroepen te Pesse E. Verburg te Per nis Te Ooltgensplaat Th. Struys, cand. te Rotterdam. Te Urk (vac. G. Spllker) E, I. F. Nawiln te Kampen Clir. Geref. kerk Beroepen te Almelo D H. Blesma te Drogeham. Bedankt voor Ede J, v. Doorn te Urk. Per skymaster keerden op 26 Augus tus uit Indië terug van hun bezoek aan de Protestantse kerken aldaar: ds. W. R- Zeydner praeses van de Generale Synode der Ned Herv. kerk en ds- A, W, Brink, predikant in algemene dienst voor de geestelijke verzorging van gere- p a trieerden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 28 Aug. In afwachting van mededelingen om trent de kabinets-vergadering nam het publiek ten opzichte van de effecten beurs een afwachtende houding aan en er was dan ook een groot, gebrek aan orders, met het gevolg dat de handel van zeer geringe afmetingen was. De hoofdkoersen van de toonaangevende aandelen waren vrijwel alle iets lager dan de vorige slotprijzen; verschillen van betekenis vielen echter niet op te merken. Ook in de vrije handel bleek duide lijk, dat het publiek zich afzijdig wens te te houden, maar desniettemin drup pelde nog enig aanbod door, zodat de koersen een kleinigheid naar beneden gingen en bij het slot werd gehandeld op ongeveer het laagste punt van de dag, terwijl de koersen bij het scheiden van de markt merendeels tevens iets lager waren dan gisteren bij het slot Grote verliezen werden echter niet ge leden De-industriëlen van minder cou rante aard waren zeer stil Bankaan delen vrijwel onveranderd D- Ameri- keans* markt gaf nauwelijks affaire t" zien Ove1- het algemeen waren de koersen een fractie late- De heleg- g:"gsmarkt was eveneens -eer stil D Nederlandse staatspapieren waren nau welijks prijshoudend. Gen. en Prov obligaties lagen goed in de markt. IJZEREN TRALIES INPLAATS VAN IJZEREN KRUIS. Naar wij vernemen is de „drager van het ridderkruis van het ijzeren kruis", „drager van het ijzeren kruis eerste en tweede klasse", „voormalige Ro^ten- fuehrer der SS" Gerardus Leonardus Mooyman hedennacht te Millingen, ten Zuiden van de Rijn op de grens van Nederland en Duitsland gearresteerd. Mooyman was in de nacht van 20 op 21 Februari j.l. uit het internerings kamp te Delft ontvlucht. Hij heeft zich, naar is gebleken, toen naar Duitsland begeven. Daar heeft hij in de mijnen gewerkt. Naar hij voorgaf, liet het eten er te wensen over en daarom keerde hij naar Nederland terug. Hedenmorgen arriveerde hij te 's-Gravenhage, waar hij is opgesloten ^in de strafgevangenis. Nederlandse diamanten uit Duitsland terug. TER WAARDE VAN 17.000 KARAAT. De United States Information Service deelt mede: „Het Ameri kaanse militaire bestuur in Duits land heeft heden bekend gemaakt, dat een hoeveelheid diamant, ter waarde van 17.096 karaat, die door de Duitsers in 1944 uit de kluis van de Amsterdamsche Bank te Arnhem is geroofd, geïdentificeerd is en aan de Nederlandse regering wordt teruggegeven. De diamanten, waarvan de waarde millioenen guldens bedraagt, zijn onder een militair geleide, samengesteld uit Amerikaans en Nederlands personeel, naar Nederland teruggezonden. De diamanten zijn in Mei 1945 ont dekt in een zoutmijn te Stassfurt, waarheen zij uit Berlijn waren overge bracht. De officiële overdracht zal hedenmid dag geschieden ten kantore van de Am sterdamsche Bank te Amsterdam. HADJI AGOES SALIM NAAR DJOKJA Volgens het republikeinse persbureau Antara is Hadji Agoes Salim door de republikeinse regering uit New York teruggeroepen voor het uitbrengen van verslag. Nadat het republikeinse kabinet gis teravond had vergaderd, hebben welin gelichte klingen medegedeeld, dat de republikeinse regering nog niet besloten had of zij Australië, Polen of Syrië zou benoemen voor de commissie van drie tot oplossing van het Indonesische con flict. Zij wacht op het advies van Sjahrir. BURGEMEESTERS VAN ZEIST EN HEUSEN BENOEMD. Bij KJB. is met ingang van 16 Septem ber 1947 benoemd tot burgemeester der gemeente Zeist: mr, A. P. Korthals Al- tes, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der ge meente Markelo. Tot burgemeester van Heusen is benoemd de heer A van Delft. HET ONGELUK IN DE MAASTUNNEL. De 41-jarige motorrijder A. Bouw, ser geant-majoor bij de onderzeedienst op Waalhaven, wonende te Schiedam, die Dinsdagmiddag in de Maastunnel tegen een autobus reed en ernstig gewond in het havenziekenhuis werd opgenomen, is daar ln de nacht van Dinsdag op Woensdag overleden. Zijn duo-passagier was zoals gemeld, op slag dood. DE MENING VAN DE HEER J. SCHOUTEN. „Regering had geen gevolg mogen geven aan wens tot staking der vijandelijkheden". Naar aanleiding van de resoluties in de Veiligheidsraad betreffende Indone sië. heeft het ANP zich ook gewend tot de heer J. Schouten om zijn oordeel en dat zijner partij hierover te vernemen. (Zie hiervoor ook op pag. 1 van dit blad) De heer Schouten formuleerde zijn mening als volgt: „Met de regering ben ik van gevoelen dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is tot hetgeen hij terzake van Indië heeft gedaan. Het is diep te betreuren dat deze raad zich niet gehouden heeft aan wat. rechtens voor hem geldt. Wie het pad van het. recht verlaat, wordt be trokken bij willekeur en machtsmisbruik. De Veiligheidsraad heeft zich thans niet in dienst gesteld van het Volkenrecht, maar van machtspolitiek in de onguns tige zin van het woord. Ik yrees zeer, dat daaruit nadelige gevolgen zullen voortvloeien èn voor de verhoudingen in de Verenigde Naties èn in de Veilig heidsraad, In geval omtrent zijn be voegdheid twijfel gerechtvaardigd werd geacht, had de Raad zich moeten ge dragen naar regel: in twijfel onthou ding, en 'alle maatregelen moeten tref fen, welke ln de weg,-van recht tot op heffing van die twijfel hadden kunnen leiden. De stopzetting der politionele maat regelen in Indië was en wordt steeds meer noodlottig, zeer in het bijzonder voor de volken en de verdere bewoners van Indië. De Veiligheidsraad draagt voor deze gang van zaken een grote verantwoor delijkheid, welke zwaarder is. omdat hü zich niet ernstig heeft afgevraagd, welke gevolgen uit zijn bemoeiingen konden, om niet te zeggen moésten voortvloei-en. De regering had aan de wens van de Veiligheidsraad om de politionele maat regelen te staken .gelet, op haar rechts plicht en hare verantwoordelijkheid, geen gevolg mogen geven. Ook thans heeft zij zich naar die rechtsplicht en die verantwoordelijkheid te gedragen. Voor het overige wens ik mij op dit moment nog niet verder over het. rege ringsbeleid ten aanzien van Indië uit te laten, omdat mag worden verwacht, dat op zeer korte termijn de regering daaromtrent een verklaring zal afleg gen". BRAND IN DE „WOESTIJN,,. Tussen Oosterland en Sirjansland, enige K.M. van Bruinisse (Z.) bevond zich nog een perceel bos, dat aangeduid werd met de naam „woestijn". Het had de inundatie overleefd, daar het gele gen is op de hoge zandgrond op een plaats waar in vroeger eeuwen een zandplaat moet zijn geweest. Het was eigenlijk een soort natuurreservaat van wilde dennenbomen en doornstruiken, die men, behalve in de duinstreek, ner gens elders hier aantreft. Dezer dagen is dit plekje, dat als een oase gelegen was in de boomloze vlakte van Duiveland door brand grotendeels verwoest. Daar water ontbrak, mocht het eerst na veel inspanning gelukken het vuur met zand J-« blussen. De staking bij de fabriek Holland. 240.000 BRODEN DREIGEN VERLOREN TE GAAN. De tarwe, die in de molens van de meelfabriek Holland te Amsterdam ligt te wachten om gemalen te worden en tengevolge van de Maandag geprocla meerde staking niet in bewerking is ge nomen, dreigt verloren te gaan. Het betreft hier een hoeveelheid van 160 ton graan, waaruit 240.000 broden kun nen worden gebakken, d.w.z. voldoende om tweederde van de dagelijkse Am sterdamse behoefte te dekken. De di rectie deelde mede, dat de stakers he denochtend een aantal leden van het kantoorpersoneel aanvankelijk de toe gang tot de fabriek hebben belet uit vrees, dat deze voor het maalproces zouden worden ingeschakeld. De direc tie overweegt echter geen tewerkstel ling van kantoorpersoneel in de fabriek. Zij heeft zich gewend tot het hoofdbe drijfschap in Den Haag met het ver zoek ten spoedigdste arbeiders ter be schikking te stellen, opdat haar bedrijf, dat een zeer groot gedeelte van het Amsterdamse meel voor de bakkerijen levert weer zal kunnen draaien. Reeds thans' zijn de voorraden van enkele bakkerijen zodanig geslonken, dat te vrezen is dat zij morgen hun klanten niet kunnen bedienen. VERDRAG VAN RIO DE JANEIRO. Nadat de Pan-Amerikaanse conferen tie gisteravond een artikel had goed gekeurd, dat deu deur openlaat voor niet op de conferentie vertegenwoordig de landen, hebben de afgevaardigden van 20 Amerikaanse landen een defen sief verdrag getekend, dat zal worden aangeduid als „het verdrag van Rio de Janeiro". F. GOEDHART STELT VLAGEN- Inzake de opdracht aan mr. Hazelhoff Roelfsema en een interview met generaal Spoor Het Tweede Kamerlid de neer Goeé» hart heeft aan de minister van Finan» cië.n de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat mr. Hazelhoff Roelfsema. die in September 1946 door de minister van buitenlands© zaken ontslagen werd als directeur van de Nederlandse Voorlichtingsdienst in Canada en die sindsdien als propagan dist werkzaam is voor 't comité „Rijks eenheid", in opdracht van de leiders van dit comité naar Amerika vertrok ken is, ten einde daar een campagne op touw te zetten tegen het Indonesische beleid van de Nederlandse regering? 2. Kan de minister mededelen of voor deze onderneming van overheidswege deviezen beschikbaar zijn gesteld en, indien dit het geval is, op wiens advies en op welke gronden dit dan gedaan werd? Hetzelfde Kamerlid heeft aan de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen ge vraagd: 1. Heeft de minister kennis geno men van een persgesprek met generaal Spoor, waarin deze op suggestieve wijze blijk geeft van zijn politieke inzichten over het regeringsbeleid, dat naar zijn oordeel ten aanzien van Indonesië ge volgd zou dienen te worden? 2. Is de minister niet van oordeel, dat een in werkelijke dienst zijnde generaal zich dient te beperken tot het ten uit voer brengen van de hem door zijn su perieuren opgedragen taak en dat hij zich voor het overige heeft te onthou den van inmenging in staatkundige za ken, die niet tot het terrein der mili taire competentie behoren? 3. Kan de minister mededelen, wplke stappen hij heeft gedaan om de betrok ken generaal duidelijk te maken, dat zijn pogingen tot beïnvloeding van de openbare mening niet gewaardeerd wor- dèn? BRUGGEN OVER DE IJSSEL. De "K.N.A.C. deelt mede, dat de in, aanbouw zijnde brug te Katerveer (Zwolle) omstreeks 1 October a.s. voor het verkeer zal worden opengesteld. Do brug bij Deventer wordt nog dit jaar gemonteerd, doch zal niet voor de win ter van een rjjdek kunnen worden voor zien. In overweging is alsnog een hou ten hulpdek op deze brug te maken om bij eventuele ijsgang en uitvallen van de schipbrug dienst te kunnen doen. DE OOST-BORNEO-RAAD De eerste vergadering van de „Dewan Kalimantan Tlmoer" (Oost-Borneo- Raad) is gisteren onder aanwezigheid van de resident Heckman en andere autoriteiten door Pangeran Kartanegara geopend. Na de verkiezing van Moham mad Djamdandaad tot voorzitter van de Raad, werden de heren Had ji Ra den Kariowiti en Hadji Baderai resp.tofc eerste en tweede secretaris benoemd. D© verkiezing van een vice-voorzitter werd voorlopig uitgesteld. SCHEEPSBERICHTEN. Alamak, 26/8 van Rio de Janeiro te Montevideo; Alpherat, 27/8 van New Or leans te Rotterdam; Axpldljk, 26/8 van Rotterdam naar Havanna; Bonaire, 25/8 van- Antwerpen te Madeira.; Bredero, RotterdamOost Azië, 28/8 te Port Said verw.; Chr Sass. 25/8 van Bombay te Karachi; Edam. 23/8 van Baltimore naar Rotterdam: Egmond, 26/8 van Bahia naar Pernambuco: Gaastér kerk, 26/8 van Ka rachi te Bombay: Grootekerk, 26/8 van Brisbane naar Rotterdam: Hugo de Vrles, RotterdamShanghai, 26/8 van Hong kong; Kedoe, HuelvaAmsterdam, pass. 26/8 Ouessant; Lorentz, Chlnwangtao Rotterdam. 26/8 te Havre; Mariekerk, vermoedelijk 28/8 van Karachi naar Rot terdam; Meerkerk, RotterdamBombay, pass. 26/8 Perlm; Mellskerk, Rotterdam Brisbane, 25/8 van Colombo: Modjokerto, 26/8 van Penang naar Batavia;. Mulder- kerk, 24/8 van Lorenzo Marquez naar Belra; NoordwMk. 27/8 van Sfax te Rot terdam; Perna, 26/8 van Abadan te East- bam; Ridderkerk, RotterdamShanghai, 26/8 van Genua; Ruys. 25/8 van Buenos Aires te Hongkong: Rllnkerk, pass. 27/8 Vllsslngen naar Antwerpen, komende van. Amsterdam; Saparoea, AmsterdamJava, 25/8 van Suez; Saragan, 24/8 van Cal cutta naar Batavia; Simon Stevln. ShanhalRotterdam. 25/8 te Port Swet- tenbam; Stad Haarlem. 25/8 van Bag- noil te Huelva; Sweellnck, Rotterdam- Calcutta, 26/8 van Rangoon: Veendam, 25/8 van Rotterdam te New York; Zee- land (SSM), 25/8 van Tuelva naar Sas van Gent. K.HL. NIC Wltsen. 26/8 te Santos (thuisreis); Eemland, 26/8 van Santos (uitreis). K.N.S.M. Juno, 26/8 van Amster dam naar Bremen; Euterpe. 25/8 van Leixoes naar Amsterdam; Stentor. 26/8 te Haifa: Carlbla, 26/8 te Aarhus; Svol- der, 26/8 van Antwerpen naar Lissabon; Bonaire. 26/8 van Madeira naar Parama ribo; Socrates, 26/8 van Montevideo naar Rio de Janeiro; Ariadne. 26/8 van Carta gena naar Malaga; Hercules. 26/8 van Piraeus naar Klmassl;. Juno. 26/8 to Bilbao Holl.Afrika Ulnen.Amstelveen. 26/8 van Kaapstad naar Antwerpen; Nllkerk, 26/8 te Genua; Maaskerk. 26/8 to Ant werpen. Nederland Saparoty, 25/8 van Suez naar Ned. Indië; Oranje, 26/8 Kaap Gu- ardafui gepass. Oceaan Melampus. 26/8 van Amster dam naar New York. GEVRAAGD O -Juridisch student zockt ter gedeeltelijke bekostiging van zijn studie, betrekking voor, halve dagen, bij voor keur morgenuren. Brieven Bur. v. d .Blad No. 2376 k. 2 dames zoeken thuis werk. onverschillig wat. Br Bur. v. d. Blad No 2427 k H Net persoon zoekt voor di rect een kosthuis of slaapka mer prils geen bezwaar. Br. Bur v. d. Blad No. 2423 k 2 fauteuils, 4 stocléh, buf fet en uitschuif taf el gevr. Er Bur v. d. Blad No. 1931 k b Te koop gevr. een goed on derhouden damesrllwlel met velgremmen. Adres: E van Aalderen, Hoofdstr. 200, Sas- senhelm. HJ Te koop gevraagd, een ln prima staat zijnde lierenril- wlel (merk) liefst met trom- melremmen, met of zonder banden. Brieven Bur. van dit Blad onder No 2292 k B Gevraagd ln gezin met kin- deren, een flinke dienstbode. voor d. of d. er n met hul- selljk verkeer. Hooge RijndUk 118. Lelden. R) Te koop gevraagd een mo derne haardkachel, in prima staat Brieven met opgaaf var merk en prils Bur. van dit Blad onder No 2318 k. fototoestel, liefst kleln- beeldcamera, rubberboot en rubbermatras gevr don- part j Louise de Collgnylaan 32. Ocgstgeest. Tel. 25930. Wonlngrull. Rotterdam Lelden. Huls bevattende 3 ka mers, keuken en zolderkamer. Brieven H. Oudshoorn. Acl- brechtskade 36 B. Rotterdam West. Woningriiil. Gevraagd in of In de buurt van Lelden, een groot heerenhuis In ruil voor een groot heerenhüis in Voor schoten. Brieven Bur. van dit Blad onder No 2337 k. B Flink net meisje gevraagd, voor de dag. Donderdagmid dag en Zondag vrij. Goede be handeling. Goed loon. Ter- weeweg 3 B, Oegstgeest. Tel 22237. Ger.epatr. jongeman (stu dent) zoekt kamer, m. of zonder pension. In rustig te huis. Brieven Bur van dit Blad onder No. 2327 k. B Zit-slaapkamer met volle dig pension gevraagd voor ge zonde heer op leeftijd, P.G in bezit van eigen meubilair. Br. Bur, v. d. Blad No 2350 k AANGEBODEN Te liuur. September, huisje ,Ter Kaghe" naast de Kaag- Sociëteit. Te bevragen Vrildag. Zaterdag en Zondag a.s. ter plaatse. WÊ Bakfiets. Te koop een ln goede staat zijnde bakfiets. Te bevragen: Zwanenburgerstr 8. te Katwijk a/Zee B Net meisje biedt zleli aan, als hulp ln de huishouding, liefst bij bejaard echtpaar. Intern geen bezwaar Br Bur y d Blad No 2303 k S Oudere dame, over veel vrije tijd beschikkende, zou die gaarne productief maker door het verrichten van eenv administratie, corrigeerwerk of l.d Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2299 k. 0 ZUden kousen m. 9. 9%, 19, blauwe handdoeken. linnen theedoeken, breikatoen, ook .gekleurd, elastische gordels, i machinegaren, stopwol, zijde enz. Alles op punten en goed- 1 kope prijzen. Adres:' Dillen- burgerstraat 10 A, Leiden. I B Te koop aangeboden een zes-delige konilnenhok on 2 j gewone konijnenhokken Prijs 1 na overeenkomst. Te .bevr bil I P. de Ru Kerkstraat 56, Kat- wijk a/d. Rijn. Na 7 uur. B Gelegeniicldslcoopje. Een splinternieuw beerencostuum, I maat 52. prima stof. Brieven I Bur. van dit Blad No 2297 k 0 Gashaard, voorzien van 12 I bussing branders, als nieuw, f. 75. badgelser merk Siemens, ln prima staat f 125, een-1 pers ledikant met spiraal f. 55 1 wringer met box. Langezaal, 1 Stille Rijn 7 B Te koop. een goed spelende Philips radio, prils I. 150. Te bevragen: C M. Oosterveer, I Plesmanlaan 6. Lelden. B Een nette vrouw b. z. a. voor hulp voor enlgo ochten- 1 den per week Brieven Bur. j I van dit Blad No. 2321 k. B Te koop zwaar Deventer 1 vloerkleed en pracht wollen salonkleed, kamer vloerzeil. 2- persoons bedstcl. twee pers. ledikanten, keukenmat enz. Hooigracht 55. Te koop In z g st. verk. I tjalkllér m. 20 m st!dr.. kl. staande trom. kl trom. stu- dievlool. vleessnljmach.. py- 1 thonhuld 6.80, oud Portugees kannetje. Bevr.. W. Warnaarl 79 Sassfenhelm B B. z. a. 2 nette meisjes. 21 1 J als h. In de huish. of kin- 1 1 derverzorgster, omg Lelden. i j Br Bur. van dit Blad onder I 1 No 2328 k. 1 Te koop prima 2 pers. waschkast met marmeren op stand en spiegel f. 60. Te zien on te bevragen: Rllnsbringel 15. na 6 uur. Trekbel. B Aangeb. Brownie No. 2, Ko dak 6x9 (Ingebouwde por tretlens). met geelfilter en leren tos. f 40. Bakker, Roo- denbuxgerstraat 51. Tel. 22987. Na 6 uur, Te koop vergunning voor traploper. 10.50 M. of ruilen voor kachel. Brieven Agent L D.. onder letter M, te War mond. B Nette beschaafde dame b. z, r. als hulsjuffr. bij dame, daar waar hulp voor ruw werk aanwezig is. Van goede getuigen voorzien. Kan direct ln dienst treden. Brieven Bur. v. d Blad onder No. 2353 k. Nette beschaafde dame zag zich gaarne geplaatst als wlnkeljuffr. of iets dergelllks. Goed leiding kunn. geven aan personeel, v. g. g v. Kan di rect ln dienst treden. Br. Bur v. d Blad No, 2354 k B Klelnbeehl camera, Agfa Karat, lens 3.5. te ruil aange boden voor goede Reflex ca mera. op nader overeen te ko men wijze. Eventueel te koop. Lammensehansweg 69 Tc koop voor Jongen van 15 j. windjack, rijbroek, colbertje en overjas. Tevens gabardine dames regenmantel maat 42. zwart Jacquet en nieuw blauw vest stereoscoop m/platen. Te bevragen na 7 uur. Terweepark 3. a h. Station. B Ter overname, zoo goed als nieuw zwart colbert en vest met fantasiepantalon. maat 4850. van de allerfijnste vooroorl. Eng stof. Beslist lo klas maatwerk. Bevr. na 7 u. Terweepark 3, a h. station.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3