Radio-programma De Vrouw VAN DICK HERIOT Truman naar Rio. President Truman zal Zondag a.s. naar Rio de Janeiro vliegen, en Dins- dag het woord richten tot de Pan- Amerikaanse conferentie. Hij zal tot de volgende Zondag de gast zijn van de Braziliaanse regering. De terugreis zal hij maken aan boord van het slag schip Missouri. De heenreis wordt ge maakt in het nieuwe privé-vliegtuig van de president. Truman zal door zijn echtgenote en dochter vergezeld wor den en verder door de Braziliaanse am bassadeur in de V.S. en echtgenote, en een twaalftal ambtenaren van het Wit te Huis. Broodrantsoen in Frankrijk verminderd. Het Franse kabinet heeft besloten, het dagelijks broodrantsoen in Frankrijk met ingang van 1 September van 250 gram tot 200 gram te verlagen met het oog op ,,de betreurenswaardige stand" van de gewassen te velde en het weergaloos hiaat dat verwacht wordt te zullen ont staan tussen de behoeften van Frank rijk en de beschikbare potentiële voor raden. DE ENGELS-AMERIKAANSE FINANCIËLE BESPREKINGEN. Snyder, de Amerikaanse minister van financiën, heeft ontkend, dat tussen Engeland en Amerika enige formele of informele overeenkomst inzake de ver zachting van de nondiscriminatie clau sule van de EngelsAmerikaanse le ningsovereenkomst, tot stand is gekomen Hij deelde mede, dat de financiële be sprekingen waarschijnlijk zullen worden hervat. Dit zal, naar men verwacht, echter,niet geschieden voor 10 Septem ber. De besprekingen over de deblokke ring van het restant der lening ad 400 millioen zullen voortduren. KOTB EN MOMEN MOGEN GEBOUW DER VN NIET MEER BETREDEN. De secretaris-generaal der VN, Trygve Lie, heeft medegedeeld, dat de twee Egyptenaren Moestafa Momen en Ah med Kamel Kotb, die bij twee gelegen heden uit de vergaderzaal van de Veilig heidsraad werden verwijderd tijdens de debatten over de Egyptische kwestie, ter beschikking van de politie zullen wor den gesteld, als zij nogmaals pogen zich toegang te verschaffen tot het hoofdge bouw der VN. Kotb en Momen hebben verklaard, van plan te zijn heden aanwezig te zijn bij dé voortzetting der debatten over de Egyptische kwestie. Functionarissen der VN hebben echter voorbereidingen ge troffen om alle toegangen tot het ge bouw zorgvuldig te laten bewaken. NIEUW SPAANS KABINET IN BALLINGSCHAP. Er is een nieuwe republikeinse Spaan se regering in'ballingschap gevormd on der leiding van Alvaro de Albornoz, die ook de portefeuille van buitenlandse za ken op zich zal nemen. Albornoz is 68 jaar en geboortig uit Luarca in Ast-urie. Als advocaat was hij de eerste, die een proces tegen het Spajtnse koningshuls begon. HU was lid van het revolutionair comité, dat in 1931 de republiek uitriep. In de eerste voor lopige republikeinse regering trad hij op als minister van publieke werken. Ver volgens nam hij de functies waar van minister van justitie, president van de rechtbank voor grondwettelijke waarbor gen en ambassadeur te Parijs- OM PETKOF'S LEVEN. Waarschijnlijk zal de volgende stap van Groot-Brittannlë, in het- pogen crn het leven van de leider der Bulgaarse oppositie, Petkof, te redden, een beroep zijn op de waarnemende Bulgaarse pre sident, Vassil Kolarof, om het dood vonnis op te schorten. Ook zou Groot- Brittannië de mogelijkheden van een hernieuwde actie met de V. S. bespre ken. Onrust in India. In de Penedsjaab duren de ongere geldheden voort. Berichten van de ver schrikkelijkste slachtingen onder min derheden aan beide zijden berekien La hore doch de gebrekkige verbindingen in de twaalf grensgebieden maken het onmogelijk een overzicht te krijgen van de toestand. De wildste getallen worden genoemd, n.l. 100.000 doden aan weers zijden! In een communiqué, uitgegeven door de regering van Oost-Pendsjaab te Joeloendoer, werd verklaard dat te Amritsar, Joeloendoer en andere centra van de onlusten, de rust echter reeds bijna geheel weergekeerd was. Een delegatie van Sikhs heeft Gandhi verzocht zich naar de Pendsjaab te be geven om daar nogmaals „door een wonder orde en rust te herstellen". Het plan Marshall. George Kennan, ae voornaamste me dewerker van Marshall, gaat naar Pa rijs, vergezeld door Charles Bonesteel, bijzonder assistent van Robert Lovett. Hun reis naar Parijs betekent de eerste Amerikaanse deelneming aan de werk zaamheden ter opstelling van het plan- Marshall. 9 De plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken van de V. S. Lo vett, heeft een beroep gedaan' op de zestien landen, die deelnemen aan de conferentie te Parijs over het plan- Marshall, om een „redelijk en reëel" program te produceren. Deze verkla ring wordt opgevat als een uitdrukking van de bezorgdheid van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de ter Parijse conferentie genoemde voorlopige cijfers van 29 milliard dollar aan Amerikaan se hulp, welke de komende vier jaren benodigd zou zijn. Lovett deelde mede, dat George Kennan naar Parijs was vertrokken om „vriendschappelijke hulp" aan te bieden bij de opstelling van het ontwerphulpplan. Hij waar schuwde, dat de Verenigde Staten ^wel licht een systeem van voorrang zouden moeten Instellen om tegemoet té ko men aan de individuele moeilijkheden, welke het economisch herstel tegenhou den, wanneer de Amerikaanse hulp bronnen niet toereikend zouden blijken om het gehele program te vervullen. Hij wilde geen rechtstreeks commen taar geven op de te Parijs genoemde cijfers, doch verklaarde: „Wij hopen, dat het program niet alleen redelijk zal zijn, doch ook reëel en zal voorzien in een geleidelijke vermindering van de mate van hulpverlening. Vooral is voor ons van belang de vraag, of het pro gram al dan niet gerealiseerd kan wor den, en dit zal afhangen van een min der worden der Amerikaanse hulpbij- drage in elk opvolgend jaar". De Ver enigde St verwachten van de Parijse conferentie een geünificeerd program, dat zal voorzien in een zichzelf helpen zowel als wederzijdse hulpverlening, en dat de moeilijkheden, die het herstel vertragen, zal bloot leggen. Het veto-recht in de V eiligheidsraad. Aan het begin der debatten van de Veiligheidsraad over het veto-recht, heeft de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerp-procedure van dertien punten voorgelegd. Het ontwerp stelt een beperking voor van het veto-recht in enkele minder belangrijke procedure- aangelegenheden, zonder de grote mo gendheden aan te tasten in hun recht om gevallen van inbreuk op de vrede te behandelen. De Sovjet-delegatie waarschuwde, iöat elke poging om met het, vetorecht te schipperen tot een schipbreuk der Verenigde Naties zou kunnen leiden. De Raad besloot het Amerikaanse voorstel tér bestudering té verwijzen naar de commissie van deskundigen. MATIG FEESTBETOON OP 1 SEPTEMBER. Op vragen van het Tweede Kamerlid Verkerk betreffende matiging van uiter lijk feestvertoon met bet oog op de toe stand in Indië heeft de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord, dat de regering, in aansluiting aan de wens van H.M. de Koningin, de burgemeesters heeft aanbevolen, het uiterlijk feestbe toon bij de viering van hare doorluch tigheids verjaardag te matigen. Paratyphus aan boord van de „Volendam". Het troepenschip „Volendam" wordt Vrijdag te Batavia verwacht. Naar de „dienst legercontacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegevallen: waar schijnlijk paratyphus van een goedaar dige soort. De ziekte breidt zich snel uit. 1400 mannen worden rechtstreeks naar Buitenzorg in quarantaine gezonden 600 mariniers zullen met de Volendam de reis voortzetten naar Soerabaja, waar ook zij in quarantaine moeten. STAKING IN DE TEXTIELFABRIEK TE ALMELO DUURT VOORT. De staking in de textielfabriek van de firma H. ten Cate Hzn. en Co's te Almelo duurt voort. Ten gevolge van de staking van een 40-tal arbeiders zijn thans 500 arbeiders zonder werk geko men. 300 arbeiders van deze fabriek, een der grootste in Twente, demon streerden gisteren door de straten van Almelo. Aan de kop van de stoet werd een bord meegedragen met het op schrift: „Eenheid". Van het EVC-kan- toor trok de stoet naar het arbeids bureau, waar een groot deel der arbei ders ontslag aanvroeg. Wanneer dit wordt verleend kan het arbeidsbureau bemiddeling verlenen deze mensen bij een andere textielfabriek weer te plaat sen. De beslissing over het verlenen van de ontslag-vergunning berust bij het G.A.W. te Enschedé. Indien de ar beiders de gevraagde ontslagvergunning krijgen, vallen zij pas dan in de over bruggingsregeling, als de directies van andere textielfabrieken uit collegiali teit met de firma ten Cate, weigeren hen in dienst te nemen. De firma ten Cate is niet verplicht aan de 500 ar beiders. die door de staking zonder werk gekomen zijn loon door te beta len, Zy doet dit ook niet. Een spinnerij en 2 weverijen zijn als gevolg van de staking reeds stil gelegd, en men ver wacht dat binnen enkele dagen ook de automatische weverij stop gezet zal moeten worden. 17.000 TEXTIELPUNTEN VERDWENEN. Bij een puntencontróle bleek in een textielmagazijn te Hilversum, dat 17.000 punten verdwenen waren. Na onderzoek arresteerde de recherche vijf jeugdige verkoopsters, die ten slotte bekenden kleine hoeveelheden punten te hebben ontvreemd, echter niet meer dan dui zend in totaal. Het verdwijnen der ove rige 16 000 vormt nog een raadsel. Kleuters „staken" te Almelo. Op een particuliere kleuterschool te Almelo zijn de kleuters, in opdracht van hun „vakorganisatie" de. ouders „in staking" gegaan. De ouders, die het schoolgeld te hoog vinden stuurden Woensdag hun peuters niet naar school. In afwachting vaneen herziening van het schoolgeld zijn zij van plan de kleinen thuis te houden. Mogelijk slaan de kleuters, uit deze staking een extra'tje door van hun ouders, die nu geen schoolgeld betalen, verhoging van snoepcenten te eisen, TELEGRAFISCHE GELUKWENSEN AAN HM. DE KONINGIN. Nu wederom telegrafische gelukwen sen kunnen worden gezonden aan HM. de Koningin en de leden van het Vor stelijk Huis wordt het publiek aangera den, de telegrammen voor de verjaar dag van H.M, de Koningin vroegtijdig, liefst voor 30 Augustus aan te bieden. Dit houdt verband met de beperkte dienstuitvoering van de telegraafinrich- tingen op die dag. De aflevering zal ge schieden op de dag der viering, 1 Sep tember. VOOR VRIJDAG 29 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gewijde muziek; 7.45; woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: orgelmuziek; 8.3Ó; wer ken van E. Elgar; 9.30; opgewekte muziek; 10.30; morgendienst o. 1. v. ds. G. Visser; 11.00: fluit en piano; 11.45; lichte disco- klanken; 12.15: Scala Sextet; 12.30: weer- overzioht en gram.muziek; 13.00: nieuws; 13,15: Sangh en spel; 14.00: Engelse orga nisten; 14.20: voordracht; 14.40; Haags kamermuziekgezelschap Rota; 15.30: om roepkoor; 16.00: declamatie; 16.20: kamer orkest; 17.00: lichte klanken; 18.00; Vrij en blij; 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00:nieuws; 19.15: bijbel en soldaat; 19.30; geestelijke liederen; 19.45: de middenstand ln de branding; 20.00; nieuws: 20.05: proloog; 20 15: orgel en zang; 20.50; de grafische industrie in Amerika; 21.00: cello en plano: 21.30: Kurhausconcert Residentie orkest; 22.30: nieuws; 22.45; avondover denking: 23.00—24.00; populair concert Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7 30: ontbijtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied: 8.18; óperaprogramma; 8.50: voor de hulsvrouw; 9 00; lichte klanken; 9.30: Waterstanden; 9.35: kamermuziek; VPRO 10.00; morgenwijding door ds. D. G. van Vreumingen; VARA 10.20: ziekenbezoek; 10,45; Zuidafrlkaanse liedjes en duetten; 11.00: voordracht; 11,15: M. Mule, saxo foon; 11.30: J. Jong, orgel: AVRO 12.00: gram.muziek: 12.30: weeroverzicht; 12.33: sportagenda; 12 38; Skymasters; 13 00: nieuws; 13.15: P. Palla, orgel; 13.45: V. Marino en T. Ley ton; 14.0(5: kookkunst; 14.20: Loudens Svmphonle Orkest; 15.10: voordracht: 15.30, The Masqueraders; VARA 16.00: orkestwerken van E. Coates; 16i30: vacantle op Ameland; 17.00- zang en orkest; 17.30; orkest Boyd Baohman; 18 00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.20: tango- en rumba orkest Maiando; 18.45: The Masqueraders; 19.00: gram.muziek; 19.15 De Waterweg heroverd: VPRO 19.30: het geloof van Israël; 19.50; Vrijz. Prot. nieuws; 2C.00: nieuws: 20 06: le mlrolr de Jesus; 20.30: het culturele leven in Zuid Afrika; VARA 21.00: verzoekprogram ma; 21.30; buitenlands weekoverzicht door drs. L. de Jong; 21.45; amateurs; 22.15: Swing and sweet; VPRO 22.40: avond- wijding; VARA 23.00: nieuws; 23.1524,00: symphonlsch concert. Nederlandse uit Duitsland terug, haveninstallaties komen Te Hamburg werd door expert-s van het commissariaat-generaal voor Ne derlandse belangen in Duitsland na de oorlog o.m, een gehele kade, uitgerust met laadbruggen en kranen uit Rotter dam en Dordrecht aangetroffen. Men kreeg van de Britse bezettingsautori teiten het recht deze Nederlandse ha- venoutillage op Duits gebied weer naar ons land terug te voeren. De heer J. M. van der Erp, technisch expert van de werf Gusto, werd met de leiding van deze terugvoering belast. Dit zeer moei lijke karwei is thans voor ruim de helft gereed. Op het ogenblik werken 50 Duitsers aan de afbraak te Hamburg. Men hoopt dit aantal binnenkort tot 70 te kunnen opvoeren. Van deze kade komen o.m. 8 complete en 3 vernielde havenkranen, alsmede 5 complete en 3 vernielde laad bruggen terug. Het materiaal is ver waarloosd, doch bruikbaar. De heer Van der Erp hoopt voor Kerstmis met de werkzaamheden in Duitsland gereed te zijn. Spoorwegpersoneel dringt aan op prijsverlaging levensbehoeften. Op 1 Januari 1948 zal het thans be staande reglement dienstvoorwaarden (R.D.V.) bij de N. S. aflopen. Voor de behandeling van de richt lijnen, die naar de mening van het spoorwegpersoneel, georganiseerd in de Ned. Ver, van liet Spoor- en Tramweg personeel, bij de as. R.D.V.-herziening zullen moeten worden gehanteerd, kwa men de afgevaardigden van de spoor wegafdelingen op 26 Augustus in het N.V,-Huis te Utrecht, in buitengewone vergadering bijeen. Aan het slot van de vergadering werd met algemene stemmen onderstaande motie aanvaard: De Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel in vergadering te Utrecht bijeen op 26 Augustus 1947, overwegen de: dat de kosten van het levenson derhoud, in vergelijking tot die van het vorige jaar, eerder zijn gestegen dan ge daald, en het, in het bijzonder voor de lagere loonschalen, niet mogelijk is van het geringe loon rond te komen; dat het, in verband met het gevaar van in flatie van de gulden, vooralsnog niet wenselijk moet worden geacht deze lo nen belangrijk te verhogen; dringt er bij de Ned. regering op aan: dat de be heersing en de verlaging van de prijzen van de meest dringende levensbehoef ten, met nog meer kracht en effect worde voortgezet; dat ook de strijd tegen de z.g. zwarte handel meedogen loos voortgang vinde: dat, waar de lo nen aan vastgestelde normen zijn on derworpen. ook de winsten en dividen den aan soortgelijke normen woraen gekoppeld, om mede daardoor tot ver laging van de kostprijzen te geraken; dat, onverwijld, de arbeidende klasse, gebonden als deze is aan voorvermelde loonstop e.n aldus haar offer brengt voor de wederopbouw van de Neder landse samenleving, de medezeggen schap in het. economische leven ver langt, waar zij uit. dien hoofde recht op meent te kunnen doen gelden. NEDERLANDSE DELEGATIE BIJ DE V.N. Dr. H, J. Frledericy, hoofd van de afdeling staatkundige hervorming van het Departement van Overzeese Ge biedsdelen is alsnog benoemd als des kundige in de Nederlandse delegatie naar de tweede algemene vergadering der Verenigde Naties, welke op 16 Sep tember a.s. te New York zal bijeenko men. MR, VAN HEUVEN GOEDHART AFGETREDEN ALS VOORZITTER VAN „NEDERLAND—INDONESIË". Zo denken er méér over! Mr. G. J. van Heuven Goedhart is af getreden als voorzitter van de vereni ging „Nederland—Indonesië". De reden voor dit aftreden is, dat hij overwe gende bezwaren had tegen het zenden door de vereniging van een telegram aan de Veiligheidsraad, Wel is waar gaf dit telegram op juis te, zij het beknopte, wijze het stand punt der vereniging weer, dat het niet op de weg der vereniging ligt zich over het hoofd der regering en haar verte genwoordiger in Lake Sijccess heen tot de Raad te richten. Waar de overgrote meerderheid van het bestuur het te legram was gezonden tijdens de afwe zigheid van de voorzitter anders oor deelt, heeft de heer Van Heuven Goed hart gemeend te moeten aftreden. Hij blijft lid der vereniging. SPORT Academische wereldspelen. Nederland heeft zich in de halve fi nale van het voêtbaltournooi geplaatst en zal Egypte ontmoeten. De tweede halve finale wordt gespeeld tussen Frankrijk en Luxemburg. De meeste finales der zwemwedstrij den leveren grote Hongaarse overwin ningen op. Wat de Nederlandse deelnemers aan het tennistournooi betreft. Keuls werd in de kwartfinale van het herenenkel spel met 6—1 6—1 6—1 geslagen door de Italiaan Scriboni, mej. Eggersman verloor in het dames-enkelspel van de Italiaanse mej. Mandi (62 46 64) en in het 'gemengd dubbelspel werden mej^ Eggersman en Storm met 62 62 uitgeschakeld door het, Tsjechische paar mej. Zdvihalova/Hyks. Niet veel be reikt dus! De eindstand van de ploeg- wedstrijd èchermen (op degen) is: 1 Italië (4 gew-.), 2. Frankrijk (3 gew.), 3. Tsj. Slowakije (2 gew.), 4. Nederland (1 gew), 5. Luxemburg (0 gew.). De Nederlandse ploeg (Koningsber ger, Van Rooyen, Verloop en Boeve) verloor van Italië met 214. Frankrijk met 016 en van Tsj. Slowakije met 412. Van Luxemburg werd gewonnen met 9—6 en 2 onbesliste partijen, CRICKET. Ned. BondsclftalFree Foresters Op het PW-terrein te Enschedé wordt een tweedaagse wedstrijd gespeeld tus sen het Ned. Bondselftal en de Free Foresters De Engelsen hadden precies een dag nodig voor hun innings, welke 202 runs oplevefde- (Stevens 13, New man 26, Villoers 69, Lyttleton 31, Peebles 28). Alders bowlde 7 voor 75, Leef tink 3 voor 71. Het fielden der Ne derlanders was zeer goed. GOLF. Golfweek tc Noordwyk. Op de banen der Noordwijkse Golfclub is- Dinsdag de jaarlijkse Golfweek be gonnen, waarvan de eerste uitslagen lui den: Om de Palace Hotel-wLsselbeker le ronde: W. A. van Erven Doren slaat W. Kuyt 3 en. 1; De Baat Doelman slaat O. Koopmand en 1. J. Sauter sl Th. Ove- rlng 4 en 3; M Ritsema sl C. C. Verhey van Wijk 4 en 3- jhr J v d, Brandeler sl. L. Haase 4 en 2; H. P- A. Eberwein sl. F, H Schweers 6 en 5; H. J, de Graaf sl- J. H". Stikker 4 en 3. 2de ronde: P Siemens sl W A. van Erven Doren 4 en 2; J W. Henny sl. dr. H J. Muller 1 up; B L. de Baat Doel man sl. E. Carp 2 en 1. dr. W. Brevet sl. J. Gauter 3 en 1- W E Bangert sl. M. Ritsema 3 en 2; H P. A Eberwein sl. Jhr v. d. Brandeler 7 en 5; H. J. de Graaf sl. lr. I Schreuders 5 en 3 3de ronde: j W. Henny sl. P. Siemens met 2 en 1; dr. Brevet sl B. L. de Baat Doelman op de 19de hole, In de halve eindstrijd plaatsten zich de heren Henny, dr Brevet, Eberwein en De Graaf, Om de F. W. van Ileukelom-beker (da mes): Jste' ronde: mevr R, Sauter sl. mevr. A. Marschmeyer 6 en 5; baron nesse H. A. van Heeckeren sl mevr. Th. v d Wagen op de 21e hole 2de ronde: mevr. R Sauter sl. mej. M Piel 4 en 2. mevr A. T AVIlkens sl. mej. T. Marschmeyer 3 en 2- baronnesse Van Heeckeren sl" mevr A. G. van Riemsdijk 5 en 4; mevr. C Schouten sl mevr, A. Reydon 1 up. WIELRENNEN. LESUEUR WINNAAR IN HET STADION. Het hoofdnummer van het gister avond in het Olympisch Stadion gehou den wielerprogramma, een uurwedstrijd voor professionals met motorgangma- king, werd gewonnen door de Fransman Lesueur, die precies 74 K.M. aflegde. Hij werd gevolgd door Clautier (Bel- Sportsplinters Op 22 en 23 September a.s. zal de internationale voetbalfederatie, de FIFA te Amsterdam enkele belangrijke bij eenkomsten houden. Ook de Russisch© vice-president van de FIFA, W. A. Gra- natkin, zal aanwezig zijn. Tijdens het congres van de Inter nationale Federatie van Roeibonden te Luzern is besloten, de Europese kam pioenschappen 1949 op de Bosbaan te Amsterdam te houden I.v.m, de Olym pische' spelen zullen in 1948 geen kam pioenschappen georganiseerd worden. John Cobb heeft de poging, te Salt Lake zijn eigen wereldsnelheidsrecord te land te brengen op 400 mijl per uur, weer uitgesteld. Bij de twee laatste proefnemingen kwam hij niet boven de 334 mijl, zijn record bedraagt 368 mijl. Op Zondag 7 September a.s. houdt de Haagse Korfbalbond weer zijn jaar lijks tournooi om de Zilveren Bal. VUC speelde gisteravond een wed strijd tegen Windsor :.nd Eton F.C. (Engeland) De ontmoeting eindigde in een 33 gelijkspel, bij de rust was de stand 10 voor de Hagenaars. Zondag zijn te Dordrecht districts voetbalwedstrijden gehouden door PTT- elftallen uit Lelden, Den Haag, Rotter dam en Delft. Leiden bereikte'de finale doch verloor deze met 21 van Rotter dam. Te Roelofarendsveen werd een vriendschappelijke tafeltenniswedstrijd^ gespeeld tussen „De Treffers" en A.L. T C. uit Leiden. De gastheren wonnen met 64. O N S. (Leiden) won gisteravond met 21 van Amcest (Amsterdam) voor de Eeuwfeestbekerwedstrijden der Nederlandse Spoorwegen. Volgende week gaan onze voetballende spoormannen naar Alkmaar. De dame-s-waterpoloploeg van AZG II (Alphen) verloor haar promotiewed strijd voor een plaats in de 2e klasse met 60 van GZC T (Gouda). Een vriendschappelijke wedstrijd tussen AZC I en een combinatie van GZC ein digde in een 3—5 nederlaag voor de Alphenaren. gië) die met een prachtige eindsprint de kop nam, doch wegens motorpech van zijn gangmaker door Lesueur ge passeerd werd Bakker en Pronk werden 3 en 4. Een omnium voor professionals tussen Peters en de Belg Debacker eindigde in een ruime overwinning voor onze landgenoot. Derksen won, vóór Van Vliet en Scherens, een sprintmatch voor professionals. DUIVENSPORT. Lcidse Concourscommissie Wed vlucht op 24 Augustus van Quievraln met jonge duiven, gelost te 7,45 uur met krachtige N.O. wind In concours wa ren 154 dulvqn. De eerste duif werd geconstateerd te 11.52.19 uur. De laatste om 12,12,44 uur. De totaal uitslag werd: Chr v. d. Pluym (VC) 1, G. A. L. v. d. Reyden (V.C 2. T. N. Bink (BD) 3. 9. A. v. Albada (BD) 4,23, H. E Christlaan- se (VC) 5, 14, 28. R. P. de Graaf (BD) 6, 11, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 30. O. P. Hoogeveen (VC) 7, P. van Dijk (RD) 8, 12; J. de Hollander (RD) 10. M. Jon- geleen (VC) 12, J. J. Smit (BD) 13. 17, 31. M. J. Noordervliet (BD) 19, J. Vlie- genthart (VC) 25, J. S. A. Baily (BD) 26, W. Vijlbrief (C) 27 en S. N. V. Leeuwen (VC) 29. Stopzetting distributie rijst en rijstkindermeel. De wereldschaarste aan voedingsgra- nen doet zich in verscherpte mate ge voelen bij rijst. In de behoeften van de rljst-etende landen wordt sinds lange tijd slechts voor een zeer beperkt ge deelte voorzien. Dit heeft tot gevolg.dat in principe bij de verdeling der wereld voorraden voor de niet-rijstetende lan den dit artikel niet beschikbaar wordt gesteld. Rekening houdend met deze situatie is besloten de nog in Nederland aanwezige kleine voorraden rijst te reserveren voor een zeer sobere verzorging van de daar voor in aanmerking komende zieken huispatiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstelling van rijst voor kin deren zal worden ingetrokken en ver vangen door de distributie van kinder meel. niet uit rijst bereid resp. ,van tar webloem. zelfrijzend bakmeel en kinder biscuits, terwijl ook de verstrekking aan oriëntalen tegelijkertijd zal worden be ëindigd. De bon voor rijst, die Donderdag 28 Augustus in de bonnenlijst voor de E- groep zal worden bekend gemaakt, is voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. FEUILLETON door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels 4) i „Beste Geoff, Ik heb zo juist vernomen, dat Dick is gestorven. Ik weet niet of hij jou er van op de hoogte heeft gesteld, maar ik heb onlangs een lang epistel van hem gekregen wabrin hij mij mede deelde, dat hij met een engel was ge trouwd. en dat het erg jammer was, maar dat zij natuurlijk Trant zou er ven mèt zijn andere bezittingen, wan neer hem iets overkwam. Onnodig te zeggen, dat ik er niet aan denk het oude huis te laten overgaan in de han den van de "een of andere avonturier ster de engel in kwestie is n.l. zijn verpleegster, die beter dan wie ook ge weten moet hebben, dat hij zou ster ven. Ze heeft ongetwijfeld gedacht, dat ze het heel handig aanlegde door Dick te overreden met haar te trouwen en haar alles na te laten maar ik denk niet, dat er één rechtbank is, dat zo'n testament zal bekrachtigen, &ls er ooit een testament gemaakt is, Hoe het. ook zij, het lijkt me het beste, dat jij je in verbinding stelt met de jonge dame. en wel zo snel mogelijk, om uit te vinden, hoe de zaken staan. Ik ben bereid haar een behoorlijke toelage te geven als ze verstandig blijkt te zijn, maar je moet het haar volkomen duidelijk maken, dat ze een en ander zal moeten teruggeven, en vooral dat ze nooit haar handen naar Trant zal kunnen uitsteken.." Alan Heriot... Alan, die Dick zo hoog schatte, die hij zo bijzonder en zo be wonderenswaardig vond Anne had ver bijsterd zitten staren naar het stuk pa pier totdat Geoffrey het haar zachtjes uit handen nam. Het split me. zei hij maar het Is beter dat je weet, hoe de zaken er voor staan Alan is natuurlijk woedend, omdat hij altijd bezeten van Trant is geweest en er altijd op gerekend heeft het eenmaal te zullen-krijgen. Maar het is een feit. dat hij geen schijn van kans heeft door het bestaan van dit. Dit was Dick's testament. Bijna blindelings stak Anne haar hand er naar uit. Neame gaf het haar over met enige spijtigheid. Ik had niet gedacht... ik had niet gedacht... zei ze naar woorden zoe kend, en ze stond op. Ook Neame sprong haastig overeind en greep haar handen. Anne, lieve Anne. je mag je geen zorgen maken, het, kómt allemaal ln orde ik beloof je. het komt allemaal in orde, Het was erg aardig van hem zo vrien delijk te zijn, ook al begreep hij niets van wat er in haar omging, Anne maak te zich los. Nee, ga niet met me mee, zei ze, min of meer zonder verband. Gehoor zaam bleef hij achter en ze hoorde ter nauwernood zijn laatste, ernstige waar schuwing Je zult het goed bewaren, niet waar? En maak je geen zorgen, maak je vooral geen zorgen! Maak je geen zorgen... Het was geen .zorg. maar pijn die door je heen sneed, als je zat te kijken naar Dick's hand tekening en je dacht daarbij aan de woede van die ander. Het, was geen zor gelijkheid. die je kwelde, maar de her innering aan Dick's vriendelijkheid en goedheid, aan zijn dankbaarheid voor het weinige, dat je voor hem had kun nen doen... en Grote God, hoe weinig was dat geweest! En je dan, terwijl je aan Dick dacht, te moeten realiseren, dat er iemand bestond ais Alan, Dick's neef die je haatte, alleen omdat hij bang was. dat jij zou krijgen waar hy altijd op gerekend had. Ze was die avond bleek en beheerst geweest, en ze had niet willen hebben, dat Geoffrey praatte over het testament of iets in verband daarmee. Zelfs toen ze in Engeland waren aangekomen en in de trein naar Londen zaten, had ze geweigerd op het onderwerp terug te komen, en hij was gehoorzaam geweest, ofschoon ze kon zien, dat hij het raad selachtig en onaangenaam vond. Ze wilde deze zaak niet m£gr met Geoffrey Neame bespreken. Zemad bet met zichzelf de nacht tevoren in haar hut uitgevochten en was nu vastbe sloten. wat ze zou doen. Ze had een beetje wroeging gehad om Dick maar ze had zich voorgehouden, dat hij het zou begrijpen en niet boos zou zijn. En ze had een lichte kus van dankbaarheid op zijn handtekening gedrukt. Buiten het station had ze zich naar Geoffrey Neame gekeerd, toen een t-axi stopte en' de kruier haar bagage begon in te laden. 33). Dc wervelwind kreeg het toestel te pakken. Het sidderde als een herfst- blad-in-een-storm; ging op zijn kop staan, draaide ondersteboven, viel op zij en ging omhoog alsof het geen ge wicht meer had „Hoe moet uat aflopen baas?" schreeuwde Panda angstig. „Ik weet het niet, leerling!" riep Oehoe Z. Uil. „Ik heb de contróle ver loren! De zaak ziet er mistroostig uit en myn koers lijkt naar niets. Maar dit geeft een aanzienlijke bezinebespa- ring en we schieten vlugger op dan anders, dat is het enige wat ik er van kan zeggen! Kijk, daar vliegt een vuil nisemmer! Wat constateer Je daaruit?" „Dat het hard waait!" riep Panda benauwd. „Mis!" riep de piloot zegevierend. „Daar zie je aan, dat we boven de be woonde wereld zijn. We zijn nog niet boven de zee en dat is een goed ding als je begrijpt wat ik bedoel!" „J-ja! Een goed ding!" morhpelde Panda flauwtjes. „Ik-ik v-voel me niet zo lekker, baas! Ik zou graag uitstap pen!" Ik kom je opzoeken begon hij te zeggen, en zij had een beetje spijtig gelachen. Ze had hem graag nog eens gezien maar... Ze had de enveloppe uit haar tas genomen. Wat Alan Heriot betreft zei ze. En hij had da delijk gretig geantwoord: Ik heb je gezegd, maak je over hem geen zor gen. Ik wil. dat je hem dit geeft met mijn complimenten had ze gezegd, terwijl ze hem de enveloppe overhan digde. En goedendag. Niet goedendag, maar tot ziens had hij vol zelfvertrouwen geantwoord, en toen haar taxi wegreed, was ze stil in een hoekje gaan zitten, glimlachend in zichzelf en zich met verwondering af vragend. wat ze zouden denken, wat ze zouden zeggen, als ze de enveloppe openmaakten en de snippers zouden vin den van Dick's testament, dat ze do vorige avond in haar hut tot kleine stukjes had verscheurd. HOOFDSTUK II. Het was nu allemaal zo lang geleden, dat het Anne soms nauwelijks werkelijk gebeurd leek, maar meer iets dat ze er gens in een boek had gelezen of in een film had gezien. Want het was in de zomer voor de oorlog, dat het gebeurde, en de gebeurtenissen in de tussenlig gende jaren hadden alles vervaagd. Ze was verpleegster in een ziekenhuis geworden en had nooit meer een parti culiere verpleging willen hebben. Ze had bijna vergeten, dat ze volgens de wet nog steeds mevrouw Richard Heriot was. en hoewel ze nog met tederheid aan Dick dacht, was toch de herinnering aan hem enigszins vaag geworden. Eri nu hoe fantastisch zou ze naar Trant gaan, Dick's huis, het huis, dat van haar had kunnen zijn. als ze het gewild had. en opeens was alles wat vaag was gewor den. weer fel in haar herinnering terug gekeerd De oude dokter Bladen had gezegd: Als ik hun zeg, dat ik zuster Pres- cott stuur, en ik zend op het laatste moment iemand anders zonder er aan te denken, het hun te laten weten, wat maakt dat uit? Ze krijgen een goed,e verpleegster... en als je er niet op staat hun je naam te laten weten (Wordt vervolgd) Buitengewone ministerraad. De ministerraad is gistermorgen van 10.30 tot ongeveer 14 uur bijeengeweest en daarna wederom gisteravond om 20 uur in buitengewone zitting bijeenge komen. Doorberekening van Omzet- en invoerbelasting. Vóór 1 Juli j.l. gold een speciale rege ling krachtens welke fabrikanten en groothandelaren voor leveringen aan publiekrechtelijke lichamen slechts om zetbelasting volgens het tarief voor le vering aan ondernemers ten behoeve van him onderneming verschuldigd wa ren. Tegelijk met de verhoging van het tarief der omzetbelasting is deze spe ciale regeling ingetrokken. Met het oog hierop is in de staatscourant van Dinsdag gepubliceerd de uitzonderings beschikking no. 1 op de pryzenbcschik- king gedeeltelijke doorberekening om zet- en invoerbelasting 1947, welke toe staat het verschil tussen de thans en voorheen verschuldigde omzetbelasting, voor zover voortvloeiend uit de wijzi ging in de classificatie van publiek rechterlijke lichamen, in de prijzen door te berekenen. GEEN SODA OP RANTSOENBONNEN WASPOEDER. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat op de rantsoenbonnen voor waspoeder van 1 September af uitslui tend 250 gram waspoeder verkrijgbaar is. Soda wordt op deze rantsoenbonnen niet meer beschikbaar gesteld. BRANDEN TE DRUNEN EN DONGENWAART. In korte tijd brandde des nachts het huis van de wed. de W. te- Drunen tot de grond toe af. De familie de W. had eerst kort geleden de beschikking over het huis gekregen, nadat zij reeds by de be\Tijding huis en goed verloren had. De boerderij met stal en schuur der fam. Paulussen te Dongenwaart brand de totaal af. Slechts het vee kon ge spaard bly'ven. De brandweer kon geen blussingswerk verrichten daar in de ge hele omtrek geen water aanwezig was. GOEDKOPERE „VOLKSHERSTEL"- SIGARETTEN. Toeslag wordt van f. 3.— op f. 1.— teruggebracht. Binnenkort zullen opnieuw z.gm- Volksherstel"-sigaretten in de handel worden gebracht, waarop een toeslag van f. 1.00 per pakje zal worden geheven in tegenstelling tot de huidige toeslag die f» 3.00 per pakje bedraagt. ENGELSE AUTOBANDIETEN GEARRESTEERD. Het vijftal Engelse militairen dat vo rige week op de Rijksweg UtrechtGou da met een vuurwapen de bestuurder van een luxe wagen gedwongen had zijn auto te verlaten, is door de MP. in Utrecht aangehouden. Zij zyn overgebracht naar Hoek van Holland, waar de militairen thans on der bewaking staan van de Engelse MP, Zij hebben ëen volledige bekentenis af gelegd. MAXIMUMSNELHEID MOERDIJKBRUG. De K.N.A.C deelt mede, dat de maximum snelheid van 5 KM. op de Noordelijke overspanningen van de Moerciykbrug, waar nog een smal hulp- dek aanwezig is. zal worden vergroot tot 15 KM.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2