Hoe Engeland de buikriem gaaf toehalen De besluiten van de Veiligheidsraad Wat de politieke leiders er van zeggen v WEERBERICHT De nieuwe bonnen Het drama van Tiga Daerah Met een enkel woord Wat er in Tndië gebeurt 86ste Jaargang DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947, No. 26171] LEIDSCH Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J« Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN £N OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 KOOS VORRINK: „DJOKJA VOOR LOPIG VAN DE BAAN". Een ANP-redacteur heeft de voorzit ter van de Partij van de Arbeid ge vraagd naar het standpunt van de Par tij in zake de resoluties van de Veilig heidsraad betreffende de Indonesische kwestie. De^heer Vorrink verklaarde, dat naar de mening van de Partij. Nederland thans volledig zou moeten medewerken om deze resoluties uit te voeren. „De kwestie van het al dan niet oprukken naar Djokja is. aldus de heer Vorrink, voorlopig geheel van de baan". De heer Vorrink uitte vervolgens een felle aanklacht tegen het voor radio Batavia uitgesproken commentaar van de woordvoerder van de Regeringsvoor lichtingsdienst. waarin werd gezegd; „Niemand, die de situatie kent. zal het ten slotte verbazen wanneer de rege ring besluit aan het roversnest een ein de, te maken". Gevraagd naar zijn oordeel over de door mr. Van Klef fens in de Veiligheids raad aangehaalde ontzetting der Chine zen te Pangkalanbrandan, verklaarde de heer Vorrink: „Vóór het aannemen der resoluties, was ik inderdaad, van mening dat Nederland het recht en de plicht had. deze mensen, ook op republikeins gebied, te helpen. Thans, nu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad in ternationale rapporteurs aanwezig zijn, dient men dergelijke situaties aan hen voor te leggen om door middel van deze rapporteurs de Veiligheidsraad te laten beslissen of wij deze mensen al dan niet moeten helpen- Wij zijn hierdood tekens verzekerd, dat ook een beperkte politionele actie niet zal worden uitgevoerd zonder voor afgaande internationale toestemming. Ik heb dan tevens de waarborg, dat een dergelijke actie niet naar aanleiding van oncontroleerbare geruchten zal worden ondernomen". W. J. ANDRIESSEN: VELIG- HEIDSRAAD MOET. ZICH BASEREN OP HET RECHT. De heer W. J. Andrlessen, voorzitter der KVP gaf zijn mening als volgt weer: „Nu de Veiligheidsraad, ondanks het voortreffelijk optreden van onze ambas sadeur, mr. Van Kleffens. blijkbaar niet zonder moeilijkheden tot een besluit in zake Indonesië gekomen is heeft het weinig zin zich met retrospectieve be schouwingen bezig te houden- Laat mij volstaan met op te merken, dat de Raad zich alleen het nodige gezag zal weten te verwerven, wanneer hij zijn werkzaamheden en deze zijn toch voor het welzijn van de volkeren van zo grote betekenis baseert en blijft base ren op het recht. Dit is het noodzake lijk fundamunt voor het behoud van de wereldvrede. Nu de beide bekende resoluties zijn aangenomen, kan niet anders dan de vurige hoop worden uitgesproken, dat zij tot het beoogde doel: de veiligheid en de orde in de Archipel, zullen kun nen leiden en dat zy er aan mee zullen werken het staatkundig beginselprogram van Linggadjati te verwezenlijken. Wat de vraag inzake het verdere ge bruik maken van het militaire gezags- apparaat betreft, ben ik van mening, dat dit gebruik achterwege moet blij ven .tenzij het handhaven van rust or de en veiligheid tot een politioneel op treden noopt. Nederland heeft voor deze rust. orde en veiligheid de verantwoordelijkheid, een verantwoordelijkheid, waaraan het zich op straffe van grof plichtsverzuim niet mag onttrekken. Uit deze gezichtshoek moet ook wor den gezien het bevrijden van personen door Nederlandse militairen. Wanneer de 'levens van deze mensen gevaar lopen of zij worden op een wijze behandeld, welke in strijd is met de meest elemen taire menselijke rechten, dan is optre den geboden, ook wanneer dit achter de demarcatielijnen zou moeten geschieden. Bij een objectieve beoordeling kan hiertegen niemand, ook de Veiligheids raad niet. bezwaar maken. De aanwezig heid van deze raad vindt immers zijn oorzaak in de overweging, dat na deze gruwelijke wereldoorlog de elementaire rechten van alle mensen zouden worden erkend en geëerbiedigd"- De leider der AR, de heer J. Schou ten zegde toe een verklaring te zullen opstellen. De heer H. W, Tilanus (CH) wenste echter, vooraleer hij een uit spraak deed. de regeringsverklaring af te wachten Mr. VONK: LOT VAN HET VOLK GAAT VÓÓR. De heer Vonk (Partij van de Vrijheid) verklaarde, dat de innerlijke beoorde ling der door de Veiligheidsraad aange nomen resoluties zeer moeilijk is. Onze regering staat hier tussen twee vuren: van de ene kant de beslissing van de Veiligheidsraad (welke, dat staat boven alle twijfel, volgens de regering geen competentie heeft in deze zaak) en van de andere kant de hachelijke situatie in Indonesië. „Op dit ogenblik", aldus de heer Vonk. „is het moeilijk een oordeel uit te spre ken. aangezien hierover door de rege ring thans nog beraadslaagd wordt en wij volgens goed Nederlands gebruik de beslissing van de regering niet mo gen trachten te beïnvloeden. Eén ding staat echter voor mijn partij vast: hoe men het ook wendt of keert, altijd moet het lot van het milhoenenvolk in Indo nesië en Nederlandse verantwoordelijk heid hiervoor prevaleren". A.J. KOEJEMANS: GEEN TWIJFEL OVER BEVOEGDHEID VAN VEI LIGHEIDSRAAD. De leider der communistische Kamer fractie. de heer A. J. Koejemans for muleerde zijn mening aldus: Geweld- tegen de Republiek moet altijd veroor deeld worden en moet als een ramp voor Nederland en Indonesië; worden be schouwd. Elke hinderpaal tegen voort zetting van dit geweld kan de toekomst van beide landen dus slechts ten goede komen. Er kan geen twijfel bestaan over de bevoegdheid van de Veiligheidsraad. Degenen, die naar aanleiding van de Parijse conferentie betoogden, dat de kleine landen zich op economisch ge bied in hun souvereiniteifc dienden te beperken zouden dit zelfde zeker in het oog moeten houden nu het hier een wereldprobleem betreft. De wereld heeft het recht zich met het Indische pro bleem bezig te houden. De vraag blijft, aldus de heer Koejemans, of de geno men resoluties de meest juiste oplossing bieden. De heer Koejemans opperde o.m- het bezwaar, dat de autoriteiten van de consuls, die het rapport zullen uitbren gen noodzakelijk geringer zal zijn dan van de Veiligheidsraad zelf. We hebben echter niets anders en daarom zal Ne derland ook de goede diensten, waarin het Amerikaanse voorstel voorziet, moe ten aanvaarden. Elk middel moet te baat genomen worden om de partijen tot elkaar te brengen. De argumenten van mr. Van Kleffens voor plaatselijke hervatting van de militaire actie indien dit ter voorkoming van ..republikeinse terreur" op ongewapende burgers nood zakelijk mocht blijken noemde de heer Koejemans „wel heel slecht". Wij heb ben immers de krantenfoto's gezien van door de Nederlanders gevangen geno men Indonesiërs, die kettingen om de nek droegen. Indien nu de republikeinen van hun kant besloten om hun landgenoten over de demarcatielijnen te gaan bevrijden, zou immers van het hele bestand niets meer terecht kómen- Het staat voor de heer Koejemans vast, dat het Indone sisch probleem door Nederland niet al leen op eigen gezag geregeld mag wor den en zeker niet met wapengeweld. De emigranten van de Exodus. Kolonel Gregson, de commandant van de Britse troepen, die de 4350 Jood se emigranten van de Exodus op weg naar Duitsland escorteren, heeft een beroep gedaan op alle aanstaande moe ders aan boord van de drie schepen, welke thans voor Gibraltar liggen, om aan land te gaan, met het oog op ,,hun doorzending naar Palestina! Er zijn 65 aanstaande moeders aan boord. Kinde ren beneden 14 jaar mochten zij mee nemen. 57 aanstaande moeders hebben ech ter geweigerd in te gaan op het Britse aanbod zonder haar eohtgenoot. Zes hebben het aanbod aanvaard. Ten behoeve van de emigranten, is door het Joods bureau een gerechte lijke actie ingesteld, welke tot doel heeft te verhinderen, dat de betrokken emigranten in Duitsland aan wal wor den gezet. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Franse regering met zeker voor behoud het Britse verzoek van 23 Augustus om de 4.350 Joodse landver huizers die nu op weg zijn naar Duits land in Frankrijk toe te laten in gun stige zin heeft beantwoord. Dit voorbe houd omvat: 1. De immigranten moeten vrijwil lig de wens uitspreken naar Frankrijk te willen gaan; 2. Hun toelating mag geen prece dent scheppen voor verdere toelating van andere „verplaatste personen" uit Duitsland; 3. Door toelating van de betreffen de immigranten, mag het t-otaal aan tal refuglë's in Farnkrijk niet hoger zijn dan 8.000. Statuut voor Algerië aanvaard. De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp betreffende het sta tuut voor Algerië aangenomen met 322 tegen 92 stemmen- Socialisten^ MRP en radicalen hebben voor het ontwerp gestemd, terwijl rechts tegenstemde en de communisten zich van stemming onthielden. NIEUWE LEDEN DER V.N. De Veiligheidsraad heeft gisteren het rapport van do commissie der V.N. voor toelating van nieuwe leden aangeno men. Het verlangt van adspirant-leden, dat zij een formele verklaring zullen overleggen, waarin zij de verplichtin gen, die het Handvest der V.N. oplegt, zeggen te aanvaarden. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de na-nacht hier en daar vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvel den, voornamelijk in het Noorden van het land, maar over het algemeen droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur en matige wind uit Noorde lijke richtingen. 29 AUGUSTUS. Zon op: 5.45 uur; onder 19,36 uur. Maan op: 19,24 uur. Hoogwater te Katwyk aan Zee: 2,58 en 15,18 uur. Allerlei bezuiniging. De Engelse regering heeft een pro gramma afgekondigd ter besparing van 228 millioen pond sterling per jaar door nieuwe beperkingen op te leggen aan de consumptie van voedingsmiddelen en benzine, alsmede aan het maken van buitenlandse -reizen. De waarde van het wekelijkse vlees rantsoen zal met 2 d worden vermin derd tot 1 shilling per persoon en het thee-rantsoen zal op het huidige lage niveau worden gehandhaafd. Voedselleveranties aan restaurants zullen aanzienlijk worden verminderd. Hotelgasten zullen rantsoenkaarten moeten afgeven indien hun verblijf lan ger duurt dan dagen, in plaats van 4, zoals tot op heden het geval was. De beperking- van de buitenlandse reizen, welke oorspronkelijk op 1 Octo ber van kracht zou worden, ga-at onmid dellijk in en zakenlieden die in het bui tenland vertoeven, zullen niet meer 10 pond sterling per dag, doch 8 pond ster ling per dag mogen uitgeven. Gewone reizigers zullen in de ko mende 14 maanden niet meer dan 35 pond sterling in het buitenland mogen uitgeven, in plaats van 75 pond ster ling in 12 maanden- De import van bepaalde luxe-voe dingsmiddelen, hoofdzakelijk uit Ameri ka, zal worden verboden. Binnenkort zal een uitgebreide lijst worden gepu bliceerd. De vermindering van de voedseltoe- wijzingen aan restaurants e.d. zal on geveer 10 a 15 van de huidige toe wijzingen bedragen. De toewijzingen aan restaurants welke niet meer dan 2/3 d. voor een maal berekenen, zullen echter niet worden verminderd. Van tijd tot tijd zullen verdere wijzigingen in de consumptie van voedingsmiddelen worden aangekondigd. Na 1 October zullen geen deviezen meer beschikbaak worden gesteld voor plezier-reizen naar het buitenland en voor het maken van plezierreizen met buitenlandse schepen en vliegtuigên. In de aankondiging wordt gezegd, dat de regering er op vertrouwt, dat nie mand onder de huidige omstandigheden in September zijn vacantie in het bui tenland zal doorbrengen, tenzij hij reeds verplichtingen heeft aangegaan, waarvan hij zich niet meer kan ont doen. Na 1 October zullen geen devie zen meer. beschikbaar worden gesteld voor reizen buiten het sterling-gebied, met uitzondering van die gevallen waar in de deviezencontrole uitdrukkelijk voorziet. Slechts 4 soorten van aanvra gen zullen in overweging worden ge nomen, t.w.: 1. voor noodzakelijke za kenreizen; 2. voor reizen in verband met het beroep van de aanvrager, voor deelneming aan conferenties van in ternationale organisaties, aan interna tionale sport-gebeurtenissen e.d.; 3. voor ernstige ziektegevallen; 4. voor opvoe ding, onderwijs en onderzoekingen. Men verwacht dat het zichtbare te kort op de Engelse betalingsbalans voor het jaar per 30 Juni 1948 350 millioen pond a 400 millioen pond zal bedragen. De thans voorgestelde beperkingen, met inbegrip van de beperkingen welke 14 dagen geleden tijdens de crisis-de batten in het parlement werden aan gekondigd, bedragen: voedsel 144 mil lioen pond per Jaar, Tilms 11 millioen pond, hout 10 millioen pond, benzine 5 millioen pond, consumptiegoederen 5 millioen po.id, toerisme- 38 millioen pond, overzeese militair? uitgaven 20 millioen pond, alsmede reeds vroeger gemaakte besparingen ter. bedrage van 5 millioen pond. De beperking \an de buitenlandse reizen heeft geen betrekking op reizen naar het gemenebest buiten het dollar- gebied, zoals India, Pakistan, Zuid- Afrika, Australië en Nieuw Zeeland, doch wel op reizen naar New Found- land of Canada. De Griekse crisis. De leiders van alle Griekse parle mentaire fracties, met uitzondering van Tsaldaris (Volkspartij), Sofoelis (libe rale partij) en generaal Zervas (uiterst rechtse partij), hebben koning Paul doen weten, dat iedere unilaterale op lossing van de regeringscrisis het Griek se belang zal schaden. Te Athene wordt verwacht, dat gene raal Alexander Papagos, de voormalige commandant van de Griekse troepen als minister-president in het nieuwe kabinet zal optreden en dat zeven poli tieke leiders aan de regering zullen deelnemen. De Amerikaanse plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Lo- vett, heeft medegedeeld, dat tussen de Britse en de Amerikaanse ambassade besprekingen gevoerd worden over te rugtrekking van de Britse troepen uit Griekenland. Bij zijn aankomst op het New Yorkse vliegveld La Guardia heeft veldmaar schalk burggraaf Alexander, de gouver neur-generaal van Canada, verklaard, dat de V.S. hun hulpverlening aan Griekenland inoeten voortzetten, zelfs al zou dit tot oorlog met de Sovjet-Unie leiden. Onmiddellijk na dit gezegd te hebben, voegde Alexander er aan toe: .Mogelijk kost mij deze uitlating mijn hoofd". Voor het tijdvak van 31 Augustus t/m 13 September a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (serie L) L-01 brood 800 gram brood; L-02 brood: 400 gram brood; L-01 boter:' 125 gram boter; L-02 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; L-03 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; L-01 vlees: 100 gram vlees; L-02 vlees: 300 gram vlees; L-01 melk: 4 liter melk; L-03, L-05 melk: 7 liter melk; L-01 diversen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; L-02 diversen: 50 gram cacao; L-03 diversen: 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram ver snaperingen; L-01 reserve: 1 ei; L-03 reserve: 1600 gram brood: L-04 reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; L-06 reserve: 800 gram brood; Bonkaarten KD, KE 709 (serie L) L-ll brood: 800 gram brood; L-ll boter: 250 gram boter; L-12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; L-ll, L-12 vlees: 100 gram vlees; L-13, L-15 melk: 12 liter melk; L-ll diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas; L-12 diversen: 50 gram cacao; L-13 diversen: 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram ver snaperingen; L-13 reserve: 800 gram brood: L-16 reserve: 250 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinder biscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF MG, MH710 (byz, arbeid, a.s. moeders en zieken (Serie (L) L-21 brood: 800 gram brood; L-21 boter: 250 gram boter; L-22 boter; 250 gram margarine of 200 gram vet; L-21 melk: 5 liter melk; L-21 vlees: 300 gram vlees; L-22 vlees: 100 gram vlees; L-21 kaas: 200 gram kaas of 250gram korstloze kaas; L-21 eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Augustus worden ge bruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 September mag worden gekocht. Op de vlees-bonnen van de A B en C-kaarten is deze veertien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. Duizenden zoenoffers voor de Republiek. (Van onze correspondent te Batavia). Bij de bezetting van Tegal zijn vreemde dingen aan het licht gekomen uit de afgelopen twee jaren republi keinse historie. Het zijn geen verkwikke lijke dingen, en ze stellen het door Djokja uitgeoefende de facto gezag wel in een zeer schrijnend licht Een van de bloedigste hoofdstukken uit de geschie denis van de republiek sinds de z.g. Bersiap-periode van 1945, waarbij dui zenden Europeanen, Indo-Europeanen en Indonesiërs het leven verloren, is wel de periode van Tiga Daerah, die tot de komst van onze troepen heeft geduurd. Tiga Daerah betekent: Drie Gewes ten, omvattende de regentschappen Te- gal, Brebes en Pemalang. Het was een republiekje in de republiek, dat door een groepje lieden, onder leiding van een zekere Amidjojo en van Koetil, die zich de bijnaam „De beul" had ver worven, in hef leven geroepen werd. Een van de eerste maatregelen van dit edele gezelschap bestond in het ver moorden van een aantal Djokjese hoog waardigheidsbekleders, waarop de over levenden Ijlings de vlucht namen en de heren Amodjojo en Koetil een ruimer baan lieten. Hiermee begon een anar chistisch staatje, dat in de geschiede nis der beschaving zijn weerga niet vindt. Het principe was zeer eenvoudig: op onnaspeurlijke wijze werden uit „het volk" vertegenwoordigers gekozen, wlèr De st-aking bij de meelfabriek „Holland" in Amsterdam dreigde nogmaals de broodvoorziening van de hoofdstad te stagneren. Bovendien dreigde een grote voorraad meel te bederven. Soldaten zijn thans ingeschakeld om de voorraden aan de bakkerijen af te leveren. Een der invallers in actje. (Foto ANP-deH.) BINNENLAND. De Zeeuwse landbouwer B. Voge laar te Anna Jacobapolder (St. Philips- land) heeft een apparaat ontworpen, dat hij de stro-sleper heeft gedoopt en waar mee met behulp van twee paarden en één arbeider per uur één h a. stro. dat de combine od het land heeft achtergela ten. bil elkaar kan worden gehaald. Te Akooy (bil Leerdam) is de kapi tale boerderij „Klein Engeland" van de landbouwer Thils de Jong benevens sohu- ren en hooibergen tot de grond tóe afge brand. - De Nederlandse Spoorwegen zullen op Maandag 1 September de dienst uit voeren als op werkdagen. - Met ingang van 1 September zullen de tarieven voor luchtpostpakketten aan merkelijk worden verlaagd Militairen aan boord van de „Kota Inten" kunnen in Port Said nog post krijgen, mits deze uiterlijk op 2 Sep tember as gepost wordt Wil men de brieven etc. bij aankomst in Batavia be zorgd hebben, dan moeten de stukken zich uiterlilk 16 September in de brie venbus bevinden. - Mgr. Mutsaerts. bisschop van Den Bosch hepft ejen gift van f, 10 000 be schikbaar' gesteld voor de slachtoffers van de branden welke de laatste tijd hebben gewoed BUITENLAND. Een bosbrand in de omgeving van het militaire kamp van Helchteren bil Leopoldsburg (België) is door soldaten, burgers en krijgsgevangenen bedwon gen. Ongeveer 20 hectaren bos is een prooi der vlammen geworden. Te Bombay zal een standbeeld van Gandhi opgericht worden van ongeveer 50 meter hoogte, als eerbetuiging voor het grote aandeel dat deze leider in de strijd voor de onafhankelijkheid heeft gehad. Pakistan is te Geneve met alge mene stemmen tot lid van de PA.O. toe gelaten. De Perzische minister-president, Ghavam en Soeltaneh. is. overeenkom stig de bepalingen van de grondwet, na de verkiezing van een nieuw parlement, afgetreden De vorming van een nieuw kabinet wordt binnenkort verwacht, na dat het nieuwe parlement in functie zal zijn getreden. De president van Syrië ls voor een onaangekondigd bezoek aan de president van Libanon, in Libanon aangekomen. Mon verwacht dat nog deze week een olie-overeenkomst getekend zal worden. Vele agenten, eigenaren en direc teuren van Braziliaanse. Belgische en Chi nese maatschappijen te Caïro hebben dreigbrieven ontvangen in verband met do houding van de respectievelijke landen ten aanzien van de Egyptische kwestie voor de Veiligheidsraad. Sommige dezer dreigbrieven waren ondertekend: de zwarte hand. Volgens gewoonlilk welingelichte en betrouwbare bron te Parils zou Frankrijk van plan zlin het Britse voorbeeld te volgen door zijn invoer uit dollar-landen drastisch te gaan beperken. Op het station te Kolaghat. ten Westen van Calcutta. (India) zijn twee tremen op elkaar gereden, tengevolge waarvan 23 personen om het leven kwa men. Er zijn 118 gewonden Een Italiaanse vissersboot heeft bij de monding wan de Isonzo een drijvende miln geraakt. Na de ontploffing is van het vaartuig en de tien opvarenden niets teruggevonden. taak voornamelijk hierin bestond, dat zij dó „wil van het volk" aan de lei- deres voorlegden, die er dan voor zorg den, dat het volk zijn zin kreeg. Het volk was gewoonlijk een samenscho ling van schreeuwende mensen, die hun representant hun eisen kwamen voor leggen, en die op deze wijze beschikten over leven en dood van hun medemen sen. Het contact met Djokja, dat deze gang van zaken' sanctionneerde, werd onderhouden door Amidjojo en Koetil, de beul. - Zoals het In de wereldgeschiedenis gewoonlijk gaat' met lieden, die een onbeperkt gezag uitoefenen, richtten. de leiders der Tiga Daerah al spoedig de blik naar nieuwe gebieden, en. zo deden zij in Maart 1946 een greep naar het regentschap Pekalongan, Als resident stelden zij daar aan een zekere Sardjo. Dit bleek een grote vergissing te zyn geweest, want Sardjo, voorrhalig hoofd ambtenaar aan de Rekenkamer in het vooroorlogse Nederlands-Indie, bleek een fatsoenlijk man te zijn, die fatsoen lijke doeleinden nastreefde. Zijn resi dentschap duurde dan ook maar enkele dagen, waarop Amidjoje en Koetil.zen naar Pekalongan trokken. De aldaar gevestigde republikeinse ambtenaren, met het weinig opwekkende lot van collega's in de Tiga Daerah voor ogenr deden een beroep op Djokja, datind er- daad wat slappe hulp zond De,TIJI.rf- kende de beide heren in en sloot hen op in de Pekalonganse gevangenis, waar zij anderhalf jaar later in goede ge zondheid door onze troepen werden aangetroffen. De maatregel bleek uit- sluLtend bedoeld te zijn als zelfbeveili- ging, en geenszins als strafmaatregel, want een proces is hun nimmer aan- gedaan, noch voor de moorden die ze op republikeinse ambtenaren hadden bedreven, noch voor de massamoorden op Oost-Indonesiërs en Indo-Europea nen, die op hun naam staan. Ondanks hun gevangenneming woedde in Tegal, Brebes en Pemalang de Tiga Daerah lustig voort. De resultaten van dit schrikbewind van het gepeupel zijn desastreus. Vrij wel de gehele Indo-Europese samenle ving binnen het gebied van de Tiga- Daerah is uitgeroeid. De enkele over levende families zijn op 26 Juli jl bij het Chinezen-progrom uit hun huizen gehaald door de Tentara, en op het laatste nippertje door onze troepen van een afslachtLng gered. ENORM MASSAGRAF. Ons 'binnenlands bestuur in Tegal is opmerkzaam geworden op deze dingen, toen het fluisterverhalen van de bevol king hoorde over „bloedoffers" of „zoen offers". die daar in de afgelopen jaren waren gebracht Een onderzoek stelde aan het licht, dat in Slawi een enorm massagraf ligt, waarin naar schatting van een Indo-Europees meisje wel dui zend van haar stamgenoten zouden zyn begraven. In Kraton liggen de graven van enkele vermoorde families, in Bre bes ligt een graf, waarin volgens nabe staanden een vijftigtal Oost-Indonesiërs rusten, in Djati Barang Lor ontdekte men een graf met een twintigtal slacht offers der Tiga Daerah, terwijl men in een put te Balaipoelang de resten van 16 mannen, vrouwen en kinderen aan trof, die op de meest onmenselijke wijze aan hun eind zijn gekomen Over deze put beschikken we over uit gebreide inlichtingen, nadat men hem met zijn blote handen de put heeft laten openbreken. Het betreft hier een aantal Indo-Europese families, die eerst dagen lang in een huis met de grofste middelen gemarteld en onteerd zijn.- en daarna bloedend naar de put werden gesleept om te worden onthoofd. De kleide kinderen sloeg men met 't hoofd tegen de stenen rand en wierp men daarop in het water. Langzamerhand vulde zich de put, het water stroomde er over heen en toen als laatsten de beide benjamins van een moeder met vijf kinderen aan de beurt waren, ble ken de beulen vermoeid te zijn. Zij sloe gen niet hard genoeg, en de put was te ondiep geworden om de kleintjes aan een verdrinkingsdood bloot te stellen, zy bleven als door een wonder met het hoofd boven water liggen en kwamen weer bij. Zij kropen uit de put en wer den opgenomen door een Chinese fa milie. We spraken in Tegal nog een ander overlevend „zoenoffer", een Indo-Euro pese jongeman, die ons vertelde, hoe op een dag alle Indo-Furopese mannen en jongens door de politie werden op gehaald en aan de rand van een mas sagraf met hakmessen werden afge slacht. Hyzelf ontving een diepe hak in zyri schouders en enkele houwen In het achterhoofd, waarvan hy ons de lidte kens toonde. Hij hield zich dood en wist HET K.N.IJP, VERGADERDE. Gisteren heeft het werkcomité uit het K.N.I.P. onder voorzitterschap van mr. Asaat met verschillende ministers de batten gehouden betreffende de huidige toestand. De min. van binnenl. zaken verklaarde in verband met de hem ge stelde vragen, dat in de gebieden, die door de Nederlanders bezet zijn, slecnta een heel klein aantal rep. ambtenaren mét hen samenwerkt, zy, die hier toe overgegaan zijn, werden door om standigheden gedwongen of omdat zy geen weerstand konden bieden tegen de op hen uitgeoefende druk. Verschillende leden stelden voor om de functies van gouverneurs voor de gebieden buiten Java en Sumatra, die onlangs ten ge volge van de Linggadjati-overeenkomst opgeheven werden, wederom in te stel len, aangezien thans Linggadjati niet meer bindend geacht wordt. GRUWELDADEN IN JAVA'S OOSTHOEK. Masjoemi contra niet-Mohammedanen. Er wordt thans beschikt over vele be- wyzen voor het optreden der Masjoemi tegen niet-Mohammedanen in de Oost hoek van Java, Grote, tot godsdienst waanzin opgezweepte groepen voeren rampokaanvallen op Chinese woningen uit, doch tevens is hiertegen reeds by de bevolking een reactie merkbaar, welke reactie ook weer met de hevigste ge weldpleging gepaard gaat. Daarby wor den o.a. Kiaji's (godsdienstleraren) op dezelfde wyze in stukken gesneden als zy zelf dit Chinezen, Menadonezen, Ambonezen, polltie-agenten en Indo_ Europeanen hebben gedaan. Zo werd op 13 Augustus de Kiaji te Moenri door de bevolking vermoord, omdat hy had aangezet tot het ver moorden van Chinezen, Madoerezen e.a. De Masjoemi-activiteit schynt sinds dien in die streek te zyn geluwd. DUITSER BIJ REPUBLIKEINSE MARINE. Te Tegal werd een Duitser aangetrof fen, die vroeger onderofficier was op een Duitse duikboot, welke by de capi tulatie der Duitsers door de Japanners in beslag werd genomen. Deze Duitser was thans werktuigkundige by de repu blikeinse Alrl (marine). Na de bezet ting van Tegal meldde hy zich met vrouw en kind by de Nederlandse tToe- pen. Dit is een typisch bewys, dat Nazi- Duitsers de enige blanken waren, die in de Republiek volkomen veiligheid ge noten. A.F.P. zegt nog, dat de Nederlanders Soeroen. 15 KM ten Zuidwesten van Salatiga, hebben bezet, doch zy zyn door een republikeinse tegenaanval ge noodzaakt het wederom te ontruimen. De republikeinse stellingen in de om geving van Gajdah, N.O, van Sema- rang, zyn aangevallen, waarop de Ne derlanders zich terugtrokken. De Ne derlandse troepen hebben zich eveneens moeten terugtrekken uit Tengkol, ten Noorden van het vliegveld van Malang. er tussen uit te sluipen. Bloedend liep hy. naar huis terug, waar zijn moeder hem verpleegde. De beulen volgden echter zijn bloedspoor en vonden hem op bed. Als een tijgerin heeft de moe der hem tegen zyn moordenaars verde digd, en na enkele uren voor de deur te hebben gekampeerd, dropen deze af. Ze hebben hem niet meer lastig gevallen, en na vele maanden is h(j van zijn ver wondingen genezen. MOEDERS EN KINDEREN GESCHEIDEN. Een groot aantal der voor deze af slachting gespaarde vrouwen en kin deren is in twee kampen samengebracht. 400 in Panka. en 200 in Boerang Ke- dong Woeni. Toen in 1946 de evacuatie naar Batavia begon, heeft, men zorg vuldig moeders en kinderen van elkaar gescheiden. Een aantal jongens is naar een evacuatieterrein vervoerd, doch de moeders hebben sedert dien nooit meer iets van hen gehoord Ook in Batavia heeft men van hun aankomst nog geen spoor kunnen ontdekken. De achterbiy- venden zaten er nog, toen onze troet>2n> hen kwamen bevrijden. Dit is in het kort de geschiedenis ^an Tigai Daerah, een van de gebieden, waarvoor Djokjakarta voor de wereld verantwoordeiyk wil zyn. Mer heefi nog lang niet alle gegevens over deze ge schiedenis verzameld, de toekomst zal ons leren, wat hieruit nog meer te voorschijn komt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1