Veiligheidsraad acht zichzelf competent De moeilijkheden bij de World Friendship Association Internationale Hof niet ingeschakeld WEERBERICHT Veiligheidsraad zet behandeling der Egyptische kwestie voort Mr. J. W. Burger keert zich tegen de felle onverantwoordelijke critiek der Engelse pers Met een enkel woord 86ste Jaargahg WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1947 No. 2617(5 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. M enkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Herrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De Indonesische kwestie. Republiek aanvaardt de beslissing. De Veihgheidsraad heeft gisteren de debatten 'óver de Belgische resolutie hervat- Deze resolutie, die voorstelt de kwestie van de competentie van de Raad van het Internationale Hof van Justitie voor te leggen, werd door Frankrijk ondersteund. De Franse af gevaardigde betoogde, dat dit een ver dere actie van de Raad niet behoefde te vertragen of in de 'weg t« staan. De Australische gedelegeerde wees de Belgische resolutie van de hand en ver klaarde: „De Raad heeft jurisdictie in deze aangelegenheid volgens hoofdst. 7 van het Charter, omdat de beide par tijen er niet in geslaagd zijn om, gehoor gevend aan de resolutie van de raad van 1 Aug., het geschil op vreedzame wijze op te lossen". Het Belgische voorstel werd verwor pen met vier stemmen voor t.w. Groot-Brittannië, Verenigde Staten, Frankrijk en België één stem te gen (Polen) en zes onthoudingen. Vervolgens werd een Poolse motie aangenomen, waarin wordt voorgesteld de Nederlandse en Republikeinse auto riteiten in verband met. de berichten over hernieuwde gevechten in Indone sië te herinneren aan het wapenstil standsbevel van 1 Augustus en beide partyen te verzoeken zich daaraan strikt te houden. (De Raad vaardigde geen bevel uit, doch deed een beroep Red. „LD."). Het Poolse voorstel behaalde tien stemmen: er was één onthouding, n.l. van Groot-Brittannië. NEDERLAND BESTUDEERT DE ZAAK. Mr. Van Kleffens deelde mede, dat de resoluties van de Veiligheidsraad door zfjn regering bestudeerd werden. Hij was er zeker van, dat Nederland alles in het werk zou stellen om een spoedige beslissing te bereiken, In Ne derland zou iedereen een vreedzame oplossing toejuichen. de republiek aanvaardt de beslissing. De Republikeinse vertegenwoordiger Soetan Sjahrir deelde, zo bericht Reu ter, officieel mede, dat de Republiek de genomen beslissingen volledig aan vaardt en ten volle zou medewerken tot de uitvoering daarvan. De Indone sische regering, aldus verklaarde Sjahrir. „garandeert aan de leden der commissie uit de Veiligheidsraad alle faciliteiten, welke noodzakelijk zijn voor de uitvoering van hun taak. Mijn dele gatie aanvaardt eveneens „de goede diensten tót bemiddeling en arbitrage van de Veiligheidsraad". De Indonesi sche regering zou alle assistentie ver lenen aan de commissie van consuls, welke zal toezien op uitvoering van het wapenstilstandsbevel. Sjahrir voegde hier aan toe, dat zyn delegatie na ruggespraak met de re gering te Djokjakarta, de door de Republiek aangewezen vertegenwoor diger in de voorgestelde commissie- van drie leden zou bekend maken. De heer N. Palar, die als adviseur van de In donesische delegatie zal optreden, is te Lake Success aangekomen. 0 De voorzitter verklaarde vervolgens, dat hiermede de eerste fase van de be handeling der Indonesische kwestie be ëindigd was. De kwestie bleef op de agenda en ieder lid had het recht haar, indien noodzakeiyk, wederom in behan deling te brengen. WAT HET BUITENLAND ER VAN ZEGT. De verslaggever van de Brusselse „Soir" by de Veiligheidsraad is van mening, dat tydens de zitting van Maandag het gezonde verstand zyn rechten min of meer heeft herkregen, omdat de resoluties, die ten slotte wer den aangenomen de Nederlandse rech ten eerbiedigen en in het geheel geen afbreuk doen aan de bevoegdheid van de Raad. De „Gazet van Antwerpen" schrijft, dat België met zijn laatste voorstel in de Veiligheidsraad de stem van het ge zonde verstand heeft doen weerklinken. „Na de steriële besprekingen in de Raad, de tergende obstructie der Russische veto's, de demonstratie van onwil en onkunde is het Indonesische geschil wel het meest illustratieve voor beeld van de caricatuur, die de Veilig heidsraad van zichzelf weet te maken". De Raad, zo vervolgt het blad, hoort het pleidooi van de woordvoerder der Indonesische minderheid van terro risten. weigert de vertegenwoordigers van Borneo en de Grote Oost te horen en mengt zich in een zuiver Nederland se aangelegenheid, die buiten zyn be voegdheden valt. Men heeft, met ge heel andere feiten voor ogen, Sjahrir de waanzinnigste beschuldigingen laten uiten van de tribune, die hij niet eens had mogen betreden: men heeft Rus land en zijn satellieten een dwaze ver toning op touw laten zetten en men is blijven debatteren, terwijl op Java een ongelooflyke terreur heerst. De Veilig heidsraad heeft alles gedaan om de onveiligheid op Java en Sumatra te verhogen. Te midden van deze chaos heeft met het Belgische voorstel de stem van het gezonde verstand geklonken. Het is zeer de vraag of het zal worden aangeno men. Zij, die de Indonesische kwestie willens en wetens vertroebelen, zullen deze poging natuurlijk saboteren. Veiligheidsraad bespreekt Vetorecht. De Veiligheidsraad zal vermoedelyk morgen een speciale vergadering wijden aan de kwestie van het ge bruik van het vetorecht. De ver gadering zou zich voornamelyk bezig houden met de door de al gemene vergadering aangenomen resolutie, welke de grote vijf aan spoort, alles in het werk te stellen „om te verzekeren, dat het gebruik van het vetorecht de Veiligheids raad niet zal beletten snelle be slissingen te nemen". Javaanse vorsten gearresteerd. republiek vertrouwt hen niet Onze speciale correspondent te Bata via, mr. Leonard Huizinga, seint ons: De volstrekt halsstarrige houding van de Republiek moet verklaard worden uit het feit, dat de hoogste politieke leiding der Republiek door de desorga' nisatie van de republikeinse verbindin gen niet op de hoogte is van het vol komen falen van haar „weermacht' Soekarno gelooft nog steeds aan de mogelijkheid van een militaire overwin ning. Intussen komt er geleidelijk meer angst en onzekerheid aan republikeinse zyde omdat men voelt dagelyks meer geïsoleerd te raken. En als een symp toom daarvan moet men de arrestatie beschouwen van de Midden-Javaanse vorsten Mangkoe Negoro VIII, met 8 familieleden, en Soesoehoenan Pakoe Boenono VII, die tot dusverre een spel van quasi-medewerking aan de Repu bliek hebben gespeeld. Bevreesd dat hun sympathie voor de Nederlanders van Invloed zou zijn op de bevolking, zyn de republikeinen tot hun arrestatie overgegaan. De onderwijzers en de militaire dienst. De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het mogeiyk gebleken is ook onder-officie ren jonger dan 30 jaar. voor zover zy bij het onderwijs werkzaam waren, te demobiliseren. Er zyn in dit verband maatregelen genomen om ook de on der-officieren als hier bedoeld, gebo ren in de jaren 1918, 1919 en 1920 met groot verlof te zenden. Nadat deze maatregel haar beslag ge kregen heeft, zullen alle dienstplichti ge onder-officieren, die hier te lande onder de wapenen waren, voor zover zy niet zijn opgeleid by het dienstvak der militaire administratie en voor zo ver zy inderdaad by het onderwys werkzaam zyn, gedemobiliseerd zyn. Sombere voorspelling. Internationale voedsel-autoriteiten te Washington hebben voorspeld, dat de winter van 1947/'48 in Europa de ern stigste voedselcrisis sedert het einde van de oorlog zal brengen. Hoewel deze voorspelling gebaseerd is op de nog steeds onvolledige oogst-gegevens, is er weinig hoop, dat zy onjuist is. De crisis zal beginnen in Januari as. en zal in -Februari en Maart in een critiek sta dium treden. De grote Amerikaanse tarwe-oogst zal potentieel aanzienlijk v;orden verminderd door de slechte maisoogst en de prys-situatie. Men is van mening, dat de maisoogst dit Jaar 1 millioen bushels kleiAer zal zijn dan het vorige jaar. Hierdoor zal een ernstig tekort aan veevoeder ontstaan. De voortdurende stijgende vleespryzen, als mede het feit, dat de maispryzen reeds gelijk zyn aan de tarwepryzen, zal er toe leiden, dat tarwe, welke oorspron kelijk voor de export bestemd was, aan het vee zal worden gevoerd. Spaak tegen het veto-recht. De Verenigde Naties zullen hun werk nimmer kunnen voltooien als het recht van veto niet wordt afgeschaft, zo schrijft Spaak, de Belgische eerste-mi- nister en minister van buitenlandse zaken, in de Europese editie van de New York Herald Tribune. Spaak, die president is geweest van de eerste, al gemene vergadering van de VJtf.' te Londen, zegt verder: „Een internatio nale organisatie, die alleen de vrede kan verzekeren, zal nooit werkebjk be staan, zolang niet alle naties, groot en klein, het* denkbeeld hebben aanvaard, dat boven haar eigen souverèiniteit het internationaal recht staat, waar aan zy zich moeten onderwerpen. Op andere wyze is er voor de wereld geen oplossing te vinden en het wordt hoog tyd, dat iedereen dat inziet". Spaak noemt de Belgisch—Neder landsLuxemburgse tolimie, de Bene lux, een practisch voorbeeld van het geen met een beetje goede wil en be grip is te bereiken. Op deze wyze kan men het internationale leven in nieuwe banen leiden en een organisatie schep pen, waarin alle deelnemers grotere veiligheid en welvaart vinden. ZAL BULGARIJE MEDEWERKEN AAN HET „PLAN MARSHALL"? De Bulgaarse politieke vertegenwoor diger in de V S., Nevorah, heeft ver klaard dat het mogelyk is dat Bulgarije deel neemt aan het „plan Marshall", mits, zo zeide Nevorah, „dit geen inbreuk op de onafhankelijkheid van Bulgarije tengevolge heeft. Het hangt geheel af van de voorwaarden, welke gesteld wor den". Hij weigerde op byzonderheden in te gaan. HET FRANS-SPAANS VERKEER. Van semi-officiële zyde te Parys ver luidde, dat met ingang van 1 September het transito-verkeer van Franse reizi gers door Spanje en Spaanse reizigers door Frankrijk toegestaan zal zyn. De Franse regering heeft dit besluit geno men hoofdzakelijk om de terugkeer naar Frankrijk van Franse ambtenaren uit Marokko te vergemakkelyken. aanhoudend zomerweer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist met weinig wind Morgen droog warm en overwegend zonnig weer met, alleen in het Zuidelyk gedeelte van het land een vry krachtige wind tussen Noord en Oost. 28 augustus. Zon op: 5.43 uur; onder 19.39 uur- Maan op: 18.58 uur (31 Aug. V-M.) Hoogwater te Katwijk aan Zee: 2.04 en 14-33 uur. Nog geen beslissing. Gisteravond heeft de Veiligheidsraad de behandeling der Egyptische kwestie voortgezet. De Braziliaanse afgevaardig de. Muniz, zeide, dat de raad niet op bevredigende wyze een uitspraak kon doen. overeenkomstig het Egyptische verzoek. aShgezien deze politieke aange legenheid te veel juridische aspecten ver toonde. Muniz had geen bezwaren tegen de amendementen van China. Australië en België. Hy stelde verder voor, dat de directe onderhandelingen tussen de twee landen hervat zouden worden. Toch meende hy dat de Veiligheidsraad de waarschuwing, dat de binnenlandse si tuatie een bedreiging voor de vrede zou kunnen vormen ter harte moest nemen. De Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, meende echter, dat deze drei ging niet bestond, voorzover Egypte niet het initiatief zou nemen. De Syrische voorzitter. El Choury. zeide dat Egpyte terecht de aanwezigheid der Britse troe pen beschouwde als mogelyke aanleiding tot botsingen, zoals er inderdaad reeds voorgevallen zyn, en die de internatio nale veiligheid in gevaar zouden kun nen brengen. Hy zeide verder dat Egpy te er gelijk in had te menen dat de in breuk op zijn souvereiniteit, volgens het Handvest, het recht gaf zyn toevlucht te nemen tot zelfverdediging. Sprekende als gedelegeerde van Syrië zeide de voorzitter, dat Egypte het vol ste recht, had de zaak voor de raad te brengen. Hy waarschuwde de raad. dat, indien niet in een terugtrekking der troepen voorzien werd. ernstige onlusten in Egypte dreigden. Australië gaf zijn steun aan de Braziliaanse resolutie, waarin directe onderhandelingen tussen de beide landen aanbevolen werd. El Choury ondersteunde de Egyptische op vatting dat het verdrag indertyd onder Britse druk getekend was- Hy zeide, dat een breuk van de vrede in Egypte met het oog op de Palestynse kwestie, ern stige gevolgen zou hebben. De Arabische landen, zo zeide hy verder, die reeds verontwaardigd waren over het zo on rechtvaardige optreden inzake de Zio nisten zouden geen tweede onrechtvaar digheid dulden. El Choury sprak zich tegen het Belgische amendement uit, dat de kwestie naar het Internationale Gerechtshof voor de geldigheid van ver dragen wilde verwy zen. De Australische afgevaardigde, Hodgson, zeide dat de raad nooit een instrument mocht wor den voor landen, welke zich van hun verplichtingen wilden ontdoen. De Egyp tische eerste-minister Nokrasji Pasja, verzette zich tegen het Australische amendement, dat een gelyktydige be spreking van de Soedanese kwestie by alle verdere onderhandelingen voor staat. Hy meende, dat dit slechts een zaak tussen Egypte en de Soedan was. Hy handhaafde zyn bezwaren tegen de Braziliaanse ontwerpresolutie. De Poolse afgevaardigde verklaarde zich voor het onmiddellyk terugtrekken der Britse troepen en tegen de Braziliaanse resolu tie. Hy zeide dat geen enkele beslissing van de raad de vooruitgang naar onaf- hankelykheid van de vroegere koloniën kon tegenhouden. Cadogan steunde het Belgische en het Australische amende ment. Weer een incident. Ahmed Kamel Kotb, leider van de Egyptische socialistische Fellah-party, die onlangs tydens een vergadering van bracht, wërd gisteren uit de gedelegeer de Veiligheidsraad opschudding teweeg denhal, grenzend aan de vergaderzael van de Veiligheidsraad, verwyderd. Kotb sprak Nokrasjy pasja, de Egyptische premier, in de hal aan en begón tegen hem in het Arabisch uit te varen, waar op hy luide protesteerde door 't hoofd van de Veiligheidsdienst by de arm ge pakt en de hal uitgezet werd. Tegenover verslaggevers verklaarde Kotb. dat Mokrashy pasja hem onlangs by een ontmoeting op straat had be rispt voor zyn misdadig gedrag in de Veiligheidsraad. Samen' met Mustafa Momen van de Mohammedaanse broe derschap, die eveneens by dezelfde ge legenheid de Veiligheidsraad in beroe ring gebracht had stapte hy vervolgens in een taxi. Op opgewonden toon ver klaarden zy, alles in het werk te zullen stellen om de vergaderzaal van de Vei ligheidsraad binnen te komen. Nog geen twjntig minuten later ver schenen Kotb en Momen op de pers galerij van de raadskamer van de Vei ligheidsraad. Toen hun verzocht werd zich te verwyderen, begonnen zij luid keels te roepen: „Weg met het imperia lisme, wy zyn hier om voor de vryheid van ons land te vechten". Zaalwachters verwyderden het tweetal, dat later weer. tydens de rede van de Braziliaanse af gevaardigde onopgemerkt binnensloop. Zaalwachters poogden hen van hun ze tels te lichten. Terwyi Kotb zich hevig verzette, rolden hy twee zaalwachters en de plaatsvervangende leider van de veiligheidsdienst de trappen af tot zy ten slotte beneden in de zaal belanden. Er vielen slagen en Kotb kreunde toen een voltreffer op zyn maag werd ge plaatst. De betogers werden naar het wachthuis geleid, waar de speciale me dewerker van Trygve Lie. de secretaris generaal der VN, hen de les las met de woorden: „U maakt misbruik van het feit. dat u hier als beschaafde mensen behandeld wordt, terwyi u als een stel kwajongens optreedt en daarmede uw zaak geen dienst bewyst". Kotb en Mo men werden hierop uitgenodigd in een auto te stappen. De hen vergezellende geüniformeerde bewaker kreeg opdracht - de twee rustverstoorders in het centrum van New York af te zetten. Het peil der Duitse industrie. Ofschoon ten aanzien van de Brits- Frans-Amerikaanse besprekingen over het peil der Duitse industrie te Londen een strikte geheimhouding in acht wordt genomen, is volgens berichten van wél ingelichte zyde de conferentie in hoge mate een succes geworden. In politieke kringen heeft men sterk de indruk, dat 'n compromis is gevonden, opdat aan de Franse eisen kan worden tegemoetge komen, wanneer tot een verhoging vart het toegestane peil der industrie in de Brits-Amerikaanse zone wordt besloten. Volgens een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken is de Benelux van het verloop der confe rentie op de hoogte gehouden. Van de vergaderingen krygt deze greep een vol ledig verslag. De resultaten kunnen globaal als volgt worden samengevat: 1) Frankryk zal accooard gaan met een onfhiddellyke bekendmaking van een aanzieniyke verhoging van het peil der industrie voor de Brits-Amerikaanse zone, daar zulks een* belangryke stap ls op de weg naar het herstel van Europa. 2) Frankryk zal daarentegen de al gemene verzekering krygen, dat het vaststellen van het nieuwe industriële peil niet tot gevolg zal hebben, dat het herstel van de industrie van het Ruhr- gebied de voorrang zal krygen boven de Franse herstelplannen of die van an dere geallieerde landen in Europa. Men acht het nodig er de nadruk op te leggen, dat aan Frankryk niet is ver. zocht formeel toe to stemmen in de vaststelling van een nieuw industrieel peil voor geheel Duitsland, daar dit alleen kan worden besproken op de aanstaande conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier te Londen. Het cyfér voor de Brits-Amerikaanse zone is goedgekeurd als maatregel bin nen het kader van de bizonale fusie overeenkomst ten einde een levensvat bare economie in de gecombineerde zo_ In de klokkengietery te Heiügerlee is men momenteel bezig een order van 24 klokken bestemd voor de kerk van Green wood (Zuid Carolina,USA) uit te voe ren. De klokken zullen aan het eind van de komende week worden verscheept. De laatse hand wordt gelegd aan een der klokken. (Foto ANP-v.d.W.) nes te scheppen, waardoor Amerika en Groot-Brittannië van enkele zware ver plichtingen ontheven worden en Duits land in staat gesteld wordt by te dragen tot een economisch herstel van Europa over de gehele linie. Heden heeft de laatste zitting plaats. Nederlandse organisatie volkomen gezond. Naar aanleiding van de critiek, die vooral in een deel van de Engelse pers op de WJ.A, is uitgeoefend en mede naar aanleiding van het feit, dat de W.FA het tweede jaar van uitwisseling heeft beëindigd, heeft een redacteur van het A.N.P, een onderhoud gehad met mr. J, W. Burger, die na zyn aanvaar ding van het voorzitterschapvan de „Executive Committee", de gelegenheid had zich volledig te doen inlichten over de gang van zaken by de WF\A. De heer Burger gaf als zyn mening, dat de W-F.A. naar haar aard en wezen gezond is. De uitwisseling van kinderen uit en naar verschillende landen heeft thans twee jaren op zeer succesvolle ^yze plaats gevonden. In het eerste ,*ar bedroeg het aantal kinderen dat werd uitgewisseld 15.000, het tweede jaar 20.000 het plan voor dit laatste jaar was eigenlyk gebaseerd op een ultwis- Kolonel M. C, van Houten, directeur van het Nederlands Legermuseum, neemt een van de vaandels in ontvangst by de vaandeloverdracht, waarover wy in ons blad van gisteren uitvoerig schreven, Rechts de oud-commandant Veldleger luit.-generaal baron Van Voorst tot Voorst, die tydens de plechtigheid het woord voerde. (Foto ANP-d H) BINNENLAND Gistermiddag is de 51-Jarlge J. W. uit Amsterdam, die de Mamixstraat over stak, door een uit de richting Leldseplein komende trailer gegrepen en op slag ge dood. De 18-Jarlge mej. C. van de B. uit Zeist, is tijdens het zwemmen in de Waal verdronken. Bij een familie ln de Louwse Poort te 's-Hertogenbosch is een baby van vijf maanden in de wieg gestikt. Te Emmen is het ongeveer vierjarig kindje van de lam. Z. te Gieten door een vrachtauto aangereden en gedood. De werkgevers en werknemersorgani saties in het bakkersbedrijf hebben in onderling overleg besloten op Maandag 1 September as. te werken als op een gewone werkdag. Deze regeling geldt voor het gehele land.. Tot dusver heeft de zee dit seizoen tussen het Noorderstrand en Schevenln- genKijkduin acht slachtoffers geëist. Ongeveer 40 personen werden door politie, burgers en reddingsbrigade gered. Gisteren werd de 100 000ste bezoeker toegelaten op de tentoonstelling „Weense kunstschatten" in het Rijksmuseum te Amsterdam Voor de „Nachtwacht" wordt een dezer dagen eveneens de 100.000ste bezoeker verwacht. 'Met ingang van 1 September ls aan lr. F. B. J. M. Moubis wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtigde leef tijd eervol ontslag verleend als hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuisves ting. belast met de functie van Inspecteur van de volksgezondheid bil deze dienst. In zijn plaats werd ir. C. H. Klulters benoemd. Aan ir. Klulters is als standplaats de ge meente Maastricht aangewezen. Toen de landbouwer G. de B. te Empel (N.Br.) gistermiddag met een trac tor het land beploegde, ls hij met een der wielen ln aanraking gekomen met een landmijn. Met een geweldige slag werd de tractor uiteengeslagen. De landbouwer z#lt werd zwaar gewond. BUITENLAND. Ten. gevolge van de grote hitte en de aanhoudende^droogte beginnen ln de Belgische Kempen de bladeren reeds van de bomen te vallen. Dit herfstverschijnsel is zelfs in de dorre Kempen ln Augustus sedert mensenheugenis nog nooit voor gekomen. Voor de toekomst der blanken ln Zuid-Afrika ls de aanwas der Hindoe- bevolking In Natal een belangrijk probleem geworden. Het percentage der blanke be volking van de Unie ls sedert 1939 gedaald van 22.5 op 20.5 het aantal Hindoes zal in Natal weldra de blanke bevolking overtreffen, als de staat er niet ln slaagt een voldoend aantal blanken te doen im migreren. De Hongaarse onafhankelijkheids partij deelt mee, dat Zoltan Pfeiffer, de leider der party en Tomas Kereszces, een der candldaten. ernstig zijn gewond bi) relletjes, die Maandag naar aanleiding van partij vergaderingen zijn uitgebroken. De afgevaardigden op de derde Jaar lijkse vergadering van de FA..O. hebben besloten de aanvrage van Spanje voor het lidmaatschap nog niet ln behandeling te nemen. Oostenrijk. Finland en Slam zijn als lid aanvaard, terwijl de aanvrage van Pakistan heden zal worden besproken. Prins Ferdinand von Schoenaich Carolath, die verdacht wordt van nazl- activltelt gedurende de oorlog en onlangs ls gearresteerd, ls tegen borgstelling van 5000 mark ln vrijheid gesteld. HIJ moet zioh elke dag by de .politie melden. De communisten protesteren tegen hun uitsluiting uit de „Spaanse regering ln ballingschap". Een vertegenwoordiger van het alge mene Franse vakverbond de C.G.T. heeft medegedeeld, dat d© hervatte be sprekingen tussen de Franse regering en vertegenwoordigers van de gemeenschap pelijke commissie van werkgevers en .nemers op niets zijn uitgelopen. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft troepen uitgezonden om ongeregelde troe pen van ongeveer 20.000 anti-SovJetgezlnde Polen en ontsnapte Duitse SS-gevangenen, die het gebied tussen Polen en Slowakije onveilig maken, te bestrijden. Oostenrijkse politie heeft ook een bende gearresteerd. Peelbrand anderhalve meter in de grond De over een oppervlakte van enkele vierkante kilometers woedende Peel brand tussen Asten en Someren biykt anderhalve meter diep in de veengrond te zijn gedrongen en by de blussings- werkzaamheden staat men dan ook voor een hopeloze taak. Men heeft slechts de verdere uitbreiding kunnen voorkomen door een bijna twee kilome ter lange brandsleuf te graven, waar door het gevaar voor de hulzen en de voorraden turf is afgewend Verschil lende brandweren biyven echter in actie om gevaar van overslaand vuur te voorkomen. BRAND IN DE HAARLEMMERMEER Gistermorgen ontstond brand in het scburencomplex van een boerenbedryf te Kranenburg in de Haarlemmermeer, vermoedelyk tengevolge van broeiing in een voorraad kunstmest. De schuur, waarin landbouwmachines en een ge deelte van de oogst waren geborgen, alsmede die waarin de kunstmest lag opgestapeld, brandden geheel af. sellng van 30.000 kinderen, doch door het optreden van kinderverlamming in Engeland werd door de hoofdinspecteur der volksgezondheid, dr. C. Banning, be gin Augustus gevraagd de uitzendingen t© staken. Deze stopzetting nu heeft de finantiële moeilykheden veroorzaakt waarmee de WFA thans in verschillende landen te kampen heeft. De uitwisseling, zo deelde mr. Burger mede. zal oók het volgend jaar in het thans bereikt© internationale federatieve verband plaats vinden. Hoewel de heer Burger allerminst de indruk wilde wekken, dat alles vol maakt zou zijn geweest, keerde hij zich ten scherpste tegen een zyns inziens onbillijke, schromelijk overdreven en geheel negatieve critiek van een deel der Engelse pers. Met volkomen nega tie van het vele goede, dat door de WFA tot stand gebracht werd, zyn enkele plotseling optredende afwijkin gen van de organisatie-opzet, dagen lang in een deel der Engelse pers het onderwerp geweest van een felle on verantwoorde critiek, welke blijkbaar gestimuleerd werd door een organisa tie. die in deze uitwisseling ten on rechte een concurrentie zag. HET TRANSPORT NOORSE KINDEREN In het onderhavige geval zou Enge land een aantal Noorse kinderen ont vangen. Engeland kon het grote aantal niet onmiddellyk opnemen en seinde Noorwegen niet het grote contigent te sturen. Op dat ogenblik bevonden zich echter'al een groot aantal kinderen uit verafgelegen districten in de trein. Men kon die kinderen niet meer waarschu wen. Men heeft ze toen toch uit Noor wegen laten vertrekken. De BBC deed een beroep op het Engelse publiek, dat in grote getale reageerde. Het Londense bureau der WFA werd overstroomd met aanbiedingen. De boottrein uit Noorwe gen arriveerde veel te laat. zodat van de spontane aanmelders er velen reeds huis waarts waren gekeerd. De kinderen wer den toen in keurige en zeer goed voor dat doel ingerichte kelders onderge bracht. dus niet in de eerste de beste schuilkelder. Vandaar zijn ze op nor male wyze naar de gezinnen gestuurd. Ten bewyze op welk een unfaire wyze er in de Engelse pers gereageerd werd, toonde de heer Burger een brief van de ouders van één der kinderen, waarin verteld werd hoe een persfotograaf met enkele op normale wijze op hun trein wachtende Noorse kinderen enige op namen ensceneerde, die later suggereer den. dat de kinderen slapende naast hun koffers op het perron de nacht hadden moeten doorbrengen. DE FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN Ten aanzien van de financiële moei lykheden kon de heer Burger het vol gende meedelen. Het was de gewoonte, dat de gegadigden by aanmelding een bedrag van f.25 stortten als voorschot op de reiskosten. Wanneer zy hun be wijs van inschrijving kregen, betaalden zy de volledige reiskosten: voor Enge land f. 85 onder de 18 en f. 110 boven de 18 jaar. De plotselinge stopzetting ten gevolge van het verbod van de volksge zondheid was oorzaak, dat de reis van vele kinderen geen doorgang kon vin den doch dat vele kosten voor het or ganiseren der reizen bespr- van boten enz. reeds gemaakt waren. Voor ons land is de situatie nu zo dat op het voor schot van f.25 na, alle gestorte gelden kunnen terugbetaald worden. En als de voorschotgevers by wyze van spreken met 50 van f. 25 genpegen zouden ne men, dan zou de Nederlandse organisa tie er nog volkomen gezond by staan. Men hoopt evenwel, dat er op andere wyze b.v. door bydragen enz. middelen zul len gevonden worden, om ook die bedra gen geheel te restitueren. Voor Nederland ls thans door de heer J. W. Niemann en in overleg met da heer J. W. Burger tot directeur benoemd de heer R- Schilt. Vanaf 1 September is het hoofdkantoor voor Nederland ge vestigd in Amsterdam. Galery 14.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1