„Neerlands fruittuin" land van de dorst DE MEESTER-VLIEGER Zonnesteek heeft Betuwe getroffen Kerkelijk Leven Radio-programma De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN De brand in het Reichswald. De brandweer-ploegen hebben de brand in het Reichswald ingeperkt, zo dat voor verdere uitbreiding geen angst behoeft te bestaan, Marechaussee's die toezicht hielden en enige mensen van de burgerdienst, belast met opruimingswerkzaamheden, hebben waargenomen dat een Duitse machinist uit een locomotief, waarmede hij wagens naar Nijmegen gebracht ha-cf, even voorbij Groesbeek enige schoppen gloeiende kolen in het bos wierp. Ge lukkig konden de wakers ogenblikkelijk ingrijpen. Crisis in Griekenland. Bij besprekingen in het Griekse kabi net over het bulten de wet stellen der communistische partij is onenigheid ontstaan. Drie ministers der z.g, mid den-partijen tradén af en daarop volg de het ontslag van het ganse kabinet Maximos. Aan Tsaldaris de minister van bui- tenl. zaken In het afgetreden kabinet is de vorming van een nieuwe- regering opgedragen. Deze wil opnieuw en coali tie-kabinet trachten te vormen. Zowel in Engeland als in de V. St. bemerkt men enige ongerustheid dat Griekenland wel eens te ver naar rechts zou kunnen afzakken. Tsaldaris heeft tegenover de pers aangaande de politiek der nieuwe rege ring verklaard, da.t deze uitsluitend" ge baseerd zal zijn óp het nationale wel zijn en gericht op de onmiddellijke toe passing van actieve maatregelen. Deze politiek zal het land zijn rust terugge ven en het Griekse volk naar verkie zingen leiden, die het in staat zullen stellen zijn souvereine rechten uit te oefenen. Molotof over Korea. Radio Moskou heeft de inhoud van een brief van Molotof, de sovjet-mi nister van- buitenlandse zaken, aan zijn- Amerikaanse ambtgenoot Marshall ge publiceerd. Deze brief is het antwoord op een nota van Marshall dd. 12 dszer, waarin deze verklaart, het te betreu ren, dat de besprekingen tussen de V.S. en de Sovjets over Korea nog steeds op het dode punt zijn, en een beroep op de gemeenschappelijke com missie doet tegen 31 Augustus rapport over de stand van zaken uit te bren gen. Molotof beschuldigt in zijri antwoord de Amerikanen er van, dat zij bepaalde politieke partijen in Zuid-Korea bloot stellen aan vervolging, in strijd met de democratische beginselen. Zijn rege ring heeft er echter geen bezwaar te gen. dat de commissie rapport uit brengt, opdat beide regeringen onmid dellijk overleg kunnen plegen over de stappen, die nodig zijn om de te Mos kou genomen besluiten uit te voeren. De Sovjet-delegatie heeft terzake reeds in structies ontvangen. Wat betreft het overleg tussen de gemeenschappelijke commissie en ver tegenwoordigers van democratische partijen en organisaties die de Moskou- se beslissing inzake Korea ten volle steunen, beveelt Molotof aan dat slechts partijen en organisaties met ten min ste tienduizend leden worden geraad pleegd over de vorming van een voor lopige Koreaanse regering. DE INTER-AMERIKAANSE VERDEDIGINGSCONFERENTIE Mexico heeft op de Inter-Amerikaan- se verdedigingsconferentie le Petropolis (Brazilië) een voorstel ingediend, om in het verdrag voor de militaire verdedi ging van het Westelijke halfrond de clausule op te nemen, volgens welke een gewapende aanval bestaat uit een aan val tegen het gebied of de strijdmacht van een Amerikaanse staat, „in zoverre deze strijdmacht Is gestationeerd bin nen de geographische zone, die bij de verklaring van Panama is vastgesteld, of op een andere plaats, die een in tegrerend deel vormt van het gebied van een Amerikaanse staat, hoewel zij buiten de bovengenoemde zone ligt". Dit voorstel wordt gezien als een ach terdeurtje voor andere Amerikaanse republieken, ingeval troepen der V.S. in Europa of Azië aangevallen worden. Onder de verklaring van Panama wordt verstaan een gemeenschappelijke verklaring van de vertegenwoordigers van 20 Latijns-Amerikaanse landen en de V.S. in October 1939, waarbij de vor ming van een ..veiligheidsgordel" werd bekend gemaakt, waarbinnen oorlogs handelingen niet zouden worden toege staan. Betrokken commissie heeft met 15 tegen 5 stemmen besloten om.de kwestie der gemeenschappelijke verdediging wanneer een der Amerikaanse landen wordt aangevallen aan de raad van ministers van Buitenlandse Zaken dei- Amerikaanse republieken voor t-e leg gen. Vermaan tot China. MENING VAN GENERAAL WEDEMEYER. Generaal Wedemeyer, Truman's spe ciale gezant in China, heeft een beroep op de Chinese regering gedaan „onmid dellijk drastische politieke en economi sche hervormingen aan te brengen". China moet niet buitenlandse invloeden verantwoordelijk stellen of wachten op buitenlandse hulp, zo zeide hij, doch zelf de oplossing der problemen ter hand nemen Het herstel van China wacht slechts op de juiste leiders. Cor ruptie en onbekwame ambtenaren moeten worden ontslagen, ook bij het provinciaal en gemeentelijk bestuur. Op de communisten in China deed generaal Wedemeyer het beroep op vredelievende wijze het land te helpen. Als zij hUn vaderland werkelijk lief hebben, moeten zij de pogingen om een bepaalde wereldbeschouwing op te leg gen, staken. Het moet de regering ove rigens duidelijk geworden zijn, dat de communisten niet met militair geweld kunnen worden geëlimineerd, aldus de generaal. Manifest van generaal De Gaulle. BEROEP OP EENHEID. In een manifest heeft generaal De Gaulle een beroep op het Franse volk gedaan om bij de gemeenteraadsverkie zingen in October de „Rassemblement. du peuple francais" te steunen en zo de Franse republiek te hervormen en de staat dienstbaar te maken aan het gemeenschappelijk belang. Het manifest gewaagt van een „ern stige situatie" waarin de eenheid van het land wordt bedreigd door „separa tisme" en de „rivaliteit der partijen". De Gaulle verklaart, dat zijn „Ras semblement" in geheel Frankrijk can- digaten zal stellen. „Ieder aftredend raadslid, onverschillig voor welke par tij hij vroeger is gekozen kan, zonder aan zijn overtuiging ontrouw te wor den, als candldaat voor de „Rassemble ment" optreden, mits hij zich verplicht •deze beweging te volgen". Met nadruk herhaalt De Gaulle, dat de Rassemblement geen partij is en dat, de candidatenlijsten zullen worden sa mengesteld uit mannen en vrouwen van verschillende overtuigingen, „die willen samenwerken in de redding van het Franse volk". floep om regen I Ned, llerv. Kerk Beroepen te Halfweg P. C. Vermeulen te* Laren (N.H.); te Schraard W. J. Keiler te Nijkerkerveen; te Colmsohate F A. Wesfchoff, em. prod, van de Prot. kerk ln Indlë, die dit beroep aannam; te Serooskerke (W) F, H, A. v. d, Wind, cand, te Woerden, die dit be roep ook aannam. Aangenomen naar Noorden W. G. G. v Voorthuyzen, hulp- pred te Kootwij kerbvoekBedankt voor Blelswljk I. Schipper te Schoonrewoerd; voor Emmer-Compascuum H. v, Gosling a te Appelscha. Bedankt voor de ben. tot hulppred. te Sclierpenzeel S. van Dorp, em. pred. te Zeist. Gcref. Kerken Aangenomen naar Roermond F. Dresselhuis te Oldeboorn; naar N ij kerk (vac G. Brinkman) G Mor- sink te Andijik. Bedankt voor Nijmegen (vac, H. v. Rhijn) dr. A. H. Oussoren te Middelburg: voor Krimpen a. d. Lek H. Moolhuizen te Aarlanderveen; voor Koude- kerke (Z) P. Warmenhoven te Reeuwijk; voor Nleuw-Lekkerland A. Schouten Jr. te Den Dolder. Geref, Kerken naar art. 31 K.O. Aan genomen naar Rotterdam-Feljcnoord J. Blokland te Anna-Paulowna. Ernstige gevolgen voor het late fruit (Speciale reportage). Het heldergroene fond van de kleidclta dat men poëtisch wel Neerlands fruit tuin heet, bestaat niet meer. Roodbruin zijn de schroeiplekken in de weilanden, geler en geler worden de kruinen der vruchtbomen. Over- en Neder-Betuwc doorkruisend hoort men steeds weer dezelfde verzuchting: „regen"! Dat is de vurigste wens van de fruitteler, van de groentekweker van de boer. Een ambtelijk rapport van de Rijks- tulnbouwconsulent te Kesteren aan het meteorologisch instituut komt tot de conclusie, dat er spoedig verandering moet komen; lagere temperatuur en regen, zéér veel regen. Elk wolkje, dat zich aan de kim vertoont is voor de Betuwenaren een gebeurtenis, waarover omstandig wordt gediscussieerd. Maar telkens wordt het weggevaagd en de zon gedraagt zich als koperen ploert en de droge wind doet de nood nog stijgen. SCHADELIJKE ORGANISMEN PARASITEREN. In dit land is de scheidslijn 'tussen boer en vruchtenkweker niet gemakke lijk te trekken, want de meeste boeren hebben er ook een boomgaard. En on der de mannen, die we in de bongerd aantreffen heeft veelal de mening post gevat, dat het reeds te laat is. Goudre netten en in het algemeen wintervaste appelen, blijven vèr onder de maat. Van de weersgesteldheid profiteren schade lijke organismen, die niet bestreden kunnen worden, omdat een bespuiting met de zgn. Californische pap het blad terstond zou doen verschroeien. Schurft en vooral spint parasiteren welig op het enkele weken geleden nog zoveel belo vende gewas. „De eerste de beste zware bui. liefst nog wat geholpen door een stormpje, zal het letterlijk appelen doen regenen," voorspelde een pessimist. Nog werken de veilingen volop en de jam- fabrieken komen ruim aan hun trek. De conserven-industrie heeft gebrek aan verpakkingsmateriaal vooral aan blik, doch zeker niet aart grondstoffen Het fruit in de kratjes ziet er goed uit. De peren zijn wat te vroeg gerijpt, dien tengevolge kleiner van stuk, maar voor treffelijk van smaak. In sommige stre ken geldt hetzelfde ten aanzien van de pruimen, maar elders zagen we ze, rim pelig en als het ware geconfjjt aan de bomen hangen. Waardelbos. Rond het grote teeltcentrum Keste ren passen enkele grote kwekers be-- vloeiing toe. Men heeft pompen gesla gen tot op het, overigens sterk gezak te grondwater en dag en nacht ruist het water in de boomgaarden. Doch dat zijn slechts enkele gelukkigen. KWEKER „BLIJVEN" IS DE KUNST. Kleine groentekwekers kunnen hun bedoening niet vochtig houden, met het gevolg, dat verschillende bedrijven eruit zien als een stuk woestenij. Bo nen hangen slap aan verdorde ranken van nieuwe aanplant is geen sprake en voor vele tuinbouwers is hat alter natief: „regen óf naar de fabriek". VOOR DINSDAG 26 AUGUSTUS. Hilversum 1(301 M.) KRO 7.00; nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7 45; C. de Groot, plano; 8.00: nieuws: 8.15: opgewekte muziek; 9 00: 'lichtbaken; 9.30: gram.muziek; 10.00: voor de kleuters; 10.15: orkest B, Goodman; 10.40: voor dracht; 10.60: ÉBC-koor; 11.30. als de ziele luistert; 11.40; lichte vioolmuziek; 12.00: Angelus; 12.03: licht orgelspel; 12.30: weeroverzleht; 12.33: Metropole orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 13.20; orkest zonder naam; 13.50: symphonisch concert; 14.30: voor de vrouw; 15.00: Poolse platen; 15.30: orkest Louis Levy; 16 00: ziekenbezoek; 16.30: elck wat wils, 17.45: Rijk Overzee; 18.00: Cantus Populorum; 18.20; sport- praatje; 18.30: Ned. Strijdkr.; 19.00: nieuws; 19.15: Kath. nieuws; 19.20: vro- lijko klanken; 19.45: Niwinklanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: ac tualiteiten; 20.12: de gewone man; 20.20: Omroepkamerorkest; 21.00; lulsterwed- strijd TBC-bestriJdlng; 21.20: Omroep kamerorkest; 22.10: de Van Rooyens; 22.17: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22 45: opera-parade; 23.3024.00: dansmuziek. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: aubade; 8.00: nieuws; 8.15: H.M. Grena diers Guards; 8.45 BBC Symphonie Or kest; 9.15: morgenwijding door ds. Al. C. van Wijhe; 9 30: waterstanden; 9.35: ar beidsvitaminen; 10.30' voor de vrouw; 10.35; mannenkoor „Dl Svenske"; 10.50: 'voor de kleuters; 11.00: gram.muzlek; 12.00: viool en plano! 12.30; weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.43: G. van Toovenburg, piano; 13.00: nieuws; 13.15: Virtuose sextet; 13.45: W. Booth, zang; 14.00; met, naald en schaar; '14.20: geva rieerd concert; 15.00G. Gershwin con cert; 16 30; Quentin Maclean; 1640: kln- deruitzendlng; 17.00: zang en orkest; 17.30: Skymasters; 18.00: nieuws; 18.15: T. Erich plano; 18.30: de duinen; 19 00: Bernard Person; 19.10: P. Palla, orgel; 19.30: sopraan en plano: 20.00: nieuws; 20.05: reportage; 20.15: omroeporkest: 21.10: reportage wederopbouw West Zeeuwsch Vlaanderen: 21.30: verzoekpro gramma; 21.45: wat gebeurt er ln Indlë: 22 00: vervolg verz.programma; 22.15: bui tenlands overzicht door H. Ch. G. J, v. d. Mandere; 22.30: fluit en plano; 23.00: nieuws; 23.1524,00: Italiaanse opera- fragmenten. In de Over-Betuwe, in het tuinbouw centrum Hulssen, zijn cr zo al enkele die de strijd tegen de ongunst van de zomer hebben moeten staken. Zij lieten hun dorre tuin achter en werden tijde lijk fabrieksarbeiders. „Zestig meter buis", zegt een oude man vedrietig. „zestig meter en ik zou kunnen sproeienMaar op de bonafide markt is geen buis verkrijgbaar en zwarte prijzen kunnen niet worden op gebracht. Hij haalt met een veel zeg gend gebaar de schouders op. Daaruit spreekt de gelatenheid van een man, die zlln gehele leven lang de tering naar de nering heeft moe ten zetten. Wiens verdiensten hebben geschommeld, met weersgesteldheid en conjunctuur. Wat hij het vorig jaar verdiende, zal dit keer weer moe ten worden bijgepast. Kweker wor den heet bet, is geen kunst: kweker blijven, dat is de kunst. DE EXTRA-VLEESBON. In normale tijden ls de Betuwe ook het land van ae vetweiderij. Maar in de verschroeide welden is thans onop houdelijk het rammelen hoorbaar van emmers. De boeren moeten hun vee op deze omslachtige manier drenken Op sommige plaatsen heeft men de runderen zelfs op stal gezet, want zij vernielen daarbuiten de zode, zonder yan het gras te profiteren en op stal is de pomp zoveel dichterbij. De vet weiderij is een slecht bedrijf, want het vee vermagert in deze weken. Het is een veeg symptoom, dat de boer dit jaar zo vlot aan zijn leveringsplicht voldoet. De aanvoer op de markten overtreft de vraag, want aan de capa citeit van koelhuis en vriesinrichting komt een einde. Vandaar, dat men ons een extra-vleesbon heeft toegemeten. Het is geen pleziertocht meer, een omzwerving door een landschap in herfstkleuren onder een zomerse zon. Want Nederlands fruittuin is het land geworden van de dorst Kloosterboer aan Nederland uitgeleverd. „SIMON BOLIVAR" WERD DOOR ZIJN TOEDOEN GETORPEDEERD. J, Kloosterboer, die in Januari 1946 uit zijn detentie ontsnapte, is door de Belgische autoriteiten aan Nederland uitgeleverd. Hij is thans ter beschik king van de Haagse PJRA.. gesteld en ingesloten in d'e strafgevangenis te Seheveningen. Zoals bekend gaf Kloosterboer- in 1939 en begin 1940 aan de Duitse spion- nagedienst de afvaarttijden .van de uit de havens van Amsterdam en Rotter dam vertrekkende neutrale en geal lieerde schepen door, als gevolg waar van verschillende dezer schepen (o.a. de Simon Bolivar) door de Duitsers tot zinken werden gebracht. Na zijn ontsnapping liep Klooster boer enige tijd geleden met een door hem gekochte mijnenlegger de haven van Oostende binnen met het doel van daar naar Zuid-Amerika te vertrek ken Bij deze poging werd „kapitein" Kloosterboer door de Belgische autori teiten gearresteerd. VISA VOOR DUITSLAND. Van 15 September a.s. af kunnen in beperkte mate visa voor de Brits-Ame rikaanse zone van Duislarid worden verstrekt boven het tot dusverre toege stane quotum. Deze visa. die uitsluitend gelden voor zakenlieden, die koopcontracten denken af te sluiten, geven geen recht op ac comodate. Hiervoor moet men dus zelf zorgdragen. Inlichtingen over de afgifte van deze ZA-visa (zonder accomodate) worden uitsluitend schriftelijk verstrekt, door de Trust maatschappij voor de handel van Nederland met het buitenland, He rengracht 499 te Amsterdam. VERDACHT VAN VERRAAD. De P.R.A, te Den Haag heeft in de nacht, van Zaterdag op Zonndag aldaar aangehouden. W. S. van Dam, geboren 26 Augustus 1897, die reeds lang door de P.R.A. werd gezocht, in verband met een door hem gepleegd verraad aan de SD, van de leden van de Stijkelgroep. Van D, is ingesloten. - De bos- en heidebranden. Wanneer de windsterkte voorlopig niet toeneemt en de windrichting niet ongunstig verandert, leveren de bran den in de Peel onder de gemeenten Asten, Nederweert en Meyel geen ge vaar voor uitbreiding meer op. Eventueel is nog gevaar te duchten uit de Noordelijk van het Peelkanaal gelegen veenderijen, waar het vuur gre tig voedsel vindt. Ten Zuiden van ge noemd kanaal, waar nog geweldige rookkolommen opstijgen, heeft men het vuur een halt kunnen toeroepen. Hierdoor zijn enkele millioenen turven gespaard. Zaterdagmiddag brak bra'd uit in de bossen van het landgoed de Mooker- heide. De vlammen sloegen aanvanke lijk hoog op in het dichte hout van merendeels dennebomen. Telkens klon-- ken hevige explosies van de vele gra naten, die daar nog liggen. Onophoude lijk knetterden de kogels, welke dïtar in ontzaglijke hoeveelheden verspreid lig gen. De brandweren van Nijmegen, CuyR, Groesbeek en Mook waren snel aanwezig. Ook een detachement mili tairen van het kamp Mook snelde te hulp. Er bestaat gevaar voor enkele in het bos gelegen huizen, waarvan de be woners Inmiddels gewaarschuwd zijn. Ongeveer 200 h.a, dennebos zijn reeds een prooi van de vlammen geworden Het landgoed de Mookerheide is on langs in bezit genomen dOv>r de zusters van Bethanië, die er een tehuis voor verwaarloosde kinderen hebben inge richt. REHABILITATIE UITKERINGEN INDISCHE WERKNEMERS. Verschenen is een Indisch Staatsblad, houdende de definitieve regeling der ge deeltelijke uitbetaling van tractementen en pensioenen, door de werknemers in Indische dienst landsdienaren zowel als particulieren gederfd gedurende de periode Maart 1942—Augustus 1945. De thans geldend geworden rehabili tatie-regeling vermijdt nadrukkelijk de benaming „backpay", omdat het niet gaat om een uitbetaling van gederfd in komen. maar bedoelt te zijn een hulp aan de werknemers, om zich te herstel len van de door de bezetting geleden verliezen. De ordonnantie kent twee re gelingen: een voor de particuliere werk-, nemers en een voor de overheidsdiena ren. De aanvangsuitkering zal in beide gevallen bedragen: Driemaal het maandelijks loon, sa laris of wachtgeld enz., indien het oor logsslachtoffer op 1 Sept. 1945 geen gezinsleden had: viermaal dat bedrag bij max. twee gezinsleden en vijfmaal dat bedrag bij meer dan twee gezins leden. Aan een voorziening in'dezelfde geest voor de particuliere zelfstandigen wordt thans met voortvarendheid gewerkt. In het algemeen kan worden gezegd, dat de uitbetaling aan definitief in Ne derland gevestigden in vrij geld zal ge schieden. Uitbreiding van deze faciliteit is in overweging. Ook de betaling in vrij geld, geheel of gedeeltelijk, aan achtergeble ven gezinnen van werkers in Indië, heeft de aandacht. De vaststelling van hetgeen aan pen sioenen particuliere zowel als ambte lijke. dient te worden uitbetaald, wacht op de bekendmaking van een spoedig te verwachten besluite van de Luitenant- Gouverneur-Generaal. Deze regeling zal vermoedelijk geschieden door opheffing van de z.g. bevriezingsordonnantie. Ter voorkoming van cumulatie van inkomens is als hoogste basis voor de berekening der rehabilitatie een maxi mum genomen van f. 1000 per maand. De regeling voorziet verder in de beta ling door de particuliere werkgever en het land op basis van de militaire be zoldiging van dienstplichtigen. De par ticuliere werkgever, betaalt de Rehabi litatie minus de militaire bezoldiging- Voor militairen-overheidsdienaren geldt, dat de hoogste bezoldiging ineens als maatstaf wordt genomen. Voor de par ticulier komt dit in het eind op het zelfde neer. Voorts bepaalt de ordon nantie, dat de uitkering vrij van be lasting is en alle voor de uitbetaling nodige stukken vrij zullen zijn van ze gel. Onder loon wordt verstaan het ge regelde inkomen aan salaris, dat als verplichte vergoeding ontvangen werd, waardoor gratificates, tantièmes enz. alsmede duurtetoeslag er buiten vallen, niet daarentegen vrije huisvesting, vrije geneeskundige behandeling en verple ging. Als loon enz. wordt in het alge meen aangenomen dat, wat gold of ge golden zou hebben voor de maand Maart 1942. Door de Japanners uitbe taalde salarissen in Japans invasiegeld, eventueel tegoedgeschreven op banken, blijven bij deze rehabilitatie-uitkerin gen buiten beschouwing- De kwestie der z.g. delegaties zal nog afzonderlijk wor den geregeld. Of de kindertoelagen op de ambtelijke salarissen onder de re geling vallen, zal alsnog door de direc teur van sociale zaken worden bepaald. IN DUITSLAND GEVALLEN NEDERLANDERS ZULLEN NAAR ONS 'LAND WORDEN OVERGEBRACHT. Ingevolge beslissing van de regering zal thans worden overgegaan tot het systematisch overbrengen op over heidskosten van het stoffelijk overschot van Nederlanders, die in Duitsland, ten gevolge van oorlogshandelingen of ter reurmaatregelen zijn overleden. Nederlanders, die vrijwillig zich naar Duitsland begaven en onvaderlands- llevenden vallen hier niet onder. Uit de aard der zaak zal met de uitvoering dezer werkzaamheden enige jaren ge moeid zijn. Uitsluitend zullen worden overge bracht de overschotten diergenen, wier identiteit volkomen vaststaat, die af zonderlijk begraven liggen en op wier terugkomst de naaste verwanten prijs stellen. Zij, wier overschot in massagraven liggen, zullen ter plaatse moeten blij ven rusten. Aangevangen wordt in de Russische zone. daaróa volgen de an dere zones. De directie der Nederland se Spoorwegen heeft spontaan tot de bijzonder sympathieke daad besloten om de stoffelijke resten op Nederlands gebied kosteloos te vervoeren ln daartoe eveneens kosteloos geschikt te maken wagons. Aan de nabestaanden wordt dringend verzocht nopens deze aangelegenheid geen correspondentie met de er bij betrokken bureaux te wil len voeren. Alleen zij. die uitgenodigd worden nadere bijzonderheden op t>e geven, kunnen dit doen. Reeds voorheen bij de bureaux ont vangen aanvragen en opgaven zullen thans worden gebruikt. FEUILLETON door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels „Een, twee, drie, vier.." zei Anne zachtjes. En nogmaals zuchtte ze ge hoorzaam, terwijl de stethoscoop werd voortbewogen: „Een... twee.., drie.,, vier Haar hart klopte zenuwachtig. Ze was öp en ze wist het. Ze was bereid om iedere dosis tonicum, die dr. Bla den zou voorschreven, te slikken. Maar ze wilde niet weer ziek worden. Ze moest fit genoeg zijn om een baantje te lu-ijgen en het te houden ook. Eindelijk was het onderzoek afgelo pen. Ze knoopte haar blouse dicht met vingers, die ze probeerde niet te laten trillen, en haar ogen gingen angstig naar het gezicht van de dokter. Zijn blik rustte op haar, ernstig maar vrien delijk. Neen zei hij eindelijk het is niet zo erg als ik vreesde. Er man keert je niets ernstigs, nóg niet ten minste. Niets dat rust en frisse lucht en goed voedsel niet weer in orde zouden kunnen maken. Ze wist te glimlachen, maar het ging haar niet. goed af. De ogen van de dokter keken haar scherp aan. Hij kende Anne Grey al uit de tijd, dat zè leerling-verpleegster was en hij mocht haar graag. Wat is er? vroeg hij zonder om wegen Geldzorgen? Een ogenblik aarzelde Anne, terwijl haar trots streed met haar gezond ver stand. Maar dan, juist omdat ze Anne was en haar gezond verstand altijd won, knikte ze, Ik heb geen baantje meer gehad sinds ik ziek werd. Ik kom door geen enkele medische keuring. Ik hoopte. Waar hoopte ze op? Op een wonder, dat haar weer gezond zou maken zonder rust en frisse lucht en goed voedsel? Op de mogelijkheid dat dr. Bladen het met zijn geweten niet al te nauw zou nemen en haar als gezond door ?ou laten? Het één was al even onwaarschijnlijk als het ander. Ze maakte haar zin niet af en haalde haar schouders op. Ik zal het ergens anders moeten proberen, waar het niet zo druk is. Een kantoorbaantje.. De oude man keek bedenkelijk. Daar ben je niet gezond genoeg voor zei hij kortaf. De slanke schouders maakten weer een hulpeloos gebaar. Misschien niet stemde ze toe maar ik zal niet erg gezond worden als ik helemaal niet meer zal kunnen eten, denkt u wel? Je ziet er uit. alsof je dat al hebt proberen te doen, dacht hij, terwijl hij haar nauwlettend gadesloeg. Zo'n klein ding. slank, te mager eigenlijk bij na dere beschouwing. Mooie hallden en voeten. Roodachtig haar en grote bruine ogen, die zonder vrees en zuiver de wereld inkeken. Langzaam zei hij: Toevallig is het mij misschien mogelijk je aan een ge schikt baantje te helpen Bedaard ging hij naar zijn rommelige schrijf tafel en zocht tussen zijn papieren. Hij vond een brief en overhandigde deze aan haar. Terwijl ze hem las, sloeg hij haar nauwlettend gade. Ze vloog de wijduiteengeschreven bladzijden door... „Onze huisdokter bezweert ons, dat Kathryn weer in orde kan komen (of schoon ik wilde, dat u haar kon zien), als ze zich maar- behoorlijk gedraagt en de voorschriften volgt, maar u weet hoe te is. Nu zou ik van u willen we ten, of u een verpleegster zoudt kun nen vinden, liefst een jonge (K, kan nooit goed met oudere mensen op schieten), die haar bezig kan hóuden en zo beïnvloeden, dat ze zich braaf gedraagt. Dr. Wild houdt vol, dat het onmogelijk is; dat er zo'n verpleegster nóch voor geld, nóch voor goede woor den te krijgen is, en dat de dienstbo den alles wat nodig is kunnen doen, maar u weet, hoe K, is, ze windt ze om haar vingers en natuurlijk luistert ze naar mij ook niet. Ik ben er van' overtuigd, dat u wel iemand voor mij kunt vinden. Ik zal betalen wélk be drag u maar noemt en er zal niet veel voor haar te doen zijn. alleen maar een uniform dragen en K. zé intimideren, dat, die zich behoorlijk naar de voor schriften zal gedragen". Goed voedsel, zei de dokter, ze wonen op het land en hebben eigen kippen en koeien. Frisse lucht. Twee oude. uitstekende meiden 30). Oehoe trek aan zijn hoogteroer en slaagde er in om zijn machine in evenwicht te houden. Maar zonder schroef zat er niet veel snelheid meer in en het enige wat hij doen kon was om in zweefvlucht te dalen. Toevallig lag er een klein boeren dorp je beneden hen en de daken van de huisjes kwamen angstwekkend vlug op hen af. „Houd je vast. leerling!" schreeuwde Oehoe. „Misschien vliegen we tegen een huis aan.... Nee, we halen het! Ik zal op dat weiland kunnen landen! Neewe halen het niet... Ik zal..." Verder ging hij niet. Panda zag de top van een watermolentje met de snelheid van een auto op hun machine afkomen, er klonk een afschuwelijk ge kraak, het toestel schokte en steigerde en Panda sloeg de beide handen voor het gezicht. „Dit is het einde!" dacht hij Anne keek hem nieuwsgierig aan. Er was iets vreemds in zijn toon. Ik geloof niet dat je het adres ge zien hebt zei hij. Snel bekeek ze het en toen was het alsof haar hart een ogenblik stilstond. Trant fluisterde ze nauwelijks hoorbaar. Dr. Bladen knikte- Die brief zei hij kalm is van Dick's tante, me vrouw Forbes. En K. is Alan Heriot's zuster. Kathryn Heriot, Een grote bitterheid kwam over Anne. Ze wendde haar hoofd af, zodat de dok ter de tranen van pure teleurstelling die in haar ogen kwamen niet. kon zien. Na een poosje zei ze met opgeheven hoofd en gelijkmatige stem: Dat was., niet erg aardig van u„ vindt u wel dr. Bladen? Bedoel jé, dat Je die baan niet. neemt? U dacht toch niet dat ik dat doen zou? Ik weet het niet Ik heb nooit goed begrepen, waarom je zo bitter bent over de Heriots. Hij hield op, maar ze antwoordde niet, en hij was niet iemand die verr trouwelijkheid zou forceren, Het, is jammer, het is juist wat je nodig hebt...... Behalve dat.haar mond nam een bittere trek aan denk ik niet, dat de Heriots mij zouden willen hebben, al was ik de enige verpleegster in Engeland. Maar lieve kind! Na alles wat jij voor Dick hebt gedaan! Dat was niet meer dan mijn baan tje antwoordde ze kortaf. Maar haar bruine ogen ontweken hem ditmaal. In zeker opzicht zou ze hem graag al les verteld hebben, maar waar was het goed voor? Het zou niets aan de fei ten veranderen. De plotselinge emotie deed haar tere gesteldheid geen goed. De oude dokter zei opeens langzaam: ....Stel je eens voor dat je het baantje zou kunnen aannemen zonder dat de Heriots weten wiè je bent? Zou je het dan doen? Ze kéék scherp op, een weigering op haar lippen, maar haalde dan de schou- ders op. (Wordt vervolgd) MILLIONNAIR VOOR TRIBUNAAL Het Goolse tribunaal heeft de zaak behandeld tegen de 76-jarige million- nair P. van L. B te Amsterdam, die voor en ln de oorlog woonde in het grote buiten „De hinde" aan de Oud- Blaricummerweg te Huizen. De beschuldigde was in verzet geko men tegen de voorwaarde van buiten- vervolgingstelling. De officier-fiscaal had namelijk een geldboete van twee millioen gulden geëist hetgeen de be trokkene te veel vond. Hij bleek lid te zijn geweest van de NSB en verschillende neven-organisa ties. Bovendien had hij zich een be noeming tot commissaris van de Ned. Oost-Compagnie laten welgevallen om het leven van zijn schoonschoon de heer Dudok van Heel. te redden. De beschuldigde verklaarde lid der NSB te zijn geworden uit angst voor het communisme. Hij had slechts ge ringe steun aan NSB en Jeugdstorm verleend en veel grotere bedragen voor goed-Nederlandse doeleinden geschon den. Hij had in de oorlog twee millioen van zijn vermogen ingeteerd, had thans nog omstreeks vijf millioen over en vond de boete in dat verband te hoog. De verdediger, mr. W, Hugenholtz uit Leiden voerde o.m. aan. dat de beschul digde goede Nederlanders uit de han den der Duitsers had gered. Het zwaar ste punt der tenlastelegging was vol gens spreker het. verhandelen van Joods bezit ter waarde van omstreeks vier ton, doch dit had verdachte 'gedaan ten be hoeve van een bevriende notaris. Plei ter bestreed de geruchten als zou zijn cliënt bevriend geweest zijh met Her mann Goering. die enkele malen bij hem gelogeerd zou hebben. In werke lijkheid had Goering het huis laten vor deren, wanneer hij besprekingen had met generaal Christiansen. De president bepaalde de uitspraak op 5 September as. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsdiik, 21/8 van Rotterdam te New York: Alcor, RotterdamSantos, 22/8 van St. Vincent; Aletta, 22/8 van Pladjoe naar Sa'mboe; Alphard, Rotter daanBrazilië, 22/8 van Antwerpen: Amstelkevk, Amster damDual a20/8 van /Port Harcourt; Ariadne, 20/8 van Tunis naar Algiers; Bredero, RotterdamOost Azië, 22/8 van Genua; Djlrak, 20/8 van Abadan naar Aden; Egroond, 22/8 van Victoria naar Bahla; Hedel. MontrealRotterdam. 20/8 van Quebec; Hugo de Groot, 22/8 van Tandjong Pandang te Banka; Japara. 22/8 van Soerabaya naar Vancouver; Kedoe, 22/8 van Huelva naar Amsterdam; Kerto- sono, 18/8 van Lake Charles te Mobile; -Lely. Buenos Aires. 20/8 van Montevideo; Merwede. 23/8 van Victoria te Bahia; Mod- Jokerto, Rotterdam-Java, 22/8 te Belawan; Ophir, 22/8 te Macassar; Ridderkerk, Rot terdamOost Azië. pass 22/8- Gibraltar; Rondo. 22/8 van' Penang naar Colombo: Salatiga. CalcuttaRotterdam, pass. 22/8 3 uur Kaap Guardaful; Stentor. 22/8 van Alexandria te Jaffa; Tiberius, 22/8 van Bai-celona te Genua; Van 't Hoff, New YorkJava. 22/8 om 5 uur van Suez. K.N.S.M.: Orestes, 22/8 te Amsterdam; June, 22/8 van Amsterdam naar Bilbao: Van Ostade, 22/8 van Buenos Ares naar Rio de Janeiro; Euterpe, 22/8 van Lissa bon naar Lelxoes. Mij Nederland Rottl. 21/8 op de rede van Sorong; Nieuw Holland, 22/8 van Batavia naar Holland; Poelau Laut, 21/3 van Soerabaya naar Amsterdam; Tarakan, 19/8 te Makassar; Hugo de Groot, 22/8 te Pankel Penang; Oranje. 22/8 te Port Said; Lonvbok. 22/8 van Singapore via PhlllpiJ- nen naar Los Angeles; Rondo. 22/8 van Penang naar Amerika. Vlnke: Zltpenberg, 23/8 te Rotterdam. K.P.M.: Belanta en konvooi 22/8 Zuld- Westeliik van Kreta. Mij. Oceaan: Pbrontls, 17/8 van Batavia naar Holland; Alcinous, 18/8 van Aden naar Ned. Indlë. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN. 22 en 23 Aug Besommingen: 2 stoomtrawlers tezamen f. 50.330 5 stoomtrawlers tezamen f 40.710; RO 46 f. 14.053; KW 70 f.5570; KW 72 f 520; IJM 229 f. 800; UK 64 f. 850; UK 34 f. 730; UK 91 f.940; UK 87 f.570; UK 44 f.860; UK 52 f.980: UK 141 f.530; UK 176 f 430; UK 79 f. 106Ö; UK 22 f. 1540; UK 45 f. 530; UK 243 f.545; UK 202 f.1450; UK 35 f. 1180; HD 25 f. 1140: HD 37 f.780; TX 32 f 640; VD 9 f. 700; KW 108 f. 1190; KW 84 i. 4070 KW 51 f.1860; KW 210 f.1250; KW 92 f 1100; KW 166 f.2390; KW 65 f. 1990; IJM 52 f. 2350; IJM 204 f. 3520; UK 242 f.500; UK 68 f.740, UK 41 f.730; IJM 210 f, 1940; IJM 230 f. 1030; IJM 240 f. 1780; IJM 224 f. 2630; IJM 81 f. 1550; HD 125 f.2050. HaringaanvoerKW 83 met 542 kantjes; KW 167 met 553 kantjes; KW 67 met 593 kantjes. IJMUIDEN, 25 Aug. Haringaanvoer: KW 73 met 532 kantjes; KW 39 met 534 kantjes; KW 151 met 426 kantjes; KW 38 met 581 kantjes: KW 161 met 86 kantjes eigen vangst en 60 kantjes van de KW 68. 88 kantjes van de KW 56 en 148 kantjes van de KW 124. VLAARDINGEN, 25 Aug. Binnengeko men de VL 197 met 44 last en VL 115 met 38 last. Prijzen; maatjesharing f. 48.2049.90; volle baring f. 33.0036:10; steurharlne f, 18.00—20.00; ijle (haring f. 19.80—21.20 en de trawler VL 74 met verse haring en f. 8290 besomming. IJMUIDEN. 25 Aug. Besommingen: 3 stoomtrawlers tezamen f. 46.000: KW 134 f 4100: RO 53 f. 13.550: KW 15 f. 6500: KW 91 f.2330: KW 107 f.1850; KW 104 f. 1120; KW 162 f. 3020; KW 155 f. 3720; KW 169 f.2570; KW 24 f.2600: KW 59 f.1700; KW 52 f.1640; KW 28 f.3800; KW 77 f.1610: BU 33 f.1400.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2