Djokja zet zijn opruiingspolitiek voort m WEERBERICHT - *ëjm Landelijke Stichting doet beroep op fractieleiders Met een enkel woord 86ste 'Jaargang MAANDAG 25 AUGUSTUS 1947 No. 26168 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. M enkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Wlbte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Punt op de i HET lijkt ons dienstig stelling te nemen tegen een mening, welke wij de laatste dagen in verschei dene persbeschouwingen verkondigd hebben gezien en die zelfs in de Veilig heidsraad tot uiting is gebracht. De opvatting n.l., dat de order „staakt het vuren", welke onze regering met ingang van de nacht van 4 op 5 Augustus jl. uitvaardigde het gevolg zou zijn ge weest van een daartoe strekkend bevel van de Veiligheidsraad. Zelfs de Fran se afgevaardigde in de Veiligheidsraad, de heer Parodi gewaagde in de zitting van Vrijdag j.l. van het „bevel" van de Raad tot staking der vijandelijkheden. Juist omdat de jurisdictie van de Raad in 't Indonesische geschil van Nederland se zijde met de meeste nadruk wordt be twist. is het noodzakelijk er geen twij fel over te laten bestaan, dat onze re gering tot dusverre aan geen enkel .be vel" van de Veiligheidsraad gevolg heeft gegeven, opdat niet straks op grond van deze verkeerde opvatting welk lid dan ook de mening zou baseren alsof Ne derland door dit „bevel" op te volgen, de bevoegdheid van de Raad min of meer zou hebben erkend. IN feite heeft Nederland niet anders gedaan dan gehoor te verlenen aan het dringend „beroep", dat de Vei ligheidsraad zowel tot onze als de re publikeinse regering richtte om de vij andelijkheden te staken. Onze ambas sadeur. de heer Van Klef fens heeft daarop gereageerd door te zeggen dat hij namens de regering gemachtigd was te verklaren, dat Nèderland. ofschoon de bevoegdheid van de Raad ten deze ontkennende, bereid was aan dit be roep gevolg te geven teneinde de we reld opnieuw bewijs te leveren van zijn voortdurende bereidheid om het con flict langs vredelievende weg tot oplos sing te brengen. Er is dus geen sprake van. dat de Ne derlandse regering zou hebben gehoor zaamd aan een „bevel'; wat zij deed, deed zü vrijwillig en in overeenstem ming met het openlijk aangekondigde beperkte karakter der politionele actie. Oppervlakkig beschouwd lijkt t het verschil tussen „beroep" en „bevel" een nuance, vanwege de eventuele juridische consequentie's is het fundamenteel. Vandaar dat wij er goed aan meenden te doen deze punt even op de i te zet ten. De „Times" weet het 1 BESCHAMENDE VOORSTELLING VAN ZAKEN. De Times" van Zaterdag constateert, dat dé' „zo snelle verslechtering van de toestand op Java sinds het bevel tot staking van het vuren, grotendeels te whten is a?n het feit, dat de Indonesi sche guerilla troepen menen, dat zu een verdere Nederlandse militaire actie niet te vrezen hebben". Er bestaat aldus hit blad nu een dringende behoefte aan interventie ter voorkoming van repre saillemaatregelen tbgtm de phiMzen en Indonesiërs, die de Nederlandse tar nen hebben verwelkomd. Het blad sig naleert de verbijsterende Indruk, welke de handelingen van de Veiligheidsraad op het Nederlandse volk hebben ge maakt en is van oordeel, dat de Neder landers nog steeds niet zien, dat de mi litaire actie die zij heilzaam en onvermij- delijk achten, onverenigbaar is met de pogingen door andere mogendheden on dernomen om recht te laten wederva ren aan de eensgezinde eisen van het nationalisme in Zuid-Oost Azie. (Tegenover een dergelijke „voorlich ting" past het ons slechts „de verbijste rende indruk te signaleren welke de uitingen van de „Times' op het Neder landse volk nebben gemaakt en als ons oordeel uit te spreken, dat de Britten nog steeds niet inzien dat de republi keinse terreur en moordpartij, die zij heilzaam en onvermijdelijk achten, on verenigbaar zijn met de pogingen, door andere mogendheden ondernomen, om recht te laten Wedervaren aan het Recht en begrippen van orde en veilig heid in deze gebieden van Zuid-Oost Azië Red. „L.D."-) Britse mijnwerkers gaan weer zes dagen werken. De secretaris-generaal van de Britse nationale mijnwerkersbond heeft ver klaard, dat de npjnwerkers „als lening" tot Mei 1948 weer zes dagen per week zullen werken om de regering in de crisis te helpen. Zij willen van Septem ber tot Mei 1948 elke Zaterdag 6% uur werken. MYSTERIE VAN MACON OPGEHELDERD? Enige tijd geleden heerste te Macon, de hoofdstad van het Franse departe ment Saone et Loire, grote opwinding over de onthulling van een serie van zeventien sterfgevallen onder onver klaarde omstandigheden, welke tussen de jaren 1943 en 1947 in een vrouwen kliniek aldaar hadden plaats gevonden. Men meende deze vreemde sterfgeval len te moeten toeschrijven aan het werk van een maniak, cn de politie nam alle leden van het personeel van het zie kenhuis eenstreng verhoor af Thans is van de zijde der Parijse politie ver klaard, dat de 4ood van de zeventien patiënten geweten moet worden aan een overmaat van gewoon keukenzout in oplossingen, welke bij de behandeling van de patiënten gebruikt werd. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Plaatselijk ochtendmist. Overdag zon nig en droog weer met later hier en daar tijdeiyk bewolking Weinis v dering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Noojp en Noord-Oost- 26 AUGUSTUS Zon op: 5.40 uur onder: 19-43 uur. Maan op: 17.17 uur; onder: 0.33 uur. (31 Aug. V. M-) Hoogwater te Katwijk te 0-07 uur. De toestand in Indonesië. Dientengevolge toenemende onrust in het bevrijde gebied WEDEROM 8 DODEN EN 30 GEWONDEN. Het officiële Nederlands communiqué van Zaterdag meldt: „Talloos zijn nog steeds de door de T.N.I. gepleegde in breuken op het bevel tot staking der vijandelijkheden. Klaarblijkelijk be schouwen de verantwoordelijke leiders te Djokja dit bevel als niet anders dan een schijnmanoeuvre, uitsluitend voor het buitenland bestemd en die door de republikeinse strijdkrachten niet ern stig moeten worden genomen. Vrijdag veroorzaakten vijandelijkheden van de T.N.I. blijkens totdusver ontvangen be richten aan Nederlandse zijde 8 gesneu velden en 30 gewonden. In de omge ving van Salatiga op MIdden-Java moesten Nederlandse patrouilles her haaldelijk gebruik maken van automa tische wapens en mortieren. Het vuur werd tot zwijgen gebracht. In de buurt van Salatiga werden door de Neder landse troepen enkele leden van een op de vlucht geslagen T-NJ.-formatie gevangen genomen. Hieronder was een officier van het republikeinse leger. In de Oosthoek van Oost-Java maakten zwervende T.N.I.-formaties een inten sivering van Nederlandse patrouille gang in dit gebied noodzakelijk. Ten Westen van EoemadJang, alsmede in Bondowoso en Sitobondo kregen onze patrouilles contact met de vijand. Ten Noord-Oosten van Pakinadja, 5 KM. bezuiden Malang werden wij van 'twee richtingen aangevallen. De aanvallers werden verdreven. Aan de Noordrand van Malang viel een republikeins on derdeel in een Nederlandse hinderlaag en werd met gevoelige verliezen terug geslagen. In de sector van Modjokerto werd een Nederlandse patrouille be schoten. Op Madoera ondernam de T.N.I. een aanval op Bankalan. De aan vallers werden teruggeslagen Op Noord Sumatra werden enkele aanvallen op Gernoeli. .15 K.M. ten Zuid-Oosten van Pematangsiantar, door Nederlandse troepen afgeslagen. Bfj de zuiverings acties in de omgeving van Kabandjahe, ten Zuidwesten van Medan, ondervon den onze troepen over het algemeen weinig weerstand. Een T.N.I.-formatie werd ten Zuidwesten van Ketepoel bij Kabandjahe door Nederlandse troepen verjaagd en leed hierbij gevoelige ver liezen. De TNI. beschoot onze post bij Soengei Mentjirim 12 K.M. ten Zuidoosten van Bindjai met mortieren. Op Midden-Sumatra beschoot de T.N.I, een Nederlandse patrouille in het ge bied ten Noord-Oosten van Padang. De aanvallers werden verlaagd. Sluipschut ters van de T.N.I. beschoten nabij Loe- boekaloeng bij Padang een Nederlandse gemotoriseerde patrouille. Het vijande lijk vuur werd tot zwijgen gebracht. Een Nederlandse patrouille werd ten Westen van Lahat door de T.N.I. onder vuur genomen. Bil Batoeradja op Zuid-Su- matra ontstond een hevig vuurgevecht met een T.N.I-formatie die met aan zienlijke verliezen werd verdreven- Laskjars vielen een Nederlandse post bij Serdan Menag 35 K.M. ten zuiden van Palembang. aan, doch werden .ver dreven. Bij een patrouillegang in de omgeving van Soekaboemi Helen klei ne. zich in dit gebied ophoudende. T.N. I.-formaties aan. De aanvallers werden op de vlucht gedreven. In het gebied van Cheribon werd een rampokkende T Nl.-formatie uitelkaar geslagen. Hoe- meer door Djokja openlijk en tersluiks hetze- en leugenberichten naar door ons bevrijd gebied worden geleid, hoe driester de TN.I. wordt in zijn agressie. In het Garoetse vonden verscheidene botsingen plaats. In de omgeving van Tegal werden herhaaldelijk daden-van sabotage geoleegd en bruggen vernield. De nieuw benoemde assistent-wedana van Tjiwidejin bij Bandoeng ontving een briefje „Pas op. Alles is voorbereid voor de ontvoering van Nicahandlan- gers. De poorten van de hel zijn reeds geopend" Het briefje was ondertekend met een twee-koppige slang. Gisteren luidde het officiële Neder landse communiqué: „West-Java: In de delta van de Tji- taroem werd een zuiveringsactie inge zet. Verder zetten de Nederlandse troe pen na de beschieting van een colonne, waarbij een eenheid van de T.N.I. met gevoelige verliezen uiteen werd ge jaagd, bij Kranking, 24 K.M. ten N-w- van Cheribon, een actie in. Mid den-Java: Nederlandse patrouilles beschoten een onderdeel van de T.N.I. in de sector Salatiga, nadat zij waren aangevallen. De aanvallers vluchtten. Bij een schietteretn, zes K.M. ten Z.W. van Salatiga ontstond een vuurgevecht, toen een Nederlandse patrouille door de T.N.I. werd aangevallen De aanval lers, die- gebruik maakten van mitrail leurs en mortieren, werden tnet verlie zen verdreven. Oost-Java: Tussen Lamoedjang en Dj ember werden kampongcomplexen van T.N.I.-formaties gezuiverd. Tien KM, ten Z.W. van Modjokerto werd een Nederlandse patrouille onder vuur ge nomen en Nederlandse troepen met mortier- en mitrailleurvuur oeschoren. In de sector Malang \werd een poging om het kampement te Batoe binnen te dringen verijdeld. Op Madoera werd de Nederlandse post te Kamal 's nachts hevig met geweren en mitrailleurs be schoten. Midden-Sumatra: In het gebied van Padang werden rondzwerve-ide eenhe den van de T.N.I verdreven. Op 23 Augustus werd één Nederlandse soldaat gewond." VLIEGVELD DOOR NEDER LANDERS BEZET? Radio Djokja heefi gisteravond ge meld, dat Nederlandse troepen, mei be hulp van vliegtuigen en tanks, het vliegveld Boegil bij Malang hebber oe- zet. De aanval werd volgens de repu blikeinse radio, door een Nederlands bataljon, vier tanks en twee vliegtui gen. van twee kanten te gelijk uitge voerd De gevechten Gir> net vliegveld Tengkol 7 kilometei ten Noorden van Boegil, zouden Zaterdag voortgeduurd hebben. De republikeinen beweren voorts Kalisari ten O. van Malang te hebben heroverd. UITWIJZING VAN REPU BLIKEINEN. In verband met een belicht over de mogelijkheid tot uitwijzing van niet- loyale republikeinen uit het d°or Ne derland bezette gebied, meldt het te Batavia verschijnende „Dagblad", dat het hier o.m. betreft de voormalige re publikeinse burgemeester van Batavia Soewirjo en de loco-burgemeester Joe- soef Hasan. Ten aanzien van de ministers Gani en Tamzil verneemt het zelfde, blad, dat over hen nog geen beslissing is ge nomen. Het schijnt dat zij slechts, in dien zij zulks wensen, naar republikeins gebied zullen worden overgebracht. Dr. GANI OVER DE SITUATIE. Minister Gani heeft verklaard, dat de republikeinse weerstand tegen de Ne derlandse „aggressle" in' de bezette gebieden thans groter is dan gedurende dé Nederlandse politionele actie. Hij gaf drie redenen, aan. waarom volgens zijn mening, de situatie in de door Ne derland bezette gebieden chaotisch zou worden: 1) Het 'Nederlandse leger heeft nog steeds vrijwel uitsluitend de grote steden bezet, terwijl slechts kleiije cultuurge bieden zijn veroverd, om de terugkeer van ondernemers mogelijk te maken. 2) De republikeinse politiek vari de verschroeide aarde heeft de- Nederlan ders van de welvaartsbronnen in de be zette gebieden beroofd. 3) Slechts een kleine groep Indone siërs is bereid gevonden een rol te spe len „in marionnetten-regeringen van het „Quisling"-soort"., 35-VOUDIG MOORDENAAR IN OFFICIERSUNIFORM GEARRESTEERD. Binnen drie uren na zijn aankomst te Batavia is door de Nederlandse mili tairen gearresteerd! de TJT.L-ofïicier Adjeng, die verdacht werd van 'n aantal moorden. Reeds bij het eerste verhoor bekende Adjeng, dat hij in de Bersiap- tijd (de periode, waarin de republikei nen de machi overnamen van de Ja- pannezen: October 1945) 35 moorden had gepleegd. Hij werkte in deze periode als beul te Batavia en vertrok later naar. Poerwokerto, waar hij benoemd werd tot luitenant van de TH.I. Don derdagnacht kwam hij te Batavia terug en werd prompt gearresteerd "in een publiek huis, waar hij samen met zijn assistent vertoefde. Grenscorrecties in September ter sprake. INTERNATIONALE CONFERENTIE TE ARNHEM. (Van een bijzondere correspondent). Naar wij vernemen zal eind Sep tember in Arnhem een conferen tie worden gehouden over de ver deling van Duits grondgebied. On der meer zullen daar de grens correcties worden behandeld. Aan deze conferentie, waarvan de juiste datum nog niet bekend is, zal, behalve door de Westerse mo gendheden en Amerika, ook door Rusland worden deelgenomen. SOCIAAL-DEMOCRATISCH LEIDER BESCHULDIGT SOVJETS. Franz Neumann, de voorzitter van de sociaal-democratische unie van Groot- Berlijn, heeft verklaard, dat zijn partij in staat is honderden sociaal-democra ten te noemen, die te Berlijn en in de Sovjet-Russische zone waren gear resteerd en van wie „sindsdien nooit meer iets is vernomen". Neumann, zeide, dat de gedwongen tewerkstelling in de Oostelijke zone als politiek dwangmiddel -werd gebruikt tegen allen, die tegenstanders zijn van de socialistische eenheidspartij. /"-S 'tSü t -A" EEN PERSOONLIJK DOOR Z.K.H PRINS BERNHARD GENOMEN FOTO VAN HM DE KONINGIN EN H.K.H, PRINSES JULIANA EN DE VIER PRINSESJES. Morgen nog geen regeringsverklaring. De regering heeft besloten mor gen nog geen verklaring over de Indonesische kwestie in de Tweede Kamer der Staten Generaal af te leggen. NIEUW BELGISCH VOORSTEL? Naar de „New York Times" verneemt, zal de Belgische vertegenwoordiger he denavond een nieuwe resolutie in de Veiligheidsraad voorleggen, waarin wordt voorgesteld aan het Internationale Hof van Justitie te verzoeken uit te maken of de Veiligheidsraad jurisdictie heeft inzake de Indonesische kwestie. NEDERLAND VERZOCHT ENGELS CONSULAIR RAPPORT. Uit officiële bron verneemt Reuter, dat de Nederlandse regering de Britse regering heeft verzocht om opdracht te geven aan de Britse consul-generaal te Batavia een persoonlijk rapport over de situatie in Indonesië samen te stellen. Men weigerde te zeggen hoe het Britse antwoord op dit verzoek zou zijn, maar uit welingelichte bron wordt vernomen, dat er enige twijfel bestaat of Enge land de mogelijkheid aanwezig ziet om het Nederlandse verzoek in de onmiddel lijke toekomst in te willigen. De Britse consul-generaal te Batavia. Mitcheson, staat namelijk op het punt zijn post te verlaten en zijn opvolger. Shepherd zal eerst begin September zijn ambt aan vaarden. Onhoudbare toestand voor de landbouw ROEMEENSE KAMER BEKRACHTIGT VREDESVERDRAG De Roemeense Kamer van Afgevaar digden heeft Zaterdag met algemene stemmen het vredesverdrag met de ge allieerden bekrachtigd Het verdrag zal in werking treden, zodra Groot-Brittan- nië, de Sovjet-Unie en de V-S. de ratifi- catie-acten in Moskou-hebben gedepo neerd. BINNENLAND. Het Koninklijk Instituut van Inge nieurs zal ran o22 tot 27 September a.s. zijn 100-Jarig bestaan vieren, waaraan niet minder dap 1400 leden zullen deel nemen. Er staan verschillende excursies op het programma o.a. naar het Kamer- llngh Onneslaboratorlüm te Lelden. Bij een botsing tussen een perso nenauto en een motorrijwiel onder de gemeente Vries (Dr is Zaterdagavond de 34-Jarlge motorrijder J J. Wijninga uit Harkstede op slag gedood. Zijn vrouw brak een heupbeen. De 15-Jarige M. Th. \V. M. is Zater dagmiddag in het Sportfondsenbad te Maastricht verdronken, yermoedelijk ten gevolge van hartkramp Toen Zaterdagnacht de 25-Jarlge H. Dam uit Wierden per fiets van een bruiloft te Nijverdal naar huis ging. reed hij tussen Nijverdal en Wierden tegen een boom. D viel over het stuur en bleef dood liggen. Het bleek, dat hij zijn nek gebroken had. BUITENLAND. De inspecteur-generaai van de Pa lestijnse politie heeft medegedeeld, dat een aantal Joden is gearresteerd ln ver band met de onlangs plaats gevonden ontvoering en ophanging van twee Britse sergeants, wier HJken bij Nathanya aan een boom werden ontdekt. Roy Chadwick, die onder meer de plannen voor de viermotorige Britse Lancaster-bomimenwerper heeft geleverd, is bij een botsing tussen vliegtuigen op het vliegveld Woodford om het leven ge. kómen Ook drie andere werktuigkundi gen zyn verongelukt en twec zijn ge wond Chadwick heeft meer dan dert:g licfftulg ontwerpen getekend, i De minister van binnenlandse za- I ken van Mecklenburg (Sovjet-zone) hééft een verordening gepubliceerd, vol gens welke alle bioscopen génatlonali- i 'seerd worden. Thakin Noe, de Birmese minister president, heeft tegenover Journalisten verklaard, dat de Britse regering „over dracht van de macht ln Birma per De cember of uiterlijk Januari as gewaar, borgd heeft" Het Birmese kabinet be studeert momenteel de grondslagen van een ontwerp-overeenkomst met Groot- Brlttannië. Het kleine vorstendom Monaco, dat 19.242 Inwoners telt, zal op 1 September a.s. officieel de vijandelijkheden, tegen de as-mogendheden staken In de Russische zone van Duits land ls aan boeren en fabrikanten de afgelopen drie maanden voor een bedrag van -7.200.000 mark aan boetes opgelegd. 7500 boeren zijn veroordeeld wegens het niet voldoen aan hun leverlngspllcht. Naar thans wordt gemeld, zijn 10 van de 26 inzittenden van de Britse vllegboot, die 1D zee ls gestort, om het leven gekomen Van de 16 overlevenden ls één ernstig gewond, terwijl vier an deren eveneens ln het ziekenhuis moes ten worden opgenomen 11 Inzittenden kwamen met do schrik vrij. De acht Mohammedaanse afgevaar digden in de Franse Nationale Vergade ring hebben aan bet parlement een schriftelijk protest aangeboden en be slóten, dat zij niet verder zullen deelne men aan het debat over het Algerijns statuut dat door de Franse regering ls voorgesteld. Te Mèze bij Montpelller ln Zuid- Frankrijk zijn'twee treinen op elkaar ge reden. Vier personen kwamen hierbij om het leven en er zijn 23 gewonden. De echtgenote van de Argentijnse staatspresident Peron, is na haar reis van twee maanden teruggekeerd in Ar gentinië. Na twee jaar in voorarrest te zijn gehouden, zijn vier leden van het Spaan se „Nationaal verbond van democratische krachten" te Madrid tot gevangenis straffen variërende van twee tot vier Jaar veroordeeld. Geen vertrouwen in minister Mansholt. De Stichting voor de Landbouw heeft zich met een uitvoerig request tot de fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer gewend, waarin zij ver zoekt om met de middelen, die de Sta- ten-Generaal ten dienste staan, de minister van Landbouw tot een andere politiek ten opzichte van de landbouw te brengen. Indien de regering haar koers niet wijzigt, zal de landbouw dit zelf doen door zijn medewerking te wei geren aan alles, wat hem zelf dupeert. De Stichting voor de Landbouw wil het wapen van een staking niet hanteren, ofschoon vele leden van de bij haar aangesloten standorganisaties daarop aandringen. In het request wordt onder meer vast gesteld, dat de boerenkringen het ver trouwen in het beleid van de minister van Landbouw in toenemende mate be ginnen te verliezen. Door personeels tekort en het feit, dat de lonen dei- landarbeiders in ongelijke verhouding staan tot die der andere groepen, zien vele boeren geen kans hun bedrijf be hoorlijk voort te zetten. Ze staan steeds met het ene been in 'n bankroet wegens onvoldoende oogsten, te lage prijzen en te hoge kosten, en met het andere been in de gevangenis wegens mogelijke loonoverschrjjding. De prijzen der granen zijn in het al gemeen en voor het zandbedrijf in het bijzonder te laag. Men vindt daar geen compensatie in de veehouderij, omdat men te veel graan moet inleveren, te weinig voedermiddelen kan aankopen en de prijs voor de eieren te laag is In het consumptiemelkgebied in het Westen des lands heerst, bij de vee houders een zeer moeilijke toestand, doordat na een lange en kostbare win ter de grasgroei zeer te wensen over laat. Hierdoor ontstaan in dit gebied, waar de melkpriis toch al laag is, fi nanciële moeilijkheden De ogenschiinlflk mooie, doch voor de boeren en tuinders noodlottige weers omstandigheden doen een zeer moeilijke winter vrezeen. Er is al geruime tijd geen gras meer voor bet vee en de ver bouw van ruwvoeder kan in vele stre ken van het land als mislukt worden beschouwd. PROTESTEN TEGEN DOODVONNIS OVER PETKOF. Een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Groot-Brittannlë nogmaals bij Bulgarije een protest heeft ingediend tegen het doodvonnis, geveld over Petkof, de leider van de Bulgaarse oppositie. De Amerikaanse regering heeft na drukkelijk geprotesteerd tegen de be slissing van de Sovjet-Russische afge vaardigde in de geallieerde controle commissie voor Bulgarije, die de herzie ning van het doodvonnis wil verhinde ren, zich stellend op het standpunt, dat het een zuiver binnenl. aangelegenheid van Bulgarije is. In de Amerikaanse nota wordt ver klaard. dat dit beslflit een zeer zware verantwoordelijkheid op de schouders van de Sovjet-Russische afgevaardigde legt. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou op dracht gegeven om de kwestie met de Sovjet-Regering op te nemen. Opnieuw breekt de toestand aan, dat Nederland er veel voor over zal moe ten hebben om het melk-, vet- en vleesrantsoen op peil te houden. Deze offers zullen echter gebracht worden, omdat geen enkele regering het riskeren kan het volk nog langer te weinig voed. sel te verschaffen. Het zijn dan echter weer de boer en de tuinder, die de ge hele schade van de droogte hebben ge ïncasseerd, terwijl er nooit de middelen zijn om, indien ze in eigen land worden geteeld, de producten redelijk te be talen. De landbouw kan daarin niet langer berusten. De loden van de Exodus. De Britse ambassade te Parijs heeft medegedeeld, dat de Britse regering de Franse regering heeft verzocht, de 4500 Joodse emigranten van de „Exodus 1947" die door drie Britse schepen naar de Franse kust werden teruggebracht, daar weigerden aan land te gaan, en thans naar de Britse zone van Duits land worden gebracht, weder op te ne men. De emigranten zouden uit de Britse zone per trein naar Frankrijk worden vervoerd. De Britse regering is zich wel bewust van de rol, welke hu manitaire overwegingen hebben ge speeld bij het besluit van de Franse regering, niet over te gaan tot dwang op de illegale immigranten om in Port de Bouc aan land te gaan. Deze Joden weigerden aan wal te gaan voorname lijk onder drang van Zionistische pro paganda. De Britse regering vertrouwt dat de Joodse leiders thans ernstig zullen overdenken, of zij het volhouden van de obstructie tegen terugkeer der illegale immigranten naar Frankrijk van waaruit zij vertrokken zijn en dat aangeboden heeft hen weer te ontvan gen, kunnen rechtvaardigen. De Joden zelf schijnen echter hun standpunt geheel te handhaven en by hun weigering te volharden. Opnieuw verzekerden de „bewoners" der schepen, dat zy alleen met geweld van boord zullen gaan! Heden zullen de Joden over de gehele wereld vasten als protest tegen het Engelse voornemen. De Irgoen heeft intussen opgeroepen niet te vasten, maar te „vechten" en alle Engelse goederen te boycotten. Spoorwegongeluk bij Berlijn. Vermoedeiyk door vonken uit de lo comotief is een houten spoorwegwagen, waarin een aantal arbeiders van nun werk in Berlyn naar hun hulzen in de voorstede terugkeerde, in brand ge raakt. 24 arbeiders vonden de dood in de vlammen, terwyl 49 arbeiders voor het merendeel zeer zware verwondingen op liepen, zodat men voor het leven van een tiental van hen vreest. Later wordt gemeld, dat nog 2 ge wonden zyn overleden, terwyi voor het leven van nog 6 slachtoffers wordt ge vreesd. De oorzaak van de brand zou niet ge legen zUn ln vonken uit de locomotief, doch in een weggeworpen brandende si garet waardoor een lekkend ben- zlneblik vlam vatte, waardoor een pakket met films in brand geraakte. D# passagier, die deze bagage vervoerde, is gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1