Tegenstrijdigheid beheerst het beursbeeld WEERBERICHT Veiligheidsraad nam nog géén beslissing Mr. Van Kleffens: „Keuze tussen illusie en realiteit" Gromyko, beschermer van de onderdrukte volken Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1947 No. 26167; LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red,: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Het fiasco van Lake Success BELGIË, onze partner in de Benelux, welker eendrachtige samenwer king in het belang van de economi sche wederopbouw van West-Europa, in ternationale erkenning en waardering ondervindt, heeft gisteren in de Veilig heidsraad te Lake Success een prijzens waardige poging ondernomen om de Raad te doen terugkomen op zijn eer der genomen besluit en de vertegen woordigers van 0bst-Indonesië en West Borneo alsnog toe te laten tot de be raadslagingen over de Ondonesische kwestie. Ongetwijfeld tot schade van de Ne derlandse, maar evenzeer van de In donesische en internationale zaak heeft dit voorstel ook in tweede instantie geen genade kunnen vinden in de ogen van de meerderheid der leden van de Veiligheidsraad, van wie slechts vier het voorstel steunden, terwijl zeven le den zich van stemming onthielden! Vooral dit laatste cijfer achten wij een bedenkelijk symptoom voor de opvattin gen, welke blijkbaar in de Raad over heersen. Wij kunnen ons indenken, dat er leden zijn, die zich op het standpunt stellen, dat deelneming aan de be sprekingen door de beide genoemde sta ten de debatten nog gecompliceerder zouden maken dan zij reeds zijn en zich deswegen ronduit tegen de Belgische suggestie zouden verklaren. Dit blijkt nochtans niet het geval. Geen der ze ven blanco-stemmende gedelegeerden had blijkbaar tegen het Belgische voor stel zodanige bezwaren, dat hij, al dan niet gemotiveerd, zijn „tegen" wilde laten horen. Zij onttrokken zich, .om het ronduit te zeggen, aan hun ver antwoordelijkheid door niet aan de stemming deel te nemen en maakten daardoor een pertinente uitspraak on mogelijk. Temeer is de houding dezer gedele geerden laakbaar, waar zij kortelings wèl bereid waren een meerderheid te formeren ten gunste van een voorstel tot toelating van de Philipijnen, een staat, die ten aanzien van de mede zeggenschap in het Indonesisch con flict aanzienlijk minder aanspraken kan doen gelden dan de Republiek Oost Indonesië en West-Borneo, die in het door de gehele wereld toegejuichte Linggadjati-schema als deelstaten van de geconcipieerde Verenigde Staten van Indonesië aanmerkelijk groter be moeienis hebben met de zich noemende Republiek-Indonesië dan deze Phili pijnen. ELK redelijk-denkend mens moet zich afvragen welke bezwaren er in werkelijkheid zouden kunnen bestaan tegen het zich uitsluitend doen horen Van de inzichten der genoemde en waarlijk belanghebbende deelstaten in het huidige, betreurenswaardige In donesisch conflict. Luidens de uitslag der stemming bestonden deze bezwaren ook niet. Een formalistische procedure belette niettemin het constructieve werk, waarop de gehele wereld wacht en waartoe de Veiligheidsraad in het leven werd geroepen. Lake Success léék een succes: het blijkt na de teleurstellende ervaringen inzake de Griekse en thans weer de Indonesische kwestie een' volslagen Wordt de mensheid na de ellende van twee wereldoorlogen dan nooit wijzer.,.? Egypte in de Veiligheidsraad Nokrasji Pasja, de Egyptische minis ter-president, heeft in de Veiligheids raad verklaard, dat de aanvaarding van de Braziliaanse resolutie om een beroep te doen op Engeland en Egypte om de directe onderhandelingen te hervatten, de bestaande bedreiging" niet uit de weg' zou ruimen en dat „Egypte ge dwongen zou kunnen zijn het geschil opnieuw voor de Veiligheidsraad te brengen". Tijdens het debat over de Egyptische kwestie sprong een der leiders van de Mohammedaanse broederschap, die een plaats had op de publieke tribune, van zijn stoel op en begon tegen Engeland te protesteren. Hij werd met gebeld uit de zaal verwijderd. ,Kort nadat de Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, zijn rede be gonnen was, veroorzaakte de voorzitter van de socialistische Fellah-partij, Ka- mel Kortb, die eveneens op de publieke tribune zat, een tweede incident. Ook hij sprong van zijn plaats op en schreeuwde een luid protest en opnieuw moesten de zaalwachten optreden. Cadogan zeide, dat hij de bewering van de Egyptische premier, dat de si tuatie in Egypte een bedreiging voor de vrede vormt, niet kan aanvaarden. Hij steunde het Chinese en het Bel gische amendement op de Braziliaanse resolutie, welke respectievelijk betrek king hebben op ontruiming van Egypte door de Britse troepen en voorlegging van de kwestie aan het Internationale Hof van Justitie. DE SPAANSE REGERING IN BALLINGSCHAP. Te Parijs is medegedeeld, dat de Spaanse gematigd-socialistische partij in ballingschap een directoraat van drie leden zal benoemen ter vervanging van de Spaanse republikeinse regering in ballingschap. Het directoraat zal de taak krijgen, de nodige stappen te doen ter bereiking van de val van Franco's regering. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht. Overdag tijdelijk wat bewolkipg overigens zonnig weer, droog. Weinig verandering van temperatuur. Wind zwak tot matig uit Noord-Ooste- lijke richting. 24 Augustus. Zon op: 5.37 uur; onder: 19.48 uur. Maan op: 15.34 uur; onder: 23.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.34 en 22.04 uur (Doodtij); 25 Aug. 10.40 en23.22u.) Indonesische kwestie tot Maandag verdaagd. In de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad is, na zeer uitvoerige discussies, de behandeling der Indonesische kwestie, zonder verdere beslissing, tot Maandagavond 8 uur verdaagd. Voor de tweede maal werd een Belgisch voorstel om de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Borneo uit te nodigen aan de debatten deel te nemen, verworpen. Nadat mr. Van Kleffens het Nederlandse standpunt, ook ten aanzien van de competentie van de Raad, uit voerig uiteengezet had, waarschuwde hij de Veiligheidsraad ernstig voor de con sequenties van zyn handelwijze en eventuele besluiten. Vier resoluties lagen ter tafel: 1. Een Australisch-Chinees voorstel om de consulaire vertegenwoordigers te Batavia van de mogendheden, welke lid zjjn van de Veiligheidsraad, een geza menlijk rapport over de situatie te doen uitbrengen, ter voorlichting van de Ra^d, 2. Een Australische resolutie, volgens jvelke een arbitrage-commissie zou worden ingesteld, bestaande uit drie leden: één gekozen door Nederland, één door de Republiek en één door de Veiligheidsraad. 3. Een Amerikaanse resolutie, waarbij de Veiligheidsraad zijn goede diensten tut een vreedzame oplossing aan Neder land en d® Republiek aanbiedt. 4. Een Poolse resolutie tot instelling van een arbitrage-commissie van de Veiligheidsraad. De Amerikaanse afgevaardigde Herschell Johnson verklaarde, dat de Ver. Staten zich zouden onthouden van enige beslissing, welke zou impliceren, dat de Veiligheidsraad ter zake bevoegdheid bezit. Hij zou echter het voorstel onder steunen om de competentie-kwestie te verwijzen naar het Internationaal Ge rechtshof. Als enige spreker staat voor Maandag nog Sjahrir op de agenda. Men verwacht, dat na diens rede er over de Chinees-Australische, Australische en Amerikaanse resolutie zal worden gestemd. Oost-Indonesië en Borneo wederom geweerd. REDE VAN MR. VAN KLEFFENS. Als eerste spreker voerde mr. Van Kleffens het woord. Hij wees nogmaals op het zeer belangrijke precedent, dat de Raad zou stellen en besprak wedo om de kwestie van de competentie van de Raad in de Indonesische aangele genheid, hierbij wijzend op het' feit, dat er geen enkele noodzaak is voor de Raad om handelend op te treden. „Wij hebben reeds een internationaal on derdek voorgesteld, zodat de Raad vol doende inlichtingen kan ontvangen". Mr. Van Kleffens deelde méde, dat de Nederlandse regering reeds in contact is getreden met de consuls in Batavia. Vervolgens verklaarde hij, dat dit ,,zijn laatste woord zou zijn". „De Re publikeinse regering kan niet au „sé- rieux genomen worden". De Neder landse verliezen sinds de wapenstil stand benaderen het aantal verliezen gedurende de militaire actie, indien zij dit niet reeds overtreffen. Spr. wees verder nog op het aantal slacht offers onder de Indonesiërs. „Ik vrees voor de toekomst van de Veiligheids raad, als zij op deze wijze doorgaat zich door de Republiek te laten bc- invloeden". Het is een illusie, te menen dat de Republikeinse regering iets anders vertegenwoordigt dan zichzelf", aldus mr. Van Kleffens. HJj besloot met de herhaalde waarschuwing, dat de Raad voor een „belangrijke" beslissing staat. NEDERLAND HEEFT NIETS - TE VERBERGEN. Mr. Van Kleffens verklaarde voorts nog, dat de Ned. regering een vrij internationaal onderzoek volledig toe staat, aangezien Nederland niets te verbergen heeft". „De uitvoering van Linggadjatl blijft voor ons een heili ge plicht. De Raad staat voor de keu ze tussen de illusie en de realiteit". De voorzitter Faris Al Choery bracht in herinnering, dat het Belgische vooi> stel tot het toelaten van Oost-Indone sië en West-Bomeo door de Raad werd verworpen. Aangaande de door Neder land betwijfelde competentie verklaar de Al Choery. dat de Republiek volgens de overeenkomst van Linggadjatl ver antwoordelijk Is voor rust en orde op haar gebied. Hij betoogde verder de competentie van de Raad in. deze aangelegenheid, stelde voor, dat de Raad Nederland zou verplichten de troepen terug te trek ken tot de demarcatielijnen van Octo ber 1946 en ondersteilnde vervolgens de oorspronkelijke Australische resolutie. De Franse afgevaardigde Parodi vroeg of de voorzitter bij zijn partijkiezen in de kwestie van de jurisdictie gesproken had als Syriër of als voorzitter. „De vraag van de jurisdictie is een van de moeilijkste punten van dit debat". Pa rodi verklaarde zich eens met de me ning van de Amerikaanse afgevaardig de, dat de toelating van Oos£-Indonesië en West-Bomeo opnieuw moet worden overwogen op basis van art. 39 van het reglement van orde of van een an der artikel. Ai Choery antwoordde, dat hij uit sluitend gesproken had over de compe tentie van de raad om de discussie over de Indonesische kwestie voort te zetten. „Het feit. dat een punt op de agenda staat, is nog geen beslissing in de vraag, of de raad hierin competent is". Nisot (België) stelde daarna voor de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Borneo toe te laten. Gromyko wees er op, dat de Raad het toelaten van deze beide staten reeds had afgewezen. „Het is niet nodig hierop terug te komen"- Verder bepleitte hij de judisdictie van de Raad in de In donesische kwestie. Dc vertegenwoordiger van India ver zette zich heftig tegen het toelaten van Oost-Indonesië en West-Bomeo. Vervolgens lanceerde hij een aanval op de Nederlanders, die hjj er van beschuldigde een „koloniale oorlog" te voeren en de Indonesiërs reeds eeuwen lang te hebben „uitgebuit". Hjj vroeg een onpartijdig onderzoek door een commissie van de Veilig heidsraad en ondersteunde de Austra lische resolutie met het Poolse amen dement (inhoudende, dat de commis sie van de raad een arbitrage-commis sie zal zijn). „De Veiligheidsraad heeft nog geen enkele vordering gemaakt op de weg naar een vreedzame oplosisng", aldus de Indische vertegenwoordiger. „De troepen moeten teruggetrokken worden tot op de demarcatielijnen van October '46". „De wereld heeft geen oorlog ge voerd tegen het fascisme om toe te staan, dat de vrijheid van sommige lan den onthouden wordt". De vertegenwoordiger van Columbia verklaarde, dat de argumenten van mr. Van Kleffen? voor zijn delegatie „niet erg overtuigend" waren geweest- „Indien conflicten zouden ontstaan tussen de Westerse mogendheden en hun koloniën, zou de wereld niet accepteren, dat de Veiligheidsraad zich incompe tent verklaarde en deze conflicten be schouwde als behorend tot de interne jurisdictie van deze mogendheden", zo verklaarde Alfonso Lopez de Columbi- aanse afgevaardigde verder. Daarente gen betoogde de Franse afgevaardigde Parodi. dat de competentie-kwestie nog geenszins was beslist; er op wijzend, dat het bevel tot de wapenstilstand verge zeld was gegaan van juridische reserves ten aanzien van deze competentie. DE AVONDZITTING Na heropening van de zitting be toogde de Belgische afgevaardigde dat, indien Oost-Indonesië en West-Bomeo niet zouden worden toegelaten de raad de schijn van partijdigheid zou wekken. Hierna nam de Russische afgevaar digde het woord en verzette zich nog maals tegen de toelating van Oost-In- donesië en Borneo, De Poolse afgevaardigde betoogde dat er geen redenen aanwezig waren om Oost-Indonesië en Borneo toe te laten. Ook de Syrische afgevaardigde sloot zich hierbij aan. Bij stemming werd hierop het voor stel om Oost-Indonesië en West-Bor neo alsnog toe te laten met 7 ont houdingen en 4 stemmen voor ver worpen. De Raad ging vervolgens over tot de bespreking van de nieuwe Australische resolutie. De Australische gedelegeerde ontkende de bewering van mr. Van Kleffens, als zou de Veiligheidsraad de dupe zijn van de Republiek, en noemde zijn uitingen op dit punt „betreurens waardig". Hij verklaarde verder, dat 't Chinese amendement „geen rekening hield met het dringende karakter van de aangelegenheid". Hodgson stelde ten slotte voor afzonderlijk t-e stemmen over drie voorstellen 1). De Australisch-Chinese reso lutie, voorstellend een gemengde commissie van de Veiligheidsraad om de situatie te onderzoeken. 2). De Poolse resolutie tot instel ling van een arbitragecommissie. 3). Dc Amerikaanse resolutie, wel ke voorstelt dat de Veiligheidsraad het aanbod van goede diensten, dat Amerika heeft ingetrokken, zal over nemen. Gromyko kreeg vervolgens het woord en keerde zich onmiddellijk tegen de Amerikaanse resolutie, aangezien deze een voorbijgaan van de Veiligheidsraad en de V. N. zou betekenen. Hij leverde kritiek op het Australisch-Chinese voorstel, dat de consuls te Batavia rap port zouden uitbrengen over de situa tie en verklaarde, dat de Veiligheids raad niet kon vertrouwen op meningen en acties van drie of vijf consuls die van Engeland, Frankrijk en de V. S. thans in Batavia gestationeerd. De Britse, Franse en Amerikaanse positie tegenover Indonesië is ten voordele van Nederland aldus Gromyko. In wezen betekent de gemeenschap pelijke Australisch-Chinese resolutie, dat de Veiligheidsraad zich vrijwillig terugtrekt en een voorstel aanvaardt, dat gedicteerd is door de Nederlandse afgevaardigde een voorstel dus, naar voren gebracht door de schuldige par tij in dit geschil. Indien de Raad zich verplicht acht zich met de kwestie be zig te houden, dan moet zij twee com missies in het leven roepen één om toe te zien op de naleving van het be stand, en een andere om te arbitreren, ofwel één commissie met deze tweevou dige taak. De Raad moet snel hande len en de commissie of commissies moe ten samengesteld worden uit leden van de Raad. Alle elf leden van de Veilig heidsraad zouden kunnen benoemd worden in de commissie, doch ook een kleiner aantal is, indien dit gewenst wordt, aanvaardbaar". Ten slotte werd de zitting, gelijk in de aanvang gemeld, tot Maandagavond verdaagd. ■PVANMOH»., Amerikaans onderzoek voor plan Marshall Te Washington is mededeling gedaan van plannen tot het instellen van een onder>zoek „ter plaatse" in Europa in verband met- het plan-Marshall. Een groep van ruim 20 leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden zal op 27 Sept. a_an boord van de Queen Mary uit New-York vert.ekken naar Londen, aldaar twee dagen doorbrengen en doorreizen naar het Ruhrgebied en Frankrijk, om een onderzoek in te stel len. De groep zal zich dan in kleinere gezelschappen verdelen, die zich bege ven zullen naar Oostenrijk, Duitsland, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Griekenland en Triëst. Voor landbouw- kwesties aangewezen groepen zullen een bezoek brengen aan Wenen, Oslo, Stockholm, Den Haag, Brussel, Parijs, Rome, Genève en Londen. GROTE ZENDING WAPENEN NAAR GRIEKENLAND. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat een zending van meer dan vijftig duizend ton dringend benodigde mili taire voorraden op weg is van Amerika naar Griekenland. Veto-kwestie opnieuw ter sprake. Australië heeft formeel verzocht om opneming in de agenda van de alge mene vergadering der V.N. op 16 Sept. van de kwestie der eventuele herziening van de resolutie der vorige algemene vergadering over het veto-recht. Even eens verzoekt Australië herziening van „de mate waarin de in die resolutie vervatte aanbevelingen zijn uitgevoerd". Reuter tekent hierbij aan, dat de aan val van de zijde der kleine mogendhe den op het veto-recht in de Veiligheids raad een hoogtepunt schijnt te zullen worden in de besprekingen van de al gemene vergadering. VOORSTELLEN BETREFFENDE ALGERIË VERWORPEN. De Franse Nationale Vergadering heeft met 404 tegen negen stemmen een voorstel van de Algerijnse afge vaardigde. dat Algerië een autonome republiek zal worden, -.verworpen. Tevens werd met 404 tegen 184 stem men. een communistisch voorstel, dat Algerië administratieve autonomiebin nen de Franse unie zal hebben, ver worpen. Hoop op snelle beslissing in Indië. (Van onze financiële medewerker) Het blijft ook voor de Amsterdamse effectenbeurs moeilijk om zich uit de veelszins tegenstrijdige economische ver schijnselen van deze tijd een klaar beeld te vormen van de toestand. waar- In zich de wereld bevindt en daaruit voor de toekomst haar conseqenties te trek ken. Aan de ene kant wordt er hard gewerkt aan herstel en opbouw van wat üi de oorlogsjaren is verloren gegaan, aan de andere kant zijn er tal van fac toren. die voor het redres een ernstige bedreiging vormen en er,aan in de weg staan. Al is men het in principe eens over clc noodzakelijkheid van internationale samenwerking bij de uitwerking der geopperde denkbeelden treden onmid dellijk de tegenstellingen tussen de onderscheidene landen aan het licht ei\ blijken de moeilijkheden, welke door het verbroken evenwicht zijn ontstaan, zó groot, dat men er aan gaat twijfelen of ze wel ooit zullen kunnen worden overwonnen. Men behoeft hierbij nog niet eens te denken aan de strijd der ideologiën, wel- Minister Neher te Batavia ZAL EEN MAAND IN INDIË BLIJVEN. Gisteravond is het vliegtuig „Para maribo" met minister Neher aan boord te Batavia geland. De minister werd verwelkomd door dr. VanMook, dr. Idenburg, Luitenant-Generaal S- Spoor, vice-admiraal Pinke en ande re autoriteiten. Tussen Singapore en Batavia ver klaarde minister Neher aan een corre spondent van Aneta. dat hij zeer waar schijnlijk een maand in Indonesië zal blijven. Hij zal zich op de hoogte stel len van de schade. Welke geleden is zo wel dooi de Japanse bezetting als- door de latere gebeurtenissen. In het bij zonder zal hij trachten vast te stellen hoeveel buitenlands kapitaal nodig zal zijn voor de wederopbouw. Als zeer be langrijk nevendoel van zijn reis ziet de minister het verstevigen van de betrek*- kingen tussen de Nederlandse en de Nederlands-Indische regering. Zijn be zoek zal niet tot Java beperkt blijven. REPUBLIKEINSE ZWARTHANDEL HOOFDKWARTIEREN. Uit officiële gegevens is gebleken; dat de hoofdkwartieren der Republikeinse Marine té Soekaboemi, Soemdang, Soe- bang énDoerwakarta hoofdzakelijk werden gebruikt voor het organiseren van de handel in ondememingsproduc- ten e.d. op Singapore. ke bijv. Amerika en Rusland steeds ver der van elkaar verwijdert, maar kan zich beperken tot de economische fric ties tussen de Europese landen onder ling. gelijk die bijv. tot uitdrukking komen in het verschil van opvatting over de wijze waarop Duitsland weer op de been moet worden geholpen en de rijkdommen van de Ruhr aan de we reld ten goede zullen moeten komen- Afgezien hiervan houdt het doHarpro- bleem der Europese staten de aandacht voortdurend gespannen zowel hier als aan de andere zijde van de Oceaan, waar de meningen over de duur der thans nog aanwezige prosperiteit aller minst eenstemmigheid bestaat. Van daar ook dat de New-Yorkse beurs geen uitgesproken aspect toont, maar bij be trekkelijk geringe omzetten in een doen blijft, hoewel over het algemeen het koerspeil laag en derhalve het rende ment der aandelen hoog is. In vergelijking met andere landen, maakt Nederland thans zijn nieuw dol- larcrediet van 195 millioen en het daarop n de V.S. geleverde commentaar geen slecht figuur en de Amsterdamse beurs zou zeker blijk geven van een vaste stemming, wanneer de onzeker heid inzake Indië daaraqn niet in de weg stond. Het dieptepunt schijnt eerst weer ge passeerd te zjjn, nu de loop der ge beurtenissen de Nederlandse regering tot een beslissing dringt welke, naar men ter beurze hoopt, de bescherming der Nederlandse belangen en van die der inheemse bevolking zal beteke nen. Dr. Baruch adviseert mr. Van Boetzelaer .NIET TE HAASTIGE HERVATTING DER POLITIËLE MAATREGELEN". Naar vrij vernemen heeft de Ame rikaanse ambassadeur in Nederland, dr. H. Baruch, gisteren een bezoek gebracht aan de Minister van Buit. Zaken. mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Hij heeft het Amerikaanse standpunt inzake de Indonesische kwestie uiteengezet. Naar de correspondent van Aneta- New York te Den Haag verneemt, zou de Amerikaanse ambassadeur Ne derland hebben geadviseerd „niet te haastig te besluiten tot het hervatten van de politiële maatregelen in In donesië". ENGELSE MIJNWERKERS CONFEREREN. 200 afgevaardigden van mijnwerkera zijn te Londen bijeengekomen en heb ben belangrijke besluiten genomen ter vei mindering van het Engelse tekort aan steenkool, dat in sommige kringen als de werkelijke oorzaak van de moei- lijke positie van Engeland wordt be schouwd. Met algemenen stemming werd besloten steun te verlenen aan de tewerkstelling in de mijnen van Polen en andere Europese arbeiders. De sta tistieken tonen aan, dat de productie per ondergrondse arbeider in Engeland dichter bij het vooroorlogse gemiddelde is dan in enig ander Europees land. doch het, aantal arbeidskrachten is 50,000 minder dan voor de oorlog. Er werd een plan aangenomen ter vermin dering van het absenteisme, waarbij de' gebruikelijke absenten tegen lagere lonen minder prettige werkzaamheden zullen moeten verrichten. VERLIEZEN IN INDIË De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: sgt.-vlieger G. H Vcrbernc, uit 's-Gravenhage. neer gestort op Badoera blj-.Kaiïial 4— 8 .47. Mar. 3de kl. H. Heeker, uit Maastricht, gesneuveld 168'47. Sgt-maj. J, Ottevanger, uit Amster dam, gesneuveld 148'47. Mar- lste kl. OVW: G. J. Mensink, uit Tutbergen (Ver.) gesneuveld 14— 8'47 Mar. 1ste kl. G- M, van dc Kuit,'uit Éde (Gld.), overleden t. g.v. verwondingen door noodlottig ongeval. Kon- Landmacht: Sold. 1ste kl. A. W. Mouwen, v. 4 RS. uit Ouden bosch gesneuveld (na vermissing) 21—7—'47 bij Medan. Serg. B. Blet- terman van 14 RI. uit 's-Graven hage, 9—8—'47 op weg Soemdang- Tomo. Sold. L. Bijl, van 41 AAT uit Amsterdam gesneuveld 108 '47 op weg DjatibarangCheribon. Korp. J. W. de Ruytcr, van 3—5 RI. uit Bergen op Zoom, gesneu veld U—'47 te Djenkol bij La- wang. Korp. G. de Jong, van 3-14 RI. uit Cheshire (Engeland), ge sneuveld 138'47 bij Kawali. Sold J. C. Roos, van 314 RI, uit Eind hoven. gesneuveld 138'47. bij Kawali Sold. A. van der Schans, van 3—14 RI. uit Sprang-Capelle, gesneuveld 13—8—''47 bij Kawali. Sold. T. J. Bonius, van 44 RI, uit gem. Achtkarspelen, gesneuveld 14- 8'47 te Kajoe Agoeng. Huzaar Z. V. van Laar, van 6de esk. pantser wagens. uit Rotterdam gesneuveld 158'47 te Djatibarang. Sold. J. H. J. Loeffen, van 1 RS. uit gem. Nistelrode. gesneuveld 158'47 bij Ambarawa. Sold. 1ste kl. J. Snijders van 1 RS. uit Poortvliet, gesneuveld 158'47 bij Ambarawa. Sold. A. Hazen, van 15 RI, uit Pijnacker, gesneuveld 168'47 bij Semarang- Sold. J. M. Leermakers, van 4 RI, uit Amsterdam, gesneuveld 168-'47 te Singosari. Sold. C. J. Maas, van 410 RI. uit Udenhout. gesneuveld 178'47 bij Kratjak. Sold. G. Meyer, van 410 RI, uit 's-Gra venhage, gesneuveld 17—8—''47 bij 'Kratjak. Korp. M. P. Vcrdegaal, van 4—10 RI. uit Noordwijkerhout, ge sneuveld17—8—'47 bij Kratjak. Korp. Th. L. G. Vervuurt, van 4— 10 RI uit Oostrum. gesneuveld 17- 8'47 bij Kratjak. Serg. D. J. Hel- tema, van 45 RI uit Hengelo (Over.), gesneuveld 188'47 bij Singosari. Sold. P, Verbeme, van 4 RI. uit Amsterdam gesneuveld 18- B—'47 bij Singosari. BINNENLAND. Op 31 Augustus zal te Batavia de nieuwe gamlzoenscantine van de Konin gin Wllhelmlnaclub worden geopend voor de Nederlandse en Ned.-Indlsche troe pen. Het ls do grootste can tine in Indo nesië Te Grootebroek is gistermiddag de 9-J. Nelly Blokker ongeveer voor de ouderlijke woning door een vrachtauto overreden en gedood. De 32-J. glazenwasser B. J. S. Stoelkamp. ls uit een raam op de 3e ver dieping van het perceel Keizersgracht 305 gevallen en op het plaveisel van de Wolvenstraat terecht gekomen Hll werd naar het binnengasthuis overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Te Halsteren, nabij Bergen op Zoom is de 62-Jarlge heer Van de Meer verongelukt. Deze werd van de laadbak van een vrachtauto geslingerd. De zoon, die de auto bestuurde, merkte niets en reed door naar Steenbergen, waar hll zijn vader, die aan zijn verwondingen over leed. eerst miste. Te Amsterdam is een 6-J. jongetje, P. H uit de eerste étage van het perceel Texelweg 13 op straat gevallen. Het ventje ls kort daarna aan ziln verwon dingen overleden. Bij de Tweede Kamer ls ingediend eeu ontwerp van wet houdende „tijde lijke regeling inzake 6ommlge verval- en verjaringstermijnen". De bekende schrijfster Anke Scr- vaes, echtgenote van de schrijver Rein Valkhof, die sedert enige tijd ln het St. Ellsabethszlekenhuis te Alkmaar wordt verpleegd, ls van de laatste H.H. Sacra menten der stervenden voorzien BUITENLAND. Gisteren ziln de 21 Amerikaanse. Britse en Franse gedelegeerden te Lon den ln besloten zitting bijeengekomen voor de eerste vergadering van de con ferentie over de Duitse Industrie. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat Nederland, België en Luxem burg officieel verzocht hebben om van de resultaten der besprekingen op de hoogte te worden gehouden. Men verwacht, dat do Britse delegatie het voorstel van de Benelux gunstig ge zind ls. Naar men aanneemt, zijn zeven personen gedood en 10 vermist bil een explosie ln de Morisson North-mljn te Annfield Plain in het Engelse graafschap Durham De Wereldbank heeft aan Denemar ken een crediet verleend ten bedrage van 40 millioen dollar, rentende 3 1/4 pet. en aflosbaar in een periode van 25 jaar. Een explosie, waarvan de oorzaak tot dusver onbekend ls gebleven, heeft het stadhuis van Philadelphia (V. St.) totaal verwoest. Helnrich Goerlng, een 30-jarlge neef van Hermann Goerlng. is ontsnapt ui* een interneringskamp ln Tsjecho-Slowa» kile. waar hij sinds Januari 1946 ver toefde. Tot dusverre ls men hem noa niet op het spoor gekomen

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1