Amsterdamse bakkers bakken weer brood Onveranderd standpunt der regering: Alle vroegere as-salellielen uit Y.N. geweerd Staking onder protest beëindigd Wat er in Indië gebeurt „Veiligheidsraad onbevoegd tot beslissing over Indië" WEERBERICHT 23 boerderijen "in de as gelegd Verwoestend vuur bij Bennekom en in de Peel Met een enkel woord 86sïe Jaargang VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 No. 26166! LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. M enkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. eoi Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Gistermiddag hebben de Amsterdamse bakkers besloten vanochtend weer brood af te leveren. Verschillende bakkerijen hadden hun ovens gedurende de staking op temperatuur gehouden en tesamen met hun collega's, die over moderne outillage beschikken en die dus dadelijk konden gaan bakken, kon den zjj de bakkers, die vanochtend nog niet konden bakken met brood helpen, zodat ook deze in staat waren hun klanten van brood te voorzien. Hoop gevestigd op dr. Hacke's interpellatie Het besluit, om weer te gaan bakken werd genomen op een buitengewone huishoudelijke vergadering van het Amsterdamse Actiecomité in Krasna- polsky. De vergadering besloot tot het opheffen van de bedrijfssluiting, omdat zij meende, dat, nu het houden van een interpellatie door dr. ir. Hacke is toe gestaan, het overleg eerder vrucht zal dragen, wanneer de partijen niet meer op voet van oorlog staan. In een aangenomen motie werd o.a. gezegd, dat In de strijd tegen de door de regering getroffen maatregelen ten aanzien van de bloemprijs een zeer grote eensgezindheid werd geconsta teerd. Deze strijd is in wezen gericht te gen de prüzendictatuur van ambtena ren, die willens en wetens door tenden tieuze en onjuiste voorlichting de mi nister geforceerd hebben tot beslissin gen welke in hoge mate onredelijk wor den geacht en welke voor de bakkerij een rechtstreekse aantasting van haar bestaansrecht betekenen. Door de door dr. ir. Hackc te houden interpellatie, wordt de strijd der bak kers getrokken uit de sfeer van amb telijke willekeur en kan in het volle licht der openbaarheid op democra tische wijze worden behandeld. Over tuigd zijnde en in het volle vertrou wen. dat het recht in deze aan de zijde van de Nederlandse bakkers staat; anderzijds zich ten volle be wust zijnde vafi, de zeer zware verant woordelijkheidtegenover het publiek, welke op de bakkers rust bij een ongemotiveerde voortduring der be drijfssluiting, besluiten de bakkers, zij het onder protest tegen het hun aangedane onrecht, om Vrijdag 22 Augustus de broodproductie te her vatten. Ten aanzien van de onderhandelin gen. welke gevoerd worden tussen de vrije organisaties in het bakkersbedrijf en. de Bedrijfsunie van gezellenorgani- saties werd een motie aangenomen, waarin als overtuiging wordt uitgespro ken, dat de toestand waarin de bakkerij ten gevolge van de regeringsmaatregel is geraakt, geen enkele verzwaring van lasten meer toelaat. Besloten werd de landelijke organisaties met klem te ad viseren de onderhandelingen met de Bedrijfsunie terstond af te breken. Na afloop van de vergadering maakte een vertegenwoordiger van het Am sterdamse gemeentebestuur bekend, dat de vordering van bakkerijen stop gezet zou worden en dat de bakke rijen, die reeds gevorderd zijn, van daag, wanneer gebleken is, dat de bakkers inderdaad de arbeid hervat hebben, vrijgegeven zullen worden. Nu de bakkersstaking in Amsterdam tèn einde is, is de verkoop van gemeen tewege van bloem en gist met ingang van heden stopgezet. STAKING KAMPER BIJNA BIJGELEGD. GEZELLEN De staking onder de Kamper georga niseerde bakkersgezellen in verband met de weigering van verschillende pa troons tot het betalen van de extra week loon als vacantie-toeslag is bijna bijgelegd. Reeds Dinsdag gaven de meeste patroons" zich gewonnen en bleven slechts vier op hun standpunt staan. Woensdag was dit aantal reeds tot één patroon gereduceerd. De loyale Republikeinen moeten weg. Het Dagblad" te Batavia meldt, dat de Ned.-Indische regering besloten heeft diegenen onder de Indonesiërs in het bezette gebied, die weigeren loyaal mede te werken dan wel deel uitmaken van verzetskernen, over de demarcatie lijnen naar Republikeins gebied te bren gen. waarbij in de meeste gevallen trucks of treinen uit Cheribon zullen worden gebruikt. Het is te verwachten, dat hét eerste convooi spoedig uit Batavia vertrekt. Beschuldigingen van Sjarifoeddin NEDERLANDERS ZOUDEN VERDER OPGERUKT ZIJN. De Republikeinse minister-president. Sjarifoeddin. heeft gisteravond te New York in een voor de radio gehouden rede verklaard, dat de Nederlandse pro paganda een weloverwogen poging in houdt om de politiële maatregelen te rechtvaardigen, temeer daar de buiten wereld zich thans met Indonesië be- bemoeit. Volgens Sjarifoeddin zijn de Neder landers na de order „staakt het vu ren" op West-Java 140 km., op Mid- den-Java 77 km. en op Oost-Java cn Madoera 157 en op Sumatra 50 kip. opgetrokken. Verder heeft Sjarifoeddin zich gericht tegen de mededeling van Lt.-Gouver neur-Generaal Van Mook, dat de Repu blikeinse politiek door de Japanners wordt ingegeven, en zijn bevel aan de Republikeinse functionarissen om nigt met de Nederlanders samen te werken herhaald. „Indien de beschuldiging van Van Mook juist was. dan zou het nog de schuld zijn van de Nederlanders, die de Indonesiërs onopgevoed lieten en de in tellectuelen naar Boven-Digoel verban den" aldus Sjarifoeddin. Hjj waar schuwde de bevolking van de bezette gebieden, dat Van Mook's radiorede wijst op „terreur en massa-arrestaties. Volgens Sjarifoeddin is een document gevonden over een vergadering te Soe- rabaja van Nederlandse ondernemers met de ministers Beel en Jonkman tij dens het bezoek dezer Excellenties aan Indonesië. Volgens Antara zou minister Beel tijdens deze vergadering .gezegd hebben dat Van Mook hem bij zijn aan komst in Indonesië vertelde, dat er geen hoop meer was op een Vredelievende op lossing en dat militaire actie de enige mogelijkheid was. Minister Jonkman zou gezegd hebben, dat. indien de Republiek niet loyaal Linggadjati naleeft. Nederland het de- facto en dejure gezag in Indonesië te rug zou krijgen. De ondernemers zouden gezegd hebben, dat het naar hun me ning voor Indonesië van belang is om geheel Java en een deel van Sumatra te bezetten", aldus besloot Sjarifoeddin. BURGEMEESTER VAN SOEKABOEMI BEVRIJD. De onlangs ontvoerde burgemeester van Soekaboemi, Soeria Hoedaja, is door Nederlandse troepen van zijn ont voerders bevrijd ergens bezuiden Soe kaboemi. Een woordvoerder van „Buitenlandse Zaken" verklaarde gisteravond, naar aanleiding van de vele geruchten, welke circuleren omtrent belangrijke beslis singen, welke door het kabinet genomen zouden zijn, dat het onmogelijk is op alle geruchten en speculaties commentaar te geven. Wel kan verklaard worden, dat de regering zich op het standpunt blijft stel len, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is t.a.v. het conflict in Indonesië beslis singen te nemen. Verder dat de regering met bijzondere belangstelling uitziet naar het verloop van de zitting van de Veiligheidsraad van heden. Het kabinet zal ongetwijfeld na deze zitting van de veiligheidsraad alle aan leiding vinden om bijeen te komen ter bespreking van de situatie. Of het kabinet dan belangrijke beslissingen zal nemen, van welke aard ook, zal rustig moeten worden afgewacht. Engeland zal landbouw producten verhogen EEN PROGRAM OPGESTELD De Engelse minister van Landbouw, Williams, heeft een programma opge steld. waarbij de waarden van de Engel se landbouwproductie binnen vier jaar zal worden verhoogd met 100 millioen pond. De minister verklaarde, dat in dien het doel niet wordt bereikt, dit voor het Engelse volk ondervoeding of grote werkloosheid zal betekenen. Het nieuwe productie-peil zal 15 pCt hoger zijn dan de recordproductie, welke ge durende de oorlog werd bereikt, toen Engeland geheel was aangewezen op de eigen productie en op de voorraden, wel ke door de blokkade heen kwamen. Bij de verhoging van de productie wordt de nadruk gelegd op die produc ten, welke dollars besparen. Bijzonder belangrijk zijn: varkensvlees, eieren, rundvlees granen, schapenvlees en lijn zaad. Het lijnzaadareaal zal worden uit gebreid met niet minder dan 400.000 acres. De ene helft van de uitbreiding zal tot stand komen door grotere ef ficiency en de andere helft door vergro ting van de hulpbronnen. Het tarwe- areaal zal het, volgende jaar worden uit gebreid tot ongev. 500.000 acres, terwijl het aantal varkens omstreeks 1951/'52 verdrievoudigd zal zijn. Het programma zal worden verwezen, lijkt door de boeren een „absoluut ver zekerde markt te geven", verhoging van de prijzen, verlening van subsidies, te werkstelling van buitenlandse arbeids krachten en verdere steun. De minister verklaarde, dat Engeland, zelfs, indien dit program wordt verwe zenlijkt nog grote hoeveelheden voe dingsmiddelen zal moeten importeren. Loonsverhoging in Frankrijk Bij regeringsbesluit is in Frankrijk een loonsverhoging van elf procent, in gaande per 1 Juli j.l. officieel toege staan. Dit besluit is afgekomen na on derhandelingen tussen de minister van arbeid en vertegenwoordigers van werk- geversï en werknemersverenigingen. Nader wordt gemeld, dat echter niet gesproken kan worden van het toestaan van een algemene loonsverhoging van elf procent, daar volgens het decreet voor alle uurlonen van meer dan drie- en-zeventig francs de nieuwe toeslag uniform op acht francs is vastgesteld. De regering bedoelt aldus de laagste salarissen het meeste te doen profite ren. Het vredesverdrag met, Japan Volgens officiële Amerikaanse bron verwacht men, dat de conferentie van elf landen over het vredesverdrag met Japan, welke oorspronkelijk was vast gesteld te beginnen op 19 Augustus, niet voor October of November a.s. zal plaatsvinden. VRIJ VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, overdag krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Op de meeste plaatsen tijdelijk wdt bewolking, doch vrijwel overal droog weer piet ongeveer dezelfde temperatuur. 9 23 AUGUSTUS. Zon op: 5,35 uur;'onder: 19,50 uur. Maan op: 14,22 uur; onder; 22,41 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 8,46 en 21,08 uur Nadat in 1935 het middenpaneel en de binnenzijde van Lucas van Leyden's triptiek „Het Laatste Oordeel" een grondige restauratie hadden ondergaan, heeft thans ook de buitenzijde een algehele reiniging ondergaan. Onze foto toont dit meesterwerk in zijn volle glorie, welke thans weer in ons Ste delijk Museum „de Lakenhal" te bewonderen valt. Boodschap van H.M. de Koningin H.M. de Koningin richt de vol gende boodschap tot Haar volk: „Ten zeerste begaan met de zor gen, waarin zoveel landgenoten ver keren en het leed, dat in vele ge zinnen zijn intrede heeft gedaan, zou Ik U allen warm willen aanbe velen ter gelegenheid van Mijn aan staande verjaardag alles te vermij den, wat deze zwaar beproefde landgenoten smartelijk zou kunnen treffen. WILHELM INA". De wet der serie I Gistermiddag is een stroom van branden over ons land gegaan: de wet der serie" deed zich blijkbaar gelden In twee plaatsen, n.l. Heusden en Beers, beide in Noord- Brabant, was deze serie wel bijzonder frappant: in Heus den brandden niet minder dan 11 boerderijen af en in Beers werden tien boerderijen in de as gelegd. Ook bosbranden bij Venlo COLLEGE GELDEN VOOR UIT INDIË GEREPATRIEERDE STUDENTEN Uit Ned-Indië gerepatrieerde stu denten, die voornemens zijn in het stu diejaar 1947/'48 het volledige onderwijs van de hoogleraren en andere docenten aan. de Rijksuniversiteiten of de Tech nische Hogeschool bij te wonen, kun nen voor de betaling van collegegeld volstaan met de afgifte van een schuld bekentenis ter grootte van het ver schuldigde bedrag. De vorm van de hierboven bedoelde akte van schuldbe kentenis wordt vastgesteld door de Minister van O., K. en W. De brand in Heusden ontstond om- sireeks één uur in een heg nabij een boerderij te Heusden. Door de wind aan gewakkerd sloeg deze brand over op de nabij gelegen boerderij en van hieruit op tien andere boerderijen. De brand weren van Helmond en Venlo alsmede de plaatselijke brandweer bestreden het vuur. De brandweer kon slechts water betrekken uit één brandput en moest zich daarom beperken tot het vrijhouden van enkele belendende panden aan één zijde der straat. Zo werd ten slotte het vuur gestuit. De brandweren uit Venlo en Helmond konden pas mede optreden, toen men over een kilometer lengte uit de kasteel- gracht water had gepompt. Veel huisraad, landbouw-werktuiigen en landbouwmachines, alle wintervoor raden turf, de gehele oogst, varkens en een paard verbrandden eveneens. Ver zekering dekt.slechts ten dele de schade. Bij de enorme brand te Beers vielen behalve 10 boerderijen ook talrijke hooi mijten. kippenhokken enz. aan het vuur •ten offer. De brandweren uit Mill. Grave, Guyk en Nijmegen namen aan het blussings- werk deel, maar konden het door de felle Oostenwind aangewakkerde vuur slechts moeilijk bedwingen. i In Heesdh bij Oss brak door onbe kende oorzaak brand uit in een woon complex, gelegen aan de Rijksweg Den BosohNijmegen, waarin drie gezinnen waren gehuisvest. Van de inboedels van twee der inwonenden kon nagenoeg niets gered worden. Een gedeelte dat door een brandmuur gescheiden was, bleef behouden Verzekering dekt slechts gedeeltelijk schade. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uit richten. Voorts woedde omstreeks 4 uur een hevige bos- en heidebrand in het aan natuurschoon zo rijke gebied ten Oos ten van Bennekom. Deze brand werd het eerst gesigna leerd bij de Renkumse weg ten Zuiden van de spoorlijn,EdeArnhem, vanwaar de vlammen zich, voortgejaagd door de sterke wand, met razende snelheid ver spreidden. Daar niet alleen grote be duchtheid bestond voor de bossen, maar cok voor de vele landhuizen in deze om geving, werden ook de brandweren van de gehele Veluwezoom gealarmeerd, ter- Gebruik van veto-recht De Veiligheidsraad heeft Hongarije's aanvrage voor het lidmaatschap van de VN afgewezen. De aanvrage kreeg slechts steun van Syrië. De VS brachten haar veto uit en de 9 andere landen onthielden zich van stemming. c. (Hierbij rij aangetekend, dat het Ame rikaanse veto slechts een veto naar de geest was door het tegenstemmen). Vervolgens kwam de Italiaanse aan vraag ter sprake, welke door de VS werd gesteund, daar dezen het als onrecht vaardig beschouwen, „dat Italië buiten de VN wordt gehouden omdat een der grote mogendheden het vredesverdrag niet heeft geratificeerd". De Australische afgevaardigde stelde voor om de algemene vergadering der VN over Italië's toelating te laten be slissen, doch Gromyko verklaarde zich tegen het voorstel, daar het „de Vei ligheidsraad passeert en dus in strijd met het Handvest der VN is". Gromyko zeide voorts, dat geen lidmaatschaps- aanvragen van Italië, Hongarije. Bulga rije. Roemenië, of Oostenrijk in behan deling kunnen worden genomen, alvo rens de vredesverdragen met deze lan den van kracht zijn. (Zoals men weet, weigert Sovjet-Rusland daartoe over te gaan voor betrokken landen dat deden!) Het Australische voorstel verwierf 9 stemmen, doch de Sovjet-Unie en Po len onthielden zich. waarna Gromyko opnieuw zijn veto uitsprak. Sprekende over Oosteprijk. verklaar de de Amerikaanse afgevaardigde, dat riin regering de militaire bezetting van dit land niet meer nodig acht en dat deze onmiddellijk dient te worden be ëindigd. Hij voegde er aan toe, dat. zulks slechts door de onvermurwbare houding van Rusland nog niet was ge schied. Oostenrijks aanvrage verkreeg ten slotte 8stemmen. Frankrijk en Po len onthielden zich van stemming en Rusland stemde tegen, en hanteerde op nieuw het veto-recht. Zowel Engeland als de VS verklaar den niet de overtuiging te hebben, dat Roemenië en Bulgarije in staat zijn de verplichtingen van het Handvest na te komen. De aanvragen van Roemenië en Bul garije werden afgewezen. Beide landen verkregen de steun van Syrië terwijl cje VS in het geval van Bulgarije tegenstemde, doch zich ten opzichte van Roemenië van stemming onthield. De 9 andere landen onthielden zich in beide geVallen van stemming. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde. dat de Veiligheidsraad zich klaarblijkelijk in een impasse bevindt en stelde voor de algemene vergadering over de aanvragen voor het lidmaatschap te laten beslissen. Hfj trok echter zijn voor stel in. toen Gromyko duidelijk maakte, dat hij zijn veto er tegen uit zou bren gen. BINNENLAND. In gezelschap van dr. Chr. L. M. Truyen, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, heelt mlnistei dr. G. W. M. Huysmans een bezoek aan Walcheren ge bracht. Gistermiddag arriveerde op Schip hol de KL,M. DC-4 „Twenthe" met 33 passagiers' en 1250 kg. post uit Batavia aan boord Onder de passagiers bevond zich o.m. de hoofdvlootpredlkant J H. Sillevis Smit. zomede de Kllima Ha- waiians en andere artisten, die voor de NTWIN een tournée hebben gemaakt door Indië. De minister van Financiën, prof P. Lleftinck heeft zich bereid verklaard, het erevoorzitterschap te aanvaarden van het in September as, te 's-Gravenhage te houden congres van de International Fiscal Association De 39-J. mevr, A. J. de WaalBa- rens, is. toen zS] in haar woning te Alk maar aan het stofzuigen was. met de eleotrische stroom in aanraking gekomen, ten gevolge waarvar de dood onmiddel lijk intrad Toen haar man 's avonds thuis kwam. trof h\j haar dood in de gang bij de stofzuiger aan. In de afgelopen drie weken werd door de controleurs van he C.CD. in het rayon Waalwjjk een honderdtal varkens voor het houden waarvoor geen vergun ning aanwezig was, in beslag genomen. Volgens de „Nieuwe Gids" verluidt in Belgische industriële kringen, dat er sterke Nederlandse vraag naar spoorrails valt waar te nemen. De Ned. Spoorwe gen zouden voornemens zijn 1600 Km. spoorlijn te vernieuwen, waarvoor onge veer 200.000 ton rails nodig is. Reeds zou zijn overeengekomen, dat België en Lu xemburg hiervan 40.000 ton zouden le veren. Gisterochtend vertrok van Schiphol naar Indië de K.L.M.-Skymaster PH-TSA, die o.a. 2200 Kg, post aan boord had. Op Schiphol ig voorts de K.LM - Skymaster PHTAB met 23 passagiers (van wie 19 uit Batavia) en 826 Kg. post aan boord gearriveerd. De 49-J. mevr. Groot, wonende aan de Zeeweg te Alkmaar, isbij het baden in het Noord-Hollands Kanaal verdron ken. De toeloop naar de belde tentoon stellingen te Amsterdam, n.l. „Weense Kunstschatten" en „Eigen werken" (met de Nachtwacht) is enorm. De Weense ten toonstelling is thans reeds door 87.548 personen bezocht Ruim 80% der stakende arbeiders bij de Hoogovens te LJmuiden heeft zich voor werkhervatting op de oude condi ties aangemeld. BUITENLAND. Argentinië en de Dominicaanse re- Subliek hebben verzocht de kwestie van erzlening van het Italiaans vredesver drag op de agenda van de algemene ver. feaderlng van de V. N. te plaateen. Naar officieel is medegedeeld, ls het nu mogelijk geworden in de Britse en Amerikaanse zones van Duitschland het broodrantsoen geheel te verstrekken, daar de graanvoorraden als gevolg van de ver hoogde Invoer In de belde zones gestegen zijn. KardelJ, de Joego-Slavische vice- premier, heeft een bittere aanval gedaan op de R.K. kerken in Slovenië. Hij zeide, dat deze de voornaamste vyanden van het Joego-Slavische vijfjarenplan en dc nationale vooruitgang in Slovenië zijn. Generaal Peron. president van Ar gentinië. heeft het Argentijnse volk in een radiopraatje'gewaarschuwd, dat degenen, die de besluiten van zijn rege ring „saboteren" krachtige repressieve maatregelen tfkunnen verwachten. Rabbi Baruch Korff. mede-voorzit, ter van het Amerikaanse comité van poll. tleke actie voor Palestina, heeft verklaard" dat men de beschikking heeft over een aantal vliegtuigen, waaruit Jonge Joodse mannen en vrouwen met parachutes in Palestina zullen worden neergelaten. Leiders van de Britse mijnwerkers hebben een onderhoud met de regering gehad, waarbU zij hup. hulp hebben toe gezegd in het bestrijden van de econo mische crisis. Zij zuilen trachten een eind te maken aan alle practjjken. die de pro. ductie belemmeren en daarenboven zul len zfj bun best doen om de productie op te voeren. In het eerste Jaarlijkse overzicht over de landbouwpositie der wereld, dat aan de gedelegeerden van 50 landen ter con ferentie van de F.A.O., die as. Maandag in Geneve wordt geopend, zal worden voorgelegd, wordt aanbevolen een „voed. selparlement" te stichten, daar dit drln. gend noodzakelijk is gebleken om het hoofd te bieden aan de tekorten Vijftien vliegtuigen die zich in een hangar van het vliegveld van Morgan- town (West-Virginia. V St.) bevonden, werden ten gevolge vau brand en ont ploffingen vernield tjjdens eon korte eleotrische storm, die' gisteren boven deze stad woedde Uit Engeland mogen geen kostbare voorwerpen, zoals Juwelen, bont en an tiek meer uitgevoerd worderi ook al worden zij als persoonlijk eigendom op gegeven. De Franse Nationale Vergadering heeft op voorstel van de minister-presi dent Ramadier. het ontwerp der rege ring voor het statuut van Algerlë als basis voor de debatten aangenomen 312 van de 588 stemmer waren "oor en 273 tegen het voorstel Een aantal afgevaardigden van de „Uomo Qualunque" de partij van de gewone man in Italië is uit de partij getreden en heeft een nieuwe partij ge sticht, de „nationalistische befcveging 'voor de soclale democratie". wijl ook de garnizoenen van Ede en Arn hem om assistentie werd verzocht. Dui zenden militairen, de Veluwse bosbrand- weer en de brandweer van Ede, Arnhem, Renkum, Wagendngen en Bennekom bonden de strijd met de vlammen aan. Omstreeks 6 uur kon gezegd worden, dat men het vuur meester was. Enkele honderden HA. heide en dennebos gingen in vlammen op, ter wijl twee landhuizen tot de grond toe afbrandden. De burgemeesters van Ede en Wage- ningen waren op de plaats des onheila Omstreeks twee uur brak brand uit in dc Peel 'tussen Nederweert, Meyel en Asten. De brandweer uit Nederweert, geassisteerd door de 'brandweer uit So meren en 'Uit Weert, tezamen met peel- wenkers, die in de omgeving aan het werk waren, bestreed het vuur met wa ter uit het Peelkanaal. Er ontstond een geweldige rook ont wikkeling, die tot ver in de omgeving, zichtbaar was. Kilometers ver was de reuk hiervan waar te nemen. Tet peeldorp de Moost, onder de gemeente Nederweert, dreigde ernstig gevaar te zullen lopen, doch door krachtdadig ingrijpen wist men hier erger te voor komen. Men kan nog niet schatten hoeveel h.a. verwoest zijn. Om halftien des avonds werd de brandweer uit Someren teruggeroepen voor een brand in twee grote boerderijen in die gemeente. Ruim een uur daarna is de brandweer uit Weert en Neder weert ingerukt. De peelwerkers zetten hedennacht het blussingswerk voort. De brandweer uit Roermond moest zich naar Millert be geven, waar een boerderij ten gevolge van een bosbrand ernstig gevaar dreigde te lopen. Men behoefde daar echter geen gebruik te maiken van materiaal, ter wijl de bosbrand inmiddels door ter plaatse aanwezige arbeiders bedwon gen was. De Venlosc brandweer is in een week tjjds niet minder dan 18-maal uitge rukt om dev strjjd tegen bosbranden in de omgeving van Venlo aan te binden. Bijna altijd ontstonden deze branden doordat kinderen met vuur hadden ge speeld of door onvoorzichtigheid van volwassenen. Ongerekend de opper vlakte aan heide en andere grond van geringe economische waarde, maar van betekenis wegens het natuur schoon, werden ruim 12 H.A waarde volle, z.g. oude bossen een prooi der vlammen. Onder de gemeenten Deume en Baikel hebben de laatste dagen opnieuw grote branden gewoed.' Een peelbrand ondier de gemeente Sevenum woedt nu reeds weken over een gebied ten Zuiden van de nieuwe weg SevenumHelenaveen tot aan de .grens der gemeenten Helden, en Helenaveen. De socialisten en M.R.P. boycotten De Gaulle De Franse socialistische partij en de M.R-P. hebben aangekondigd, dat elk hunner afgevaardigden, die zich aan sluit by de Woensdag gevormde parle- mentsfractie van de Gaulle, automatisch buiten de party gesloten zal worden. Reuter tekent hierby aan, dat het moei- ïyk is na te gaan, welke afgevaardigden vooralsnog in het geheim met de fractie van de Gaulle zullen sympathiseren en dat dergelyke sympathisanten zich misschien in October a.s. wanneer het parlement na het zomerreces weer by- een komt, als zodanig zullen laten kennen. VERKLARING VAN DIMITROF. Georgl Dimitrof, de Bulgaarse com munistische eerste minister, heeft ver klaard, dat Bulgarije zou kunnen toe staan, dat Amerikaans kapitaal een rol zou spelen by de industriële ontwikke ling van Bulgarye, indien geen politieke voorwaarden hieraan zouden worden verbonden, die de Bulgaarse souvereini- teit zouden kunnen aantasten. De Bul gaarse regering, aldus Dimitrof, wenste oprecht, normale en vriendschappeiyke betrekkingen met de V.S. aan te gaan. Bulgarije verzet zich resoluut tegen een verdeling van Europa in een Oosteiyke en Westeiyk blok, terwyl de Bulgaarse politiek van solidariteit met de andere Slavische volken vergezeld ging van de wil om goede betrekkingen met andere democratische volken en bygevolg met de leidende Westerse mogendheden tot stand te brengen. RUSSISCH PROTEST. Rusland heeft geprotesteerd tegen de AmerikaansEngelsFranse besprekin gen over het peil van de Duitse indus trie, welke in Londen zullen beginnen. Rusland verklaart, dat het houden van deze besprekingen' zonder Rusland in stryd is met de overeenkomst van Pots dam. DE GRIEKSE BURGERKRIJG. Krachtens een decreet van „de gene rale staf van het Griekse democratische guerillaleger" dat via de radio is omge roepen. worden volksraden gekozen door de burgers in iedere stad en ieder dorp in de bevrijde gebieden" in het leven geroepen. Ook is de vorming van „een algemene vergadering van burgers" aan gekondigd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1