Gevechten met Republikeinse benden Toestand in Indonesië volstrekt onhoudbaar Tienduizend toeschouwers Opmars naar Djokja noodzakelijk geoordeeld STADSNIEUWS de Sneker hardzeildag bij Het Leidsch Dagblad Laatste Berichten CRICKET VIJFDE TOETSWEDSTRIJD EEN DRAW. Zuid-Afrika scoorde 423 voor 7. Het is Zuid-Afrika gelukt om na een schijnbaar hopeloze achterstand een draw te forceren. Uitstekend ba tten van Nourse en voor al van Mitchell, die zeer snel scoorde, gaven nog even de hoop, dat Zuid-Afrl- ka een overwinning uit het' vuur zou slepen, doch hierna deed liet verlies van 2 wickets in 4 ballen voor slechts 1 run de papieren weer aanmerkelijk dalen Mitchell sloeg een fraaie 189 bij "el kaar. Hij ls nu de tweede Zuid-Afrikaan na Helville. in de eerste testmatch te Nottingham, die in iedere innings een honderd scoorde. Toen de tijd vèrstre- ke was, had Zuid-Afrika 28 runs tekort voor een overwinning en moest zich met een draw tevreden stellen. De voornaam ste saores waren: Mitchell not out 189; Viljoen 33;Nour_ se 97; Tuckett not out 40; Extra's 30- Totaal 423 "voor 7 Ytljd) WATERPOLO. A.Z.C, verliest van Delftenaren met 21 Alphen zal dit jaar geen tweede klasser krijgen. Immers door de 21 nederlaag die het zevental van de A.Z.C. gisteravond leed tegen de Delftse club is zij gelijk al uitgeschakeld. Er wordt volgens een z.g. afvalsysteem ge speeld. waarbij de verliezers zonder nog te spelen gelijk al uitgeschakeld wor den. Door deze overwinning moet Delft dus nog een wedstrijd spelen tegen de winnaar van de eveneens gisteravond gespeelde wedstrijd Veenendaal— Schoonhoven, waarvan de uitslag ons niet bereikt heeft. Doordat enkele malen de wedstrijd in een ander bad was vastgesteld en eerst pas gistermiddag bekend werd, dat de wedstrijd in Alphen gespeeld moest worden, viel de publieke belangstelling wat tegen. De wedstrijd werd onder leiding van scheidsrechter Molenaar van Oegstgeest begonnen en al spoedig vbleek dat de bezoekers over een snelle ploeg beschikken. Vrij kort na het be gin moet doelman Gesman voor een laag schot zwichten 0—1. Uit een recht streekse vrije worp weet Coen v. d. Bijl in eens te scoren en daardoor de rust te doen ingaan met een 1—1 gelijk spel. Na de hervatting verstrijkt de tijd onder de grootste spanning. Aan weers zijden worden enkele kansen gemist. De bezoekers ontsieren hun spel nog al eens door te zwaar te spelen. Als dan kort voor het einde v. d. Bijl zich enigs zins vergist krijgt Delft een kans, die men weet te benutten 12. Hierna krij gen de Alphenaren geen kans meer en gaat de overwinning, die niet geheel en al onverdiend genoemd kan worden, naar Delft tot grote vreugde van spe lers en supporters. ATHLETIEK. Jan Klein: 100 M. in 10.5 NATIONALE MILITAIRE KAMPIOENSCHAPPEN. Vaandrig Jan Kleyn, onze nationale sprintkampioen, heeft gisteren tijdens de nationale militaire kampioen schappen, die op het landgoed ,.te Werve" in Den Haag verwerkt wer den, bewezen momenteel in zeer goe de vorm te zijn. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, dat hij alleen de 200 M zou lopen en zijn vriend en rivaal Lammers de 100 M. voor zijn rekening zou nemen. Door het lange wachten de 200 M werd eerst laat in de middag gelopen voelde Kleyn zich loom worden- en besloot toch maar een serie 100 M. mee te lopen. Zonder ook maar enige tegenstand te ondervinden maakte hij de schitte rende tiid van 10,5 sec., waarbij men wel in aanmerking moet nemen, dat hij een lichte wind in de rug had. Op advies van Jan Blankers, de trainer van de nationale ploeg, liep hU de finale 200 meter op volle kracht. Hoe wel Kleyn de ongunstige buitenbaan geloot had, en dus geheel alleen moest lopen, trok hü zo hard weg, dat zijn tijd 21,7 sec.., tevens de snel ste van dit jaar werd. Ook Lammers verrichtte met 10,8 sec. op de 100 M. een uitstekende prestatie. De wedstrijden hadden over het alge meen genomen een j zeer bevredigend verloop, de resultaten lagen vrijwel al len op een behoorlijk niveau. Z.K.H. Prins Bernhard gaf blijk van zijn be langstelling en reikte^ met een vriende lijk woord de prijzen* uit, TENNIS. Nationale kampioenschappen ROUTINE DOMINEERT. Van de acht geplaatste spelers in het damesenkelspel hebben zeven zich tegen de winnaressen van de tweede ronde kunnen handhaven, wel een bewlls, dat er nog geen „doorbraken" van de zijde van de jeugd zijn. De enige-die het niet kon bolwerken, was mej, Eggersman die een „drive duel" lii drie sets aflegde tegen mej- Grosveld uit Brabant. Mevr. Lubbers (gepl) verloor de eerste set van mevr. Berkel, die keurig scherp plaatste, maar daarna onzeker werd onder de druk van de lange drives. Mej. Hermsen speelde luchtig en vlot tegen mevr. v. Haagen 6—1, 6—1. In de kwartfinale bleek mej. Cou- querque nog immer een niet te overwin nen tactiek te hebben, dank zij haar afwisseling in tempo, dank zij haar variatie in alles. Zij sloeg mevr. Schol ten met. 6—3, 64 en plaatste zich daardoor bereids in de halve eindstrijd, waarin zij óf tegen mej Hermsen óf tegen mevr Schmier zal komen. in het. herenenkelspel had Krijt de grootste moeite om zijn onzekere spel te doen zegevieren tegen de onvermoei bare en tactisch spelende ToenJes. een grote indruk maakte Krijt, zeker niet. De verrassing was de overwinning van Lij sen op de geplaatste Dehnert, liefst met 6—3, 60. Lijsen speelde lang en scherp en liet het risico aan Dehnert die te veel forceerde en geen moment kans had enige indruk te maken. Met Krijt en Lijsen kwamen Karsten, Rin kel en A. Borren in de laatste acht. De laatste had de sensatie dat hij in de eerste set weggevaagd werd door de uit stekende drives en passeerschoten van F. Beernink Zowel de vertraging in tempo als het wegzakken van het spel vart Beernink gaven Borren ten slotte de zege. MOTORRENNEN Conflict in de Motorwereld. VIJF BEKENDE RENNERS GESCHORST. Het dagelijks bestuur van de KNMV, gehoord de sportcommissie, heeft beslo ten de heren P. J. W. van Aartsen (Am sterdam) A. Hartman (Amsterdam). P. Knijnenburg (Wassenaar). O. Moeke (Heemstede"). L Rehorst (Den Haag). J. de Ridder (Alkmaar) en H. Steman (Voorburg), allen lid van de KNMV, te zamen vormende het bestuur van de Nederlandse Moterrenners-bond, tijde lijk te schorsen als lid van de KNMV Volgende week Regeringsverklaring inzake Indonesië. In de hedenmorgen gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regering voornemens ls in verband met de ontwikkeling van de toe stand ten aanzien van Indonesië op korte termijn aan de Kamer in lichtingen te verstrekken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit a.s. Dinsdag zal kunnen ge schieden. De heer Schouten (AR) verklaarde ge hoopt te hebben dat de mededelingen zo niet vandaag, dan toch morgen zou den worden gedaan. Nu is het uitzicht gesteld, dat wellicht Dinsdag een verga dering der Kamer zal worden gehouden, waarin een regeringsverklaring met be trekking tot Indonesië zal worden afge legd In de gegeven omstandigheden is spr. bereid zich bij deze gang van za ken neer te leggen, doch hij drong er ernstig op aan, dat de voorzitter zal be vorderen dat de korte ftermijn waarvan hij sprak zo kort mogelijk wordt gesteld, aangezien het een zaak is, waarvan het hele Nederlandse volk verwacht dat zo snel mogelijk opening van zaken wordt gegeven. Zekerheid, dat de Kamer Dins dag zal worden ingelicht is niet ge geven, Al zou die zekerheid gegeven zijn, dan blijft het bezwaar bestaan dat men vandaag tot Dinsdag moet wachten. Spr. vroeg met de meeste aandrang onder de aandacht van de minister-president te brengen dat de Kamer van.oordeel is dat ten spoedigstenadere medede lingen dienen te worden gegeven. De voorzitter gaf nog te kennen dat hij bij het overleg de mogelijkheid heeft geopperd deze week nog de verklaring af te leggen, maar de minister-president heeft verklaard dat dit onmogelijk is. Wel was hij bereid het a.s- Dinsdag t-e doen. maar zekerheid daaromtrent kon spr. niet geven. Alleen is het hoogst waarschijnlijk. De heer Schouten vroeg nog. of de voorzitter bereid was op spoed aan te dringen, zodat, de Kamer wellicht op Maandag kan worden ingelicht. De voorzitter verklaarde bereid te zijn onder de aandacht van de minister-pre sident te brengen, dat de Kamer gaar ne op de kortst mogelijke termijn zal worden ingelicht. GEEF GEEN TABAKSKAARTEN IN BEWARING! Het Centr. Distr, Kantoor deelt mede: „Het komt herhaaldelijk voor, dat de taillisten in tabak de tabakskaarten van hun klanten in bewaring nemen. Deze detaillisten zijn van mening, dat, dit ge oorloofd is. Dit is evenwel niet het ge val. De detaillist en de klant maken zich schuldig aan verkopen resp, kopen, zonder "daarbij gelijktijdig bonnen in ontvangst te nemen resp. af te geven. Bovendien moet men er rekening mee houden dat, indien de kaarten bij de detaillist zo raken, gestolen wor den of op andere wijze in het ongerede raken onder geen voorwaarde tot ver goeding daarvan kan worden overge gaan, aangezien men in overtreding van bovengenoemde bepaling is". Sportsplimters Voor de dubbelspelen zijn de vol gende Belgische spelers en speelsters aangewezen voor de ontmoeting tegen Nederland: Herendubbel: 1. Washer Brichant. 2. Geelhand—Van den Eynde. 3. Lacroix—De Borman. 4 DelireDe Bodt, Gemengd dubbel: mevr. De Meu- lemeester—Geelhand, mej. De Borman Washer, mevr. Prion—Van den Eynde, 4 mej. Marcotty—De Borman. Dames- dubbel: 1 mevr. De Meulemeestermej. De Borman, 2 mevr Prion—mej. Mar cotty. Aanvoerder is André Lacroix. In het intergeallieerdc lawntennis- tournooi. dat deze week te Ostende ge houden wordt, hebben Van Swol en Van Meegeren zich in de tweede ronde ge plaatst-. Van Swol sloeg Ratliff (Ver. Staten) 6—3 .7—5; Van Meegeren sloeg Thi- baut (België) 60 61. In Kampen werd Maandagavond door de Leidse korfbalvereniging Fluks tegen Excelsior een 5—1 overwinning be. haald, terwijl Dinsdag in Emmeleroord gespeeld werd tegen E.K.C,. waarvan met 81 weid gewonnen! De gisteravond in het Alphense zwembad gehouden dual-meet tussen de AZC en OZV te Oudewater is op een overwinning voor de Alphenaren uitge lopen. Met 31 tegen 25 punten bleef AZC in de meerderheid. Veiligheidsraad wekt verontwaardiging en hoon. Onze speciale correspondent te Bata via, mr. Leonard Huizinga, seinde ons hedenmorgen De toestand op Java wordt dagelijks onhoudbaarder en drijft naar een catastrophe. De troepen in de voorste linie wachten als het ware op een besluit van de Nederlandse regering om de noodzakelijke actie te voltooien door de bezetting van Djokja, Meer en meer blijkt, dat er, bij de huidige situatie, onvoldoende troepen zijn voor de bewaking en beveiliging van het gebied achter onze linies, waar de verspreide benden zich hergroeperen e.n de verbindingslijnen verstoren en versperren. De grote verbindingsweg BandoengCheribon welke ik zelf twee weken geleden volkomen gevaar loos en zonder bewaking heb gereden, ligt thans herhaaldelijk onder vuur, evenals de weg van Cheribon naar Ban- joemas. En dit is niet het enige symp toom van de groeiende moeilijkheden. Veel ernstiger is immers cje veranderde houding van de bevolking jegens de Ne derlanders. De juichende ontvangst bij de intocht is gevolgd door een zeer ge- ïeservesrde houding uit angst voor re presailles van Djokja, terwijl de sinds enige tijd gevoerde georganiseerde fluis tercampagne steeds meer tot resultaat beeft, dat de bevolking zich van ons af wendt. Zij is niet langer overtuigd van de Nederlandse wil om Djokja te bezet ten en constateert, dat wij momen teel niet bij machte zijn haar in ons gebied voldoende bescherming te ge ven. De besprekingen in de Veilig heidsraad verwekken hier veront waardiging en hoon en men is van oordeel, dat Indïë voor ons verloren zal zijn indien er niet alsnog besloten wordt naar Djokja op te rukken en de Soekarno-kliek te liquideren. Engeland verwijt men daarbij dat haar streven gericht is op het voortbe staan van de moeilijkheden, om aldus te komen tot een economische overheer sing van Singapore. Haar optreden, zo oordeelt men in Batavia, is dan ook duidelijk tegen de Amerikaanse be moeiingen gericht. De rede van dr. Van Mook is algemeen gunstig ontvangen als een waardig en waar betoog, dat de werkelijkheid zeer juist weergeeft. Men betreurt alleen dat dit geluid niet eerder is gehoord. Het falen van de Nederlandse voor lichting ls oorzaak dat de wereld tot nu toe onkundig is gebleven van de ware verhoudingen en het is moeilijk voor de buitenwereld, om plotseling ons recht in te zien, doordat wij nimmer eerlijk hebben gezegd, waar het op stond. Intussen is iedereen het er hier over eens, dat de toestand volstrekt onhoudbaar is geworden en dat er geen andere keus is dan naar Djokja op te rukken. De opinie is overheer send, dat dit dan ook zeer spoedig zal geschieden. De laatste alinea van de rede van dr. Van Mook wordt alge meen opgevat als een aanwijzing in die zin. Lucifer stak Leusderheide in brand. NIETS DAN ROOK EN VLAMMEN Kort na negen uur vanochtend is een aanvang gemaakt met het afbranden van een gedeelte der Leusderheide, om de talrijke projectielen, welke zich hier nog onder de grond bevinden, on schadelijk te maken. Eén lucifcrvlam- metje op de kurkdroge heide was vol doende om de brand te ontketenen. Nadat het vuur aanvankelijk uiterst langzaam ln de heide doordrong, kreeg de wind plotseling vat op het vuur, dat tegen de wind in die N.-O. is was ontstoken. Lekkende vlammen beten zich vast to de hei en grote rookslierten wei-den door de wind voortgedreven, zo dat slechts geblakerde aarde overbleef. Brandgeulen leiden het vuur in de ge wenste richting. Om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn waren 2 compagnieën van het 8ste Regiment Ipfanterie uit Amersfoort gewapend met schoppen en vuurzwepen, op de heide aanwezig evenals een ploeg van M.O.D. Boven het geknetter van de vlammpn- de helde was nu en dan het. geluid van ontploffende geweerkogels te horen. Voorlopig deden zich geen zware ont ploffingen voor. De grote verkeersweg in de richting Doorn was uitsluitend voor militair vervoer toegankelijk. De vele nieuwsgierigen, die van het schouwspel niets wilden missen zagen voorlopig nog niets anders dan rook en af en toe wat vlammen. Geen verontrustende kinderverlamming in Leiden. LICHTE EPIDEMIE DIE NOG ENIGE MAANDEN KAN DUREN. Na het onlangs door ons vermelde eerste geval van kinderverlamming hier ter stede is bij nog enkele inwoners van de Sleutelstad deze ziekte geconstateerd. Hoewel het aantal gevallen een weinig hoger is d&n andere jaren werd gecom stateerd, mag hierin geen reden tot on gerustheid gevonden worden. Over ge heel Europa komt kinderverlamming thans in sterkere mate voor dan voor heen. en b.v. in Engeland is deze stij ging 'vrij aanzienlijk. Wanneer mén deze vermeerdering over de gehele linie in aanmerking neemt, zijn de thans l)ier ter stede geconstateerde gevallen geluk kig gering in aantal Er is overigens reden om te verwach ten. dat de huidige epidemie, die in Leiden dus van geringe en niet veront rustende omvang is nog enige maanden zal aanhouden. BONKAARTEN HALEN. Voor het afhalen van een schoenen bon zijn morgen aan de beurt degenen, wier stamkaartcljfer eindigt op een 9, die in het bezit zijn van inlegvelbon nr. 612 en wier geslachtsnaam begint met de letters Sta tot en met Z. Voorts ko men hiervoor in aanmerking de kinde ren, geboren in Augustus 1932 tan. 1945 en zij, die in deze maand 10 maanden worden, mits nog in het bezit van in legvel bon nr.. 604. Voor nieuwe bonkaarten, enz. zijp aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tus sen 27,000 en 30,000 (overleggen de Tweede Distributiestamkaart en de ti- telstrook van de bonkaart 709, waar aan zieh de inwisselingsbon bevindt). Onze stadgenoot de heer N. de Water Jr. slaagde te Den Haag voor de akte hand- en rechtlijnig tekenen Ma. SCHERMEN, Personele wedstrijden Zaterdag ochtend vlndefc persoonlijke scherm- ontmoetlngen op sabel plaats tussen Zweedse, Franse en Nederlandse deel nemers aan het polltlesporttournool. Alle Zweedse en FYanse schermers nemen daaraan deel. benevens de heren B. Ha- neveld. A, van Vliet, P. Erades dr. N. G. van Kampen, H. J Llgtenberg en D. J, Verzijden als Leidse deelnemers. De ont moetingen vinden plaats ln de grote wacht van het politiebureau aan de Zon neveldstraat, De chaos groeit I Grootste theefabriek ter ivereld vernield „HollandFriesland" begon goed voor de Kaag iVan onze speciale verslaggever). Sneek, Woensdagavond. Deze 131e Sneker hardzeildag is ,er een geweest van ongekende drukte, maar ooi: van ongekende zeilweeldc! Het aantal bezoekers langs de oevers van het meer en op de rondvaart boten, die met spanning de wedstrij den der honderden schepen volgden, wordt op niet minder dan tienduizend geschat! Er stond een- flinke N.O -bnes. zodat dit grootse zeilfestijn ook op tijd ge ëindigd was. In de eerste ontmoeting van de re vanche-wedstrijden in de Regenboog klasse „Holland-Friesland" hadden de Friezen pech. Het begon al bij de start, toen het zeil van Vrolljk's „Dolfijn in tweeën scheurde en hij dus moest uit vallen. Eveh later moest de „Bruiser met Van der Wey aan het roer de strijd staken, daar hij een aanvaring veroorzaakt. had op grond van hun door de motorsport en de KNMV schadelijke gedragingen. Deze schorsing gaat in op Donderdag 21 Augustus 1947. Het hoofdbestuur der KNMV zal de duur van de schorsing na der vaststellen. Voorts heeft het dagelijks bestuur be sloten het rechtstreekse contact met de dat deze organisatie niet langer gemach- NMRB te beëindigen, hetgeen inh'oudt dat deze organisatie niet langer gemach tigd is financiële overeenkomsten aan te gaan met organisatoren van terrein- en 33,1 pt: 2. „De Kaag", 17 pt: 3. Sneker wegraces. IZeilclub, 17 pt; 4. De Meeuwen, 11 pt. Al werd Oppenhuizen dan ook eerste de Friezen konden het niet verder brengen dan tot 21,1 pt.. tegen de Hollanders 30! Maar ln de open wedstrijden der Re genbogen haalden de Snekers niet min der dan vier van de vijf prijzen weg en werd Hendriks (no. 1) definitief win naar van de Van Houten's Wisselbeker De vereniglngs-groepswedstrij den in de Valkklasse brachten op de eerste dag een overwinning voor „Sneek", met 33,1 pt. De Friezen hadden niet minder dan 16 punten voorsprong op de Kaag, maar in hun team zeilden dan ook de cracks Zuiderbaan, Mulder en Breuning! De overige uitslagen luiden: Draken: 1. Poorter, Alkmaar; 2. Ber- voets. Hoorn. Regenbogen: 1 Hendriks, Sneek; 2. Vrolijk, Sneek: 3 v. d. Steur, Kaag: 4. Oppenhauer, Sneek: 5. v. d. Wey, Sneek. Pampus: 1. Volker, Schevenlngen; 2 Sieverts, Bloemendaal; 3, Kooldijk, Kampen: 4. G. Kingma, Hilversum. Valken: 1. Mulder, Langweer; 2. Ir. Zuiderbaan, Leeuwarden; 3. v. Buren. R'dam: 4 Breuning, Langweer; 5. v. Slooten, Leeuwarden. 12 M2 Sharpies: 1. v, Hensel, A'dam; 2. Miedema. Hoogezand. Vrijheidsklasse: 1. Hoeksema, Sneek: 2. v. d. Brink, Alphen a. d. Rijn. Olympiajollen: 1. W. Mekelenkamp —Lappenberg, A'dam; 2, Nellie v. Gooi, A'dam; 3. Brinkhuis, A'dam; 4. Kreuze, Leeuwarden. 12-Voetsjollen: 1. De Ruyter, Heem stede; 2. Ir Schoen, Bloemendaal; 3. De Boer, Sneek: 4. Schoen. Bloemen- daal. Valken groepswedstrijden: 1. „Sneek", Volgens het Ned. officiële commu niqué zijn op West-Java ten Noorden van Leuwiliang een 50-tal kampongs in brand gestoken. Bij Tangcrang zijn er 2 vernield. In de nacht van '17 Augustus heeft de T NI, vanuit het Oosten en Westen met mortieren een aanval op Poerwokerto gedaan. De aanval werd afgeslagen. Nabij de kampong Kemit op Midden- Java in het gebied van Gcmbong, werd een groep Republikeinen opgemerkt, die stellingen aan het bouwen was. Deze concentratie werd met artillerievuur verdreven. In Malang deed een bende gedurende de nacht een aanval op Nederlandse posten nabij de gevangenis waarbij ge weren en automatische wapens werden gebruikt. Op Madoera werd een Neder landse patrouille ten Noorden van Bangkalan door een Republikeinse groep vaA circa 500 man beschoten. De aan vallers waren gewapend met mortieren, mitrailleurs en geweren. Een Republi keinse bende bezuiden Pematangsiantor op Sumatra werd met enige verliezen hunnerzijds verdreven, In de stad werd hinder ondervonden van sluipschutters. Ten Z.O, van Gindjai ontmoette een patrouille hevige weerstand, waarbij ook de Nederlandse patrouille enige verlie zen leed. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Hermanus Wlllebrordus Waltherus, z. van. F. W. Blegstraaten en H. M. Maas, Yvonne Charlotte, d. van W. Bekooij en. E. H. C. M. van Hooidonk; Antonlus Hu- bertus Maria, z. van H. L. A Rlghart van Gelder en M. J. C. Bergman; Joyce Mar_ garet, d. van A. R. Kolff van Oosterwljk en H. J. Buitendijk. Wllhelmina Cornelia Adrlana Geertrulda, d. van T, Veenlngs en G. M. van Bohemen; Jacobus Stepha- nus, z. van G. F. Kolderman en J. M. Sjardijn; Daniël, z. van P. Sloos en A. van Tongeren. Elisabeth Irene, d. van J. E. W. ten Have en G. M, Teller; Jacoba Francisca. d, van T. Phillppo en K- J- Kikkert; Teunls Govert, z. van J. Ver baan en G, van der Gust' Christina An toinette, d. van J. J. H. Bemelman en A E Meppelink; Karei Adolf Leendert, z. van K. N Tlelkemeljer en N. K. Jonge- neel; Hubert Jozeph, z van J- H. van Loon en C. M. Opstal, Marijke,, d. van J. Kwoekel en M. W. T. Boerkamp; Dina, d.v.B A. Versteeg en D. Pronk, Willem M, z. van W. van der Hoeven en E. van den Berg; Hendrika. d van W. F, Wljnnobel en G H. Langerak: Cornelia Maria, d. van T. G. de Bruin en A. Kerkvliet: Jan. netje Maria Hermlna d. van J. van Dijk en C. van der Bent. Maria Johanna d, van F. Tlsseur en G. M Sanders; Alexan der Johannes, z. van 'J. A. Stam en H, E. J. van der Tuljn; Martina Johanna Maria, d. van J S. van Amsterdam en M. Wol- ters- Maria Petronella, d. van G, Kooien en P. Vijlbrlef; Irene Elisa, d. van C, van Kampen en A. H van den Berg; Caro lina Dorothea Wllhelmina, d. van C. A. de Roo en C. T. Sirag. Désirée Dlngena, d. van K. J. Stadtman en N. D. Frederlks; Johannes Gerardus Maria, z van T. A. J, Matze en J. M. van Leeuwen. Martha, d. van F. Fengler en H. G. de Boer; Wllhelmina. d. van K. B de Tom be en M van As; Johanna Elisabeth, d. van J. G Mokkenstorm en M. de Graaf; Theodorus Johannls Gerardus, z van W. Janssen en G. Veen: Jacob, z. van J. de Wit-, en K. Kalshoven; Cornells Peter. z. van C. Habraken en M Hage. GEHUWD. J. Koudijs jm en K. L. j. Teuchert Jd- J. van Brussel Jm en C C. M. van der Ven jd; H. B. Nieuwenhuijs Jm en J. Verra Jd; W. D van de Vijver Jm en B. P. E. van Wijk Jd. J Brussel. Jm en C. J. FooU. jd.; H. J. J. M, Melis. Jm. en A. E, Snel. Jd.; J C. van Nobelen. jm en P. Valken. Jd.; J. P. F. Ververs, jm. en J M. Krooswijk. Jd.; J. T. Boot, Jm. en C J. de Jong. Jd.; G. J. ten Brlnke, Jm. en J. J. Lepelaar, jd.; J. Broers, Jm. en J, Sjardijn, Jd W. Bronsgeest. Jm. en G Sjardijn. Jd.. W. Duliverman. Jm. en J. Crama. Jd C. Hartevelt. gesch. en W. M. de Vrind. Jd.: J J. Louwrler. Jm. en C. J. Schrijver. Jd.; A. Rietbergen, jm. en M M. Flandenhljn, Jd.; A. H Schmal. Jm. en G. PiJunaken, Jd.; J. Sepers. jm en J. M Lamers. Jd.; H. Slegtenhorst. Jm. en G Riisbergen. Jd.: G. N. Stikkelorum. Jm. en S. M van der Tuin. jd.; W. Zlrkzee. Jm en J. Schou ten. jd.; F. G. van Zwleten. jm. en C v. Bemmel. Jd.: J. Vèrmeulen. jm en K. Zwart. Jd, OVERLEDEN. F. P. van Zelji zon 22 jJ. Houwer man 67 J.; M. B. Leuering, man 45 J.; J. Louwrler man 42 J.. W W. Hannaart man 69 J.; E. C. Evers wed. van A. Klein- hout. 71 J S. Jasperse, vr. 75 j.. B W Raumann wednr. 72 J., G. J. H. Metz gesch. 84 J.; T. B de Jong z 9 j.- E. B. Kasander hulsvr. van J. M, Kasander 42 J. G. van Tlel hulsvr. van G. Westerveld 36 J.; C, P. van Teljlingen man 76 J. E. M. Bekkering, dr.. 3 J. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll' De krant voor iedereen. In de omgeving van Rimba Pand- jang, ten Noorden van Padang, werd de bevolking, onder bedreiging van moord en brandstichting, aange maand te evacueren naar Republi keins gebied. De uit deze omgeving gevluchte bevolking werd in bescher ming genomen en naar Loeboekboeaja gebracht. Verschillende Nederlandse posten en patrouilles op Ja-va en Sumatra werden beschoten. Blijkens de tot op heden ontvangen berichten bedragen de Nederlandse verliezen 3 gesneuvelden en 6 ge wonden. De grootste theefabriek ter wereld, „Balim Bangan", is in het gebied van Siantar door Republikeinen vernield en in de as gelegd. Ditzelfde lot on derging de palmoliefatariek Sawit Se- brang in het gebied van Tandjong Poera. Van de Chinezen in het Medanse werd vernomen, dat in de toestand der Chi nezen te Pankalanbr-andan enige verbe tering was gekomen. Op Midden-Java is de „Witte Kruis kolonie" bij Sala- ti-ga gedeeltelijk verbrand en verwoest. Deze landbouwkolonie schonk voor de oorlog 500 Javanen belangloos werk en voedsel. De kolonie werd in 1902 ge sticht (na het hongerjaar) voor steun aan maatschappelijk onvolwaardigen, Bakkerijen in Amsterdam gevorderd. TALRIJKE MAATREGELEN TOT BESTRIJDING VAN DE STAKING. Vandaag heeft het gemeentebestuur van Amsterdam, nu de bakkers be sloten de broodlevering nog niet to hervatten, een begin gemaakt met de vordering van bakkerijen. Zeven be drijven zullen vandaag aan deze vor dering ten offer vallen en de eigenaars zullen, bij niet voldoen aan de beve len die deze vordering Inhoudt, een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of een geldboete van maximaal f. 10,000 riskeren. Zo nodig zal ook de volgende dagen deze vordering1 met ongeveer 7 bedrijven per dag: worden voortgezqt. Tevens is gezorgd dat met ingang van morgen in 20 uitreiklokalen verpakt meel en gist betrokken kan worden door het publiek tegen inlevering van brood bonnen. Inmiddels heeft het landelijk actiecomité der kruideniers het advies tot niet medewerking aan de bloemver- strekking ingetrokken en de kruideniers geadviseerd deze verstrekking onmid dellijk ter hand te nemen. De melkslijters mogen 50 procent meer melk dan gewoonlijk op de bon nen leveren. De productie van de Am sterdamse centrale keukens (voor de bedrijven) nadert momenteel de top capaciteit. In Wagenlngen zijn de bakkers, die gisteren in staking gingen, vandaag, weer aan het werk getogen. ULTIMATUM AAN JOODSE ILLEGALE IMMIGRANTEN. De Britse regering heeft besloten de illegale Joodse immigranten, die zich op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc aan de Franse Zuid-i kust bevinden, naar de Britse zone van Duitsland te brengen, tenzij zij 22 Augustus vóór 18 uur Ned. tijd een be gin maken met het aan land gaan. De Britse zone van Duitsland ls 't enige gebied ander Britse jurisdictie, met uitzondering van Cyprus, waar zulk een groot aantal personen op korten ter mijn kunnen worden gehuisvest en ge voed. BEURSO VERZICHT Amsterdam 21 Aug. Het publiek volhardt ln zijn afwach tende houding. Er waren vandaag wei nig orders. De cultuurfondsen waren merendeels iets beter. Scheepvaartwaar den. Koninklijke en Industriëlen waren weinig of niet veranderd. In het vrije verkeer gebeurde er ook niets bijzonders. De stemming was prijshoudend en de koersen van enkele fondsen vertoonden een kleine neiging tot verbeteren. De koersen van de meeste Amerikaanse waarden waren iets lager, ln overeen stemming met New York. De Nederl. staatspapieren werden op ongeveer het vorige peil afgedaan. Restauratie Het Laatste Oordeel" voltooid Meesterstuk van Lucas van Leyden prijkt weer in oude luister „Het Laasta Oordeel" van Lucas van Leyden, niet alleen het belangrijkste stuk uit „de Lakenhal", maar zeker ook het belangrijkste schilderij uit de eerste helft der 16de eeuw, dat to ons land in een openbare verzameling te zien is, werd in 1935 op aandringen van de toenmalige directeur, de heer A. Coert, gerestaureerd. De aanleiding hiertoe was het inderdaad bij die ge legenheid bevestigde vermoeden, dat de afbeelding van God de Vader, welke na de Hervorming onzichtbaar was ge maakt, nog onder de overschildering bewaard zou zijn gebleven. Deze zeer geslaagde reiniging beperkte zich echter tot het middenpaneel en de binnenzijde van de beide luiken van deze machtige triptiek. De buitenzijden met de figu ren van de beid*- stadsheiligen Petrus IIIIIIIIUIIIIIIMIUUUIUQUIIIIIIIIUIIIII ALPHEN. Jeugd van Wllhclminakwarticr op stap. Gistermorgen was het voor de jeug dige bewoners van het Wllhelniina- kwartier een grote 'dag. Vergezeld van de nodige leiders, was speciaal voor hen een boottocht georganiseeerd naar de speeltuin te Haastrecht. Mede dank zij het fraaie weer is deze tocht voor de jeugd een waar feest geworden; op de boot is onder leiding en begeleiding van de heer Van Mild gezongen, dat het een lust was. Ook in de speeltuin heb ben de kleintes zich uitstekend weten te vermaken. Klok en transformatorhuisje bij Sta tionstraat geramd Dinsdagavond reed een uit de richting Leiden ko mende vrachtauto toen de chauffeur een woonwagen wilde Inhalen, met het linker gedeelte pardoes het voor de Stationstraat staande transformator huisje onderste boven. Ook de electri- sche klok moest het ontgelden en werd verbrijzeld. Jammer voor de reizigers en voor de verzekering, daar de schade naar wij vernemen op f. 2000 geschat wordt. BODEGRAVEN. Het bezoek van nir. Kesper Door on voorziene omstandigheden, zal het voor genomen officieel bezoek van de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland. aan deze gemeente geen door gang vinden. Wel zal mr. Kesper. ter gelegenheid van de op 26 Augustus as. te houden kaasdag en ter opening daarvan, een kort bezoek aan Bodegraven brengen, waarbij dan tevens de kaasmarkt zal worden bezichtigd VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand Geboren: Johan nes Anthonlus Maria. z. van Th. E. Ga- lesloot en J M. Dolle: Claslna Adrlana, d. van H, C. Nouwens en C. E. M. Zwet sloot: Adrlana Francina. d van H. Rol en A. E. Tazelaar. Overleden: Johanna Wllhelmina van Dorp. 88 jaar. wed. van A. H. Steeneveld: Wilhelmus Johannes Sonneville. 61 laar Medische Zondagsdienst De medi sche Zondagsdienst wordt waargenomen door dr. M. v. d. Stoel. Veurseweg 20, I telefoon. 356. en Paulus bleven nog in hun ouden toestand. Onlangs heeft de heer Traas, die des tijds ook de binnenzijde met zoveel succes behandelde, deze restauratie tot een goed einde gebracht. Terwijl bij het geopenen drieluik, naast de weergave van het menselijk naakt, in de allereerste plaats het stra lende licht de belangrijkste factor ls, wordt bij gesloten toestand na het ver wijderen der oude vernislagen en over schilderingen, onze aandacht vooral ge boeid door de beide aan Oud-Testa- mentische profeten herinnerde monu mentale heilige-figuren en in het bij zonder door de tegenstelling van het prachtige groen van Petrus' gewaad en het gloeiende rood van Paulus' mantel. Ook de achtergrond met het op som mige punten bijna impressionistisch ge schilderde geboomte of de wijde zee en het met licht overgoten berglandschap leveren thans een verrassende aanblik. Boven Petrus is op de woedende ba ren het visserscheepje met de angstige discipelen duidelijk zichtbaar, evenals boven Paulus zijn schipbreuk en het fantastische eiland Malta. Hiermede is een meesterwerk, dat be hoort tot de hoogtepunten van de Noord-Nederlandse schilderkunst weer nl zijn oude luister hersteld. BIJ het wel zeer beperkte nationale bezit van vroege Nederlandse schilder kunst, mag Leiden er zich terecht op beroemen dit unieke monument van Lucas' rijpe kunst, samen met de beide triptieken van zijn leermeester, Corne lls Engebrechtsz door de eeuwen heen voor het nageslacht te hebben bewaard. MARKTBERICHTEN WOERDEN 20 Aug. Kaasmarkt. Aan gevoerd 119 partijen. Ie soort 142-148, 2o Idem 133140. Handel traag. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 Aug. Groentenveillng. Kroten f- 36,40. sla 1 f. 5,806,30; ldoem 2 f.25; bloemkool IA f. 2669. idem i f. 1066, Idem 2 f.523; groene kool f, 5 90—6,80; bos- peen f. 12,6021,20; waspeen I f. 6,90 15. idem 2 f. 4,205,75; pronkbonen f. 23,90—24,10; stokbonen f. 34-^50; he rebonen f. 4861; radijs f. 4.90—5,10; uien f 615; tomaten f.2123. Selderie f. 2,102,40: peterselie 1.2,402,80; an dijvie f. 4.304,50- aardappelen bonken f.78.60; Idem groenten f.311. Idem drielingen 'f. 4.805,20, SCHEVENINGEN, 21 Aug. Besommin gen: Sch 44 f.135; Sch 26 f.50; Sch. 59 1.25; Sch 43 f.55. Sch 119 f.80. Sch 12 f.270; Sch 18 f.310; SI 8 f.80: GO 8 f.500. SI 11 f.155- OD 18 f.365; SI 49 f. 180; OD 8 f. 155; GO 27 f. 600; ZZ 16 f.120; SI 36 f.305- SI. 12 f.210. GO 5 f 600; SI. 16 f.95;'KW 215 f.113; SI. 6 f. 95.—. IJMUIDEN, 21 Aug. 3 stoomtrawlers f. 40.900 Motorlogger HD 79 f.2585. Kust vissers HD 112 f.960. HD 131 600- Urk 53 f 600; Urk 126 f. 1080; 244 f. 1420; 162 f.600; 2 f.1350- 16 f 560. 144 f.300; LJm. 249 f. 400; 205 f. 300; DX 14 f. 1180; Kw 32: 488 kantjes volle haring. 79 85 kan tjes volle haring en 85 kantjes maatjes haring- overgenomen van de Kw 161 72 kantjes volle en 72 kantjes maatjesha ring; van de 68 30 volle haring en 31 maatjesharing en van de Kw 124 47 kantjes volle haring en 47 kantjes maat. "'baring. VI aar dingen. 21 Aug Binnen va® de trawlvlsseril de VI, 30 met een besom* mlng van f. 8.200.aan verse vis

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3