Zeeland tobt met watervoorziening! Nederland won de schermwedstrijden Wat er in Indië gebeurt Ons Distributiehoekje Bonnen voor Tabak Kerkelijk Leven Radio-programma Een man als jij RECHTZAKEN Pasoendanbeweging wenst loyale samenwerking ZELFBESTUUR LOS VAN REPUBLIEK. Het uitvoerend comité heeft namens de Pasoenda n-bewcging aan Minister Beel een telegram gezonden, waarin aan het kabinet wordt verzocht na de bevrijding van West-Java op korte termijn uitvoering te geven aan de artikelen 3 en 4 van de overeenkomst van Linggadjati inzake dc wensen van zelfbestuur voor het Soendanesc volk, los van de Republiek Indonesië met een gelijkwaardige status als West- Borneo en Oost-Indonesië. Het Soendanese volk wenst: loyale samenwerking met Nederland en" de Nederlanders, een gelijkwaardig deel te worden in de Ver. Staten van Indonesië, overeenkomstig de gedachten van de proclamatie van 4 Juli. Het telegram was ondertekend door Soeria Kartale- gawa en Koestomo. Hatta „plaatsvervangend opperbevelhebber' VERDWIJNT REPUBLIKEINSE REGERING NAAR SUMATRA? De Indonesische Republiek maakte gisteravond bekend, aldus U. P., dat ter voorbereiding op een mogelijke hervatting van een Nederlandse mili taire campagne de Republikeinse vice- president Mohammed Hatta, die thans op Sumatra is, benoemd is tot- plaats vervangend opperbevelhebber der Re publikeinse strijdkrachten. In welingelichte kringen werd ver klaard, dat de benoeming van Hatta een deel vormt van het plan van de Indone- sisohe regering om te blijven bestaan op Sumatra, ook al zal geheel Java in Ne derlandse handen vallen. In dit verband maa'kte Djokjakarta gisteravond tevens bekend, dat gevol machtigden waren benoemd voor iedere minister in het kabinet Sjarifoeddin. Een Gaullistische groep gevormd in het Franse parlement. SPLITSING IN DE MRP? Gisteren is er een Gaullistische groep binnen het Franse parlement gevormd, waafdoor de campagne van generaal De Gaulle, voor het opnieuw aan de macht komen als leider van een flinke anti-communistische meerderheid in het land, in een nieuw stadium is gekomen. 55 afgevaardigden, behorend tot de centrum- en rechtse partijen hebben zich aangesloten bij een in ter-partijen groep van actie", welke zich voorneemt de principes, die' zij essentieel acht voor werkelijke democratie en het verzeke ren van een snel herstel in Frankrijk, te bevorderen, aldus werd officieel me degedeeld. De nieuwe „actie-groep" noemt zich niet openlijk Gaullistisch, maar haar program en leiders laten geen twijfel bestaan óver de werkelijke aard en be tekenis van de groep, welke van plan is in alle kwesties, die zij van „natio naal belang" acht, een eensgezinde stem uit te brengen Een der doelstellingen is herziening van de grondwet, welke in de practijk een der voornaamste oor zaken voor onze huidige moeilijkheden is gebleken". (Dit laatste is het cen trale punt in het politieke program van generaal De Gaulle). De officiële adhesiebetuiging aan dit program door 55 afgevaardigden ter wijl 20 anderen zich naar verwachting in de naaste toekomst bij hen zullen voegen betekent een belangryke po litieke ontwikkeling in Frankrijk. De MRP, waarvan naar verluidt twin tig leden zich bij de nieuwe groep heb ben aangesloten, is in het bijzonder in moeilijkheden gebracht door het voor uitzicht van een eventuele splitsing in Gaullistische en andere leden, terwijl tevens het gevaar bestaat van een doorsnijding der bestaande partijgren- zen. Met een tankwagen langs de Boulevard WATERVERKOPERS WORDEN BESTORMD, De watervoorziening in Zeeland wordt door de langdurige droogte ernstig be dreigd. De Walcherse boeren kunnen gedeeltelijk wel water krijgen met Nortonpompen en aanvoer, doch zit ten met het probleem dit water naar de weiden te krijgen. De eigen putten zijn door de inunda tie onbruikbaar geworden. In Koudeker- ke wordt door een ingezetene met een tankwagen water uit Vlissingen gehaald en aan de dorpsgenoten verkocht. Thans zijn de bewoners van de woningen aan de Vlissingse boulevards zonder water. Dit. vond zijn oorzaak in de geringe aan voer uit Goes, terwijl ook de eigen win- plaats in Biggekerke door de droogte weinig meer oplevert Om in de ergste nood te voorzien is het waterleidingsbe drijf er reeds toe overgegaan om in de hoogste delen van Vlissingen. w.o. de boulevards met een tankwagen water langs de huizen te distribueren. In de lagere gedeelten van de stad hebben de bewoners op de benedenverdiepingen nog water. Ook in Goes en de dorpskommen in Zuid-Beveland is de druk op het water gering en krijgt men op de bovenver diepingen niet steeds water uit de kra nen. Zuid-Beveland kent. nog het insti tuut van de officiële tyaterverkopers. Deze worden thans door de boeren be stormd om water voor het vee. Op Noord-Beveland wordt van ge meentewege overal op het eiland water gedistribueerd. Het transport, brengt nog al wat kosten met zich mee, zodat de prijs voor twee emmers water gesteld moest worden op een kwartje De Britse moeilijkheden John Snyder de Amerikaanse minis ter van financiën, heeft verklaard, dat Engeland niet om een aanvullende le ning heeft verzocht- Op de vraag, hoe Engeland het hoofd boven water zal kunnen houden wan neer de Amerikaanse lening zal zijn uitgeput, zeide Snyder, dat Groot-Brit- tannië mogelijk geld zal kunnen lenen van „privé-bankinstellingen, de Ameri kaanse export-import bank. de wereld bank of het internationale monetaire fonds". Het Engelse ministerie van financiën heeft medegedeeld, dat te middernacht vele regelingen inzake de omwisselbaar- heid van sterlingsaldi tijdelijk zijn op geheven, Canadese sterlingsaldi mogen alleen worden aangewend in Canada of in het sterlinggebied. Sterlingsaldi kunnen thans niet meer van omwisselbare rekeningen van niet- iugezetenen in het sterlinggebied op Amerikaanse of Canadese rekeningen worden overgeboekt. Overigens blijven de sterlingsaldi onveranderd omwlssel- baar. De Canadese omwisselbare reke ningen worden afgeschaft. De Engelse minister van financiën, Dalton, zeide in een radiotoespraak o.m,: ,Dit besluit is genomen na onderhande lingen in Washington met de Ameri kaanse regering". „Door de Inwissel baarheid van sterlingsaldi werden de •dollartekorten van vele landen op onze schouders gewenteld", In de 5 werkdagen per 15 Augustus moesten wij een bedrag van 176 millioen dollar uitbetalen en op Maandag en Dips dag van deze week nogmaals 60 lioen dollar. Dit kan zo niet door gaan. Wij hebben, alles gedaan, wat in ons vermogen lag om de multilaterale handel te ontwikkelen, doch indien geen einde was gemaakt aan de huidige druk op het. pond sterling zou alle hoop op volledige multilaterale handel voor de duur van vele jaren vervlogen zijn, Dalton zeide verder om.: „Ons besluit zal ongetwijfeld een storende invloed hebben op de handel. Wij betreuren dit doch het is onvermijdelijk". „Wij zullen nieuwe regelingen moeten treffen met andere landen ten einde aan de nieuwe situatie het hoofd te kunnen bieden". Dalton besloot met het. Engelse volk tot werkzaamheid op te wekken. Voor het tijdvak van 24 Augustus t.m. 6 September a,s. geven de bonnen K 31 Tabak en K 32 Tabak der tabakskaart QA 707 recht op een rantóoen sigaret ten of kerftabak. Bon K 35 tabak der gecombineerde kaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op twee rantsoenen siga retten of kerftabak. Brand in „Reichswald" bedwongen. HOEWEL HIER EN DAAR NOG OPLEVING. De geweldige brand in het Eelchswald is. men nagenoeg meester, dat wil zeggen, men heeft de braniioppervlakte weten te beperken door het opwerpen vap dammen, welke bewaakt worden door de brandweren van diver- Dultse steden. Ongeveer 600 brandweerlieden zijn naar het terrein van de brand geroepen en in samen- verking met het personeel van de Ne derlandse houtfirma's bestrijden zij het vuur. Het hout, dat voor vervoer gereed lag, is geheel door de vlammen verteerd. Over grote afstanden ziet men niets an ders meer dan kale vlakten van zwart geblakerde heidegrond en resten van zwart verbrande stammen, een wel schrille tegenstelling met het natuur schoon van eertijds. Bij een bezoek aan het terrein van de brand waren ploegen bezig de stompen en boomstronken, die nog in de zwart geblakerde aarde zitten, te doen springen met munitieladingen. In de late avond werd nog groot alarm geslagen voor een bosbrand, die in Asperden uitbrak. Het vuur greep snel om zich heen in een dennebos van hoge stammen. Groot gevaar ontstond voor enkele dichtbijstaande woningen, doch men wist deze tenslotte voor brand te behoeden en weer duikt het woord sa botage op. Zelfs Duitse ambtenaren Er kwam een vreemde vogel gevlogen EN TALLOZEN ZETTEN HET OP EEN LOPEN. De automobilisten, die gisteren de Rijksweg bij Ypenburg passeerden trok ken zich ditmaal weinig aan Van het verzoek hun aandacht bij de weg te houden en niet naar de vliegtuigen te kijken Zij parkeerden hun auto's langs de kant en staarden verbaasd naar het vreemdsoortige vliegtuig, dat boven hun hoofd cirkelde. De heer H. Bulten, chef vliegdlenst- van de Frits Diepen vlieg tuigen N.V was bezig de nieuwe Si- korshy Helicopter, die dezer dagen op het vliegveld Ypenburg gemonteerd is, in te vliegen. Dinsdagavond ging voor het eerst in ons land een helicopter de lucht in, zij het voor een korte vlucht. Gisteren steeg het toestel ten tweeden male op. Loodrecht ging het hefschroefvliegtuig de lucht in. waarna het op circa tien meter hoogte even bleef stilstaan. Plotseling trok de vlieger de machine omhoog, om enkele ogenblikken later enige bochtjes boven het veld te draaien. Ook de landing geschiedde loodrecht en zachtjes kwam het toestel weer op de begane grond. Dat het publiek het niet helemaal op de helicopter begrepen heeft, bleek wel uit het feit, dat de talloze toe schouwers op het veld het op een lo pen zetten als het op een grote libel gelijkende toestel een beetje te dicht in hun buurt kwam. In de komende dagen zal de heer Bulten de Helicopter verder invliegen, Het zal een van de attracties zijn op het vliegfeest, dat op 27 en 28 Septem ber as. op Ypenburg gehouden zal worden. FILM OVER NOOD EN ELLENDE IN DE REPUBLIEK. Te Praag is op het Jeugdfestival ge draaid de pas uitgekomen film over het werk van het Ned. Rode Kruis in de Republiek, getiteld: .Melodie der barm hartigheid", Deze film, vervaardigd in opdracht van de Regeringsvoorlichtings dienst. geeft een beeld van de hulp, welke het Ned. Rode Kruis biedt om de nood en de ellende van de bevolking in de RepubLiek te lenigen. WORDT WEG OVER VLIEGVELD VALKENBURG VRIJGEGEVEN? De heer Hacke, lid van de Tweede Ka mer heeft de minister van Oorlog de vraag gesteld, of de minister bereid is te bevorderen, dat de Achterweg tussen Wassenaar en Katwijk, welke thans is afgesloten voor ander dan militair ver voer. met uitzondering van autobussen, weer geheel wordt vrijgegeven, waar door het verkeer tussen 's-Gravenhage enerzijds en Katwijk en Noordwijk an derzijds weer de normale verbinding ter beschikking krijgt. Dieseltreinen LeidenUtrecht v.v. gaat verdwijnen MATERIAALGEBREK NOOPT TOT GEBRUIK VAN STOOMTR ACTIE. (Van onze correspondent te Alphen) Naar wij vernemen zullen ver moedelijk met ingang van 1 Sept. as. de in Leiden en de gehele Rijn streek zozeer gewaardeerde Diesel- treinstellen, die de directe verbin ding LeidenUtrecht v.v. onder houden, worden vervangen door de van vroeger op dit traject bekende stoomtreinen. Ookzaak van deze omschakeling is, dat nog steels niet voldoende aanvulling is verkregen van het Dieselwagen-park, en dat de thans in gebruik zijnde stellen door de grote slijtage hoognodig in revisie moeten. De lijn AlphenGouda v.v. blijft de Dieseltreinen houden. Het reizend publiek, dat in de afgelopen tijd vertrouwd wa-s ge raakt aan de moderne en comfor tabele treinen op het traject door de Rijnstreek, zal deze wijziging ongetwijfeld diep betreuren, hoe wel men met begrip voor de moei lijkheden, waarmee de N.S te, kampen hebben, deze ongetwijfeld onvermijdelijke achteruitgang in berusting zal dragen. SOVJET-REGERING IS VIJAND VAN godsdienst. Wereldconferentie Ver. van Zondags scholen. Dr. James Kelly (Gr.-Br.) heeft een rapport uitgebracht omtrentt de stand der religie In Europa op het wereldcon gres der Vereniging van Zondagsscholen te Birmingham. Het rapport spreekt van een herleving van de godsdienst in Frankrijk, Duitsland, Griekenland. Fin land, Nederland. Noorwegen, Oostenrijk" Polen Tsjecho-Slowakije en Zweden. In Hongarije is de toestand volgens het rapport minder gunstig de geestelijken moeten daar een bijbetrekking zoeken, aangezien hun gemeenten hen niet ver mogen te onderhouden. Met betrekking tot de Sovjet-Unie zegt het rapport dal „ofschoon het waar is, dat het aantal kerkgangers aanzienlijk ls toegenomen en de kerken zelf de grootste vrijheid ge niet, het feit blijft bestaan, dat de Sovjet-regering nog Immer een vijand is van alle godsdienst". hebben het op de lippen en geven toe, dat de oorzaak van deze nieuwe brand aan kwaadwilligheid moet worden toe geschreven. Gistermiddag sloeg het vuur over naar de akkerlanden op Ne derlands gebied, die langs de bosrand uit veengrond bestaan. De korenvelden heeft men echter gemaaid en bijtijds ontruimd, zodat de vlammen slechts aan de stoppels lekken en niet veel schade kunnen uitrichten. Hier en daar laait het vuur nu in de avond nog op. De witte rook duidt op brede verbrande plekken maar ook enkele donkere rook zuilen die zich ter hoogte van Frasselt vlak bij de Plasmolense bossen ontwik kelen, geven aan, dat de brand weer nieuw-, voedsel heeft gekregen. De dag en nacht-bewaking zal echter deze nieuwe branden intijds w.eten te blus sen. De toestand in het Reichswald is thans zodanig, dat de firma's het hout- vervoer naar Nederland weer voortzet ten. Volgeladen vrachtauto's passeren nu weer de doorlaatposten aan de grens. SCHEEPSBERICHTEN Berkel, 19/8 van Mantyluoto naar Zaan dam; Brastagl, 15/8 van San Francisco naar Portland (O); Delft, 19/8 van Ma deira naar Barbados: Egmónd, 19/8 van Rio de Janeiro naar Victoria; Erlnna, 19/8 van Pladjoe naar Mirl; Farmsum, 15/8 van Antwerpen te Genua; Hera. 19/8 van Port of Spain naar Paramaribo; Hugo de Groot. 19/8 van Poeloe Samboe naar Tandjong Pandang; Jaarstroom. Dakar Amsterdam, pass 19/8 Ouessant; Kedoe, 19/8 van Rotterdam te Huelva; Noordwijk SfaxHolland, 19/8 van Gibraltar; Paula-.. 13/8 van Singapore te Pladjoe; Prins Maurlts. Rotterdam-Cleveland, pass. 19/8 Prawlepolnt; Ridderkerk, Rotterdam Oost-Azlë, pass. 19/8 Casquet-s; Roepat, SoerabayaVancouver, 19/8 te Tarakan; Rondo, 16/8 van Singapore te Penang*; Samuel Jacobs, 19/8 te BanJermasln; 8a- paroea, AmsterdamJava. 19/8 van Ge- nua; Sentanl. 19/8 te Batavia; Stad Arn hem, 21/8 van Huelva te Rotterdam ver wacht: Stad Schiedam. 21/8 van Gibral tar te Amsterdam verw.; Telfair Stockton (charter), 17/8 van Portland Or te Port Elisabeth; Tibia, 16/8 van Abadan te Melbourne: Weltevreden. 16/8 van Bata via naar Semarang; Zaan, Hernosand Zaandam, pass. 19/8 Brunsbuttel; Zee land R L. 20/8 van Soerabaya te Batavia. ORANJE-TRIOMPH Een ,ier fraaiste schermpartijen van het intern. Politie-Sporttournooi die tus sen de Fransman Piot en onze landgenoot Dijksman door Piot gewonnen met 3 ontv. en 5 geg. treffers. (Foto Van Vliet) Monsterzege van onze voetballers op Luxemburg Nadat gisteren in de voormiddag de ontmoeting tussen de sabel-equipes van Frankrijk en Zweden 8—8 gelijk eindigde en Nederland hierna een eclatante 106 zege op de Franse ploeg had behaald, kwamen de Ne derlanders in de propvolle bovenzaal van „Amicitia" voor het laatst op de loper tegen de sterke Zweedse ploeg. Ook nu zegevierden onze landgenoten. De Zweden, die hun nederlaag zeer sportief incasseerden, bleven met 79 in de minderheid. Bijzonder veel indruk maakte vooral de partij tussen de Zweedse sabelkam pioen Nordholm en Hoevers. Onze land genoot stond met 41 voor. doch met. een ongelooflijke vastheid herstelde de Zweed zich, liep zijn achterstand in en won ten slotte met 54! Met het bereiken van de eerste prijs in het schermtoumooi is de Nederland se politie-equlpe in het bezit gekomen van de medaille, door HKH Prinses Ju liana voor de winnaars uitgeloofd. De gedetailleerde uitslag van de ont moeting NederlandZweden luidt (ach ter de schermer is het aantal ontvan gen treffers vermeld): Dijksman 5Nordholm 3Hoevers 1— Törnkvist 5; Van Daalen 1Borestam 5; Schoenmaker 5Nordin 1; Dijksman 2Törnkvist 5: Van Daalen 5Nordin Hoevers 1Borestam 5. Totaal aan tal treffers: Zweden ontvangen 67, ge geven 50. Schoenmaker 5Nordholm 2; Dijksman 2Borestam 5; Hoevers 2 Nordin 5; Van Daalen 1; Nordholm 5; Schoenmaker 3Törnkvist 5; Dijksman 5Nordin 2; Hoevers 5Nordholm 4; Van Daalen 2Törnkvist 5; Schoenma ker 5Borestam 3. Nederland ontvan gen 50, gegeven 67. De beste prestatie van het tournooi behaalden de Nederlanders Dijksman en Hoevers, de Fransman Piot en de Zweed Nordholm met 6 overwinnin gen uit 8 partijen. DE VOETBALLERIJ. De belangstelling voor het begin van het voetbaltournooi was, ofschoon aan zienlijk, iets minder dan tijdens de ere- VOOR VRIJDAG 22 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: njeuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: Chopin; 8.00; nieuws; 8,15: opge wekte muziek- 9.00. werken *an Mo- nlnszko, Wieniawskl en Tsjalliofski; 10.15: bijbellezing; 10.40. Scalakoor van Mi laan. 11.00: ziekenbezoek; 11.35: als de ziele luistert; 11.45: populair orgelspel; 12.00: Angelus; 12.03: Budapester strijd- kwartet, 12.30: weerbericht; 12.33: Har monieconcert. 12.55: zonnewijzer- 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: gra- mofoonmuzlek; 13.50: van man tot man; 14.00: trio en orkest A Sandler- 14.20; sprookje. 15.07: gram.m'uzlek; 16.30: so- listenparade; 17.15; Ettena mannenkoor; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: 12.00: Angelus; 12.03: Budapester strijk- 19 00; nieuws. 19.15. liederen van Faure; 19'25: Ned. Kath. Jeugd; 19.40: orkest V- Sylvester: 49.55: algomeene hulpactie, 20.00: nieuws- 20.05: actualiteiten; 20.12: de gewone man. 20 20: Kurhausconcert Resldentie-orkestt; 2120: luisterspel, „Wapens in een klooster' 22.10: avond gebed en liturgische kalender; 22.23: de Van Rooyens; 22.30: nieuws^ 22.45: Kath. nieuws, 22 50: Klaas van Beeck; 23.30— 24.00: potpourri's. Hilversum II (415 AL) VARA 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: onitbljtmuzlek- 8.00: nieuws; 8.15: socla_ llst-lsch strijdlied; 8.18: opera-program ma. 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: gra- mofoonmuzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: gram.muziek- VPRO 10.00. morgenwij ding 'door ds. S. van der Woude; VARA 10.20: programma voor zieken; 10.4-5: so_ praan en piano. 11.00: Hawalianmuzlek; 11,15: voordracht; 11.30: lichte orkest muziek; AVRO 12.00: Spaansee en Zuid. Amerikaanse klanken; 12.30: weerbericht; 12.32: sportagenda: 12 37: Skymasters; 13.00: nieuws; 13 15: Zigeunerorkest Na- dor Bela- 13.45: Zwitserse koren; 14,00: kookkunst; 14.20: kerkorgelconcert. 15 00 werken van Claude Debussy; VARA 16.00 bekende marsen en walsen; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: Johan Jong, orgel; 17.80: Boyd Bachman. 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.20: orkest'Tom Jo nes; 18.30: amateurs- 19.00: eram.muz.; 19.15: PTT-actualiteiten; VPRO 19.30: het geloof van Israël. 19 50; Vrljz. Prot. nieuws: 20.00: nieuws: 20.05: ]e mirolr de Jesus- 20.30: over Zuid-Afrlka; VARA 21.00-' verzoekprogramma; 21.30' buiten lands weekoverzicht door drs. L. de Jong; 21,45: streekuitzending voor Drente; 22.15: filmpremière; VPRO 22.40: avond, wijding door ds H A, Enklaar- VARA 23.00: nieuws. 23.1524.00: symphonlsch concert. wedstrijd op de dag daarvoor tussen de VolewJJckers en het Engelse team en, hier zal Ieder, die beide avonden er gens op het UVS-terrein zat, het mee eens zijn, ook het vertoonde spél was minder. Het begon al met de wedstrijd Bel giëFrankrijk. Slordig, slecht verzorgd spel, fanatiek, bij het ruwe af uitge voerd. De Belgen hadden in de eerste helft het windvoordeel aan hun kant en namen met een goed doelpunt van de rechtsbuiten een 10 voorsprong. Voornamelijk dank zij hun uitstekende midvoor namen de Fransen na de her vatting met 2—1 de leiding om die niet meer af te staan. Jammer, dat deze wedstrijd in een kwaaie verstandhou ding verliep. Boze spelers deden on prettige dingen tegen elkaar, die we maar op rekening van het zuidelijke temparament zullen zetten Veel gezelliger deed de wedstrijd NederlandLuxemburg aan, hoewel er van een „wedstrijd" eigenlek niet gesproken kon worden, want de Luxemburgei-s brachten een -ploegje in het veld, dat slechts het eerste kwartier kon stand houden en daarna als een pudding ineen zeeg! Van Onselen was de scherprechter, die het vonnis hoofdzakelijk voltrok en met een tergende trefzekerheid sloeg hij telkens toe. Wat is die jongen produc tief maar (hoewel dit aan de capaci teiten van de Velsenaar weinig afdoet)', wat was die Luxemburgse achterhoede ziyak! Van Onselen scoorde vier doel punten en liet er slechts twee aan zijn collega's Van Beek (GVAV) en Baams (U weet nog wel, die UW rechtsbui ten?). Wat we van de Nederlandse ploeg gisteren gezien hebben, was goed. Achterhoede solide en rustig, midden linie bewegelijk en voorhoede schot vaardig. Maar of dit elftal een kans zou hebben tegen Engeland is de vraag nog, want die Engelsen Vanavoiid voetballen: ZwedenFrankrijk (vijf uur) NederlandEngeland (zes uur) ZwitserlandLuxemburg (7 uur) FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 52) „Ja, Sylvekind. Je onvriendelijkheid heeft je niets geholpen Je ware gevoe lens voor mij bleken uit iedere nuance in je stem, uit iedere blik". „Nu. je hebt je kans wel benut", zei ik. mijn wang tegen zijn schouder wrij vend. „Alleen begrijp ik niet waarom je me, toen we nauwelijks getrouwd wa ren. alweer kwijt wilde. In mijn jalouzie had ik Ebba liefst op de plaats ver moord!" „Zelfs dat begrijp je niet, meïske? Weet. je, je was al zo onweerstaanbaar lief in je vieze jurkje En toen je later verscheen in Ebba's rode jurk opende je zulke, zelfs door mij ongedachte, per spectieven, dat ik werkelijk vreesde mijn rol als papieren echtgenoot niet langer te kunnen volhouden. Ik zag dan ook geen andere uitweg, dan afstand te scheppen, hoe meer hoe veiliger. Maar nu ben ik helemaal van de plannen af gedwaald. Dus: toen jij de gele enve loppe uit Mariana's bureau haalde wa ren ze al weer in veiligheid. Het. gebeur de drie dagen daarvoor, bij Kjerulf in de bar; ik danste met Ebba en zag in de spiegel hoe Hallström een envelop in Mariana's tasje schoof. Die avond, toen we naar huis gingen en Mariana in de garderobe was om toilet te maken, slaagde ik er in de plannen uit haar tasje te halen. De volgende dag bracht ik ze naar het ministerie van Oorlog, waar ze veilig opgeborgen werden. Men wist dat er daar ergens een verrader moest zitten maar had hem nog niet kunnen ontdekken. Mariana oppervlakkig als ze was had dc plannen nog niet gemist voor Hallström ze weer bij haar kwam halen, waarschijnlijk óm ze tegen een zacht prijsje aan Asbjörusen uit te leveren". „Oh, Gösta! En jij hebt me versterkt in mijn overtuiging dat ik met een spion en een verrader te doen had!" „Het trof me te merken dat je on danks alles toch van me bleef houden, Dat is heel gemakkelijk als alles over rozen gaat. maar dat Je. niettegen staande de grootste gewetensbezwaren en het hoogste gevaar van je zelf, toch doorzette volmaakte mijn geluk". „Nu begrijp ik het. Maar dat je me doorzien hebt! Ik ben toch beslist al lesbehalve aardig tegen je geweest". „Ja, Sylve". Gösta's stem klonk streng, maar zijn ogen lachten. „Je hebt heel wat goed te maken". „Dat zal me niet moeilijk vallen Bijna schaamde ik me voor de jui chende manier waarop ik dit zei. „Maar vertel verder. Hoe stond het met de en veloppe die ik uit Mariana's bureau moest halen?" leidde ik ogenblikkelijk af. „Kort nadat ik jou leerde kennen ver nam ik van Mariana wat de bedoeling was van de tournées die Hallström or ganiseerde voor jonge kunstenaars. Die middag, toen we onze vriendschap met koffie en appelkoeken bezegelden, was ik eigenlijk naar Mariana's huis geko men om die enveloppe uit haar bureau te halen, maar helaas kreeg ik geen kans. Pas toen ik je verlaten had merk te ik dat de hoogste spoed geboden was. Hallström zou namelijk de plannen bij Mariana gaan afhalen en dan tegelij kertijd het materiaal voor jouw buiten landse tournée meenemen. „Het werd tijd dat er weer eens iets gebeurde" zei hij- Dit gesprek, dat ik van een lege kleed- 27). „Kom mee, leerling!" zei Oe hoe. „Ik zou me haast kwaad maken op die Kraan! Maar ik weet dat dat slecht is voor mijn zenuw on en dat het mijn slaap zou storen. Kijk! Het star ten is begonnen. We moeten instijgen, jonge Panda! Direct is het onze beurt De vliegtuigen .tegen één voor één op omdat er natuurlijk niet genoeg ruimte was om ze allemaal tegelijk te laten starten. Maar omdat ze allemaal klaar stonden en achter elkaar de start baan opreden, ging het tamelijk vlug. „Dit keer ik persoonlijk de op stijging leiden!" Oehoe. „De vol gende keer is het jouw beurt, anders zou ik slaap tekort komen. Let dus goed o" hoe ik doe en houd het oog op de vla" van de verkeerstoren, want „De vlag wappert al een tijdje!" zei Panda haastig. We moeten starten baas!" j kamer uit naast die van Mariana afluis terde. gaf me een behoorlijke schok. Onder geen voorwaarde mochten foto's van jou. of papieren die jouw naam droegen, bij Hallström gevonden wor den. De bewuste enveloppe moest dus uit Mariana's bureau verdwijnen voor zij met Hallström thuis kwam. Ik zelf had geen tijd meer om in te grijpen. Dus moest jij het doen, en zoals de zaken toen stonden moest ik je in volkomen onwetendheid je eigendom laten stelen uit, het bureau van een ander. Je moest eens weten hoe moeilijk het mij viel je gewetensbezwaren weg te redeneren met allerlei drogredenen". Ik zat in elkaar gekropen op de di van, en had het gevoel steeds kleiner en armzaliger te worden. Toch waagde Ik nog een paar woorden te mijner ver dediging. „Ja, maar juist dat telefoongesprek bracht me op een volkomen verkeerd spoor. Je had Hallströms woede moeten meemaken toen hij „belangrijke plan nen" miste! En de paniekstemming die zich bij dat woord van me meester maakte! Was het niet natuurlijk, dat ik jou voor een verrader hield?" ,En Asbjörusen. Sylve? En de mooie. Erik? Ik herinner me dat ik rood werd van schaamte- Gösta. de liefste man van de wereld, had ik van het begin af aan beledigd en verdacht, en die twee schurken had ik voor eerlijke, voor hun vaderland wer kende mensen aangezien! Gösta kuste mijn berouwvol gestamel van mijn lippen. „Het is allemaal heel anders gelopen dan wij gedacht hadden. De moord op Marianamijn verwon ding. die me in handen speelde van mijn- oude vriend Fryman.... onze verloving ja. vooral onze verloving. Schitterend Sylve, zoals je toen het initiatief in han den nam!" (Wordt vervolgd). Intussen deden de Luxemburgers wat ze konden, maar het lukte niet, ze vochten tegen de Bierkade. Voor een prachtige voorstelling zorgde de Sit- tardse doelman De Munck, als hij de bal in zijn grote knuisten kreeg. Dan kwam er een uittrap, die steeds een algehele spoed-mobilisatie In de Luxem burgse verdediging teweeg bracht! Ten slotte kwamen de ploegen van Zweden en Zwitserland in het veld en het stond bij voorbaat vast, dat de Zwitsers een hele tour zouden krijgen. Dat kregen ze ook. De Zweden met hun internationals beschikken over een zeer goede oloeg. waarvan de achterhoede het sterkste deel vormt. Daar staat Torsten Llndberg, Zweden's beste doel- verdediger onder de lat, een boom van een kerel, rustig, betrouwbaar en met een scherp oog op de bal. Vóór hem wéér een International, Knut Nordahl, die met zijn makker op de rechtsback plaats een solide, haast niet te passeren verdediging vormt. Midvoor Andersson, oud-international, mag er trouwens ook zijn! Die nam 2 der drie Zweedse doel punten voor zijn rekening. Na rust zorgde linksbinnen Wolfbrandt voorde derde. De Zwitsers verloren dus met 3—0, en verdiend. Hun spel is snel en ook wel verrassend, maar het komt wat aan techniek tekort, Hun balbehande ling is bijv. een klasse minder dan die der Zweden. Met Engeland, dat voor de eerste ronde vrylootte, zijn dus Nederland, Frankrijk en Zweden in de halve eind strijden gekomen. Vandaag maken alle deelnemers per boot een tocht over de meren, vanavond om vijf en morgen om vier uur wordt het voetbaltournooi voortgezet, terwijl Zaterdag heb tournooi besloten wordt met een gTOot ruiterfeest in de Leid- se Hout. VOLGENDE SPELEN IN ENGELAND. Woensdagmiddag zijn de secretaria ten der deelnemende landen in verga dering bijeengeweest. Daar is de grond slag gelegd, voor een duurzame, hechte samenwerking tussen de bonden onder ling en is het besluit genomen, de vol gende spelen in Engeland te doen plaats vinden. VJERFFABRIKANT OP VRIJE VOETEN. Het Haalems Tribunaal heeft gunstig beschikt over het verzoek tot vrijlating van de verffabrlkant P. S. Schoen en zijn procuratiehouder J. Wolff, beidexx uit Zaandam. Zij werden ervan beschuldigd gedurende de bezetting verf aan de Duit sers te hebben geleverd tot een bedrag van f 4 000.000; de winst wordt op f. 1.000.000 geschat. De beschuldigden wa ren sedert de bevrijding geïnterneerd. Advies over de straf wordt uitgebracht op 3 September,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2