Linggadjati-politiek in gevaar Noodzaak tot doortastend optreden groeit WEERBERICHT Amsterdamse bakkers komen practisch alleen te staan Staking bij publiek onpopulair Egypte in de Veiligheidsraad Met een enkel woord 86sïe Jaargang DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1947 No. 26.165: LEIDSCH DAGBLAD "Hoofdredactie; B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur; J. W. Herrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adin.; 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.; 57055 H ET verloop van de Jongste zitting van de Veiligheidsraad, welke ge wijd was aan de Indonesische kwestie, opent iets hoopvoller perspec tieven op een rechtvaardiging van het Nederlandse standpunt dan de totdus- verre in Lake Success verkondigde me ningen deden veronderstellen. Zowel China als Amerika erkennen ten volle de redelijkheid van de Nederland se pogingen om het conflict langs vreedzame weg op te lossen en schijnen bereid de door onze regering terzake gedane voorstellen te aanvaarden als uitgangspunt voor de te volgen proce dure. Het ligt in de lijn der verwach ting. dat Australië, de Sovjet-Unie en Polen in de beslissende zitting van mor genmiddag zullen vasthouden aan ar bitrage, doch van de overige leden, tw. Engeland, Frankrijk, België, Brazilië, Syrië en Columbia is een zodanige ad- haesie met het AmerikaansChinese voorstel te verwachten, dat een 2/3 meerderheid als mogelijk mag worden beschouwd, tenzij ten minste twee dezer staten zich van stemming onthouden. In het eerste geval staat de Sovjets de mogelijkheid open voor de zeventiende maal hun „veto" te doen horen, maar daarmede is dan meteen de Indonesi sche kwestie voor de Veiligheidsraad van de baan! Anderzijds lijkt een 2/3 meerderheid voor het Australisch-Russisch-Poolse standpunt ons al heel onwaarschijnlijk, zodat al-met-al de Nederlandse papie ren niet slecht staan. Toch is het nuttig en nodig ons er ook in dit stadium terdege rekenschap van te geven, dat onafhankelijk van de uitslag dezer stemming, bindende arbitrage onder auspiciën van de Vei ligheidsraad voor Nederland te allen tijde onaanvaardbaar blijft. Het een gebiedende eis, dat Neder land met hand en tand vasthoudt aan het door mr. Van Kleffens bij herha ling verkondigde standpunt van 's Raads incompententie tot beslechting van een volstrekt intern, nationaal geschil. Geeft Nederland dit fundamentele recht prijs, dan zijn wi) overgeleverd aan de onberekenbare willekeur van een uiteindelijke stemverhouding ïn de Veiligheidsraad, waar andere dan rechtsnormen de doorslag kunnen geven. Juist omdat niemand anders dan Ne derland de opperste verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling in Indiè draagt, kunnen wij dat risico onmoge lijk aanvaarden. Indonesische bevolking vatbaar voor Republikeinse intimidatie-methoden medewerker van het HET bovenstaande houdt geenszins in, dat wij ons zouden verzetten tegen een onpartijdig onderzoek door waarnemers in de geest, zoals door onze regering aan de Republiek is voor gesteld. Integendeel, wij zijn er vast van overtuigd, dat de resultaten van een zodanig onderzoek1 niet anders dan een bevestiging zoi/üen vormen van de con clusie, waartoe elk onbevooroordeeld waarnemer noodzakelijkerwijs moet ko men, n-1. dat in de Republiek Indonesia chaotische toestanden heersen. De re publikeinse regering beseft dat zeer wel en heeft deswegen het Nederlandse voorstel afgewezen. Evenmin als zij ge bruik wilde maken van het Amerikaan se aanbod tot het verlenen van „goede diensten" en evenals zij elk ander re delijk voorstel om langs minnelijke weg tot een oplossing te komen heeft afge slagen dan wel elk bereikt compromis heeft gesaboteerd of op de meest flagrante wijze heeft geschonden. Geen naar onafhankelijkheid stre vende volksgroep heeft zulke voortref felijke kansen gekregen om haar natio nalistische idealen zonder bloedvergie ten te verwezenlijken als de Republiek Indonesia. Ondanks vérgaande tege moetkomingen en talloze concessies van de zijde der Nederlandse regering, is de Republiek onwillig en onmachtig ge bleken in vriendschappelijke samen werking een geordende samenleving op te bouwen. Integendeel: chaos en terreur namen bij de dag toe; honderden Nederlandse en Indonesische burgers gaan er aan te gronde. Onze regering zette daarom eindelijk een streep onder haar praat- en schip- perpolitiek en aanvaarde de consequen ties van haar opperste verantwoorde lijkheid. Dit houdt allerminst een aan sporing tot wapengeweld in, maar in de eerste plaats het aannemen van een krachtige, principiële houding, welke zowel in als buiten de Veiligheidsraad niet anders dan respect zal afdwingen. Nederland heeft het recht aan zijn zijde en behoeft in laatste, en hoogste instan tie een uitspraak van het Hof van Internationale Justitie niet uit de weg te gaan. Het critieke stadium, waarin de In donesische kwestie verkeert, eist boven al een positief-gerichte, doelbewuste, beginsel-vaste politiek. De wellicht naaste toekomst zal moeten leren of de huidige coalitie-regering daartoe in staat is. Eerste voorwaarde blijft even wel, dat Nederland thans voet bij stuk houdt!' AMERIKAANSE HULP AAN OOSTENRIJK. In het kader van de Amerikaanse hulp aan het buitenland worden van Juni tot ultimo September goederen ter waarde van ongeveer 43 millioen dollar van Amerika naar Oostenrijk verscheept. Driekwart hiervan bestaat uit voedsel en een .groot deel van de rest uit steen kool. OVERDAG FLINKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noorden van het land zonnig; in het Zuiden van het land meer be wolking, doch vrijwel overal droog weer. Matige, overdag krachtige, wind uit Oostelijke richtingen. Iets lagere tempe ratuur- 22 AUGUSTUS. Zon op: 5,33 uur; onder: 19.52 uur. Maan op: 13.07 uur; onder: 22.19 uur (23 Aug. E.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 8.03 en 20.24 uur. Een politieke ANP schrijft: De politieke situatie rondom Indone sië baart de Nederlandse regering mo menteel de grootste zorgen. Ook tie Ned.-Indische regering geeft in tal rijke telegrammen aan Den Haag uiting aan haar diepe bezorgdheid- Het betreft hier in de eerste plaats de politieke ontwikkeling sedert de be moeienis van de Veiligheidsraad met het Indonesische probleem. De bevol king in de pas door Nederland bezette gebieden van de Republiek blijkt dag aan dag meer vatbaar voor de intimida tie-methode van de zijde dei- Republiek. Deze intimidatie bedient zich hoofd zakelijk van de volgende motieven: 1) de Nederlanders zijn de politieke actie begonnen uit financiële en eco nomische noodzaak, Nederland staat financieel voor een ineenstorting ^n zal zich niet lang meer in Indonesië kunnen handhaven. De Republiek zal dus binnenkort terugkeren. 2) De Vei ligheidsraad is op onze hand. 3) De Nederlanders zullen zich in ieder ge val op 1 Januari 194-9 definitief uit de Republiek terugtrekken. 4) De bevol king van geheel Indonesië steunt de Republiek, Deze motieven schijnen blijkens offi ciële rapporten grote indruk te maken op de bevolking in de door Nederland bezette gebieden, welke aanvankelijk meer tot medewerking met Nederland bereid was. dan thans het geval is- De onzekerheid over de toekomst in politiek opzicht blijft voortduren en oefent een funeste invloed uit. Vele vooraanstaande personen in Ncd.- Indië schijnen momentcel gelijk ge meld (Red.) slechts één uitkomst t-e zien: herneming van de politiële actie om het centrum van de anti- Nederlandse propaganda uit te scha kelen. Eerst dan zal de werkelijke rust onder de bevolking kunnen terugke ren. Wellicht mag men de rede van dr. Van Mook als een nieuwe poging zien om te trachten de Indonesische bevol king in de door Nederland bezatte ge bieden tot vrij en angstloos naar voren treden uit te nodigen door haar de ver zekering te geven van de Nederlandse bescherming tegen eventuele Republi keinse wraaknemingen. Hierbij komt nog. dat ook in het gebied van Oost- Indonesië en Borneo de Republikeinse invloed groeit, juist ook door het inter nationaal prestige dat de Republiek door de houding van de Veiligheidsraad schijnt te verkrijgen en door het verlies van prestige, dat haar eigen regeringen geleden hebben door de weigering van de Veiligheidsraad haar. delegaties tot de besprekingen toe te laten. Het is duidelijk, dat hierdoor dus de basis van de gehele Linggadjati-poli- tiek waaraan de Nederlandse regering steeds blijft vasthouden, gevaar lijdt. Het zou ons niet verwonderen, dat de Nederlandse regering binnenkort voor de ernstige noodzaak zal staan om AMERIKA EN HET VREDES VERDRAG MET OOSTENRIJK. Lovett, waarnemend minister van buitenlandse zaken der V.S., heeft me degedeeld, dat Dodge, de Amerikaanse -vertegenwoordiger in de commissie voor het opstellen van het vredesverdrag met Oostenrijk, voor overleg naar Washington is teruggeroepen. Dit we gens „het algemeen in gebreke blijven der Sovjet-unie om samen te werken bij de beschikkingen van de commissie voor het vredesverdrag met Oostenrijk". met volledige reverentie voor de bin nenlandse politieke verhoudingen doortastend op te treden ten einde het ontstaan van meer stabiele verhoudin gen in het Koninkrijk mogelijk te maken. Vanzelfsprekend zullen de besprekin gen in de Veiligheidsraad van de groot ste invloed hierop zijn. Dat echter de Nederlandse regering onder sterke pres sie zou staan van de militaire leiding in Ned.-Indië werd in politieke kringen in Den Haag ten sterkste ontkend. Sjahrir wenst nog steeds arbitrage. MAAR DE FORMULE IS~ONBEKEND Sjahrir heeft gisteren in gezelschap van Hadji Agoes Salim te Washington een ontmoeting gehad met James K. Penfield, directeur van de afdeling voor het Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington. Naar verluidt zou deze ontmoeting op verzoek van Sjahrir hebben plaats ge had. AFP meldt hierover, dat de beide Indonesische diplomaten na afloop van het onderhoud hebben verklaard, dat de Republiek nog steeds arbitra ge wenst in het geschil met Neder land. Zij weigerden echter aan te geven, welke arbitragcformule de Republiek zou aanvaarden. Naar hun mededeling heeft het on derhoud met Penfield zich beperkt tot het uitwisselen van zienswijzen. ïn verscheidene delen van het land hebben burgemeesters zich bereid ver klaard in het bakkersconflict bemiddelend tussen regering en bakkers op te treden. Ten gevqlge hiervan zal in bijna alle delen van het land, waar toe de in Amsterdam begonnen bakkersstaking zich had uitgebreid, het werk weer worden hervat. Amsterdam is hierdoor in zjjn actie practisch alleen komen te staan. Samenvattend kan gezegd worden, dat dc bakkers staking haar landelijk karakter thans geheel heeft verloren. Reeds werden bedrijven gevorderd. De Amsterdamse bakkers houden hun bedrijven nog gesloten. 15% der hoofd stedelijke bakkers neemt niet aan de actie deel, doch ook in de kringen dei- stakende patroons is de opinie over het al of niet bakken verdeeld. Dit bleek in een vergadering, die zü gistermid dag in Krasnapolsky te Amsterdam be legd hadden. Tegenover bakkers, die ond^r alle omstandigheden de actie willen voort zetten, brachten anderen hun stem uit om zo' spoedig mogelijk het werk te her vatten. Men was het er in het algemeen over eens, dat de bakkeractie bij het publiek zeer onpopulair is. Een bak ker zeide nog nimmer zoveel beledi gingen te hebben moeten slikken als in de afgelopen drie dagen. Een andere bakker wenste te pro testeren tegen de bedrijfsvordering. ,,De regering heeft hiermede een Duitse maatregel ter hand genomen. De bak kers hebben hun zaken niet voor hun plezier gesloten, elke dag kost het hun veel geld. Wanneer zij echter de actie niet waren begonnen, zouden zij een noodlijdend bedrijf krijgen". In verband met een interpellatie, die het Tweede Kamerlid ir. Hacke vandaag in de Tweede Kamer hoopt te mogen houden, werd de vergade ring verdaagd, ten einde het comité gelegenheid te geven met ir. Hacke overleg te plegen. Vanmiddag zouden de Amsterdamse bakkers weer ver gaderen. Inmiddels hebben meerdere Am sterdamse bedryven aanzegging tot votdering ontvangen. STANDPUNT BAKKERIJ- STICHTING. Het Landelijk Actie Comité van de Ned. Bakkerijstichting heeft opnieuw haar standpunt uitgesproken over het thans gerezen conflict tussen Minister Mansholt en de bakkerspatroons. Het Actie-Comité constateert o.a.,dat de conclusie van de regering onjuist is, waar zü beweert dat de niet algemene bedrijfssluiting zou bewijzen, dat een Wordt de kwestie afgevoerd? Als eerste spreker in het algemeen de bat in de yeiligheidsraad over de Egyp tische kwestie heeft de Braziliaanse af gevaardigde Muniz. gisteravond ver klaard, dat Brazilië de toestand in Egyp te niet beschouwde als betekenend een onmiddellijk gevaar voor de internatio nale vrede en dat de raad niet gerech tigd was op te treden. De raad. moest, aldus zeide Muniz. partijen hun ge schillen laten regelen in overeenstem ming met de beginselen van rechtvaar digheid en internationaal recht door middel van gebruikelijke methodes, zo als deze door het internationaal recht door middel van gebruikelijke méthodes, zoals deze door 't internationaal recht aan de hand wordt gedaan, Muniz stelde voor, dat de raad een hervattng van de rechtstreekse onderhandelingen tussen Gr.-Brittannië en Egypte zou aanbeve len. Wanneer het onmogelijk zou blij ken door rechtstreekse onderhandelin gen tot een regeling te komen, zouden beide partijen, volgens het Braziliaanse voorstel andere mogelijkheden van on derhandeling moeten zoeken. De raad zou van de gang van zaken op de hoogte ge steld moeten blijven- Aanvaarding van dit voorstel zou neerkomen op afvoering van de kwestie van de agenda zodat de raad ontlast zou worden van de noodzaak tot een uitspraak over de Egyptische eis om te rugtrekking van de Britse troepen te ge lasten. De Sovjetrussische gedelegeerde. Gro- myko, verklaarde, dat de Sovjet-delega tie de Egyptische eis om onmiddellijke terugtrekkng van de Britse troepen vol komen ondersteunde. G,romyko noemde het Brits-Egyptische verdrag „althans op de wezenlijke pun ten" in tegenspraak met het Handvest der Verenigde Naties. Hij voegde er aan toe dat de Soedanese kwestie niet dui delijk is en dat de Veiligheidsraad geen beslissing hierin kan nemen, alvorens de wens van de Soedanese bevolking be kend is. China. Frankrijk België en Amerika .waren voor directe onderhan delingen tussen Egypte en Groot-Brit- tannië. zoals in de Braziliaanse nota werd voorgesteld, Sir Alexander Cado- gan. de Britse afgevaardigde, oordeelde eveneens gunstig over deze motie, doch stelde voor. dat elk geschil over het ver drag naar het Internationale Gerechts hof verwezen zou worden. De zitting werd tot Vrüdag verdaagd. Men verwacht dat dan de Egyptische premier. Hokrasji Pasja, zal spreken. gedeelte van de bakkers het niet eens is met deze actie. De verklaring constateert tevens, dat de regering niets nalaat het con flict te verscherpen door toepassing van het Vorderingsbesluit 1944, dat geschapen werd om de oorlog met kracht te kunnen voortzetten, doch niet om de middenstand in het hart te treffen, en veroordeelt toepassing van dit besluit in het bijzonder nu de Kamer op reces is, waardoor geen critiek in de Kamer^kan worden ge leverd, terwijl tevens de weg wordt ge opend tot nationalisering van bedrij ven over te gaan. Scherpe critiek wordt geleverd op het gebruik van politieke delinquenten. Het Landelijk Comité vraagt zich af of het wel van beleid getuigt, nu het kabinet overweegt de subsidiëring van het levensmiddelenpakket geheel af te schaffen met als geyolg herziening der lonen en nieuwe pryszetting, een con flict met een bepaalde middenstands- groep uit'te lokken. De verklaring wijt deze koers aan het doelbewust drijven van „de pr ij zendictator en zün kliek". LAAGSTE BROODPRIJS VAN EUROPA. Op een te Den Haag in „Boschlust" gehouden persconferentie heeft de Ned. Bakkerij stichting een communique ver strekt met betrekking tot het conflict over de broodprüs. Daaraan ontlenen wü dat de taak van de Ned. Bakkerij Stichting zich met betrekking tot de broodprijs beperkt tot het voeren van besprekingen met de betrokken Instan ties. Alle acties welke naar aanleiding van het besluit van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, inzake de broodprijs worden on dernomen mei het doel op te komen te gen het sociaal onrecht de bakkers aan gedaan, liggen op het terrein van de HUIS VAN ORANJE REDDE OPNIEUW HET VADERLAND. Smeekbede van Nat. Jongeren Verbond. Door het hoofdbestuur van het Natio naal Jongeren Verbond is onderstaand telegram aan HJNÏ. de Koningin ver zonden „Op het ogenblik, dat de verwerkelij king onder het Huis van Oranje van de vrijwillige samenwerking der volkeren van Uwer Majesteits Rijk dreigt te gronde te gaan, doet het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond namens zün leden en vele Nederlandse jongeren een dringend beroep op het hoofd van het Huis van Oranje Nassau. Honderdduizenden jongeren van het Koninkrü'k smeker. Uwer Majesteit het Rijk der Nederlanden en zün inwoners te redden, zoals zovele malen In het verleden het hoofd van het Huis van Oranje Nassau het Vaderland heeft gered". BESCHERMHEREN MARIACONGRES Als beschermheren "van het Maria- congres te Maastricht zullen optreden de Aartsbisschop van Utrecht, de Aarts bisschop van Mechelen en de Aartsbis schop van Keulen. Roermond bidt om regen De Bisschop van Roermond heeft de geestelükheid verzocht in ver band met de aanhoudende droogte gebeden te doen verrichten om regen .te verkrijgen. De Bisschop geeft verlof een bad en boete-processie te houden. vrüe organisaties en komen dan ook uiteraard niet voor rekening van de Ned. Bakkerij. Stichting. De voorzitter van de Ned. Bakkerij- Stichting, de heer C. J. Ulrich, heeft er nog eens de nadruk op gelegd, dat de Bakkerü-Stichting als bedrüfseco- nomisch instituut geheel buiten de sta king staat en bhjft. Hü merkte voorts o.a. op, dat de broodprüs in ons land, zelfs rekening houdend met de subsi die van 5 ets. per brood, de laagste in Europa is. Dr. G. H. M, J, Verhaegen, directeur van de Bakkerij-Stichting, wees er op, dat er kleine bedrijven zün waar de verkoop van klein brood zeer gering of vrüwel nihil is. „Deze bedrijven nu moe ten het groot brood beneden kostprüs verkopen, zonder een compensatie te kunnen vinden in de verkoop van klein brood. Voorts is de omzet aan klein brood aan schommelingen onderhevig. Als straks de samenstelling van het groot brood beter wordt en het ver schil in kwaliteit tussen groot en klein brood dus kleiner, dan zal 'men ook daarvan straks de terugslag ondervin den op de verkoop van klein brood". RAAD VAN VAKCENTRALEN VEROORDEELT DE STAKING. De Raad van Vakcentralcn acht het onverantwoord, dat een groep produ centen eigenmachtig de productie van een zo belangrijk volksvoedsel stopzet om de overheid te dwingen terug te komen op een na uitvoerige voorbe reiding genomen prijsbeslissing en vraagt daarom de bakkerspatroons organisatie (het Landelijk Comité van Actie) in het belang van dc voedsel voorziening, dringend aanstonds een einde aan de staking te maken. Na opheffing kan dan verder overleg met de regering worden gepleegd De raad doet voorts een beroep op de ar beidersbevolking op generlei wüze de bakkerspatroons steun te verlenen en zich van alle wanordelijkheden te ont houden. Echec voor V eiligheidsraad In Engeland gaat links voor. (Foto Anefo) BINNENLAND. Ten Zuiden van de spoorwegover gang in Gennep ls gistermiddag brand uitgebroken in laag struikgewas op de heide. Op deze plaats zat nog een mijn geborgen en deze explodeerde door het vuur. Twee politiemannen werden hier door zwaar gewond en naar het zieken huis overgebracht. H.M.'s buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Londen jhr. mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen ls met verlof van zijn post vertrokken. Als tijde lijk zaakgelastigde treedt op mr. A W. C. baron Bentinck van Schoonheeten. Op Schiphol arriveerde de K.L.M.- Skymaster PH-TSA met 17 passagiers en bijna twee ton luchtpost uit Batavia aan boord, Het vertrek van de DC 4 „Schiedam" van de K.LiL, dat gisteren met 36 pas sagiers naar ons land zou vertrekken, is tot onbekende datum uitgesteld wegens overstromingen op Ceylon. BUITENLAND. Hervé Alphand. hoofd van de eco nomische afdeling van het Franse minis terie van buitenlandse zaken, ls benoemd tot. leider van de delegatie voor de En gelsAmerikaansFranse besprekingen over het niveau der Duitse industrie en de toekomst van het Ruhr gebied. Het bestuur van de „Rassemblement du peuple francais" van generaal De Gaulle (heeft medegedeeld, dat het candl- datenlijsten zal indienen voor de in Oc tober aanstaande te houden gemeente raadsverkiezingen. De bijbel van president Kruger, waarin de stamboom van zün familie staat opgetekend en die tüdens de Boe renoorlog naar Engeland verhuisde, ls door koningin Elisabeth van Engeland naar Zuid-Afrlka teruggebracht bij het bezoek dat de Engelse koninklijke fa milie onlangs heeft gebracht. De bijbel zal aan het Kruger-museum worden ge schonken. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de Hongaarse besprekingen te Moskou over de ln Russische handen zijnde Duitse activa hebben geleid tot een verlaging van de Russische vordering op Hongarije tot 50 millioen dollar. De Hongaarse verplichtingen bellepen aan vankelijk 120 tot 130 millioen dollar. In officiële kringen te Londen ls gisteren tegen gesproken, dat Attlee voornemens zou zijn af te treden. Het Amerikaanse departement van marine maakt bekend, dat een straal vliegtuig van de marine een D-558, ge naamd „Skystreak", ln Callfornië een nieuw wereldsnelheldrecord van 640,7 mijl (ongeveer 960 KM.) per uur heeft I gevestigd. Het vorig record was 623,8 mijl per uur, ook op naam van de Ame rikaanse luchtmacht. Marshall verdedigt de democratie REDE TE PETROPOLIS. On de inter-Amerikaanse verdedi- gipgsconferentie te Petropolis in Brazi lië heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshal, verklaard, dat het herstel van Europa en Azë van ritaal belang is voor de economie van het Westelijk halfrond. Marshall zeide, dat de Amerikaanse regering de economische problemen te zamen met haar zusterrepublieken zal blijven opnemen om een gezonde grond slag te vinden voor praotische samen werking, wadrtoe elk Amerikaans land zyn deel moet bijdragen. Na een overzicht te hebben gegeven van hetgeen de V. S. voor de door de oorlog -getroffen gebieden hebben ge daan. verzekerde Marshall dat zij door het aanvaarden van deze last geenszins de economische problemen van het Wes telijk halfrond uit het oog hebben ver loren. Marshall wees er vervolgens op, dat de Amerikaanse staten him vryheid in naam der democratie hebben gewon- Belangrüker dan het z.g. geschil tus sen Nederland en de Republiek, dat feiteüjk bü de Veiligheidsraad niet thuis behoort, belangrüker dan het ge schil tussen Engeland en Egypte, dat eigenlyk ook buiten de competentie van genoemde Raad valt, is de Griekse kwestie Daar is in werkelykheid sprake' van oorlogsgevaar en daar heeft dus de Veiligheidsraad alle reden om in te èrypen. In beide eerstgenoemde gevallen ont breekt het gevaar van oorlog ten enen male; wat Griekenland aangaat, is dat volledig aanwezig en dientengevolge heeft de Veiligheidsraad niet minder dan tot plicht, om zich in te laten met hetgeen zich daar afspeelt. Het is nog slechts kortgeleden, dat wü spraken van de krachtproef, waarvoor de Raad zich zag gesteld in deze ma terie en waarvan zou afhangen het zün of het niet zün van de Veiligheidsraad. Welnu, die krachtproef is geleverd en het droeve resultaat is, dat de Raad hierin een volslagen echec heeft gele den. Zoals, na objectief onderzoek, naar verwachting bleek, is er geen twyfel mogelük, dat de buurstaten van Grie kenland. met uitzondering dan van Turkije, medeplichtig staan aan het voortduren van de Griekse burgerkrijg, die van Albanië, Zuid-Slavië en Bul- garüe uit wordt gevoed en in stand gehouden. Het rapport der Balkan-commissie der V. N. laat daaromtrent niet de min ste twyfel bestaan en ook hetgeen de achtergebleven sub-commissie in later afgekomen toelichtingen mededeelde, kon deze mening slechts bevestigen. Te verbazen behoeft het dientenge volge niet, dat in de Veiligheidsraad een globaal slechts zelden te bereiken eenstemmigheid heerste en men der halve geneigd was. de buurstaten ge- zamenlük in gebreke te stellen, in af wachting, hoe verder moest wordeft gereageerd Maar men had gerekend buiten de waard om, in casu Sovjet-Rusland, goed beschouwd de auctor intellectua lis oftewel aanstoker van alle ellende op de Balkan. Het staat toch onherroe- pelük vast, dat slechts ten gevolge van de volledige goedkeuring en aanmoe diging van Moskou genoemde buurlan den van Griekenland zich durven te lenen voor een dergelük optreden als het geval is, indruisend tegen de opinie van de verdere wereld. De Sovjets, die een verwoede strüd hebben ingezet om de gehele Balkan aan zich te onderwerpen, waaraan slechts Griekenland nog ontbreekt en dus de toegang tot de Middellandse Zee, schynen vastbesloten, om in dit opzicht geen krimp te geven. Zij wil len doorzetten tot het uiterste en in dit kader is het niet anders dan na tuurlijk, dat zü hun satellieten de hand boven het hoofd houden tot iedere prijs. Zü mogen die uit de aard van de zaak niet in de steek laten. Waar ieder verder wapen ten slotte ontbrak, hebben de Sovjets voor dc zo veelste maal maar weer eens naar het veto-recht gegrepen en zodoende alle actie van de Veiligheidsraad lam ge legd, waarmede de onmacht van dit lichaam wel bijzonder scherp naar vo ren komt. Zolang het veto-recht één der groten het recht en de macht verleent om iedere beslissing te torpederen, zolang zal het pertinent onmogelijk zün om in een geval, waarbij een dergelük ve to-recht-bezitter aanwezig is, enig be sluit te nemen, al moge de vrede dan op het spel staan. En. zoals gezegd, is dat hier het geval! Slechts het feit, dat de Sovjets zich niet in staat oordelen om aan oorlog te denken, voorkomt het ergste. Overigens doet alles aan, alsof een oorlog voor de deur staat. De ambas sadeurs van Moskou en Belgrado zün uit Athene teruggeroepen, hun plaats vervangers eveneens, het plan is dui- delyk om een z.g. Griekse regering in ballingschap te vormen, die dus regel recht tegenover de wettige regering in Athene wordt gesteld. Slechts de om standigheid, dat Amerika tot iedere prijs bereid is, om de Griekse zaak te steunen, voorkomt hier erger. Washing ton laat er immers niet de minste twü- fel aan bestaan, dat het vastbesloten is, om de Griekse zaak tot de züne te maken en dat voorkomt Russische in vasie in het nieuwe Hellas! De Veiligheidsraad heeft volkomen gefaald, zü het onder overmacht van het Sovjet-veto, Amerika zet door en stelt zich geheel achter Griekenland en alleen dat feit voorkomt oorlog! Het is diep bedroevend, dit te moe ten vastleggen, doch het is nu eenmaal niet anders en slechts zo, zal men wellicht in staat zün om in de toekomst herhaling, met alle gevaren daaraan verbonden, te voorkomen. De Veiligheidsraad is in wezen geen kracht meer; Amerika zal nu de Alge mene Vergadering van de V. N. voor de Griekse kwestie stellen en mocht ook deze niet tegen de taak berekend blü- ken te zün, dan gaat Amerika zyn eigen weg Wat blijft er over van de idee van de Verenigde Naties? De Nazi-dictatuur vermoordde het restant prestige van de vroegere Vol kenbond. Zal de Sovjet-dictatuur het de Uno doen? nen en hebben gevochten voor de onver vreemdbare rechten van het individu, welke eveneens voor staat en volk moe ten gelden. „Met dezelfde beslistheid, waarmee wij inbreuk op de fundamen tele reohten van het individu verwerpen, verwerpen wy inbreuk op de fundamen tele rechten van staten". „De resulaten van ons werk zullen het aan de gehele wereld duidelük maken, dat volken, die in vrede wensen te leven, dit kunnen in een atmosfeer van toe* riemende samenwerking en welwillend heid".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1