wordt te Amsterdam voorlopig voortgezet China en Amerika steunen onpartijdig onderzoek Vrijdag moet beslissing vallen Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord Bakkersstaking Onverzoenlijke houding tegenover Minister Weer twee Sovjet-Veto's 86sïe Jaargang .WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 No. 26164 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Soedirman wijst de weg TOEN in de nacht van 4 op 5 Augus tus onder invloed van het door de Veiligheidsraad op de Nederlandse regering en de Republiek uitgebrachte beroep onze politionele actie in Indië werd gestaakt, vermeldde dé balans als verliesposten 74 doden, 16 vermisten en 178 gewonden. Ofschoon ook de Republiek zich be reid verklaarde „de vijandelijkheden te staken" deze door de Veiligheidsraad gebruikte terminologie miskent geheel en al het politionele karakter der aotie en is slechts één van de talloze bewij zen van 'sRaads volstrekte onvoldoende kennis van zaken betreffende het ont staan en ontwikkeling der Indonesische kwestie is van die belofte precies evenveel uitgekomen als van vorige door de Republiek vrijwillig aangegane over eenkomsten (Bestand. Llnggadjati), d.w.z. niets. De legerberichten maken sinds 5 Aug. j.l. dagelijks melding van nieuwe infil traties door TJNJ.-eenheden, terreurac tie door gewapende benden vernietiging van buitenlandse eigendommen en voortzetting ener Nederland vijandig gezinde propaganda. Uitsluitend aan militaire zijde zijn sindsdien, in vredestijd derhalve, aan Nederlandse kant tot en met gisteren wederom 52 doden één vermiste en 142 gewonden te betreuren, bijna evenveel dus als het gehele militaire optreden kostte. Het zou ons niet verwonderen, wan neer de legercommandant, generaal Spoor tegen bestendiging van deze toe stand binnen afzienbare tijd ernstige bezwaren laat horen. En in deze cijfers zijn dan niet begre pen de slachtoffers onder de burgerbe volking. zoals gelijk wij Maandag j.l. meldden, de heer Oudentaal, die met zijn beide zoons en dochter op beestachtige wijze door republikeinse terroristen werd afgeslacht. Wanneer in Palestina twee Britse ser geants door de Joodse ondergrondse be weging worden opgehangen als repres- saille voor de executie van Joodse ille gale strijders, slaakt de gehele wereld pers daarover en terecht! kreten van afgrijzen. Wanneer in Indië nog veel bestialer handelingen worden verricht aan honderden Nederlandse en inheem se mannen, vrouwen en kinderen, wordt daaraan nauwelijks ruchtbaarheid gege ven en wordt in de Veiligheidsraad ge sproken over de „menselijke en demo cratische rechten van het Indonesische ras" Voor gedachten aan deszelfs plichten is in de verlichte breinen van dit helaas door-en-door-verpolitiekte college blijk baar geen plaats )e Nederlandse regering en dus niet de Veiligheidsraad—draagt nog altijd de verantwoordelijkheid voor het welzijn van de blanke en bruine be volking onzer overzeese gebiedsdelen, zy heeft op 4 Augustus j.l. haar politionele actie noodzakelijk om aan een onhoud bare'toestand een einde te maken, ge staakt teneinde de wereld opnieuw een blijk te geven van haar bereidheid net conflict langs vreedzame weg op te los sen Te dien einde aanvaardde zij even eens het Amerikaanse aanbod tot het verlenen van „goede diensten" De Re publiek geeft en van haar standpunt begrijpelijk! de voorkeur aan inter nationale arbitrage onder auspiciën van de Veiligheidsraad, waar zij zich ver zekerd weet van een aanzienlijk grote re mate van sympathie jegens de ver wezenlijking harer aspiraties dan zy redelijkerwijs van de zijde der Ver sta ten kan verwachten. Immers de laatsten zijn door eigen en directe waarne ming ter plaatse .tè zeer bekend met de veelvuldige tekortkomingen en con tractbreuken van de opeenvolgende re publikeinse „regeringen", haar gebrek aan gezag en de feitelijke verhoudingen in de Republiek dan dat Soekamo c.s- van die zijde enige steun zouden kun nen verwachten. In de Veiligheidsraad de ervaring van de laatste weken heeft het bewezen is de stemming voor de republikeinen veel williger. Dat dit lichaam, zoals onze ambassa deur mr. Van Kleffens te Lake Success bij herhaling betoogde, juridisch volsla gen incompetent Is dit interne geschil te beslechten geen enkel land heeft de Republiek de jure erkend! ïsvoor de republikeinse regering met het min ste bezwaar het toch in deze richting te sturen daarbij speculerend op de door het vetorecht ingeluide, dramatische er varing dat in de Veiligheidsraad, gelijk eens tót schade der mensheid ui de Vol kenbond. niet de rechtsbeginselen doch de machtsverhoudingen de doorslagge vende factoren vormen. INTUSSEN* stelt de feitelijke ontwik keling der gebeurtenissen in Indie onze regering voor de vraag of de indertijd uit politiek-tactische overwe gingen gestaakte politionele actie In derdaad een einde heeft gemaakt aan een onhoudbare toestand. De hierboven geciteerde verliescijfers nè. 4 Augustus rechtvaardigen een ontkenning: deze toestand is even onhoudbaar als hy net was vóór genoemde datum, zelfs al is sedertdien in economisch opzicht enige verlichting ontstaan ten gevolge van het vrijkomen van kostbare bodemproduc ten. Dit laatste kan nóch mag evenwel invloed uitoefenen op de uiteindelijke oplossing der moeilijkheden. Naar onze overtuiging zal onze rege ring zich er op korte termijn over die nen uit te spreken of zij de consequen ties van haar opperste verantwoordelijk heid in Indië wenst te aanvaarden dan wel dat zij er de voorkeur aan geeft, zelfs onder de meest categorische ont kenning van deszelfs bevoegdheden, nog langer de kat uit de boom van de Vei ligheidsraad te kijken met de daaraan verbonden risico's van stijgende verlies cijfers voortdurende kapitaalsvernieti ging en toenemende invloed van de re publikeinse propaganda, die ondanks haar gebrek aan juridische fundering in haar practische uitwerking nog altijd effectiever blijkt dan de officiële Neder landse voorlichting in binnen- en bui- tenland- „Generaal" Soedirman wekte nog gis teren via radio Djokja op de tactiek der verschroeide aarde voort te zetten en niet te rusten vooraleer de „souve- reiniteit en onaantastbaarheid van het republikeinse grondgebied waren „her steld". Hopelijk maakt deze uitspraak de keuze voor onze regering iets gemak kelijker! Veiligheidsraad debatteert over Indonesië. Gisteren is de Veiligheidsraad nog niet tot een beslissing over de Indonesische kwestie kunnen komen. De bespre kingen werden tot Vrijdagmiddag verdaagd, doch dan moeten wij ook tot een besluit komen", aldus de voorzitter, toen de vergadering gistermiddag gesloten werd. Door de Chinese algevaardigde werd een amendement op de Australische resolutie tot het uitzenden van een com missie ingediend. Dit amendement hield in, dat de Raad zich accoord zou verklaren met het Nederlandse plan, dat een onpartijdige staat een onderzoek zou instellen ter plaatse en toezicht zou uitoefenen op de bevelen tot het staken van het vuren. De eerste stap in die richting zou moeten zijn het uitbrengen van een rapport door de te Batavia gestationneerde beroepsconsuls. te hebben voor de Veiligheidsraad" en wees met nadruk op de Amerikaanse economische belangen" in Indonesië. „Het Amerikaanse aanbod betekent een passeren van de Ver, Naties, hetgeen een gevaarlijke procedure is". Hij vroeg van de Veiligheidsraad de oorzaken van het huidige conflict uit de weg te rui men „door doeltreffende maatregelen, welke bestaan moeten in arbitrage en bemiddeling. De Raad moet deze aan gelegenheid in eigen hand nemen, El ke andere beslissing zou de belangen van Indonesië en van de wereld bena delen". Hij noemde Nederland de „schuldige partij". Hierop besprak Gromyko de door Nederland betwiste competentie van de Veiligheidsraad. Hij vraagt de Raad om Nederland te antwoorden, dat deze vraag alleen door de Raad zelf zal worden opgelost. „De Raad moet handelend optreden, aldus Gromyko. in overeenstemming met de voorschriften van het charter, en niet volgens advies van Nederland". Hij was van menig, dat Nederland zijn plicht als lid van de V.N. niet nakomt. Gromyko herhaalde zijn eis, dat Nederland zijn troepen zou terug trekken tot op de demarcatielijnenA van October 1946. Hij interpreteerde I GROMYKO FULMINEERT. Als eerste spreker voerde de Russi sche afgevaardigde Gromyko het woord. Deze vroeg onmiddellijk maatregelen te nemen om de Indonesische Republiek, „welke het slachtoffer is van een on uitgelokte aanval" te beschermen. De Raad „zou niet aan zyn verplichtin gen voldoen", indien hy na het be roep der Republiek het nemen van stappen verder zou uitstellen, aldus Gromyko. Gromyko eiste instelling van een commissie om toe te zien op het na leven van de wapenstilstand. „De com missie moet onmiddellijk worden inge- gesteld". Verder eiste hij de instelling van een commissie voor arbitrage. ,Elk uitstel zal door de Nederlanders gebruikt worden om hun militaire ac ties voort te zetten". Hij beschuldigde „sommige staten" er van, te trachten de maatregelen van de Raad te ver tragen, waarbij hij speciaal het Ame rikaanse aanbod van goede diensten vermeldde. Vervolgens beschuldigde Cromyko de Ver. Staten er van „te weinig eerbied de verklaring van mr. Van Kleffens als een verzoek om toestemming om het gehele Republikeinse gebied te bezetten. Hij besloot met de hoop uit te spre ken. dat de Raad onmiddellijk het in stellen van een commissie van toezicht op het bestand en een commissie van arbitrage zou overwegen. De Amerikaanse gedelegeerde John son ontkende de door Gromyko aange haalde motieven van het Amerikaanse aanbod van goede diensten. „Er is geen sprake geweest van pressie op de Re publikeinse regering om ons aanbod te aanvaarden". Hy verklaarde, dat hy niet van plan was de goede diensten met een ander land te delen. „Onze enige be doeling is, de partyen tot elkaar te brengen, van arbitrage is geen sprake" „Wij ontvingen nog geen duidelyk antwoord van de Republikeinse re gering op ons aanbod". De Ver. Sta ten hebben hetzelfde belang als alle andere naties bij een vreedzame op lossing van het conflict". Hy ver klaarde zich voor een amendement op de Australische resolutie, door China voorgesteld. CHINEES AMENDEMENT. Dit amendement luidde als volgt: „De Raad neemt met voldoening ken nis van de verklaring door de Ned. re gering uitgegeven op 11 Augustus, wkarin zij haar bedoelingen bevestigt om een democratische en souvereine Ver. Staten van Indonesië te stichten op basis van de overeenkomst van Ling- gadjatL De Raad heeft vervolgens ken nis genomen van de bedoeling van de Ned. regering om de beroeps-consuls te Batavia uit te nodigen een rapport over de situatie in Indonesië op te stellen en stelt voor aan de Republiek om een onpartijdige staat aan te wijzen, ge kozen door twee staten, welke op hun beurt door Nederland en de Republiek zijn uitgekozen, ten einde de situatie in Indonesië te onderzoeken en toe te zien op de uitvoering van het bestand. De Raad besluit a) tot het doen opstellen van genoemde consulaire rapporten en tot het toezicht op de uitvoering van het bestand; b) De Raad besluit vervolgens, dat genoem de consuls en genoemde onpartijdige staat zullen verzocht worden hun ge zamenlijk rapport aan de Veiligheids raad voor te leggen; c) De Raad zal, indien de situatie dit vereist, de aan gelegenheid verder in beschouwing nemen". Johnson verklaarde zich voorts tegen arbitrage in dit conflict, tenzij heide partijen hierin toestemmen Hij sloot zich aan bij de mening van de Chinese afgevaardigde, die verklaarde, dat het in ieders belang was, dat de beide par tijen onderling een oplossing vinden, en dat niet een oplossing wordt op gelegd, VOORSTEL VAN AUSTRALIË. De Australische gedelegeerde drong aan op onmiddellijke instelling van een commissie van 5 leden om een onder zoek in te stellen. Hij motiveerde dit met te zeggen, dat „iets meer dan goe de diensten" nodig zijn om par. 2 van het statuut van de Raad te vervullen. Als antwoord op de verklaring van de Amerikaanse afgevaardigde, dat Amerika uitsluitend goede diensten wil de verrichten om de partijen bijeen te brengen, antwoordde de Australische gedelegeerde, dat „de partijen reeds bij een waren, zonder een oplossing te be reiken", waarbij hij wees op de bemid delingspoging van Lord Killearn. Als middel tot arbitrage stelde de Australische afgevaardigde voor een commissie van drie leden in te stel len, waarvan een bemiddelaar door Nederland, een door de Republiek en een door de Veiligheidsraad benoemd zou worden. SJAHRIR BESCHULDIGT NEDERLAND OPNIEUW. Hierna voerde de vertegenwoordiger van de Indonesische Republiek Soetan Sjahrir het woord. Hij was van me ning, dat het terugtrekken van de Ne derlandse troepen uit Republikeins ge bied het enige middel is om orde en rust in deze gebieden te herstellen. Sjahrir geloofde niet, dat onder de huidige omstandigheden rechtstreekse besprekingen tussen Nederland en de Republiek enig resultaat zouden heb ben. „Wij beschouwen het aanbod van goede diensten van Amerika en Australië als een onderdeel van de actie van de Veiligheidsraad om het conflict op te lossen". Hij verklaarde de Nederlandse sol daten schuldig aan daden van terreur, verwoesting, roof en moord in het door Nederland bezette gebied. „Wat de Nederlandse gedelegeerde heeft medegedeeld zijn uitsluitend de1 consequenties van de Nederlandse agres sie, die de huidige door hem beschre ven toestand heeft veroorzaakt. De Ne derlanders zijn vast besloten de Repu bliek te vernietigen en naar Djokja op te rukken, aldus Sjahrir. Het heeft geen nut rechtstreekse besprekingen te voeren met een tegenpartij die voort durend het pistool op onze borst heeft. Wü verwerpen de door Nederland voor gestelde oplossing", aldus eindigde Sjahrir, Hierop werd, gelijk in de aanvang ge meld. de zitting verdaagd tot Vrijdag middag te half vier. Amerika trekt aanbod in GÉÉN „GOEDE DIENSTEN" MEER. De Ver. Staten hebben gister avond formeel het aanbod om de Indonesische Republiek en de Ne derlanders tezamen te brengen in rechtstreekse onderhandelingen over een vreedzame oplossing van de Indonesische kwestie ingetrokken De Ver. Staten deden deze stap, nadat de Indonesische Republiek geweigerd had het Amerikaanse aanbod zonder voorbehoud te aan vaarden. Deze mededeling werd gedaan door een woordvoerder van het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken, die er evenwel de nadruk op legde, dat de belang- selling van de Amerikaanse rege ring voor de Indonesische kwestie bleef bestaan. Republiek weigert vorming van Chinese VeiKgheidscorpsen. De Republikeinse regering heeft het verzoek van de Chinese consul-generaal tot het vormen van speciale Chinese vrijwilligerscorpsen op Republikeins ge bied, de z.g. „Pao an tui" afgewezen. Extremisten vernietigden grote suikervoorraad ONOMSTOTELIJK BEWIJS. Van officiële zijde wordt medegedeeld: Gebleken is, dat op de suikerfabriek Pangka bij Slawl, zowel als op de sui kerfabriek Djaitibarang bij Brebes ieder een kwantum van 20.000 tons suiker door brand is vernield. Bij de inspectie enige tijd geleden over een aantal suikerfabrieken gehou den door de commissie-Myers, werd dit kwantum nog op beide fabrieken aan getroffen, zodat de vernietiging daarvan door extremistische elementen onom stotelijk vast staat. Daarmee is dus in totaal op deze beide fabrieken alleen 40.000 tons suiker verloren gegaan. Republiek verwerpt Nederl. voorstellen. NEDERLAND ZOU GEHELE REPUBLIEK WILLEN BEZETTEN. De regering van de Indonesische Republiek heeft gisteravond de Veilig heidsraad van de V. N, doen weten, dat zij niet in staat is de Nederlandse voorstellen voor regeling van het In donesisch geschil te aanvaarden. In deze boodschap werd gezegd, dat de berichten, welke kortelings de Re publikeinse regering hadden bereikt, de vrees van de regering hadden doen toenemen, dat de Nederlandse troepen de order „staakt het vuren" niet lan ger in acht zouden nemen en zouden overgaan tot militaire operaties op grote schaal, met de bedoeling het gehele Republikeinse gebied te be zetten. Als hoofdpunten werden in de bood schap van de Republiek aangevoerd het aantal schendingen van de order „staakt het vuren" is in de laatste da gen aanzienlijk toegenomen, terwijl de Nederlandse troepen op verschillende punten weloverlegde militaire opera ties ondernemen, welke door de Re publiek beschouwd worden als strijdig met het karakter en de bedoeling van de order van de Veiligheidsraad. De Republiek kan geen voorstel in over weging nemen, dat in stryd is met het besluit van de Veiligheidsraad, het geschil te regelen door arbitrage óf enig ander middel, nadat stopzetting van de vijandelijkheden is bereikt. BINNENLAND. In bet Noorderkanaal te Rotterdam ls het 7-j. jongetje A J. C van Druten verdronken. Van 22 tot 25 Augustus as. zal ln Bazel een Internationaal Congres van VrUmetselaren gehouden worden, waar aan 65 Nederlandse vrllmetselaren deel nemen Het 11/2-j. dochtertje van de fa milie Hoogland te Helloo is onder de trein geraakt en op slag gedood Op Zaterdag 6 September wordt weder de stille gang voorbij de gewijde dodencel 601 in het „Oranjehotel" ge houden. Alleen nabestaanden van de slachtoffers gevallen in de verzetsstrijd en de oud-gevangenen van het „Oranje- hotel", zomede enige autoriteitten zul len daaraan deelnemen. BUITENLAND. Men verwacht, dat tegen het eind van de maand 200.000 Duitsers Hongarije verlaten zullen hebben. Alle Duitsers, die zich in Britse krijgsgevangenschap bevinden, zullen, waar zij zich ook bevinden, voor het einde van 1948 gerepatrieerd zijn. In een later bericht wordt gespro ken van een „partiële hongerstaking der Joden aan boord van de drie Britse sche pen nabil de Zuid-kust van Frankrilk". - De Sovjet-Unie heeft de Perzische eerste minister. Ghsfvam es Soeltaneh, opnieuw om olleconcessies' in Noord-Per- zië verzocht, aldus de „Times". DEN HAAG STAAKT NIET. Tydens een gistermiddag in Kras- napolsky te Amsterdam gehouden drukbezochte vergadering toonden de stakende bakkers unaniem zo'n grote onverzoenlijkheid jegens het besluit van de minister, dat het Amsterdam se publiek slechts zeer weinig hoop gelaten kan worden voor een spoe dige oplossing van het conflict. Op voorstel van het Actie comité beslo ten de hoofdstedelijke bakkers de staking voorlopig voor onbeperkte tijd aan te houden. Morgenmiddag komen zij opnieuw bijeen. Zelfs indien zij dan mochten besluiten te gaan bakken (hetgeen bi] de huidige stand van zaken zeer on waarschijnlijk moet worden geacht), dan nog zal men geen brood kunnen krijgen vóór Zaterdag of zelfs Maan dag, omdat de verwarming der ovens geruime tijd in beslag neemt. Intussen wordt in Amsterdam nog steeds slechts tussen de 10 en 15 pro cent der normale broodproductie be reikt. In soortgelijke omstandigheden ver keert bjjna de gehele provincie Utrecht, het Gooi, delen van Noord- Brabant en van Overijssel. Bovendien werd medegedeeld, dat oojï de bak kers in Zaandam en Haarlem zich gaan beraden over staking. Tot nog toe wisten vele Amsterdammers zich in Haarlem van brood te voorzien, terwijl voorts taxi's vol brood van Zaandam naar Amsterdam werden gereden. Van besprekingen, contact of overleg over de steeds dreigender wordende im passe, waarvan het publiek de eerst volgende dagen ln toenemende mate de narigheid zal ondervinden, tussen de regering en de stakende bakkers, is tot dusverre nog niets gebleken. Intussen vernemen wij, dat te Til burg de broodleverantie hervat is, het geen echter niet implideert, dat „de gerechtvaardigde eis, die de aanleiding was voor de staking", aldus werd ons meegedeeld opgegeven is. Op verzoek van en in overleg met h§t gemeentebestuur hebben de bakkers uit Helmond en omgeving hun zaken weer opengesteld. De Haagse bakkerspatroons, hebben gisteravond besloten de bedryven niet te sluiten, wegens het ontberen van de medewerking van het personeel der Husfabriek. Besloten is echter de A'damse collega's financieel by hun actie te steunen. STAKENDE BAKKERSGEZELLEN. Intussen hebben in kampen de „bak kersgezellen" besloten in staking te gaan. Deze staking geldt, voor het per soneel van die bakker spa troons, die zich niet bereidwillig hebben getoond tot hel uitbetalen van de extra week loon gis vacantietoeslag. waartoe men reeds op 28 Februari J.l. na besprekingen tus sen de Beörfjfsunie van Bakkersgezellen en de landelijke organisaties van bak kerspatroons had besloten. PROTEST VAN PROT.-CHR. BAKKERS. De Ver. van Prot.-Chr. Werkgevers in het bakkersbedrijf heeft aan het Dep. van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een telegram doen toe komen, waarin verklaard wordt, dat deze vereniging op grond van prin cipiële overwegingen de bakkersstaking ontraden en de verantwoordelijkheid daarvoor heeft afgewezen. In een mé dedeling van Uw departement, door de radio uitgezonden, aldus het telegram, wordt thansgezegd, dat de omstandig heid, dat de staking niet algemeen is, als een bewijs kan worden aangemerkt, dat uw beslissing in zake de broodprijs door de niet-stakende bedrijven als juist wordt erkend. Zij betreurt een dergelijke voorlichting, die kennelijk onjuist is en blijkbaar aan overwegin gen van niet-materiële aard, geen waarde toekent". Burgemeester Van Kinschot i tweede van unKij uracht glsteren tezamen met wethouder Van Schalk (geheel rechts) een bezoek aan de volkstuinvereniging „Ons Genoegen" waar de -planten- en bloemenweelde in ogenschouw werd ge nomen. (Foto Van Vliet.) Nu inzake de Balkan Gisteravond heeft de ^ovjetrussische gedelegeerde zijn veto uitgesproken over het Australische voorstel op Grieken land, Albanië. Joego-Slavië en Bulgarije een beroep te doen om „de provocerende handelingen aan de grens" te doen op houden en onderhandelingen te begin nen voor een volledige vredesregeling. Het voorstel verwierf 9 stemmen ter wijl de Sovjet-Unie en Polen tegen stemden. De Sovjet-gedelegeerde sprak even eens zijn veto uit over het Amerikaanse alternatief-voorstel betreffende de Bal kan. volgens hetwelk de blaam voor de grensincidenten geworpen moest worden op Bulgarije, Albanië en Joego-Slavië, en aan de Balkan-commissie van de VN gevraagd moest worden om een rapport over de toestand aan de Griekse gren zen. Ook hier stemden de Sovjet-Unie en Polen tegen. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat er thans geen aanleiding meer be stond voor verdere bespreking van de Griekse kwestie, verklaarde Gromyko namens de Sovjet-Unie, dat deze de subcommissie van de commissie voor onderzoek in de Balkan van de VN als niet langer bestaande beschouwde. Sir Alexander Cadogan. de afgevaar digde van Groot-Brittannië. verklaar de hier tegenover dat de commissie in functie zou blyven totdat de raad op zyn vroegere beslissing zou zijn terug gekomen- De voorzitter sloot zich bij deze ziens- 'vijze aan. Or r?ad verdaagde hierop de Griekse kwestie voor onbepaalde tyd. De leden van de raad blyven er echter vrjj in te allen tyde een byeenkomst te verzoeken. De sub-commissie voor de Balkan der VN heeft de Bulgaarse regering telegra fisch er van op de hoogte gesteld, dat zfj de bedoeling heeft vier nieuwe inci denten aan de Grieks-Bulgaarse grens, welke door de Griekse regering gemeld waren .te onderzoeken Bulgarije werd verzocht faciliteiten te verlenen bij het benoemen van een ver tegenwoordiger te Saloniki, die de com missie van advies zal dienen. Er zal wel niets van komen. GRIEKSE KWESTIE IN DE ASSEMBLEE. Herschel Johnson, de Amerikaanse af gevaardigde in de Veiligheidsraad, heeft verklaard, dat Amerika besloten heeft de huidige verwarde toestand in. Griekenland ter sprake te brengen in de assemblee van de VN. die volgende maand vergadert. Hy gaf uiting aan zyn vertrouwen in het „gezond ver stand" van de assemblee en herhaal de de vroegere waarschuwing, dat Amerika zelf maatregelen met betrek king tot Griekenland zal nemen, wan neer de assemblee het niet doet- VOOR HET EERST WEER LADING NAAR V.S. Voor de eerste maal, sinds Oherlbon onder Nederlandse controle is gebracht, is bhans vandaar een lading te Batavia aangekomen, welke bestemd is voor de V.S. De „Langview Victory' van de Isthmian Line heeft 2600 ton rubber, sisal en kinabast geladen. DE SOBSI WIL HULPBRIGADE VOOR INDONESIË. Via Radio Djokja heeft de Sohsi een beroep gedaan op de WFTU om een „volledig uitgeruste hulpbrigade naar Indonesië te -zenden". Het zenden van zulk een brigade is, blijkens dit beroep, noodzakelijk om de uitvoering van de order .staakt het vuren" te bewerkstelligen en om het te rugtrekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië hangende de beslissing van de Veiligheidsraad af te dwingen. „Arbeiders, en gij allen, progressieve democraten, waar cok ter wereld, die de vrede liefhebt, wij hebben uw spoedige en wezenlijke steun van node, om een einde te maken aan deze „koloniale oorlog", zo besloot het beroep. De ontploffing te Cadiz Volgens de laatste schatting zijn bij de ontploffing te Cadiz 500 personen om het leven gekomen, terwijl 5000 werden gewond. Men is er in geslaagd alle branden in de stad te blussen. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat Jerez op 23 km. afstand glas schade opliep. WEERBERICHT. ZONNIG, DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht mot hier en daar och tendnevel. Overdag zonnig en droog, met weer iets hogere temperaturen. Matige wind tussen Noord en Oost. 21 AUGUSTUS. Zon op: 5.32 uur; onder: 19.54 uur. Maan op: 11.49 uur; onder 22.02 uur (23 AiUg. E K.)! Hoogwater te Katwijk-aan-Zee ie 7.23 en 19.43 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1