Ned. Spoorwegen werken hard aan modern vervoer STADSNIEUWS De Super-Crisis is losgebroken In Engeland on breekt een werkelijk herstelplan Laatste Berichten Voor de Vrouiv Radio-programma Electrificatie en nieuwbouw op grote schaal Het Leidsch Dagblad Leidse bakkers willen geen stalcing van één dag. VOORSTEL VAN ACTIE-OMITl' VERWORPEN. Gistermiddag kwamen de Leidse bakkers in grote getale bijeen in „Li berty' om de houding: tegenover het broodconflict te bepalen. Daarbij wa. ren tevens de bakkers uit Katwijk, Voorschoten, Leiderdorp en Rijns- burg aanwezig. Het aetie-comité deed het voorstel, in Leiden gedurende één dag (heden)' een sympathiestaking uit te roepen, doch de vergadering verwierp dit voorstel blijkens een door het actie comité aan de pers gegeven uiteen zetting op grond van het feit, dat niet voldoende dorpen uit de omge ving van Leiden vertegenwoordigd waren (en derhalve niet zouden sta- ken), benevens omdat de vergadering deze maatregel niet ïngrjjpened ge noeg achtte. Op zeer korte termijn zal het co mité thans een nieuw voorstel in dienen in een vergadering, die ook de andere gemeenten van onze omge ving omvat. Diplomazwemmen in De Zijl, Onder buitengewoon grote belangstel ling vond gisteravond in de Zwemin richting De Zijl het diplomazwemmen plaats, waarby niet minder dan 150 zwemmers en zwemsters het diploma A en B wisten te bemachtigen. Hier zijn de namen: Diploma A. jongens: H. Rol, B. Goo- zen, A. de Haan, Th. Zandvliet, H, d. Reijden, L. Kruit. G Reyhard, Delmeer, J. Bakx, J. van Leeuwen, Linschoten, T. Pley, K. Heus, J. Bo- dry, C. Rusman, A. Rietkerk, J. W, Schaafsma, Chr. Hendriksen, Lj. La- bordus, M. Kuyvenhoven, A. Pauw. P. Filemon, K. Schaap, H, Staffleu, A. Paves, Jac. de Graaf, C, de Jong, A. Arbouw, W. de Keizer, F. Yzerman, vV. Laterveer, D. Boeff, Chr, Colpa. Diploma A, Meisjes: R, v. d. Boo gaard. E. Sloot, A. Redel, D, Favier, Mevr. S J, Loos, A. Sommeling, C, d. Zijp, M. Gerse, N. Tettero, T. Evers, R. Pauw, H. Swanenburg, R. Raaphorst S. Melet, T, Griffioen, T. Vreeken, T, Holswilder, H, Penseel, T. Vervoor, C. Nicolaas, A. de Tombe, R. Kerckhof, S Te-ske, C. Rodenburg, A. v. d. Heide. W de Joode, T. Tuinhof de Moed, M. Bon te, A Langezaal, J. Laken, W. Blanken- stein, N. Rijsdam, H. Pet, R. Trago, C. C, v. Munsteren, S. Hendriks," C. v. Mun st-eren, L. Bakker, M. Nooy, A. v. Waard huizen, T. Ouwerkerk, A. NÏeboer, C Maaskant, A. v. d. Kraan. Mevr. C.v. Diepeningen, Mevr. M. van Groenin gen, R. Brosius, C. Wassenaar, J. van Es, J. Leuve, L. Smit. G. van Loe, R. Weima, R. Voort, L. Voort, R. Dreef, S. v. d. Klugt, W. de Groot. W. Ver- kade, B. van Dissel. T. Cornelisse, L Hartwijk, T. Amoldus, L. Laken, J. Lemmerman, G. Kerver, C. Hogenes, N, Otto, R. Ai-noldus. R, Rasser, M, Mar- tijn, Mevr. P. M. Bezouwen, D. v, d. Water, A. Breedevelt, C. Pet. C. Stik- kelorum en T. Veldhuizen. Diploma B, Meisjes: W. Favier, D, Rol, A. Redel, J. Kampenhout, R. de Keizer, J. Blok, A. Bey, M. v. d. Ham, I. Melet. G Pennenburg, T. Roelandse, G. van Weerlee, A, van Meeteren, R. Kaak, C. Fuchs, M. Kapaan, E. Trap, A. Langezaal, A. van Schooten, E, Stouten, R. Piket, N. de Romijn, T. de Jong, T. Smit, C. Kooreman, W. Bet- gem, B. van Hove, A. v. d. Reyden, W. Lancel, T. v, d. Linden, G. v. d. Lin den. E. v. d. Zeyden. A. Dikhof, T. Schouten, E. Meiman, R. Beekman, L. Roozendaal, T. Baart. L. Favier en D. Wolring. Diploma B, Jongens: J van Leeu wen, W, v. Oosten, W. v. d. Steen, H. Hensing, N. Kruit, T. Verbruggen, W. Roelandse, D. Kuivenhoven, H. Dreef, N. v. Teylingen, A. Wendt, J. Fakkel. B v. d. Linden, K. Sierat, J. Vervoorn: J. v. d. Walle. W. de Bruin. K. van Diepingen, J. van Velsen, J- Landes- bergen, B Landesbergen, B. Vis, W.Vis, H. Doove, H. Neuteboom, H. Rijpken, J. Verhoeven, E. Teunisse, J. Wagter, F. de Vos en W, Roman. Vermelden wij tot slot de kranige prestatie van Mevrouw J. E. de JongEveraars, die kans zag nog op 66-jarige leeftijd haar diploma te ha len! Zij werd met bloemen gehuldigd. UITSPRAKEN LEIDS TRIBUNAAL. Alvorens tot de behandeling van nieu we zaken over te gaan deed het Leidse Tribunaal hedenmorgen de volgende uite spraken: H A. J. Hoffmann uit Den Haag: in ternering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot. uiterlijk 15 Nov. 1947, verlies van beide kiesrechten en 'trecht tot het bekleden van ambten- W. Maarleveld uit Den Haag: inter nering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden waaiwan de laatste 6 maan den voorwaardelijk onder toezicht van de Stichting Politieke Delinquenten, ver lies van de kiesrechten en het recht tot het bekleden van ambten en het dienen bij de gewapende macht. "C Verhoog, voormalig keuringsarts bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lei den: internering voor de tijd van vijf jaar. waarvan na deze uitspraak nog zes maanden onvoorwaardelijk en de ove rige tiid voorwaardelijk onder toezicht van de Stichting voor Politieke Delin- ouenten, ontzetting uit de beide kies rechten. verbod tot het dienen bij de ge wapende macht en verbod tot het be kleden van ambten of functies In over7 hcids- of semi-overheidsdienst. Mevr. A. C. van der VornSmeets te Voorhout int-ernering voor de tijd reeds in internering doorgebracht en ontzet ting ui(, beide kiesrechten J. de Gruit-er te Den Haag. internering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot uiterlijk 15 Oct. 1948. ontzetting uit de kiesrechten en verbod tot het bekle den van ambten en het dienen bij de gewapende macht. D. van Wageningen te Bodegraven, eveneens internering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot- uiterlijk 6Febr. 1948, ontzetting uit beide kiesrechten, verbod tot het bekleden van ambten of het dienen bij de gewapende macht. H, S, Strijk, internering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot 8 Febr. 1948, ontzetting uit de kiesrechten en verbod tot- het dienen bij de gewapende macht of het bekleden van ambten. Prof. dr. Ir. F. K. Th. van lterson, commissaris en waarnemend iid der directie van de N.V. Hollandsche Con- structiewerkplaatsen alhier is door de Universiteit van Luik benoemd tot doctor honoris causa. Mej. L. M. Creyghton alhier is ge slaagd voor het examen tekenen M.O. acte Ma. Onze stadgenoot de heer A. Ver- gunst slaagde te Amersfoort voor het staatsexamen B. (Van onz. Londense correspondent) Ook de Engelsen genieten van hun schier eindeloze, tropische zomer. De mensen ontvluchten de propvolle ste den, wringen zich in propvolle treinen, en zijgen neer op propvolle stranden. De crisis vergeten ze maar voor een ogenblik. Ze hebben er dit jaar al meer dan één doorstaan. De 1 nge, met cij fers en steeds weer andere cijfers door spekte ministeriële betogen en de ver handel ngen in de bladen, die als een soort permanente cursus in de econo mie dagelijks over de arme lezershoof- den worden uitgestort, maken door hun abstractheid weinig indruk, evenmin als de enorme aanplakvellen met beeld statistieken van „hoe-erg-of-het-wel-is" dat doen. Schaarse artikelen in de winkels, weinig variatie in wat de pot schaft, woningnood, transportmisère, kolen- gebrek, dure sigaretten, mannen, die na 2 jaar steeds nog onder de wape nen zijn, dit alles, wat men tast baar ervaart, is reeds genoeg om ieder duideLqk te maken, dat we nog verre van het paradijs verwijderd zijn. Nu is dan de supercrisis losgebroken. In de herfst, zegt Herbert Morrison, die aan het hoofd staat /van de economi- scife regeringsleiding, in de herfst zal de klok twaalf slaan. Engeland leeft op zijn export. In Juli was die al om hoog geschoten tot 120 procent van de omvang van 1938. Een prachtige presta tie onder de huidige omstandigheden. Het voorlopige einddoel is 175 procent, eind 1948 te bereiken. Maar helaas het schone effect werd teniet gedaan, door dat de import eveneens met sprongen toenam. Om het dollargat van 450 mil- lioen te dichten, zou de invoer moeten worden stopgezet van alle tabak, films, benzine, krantenpapier, verbruiksarti- kelen en dan nog minstens de helft van de levensmiddelen, Zo ver gaat- de regering natuurlijk niet. Zij wil echter proberen het invoerdeficit met 200 mil- lioen omlaag te schroeven. Wanneer dat op een redelijke manier zou lukken, kan Engeland met een gerust geweten de ogen opslaan tot Oom Sam, die dan misschien over z'n hart zal strijken en in zijn beurs tasten. Wanneer Enge- lands economie doelmatig function- neert, zal nieuwe dollarhulp waar schijnlijk weer opdagen, misschien zelfs vóór de uitwerking van het door Mar shall aanbevolen Europees herstelplan Engeland schijnt althans te hopen, dat het een zekere prioriteit krijgh Komt het doordat de regering hierop specu leerde, dat zij in de afgelopen maan den, die al zorgvol genoeg waren, zo veel blauw-blauw liet? Want dit is het. wat haar critici het meest dwars zit. VERLANGLIJSTEN ALS CATA LOGI ZO LANG. Een grootscheeps plan om de dingen werkelijk aan te pakken, ontbreekt tot nu toe. alle aankondigingen daarover ten spijt. Men voelt, dat de regering, al houdt zij er constructieve denkbeel den voor de verre toekomst op na, nu de nood aan de man is gekomen, met de handen in het haar zit. Optimisti sche uitspraken worden steevast door de feiten achterhaald. De regering zwaait met verlanglijsten, als catalogi zo lang. put zich uit in aansporingen en vermaningen, maar het land eist wat anders. De critici van rechts en links zijn het er over eens. dat een chirurgische in greep nodig is. maar over de aard der operatie verschillen de meningen. Rechts wenst minder, links méér so cialisme. De Conservatieven zijn ontdaan over de aangenomen machtigingswet, die de regering de bevoegdheid geeft om de economische hulpbronnen van het land in dienst der gemeenschap te stellen. Churchill noemt dit een gooi naar de dictatuur, ook al, omdat, zo zegt hij, niemand 'weet, wat de regering nu pre cies van plan is. DE KLEINE DINGEN DES LEVENS De gebruinde vacantieganger kan echter voorlopig tegen een stootje. Zijn droom van zon en zee wordt bij thuis komst wreed verstoord. Grimmigheid staart hem aan, Het aanvullende voed selrantsoen zal miniem zijn. Gaat hij naar een restaurant, dan verdient het aanbeveling een microscoop mee te ne men. Hoe een sigaret te bemachtigen om heen te komen over het uitblijven van Betty Grab'le en Errol Flynn? De humoristische stukjes in zijn ingekrom pen lijfblad moesten al het veld rui men voor steeds naarder nieuws Dan maar een extra-ritje met de wagen. Onmogelijk! Welkome afwisseling van een Woensdagse voetbalmatch' Afge lopen. Een avondje uit? Komt niets van in. De stroomspreiding eist fa brieksarbeid in de late uren. Zo moeten dan allereerst de kleine dingen des levens het loodje leggen. De grote kwamen al eerder In de verdruk king. Somber is de winter, die Enge land tegemoet gaat.... Rede van dr. Van Mook Morgen te 13 uur 15 Ned. tijd zal dr. Van Mook een redevoering houden, die over de zenders Hilversum I en Hil versum II zal worden gcrelayeerd. CH O. VAN DER PLAS RECOMBA VAN OOST-JAVA. De recomba van Oost-Java, dr. W. T. Hunger, is verlof verleerfd in verband met zijn gezondheid. Hij wordt, opge volgd door de heer Ch. O. van der Plas, oud-lid van de Raad van Nederlands- Indië en adviseur van dr. Van. Mook, DE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE. Radio Boedapest heeft toegegeven, dat de toepassing van de nieuwe kieswet, waarby vroegere fascisten van stemmen worden uitgesloten, „in enkele gevallen tot onrechtvaardigheden heeft geleid". Zeven personen, onder wie enkele Joden, die uit Duitse concentratiekampen zijn teruggekeerd, waren abusievelijk van het kiesrecht uitgesloten. Bepaalde bui tenlandse bladen aldus de radio heb ben echter van een muis een olifant ge maakt. DE BRITS-AMERIKAANSE CONFERENTIE OVER DE RUHR. In bevoegde kringen te Herford in Duitsland wordt verklaard, dat de Brit se delegatie op de conferentie over de steenkool van de Ruhr te Washington zal voorstellen de prijs van die steenkool met 50 procent te verhogen. Als dit voorstel de steun van Amerika krijgt, wat men in Britse kringen stellig ver wacht. zullen 15 Europese landen er de nadelige invloed van ondervinden en wel het meest Frankrijk, de grootste impor teur van Ruhrkolen. DE ONTPLOFFING TE CADIZ. De burgemeester van Cadiz schat het aantal doden op 200 en dat der ge wonden op 500, FRISSE GERECHTEN VOOR WARME DAGEN. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad deelt ons het volgende mede: De spijzen, die op een koude winter dag weldadig aandoen, staan ons tegen, wanneer het kwik in de thermometer flink gestegen is. Dat geldt niet alleen voor warme, maar ook voor vetrijke ge rechten. Geen wonder. Het vet uit ons voedsel is de belangrijkste brandstof voor ons lichaam, ontwikkelt daarin warmte! En daaraan hebben we op warme dagen allerminst behoefte. Zure gerechten en dranken vallen daarentegen bij warmte zeef in- de smaak: denk aan bessensap, citroensap, yoghurt, karnemelk, tomaten en sla. Ook komkommer en meloen oefenen een verkoelende werking op 't lichaam uit. Wie daarmee op warme dagen rekening houdt, zal over trage eters niet te kla gen hebben. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Bonensla als volledig maal) 400 g, peulvruchten, 3/4 liter water, 2 kg gekookte aardappelen, komkom mer, 1 grote krop sla, mayonnaise, zout, aroma, bieslook, zo mogelijk 3, hard ge kookte eieren. De peulvruchten wassen, weken en met behulp van de hooiklst gaar laten worden. Ze daarna laten afkoelen. De aardappelen in blokjes snijden, evenals de komkommer. De sla wassen en snij den en goed laten uitlekken. Alles bij elkaar voegen en naar smaak mayon- maise, zout en aroma er bij doen, even als de fijn gesneden bieslook. Alles goed dooreen mengen en op het laatst de in, partjes gesneden eieren er aan toevoe gen. Vruchten-gruel. 80 g. gort, 8.5 dl. Water, 2 dl, bessen sap, 85 g, suiker, 350 g. aardbeien, zout. De gort wassen, weken en gaar koken, met wat zout in ongeveer één uur, op een klein vuur. Van het vuur af het bessensap, de suiker en de schoonge maakte, in stukjes gesneden vruchten toevoegen. Deze even mee verwarmen. Dit nagerecht zo koud mogelijk opdie nen. Yoghurt met aalbessen. 1 liter Yoghurt, 500 g. aalbessen, sui ker. De aalbessen rissen en wassen en ze, met wat suiker' bestrooid, enige tijd lat-Sn staan. Ze door de yoghurt roeren en naar smaak suiker toevoegen. Gerecht van aardappelen, slabonen en zure saus. Vz kg. aardappelen, 600 g. slabonen, liter wafltr, dl. azijn, 20 g. (4 eetle pels) bloem, zout, margarine, mosterd, peper. De slabonen schoonmaken, wassen en koken met de helft van het water met iets zout (15 min.) De aardappelen schillen, wassen en in vieren snijden en bij de bonen doen. Beide nog ongeveer 20 min. laten koken. Het vocht in een pannetje gieten en de rest van het wa ter en de azijn toevoegen. De vloeistof binden met de aangemengde bloem en een kleintje margarine, mosterd en pe per toevoegen. De saus met de bonen en de aardappelen vermengen Bij dit ge recht kan zeer goed gebakken bloed worst gegeven worden. BONKAARTEN HALEN Voor het afhalen van een schoenen bon zijn morgen aan de beurt degenen, wier stamkaart-cijfer eindigt op een 9, die in het bezit zijn van inlegvelbon nr. 612 en wier geslachtsnaam begint met de letters K, L of M. Voorts komen hiervoor in aanmerking de kinderen, geboren in Augustus 1932 t.m. 1945 en zij, die in deze maand 10 maanden worden, mits nog in het bezit van inleg vel bon nr. 604. Voor nieuwe bonkaarten, enz, zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tus sen 21,000 en 24,000 (overleggen de Tweede Distributiestamkaart en de titelstrook van de bonkaart 709, waar aan zich de inwissellngsbon bevindt.) BUURTVERENIGING „DE KOOI". Ruim 40 kinderen keerden bruin ge brand door de zon. opgetogen bij hun ouders terug, na een week doorgebracht te hebben op de Hoge Veluwe. Een prachtige geest heeft er de ge hele week geheerst onder de kinderen. De leider de heer Schreuder sprak een woord van dank tot al degenen die op enige wijze hebben bijgedragen om deze week te doen slagen en hij uitte de hoop, dat vele buurtgenoten zich zouden aansluiten cp dat ook hun kin deren het volgende jaar zouden kun nen genieten van bos en hei. PLANTSOENCONCERT. Na een vancantie van enkele weken, zal er wederom Plantsoenconcerten ge geven worden. Dit concert zal worden uitgevoerd door de Arbeidsmuziekver „Nieuw- Leven" dir. P. Baart en zal gehouden worden op Zaterdag 23 Aug. a.s. te 8 uur. Het programma luidt: 1. Neerlands Trouw- mars met tam boers Alb. Koppert; 2, Secret de Sphinx, ouverture G. Gadenne; 3. Ie Wals-Selectife arr. Alb. Meyns Wsn; 4. iTa-Legendc dei Manoir, ouver ture Dramatique Irine Delmos: 5. Picknick, mars S. P. v. Leeuwen. Pauze. 6 Levensvreugde, mars Anth. M. van Leest: 7. Klompendans uit de opera „Czar und Zimmerman" A. Lotring arr. Alp. Dreisen; 8. Fantasie sur l'Opéra Les Dragons de Dillars, de Maillart arr. J. Wufferweelijke. 9 Mondnacht auf der Alster, walse Pétras arr. Alp. Dreisen; 10. Vredes mars, Ant. M. de Leest. 40-JARIG JUBILEUM BIJ N.V. V.II. R. M. BEUTH EN ZONEN Van de heer Jac. Overturn. Heden was het veertig jaar geleden, dat de heer Jac. Overduin, thans meesterknecht, bij de N.V v.h. R. M. Beuth en Zonen, alhier, in dienst trad. Nadat de jubilaris per auto van zijn woning was gehaald, werd hij in de directiekamer ontvangen, waar hij op hartelijke wijze werd toegesproken dooi de directeur. Spreker memoreerde hoe de jubilaris bij de firma was1 gekomen, hoe hij de erschillende afdelingen had doorlopen en hoe hij tenslotte is opgeklommen tot de functie die hij thans in de Donzen Dekenfabriek bekleedt, tot welker bloei en bekendheid hij op voorbeeldige wijze had medegeholpen, niet alleen door zijn ijver en serieus werken, maar ook door zijn liefde voor het vak zelf Tijdens zijn dienstperiode heeft hij heel Wat werkstukken gemaakt, die met de beste buitenlandse fabrikaten konden wed ijveren. Namens de Maatschappij voor Nij verheid en Handel overhandigde de di recteur hem het vererend getuigschrift alsmede de gouden draagpennlng. Van de zijde der directie werd hem de gebruikelijke attentie onder couvert overhandigd. Nadat men nog enkele herinneringen had opgehaald, werd de jubilaris in de fabriek door het personeel gehuldigd. Hij werd toegesproken door de voorzit ter van het jubileumfonds, de heer Brittijn. Namens het personeel werd hem een blijvende herinnering overhan digd, alsmede een mooi bloemstuk. Ook aan de dochter van de heer Overduin, die hem vergezelde, werden zowel door de directie, als door het per soneel bloemen aangeboden. Nadat men nog enige tijd' gezellig bijeen was gebleven, werd de jubilaris gelegenheid gegeven de verdere dag te midden van de zijnen door te brengen, waar het hem ook niet aan belangstel- ling heeft ontbroken. VOOR WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7,30: Brandeburgs concert van Bach 7.45: woord voor de dag: 8.00. nieuws- 8.15: orgelspel; 8.30: Radio Symph. Ork. van Brussel; 9 00: ziekenbezoek; 9.30: lichte klanken 10.30: morgendienst o.l v. ds C. v. d. Weele- 11.00: vlooi en plano; 11.45: Hawaiian muziek; 12.00: stafmuzlek Am. sterdamse politie; 13.00: nieuws; 13.15: Scala Sextet. 14.00' Liesbeth Vel plano; 14.30: bont. allerlei- 15.30: Arnhems blaas_ kwartet, 16.00: voor postzegelverzame- laars- 16.15: knapenkoor: 16.45: voor de jeugd; 17 30: NVH- 17.35zangduo; 17.45: Metropole Orkest: 18.3C. Ned strijdkiv, 19.00 nieuws; 19.15: CNV-kwartler; 19.30: actueel geluid- 19.45; gram.muziek; 20.00 nieuws; 20.05: proloog; 20 i5; parelende klanken: 21.15 ,.De barmhartige Slma- viaan". 21.35: zang en planosoll; 21.50: orgelconcert G Stam te -Leeuwarden; 22.30: nieuws; 22.45 avond overdenking; 23.0024.00: lichte klanken. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00; nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7,30: ontbljtmuziek. 8 00 nieuws- 8.15: socla_ llStlsch lied; 8.18: lichte klanken; 8.50: voor de vrouw; 9 00' operetteprogramma; 9 30: waterstanden- 9.35 gram.muziek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. -J. Zuurdeeg; VARA 10 20 voor de vrouw; 10.35: moderne pianomuziek. 11.00: non stop: 12.00: accordeonorkest. 12.30: ka lender- 12.35: Joh. Jong. orgel; 13.00: nieuws; 13.15 voor het platteland; 13.20: Deens danserkest Peter Rasmussen. 13.50: Dorothy Lamour zingt; 14.00: voor de vrouw;" 14.15: kamerorkest- 15.00: voor de Jeugd. 15.35: musetteklanken: 15 45: zie kenbezoek. 16.15: voor de jeugd, 17.15: lichte instrumentale soil: 17.45: Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.20 ensemble Vincentlno- 18.45- rljksstudle- beurzsn. 19.00 Marguerite Gullbert- zingt; 19.15: het nieuws uit Indlë; VPRO 19.30 bijbellezing; VARA 20.00: nieuws: 19.05: d'nven van de dag; 20.15: Residentie orkest- 21.15hoorsnei .Meneer Samp son". 22.05: tango- en rumba-orlcst Ma. lando: 22.35: Reginald Foort. orgel; 22.45 medezeggenschap ln de bedrijven: 23.00: nieuws- 23.15: op vleuglen der muziek- 23,2524 00: Ray Venturs. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 19 Augustus. Vandaag heerste een vaste stemming, Bijna algemeen bestond enige vraag en daartegenover was vrijwel geen mate riaal beschikbaar. Het gevolg was, dat de hoofdkoersen van de oultuuraande- len merendeels een paar punten hoger waren. Ook Koninklijke waren met een hoofdkoers van 410 enige punten hoger dan gisteren, De scheepvaartpapieren waren goed prijshoudend, evenals de industriëlen, met uitzondering van Uni levers, die met een hoofdkoers van 290 een goede viertal punten lager waren, In het vrije verkeer bleef de stemming gunstig en bijna allerwege gingen de koersen nog iets naar boven. De cül- tuuraandelen konden zich zonder uit zondering nog iets verbeteren. Zo lie pen bijv. HVA bij een hoofdkoers van 223 naar boven tot 228. Deli Maat schappij, die oorspronkelijk iets lager waren en waarvan de hoofdkoers werd vastgesteld op 140 3/4, hij een vorige slotprijs van 143, stegen later in de middag tot 14411-De scheepvaartpapie ren konden zich gemakkelijk handha ven. Aandelen Rotterdamse Lloyd ver beterden zelfs bij een hoofdkoers van 163 tot 167. Koninklijke, waarvoor de hoofdkoers was vastgesteld op 310 wa rén bij het slot 411%. Ook de Industrie- aandelen, voor zover verhandeld, lieten nog kleine verbeteringen zien. De min der courante industriëlen waren prijs houdend, evenals de bankaandelen. De Amerikaanse markt was stil. De meeste soorten waren iets lager. De beleggings- markt was kalm. De Ned. staatspapie ren werden op zeer kleine voet verhan deld en waren nauwelijks prijshoudend. Bakkersstaking ontmoet effectieve tegenmaatregelen MARKTBERICHTEN Scheveningen, 19 Aug. Besommin gen: Seh 177 f.1100. IJmuidén, 19 Aug. Besommingen: RO 15 f. 12.430; 3 stoomtrawlers- teza men f.20.845; KW 227 f-2490; IJm.-276 f. 1550; IJm. 214 f. 1780. Binnen van de haringvisserij de KW 9 met 620 kantjes eigen vangst. ROELOFARENDSVEEN, 18 Aug. Groen_ tenvelllng. Augurken hjn f. 16,2517.25; fljnbaster 8. baster 4,50; grof f.3; stippel 1,25 per 25 kg, snijbonen O,60^2f35- prln. sebonen 2,7-5^-4.23; dubt», stambonen 1-60 2.40; pronkbonen 1.15 per 10 kg; krop sla 1,60—^7.90. andijvie 2,805,20- groene kool A5,20; roae <oo! 5.406,80; toma_ ten A 16—^20; B 1620. C 16; bonken 14. peen 1 6.90; peen 2 4,20: meloenen 16 tot 69; bloemkool 2 tot 27 BOSKOOP, 18 Aug. Rozen, gr.bloemig per bos- Butterfly 5090 ct.; Rosalanclia §5ao ct.; Florex 2530 ct.. Pechtold 35 tot 61 ct.: Hadley 40—90 ct.- Better Times 90150 ct.; Duisburg 5090 ct.; Brlarcllff 70 ct Edith Heler. 110—120 ct Vlerlanden 160200 ctt.- Babyrozen per bos: Juweeltjes 65—100 et. Else Poulsen 2429 ct.; Ingar Olsson 4066 ct.; Po- lyantharoèen 70 ct.; Sweetheart 60100 ct Triumph 3045 ct.- Ellen Poulsen 30 ct.; Wolfsglorle 3566 ct.; Diversen per bos: Tijgerlelies 65 ct.; Gladiolen 2430 ctLlatrix 2046 ct.- Vuurpijlen 1221 Hendrik 240470 ct.. idem Mevr le Coul- tre 230350 ct - Chrysanthen, gr. bloe mig 260320 ct.- Tros-Chrysanthen 39 51 ct.: Asters 13 ct.; Dahlia's ln soorten 1524 ct.: Zinla's 1518 ct.Ligustrum goudbont 8995 ct., Pyrethrum 16 ct.; Monbretia 8 ct KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 Aug. Groentenveillng. Bloemkool 1 f. 1126, id 2 f.25; waspeen 1 6.908.50; Idem 2 f. 4,104.30; sla 1 4,507,60. Idem 2 2,905,60- uien 1517; bospeen 815,50; stokbonen 43—^47; kroten 3,253,50. he- rebonen 4658; andijvie 57.80; groene kool 4—4.10: aardappelen, groten, 8,20 10,20- drielingen 56. ROTTERDAM 19 Aug .Veemarkt Totaal aangevoerd 2326 stuks, waarvan 200 paar den, 88 veulens, 550 vette koelen en os sen: 462 stuks gebruiksvee, 155 gras kalveren. 203 nuchtere kalveren. 254 schapen. 270 biggen. 147 bokken en gei_ ten. Prijzen per stuk; kalfkoelen le kw. 580. 2de kw. 450 3de kw. 300; melkkoeien 580, 450- 300- varekoeien 425. 350. 275: vaarzen 400 300 2CO; pinken 300. 200. 150- o-rasva]verer 120 90 60 biggen per week 25. 20 15 AGENDA DE BIOSCOPEN. Trianon „Tarzan in New-York (alle leeft.). Zat. en Zond. 2,30, 4.30. 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30 7 en 9,15 uur. Rcx „Mlllloenenbruld' (alle leeft.) Zat. en Zond. 2,15, 4,15, 7,15 en 9,15 uur; overige dagen 2,15. 7,15 en 9.15 uur. Casino .,D© wens dié waarheid werd" (alle 1.). Zat en Zond, 2,30 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2.30 en 9,15 u. Lklo „De klokkenluider /an de Notre Dame (14 Jaar). Zat. en Zond. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur: overige dagen 2,30. 7 en 9,15 uur. Luxor ..De voerman" (18 J.) Zond. 2,30. 4,45, 7 en 9,15 uur. overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Grccnway (Voorschoten) „The Ele - - - 7 en 9fi5 uur overige dagen phant Boy" (alle 1.) Zatt. 7 en 9,15 uur; 7 en 9 15 uur Zond. 2. te 8 uur. De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 16 Aug. 13 uur tot Zaterdag 23 Aug. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18 tel. 20523; de Doeza Apotheek. Doezastraat 31 tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotheek Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. Weinig hoop gevende toestand voor de stakers- Wethouder B, C. Franke te Amster dam heeft, hedenmorgen aan vertegen woordigers van de pers een overzicht ge geven van de situatie rondom de bak kersstaking Nadat aanvankelijk de bak kers de eerste klappen uitdeelden die niet onmiddellijk konden worden ge pareerd, vooral omdat de kruideniers weigerden medewerking te verlenen al dus wethouder Franke, worde inmid dels door het publiek zelf, door de be drijven en door de gemeentelijke en lan delijke overheid dusdanige maatregelen getroffen, dat het conflict momenteel weinig hoopgevend is uit het oogpunt van de stakers. Deze zouden hedenmid dag in Krasnapolski bijeenkomen om de toestand onder ogen te zien. Uit allerlei omstandigheden blijkt, dat het publiek vindingrijk genoeg is en de maatregelen effectief genoeg zijn om te voorkomen, dat er in enigerlei vorm van honger spra ke zou zijn. Op grond van de tot nu toe opgedane bevindingen meent het ge meentebestuur dat de toestad momen teel niet zo ernstig is, dat eerder dan Donderdagmorgen tot vordering van bakkersbedrijven zal behoeven worden overgegaan. ZUID-LIMBURGSE BAKKERSSTA KING GEËINDIGD. De Zuid-Limburgse bakkerij-commis sie deelde mede. niet te wensen, dat haar actie van invloed zou zijn op de pro ductie der mijnen aangezien er een te groot landsbelang' op het spel staat en zij de verantwoordelijkheid voor het schaden daarvoor ondragelijk acht- Er wordt derhalve volstaan met 1 dag (heden) proteststaking. Morgen gaan alle bedrijven weer aan het werk. De Zuid-Limburgse bakkerij-commissie blijft echter met kiem protesteren tegen de onredelijke beslissing van de minister in zake de broodprijs. HET ANTWERPSE VLIEGYELD. In een vergadering van de burgemees ters en gemeentesecretarissen van Groot- Antwerpen is vastgesteld, dat een lucht haven voor Antwerpen een volstrekte noodzakelijkheid is. De herstelwerkzaamheden te Deurne worden voortgezet. De luchtlijn Antwer pen—Londen zal waarschijnlijk nog' dit jaar worden geopepd. CHINESE ORGANISATIES VERLANGEN ORDE EN RUST. De Chinese organisaties op Sumatra's Oostkust hebben zich in een telegram gewend tot de Veiligheidsraad, tot de Chinese delegatie in dit college en tot Tsjang Kai Sjek, met het verzoek „om afdoende maatregelen te treffen om een eind te maken aan de afschuwelijke wreedheden, welke door de Indonesische troepen in koele bloede worden bedre ven tegen de Chinese burgers in Indo nesië' De Chinese organisaties verzoeken in het telegram eveneens dat de Veilig heidsraad aan de Nederlandse troepen het bevel zich-terug te trekken niet zal geven, voordat de orde volledig is her steld, aldus dit bericht van het A.FP. Nieuwe botsingen aan talrijke fronten. De agent van Politie le klasse J. H. Bos alhier is met ingang van heden benoemd tot brigadier van politie Meppel. Tot nog toe kenden de Ned. Spoor wegen stoom-, clectrische- en Diesel- clectriscbe tractie Thans is besloten de electrificatie uit te breiden tot alle lijnen, waarop de vervoersdicht- heid zo groot is, dat deze de kosten van electrificatie rechtvaardigt. En waar de electrificatie niet verant woord is door een te geringe bezet ting, zal worden overgegaan tot in voering van Diesel-eleclrische tractie. De uitvoering van deze plannen zal een periode van 5 tot 10 jaar vergen. De N.V, Werkspoor is op het ogen blik bezig een serie van 15-electrische locomotieven te bouwen, elk van 250 pk, waarvan de aflevering nog dit Jaar wordt verwacht. Ter vervanging van de thans 'gebruikte Amerikaanse legerlo- comotieven, die slechts dienen ter over brugging van het bestaande tekort aan tractiematerieel, wordt naar een Ne derlands type een Diesel-electrische lo comotief van i.900 tot 1200 pk. ontwur pen, die een snelheid van 100 tot 125 km. per uur zal kunnen ontwikkelen De behoefte aan rieclriscn materieel is buitengewoon groot, omdat niet al leen veel is vernield, maar de voort schrijdende electrificatie ter vervan ging van het gestolen en niet terug gekeerde stoommatericel nog meer ma terieel nodig maakt. Van bestaande tweewagentreinen zul len driewageririjtuigen worden gemaakt, waarvoor thans 13 tussenrijtuigen wor den gebouwd. Voorts worden gebouwd 29 twee- en 65 vierwagentreinen, alle gestroomlijnde treinstellen, terwijl plan nen bestaan om hieraan nog 41 twee- en 20 vierwagentreinen toe te voegen. Men hoopt in 1948 van dit materieel 14 vier- en 4 tweewagentreinen in dienst te kunnen stellen, alsniede de 13 tus senrij tuigen. Het overige materieel ver wacht men in de loop van 1949 in dienst te kunnen stellen, hoewel alles natuur lijk afhankelijk is van de aanvoer van de materialen. Hoewel dc N.S. zich hebben ontwik keld tot een overwegend reizigers- vervoersbedrijf, wordt met kracht ge streefd naar uitbreiding van het goe derenvervoer. De Duitse roof heeft vooral onder het goederenmaterieel een zeer ernstige ravage aangericht, die slechts met gro te Inspanning kan worden aangevuld. Hoewel de Nederlandse industrie al ruim 500 nieuwe goederenwagens heeft kunnen afleveren, is dit lang niet vol doende om het tekort op te heffen. Daarom zijn bij de Ned. industrie nog ongeveer 8800 wagens in bestelling, w.v. 4300 kolen- en 3800 groentewagens. Bovendien zijn 352 zelflossers in be stelling, die voor de spoorwegen zelf kunnen dienen voor onderhoud van de baan. Ook zijn in ons land 1080 gesloten en 800 open laadkisten besteld. GISTEREN 7 GESNEUVELDEN EN 17 GEWONDEN. Van officiële zijde te Batavia wordt gemeld; „Beschietingen en botsingen nemen in de grensgebieden hand over hand toe. Aan het Westelijk front van Batavia werd een patrouille op 10 KM. ten Noorden van Tangerang door ter roristen beschoten. Kwaadwilligen wer den verjaagd. In het gebied van Bui tenzorg opende een bende het vuur op een patrouille ten Westen van Leuwl- liang. Het vuur werd krachtig beant woord en na een gevecht werd de ben de met gevoelige verliezen teruggesla gen. Bezuiden Leuwlliang werd een Nederlandse truck met Nederlandse kerkgangers door een groep terroristen onverwachts onder vuur genomen Wij leden hierbij enige verliezen. In het ge bied rondom Banjoemas op Midden Java werden door ons enige hinderla gen gelegd tegen infiltrerende groepen in de grensgebieden. Ten Westen van Poerbolinggo en ten Oosten van Poer- woredjo kregen wij met enige benden contact. Deze werden verdreven. Ten Oosten en ten Noord-Oosten van Gom- bong werd een patrouille onder mitrail- leurvuur genomen. Het vuur werd be antwoord en de tegenstanders sloegen op de vlucht. In het gebied van Peka- longan kwam een patrouille onder mi- trailleurvuur. De tegenstanders werden met mortieren bestookt. Ten Oosten en ten Zuid-Westen van Salatiga werd bij de normale patrouillegang rondom on ze posten vqnuit verschillende kampongs geschoten. Hiertegen werd met kracht opgetreden. Een kennelijk naar voren gedrongen bende van de TRI werd met zware verliezen teruggedreven met achterlating van 7 gewonden, 6 terro risten werden gevangen genomen. In de sector van Ambarawa ontving een patrouille bezuiden Bedono krachtig geweer- en mitrailleurvuur. De betrok ken bende, ongeveer 100 man sterk werd verdreven. In de sector van Ma- lang op Oost-Java werden onze pa trouilles herhaaldelijk beschoten door rondzwervende kwaadwilligen, die hier bij gebruik maakten van automatische wapens. In de sector van Modjokerto werden onze posities by Dinomo be schoten, terwijl een patrouille bij Ban- Joelegi onder vuur werd genomen. Ten Zuiden van Djember werden 20 Chine zen bevrijd. Op Madoera werden onze patrouilles ten Noord-Oosten van Pa- mekassan herhaaldelijk met mitrail leurs en geweren beschoten. Op Noord- Sumatra bij Pematang Siantar zijn 600 Chinezen geëvacueerd en naar rusti ger streken overgebracht. Bij de zuiveringsacties werden bh Brastagi 3 Japannezen gedood en bh Bindjai werd een Indiër gevangen g%- nomen. In het gebied van Padang wer den ten Oosten van Indaroeng patrouil les beschoten. Ten Zuid-Oosten van Pa dang liep een patrouille op een mijn, waarna terroristen het vuur openden. Kwaadwilligen werden met verliezen hunnerzijds verdreven. Volgens de ingekomen berichten zyn onze verliezen op 18 Augustus: 7 gesneuvelden en 17 gewonden. TWEEDE KAMER VERGADERT A.S. DONDERDAG. De Tweede Kamer is bijeengeroepen voor een openbare vergadering op a.s. Donderdag 21 Augustus des voormiddags te elf uur, ter behandeling van een wets ontwerp tot goedkeuring van de op 7 Augustus 1947 te Washington tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling gesloten leningovereen komst. DE „NEW-YORK TIMES" OVER HET NED.-INDONESISCHE GESCHIL. De „New-York Times" van heden dringt er mt-t klem op aan, dat de Veiligheidsraad een uitgebreide interna tionale commissie zal benoemen voor bemiddeling in het Nederlands-Indone sische geschil. „Het is hoog tijd, dat iemand iets doet aan Indonesië, want geen van beide partijen heeft het vuren, gestaakt', aldus het blad. Wij geloven, dat het niet alleen de plicht van de V.N. is om een commissie voor arbitrage of bemiddeling in het conflict te benoe men, doch ook, dat zich nu daartoe een gelegenheid voordoet, welke niet ge mist mag worden. Het schijnt nutteloos te zijn om te hopen, dac goede betrek kingen of zelfs onderhandelingen weer hervat zullen worden, zonder deze In terventie van bulten af" Het blad besluif met te leggen, dat „de wereld vertrouwen heeft in de goede bedoelingen van de Nederlanders, even als wij daarin geloven. Maar na de laatste drie en een halve week zouden de Indonesiërs hiervan wel eens minder overtuigd kunnen zijn" illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllliiliiiiiniiiiiiiii De krant voor iedereen. jiiiiiiiiiiiiiiili

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3