Ook in Leiden bakkersstaking? Sympathie met stakers betuigd STADSNIEUWS Kerkelijk Leven Laatste Berichten Radi o-pr ogramma Leerzame wedstrijd voor U.V.S. Sportsplimtcrs Hedenmiddag vergadert het Actie Comité opnieuw Gistermiddag is in „Liberty" het actie comité, samengesteld uiit en met mede werking van de plaatselijke broorfabrie- ken en organisaties van broodbakkers patroons (met uitzondering van de coö peraties), bestaande uit negen leden, bijeengekomen om de houding van ge noemde bakkers ten aanzien van het elders in den lande uitgebroken en snel om zich heen grijpende broodconflict te bepalen, In deze bijeenkomst werd het volgende telegram aan het landelijk actiecomité in Den Haag opgesteld: i „Het Leidse actiecomité, Zondag in vergadering bijeen, kennnis genomen li ebbende van het besluit o.a. van de Amsterdamse bakkerij om met ingang van Maandag de bedrijven te sluiten, betuigt hiermede volle sympathie en be looft te zullen trachten deze actie daad werkelijk te ondersteunen". Het Leidse actiecomité heeft naar aanleiding van dit telegram hedenmor gen een toelichting aan de pers ver strekt, waaruit blfj'kt, dat ook dit plaat selijk comité, evenals elders in den lande meent, dat diverse overheidsbemoeiingen de broodbakkerij al sinds geruime tijd niet lonend maakt. De cent broodprijs- verhoging, die de Leidse bakkers sinds een tweetal weken moohten berekenen, is geen wezenlijke verbetering, aangezien door de meelprijsverhoging met f, 1,70 per 100 kg. de voor die bestaande onbe- moeiing zonder redelijk overleg dient een einde te worden gemaakt. Aangezien het comité de telegrafische sympathiebetuiging met de stakers slechts een zwakke steun acht, zouden hedenmiddag om vier uur in Liberty nieuwe ingrijpende sympathiebetuigin gen in overweging worden genomen, vredigende toestand ondanks deze prijs verhoging bleef voortbestaan. Verder is het comité van mening, dat deze prijs verhoging nimmer was bereikt zonder de lsndeUjke en Amsterdamse actie. De minister heeft zich niet gehouden aan de op 20 Juli jl. te Amsterdam gehou den afspraak, en zonder overleg met de bakkerij is de prijs van Amerikaanse bloem sindsdien met f. 8.50 per 100 kg. erhoogd Aan dergelijke overheidsbe- COLLECTE NIWIN. Tijdens de voetbalwedstrijden van het politie-tournooi zal door de Niwin een collecte worden gehouden voor sportar tikelen en Kerstgaven aan de soldaten in Indië. BONKAARTEN HALEN. Morgen (8^—113/4 en 14—16 uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 18 000 tot 21.000. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaart en de titelstrook van de bonkaart 709. waaraan zich de inwisselingsbon bevindt. Aan hen, wier geslachtsnaam begint met de letters E tot en met J en wier TD.-nummer eindigt met het cijfer 9 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich bon 612 bevindt, wordt morgen een schoenenbon naar keuze uitgereikt. Het distributiekantoor is voor deze uitreiking geopend van 8.30 tot 11.45 en van 14 tot 16 uur. PADVINDSTERS NAAR HET KAMP. Hedenochtend in alle vroegte is de Hinnaeusgroep van het Ned Padvind- stersgilde o.l.v. de pioniersters J. Molijn en M. v. d. Kemp en uitgeleide gedaan door vele ouders, van Staalwijk af naar een kampeerterrein in de omgeving van Lochem vertrokken. Tijdens de reis, die in een „Mostert- autocar" werd gemaakt, heerste er aan „boord" een vrolijke stemming. Kamp liedjes werden uit- volle borst gezongen. Dat padvindsters zich in alle omstan digheden voortreffelijk weten te schik ken, is ook op deze reis weer gebleken. Zo hadden enkele meisjes, die deze ochtend al vroeg uit de veren waren geweest in korte tijd tussen dekens en jassen een heerlijke slaapplaats gevon den. Reeds om 10,30 uur arriveerden de meisjes, na een voorspoedige tocht aan het kamp, waar al direct de voorberei dingen v/erden getroffen.voor een week van gezellig kampleven. VOGELENWIJK KAMPEERDE IN OMMEN. Zaterdag keerden de deelnemers van de tocht naar Ommen blakend van gezondheid weer terug in de Vogelen wijk. Zij hadden volop genoten van de natuur. De ongeveer 40 kinderen wer den bezig gehouden met wandelingen, zwemmen, voetballen enz. enz. Toen de auto om 4 uur weer de Voge lenwijk inreed was het een uitbundig gejoel. De kinderen vonden over het algemeen dat een week veel te kort was. Volgend jaat zal, gezidn deze er varing zeker een nog groter aantal deelnemen. Een woord van dank aan de leidsters en leiders die hun week va- cantie opgeofferd hebben om de kin deren een onvergetelijke week te be zorgen is zeker op zijn plaats. - Zaterdagmiddag is de 40-jarige schipper M. v. M. uit Leiden op de Kaag vermoedelijk in slaapgevallen en van zijn schuit in het water gevallen. Een vacrvntieganger met een zeilboot wist de man te redden en op zijn schip terug te brengen. Na aankomst van de schuit te Leiden werd de schipper door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis overgebracht. De 27 Jarige E. J. S.—G. uit de Ko ningstraat alhier heeft gisteren in de Molenstraat een fles chloorwater laten vallen. Zij werd met een hevig bloe dende wond aan de rechter enkel door de E.H.D naar het Academisch Zieken huis vervoerd. De in ons blad aangekondigde col lecte ten bate van de Leidse Buiten school te Katwijk heeft Zaterdag door buitengèwone omstandigheden geen doorgang gevonden De sinaasappelen zijn er! vfrfrissing voor UITGEDROOGD NEDERLAND. Per s.s. Cottica van de K.N.S.M., dat hedenochtend om acht uur in de Am sterdamse haven meerde, arriveerde een zending van 93 ton sinaasappelen en 2 1/2 ton citroenen uit Suriname, die bonvrij in de handel gebracht zullen worden. DE PRIJZEN VOOR RIJWIELVERHUUR. Het huren van een fiets mag niet meer kosten dan 30 cent per uur, f. 1.25 per dag en f. 6.per week. Tandems mogen ten hoogste het dubbele van deze bedragen opleveren. Voor kinder fietsen dat zijn fietsen met eenwiel- öiameter van minder dan 66 cm. zijn deze prijzen resp. f. 0.20. f.1.—en f.4 De vverhuurder is verplicht een beta lingsbewijs af te geven, waarop de ver- hu urtijd en .het verschuldigde bedrag zijn vermeld. BENOEMING VERTEGENWOOR DIGERS REPUBLIEK INDONESIA? Volgens Antara heeft een woordvoer der van de Republiek verklaard, dat het in de bedoeling ligt officiële vertegen woordigers van de Republiek te benoe men in de Unie van Voor-Indië, Pa kistan en in die bü de Arabische Liga aangesloten -en, welke de Republiek Indonesië reeds hebben erkend, zoals Egypte, de Libanon en Syrië. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM 18 Aug. De .stemming was vandaag ongcani- ïneerd. De cultuurfondsen waren alge n-een een paar punten lager, evenals Koninklijke. De scheepvaartpapieren onregelmatig, de industriaandelen prijs houdend en soms iets hoger, zoals bijv. Unilever, waarvoor de hoofdkoers werd vastgesteld op 294V£. Het jaarverslag van het Unilever concern heeft in brede kring dan ook een goede indruk ge wekt. In het vrije verkeer vertoonden de cultuurfondsen een kleine neiging tot verbetering en ten slotte werd op onge veer het hoogste punt van de dag ge handeld Aku was prijshoudend. De Amerikaanse markt was stil, doc-h iets hoger. De Nederl. staatspapieren waren nagenoeg onveranderd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Flora Jacoba. d van G van Tol en H. van der Gaag- Erny Marie, d. van A J. Nijhuis en E. Petiet, Willem Frederlk, z. van W. F. Most-ert en A J Zaalberg, Jan, z. van J. Remljnse en J A an Pijlen; Gerardus Cornells Johannes z, van A. M. Kennis en C J, van dei Zwaan; Gijsbert Jan, z. van M. de Jong en B Otten; Gerardus Willem z. van A. J. Caspers en G. van der Niet; Cornelils Gerardus Maria, z. van J G. Hoogenboom en J. C. van Leeuwen. OVERLEDEN. A. Cats man 39 Jaar, H. J. Meijer, wed, van W. van Steenbergen 83 Jaar; G J. Dorjee huisvr. van A J Jutte 59 jaar. GEHUWD. P. Visee Jm en J B A. v. d. Hoeven jd OEGSTGEEST Koninginnefeesten Voor het hit jaar te vieren Koninginnefeest heeft het bestuur van de Oranjevereniging liet volgende programma samengesteld: Zoals gewoonlijk, neemt de school jeugd een niet geringe plaats in tijdens de Oranjefeesten. Reeds op Zaterdag middag, 30 Augustus, wordt het feest door- de jeugd ingezet met diverse kin derspelen op het ASC-terrein, waar ook een estafetteloop zal worden ingescha keld. Naar verwacht wordt, zal op Zon dag 31 Augutus de gemeente in vlag gen tooi gestoken zijn Het.grote Oranjefeest zal op Maandag 1 September aanvangen met een kin aubade voor het Raadhuis des morgens te 10 uur. Als aantrekkelijke bijzonder heid zal dit jaar het Wilhelminaf>ark te aanschouwen zijn als één feestelijk marktterrein. Met het. bestuur van de Q,V. verwachten ook wij dat het feest, dat om 11 uur zal aanvangen, zeker zal slagen. Des middags om 3 uur is er ringrijden en een wedstrijd hindernisrijden op rij wielen vastgesteld en om 4 uur het tra ditionele ringrijden met versierde rijtui gen, waarvoor in de omgeving van hotel „Het Witte Huis" steeds een grote be langstelling bestaat. Het muziekgezelschap „Werkmans Wils kracht" zal van 3—6 uur een populair concert geven. Het avondprogramma vermeldt een feestelijk verlicht marktterrein, een openlucht-filmvertoning en een concert van „W. W-". De heer W. Lomeijer alhier slaag de te Den Haag voor de akte Nf' van het Nijverheidsonderwijs. VOORSCHOTEN. Noodwet ouderdomsvoorziening Formulieren voor een aanvraag om een uitkering krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening zijn van heden af verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Ned, Herv. Kerk Beroepen: te Ter- neuzen J. A Dankbaar te Maassluis- te Goénga (toez.) G Blonet te Harkema Opeinde. te Gameren J R. Cuperus te Doornspijk Aangenomen: uaar Streefkerk S Julius te Dries um. Bedankt voor Hardegarljp B. NIjholt te Eindhoven. Benoemd: tot hulppred te Tuil D. Lau werse, em -pred. te Arnhem. Geref. Kerken Eeroepen: te Marum W. Feenstra te HIJum. Beroepen: te Naaldwijk (vac.-JA. van Arkel) M Ros te Sleeuw!)*. Tweetal te Zaandam (vac.-M, Bouke- ma) J. F Colenbrander let Ommen J Nawyn te Avereeat. Bedankt: voor Ton Boer en voor Spijk O. BouwmaD te Nljverdal, Chr. Geref. Kerk Bedankt: voor Bussum N de Jong te Mlddelharnls. DE CHR. ONDERWIJZER EN DF PARTIJ VAN DE ARBEID. Ma alles wat daarover m °lgen kring ls geschreven en gesproken heeft het hoofdbestuur van de Ver. van Chr On derwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeescht gewesten de oudste en grootste organisatie op het terrein van bet Pro. Chr Onderwijs een commissie benoemd om hem van rapport te dienen over d° vraag of het lidmaatschap der vereniging verenigbaar is met dat van de Partij van de Arbeid. Uit eigen kring beeft hel hoofdbestuur in deze commissie benoemd óe hcren A. van Andol. te Utrecht voo-zitter. D P Bothof te 's-Gravenhage dir. van het bureau der ver., die teven* als secr der commissie fungeren zal, H J Hulszoon en D H. Lutmer. Voorts hebben in de commissie zitting genomen de heren orof dr. K. Dfjk te Amsterdam, voor de Schoolraad voor de Scholen met de Bij bel; ds. M. van Grieken, em.-nred. te Arnhem, voor de Ver v^or Chr, Nat. Schoolonderwijs; mr G Th Donner *- Schevenincen vooi he+ Geref .School verband; prof dr G C van Nlf*"-ik Amsterdam, voor Ver -oor i"hr Volks onderwijs: T C. Bos te Dtr^^ht voor r*' Unie van Chr Onderwijzers en F. v d Tot te Rotterdam, voor de Ver. tot be vordering van de belangen van het Chr. Mulo. Bon voor 100 gram vlees extra Als gevolg van de langdurige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee. De laatste weken is er dan ook een toe nemend aanbod van slachtvee waar te nemen. Aangezien dit vee eigenlijk zou moeten dienen voor de vleesvoorziening in de wintermaanden wordt zoveel mo gelijk vlees ingevoerd. De vries- en opslagcapaciteit is ech ter niet voldoende om het. gehele aan bod te verwerken. Daarom is besloten deze week aan personen van de leeftijds groepen van 5 jaar en ouder een extra rantsoen van 100 gram vlees toe te lij zen In verband hiermede maakt het CDK bekend, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger van 19 t/m 30 Augus tus a.s. op bon K03 vlees 100 gram vlees verkrijgbaar is Handhaving Rijkseenheid wil afrekenen met de Republiek. DUIDELIJKE UITSPRAAK ^AN DE KAMER OF KAMERONTBINDING GEVRAAGD. Zaterdag vond te Utrecht in het Jaar beursgebouw een druk bezocht congres plaats van het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid. De voorzitter prof. mr G. S. Ger- brandy gaf een samenvatting van de ontwikkeling der Indische kwestie in de laatste tijd en betoogde, dat zolang de huidige figuren blijven de gedachte aan de Republiek met, wijziging van decor doorwerkt, in elke handeling Bij de uitvoering van de politionele actie aldus spreker is dit duidelijk gebleken, want inplaats van het kwaad in de wortel aan te tasten werd de zo genaamde Republiek ,zorgyuldg ontzien, om ten slotte zelfs de actie stop te zet ten. Dit geschiedde ogenschijnlijk als een gevolg van een oproep van de Veilig heidsraad. maar was in feite reeds voor uit. bepaald als gevolg van de eis van de Partij van de Arbeid. Ook bij de vergadering in de Veilig heidsraad blijkt dezelfde houding. Spreker verklaart, dat er maar één op lossing is. die de dreigende rampen nationaal en internationaal kan af wenden, en dat is afrekenen met de Republiek. Spreker vroeg ten slotte aan de ver gadering zich over dit punt te willen uitspreken. Op voorstel van prof. Gerbrandy werd met instemming van alle aanwezigen een telegram aan H.M. de Koningin gezonden. Ten slotte werd aan het landelijk co mité verzocht met kracht aan te drin gen op een terstond bijeenkome>i van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal. opdat de volksvertegenwoordi ging zich duidelijk over al of niet voortzetten der actie kan uitspreken. Mocht het besluit der Kamer weder om halfslachtig zjjn, dan dient een actie te worden ingezet voor Kamer ontbinding. omdat de vergadering van oordeel is, dat alsdan zou blijken dat de Kamers niet in overeenstemming zijn met de overvolle meerderheid des volks. DE BAKKERSSTAKING. Het A.N.P. verneemt uit Enschedé dat de beide aldaar gevestigde bakkers bedrijven „Verbruikscoöperatie Ensche dé" en de R.K. coöperatie „De Voor hoede" hedenmorgen hebben besloten om andere middelen en wegen dan een staking te beramen om het bestaande conflict op te lossen, zodat zij heden middag om 12 uur de broodproductie hebben hervat. Deze beide bedrijven behoorden derhalve blijkbaar tot de heel enkele coöperaties in den lande, die óók in staking zijn gegaan. De han delskamer te Rotterdam deelde mede, dat de coöperatie over het algemeen buiten deze stakingsactie blijven, hoe wel zij met het doel sympathiseren. IMMIGRANTEN VAN DE „EXODUS 1947" IN HONGERSTAKING. De illegale Joodse immigranten van de „Exodus 1947", die zich nog steeds op drie Britse schepen ter hoogte vim Port de Bouc bevinden, hebben beslo ten in hongerstaking te gaan. PRINS BERNHARD HULDIGDE PATER BLEYS. ZK.H. Prins Bernhard onthulde Za terdagmiddag te Gorinchem een monu ment voor pater Bleys, in de illegaliteit bekend als pater Lodewijk, die twee jaar geleden bij een auto-ongeluk op dezelfde plaats het leven verloor Mej. Geldcns vertegenwoordigde H.M. de Koningin Na de onthulling legde Prins Bernhard een krans aan de voet van het monument. Ten slotte voerden vele sprekers het woord. VOOR DINSDAG 19 AUG. Hilversum I 301 M.) KRO 700 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7,45: Wanda Landowska, clavecimbel; 8.00: nieuws. 8.16: opgewekte muziek; 9.00; lichtbaken; 9 30: oude muziek;; 10.00: voor de kleuters; 10.15: vrolijke pianokanken; 10.40: voordracht; 10.50: werken van Vivaldi en Bach; 11 30: als de ziele luisterd; 11.40: gramofoonmu- ziek; 12.00: Angelus; 12 03: W. Francois, orgel; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: orkest zonder naam: 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws: 13.15: over boeken: 13.20: orkest zonder naam; 13 50: omroepkamerorkest; 14 30: voor de vrouw: 15.00: kamermu ziek: 15.30: Hongaarse muziek; 16.00: Zonnebloem; 16.30: elck wat wils; 17.45: Rijk Overzee; 18 00: Cnntus Popularum; 18.20; sportpraatje; 18.30: Ned. Strijdkr 19.00: nieuws; 19.15: Katk nieuws; 19.20: accordeonharmonie Apollo; 19.45: NlWin- klanken: 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws: 20.05: actualiteiten 20 12: de gewone man: 20.20: Radio Philh. Ork.: 22.10: avondgebed en liturgische kalen der; 22.23: do Van Rooyens; 22 30: nieuws 22 4524.00: gramofoonmuzlek. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00 nieuws; 715: ochtendgymnastiek; 7.30: aubade; 8,.00: nieuws; 8.15: morgen klanken; 8.45: Schubertconcert; 9.15: morgenwijding door ds. J. v Kuiken; 9.30 waterstanden: 9.35: arbelwdsvltamlnen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: Yehudi Me- nuhin: 10.50: voor de kleuters; 11 00; lezing over droomsymboliek; 11.30: gra mofoonmuzlek: 12.00: Lyra Trio; 12.30: weerbericht; 12 32: ons platteland: 12.42: ojkest André Kostelanetz; 13 00: nieuws; Ï3.15: les gars de Paris: 13 45: sopraan en bariton; 14.00: met naald en schaar: 14.20: gramofoonmuz.; 14.50: zomermati- né; 16 40: voor de vacantle; 17.00: Frans programma; 17.30: Skymasters; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erlch plano; 18.30: tezlng over de duinen; 19.00: Bernard Person; 19.10: Sir Hamilton Harty: 19 30: 'looi en piano; 20.00: nieuws. 20.G5: ioodwet ouderdomsvoorziening; 20.15: /audevllle Strijkorkest; 20 45: Argentijns programma; 21.15: vetzoekprogramma; 22.15: buitenlands overzicht door IL Ch. G, J v. d. Mandere: 22.30- sopraan en plano: 23.00: nieuws; 23.1524.00;: Sweet and swing in Amerika. Onhoudbare toestanden Voortdurende terreur van Republikeinse benden GISTEREN 13 DODEN. Yan officiële zjjde te Batavia wordt gemeld, dat Republikeinse troepen zich nog steeds niet aan de order tot "«ta king der vijandelijkheden houden. Men kan duidelijk waarnemen, dat de TNI haar posities vooruitschuift en ue bevolking in de randgebieden dwingt tot een non-coöperatieve houding. Op Madoera deden talrijke Republi keinse groepen v.n. sabillilahs, in de nacht van 15 op 16 Augustus een wel beraamde aanval op Pamekassan. waar bij tot in de stad werd gevochten. Met enge verliezen onzerzijds werden de in dringers verdreven. Ten Z.-W. van Ambarawa werd een Ned. patrouille door een bende, bestaan de uit ongeveer 50 man. aangevallen en met verliezen uit elkaar geslagen. In het Pekalonganse werden tot op he den totaal circa 2000 Chinese burters bevrijd. Onze verliezen op 17 Augustus zijn 13 doden en 22 gewonden. Een aanvullend actie-communiqué meldt dat op de Karohoogvlakte op Noord-Sumatra van Brastagi lot Por- sea de bevolking in toenemende ai." te te lijden heeft onder do terreui- en In timidatie van de „Harimau Liar", wel ke een strijdorganisatie van de Lask- jar Rajat is. Vooral in de streek van Porsea en Loemmandjoeloe zwerven vele van deze benden, die op grote schaal requireren, en stelen wat van hun gading <s Te Siantar dreef de „Harimau Liar" in de kampong Marihat. de bevolking uit, de huizen. De kampong werd vervolgens geplunderd en in brand gestoken. Ver volgens plunderde lezelf groep het emplacement van de rubberfabriek Ma rihat. die in brand gestoken werd: De zelfde groep plunderde ook de woningen van 400 Chinezen in Pagas Djawa en stak deze in brand. Hetzelfde gebeurde met de theefabriek.- Uit Marihat en Pagadjawa zijn 1000 Chninese vluchtelingen aangekomen. Kruideniers solidair met stakende bakkers? Het ziet er niet naar uit, dat de kruideniers in de hoofdstad veel be langstelling zullen tonen voor de mo gelijkheid op voorschot-toewijzingen van de distributiedienst inlands bloem in te slaan, dat afgeleverd mag worden aan het publiek tegen inwisseling van broodbonnen. Enerzijds lopen zij daar bij het risico met overtollige hoeveel heden bloem te blijven zitten, wanneer de bakkersstaking spoedig tot een ein de mocht komen, anderzijds is een vrij algemene sympathie met de stakende bakkers waar te nemen. Dit wordt, nog bèvestigd door een beslissing, die het werkcomité' van het landelijk actie comité der kruideniers, dat zelf een actie voert ter verhoging der winstmarge voor de kruideniers, hedenmorgen in Amsterdam heeft ge nomen om de kruideniers aan te raden „op geen enkele wijze mede te werken aan door de minister uitgevaardigde of nog uit te vaardigen maatregelen om de actie der bakkers te breken". Met name wordt dan de verkoop van bloem aan het publiek ontraden. Dit advies wordt de kruideniers thans per circulaire, waarin het werkcomité voorts verklaart te sympathiseren met de sta king der bakkers, toegestuurd. Geheel in overeenstemming daar mede is ,,de stand op het distributie kantoor" in de hoofdstad, waar zich hedenmorgen nauwelijks 10 procent der kleinere kruideniers vervoegd heeft voor het in ontvangst nemen der voor schot-toewijzingen. Resumerend staat dus wel vast, dat het publiek het gebrek aan brood niet door inkoop van bloem zal kunnen op vangen. PROTEST VAN AMSTERDAMS BURGEMEESTER. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn J. d'Ailly, die er thans bijna een maand geleden als bemiddelaar tussen het actie-comité der bakkers en de regering in slaagde de ook toen reeds dreigende bakkersstaking te voorkomen, heeft zich hedenmiddag, met veront waardiging uitgelaten over een besluit van het werkcomité van het Landelijk actie-comité der kruideniers, om geen bloem op broodbonnen te verkopen. Hü doet een dringend beroep op de kruideniers het publiek, dat toch reeds het zwaarst door de staking der bakkers wordt gedupeerd, zoveel mo gelijk met het verstrekken van bloem ter wille te zijn en dus gebruik te maken van de gelegenheid voorschot toewijzingen bij de distributiedienst te halen. „BLOED-EN-IJZER" REDE VAN SOEDIRMAN. Wjj staan of vallen met ons land. De republikeinse „opperbevelhebber", luitenant-generaal Soedirman. hield gisteren een „bloed-en-ijzer" redevoe ring tot het volk van Indonesië. Soedirman zeide. dat rhet voor het land beter was om eèn zee van vlam men te worden dan opnieuw een „kolo nie" te worden. Hij wekte zijn luisteraars op „ver saagt niet of weifel niet tegenovoer een viiand die moderne oorlogsuitrusting be zit. Zolang er vrijheid in onze harten leeft, zaj de vijand nooit in staat zijn om ons te onderdrukken, zelfs niet met <-io ,-p^Hpmste en meest complete instru menten van oorlogvoering. Het wordt thans duidelijk dat „de. overwinningen die wij op verscheidene plaatsen be haald hebben", niet het gevolg zijn van het gebruik van modern oorlogsmate riaal, doch het gevolg van ons grote -^•vHasme rees; pv> i<va;iteit jegens God en vaderland. Wij staan of vallen te zamen met ons land", zo eindigde Soedirman. Xerxes doceerde Van Wijk's Sportpark geopend Ontwaakt uit een wel zéér kort zo- merdutje, heeft UVS Zaterdag op het fonkelnieuwe terrein van Van Wijk's Sportvereniging een nuttige ontmoeting tegen Xerxes gespeeld, waarmede zjj haar kleine serie oefenwedstrijden ter voorbereiding van dc competitie is begonnen. Het zal niemand verwonderen, dat onze stadgenoten hebben verloren, zelfs de uitslag: 04, doet niet zo zonderling aan, want Xerxes heeft een ploeg, die er zijn mag. Wèl is het jammer, dat in deze wedstrijd weer zo glashelder naar voren kwam, dat het vraagstuk, waar mede UVS in de vorige competitie nogal sukkelde, het „Schot in de Voorhoede", nog steeds niet is opgelost. Nu heeft Van Well, de voormalige doelman, die op de middenvoorplaats geprobeerd wordt .wel iets in beide benen, dat (heel in de verte) op een kanonskogel lijkt, maar hij zal veel meer aandacht aan zuiverheid en richting moeten besteden, wil hij o.i. een verdienstelijk opvolger van Hiensch worden. Ook aan zijn veld spel mankeert het een en ander, maar het kan nog komen! De twee overige debutanten, linkshalf Koolhaas en linksback Onderwater, voldeden beter. Gelukkig heeft UVS tijdens de wed strijd geen seconde gespeeld met de houding van „we verliezen toch", neen, er heerste Zaterdag (in die brandende hitte nog wel) een grote vechtlust, de ware mentaliteit, om straks in de com petitie iets te bereiken! SCHEEPSBERICHTEN. Aardilk, wordt 17/8 van Antwerpen te Rotterdam verwacht; Allcald. Rotterdam —New Orleans. 15/8 van 32T1" Nrd en 57'29" W Bllldendtlk, 16/8 van Rotter dam naar Philadelphia; Congostroom. 15/8 van Kotonau te Lagos; Delft. Am sterdamValparaiso, pass. 16/8 Kaap Vlllano: Gaasterkerk. 16/8 van Suez naar Karachi; Hermes 15/8 van Rlo de Ja neiro te Bahia voor Anker. Katwijk. 12/8 van Rahe naar Rotterdam; Kedoe, Rot terdamHulva, pass. 16/8 Ouessant: Kei- bergen, La GouletteIJmulden. pass. 16/8 Kaap de Fer (Middel, zee): Mij drecht, GlasgowTexas City. 15/8 op 230 mill West van Flores; Stad Maassluis, wordt 19/8 van Montreal te IJmulden verw.: Zeeland S S.M.. 15/8 van Rotter dam naar Huelva. H.Afrika lilnen Bosohfontein. 15/8 te Antwerpen: Nljkerk. 15/8 van Ant werpen naar Kaapstad; Larenberg, 16/8 van Port Elisabeth naar Durban. Opening Sportpark Lisse ADO EN VSV SPELEN GELIJK. Onder flinke belangstellng werd Za terdag het nieuwe sportterrein te Lisse, voor zover dit het voetbalveld betreft, in gebruik genomen. Na het officiële gedeelte werd begonnen met de plaat selijke ontmoeting Lisser Boys ILisse I, die eindigde in een gelijk spel (22). Bij het aanbreken van de rust was de stand 20 ln het voordeel van Lisse. In hun sterkste opstelling speelden ADO en VSV een ere-wedstrijd, waarin de Velsenaren aanvankelijk een 41 voorsprong konden nemen, die door ADO tot 44 werd ngelopen, met welke stand het einde kwam. Ruststand was 3—1. DOCOS-supportersbeker voor LDWS De finale om de DOCOS-supporters beker tussen LDWS en LFC is geëin digd in 3—1 overwinning voor LDWS. Helaas verscheen LFC met een zwak kere combinatie dan gewoonlijk en had de ontmoeting een nogal eentonig ver loop. Het was ook zo warm! plubdag- Lugdununi-Cromvllctjeugtl De uitslagen der gisteren gespeelde wedstrijden tussen de Lugdunum en. de Cromvlietjeugd lulden: Lugd Junioren A-Cromvllet A 150(1) Lugd. Junioren BCronrdilet B 10-0. Lugd. adsp. ACromvllet Adsp A 4-0. Lugd. Adsp B—Cromvllet Adsp. B 1-0, De Hagenaars slaagden er dus niet ln, ook maar één doelpunt te scoren, zodat Lugdunum op de eerste plaats eindigde met 8 punten en een fraaie beker, die voor deze wedstrijden beschikbaar was gesteld, ln ontvangst mocht nemen. 1 Quick BoysFeyenoord Comb. 31 Ondanks de hoge temperatuur was er Zaterdagavond grote belangstelling voor bovengenoemde ontmoeting. De Rotter dammers kwamen met een vrij sterk elftal uit en over het algemeen werd er goed gespeeld. Het opvallende van de elftallen in de hogere klassen is o.a. dat het spél dikwijls vóór doel zo kort gehouden wordt. Men moet in uitste kende schietpositie zijn voor een schot gelost wordt! Ook nu weer. De Rotter dammers hebben zeker zo veel scoring- kansen gehad als Q. Boys, maar steeds ontbrak het alles beslissende schot. En dat besliste ook nu weer deze wedstrijd. Bij de thuisclub werd er wel geschoten en het mocht dan wel eens onoordeel kundig gebeuren, maar uiteindelijk was de overwinning, juist door het meer dere schieten, voor de thuisclub ver diend, want het veldspel was van beide elftallen vrijwel gelijk. Al vrij gauw na het begin ontsnapte v. d. Oever aan zijn bewaking en met een flitsend schot was het 10. Zuydenduin kogelde 10 min, hierna uit een voorzet van rechts no. twee in het net. Het R.damse doel onderging even een ware kanonade, maar met kunst en vliegwerk kon de keeper z'n doel verder schoonhouden. De Rotterdammers hadden herhaaldé' malen goede aanvallen opgezet, maar zoals gezegd, het spel werd te kort gè- houden. Na de rust bleef dit zo. Feye noord was zelfs het meest in de aan val, en na verloop van een half uur kon zij een alleszins verdiend tegenpunt scoren. 21. Even leek het er op, dat de Rotter dammers gelijk zouden maken, maar toen v. d. Oever met een harde schui ver de stand op 31 had gebracht, was de wedstrijd voor Feyenoord verloren. LFC—CROMVLIET. Jubilarissen wonnen met 50. LFC speelde ter .gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een wedstrijd tegen Cromvllet uit Den Haag, die hoopvolle perspectieven opent voor het komende seizoen. De Leidse voorhoede, met Koet als uitblinker deed voortreffelijk werk. Voor. rust scoorden Bijl en Koet, ter wijl na de hervatting Koet nogmaals drie doelpunten voor zijn rekening nam, zodat de eindstand 50 voor LFC werd. Roodenburg zette eveneens het nieu we seizoen hoopvol in door in Noord- wijkerhout met 72 van WSB te win nen. Ruststand was 41. CRICKET. NED, CRICKETBOND. Uitslagen van gisteren. Eerste klasse: SpartaQuick, gew. door Sparta met 6 runs (Sparta 105, Quick 99) HBS—VW, gew. door HBS met 34 runs (HBS 94, WV 60, HBS scoorde in de 2e innings nog 74 voor 3, waarna VW de strijd gewonnen gaf). Tweede klasse A: Ajax—Kampong, gew. door Kampong op de 2e innings (eerste innings Ajax 119. J. Langhout 43. H. Vreeken _2, Mr. Versteeg 16, Wenting 27. Bowlingcijfers A. de Waard 2 v. 40, H. v. d. Bijl 2 v. 35, mr. Wagen voort 1 v. 22, G. Ufkes 4 v. 14 en Ver- Nederland - Oranje, 16/8 te Southamp ton; TalLsse, 15/8 passeert Kaap Qular- dafui; Zijpenberg. 15/8 te Cassablanca; Rossum. 15/8 passeert Bornholm op weg naar Amsterdam. K.N S.M. Theseus. 14/8 van Paler mo naar Oran; Svolder. 15/8 te Amster dam; Theo Duce. 15/8 van Amsterdam naar Odense; Bonaire. 16/8 van Amster dam naar Antwerpen; Orpheus, 16/8 to Rotterdam: Omen. 15/8 te IJmulden. Uiteraard kunnen wij over de wed strijd kort zijn. Pas na een half uur de monstreerde zich een duidelijk Xerxes- overwicht. Wilkes vuurde de eerste tref fer, een gemeen schuivertje net onder de vallende De Wolf door. Het tempo zakte iets en nog twee maal werd Breyer vóór rust gepasseerd, Na de hervatting van hetzelfde laken een pak: Xerxes technisch een volle klasse sterker. UVS stug en kranig partij gevend. Nog eenmaal hebben de Rotterdammers in die periode gedoel punt. Het spel va.n Wilkes moet voor hen, die hem nog nimmer aan het werk zagen (dat zullen er overigens weinig zijn!) een enorme attractie gevormd, hebben. Het was deze middag meer een voetbaldemonstratie dan een nuttige, productieve partij voetbal. Verhoogt was de beste Leidenaar, Tony Kantebeen absoluut de zwakste. HET OFFICIËLE GEDEELTE. Met een kort, maar krachtig speechje droeg de heer J. G. J. Verhey van Wijk het Sportpark over aan de praeses van VWS, de heer J. H. Jacques, waarna de heer H. H. Tieleman namens de firma Tieleman en Dros een fraai bloemstuk aanbood en de hoop uitsprak, dat de voetbalploegen van beide bedrijven el kaar op dit terrein nog dikwijls zouden ontmoeten (hetgeen de heer Verhey van Wijk de opmerking ontlokte, dat de de- kenfabriek zeker zou worden „inge maakt" door mensen als die van Tie leman, voor wie het inmaken dagelijks werk is!). Onder de vele genodigden be vonden zich de wethouders Van Schalk en Jongeleen, Onmiddellijk na deze plechtigheid speelde Va.n Wijk haar openingswed strijd tegen T. en D. Het was knap warmpjes, desondanks zat er vaart in de partij. De trotse thuisclub doelpuntte na rust twee maal, de laatste keer ech ter in eigen doel, zodat de uitslag 11' werd, waarmede beide partijen tevreden zullen zijn. COMPETITIE-INDELING DISTRICT II. UVS in de 2c klasse A. Hieronder volgt de competitie-in deling der tweede klassers in dis trict II: 2e klasse A: UVS, Quick. BMT, HVV. CW, Overmaas VFC, ODS RCH SW. Unitas. 2e klasse B: VUC, Scheveningen. Vios. Velsen, Kennemers. Fortuna, Emma, Sliedrecht. DCV, Coal en Gouda. Wéér behaalde de Nederlandse motorrenner Van Rijswijk overwinnin gen in België. Gisteren won hij te Ge- dinne in de 350 c.c. en in de 500 c.c. klasse. Quy Hanover (rijder M. Vergaay) won de heat-draverij om de grote prijs van Hilversum. De Velser zwemvereniging orga niseerde Zaterdag en Zondag het jaar lijkse 6-kringen tournooi waterpolo, dat ditmaal door Den Haag gewonnen werd. Braspenning won in 3 uur 23 min. de Ronde van Bergen op Zoom (125 K.M.). Wereldkampioen Middelkamp moest wegens bandenpech de strijd staken. De wegraces te Tubbergen zijn, wat de publieke belangstelling betreft, nog een groot succes geworden. Tien duizenden bezoekers zagen deze wed strijden, waar door de grote cracks wegens een meningsverschil met de organisatoren, echter niet werd deel genomen. Op 14 September a.s. zal te Hil versum een jeugd-athletiekwedstrijd worden' gehouden tussen Nederland en België. Met 91 tegen 77 punten won Frankrijk gisteren te Praag de atle tiekontmoeting tegen Tsjecho-Slowakije. De Interzone-finale Davis Cup is met 41 door Australië van Tsjecho- SlowakUe gewonnen. Evenals verleden jaar komen nu Australië en Amerika in de challenge-round, die ditmaal van 30 Augustus t.m. 1 September a.s. op Forest Hills (V.S.) gehouden wordt. De 19-jarige wieleramateur Wim Post won Zaterdag in 2 uur 45 min. de ronde van Halfweg (100 K.M.). Tijdens de laatste zitting van het congres v. d. Internationale Biljartbond we^d een Frans voorstel aangenomen tot het instellen van een persoonlijk wereldkampioenschap Pentathlon, om vattende de speelsoorten VA, 45/2, libre, bandstoten en fantaisie classique. Dit wereldkampioenschap zal gespeeld wor den volgens 't davis-cnp systeem, dus na iedere wedstrijd valt een der landen af. Ieder land mag slechts met 1 deel nemer inschrijven. Voorts werd op deze zitting het Europees kampioenschap 45/1 voor 1948 toegewezen aan Neder land, te houden van 26 t.m. 29 Febr. 1948. De heer Th. Verhoeff, lid van de Alphense Wandelsportver., heeft met succes deel genomen aan de 84 K M. lange tocht, van de Rotterdamse Wan delsportvereniging, die bedoeld was als een trainingsmars voor de binnenkort te houden tocht Brussel-Rotterdam over 150 KM. Met veel moeite behaalden de Flamingo's (op tournooi door Engeland) gisteren een draw tegen Sutton CC. De Nederlanders behaalden een totaal van 188, waarvan Visser de enige behoor lijke score (37) boekte, Sutton bereikte niet meer dan 182 voor 7, zodat de strijd gelijk eindigde. beek 1 v. 1. Kampong le innings 77, Eikelenboom 19 en Ukes 15. Bowling cijfers Wenting 7 voor 24, H. Vreeken 1 voor 27. Kampong 2e innings gesl. op 127 voor 2. A. Verbeek 69. Ufkes 26. bowlingcijfers C. Wenting 0 voor 33, H. Vreeken 0 voor 33, mr. Versteeg 0 voor 21, C. v. Goor 1 voor 22 Ajax 2e innings 55, W. Langhout 20, mr. Versteeg 10, bowlingcijfers A. de Waart 2 voor 16, v. d. Bijl 2 voor 31. Ufkes 4 voor 6, Verbeek 1 voor o. R. en W. II—LCC, gew. door R. en W. met 179 runs op eerste innings (R. en W. 245, Peereboom 29, Van Eek 22, Freni 51, Jhr, Elias 101, Kruik 10. Bowlingcijfers A„ v. Es 4 voor 96, F. van Es 2 voor 53, Hopp 1 voor 34. LCC 66, A. v. Es 20, Hopp 18. 2e klasse B: UWSCHC, gew. door SCHC met 131 runs, UW 18, SCHO 149. Hercules—Cric, gew. door Crlc met 53 runs (Here. 35, Cric 88).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3