DE MEESTER-VLIEGER De geboorte van twee nieuwe landen Een man als jij Kerkelijk Leven Radio-programma Het Leidseli Dagblad Officiële publicaties Gromyko weer eens in de contramine. INZAKE DE BALKAN. de voortzetting der discussie over de Griekse grensincidenten in de Vei ligheidsraad heeft Gromyko (SU) stel ling genomen tegen de conclusie der Verenigde Staten omtrent déze inciden ten. De VS stellen Albanië. Bulgarije en Joego-Slavlë aansprakelijk en verzoeken de Veiligheidsraad de incidenten als een bedreiging van de vrede op te vatten, Gromyko daarentegen stelde de Griek se regering aansprakelijk en was de mening toegedaan, dat de Veiligheids raad eisen aan de Griekse regering moet stellen. ,,De grensincidenten" aldus Gro myko. ..worden veroorzaakt door de he vige strijd tussen enerzijds de democra tische krachten en anderzijds de anti democratische krachten, die om de hui dige Griekse regering gegroepeerd zijn", Gromyko wees ook de resoluties van Co lumbia en Australië af. die volgens hem even verwerpelijk waren. Op de verkla ring vap de VS dat zij eventueel (bij toepassing van het veto-recht door de Sovjet-Unie) de zaak voor de algemene vergadering der VN zouden brengen, ging Gromyko niet in. Slechts zinspeel de liij op „lilet ter zake doende dreige menten" van de VS. Op ironische toon vroeg Gromyko. waarom de Verenigde Staten zich thans wilden beroepen op hoofdstuk zeven van het Handvest („be dreiging van de vrede"), terwijl zij twee weken geleden hoofdstuk zes („vreed zame regeling") voldoende achtten. Hij achtte Johnson's jongste rede vol „fri vole t£^al" welke slechts geëvenaard werd door die van de Griekse minister van buitenlandse zaken. Tsaldaris. die naar Gromyko's opinie meer weg heeft van een „handelsreiziger uit, de provin cie" dan van een minister van buiten landse zaken. SCHUMACHER TEGEN DE SOVJETPOLITIEK. Kurt Schumacher, voorzitter van de soc.-democratische partij dn Duitsland, 'heefit in ©en door tienduizend man bij gewoonde meeting een rede gehouden, waarin hij het juist zes jaren geleden geproclameerde Atlantic Charter een onvervulde belofte noemde. Schumacher noemde Duitsland het slachtoffer van de onenigheid onder de geallieerden. Hij keerde zich in zijn gewone scherpe vorm voornamelijk tegen de Sovjet-unie. Schumacher zeade: „Het is niet zo, dat Duitsland vanuit het Westen wordt verdeeld, in werkelijkheid is het reeds sedert twee jaren door het ijzeren gor dijn in tweeën gedeeld. Hij verweet de socialistische eenheidspartij, ondanks haar propaganda voor Duitsland's een heid, de grootste steun te zijn voor het imperialisme Joegoslavische zaakgelastigde verlaat Griekenland. De Joegoslavische zaakgelastigde is, zonder het gebruikelijke visum te vra gen, uit Griekenland naar Belgrado vertrokken. Hij stelde het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken op het laatste ogenblik van zijn vertrek in kennis en zeide, dat de tweede secre taris van de legatie hem zou vervangen. DEEL VAN ITALIË'S OORLOGS SCHULD AAN DE V. S. KWIJTGESCHOLDEN. Amerika heeft de Italianen ongeveer een milliard dollar van hun oorlogs schuld kwijtgescholden en ter waarde van 60 millioen dollar aan geblokkeerd Italiaans bezit in Amerika vrijgegeven. Voorts zijn 23 schepen aan Italië over gedragen met het doel „verschillende bezwaarlijke clausules van het vredes verdrag met Italië wat te verlichten". HONGAARSE VERKIEZINGEN. De bureaux van het blad van de Hongaarse radicale partij „Haladas", zijn vernield. De ruiten en het meu bilair werden kapotgeslagen. Men gelooft, dat de aanval is gedaan door anti-clericale socialisten. Volgens betrouwbare cijfers, die zijn gepubli ceerd, is ongeveer 22% der kiezers te Boedapest van de kieslijsten geschrapt. Men neemt aan, dat dit aantal op het platteland kleiner is. Minister Neher strandde te Cairo. HET BELANG VAN „PERSOONLIJK CONTACT". „Ik hoop, dat ik„ door mijn ervarin gen aan de Ned.-Indische autoriteiten mede te delen, in staat zal zijn om een beter begrip tot stand te brengen voor de moeilijkheden op vele gebieden, waarmee zowel Nederland als Ned.- Indië te kampen hebben", aldus ver klaarde minister Neher tegenover Ane- ta. De minister is op weg naar Batavia te Caïro gestrand, maar hij zal met een toestel van de Boac naar Singa pore doorvliegen. Minister Neher verklaarde, dat hij zonder politieke instructie der rege ring naar Batavia' gaat, maar hij wees op het belang van persoonlijk contact tussen de Ned,-Indische en Nederland se regeringen. Zijn reis is voornamelijk van technische aard, met het doel om verbetering te brengen in de telecom- municaties, radiotelex en persverkeer. Op het gebied van de wederopbouw wil de minister een idéé krijgen van de schade, in de verschillende delen van Indonesië. Hij was van mening, dat er buitenlands kapitaal nodig is voor de wederopbouw. Twee jaar geleden capituleerde Japan MAAR NOG STEEDS IS HET GEEN VREDE Ter gelegenheid van de herdenking van het feit. dat Japan zich twee jaar geleden overgaf, heeft nrr. W. C. G, H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse Minister van Buitenl- Zaken, voor de American Broadcasting Company een 'rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Het is een ironie van het lot, dat Ne derland thans twee jaar na VJ-dag nog het hoofd moet bieden aan de gevolgen van de Japanse bezetting. Er bestaan aanwijzingen dat deze invloeden nog mil- Iioenen personen op Java Sumatra en Madoera verhinderen in vrijheid te le ven. Elementen, die gedeeltelijk onder invloed staan van de voormalige vijand, belemmeren op dit ogenblik de politie ke en economische vooruitgang in een deel van dat grote gebied, waar Neder land verantwoordelijk is voor vrede en orde. Ik vertrouw dat de vestiging van een souvereine en democratische „Verenig de Staten van Indonesië" overeenkom stig de beginselen van de overeenkomst van Linggadjatl zal bijdragen tot het handhaven van de vrede in het Oosten en tot de voorspoed van de bevolking in Indonesië en daarmee van de gehele wereld. Eerst op de dag, waarop dit bereikt is, kunnen wij de orlog in het gebied van de Stille Oceaan als werkelijk beëin digd beschouwen. Tot aan die datum vieren wy wel feest doch met pijn in het hart. ERNSTIGE WAARSCHUWING TEGEN PARAFINE ALS „BAK-OLIE". Nogmaals wordt dringend gewaar schuwd tegen het gebruiken van de z.g „Oiina" ln flessen, die uiterlijk een grote overeenkomst ventenen met de voor de oorlog en thans weer teruggekeerde bekende slaolieflessen. Hij tal van restaurateurs en winke liers^ zijn hoeveelheden van deze „para- fine" in beslag genomen, wanneer bleek, dat ze voor bak-doeleinden werd aan gewend. De „Olina" bezit generlei voe dingswaarde, is dus als voedingsmiddel ten ene male ondeugdelijk, heeft slechts laxerende werking en heeft soms ziekte verschijnselen ten gevolge. Men hoopt thans het kwaad van de verkoop spoedig de kop in te drukken, enerzijds door de detailhandel duidelijk te waarschuwen, «anderzijds door een wettelijk verbod van koop en verkoop van vloeibare paraffine voor drogisten en ondernemingen, welke in nood- of nevenbedrijf levensmiddelen vervaardi gen of verhandelen. Slechts technische handelsfirma's' en apothekers zijn voortaan nog gerech tigd „'blanke en 'kunstmatig gekleurde smeeroliën" te verhandelen, EXTRA TEXTIELTOEWIJZING BIJ DEMOBILISATIE. Naar wij vernemen komen dienstplich tigen beneden de rang van adjudant onderofficier c q: vaandrig of kornet, voor zover zij ten minste zes maanden werkelijke dienst verricht hebben, bij groot-verlof in aanmerking voor een extra-textieltoewij zing. India (Hindoestan) en Pakistan. Gisteravond is de geboorte van de nieuwe dominions India en Pakistan geproclameerd. 400 millioen mensen hebben hun onafhankelijkheid verkre gen, 300 millioen worden burgers van de unie van India, terwijl het grootste deel van de rest zich bij" Pakistan zal voegen. Viscount Mountbatten is geen onder koning meer, doch heeft het gouver neur-generaalschap van India op zich genomen, terwijl Djinnah de titel van igouv-generaal van Pakistan 'draagt en bij zijn landgenoten bekend zal zijn als „grote leider". 1 April wil lord Mountbatten echter aftreden Djinnah. Te New Delhi zou men onafhankelijk heidsdag tot de vrolijkste en luidruch tigste in de geschiedenis van de stad maken. De studenten zijn vaai plan een symbool van het Britse imperialisme te verbranden, de industriëlen zullen pre mies uitkeren en de autoriteiten zullen keukens openen om de armen en wezen voedsel te verstrekken en verder katoe nen kleding, snoep en onafhankelijk heidsmedailles uitdelen. Er zullen op- tochten worden gehouden en alle tem pels en moskeeën zullen voor gebed ge opend bljjven. Er zullen politieke gevangenen worden vrijgelaten en de gemeentelijke en «pro vinciale autoriteiten hebben duizenden penden sterling uitgetrokken voor een passende viering van de grootste dag in het leven van deze generatie van Voor- Indiërs. De constituerende vergadering te New Delhi zal van heden af parlement zijn, met volledige .bevoegdheden om webten te maken. In India is een kabinet gevormd met Pandit Néhroe als premier, minister van buitenl. zaken en min. voor weten schappelijk onderzoek. De regeringen van China en Pakistan hebben besloten diplomatieke vertegen woordigers met de rang van ambassa deur uit te wisselen. De Egyptische re gering heeft bekend gemaakt, dat am bassadeurs voor de Unie van India en Pakistan zullen worden benoemd. Uit Washington wordt bericht, dat d'e V.S. de volledige diplomatieke erkenning van Pakistan hebben verleend. Te Londen is officieel bekend ge maakt. dat Arthur Henderson, de Britse onder-minister voor Voor-Indië en Bir ma. is benoemd tot minister van staat voor de betrekingen met het gemene best. Hjj zal tot «taak hebben het con tact tussen Groot-Brittannië en de nieuwe dominions te onderhouden. Hen derson is tevens afgetreden als onder minister voor Birma. Voorts is aan de uieuwbenoeipde gouv.-generaal van de unie van India, burggraaf Mountbatten, de titel van .graaf (earl) verleend. Pandit Nehroe. In een boodschap aan de 300 millioen „burgers van een groot land, dat op het punt' staat stoutmoedig voorwaarts te gaan" juichte Pandit Nehroe „de door het lot bestemde dag" toe. „Wij groeten de volken der wereld en beloven plechig met hen samen te werken ter bevorde ring van de vrede en de democratie", om dan te vervolgen: Wij zullen hard moe ten werken. Niemand van ons zal kun nen rusten, voordat wij alle volken van de Unie groot gemaakt hebben. Ieder van ons, tot welke godsdienst hij ook behoort, heeft gelijke rechten en ver plichtingen". Hij noemde Gandhi „de architect van onze vrijheid" en vervolgde: „niet alleen wü, maar ook de komende generaties zullen deze grote zoon van Voor-Indië altijd gedenken, 'hij. die zo groot is in zijn geloof, zijn kracht en zijn heldhaf tige nederigheid. GEEN FOTO'S VAN HET PRINSELIJK GEZIN. De fotopers heeft besloten geen foto's te maken van de Kon. familie tijdens vacantie. Verwacht wordt, dat amateurs, die leden van de Koninklijke familie gedu rende hun vacantie ergens mochten zien, zich eveneens van fotograferen zullen onthouden. Smeekbede van „Nationaal Reveil". KONINKRIJK VERKEERT IN UITERSTE NOODTOESTAND. Het Comité „Nationaal Reveil" heeft het volgende telegram aan H.M. de Ko ningin gezonden: „Geeft eerbiedig te kennen Nationaal Reveil in deze vertolkende gevoelens van aanzienlijk deel bevolking Koninkrijk der Nederlanden, dat blijkens recente berichten Koninkrijk ln yiterste nood toestand verkeert als nimmer te voren in de historie ten gevolge stopzetting po litiële actie in Nederlandg-Oost-Indië. Stopzetting dezer actie vergt meer men senlevens en veroorzaakt onnoemelijk meer leed dan voortzetting hiervan. Na tionaal Reveil smeekt Uwe Majesteit eerbiedigst wel haar Koninklijke invloed te willen aanwenden ten einde Uwer Majesteit's regering die maatregelen te doen treffen, welke er toe leiden aan deze voor Uwe Majesteit's onderdanen zo hoogst benarde en droevige toestand een einde te maken". NEDERLANDSE GROENTE VOOR DUITSLAND TE DUUR Naar aanleiding van het stoppen van euige aan de grens bij Verilo aangeko men Nederlandse gr oentetransp orten naar Duitsland heeft generaal Robert son, de vice-gouverneur van de Britse zone, verklaard, dat de Britse overheid in Duitsland op het standpunt blijft staan, dat de voor Duitsland beschik bare financiële middelen zodanig zijn, dat zij zo efficient mogelijk moeten wor den besteed. Zij laten, volgens Robertson, geen invoer van groenten toe, zolang de daarvoor gevraagde prijs in verhou ding tot de calorische waarde veel hoger is dan voor andere levensmid delen. SCHEEPSBERICHTEN". Algorab, Santos(Rotterdam, pass. 14 Aug. Vlisslngen naar Antwerpen, wordt verm. 18 Aug. te Rotterdam verwacht (verbeterd bericht); Aldebaran, 13 Aug. van Baltimore naar Holland; Amsteldljk, 13 Aug van Houston naar New Orleans; Boschlonteln wordt 15 Aug. nam. van Southampton te Antwerpen verw.; Blom. mersdijk 13 Aug, van Baltimore te Nor folk; Cottlca, West-IndiëAmsterdam wordt 15 Aug. te Plymouth verw.. Lek haven BaltimoreHolland, pass. 12 Aug Cape "Race; Nieuw Amsterdam, vertr. ,iö Aug, 6 uur van Rotterdam naar South ampton om te dokken: Noordwijk. van Sfax naar Nederland; Össendrecht wordt 15 Aug. te Norfolk verwacht; Parkhaven 13 Aug. van Montevideo naar Antwerpen. Westerdam 13 Aug. van New-YoUk naar Rotterdam; Algorab, uitreis, pas.. 14 Aug. Vlisslngen naar Antwerpen: Alhena 14 Aug. van Rotterdam te Antwerpen Am. stelkevk 12 Aug, van Amsterdam te Ta- coradl; Hedel. 12 Aug. van Rotterdam n. Montreal; Jupiter 11 Aug. van Parama ribo te New-Orleans. Kertosono 10 Aug. van New-Orleans te Port Arthur; Lom bok. BombaySan Francisco, 13 Aug. te Pcnang; Mulderkerk 13 Aug. van East Londen naar Durban- Polyphemus 13 Aug. van Falmouth naar Liverpool; Prlns Alexander MontrealRotterdam, pass.. 14 Aug. Vlisslngen: Samaria 13 Aug. van Konakri te Marseilles. Sarangan. 12 Aug. van Madrass te Calcutta; Simon Stevin, Shanghai-Rotterdam. 12 Aug, te Singa pore. Tjitjalengka 11 Aug van Batavia n. Shanghai; Valerius 13 Aug. van Batavia haar Soerabaya: Van Heutsz 12 Aug. van Belawan te Pe'nang: Volendam, Rotter damJava, werd 14 Aug. 11.30 te Aden verwacht; Winterswijk 12 Aug. van Kaap stad naar Port Elizabeth. KJH.L. salland 13 Aug. van A'dam naar Zuid-Amerika, K.N.S.M. Venus 12 Aug. t,e Istanbul. Ary Scheffer 13 Aug te Amsterdam; Orestes 13 Aug. van Amsterdam naar Dublin: Ilos 14 Aug. te Rotterdam- Roelf 13 Augustus te Rotterdam. Stuyvesant 13 Aug. van Paramaribo naar George town: Delft 13 Aug. van Antwerpen naar Madeira; Marinier, 13 Aug. te IJmuiden; Hercules 13 Aug. te Alexandrië. Stoomv.-Mij Nederland - Tabinta 13 Aug. van Genua naar Amsterdam: Sala- watl, 14 Aug. te Amsterdam- N. Holland, 13 Aug te Batavia: Hugo de Groot 13 Aug. te Belawan: Rombo 10 Aug te Singapore. Saparoea 10 Aug, Kaap Dunaeness gepas, seerd. HollandAfrlka-Lijn Mulderkerk, 13 Aug van East Lond'on "naar Durban. FAMILIEBERICHTEN* ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN BevallenHuygenHoogeweegen, d., R'dam- ElffersVan der Burch, z., Den Haag, PetriVan Ravesteyn. z., Delft; BiestaDe Waal. z.. Groningen. GehuwdG Öudewater en W. A. L. Westmijse. R'dam; K. Jansen Hutteman en M. M, Koningsberger. Utrecht; Overleden: J. H. Komijn, v. 47 j, Rot terdam. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 47) „Dusdus Je bent het werkelijk!" juichte ze. „Ik had alle hoop al opge geven". Ik rukte mijn hand uit die van Gös ta en rende de gang af, de eerste de beste deur openrukkend die naar mijn kamer voerde. Snikkend viel ik neer op mijn bed. Ik was aan het eind van mijn krachten. Ik voelde dat ik niet in staat was onze gasten te ontvangen En be neden reden de eerste auto's a'l voor! „Sylve! Luister toch. Sylve!" riep Eb- ba- aan de gesloten deur rammelend. Ik gaf geen antwoord. Als ik Ebba nu, voor me gehad zou hebben, zou ik haar midden in haar knappe gezicht geslagen hebben. Ebba's schreden ver wijderden zich aarzelend. Maar toen werd er op de deur geklopt, kort, gebie dend. Dat was .Gösta. „Ik wacht, hier op je, Sylvrid. We be groeten onze gasten toch samen?" Dit was geen verzoek Het was een be vel. Maar hij wilde mij aan zijn zijde hebben mij. niet Ebba! Ik koelde mijn behuilde ogen met koud water, greep nog eens naar de poederkwast en trad naar buiten. Net op dit ogenblik kwam Karin aan met de rozen. Gösta nam ze van haar over. „Laat mij dat maar doen, Karin. Dat kan ik ook", zei hij, zich bukkend om de rozen aan mijn ceintuur te be vestigen. Hoe graag had ik niet de zil veren draden in rijn donker haar be roerd met'mijn lippen! Maar ik stond stijf rechtop als een standbeeld, en be dankte hem zelfs niet. Aan Gösta's arm daalde Ik de trappen af. Wat van toen af gebeurde was voor m!j een verwarden droom. Ik verwel komde de gasten, drukte ontelbare han den en luisterde met een stereotyp glimlachje naar allerlei waardeloze complimentjes. Als door een nevel zag ik bekende en vreemde gezichten. Waar had ik deze corpulente heer meer ge zien? En waar deze excentrieke, rood harige dame? Ik herinnerde me niet of ik Gösta er naar gevraagd had of dat hij mijn gedachten las. „Op het feest, Sylvrid. Herinner je je de dans van de rode bacchante niet meer?" „Natuurlijk" riep ik schril, „Ze dan ste voor Noorwegens hongerende kinde ren. En nu ben ik getrouwd met een man die werkt voor onze vijanden". „Onze vijanden? Je bent nu een Zweed se, Sylvrid. Burgeres van een neutrale staat!" Dat durfde hij te zeggen! HU, die bewezen had dat neutraliteit slechts een leeg begrip voor hem was! Hij de verrader! Maar nee, hy was nog geen verrader. En hij mocht het ook niet worden Ik zou om hem vechten, wild en verbeten, wat het ook kostte. En als ik zou verliezen? Een leven zonder Gösta? Nee. Duizendmaal nee. Liever nog met hem samen de dood in. „Gösta!" fluisterde ik. Hij keek me aan. Het stenen masker was verdwenen. Zijn ogen, blauw en lichtend als nooit tevoren, drongen diep en vragend in de mijne. „Keurig" fluisterde hij, slechts voor mij verstaanbaar. „Je bent werkeUJk volkomen ln Je rol ingeleefd". Mijn hand in de zijne houdend bracht hU me naar de muziekzaal, waar Rune- berg net de dirigeerstok ophief om het concert te beginnen. Zodra de laatste tonen van Mendelsohns schone zomer- nachtsdroom verklonken waren zette ik mij aan de vleugel. Nog nooit had ik zo goed gespeeld. Het prachtige instrument zong en ruiste onder mijn handen Ik speelde voor Gösta. Hem gold de dro merige klacht van het tweede deel de juichende bekentenis van de finale. Toen ik mijn handen van de toetsen liet zinken verhief zich een storm van enthousiasme. Ik keek op en ontmoette Gösta's blik. En ik zag nee, het 'was geen droom! „Ik houd van je", zeiden rijn ogen. Ik zou in elkaar gezakt zijn als de dichte groep van mensen, die me kwamen gelukwensen, me niet had staande gehouden. Ebba baande zich een weg door de grlng en greep me bU de schouders en kuste me. „Sylve!" snikte ze. „Ik.,.." Maar ik schudde ongeduldig haar handen af. Ik wilde naar hem... naar hemNog steeds hingen onze blik ken aan elkaar. Maar plotseling trad de gestalte van een vreemde tussen ons, nee, geen vreemde! Waar had ik dit reptielenlachje vaker gezien? Met een .schok herinnerde ik het mij. toen hij mU. vleiend en honingzoet, 'n com plimentje maakte. Het was d'e inspec teur, die mij indertijd een verhoor had afgenomen. Wat deed hU op ons feest? Wat zocht hij hier? OfWie Angstig zag ik hoe hJj op Gösta toe trad en enige woorden met hem wis selde. Gösta was bleek. De stroom van gasten nam de Inspecteur weer op en Gösta bleef alleen staan. Ik rende naar hem toe. (Wordt vervolgd). 22). „Ik zal goed op (J zijn", zei de deurwaarder opstaande. ..Ik geef U nog een week uitstel en daarna zal ik be slag komen leggen. Betaal dus binnen die week, wanneer ik U iets mag ra den!" „Ik heb nu niets en over een week niets!" riep Oehoe. Maar de deurwaar der luisterde nlei en schreed statin :it deur uit. ..Wat een toestand!" jammerd- dr vliegenier. „Over een week gaan ze mUn machine verkopen] Ik moet beta len! Hoe Is dat mogelijk?" „Ik weet het niet!" mompelde Panda verlegen. „Ik heb geen cent. baas! fk kan U niet helpen!" „Mm!" gromde Oehoe. „Wanneer er geen wonder gebeurt, dan ben ik een verloren man!" Oü dat moment stapte er een post bode binnen met een zwaar verlakte brief. Mijnramp in de Ver Staten. Te West Frankfort in de Amerikaan se staat Illinois heeft zich in de 200 meter diepe mijnschacht „Orion", die de grootste ter wereld is, een mijnontplof- fing voorgedaan, waardoor 87 mijnwer kers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend- Een maand geleden heeft een derge lijke ramp in dezelfde streek aan 27 mijnwerkers het leven gekost. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen; te Aalst (Geld.) W. A. S. Laurense tet Nleuwland; te Halle (toez.) J. Veen te Hulzunge (Gron.). te' Vlisslngen J. O. Sickesz te Terneuzen. Beroepen: Te Wierden (toez.) (2de pred, plaats) A. van Slooten te Haaften; te Rijk (Haarlemmermeer) J. A. Visser te Latham. Bedankt; vor Rotterdam-Charlols (toe_ zegging) (vac.-G. P. Klljn) P. C. Ver meulen te Laren (N.-H.) Aangenomen; naar Oldebroek (vac -R. W Steur) A. J. Wijnmaalen te Leerbroek. Geref. Kerken Beroepen: te Doorn spijk W. v. d. Bos te O.. en N.-Wetering. Beroepen te Stadskanaal (vac.-H. Zand bergen) O. Bouwman te NIJverdal; te Wle_ ringen A. Schouten Jr. te Den Dolder; te Gouda (vac J. P. C. ten Brink) W. Feenstra te HIJum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroe pen te Nieuw-Leusen H. Scholten, cand. te Zt(idhorn. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Lutten a d. Dedemsvaart K, J. Velema cand. te 's-Gravenhage. Bondsdag Chr. Geref. Mannen verenigingen De Bond van Chr. Gerei. Mannenver. enlglngen in Nederland hield zijn bonds dag ln Hilversum. De bondsvoorzitter, ds. C. v. d. Zaal, schetste de algemene ver ontrusting en teleurstel]ing, die op alle terreinen van het leven ln ae na-oorlogse periode heersen. Spr. belichtte de hou ding, die een christen in deze tijd van ontwrichting moet kenmerken Het eerste gedeelte van de bijeenkomst was vervolgens gewfjd aan de behande ling van huishoudelijke aangelegenheden. In de middagvergadering sprak ds. W. H.eerma, van Rotterdam, c-ver „De Doperse richting". VOOR ZATERDAG 16 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7,45: gram.muzlek; 8.00; niepws; 8.15; opge wekte muziek; 9.00: concert, 10.00; voor de kleuters; 10.15: lichte Engelse orkest muziek; 11.00: ziekenbezoek, 11.45: E. Cells en G. Berry zingen; 12.00: Angelus; 12.03: B. Huberman, viool; 12.30: weer bericht; 12.32: over boeken; 12.37: Klaas van Beeck. 12.55: zonnewijzer; 13.00; Ned. Strlidkr13.30; Klaas van Beeck; 13.45; filmpraatje; 14.00: filmmuziek; 14.30: toneelkijker, 14.45: Percy Faith; 15.00: voor de Jeugd; 15.15; planowerken van Copland; 15:45; kiosk; 16.00: musette klanken; 16.20: reportage Franciscaanse week op Drakenburgh; 16.30; de schoon heid van het Gregoriaans; 17.00: de wig wam; 18.00: Paul Robeson; 18.15: jour nalistiek overzicht; 18.30: Ned. Strijdkr.; 19.00: nieuws- 19.15: Kath. nieuws; 19 20: Kareol Septet; 19.45 voor Ned, in Duitsland; 20.00: nieuws. 20.05: actuali teiten; 20 12; de gewone man; 20.20: hoe heet deze plaat? 20.30: lichtbaken; 2100; verzoekprograirana, 21.30: week-end serenade; 22.00: operamuziek; 22.40: avondgebed en liturgische kalender; 22.53: hoe dé Van Roovens het rooien; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Schubert program. Hilversum II (415 M) VARA '7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: swingmuziek; 8.00: nieuws; 8.15: socialis tisch strijdlied; 8.19: luchtige klanken; 9.30: waterstanden; 9.35: gram.muzlek; VPRO 10,00- morgenwijding door ds. D. G. van Vreu min gen: VARA 10.20: sport; 10.35: liederen van Schubert. Schumann en Wolf; 10.55: militair orkest, 11.00: voor de continubedrijven; 12.00: lichte orkestwerken: 12.30; weerpraatje; 12.32: accordeonorkest; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: ensemble Vincentino; 13.45: Jodelmuzlek; 14 00: lezing over DDT; 14.15; ensemble Russische staats- opera; 15 10; boekbespreking; 15.25: ver- volg Russlsohe Staatsopera; 16.05 arbei dersontwikkeling en esperanto; 16.20: Metropole-orkest; 17 00: sportpraatje; 17.15: planoduo; 17.30: artistieke staal kaart; 18.00; nieuws; 18.15- Lucienne Boyer zingt: 18.30: voor de rilpere jeugd: 19.00: Haydn en Mendelssohn: VPRO 19.30: flitsen VCJC-kamp Hooghalen: 10.45: godsdienstig leven ln Zweden; VARA 20 00: nieuws 20.05: varia; 20.08: dingen van de dag; 20.15; en nu.... Oké: 21.15; socialistisch commentaar door K. Voskuil-, 21,30: gram muziek; 22.00: slot hoorspel „de ellehdlgen"; - 22.30: Ramblers; 23.(10: nieuws; 23.1524.00; graag gehoorde platen. iniHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllülüll»' De krant Voor iedereen. JIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM DISTRIBUTIEDIENST LEIDBN. Belangrijk voor Bakkers. Inlevering Broodbonnen. Bij het betrekken van patentbloem op coupures, welke met Ingang van 18 Augus tus 1947 daarvoor worden uitgereikt (D 025 en hoger) wordt op de prijs geen toeslag verstrekt. In verband hiermede kunnen bakkers desgewenst het aantal eenheden- patent bloem, waarop zij recht hebben, geheel of gedeeltelijk opnemen ln de vorm van coupures voor inlandse bloem of rogge meel. Wenst een bakker patentbloem te ont vangen, dan (heeft hij, evenals tot dus verre, rec-ht op ten «hoogste één eenheid patentbloem per 10 Ingeleverde eenheden. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking Schoeucnbonnen Leiden. Aan diegenen, wier T.D.-nummer eindigt met het cijfer 9 en die in het bezit zijn- van een Inlegvel, waaraan zich bon 612 bevindt, zal op onderstaande data een schoenenbon naar keuze worden uitgereikt. Op dezelfde dagen vindt een uitreiking van schoenenbonncn (geen keuzebon) plaats aan kinderen, geboren ln de maand Augustus van een der Jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinjderen( die ln deze maand 10 maanden oud worden, Indien zij ln het bezit zijn van een Inlegvel, waaraan zich bon 604 bevindt. De uitreiking vindt plaats aan hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A tot en met D op Maandag, 18 Augus tus 1947, E tot en met J op Dinsdag, 19 Augus tus 1947. K tot en met M op Woensdag, 20 Augus tus 1947, N tot en met Splj op Donderdag, 2-1, Augustus 1947, Sta tot en met Z op Vrijdag, 22 Augus tus 1947. Het Distributiekantoor, ingang Steen- schuur. Is voor deze uitreiking geopend van 8.30 uur tot 11,45 uur en van 14 tot 16 uur. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Indienen Aanvragen Brandstoffen- kaarten TA 707. Vanaf heden kunnen aanvraagformulie ren MD 323-15 voor branclstoffenkaarten TA 707 (stookselzoen 19471048) door onderstaande personen worden Ingediend: A. Gezinnen en personen, die voor het stookselzoen 19461947 wel een brand- stoffenkaart T 606 hebben ontvangen, doch niet meer over de bon 72 BV be schikken ten gevolge van vermissing. B. Gezinnen of personen, die nooit in het bezit zijn geweest van een brand- stoffenkaart T 606 ten gevolge van: 1. Huwelijk na 31 Maart 1Ö47 (trouw boekje overleggen); 2. Zelfstandige vestiging na 3«1 Maart 1947 (vestigingsvergunning overleggen) 3. Het lngesohreven ziijn als eigen brandturfproducent ln toet stookselzoen 1946—1947. C. Degenen, die in toet vorige stook selzoen gas-, electrlclteit- of huisbrand olieverbruikers zijn geweest. Inlevering kan geschieden te Lelden dagelijks, m de agentschappen op de be kende zittingsdagen. Betreffende «hot Indienen van aanvragen door alleenwonenden (geen hoofdbewo ners zijnde) en kamerbewoners zal te zij ner tijd een publicatie verschijnen. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking Bonkaarten K 711. In de periode van 18 tot en met 22 Augustus vindt voor Inwoners van de gemeente Lelden aan nlet-zelfverzorgers een uitreiking plaats van bonkaarten 711. Personen, geboren ln 1926 of eerder, ontvangen een A-kaart, Personen, geboren ln 1927 tot en met 1932, ontvangen een B-kaart, Personen, geboren in 1933 tot en met 1942, ontvangen een C-kaart, Personen, geboren in 1943, 1944 of, 1945, ontvangen een D_kaart, Personen, geboren in 1946 of 1047, ont vangen een E-kaart. Bij de uitreiking zal de inwisselingsbon van de reeds eerder verstrekte bonkaart derhalve te worden: de Tweede Dlstrlbu- 709 worden ingenomen. Overgelegd dienen tlestamkaart en de tlteletrook van de bonkaart 709, waaraan zich de lnwisse- llngsbon bevindt. Tevens vindt een uitreiking plaats van. tabakskaarten QA 711, versnaperingen- kaarten QB 711 en gecombineerde kaarten QC 71«1. Mannelijke personen, geboren in 1929 en vroeger, ontvangen naar keuze een tabaks- een versnaperingen, of een gecombineerde kaart; vrouwelijk© personen, geboren in 1928 of vroeger, ontvangen naar keuze een versnaperingen- of een gecombineerde kaart; de overige hebben uitsluitend reoht op een versnaperlngenkaart. Uitreiking vindt plaats aan gezinnen, waarvan toet Hoofd een stamkaartnummer heeft tussen: 15.000 en 18.000 op Maandag, 18 August tus 1947, 18.000 en 21.000 op Dinsdag, 19 Augus tus 1947, 21.000 en 24.000 op Woensdag, 20 Augus tus 1947, 24.000 en 27.000 op. Donderdag, 21 Augustus 1947. 27,000 én 30.000 op Vrijdag, 22 Augus tus 1047 Het Distributiekantoor, Ingang Steen- schuur. is geopend van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14 tot 16 uur. De uitreiking voor de agentschappen Leiderdorp. Warmond en Alkemade. als mede de na-udtrelklng wordt nog nader gepubliceerd. De Raad van Arbeid te Lelden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de formulieren voor een aanvraag om uit kering krachtens de Noodwet Ouderdoms voorziening voor de inwoners van Leiden, die vóór of op 30 .September 1947 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of overschreden, verkrijgbaar worden gesteld ten stadtouize, Breestraat. naast de trap en wel voor hen, wier familienaam begint met een der letters: A t/m G: op Maandag 18 Augustus a.s. van 912 uur v.m. H t/m K: op Maandag 18 Augustus a.s. van 24 uur n.m. L t/m S: op Dinsdag 19 Augustus a.s. van 912 uur v.m. T t/m Z op Dinsdag 19 Augustus a.s. van 24 uur n.m. BU de uitreiking worden nadere Inlich tingen verstrekt omtrent het invullen van het formulier ZIJ, die reeds op een andere wijze in het bezit vay een formulier kwamen, moe ten zich niet ten stadhuize melden, Zij, die de 'leeftijd van 65 jaar berei ken na 30 September 1947 dienen zich bil het bereiken van die leeftijd voor het afhalen en voor het Invullen van eeoi formulier te wenden tot het adres: Garenmarkt 2a, tussen 9 en 12 uur of tussen 2 en 4 uur op elke werkdag, op Zaterdagen alleen tussen 9 en 12 uur. Augustus 1947. De Voorzitter, Mr. D, J. GORTER. NIEUWE UITGAVEN Fractlsche recepten Bij de Uitgevers maatschappij J. J. Romein en Zonen te Roermond verscheen de derde druk van do lijvige Inzameling „Practischerecepten" van de huishoudschool Mariakroon te Culemborg. Het is een werk dat in mate rieel overvloediger tijden zijn verdiensten kan hebben. Verschenen ls het eerste nummer van het maandblad „Jeugd Expres" van de Nederlandse Jeugd-toerlstenclub „Co lumbus". waarin opgenomen de Spoor- club der N S Het nummer van 16 pagi na's bevat vele foto's en tekeningen ter Illustratie van onderhoudende artikelen. The relfgon of Iraël Bij de Univer sitaire Pers te Leiden verscheen „The re ligion of Israël" van de hand van B. D. Eerdmans als tweede, aangevulde en herziene druk van het in 1930 verschenen .De Godsdienst van Israël". BU de UitgeverU „De Sleutel" te Haarlern verscheen het kinderboek „De draak vertelt" door Bep de Boer van der Ley—Vander. aardig geïllustreerd door Johan de Boer van der Lev.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2