„Het laatste uur voor ons en Ned. Indië" Oost-Indonesië en West Borneo in Veiligheidsraad afgewezen Na Sjahrir kreeg van Klef fens niet het woord WEERBERICHT Jambo9s en Bleekgezichten Er is slechts de noodzaak van hef „handelen" Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt Federale raad van Oost-Borneo 86ste Jaargang VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1947 No. 26160' LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f,3,30 per 3 maanden; 26 cents per week' Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Twee pas geboren staten Twee nieuwe onafhankelijke staten zijn gisteren geboren: India en Pa kistan! Weliswaar blijven zij nog voor lopig onder de vleugelen van het Britse Gemenebest, maar binnen korte tijd zullen zij beslissen, of zij ook deze laatste band met het Britse imperium al dan niet willen verbreken. Reeds nu treden zij echter als vrije staten te mid den van de overige vrije landen en als zodanig zullen zij spoedig zitting" ne men in de Uno. Ruim drie eeuwen Blits bestuur neemt daarmede een einde. Evenals Nederland in Nederlands-Indië aan vankelijk door een Oost-Indische Com pagnie zijn bewind vestigde, deden de Engelsen dat in hun Indië. Men kan wel zeggen, dat tot na de eerste wereld oorlog Engeland in Brits-Indië een vol slagen koloniaal bewind heeft gevoerd Toen npm de vrijheidsdrang echter zo danige vormen aan, dat Londen voelde, dat er ernstige verandering moest ko men in de gevolgde gedragslijn en thans, na nog geen dertig jaar, doet Engeland afstand 'an alle gezag, het aan de Indiërs zelve overlatend al dan niet de band aan te houden of te ver breken. Geheel naar de zin der Engelsen is het niet gegaan. Zij zouden het liefst toch hebben gezien, dat India een ge heel was gebleven, waardoor ongetwij feld de kracht van de nieuwe staat zou- gebaat zijn geweest, maar de gang van zaken toonde de onmogelijkheid daar van aan. Alle Britse aandrang in dit opzicht heeft gefaald en ook de invloed van een machtig man als mahatma Gandhi, die de Engelsen volledig steun de in hun streven de eenheid te hand haven, was tot mislukking gedoemd Samengaan van Hindoes en Moham medanen bleek tot de onmogelijkheden te behoren en lord Mountbatton als laatste Britse onderkoning van Brits- Indië gaf dan ook ten einde raad het advies toe te stemmen in de scheiding van beide delen. In uiterst snel tempo heeft het Britse parlement daarop de kwestie afgehandeld en zo zijn dan nu India of Hihdoestan en Pakistan ge boren Uiterlijk 1 Juni 1948 zullen thans de Britse troepen worden teruggenomen, behalve als een van beide staten zelf op blijven zou aandringen Het Britse bestuur is ten einde, het Britse depar tement voor India is opgeheven en ook de Britse bestuursambtenaren blijven slechts voor zover op him verdere diensten prijs wordt gesteld. Beide lan den zijn zo verstandig geweest om daar van ruim gebruik te maken, gelijk zij ieder ook 'n Engels generaal hebben aan gezocht op te treden als hoofd van het leger. Zo mooi als dit allemaal op het eerste gezicht zou mogen lijken, is het echter niet. Helaas is maai- al te zeer te vre zen, dat een tijdperk van grote moei lijkheden voor de boeg ligt Noch Hlndoesta* noch Pakistan is immers een afgerond geheel. Beide landen hebben een aanzienlijke min derheid aan Hindoes of Mohammeda nen, vooral in de randgebieden en zo wordt direct bij de aanvang van de zelfstandigheid een minderheden-vraag stuk geschapen, waarvan omvang en betekenis moeilijk zijn te overzien. Grote zorg heeft de grensregeling dan ook reeds gegeven en het laat zich aanzien, dat deze niet op het adjectief „defini tief" aanspraak zal kunnen maken. Totovermaat van ramp liggen bifi- nen beide staten talrijke onafhankelij ke vorstendommen, waarvan enkelen wel is waar reeds een keuze hebben ge daan, maar vele wensen onafhankelijk te blijven en alsof dit nog niet genoeg was bevinden zich in beide landen nog andere minderheden, waarvan er zijn, die eigen zelfstandigheid nastreven. Als voorbeeld noemen wij slechts de krijgs haftige stam der Sikhs. De Engelse macht wist tot dusver dit heterogene samenstel bij elkaar "te hou den, de vraag is maar al te zeer gewet tigd. of in vrijheid ditzelfde kan wor den gehandhaafd, In eerste blijdschap over de gewon nen vrijheid moge wellicht de scherp ste kant der tegenstellingen zich niet direct doen blijken, deze zijn niettemin van zodanige aard, dat botsingen o.i. niet kunnen uitblijven. Trouwens in feite zijn ze zelfs nu nog, zij het op voor Indië bescheiden wijze, aanwezig. Een periode van rust gaat het vroe gere Brits-Indië vermoedelijk dan ook niet tegemoet Weet het communisme daarvan te profiteren en gelet op de activiteit daarvan is daaraan moeilijk te twjjfe- len! dan zou zelfs wel eens een si tuatie kunnen ontstaan als waarvan China het slachtoffer is! Elke medaille heeft nu eenmaal twee zijden Sovjetrussische beschuldiging tegen Griekenland. Het officiële Sovjetrussische Nieuws bureau heeft verklaard, dat personeel van dè Sovjetrussische ambassade en andere Sovjetinstellingen in Grieken land door de Griekse autoriteiten is ge arresteerd en gefolterd. Het persbureau voegde hieraan toe, 'dat de Sovjetzaaikgelastigde in Grieken land in opdracht van zijn regering bij de Griekse regering heeft geprotesteerd en verklaard, dat „dergelijke daden on verenigbaar zijn met het onderhouden van diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en de Sovjetunie'. Klacht over unfaire houding Toen gisteren te Lake Success de bij eenkomst van de Veiligheidsraad werd voortgezet, nam dr. Soetan Sjahrir met de Nederlandse en de andere Indone sische vertegenwoordigers plaats aan de tafel. Nadat generaal Carlos Romulo, de vertegenwoordiger der Philippijnen, tot het deelnemen aan de besprekin gen met alg. st. was toegelaten (al leen de Sovjet-Unie en Polen ont hielden zich van stemming), nam het debat een aanvang met de be spreking van een Belgisch verzoek om vertegenwoordigers van Oost-ïn- doncsië en Westr Borneo eveneens aan de tafel te laten plaats nemen. O De afgevaardigde van Columbia ver klaarde. dat hij. hoewel in beginsel een aanhanger van de liberale houding om zoveel mogelijk personen te horen, be greep, dat heftige meningsverschillen tussen de afgevaardigden van deze bei de staten en die van de Republiek te verwachten zouden zijn. Dit zou slechts verwarrend werken. Mr. Van Klef fens antwoordde, dat hij op de vorige bij eenkomst heeft verklaard, dat de re geringen van Oost-Indonesië en West- Borneo zijn erkend voor wat zij zijn, n.l. elk op gelijke voet met de Indo nesische Republiek. Hij voegde er aan toe, dat het Handvest der V. N, de Vei ligheidsraad nergens de bevoegdheid geeft om een staat de facto of de jure te erkennen, waardoor een gebied met een politieke status tot staat zou wor den verheven, waarover alleen het be trokken lid van de V. N. niet de V. N. als gehéél beslissen. Het aantal rege ringen, die de facto regering van de Indonesische Republiek hebben erkend, is uiterst klein, aldus mr. Van Kleffens, De grote meerderheid heeft de Repu bliek Indonesia of haar regering niet erkend. .Indien gij de Indonesische Re publiek toelaat, dan zouden om redenen van billijkheid en recht de beide an dere staten eveneens moeten worden toegelaten". El Choery (Syrië) wees op art. 39 van de procedure-regels van de Veiligheidsraad, volgens hetwelk de vertegenwoordigers vari Oost-Indonesië en West-Borneo gehoord kunnen wor den als „personen, die op verzoek van de Veiligheidsraad inlichtingen ver schaffen aan de Raad". Mr. Van Kleffens verklaarde o.a. nog, dat Oost-Indonesië en West-Borneo veel belang bij deze kwestie hebben, misschien door hun nabije ligging nog meer belang dan de Philippijnen. De Sovjet-afgevaardigde Gromyko, verzette zich er tegen, omdat naar zijn mening, deze afgevaardigden geen vrije gebieden vertegenwoordigen, Hodgson (Australië) verldaarde zich bereid Oost-Indonesië en Borneo vol gens art. 39 uit te nodigen. Johnson (V.S.) sloot zich hierbij aan, evenals Cadogah (Engeland). Het verzoek om toelating van Oost- Indonesië en West-Bomeo werd ech ter ten slotte met 4 stemmen voor (t.w. de V. S., Engeland, Frankrijk en België) en 7 onthoudingen verwor pen. Vervolgens ging" de Raad over tot het debat over een Australische motie, waarin de Raad verzocht wordt een commissie naar Indonesië te zenden om verslag uit te brengen over de toe stand. De Chinese afgevaardigde zei- de. dat de enige weg om nog meer ver liezen van Chinese levens en eigendom men te voorkomen de staking van de vijandelijkheden was. Hij prees en steunde de Australische motie, die, al dus zeide hij, alleen het handhaven van de vrede kan bevorderen. SJAHRIR SPREEKT. Hierop kreeg Sjahrir het woord, die o.m. verklaarde: „Getuige de feiten blijken de Nederlanders nooit en te nimmer oprecht een vreedzame rege ling met de Republiek te hebben ge wenst. Alle Nederlandse actie poli tiek militair en economisch was niets anders dan voorbereiding tot agressie ve actie tegen de deelgenoot van de overeenkomst van Linggadjati". Sjahrir vex-zocht de Raad het bevel te geven tot volledige terugtrekking der Nederlandse troepen uit alle Re publikeinse gebieden en onmiddellij ke benoeming van een commissie der V. N. om ter plaatse supervisie uit te oefenen op de naleving van het ver zoek van de Raad om het vuren te. DROOG WARM WEER. Heldere nacht met weinig wind. Over dag zonnig droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen en matige Oostelijke wind. 16 AUGUSTUS Zon op: 5.24 uur; onder: 20-04 uur. Maan op: 4.44 uur (NM.) Hoogwater te Katwijk aan Zee: 3.47 en 16.11 uur. staken. De commissie zou eveneens móeten besluiten welke maatregelen moeten worden genomen om recht en orde te garanderen en vergeldings acties te voorkomen. Wanneer de Ne derlandse troepen terugtrekken zou de commissie arbitrage moeten ver lenen in alle punten van geschil tus sen Nederland en Indonesië. Sjahrir ontkende ten stelligste de juistheid van de Nederlandse beschul diging, dat de Republiek nog 700 gij zelaars heeft. Hij beschuldigde de Ne derlanders er van, dat zij de overeen komst van Linggadjati schonden door de „marionettenstaten" Oost-Indonesië en West-Borneo op te richten, en door hun gewapende troepenmacht te ver hogen tot 30.000 boven het toegestane aantal. „Het was duidelijk, dat de Ne derlanders van hun militaire macht gebruik wilden maken om ons tot vol ledige overgave te dwingen", aldus Sjahrir. Ten slotte verklaarde hij met nadruk: „De Republiek verklaart zon der voorbehoud, dat, indien de Neder landse troepen volledig uit het Repu blikeins gebied worden teruggetrokken, de voorwaarden voor een vredig en ordelijk leven en voor het handhaven van recht en orde hersteld zullen zijn. Indien dit gebeurt, verzekert de Republiek de Veiligheidsraad, dat zij zich zelf verantwoordelijk zal stellen voor het recht en de orde in het ge hele Republikeins gebied". Na deze rede van Sjahrir, welke door de radio werd uitgezonden, verzocht mr. Van Kleffens het woord, daar hjj een mededeling van zijn regering had, die misschien voor de besprekingen van belang zou kunnen zijn. De vergadering werd evenwel op voor stel van China tot hedenmorgen ver daagd. WAT VAN KLEFFENS HAD WILLEN ZEGGEN.... Mr. Van Kleffens heeft onmiddellijk na de zitting aan persvertegenwoordi gers verklaard, dat het buitengewoon unfair was om de Nederlandse afge vaardigde niet in de gelegenheid te stellen te antwoorden op de verklaring van de Republikeinse afgevaardigde, terwijl hij nog een belangrijke mede deling had te doen. Volgens welingelichte kringen te Lake Success zou deze mededeling hebben ingehouden, dat de Neder landse regering bereid is onderzoek ter plaatse en arbitrage van een on partijdige commissie te aanvaarden, mits dit niet onder jurisdictie van de Veiligheidsraad zou geschieden, daar de Nederlandse regering het recht van de Veiligheidsraad om zich te mengen in deze binnenlandse aange legenheid niet erkent. Hoogtijdag in Moisson. Onze correspondent in Frankrijk te lefoneerde ons gisteravond: Waar Pierre Bourdan. de 35-jarige minister van Kunsten. Letteren en Jeugd, zich dezer dagen in zijn ope ningsrede met zelfkennis en sympa thieke bescheidenheid als „bleekgezicht" karakteriseerde, noemen wij allen, die hier in Moisson eigenlijk weinig tema ken hebben, ook maar zo. Er zijn dus Jambo's en bleekgezichten. Dat onder scheid tussen die twee dient men zich voor te stellen als zeer bleek en van een tamelijk principieel karakter! Wij gevoelen ons hier als bezoekers in een exotische vreemde wereld met aan de ene zijde van de demarcatie de mannen met blote knieën en aan de andere kant zij met een plooi in de pantalon! En van weerskanten bekijken wij elkaar met een blik, waariy ontzag, ivat ja- loüzie en een tikjegeamuseerde ver bazing is gemengd. Onder de laatste categorie, de bleek gezichten. bevond zich vandaag een gast van betekenis, namelijk de president van de Franse Republiek, Vincent Auriol. Voor wij in Moisson arriveer den, wij met honderden in autobussen samengeperste journalisten. lyaren wij in alle plaatsen toegejuicht vanwege het feit dat wij de presidentiële limou sine op enkele metera volgden. In Moisson zelf was de optocht in drukwekkend. Er was een Argentijns en een Cubaans orkest en ook eenAme- Piot. Geibiandy voor de radio: Om het volk te verlossen In een gisteravond voor de radio uitgesproken rede heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy o-m. gezegd, dat men nu bijna twee jaar lang door woord en daad het eigen land en het buiten land in de waan heeft gebracht, dat er in Ned.-Indië een fatsoenlijke, wer kelijke Republiek bestaat waarmee sa menwerking staatkundig zowel als economisch mogelijk was. Eindelijk op 20 Juli 1947 heeft de Mi nister-President. de heer Beel, aan Ne derlanders en niet-Nederlanders meege deeld, dat men te maken had met een Republiek die onwillig en onmachtig was. om staatkundig en economisch enige orde tot stand te brengen. Maar het is onmogelijk gebleken in enkele da gen en weken de wereld te overtuigen dat er gedurende al deze maanden nim mer een echte staat en een behoorlijke orde van zaken op Java en Sumatra heeft bestaan, dan alleen daar. waar het rechtmatige Ned. gezag zich kon doen gelden. MAAR ÉÉN MOGELIJKHEID Thans staat men voor de rampzalige gevolgen. Wij zijn in een internatio naal moeras terechtgekomen, waaruit het kabinet Beel zich nu moet trach ten uit te werken. Langs welke weg is zulks nog mogelyk? Het is alleen mogelijk, indien elke be slissing wordt gefundeerd op de waar heid omtrent de werkelijke verhoudin gen en toestanden en op het grond wettelijk recht van hét Koninkrijk. Op 20 Juli j.l. scheen het alsof het ka binet BeelJonkman een besluit in deze richting had genomen. Het Nationaal Comité heeft daarin aanleiding gevon den zijn actie voor de Nationale petitie stop te zetten. Het Comité moet helaas constateren dat de bekering slechts een halve is geweest en dat de halve maat regelen dreigen een nog groter chaos te scheppen, dan die welke beide kabinet ten ons reeds hebben gebracht. Er is slechts één mogelijkheid om uit al de verwikkelingen vandaan te raken n.l. door kort en duidelijk, niet alleen met het woord maar ook met de daad, in binnen en buitenland; te tonen dat Ne derland heeft bet oppergezag in Neder lands-Indië, dat ó,l dat praten over een Republiek Indonesië dwaasheid is. dat wij onze verantwoordelijkheid nooit kun nen dragen, indien wij de millioenen- bevolking niet verlossen van het nood lot. dat haar bedreigt. GEEN HALVE MAATREGELEN Er zijn reeds aanwijzingen dat Neder landse soldaten de halfheid van de re geringsmaatregelen met hun leven be talen. En wat misschien het allerergste rr" is, zij die. daarginds bij hun naderende bevrijding hun zuchf van verlichting slaakten, toen eindelijk tot daden werd overgegaan, beginnen thans hun ver trouwen In ons beleid geheel te verlie zen. Zo zal het tweede kwaad erger zijn dan het eerste. 'Voorwaar er i s maar één weg om uit het moeras te geraken: Nationaal zowel als internationaal onze verantwoordelijkheid aanvaarden, deze verantwoordelijkheid aan de bevolking van Indië tonen door hun vrijheid, veiligheid orde en een begin van wel vaart te hergeven, af te rekenen met de Republiek, dat Japanse maaksel, dat nooit op één enkel ogenblik de waarachtige kenmerken van een res pectabele staat heeft vertoond en de grootste sta-in-de-weg is gebleken voor de vrijheid der afzonderlijke bevol kingsgroepen. Laten wij onze Ameri kaanse vrienden, die ons hun goede diensten hebben aangeboden, de ge legenheid geven ter plaatse door him allerbeste waarnemers zich te overtui gen, dat afrekenen met de Republiek op recht gegrond en door bittere nood zakelijkheid is ingegeven. DE PLICHT VAN Dr. VAN MOOK Een ding wens ik hieraan toe te voe gen: Maandenlang heeft de Luitenant- Gouverneur-Generaal, dr. Van Mookeen volkomen ongrondwettig beleid gevoerd en gehandeld alsof geen Indische staats regeling bestond. De beide kabinetten zijn hem daarin gevolgd- Staten zijn ge vormd. Republieken erkend buiten het Nederlandse volk om langs dictatoriale weg, zonder eerst raadpleging der bevol king. Ten slotte ls een interim-gouver nement ontworpen dat in willekeur alle vroegere staatsrechtelijke handelingen overtreft. En nu, sedert 20 Juli 1947, is een eerste schrede gezet op de weg van vrijheid en rechtsorde. De daarmede in gang gezette be scherming van het volk van Indië is een der eerste plichten van de Gou verneur-Generaal. Dat zegt onze Indi sche staatsregeling zelf in artikel 45. MEN SCHREEUWT OM UITKOMST. Zou dr. Van Mook. die in alle moge lijke twijfelachtige handelingen, steeds, als ik het zo mag zeggen, het kabinet heeft besprongen, thans nu het goede, noodzakelijke, een door recht en wet opgelegde plicht betreft, n-1. de waar achtige bescherming der Indische vol ken, terugschrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem. niet uit sluitend op grond van hun zelfstandig ministrieel oordeel, maar op gezag van de politieke partijen, veroorloven? Ik kan het niet geloven. Want de noodzaak van handelen, die dr. Van Mook moet kennen, kennen ook al zijn medewerkers, ook de leger commandant, die kent héél Batavia, die kennen al onze officieren, solda ten, die kent heel het lijdende volk van Ned.-Indië, dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uit komst! Die kreet verstaan en daarnaar han delen betekent opklaring in Indië opkla ring in Nederland, opklaring in een groot deel van de wereld L Landgenoten dit is de laatste ure voor ons en voor Ned.-Indië samen. „God almachtig verlichte en sterke allen, die in dezen verantwoordelijkheid dragen", zo besloot prof Gerbrandy. ZWEEDS-SOVJET-RUSSISCHE WRIJVING. Majoor Alexis Bakoerski, assistent van de Russische militaire attaché in Zweden, is op verzoek van 'het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken naar Moskou teruggeroepen. Hij wordt èr van beschuldigd een bezoek te hebben ge bracht aan een gebied op de eilanden groep bij Stockholm, dat voor vreemde lingen verboden is. Hy is de tweede assistent van de militaire attaché, wiens terugroeping de Zweedse autoriteiten hebben verzocht. De Sovjetlegatie te Stockholm heeft de politie aldaar verzocht een 12-jarlge jongen te arresteren, die een schets van het gebouw der legatie maakte. Dit ver zoek is afgewezen. HET PROCES PETKOF, Nikola Petkof, leider van de Bulgaar se agrarische unie, heeft voor de recht bank te Sofia nogmaals verklaard, on schuldig te zijn en om vrijspraak ver zocht. Hij zeide gestreefd te hebben naar het kweken van begrip tussen boeren en arbeiders, omdat volgens hem samenwerking tussen agrariërs en com munisten een historische noodzaak was. Zaterdagmiddag zal het vonnis be kend gemaakt worden. BINNENLAND Door tot dusver onopgehelderde oor zaak ls varnaaoht een dijk doorgebroken In de Coenhaven aan het Noordzee kanaal bij Amsterdam, ten gevolge waar van het na een arbeid van maanden drooggelegde gedeelte van de Coenhaven thans weer onder water staat, Des nachts is het nljverheldsateller Flora aan de Eendrachtskade te Gro ningen. waar men zich bezig hield met de vervaardiging van rijwielhandvaten, gedeeltelijk uitgebrand Het vertrek van de K.L.M Sky- master PH—TAH van Schiphol naar Ba tavia ls uitgesteld tot morgen. De Haarlemse recherche heeft te Haarlem een 32-J. ziekenverpleger uit Krommenie. Van der Meulen, aangehou den, die onder valse voorwendsels van verschillende Haarlemse apothteken ge tracht heeft verdovende middelen los te krijgen. By zijn arrestatie bleek de man half verdoofd te zijn. Hij is een ernstig ze nuwpatiënt en aan verdovende middelen verslaafd. De politie heeft hem naar een ziekenhuis In Zaandam overgebracht. BUITENLAND -- £3 Orleans in Frankrijk ls 'n militair vliegtuig, een Junker 52, neergestort. De 3 inzittenden, 5 officieren en 8 onder_ officieren, kwamen in de vlammen om. Tijdens een vergadering van de alge_ mene raad van de vakverenigingen van Britse technici en scheepsbouwers, die 2 mlllloen leden tellen, ls eenstemmig een resolutie aangenomen, waarbij „volledige en algehele steun" wordt toegezegd aan de regeringsplannen ter bereiking van economische stabiliteit. In de afgelopen nacht is een Franse vissersboot na een botsing met 't Britse schip „Mooncrest" gezonken. Vier opva renden werden gered, doch 'over het lot van de 12 anderen heeft men geen zeker_ held. Generaal Clay. Amerikaans militair gouverneur ln Duitsland, heeft verklaard, dat hij maatregelen zal nemen om ie verhinderen, dat fti de Amerikaanse zone te veel uitgeweken personen binnenko men. De Amerikanen hebben Tsjecho-Slo. waldje laten weten, dat zij de 200.000 Su_ deten-Dultsers, die voor uitzetting zijn aangewezen, niet kunnen opnemen, daar de menswaardige omstandigheden zoals aangegeven in de overeenkomst van Pots dam voor hen niet kunnen worden ge schapen. Te Boston (V.S.) ls van 4—9 Augustus het tiende internationale tandheelkun dige congres gehouden, waaraan ruim 11.000 tandartsen uit 41 landen hebben deelgenomen. De heer C F L. Nord uit Amsterdam werd voor de periode 1947 1952 tot voorzitter van de „Federation Dentaire Internationale" gekozen. Het volgende congres zal in 1952 te Londen worden gehouden. Het proces tegen de Duitse indus triëlen. dat te Neurenberg over 2 weken zal beginnen, zal ln dezelfde zaal woraen gehouden, waar Goerlng en de andere grote oorlogsmisdadigers zijn berecht. De verdachten ontkenden heftig alle schuld. Sunnlnghlll Park, een 180 Jaar oud buiten bij Ascot (Beashire) zal na hun huwelijk, het buitenverblijf van prinses Elizabeth en luitenant Mountbatten zijn. Alle employé's van de P.T.T. In Chili zijn in staking gegaan, De regering heeft het leger opgedragen de werkzaamheden voorlopig te verrichten, De Parijse correspondent van Belga maakt melding van een sprinkhanenplaag ln Zuid-Frankrijk, voorar in het gebied van de Glronde waar grote schade is aangericht. Er zijn watervliegtuigen ge- requlreerd, die een verdelgingsmiddel ult_ strooien. Deze bestrljdingsmethode lê zeer afdoende gebleken. Naar schatting ls ln het gebied, waar de vliegtuigen ge. opereerd hebben, 90% der sprinkhanen vernietigd. Generaal Mac Arthur heeft de Ja panse regering gemachtigd een buiten landse lening van 500.000.000 dollar aan te gaan, welke zal worden gedekt door de Japanse goudreserve. Ten aanzien van Inwoners van de Ver Staten van Noord-Amerika ls het visum voor hen, die naar ons land wen sen te reizen, met Ingang van. 15 Aug, afgeschaft. WORDT 26 AUG. GEÏNSTALLEERD. Op 26 Augustus zal de Federale raad voor Oost-Bomeo worden geïnstalleerd. De zelfbestuurders van Koetei, Boelon- gan. Sambalioeng en Soenoengtaboer hebben op 12 Mei van dit jaar besloten zich te verbinden in een federatie voor de behartiging van hun wederzijdse be langen op sociaal, economisch en staat kundig gebied. De onderafdeling Pasir zal eveneens aan de federatie deelne men. Als voorzitter van de raad van zelfbestuurders zal de Sultan van Koe tei optreden. Hiermede is een volledige federatie van het gebied van de resi dentie Oost-Borneo tot stand gekomen. CHINESE VROUWEN PROTESTEREN TEGEN REPUBLIKEINSE GRUWELEN. De Chinese Vrouwenvereniging te Ba tavia heeft een beroep gedaan op alle vrouwenverenigingen ter wereld om de aandacht te schenken aan de gruwelijk heden ln de Indonesische republiek. Zij dringt aan op het verlenen van mede werking om de Veiligheidsraad om dras tische maatregelen te verzoeken inzake de Indonesische kwestie in het algemeen en de bescherming van de Chinese vrou wen in het bijzonder. BRAND BIJ TANDJONG PRIOK GEBLUST. De brand te Tandjong Priok is gister avond geblust. Het grootste deel van de olie kon door ingrijpen van militairen gered worden. De schade schijnt gerin ger, dan aanvankelijk gedacht werd. Dr. KOETS IN DE V. S. Dr. Koets, die mr. Van Kleffens zal bijstaan bij de behandeling van de In dische kwestie in de Veiligheidsraad, is gisteren vergezeld van de vertegenwoor digers van Oost-Indonesië en West- Borneo. in Los Angeles gearriveerd. Het gezelschap hoopt vandaag in New York te zijn. WIJZIGING AUSTRALISCHE BOYCOT. De vakverenigingen van transportar beiders te Sydney hebben besloten de boycot op Nederlandse schepen in Australische havens te wijzigen. De boycot zal zich uitsluitend bepalen tot die schepen, welke goederen, wapens en uitrustingsstukken vervoeren, die tegen de Indonesiërs gebruikt moeten worden. rikaanse band, die elk op hun wijze hun nationale hymne speelden. De Amerikanen deden dat tamelijk gesyn copeerd. Daarna trokken wij naar het perskamp waar men ons in melkglazen champagne offreerde! En vervolgens gingen wij naar de tribunes, die de enorme arena omringden, waar de plaatsen, zowel voor de presidënt en zijn gevolg, als voor de pers, door de Jambo's bezet bleken te zijnHet kostte enige tijd. voordat de nodige or de was geschapen! Op het veld zelf bevonden zich groe pen kleine Jambo's in witte hemden, zwarte pantalons, groene sjerpen en ro de mutsen, en elk zulk een groep for meerde het kenteken van de natie tot welke de groep behoorde. Vliegtuigen cirkelden over onze hoofden en de vlag gen wapperden aan alle zijden. Luid sprekers kondigden in vier talen de komst aan van de president, die ver gezeld was van minister-president Ra- madier, de ministers Bidault en Bour dan, en generaal De Lattre de Tassigny alsmede van tientallen andere hoog waardigheidsbekleders, onder wie alle gezanten van bevriende naties! Ook die van Nederland dus. De Basken begonnen hierna te vroeg te dansen, aangezien men nog verge ten had de Marseillaise aan te heffen. ,Het hoogtepunt van de Jamboree was nu aangebroken: de demonstratie voor de president door de verschillende na ties. Eerst de Schotten met hun ge ruite rokjes, die op de monotone mu ziek van hun doedelzakken in de ronde dansten, hetgeen op de tribunes wolken van stof veroorzaakte en van niet al' te veel fantasie getuigde. Daarna volg den in bonte rij: Argentijnen, Turken, Belgen, Egyptenaren, Hollanders. Ame rikanen, Noren en nog 35 andere vol keren! En zo hebben de duizenden Jambo's van hun dank getuigd voor de gastvrijr held van Frankrijk, gepersonificeerd in President Auriol. Een enthousiaste yell was het slot toen de president in zijn eigen woorden de padvindersbe lofte vertolkte en tot de zijne maakte. De grote Jamboree-dag behoort weer tot het verleden, maar laat herinnerin gen achter, die wij, bleekgezichten, niet zullen vergeten! Generaal Robertson klaagt cle Duitsers aan. DE VERNIELING DER OORLOGS INDUSTRIE. De overtuiging, dat de Duitse arbei ders en in het bijzonder de mijnwerkers niet de prestaties leveren, die men mag verwachten, werd op een persconferen tie uitgesproken door de vice-gouver- neur van de Britse zone van Duitsland, generaal Robertson. Deze uitte scherpe crltiek niet alleen op de Duitse arbei ders, dooh ook op politici en onderne mers. Het herstel van Ihet land hangt af van de inspanning van de mijnwer kers. De Duitse economie ls zodanig, dat allen, die enige yerantwoordelljkheid hebben, al hun krachten moeten aan wenden. Ik heb nooit behoord tot de genen die alle blaam willen werpen op de Duitsers, onverschillig of zij werke.n in leidende positie of als arbeider, ia erken ten volle de verantwoordelijkheid van de bezetters. Maar het is niet juist-, wanneer' de Duitsers zelf achterblijven en de geallieerden de schuld geven", al dus Robertson. Het mislukken van de pogingen tot opvoering van de export schreef Robertson ten dele toe aan de weerzin van Duitse zijde om producten uit te voeren, <Me in Duitsland zelf hard •nodig zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de tijd: nadert, waarop de verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken in Duitse handen dient te worden gelegd. Robertson critiseerde voorts de politieke strijd, die onder de Duitsers is ontbrand. Robertson sprak de hoop uit, dat de nieuwe maatregelen ter aanmoediging van die export resultaat zullen hebben. Robertson noemde het ontbreken van een geldsanering eerr der ernstigste rem men voor het economisch herstel. Een geldzuwering kan echter niet worden doorgevoerd los van de rest van Duits land. Zulk een stap zou een deling van Duitsland betekenen en de Britten en Amerikanen zijn niet geneigd deze te doen als zij er niet toe gedwongen worden. Verder ls de te grote bureaucratie er mede de oorzaak van, dat de opleving uitblijft, De grootste moeilijkheid daar bij is, dat de organisatie van industrie" en handel ontbreekt. Van de 198 oorlogsindustrieën in •klasse I zijn in de Britse zone thans 29 totaal ontmanteld, in 16 moeten de ge bouwen nog verwoest worden, 43 zijn nog in gebruik bij het leger en worden geliquideerd wanneer de omstandigheden het toestaan. In de overige 110 kan destructie nog niet plaats hebben, daar de voor herstelbetaling aangewezen ma chines nog niet zijn verwijderd. De in gewikkelde procedure bij de herstelbe talingen in de westelijke zone vertraagt daar het tempo van de ontmanteling. Robertson zeide, dat de Britten van plan zijn de vernieling van de Kruppfabrle ken ondanks de Duitse protesten door te voeren. Persconferentie van president Truman President Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij „op het ogenblik niets aan de horizon" zag, waardoor voor Januari een speciale bij eenkomst van het congres bijeengeroe pen zou moeten worden. De president weigerde zich uit te la ten over de Britse economische crisis. Hij verklaarde tevens, dat hij thans geen feiten en cijfers kan geven over de omvang van de hulp. welke Europa krachtens het plan-Marshall zou kun nen verwachten. De commissies der zestien landen zijn te Parijs nog steeds bezig met de uit werking van de details van 't plan en het is daarom onmogelijk thans feiten en cijfers bekend te maken, aldus Tru man. Hij beloofde, zodra hij dit kan, de volledige bijzonderheden ^.n. hetj plan bekend te maken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1