H. M. de Koningin richt zich tot de stad Holland (Michigan) Belgische Minister over Lage Landen-problemen Woorden van diepe dank in verband mei eeuwfeest WEERBERICHT Zuid-Afrika's leider geïnterviewd r 'ism. Met een enkel woord Voorrang voor Nederlandse bestellingen - Industrialisatie van Nederland - Concurrentie Rotterdam-Antwerpen 86s?e Jaargang DONDERDAG 1~4 AUGUSTUS 1947, No. 26159; LEIDSCH DAGBLAD 'Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maandenj; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Overhandiging geschenk der Ned. Regering. T Ter gelegenheid van de overhandi ging van het geschenk der Nederland se regering aan „The Netherlands Mu seum" van Holland-Michigan, welke gisteren daar plaats had, heeft jhr. O. Reuchlin. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister als vervanger van mt- Van Kleffens een boodschap van H.M. de Koningin aan de stad Holland (Michigan) voorgelezen. Het geschenk, bestaande uit een groot aantal oud-Hollandse gebruiksvoorwer pen, is bijeengebracht door de Rijksad viseur voor de musea de heer D. P. Lunsingh Scheurleer. Jhr. Reuchlin deed voorlezing van de boodschap omdat mr. Van Kleffens door de bijeenkomst van de Veiligheidsraad verhinderd was. De boodschap luidt als volgt: „Het is met oprechte vreugde, dat Ik en Mijn volk verlangen deel te hebben aan het feest van een gemeenschap, die honderd jaar geleden gesticht werd door de moed, het 'beleid en de trouw van een kleine groep mannen en vrouwen uit Nederland en die thans als bloeiende Amerikaanse stad met. trots en eer de naam Holland draagt Gaarne zou Ik persoonlijk heden naar Uw feestelijke stad zijn getogen, te eer der, daar Ik tot Mijn spijt niet in de gelegenheid ben geweest Uw stad te bezoeken, toen Ik gedurende de oorlog enige weken in Uw rijk land verbleef en het gedenkwaardige voorrecht heb ge noten het woord te mogen richten tot het congres der Ver. Staten van Ame rika. Mün kinderen bewaren evenwel prettige herinneringen aan de vriend schap, aan hun persoon en aan ons land betoond, by het bezoek, dat zij in Juni 1941 aan Holland in Michigan hebben gebracht, bü welke gelegenheid Hope College aan Mijn dochter het eredoctoraat in de rechten heeft ver- lend. En bovenal zijn Mijn kinderen getroffen geweest door Uw verering voor het land Uwer voorvaderen, die o.m. bleek uit de omstandigheid, datU zich met Oranje hebt gejooid en de oud-Nederlandse liederen hebt ge zongen. De uitnodiging om het eeuwfeest in Holland te bezoeken, die Ik ontving van een eminent lid van een Neder lands-Amerikaanse familie, heeft Mij diep getroffen en Ik betreur ten zeerste, dat zaken van groot belang Mij hebben verhinderd de uitnodiging te aanvaar den. Ik heb Mijn Ambassadeur verzocht mijn gevoelens voor U kenbaar te maken :n een bijzondere boodschap, tevens ge lukwens. Het zijn gevoelehs van diepe eerbied voor het gewetensvolle en moe dige werk van opbouw en vooruitgang, cat Uw voorouders en gij zelf gedurende deze historische eeuw hebt gewrocht. Gevoelens van dankbaarheid jegens de Goddelijke voorzienigheid, die over de mannen en vrouwen gewaakt heeft, van wie vele hom vroeger vaderland in nood druftige en benauwende omstandigheden hebben verlaten en die dit alles zo ten goede heeft geleid. Gevoelens van op rechte gemeenschap met U op deze her denkingsdag van Uw geboorte als Ame rikaanse stad". De (lood van prinses Hermine. Prins Ferdinand van Schoenach-Ca- rolath, de stiefzoon van ex-keizer Wil helm, deelde aan United Press mede, dat hij zich verzet tegen een sectie op het lijk vanzijn moeder, prinses Her mine. Een daartoe strekkend verzoek is twee dagen geleden door de Amerikaanse opsporingsambtenaren gedaan aan de Russische autoriteiten. De Amerikanen hopen hierdoor te kunnen vaststellen of er inderdaad opzet in het spel is geweest bij het onverwachte overlijden van de prinses. De prins motiveerde zijn bezwaren tegen sectie met redenen van piëteit. „Zelfs indien hierdoor vastgesteld zou kunnen worden dat zijn moeder ver moord zou zijn, dan zou dat haar im mers niet tot het leven terugbrengen nóch de juwelen ter waarde van twee millioen dollar terugbrengen, die ver mist worden". Indien de publieke opi nie echter zulk een sectie verlangt, dan zal prins Ferdinand zijn verzet opge ven, zo deelde hij mede. .persoonlijk ben ik er tegen". De prins verklaarde dat zijn moeder een testament heeft geschreven op haar sterfbed. Hy hoopt hierover bin nen enkele dagen nadere Inlichtingen te hebben. De onderzoekers, die aan het mvsterie werken, hopen dat *dit testament misschien enige aanwijzing ten aanzien van de vermiste juwelen zal bevatten. De prins vertelde voorts dat hij de geallieerde contröleraad permissie heeft gevraagd het lijk van zijn moeder naar Doorn te brengen, opdat zij daar be graven zou kunnen worden naast haar echtgenoot ex-keizer Wilhelm. Morgen zal een rouwdienst worden gehouden te Potsdam. IETS WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met nog slechts op' en kele plaatsen wat ochtendnevel. Over dag zonnig, droog weer. Opnieuw iets hogere temperaturen. Matige Oostelijke wind. 15 AUGUSTUS Zon op: 5.22 uur; onder: 20.06 uur. Maan op: 3.14 uur (16 Aug- NM.) Hoogwater te Katwijk aan Zee: 254 en 15.22 uur. Dat ook aan Uw zyde de gevoelens van verbondenheid met het land Uwer vaderen diep en sterk zijn, kwam op treffende wijze tot uiting in Mei 1940, toen de vijand Nederland bin nenviel en het de stad Holland is ge weest (toentertijd juist bezig met de voorbereidingen voor haar jaarlijks feest)die het initiatief heeft geno men om te helpen, hetgeen spoedig daarop in de gehele Ver. Staten zou geschieden onder de leiding van die grote organisaties, welker weldaden, aan het land bewezen, voor immer in de herinnering zullen voortleven. Hoewel Ik U niet bezocht heb, heb Ik sterk het gevoel, dat U M1j bekend zijt uit hetgeen Mijn kinderen Mij hebben verteld. Ik voel, dat ik Uw stad. ken, Ik heb Mij laten vertellen over Uw in dustrieën, Uw liefde voor bloemen, tui nen en wei-onderhouden velden. Ik heb géhoord over Uw gebouwen, grote in stellingen, religieuze en culturele op voeding en Uw liefdevolle zorg voor de herinneringen aan Uw afkomst en de burgerdeugden, die gij als een kostbaar erfgoed beschouwt. De eigenaardigheden, die Ik zoeven aanstipte, zijn tegelijkertijd kenmer kende eigenschappen van het Neder landse volk. Mün volk en Mijn land hebben vijf lange jaren zwaar geleden onder een meedogenloze bezetter, maar in de geestkracht en het doorzettings vermogen, waarmee het Nederlandse volk onmiddellijk na de bevrijding de wederopbouw is begonnen, herken Ik de geest, waarin Uw voorouders een eeuw geleden zuük geweldig pionierswerk hebben verricht. Mogen Holland (Michigan) en de andere steden en gemeenten in het Midden-Westen die een eeuw geleden door Nederlandse pioniers gesticht zijn, groeien en bloeien door de moed en de geest van de stichters". De toestand wordt iedere dag onhoudbaarder. REPUBLIEK BEDWELMD DOOR U.N.O.-SUCCES. Onze .speciale medewerker in Indië de heer Leonard Huizinga telegrafeerde ons gisteravond uit Batavia: De toestand wordt dagelijks onhoud baarder sinds de order „Staakt het vu ren" is gegeven. Er zijn niet genoeg troepen om de voorste linie voldoende te bezetten en tegelijkertijd het ach terland te zuiveren van verspreide benden Nu de opmars naar Djokja is ge staakt worden de benden achter de li nies weer brutaal en bedreigen zy de verbindngswegen, zij het nog niet ern stig. Van Djokja uit wordt een felle haat-fluistercampagne door de benden met effect onder de geterroriseerde be volking gevoerd, resulterend in vermin derd ontzag voor de Nederlanders. Een deel van de bevolking meent, dat wij haar verraden hebben door het gezag van Djokja te laten voortbe staan. De Republiek is intussen bedwelmd door het UNO-succes en verknoeid haar eigen kansen door een halsstar rige houding. De missie van de Amerikaanse con sul-generaal Foote naar Djokja is een volkomen mislukking geworden. Vast staat dat de moorden op de Chi nezen op Sumatra en Java door de Re publiek waren georganiseerd. De laatste en kenmerkende slagzin van de Nederlandse gemeenschap te Ba tavia luidt: „Djokja of Priok*, hetgeen zeggen wil: de taak beëindigen of af stand doen. Buitengewone Ministerraad Vandaag is de Ministerraad in extra zitting bijeen gekomen. Aan het overleg werd ook deelgenomen door de Commis sie-Generaal. Vetorecht de ondergang der UNO Een United Press oorrespondent in terviewde de Zuid-Afrikaanse premier Smuts. De 78-jarige veldmaarschalk" maakT :lch ernstig bezorgd over de tegen woordige neiging tot verdeling van de wereld in Oostelijke en Westelijke blok ken, „Het ongeluk is", zo zeide Smuts, „dat de Sovjet-Unie en de Sovjetwe reld worden opgebouwd als afgesloten gebieden achter de barrières van üze- ren gordijnen. Er is geen kwade be doeling bij dit systeem", zo meent Smuts, „het is slechts de Sovjet manier van doen". De Westerse beschaving kan volgens Smuts slechts gered worden door Ame- rika's aanbod om Europa te helpen in de wederopbouw van zijn geschokte economie. „Het plan-Marshall kan niet mislukken. Het zal ook niet mislukken, omdat anders de wereld een- nieuwe donkere periode zal binnentreden". De premier "Verklaarde dit met diepe over tuiging. Als een van de stichters van de UNO vergeleek Smuts het begin van deze wereldorganisatie met het te water la ten van een nieuw schip in een kalme zee. „Later loopt dat schip op een rots te pletter. Die rots is in dit geval het recht van veto". Het plan-Marshall is, naar Smuts meent, de basis waarop andere plan nen kunnen worden gebouwd tot her stel van de wereld. Smuts merkte op- 1. Zuid-Afrika zal zijn deel bijdragen in de kosten van Europa's herstel; 2. Het vetorecht wordt misbruikt bij het tegenhouden van een atoom-energie-plan, zulks tot schade van de mensheid. 3. Zuid-Afrika bezit veel uranium, maar ontgint het op het ogenblik niet. 4. Smuts zal de verga dering der UNO. die de volgende maand te New York gehouden zal worden, niet bijwonen wegens de binnenlandse pro- plemen van zijn land. Smuts gelooft dat al het mogelijke moet worden gedaan om de belastin gen te yerlagen, de tolmuren neer te halen en de handel aan te moedigen. Met trots verklaarde de premier dat Zuid-Afrika de laagste toltarieven heeft van de wereld. Sjnuts's „uniepartij" moet het vol gende jaar de verkiezingen in gaan en dat weerhoudt Smuts van de reis naar New York. Hij is van plan zich her kiesbaar te stellen, want de 78-jarige is kerngezond en vol energie. iÖsSS Mariniers vullen hun veldflessen met water, dat uit de vernielde waterleiding langs een van de vele verniel de bruggen in Indonesië stroomt. (AnefoMRVO) Luchtverbinding met Batavia hervat OOK LUCHTPOSTDIENST GAAT WEER NORMAAL DOOR- Van officiële zijde vernemen wij, dat de luchtverbinding met Batavia via Colombo wederom hervat is, in ver" band met het feit, dat de K.L.M.- vliegtuigcn weer op Ceylon mogen landen. Ook de luchtpostdienst gaat in verband hiermede thans weer ge" woon door. Een van de jongste Tsjechische deel nemers aan de Jamboree te Moisson wordt gejonast. Egypte in de Veiligheidsraad De. Egyptische premier Nokrasji Pasja, heeft gisteren de Veiligheidsraad ver zocht opdracht te geven tot het terug trekken van Britse troepen uit Egypte, en wel voor 1 September. Hy had juist sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde, horen zeggen, dat in 1940 en 1942 „bepaalde zeer hooggeplaatste Egyptische functionaris sen, die sympathiek tegenover de as- mogendheden stonden, de geallieerde oorlogsinspanning actief hadden tegen gewerkt. en dat de Britse stappen naar aanleiding daarvan met enig militair vertoon te Cairo waren gepaard gegaan. Cadogan bood aan, als Nokrasji zulks wenste, zijn bewering met bewijzen te staven. Cadogan zeide, dat de militaire demonstratie in 1942 het enige geval is geweest, waarin volgens de woorden van Nokrasji sprake was van „een parade van Britse bajonetten in de straten van Cairo". Cadogan verzocht de raad de Egyptische zaak van de agenda af te voeren. Bij het volgend debat steunden de Polen de Egyptische eis tot terug trekking van de Britse troepen uit Egypte en de Soedan. BOTSINGEN TUSSEN JODEN EN ARABIEREN. Sedert het begin van de botsingen tussen Joden en Arabieren te Jaffa en Tel Aviv zyn tot dusver 3 Arabieren en 7 Joden gedood en 12 Arabieren en 26 Joden gewond. De ongeregeldheden begonnen Zondagavond, toen Arabieren een Joods café in Tel Aviv met vuur wapens bestookten. Volgens berichten uit Arabische bron hebben Arabieren vier Joden, die in het bezit van wapens waren, te Jaffa overmeesterd en hen aan de politie overgeleverd. Gisteravond zijn alle stalletjes van een Arabische markt te Jaffa door brand verloren ge gaan. De schade wordt op 20,000 gulden geraamd. Volgens de politie is de brand door 50 Joodse jongelieden gesticht. Enige honderden Joodse vrouwen en kinderen troffen inmiddels voorberei dingen om de nacht in de grote synago gen van Tel Aviv door te brengen uit vrees voor Arabische represaille maat regelen. De Irgoen-Zwai Leoemi heeft een verklaring gepubliceerd, waarin be weerd wordt, dat Britse agenten en Britse wapenen in het spel zjjn bij de botsingen tussen Arabieren en Joden, gedurende de afgelopen dagen. Voorts wordt er verklaard, dat „Gr.-Brittannië nog steeds onze voornaamste vijand is". BINNfcNI.ANI» De Gysbert Japicxprijs, ingesteld door Ged. Staten van Friesland voor Friese li_ teratuur ls dit Jaar toegekend aan dr. O Postma voor zijn dichtbundel^ „It sil be- stean. De PHTAF en PHTAS, die resp, op 8 en 10 Augustus vaü Schiphol naar Batavia vertrokken, hebben de plaats van bestemming bereikt Na.ir ons land onder weg zijn de PH—TBT en de PH—TAP onder de gezagvoerders Versteegh en Scholtmeyer. Het 8-Jarlg dochtertje van de fami_ 11e Konyneneburg te Heemstede, dat aan het spelen was op de Cruquius, werd door een passerende vrachtauto aangereden en op slag gedood Hr. Ms. vormingsschip voor adelbor sten „Van Klnsbergen" en de beide on derzeeboten Hr Ms. „Zwaardvisch" en „023". die gedurende enkele maanden een oefenrels maken in de West-Indische wa teren, zijn in Willemstad op Curacao aan gekomen. De bemanningen hebben op deze heenreis honderden telegrammen ontvan gen van bezoekers van de tentoonstelling „Zeemacht" te 's-Gravenhage. 650 mijnwerkers maken thans onder auspiciën van het Haags Vacantiecomité een driedaags bezoek aan de Residentie. Op de Rijksweg te Buurmalsen werd de 76-jarige mej. De Heus uit Beuslchem bij het oversteken van de weg door een passerende auto gegrepen en op slag ge dood. BUITKNLAM» De Amerikaanse minister va^ fi nanciën John Snyder, deelde mede, dat Maandag besprekingen zullen beginnen met <een Britse delegatie over de kwestie van mogelijke veranderingen in de En gels-Amerikaanse lening Het Ryn-Ruhr-kanaal tussen Duit burg en Muelhhelm is voor de scheepvaart vrijgegeven. Hierdoor ls het mogelijk het vervoer per schip van de steenkool van het Roergebied naar Frankrijk, België, Ne_ derland en Luxemburg te versnellen. BIJ de landing is een vliegtuig van de Roemeens-Russische luchtvaartmaat- schappy. dat- de dienst van Constantza naar Boekarest onderhield verongelukt. Er zyn drie doden en vijf ernstig gewonden. Amerika ls met Engeland en Frank rijk overeengekomen de drle-mogendhel den-conferentie over 't peil van de Duitse industrie en de steenkoolproductie te Lon den te houden. Tot dusver hebben meer dan 50.000 personen een bezoek gebracht aan de Jamboree te Moisson. Door de BJ3.C. is meegedeeld, dat Churchill zyn radiorede Zaterdag a uitspreken om 21.15 uur Ned tijd. In aansluiting op de onlangs te Praag gehouden bestuursvergadering van de In ternationale studentenunie heeft het ver bond van Zwitserse studenten besloten, niet langer met die unie samen te werken, daar de unie zich langzamerhand tot een werktuig van eenzijdige politieke richting ontwikkelde. Alphard, rapporteur-generaal van de Europese commissie voor economische sa_ menwerking heeft medegedeeld, dat dë coördinatie van de amwoorden, die zyn Ingezonden, aan de commissie voltooid is. De commissie van samenwerking deelde hy mede,'dat het werk. waarby de maat regelen tot het herstel van Europa met elkaar ln overeenstemming zullen worden gebacht, een aanvang zou nemen. By Manchester ls een Amerikaans militair vliegtuig in de lucht ln botsing gekomen met een burgervliegtulg. Het ml ïitaire toestel vloog in brand en de tweê inzittenden kwamen om het leven. De pi_ loot van het burgervliegtulg slaagde er in te landen. Naar de Duitse nieuwsdienst ln de Amerikaanse zone meldt, heeft de Sovjet- Russische Kommandantura een vergade ring van de sociaal-democratische party in de Sovjet-Russische sector van Beriyn verboden. Een vliegtuig van de dienst Biar ritzCannes Is op 15 KM, van Pau (Frankryk) neergestort. De piloot en 2 passagiers kwamen om het leven. Exclusief interview met Baron v. d. Straten-Waillet (Van onze Brusselse correspondent) Baron Francis Xavier van der Stra ten-Waillet is een der jongste ministers van het kabinet Spaak. Hij werd te Antwerpen geboren op 22 Januari 1910 en werd in 1932 doctor in de rechten aan de Leuvense Universiteit. Tot 1945 vervule hij de functie van directeur bij de Belgische Patroonsvereniging om in October van hetzelfde jaar als technisch raadgever van de Belgische patroonsde legatie tor Internationale Arbeldsconfe. rentie te Parijs te fungeren. By de ver kiezingen in Februari 1946 werd hij te Antwerpen verkozen als lid van de Tweede Kamer. Toen in Maart 1947 de Katholiek-So cialistische coalitieregering onder Spaak, als premier, tot stand kwam, bleek het noodzakelijk om het Directoraat-Gene raal van Buitenlandse Handel tot een zelfstandig ministerie om te vormen, ge zien het steeds stijgend belang van de Belgische uitvoer en de studie van de afzetmarkten evenals het afsluiten van de handelsaccoorden die thans soms maandenlange inspanningen van amb tenaren en technici vergen. Deze taak werd aan de jonge, maar reeds ervaren buitenlandkenner toevertrouwd. Baron van der Straten-Waillet houdt zich ook speciaal bezig met de Nederlands-Bel gische betrekkingen en heeft ln de beide Belgische Kamers met grote overtui gingskracht het ontwerp van wet waar by het gemeenschappelijk toltarief als voorloper van een economische Unie tussen NederlandBelgië wordt inge steld, doen goedkeuren. Naar aanleiding daarvan en om nog enkele belangrijke punten nader te verklaren, vroegen wij hem om een onderhoud, dat ons onmid dellijk werd toegestaan. „U heeft in de Kamer verklaard", aldus onze eerste vraag, „dat Nederland voorrang zal ge nieten bij de bestellingen, die het aan de Belgische industrie en handel doet. Kunt u dit nader toelichten?" „België en Nederland", aldus de mi nister, „hebben besloten elkander in hun wederzijdse economische betrekkingen een voorkeursysteem toe te staan. Wat de ruil van goederen betreft, werd dit zelfs officieel bekrachtigd in het Proto col dat na de besprekingen varv 2 en 3 Mei 1947 tussen de Ministers van de Drie Landen tot stand kwam. Daarin heet het o.m. dat een land,-dat zekere producten moet invoeren, allereerst moet nagaan, of deze by zijn partner te vin den zijn en deze moet hem prioriteit verlenen evenals normale prijscondities. Een partner, die normaal uitvoerder is van een product moet zyn afzet eerst zoeken op de markt van de mede-con tractant en deze moet zich per prioriteit bij hem bevoorraden, tegen normale prij svoorwaarden" Men ziet reeds dadelijk, dat dit pro tocol de economische Unie tot basis dient. Aldus was België b v. in 1946 de beste' afnemer van Nederlandse sigaren (15 millioen stuks). Logischerwijze kwam ons gesprek hier na op het handelsverkeer tussen beide landen en hier wezen wij de minister er op. dat ingevolge van de Indonesische verwikkelingen Nederland tot een zeke re industrialisatie moet besluiten om door uitvoer een gedeelte Van de vroe gere inkomsten uit Indië te vervangen, Is België, zoals wel eens wordt beweerd, tegen elke industrialisatie van Neder land gekant? Ziehier hoe de minister er over denkt: „België is niet tegen een zekere in dustrialisatie van Nederland, op voor waarde dat deze niet geschiedt ten na deel van de bestaande Belgische indus trieën die normaal uitgerust zijn om de behoeften van beide markten te vol doen. Een der voornaamste doeleinden van de Economische Unie bestaat in het streven om aan de industrieën van beide landen de mogelijkheid te geven, dank zij een verruiming van de binnenlandse markt, hun productie te rationaliseren en hun kostende prijs te verminderen. Om de oprichting of uitbreiding van onnodig concurrerende industrieën te vermijden, hebben de drie regeringen in gevolge de protocols van 18 April 1946 en 3 Mei 1947 een voorafgaande bespre king in dezen Ingesteld". Een z.g. „netelig" probleem is dat der De Britse industrie De Britse verenigde raadgevende com missie. die zowel werkgevers als vakver enigingen vertegenwoordigt, heeft zich accoord verklaard met de regeling vol gens welke arbeiders in vitale indus trieën die dollars uit sparen lan ger zullen werken. In een bijzondere bijeenkomst van de commissie, welke werd gepresideerd door de minister van arbeid. Isaacs, werd het ontwerp van het nieuwe besluit goedgekeurd, waarbij het arbeiders niet toegestaan zal wor den vitale bedrijven te verlaten en werk gevers nieuwe arbeiders alleen mogen werven via officiële arbeidsinstanties. Voorgesteld werd het regeringsbesluit met ingang van 1 October van kracht te laten worden, terwijl ieder bedrijf haar eigen plan zou moeten uitwerken voor het te verhogen aantal arbeidsuren met medewerking van het ingestelde be middelingsapparaat. Korea De Amerikaanse minister van Bui- tenlahdse Zaken, Marshall, heeft in een nota aan Molotof, zijn Sovjet-Russische collega, verklaard, dat „de vruchteloze discussies", die op 20 Mei te Seoel tus sen de leden van de Russisch-Ameri- kaanse commissie voor de vestiging van een regering voor geheel Korea zijn begonnen, niet langer tot uitstel van de kwestie aanleiding mogen geven. In de nota wordt de wens van de Amerikaan se regering uitgedrukt, dat de commissie op 21 Augustus rapport zal uitbrengen over haar besprekingen, opdat de beide regeringen zich direct kunnen beraden over verdere stappen ter vestiging van een onafhankeiyk en verenigd Korea, dat zijn plaats in de V.N. zal kunnen innemen. havenbelangen en Baron van der Stra ten-Waillet als Antwerpenaar is hier toch wel de geschikste personaliteit om ons deze zaak even toe te lichten: „Concurrentieproblemen tussen Ant werpen en Rotterdam? Die hebben steeds bestaan, zegt ons de minister en zullen nog gesteld worden, onafhankeiyk van het bestaan der Tolunie. Op zichzelf en inzover deze concurrentie loyaal is, be tekent een strijd, met gelijke wapens ge voerd. geen bezwaar. Integendeel. Hij zou echter het vooroorlogs karakter niet meer mogen aannemen. Ik ben er van overtuigd, dat de havenkwesties o.m. de concurrentie AntwerpenRotterdam ge makkelijker een oplossing zullen vinden ln het kader der Economische Unie. De menigvuldige contacten tussen ambte-, naren van beide landen in de Commis sie voor Verkeer en Havenbelangen. die in de Raad voor de Economische Unie werd opgericht draagt er toe bij. mede door de betoonde goede wil, om een gunstige sfeer te scheppen ter oplos sing van deze problemen. Wafc.de kwes ties betreft, die beide landen aangaan, heeft de ervaring bewezen, dat zij bij samenvoeging van hun krachten op het internationaal plan. sterker zijn om hun desiderata te doen aanvaardèn, dan dat elk afzonderlijk ageert. De conferentie te Den Haag, waarbij een accoord met de Anglo-Amerikaanse zone tot stand kwam voor de Duitse invoer, wekt de hoop dat deze invoer opnieuw langs de Ryn zal 'geschieden vla de Nederlandse en Belgische havens, wat de gemeen schappelijke belangen ten goede komt". HET DUITSE VRAAGSTUK Het Duitse vraagstuk als.Wereldpro bleem nummer 1 zal in de komende ja ren meer en meer de Lage Landen inte resseren. Wij achten het nuttig de Bel gische minister van Buitenlandse Han del daarover zijn mening te vragen, voornamelijk wat de respectievelijke houding van België en Nederland be treft. „De resp. posities van België en Ne derland tegenover het Duitse vraagstuk werden vastgelegd in de memorandums van de Nederlandse en Belgische rege ringen aan de vertegenwoordigers van de Grote Mogendheden, te Londen verga derd in Januari 1947. Er is overeenstem ming in de Belgische en Nederlandse standpunten wat de essentiële vraag stukken betreft. Elk land legt de nadruk op zekere punten, waarbij het speciaal belangen heeft, maar er is geen enkele contradictie in hun opvattingen. De voortdurende beraadslagingen tussen beide regeringen in een vriendschappe lijke atmosfeer, laten tee te geloven, dat een gemeenschappelijk inzicht tussen beide landen zal tot stand komen in de verdere discussies van het Duitse vraag stuk". 1lr~ DOMINION PAKISTAN. Burggraaf Mountbatten. de onder koning van Voor-Indië en echtgenote, zijn gisteravond in Karatsji de hoofd stad van het nieuwe Britse dominion Pakistan, gearriveerd om deel te ne men aan de viering van de geboorte van het dominion, die vandaag zal plaats vinden. Mohammed Ali Djinna, gouverneur-generaal van Pakistan, bracht ter ere van lord Mountbatten, een toast uit op koning George VI, bij welke gelegenheid hy het volgende zei de: „De regering van koning George VI zal in de geschiedenis geboekstaafd worden als de periode waarin de vry- willige machtsoverdracht in Voor-In dië, dat met recht de schitterendste parel van het Britse keizerrijk werd genoemd, tot stand kwam. Een derge- ïyke vrijwillige en algehele overdracht van de macht en het bewind is in de wereldgeschiedenis nog niet voorge komen". PRINS-REGENT KAREL UIT DE KONGO TERUGGEKEERD. Op het vliegveld Meisbroek by Brus sel is gisteren, laat in den middag, prins-regent Karei teruggekeerd van het bezoek, dat hy, vergezeld van de minister van Koloniën, aan de Belgi sche Kongo heeft gebracht. Hy werd verwelkomd door koningin-moeder Elizabeth, de leden der regering, de voorzitters van Kamer en Senaat, het corps diplomatique enz. Afdelingen van de luchtmacht brachten de prins c|e eerbewyzen. Vervolgens begaf de prins regent zich per auto naar het paleis, waar hem een militair saluut werd ge bracht door afdelingen van het regi ment parachutisten. Langs de route en voor het paleis werd hy hartelijk toege juicht. Na zyn aankomst op het paleis ontving de prins-regent minister-pre sident Spaak, die hem op de hoogte bracht van de toestand in het land. AMERIKA KOMT OP TEGEN BESCHULDIGINGEN VAN MAARSCHALK TITO, Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de beschuldigin gen van maarschalk Tito van 7 Aug. „gezien de ernst en de grote versprei ding er van" tegengesproken. T.a.v. de beschuldiging dat Joego-Slavië geen „onbaatzuchtige en welgemeende hulp" voor zyn wederopbouw van de V.S. kan verwachten wordt opgemerkt, dat Zuid- Slavië via de Unrra waarvoor de V.S. 72 pet. van de gelden hebben by- gedragen goederen ter waarde van meer dan 400 millioen dollar ontvangen heeft. Wat betreft de beschuldiging dat Joegoslavisch goud in de V.S. ter waar de van 45 millioen dollar niet aan Joego-Slavië was teruggegeven en de V S. betaling hadden geëist van ,,on- mogeiyk grote bedragen" voor lend- lease goederen, die nooit geleverd wa ren, antwoordt het Amerikaanse mi nisterie dat het Joegoslavisch goud in de V.S. dat door de koninklijke Joego slavische regering in 1941 werd gede poneerd, geschat wordt op een waarde van 47 millioen dollar. „Over de rege ling van deze kwestie en die van de eisen t a v. Amerikaans bezit in Joego- Slavië en andere nog te regelen finan ciële kwesties, worden onderhandelin gen gevoerd".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1