Toenemende agressie en infiltratie De heer Breunese voor de Raad van State Hef Yaticaan waardeer! Nederland's vredelievende houding STADSNIEUWS „Hij wakkerde hef verzet aan" aldus Dr. Kortenhorst RECHTZAKEN Het Leidsch Dagblad Laatste Berichten Kerkelijk Leven Schanddaden van de Pemoeda'» Het Nederlandse actiecommunlque van hedenmorgen luidt: In Oost-Java werd toenemende agres sie en Infiltratie geconstateerd in het gebied rond Malang. De post in Batoe ondervond hinder van sluipschutters, terwijl enige patrouilles in deze sector werden beschoten. Op het Westelijk front van Soerabaia vonden eveneens enige beschietingen van onze patrouil les plaats. Onze post bij Randegankoe- lon werd met handgranaten bestookt en op Zuid-Sumatra stootte een pa trouille ten Z O. van Batoeradja op eer bende, die het vuur opende. De bende werd verdreven en in de richting van Republikeins gebied achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus be dragen: een gesneuveld. 16 gewonden Dat van hedenmiddag meldt dat bij de Ned. posten in Koeala, 45 K.M. ten Westen van Medan, zich vele Laskjars hebben gemeld. De meesten verklaar den. dat zij gedwongen waren om dienst te nemen. Als reden voor hun overgave voerden zij aan. dat zij niet als mede schuldig- beschouwd wilden worden aan de. vooral door de P^moodas. te gen de eteen volksgenoten zowel als tegen de Chinezen en dp Indiërs be dreven schanddaden. Op Midden Bali werden 16 terroris ten gevangen genomen, w.o. 3 leden van de verzetbeweging in de afd. Tabanan. Politie-Sporttoumooi Behalve de Zweedse internationals zal ook een Belgische voetballer van internationale reputatie volgende week op het UVS-terrein aan het werk te zien zijn, n.l. Puttaert, de bekende links-half. De Engelse ploeg bestaat uit 16 voetballers, uit wie het defini tieve elftal nog samengesteld zal wor den. Zij spelen merendeels in clubs, wier namen in Nederland een bekende klank hebben, bijv. Liverpool. Wolver hampton Wanderers, Newport, Sun derland enz. Behalve de wedstrijd Nederland- Luxemburg, die door een Engelse scheidsrechter geleid zal worden zullen alle ontmoetingen door bekende Neder landse fluitisten worden geleid, zoals bijv. Dr. Van Moorsel en Karei v, d Meer. (Over v d. Meer gesproken, hem zal de eer te beurt vallen op 31 Augus tus de wedstrijd Tsjecho-Slowakije— Polen te fluiten!). Met de huisvesting der buitenlandse, deelnemers aan het Politietournooi zijn de organisatoren nog niet geheel ge reedgekomen. daar (het is vacantie- tijd!) enkele afzeggingen binnenkwa men. Zij, die de volgende week enkele dagen een buitenlandse gast onderdak kunnen en willen brengen, gelieven zich even op te geven bij de heer Chr. Rameau, de Sitterlaan 104. Voor de bonnen 'wordt gezorgd! HET AFSCHEID DER FRANSE JONGENS EN MEISJES. Veel te vlug naar hun zin is deze maand, waarbij de Franse jongens en meisjes in Leiden kampeerden en be zoeken brachten aan verschillende plaatsen in Holland, voorbijgevlogen, maar aan alles komt een einde, ook aan een mooie vacantiemaand, die mede dank zij het mooie weer en de medewer king van de St. Paulusgroep van de R K.HJ3.S., tot een groot succes ge worden is. Maandagmiddag vertrok de eerste groep van ongeveer 200 jongens en meisjes, terwijl de rest, ongeveer 300 gistermiddag de reis naar Frankrijk gingen aanvaarden. Het was natuur lijk een geweldige drukte op het station bij het inladen van de omvangrijke ba gage en met het afscheidnemen van pater Otho Thomaasse en de leden der Paulusgroep. Om half vijf vertrok de trein met een zwaaiende, juichende en uit de ramen puilende menigte, nagestaard door hun gastheren, waarvan er 20 a.s. Zaterdag naar de Jamboree vertrokken. BONKAARTEN HALEN. Morgen (8V&—11 3/4 en 14—16 uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 9.001 tot en met 12.000. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaart en de titelstrook van de bonkaart 709. waaraan zich de inwisselingsbon bevindt Gisteravond is de 8-jarige Marietje van I wonende in de Schimmelstraat, op de speelplaats aan de Ten Kate- straaf van een ladder gevallen. Met een gebroken linkeraam heeft de EHD het meisje naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Mej. H. G. Filippo alhier is ge slaagd voor het examen Nijverheids onderwijs N XI (tekenen en costuumge- schiedenis). Di\ ir A. M. van Deventer, leraar aan het. Sted. Gymnasium te dezer ste de is benoemd tot lid van de commis sie welke is belast niet het afnemen van het examen, vermeld in art. 12 der hoger-onderwijswet. Bij K. B. zijn benoemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid dei- Rijksuniversiteit te dezer stede, om on derwijs te geven in de wetenschap van het notariaat, de heer J. C. H Melis, en, om onderwijs te geven in het belasting recht mi-, K. V. Antal de Felsögelér. te Boedapest. Onze stadgenoot de heer G. van Druten, die benoemd is tot hoofd van een christelijke school te Balk. is ge-, slaa-gd voor het examen Engels L.O. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN Zilveren dicnstjubUeum H. Brokaar De heer H. Brokaar, boekhouder-kassier bij de N.V. A. Oosthoek én Zoon's Bouw materialenlabrlek alhier, hoopt Zaterdag 16 Augustus de dae te herdenken, waar op hij 25 Jaren geleder bij de firma, die destijds haar kantoren te Den Haag ge vestigd had, aldaar ln dienst trad De heer Brokaaar vervult in het Christelijk organisatieleven als bestuurder en in het politiek leven als afgevaardigde van de C.-H. Partij in de gemeenteraad een be langrijke plaats en het zal uit hoofde hiervan ook voor velen waarschijnlijk dit jubileum een welkome gelegenheid zijn om deze figuur op bescheiden wijze ln het zonnetje" te zetten Adopt iegenieenten danken Alphen Reeds lange tijd was het bekend dat de adoptiegemeenten Hedel, Rossum en Hoenzadrlel ln de Bommelerwaard, plan nen uitwerkten om aan Alphen een waardevol huldeblijk aan te bieden, waar. mede op bescheiden, doch duidelijke wSjzê de innige dankbaarheid zal worden ge symboliseerd der bevolking die ge meenten Jegens onze Inwoners, voor °de langdurige er grote hulp. hetwelk de adoptiegemeenten bij hut opbouw no de bevrijding uit de Rijnstréek mochten on dervinden Naar het gemeentebestuur mededeelt, zal de officiële aanbieding van een hulde blijk Zaterdag 15 Augd ?s namiddags te 4 uur ten gemeentehuize plaats heb ben. Deputaties van gemeentebesturen van comlté's van Ned Volksherstel uit genoemde gemeenten, alsmede het He- delse muziekcorps en een aantal be stuurders van verenigingen tegenwoordig zullen zijn Bij gunstig weer zaï een en ander op het bordes van bel raadhuis plaats vin den. Het gemeentebestuur van Alphen zal het op prijs stellen indien zoveel moge lijk ingezetenen uit onzf gemeente tegen woordig zijn ln of nabij het raadhuis. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM. Oplichtster gearresteerd Door mid del van vervalsingen in verschillende spaarbankboekjes heeft een inwoonster van Hillegom kans gezien de Rijkspost spaarbank op te lichten voor een be drag van circa f. 5000,— De vrouw bood de boekjes op verschillende postkanto ren aan en veranderde de bedragen van boekingen en saldi, echter op zo primi tieve wijze dat het onbegrijpelijk is dat geen der amLtenaren de vervalsing heef.t bemerkt. Ten slotte liep zij op het postkantoor te Vogelenzang tegen de lamp Zij is gehuwd en moeder van twee kinderen Inbraak opgehelderd Na twee jaren is de politie te Hillegom er in geslaagd de daders op te sporen van een bru tale inbraak, die in October '45 werd verricht ln twee winkelmanden aan de Leidsestraat te Hillegom'. De beide uit Hillegom afkomstige daders, een waar van een berucht recidivist, hebben be kend. Naar een derde medeplichtige wordt nog gezocht. De gestolen goede ren, waren de volgende morgen in Den Haag reeds van de hand gedaan. Koninginnedag- Het programma voor Maandag 1 September is door het Centraal Comité voor Nationale Feest viering als volgt vastgesteld: 's Morgens van 78 uur reveille en klokgelui: 10 uur défilé der verenigin gen. gevolgd door aubade voor het Ge meentehuls: 2 uur Sportwedstrijden op het Concordiaterrein: 8 uur 's avonds uitvoering van het zangspel „In 't Witte Paard" op het Treslong-terrein. Na af loop zal op een terrein aan de Jhr Mockkade een vuurwerk worden ont stoken. Gemeenteraad --De Raad komt Don derdag te 2 uur bijeen. De agenda ver meldt o.a de aankoop van gronden aan de Vosselaan eo. en de uitbreiding van de Dienst van Openbare Werken door de benoeming van een Hoofdopzichter Jubileum pastoor J. Kosters De pastoor van de parochie St. Martinus te Hillegom, de heer J. Xösters, zal op Vrijdag a.s.. Maria Hemelvaart, zijn veertigjarig priesterfeest vieren Pastoor Kösters, die sedert twaalf jaren als zodanig te Hillegom werk zaam is, ving zijn arbeid aan als kape laan te Heiloo, arbeidde vervolgens te Delft en Amsterdam, werd als pastoor benoemd te Oud-Wassenaar, waarna te Hoofddorp en daaina te Hillegom. Pastoor Kosters heeft gedurende zijn Hillegomse jaren veel vrucht op zijn werk gezien Met name heeft de pa rochie vele priesterzonen aan de kerk geleverd, terwijl het verenigingsleven na de oorlog weer sterk is opgeleefd. De parochianen zijn dan ook voorne mens, hun jubilerende herder hartelijk te huldigen. Donderdagavond zal hij feestelijk worden ingehaald en een plechtig Danklof celebreren, 's Vrijdag morgens om 10 uur is de Plechtige H, Mis. waarna te 1 uur de officiële hul diging en te 3 urn de receptie VQlgt. Zaterdagmorgen bereiden de school jeugd en de jeugdorganisaties de pastoor hun hulde, terwijl op Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond in een drietal feestelijke bijeenkomsten de parochianen van hun aanhankelijkheid zullen blijkgeven. KATWIJK AAN ZEE De strandfeesten van V.V.V. Al is het op bescheiden schaal, het ijverige bestuur van VW heeft na afbreking van de oorlogsjaren weer eens strand feesten voor de kinderen van badgasten weten te organiseren. Dinsdag was het de eerste dag daar van Om half negen was het aantreden voor de iortenbouw Hiervoor hadden zich 45 jongens en meisjes opgegeven, die ovei 9 forten in spe verdeeld werden. Om kwart voor negen werd de eerste spade in het zand gestoken en werd met alle kracht gewerkt om het fort zo stevig te maken dat het lang weerstand kon bieden aan de wassende vloed. Daar er nogal een krachtige golfslag stond, verzonk de een na de ander, nadat het sein was gegeven om met de bouw op te nouden. in het zilte nat. Om kwart voor tien was de laatste vesting door de golven verslagen Er werden hierbij 24 prijzen uitgereikt Om 10 uur was er voor de kleintjes van 6 tot en met 8 jaar „vlaggetjes steken" Hieraan namen 58 kinderen deel. die in 3 groepen verdeeld waren. Hierbij werden 14 prijzen uitgedeeld. De ochtendspelen waren hiermee achter de rug en elk lcind werd verblijd met ijs. 's Middags om half drie werd een be gin gemaakt mét het maken van zand- figuren Dit was geen gemakkelijk werk, maar sommigen wisten er nog aardig wat van te maken. Van de 17 deelne mers kregen er 10 een prijs. De dag werd beëindigd met tobbetje steken. Elf prijzen werden hier uitge- reik* ouder de 40, die er aan deelnamen. NOORDWIJK P. v.d. A. discussieerd over Indonesië De afdeling Noordwijk van de Partij van de Arbeid, belegde een vergadering, ten einde het Indonesiche probleem in zijn huidige phase te bespreken. Als sprekers traden op de heren Fr. Goedhart (Pieter 't Hoen) en C J. Deering welke respectievelijk redevoe ringen tegen en ten gunste van het regeringsbeleid hielden. Na "een langdu rige discussie werd een motie van mr. Ie Poole aangenomen. Deze motie be helsde steun aan de motie, aangenomen door de afdeling Warmond welke het gewelddadig optreden betreurde en richtlijnen gaf voor een vreedzame ver dere ontwikkeling. De motie zal op het komende partijcongres worden ingediend door mr. Ie Poole, welke als afgevaar digde werd gekozen Kwekers exposeren in New York en Londen ..De cost gaet voor de baet uit"! Dit zo specifiek Hollandse spreek woord zal wel de bekende Noordwijkse gladiolenkweker H. J Salman voor de geest gestaan hebben toen hij besloot deel te nemen aan de Internationale Gladiolen-tentoonstelling te New York< welke in de tweede helft van deze maand wordt gehouden. De inzending zal bestaan uit enige honderden bloe men welke begeleid door een lid van de firma, per KLM naar de U.S.A zullen worden getransporteerd. De firma Konijnenburg en Mash zal deelnemen aan de internatonale gladio len-tentoonstelling te Londen, welke Vrijdag a.s geopend wordt. Voor het staatsexamen Gymnasium A slaagde de heer C. v. Duyn. VALKENBURG. Raadsvergadering Maandagavond kwam de Raad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester A. C. de Wilde, die de zit ting met gebed opende. Na afdoening der ingekomen stukken, waarop weinig commentaar volgde, kwam ter tafel een voorstel tot verzekering tegen ongeval len voor leden der vrijwillige brand weer. Bij de behandeling daarvan merk te de heer S. M. Poot op dat er wel op ongevallen was gerekend, maar dat er niet in ziekten bij brand opgedaan, werd voorzien, waarna men besloot dit voorstel voor verdere behandeling aan te houden. Verder werd een voorstel tot het geven van een beloning aan de plaatselijke deurwaarder tot een be drag van f. 50.— per jaar goedgevon den. Hierna kwam men overeen een verordening vast te stellen ter voor koming. wering of beteugeling van be smettelijke ziekten in scholen of kin derbewaarplaatsen, hetgeen ook het ge val was met een verzoek van het school- bestuur om het bedrag nahefflng mo lestverzekering voor rekening van de gemeente te nemen. Vervolgens werd goedgevonden enige wijzigingen tot stand te brengen op heffing en invor dering van de hondenbelasting. Een verzoek van het Bestuur Ver. Maatsch, werk in Ziekenhuizen te Leiden om een jaarlijkse bijdrage van 2% cent per hoofd vond geen bezwaar en werd voor verdere behandeling aan de voorzitter overgegeven. Verder besloot men een aanvraag te doen voor een rijksbijdra ge voor in het kader der wederopbouw te bouwen woningen, terwijl men ook terieven vaststelde voor gebruik van bet gem aanplakbord. Hierna kwam ter tafel een gewijzigd voorstel betreffende aar.koor van grond van mevr. Lotsy— Lebret. gelegen in het kader van het uitbreidingsplan der gemeente. De heer S. M Poot verklaarde zich tegen de wijze waarop deze grond voor bebou wing zou worden benut, menende meer woningen te kunnen bouwen als het voorgenomen bouwplan werd gewijzigd Een voorstel van de voorzitter om hier over te stemmen, vond geen bijval, zo dat het voorgenomen bouwplan onge wijzigd bleef. Tot slot behandelde men de verkoop van grond aan een op te richten veevoederfabriek, welk voorstel voor nader onderzoek naar de te ver werken grondstoffen, ter voorkoming van reukverspreiding, werd aangehou den. In de rondvraag bracht de heer S M Poot onder de aandacht de onhoud bare toestand van de rioollering in een gedeelte van de Hooftstraat, dit in het belang van de volksgezondheid en ver der het ontbreken van een brandkraan in de onmiddellijke omgeving van het schoolgebouw. Vervolgens deed de voor zitter nog enige onbelangrijke mede delingen. waarna deze de vergadering sloot met gebed. VOORSCHOTEN. Gouden Jubileum Overeenkomstig de wens van de jubilaris werd het gou den jubileum van de heer W. Jansen, employé bij de N.V Zilverfabriek „Voor schoten", op eenvoudige wijze herdacht. De directeur, de heer C. J. A, Begeer bood de heer Jansen te zijnen huize de gebruikelijke geschenken aan. o.a. de gouden penning van de Edel Metaal Bedrijven, het diploma van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en de en- "^loppe met inhoud. Ook van zijn collega's had de heer Jansen reeds een enveloppe met in- hou.1 gekregen, terwijl hij verder ver rast werd met bloemen, een taart en sigaren. De tweede directeur, de heer v. d Waal, die met vacantie is, had hem bovendien nog schriftelijk zijn ge lukwensen doen toekomen. Met een herinnering aan een blijde dag en met vele geschenken geniet de heer W. Jansen nu van zijn 6 dagen extra vacantie Burgerlijke Stand Geboren: Marga- retha Agatha Elisabeth, d van J G Meijer en A. de Bode Ondertrouwd: Arle Blok 32 Jaar en Jan. neke Poot 34 Jaar. Gehuwd: Corstlaan Maria van Vliet 32 Jaar en Maria Catharina van Boheemen 22 jaar: Adrlanus Marlnus Brekelmans 58 Jaar en Johanna Maria Opdam 49 Jaar. WARMOND - Tot onderwijzeres aan de ULO- School aan de Haarlemmerstraat te Lel den is benoemd onze plaatsgenote mej. J. van Stijn. - Tot keurmeester alhier voor de ge meentelijke vleeskeuringsdienst te Lel den is benoemd de heer H. Vissers. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Clilstiaan Dirk, z. van J P. Karstens C. van Es; Jacoba. d var. C. Trouwee en H. J. Fllppo; Pieter Albertus Cornells, z. vaan T. P Yperlaan en A. Roodenburg. Johannes Henrlcus Gerardus Wilhelmus, z van T. Sebel en C. A. van Es; Gerrlt, z. van R Kerkman en C. van der Bent; Hans Wouter, z. van W. Schouten en H. Kanbier. OVERLEDEN. A. van Althuis, wed van L. Olivier 80 Jaar: C. Kok man 32 I S. van der Zaal mn 51 Jaar GEHUWD. M. D. Arpeau Jrr. en A. M. Würtz jo: M Frankhuizen Jm en H. M. H. Compter Jd; G, H. F. Remmé Jm en T. A. Doi_ stra jd. Ingezonden Mededeling Het berocn van de heer Breunese tegen het besluit van de Minister van Oorlog van 7 Maart 1947. waarbij hem ongevraagd eervol ontslag is ver leend uit de militaire dienst is van daag behandeld door de Afd. voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Voor de appellant, trad als pleiter op dr- L Kortenhorst, voor de minister mr. H. J. P D. baron van Harinxma thoe Slooten van de juridische Afd. van het Dep. van Oorlog. De heer Breunese zeide na de capi tulatie een gevaarlijke geestelijke de- nressie te hebben ontmoet en van m e ning te zijn geweest dat hiertegen krachtig front gemaakt moest worden. Zo heeft hij na overleg met en instem ming van generaal Winkelman het com mando van de opbouwdienst aanvaard- Hij deed dit uit strijdlust- voor de Ne derlandse zaak en uit. liefde voor de 60.000 man. voor wie hij zich verant woordelijk voelde. Onder hen was ook de tegenwoordige minister van Oorlog, die evenmin die dienst verliet. Nimmer zijn mensen, die hij op de Kaderdag te Arnhem onder zijn ge hoor had toegetreden tot het Legioen- Seyffardt, hetgeen de Duitsers zo gaarne hadden gezien. In Lunteren heeft hij inderdaad een keer de Duitse vlag doen hijsen, maar dit was een voorwaarde bij bezoeken van de rijks commissaris, welke vervuld moest wor den wilde de appellant in de kampen de Ned vlag kunnen behouden. Dit laatste was voor de kampbewoners een allerbelangrijkste zaak. Dr. Kortenhorst constateerde, dat de brief van de Procureur -Fiscaal, waarin deze een gunstig oordeel uitspreekt, in het dossier ontbreekt. De Procureur- Fiscaal heeft een groot aantal getui gen opgeroepen, die zonder uitzondering gunstig getuigd hebben. PI besprak voorts het advies van de zuiveringscommissie-Röell. Het is voor de minister moeilijk een met zoveel ophef gepubliceerd besluit terug te ne men, maar de zuiveringswaanzin be gint langzamerhand te luwen. Het Ned. volk begint- meer nuchter en recht vaardig te denken. PI. wees op dr. Hirschfeld, die ook in eer hersteld werd Onder het commando van de appel lant is het Ned karakter van opbouw en arbeidsdienst ongerept gehandhaafd PI concludeerde, dat Breunese het Ned. belang diende, de geest van ver zet aanwakkerde, waarvoor hij hulde en dank verdient. PI. trok een verge lijking met het driemanschap van de Ned. Unie, dat heel wat verder ging in concessies dan Breunese. Toch is dit driemanschap door de uitspraak van de ereraad in ere hersteld Waarom moet Breunese de zondebok zijn? PI. eindigde met ©en brief voor te lezen, welke Majoor Breunese op 1 Januari 1941 ontving van een me dewerker in de O.D., welke brief ein digde met de verzekering van de schrijver, dat hij waar en onder welke omstandigheden ook stelling zou ne men tegen de op het beleid van Breu nese gerichte aantijgingen en het juiste licht daarop zou doen schijnen. PL hoopte, dat de schrUvcr van deze brief de gelegenheid zal krijgen zifn woord gestand te doen. Hjj die dit schreef, was immers niemand anders dan de toenmalige kapitein by de O D. de heer Fievez, thans minister van oorlog. HAAGSE RECHTBANK. Een prettige werkster! De werkster W. F. B. uit. Leiden had herhaalde ma len diefstallen gepleegd in de huizen waarin zij haar hulp verleende. Tegen verdachte, die zich in verband hiermee had te verantwoorden, vorderde de Of ficier negen maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. SCHEEPSBERICHTEN. K.N.S.M.: Iris, 10/8 te Leixoes; Bacchus, 12/8 te Amsterdam; Orpheus, marinier, Ornen en Deo Duce 11/8 te Amsterdam; Danae, 11/8 te Malta; Ariadne. 11/8 te Piraeus; Tiberius, 11/8 van Vigo naar Algiers; Gerasslmos Vergottis, 7/8 van TocopLUa naar Pisco; Pygmalion. 11/8 van New York naar West Indië; Dundee, 11/8 van Liverpool naar San Feliu; Cottlca, 10/8 van Ponta Delgada naar Plymouth; Trajanus. 8/8 te La Gualra; Helena. 10/8 te Barranquilla; Zeehond. 12/8 van Cris tobal naar Curasao. Mij. Nederland: Celebes. 10/8 van Singa pore naar Bangkalpenang; Lombok, 1Ö/8 van Colombo naar Straltes; Poelau Laut, 9/8 van Semarang naar Soerabaja; Tallsse, 10/8 van Suez naar Ned. Indlë; v. d. Waals, 11/8 van Singapore naar Manilla: Tablan, 8/8 te Boston; Tablnta, 12/8 te Genua: Tarakan. 11/8 te Semarang; Ceram 10/8 te Durban; Hugo de Groot. 10/8 te Belawan; Java. 6/8 te Tandjong Prlok; Rott-1. 8/8 te Soerabaja. Mij Oceaan: Alglnous. 6/8 Gibraltar gepasseerd; PhrontLs, 7/8 van Singapore naar Batavia; Melampus. 11/8 van Londen naar Amsterdam. K.HI.: Merwede op thuisreis. 10/8 van Victoria. Holl. West-Afrika Lijnen: Winterswijk, 11/8 tè Kaapstad; Indrapoera, 11/8 van Kaapstad naar Rotterdam; Maaskerk. 11/8 te Antwerpen; Nlgerstroom, 12/8 te Ant werpen 'iiii'iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiin De krant voor iedereen. llllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllOIIIIIUllllllllllllllllllllUIIIIIIIUIUIIIIUIIIIIf De luchtverbinding met Batavia. Ten aanzien van de luchtverbinding met Batavia kan worden medegedeeld, dat gedurende de laatste dagen enige incidentele vluchten langs de route via Sharja en Colombo plaat-svonden. in af wachting van een regeling met de be trokken landen voor een meer regelma tige dienst. Van de betrokken autoriteiten is thans het verzoek ontvangen deze incidentele vluchten op te schorten tot dat over be doelde regeling een beslissing is geval len. GEHEIME ZENDAPPARATUUR IN DUITSLAND. In de Amerikaanse sector van Berlijn zyn vier Duitsers gearresteerd, die in het bezit bleken te zijn van een zestal radio-zendapparaten, en twee toestellen voor tele-communicatie. Alle apparaten warer gereed voor gebruik. Zij waren afkomstig van de voormalige Wehr- macht en Duitse vloot. De vier werden door de Duitse politie gear resteerd doch zullen door een Ameri kaans militair tribunaal berecht wor den. ENGELSE CRISI3WET DOOR HOGERHUIS AANVAARD. Het Britse Hogerhuis heeft heden ontwerp-crisiswet van de regering zon der amendement definitief aanvaard. De wet zal nu ter koninklijke goedkeu ring worden aangeboden. JEUGDDEMONSTRATIE „TEGEN DE OORLOG" IN INDONESIË Tijdens een te Praag gehouden de monstratie tegen de oorlog in Indone sië, werd een resolutie voorgelezen, waar in een beroep wordt gedaan op de Vei ligheidsraad om in het Idonesische pro bleem tc- Interveniëren. In de resolutie wordt ook geprotesteerd tegen het vast houden van 14 Australische studenten, die gedurende de laatste Indonesische demonstartie in Sydney gearresteerd zijn. De demonstranten in Praag werden toegesproken door de president van de federatie, Guy de Boisson. door het lid van het bestuur der federatie, de Ame rikaan Frances Camon, door de leider van de Indonesische delegatie Soeripno en door de 'vertegenwoordigers van de Nederlandse, Vietnamese, Australische en Tsjechoslowaakse jeugd. 200.000STE BEZOEKSTER LUXEBAD SCHEVENINGEN. Hedenmorgen werd in het luxebad te Scheveningen de 200,000ste bezoekster genoteerd. Het was de Amsterdamse toneelspeelster mej. Teddy Schaank, aan wie een mand fruit en een bad- abonnement voor het volgend seizoen werden uitgereikt. De 199,999ste be zoekster, mevr. Mieke Flink van het Residentie-Toneel ontving een bouquet bloemen en 20 gratis baden. De 200.001e bezoeker, Leo de Hartogh van het-A B. C.-cabaret kreeg een kleinere mand fruit MAATREGELEN TEGEN ANTI SEMIETISME IN ENGELAND. De Britse procureur-generaal, sir Hartley Shawcross, heeft besloten een hoofdartikel van de „Worecambe and Heysham Visitor" (Noord-Engeland) dat in het parlement ophitsend en „uitgesproken antl-semitisch van karak ter" werd genoemd, in handen van het openbaar ministerie te stellen. In ant woord op een vraag van het Labourlid Driberg, of er een nieuwe wet zal wor den gemaakt als de huidige wetgeving onvoldoende blijkt tegen de „gevaar lijke ziekte van het anti-semietisme", antwoordde sir Hartley, dat dit in over weging zal worden genomen. AFBRANDEN LEUSDERHEIDE WEDEROM AFGELAST. Het gedeelte van de Leusderheide by Amersfoort dat wegens nog in de grond verborgen munitie zou worden afge brand, blijkt een langer leven bescho ren te zijn dan aanvankelijk was be paald. Ten tweede male is deze af branding, die op morgen was vastge steld, afgelast. Het is nog niet bekend welke nieuwe datum wordt gekozen. GRANATEN BOVEN DUITS VLIEGVELD. Op de avond van aankomst van de Britse minister van oorlog Bellenger, zijn boven het vliegveld Gatow. de Brit se luchthaven bij Berlijn, vier granaten ontploft. Men tast in het duister om trent de herkomst er van. Uit gevonden scherven heeft men kunnen opmaken, dat een der granaten van 12.2 centimeter kaliber was. Eender granaten ontplofte boven het hoofdge bouw van het vliegveld, doch richtte alleen glasschade aan. De andere drie kwamen in de omgeving neer. BOM BIJ SPOORLIJN IN OOSTENRIJK. Door het ontploffen van een bom. welke vlak bij de spoorlijn gelegd was in de buurt van Mallnitz bij de Grosz Glockner (Oostenrijk) is een trein met Britse verlofgangers voor Engeland ont spoord- Verschillende Britse soldaten liepen hierbij verwondingen op. Men vermoedt, dat Joodse verzetslie den voor deze bomaanslag verantwoor delijk zijn. LANDING VAN NLD. MILITAIRE VLIEGTUIGEN TE SINGAPORE VERBODEN. Boycot van schepen ingegaan. Vliegtuigen van het 10e squadron van de Ned. militaire luchtvaart, welke ln KNILM-verband diensten in de Ar chipel en via Singapore naar Medan onderhouden, kunnen niet meer in Sin gapore landen. De reden ls, dat zij in geschreven staan als militaire machi nes; het verbod geldt v-oor de burger luchtvaart. De correspondent van Aneta ln Sin gapore meldt, dat de boycot op de Ned, scheepvaart, welke door de Singapore Harbour Board Union afgeroepen is, gisteren is ingegaan. De Britse leger- clubs zijn voor Nederlandse militairen gesloten. Inmiddels is de Ned.-Indische gulden in Singapore aanzienlijk in waarde ge stegen in verband met de uitbreiding van Nederlands gebied in Indonesië. DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Gisteravond is op de onbewaakte overweg, nabij Bellen een op hol ge slagen paard met een boerenkar door een trein gegrepen. De bestuurder de 56-j. landbouwer J. Bos uit Hooghalen werd van de wagen geslingerd. Hij is zwaar gewond in het ziekenhuis te As sen opgenomen, waar hij des nachts ls overleden. BEURSOVERZICHT AMSTEDAM, 13 Augustus. De stemming was vandaag onregel matig, zonder grote variaties. De cul tuuraandelen waren merendeels een kleinigheid luier, de Scheepvaartpapie ren vrijwel onveranderd, Koninklijke een paar punten hoger, de Industriëlen verdeeld. De stemming voor Aku was er nog niet op verbeterd; de hoofdkoers werd vastgesteld op 176 Vte Philips wa ren zes punten beter. In de vrije han del waren de omzetten zeer klein. Alles bijeen genomen had de markt een kleurloos verloop. De Amerikaanse markt was zeer stil en een fractie hoger. De Ned, staatspapieren waren prijshoudend Idealen van beschaving zijn nog niet uitgestorven. Onze Romeinse correspondent meldt; Terwijl de Italiaanse pers er ln h^, algemeen mee volstaat in een kort be richt melding te maken van het feit, dat in de nacht van 4 op 5 Augustus van beide zijden in Indonesië het be vel „Staakt het vuren" werd gegeven, wijdt de „Osservatore Romano" aan de ze gebeurtenis een hoofdartikel. Na er aan herinnerd te hebben, dat de UNO tot nu toe weinig of geen suc cessen te boeken heeft gehad, zodat de publieke opinie sceptisch tegenover de ze nieuwe organisatie staat, spreekt het pauselijk blad er zijn voldoening over uit, dat ditmaal door de beide betrok ken partijen aan een verzoek van de Veililgheidsraad werd voldaan. Wat de Republiek betreft, verwondert dit te meer, daar deze staat in wording nog op een revolutionnair plan staat en reeds daardoor zich minder gemakke lijk kan aanpassen aan de discipline, die de internationale verhoudingen re gelt. .De Republiek heeft aan de op roep gevolg gegeven precies als Ne derland. d.w.z. als een der meest er varen staten, steeds een voorbeeld van internationale discipline. Dit zal de Republiek meer ten goede komen dan een gewonnen veldslag. Het is een be wijs van rijpheid". Door het verzoek tot beëindiging -ter vijandelijkheden recht streeks tot de presidente der Republiek te richten, heeft steeds naar de me ning van de „Osservatore" de UNO een grote stap gedaan in de richting van erkenning der Republiek. Wat Nederland betreft: ,.Het ..staakt het vuren", gelast door zijn Luitenant- Gouverneur-Generaal, heeft de wereld ontroerd. Het heeft vooral Europa ont roerd, omdat hier het bewijs werd ge leverd. dat ln ons werelddeel, door oor logen geteisterd en door dreigende ver delingen benard, de idealen van be schaving en menselijkheid nog niet zijn gestorven. Ook Nederland begreep zeer wel, wat de „tot de beide partyen" gerichte op roep van de UNO betekende in verband met zijn betrekkingen, tot de Republiek; Nederland wist heel goed, dat het hier niet ging om twee leden der „United Nations" en dus om een plicht, voort vloeiend uit verbintenissen aangegaan tussen de leden om hun geschillen op te lossen zonder wapengeweld. „Inte gendeel, Nederland was van oordeel en verklaarde, dat het een politiële actie uitvoerde, zodat hier de juridische sta tus van twee oorlogvoerende mogend heden niet bestond. Toch heeft het te- genover dit verzoek om vrede, om men selijkheid, geen moment geaarzeld. Nederland had waarlijk niet nodig, nog maals een daad uit te voeren, waardoor het zich de achting der wereld kon verwerven, en de sympathie, waarmee Europa steeds haar kleinere Staten om ringt, die zo groot zijn door de voor beeldige edelmoedigheid hunner daden. Doch wat Nederland thans heeft ge daan, maakt dat dit land onze bewon dering verdient, en iets meer dan dat: onze dankbaarheid, voor datgene wat dit feit betekent, voor wat men er als gunstig voorteken van verwachten mag". Het artikel wijst er op, dat juist op een ogenblik, waarop de gehele wereld vol bezorgdheid het ontbranden van een nieuwe oorlog vreest, door Nederland een fakkel van hoop is ontstoken. „Er zijn dus in de wereld nog personen, die geloven in de menselijke rede, in de eerlijkheid en de welsprekende overtui gingskracht van het recht: personen, die in de mogelijkheid van een vrede geloven ook dan wanneer de oorlog reeds is uitgebroken, die de wapenen van zich werpen, wanneer zij ze reeds hadden opgenomen. Dit is een daad van geloof, die ons allen ten voorbeeld strekt". Ned, Herv. Kerk Beroepen te Kuinro (toez,) F. de Graaf f, cand. te Schevenin gen; te Noorden (Z.H.) en benoemd als hulppred. te Oldebroek M. G. G. Voort- huijsen, cand. en hulppred. te Kootwijker broek; te Ysselmuiden (toez.) J. van Sliedregt te Huizen (N.H.). Bedankt voor Dlemen H. W. Hlelkema te Hellendoorn; voor Rotterdam-Hlllegersberg J. Germans te Wlerlngermeer. Geref. Kerken Beroepen te Hooge- veen (vac. D. Roest) Th. Oo6tra to 's-Gra- venmoer; te Oldehove en to Onstwedde W. Feenstra te Hijum (Fr.). Bedankt voor Beekbergen J. P. Hörchner Jr. te Voort hulzen. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Haarlemmermeer-O.Z. (2e maal) J. Meester te Brouwershaven. Aangenomen naar Zuldhorn J. J. de Vries te Schie- broek-Hlllegersberg-C. Bedankt voor den Ham G, van Rengen te Waardhuizen. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Leer dam J. Jongeleen te Noordeloos, Geref. Gemeenten Beroepen te Leer dam M. Blok te Zeist. PROF. KARL BARTH. De Broederraad van de Evangelische Kerk ln Duitsland kwam dezer dagen bij een om met professor Kan Barth theo logische vragen te bespreken. In aanslul tlng daaraan werd eenstemming het luit eenomen om professor Barth te verzoeken weer permanent een profes soraat ln Bonn op zich te nemen De Raad van Vertrouwensmannen van de Synode van de Belijdende Kerk ln het Rijnland heeft tot professor Barth een zelfde verzoek gericht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3