Voldoende vlees voor rantsoen van 3 ons per week Hollandse verkenners propageren Broederschap jn Moisson PANDA EN DE MEESTER -VLIEGER De Ver. Staten zeggen Griekenland alle hulp toe Ons Distributiéhoekje Weest zuinig met suiker! Een man als jij Officiële publicaties Radio-programma Scherpe aanval tegen de Sovjets. De voorzitter van de subcommissie van de Veiligheidsraad, welke was be noemd om een compromis te vinden ten aanzjen van de toekomstige actie der V. N. op de Balkan, heeft aan de Raad medegedeeld, dat men in het ge heel geen oplossing heeft kunnen be reiken. De V. S. lieten de Raad later weten, dat de V. S. gereed waren om andere maatregelen te nemen om Grieken land „te beschermen", indien actie van de Raad door het veto van de Sovjet-Unie zou worden verijdeld. Als enige sprak tijdens de bijeenkomst van de Veiligheidsraad de Amerikaanse afgevaardigde Herschel Johnson. Deze beschuldigde de communisten er kort weg van verantwoordelijk te zijn voor de moeilijkheden var Griekenland. Hij verklaarde, dat Griekenlands Noordelijke bure,n agressieve handelingen verrich ten en dat de V. S. bereid zijn met elk ander lid der V. N. maatregelen te ne men om Griekenland zijn onafhanke lijkheid te helpen bewaren. „Het is dui delijk, dat er niet langer enige hoop bestaat om een compromis-oplos sing in deze volledige impasse te berei ken." „Wij moeten niet langer een drei gend veto trachten te bezweren, de tijd is gekomen om onze eerlijke mening te kennen te geven". Indien de Veiligheids raad faalt door het uitspreken van het veto, moet het probleem a.n de alge mene vergadering worden voorgelegd. Johnson kwam teen tot zijn duidelijke waarschuwing van mogelijke Ameri kaanse actie buiten de Veiligheidsraad. „Het wordt al te duidelijk, dat het veto wordt gebruikt ter verdediging van agressies door Joego-Slavië, Al banië en Bulgarije. Wij wensen het zeer duidelijk te ma ken, dat wij niet zullen aarzelen elk beschikbaar middel binnen het kader van het handvest der V.N. te gebrui- Gelijk bekend. Is gedurende de zomer maanden eens per 14 da-gen een bon- nenlijst gepubliceerd, waarbij de bon aanwijzing van de artikelen, die anders in de tweede week van elke 14-daagse periode plaats had, een week werd ver vroegd. Na 30 Augustus worden de bon nen weer wekelijks aangewezen, waarbij dan o.m. de suikerbon in de tweede week van elke 14-daagse periode uitkomt. De e.v. suikerbon na de aanwijzing van deze week komt dus op 4 September. In het distributieschema zou de suiker bon van deze week recht geven op 500 gram endie van 4 September op 750 gram voor personen van 5 jaar en ouaer. Ten einde de suikervoorziening te ver gemakkelijken (met de bon van 500 gr. zou men 3 weken, met de bon van 750 gram 2 weken moeten uitkomen) wordt deze week een bon bekend gemaakt, recht gevend op 750 gTam in plaats van 500 gram s'uiker voor eerder genoemde groep van personen. Op 4 September zal een bon worden bekend gemaakt, recht gevend op 500 gram in plaats van 750 gram suiker. Voor de kinderen van 0 t/m 4 jaar worden deze week en op 4 September bonnen geldig verklaard, recht gevend op 500 gram suiker, DE EXTRA-BONNEN VOOR KORSTLOZE KAAS. Het C.DK. deelt mede, aat men, in dien op de voor 50 gram kcrstloze kaas aangewezen bonnen „J-02 diversen" en „J-12 diverse" geen korstloze kaas ver kregen kan worden, thans op deze bon nen 50 gr, gewone kaas kan kopen. Deze bonnen zijn na Zaterdag 16 Augustus a.s. niet meer geldig. EEN EXTRA-TJE VOOR KONINGINNEDAG. Versnaperingen voor iedereen! Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M, de Koningin zal voor alle leef tijdsgroepen een extra-bon voor 100 gram versnaperingen worden aangewe zen, Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gram sui ker of 200 gram jam in plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene extra-ver strekking zullen voor de viering van deze dag geen bijzondere toewijzingen kun nen geschieden. ken om de internationale vrede te be waren en Griekenland van elke be scherming te voorzien welke het in de toekomst maar nodig zal hebben. Johnson vervolgde: „Het voortdu rend in gebreke blijven van de Veilig heidsraad om door het veto van de Sovjet-Unie doelmatig op te treden in deze aangelegenheid, kan naar de me ning der Amerikaanse regering geen individuële of collectieve actie van de staten, die bereid zijn te handelen, zo lang dit in overeenstemming met de algemene doelstellingen en principes van de V. N. geschiedt, verhinderen". De V. S. zijn bereid aan elke aan beveling van de algemene vergaderin<r ter oplossing van dit probleem gevolg te geven. Johnson legde vervolgens een nieuwe Amerikaanse resolutie voor, waarin de raad wordt verzocht Albanië. Joego slavië en Bulgarije schuldig te bevinden aan steunverlening aan de Griekse guerillastrijders, waardoor een bedrei ging van de vrede ontstaat. De resolutie doet een beroep op de drie Balkanlan- den de steunverlening te staken en geeft de commissie der V. N. instructie een waakzaam oog op de gebeurtenissen te houden. Morgen zal de raad de debatten over de Griekse kwestie voortzetten. Internationaal valse munters complot ontdekt DE DOOD VAN TRINSES HERMINE. De Russen hebben toegestemd dat er autopsie zal verricht worden op het lijk van prinses Hermine. Het is nog niet bekend of de autopsie zal plaatsvinden in Frankfort aan de Oder, in Berlijn of Potsdam. Men verwacht dat prinses Carmo, dochter van prinses Hermine, verlof zal vragen het lijk van haar moeder in Berlijn of Potsdam te mogen begraven. Verdere ontwikkelingen ten aanzien van de gestolen of verdwenen kroon juwelen zullen de eerste dagen niet verwacht kunnen worden, aangezien de Amerikaanse autoriteiten van plan zijn deze kwestie over te dragen aan de Duitse politie. (UP.) REORGANISATIE VAN SOVJET-BESTUUR IN DUITSLAND? Naar de Berlijnse correspondent van de News Chronicle meldt, „is een re organisatie met alle t<jkenen van een kleine doch betekenisvolle zuivering in de hogere bestuursregionen van de Russische zone van Duitsland aan de gang". Verwacht wordt, zo meldt de corres pondent. dat de" „reorganisatie" zich zal uitstrekken tot de militaire geweste lijke gouverneurs van de Sovjet-zone, die bij maarschalk Beria. de Sovjet minister van Binnenlandse Zaken, in ongenade gevallen zijn, omdat zij er niet in geslaagd zijn het communisme in Duitsland populair te maken. PALESTINA IN ENGELSE LAGERHUIS. In het Britse Lagerhuis is gisteren Palestina ter tafel gekomen. Van de zijde der oppositie werd opgemerkt, dat waar reeds 700 Engelsen in Palestina zijn gedood of gewond, het hoog tijd wordt voor uiteindelijke beslissing. Jones, de minister van koloniën, zei- de, dat Engeland macht genoeg kan ontplooiien om aan elke situatie het hoofd te bieden. Dat de verzet-shandelingen voortduren is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat het om een kleine, goed georgani seerde en geoefende groep misdadigers gaat, die onder de dekmantel van de Joodse gemeenschap in het algemeen handelen. Ofschoon militaire operaties belangrijk kunnen zijn; kan het pro bleem het best worden opgelost door politie-maatregelen en acties van de Joodse gemeenschap zelf. De taak van Engeland ln Palestina wordt niet vergemakkelijkt, door de in een deel van de Fjranse en Amerikaanse pers gevoerde campagne. Onder ap plaus zeide de minister, dat de Pales tijnse kwestie niet kan worden opgelost zolang de status en de toekomstige regering van Palestina niet vast staan. Hij herinnerde er aan, dat de kwestie de volgende maand door de assemblee van de VN. zal worden besproken. Majoor Beasmish (cons.) verklaarde te hebben vernomen, dat de verzetslieden ergens in Noord-Kaukasië onder Rus sische leiding politiek en militair wor den geschoold Hij wilde de namen van zijn zegslieden niet noemen met het oog op het grote gevaar dat zij lopen. Door de oplettendheid van een kas sier van de Bank of England, die een kleine afwijking ontdekte in een vals bankbiljet van vijf pond sterling, heeft men aanwijzing gekregen van het be staan, naar men aanneemt, het om vangrijkste internationale valsemun terscomplot van de moderne tijd. Scot land Yard werkt thans samen met twee agenten van het Amerikaanse federale recherche-bureau ter onderzoek op het vasteland van Europa in verband met het in omloop zijn van duizenden valse Amerikaanse dollarbiljetten en Brjtse banknoten. Men neemt aan, dat de val se biljetten destijds op order van de Gestapo zijn vervaardigd om als inva- siegeld te dienen. Honderden van de beste vaklieden ter wereld zouden in een „luxe-concentratiekamp" aan dit object gewerkt hebben. Thans zouden de valse biljetten door vakantiegangers ln Engeland worden binnengebracht. Uit documenten, welke zich in handen van Scotland Yard te Londen en de Sureté nationale te Parijs bevinden, blijkt, dat al degenen, die aan de ver vaardiging der biljetten hebben ge werkt. door de Nazi's omgebracht zou den zijn, wanneer de Amerikaanse troepen het kamp niet bij verrassing genomen hadden. Thans blijkt, dat een aantal van Hitiers valsemunters misdadige elementen uit vele landen na de oorlog het werk, inverschillende groepen, op eigen gelegenheid hebben voortgezet in de Europese hoofdsteden De jongste stroom van valse biljetten in Engeland schijnt afkomstig te zijn uit Nederland, België en Frankrijk. Naar voorzichtige schatting zou voor tweehonderdduizend èt driehonderddui zend pond sterling aan valse Britse bankbiljetten in omloop zijn. De Ver enigde Staten hebben tot nu toe reeds een verlies van meer dan vijfhonderd duizend pond sterling aan valse dollar biljetten moeten boeken. Mits zwarte slachting en veesmokkel kunnen worden beteugeld (Speciale reportage). De zeer slechte internationale vee voederpositie, de veesmokkel en de zwarte slachting zün de voornaamste oorzaken van het lage peil van ons huidig vleesrantsoen. Terwyl het te kort aan krachtvoer er toe leidt dat het gemiddelde gewicht van het slachtvee hoogstens tweederde be draagt van voor de oorlog en de hoe veelheid vet ook veel geringer is, ver dwijnen alle maatregelen ten spijt jaarlijks verbluffend grote aantallen runderen en varkens over de genzen of in de binnenlandse zwarte handel. In de Tweede Kamer heeft minister Mansholt deze indertijd begroot op on geveer 64000 runderen en 328.000 var kens. In een Dinsdag te Den Haag door de Alg. Ned, Slagershond en de R.K. Slagershond gehouden persconferentie heeft de voorzitter, de heer Van der Eyk, dit indrukwekkende beeld nog ver duidelijkt door uiteen te zetten dat dit, in kilogrammen uitgedrukt, betekent: 19 millioen kg, rundvlees en 41 millioen kg varkensvlees! Bovendien verdwij nen er ongeveer 130.000 schapen of 3 millioen kg schaapsvlees. Al met al moet dus worden geconcludeerd dat er voor de normale vleesdistributie per jaar 63.000 ton verloren gaat en dit alles van de allerbeste kwaliteit, want alleen vet te koeien, spekvarkens en vette scha pen met veel wol hebben waarde bij de zwarte slachter. Immers vet is goud en aan vet bestaat een schreeuwende be hoefte. Wanneer deze 63.000 ton aan de gewone distributie zou kunnen wor den toegevoegd zou het vleesrantsoen 7 kg. per hoofd per jaar hoger kunnen zijn en ongeveer 21 kg. kunnen bedra gen. Dit komt neer op ongeveer 300 gram per week! Zonder been! De slagersbonden zyn van oordeel dat er twee dingen nodig zijn om tot een behoorlijk rantsoen te komen: le. de stopzetting van de zwarte slach ting, hóe dan óok; 2e, import van voer, voer en duizendmaal voer. Onze gehele vleesvoorziening is daarvan afhankelijk. GROOT VERLIES DOOR ZWARTE SLACHTING. Zwarte slachting gaat bovendien met veel verlies gepaard, omdat het haast werk is. Het bloed gaat verloren, een groot deel der huiden, de poten, kop pen, ingewanden, beenderen enz. Dar men moeten wij tegen hoge prijzen im porteren De zwarte slachter begraaft ze. Schade f. 3.50 per rund of in totaal f. 224.000.De lijm- en gelattlne-fa- brieken becijferen dat een bedrag van f. 600.000.aan grondstof verloren gaat. De huidenhandel krijgt voor f. 300.000.minder aan huiden; aan varkenshaar gaat, volgens de borstel- industrie, tot een bedrag van f,230 000 en aan bloed volgens de veevoederin dustrie voor f. 210.000.— de grond ln! Waarbij dan nog niet eens gesproken wordt van het grote sociale gevaar.dat verbonden is aan de zwarte slachting, die met alle hygiëne de spot drijft Om het euvel van het zwarte slach ten te bestrijden zal er vooral op de gebruiksveemarkten met straffe hand moeten worden ingegrepen. Boeren en handelaars zijn er in overtreding en ook slagers doen* mee aan dit werk. Zeer velen' zijn echter door de nood gedreven, omdat het gevolg van het kleine vleesrantsoen is, dat de slager op legale wijze niet het brood voor zijn gezin kan verdienen. Bjj een rantsoen van 150 gram be draagt zjjn omzet slechts 26 procent van 1939, bij 200 gram 34,7 procent. Vele plattelandsslagers slniten hun winkels de eerste dagen van de week om in de hooibouw, kersenboomgaard druivenkas of by de oogst een dag geld te verdienen. EEN COMPLEX VAN MAATREGELEN. De slagersbonden zijn van oordeel, dat er een kentering moet komen op dat ook de slager weer uitzicht heeft. Het is vrij zeker dat het vleesrantsoen nog meerdere jaren lang gehandhaafd zal blijven, en dat betekent dat er voor de slager geen rendabel bedrijf mogelijk zal zijn. Daarom vragen zij een complex van maatregelen om tot sanering te komen. 1. Een juiste classificatie van runde ren op de markt, zodat de slager ont vangt waarop hij recht heeft. Een ge middeld tekort van 10 kg. en meer per rund komt nu regelmatig voor. De sla ger betaalt dan een hoeveelheid vlees die hij niet ontvangt. 2. Belangrijke beperking van de huisslachting, die immers alleen ten goede mag komen aan hen, die hun hoofdarbeid vinden in land- en tuin bouw. De timmerman, de dominé en de burgemeester behoren daar niet toe. En waarom mag een boer en tuinder een varken slachten van 500 psnd en meer 'voor een gezin van 4 personen, terwijl de gewone burger een véél lager rant soen fcrij gt? 3. Voorschrift dat elkeen aan wie huisslachting is toegestaan, een even zwaar varken als hijzelf slacht moet leveren aan de normale distributie. De boer en de tuinder kunnen daar wel aan voldoen, maar de anderen, voor wie de huisslachting eigenlijk niet zijn bestemd, zeer zeker niet. 4. Intensieve bestrijding van de zwarte slachting door o.m. de hulp van het publiek in te roepen. 5. Streven naar verhoging van het vleesrantsoen Zo nodig dient de rege ring deviezen beschikbaar te stellen voor Invoer van vlees. De belangen van ruim 10,000 middenstanders met hun personeel zijn er mee gemoeid. 6. Onmiddellijke hulpverlening van rijkswege aan ondergaande bedrijven. Ons nationale leven tegen dramatische achtergrond. On Parijse correspondent telefoneerde ons gisteravond: Men heeft in deze Jamboreedagen drie hoogtepunten onderschelden waar van de eerste de openingsplechtigheid op Zaterdag was, waarbij het vuur werd ontstoken met de laatste uit het Jam boreekamp te Vogelenzang bewaarde brokken houtskool, die op een rijdende molen, die Holland symboliseerde eerst door het kamp werden gevoerd. Deze indrukwekkende opening werd reeds da delijk een .manifestatie van eensgezind heid en broederschap, karaktertrekken die de goede geest van dit enorme in ternationale kamp zo sterk naar voren brengen. Het tweede hoogtepunt wordt ge vormd door de nationale demonstraties, die Dinsdag en Woensdag zouden wor den gegeven: het derde hoogtepunt ten slotte zal het officiële bezoek van de Franse president en andere hoog waardigheidsbekleders zijn,hetgeen Donderdag tot een onvergetelijke dag zal maken. Helaas is bij de Nederlandse delega tie bericht, binnengekomen, dat Prins Bernhard tot zijn leedwezen verhinderd is een bezoek aan de jamboree te bren gen. Wanneer men, als boven, spreekt over drie hoogtepunten in deze jamboree, betekent dit geenszins dat deprest dei- dagen in grauwe verveling wordt door gebracht. Integendeel, er is geen uur in deze levendige omgeving onbezet. Het kampleven is één aaneenschakeling van onvergetelijke avonturen, waarbij ook het, fouragehalen, soepscheppen, tent- opruimen, ook lassowerpen, paraderen e.d- tot ervaringen behoren die doen uitkomen dat al wat hier gebeurt ele menten zijn in een gemeenschappelijk leven van 40,000 jonge mensen uit 42 verschillende landen, die de boodschap en opdracht van Baden Powel trach ten te vervullen: goed to doen en broe derschap te vestigen tussen alle volke ren der wereld. Tijdens de nationale demonstraties, die als gezegd in twee dagen plaats vin den, werd aan de verschillende lande lijke delegaties gelegenheid geboden het karakter van het nationale verenigings leven te verbeelden, en Dinsdag werd aan de Nederlandse groep de beurt ge geven. De Hollandse verkenners hebben kennelijk hartl gewerkt, eerst thuis, toen in Moisson, waar de onderdelen van het spel, die in Holland waren, voorbereid, tot een groot geheel aan elkaar werden gesmeed. Daarvoor had men niet blin der dan ongeveer 30 repetities gepro feteerd, hetgeen veel lijkt doch weinig ;s wanneer men weet, wat er bij zulk <*en spel al niet komt kijken De Utrechtse districtscommissaris H. M. Rosenthal, een verkenner met 35 dienstjaren die in Vogelenzang al zijn sporen heeft verdiend, voerde de regie in dit spel, dat een indruk beoogde te geven van ons nationale leven tegen de dramatische achtergrond van de Ne derlandse ervaringen in de laatste ja ren. Het werd een indrukwekkende be toging van wilskracht, vrijwillig aan vaarde discipline, geloof in de nationale toekomst en een hecht vertrouwen in dq wereld Groots was het moment, toen de honderden jonge Hollandse verkenners met hun lichte kakhiblouses, de don kerblauwe halsdoeken met de gele Ne derlandse 'leeuw boven de korte man chesterbroeken de brede Rue des Na tions uitmarcheerden om halt te hou den voor de enorme obelisk, die als symbool van eensgezindheid en geloof aan een betere wereld tegen de strakke hemel scherp afstak. Met een juichende yell uit duizenden kelen werden onze landgenoten daar ontvangen, doch toen het lijden van ons vaderland werd gesymboliseerd, het verbod van de N.P V., de heldhaftige strijd tegen de bezetter, toen bleek dat de erkenning van geheel de internatio nale jeugd voor ons land door diezelfde duizenden zich ook anders uiten kon: het werd stil tussen de daken en den nen van Moisson en men voelde in de gespannen stilte het medeleven voor het "drama, dat in ons land toen is beleefd Nederland, dat tijdens de vorige jam boree de rol van gastvrouwe vervulde, bleek in deze sfeer nog niet te zijn ver geten. Wij durven U gerust verzekeren, dat dankbaarheid en waardering jegens ons land ook in de internationale ver- kènnerswereld nog onverminderd voort leeft! FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 45) „Waarom jammer?" vroeg ik ietwat onzeker. Eigenlijk was ik wel tevreden over mezelf, maar artisten en vooral dirigenten, zijn nogal onberekenbaar. „Jammer dat u getrouwd bent U had alleen voor uw kunst moeten leven. U hebt de goddelijke vonk in u". Die woorden klonken de hele dag ïn mij na, hoewel ik eigenlijk andere din gen had om aan te denken. Ik moest mijn plichten als gastvrouw waarnemen, en ik voelde het als een soort, welver diende genoegdoening als het personeel zich met allerlei vragen en moeilijkheden tot mij wendde. Met een soort zoet-verdrietige overga ve speelde ik huisvrouw. Ik keurde de lange, gedekte tafel en droeg Norman op de vijf zilveren kandelaars er over te verdelen. De schalen met de witte, in de kelk ietwat rose gekleurde rozen en het tere groen zagen er eigenlijk meer uit als voor een huwelijkstafel, maar ik wilde Karin en Bine, die ze met ent housiasme opgemaakt hadden, het ple zier niet bederven. En rozen passen ten slotte voor elke gelegenheid. Bij vreugde en leedMet Inga die al sinds gis teren met gloeiende wangen rondliep met messen en schalen, had ik het me nu vastgesteld- Met veel moeite had ik haar bijge bracht hoe ze een hors d'oeuvre moest klaar maken, die niet alleen maar ten doel had de mensen vet te mesten, maar die ook enigszins aangepast was aan de moderne smaak. Onder de vele koude schotels was maar één warm gerecht: een wildpastei, waarmee Inga al in Ma riana's tijd. furore had gemaakt. Over de dranken hoefde ik me geen zorg te maken Wijn en spiritualiën lagen al sinds lang voor de oorlog in fantasti sche hoeveelheden in de wijnkelder, en de keus er uit kon ik met een gerust hart. aan Morman overlaten. Kort voor zeven uur. nadat ik mijn laatste rondgang door ds feestelijk ver sierde vertrekken gemaakt had, kon ik er eindelijk aan gaan denken toilet te maken- Op de rtap kwam ik Ebba tegen. On danks alles wat tussen ons stond was ik overweldigd door haar aanblik. Iets stralends, triomf erends had zij over zich. zoals zij daar in een zachtvloeiende, smaragdgroene avondjurk langzaam de trap af kwam. Voor een ogenblik was ik volkomen vergeten dat zü mijn rivale en bitterste vijandin was. Blijkbaar bemerkte ze mijn bewondering en zij zei: „Ik denk dat jij Je vanavond rustig met mij kunt meten". Een ogenblik zweeg ze; toen zei ze zacht: „Je bent een kind, Sylve. Een dwaas, lief kind. Ik wou dat je me een klein beetje aar dig kon vinden. Ondanks alles ,,Ik zou het zo graag willen. Maar ,,Ik weet het- Misschien komt er een tijd dat, Gösta niet meer tussen ons staat". Verward staarde ik haar na, toen ze, hoog en slank de tuindeuren uitzweef de. Ik verheugde me niet op dit feest, waar immers Gösta niet zou verschij nen. maar toch had een zekere nieuws gierigheid zich van mij meester ge maakt. De gasten zouden immers alle maal kennissen van Gösta zijn. en hij zou. hoewel afwezig de held van de avond zijn. Hfj lag immers, zoals ieder een dacht, nog in het ziekenhuis ten gevolge van een moordaanslag, en over ons plotselinge huwelijk zou iedereen zich tevergeefs het hoofd breken. Daar om wilde ik vanavond mooi zijn en van mijn rol een meesterlijke creatie maken. Ik zou ten minste eenmaal de triomf ge nieten ..gevierde vrouw van mijn man te zijn"" Karin, die my bij mijn toilet hielp, was bijna zo opgewonden alsof zij deze avond haar debuut moest maken. „Oh. mevrouw, u ziet er prachtig uit", riep ze enthousiast. Ik antwoordde niet, maar zag mijn dromerig lachje in de spiegel Hoe machtig' kan toch de door- j leving van halfverwelkte herinneringen werken 1 Ik stond met Gösta in het donker voor de gesloten deur. zoals toen, na het feest, toen hij mün naam vroeg. „Syl vrid.. t.'\ voor het eerst ervoer ik hoe betoverend een mannenstem kan wer- ken, j „SylvridDat klinkt alsof zwanen neerstrijken op een meer". I „Sylvrid!" Ditmaal droomde ik niet. Dit was een echte stem. Zijn stem. Snel keerde ik me om. I (Wordt vervolgd) 20). Panda kwam langzaam weer een beetje bij. De sterretjes voor zijn ogen trokken op en het eerste wat hij zag, was Oehoe Z. Uil, die met opgehe ven wijsvinger voor hem stond. Denk er vóór alles om, dat je het terrein verkent, voordat je start!" sprak de grote vlieger ernstig. Het is hoogst on gebruikelijk, om niet te zeggen roeke loos om in de richting van een boeren schuur te starten I Op die manier wordt je nooit een goed piloot, m'n vriend! Hm, het lijkt me, dat je voor vandaag genoeg gedaan hebt: ga nu maar naar huis en ga slapen, ik zal de kist- per soonlijk naar binnen rijden voor deze keer. Morgen is het jouw werk!" Panda sjokte naar het huisje waar hij zijn eerste proeven had afgelegd en besteeg doodmoe de trap naar de zol der, waar zijn kamertje was. Hij viel direct in een zware slaap, maar na een paar minuten werd hy weer gewekt door zijn leermeester, die met een slaapmuts op voor zijn bed stond. „Voor het geval je niet in slaap kunt komen", sprak hij, „verbied ik je noch tans het gebruik van een slaapmiddel! Dat is slecht voor aankomende pilo ten!" SPORT NIEUW VOETBALTERREIN TE LISSE A D O. I—V.S.V. I. De besturen der voetbalverenigingen „Lisse" en .JLisser Boys" zijn overeen gekomen Zaterdag a.s. te 18,30 het voet balterrein van het plaatselijke sport park officieel te openen met een wed strijd tussen de eerste elftallen dei- beide clubs. Zondag daarna wordt te 14,30 een propagandawedstrijd gespeeld tussen de ADO uit Den Haag en VSV uit Velsen, twee gelijkwaardige eerste klassers. Een interessante ontmoeting, die veel pu bliek zal trekken! WATERPOLO. L.Z.C. kampioen OVERTUIGENDE ZEGE OP D.W.T. Voor de tweede maal won L.Z.C. in Heemstede, echter nu om in haar laatste competitiewedstrijd tegen D.W.T. het kampioenschap te behalen! Daar D.W.T. er alles op zette haar sportieve plicht zo goed mogelijk te doen, vlotte het in 't begin niet- zo geweldig met- de Leid en-a ars. Zwaar werd Lut ge dekt en slechts een enkele maal kon hij een goed schot lossen, dat door de D.W.T.-keeper steeds even goed werd gehouden. Ook Tegelaar kon niet van zijn man wegkomen, zodat doelpunten vooralsnog uitbleven. DW.T. bepaalde zich uitsluitend tot verdedigen -en slechts een enkele maal kon de voorhoede ge vaarlijk wof-üen, zonder dat. Rameau echter in feite een goed schot te ver werken kreeg. Eindelijk dan toch ge lukte het Lut vrij te komen en met een hard schot de stand op 1—0 te brengen. De tweede helft begon met een fana tiek aanvallend L.Z.C. en direct na het uitzwem-men trof een ver. hard schot van Lut doel, 0—2. Van dit ogenblik af speelden onze stadgenoten een gewon nen wedstrijd, waren er geen zenuwen meer en volgden de doelpunten als ge smeerd. Tegelaar zwom op (0—3) en na 't eerste en enige tegenpu-nt van D.W T. volgde het vierde Leiclse doelpunt, na .goed samenspel tussen Tegelaar, H. v. d. Reyden en Lut, terwijl nog even voor het einde Lut voor een 15 eindstand zorgde. Bij monde van de heer J. H. de Winter werd namens het bestuur alle spelers hulde gebracht voor dit fraaie resultaat „dat, waar 10 jaar geleden on geveer met hetzelfde zevental L.Z.C. de eerste klasse verliet, wel in een bijzon der licht komt te staan! Hedenavond wordt ln Amersfoort, tegen Neptunus reeds de eerste promo tiewedstrijd gespeeld, Succes L.Z.C.! DUIVENSPORT. De Postduivenvcr. „De Luchtklievers" te Lisse hield een wedvlucht met jonge duiven van Ciney af. Afstand 225 K.M. Gelost te 8 uur 45 min.; de eerste vogel bereikte het hok te 12,43,52. In concours waren 111 duiven. De uitslag was als volgt: Jac. v. d. Poel 1: T. Assenberg 2; H. Krom 3, 16. P. v d. Hulst 4, 21: Jac van Es 5, 13, 22: N. de Kuyper 6; A de Wit 7. 17; H. A. v. Kesteren 8; A. v. d. Berk 9, 19; J. van Diest 10; L. Drost 11. 12; G. Paardekooper 14, 18; J. Beelen 15; P, v. d. Zwet. 20. (Leidse Postduivenverenigingen wordt verzocht de uitslagen hunner wedvluch ten niet aan ons in te zenden. Regel matig zal de Leidse Concourscommissie ons de volledige resultaten waarbij dus alle aangesloten clubs vermeld wor den toezenden. Sportred. L.D.). Sportsplinters De Haagse Amateur-wielrenner Verhoeckx won gisteren in België het criterium van Eeckeren over 110 K.M. in 3 uur 11 min. Blauw Wit verloor gisteren ln De nemarken met. 6—0 van het Kopenhaag- se Bolds Klybben Frem. Leiden is in de voetbal-competitie van het Westelijk District Ned. Politle- sportbond ingedeeld in de 2e klasse A met Delft, Dordrecht, Gouda. Schiedam I en Vlaardingen. Het circuit van Tubbergen zal dit jaar niet zo belangwekkend worden als aanvankelijk werd verondersteld. Er is al een klein meningsverschil ontstaan tussen de organisatoren en de motor- rennersbond, groot genoeg echter om de cracks te doen besluiten, Zaterdag maar thuis te blijven. De gisteravond in de Zijl gespeelde beslissingswedstrijden in de waterpolo- competitie hadden de volgende resul taten: HVGBRZC 2-2 (na verlenging) RZC 2ZIAN 3 2—4 Schneiders verdedigde gisteravond te Zaandam met succes zijn titel in het vlieggewicht tegen Nolten die in de 7e ronde het gevecht moest staken tenge volge van een oogblessure. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Aanvragen Transportbanden. Vanaf heden, doch uiterlijk tot en met 23 Augustus a.s., bestaat gelegenheid tot het aanvragen van transportbanden voor diegenen, die een beroep uitoefenen, waarin noodzakelijkerwijs van een trans- portrijwiei of carrier gebruik moet wor den gemaakt. De daarvoor benodigde formulieren die nen per bedrijf te worden afgehaald en Ingeleverd. Voor carriers, voorzien van houten zijwlelen, kunnen indien vervan ging hiervan door wielen met luchtban den gewenst wordt, eveneens transport banden worden aangevraagd. Aanvragen Banden voor Invalldewagens. Personen en instellingen die tot dus verre nog geen bonnen voor banden (fout banden niet medegerekend) voor hun invalidewagens hebben ontvangen, die nen, ongeacht of de elgenaars hiervan in het arbeidsproces zijn opgenomen, van af heden, doch uiterlijk tot en met 23 Augustus a.s. een aanvraagformulier voor het verkrijgen van toerbuiten en bin nenbanden af te halen en in te leveren. In de agentsohappen bestaat gelegen heid tot afhalen en indienen van bo vengenoemde formulieren op de bekende zittingsdagen. De Raad van Arbeid te Lelden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ae formulieren voor een aanvraag om uit kering krachtens dde Noodwet Ouderdoms. voorziening voor de inwoners van Lelden" die vóór of op 30 September 1947 de leeftijd van 65 Jaar hebben bereikt of overschreden, verkrijgbaar worden gesteld ten stad'huize, Breestraat. naast de trap en wel voor hen, wier familienaam begint met een der letters: A t/m G: op Maandag 18 Augustus a.s. van 912 uur v.m, H t/m K- op Maandag 18 Augustus a.s. van 24 uur n m. L t/m S: op Dinsdag 19 Augustus as. van 912 uur v.m. T t/m Z: op Dinsdag 19 Augustus a.s. van 24 uur n.m. Bij de uitreiking worden nadere inlich tingen verstrekt omtrent het invullen van het formulier Zij, die reeds op een andere wijze in het bezit van een formulier Jcwamem, moe ten zich niet ten stadihuize melden. Zij. die de leeftijd van 65 Jaar berei ken na 30 September 1947 dienen zich bij het bereiken van die leeftijd voor het afhalen en voor het invullen van een formulier te wenden tot het adres: Garemmarkt 2a. tussen 9 en 12 uur of tussen 2 en 4 uur op elke werkdag, op Zaterdagen alleen tussen 9 wi 12 uur. Augustus 1947. De Voorzitter, Mr, D. J. GORTER. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: SchorerVan Roggen, d. Rotterdam: LocherOberman, z., Eind hoven; De RegtOsseman, d., Breda; Van EsVan Wijk, z., Den Haag. Overleden: W. J Jochems, m. 69 jaar, Blaricum; M. Dirkzwager, v., 80 jaar, Den Haag; L. W. ten HaveMellema, v., 79 Jaar, Groningen. VOOR DONDERDAG 14 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) - KRO 7,00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45 pianowetken van Bach; 8.O0; nieuws. 8.15 opgewekte muziek, 9.00: klassiek con cert; NORV 10.00: Leger des Hells. 10 15: morgendienst o.l.v. dr. W. Lodder; 10 45: orgelspel; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11,45: muziek van Doppler. 12.00: Angelus; 12.03 liederen van Hugo Wolf; 12.30: weerbe richt; 12.32: Klaas van Beeck; 12.55: zon newyzer; 13.00: nieuws; 13.15: Katlü nieuws; 13,20: over boeken; 13.25: Klaas van Beeck; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: varianten; 14.40: voor de vrouw: 15.00; kamerorkest; 16.00: bijbellezing; 16.45: fluit en plano; 17.30: amusements orkest; '17 45: Celesta-ensemble; 18.30: Ned, strijdkr.. 19 00: nieuws; 19.15: hoe staat het dn Indlë?; 19.30: actueel geluid; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05" proloog. 20.15. mariniers op vacan tie; 21.00: oude huismuziek; 21.30. dë vaart der volken dpor dr L W. G Schol ten, 21.50: verzoekprogramma, 22.30: nieuws, 22,45: avondoverdenking; 23.00: muziek van Schumann; 23.3024.00: con_ eert. Hilversum II (415 AL) AVRO 7.00: nieuws; 715: ochtendgymnastiek; 7.30: gramofoonmuzlek, 8.00: neuws; 8.15: gram.muziek: 8.45. muziek van Mozart; 9 15: morgenwijding door dr H. J. ter Haar Romeny; 9.30: waterstanden. 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30. voor de- vrouw; 10.35: Maurice Ravel; 10 50 voor de kleu ters 11.00: operafragmenten van Wagner! 12.00: Zeno Marcella, piano; 12.30: weer bericht, 12.32 in 't spionnetje; 12.37- les gars de Paris; 13.00. nieuws 13.15: sa- ionorkest; 13.41: Kozakkenmaziek; 14.00: gram.muziek; 14.20; Kwintetspelers. 15.00 voor zieken en gezonden: 16.00: wetens waardigheden; 16.05: reprises; 17.00: ka- leiddoscoop. 17.20: beroepskeuze; 17.30-: Londens Fhllh. Orkest; 17 50: Rijk Over zee; 18.00: nieuws; 18.15 sportpraatje; 18.30: Skyinasters; 19.00; Bernard Per son; 19.10: bont programma; 20.00: nieuws: 20.05: vraaggesprek met Thomas Mann; 20.15: concert gem. concertzaal Haarlem. 20 55: hoorspel „De duivel in de fles"; 22.00: iD de schijnwerper; 22.30: negrospirituals; 23.00: nieuwe. 2315: orkest Frank Wale. 23.4524 00 gramo- foonmuziek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2