Wonderlijke verklaringen van Sjahrir weerlegd WEERBERICHT Republikeinen worden in Veiligheidsraad gehoord Ondanks klemmend betoog van mr. Van Kleffens Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt De nieuwe bonnen „Vacantiedag" van het Prinselijk gezin in eigen land 86ste Jaargang WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1947. No. 26158 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B W M enkhorst en J Brouwer Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dlr en Adm.r 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.; 57055 Simpele vragen Terwijl Nederland op de meest over tuigende wijze aantoont dat het Ling- gadjati gestand wil doen, terwijl uit de Malino-gebieden steeds krachtiger ge luid klinkt, dat zi) daarmede volkomen accoord gaan en met de republiek niets te maken willen hebben, komen nu ook uit de bevrijde gebieden van Java en Sumatra steeds meer stemmen, die de republiek geheel afzweren en aandrin gen op een vreedzaam samengaan met Nederland op de basis van Linggadjati. Het bevrijde gebied is dankbaar ver^- lost te zijn van de terreur en van de politiek der „verschroeide aarde", die prattisch slechts neerkwam op zinne loze vernieling en plundering ten koste van Indonesische belangen, terwijl mi litair gesproken, geen schade werd aan gericht. Voeg daarbij de stem der Chinezen, die het slachtoffer zijn geworden van de republikeinse furie, een stem, die zo krachtig heeft geklonken, dat zelfs Djokja haar heeft gehoord en de juist heid van de klacht moest erkennen! Zal dit koor van stemmen van direct belanghebbenden, dat zich ook tot de Veiligheidsraad heeft gericht, dit lichaam een juister beeld weten te ge ven, van wat r in werkelijkheid zich afspeelt in die gordel van smaragd rondom de evenaar? Wij vrezen, dat te zeer het eigenbe lang zich heeft ingeweven in de Indo nesische verhoudingen, zodat bij hen, die zich hebben gesteld achter het fantoom van Djokja, geen oog meer is voor de feitelijke verhoudingen Zo er iemand is, die van nabij kan weten, dat het DjokJa is geweest, dat direct aanleiding gaf voor het politio neel optreden der Nederlanders, die van een zeldzaam men kan ook zeggen van een bijkans bovenmenselijk ge duld hadden blijk gegeven, dan is dat wel Soetan Sjahrir. Deze ex-premier der republiek heeft de ganse wording van Linggadjati meegemaakt en is im mers terzijde gesteld, toen hij deze overeenkomst wilde honoreren. Hij ver dedigde nakomen van het gesloten ac coord, Djokja liet hem in de steek en hij moest heengaan. Niettemin is het Soetan Sjahrir, die thans Djokja verdedigt in Amerika en als gevolmachtigde is aangewezen voor de republiek, nu de Veiligheidsraad heeft besloten een delegatie van Djokja te horen. Het is een geduchte tegenvaller, dat zelfs een figuur als Sjahrir hierdoor ge tuigenis aflegt te behoren tot die di plomaten, van wie geldt: ik kan ook anders Wij vrezen,, dat deze figuur, van wie wij gehoopt hadden, dat iets te ver wachten was om tot een minnelijke schikking te geraken, zich zelf daarme de terzijde heeft gesteld Terwijl Nederland nog in geen enkel opzicht in gebreke is gesteld door enig lichaam van de Uno en er dus geen sprake kan zijn van represailles of van dwangmaatregelen, ziet men in India een officieel ingrijpen ten onze nadele. Men weet toch, dat de vluchten der KJli.M. via India zijn verlamd, zodat van andere routes gebruik moet worden gemaakt. Terwijl niets ingrijpen wettigt, passen de Australische havenarbeiders, tegen de zin der regering in, al vast een boy cot op Nederlandse schepen toe, aldus buiten de regering om beslissend over de buitenlandse politiek van Australië, gelijk zij dat ongestraft reeds vroeger hebben gedaan En in Egypte schijnt zich dat zelfde spelletje te gaan afspe- len. Wordt het geen tijd, dat de Veilig heidsraad zich gaat bemoeien met dat beslissen over te voeren politiek buiten de regeringen om? Het kan toch aanlei ding geven tot de meest funeste botsin gen, waarvan verstoring van de vrede zonder dat men het weet, het gevolg zou kunnen zijn Hier staat men voor ernstiger aan gelegenheden dan de verhoudingen tus- sen Nederland en Indonesië ooit ople verden! Wij vrezen, dat. de Veiligheidsraad doof zal zijn aan dit oor en er zich niet mee zal inlaten. p De gestelde vragen zijn te simpel. Voorlopig geen luchtpost naar Indië DAAR IN COLOMBO NIET GELAND KAN WORDEN, In verband met de omstandigheid, dat de K.L.M. niet langer te Colombo kan landen, wordt de luchtpostdienst naar Indië voorlopig gestaakt, zo deelt de persdienst van de PTT ons mede. Onderhandelingen zyn gaande waar van 't resultaat dient te worden afge wacht. Inmiddels zoeken de posterijen naar een oplossing, om de correspon dentie zo spoedig mogelijk in Indië te krjjgen. Doodstraf tegen Petkof geëist. Tegen Nikola Petkof,, de leider van de Bulgaarse boerenpartij, is onder be schuldiging van het voorbereiden ran een gewapende opstand de doodstraf geëist. GELEIDELIJK WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de na-nacht opnieuw hier en daar vorming van nevel, mist of lage wolken banken, die in de ochtend snel oplossen. Overdag zonnig en droog weer met iets hogere temperatuur. Matige, geleidelijk iets meer naar het Oosten draaiende wind. 14 Augustus. Zon op: 5.20 uur; onder: 20.08 uur. Maan op: 15.2 uur (16 Aug. N.M.) Hoogwater te Katwijk aan Zee: 1.46 en 14.23 uur. Engeland, Frankrijk en België steunden Nederl. protest. Gisteravond heeft de Veiligheidsraad tot toelating van de Indonesische afgevaardigden tot de besprekingen besloten met acht stemmen voor en drie tegen. Tegen stemden Groot-Brittannië, België en Frankrijk. Tijdens de descussie's, welke aan dit besluit voorafgingen, had Polen de Raad verzocht de Indonesische vertegenwoor digers Sjahrir. Agoes Salim en Tamboe, die op de publieke tribune hadden plaats genomen, uit te nodigen aan de discussie deel te nemen-. De voorzitter wees er op, dat volgens het Handvest, iedere staat, die partij is in een geschil, tot de bespreking van dit geschil moet worden uitgenodigd, indien genoemde staat geen lid van de V.N. is. „De vraag is daarom: Is de Indonesische republiek een staat of niet?" De geloofsbrieven, aldus de voor zitter, waren nog niet door het secreta riaat van de V.N. ontvangen. Mr. Van Kleffens maakte groot be zwaar tegen dc toelating van verte genwoordigers der Republiek tot de besprekingen, op grond van het feit, dat de Republiek geen souvereine staat was. Hij deed ter illustratie van zjjn betoog, dat de Republiek géén staat genoemd kon worden, aanhaling van een schrijven van Soekarno aan de Amerikaanse regering cLd. 10 Juli, waarin wordt verklaard: „De Indo nesische regering erkent, dat Neder land tUdens de overgangsperiode de souvereiniteit en het uiteindelijk ge zag in Indonesië zal behouden". „Men kan niet behouden, aldus mr. Van Kleffens, wat men eerder niet bezeten heeft". Zelfs indien de Re publiek Linggadjati verwerpt, dan moet Nederland nog geacht worden het gezag te bezitten. De Nederlandse ambassadeur voegde hieraan toe, dat de souvereiniteit van een land volgens het internationale recht gebaseerd is op verschillende ele mentaire voorwaarden: le. Gezag van de regering; (door ge brek aan gezag is de Republiek niet in staat haar verplichtingen na te komen) 2e. Een welomschreven territorium (de Indonesische Republiek toont ex pansionistische tendenties: zij streeft naar het gezag over de gehele Archipel De naam „Republiek Indonesia" is een program De bevolking van bepaal de gebieden heeft blijk gegeven het ge zag van de Republiek niet te erkennen; 3e. De onderdanen van een souvereine staat mogen, niet tegelijkertijd onder danen van een andere staat zijn (de meerderheid van de bewoners der Re publiek weten zeer goed, dat zij ook banden hebben met het Koninkrijk der Nederlanden). De verdragen, welke de Republiek met andere staten had, bewezen zeer weinig. „Dit zijn nog slechts zuiver juridische kwesties, zo besloot mr. Van Kleffens, doch ik zal nog ruimschoots gelegen heid hebben over de menselijke zijde van dit probleem te spreken'". Enige tijd vóór de verklaring van Van Kleffens, dat Nederland slechts het fei telijk gezag maar niet dat de jure van de Republiek erkende, had de Sovjet afgevaardigde Andrei Gromyko het verzoek van de Republiek ondersteund. Het was verwonderlijk, zo zei de Gromy ko, dat de Republiek nog niet door een enigszins aanzienlijk aantal regeringen was erkend. Mr. Van Kleffens betoogde, dat, in dien de Republiek tot de bespreking van de kwestie zou worden toegelaten, dit een precedent was voor de toelating van elke staat, die zichzelf als zodanig had opgeworpen. De Voor-Indische afgevaardigde B R Sen verklaarde, dat de Veiligheids raad zich bezig moest houden met de vraag, of de Republiek internationaal rechterlijk werd erkend. Hij betoogde, dat het Handvest staten zonder volle dige souvereiniteit erkende; De uit spraak. dat de Republiek niet in staat was haar verplichtingen na te komen, was volgens hem een eenzijdige verkla ring van de Nederlanders. De Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, verklaarde, dat Groot-Brittannië de souvereiniteit van de Republiek niet erkende en daarom haar toelating tot de besprekingen niet kon steunen. Ook Columbia en België weigerden het Republikeinse verzoek te onder steunen. De Australische afgevaardigde kolonel William Hodgson betoogde, dat niemand beweerd heeftL dat, de Indone sische Republiek een souvereine staat was. Wel was naar voren gebracht, dat de Republiek als zodanig door het in ternationale recht werd erkend. De Amerikaanse afgevaardigde Her schel Johnson verklaarde, dat de Ver. Staten toelating van de Republiek tot de Veiligheidsraad ondersteunen, of schoon de Ver. Staten dit niet be schouwden als een indirecte erken ning van de souvereiniteit van de Republiek. Amerika behoudt zich zijn standpunt in deze kwestie voor. Na het besluit tot toelating van de Republikeinse vertegenwoordigers maakte de heer Van Kleffens üog be zwaren, dat Sjahrir ambassadeur zou worden genoemd en behield voor de vertegenwoordigers van Oost-Indone sië en West-Borneo het recht voor, eveneens gehoord te worden. Australië diende een motie in, waarin wordt aangedrongen op de vorming van een commissie, die na onderzoek ter plaatse aan de Veiligheidsraad verslag zal uitbrengen over de toestand in In donesië. De motie noemt geen bepaald aantal voor de leden dezer commissie, noch tot welke nationaliteit zij zouden moeten behoren. De zitting werd ten slotte tot mor genavond te 8 uur verdaagd. De verte genwoordigers van de Republiek zullen dan aan het debat deelnemen. DE REPUBLIKEINSE DELEGATIE. De Republikeinse delegatie bij de Vei ligheidsraad zal bestaan uit de volgende personen: Soetar Sjahrir, Hadji Agoes Salim. Tamboe, Soedjatmoko en dr, Soemitro Djojohadikoesoemo. (De heer Soemitro, die ongeveer een jaar geleden uit Leiden vertrok, heeft reeds als Indonesisch lid deel uitge maakt van de Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties. Hij studeerde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en is daar in 1946 gepromoveerd op een proefschrift op het gebied van het volkscredietwezen. De heer Soemitro was na de bevrijding hier te lande ojn. hoofdredacteur van het Orgaan van het Verbond van In donesische burgers „Semangat Baroe) Red. L. D. Ronde-tafel conferentie in September VERTEGENWOORDIGERS VAN SURINAME, NED. ANTILLEN EN NEDERLAND. Ter nadere uitwerking van de be ginselen, aangekondigd in de Konink lijke rede van December 1942 en in aansluiting op het staatkundig pro gramma als vervat in de overeen komst van Linggadjati, heeft de Ne derlandse regering besloten omstreeks de tweede helft van September van dit jaar, een Ronde-tafel conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordi gers van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland, ten einde ge zamenlijk overleg te plegen over de Verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen deze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeen schappelijk secretariaat ingesteld. Tot de Nederlandse Antillen behoren Aruba, Curacao, Bonaire en een deel van St. Mauritius. (Red. „L. D.") ÜINNKNI.AM) De „Holland-Michigan" het toestel van de K.L.M.. aan boord waarvan zich de Nederlandse vertegenwoordigers bij de eeuwfeesten In Holland-Michigan bevin den, ls gisteravond te Grand Rapids ge arriveerd Op het vliegveld La Guardla t-e New York waren de heren Van Kleffens Van Royen en andere Nederlandse autoriteiten ter begroeting aanwezig Gisteren ls het K.L.M.-toestel ..Pa ramaribo" uit Batavia vertrokken met alle achterstallige post voor Nederland en 16 passagiers aan boord. Vandaag zal weder om een vliegtuig naar ons land vertrekken. Het echtpaar Kulk-van de Wetering te Llndenheuvel (Geleen) werd verblijd met de geboorte van. drie flinke Jongens. Moeder en kroost maken het uitstekend. De afd. Effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel heeft een agemene vergunning voor het in pand geven e*n nomen van effecten verleend, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De algemene vergunning tot belening van effecten d.d. 1 October 1945. Is hier door buiten werking getreden. - Dezer dagen Is by de N S. een com missie benoemd, die rapport zal uitbren gen over de mogelijkheid tot uniform- verandering. De 4-jarige Mal jar d Koolaard uit de Rosener Manszstraat te Rotterdam ls in de Delfshavense Schie gevallen en ver dronken. De 35-jarige agent Steenvelrl uit Tilburg i.<= van politie J. by het vissen op de Maas bJJ Raamsdonkveer verdronken Het roeibootje waarin S. met zijn belde i de Pan-Amerlkaanse unie uitnodigingen Gistermiddag heeft de Pen-club l«n de zalen vah het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam de Duitse sohryver Thomas Mann met zijn echtgenote ont vangen. Prof, dr. N. A. Donkersloot sprak hem toe en sprak als zijn mening uit, dat de wereld voor de heropvoeding van het Duitse volk moet zorgen. Bill KM.AND De Franse Nationale Vergadering heeft eenstemmig het wetsontwerp betref fende de samenstelling en verkiezing van de vergadering der Franse Unie (de Franse overzeese gebiedsdelen) goedgekeurd. De Catalaanse politieke leider Suner heeft geweigerd zich met de vorming van een nieuwe Spaanse regering in balling schap te belasten. Suner verklaarde, dat hij het onmogelijk achtte onder de huidige omstandigheden een representatieve regering te vormen, die tegelijkertijd doeltreffend zou kunnen werken. De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsvoorstel tot vermindering van het aantal ambtenaren in civiele -flenst met 409 tegen 184 stemmen goed gekeurd. Het Franse ambtenarencorps om vat ongeveer 2 mlllloen personen. Volgens de nieuwe wet zal dit aantal met 300.000 verminderd worden De communisten stemden tegen, De Engels-Amerikaanse conferentie over de steenkoolproductle van het Ruihr- gebied is gistermiddag te Washington geopend. De opperbevelhebber van de Franse troepen in Duitsland, generaal Koenig, heeft zijn Sovjetrussische ambtgenoot, maarschalk Sokolofsky, de orde van groot officier Ir het Legioen van Eer overhan digd. Namens de Braziliaanse regering heeft zoontjes gezeten was. Is by het passeren van een schip omgeslagen. De heide Jon gens konden zwemmen en een hunner heeft nog geprobeerd zijn vader te rédden, dooh helaas zonder resultaat. erzonden voor de Inter-Amerlkaanse conferentie voor de vrede en veiligheid van de Amerikaanse landen, welke op 15 Augustus in de omgeving van Rlo de Janeiro zal bijeenkomen. Optreden tegen rondtrekkende benden. VERIJDELING VAN INFILTRATIEPOGINGEN. Aneta verneemt van officiële Neder landse zijde te Batavia het volgende: Op Java en Sumatra wordt in de pas bezette streken voort-durend tegen rond trekkende benden opgetreden. Er wer den weer enige overtredingen geconsta teerd van de order „staakt de vijande lijkheden". Midden-Java: ten Z.-W. van Ambara- wa werd een patrouille door een bende van ongeveer 350 man aangevallen. Onze patrouille werd beschoten met geweer- en mitrailleurvuur en vervolgens met handgranaten bestookt. De aanval werd ook met enige verliezen onzerzijds af geslagen. Oost-Java: tan Z.-W. van Mod joker - to werd een onzer patrouilles beschoten, Zuid-Sumatra: Rondom Lahat had den onze patrouilles hinder van sluip schutters- Op de weg naar het Westen toe bleken versperringen te zijn aange bracht. Onze patrouilles troffen brug gen vernield aan. Midden-SumatraIn het Padangse konden dank zij de waakzaamhéld der Nederlandse troepen infiltratiepogingen worden verijdeld, welke tot doel hadden om een aanval te doen op het Neder landse kampement Baungin. Een 20-tal leden der TNI werd gevangen genomen. Behalve handgranaten, enkele wapens en munitie kwamen documenten in onze handen, w.o. een lijst van Indonesiërs, die wegens hun sympathie met het Ned. bestuur ontvoerd zouden worden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aan val werd beraamd door verantwoordelij ke leiders van Fort de Koek, die 8 Aug- opdracht gaven tot deze operatie en de nodige wapens verstrekten. Onze verliezen van 11 Augustus be dragen: 3 gesneuvelden. 4 gewonden Verwerpt Republiek Amerikaans aanbod van „goede diensten" Volgens Antara is het antwoord van het Indonesische kabinet op het Ameri kaanse aanbod van „goede diensten" na de bespreking met Foote gistermorgen aan de Amerikaanse regering per ra diogram verzonden. In welingelichte Republikeinse po litieke kringen te Batavia geeft men te verstaan, dat het antwoord van de Republikeinse regering een waarde ring van het Amerikaanse aanbod be vat, doch tevens de verklaring, dat het vroegere verzoek aan de Veilig heidsraad en de aanvaarding van het Australische aanbod niet kunnen worden ingetrokken. In feite zou dus het Amerikaanse aanbod verworpen zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenl. Zaken heeft heden verklaard, dat het Mi nisterie fiög steeds wacht op het rap port van Walter Foote in zake zijn be sprekingen te Djokja. Voor het tijdvak van 17 Augustus t/m 30 Augustus '47. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten Ka, Kb,. Kc 709 (serie K) K01 brood: 800 gram brood; K02 brood: 400 gram brood; K01 boter: 125 gram boter; K02 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; K 03 boter250 gram margarine of 200 gram vet; K01 melk: 4 liter melk; K03 K 05 melk: 7 liter melk; K01 vlees: 100 gram vlees; K02 vlees: 200 gram vlees; K01 algemeen: 120 gram spijsolie; K01 diversen: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; K02 diversen: 1 ei; K03 diversen: 750 gram suiker boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk; K 04 diversen125 gram koffie K 05 diversen: 50 gram thee; K06 diversen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid); K07 diversen: 225 gram hiushoudzeep of 180 gram toiletzeep; K08 diversen: 250 gram zachte zeep; K03 reserve: 1600 gram brood; K06 reserve: 800 gram brood; Bonkaarten Kd, Ke 709 (serie K) Kil brood: 800 gram brood; Kil boter; 250 gram boter; K12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; K 13, K 15 melk: 12 liter melk; K 11, -K 12 vlees: 100 gram vlees; K01 algemeen: 120 gram spijsolie; Kil diversen; 100 gram kaas of 125gr. korstloze kaas; K 12 diversen; 1 ei; K13, K14 diversen250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam stroop enz- of 250 gram cho colade of suikerwerk; K15 diversen: 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep; K 16 diversen: 250 gram zachte zeep; K17 diversen: 500 gram bananen (voorinlevering) K 13 reserve; 800 gram brood; K 14 reserve: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) K 16 reserve: 600 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) K 17 reserve: 250 gram zachte zeep; Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg 709 (byz. arbeid, a-s. moeders en zieken) (serie K) K 21 brood: 800 gram brood; K21 boter: 250 gram boter; K 22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet; K 21 melk: 5 liter melk; K21 vlees: 300 gram vlees; K22 vlees: 100 gram vlees; K 21 eieren: .5 eieren; K 21 kaas: 200 gram kaas; K 21 suiker:. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram Jam. stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk; Versnaperingenkaar ten enz. Qb, Qc 707 K 33 versnaperingen: 200 gram choco lade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam. stroop enz.; K36 versnaperingen: 100 gram choco lade of suikerwerk of 100 gram suiker boterhamstrooisel enz- of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 14 Augustus worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk. waarop eerst op Maan dag 18 Augustiis mag worden gekocht. De bonnen voor spijsolie zijn geldig t/m 13 September a.s. De voorinleveringsbon voor bananen moet uiterlijk op 23 Augustus bij een detaillist worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van serie J en de niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 707 kunnen vernietigd wor den. Zo dikwijls is de wens geuit de Prin sesjes „gewoon" in het publiek te mogen zien. Een wijze, die door hun ouders ten volle wordt begrepen. Telkens wordt ge probeerd onze Prinsesjes onder het pu bliek te brengen, maar steeds weer is het juist dit publiek, dat door zijn ge drag elk plezier bederft- Van elk kind, ook van een prinsesje, is het de wens net als andere kinderen te zijn, net als zij te genieten en gelijk behandeld te worden. Maandag hadden de Prinsesjes thuis in Soestdijk een heerlijk vacantieplan gemaakt, Zij wilden in Katwijk in Zee gaan zwemmen, een fort bouwen en picnic- cen op het strand. Zo gebeurde het. ook- Aanvankelijk ging alles goed. Zij hoor den bij de grote badgastenfamilie, tot dat elk plezier totaal bedorven werd door het hinderlijk gedrag van het pu bliek. Hulpvaardige badgasten verzochten de mensen rustig te blijven staan en tracht ten door spel de aandacht af te leiden. Toen dit niet hielp, vroeg HK.H, Prin ses Juliana de mensen persoonlijk, ter wille van haar kinderen door te willen lopen. Doch zelfs toen luisterde men niet- Het publiek drong op de Prinsesjes in het water nauwelijks een meter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het dat HK.H. Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige va cantiedag hebben". Is dat nu nodig? Kan men niet mee helpen een zo begrijpelijke wens te ver vullen? De Prinselijke familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augustus zijn de prinsesjes met, hun ouders in Huis ten Bosch. Het Prinselijk paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlan gen de Prinsesjes in het publiek te brengen- Echter, van de wijze waarop men toont begrip te hebben voor de vurige wens van de Prinselijke ouders hun kin deren ter wille van hen zelf, met rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. Bij de openingsplechtigheid van het Jamboreekamp te Moisson bij Parijs werd een molen, die Hollandsymboliseer de, door het kamp gereden als herin nering aan de laatste jamboree, die in Vogelenzang werd gehouden. Dringende waarschuwing tegen Republikeinse omkeringspropaganda. Naar aanleiding van uitlatingen van Sjahrir op een persconferentie te New York gedaan, o.m. als zouden de Ned. troepen tijdens de politiële actie ge bruik hebben gemaakt van vlammenwer pers, vernemen wij van de meest be voegde zijde het volgende: Sjahrir vertrok reeds vóór het inzet ten van de actie naar het buitenland, en had sindsdien géén rechtstreeks con tact meer met de Republikeinse rege ring, zodat hij zijn gegevens slechts uit de vrij verwarde persberichten kan heb ben geput. Ten rechte zijn geen vlammenwerpers door de Nederlandse troepen gebruikt, noch is op burgers geschoten zelfs niet „in gescheurde Republikeinse uni formen gekleed" en evenmin is ge vuurd op soldaten, die zich overgaven. In dit verband wordt opgemerkt dat het reageren op mededelingen van Re publikeinse zijde in het algemeen tot dusverre ongebruikelijk is geweest, om dat het geen zin heeft tot polemiek over te gaan- Nochtans lijkt het wenselijk er voor te waarschuwen, dat van die zijde de ook in de tweede wereldoorlog veelal toegepaste omkerings-propaganda wordt gebezigd. Enkele voorbeelden kunnen gemakke lijk ter illustratie dienen. Ten rechte werd door de marine-bri gade in Oost-Java o.a, twee vlammen werpers buitgemaakt. De Republikeinse radio heeft by her haling beweerd dat aan Ned. zijde Ja panners meestreden. Ten rechte wer den door dc Nederlandse troepen 6 Japanners gevangen genomen en 7 gedood en werd door ons overal op Japanse wapens beslag gelegd. Twee Japanse bommen werden door een Japans vliegtuig op de door ons be zette stad Semarang geworpen. De vernielingen op de olievelden nabij Pladjoe, om een voorbeeld te noe men, werden door speciale Japanse destructieploegen uitgevoerd. De Republikeinse radio schuift de aan vallen op lijf en goed van de Chinese ingezetenen en van andere nationaliteit op rekening der Nederlanders. Ten rech te blijkt uit de verklaringen, mededelin gen en protesten van de slachtoffers zelve onomstotelijk het tegendeel. N.S.B.-propagandagelden uit Indië. BEDROEGEN MINDER DAN GEDACHT WERD. De Minister van Justitie heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Donker betreffende de herkomst van de propagandagelden der NSB o.m. geantwoord, dat de jaarlijkse steun der Indische NSB aan de Ne derlandse volgens nadere, thans door tussenkomst van de Minister van Overzeese Gebiedsdelen ontvangen gegevens heel wat minder blijkt te hebben bedragen, dan het in de ver gadering op 20 Nov. 1946 door de minister onder de grootste reserve genoemde bedrag van een half mil- lioen. De hoofdbron van inkomsten van de Indische NSB bestond uit de vaste contributies van leden en donateurs, alsmede uit de meestal heimelijk ge- inde bedragen van sympathiserenden. Daarnaast werden op allerlei wijzen gelden verzameld voor het „Strijd- en Verkiezingsfonds" (S. en V,-fonds) en wel door collecten of vergaderingen, uit gifte van gezinsbusjes en steunboekjes en toezending van verjaardagsliJsten. Bovendien werden voor speciale doel einden nog allerlei inzamelingen gchou- den De opbrengst voor het S. en V.-fonds moest geheel naar Nederland worden overgemaakt. De naar Nederland gezonden geldsbe dragen liepen van 1937 af te zamenmet het ledental terug. Zij bedroegen in totaal over 1937 contributies en dona ties f. 62.508.—S en V-fonds f. 27.074.49 totaal f. 89.382.49; 1938 resp. f. 32.787.— f. 7.723—f. 40.510.—In 1939 resp. f. 16.475.60, f. 6.932.55. f. 23.408.15. en Jan. t/m April 1940 resp. f. 1.955.47, f. 5.271.90, f. 8.227.37. Het vermoeden bestaat, dat naast deze bderagen nog door particulieren sommen werden geschonken. Hierom trent zijn echter geen gegevens ver kregen. Nederlands-Belgisch- 'ixemburgse douane-unie goedgekeurd. De Belgische Senaat heeft gistermid dag het wetsontwerp betreffende de Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse douane unie met 93 tegen 14 stemmen goedge keurd. 21 leden onthielden zich van stemming. BINNENKORT KINDERBIJSLAG VOOR ARBEIDSCONTRACTANTEN. Het Ministerie van Binnenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat zeer spoe dig een regeling kan worden tegemoet gezien, waardoor kinderbijslag voor het eerste en tweede kind voor arbeidscon tractanten met terugwerkende kracht kan worden uitgeire*rd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1