Meerderheidsopinie Regering kon véél zuiniger zijn! Criliek op Ambtenarenapparaat, Rijksbureaux enluxe wagens STADSNIEUWS Kerkelijk Leven Laatste Berichten RECHTZAKEN Duitse heerszucht viert hoogtij! Onhoudbare toestanden voor onze vissers Officiële publicaties Naar aanleiding van de critiek die van verschillende zijden op het finan cieel beheer van de Ned regering werd uitgeoefend, besloot de Ned. Stichting voor Statistiek een onderzoek in te stellen naar de mening van het publiek over deze aangelegenheid. De eerste enquête onder alle lagen der bevolking, vond begin Mei plaats, waarna de onderzoekingen regelmatig werden herhaald, ten einde eventuele veranderingen in de openbare mening te kunnen registreren. Men bleek in het algemeen op dit punt een zeer gedecideerd oordeel te hebben, dat zich in de loop van de maanden vrijwel niet wijzigde Wij geven hieronder daarom de cijfers van het meest recente onderzoek, dat ln de laatste week van Juni, plaats vond. De uitslag Iaat geen enkele twijfel! In meer dan 7 van elke 8 gevallen, is men de mening toegedaan, dat er nog in belangrijke mate kan worden be zuinigd. De vraag luidde: „Hebt u de indruk dat de regering het geld alleen gebruikt voor werkelijk noodzakelijke uitgaven of vindt u dat de regering veel zuiniger kon zijn?" En de resultaten zijn als volgt: 9 pet. meent dat de regering alleen noodzakelijke uitgaven doet; 67 pet. is van mening dat het beheer der rege ring veel zuiniger kon zijn: 24 pet. sprak geen oordeel uit. Regering doet alleen noodzakelijke uitgaven: Aanhangers P. v. d. A. 13 pet. Aanhangers v. d. oppositiepartijen 5 pet. Financieel beleid kon veel zuiniger: Aanhangers P. v. d A 59 pet. Idem van de oppositiepartijen 79 pet. Geen mening: Aanhangers P. v. d. A. 28 pet. Idem van de oppositiepartijen 16 pet. Deze cijfers doen zien, dat het bij de regeringsaanhangers aanzienlijk kleine re aantal personen, dat critiek heeft op het financieel beheer, voor een groot deel gecompenseerd wordt door een veel talrijker aantal dat geen mening heeft. Er schijnt dus bij de kiezers van de Partij van de Arbeid en de K V.P. een groep te zijn, die weliswaar niet gelooft dat steeds de nodige zuinigheid wordt betracht, maar niettemin ook geen critiek wil uiten en zo een duidelijk antwoord schuldig moet blijven. Het ambtenarenapparaat en de Rijks bureaux komen volgens de mening van het publiek het eerst voor bezui niging in aanmerking. Aan allen, die de uitgaven van de regering te hoog vonden, werd namelijk tevens gevraagd: „Waarop moet naar uw mening in de eerste plaats bezuinigd worden?"' Behalve de kosten van het omvang rijke ambtenarencorps, noemt men dik wijls de militaire uitgaven, terwijl in de meeste and.ere gevallen gewezen wordt op de mogelijkheid om onze deviezen nuttiger te besteden. Zo is er meermalen critiek op het inkopen in het buitenland van on deugdelijke materialen en overbodige artikelen, maar vaker nog maakt men bezwaar tegen het gebruik van zo tal rijke luxe wagens door de dienaren des rijks. In procenten van het totaal der ge geven antwoorden uitgedrukt, worden de volgende wegen van h°zute1ging aan gegeven: Bezuiniging op het ambtenarenapparaat 36 pet. Legeruitgaven 18 pet. Dienstauto's 14 pet. Buitenlandse reizen 6 pet. De hoogste salarissen 2 pet. Dc verstrekking van consumen tenkrediet, steungelden, toesla gen, e.d. 2 pet Invoeren van meer nuttige en minder luxe artikelen 5 pet. Vervangen van- ondeskundige inkopers in het buitenland door vakmensen 3 pet. Andere antwoorden t.a.v. deviezen 4 pet. Overige antwoorden 4 pet. Niets met name genoemd 6 pet. ..100 pet. Kenya-expeditie vertrekt nog deze maand. In Februari denkt men met de [l sterrekundige waarnemingen te beginnen. Uitvoerig schreven wij reeds over de wetenschappelijke expeditie, welke door de Leidse Sterrewacht naar het hoog gebergte van Kenya (Afrika) zal wor den uitgezonden tot het doen van ster- rekundige waarnemingen. Sindsdien zijn enige maanden verlopen, in welke tijd door de leider van deze expeditie, dr. G. van Herk in nauwe samenwerking met het personeel der Sterrewacht tal van voorbereidingen zijn getroffen. In strumenten zijn in orde gemaakt, ap paraten zijn gebouwd en thans legt men de laatste hand aan de verpakking van al dit kostbare materiaal, waarvoor tien tallen kisten zijn getimmerd. In verband met de langdurige afwe zigheid der expeditie en de veraf gele gen plaats, waar de leden der expe ditie hun waarnemingen zullen verrich ten, behoren ook een tweetal eenvoudige houten huisjes in de geest van de tegen woordige noodwoningen, tot de uitrus ting. Op de Sterrewacht waar uiteraard al les in het teken van het vertrek der expeditie staat, heerst- thans een grote bedrijvigheid Waar maar enigszins plaats is st£an grote en kleine kisten gereed voor vertrek. N,aar wij van dr. Van Herk ver namen zal dit vertrek nog deze maand plaats vinden. Tot aan Mom- basa wordt de reis gemaakt met de „Boschfontein" van de Holland Afrika lijn. Van hieruit gaat het ge deeltelijk per trein en auto naar het hooggebergte van Kenya, waar men ongeveer half October denkt te arri veren. Eenmaal hier aangekomen, zal direct met de bouw van deze „Sterrewacht in de rimboe" worden begonnen. Dr. Van Herk vertelde ons nog, dat hij verwacht, dat in Februari met de sterrekundige waar nemingen een aanvang zal kunnen worden gemaakt. EEN ZELDZAME ZOMERGAST. Een vlinder, welke al-vliegende „tankt". De droge en bijzonder warme zomer heeft ook zijn invloed op het insecten leven. Zo wordt hier in de laatste da gen, ook in de stadstuinen, tegen de avond veelvuldig de onrustvlinder (Macroglossa Stellatarum) waargeno men. Deze vlinder, die tot de pijlstaar ten behoort, trekt 's zomers uit Zuid- Europa naar het Noorden en wordt in andere jaren bij warm weer ook wel ge zien, doch dan bijna uitsluitend in de duinen, waar zij de honing zuigt uit de bekende blauwe bloemen van het. slan- genkruid. De onrustvlinder neeft een groter lichaam dan de gewone vlinder. De vleugels zijn kleiner en worden snel ler bewogen. Hij vliegt zeer snel. Het merkwaardige van de onrustvlin der is, dat hij niet op de bloem gaat zitten, maaar er voor blijft, zweven en door zijn lange holle tong de honing uit de bloem pompt E.H.B.O. IN KATHOLIEK-VERBAND. A.s- Zondag zal hier ter stede een on derafdeling eerste hulp bij ongelukken in Katholiek verband worden opgericht. De oprichting wordt ter hand geno men door de Zuitf-Hollandse Commissie voor EHBO en reeds staat vast. dat deze organisatie uitsluitend toegankelijk ge steld zal worden voor Katholieke inwo ners en inwoonsters va'n Leiden. Reeds in 200 andere gemeenten van ons land werd in de laatste jaren een dergelijke organisatie opgericht, welke organisaties Nationaal. Provinciaal en plaatselijk met de overige verenigingen op het gebièd van eerste hulp samen werken. De Leidse Wandelsportvereniging „D° Vrolijke Matrozen" nam Zaterdag en Zonda" met succes deel aan oV wan deltochten te D? Bilt, uitgeschreven door „De Zwervers' Natuurlijk tippe len de matrozen ook mee met de toch ten van „v. d. Werff" op Zaterdag, en Zondag a.s. P.R.A. VRAAGT INLICHTINGEN. Het hoofd van de PH.A., district Lei den, Herengracht 34, verzoekt diegene, die inlichtingen kan vei schaffen om trent de persoon zich noemende „Wim", die in de zomer va;n 1943 in het café „Zomerzorg" alhier werd gearresteerd, na te voren met 2 dames in Naaldwijk of omgeving in aanraking te .zijn ge weest zich voor 1 September a.s. mon deling of schriftelijk te melden. BONKAARTEN HALEN. Morgen 11 3/4 en 1416 uur) zijn aan de béurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 6.001 tot en met 9000. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaart en de titelstrook van de bonkaart 709. waaraan zich de inwisselingsbon bevindt. KYNOLOGENVERENIGING RIJNLAND. Op de twee-daagse kampioenschaps tentoonstelling te Rotterdam hebben onderstaande leden van de Kynologen- vereen. „Rijnland" een prijs behaald: H. Bats (ruwh. foxterr.), Ada van Dey- leroord (teef), le zeer goed in open-, jeugd- en puppy-klasse: mevr. N. v. Heusden—Raadsen (keeshonden) Rode- riek Polly (reu), le zeer goed in open- klasse; D de Jongh (boxers) Alice v. d. Tanke Cteef) 6e zeer goed in open klasse; L. Nuyen (chow-chows) Chang Ka Check (reu) 2e zeer goed in natio nale fokkers- en limite-klasse; mej. S. A. Redel (bouviers) Kita. 2e goed in nieuwelinge klasse; P C. Roelandse (barsois) Topaas v. d. Vooroff (teef) zeer goed in open klasse, Ada v d. Pelsjager (teef) zeer goed in open klasse; J. Rijnbende (gladharige Duit se dwergpinchers) Duba (reu) 2e uit munténd in open klasse en reserve kampioenschap, Stockton Kwiek (;*ef) 2e uitmuntend in open klasse en reser ve-kampioenschap; mevrouw C. Wesse- llng—Versfélt (Hongaarse herdersrPu- li's) Tölgyudvarl Katja (teef) le uit muntend en kampioenschapspriis in poppyklasse, De heer H J. M Goddijn, alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor de akte HJ (leraar mach. bankwerken). Onze oud-stadgenoot, de heer E. Kwaadgras te Den Haag, is geslaagd voor het examen der Royal Society of Arts te Londen (Cum Laude). Bij onderhandse aanbesteding is het transport van ca. 50.000 M3 zand. benodigd voor het stratenplan benoor den de Herensingel, gegund aan het Ex peditiebedrijf H. Dubbeld Wzn. te Lei derdorp. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Doorn (2e pred.pl.) H. v. d. Akker te Slledrecht Beroepen te Willemstad B.C.F. de Groot te Brlelle Aangenomen naar Zelhem (vac. O Hulstra) J. WlerSma to Augustlnusga: naar Zelhem (2e pred.pl.) P. Hakkesteegt, cand. en bulppred. aldaar, N'ed. Herv. Kerk Benoemingen tot bulppred te Utrecht F, v Dieren, cand. aldaar, ds. J. S de Hoest, em. pred. te Menaldum en ds A Luteljn. ld. te Delft; te Hurwenen ds. J. W. Boogaardt, em. pred, en bulppred. te Utrecht (voorbeen pred. te Hurwenen) die deze ben. aannam Geref. Kerken Tweetal te Emmen .(vac. J. II. Blnnema) J. Koppe te Applnge- dam en dr. L Praamsma te Stadskanaal, Beroepen *te Engwlerum M. Norg te Sua- meer; te Rotterdam-Feyenoord H. Boswijk te Elburg. Aangenomen naar Delft (als mlss.pred voor Solo) A. de Bruin te Drie bergen. Bedankt voor Muiden W. Faber te Hoogeveen Benoemd tot bulppred. te Bozum J. Voerman, a s. em. pred. te Joure; te Leeuwarder dr. S. U. Zuldema. miss. pred. te Solo met verlof, die deze ben. aannam FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: van Wijngaarden-van der Plas, z.. Amsterdam: WagenerKnol. d-, Over- schle; Quispc -Fonteijn Knijpers, d Schiedam, van Eekvan der Reest z.. Scheveningen WIezox van Rhljn- van Panhuys, d. Dep Haag; FeithQuarles van Ufford, d., Zweeloo. Overleden: W. A. Uylenberg, m„ 73 Jaar, BUthoven. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN'. Jacobus, z. van G. Colle en H. Klui. vers; Eddy Frans, z. van F. Kraaneveld en C. C. Bakker- Hermanus Jacobus, z. van H. J. Vogelenzang en S. Ramak; Cornelia Elisabeth, d. van H de Ligny en M. S. Bink; Petronella. d. van G. J. Kerdljk en P. Suvaal; Wilhelm Maarten Willem, z. van T. van Duijn en M. Hou- waart, Erna Antonla, d. van Z. J. Troost en A. Kulk; Freddy, z. van J- G. Verbij en M Bodts; Paula" d. van J. P. Slegten. horst en A. G. Kager; Geertrulda Petro nella Hendrlka Wlihelmlna Cornelia Ma. rla, d. van W A. van den Hoogen en G. A. M. Vis; Wilhelmina Helana Maria. d. d. v. F. Hóckx en M.P.O Werter. N. Wilh. d. v. P. IJzerman en A. Ouwerkerk; Ri chard Johan Willem Hendrik z. van W. Kasten en H. Kukler; Dirk Béla, z. van 5 Postma en L. I, Stolcz; Antonlus Vin_ centius Wllhelm*s. z van J. V. v. Ulden en C. J. Schouten; Bertha Maria, d. van P Voorhoeve en M. C. J Bernelot Moens. Gerarda Louise Johanna Maria, d van J. J. Postma en J M. Scholten; Arnol- dus Sybrand. z. van J. C van Oostenrijk en J. Dreef; Phillppina Franciska Ro salia d. van W Sip en F. Dürr; Henrlcus Clemens Hermanus z. van J. P. van Breukelen en L. J, A van Rhoon; Gijs- bertus Petrus Hendrlcus Maria, z, van G. P. van Daam en M. A. Geerlings; Ca- tharina Ida Ludwlna. d. van J. M, van der Maat en C. J Lubbe; Anthony Abra_ ham, z. van P C Rijnsburger en C. La- bordus; Marianne, d. van Visser en H. W. P van Duren. Teunls z. van T. de Roode e« C. Mleloo; Gerda Johanna, d. van W. C. Theyh en J. M. v. d Broeoke; Kniertje, d. van T van der Plas A. van Duljn. OVERLEDEN J van der Blom hulsvr. van J J- Feekman 74 J.. J. Calkhoven wed. v. W. B. Roman 66 jaar; M F J. C. Bos. wed- van P. L. van der Nat 89 laar; H Ouwer. kerk man 20 Jaar; J. J. Wiggers, wednr. 73 Jaar: J, Refjken, hulsvr van A. T. van Schooten 76 Jaar; G H. Lamkester man 62 Jaar; G, A. T Hoekstra, zoon 6 weken; W. J. Sonneville man 61 Jaar; M Hofland, man 66 Jaar. GEHUWD. A J. de Jong Jm en E. Landwaart jd. M. J. M. van der Vooren Jm en J. M Nleuwststeeg Jd: R Prinselaar Jm en M Vollenga Jd. SCHEEPSBERICHTEN. Ardennes, 9/8 van Amsterdam te Rot terdam; ArkeldlJk, 10/8 17 uur van Havana te Antwerpen; Kertosono, 6/8 van Galves ton te Houston; Ossendrecht, 9/8 van San Domingo vla Hampton Roads naar Enge land; Polyphemus, 10/8 van A'dam te Falmouth; Bernlna, 10/8 van Antwerpen naar Odense; Braudarls, 9/8 van Ohrlstlan- sand naar Mendal; Catell, 9/8 van Gent naar St-rood; Corsica, 6/8 van Plymouth naar Southampton; Hast 4, 9/8 van Gothenburg naar Kopenhagen; Heemskerk, 9/8 van Oslo naar Kristlnehamn; June, 10/8 van Stralsund te Delfzijl; Konlngs- dlep, 10/8 van Chrlstlansand naar Aren- dal; Kijkduin. 9/8 van Emden te Huil; Nassauhaven, 9/8 van Antwerpen te Ko penhagen; Oranje, 10/8 van Antwerpen naar Oslo; Rose Marie. 10/8 van Wismar te Delfzijl; Thrlantha, 9/8 van Aalborg te Lysékll; Urmajo, 9/8 van Emden naar Boness; Wim (199 ton). 10/8 van Ant werpen naar Drobak; Zeus. 10/8 van Chrlstlansand naar Searpsborg. K.N.S.M.; Carlibia. 9/8 van Amsterdam naar Kopenhagen; Euterpe, 10/8 van Ant werpen naar Leixoes; Dundee, 10/8 te Llvorno; Ariadne, 10/8 van Mutsuna naar Piraeus; Theseus. 10/8 van Flume naar Messina; Deo Duce Joxi, van Kopenhagen naar Amsterdam; Ornen, 9/8 van Gothen burg naar Amsterdam; Venus, 10/8 van Izmir naar Istanboel; Vulcanus. 9/8 te Lissabon; Hercules, 10/8 van Malta naar Alexandrlë: Helena, 8/8 van Curasao naar Barranatillla; Stuyvesant, 9/8 te Parama ribo. Holl. Afrika Lijnen: Jaarstroom. 10/8 v. Dakar naar Amsterdam; Maaskerk, 11/8 van Dover naar Antwerpen; Nigerstroom. U/8 te Dover verwacht, K.H.L.: Waterland. 10/8 te Amsterdam. MU. Nederland; Oranje. 9/8 te Amster dam; Saparoea, 9/8 van Amsterdam naar Ned. Indië. Vinke: Zijpenberg. 9/8 van Rotterdam naar Casablanca; Larenberg, 10/8 te Kaap stad; Hilversum. 10/8 Holtenau gepasseerd op weg naar Gdansk; Kloppersum. 10/8 van Antwerpen naar Rotterdam voor reparatie. MIJ Oceaan r Polyphemus, 9/8 van Amsterdam naar Engeland. DONDERDAGMORGEN WORDT LEUSDERHEIDE AFGEBRAND. Indien de regen niet ter tweede male spelbreker .wordt, zal Donderdagmorgen a.s. om 8.30 uur een aanvang worden gemaakt met het afbranden van on geveer 1200 H.A. der Leusaerhei ten Zuiden van Amersfoort. PRINSES JULIANA OP DE TENTOONSTELLING „ZEEMACHT". H.K.H. Prinses Juliana bracht, heden morgen om kwart voor elf een onoffi cieel bezoek aan de tentoonstelling „Zeemacht" in de Dierentuin te Den Haag. De Prinses, die in gezelschap van hare particuliere secretaresse mej, mr. H. A. Sneller was, werd aan de hoofd ingang verwelkomd door kapitein luit, ter zee A. Kroese. hoofd van de marine voorlichtingsdienst. Prinses Juliana werd vervolgens door luit. ter zee 1ste klasse B. P. Steenkamp rondgeleid. STAKING BIJ DE HOOGOVENS TE IJMUIDEN. Gistermiddag heeft een zo groot Pei> centage der bijna 500 arbeiders van de twee afdelingen hoogovens der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V, te IJmuiden het werk neergelegd, dat ook voor de overigen de voortzetting van de arbeid nutteloos was. Over de oorzaak deelt de directie het volgende mede, dat een groep arbeiders nieuwe eisen heeft gesteld, welke naar de directie meent uitgaan boven de door de autoriteiten gestelde mogelijk heden. Ten gevolge daarvan heeft een deel van de arbeidersder afd. Hoog ovens het werk gestaakt, zodat de twee in bedrijf zijnde hoogovens stil gelegd moesten worden. HOE VRIENDELIJK TOCH... Volgens het Republikeinse persbureau Antara heeft de Republikeinse regering medegedeeld, dat alle buitenlandse be zittingen behalve die, welke aan de vijand toebehoren welke door de vij andelijkheden schade hebben geleden, zullen worden vergoed De dood van prinses Hermine De Amerikaanse autoriteiten hebben het overlijdens-certificaat van prinses Hermine ontvangen, waarin wordt ver klaard. dat z\j ten gevolge van een amandelabces aan hartverlamming ge storven is. De Amerikanen hebben de Sovjetrus- slsche autoriteiten nog om een lijk schouwing verzocht. BRITS-NEDERLANDS GEZELSCHAP DOOR EXTREMISTEN AANGEVALLEN. Gedurende ongeveer 2 uur hebben een Nederlands beheerder, zijn assistent en 4 leden van het Britse consulaat met pistolen en tommyguns tegen een ge wapende bende van Indonesische ex tremisten gevochten, temidden van weelderige planten en bloemen op de helling van het emplacement van Tji- boda, ongeveer 100 KM. vajp Batavia. Het emplacement maakt deel uit van de botanische tuinen van Buitenzorg. Op een bepaald moment van de strijd na derde de extremisten tot op ongeveer 20 meter afstand van de kleine groep, waaronder ook versoheidene Indonesiërs waren. Het gezelschap werd door een Nederlands officier en een soldaat ont dekt, toen zij aan het patrouilleren wa ren. Enige uren later werden de ver dedigers, geescorteerd door Nederland se soldaten naar een militaire post ge bracht, waar zij de nacht doorbrachten. Een Indonesiër werd gedurende de schermutseling gedood. Naar men ons van de zijde van de Hortus Botanicus mededeelt, zal heden avond tussen 9 en 11 uur de Victoria Regia. de Koningin der waterlelies, in één der kassen van de Hortus in bloei staan. In gezelschap van tal van ande re tropische planten zal zij deze avond haar luister ten toon spreiden en zal de aandachtige beschouwer (ster) versteld staan over de machtige omvang harer enorme bladschotels. welke met een doorsnede van ongeveer 2 meter over het stille watervlak uitgespreid liggen. De blanke bloem zal, naar te verwach ten Is, in haar exotische rijkdom: helderwit rein en zuiver, bloeien, totdat zij roze wordt en ten slotte een purperen gloed zal uitstralen. Dat betekent dan haar einde; zij schrompelt weg en zakt omlaag. Een boeiend schouwspel, dat leder jaar herleeft, doch steeds bewondering verdient. Men haaste zich vanavond dit beeld van schoonheid in zich op te nemen. Onze foto toont de Victoria Regia. zoals zij bij een vorige uitspreiding van haar luister door onze foto graaf werd „geknipt". REPUBLIKEINS VERZOEK BLIJFT ONGEWIJZIGD. Volgens Antara hebben Indonesische Republikeinen, in antwoord op het Amerikaanse aanbod tot bemiddeling in het geschil met de Nederlanders, de regering der Ver. Staten medegedeeld, dat zij niet van plan zijn hun verzoek aan de Veiligheidsraad voor interna tionale arbitrage te wijzigen. De Republikeinen zeiden voorts, dat z(j de aanvaarding van het aanbod van Australië om deel te nemen aan de be middeling van de Veiligheidsraad, niet zouden annuleren. UIT DE OMSTREKEN VOORSCHOLEN. Te Amsterdam is geslaagd voor 't examen Engels L.O. de heer J. H. Krooshof, hoofd der openbare lagere school alhier NOORDWIJK. Duur baden De Prijzencontröle zag zich genoodzaakt in te grijpen bij de zeebadbedrijven te Noordwijk. De prij zen bleken er 100% te hoog berekend te worden. HAAGSE POLITIERECHTER. Een clandestiene koe geslacht H. A. van W. te Voorschoten had clandestien een koe geslacht, een geval dat de Officier nogal hoog aansloeg. HIJ vorderde daarom zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De politierechter veroor deelde tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd HAAGSE RECHTBANK. Diefstal De los-arbeider J, C. K. uit Rijnsburg. heeft zloh voor de reohtbank t9 verantwoorden gehad wegens diefstal door middel van braak. Gezien de weinig gunstlfe inlichtingen, vorderde de Officier tegen verdachte een Jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief BEURSOVERZICHT Amsterdam, 12 Aug. De beurs had vandaag een kalm, on bewogen en onbelangwekkend verloop- Daarbij was de ontwikkeling nog onre gelmatig. De belangstelling ging aller eerst uit naar Aku, waarvoor gisteren in verband met de regeling der Ameri kaanse belangen van het Aku-concern, geen notering mocht worden gemaakt. Overeenkomstig de verwachtingen stel de de koers zich vandaag lager. Bij een vorige slotprljs van 192 3/4 werd de hoofdkoers vastgesteld op 180. In do vrije handel werd Aku tegen het slot afgedaan tegen 1813/4. Verder vielen slechts fractionele verschillen op to merken. Op de Amerikaanse markt wa ren enkele shares een fractie lager. Ne- derl. staatspapieren waren prijshoudend. (Speciale reportage) Uit de baaierd van een verschrikkelijke oorlog is geen betere wereld ge boren. De njjd en dc afgunst tussen de volkeren onderling, welke plaats moes ten maken naar we hoopten voor een betere wereld in harmonie met recht en gerechtigheid, vieren helaas nog hoogtij. Dit is het allerbeste te merken in de grensgebieden, waar zilt nat twee landen, twee werelden, scheidt en waar op die zee vertegenwoordigers van twee nationaliteiten elkaar bjj dag en nacht ontmoeten. Nederlandse welwillendheid botst hier op tegen Duitse arrogantie, tegen de ingeboren heerszucht van het Duit-se bloed. Nauwelijks kimt het licht aan de verre horizont als we met de TM 45 het door de nacht onthulde Termunttrzijl achter ons laten en koers zetten de haven uit, de Eems op. Rechts van ons twinkelen de lichtjes van het Duitse Embden en links van ons het Nederlandse Delfzijl- Twee havens van twee volkeren, één van een overwonnen volk, één van een volk, dat zijn deel aan de overwinning met goed en bloed heeft gekocht. Voor ons uit ontwaren we een grote sleep, getrokken door een boot, die met vele lichten op. zich majesteitelijk en feeste lijk door het water voortbeweegt. Waarheen gaat die sleep, stuur man? - Embden meneer. Embden heeft het druk We demken met smart aan Delfzijl, waar één dezer dagen voor het eerst sinds de bevrijding een Libertyschip van 10,000 ton binnen zal lopen, een vrij normale verschijning in de Duitse ha venstad, Embden, „Vae Victis" zeiden de Romeinen, wee de overwonnenen. Duitsland heeft het niet gemakke lijk, wc geven het grif toe, maar in méér dan één opzicht worden zij be gunstigd boven ons land, dat nog uit talloze wonden, door dc oorlog aange bracht, bloedt. Embden heeft het druk, herhaalt de stuurman, en in zijn stem klinkt een toon van nlet-begrjjpen, die wij ten volle verstaan. Dit is immers de tra gedie van een klein volk, ook al is dat groot in zijn daden. We varen. Terwij] het licht met de duisternis vecht en overwint, komen donkere wolken aanzetten, die weinig >eds beloven. Het zal de regen brengen, waarop het land ongeduldig en smachtend wacht, doch die de arbeid van de vissers aan merkelijk zal bemoeilijken. Wellicht haalt de regen ook een streep door onze rekening, want we zijn vandaag mee gegaan, niei zozeer om ons in het wel en wee van de garnalenvissers te ver diepen, maar om de Duitsers, die nog niets van hun aanmatiging verloren hebben door een nederlaag, die al* de grootste in de wereldgeschiedenis ge brandmerkt kan worden, eens gade te slaan en die verre van vriendelijk, zelfs aanmatigend, optreden tegen onze vis sers, die zelf negeren al wat Duits is, omdat het Duits is Van het mare llberum, de vrije zee, willen onze buren, overeenkomstig hup aard bitter weinig weten. ZJj huldig^ het pricipe van de gestolen zee, óók voor vissers. Zij leggen dit echter zodanig uit. dat liet alleen voor ons Nederlanders geldt, en voor hen niet. Zij zijn de baas, géén Nederlander op hun gebied, wel Duit sers op Nederlands gebied. Uber alles in der Welt..,.. Zó was het ln de Sieg-periode van de tweede wereldoorlog. Zó is het nog. In alle ernst. Daarvoor moet menDuitser zijn. DE STREEP BLEEF.. De geleerden zijn het er niet over eens, waar nu precies dé grens in deze streek loopt. De Duitsers zeggen, zonder meer, vlak langs dé Nederlandse kust, maar zo eenvoudig en zo dwaas is het gelukkig niet precies. Er is, afgezien van elk wetenschappelijk onderzoek, in de loop der jaren een traditie gegroeid tussen de vissers van belde landen, wat nu Duits is en wat niet. En wie dan ook de verschillende kaarten bekijkt, die de vissers gebruiken, zal zien, dat een be paalde strook als Nederlands en een bepaalde strook als Duits gebied wordt beschouwd. Hieraan werd Jarenlang min of meer de hand gehouden. Tot de oorlog kwam en een streep gehaald werd door het Nederlands ge biedten gunste van het volk, dat Europa een nieuwe,betere cultuur en levensstandaard zou brengen. De oorlog is afgelopen, de nieuwe en betere cultuur en levensstandaard wa ven producten van hellekinderen en gingen roemloos ten onder. Maar bij de Duitsers is de streep ge bleven door het Nederlandse gebied aan de kust. Dóar moet vlak voor de ogen van ons volk, uitdagend en ter gend, de Duitse vlag wapperen, da&r moet de Nederlander, wiens plaats j hier historisch is gegroeid en wien9 rechten hier wellicht ook volkomen juist zijn, verdwijnen en plaats maken voor de Duitser, nu twee jaren na de oorlog, waarin het Herrnvolk nergens meer iets te vertellen heeft behalve hier We hebben ze gezien de Duitsers met hun fraaie boten ondér onze kust, op gebied waar ze eigenlijk niet thuis ho- wen. In principe niets op tegen, als ze ons ook maar vrijlaten om te vissen waar wij willen, verklaart onze schip per D, Kuiper. De zee vrij voor het vissersvolk, on verschillig welke nationaliteit. Zij vis- fiten hier, accoord, maar dan vissen wij daar. Een vos verliest zijn haren, maar niet zijn streken; een Duitser verliest de ene oorlog na de andere, maar niet zijn streken. Hoe vaa« is hij er reeds op uit getrokken langs onze vissers om de ge-, hele vangst te vorderen, zoals hij eens' onze fietsen en radio's ln beslag nam? Zonder enige vorm Wan proces. Hoe vaak heeft de Duitse kommies, gewa pend met een Engels karabijn, onze vissers, niet bedreigd? Hij heeft zp zelfs meegenomen naar Embden, opgebracht als misdadigers met het pistool In de aanslag. De Engelsen lieten onze man nen gaan. Natuurlijk. Maar de vernede rende behandeling van het volk van wie we dat het minst kunnen hebben, was ondergaan. Dat is erger dan een klap In het gezicht, erger dan het hoon gelach van een beul, die de guillotine bedient. Zo vissen onze vissers, dagelijks de kans lopende om opgebracht te wor den, nagekeken en bespot door Duitse vissers, die op Nederlands gebied on gestoord hun werk uitoefenen. Waar om ongestoord? Ons gaat dat te ver. Leer om leer met dit volk, voor wie geen klap te hard is. De Duitse snelboten hebben we dooi de Eems zien racen op verre afstand. We hadden eerlijk gezegd op con tact gehoopt. We hebben pech gehad, GRENSCORRECTIES NOODZAKELIJK. „Tja, zegt de burgemeester van Wol- dendorp, waaronder ook Termunterzijl ressorteert, de heer T. j. van Kampen, we hebben gedaan, wat we kondén. We hebben met de commandant van de marechaussee een bezoek aan Embden gebracht en de Engelse autoriteit zegt: vissen. Maar een ween nadien kwamen de moffen opnieuw opzetten en de pop pen waren weer aan het dansen,. Een recherchevaartuig patrouilleert zo nu en dan heen en weer. Maar als die in de buurt is, kruipen de moffen weer in hun schulpfen gebeurt er niets. Aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken ls nu verzocht om bij de aanstaande rege ling der grenscorrecties óók deze moei lijkheden naar voren te brengen, opdat er definitief een einde aan wordt ge maakt. Zoals de toestand nu is, fs deze on dragelijk en onduldbaar. Het prestige van ons volk is er mee gemoeid. Te lang ztfn wij al door de Duitsers ge trapt en vernederd om óók deze schande nog te verdragen. De Duit sers* mogen hun minderwaardigheids complex onder geen enkel beding af- reagercn op onze vissers. Mogen de moffen dat aan de lfóve ondervinden, want bestendiging van dit ongerechtvaardigde optreden zjjn striemen, die we niet langer kunnen en willen ondergaan. INLEVERING GLASBONNEN. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de m.i.v. 1 Augustus J.l, onigeldig geworden bonnen, voor venster-, draad- en spiegelglas, welke door tussen komst van de dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht, alhier, verstrekt zijn, uiterlijk op 15 Augustus a.s. by die dienst dienen, te worden Ingeleverd, onder overlegging van het goedkcuringsformuller van het Bureau voor do Wederopbouw. De Inleve ring geschiedt voorlopig tegen afgifte van een bewijs van ontvangst. Leiden. 12 Augustus 1947. Burgemeester en Wethouders van Lelden, J. C. VAN SCHALK, Weth. loco-Burgemeester. R, STRENG. Loco-Secretaris. BELASTING OP DE HONDEN IN DE GEMEENTE LEIDEN. In de op 3 Februari 1947 door de Gemeenteraad vastgestelde verordening op de heffing en de invordering van dezo belasting is o.a. bepaald, dat elke houder van een hond het hem toegezonden, aan giftebiljet binnen 14 dagen na de datum van uitreiking Ingevuld en ondertekend ten kaatore van de Inspecteur der Ge meente belastingen moet bezorgen of doen bezorgen. HIJ wio niet vóór 1 Maart van het belastingjaar een aangiftebiljet ls uit gereikt of toegezonden, ls verplicht aan gifte te doen vóór 15 Maart of binnen 14 dagen nadat hij belastingplichtig geworden ls, Indien dit na 1 Maart gescniedt. Voorts is bepaald, dat de belasting ge durende drie Jaren kan worden nagevor derd, Indien ten onrechte geen aanslag of een te lage aanslag ls opgelegd. Boven, (llen wordt de nagevorderde belasting met het viervoud verhoogd, Indien niet volledig ls voldaan aan een of meer der ln de ver ordening opgenomen verdichtingen tot aangifte. Het ligt in de bedoeling ln de eerst volgende maanden een nauwgezet onder zoek .tc doen instellen naar do in dez© gemeente gehouden honden. Indien daarbij blijkt, dat de aanslag voor een hond ach terwege lis gebleven, doordat geen aangifte va* de hond ls gedaan,'zal do verschul digde belasting worden nagevorderd met de viervoudige verhoging: ln dat geval zal dus voor een zogen, luxejiond een. aanslag worden opgelegd van f. 10.plus f. 40. f.50.— Elke houder van een of meer honden, die tot nu toe voor het Jaar 1947 de aan gifte heeft nagelaten, wordt t/m 9 Sep. tcmber a.s. In de gelegenheid gesteld dezo aangifte alsnog te doen ten kantore van de Inspecteur der Gemeentebelastingen (Stadhuis, kamer 27). Burgemeester en Wethouders van Lelden, J. C. VAN SCHAIK. Weth. loco-Burgemeester, R. STRENG, Loco-Secretaris, MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 12 Aug. Veemarkt. Totaal aanvoer 2381. 201 Paarden, 125 Veulens, 450 Vette koeien en ossen, 444 Gebrulksvee, 127 Graskalveren, 203 Nuchtere kalveren, 214 Schapen en lam meren, 159 Zuiglammeren, 12 Varkens, 446 Biggen. Prijzen per stuk: Kalf koelen le kw, f. 620, 2e kw. f. 525, 3e kw. f. 375: Melkkoeien f. 620, f. 525, f. 375; Vare koeien f. 475, f. 375, f. 300; Vaarzen f. 425, f. 325, f. 200; Pinken f. 325. f. 225, f. 175; Graskalveren f. 130. f. 100, f, 70; Biggen per week f. 35, Z. 80, f. 20. IJMUIDEN, 12 Aug. Besommingen: 4 Ijmuider stoomtrawlers te zamen f. 67,900; Katwükse stoomtrawler KW 134 f, 11,500; kustvlssers: IJm. 202 f. 110: UK 66 f 240; Haringaanvoer: KW 22 met 544 kantjes eigen vangst; KW 68 met 118 kantjes eigen vangst en 213 van de KW 161, 107 van de KW 56, en 87 van de KW 79; KW 173 met 513 kantjes eigen vangst; IJm. 268 met 505 kantjes eigen vangst en 2 kantjes makreel. ROELOFARENDSVEEN, 11 Aug. Groen- teuvelllug. Meloenen 30.0068.00; Torna, ten A 17.50—21.00; lem B 17.50—20.00; idem C 17.50: Kropsla 2,006.70; Andijvie 7.1012.40; Bloemkool 6.0043.00; Rode kool 7.508.40; Groene kool 5.00520; Komkommers 7.0011.50 per 100; Snijbo nen 1.704.55; Pronkbonen 0.95; Dubb. Stambonen 1.702.70; Prinsebonen 2.40 4.60 per 10 kg.; Augurken A 16.2517.50; idem B 7.50—8.25; Idem C 4.50; Idem D 00; Idem stippel C-D 1.25 per 25 kg. ROELOFARENDSVEEN. 11 Aug. Bloe menveiling. Gladiolen 642 et.; idem N. Europa 6482 et.; Am. Anjers 60100 ct.; Scablosa 47 ct.; Montbretla 48 ct.;; Asters 210 ct.; Anjers 5—10 ct.; Dahlia'® 210 ct.; Ohrys. Rayonant 511 ct.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3