De „Persatoean" tegen Sjahrir's afvaardiging PANDA EN DE MEESTER •VLIEGER Kerkelijk Leven Frankrijk richt zich op het Westen Gewijzigde docli blijvend waakzame t. a.- v. Duitsland houding Een man als jij Radio-programma Engels-Hongaarse overeenkomst. HONGAARSE VOEDSEL-LEVERANTIES. Officieel is medegedeeld, dat te Lon den een Engels-Hongaarse overeen komst is getekend, welke ten doel heeft de handel in voedingsmiddelen tussen beide landen tot ontwikkeling te bren gen. De overeenkomst wordt onmiddel lijk van kracht en is geldig voor de duur van drie jaar. Onder deze overeenkomst zullen gro tere hoeveelheden bacon, eieren en reuzel naar Engeland worden gezonden, alsmede zonnebloemzaadolie, erwten bonen, wijn, fruitpulp, gevogelte, vers fruit en groenten, De Engelse minister van voedsel voorziening, John Strachey, deel de verder nog mede, dat overeen komstige besprekingen zijn geopend met Zuid-Slavië en Ierland. In het eerste van de overeenkomst zal Hongarije aan Engeland voedings middelen leveren ter waarde van 3.500.000 pond sterling, terwijl in de volgende jaren grotere hoeveelheden zullen worden geleverd. DE PERMANENTE ZETEL DER V.N. De secretaris-generaal van de V. N. heeft een rapport over de permanente zetel van de V. N. gepubliceerd, dat aan de plenaire vergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Het ontwerp omvat twee grote gebouwen en de kos ten bedragen bijna 85 millioen dollar. In een der gebouwen zullen vergader zalen ondergebracht worden voor de 70 delegaties. Het andere, een wolkenkrab ber, zal maximaal 500 employé's kunnen herbergen. FRANKRIJK EN HET DUITSE INDUSTRIE-VRAAGSTUK. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft verklaard er mede accoord te gaan, dat Enge land.^ Frankrijk en Amerika „zonder verwyl" confereren over het peil der Duitse industrie en het steenkoolvraag- stuk. Frankrijk kan dan, aldus de verklaring van Marshall, zijn standpunt uiteenzet ten en bezwaren kenbaar maken alvo rens het plan definitief wordt geformu leerd en goedgekeurd door de regeringen van Engeland en Amerika, Ee.n woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zeide, d?it tijd en plaats van de confe rentie later zullen worden bekend ge maakt, Verder legde hij er de nadruk op, dat deze conferentie de Brits- Amerikaanse besprekingen over de steenkoolproductie in het Ruhrgebied niet zal onderbreken. Ten slotte verklaarde de woordvoer der, dat men niet het plan koestert Frankrijk aan de morgen te beginnen Brits-Amerikaanse besprekingen te doen deelnemen, hoewel het waarschijnlijk is.- dat op deze conferentie niet alleen de Rhurproductie. doch ook de andere kwesties zullen worden besproken. HET PROCES TEGEN PETKOF. In gezaghebbende .kringen te Sofia verluidt, dat de weigering, om bij het proces tegen Petkof Britse en Ameri kaanse officiële waarnemers toe te la ten, slechts betrekking heeft op de functie „officiële waarnemer", daar de Bulgaarse wet in deze niet voorziet. Hieraan wordt toegevoegd, dat gewone toegangskaarten van de tweede dag van het proces af aan deze waarnemers be schikbaar werden gesteld. WCW-FPSBERICHTEN. Audacia, 8/8 van Treport te Runcorn; Cool'haven. 10/8 van Kotka te Rotterdam; Cronenburg, 10/8 v. Helsinki naar Kotka; Ferocia, 7/8 van Warrington naar New port (mon): Galllea. 7/8 van Abldjean te Konakrl; Mercurlus, 5/8 teruggekeerd te Trapanl met machineschade; Nljen/burgh, 8/8 van. Caen naar Antwerpen; Aghlos Nlcolaos (Griek), 8/8 van Baltimore; Dor drecht. wordt 12/8 van Philadelphia te Antwerpen verwacht; Mijdrecht, 9/8 van Glasgow naar Texas City; Noordam, 9/8 om 12 uur van Rotterdam naar New York; Sloterdljk, JavaRotterdam, 8/8 om 14 uur van Port Said; Veendam. 9/8 n.m. van New York te Rotterdam. K.N.S.M.: Marinier, 8/8 van La Palisse naar Amsterdam. Juno, 8/8 te Amsterdam; Delft, 9/8 te Antwerpen; Orestes, 8/8 van Dublin naar Amsterdam; Iris, 8/8 van Musel naar Leixoes: Euterpe, 8/8 te Ant werpen; Bacchus, 9/8 te Antwerpen. Holl. Afr. Lijhen: Maaskerlc, 8/8 te Dover; Nigerstroom, 12/8 te Dover; N1J- kerk 8/8 te Antwerpen; Langlee Scott, 8/8 van Port Soedan naar Mombassa. Mij, Nederland; Mapia. 6/8 van San Francisco naar Bombay; Madoera, 1/8 te Los Angelos; Radja. 7/8 te Palembang; Rondo, 9/8 van Port Swettenham naar Singapore; Tallsse, 8/8 te Suez; Alwatl, 8/8 te Rotterdam; Oranje, 9/8 te IJmulden. Vinke en Co.: Hilversum, 8/8 van Am sterdam naar Gdansk. Mij. Oceaan: Melampus, 4/8 Gibraltar gepasseerd. Kon. Holl Lloyd: Merwede, (thuisreis) 8 '8 van Santos; Rijnland, (uitreis) 8/8 van Montevideo naar Rosarlo. Pamekassan op Madoera door T.NJ. beschoten Het Nederl. Legerbericht van he denmorgen meldt dat. het bestuur van de „Persatoean Rakjat Djawatimoer" (Volksvereniging op Oos-Java) onder voorzitterschap van Soekardjo gisteren de Luit-G.-G. een telegram heeft ge zonden. waarin namens het volk van Oost-Java geprotesteerd wordt tegen de afvaardiging van Sjahrir door de Rep. regering als vertegenwoordiger van ge heel Indonesië bij de Veiligheidsraad- Het bestuur verklaarde zich accoord met de Ned. politiële maatregelen, welke voor millioencn bevrijding be tekenen. De Persatoean wenst in geen geval de terugkeer van het Republi keins gezag en verlangt de uitvoering van Linggadjati. Het bestuur verzocht de Landvoogd het protest door te zen den naar de Veiligheidsraad. Zaterdagmiddag is te Bindjai bij Me- dan een betoging gehouden voor de vor ming van een vrije staat Sumatra's Oostkust als onderdeel van de Indone sische federatie binnen het kader van Linggadjati. Meer dan 1000 personen van verschillende 1 landaard, w.o. Batakkers, namen hieraan deel. De treinverbinding Medan-Bindjai- Staba-t is thans uitgebreid tot Tandjong- Poera- Op vele wegen in de omgeving van Tandjong Palai op Noord-Sumatra zijn door de Laskjars opnieuw bomver- sperringen aangebracht. Een Ned. patrouille bij Palembang stelde opnieuw vast, dat Republikeinse benden dumdumkogels gebruikten. De spinnerij en weverij te Goenoengagoeng bij Lahat zijn in goede staat aangetrof fen. Het toezicht van het bedrijf is door de regeringscommissaris overgenomen. De voorraad bestond uit 20 ton ruwe katoen. P O Dat van hedenmiddag vermeldt het volgende: In de omgeving van Garoet en Leles op West-Java is veel vernield, zoals bruggen w.o. een spoorbrug. In de sector van Malang moesten en kele benden naby de Zuidrand van de stad en by Kebon-Agoeng worden ver dreven. Op Madoera werd Pamekas san door de TNI met zware mitrail leurs beschoten. Op Zuid-Sumatra, ten Westen van Lahat, werd een bende, welke bezig was een brug af te bre ken, door onze troepen verjaagd. Op 10 Augustus bedroegen de Ned. verliezen 2 gewonden. Honderden mijnen werden onschadelijk gemaakt IN „P-PAKKEN" DE ZEE IN. Honderden waren Zaterdagochtend naar de eerste binnenhaven te Scheve- ningen getrokken om de verrichtingen te zien van de duikers van de Marine- mijnen Opruimingsdienst, die daar een demonstratie gaven- Twaalf mannen werden uitgedost in zonderlinge costumes door insiders ,,P- pakken" genaamd, en voorzien van een zuurstoffles. waarna zij te water spron gen. - De heer Klëywegt van de Marine voorlichtingsdienst, die via een luidspre kerauto, voor de belangstellenden een toelichting gaf bij deze demonstraties, vertelde dat gedurende de oorlog een succesvol gebruik van dergelijke duikers is gemaakt o.a. bij de invasie in Nor- mandië. Gekleed in hun betrekkelijk eenvoudige duikerspakken zoeken de mannen de bodem af en maken mijnen onschadelijk. Een soort dobber de z.g- blumb geeft de plaats van de duikers onder water aan. Indien zij in nood ge raken kunnen zij door middel van de blumb tekens geven. Op deze wijze zijn na de bevrijding de Nederlandse havens afgezocht, waarbij honderden mijnen on schadelijk zijn gemaakt. De leiding van deze demonstratie be rustte bij Luit ter Zee le klasse J. A. Agelink van Rentenghem van de staf M.O.D.. terwijl Luit ter Zee 2e klasse J. Lenderink de practische leiding in handen had. DE „NOZEMA" KOMT TERUG Nieuwe Raad van Beheer benoemd. Destijds is door de bezetter de Ned. Omroep Zender Maatschappij (Nozema) geliquideerd. De raad voor het rechts herstel heeft enige tijd geleden deze li quidatie ongedaan gemaakt en daarna heeft de regering een nieuwe raad van beheer benoemd. Op 20 Augustus a.s. zal de Minister van Wederopbouw, de heer Neher, in het gebouw van het hoofdbesuur van PTT in Den Haag de nieuwe Raad van Be heer officieel installeren. Tot voorzitter van deze raa-d is opnieuw benoemd prof Gerbrandy, terwijl tot leden werden be noemd prof. W. Nolet. lid van de radio- raad, ir. H v.d. Toorn, directeur van de Technische dienst van PTT rar. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland en Regerings commissaris voor het Radiowezen. dr. C- G. Grutzner, secretaris in alg. dienst bij PTT, ir. H, C Boom, directeur van het telefoondistrict Rotterdam en voorts vertegenwoordigers der vier grote om roepverenigingen. t.w, mr. A. v.d. Deure namens de NCRV. W, Vogt namens de AVRO, J. W. Lebon namens de VARA en P- A. M. Speet namens de KRO. DODELIJKE VAL VAN ZWEEFVLIEGER. Op het vliegveld Twente is gister middag de 19-j. Enschedese zweefvlie ger K. A H. M. Pieters, kort na de start met zijn toestel neergestort op de startbaan, vanwaar het met een auto de lucht in werd getrokken. Het les- toestel viel ongeveer van een hoogte van 40 meter steil naar beneden, waar bij Pieters vrijwel op slag werd gedood. Van Klef fens onderhoudt het contact. Zaterdag heeft mr. Van Kleffens een onderhoud van een half uur gehad met- de Amerikaanse vice-minister van Bui- tenl Zaken Robert Lovett Na afloop verklaarde de Nederlandse ambassadeur, dat hij geen bepaalde démarche had ge daan en dat er met de heer Lovett even min een bepaald punt van bespreking v/as geweest. Hij had slechts het con tact willen onderhouden en op de hoogte willen blijven ran de mening van het State Department over de ont wikkeling in Indonesië. De heer Van Kleffens gaf nogmaals ais zijn mening te kennen, dat'de In donesische kwestie niet tot de compe tentie van de V. N. behoort. DE HEER V. D. KIEFT EN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Beperkte of géén beperkte actie? Jhr. mr, M. van deg Goes van Na- ters, voorzitter van de Tweede Kamer fractie der Partij van de Arbeid, deel de ons het volgende mee: „Er schijnt enige misverstand te be staan naar aanleiding van een gesprek dat de heer Van de Kieft, voorzitter van de Eerste Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, op zijn reis door Indonesië heeft gehad met Aneta, over de gewenste omvang der thans geëin digde actie op Java. Een vergadering van de Eerste en Tweede Kamerfracties tezamen heeft zicvh om. met bovengemelde aangele genheid bezig gehouden. Men plaatste zich eenstemmig op het standpunt, dat de regering zich terecht tot beperking der geschiedde ac tie heeft verbonden en terecht deze verbintenis is nagekolnen, door op 4 Augustus het vuren te doen staken". EEN LEVENSGEVAARLIJK GESPREK Onder Weesperkarspel had een ernstig ongeval plaats, dat aan een militaire motorrijder het leven heeft gekost. Op het Weesperzandpad wachtte een co lonne militaire auto's in de richting Hilversum op twee militaire auto's, die onderweg pech hadden gehad. Naast deze twee auto's, die langzaam kwamen aanrijden, reed een militaire motorrij der, die in druk gesprek was met een der bestuurders. Daardoor merkte de motorrijder niet, dat uit tegenoverge stelde richting een truck met aanhang wagen naderde, waardoor hij tegen deze auto opreed. De slag was zó hevig, dat de motor werd teruggeslagen en onder de militaire auto terecht kwam. De mo torrijder liep dusdanige verwondingen op, dat hij op de plaats van het onge val overleed. Hij is dc enige zoon van een familie uit Haarlem. EEN PONTJE SLOEG OM. En twee personen verdronken. Gistermiddag is vermoedelijk door overbelasting op het Wilhelmina- kanaal nabij Oirschot een pontje om geslagen. Twee personen, de heren J. vantoer Ven en K. Soethout beiden uit Oirschot, zijn daarbij verdronken. De heer B. van de Ven, een broer van eerstgenoemde, eveneens afkomstig uit Oirschot, verkeert, nog in levensgevaar. Weer eens de „Martin Behrmann" SCHADEVERGOEDING GEËIST VAN 3.084.240 DOLLAR. James Ryan, de directeur van de rederij Isbrandtsen, heeft in 'n schrij ven aan Marshall verzocht, dat het Amerikaanse Ministerie van Buit. Zaken onmiddellijk betaling van Ne derland zal eisen van 3.084JM0 dollar, zulks als schadevergoeding voor het gebeurde met de Martin Behrmann. Ryan verklaart voorts in dit schrij ven, dat hij zijn eis tot schadevergoe ding tot een punt van arbitrage zal maken, indien het Ministerie van Bui tenlandse Zaken er niet in slaagt de verlangde betaling te verkrijgen. F. 100.000 VOOR SLACHTOFFERS VAN EXTREMISTEN EN T.R.I. Het dagelijks bestuur van de stichting „Nederland helpt Indie" heeft f. 100.000 beschikbaar gesteld ter leniging van de eerste nood onder de Inlandse bevolking in Indië. De Stichting deelt daarbij mede, dat dit bedrag moet woi den uitgekeerd „aan diegenen in Indië, die door de extre misten en de TJR.I. tijdens de politie actie zijn uitgeplunderd of mishan deld. Hieronder rekent het bestuur te vens die ingezetenen van Chinese stam, „die het mikpunt zijn geweest van ter reur". In 73 uur rond de aardbol! De Amerikaan Odom heeft het we reldrecord solovlucht rond de aarde met meer dan de helft verbeterd, zijn tyd was 73 uur 5 min. 40 sec. De tijd van Kapitein Odom, die 31,614 K.M. aflegde, is dus meer dan eens zo kort als die van Post in 1933, die 186 uur en vijftig minuten nodig had. Odom heeft gemiddeld ongeveer 431 K.M. per uur gevlogen, als men de uren. die hij niet vloog, gedurende deze tocht, als vlieguren telt. Telt men alleen de ruim 63 werkelijke vlieguren, dan is het gem. 504 KM. Odom was ibijzonder moe, daar hij de laatste drie dagen weinig geslapen heeft Tussen Anchorage (Alaska) en Edmon ton (Alberta) is hij in de lucht in slaap gevallen en heeft gedurende een uur en veertig minuten op zijn automatische piloot gevlogen. Hij ontwaakte juist bij tijds om een botsing met een berg te voorkomen! PREDIKBEURT VOOR DINSDAG 12 AUGUSTUS. Boskoop Geref. Gemeente; 7.30 uur, de heer J. Dleleman uit Rotterdam. Ned Herv. Kerk Beroepen te Sua- woude (toez.) N. Luyendijlc te Ploek van Holland-; te Nieüw-Loosdrecht (toez.) A. L. de Smit te Waspik. Geref. Kerken Beroepen te Gent (België) J. v. d. Berg Jr. cand. te Rotter dam. Aangenomen naar Leek J. W. van Tol te Slledrecht. Bedankt voor Westerlee J Hoekstra te Pleterburen. Geref. Kerken (naar art. 31 K.O.) Aangenomen naar Langerak H. Amellnk Jr. cand, te de Bilt, die bedankte voor Goes, Middelburg, Nijkerk, Terneuzen, Tlel- Zaltbommel, Zoetermeer en Zuidbroek, naar Musselkanaal-2e Ex loer mond P. van Guxp, cand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Pernis en Smllde. Protestants Interkerkelijk thuisfront, op gericht Een dezer dagen ls tot stand gekomen het Protestants interkerkelijk thuisfront (P.IT.). Dit is een organisatie van de Prot. Kerken ln Nederland ener zijds welk samenwerkten ln het uit de bezettingstijd bekende Interkerkelijke overleg en van allerlei organisaties, bonden en verenigingen, die werken op Phot terrein anderzijds. Het PI.T. stelt zich ten doel de zorg voor de militairen en hun achtergebleven betrekkingen. ,Om de arbeid van het Protestants inter kerkelijk thuisfront mogelijk te maken is door allo samenwerkende Protestantse kerken besloten om op Zondag 31 Augus tus een collecte te houden ten einde de hoge kosten, aan deze organisatie ver bonden. te dekken. Dr. A. de Bondt weer in het vaderland lerug Naar wij vernemen is dr. A. de Bóndt, predikant van de Geref. Kerk van Den Haag-West. die van Juli 1931 tot October 1934 predikant was te Lelden en die 2 Januari'j.l. door zijn kerkeraad werd uitgezonden naar Curacao de Geref. Kerken in West Indië ressorteren onder de kerk van Den. Haag-West Zondagmor gen met zijn gezin weer in goede welstand ln het vaderland teruggekeerd. Dr. en mevr. De Bondt. die met hun gezin de heenreis per vliegtuig hebben gemaakt, zijn teruggekeerd met de Noorse tanker ,,De Drafn", welke gisterochtend ln Pernis binnenliep. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: v. d. 'KulkMüller, d., Rot terdam; Henkemans-Verhoeven. d.. Rot terdam Overleden: F. H. Charbon, m., 60 jaar, A'dam; C. S. v. Lldth de Jeude-van Beu- sekom, vr„ 65 jaar, Tiel. (Van onze Parijse correspondent) Het buitenlands beleid van Frankrijk kon men tot voor kort het beste karak teriseren als een evenwichtspolitiek, ge richt op een overbrugging van de kloof tussen Amerika en Rusland. Deze po litiek, gepersonifieerd in Georges Bi- dault, die een gematigd man is met een helder inzicht in de krachten, die de wereld beheersen, bracht het land en de wereld profijt op, zolang de ge noemde rivaliserende grootmachten zélf in een diplomatieke positie verkeerden, die de weg tot permanent onderhan delen geopend hield. Nadat echter Marshall zijn vermaarde oproep deed, welke door de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier vervolgens in Parijs werd overwogen, werden die regelmatige onderhandelingen als de Engels-Russische handelsbesprekingen in Moskou practisch voorlopig afge broken. Frankrijk stond toen voor de taak nieuwe richtlijnen voor haar bui tenlands beleid op te stellen: In theorie had het land de keuze tussen Moskou en Washington. Er is echter weinig poli tieke intuïtie voor nodig om in te zien, dat er in de praktijk echter van gener lei alternatief sprake kan wezen, Frankrijk oriënteert zich thans, trots de sterke communistische fractie, op het Westen. Men kan ten aanzien dezer politieke ommezwaai twee etappes on derscheiden. De eerste was de aanvaar ding van de hulp, die Amerika ons con tinent heeft toegezegd. De tweede zal bestaan uit ee.n rectificatie van de Franse gedragslijn ten opzichte van Duitsland. Het is duidelijk, dat te dien aanzien een zwaar offer wordt geëist, want het gaat er practisch om, de Franse politiek op een andere ideologi- sché basis op te trekken en een aantal stellingen als ballast over boord te wer pen, die reeds tijdens de oorlog door De Gaulle tot richtinggevende principes voor de staatkundige opoouw van Frankrijk en Europa waren geprocla meerd. Frankrijk heeft meer dan enig ander land het gevaar van Duitse sterkte ervaren. Duitsland was en is voor dit land de spil, waarom de we reld wentelt. Een sterk Duitsland bete kent een bedreiging voor Frankrijk. Daarom dient het, aldus de Fransen, kort en klein te worden gehouden. Voor Engeland en Amerika- is Duit land momenteel een natie, die de schat kist mlllioenen kost en bovendien een haard van anti-demoeratlsche agitaties. Ten slotte achten zij het politiek niet verantwoord, de tegenwoordige toestan den te bestendigen, waarbij zich een armlastig en verdeeld Duitsland bevindt tegenover een ander Duitsland, dat dooi de Russen tot een industriële en poten tieel militaire eenheid wordt gesmeed. EERST DE SLACHTOFFERS DAN DE BEULEN. De Anglo-Amerikanen willen Duits land dus weer een stem geven in het Europese concert, Accoord, zeggen de Fransen, doch niet ten koste va.n ons. .,Men steune niet de beulen!" riep Ra- madier kort geleden uit, „alvorens men diens slachtoffers op de beeen geholpen heeft. De Engelse bezetting van het Roergebied is een echec geworden. La ten wij, de bondgenoten, die hebben gezegevierd, de zaak samen béter op poten zetten. De Roer dient méér te produceren, doch in de eerste plaats ten gerieve van die volkeren, welke door de Duitsers zijn terneergeslagen". Tot dat punt is thans dus de dialoog ge vorderd tussen de Franse en de Anglo- Amerikaanse diplomaten. Oppervlakkig beschouwd, zal men mo- Katwijkse Zeehavenplannen naderen beslissing. BINNENKORT GRONDBORINGEN. Naar wij vernemen zullen zeer bin nenkort in verband met de plannen tot- de aanleg van een zeehaven door liet laboratorium voor bodemonder zoek te Delft grondboringen worden verricht op de plaats, waar de zee haven is geprojecteerd, ten einde een juist beeld mogelijk te maken van bouw en samenstelling van de bodem. Mede uit deze voorbereidende werk zaamheden blijkt, dat een beslissing over het al of niet aanleggen van een zeehaven te Katwijk thans binnen af zienbare tijd verwacht mag worden. Bevoegde kringen zyn optimistisch gestemd over de kans, dat dit voor Katwijk zo belangrijke object inder daad wordt uitgevoerd. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 43) Nog'n vluchtige wederzijdse groet, en ik hing de hoorn op diep teleurgesteld dat Gösta weer niet de wens had uitgepsroken mij te zien. En dat gebeurde ook de volgen de dagen niet; in plaats daarvan mocht ik aanhoren hoe Ebba over haar dage lijkse bezoeken aan hem sprak als over iets doodnormaals. Met heimelijk ge noegen stelde ik vast dat Ebba voor de toenaderingspogingen van Weihaven niet ontoegankelijk bleek. Ze reden-sa men paard, tennisten en maakten uren lange wandelingen, waarvan ze dikwijls niet voor het diner terugkeerden. Ter wijl Ebba voorbereidingen trof voor het feest dat ze zich voorgenomen had te geven, wijdde ik me vol ijver aan mijn muziekstudie. Natuurlijk vergat ik daar bij niet een waakzaam oog op mijn om geving te houden. Eenmaal gebeurde het dat ik Weihaven aantrof in de kamer naast die van Gösta. Het was tijdens een hevige storm, zodat zijn ver klaring over een klapperend raam, dat hij dicht gemaakt had tamelijk aanne melijk klonk. Toch waarschuwde een in nerlijke stem mij het bewuste document niet langer in Gösta's bureau te laten Ik vond het een vervelend idee om de la open te breken, maar op een dag deed ik een ontdekking die mij dwong tot snel handelen. Ik had me net dooi de geheime deur in Gösta's kamer bege ven. toen ik een zonderling geluid hoor de. Wat was dit voor een geluiddit eigenaardige, doffe rollen? De lift? In derdaad constateerde ik direct dat hij bewoog. Merkwaardig. Er was hier toch niemand die boeken nodig had. En dan trad ik verschrikt terug: er was hier iemand- geweest. De voorwerpen op het bureau waren door elkaar geschoven Maar op de grond lag een blinkend me talen voorwerp: een sleutel. Mijn han den trilden van opwinding toen ik hem opraapte en in het slot van de middelste la stak. En hij ging open! Met een on derdrukte snik of was het een lachje? gr^r» naar de enveloppe. Juist! Dat was het beschadigde zegel. Maar wie was hier voor mij geweest? De deur naar de gang was gesloten. Een derde moest dus het, bestaan van de geheime deur ken nen. Karin misschien? Zou ik me zo in dit aardige jonge ding vergist, hebben? Ik liet mijn blik door de kamer zweven. Iet-s wits en verkreukelds lag op de grond. Een stuk papier? Nee het was een zakdoek van de goedkoopste soort, zon der initialen. Maar ik meende genoeg te weten. Buiten Karin had niemand van het personeel iets in mijn kamers te ma ken. omdat zij ook schoonmaakte. Het leed geen twijfel, Karin stond even als Weihaven en msschien ook Ebba! in Asbjorusens dienst. Woedend ver liet ik de kamer. De envelop borg ik in de onderste la van mijn bijouteriekastje, waar het naar mijn idee wel veilig lag! Dan belde ik om Karin, tweemaal, drie maal. tot ze eindelijk, ademloos en met een verhit gezicht, verscheen. „Je gunt je blijkbaar nogal de tijd" zei ik, zo scherp als ik nog nooit tegen haar gesproken had. „Neemt u mij niet kwalijk, mevrouw. Ik was ih de keuken- Ik moest invallen voor de keukenmeid, ze is ziek". „Sonja?" zei ik verbaasd. „En zo plot seling?" „Ze heeft koorts en hoofdpijn, be weert ze. Ze wil een pijnstillend middel halen bij dr. Asbjörusen en dan naar bed gaan. Ik heb haar beloofd dat ik voor het diner zou zorgen". „Goed Karin. Dan zal ik je niet lan ger ophouden". Ik ging onmiddellijk naar de zijvleugel van het kasteel, waar de dienstbodenkamers waren. Ik kom even kijken hoe het met je gaat", zei ik, de kamer binnentredend, die Sonja met Bine 't huismeisje deelde „Oh. al weer wat beter, dank u", Son ja richtte zich een weinig op, waarbij haar nachthemd van haar schouder gleed. „.Waarom heb je je nachthemd over je kleren aangetrokken?" „Ik heb het koud!" Sonja klappertande hoorbaar. „Bine zal je een warme kruik brengen. Heb je verder nog iets nodig?" „Nee mevrouw". „Blijf dan rustig liggen en vermoei je niet, Is die zakdoek van jou?" vroeg ik, me bukkend. Sonja pakte hem aan en bekeek haar. „Ja. dank u". Ik richtte me op. „Dat. is alles wat ik weten wilde. Je staat nu ogenblikkelijk op en pakt je koffers. Vandaag nog ver laat je Julienborg". „Val me niet in de rede. je weet heel goed waarom ik je ontsla". Mijn trots 18). Toen ze benzine hadden inge nomen, klommen Oehoe en Panda weer op hun plaatsen en werd dc motor weer j gestart. „Let nu goed op!" riep Oehoe. ,,Je hebt het al één keer gedaan en Ik I vertrouw er dus op, dat je het opstij- gen nu wel dóór hebt. Geen fouten dus. mijn jongen!" I Panda deed wat hij de eerste maal gedaan had. het vliegtuig startte en reed steeds vlugger over het erf. Maar Panda merkte te laat, dat er niet ge noeg ruimte was. Vlak vóór de machine dook een schuur op en het toestel reed er in volle vaart op af zonder de nei ging te vertonen op te stijgen. „Het gaat fout!" gilde Panda. „We rijden te pletter! Help!" Er kwam ech ter geen antwoord en toen hij zich wanhopig omdraaide, zag hij, dat Oe hoe weer in slaap was gevallen. „Dit keer is er geen redding moge lijk!" dacht Panda. Hij sloeg zijn han den voor zijn gezicht en wachtte op de botsing. verbood mij Sonja te vragen hoe ze in Gösta's kamer gekomen was. Natuurlijk dacht ik het eerst aan de geheime deur, maar toen kwam ik plotseling op een gedachte, die zo absurd was. dat ik even ln de lach schoot. Maar het idee liet me niet meer los. In elk geval wilde ik toch de proef op de som nemen, Voor alles ging ik nu de boekenlift aan een nauw gezet onderzoek onderwerpen. De sterke staalkabel liep over een goed geóliede katrol; ik trok.... en een uitroep van verrassing ontsnapte me. De twee schot ten. die de lift in drie gelijke delen ver deeld hadden wa-ren er uit genomen en op de bodem gelegd, zodat een kind of een zeer klein persoon precies in deze lift kon. Ik hoefde niet langer te zoeken naai de oplossing van het raadsel, hoe Son ja in de afgesloten kamer was gekomen. Sonja had Julienborg al verlaten toen wij nog aan de maaltijd zaten; ik had er voor gezorgd, dat ze geen gelegenheid gevonden had nog met een der huisge noten te spreken; alhoewel ik aannam dat ze wel slim genoeg zou zijn zich van buiten af met hen ln verbinding te stel len. De voorzichtigheid waarmee Asbjöru sen en zijn handlangers tewerk gingen versterkte mij in mijn overtuiging dat ze tot nu toe geen- bewijzen voor Gösta's schuld in handen hadden, maar uitslui tend op vermoedens waren aangewezen. Ik had door Sonja te ontslaan bewezen dat ik met zeer bepaalde doelstellingen naar Juliënborg gekomen was. Ik nam mij voor me tegeover Ebba en de beide heren zo onbevangen mogelijk te gedragen. Ze moesten geloven dat met de verdwijning van Sonja ook mijn ver denkingen verdwenen waren. Voor alles moest ik nu de lift weer in zijn oude po sitie brengen. Toen hij op de bodem van de schacht belandde klonk er een dof gerommel alsof er iets op de bodem lag waar de lift, tegen aan stootte. Ik ging naar de bibliotheek om dit te controleren, en inderdaad stond de lift- enigszins scheef. Ik probeerde het voor werp dat onder de lift moest liggen te pakken, maar kon er niet. bij Ik haalde mijn zaklantaarn en liet het licht naar binnen schijnen. De kleine ruimte zat vol stof en spinnewebben. En midden daarin lag een revolver (Wordt vervolgd). gelijk weinig vooruitgang constateren. Doch de toon van dit vraag- en ant woordspel heeft zich zeer sterk gewij zigd. Aan beide zijden gevoelt men de uitdrukkelijke wens tot een vergelijk te komen en wel omdat men aan beide zijden thans begrijpt, dat er geen tijd meer te verliezen is. Het schijnt- dan ook nauwelijks meer gewaagd te voor spellen, dat binnen afzienbare tijd Frankrijk zijn bezettingszone met die van Amerika en Engeland zal samen voegen en het West-Duitse blok een feit zal zijn. Een feit, dat de uitwerking van Marshall's plan in hoge mate zal bevorderen, zo men het er al geen con ditie voor wil noemen. Doch intussen blijft Frankrijk ten zeerste waakzaam en aarzelt het niet de gevaren der Amerikaanse politiek ten opzichte van Duitsland bij herhaling openlijk aan de kaak te stellen. Frankrijk is dus op zijn hoede. Doch na A te hebbe.n gezegd, zal zonder veel twijfel ook het B wel worden uitge sproken Hoewel vooralsnog waarschijn lijk zonder heel veel overtuiging. Teraardebestelling G. Bakema Onder grote belangstelling en in alle eenvoud vond Zaterdagmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer' G. Bakema, in leven hoofd van de christelijke oplei dingsschool aan de Stadhouderslaan. Met vele leerlingen, oud-leerlingen en ouders van schoolgaande kinderen, wa ren hiermede aanwezig de rijksinspec teur van het L.O., de heer B. van Jul- singha, het bestuur van de Geref. Schoolvereniging, de heer C. de Ru namens het bestuur van de Chr. Kweek school en enkele hoofden en oud-hoof den van christelijke scholen te dezer stede. Op verzoek van de familie, die hier mede de laatste wens van de overle dene overbracht, werd aan het graf niet gesproken, slechts ds. W. Bouwman, emeritus-predikant der Geref. Kerk te dezer stede, die ook aan het sterfhuis een rouwdienst had geleid, heeft ineen sober woord aan dit plotseling verschei den herinnerd. Spr., die er allereerst op wees, dat het, geheel in strijd zou zijn met de geest van de overledene als op deze plaats zijn deugden zouden worden ge roemd, zeide, dat er alle aanleiding is om God te danken voor wat Hij ons in een man als de heer Bakema heeft ge geven. Met grote toewijding en gesierd met bijzondere gaven, heeft hij tal van jaren het christelijk onderwijs mogen dienen. De band, welke tussen hem en de kinderen en het personeel van de Stadhouderslaanschool bestond, was hecht, waardoor ook zulk een bijzon dere sfeer werd geschapen. Spr. achtte het van grote betekenis, dat de heer Bakema bij al zijn arbeid in de school zich steeds gesteld heeft op de grond slag van het kruis van Christus, in welk kruis hij ook voor zijn geloofs leven zo veel krachten heeft mogen putten. Roemende in dat kruis kon hij ook in blijde hope de eeuwigheid tegen gaan, Ds. Bouwman eindigde met woor den van troost tot de familie te spreken. In aansluiting op deze ernstige woor den zongen de leerlingen van de hoog ste klasse van de school van wijlen de heer Bakema twee verzen uit Psalm 103 „Gelijk het gras is ons kortston dig leven" en „Maar 's Heren gunst is over die Hem vrezen". Een ontroerend moment Nadat een zoon van de overledene, dr. K, L. Bakema uit Grootegast, na mens de familie woorden van dank had gesproken, las ds. Bouwman de Ge loofsbelijdenis, waarna deze indrukwek kende plechtigheid met dankgebed werd gesloten. VOOR DINSDAG 12 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender- 7.45 Carl Welnrich, orgel; 8.0O: nieuws; '8.15; opgewekte muziek; 9.00; lichtbaken; 9.30; strijkorkest; 10.00: voor de kleuters:10.15 Light Opera Company; 1040: voordracht 10,50: kamermuziek; 11.30: als de ziel© luistert; 11.40: claveclmbel en orkest; 12,00: Angelus; 12.03: ChaTles Panzéra zingt; 12.30: weerbericht 12.32: orkest- zonder naam; 12,55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 13.2Ö: orkest zonder naam; 13.50: harmonie Apollo"; 14 30: voor de vrouw; 15.00: walsen van Strauss; 15.23: theemuzlek; 16.00: zie kenbezoek. 16.30: elck wat wils; 17.45: Rijk Overzee; 18 00: cantus populorum; 18.20, sportpraatje; 18.30: Ned, strljdkr.; 19.00: nieuws; 19.15: Kath, nieuws; 19.20: John Carder, tenor; 19.45: Nlwln; 19.50: wederopbouw 20.00: nieuws; 20.05: ac tualiteiten. 20.12: de gewone man; 20.20 gram.muziek; 20.30: .hoorspel „Het oog van Apollo"; 21.15: BBC Symphonie Or kest; 21.50: grammuzlek; 22.10: avond gebed en liturgische kalender; 22.23: hoe de Van Rooyens het rooien; 22.30 nieuws; 22,4524.00gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: aubade; 8.00' nieuws; 8.15: gram.muziek; 8.45: muziek van Mozart: 9.15: morgen wijding door ds. H. v a. Elskamp; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: gram muziek; 10.50: voor de kleuters; ll.OÖ: licht sym phonlsch concert; 12.00'. cello en plano; 12.30: weerbericht; 12.32: ons platteland; 12.42: Sandor Vidak.plano. 13.00: nieuws; 13.15. Renova Septet: 13.45: muziek van Bizet: 14.00: met naald en schaar; 14.20: opera „De verkochte bruid" van Sme- tana; 16.40: Dora Mendels vertelt- 17 00: Lura Trio; 17.30: Skymasters; 18.00: nieuws: 18.15: Tom Erich piano. 18.30: lezing over duinen; 19 00. Bernard Per son: 19,10: mannenkoor .Zang en Vriend, schap" 19.30: viool en :plano: 20.00 nieuws; 20.05: reportage wereldjamboree; 20.15: operaconcert Kurhaus Schevenln- gen; 21 Op: Franse muziek; 21.30: ver- zoekprogramma, 22.15: buitenlands over zicht door H Ch. G. J. v d. Mandere; 22.30: Concertgebouw-koperkwartet: 23.00 nieuws; 23.1524.00: lichte orkestmuziek. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 9 Aug. Besommingen: 3 stoomtrawlers tezamen f. 48.000- Ro 15 f. 17.825; KW 64 f 3430; KW 53' f 2630; IJM 229 f 2130; IJM 276 f. 2820; IJM 271 f. 1200; VD 9 f. 640. IJMUIDEN, 11 Aug. Besommingen- 2 stoomtrawlers tezamen f. 53.000; KW 77 f.2220; KW 28 f.3570; KW 52 f.1285; KW 70 f.4735; KW 165 f.3900; KW 162 f.4130; KW 169; f.2900; KW 166 f.1630; KW 108 f.2590; KW 59 f.1360; KW 138 f.4400 Binnen, van de haringvisserijKW 49 met 585 kantjes; KW 140 met 593 kantjes en 3 0 kantjes makreel: KW 50 met 642 kantjes. VLAARDINGEN, '11 Aug. Binnen van de haringvisserij: VL 97 met 46 last; VL 79 met 40 last. Maatjesharing f. 41.2046 00; volle haring f. 36.00, Steurharing f 17 00 20.00; Makreel f.25 00; VL 30 met f.6912 verse haring.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2