Chinees beroep op Veiligheidsraad Niet terug naar rozengeur en maneschijn' „Times" stelt ons juridisch in hef gelijk Sfraf verantwoordelijke Indonesiërs voor hun gruwelen WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt „Souvereiniteits-eis" is weer van kracht Maartoekomstige vrede in Z. 0. Azië is in het spel Met een enkel woord 86ste JaargShg MAANDAG 11 AUGUSTUS 1947 Nó. 26159 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De voorzitter van de grootste Chi nese vereniging in Indonesië, de Choeng Hwa Choeng Hwi, heeft in een radio-rede een beroep gedaan op de Ver. Naties uit naam der Chinese bewoners van Indonesië om geen uit spraak te doen in de Indonesische kwestie, voordat de Chinezen volledig hun inzichten hebben kenbaar ge maakt. Deze rede was gericht tot China en de Chinezen over de gehele wereld, de we reldpers en tot de voorzitter en de staf der Ver. Naties. „Als mensen en als Aziatisch volk, al dus de spreker, gaan de Chinezen ac- coord, dat het Indonesische volk eens zijn vrijheid krijgt, maai dit betekent niet, dat de Republiek de potentiële rechten vap het Chinese volk als volk van Aziatisch ras vergeten moet. Bo vendien moeten de Chinezen, behorend tot de pioniers van de Verenigde Na ties, een behandeling krijgen, die in overeenstemming ls met het doel der Ver. Naties.'' „Sedert de capitulatie van Japan zijn er in Indonesië herhaaldelijk Chine zen vermoord, geplunderd, gemin acht en op alle mogelijke manieren uitgezogen door Indonesiërs, van wie sommigen gekleed waren in de uni form van hun leger." Verder werd o.a. gezegd, dat de Indo nesische Republiek herhaaldelijk blijk heeft gegeven onmachtig te zijn eigen leger en volk in toom te houden, zelfs zó, dat op het ogenblik eigendommen en levens van Chinezen gevaar lopen. Verzocht werd doelmatige stappen te nemen tot het beschermen van de Chinezen tegen terroristische acties, de Indonesische autoriteiten te ver- De situatie in en om Griekenland. De Griekse minister-president. Maxi- mos. heeft aan de Amerikaanse ambasr sadeur. Mac Veagh, een memorandum overhandigd waarin middelen aan de hand worden gedaan om hulp te bieden in de moeilijke situatie, waarin Grieken land zich bevindt en waarin de steun van Amerika wordt gevraagd. Het ministerie van marine der VS zal zes kanonneerboten, gebouwd in 1944 1945. aan Griekenland leveren, voor pa- trouilleringsdiensten langs de kust. Volgens een woordvoerder van de Griekse generale staf concentreren Bul gaarse troepen zich langs de Griekse grens, Hij voegde er aan toe, dat hij geen „verrassingsactie" tegen Grieken land verwacht. De woordvoerder gaf toe, dat de toestand In Thracie slechter was geworden maar verklaarde, dat de ge regelde strijdkrachten met succes de ge beurtenissen het hoofd bieden. Hij deel de mee. dat de Noordelijke grenzen van Griekenland gesloten zullen worden. Hervatting handel tussen Frankrijk en Spanje? Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft voor de commis sie voor buitenlandse aangelegenheden van de Nationale Vergadering verklaard, dat de regering maatregelen overweegt om de handel tussen Frankrijk en Span je te hervatten. Frankrijk sloot 28 Febr. 1946 de grens met Spanje, nadat 4 Spaanse republi keinen te Barcelona geëxecuteerd wa ren. Spanje volgde 6 dagen later dit voorbeeld. Bidault deelde mede, dat Frankrijk in zijn eigen belang maat regelen zal nemen om eenzelfde situa tie te scheppen als in andere landen, zoals Engeland en de V.S, heerst, die namelijk wel hun ambassadeurs uit Spanje hebben teruggetrokken, doch niet de handelsbetrekkingen hebben verbroken. RAZZIA OP DUITSE PROFITEURS. Honderden Duitse „baronnen van de zwarte markt", die luierden in de zon- zeschijn en een luxueus leventje leid den in het „parasieten-paradijs" aan de kust- van Noordzee en Oostzee in Sleeswijk—Holstein. hebben overhaast hun koffers moeten pakken ten gevolge van een grote schoonmaak-actie door Britse en Duitse politie. Achthonderd politie-mannen en douaniers namen er aan deel. De toeristen-plaatsen van de eilanden Sylt en Norderney en de kust plaatsen Timmendorf, Meindorf en Scharbeutz werden uitgekamd. Men trof in de restaurants en hotels mas sa's duur geklede vrouwen aan en verraste vele gezelschappen midden in overdadige eetpartijen en drinkgelagen. In de vele luxe auto's van de hotel gasten en bij hun bagage vond men grote partijen artikelen van de zwarte markt. Een groot aantal personen is gearresteerd, o.a. de eigenaars van twee hotels te Timmendorf, die gesloten werden. SPAANS KABINET IN BALLINGSCHAP. De voormalige minister-president van de Spaanse republikeinse regering in ballingschap. José Giral heeft president Barrio medegedeeld, dat hij de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet niet aanvaardt. ZELFDE WEERBEELD De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht plaatselijk vorming van nevel mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Overdag droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur. Matige wind uit Noorde lijke richtingen. 12 AUGUSTUS. Zon op: 5.17 uur; onder 20.12 uur. Maan op: 0.40 uur (16 Aug. NM.), Hoogwater te-Katwijk a. Zee 11.45 u. plichten alle Chinezen, die worden ge vangen gehouden vrij te laten, de Chinese families, die verliezen hebben geleden, schadeloos te stellen en de verantwoordelijke Indonesiërs te straf fen voor de door hen gepleegde gru welen. De terugtrekking van het Nederlandse leger op de oude demarcatielijnen zou nieuwe moorden op Chinezen tot gevolg hebben. Volgens dr. Gani komt de zienswijze van deze Chinese autoriteit niet over een met die van het hoofdkantoor de zer organisatie te Djokja Na er de nadruk op te hebben gelegd, dat de onregelmatigheden, waar de Chi nezen in Indonesië onder te lijden heb ben, slechts voorvallen in de gebieden, waar de Nederlandse aanval heeft plaats gehad, verklaarde Gani ten slotte, dat aan de Indonesische politie bevel is gegeven om maatregelen te neme.n ter beveiliging van het leven en de bezittingen der Chinezen. Republiek aanvaardt Australisch aanbod Radio Djokjakarta heeft Zaterdag avond een boodschap van Sjarifoed- din aan de Australische premier Jo seph B. Chifley uitgezonden, waarin deze het Australische aanbod tot be middeling aanvaardt. De Indonesische regering „aanvaardt volledig" het aémbod van de Australi sche regering om te werken aan „een rechtvaardige oplossing van het Indo nesisch-Nederlandse geschil door de Veiligheidsraad", aldus deze boodschap. SJAHRIR KRIJGT VOLLEDIG MANDAAT. De minister-president der Republiek Sjarifoeddin heeft afgekondigd, dat Sjahrir en Agoes Salim volledig man daat hebben om de Republiek overal te vertegenwoordigen. Werf Sjahrii veiklaait Sjahrir heeft na aankomst te New York gezegd, dat de Nederlandse aanval „zelfs grondiger was geweest dan de Japanse invasie. Het was een volledige oorlog grondig voorbereid en even gron dig uitgevoerd". De Nederlanders had den volgens Sjahrir vlammenwerpers en zware wapens gebruikt, doch hij kon niet aangeven op welke plaatsen dit was gebeurd". In een formele verklaring zeide hij gekomen te zijn om zich in verbinding te stellen met de Voor-Indische en Australische afgevaardigden, die de kwestie voor de Veiligheidsraad hadden gebracht. Mijn regering heeft voorgesteld, dat de Veiligheidsraad een commissie naar Indonesië zou zenden om toe te zien, dat beide partijen loyaal aan zijn bevel voldoen. De huidige moeilijkheden in In donesië vinden hun oorsprong in de wei gering der Nederlanders hun verplich tingen, bij verdrag vastgelegd, na te ko men. Wij aanvaarden het aanbod van „goede diensten" van Amerika in het vertrouwen dat de Ver. Staten dit be schouwen als een deel van de actie, wel ke de Veiligheidsraad zich heeft voorge nomen. Wanneer zulks het geval is, dan is het veel beter, dat andere landen als Australië en Indië door de Veiligheids raad benoemd worden om de VS terzijde te staan bij het uitvoeren van alle maat regelen, welke de Veiligheidsraad nood zakelijk acht". „Wij hebben vertrouwen in onze be trekkingen met de Mohammedaanse Staten, v.n. in die met de Arabische Liga en Pakistan". Toen Sjahrir gevraagd werd, wat het gevolg zou zijn indien alle pogingen tot bemiddeling en arbitrage misluk ten, antwoordde hij: „Dan zullen wij ons tegen de Nederlanders moeten ver dedigen". „Indonesië,", aldus Sjahrir, „verwerpt de Nederlandse beschuldigingen als waardeloos: al degenen die van Neder landse afkomst zijn en zich nog op Re publikeins gebied bevinden, zijn daar uit „eigen vrije wil en hebben vrijwillig de Indonesische nationaliteit aangenomen". „Door de afspraken te schenden, welke Een record: Amsterdam-Batavia in 42 uur! De gezagvoerder Van Ulsen heeft op zijn vlucht van Batavia naar Amsterdam de route Bang kok-Colombo aan één stuk gevlo gen. Hij bouwde hiertoe in Bang kok een extra-tank in zijn ma chine. De Constellation „Nijmegen" met gezagvoerder Groeneveld ver trok Donderdagavond 11-20 uit Batavia en arriveerde Zaterdag ochtend te Amsterdam om 10.45. Aan boord bevonden zich 20 pas sagiers ec 3^ ton post. Deze vlucht was een record vlucht, in 42 uren volbracht. Ge land werd i.n Colombo, Aegombo, Sjarja en Caïro. zy plechtig beloofd hebben getrouw te zullen nakomen hebben de Nederlanders bij de Indonesiërs het geloof in hun be kwaamheid en bereidheid om zich aan vrijwillig aangegane verplichtingen te houden, weggenomen". Over de militaire actie zeide Sjahrir nog, dat de verliezen aan Indonesische kant niet hoog waren, doch dat „een groot aantal burgers het slachtoffer van de Nederlandse actie was geworden". Sjahrir zeide voorts, dat de Republiek de privé-rechten van buitenlandse on dernemingen en beleggingen zou erken nen, ook die van Amerika en Nederland. Toen hem gevraagd werd. wat de fi nanciële bronnen van Indonesië waren, glimlachte Sjahrir slechts. Toen de mogelijkheid van terugkeer naar Linggadjati werd aangeroerd, verklaarde Sjahrir: Wij keren niet terug naar de sfeer van rozengeur en maneschijn". Over de souvereiniteitskwestie ver klaarde hij, dat de souvereiniteitseis bü het accoord van Linggadjati was ver laten doch dat deze eis weer van kracht was geworden bij het uitbreken der vijandelijkheden. Naai- aanleiding van Sjahrir's verkla ring, dat de Nederlanders door hun mi litaire actie de overeenkomst van Ling gadjati geschonden hebben, heeft de Republikeinse vice-premier dr. Gani als zijn mening weergegeven dat deze over eenkomst niet alleen geschonden, maar ook „geannuleerd" is door de Nederlan ders- Ramadier stelt vertrouwenskwestie Paul Ramadier, de Franse eerste-mi- nister, heeft Zaterdagavond in de Na tionale Vergadering de vertrouwens kwestie gesteld, na een verhit twee daags debat over voorgestelde wijzigin gen in de wet op de gemeenteraadsver kiezingen. In overeenstemming met de grondwettelijke bepalingen zal de Ka mer zich over 48 uur. dus heden, uit spreken. Het regeringsvoorstel, naar aanlei ding waarvan Ramadier de vertrou wenskwestie heeft gesteld, voorziet in verkiezingen volgens evenredige verte genwoordiging in gemeenten van meer dan 9.000 inwoners, terwijl in gemeen ten met een kleiner inwonertal de can- didaten bij eenvoudige meerderheid worden gekozen, na twee stemmingen. Het is over de kwestie van de tweede stemming in kleinere gemeenten, dat de assemblee zich verdeelde. De twee grootste partijen, MRP en communis ten, stelden zich scherp tegenover het voorstel van de regering. In welingelichte kringen verwacht men, dat Ramadier ook ter zake van het statuut voor Algerië de vertrou wenskwestie zal stellen. Er zijn twee ontwerp-statuten. een van de regering en een van de commissie voor binnen landse zaken van de assemblee. Delegatie naar New-York vertrokken. SIB WALTER FOOTE BEREIKT DJOKJA. Hedenmorgen om half zeven zijn vele autoriteiten uitgeleide gedaan door dr. Van Mook, per vliegtuig van Kemajoran naar New York vertrok ken. Even later vertrok de Ameri kaanse consul-generaal te Bataria, Walter Foote naar Djokja, o.m. ver gezeld van Captain Maccallum, ver bindingsofficier van de Amerikaanse Marine. Van het gezelschap, dat zich naar Ney York begaf, maakten deel uit: Presdient Soekawati, de ministers Nad- jamoeddin', Anah Agoeng Gde Agoeng, de afgevaardigde van West Borneo Sultan Hamid II en de vertegenwoor diger van Sumatra's Oost-kust Teunkoe Dzullarnain, Raden Rangga Tirta Soe- jatna, de oud-Reupublikeins president van Bantam en Thio Thiam Thiong, de Chinese vertegenwoordiger, sloten zich bij het gezelschap aan. Voorts dr. P. J. Koets als persoonlijk vertegenwoordi ger van 'de Luitenant-Gouvemeur-Ge- neraal, aan wie o.a. zijn toegevoegd de heren Mohr en- Said Abdoerrahman Almasawa. Het gezelschap werd ge completeerd door enig administratief personeel van de verschillende verte genwoordigers, Kartalegawa met Nederland accoord. POLITIËLE ACTIE DIENT UITGEBREID TOT DJOKJA. Soeria Kart-l^gawa, voorzitter van de „Pasoendan" heeft, telegrafisch bij de Veiligheidsraad geprotesteerd te gen de vereenzelving van de Repu bliek met de gehele Archipel, alsme de tegen het afvaardigen van Sjahrir naar de Veiligheidsraad. Ook hij betreurt de inmenging van de Veiligheidsraad in een interne Ne derlandse aangelegenheid en verklaart zich accoord met de Nederlandse poli tiële maatregelen. Hü is verder overtuigd, dat de mili taire maatregelen moeten worden uit gebreid tot Djokja en Solo en beschouwt de resolutie van de Veiligheidsraad als een ernstige hinderpaal voor de veilig heid in de Archiped. LIVENGOOD TE BATAVIA. Charles Livengood, de nieuwe Ameri kaanse consul-generaal, is gisteravond per Skymaster te Batavia aangekomen. Hij werd verwelkomd door verscheide ne autoriteiten. Het invloedrijke Londensc blad de „Times" heeft in een hoofdartikel een beroep gedaan op een internationaal onderzoek in de Indonesische kwestie waarbij het de nadruk legde op de vele elementen, die zich onder de be volking van Java en Sumatra bevin den, die zullen getuigen dat dc hui dige regering van de Republiek „haar aanspraak op internationale erkenning door haar onbekwaamheid en tyran- nie in gevaar heeft gebracht". Het. blad, welks voornaamste stelling blijkt te zijn, dat de Nederl. regering niet elke actie van de V. N. inzake de Indonesische kwestie met „een juridi sche techniek" behoort tegen te werken, schrijft o.a.: „Van beide zijden is ver klaard ,dat het bestand is geschonden en, tenzij onmiddellijk stappen worden genomen om beide partijen tot elkaar te brengen, schijnt een hervatting der vijandelijkheden onvermijdelijk te zijn". Het voorstel, bevattend de eis, dat de Ned. troepen zich zullen terugtrek ken binnen de demarcatielijnen van 4 October 1946, is geheel onuitvoer baar, Het zou slechts de gebieden welke door teugelloze benden worden 18 gesneuvelden sedert 5 Augustus BESTANDSCHENDINGEN DER REPUBLIKEINEN. Het Ned. Legerbericht van gisteren meldt: „Wederom hebben zich enkele nieuwe bestandschendingen voorgedaan. De voornaamste hiervan zijn: onze posten te Banjoemas en Poerbalingga zijn met mortieren beschoten. Ten Oos ten van Gombong werd onze meest vooruitgeschoven post met automatische wapenen bestookt. Het vuur werd door ons beantwoord. Bij normale patrouille gang rondom Salatiga zijn onze pa trouilles beschoten door sluipschutters, terwijl op enkele plaatsen mortiervuur werd ontvangen. In de Hoeloe Soengai op Borneo liep een patrouille in hin derlaag. De bende werd, met enige ver liezen onzerzijds, verdreven. Bij Polom- bangkeng op Zuid-Celebes werd contact verkregen met een bende, waarvan drie terroristen werden gedood en twee ge vangen genomen. Onder hen bevond zich de voornaamste bendeleider uit dit gebied. Onze verliezen sedert 5 Augustus be dragen 18 gesneuvelden, 43 gewonden en één vermiste. De milnoprulmingsdienst gaf Zaterdag in Scheveningen een demonstratie van het vrijmaken van havens en wateren, waarin zich nog explosieven bevinden. De duikers in hun „P-pakken" springen te water om de strijd aan te binden. (Anefo-NFB; BINNENLAND. Bij de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel is te water gelaten het motor vracht- en passagiersschip .Kalianda", als eerste van een serie van acht schepen van het type „Van der Capellèn" van de K.P.M. te Amsterdam. Doordat de bestuurder van een mili taire auto geen voorrang verleende, kwam de 61-Jarige motorrijder J J. van Swlken uit Aalsmeer op het kruispunt Laapers- veldUtrechtse weg te Hilversum, met deze auto in botsing. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. Vermoedelijk ten gevolge van hooi- broel ontstond brand In de boerdelj van B Uneken te Dalerveen. Het pand brandde niet enige bijgebouwen tot de grond toe af. 8 varkens, 32 voer hooi, 2 korenmljten, landbouwwerktuigen en inboedel werden een prooi der vlammen. De kabelverbinding EngelandNeder land zal over enkele weken met een nieuw type onderzeese kabel, welke door Britse Research Instellingen is goedgekeurd, ver nieuwd worden. De kabelverbinding met België zal ln de loop van het volgend Jaar vernieuwd worden, De „Volendam" ls er in geslaagd ln de nacht te Port Said water, stookolie en levensmiddelen aan boord te nemen, en gistermorgen om 6 uur het Suez-kanaal al binnen te varen. Het schip vervolgt zijn weg, zonder dat zich Incidenten voordoen. De Stichting Scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling he- N.V V. en de dr. Wiardi Beekman-stichting hebben besloten, gezamenlijk een lande lijke soholendlenst ln bet leven te roepen, welke door het gehele land ln het ko mende winterseizoen twee soorten van scholen zal organiseren. n.l. arbeiders- avondscholen en ln een beperkt aantal plaatsen plaatselijke kaderscholen. De bekende thans 72-Jarige Duitse schrijver Thomas Mann, thans Amerikaans staatsburger, ls gisteravond om 9 uur ln een K.L.M.-vllegtulg uit Zürich op Schip hol aangekomen. Hij zal tot 29 Augustus a.s. Ln Noordwilk zijn vacantle door- bréngen. Het 2_Jarig zoontje van de familie Bos uit Emmererfsche-ldenveen. ls bij het spelen in het kanaal geraakt en ver dronken. Ook het ruim 3-Jarige dochtertje van de familie Jager te Amsterdamseveld ls in het water gevallen en omgekomen. BUITENLAND. Zaterdag is te Luik de 15e Luikse jaarbeurs geopend. Naar uit Sjanghai wordt vernomen zijn aldaar ongeveer 100 Duitsers gearres teerd. In afwachting van hun repatriëring zijn zij naar een detlnerlngskamp over gebracht. Een Zweeds vrachtvliegtuig (Dakota) op de iyn AmsterdamStockholm ls Zaterdagmorgen vroeg by de landing oP het vliegveld van Malmoe neergestort. De radiotelegrafist werd gedood. 5 andere leden van de bemanning werden ernstig gewond. Het stoffeiyk overschot van prinses Hermine. de weduwe van wyien ex-kelzer Wilhelm, die Donderdag J.l. te Frankfort aan de Oder ls overleden, zal te Berlijn worden begraven .Het kan voorlopig niet bijgezet worden naast het stoffelijk over schot van de ex_kelzer ln het familie graf te Doorn, aldus ls door verwanten van de overledene verklaard, ofschoon de Sovjet-Russische bezettlngsautorltelten hiertegen geen bezwaar gemaakt hebben. Veldmaarschalk lord Montgomery, chef van de generale staf van het Britse rijk. zal op uitnodiging van de Franse minister van oorlog en met medewerking van de Britse regering, van 27 tot 30 Augustus een bezoek aan Frankrijk bren gen Hl] zal het opleidingsinstituut van het Franse leger Inspecteren... Andrews, de Zuid-Afrikaanse gezant te Washington, heeft de organisatie der Verenigde Volken per brief meegedeeld, dat Zuid-Afrika Z.W. Afrika niet onder beheer val plaatsen, doch het huidige mandaat zal handhaven. In Engeland zijn de afgelopen week 448 gevallen van kinderverlamming ge constateerd. Voor het eerst sedert vier maanden geleden de eerste grote crisis ln het Ruhr- gebled optrad heeft de dagelijkse kolen- productie de 230.000 ton weer over schreden. Er ls een plan bekend gemaakt volgens hetwelk een nieuw systeem van aanmoe diging zal werken. Bij de huidige productie zal voor extra-importen beschikbaar 2djn 18 dollarcents per ton export. Bij stygende productie zal dit bedrag regelmatig ver hoogd v/orden tot 31 dollarcents 1 Arabieren ln militaire uniformen hebben het Joodse café Hawaii, aan de oever van de rivier de Yarkon te Tel Avlv met handgranaten en automatische wa pens bestormd Vier Joden werden gedood en zeven gewond. De Arabieren zouden ln een dorp bij Tel Aviv wonen en „her haaldelijk bezwaar gemaakt hebben" tegen „rumoer" uit het café na zonsondergang. Te Bazel zijn 4 auto's op elkaar ge lopen. 3 doden en 6 gewonden, In een bioscoop ln de volkswyk van Prenestine (Italië) ontstond paniek, toen de film ln brand vloog. Een vrouw werd gedood en een 50-tal personen gewond. Het Albanese kabinet heeft besloten tot algemene mobilisatie van arbeids krachten voor de wederopbouw van het land. Iedereen kan thans tot werken wor den verplicht. 753 personen, dJe onlangs bij de massa-arrestaties te Athene z!1n gevangen genomen, zijn thans door de Griekse re gering van het verbannlngsellaiid Icarla naar het vasteland teruggebracht. Autoriteiten van het Vatlcaan (hebben een plan ln studie om van R.K. zyde steun te verlenen aan die landen, welke deze het meest van node hebben. De geallieerde controleraad heeft, tot eind Juni 1947. van de 738 fabrieken ln de drie Westelijke zones van Duitsland, die als herstelbetaling aan de SovJet- Unie, Polen en de Westelijke mogendheden i moeten dienen, er 246 overgedragen. De totale waarde van de ln de Ameri- Ikaanse zone overgedragen fabrieken be droeg 1.341.533 pond sterling, waarvan de Sovjet-Unie en Polen voor 958.039 pond ontvangen hebben. geterroriseerd, verder uitstrekken en de onschuldige bevolking bloot stellen aan barbaarse represaille-maatregelen. Van strikt juridisch standpunt be schouwd lükt de Nederlandse ziens wijze onaanvechtbaar, maar er zijn geheel andere overwegingen in het spel. De Aziatische landen hebben zich solidair geschaard achter de Indonesi sche Republiek om redenen, welke ge heel los staan van de mérite's van deze aangelegenheid. Zij zijn er van over tuigd, dat er een strijd gaande is tus sen Europese ./koloniale machten en de nieuwe geest van het Aziatisch nationa lisme". Er is slechts één weg om recht en onrecht in deze aangelegenheid vast te stellen, n.l. die van „internationaal on derzoek". Het zal de Nederlanders hard vallen hun wettelijke rechten op te geven, maar in laatste instantie zal hen dit ten goede komen met het oog op hun eigen belangen zowel als in ver band met de grotere belangen van een goede verhouding tussen Oost en West. Het internationale onderzoek zal wel licht de juistheid aantonen van de Ned. bewering, dat een kleine kliek van fas cistische origine en opvatting de poli tieke en economische rehabilitatie van Ned.-Indië -tracht te voorkomen en zij zullen vele elementen onder de bevol king van Java en Sumatra, Inclusief de Chinese bewoners, aantreffen, die kun nen getuigen, dat de tegenwoordige Re publikeinse regering haar aanspraak op internationale erkenning door haar in competentie en tyrannie in gevaar heeft gebracht. Wat echter thans aan de orde is, is niets minder dan de toekomstige vrede in Zuid-Oost-Azië en het is aan de Ned. regering te verzekeren, dat ju ridische techniek de heilzame actie van dc Ver. Naties niet in de weg zal staan. Attlee doet beroep op Britse bevolking. OFFERS MOETEN WORDEN GEBRACHT. De Britse premier, Attlee heeft een radiorede gehouden .waarin hij een be roep deed op het Britse volk om behulp zaam te zijn bij de uitvoering van het regeringsplan, dat Engeland door de economische moeilijkheden moet heen helpen. Hij verklaarde, dat men bereid moest zijn offers te brengen, langer te werken, zich nieuwe vaardigheden eigen te maken bestaande handelsmethoden te herzien en wellicht loon-eisen e.d. voorlopig in te trekken. Attlee zeide, dat hij zeker van de over winning was. gezien de natuurlijke hulp bronnen en de bekwaamheid en ijver van het volk. Wij staan voor een situatie, verklaarde Atltee, die behoort tot de ernstigste, waarmee wij in de loop van een lange geschiedenis te maken heb ben gehad. Het is zaak om: 1) de uitgaven naar het buitenland in te krimpeh. al zal dit voor ieder lid der gemeenschap zware offers meebrengen. 2) De voedselvoort- brenging in eigen land te vergroten. 3) Het nuttig effect van het vervoer zo groot mogelijk te maken. 4) Meer voor de export te produceren. Om het Plan te kunnen uitvoeren had de regering een wetsontwerp aanhangig gemaakt dat beoogt de regering in staat te stellen de hafir reeds geschonken be voegdheden, met betrekking tot de hui dige crisis in daden om te zetten. Attlee eindigde met de verzekering, dat Groot-Brittannië niet mocht drijven op de hulp van het gemenebest, noch op die van „onze vrienden in Amerika". De Gaulle in Normandië De Franse generaal De Gaulle heeft te Alencon in Normandië een politieke redevoering gehouden, waarin hij waar schuwde tegen „zware wolken die zich boven Oost-Europa samentrekken". Hij" adviseerde de Fransen gezamenlijk een poging te doen Frankrijks eenheid, wel vaart. veiligheid en macht te herstel len. De staat moet hierbij de leiding hebben. De Gaulle herdacht verder de wapen feiten van de tweede pantserdivisie der vrije Franse strijdkrachten, die deel heb ben genomen aan de invasie in Nor mandië, Wereldjamboree geopend MOISSON GEHEEL INGENOMEN. Zaterdagavond is in de padvinders- stad „Moisson" ten Noorden van Parijs de wereld jamboree geopend met een grote fakkeloptocht. Voorop werd, de vlammende toorts gedragen, welke ook op de laatste wereldjamboree te Voge lenzang dienst heeft gedaan. De ope ningsrede ls gehouden door Pierre Bour- dan, de Franse minister van Voorlich ting, Kunsten en Jeugdbeweging. Het merendeel der 40.000 padvinders en de padvindsters uit meer dan 40 lan- den is na het opzetten der tenten druk bezig met „internationale ruilhandel" om souvenirs meer naar huis te kun nen nemen. Op deze markt staat de .,Kilt" (Schotse rokje) van de Schotse padvinders het hoogst genoteerd. Daar naast vinden Canadese koeienswepen en Turkse fezzen de meeste aftrek. Volgens een 15-jarige Schotse padvin der bedraagt de koers van een kilt: 1 Canadese koeienzweep, een fez en een zakje gepofte mais. Treinongeval in Engeland ZEVENTIEN SLACHTOFFERS. Zeventien passagiers w.o. één kind, zijn om het leven gekomen en ongeveer 50 werden gewond toen de Londen-Leeds- ixpress in de buurt van Doncaster op het achterstuk van een andere trein reed, die eveneens op weg was naar Leeds. De locomotief en de eerste drie wagens van de express ontspoorden, terwijl de laatste vier wagens van d« andere trein totaal werden vernield. Beide treinen waren overvol met va- cantie-gangers,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1