EN DE MEESTER -VLIEGER Wat er in Indië gebeurt Optreden van Veiligheidsraad bekoelt optimisme Engelse economische ineenstorting op komst? gjÏÏDBBAKl KAMSTEEG's Een man als jij Kerkelijk Leven Voor de Jeugd Sjahrir thans te New York Sjahrir is gisteren per vliegtuig in New York aangekomen ten einde de In donesische zaak voor de Veiligheidsraad te bepleiten Hij werd door een grote groep Indonesiërs en vertegenwoordigers van de regering van India en van de Arabise Liga verwelkomd. Naar Aneta nog nader bericht is Soe- tan Sjahrir bij zijn aankomst in gezel schap van de Republikeinse minister van Buit. Zaken. Hadji Agoes Salim, ver welkomd door een vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken en vertegenwoordigers van de UNO. Op een vraag of hij de overeenkomst van Linggadjati als een basis beschouw de om het Ned.-Indonesische conflict op te lossen, antwoordde Sjahrir: De Ne derlanders vonden deze overeenkomst blijkbaar onbevredigend want zij schon den deze bij het uitbreken van de vij andelijkheden. Wij hebben de overeen komst ondertekend, omdat wij dachten dat zij resultaat zou opleveren". Goedkeuring beleid der Republikeinse regering. SPECIAAL BUITEN WERKING STELLING VAN LINGGADJATI. Naar Radio Batavia meedeelt, werd in de vergadering van het werkcomité van het KNIP het beleid van de huidige Re- bublikeinse regering over het algemeen goedgekeurd. Speciaal gold dit de buiten werking stelling van het bepaalde in de overeen komst van Linggadjati. Daarom zullen zelfstandige betrekkingen met het bui tenland worden aangeknoopt; alle par tijen zegden de regering steun. Sjarifoeddin veroordeelt de Chinezen-moorden. GOOIT SCHULD OP „ONVERANTWOORDELIJKE ELEMENTEN". In een radiorede heeft Sjarifoeddin gezegd, dat de Indonesische regering niet alleen niet accoord ging met de ongemotiveerde handelingen tegen de Chinese bevolkingsgroep door onver antwoordelijke elementen, doch deze ook veroordeelde. Hjj zeide, dat „de In donesische regering de veiligheid van persoon en have van de buitenlanders in de Republiek garandeerde". Sjarifoeddin waarschuwde, dat de In donesiërs niet van de gehele Chinese be volkingsgroep moesten denken, dat zij Nederland assisteerden, indien enkelen zulks doen, aangezien bewezen is. dat de Chinezen ook samenwerken met de Re publiek tegen de Nederlanders, door bij voorbeeld te staken in de bezette gebie den, Voorts dient met nadruk gezegd te wor den aldus Sjarifoeddin, dat het niet de bedoeling is de verschroeide aarde tac tiek zonder onderscheid toe te passen, doch alleen bij die objecten, welke voor Nederlandse müitairen wellicht van nut zouden kunnen zijn. De Indonesiërs moesten zich op een dergelijke wijze ge dragen. dat Nederland zijn miltaire ac tie niet zou kunnen rechtvaardigen. Ten slotte de Chinese bevolkingsgroep toesprekend, zeide Sjarifoeddin, dat, --indien Chinese levens en eigendommen verloren waren gegaan, dit geschied was door „onverantwoordelijke elemen ten", hetgeen niet herhaald zou wor den. 1200 CHINEZEN DOOR NEDERLANDERS BEVRIJD. Na de bezetting van Pekalongan op Maandag j 1. zijn de Nederlandse troe pen Zuidwaarts opgerukt en hebben in de nabijheid van een onderneming in de buurt van Pekalongan 1200 Chine zen bevrijd, die door de Republikeinen uit Pekalongan waren weggevoerd, al- 'dus meldt Aneta uit Batavia, (Van onze financiële medewerker). Nu door de even hoffelijke als tac tische wijze, waarop de Nederlandse regering op de suggestie van de Vei ligheidsraad heeft gereageerd, een ge heel nieuwe situatie geschapen is, geeft de bcurs er de voorkeur aan „op zien komen" te spelen, wat ook alles- zins begrijpelijk is, vooral nu de „re gering" van de Republiek uit de be moeiingen van de Veiligheidsraad de consequentie trekt dat zij niet meer aan Linggadjati gebonden is en de absolute souvereiniteit over heel In donesië voor zich opeist, Het feit dat deze interne aangelegen heid in de internationale sfeer is ge bracht, vraagt van het verder beleid der regering de uiterste bedachtzaam heid en het ligt daarom voor de hand dat de beurs thans op de uiteindelijke resultaten van de voorspoedige actie ter verkrijging van orde en rust op Ja va en Sumatra niet wil vooruitlopen. Dat Indische Waarden merendeels wat in koers zijn teruggelopen, bewijst wel, dat men de kans op een spoedige restauratie van het economisch leven in Indonesië door de buitenlandse in menging thans minder groot acht dan voordien en het is daarom ook te vroeg om uit de berichten over gevonden voorraden en bevrijde ondernemingen ten aanzien van de waardering der aandelen conclusies te trekken. Ons Distribute chockjc Bon voor fietsband aangewezen. Het CDK deelt mede, dat van 10 Augustus t/m 30 September a-s. op de bon C 26 van het bewijs van inschrij ving voor fietsbanden BI 606 voor ver vanging van fietsbanden een tourbui tenband wordt beschikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon C 26 worden gekocht Men behoeft de ze bon dus niet bij de distributiedienst in te wisselen tegen een bandenbon. OOST-INDONESISCHE KABINET VERGADERDE MET SPOED. Over aanvulling der delegatie. Gistermorgen heeft te Makassar een spoedvergadering van het Oost-Indone sische kabinet plaats gehad. Hierop is besloten, dat ook dr, Soemokil. minister van Justitie, de reis naar Amerika zal meemaken. Verder zal waarschijnlijk ook de Radja van Goa als lid in de delega tie naar de Ver, Staten worden opgeno men Tijdens afwezigheid van de minister president. Nadjamoeddin, zal de minis ter van gezondheid dr. Warouw het pre mierschap waarnemen. Wordt boycot Maandag opgeheven? VAKVERENIGINGEN ZOUDEN BESLISSING HANDHAVEN. De boycot van de Australische vak verenigingen op de Nederlandse sche pen zal volgens een gisteren door het dagelijks bestuur van de bond in Mel bourne genomen besluit Maandag worden opgeheven, aldus bericht Reu ter uit Canberra. Dit besluit volgde op waarschuwing van Chifley, toen hij tijdens de confe rentie met leiders der vakverenigingen wees op de Rampspoedige gevolgen welke een onderbreking in de vaart van Ne derlandse schepen op de Holland— Australiëlijn zou hebben. Chifley zeide dat onderbreking van deze vaart de export van wol, welke in September zeer omvangrijk begint te worden, ernstig zou benadelen. De vakverenigingen weigerden de boycot van naar Indonesië varende schepen op te heffen. Chifley zou de Indonesische kwestie niet besproken hebben en zich alleen maar met de han del tussen Australië en Europa hebben Ingelaten. In strijd met dit besluit verwacht men te Canberra, dat de havenarbeiders met negatie van de beslissing van de vakverenigingen de boycot zullen handhaven. TWEE REPUBLIKEINSE AFGEVAARDIGDEN VOOR DE V.N. Volgens radio Djokja heeft het Re publikeinse kabinet reeds vastgesteld, twee personen naar de VN af te vaar. digen. Deze afgevaardigden zullen ver trekken indien de VN hierom verzoe ken. Verder werd verklaard, dat officiële uitnodigingen aan het buitenland voor het in ogenschouw nemen van de situa tie in Indonesië over enkele dagen aan de betrokken landen zullen worden toe gezonden. Ook overigens zijn er deze week geen nieuwe stimulansen voor een verdere hausse op de Aandelenmarkt, of het moest al zijn dat de hernieuw de stijging van de bankbiljettencir- culatie met f. 36 millioen als zodanig kan gelden. In twee weken tijds is de geldsom loop nu met ca, f80 millioen vermeer derd, waardoor' het thans uitstaand be drag tot boven f. 2800 millioen is geste gen, wat sinds het begin van de geld- zuivering een nieuw record betekent. Aangezien de maandwisseling en en kele bijzondere factoren hier van in vloed zijn, zal men ook te dezen aan zien met zijn conclusies voorzichtig moeten zijn, nog afgezien van de vraag, of een voortgaande inflatie hogere koersen voor de aandelen wettigt, wijl de regering elk ogenblik nieuwe po gingen kan doen om de gevolgfjn tegen te gaan. Dat zü daartoe kan worden ge dwongen. leert het voorbeeld van Engeland, waar de Labourregering, wegens de snelle uitputting van haar dollarcrediet tot harde maatregelen is overgegaan, o.m. ook tot een be perking van de dividenden, hetgeen uiteraard op de waardering van aan delen van invloed is. Dat een Labourregering besluit om per maand 12 millioen minder voed sel in te voeren en de werktijd dei- mijnwerkers met een half uur per dag verlengt, bewijst wel dat zy zich het dreigend gevaar ener economische in eenstorting klaar bewust is. ook al moet worden afgewacht of deze maat regelen het effect zullen hebben, dat men er van verwacht. Minder voedsel en harder werken vraagt een dubbel offer van de arbeidende bevolking en het wordt daarom ook in Engeland sterk in twijfel getrokken of op deze wijze de kolenproductie kan worden verdubbeld en de staalproductie eind 1948 inderdaad 50 hoger zal zijn dan in 1947, terwijl zij op dit moment slechts 20% groter is. Regeren is voor uitzien en de Engelse regering heeft deze oude wijsheid gedurende de eerste twee jaren na de bevrijding al zeer ver onachtzaamd. Gelijk we reeds opmerkten, is wat thans in Engeland geschiedt, ook voor ons land van grote betekenis, niet al leen omdat wij tot op zekere hoogte in gelijke omstandigheden verkeren, maar omdat een economische ineenstorting van Engeland, welke volgens sommige pessimisten met een uittreden uit het Monetair Fonds en de overeenkomst van Bretton Woods zal gepaard gaan en tot een gevoelige devaluatie van het Pond zou leiden, uiteraard ook voor ons land zijn nadelige repercussies zou hebben. En onze eigen moeilijkheden zijn waarlijk al groot genoeg! Rijkseenheid protesteert verontwaardigd bij V eiligheidsraad. ONDERMIJNING DER GROND SLAGEN VAN HET HANDVEST Het Nationaal Comité Handhaving der Rijkseenheld heeft gisteren een telegram aan de Veiligheidsraad doen toekomen, waarin het met kracht protesteert tegen de houding van de Veiligheidsraad in zake de Indonesische kwestie. Het Comité wenst tegenover de Raad en tegenover de ganse wereld uit te spreken dat de beslissing van die raad duidelijk niet beheerst wordt door de belangen en het welzijn van tientallen mïllioenen onzer medeburgers in In donesië, die onder de incompetente en machtloze schijnregermg van de z.g- Republiek zijn overgeleverd aan fer- reur wanorde, chaos en honger. Het zeer democratische Nederlandse volk, dat zich in zijn gestie ten aanzien van Indonesië al vele tientallen jaren lang uitsluitend laat leiden door het be lang der volkeren aldaar, constateert met. verontwaardiging dat de Veilig heidsraad, in strijd met zijn statutair doel en met de ware beginselen der de mocratie, zich in deze zuiver interne aangelegenheid van bet. Koninkrijk dei- Nederlanden tot dusver laat. leiden door politieke motieven, geïnspireerd dooreen kleine groep terwijl het de els van men selijkheid en het ideaal van de vier vrij heden van wijlen president Roosevelt volkomen uit bet oog heeft verloren. Met name protesteert het Comité tegen de houding van de afge vaardigden van Australië, dat de houding van Nederland in de oorlog geheel vergetend, klaarblijkelijk meer voordeel ziet In het ontstaan van een chaos in een naburig land dan rust en orde aldaar. Het Comité moet met leedwezen con stateren dat de Veiligheidsraad, op deze w^jze handelende, de grondslagen van het handvest der Ver. Volken on dermijnt en daardoor grote schade toebrengt aan de hoogste belangen der mensheid. Noodlottige botsing van N.Z.H.T.M.-trams. Ingezonden Mededeling Vast en zeker/ Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest EEN DODE EN EEN ZWAARGEWONDE. Twee trams van de N.Z.H.T.M. zijn gisteravond te Edam op elkander ge reden. De Amsterdamse conducteur Klanderman werd hierbij op slag ge dood. Van het 12-j. meisje uit Vo- lendam, A. Veerman, dat terugkeerde van een vacantiereisje naar Amster dam, werden beide voeten verbrijzeld. Verscheidene passagiers, liepen me" rendeels door glasscherven lichte ver wondingen op. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het niet werken der remmen van een der wagens. Beide trams sloegen met grote kracht tegen elkander. De_ aanhangwagen van de tram schoof op~ de motorwagen, waardoor het, achter- balcon geheel werd vernield Een dei- val zo geschrokken, dat zij in het zie- yrouwelyke passagiers is van het onge- kenhuis te Hoorn is opgenomen. Bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van de tram uit Volendam inderdaad in achterwaartse stand stonden, Aruba wil onafhankelijkheid. DOCH DIRECT ONDER NEDERLANDSE KROON. Een deputatie van Aruba onder lei ding van Henny Eman, vertegenwoor diger van Aruba in de Staten, en de landraden Aristides Wever en C. A. Eman hebben een manifest aan de staten overhandigd, „gesteund door de gehele bevolking van Aruba", waarin de afscheiding van Aruba uit het ver band met Curasao wordt aangekon digd. Aruba verklaart in dit manifest, dat het direct onder de Nederlandse Kroon wil komen. De petitie werd naar HJVI. de Ko ningin gezonden, getekend door 95 voor aanstaande Arubanen. De petitie vraagt een onafhankelijke positie van het eiland, direct onder de Nederlandse regering. Zij is tot dusver nog niet beantwoord. De Arubaanse afgevaardigden V. E,. Henriques en J. E Arends hebben zich in de zitting der staten tegen de inhoud van dit manifest verzet. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 42) Gösta mocht -tot geen prijs weten dat ik van hem hield. Lang zat. ik voor mijn bureau, verzonken in. GÖsta's, foto. Ik vroeg me tevergeefs af hoe dié hier ge- komen was. Ik schaamde me te moeten bekennen dat ik zelfs zo indiscreet was hem uit, zijn lijst te nemen. Zoals ik verwacht had stond er een opdracht op de achterkant. „In diepe verering, aan mijn weldoenster ep moederlijke vrien din" Eindelijk ging mij een licht op. Ik" woonde in de kamers van de ge storven slotvrouwe, die van Gösta ge houden had als van een zoon en hem tot haar enige erfgenaam had benoemd. De oude dame moest veel vertrouwen hebben gehad in Gösta. Dat stelde mij gerust, en versterkte mij in mijn over tuiging dat Gösta door de slechte in vloed van derden van het rechte pad was geraakt. En natuurlijk dacht ik hierbij aan Ebba. Ze sprak nooit over politiek; toch bleef ik haar er van verdenken lid van de vijfde colonne te zijn. Het was na tuurlijk ook mogelijk dat ze in dienst stond van de tegenspionnage en de rol van geliefde speelde om Gösta uit te horen. In elk geval was het een al even erg als het ander. En daar deze Mata Hari bovendien nog mijn concurrente was kon ik met een mensenkenner als Gösta niet over deze kwestie praten zonder van egoïstische motieven ver dacht te worden, waarmee gelijk het geheim van mijn liefde prijsgegeven zou zijn. Het bellen van de telefoon rukte me uit mijn gepeinzen. Het was Gösta. Gösta, die met lijdende en verwijten de stem zei: „Ik kon niet slapen zonder te weten hoe het met jou ging". Die vraag had eigenlij', van mij moe ten komen. „Uitstekend, dank je", ant woordde ik verlegen. „Ik wilde je niet met een gesprek lastig vallen, want ik wist al van Ebba, dat de operatie goed v/as verlopen, en dat je het naar om standigheden heel goed maakte". „VanEbba?" „Ja, die is hier". „Daar wist ik niets van. Enfin, nu heb je in elk geval vrouwelijk gezel schap, dat is wel prettig voor je". „Heel prettig. Ebba zal er wel voor zorgen dat het op Juliënborg niet te eentonig, wordt. Ze sprak gisteren al over een zomerfeest dat ze wilde orga niseren, en een muziekavond staat ook al op het programma". „Je zult ongetwijfeld veel bijdragen tot he.t welslagen. Ik zou je nog wel eens willen horen spelen". „Nog eens?" Maar je hebt me toch nog nooit..,. „Jawel Sylve. Op ons grote nacht feest". „Daar moet je een volkomen valse in druk van mijn spel gekregen hebben. Ik speelde onder dwang". „Daarom juist. Ik zou je nu zo graag nog eens horen als je uit eigen inner lijke behoefte speelt. Kun je er niet voor zorgen dat die muziekavond wordt uit gesteld tot ik weer beter ben?" Bijna had ik gezegd dat ik altijd be reid zou zijn voor hem te spelen. Maar daarmee had ik immers verraden dat ik helemaal niet van plan was zonder meer het veld te ruimen! „Ik zal zien wat ik doen kan. Alles hangt natuurlijk van Ebba af". „Nu vergis je je, Sylve. Van jou. Al leen van jou". „Tegen Ebbt begin ik niets. Maar ze is aardig, werkelijk v/aar. Ze kwam zag en overwon", „Aha! Die figuur Weihaven maakt een kans?" Het leek wel alsof ik dejalou- zie uit zijn stem kon proeven. „Dat moet JÜ beter weten dan ik". Gösta zweeg een ogenblik op deze vrij venijnige uitval. Toen vroeg hij mij of verder alles in orde was en welke in druk ik had van de bedienden. „Goed, behalve de keukenmeid", ant woordde ik. „Dat is een ontzettende verspilster, en ze schijnt zich min of meer bij Asbjörusen in dienst te voelen"- Waarop Gösta me prompt permissie gaf haar te ontslaan en voor een ver vangster te zorgen. Dan begon hij plot seling over Asbörusen te spreken. Hij was een prettige huisgenoot, vond Gösta. Altijd vriendelijk, en stil en be scheiden. Ik dacht aan het gesprek dat ik van ochtend beluisterd had en vermeed het Gösta antwoord te geven. Hij aarzelde even. Dan vroeg hij: „Wat is er, Sylve? Alles is toch in orde?" „Met Asbjörusen? Dat denk ik wel, In elk geval beweert hij Weihavens oom te zijn". „Beweert hij? Zonderling antwoord!" „Je vraag was niet minder zonder ling. Ik vergeet in elk geval geen ogen blik waarom ik hier op Juliënborg ben. Je hoeft Je dus werkelijk geen zorgen te maken". „Dank je, Sylve. En wat Ebba be treftwees aardig tegen haar". „Ik kan niet op commando aardig zijn. Maar ik weet wat ik je naam schuldig ben. Bovendien. Ebba laat zich niet in '-^n hoekje drukken', (Wordt vervolgd). 17). „Word eens wakker!" riep Pan da en een beetje boos schudde hij Oehoe heen en wee: ,,Huh!" mompelde Oehoe. „Is er iets?" „Ja er is iets!" mopperde Panda. „We zijn haast te pletter gevallen en toen hebt U op een knop gedrukt en toen is het vliegtuig aan een parachute blij ven hangen en toen zijn we goed en we! geland! D&t is er!" „Nu. dan is de zaak toch in orde?" zei Oehoe, zijn ogen uitwrijvend. Hij klom naar buiten en keek Panda aan, „Es kijken!" zei hij. „Waar waren we ook weer? O. ja, jij bent bezig vliegen tc leren! Juist!" „Je bent Panda, niet waar? Wel, dan moet ik je er op attent maken, dat je hebt verzuimd om na te kijken of er wel benzin* in de tank was! Welnu, die was er nier. De motor sloeg dus af en de kist begon te vallen! Dat is alles! Laat het een les zijn!! En verder Is daar een benzinepomp, je kunt dus je fout herstellen!" Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gra- venland J. A. van NIe te Hoogeveen; te Oosterzee F. de Graaf f, cand te Scheve- nlngen; te Maartensdijk L, Vroegindewij te Waddlnxveen; te Nleuwe-Pekela (toez J. Colijn te Oosterwijtwerd; te Kerkdrlel G. v, d Zee te Ridderkerk; te Wagenlngen (vac. H. G. Groenewoud) J N. de Ruiter te Sneek. Aangenomen naar Schevenlngen (vac. A. Offerlnga) dr. A. Steenbeek te Twello. Bedankt voor Gasselternljveen A. de Kleine te Oudemirdum. Geref. Kerken Beroepen te Krimpen a d. Lek H. Moolhulzen te Aarlanderveen; te Koudekerke P, Warmenhoven te Reeu- wijk. Bedankt voor Tiel Th. Oostra te "s-Gravenmoer. Aangenomen naar Zweeloo J, W. Egglnk, geest, verzorger voor pol. del. te Apeldoorn. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 10 AUGUSTUS. Leiden Ned. Herv, Gem. (Pieters kerk): 10 uur ds. J Swijnenborg. 7 uur ds. M. Ottevanger; (Hoogi Kerk)8.30 u. ds J SwIJnenburg, 10.30 uur dr. W, D. van Wijngaarden, 6 uur da. J C. van Apeldoorn; (Oosterkerk)10 uur ds W. W. Slddré (H.D.). (Marekerk)10 uur ds. Kuilman (Koolkapel): 10 uur dS J. C. van Apeldoorn- (Morschweglokaal)10 uur ds. M. J. Punselle, (Acad. Zieken huis) 10.30 uur ds. W J. Kan Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. A J Snaaijer. Egllse Wallonne geen dienst. Evang Lufch. Ge meente: 9 uur ds. A. K v. d Mey van Nijmegen, 10.30 uur ds. M C Monsees van Edam. Rem Gem.: 10.30 uur: mej. dr. M. Herfst van Wassenaar. Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuls)10.30 uur ds. B Gast van Utrecht Chr Geref, Kerk: 10 en 5 uur prof. L. W. v. d Melden van Apeldoorn. Geref. Gem.; 10 en 5 uur ds. L Rljksen. Christian Science (Steensch. 4)) 10.30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk St. Bonlfaclus (Vreewijkstraat 19): 10 u. gezongen H. Mis. Oud-Kath. Kerk (Zw, Singel 50)10 uur H. Dienst. Geref. Kerk (art. 31) 10 uur (Prediker) en 5 u'. (Doopsgezinde Kerk) ds. Meyer van Ho- geveen. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk, Julianastraat: 9 uur ds. Lefeber; 10,30 uur de heer Lens, cand. te Lelden en 6 30 uur ds. Grolle van Utrecht (voor Kerk en Israël). Hulpkerk Gouwsluis: 6.30 uur de heer J. Zonneveld. Jonathan: 10 uur de heer J. Zonneveld. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. Jonker van Bodegra ven. Oudshoornseweg: 10 uur dr. Canne gieter. Martha-Stlchting: 10 30 uur ds". Meijer Ger^f Kerken: zulderkerk: 10 u, ds. Mulder èn 6 30 uur ds. J. B. v. d. Sijs van Amsterdam, Noorderke-k: 10 uur ds, J. B. v, d. Sijs en 6 30 uur ds. Mulder, Hooftstraat: 10 uur en 0.30 uur ds. A. G. Fernhout van Bussum, Geref. Kerken (onderh. art, 31): Hotel Centraal 10 uur en 3 uur (nog niet bekend). Oud Geref. Gem Van Mandersloostr. 9.30 en 4 uur leesdlenst. Ohr. Geref. Kerk: Van Ree- destraat 10 en 6 uur leesdlenst.t Benthuizen N.-H. Kerk; 9.30 uur: ds. W. Bleshaar: 6' uur ds. v. d Hulst van Gouda. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur: leesdlenst. Bodegraven - N.-H. Kerk:. 10 uur (H. A.) en 6 uur ds. H Roelofsen. Geref. Kerk: 10 en 6 uur dr. P G Kunst van Amsterdam. Geref. Kerk (art, 31)9 30 en 5.30 uur ds. Joh. Dam Ev. Luth. Kerk: 10 uur ds. C. Pel van Amsterdam Geref. Gem 10 en 6 uur leesdienst. Boskoop Ned, Herv Kerk: 9 en 10ye uur, ds. p! de Zeeuw, uit Wilnls; 4Vi uur cand. J. de Mars. Ger. Kerk: halftien en 5 uur ds. H Pol. Chr. Geref Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. Rebel uit Den Helder, Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden 10 u. ds H. H. Riepma uit Edam. Ger. Gem,: 10 en 6 uur leesdlenst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Bosman; 6.30 uur ds. Bles- haar van Benthuizen, Geref. Kerk: 10 en 6,30 uur ds J. Oussoren, Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. H. P Fortgens, Voorschoten; 5.30 uur ds. P A. Lefeber, Alphen a, d. Rijn. Geref. Kérk: 9.30 en 5 uur ds. F- M. Verveen te Hoek (Z.). Ger Kerk art. 31: 10.30 uur ds. Strating, Den Haag: 5.30 uur ds. v Venetlën te Wor- merveer. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: 10 u ds, J. J. v. d. Krlft; 6 uur ds ,D. Bou- man (Bed. HT,), Oude Kerk: 8.30 uur ds. K. J, H. Burgy. van Rijnsburg (bad- dlenst); 10 uur ds, R P. A Rutgers; 0,15 uur ds. J. G. van Ieperen (Radio- kerkdienst voor zeevarenden). Kapel; 10 uur ds, H J. Goenewegen. van Den Haag. 6 uur ds. L, de Leeuw, van Boskoop. Ge. ref. Kerk: 8.30 uur ds J. R. Sybrandy, van Wlnsum-Obergum; 10 30 uur ds. F. Pijlman en 4,30 uur ds, F. jpjjlman; 6 uur ds. j. R. Sybrandy, Chr, Geref. Kerk: 10 en 5 uur c!s P. v. d. Bijl. Geref. Gem. (Remisestraat) 10 en 5 uur leesdienst, Geref. Kerk (art. 31): 10 uur ds. Van Venetië, van Wormerveer; - nam.. 5 uur ds. Strating. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds mr. G. A. Alma te Lisse, Jeugddienst. 7 uur dg heer Man- in 'tV-eld te Monster. Geref., Kerk 10 en 0.30 uur ds, J. Wolven, Leiderdorp Ned. Herv. Gem.: 10 uur ds J. van Leusden van Burgwerd; 6.30 uur de heer J. ~Smlt van Haarlem. Geref, Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Dijk. Lelmulden - Herv, Kerk; 9.30 uur ds. v. Veenen. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. C Moens. Lisse Ned. Herv. Kerk: 10 uur de heer Kloosterman van Schiedam. 5 uur ds, mr G. A. Alma. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Th. Ruijs. Christ. Ger. Kerk: 10 en 4 uur ds, H Holtrop van Haar lem. Geref Gem.: 10 en 4 uur lees dlenst. Oud-Geref Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. Geref. Kerk (Art. 31) de heer K. Deddens te Kampen NoordwiJkerhout 10 uur ds, J. van Noort van Vlaardingen. NoordAvijk-Blnnen Ned Herv. Kerk: 10 uur ds. s. Werthelm (Batavia) Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. v. 'Meyenfeldt. NoordwHk aan Zee Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Dankbaar van Oegstgeest. 5 uur ds. W, W Slddré. Ger Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. B. Bouma, 4 30 en 6 uur nog «liet bekend. Ger. Kerk (art, 31): Julianastraat, 10 en 5 uur ds. W Boese kool van Kamnen. Oude-Wetering Herv. Kerk: 10 uur ds, A. van Roon Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur (geen opgaven ontvangen), Oegstgeest Ned. Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.15 uur ds. N J. Cupedo. Pa-u- luskerk: 10 on 5 uur ds. G. F, Callen- bach. Hoge Morsch: 9 uur ds. P. Fras van Katwijk aan Zee. Geref Kerk: Mau- ritslaan: 10 uur en 5 uur ds. J. van Harmeien van Garijp. Hoge Morsch: 10.30 en 5 uur ds. Westerink van Lelden. Vrijz. Herv. Gem Willem de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds F. v. d. Heyden. RHiisburg Ned. Herv Kerk: 10 uur dr. K. J. Brouwer van Oegstgeest; nam. 5 uur ds. K J. H. Burgy. (Kleine Kerk): 10 uur ds Burgy; 5 uur d: Dankbaar van Oegstgeest. Ger. Kerk (art, 31): 10.30 en 5.30 uur ds. De Wal. Chr Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. Btandsma. Geref Kerk (Voorhouterweg)10 uur ds G. Smeenk van Breda; 6 uur ds. v. d Linde (Ra penburg) 10 uur ds. v. d. Linde; 6 uur as. Smeenk. Sassenhelm Ned. Herv, Kerk: 10 uur ds. Ottevanger van Leiden, 5 uur ds. Knottnerus van Hillegom, Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds L. Kuiper van Amster_ dam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Visser. Ned, Prot. Bond: 10 15 uur os! Bryker van Arum. Voorhout Ned Herv. Kerk: 10 uur ds Baars van Valkenburg Voorschoten Ned. Herv. Gemeente (Dorp)10.15 uur ds. G. Verdoes Klein, em. pred. Rijswijk; 17 uur de heer Jac de Groot van Lelden Ned Herv. Gem. (Rijn. dijk)10 uur de heer Jac. de Groot van Leiden. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds J. C. Houtzagers. Vrljgem. Gerei. Kerk (art. 31) Leldseweg 41 10.30 en 15 uur ds. Otterloo van Rotterdam. Waddlnxveen Ned Her-. Kerk' 8.45, 10.30 en 6.30 uur ds A. Vroegindeweij Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds, W J, Smidt. Ver. Wét en Evangelie: 4 15 uur, ds. Kool van Rotterdam. Chr. Afgesch. Gem.: 10 en. 5 uur ds. N. v d. Kraats. Remonstr. Ger. Kerk; 10 uur ds. L. v. d. Lof van Amsterdam Een woord van bezinning HONGERIGEN EN DORSTIGEN. Honger en dorst behoren wel tot de meest elementaire levensbehoeften; zo lang wij leven, en ook om te leven, zullen wij dagelijks hiermede te maken hebben. Wij zijn er dagelijks op uit om onze honger en dorst te stillen op me nigvuldige wijzen. Wij zijn immers toch nog niet vergeten die elementaire licha melijke nood, waar wij ik weet niet wat er voor over hadden om toch maar onze honger te stillen. De hongerwinter vóór onze bevrijding, wie zal die ooit vergeten? Vergeten, de nood!, en ver geten, de surrogaten en tot levensmid delen gepromoveerde substanties, om in het leven te blijven! Honger en dorst als de elementaire menselijke levensbehoeften zijn voor ons vanzelfsprekend beeld geworden van alles wat het leven mogelijk en werke lijk en de moeite waard moet maken. Wij kunnen hongeren en dorsten naar allerlei, dat, volgens onze smaak en zelfs volgens onze kieskeurigheid, ons naar een levensdoel voert, naar de ver zadiging. Zalig zijn die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want zij zullen verzadigd worden; zo staat in de Berg rede. En al weer is het, zoals bij elke zaligspreking, een reden tot grote ver bazing, dat zij die leeg en arm zijn voor vol worden aangezien. Honger en dorst naar de gerechtig heid. En wij menen ook daarvan veel te weten, als wij denken aan de tijden van om-echt en rechtsverkrachting die wij moesten verduren. Want uiteindelijk is de honger en de dorst er niet om het vast of vloeibaar voedsel. Deze laatsten zijn slechts middel tot de verzadiging, tot leven. De verzadiging, het verlangen naar al datgene waarop onze honger en dorst zich richten. Doch Jezus spreekt zalig de honger en de dorst naar de gerech tigheid. Gerechtigheid. Dat is niet: ieder het zijne geven, hoe nodig dit ook genoemd mag worden. Dat is niet; pro beren uit de handen van de Justitie te blijven, hoe gewenst ook dit mag aan gemerkt worden. Gerechtigheid is: dat het in onze verhouding tot God in orde komt. En als wij daarover diep naden ken wordt alleen dit primair en elemen tair. Deze gerechtigheid bereikt ondertus sen niemand. Dat klinkt niet hoopvol. Het zal dus wel honger en dorst blijven. Doch er is een groot wonder gebeurd: deze gerechtigheid is ons geschonken. Zoals in de oorlog via het Rode Kruis ons brood en het voedsel geschonken werd, ;o ls het hier: door het Kruis van Golgotha leven wij van genadebrood; het wordt ons gegeven, en het staat in ieders bereik. In Jezus Christus staat Gods gerechtigheid voor een Ieder ge reed. Én zoals bij honger en dorst wij de spijzen tot ons nemen, zo mogen w(j tot verzadiging aanvaarden en aangrij pen, Gods gaven, die in Jezus Christus tot waarachtig levensvoedsel geworden zJjn. En onze spijs wordt het volbrengen van de v/il van Christus, die ons tot verzadiging des levens geworden is. Ingezonden Mededeling Is uw Radio defect? Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.EJVI.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 33 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. De letter t. 2. Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht. Eten, Adriana, eend, Bernhard, logger, ei, hectoli ter, Nico, den, tucht, Vader. 3. Wie op de terugreis is. 4. Maan, naam. 5. Gras, gas. 6. 1. Schoenmaker. 2. Melkboer. 7. Een hemd. 8. pees eelt elba star. De eerstvolgende kinderkrant ver schijnt op Zaterdag 23 Augustus a.s. SCHEEPSBERICHTEN. Algorab, SantosAntwerpen, pass. 7/8 Madeira; Alwakl, 7/8 van Philadelphia te Baltimore, Amsteldijk, 7/8 van Oorpus Ohrlsti te Galveston; Blommersdijk, 7/8 van Rotterdam te Philadelphia; Doros, 7/8 van. Puerto Plata te Curasao; Ena, 8/8 van Aruba te Amsterdam; Juno, werd 8/8 v.m. van West Indië te IJmulden verw.; Maasker-k, Port BouetAntwerpen, pass. 8/8 Flnlsterre; Mijdrecht, verm. 9/8 van Bowling naar Texas City; Noordam, ver trekt 9/8 12 uur van Rotterdam naar New- York; Katwijk, 7/8 van Calajoki naar Rahe; Samorla. wordt 12/8 van Conakri c,e Marseille verw.; Triton, 8/8 te Cumana (Venezuela); Veendam, New YorkRot terdam, pass. 7/8 21 uur Bishop Rock, 9/8 ca, 10 uur voorgaats verwacht; Zeeman, 7/8 om 17 uur op 26' 12" Nrd on 78' 28" West, wordt naar Jackson Ville gesleept. K.NS.M.: Orestes, 7/8 te Dublin- Her cules, 7/8 van Tunis naar Malta; Danae, 7/8 van Oran naar Malta; Vulcanus, 7/8 van Gibraltar naar Lissabon; Euterpe, 7/8 van Amsterdam naar Antwerpen: Iria, 7/8 van Bilbao naar Musel; Marinier. 7/8 te La Palice; Ary Scheffer, 7/8 van Lissabon naar Hoek van Holland. Holl. Afrika Lijnen Ntfkerk, 8/8 te Antwerpen; Jaarstroom, 7/8 van Freetown naar Dakar. Mij. Nederland; Nieuw Holland, 7/8 te Batavia: Singkep, 8/8 te Amsterdam; Ta- lisse, 7/8 te Port Said; Tabinta, 7/8 van Port Said naar Genua; v. d. Waal, 7/8 te Singapore. Vinke en Co.: Britsum, 7/8 van Mon treal naar Halllfax. LInge. 8/8 te IJmul den; Farmsum, 7/8 Ouessant gepasseerd op weg naar Italië. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; Dyser.. De Villeneuve, d.. Den Haag; OorthuysDe Mol van Otterloo, d.. Schevenïngen; Van Kre velen van Heteren—Flohil, z„ Gorin- chem; Hoefer—Kuylman. z., Den Haag. Gehuwd: A. Tigler Wybrandi en K. Goedhart, Huizen; J. G. Neervoort, en A. van Gemert, Den Haag, Overleden: J. W. M. Vos, m„ 55 j., R'dam; J, A. R, C. Captijn, m 30 j„ Zeist; C. J. Heykoop. m. 79 j., Drieber gen. Warmond Ned. Herv, Kerk: 10 en 7 uur de heer B. v, d. Hulstt Wassenaar Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk: 9 en 10.45 uur ds W. A. B. ten Kate; 56 uur ds W van Wlngen. Kie_ vitskerk: 10 uur ds J. T. Wiersma, pred. te Delft. Geref Kerk: Zijllaan: 10 en 5 uur dr. D. K Wiellnga, legerpredlkant, Bloenjcamplaan: 10 en 5 uur ds» Buffaart, Bloemendaai. Ned. Prot. Bond: 10 30 u. ds. G Westmyse Rotterdam Woubrugge Ned, Herv. Kerk: 9 30 uur ds. Vroeg in de Wev van Waddinx» veen; 7 uur cand. J de Mors, hulppredi ker te Boskoop Ger. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. Plomp van Lelden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2