In de logeerkampen van wederopbouw Hoe samenwerking in Soekaboemi verloopt WEERBERICHT Sterk bewijs van vertrouwen in onze credietwaardigheid Nederland bleef nimmer in gebreke! Met een enkel woord Een volk, dat leeft, werkt aan de toekomst W5sïe Jaargang ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1947 No. 26155 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W, Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 De Balkan wordt krachtproef voor de V.N. Mag de Veiligheidsraad zich zelf ge lukkig prijzen doordat ons land, ge dachtig aan de wijde strekking van de Uno-idee, met opoffering van eigen standpunt, mede helpt aan overeind- houden van zijn prestige, in de meer de aandacht eisende kwesties blijft het succes afwezig! Het is niet zonder reden, dat allerwege. hulde wordt gebracht aan het Neder landse standpunt, maar wat baat, practisch genomen, dergelijk huldebe toon, wanneer in de meer belangrijke aangelegenheden het verloop van zaken alleszins bedroevend moet worden ge noemd? De kroon spant ongetwijfeld de Bal kan-kwestie, die in een volslagen impas se terecht is gekomen En voorlopig geen kans op enig resultaat schijnt te bieden Zoals bekend, heeft Sovjet-Rusland de speciale Balkan-commissie, die een doorlopend toezicht zou houden op de gang van zaken, getorpedeerd door ge bruik te maken.van het veto-recht. Dit heeft Griekenland's buurstaten gerede aanleiding gegeven, om steeds brutaler op te treden en, goed beschouwd, zich niets meer aan te trekken van de con trole ran hogerhand. Hier wordt een spel gespeeld van zuiver materieel be lang, waarbij van enige erkenning van hogere belangen geen sprake is. bedroe vend, doch, helaas, maar al te waar Alle tekenen wijzen er bovendien op, dat de Sovjets de Griekse affaire op de spits willen drijven. Wanneer een Sov jet-gezant officieel de regering, bij wie hij geaccrediteerd is, in gebreke gaat stellen, nu, dan begint het bedenkelijk te kraken en is het momentvan be langrijke beslissingen gewoonlijk nabij! De Sovjets schijnen er nu eenmaal alles op te willen zetten om het laatste Westelijk bolwerk op de Balkan te doen verdwijnen en zij hebben ongetwijfeld daarbij de factor mede, dat Engeland bezig is om zijn troepen te demobilise ren en dus uit Griekenland terug te ne men, terwijl de Verenigde Staten nog niet gereed zijn om de Engelse wacht over te Schakelen. Griekenland zelf schijnt de guerilla niet de baas te kunnen worden, nu deze onophoudelijk van de buurstaten uit wordt gevoed. Zo ergens, dan dreigt daar op de Bal kan verstoring van de vrede en de Vei ligheidsraad staat machteloos, dank zij het fèit, dat daar de belangen der grote machten tegen elkaar bosten, zodat zelfs het afschuwelijke veto-recht, dat te onzaliger tijd in het Handvest is op genomen, opnieuw door Gromyko dreigt te worden gehanteerd Neen, een wereldorganisatie met ge zag is de Uno, helaas, nog niet en gaat het op dezelfde wijze verder als nu in de Griekse affaire, dan zal zij het niet worden ook. Dan zal zij' ten gronde gaan aan eigen onmacht, om op te treden tegen agressie. Ook de Engels-Egyptische aangele genheid is voor de Veiligheidsraad aan gesneden. doch tot dusver is in deze materie niet anders geschied dan dat beide partijen hun standpunt hebben uiteengezet, waarbij, juridisch bekeken, het gelijk op overtuigende wijze aan Engelse zijde is. Verder is men hier nog niet gekomen. De Balkan blijft geheel domineren, en schijnt over de toekomst van de Veilig heidsraad en het prestige van de Uno te zullen beslissen. Het wordt de krachtproef van zijn of niet te zijn De V. St. en economische samenwerking. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft nog maals de vastbeslotenheid der V. S, ,,de getroffen landen economische samen werking aan te bieden bij het herstel van hun nationale en internationale economieën" uitgesproken. Deze ver klaring is vervat in een antwoord van Marshall op een brief van de Argen tijnse minister van Buitenlandse Za ken, dr. Bramuglia, waarin een beroep gedaan wordt op de V. S. om stevig vast te houden aan vredelievende be ginselen. Tevens wordt de V. S. ver zocht, .samen met de landen van Ame rika en het Vaticaan, andere landen van de wereld te hulp te komen, hun te verzoeken, zich aan vredelievende beginselen te houden en hun de nodi ge economische steun aan te bieden. In zijn antwoord aan Bramuglia ves tigt Marshall de aandacht op „de maatregelen, die de V. S. reeds genomen hebben en nemen om de zwaar getrof fen landen te helpen, tezamen met alle landen, die getoond hebben, mede te willen werken en zich te houden aan de beginselen van de vrede". GENERAAL DENIKIN f Generaal Anton Denikin, voörmalig opperbevelhebber van het tsaristische Russische leger, is gisteravond in het ziekenhuis te Ann Arbor in de staat Michigan in de V. S. overleden in de leeftijd van 75 jaar. Denikin was de enige nog in leven zijnde leider van het Russische Witte leger. 10 AUGUSTUS - KOELE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koele nacht met plaatselijk nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: Over het algemeen vrij zonnig en droog met opnieuw stijging van temperatüur. Matige wind tussen Noord en Oost. Zon op: 5-14 uur; onder 20.16 uur. Maan op: 23.28 uur- (16 Aug. N. W.) Hoogwater te Katwijk aan Zee: 9.24 en 21.53 uur. De minister van Financiën, prof. mr. P, Lieftinck. heeft gisteravond over beide zenders tot het Nederlandse volk gesproken naar aanleiding van het cre- diet der Wereldherstelbank. Daarin herinnerde hij er o.a, aan, dat aan ons land het grote bedrag van 262,5 millioen dollar werd kwijtgeschol den en dat voor de resterende schuld gemakkelijke af betalingsvoorwaarden werden verkregen. Een deel van de zware last, die op ons land was komen te drukken, werd op deze wijze aan merkelijk verlicht. Voor het weder op peil brengen van het vervoersapparaat en voor de weder opbouw, is Nederland nog niet in staat het hoognodige door uitvoer van goede ren en het leveren van diensten zélf te verdienen. Over enkele jaren zal het echter bereikt moeten worden, wil ons land niet noodlijdend blijven. Het inzetten van alle krachten, om ons zo snel mogelijk uit die toestand te bevrijden, mag niet verslappen, nóch worden uitgesteld. Integendeel. Het herstel van financieel-economi- sche zelfstandigheid is bij goed na denken even belangrijk als het her winnen van eigen politieke zeggen schap. De regering heeft het vertrouwen, dat het Ned. volk hiervoor begrip heeft en bereid is beperkingen te aanvaarden en offers te brengen en toch zijn beste krachten te geven aan de economische bevrijding van ons land. Verscheidene landen hebben ons reeds met credieten gesteund: de Ver. Sta ten, Canada, België, Zwitserland en Zwe den. Dank zij deze gewaardeerde hulp heeft het herstel zich, binnen de gren zen door de internationale goederen- schaarste en de schaarste aan binnen landse arbeidskrachten gesteld, tot nu toe niet onbevredigend kunnen ontwik kelen. Niettegenstaande scherpe besnoeiingen op het aanvankelijke invoerprogram, werd ons land in toenemende mate be dreigd door het spook der deviezen- schaarste, met name wat dollars aan gaat, De voortgezette prijsstijging met name in Noord- en Zuid-Amerika, die onze invoer uit die landen steeds duur der maakte, heeft daartoe ongetwijfeld bijgedragen. Hoewel de prachtige gedachte, die ten grondslag ligt aan het plan van de Amerikaanse minister Marshall, door de regering wordt toegejuicht, bestaat de kans, het worde verhoed dat hulp in die vorm voor de meest geteisterde Europese landen, w.o. ook Nederland, te laat komt. Onder deze omstandigheden is hst uitermate verheugend, dat de Interna tionale Bank voor Herstel en Ontwik keling het besluit heeft genomen aan Nederland ee« crediet te verlenen van 195 millioen dollar Dit bewijst overduidelijk, dat het vol ste vertrouwen wordt gesteld in de Ne derlandse credietwaardigheid. Uit de motivering der credietverlening, door deskundige vertegenwoordigers van 12 landen opgesteld citeer ik dan ook het volgende „Nederland is nimmer in gebreke „gebleven inzake de voldoening van 3e „binnenlandse en buitenlandse schuld „en heeft zelfs na de eerste wereld - „oorlog enige buitenlandse leningen „voor de vervaldag afgelost. De fraal- „heid van Nederlands schuldenregis- „ter, alsmede de lange traditie als be langrijk crediteurenland maken Ne- „derland tot een goed debiteur. „De Nederlanders zijn kundige en „harde werkers. Zij hebben de eigen- „schap, dat zij voor moeilijkheden niet „uit de weg gaan en hebben buiten- „gewone volharding getoond bij hej „herstel van de oorlogsgevolgen. De „regering van het land berust op so- „liede grondbeginselen, en heeft blijk „gegeven van standvastigheid en wijs „beleid. De laatste maanden heb ik nog al eens te horen gekregen, dat Nederland bij buitenlandse credletgevers uit de pas geraakt was wegens het gevoerde rege ringsbeleid in de zaken. De samenhang van het Koninkrijk betreffende, maar vooral ook wegens de beperkingen en offers, die aan ons volk werden opge legd om de grondslagen te verschaffen voor de gezondmaking van onze natio nale economie en financiën.. Mijn re pliek daarop was, dat de overgrote meer derheid van ons volk verstandig genoeg is, om de noodzaak der desbetreffende maatregelen te erkennen en voldoende bereid is tot het brengen van offers om de regering op haar weg te volgen en dat dit ook het buitenland iets te zeggen had. Dit laatste is thans op ver blijdende wijze gebleken! Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dank baarheid. Zij legt ons echter de ver plichting op onze soliditeit ook n u te bewijzen en zij moge ons allen een nieuwe aansporing zijn, om zo snel mogelijk onze financieel-economische vrijheid te herwinnen door eerlijke ar beid en goede samenwerking." STICHTING „NEDERLAND HELPT INDIË" STEUNT DE CHINEZEN. De Stichting „Nederland helpt Indië" heeft een bedrag van f. 100.000 beschik baar gesteld, ten einde tegemoet te ko men in de nood van de Chinese mede burgers in Indonesië. De Grieks-Sovjetrussische betrekkingen. Uit betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat het Sovjet-protest, dat bij het Griekse ministerie van buitenlandse zaken is ingediend, in hoofdzaak in houdt, dat moeilijkheden aan de Sov jet-ambassade en het Sovjet-consulaat in Griekenland in de weg gelegd zijn. In het bijzonder wordt de Griekse politie er van beschuldigd, het publiek verhin derd te hebben, zich toegang te verschaf fen tot de diplomatieke Sovjetrussische gebouwen. De permanente secretaris van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken die het protest in ontvangst nam, zou de Sovjetrussische zaakgelastigde ge zegd hebben, dat hij er zich zeer over verbaasde, dat de Sovjetrussische diplo matieke staf in Athene geen kans zag zijn werkzaamheden uit te voeren, om dat tijdens de afgelopen twee maanden slechts één protest van de Russische am bassade was ontvangen. Het debat in het Britse Lagerhuis. De leider der liberale partij, Davies, verklaarde bij de debatten in het Britse Lagerhuis over de voorstellen van Att- lee dat de geestelijke vrijheid van het volk in het spel was. Voor de eerste maal in de Britse geschiedenis „leggen wij ons lot in handen van een toatalitair persoon die zal- bepalen wat het beste is". Crossman, een der „rebellen" binnen de Labour-partij, gaf zijn steun aan het ontwerp, dat het einde symboliseert van de waanvoorstelling der oppositie dat de tijd zal komen, dat de regering van haar socialistische pad af zal gaan. Hij wens te, dat deze wet ook zou leiden tot so cialistische planning voor productie voor Sovjetrussische en Oost-Europese mark ten. Het Labourlid Hughes zeide. dat vele regeringsmaatregelen niet ver genoeg gingen. Andere Labourleden drongen aan op grotere inkrimping van de leger macht, drastischer beperkingen van de invoer van enkele artikelen en een ver zachting van de voorwaarden der leen- overeenkomst met de V.S. Toen Churchill de minister van bin nenlandse zaken, die de debatten besloot, verweet dat de regering het parlement sommige bevoegdheden ontnam en zich zelf zonder een weldoordacht plan ver strekkende bevoegdheden, die alle vrij heden van het individu wegvaagden toe eigende, antwoordde deze. dat met het oog op de crisis de regering drastisch en doeltreffend moest kunnen ingrijpen. Churchill merkte op. dat Hitler dat ook gezegd had, waarop de minister ver klaarde, dat de ministers voor de maat regelen. die zfj zouden nemen, door het Huis ter verantwoording geroepen kon den worden. De motie der conservatieven ter ver werping van het wetsontwerp werd ten slotte met 251 tegen 148 stemmen afge stemd. waarna het wetsontwerp zonder stemming in principe werd goedgekeurd- Het zal Maandag in derde lezing door het Lagerhuis behandeld worden en ver volgens aan het Hogerhuis voorgelegd worden. Fluistercampagne van de T.R.I. De assistent-resident van Soekaboemi heeft namens de regeringscommissaris van West-Java het gehele Republi keinse overheidspersoneel toegespro ken, waarby hij er op wees, dat de keuze uit vier mogelijkheden open stond, n.L: overgaan in vaste Ned. Indische dienst, overgaan in tijdelijke Op het traject WarmondLeiden kreeg de bestuurder van een electrische trein enige koeien in het vizier, die op en tussen de rails liepen. Veel en langdurig signaal geven vermocht de dieren niet van het rechte pad af te brengen, zo dat de bestuurder ten einde raad uitz'n cabine kwam en de koeien na veel moeite zover kreeg, dat zij aan de kantbleven staan tot de trein was gepas seerd. (AnefoNFB) Ned.-Ind. dienst, optreden als advi seur, of terugkeren naar de status van particulier. Met uitzondeping van twee personen, die uit Padang afkomstig waren, en die er de voorkeur aan gaven in vaste dienst over te gaan, waren alle ambte naren bereid in tijdelijke Ned. Indische dienst over te gaan. Het politie-apparaat had aanvanke lijk het bijltje erbij neergelegd, en werd derhalve collectief ontslagen. Het me rendeel van het politiepersoneel keerde echter na enige dagen weer terug en werd weer aangenomen, waarbij ieder geval afzonderlijk werd beoordeeld. Het personeel van verschillende federale or ganen. zoals de staatsspoor, de P.T.T. en van de Gasmaatschappij e.d. ging in zijn geheel over, met uitzondering van landbouwvoorlichtingsdienst. De houding, welke tegenover de ge vluchte ambtenaren zal worden aange nomen, zal individueel worden bekeken. Het bestuur is thans in handen van de v.m. Republikeinse regent R, A. Hi- lam Djajadiningrat, terwijl als burge meester optreedt Raden Soeriahoedaja. Omtrent de houding der bevolking vernemen wij, dat het voorlopig verbod van de regent om rood-wit te dragen zonder enige reactie bleef. Zelfs werd spontaan beloofd alle Republikeinse op schriften e.d. uit de stad te verwijderen De politie-patrouillering werd door de overgebleven bevolking met enthousias me begroet. Door vroegere leden van de T.R.I. wordt echter op de pasars in een fluistercampagne de nadruk gelegd op de veronderstelling, dat de bezetting slechts tijdelijk zou zijn, aangezien de Nederlanders per 1 Januari 1949 zou den verdwijnen, zodat de Republiek dan vrij zou zijn iedereen te straffen, die zich thans als een handlanger van het „koloniale imperialisme" gedraagt- BINNENLAND. Het Amerikaanse ss. „Henrl Bar nard" is gistermiddag met behulp van zes sleepboten, vlot gekomen. De heer F. Th. A. Gennlssen uit Rotterdam, die met zijn echtgenote Schiphol bezocht, was de 300.000ste be zoeker van dit Jaar. Namens de gemeente luohthaven ontving hij een map met foto's van Schiphol en van de K.L.M. een retour AmsterdamTwenthe. Voorbijgangers vonden gistermorgen langs de Leunseweg te Venraij het lichaam van de 67-Jarige gehuwde P. KuJjpers wo nende te Venraij. Vermoedelijk is K. door een auto aangereden, waarna hij op slag is gedood. Gistermiddag is het 3'/2-jarig zoontje van de heer W. P van der Kcoy te Ca- pelle aan de IJssel ln een sloot geraakt en verdronken. Minister Neher heeft gisteren In ge zelschap van de Commissaris der Koningin S Gelderland, jihr. Quarles van. Ufford en ir. Z. T. van der Meer. directeur- generaal van de Volkshuisvesting, een be zoek aan de Bommelerwaard en ae Betuwe gebracht. BUITENLAND. Kapitein Odom. de piloot van de „Reynolds Bombshell" is gisteren te 16.45 (Ned. tijd) op het vliegveld Faroek, nabil Cairo, geland. Om 17.34 uur vertrok hij na getankt te hebben naar Karatsjl. Karatsji werd bereikt ln 7 uur 36 min. Hij Is nu op weg naar Calcutta. Het brood zal in Frankrijk met in gang van Zondag ruim tweemaal zo duur worden. Voor Parijs komt de prijs van IVA frank op 24 francs per kg., voor het platteland op 27 frs. en voor de provincie steden op 28 fr. Een Amerikaans lijnvliegtulg met 5 personen aan boord ls ln de Flushing baai gestort toen het op het New Yorkse vlieg veld Laguardia trachtte te landen 2 zijn gered. 3 gedood. Een vliegtuig, op weg naar een militaire basis op de Aleoeten wordt in die streek vermist. Aan boord bevonden zich 15 passagiers en vijf man personeel. 3,038.000 Sudeten-Duitsers zijn reeds uit Tsjecho-SIowakije gewezen, terwijl er nog 170.000 in ihet land zbn. De grens districten zijn weer bevolkt met 170.000 personen uit de Tsjecho-Slowaakse repu bliek zelve en 94,000 gerepatrleerden. Naar van bevoegde zijde te Londen vernomen wordt, heeft zowel de Britse als de Russische regering stappen gedaan 'om de handelsbesprekingen tussen de belde landen, die onlangs zijn doodgelopen, te hervatten. Uit het concept-budget dat de secre taris-generaal van de V.N. aan de eerst volgende algemene vergadering zal voor leggen. blijkt, dat de organisatie in 1948 een bedrag zal uitgeven van minstens 39.403.792 dollar. De repatriëring van de 450.453 Ita liaanse en Duitse krijgsgevangenen ln de V.S. ls voltooid. De Duitse autoriteiten in Oost- Friesland zijn begonnen met de uitvoering van een plan voor de Inpoldering van de Leibocht, ten Zuiden van Norden. Door de aanleg van een vijf kilometer lange dijk zal 1200 h.a, vruchtbaar land dat in de toekomst vier ton graan per h.a. zal opleveren, worden Ingedijkt. De kosten van het werk worden geraamd op 6 mil lioen Mark. De dubbele zomertijd ln Engeland zal ln de nacht van Zaterdag op Zondag worden opgeheven. Van Zondag af zullen de Engelse en Nederlandse tijd dus gelijk zijn. Zeeuwsvlaanderen, Stoomtrammetjes sukkelen door het vlakke land, dat eens een van de rijkste tuinen van Nederland is geweest. Op de akkers rijpt het graan onder een strakblauwe zomerhemel, zwaarbeladen buigen de takken der vruchtbomen omlaag. Zie echter niet naar de dorpen en steden in dit land. Een gigantische vuist rukte de torens af van kerken en kathedralen, een gigantische laars trapte dorpen en stadjes tot puin. Het puin is geruimd, roesti ge Nissenhutten vervingen de witte huizen. Schaars echter zUn de steigers rondom huizen in aanbouw, schaars nog zijn de rode pannendaken in het donkere groen. Het bouwvolune dat Zeeuwsvlaanderen is toegewezen, is voldoende maar de arbeiders ontbreken. Ondanks de Rjjkslogecrkampen, ondanks de hogere lonen. (Speciale correspondentie). ROEP NAAR WERKERS. Om de Rijkslogcerkampen gaat het. En om het arbeidersprobleem. Te weinigen nog beseffen, werkgevers, zowel als werknemers, dat niet Bra bant, Zeeland, de Betuwe en Limburg geleden hebben, maar dat Nederland leed in Zeeland. Brabant, Limburg en Gelderland. Nederland leed in zyn schoonste provincies en slechts Neder land kan de wonden, die hier geslagen zjjn, helen, het lijden verzachten. Zeventig moderne arbeiderskampen, merendeels gereed om de bouwvakar beiders te ontvangen, liggen verspreid in de getroffen gebieden. Twaalfdui zend arbeiders kunnen hier onderdak vinden. Kunnen, want zij zijn er nog lang niet. Hoewel de getroffen gebieden roepen om arbeidskrachten. De bevolking roept om hen. De be volking waardeert hen. die reeds aan wezig zjjn. Wij zagen het in Aarden burg, waar de burgemeester, Sjef vap Dongen, „zijn arbeiders" prees op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Zij zijn geen kampbe woners, geen node gedulde vreemdelin gen, deze arbeiders uit Noord- en Zuid- Holland, uit Friesland en Drente. Zij zijn de gasten van het volk in de ge troffen gebieden. Het ministerie van wederopbouw heeft gedaan wat het kon. Het liet kleine logeerkampen ontwerpen, die niets gemeen hebben met datgene, wat men in Nederland nu eenmaal onder het begrip kamp verstaat. Vriendelijke geveltjes maakten de Nissenhutten tot een aantrekkelijke woongelegenheid. Elk gebouw heeft een kleine slaapzaal, een gemeenschappelij ke zitkamer, douchecellen en modern sanitair. In elk kamp ls een ruim re creatiegebouw, compleet met toneel en buffet. Vakkundige koks zwaaien de scepter in de keuken. De logieskosten, alles inbegrepen, bedragen voor de on gehuwde arbeiders één gulden per dag. Gehuwde arbeiders behoeven niets te betalen. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING. „Bella", sneerde de stem op het toneel, .Bella, het krankzinnigenge sticht wacht je". „Wat een smeerlap", verzuchtte een Aardenburgse halfluid. Maar dat was dan ook al het geluid, dat in de overvolle recreatiezaal van het arbeiderskamp te Aardenburg werd gehoord. Op het primitieve to neel bracht een gezelschap „Gaslicht" voor het voetlicht op een wijze, die alle critiek tot zwijgen moest brengen. De heer Van Ringen, hoofd van het bureau Huisvesting en verzorging van wederopbouwarbeiders, heeft ons een en ander verteld over de culturele verzor ging der werkers in de kampen. Voor de culturele zorg in de kampen' werd door de minister van wederopbouw een centrale commissie in het leven ge- Verlaging voedselrantsoenen in Engeland. De Britse minister van voedselvoorzie ning Strachey, heeft een verlaging van voedselrantsoenen in Groot-Brittannjë' aangekondigd. De toewijzing van bon nen, waarop men voorheen levensmidde len kon kopen van bisscuits tot fruit in blik en gedroogd fruit toe. zal volgens de mededeling van Strachey met ingang van 17 Augustus beperkt worden van 32 28 bonnen per hoofd en per maand. Ook de bonnentoewijzing voor café's en res taurants zal ln overeenstemming met bovengenoemde maatregel verminderd worden, Voorts zal voor de volgende maand een extra-rantsoen van 1 pond suiker worden toegewezen voor de in maak van fruit. „Ik denk niet. dat u een plotselinge en dramatische verdwij ning van vele artikelen uit uw provisie kast behoeft te verwachten", aldus Stra chey tegenover verslaggevers. Het proces Petkof. GEEN OFFICIËLE BRITSE WAARNEMER Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Sovjetrussische auto riteiten in Bulgarije het Britse verzoek om een officiële waarnemer voor het proces tegen de Bulgaarse oppositieleider Petkof te mogen afvaardigen, van de hand gewezen hebben. Het Britse ver zoek werd op 2 Aug, rechtstreeks tot de Bulgaarse regering gericht. Ook aan alle leden van de Britse politieke en militaire missles ln Sofia is vergunning tot het bijwonen van het proces geweigerd. Vol gens officiële kringen te Londen zijn slechts enkele Britse verslaggevers in het bezit van een vergunning tot bijwoning van het proces. Naar men" meent te we ten, is de Russische weigering gebaseerd op de verklaring, dat het proces uitslui tend een Bulgaarse binnenlandse aange legenheid is. De Britse opvatting is, dat Groot-Brlttannië als lid van de gealli eerde contrólecommissie, die er op moet toezien, dat de voorwaarden van het vredesverdrag worden nageleefd, het vol ste recht heeft om een officiële waar nemer te sturen. Officiële berichten, die het Foreign Office bereikt hebben laten doorschemeren, dat de Bulgaarse rege ring „spontane demonstraties" aan het voorbereiden is. waarbij een zware straf voor Petkof zal worden geëist. roepen, waarin naast een neutraal voor zitter, vertegenwoordigers van de mi nisteries van wederopbouw, sociale za ken en onderwijs zitting hebben, terwijl ook vertegenwoordigers van verschillen de vakorganisaties, werkgeversorganisa ties en van het interkerkelijk overleg deel uitmaken van deze commissie. In iedere provincie is een provinciaal comité gevestigd, waarvan de voorzitter voorgedragen door de Commissaris der Koningin benoemd wordt door de centrale commissie. Voorts zijn deze provinciale commissies op ongeveer ge lijke wijze samengesteld als de CC.C.A. Ten slotte zijn er in de plaatsen waar kampen gevestigd zijn plaatselijke com missies opgericht. Hierdoor heeft men niet alleen contact weten te leggen tus sen bevolking en arbeiders, doch ook goede artisten in de kampen kunnen brengen. Goede toneelstukken, goede films, goede musici. Het klein Rotter dams Philharmonische orkest trad er op, de Koninklijke Militaire Kapel, Er is veel gedaan en er zal in de toekomst nog meer worden gedaan. HET WOORD IS AAN WERK GEVERS EN ARBEIDERS! Het laatste woord is thans aan de arbeiders. En aan de werkgevers, die millioenen guldens en duizenden be kwame handen misbruikten voor zwart en grijs bouwwerk. De getroffen gebieden kunnen sneller worden op gebouwd. Het materiaal is aanwezig. Slechts de handen ontbreken. Zij, die het leven lieten De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: mar. 3de kl. J. A. Jan- se,n uit Arnhem, gesneuveld 30 Juli 1947; mar. 1ste kl. Th. J. Giesen uit Gaande ren, gesneuveld I Augustus 1947; korp. mar. J. G. A. Nols uit Kerkrade, ge- sneuevld op 1 Aug. 1947; mar. 3de kl. A. ten Hove uit Raalte (Overijsel) ge sneuveld 31' Juli; mar. 1ste kl. L. van Rixtel, uit Den Bosch, gesneuveld 3 Augustus 1947. Kon. Ned. Landmacht: soldaat G. van Rossum, van 4 Reg. Grenadiers, uit Vleuten, gesneuveld 28 Juli 1947 nabij Tambak Beras; sold. Th. J, W. Hen driks, van 6de afd. Veldartillerie, uit Schiedam, gesneuveld te Palembang 29 Juli 1947; sold. C. Verwey, van 3-7 R.I., uit Gouda, gesneuveld op 29 Juli 1947 te Semarang; sold. D. Harmsen van 6 Genie Veld Cie, uit Hellendoorn, gesneu veld 30 Juli aan Lawangfront; sold. U. Struiving van 1-12 R.I., uit Grijpskerk (Gr.) gesneuevld 30 Juli 1947 nab{j Sin- gosari: sold. H. Hut van 1-12 R.I. uit Zuidbroek (Gr.) gesneuveld 30 Juli 1947 nabij Slngodari; sold. 1ste kl. D. Kam- stra van 1-12 R.I., uit Ulrum (Gr.) ge sneuveld op 30 Juli 1947 nabij Slngo dari; sold. A. F. van Hilst van 3 reg. Prinses Irene, uit Waalwijk, gesneuveld 31 Juli 1947 te Tjibeber; sold. 1ste kl. W. R. H. Meeuwsen van 3 reg. Prinses Irene, uit Leeuwarden, gesneuveld 31 Juli 1947 te Tjibeber; sold. M. A. C. van den Wijngaardt van 2-14 R.I. uit Bre da, gesneuveld op 31 Juli 1947 te Ka- pala Datar; korp. H. van der Ploeg van 2-14 R.I. uit Noordwijkerhout, gesneu veld 31 Juli 1947 te Kapala Datar; serg. H. van der Land van 3-1 RS, uit Hul zen (L.)t gesneuevld op 1 Aug. 1947 to Cheribon; sold. G. Vos van 2-13 R.I. uit Heerlen, gesneuveld 2 Aug. 1947 (plaats niet vermeld); sold. J. van der Laan van 31 R.I. uit Termunten (Gr), gesneuevld 2 Aug. 1947 te Batavia; korp. P. Brandt, van 1-4 R.I., uit Leiden, ge sneuveld 2 Aug. 1947 te Tjomal; serg. B. J, Heyink, van 1-11 R.I., uit Olst, ge sneuveld 3 Aug. te Batang; sold. H. Paap van 1 R.S.. afkomstig uit Haar lem, gesneuveld 4 Aug. 1947 bij Sema rang; sold. J. D. Spierenburg van 2-7 R.I., uit Eefde (gem. Gorssel) gesneu veld 4 Aug. 1947 bij Semarang; korp. G. van der Ploeg van 3 reg. Prinses Irene, uit Oostrum (Fr.), gesneuevld 31 Juli 1947 te Tjibeber. N.V.V. EN E.V.C. VERGADERDEN TE PARIJS. De secretaris-generaal en de twee secretarissen van het Wereldverbond van Vakverenigingen hebben te Parijs een bespreking gevoerd met een delega tie van de twee Nederlandse vakver bonden, de N.V.V. en de E.V.C, beiden lid van Wereldverbbnd. De secretaris generaal en de beide de secretarissen hebben kennis genomen van het stand punt der Nederlandse vakverbonden en besloten zich op de hoogte te houden der gebeurtenissen en nauwkeurig de ontwikkeling in Indonesië te volgen. Met dit doel zal het secretariaat con tact opnemen met het vakverbond van Indonesië (Sobsi), van Nieuw-Zeeland en van Australië. DE 11-MOGENDHEDENCONFERENTIE OVER HET JAPANSE VREDESVERDRAG. Naar een woordvoerder van het Brit se departement van Buitenlandse Za ken mededeelde, heeft de Amerikaanse regering thans voorgesteld om de 11- mogendhedenconferentie over het voor bereiden van het Japanse vredesverdrag in September te Washington te hou den. FRANSE INSTALLATIES TE LOBAU WEGGEVOERD. Uit Franse bron wordt vernomen, dat, toen de Sovjet-Unie de vorige week de olieraffinaderijen te Lobau (Oostenrijk) bezette, zij Franse installaties in beslag genomen en naar Roemenië vervoerd zo* hebben. Na een Frans protest zou men het vervoer naar Roemenië gestaakt heb ben.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1