Nederlanders op Madoera geland Middelkamp wereldkampioen profs op de weg Nog drie derde plaatsen voor Nederlanders Geen verrassingen bij de Nationale Athletiekkampioenschappen Slijkhuis neemt dit jaar geen deel aan kampioenschappen Grote rijsf-verschepingen voor hongerende bevolking Einde der Parijse wedstrijden. (Elgeai berichtgeving) Zaterdag is te Parijs de finale over 100 K.M achter motoren gereden De uitslag luidt: 1. Lesueur (Pr.) wereldkampioen, 1 uur 23 min. 38 4/5 sec.; 2 Lamboley (Fr.) op 30 meter; 3. Pronk (Ned.), op 310 meter; 4. Frosio (It.) op anderhalve ronde; 5. Mlchaux (België) op 2 ronden en 80 meter; 6. Clemens (Lux.) op 10 ronden en 40 meter; 7. Heimann (Zw op 11 ronden én 280 meter; 8. Summers (Eng.) op 12 ronden en 50 meter Aanvankelijk leidden Pronk en Hei mann, maar later kwamen de Fransen naar voren. De ex-wereldkampioen Fro sio liet het er bil zitten. Pronk bleef derde, een plaats, welke Nederland in vele Jaren niet meer bil de wereldkam pioenschappen achter motoren heeft ge had En dan te bedenken, dat Pronk in een week tlids drie maal 100 k.m. heeft gereden. Pronk was zelf bilzonder blij met zijn derde plaats, een onverwacht succes voor de Nederlandse ploeg welke tot nu toe alleen maar teleurstellingen heeft moeten incasseren, WEGWEDSTRIJD VOOR AMATEURS, Op het niet bepaald moeilijke circuit van Riems werden de wegwedstrijden ge houden. Eerst voor de amateurs De strijd had een aantrekkelijk karak ter door de talrijke uitloop-pogingen, waarbij de - Nederlanders een belangrijke rol speelden. Reeds in de tweede ronde behoorde van Beek tot degenen, die het gevecht om de leiding ontketenden, en verscheidene ronden lang had hij met een klein groepje op kop, onder wie zich ook bevonden de Zweed Harry Snell, die aan het slot van de strijd een belangrijke rol zou spelen. Ook Voorting zorgde er voor, steeds vooraan te blijven. Onze landge noten waren zo verstandig bil de Ita lianen te blijven zitten, want de laatsten waren sterk favoriet voor dit wereldkam pioenschap. In de volgende ronden kreeg de strijd een nog levendiger karakter. In de dertiende t/m de zestiende ronde la gen vilftien coureurs tesamen, onder wie zich onze landgenoten van Beek. Voor- tlng en de Vries bevonden In de 17e ronde, dus vijf ronden voor het einde, trok de Zweed Snell er tussen uit. ge volgd door Ferrari. Het ging zo gemak kelijk bil deze twee renners, dat het pe- leton er niet dadelijk achteraan ging, en al spoedig een aanzienlijke achterstand verkreeg. Na 18 ronden, dus drie ronden voor het einde, lagën Ferrari en Snell al leen op kop. In de volgende ronde ver hoogde Ferrari het tempo en Snell moest lossen, lag al spoedig meer dan 40 secon den achter de Italiaan, en werd tenslotte door van Beek. die een schitterende wed strijd had gereden, ingelopen. Ferrari werd niet meer bedreigd en voor de tweede plaats moest de strild gaan tussen Pedronl, van Beek. Snell en Schaer. Deze strild werd gewonnen door Pedronl, die op het laatste rechte einde van de weg zijn tegenstanders loste. terwijl in de sprint van Beek nog juist de derde Plaats kon wegpikken voor Schaer. Zo leverde dit wegkampioenschap voor ama teurs een aardig succes voor Nederland op. wederom een derde plaats, terwijl de klassering van de overige Nederlandse wegrenners zeer Verdienstelijk mag wor den genoemd Voorting bezette de tiende plaats. De Nederlanders kwamen zeer fris aan. De uitslag luidt: 1. Ferrari (It.) 114 km. 170 m. in 4 u 18 min, 58 sec., gem snelheid per uur 38 km. 106; 2. Pedronl (It.) 4 uur 19 min. 37 èec.; 3. Van Beek (Ned.) 4 uur 19 min. 38 sec.; 4. Schaer (Zwlts.) zelfde tild; 5. Snell (Zweden) zelfde tijd. WEGWEDSTRIJD VOOR PROFS. De Nederlandse ploeg kreeg al spoedig pech, Schulte te verliezen, die last van de warmte kreeg en in de 8e ronde, dus na ongeveer 60 kilometer, de strild staak te Voor de aanvang van de wedstrijd had hij ons al verteld, dat hij in twee dagen niet gegeten had, en physiek zich niet goed voelde. De overige Nederlanders streden In het eerste gelid.. De strijd was fel. zoodat op de helft van de wedstrijd de helft der rijders reeds uit de koers lag. In de 18e ronde gaf Lakeman op, toen de veter van zijn rechterschoen sprong, met het gevolg, dat hll zijn sohoen ver loor. Hij moest afstappen, een reserve veter had hij niet bij zich, en voor en al eer hij de eindjes weer aan elkaar had geknoopt en liiJ weer op de fiets kon stappen, was zlln achterstand op de lei dende groep, die er zeer hard aan trok, zo groot geworden, dat hll ontmoedigd ppi gaf Jansen lag in d<? kopgroep van zes. Middelkamp in een tweede groep, die 2 min. achter was. Van Steenbergen had door bandenpech te grote achterstand om mee te te tellen. Elf ronden voor het einde begon Middelkamp de aanval op de kopgroep en acht ronden voor het einde werd de kopgroep gevormd door Middelkamp. Jansen. Sercu, Fachleltmer en Magni. De overigen waren kansloos ge worden, daar hun achterstand zich steeds vergrootte en zij gingen vrijwel allen uit de baan Genoemde vllf moesten het dus uitvechten! De spanning steeg en steeg. Nog twee ronden te rijden, en het on verwachte gebeurde Op de helft van de voorlaatste ronde ging Jansen alleen weg. Moedig reed hij door. en bij het passeren van' de tribune, toen er nog één ronde te rijden was. lag hil 100 meter voor op de vier anderen, bil wie Middelkamp, we tend. dat zün landgenoot een voorsprong had, rustig achter aan bengelde. Moch ten Faohleltner, Sercu en Magni onze Jansen gaan „halen", dat zou Middel kamp zeker niet trekken, en dan zou hij de meest frisse ziln voor de eindsprint. En toen kwam het noodlottige (later on juist gebleken) bericht door de luidspre ker: Jansen heeft een lekke band. Een zucht van teleurstelling ging door het publiek, dat vol bewondering was geweest voor het moedige rilden van onze land genoot. Pech voor de Limburger, weer pech, evenals zo vele malen in de Tour de France dachten we. Er was evenwel iets anders gebeurd wat niet wegnam, dat de laatste ronde toch een drama tisch hoogtepunt kreeg Middelkamp had in de laatste ronde zijn kans gegrepen en was uitgelopen, waarbij hij Jansen pas seerde en zelfs een flinke voorsprong nam. En toen kreeg niet Jansen maar Middelkamp een lekke bRnd. Door toe vallige omstandigheden kon hij een wiel krijgen van een der omsanders, en daar op reed hil onmiddellijk verder. Wel had hll een belantrrilk gedeelte van zijn voor sprong Ingeboet. maar drie kilometer voor het einde bedroeg deze toch nog altijd vijftig meter op Jansen, Sercu en Magni die achter hem aan Joegen Sercu deed een uiterste poging om hem in te halen, maar dit mislukte, en op het laatste rechte einde zegevierde Middel kamp, die alles gaf, wnt hem nog restte, om ziln voorsprong te behouden. Zeer vermoeid, maar volkomen overtuigd van eigen kracht, stoof Middelkamp op de eindstreep af waar men hem met dave- I rend gejuich ontving. Voor de eerste maal In de historie der wereldkampioen schappen was een Nederlander wereld kampioen geworden bil de beroepsren ners or> de wes De uitslag luidt: 1 en wereldkam pioen- Middelkamp (Ned tild over 274 km.: 7 uur 28 min. 17 sec.; 2. Sercu (B.) 7"uur 28 min 27 sec. In de sprint gewonnen van: 3. Jansen (Ned.) zelfde tijd; 4. Magni (Italië) zelfde tijd; 5. Faclileitner (Fr.) 7 uur 29 min 1 sec. Er dreigde nog even een strubbeling, omdat de Belgische wegcommlssarls een protest indiende aangezien Middelkamp met een geleend wiel had gereden, wat volgens de reglementen niet zou mogen, dit protest werd afgewezen. Met de eerste en derde plaats heeft Nederland een buitengewoon fraai resul taat behaald. Sportsplinters ZEILEN. De Holland-week. Op de Loosdrechtse plassen is Zater dag het tweede gedeelte van de Holland- week begonnen. Prachtig weer en een flinke bries zorgden er voor, dat de zeilers, die in grote getale aan de start verschenen, zich volkomen in hun ele ment voelden. Het valt te betreuren, dat in deze vacantie-tijd uiteraard veel plezierboten op de plassen zeilen, die de wedstrijdzeilers ongewild geducht hinderden. Een slachtoffer hiervan werd de Engelsman Anderson van de Itche- nor Sailing Club, die bij een aanvaring met een buitenstaander ernstige averö opliep en de strijd moest staken, De Canadees Robinson, die in de Pampusklasse meezeilde, raakte uit de koers door de vele eilandjes en liep hierbij een zo grote achterstand op, dat hij als elfde finishte. Bij de Olympia- jollen boekte Bob Markus een fraai succes. Samen met Willems, die er de laatste tijd steeds beter inkomt en voor al in het eerste gedeelte van de Hol land-week op het Buiten-IJ succesvol was, en Bos nam na de start de leiding doch zeilde een verkeerd gat in, waar door hij op de achtste plaats belandde. Op het Kruisrak echter wist de Am sterdammer zich weer naar de kop te werken en bij het laatste voordewindse rak had hij een grote voorsprong op Willems behaald, die hij tot het einde toe wist t£ behouden. Bob Markus heeft zich Zondag door een tweede overwinning in de Olympia- jollen voorlopig vast op de eerste plaats in het algemeen klassement genesteld. Met 15 punten voorsprong op Willems kan Markus rustig het resultaat van de derde dag afwachten. Markus startte gunstig en met Bak ker en Willems nam hij spoedig een voorsprong. Bakker wist op het eerste voordewindse rak een 20 meter uit te lopen, maar op het kruisvak moest hij Markus voorbij lateri gaan. Op het laatste rak ontspon zich nog een felle strijd tussen de beide concurrenten, die door -de geroutineerde Amsterdammer werd gewonnen. Bij de Valken bezette Dudok van Heel Jr. de eerste plaats, gevolgd door Van Buren van de Jagt en Stumpe. Gulcher was in de Sharpies onbetwist- de sterk ste. Met twee overwinningen uit 2 races staat hij nu vrijwel onbedreigd aan de kop. Ook in de Vrijheidsklasse is een markante winnaar, nl. de Schicht van Bouwhuis Jr., die twee maal als eerste eindigde. IJmuidenSolent-race. DE ZEEAREND IS FAVORIET. Zaterdagmiddag klokslag 2 uur, gaf de heer G. Crone aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop" het start sein voor de grote zeilwedstrijd van IJmuiden naar de Solent en even later passeerden de 5 deelnemende jachten de denkbeeldige startlijn tussen „De Hoop" en d- brulboej, die 3 mijl buiten de haven van IJmuiden ligt. Het werd een prachtige start, want bijna gelijk tijdig gingen de volgetuigde jachten af. Fraai vooral was de start van de „Aeo lus" van de heer J. Goedkoop, die haast onmiddellijk na het sein aan de kant van „De Hoop" de lijn passeerde, di rect, gevolgd door de naast haar liggen de „Zeearend" van de heer Bruynzeel. Ook het andere drietal, de Belgische „Wijvern 2" (Murdock), de Westwind" (v. d. Linde) en de „Constanter" (ir, v. d. Lee) gingen mooi op tijd over de streep. Voortgejaagd door een flinke Noord ooster-bries schoten de scheepjes snel vooruit en toen De Hoop omstreeks 3 uur dc haven vn IJmuiden weer bin nenveer, v/aren de 5 jachten nog slechts even zovele stipjes aan de horizon. Als de omstandigheden zo gunstig blijven zal de strijd over de ongeveer 250 mijl wel binnen 2 etmalen gestreden zijn. De „Zeearend" is natuurlijk favoriet, maar ook het grote Belgische Jacht de „Wij vern 2" maakt volgens Ingewijden een goede kans. WIELRENNEN. Van Vliet wint Grote Prijs van Kopenhagen. De finale van de sprintwedstrijden om de grote prijs van Kopenhagen, die gisteren in de Deense hoofdstad werden gehouden, werd gewonnen door Arie van Vliet voor de wereldkampioen Sche rens (België) en de Fransman Senfftle- ben BIJSTER WORD" PROF. In een- gesprek met een Belgisch journalist heeft Bijster meegedeeld voornemens te zijn in de loop van de aanstaande winter over te gaan naar de rangen der beroepsrenners. CRICKET. Uitslagen: Quick (N.) wint van VOC met 85 runs; HCC I wint met 60 runs van VRA; ACC wint met 1 wicket van Rood en Wit; WV wint met 61 runs van Sparta: HCC II wint met 6 wickets van Haarlem. 2de klasse A: Ajax—CVHW; gew. door Ajax met 12 runs op de 2de in nings; Ajax 85 (Langhout 20, Vreeken 12, Wenting 14 en Janssen 15) en 93 (Langhout 16,Vreeken 34, Wenting 12 en De Boer); CVHW 101 (Wenting 12 voor 33, Vreeken 2 voor 50 en Versteeg 3 voor 8) en 65 (Wenting 9 voor 24(1). Vreeken 1 voor 41; LCCRW II: gew. doir LCC met 45 runs, RW 80 (F. van 225, A. van Es 6—40, J Hopp 2— 11); LCC 125 voor 7 (geslP. Kante been 26, T. Kantebeen 26, A. van Es 15. J. Hopp 20x, A. Rietbergen 14x; HCC III—Quick, gew. door Quick met 57 runs (HCC 98, Quick 155). 2de klasse B: UDLMCC: gew., door UD met 93 runs (LMCC 74, UD 167 voor 7); Hercules—VRA II: gew. door Her cules met 147 runs (Hercules 191, VRA 44); SCHC—ACC II: ACC niet opge komen. Westerkwartier weer landskampioen. Overeenkomstig de verwachtingen is het Amsterdamse Westerkwartier er gisteren in geslaagd opnieuw beslag te leggen op de titel „korfbalkampioen van Nederland". P.S.V gaf echter heel wat beter partij dan de vorige week en de 4—2 nederlaag, welke de Philipsmensen leden, was dan ook eervol te noemen. MOTORSPORT. Motorknobelrit Groep Rijnland van de K.N.M.V. Zaterdag heeft de Groep Rijnland van de K.N.M.V. een zg. kno- belrit gehouden, waarbij ook van af een zestal foto's de weg of de contróleposten gezocht, moesten worden De rit ging via Katwijk aan Zee en Noordwijk naar Haarlem, over Halfweg Schiphol naar Mijdrecht, vandaar weer naar Woerden en langs de Rijn weer terug naar het beginpunt Hotel Rijnlust. Hier kwamen de eerste renners omstreeks halfzeven weer aan De uitslag luidt als volgt: 1. G. Dool 7 strafp.; 2, A. Kooij 9 strafp,; 3. L. Kantebeen 20 strafp.; 4 P. Verheul 45 strafp.; 5. G. Karreman 49 strafp.; 6. M. van Wijk, Zwammerdam, 53 strafp.; 7. S. Schouten, Boskoop, 66 strafp.; en 8 J. M. de Jong 67 strafp. WATERPOLO Maas—De zyi -1—3 De Zlll begon deze wedstrijd met een 30 achterstand (bij welke stand de oorspronkelijk vastgestelde wedstrijd was gestaakt wegens baldefect). Er moest nog twee minuten voor rust en de volle tweede helft gespeeld worden. De Zijl zette alles op de aanval en zag zowaar kans door Prevoo (2 x) en v. Egmond gelijk te maken. Vlak voor het einde kreeg Maas een vrije worp direct op doel, waaruit gescoord werd (43), waarmee het elude kwam. In verband met een ingediend protest door De Zijl bestaat de mogelijk heid dat deze wedstrijd nog wordt over gespeeld. Zlos adsp.Dc Zijl B adsp. 34 In de eerste helft was De Zijl-jeugd ln de meerderheid en met een 30 voorsprong werd gedraaid. In de tweede helft maakte de Haagse jeugd gelijk, waarna De Zijl weer eons scoorde en zodoende met 43 deze wedstrijd won. Bij de motor-races in de 500 cc klasse te Straatsburg heeft zich vijf minuten na de start een ernstig onge luk voorgedaan. Toen een groep cou reurs langs de officiële tribune stormde kwam een hunner ten val waardoor zijn motor te midden van een groep officials terecht kwam- Het zwaarst werd de heer Freyss getroffen, presi dent van de sportcommissie der Elzas- ser automobiel club, wien een been werd afgerukt- De races werden niette min voortgezet. In de 350 cc klasse won Goodman (Eng.) op Veloc-ette in 41 min. 38.4 sec. In de 500 cc klasse was de eerste plaats voor Lorenzetti (It.) in 49 min. 58.9 sec. De voltallige Zweedse amateurs- ploeg, die aan de wereldkampioenschap pen wielrennen te Reims heeft deelge nomen, zal onder meer Zondag 10 Aug. aan de start van de 100 K-M.-wedstrijd verschijnen, die onder de naam „Ronde van de Bosbaan" door Olympia op het vernieuwde circuit rond de Bosbaan bij Amsterdam wordt georganiseerd. On geveer 60 beroepsrenners uit België en Nederland zullen na het verrijden van de amateurswedstrijd eveneens een strijd van 100 KM. aanbinden. De bekende motorrijder Bertus van Hamersveld, die enkele maanden gele den bij een trainingsrit zo ongelukkig ten val kwam, dat een van zijn benen geamputeerd moest worden, is heden na een yerblijf van acht weken in het ziekenhuis te Haarlem naar zijn woning te Hilversum teruggekeerd- Hij heeft nog geen kunstbeen, en moet voorlopig op krukken lopen. De grote automobielprijs van Straatsburg is gewonnen door de Itali aan Villoresx (Maserati) die de 308 KM 670 van het parcours aflegde in 2 uur 45 min, 41,9 sec., of met een gemiddelde snelheid van 111 K-M. 770 per uur. Tweede werd de Fransman Giraud— Cadantous (Falbot), derde de Fransman Rozier (Talbot) en vierde de Fransman Louveau (Maserati). Te Dongen werd gisteren een lan- denontmoeting België-Nederland hand- boogschieten gehouden, die door de Belgen werd gewonnen. De wedstrijd ging over 50 pijlen. België behaalde 2476 punten. Nederland 2322 pt. Gisteren werd onder grote belang stelling de ronde van Made verreden over een afstand van 130 K.M. De uit slag luidt: 1. Maas (Geldrop) 3 uur 29 min; 2. Van der Star; 3. De Hoog; 4. Steenbakkers; 5. Vishaak: 6, De Ruiter. Tijdens het te Goes gehouden con cours hlpplque had ook een springcon cours NederlandBelgië plaats om de grote prfjs van. Zeeland, een zilveren wis selbeker die uitgeloofd is door de commis saris der Koningin en het college van Ged. Staten van Zeeland. Deze landen- wedstrijd werd door onze zuiderburen ge wonnen met 23 tegen 28 pnt. Quick Boys verloor Zaterdagmiddag op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen de 2e klasser Gouda met 23; Katwijk verloor van Noordwijk met 3—4. Zaterdagavond speelde het Haagweg- kwartier een voetbalwedstrijd tegen het seniorenelftal van de Professorenwljk, welke door laatstgenoemde met 10 werd gewonnen LAWNTENNIS. NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAP PEN OEFENMEESTERS. Veertien maal is A. Waasdorp Neder lands kampioen der tennisoefenmeesters geweest Het ronde cijfer 15 heeft hij echter dit jaar niet mogen bereiken. Tijdens de finales, welke gisteren op de banen in het Belgisch Park te Scheve- ningen verwerkt werden, moest hij in J. de Mos zijn meerdere erkennen. De uitslagen luidden: Halve eindstrijd he ren enkelspel: Waasdorp slaat D. de Mos 62, 64, 6-2; J. de Mos slaat W. Hemmes 3—6. 7—5, 7—5, 6—0, Finale: J. de Mos slaat Waasdorp 6—3. 8—6, 6—2. Halve eindstrijd heren dubbel: J. de Mos en D. de Mos slaan van Beem en Mulder 6—2, 64; W. Hemmes en H. •Hemmes slaan Hazebroek en Parlevliet 6—2. 6—1. Eindstrijd: Gebr. de Mos slaan Gebr. Hemmes 6—2, 6—3, 46, 6—2. De resultaten van de eerste dag der nationale athletiekkampioenschappen, die in de late namiddag Zaterdag in het Olympisch stadion te Amsterdam zijn begonnen, mogen ietwat teleurstellend worden genoemd. Van de 7 nationale ti tels, die behaald werden, overtrof alleen mevr BlankersKoen de prestatie van mevr. Van Schouwen—Cramer, (kam pioene 1946 kogelstoten met een worp van 11.82 meter). Onze thans 29-jarlge veelzijdige kam pioene behaalde Zaterdagmiddag reeds drie titels: kogelstoten hoogspringen (met, een sprong van 1.55 meter) en 100 meter hardlopen ln de tijd van 12.2 sec. Juist zoals verleden jaar bleef zij ook dit jaar by het hoogspringen dus 16 cm. beneden het door haar in 1943 gevestigde wereldrecord Haar tyd op de 100 meter is 1/10 slechter dan die van verleden jaar. maar kan niet als maatstaf worden genomen, omdat zij geen enkele concurrentie had Houtman Van A.V 23 onttroonde Naaktgeboren by het verspringen, hoewel hy met een sprong van 6.945 meter 7^ centimeter beneden de prestatie bleef, waarmede de vorige kampioen in 1946 de titel be haalde. Brasser werd opnieuw kampioen discuswerpen, maar ook hy bleef, zoals alle andere nieuwe titelhouders niet al leen ver beneden het Nederlandse re cord maar met een worp van 42-55 me ter ook beneden zijn eigen prestatie van verleden jaar Mevr. A. Koning (Gona) prolongeerde haar titel* by het speerwerpen met een worp van 40.36 meter (tegen verleden jaar 41.43 meter) en ten slotte was bet Kleyn van „Vlug en Lenig", die zich als eerste der vier by na gelijk aanko mende lopers door de finish der 200 me ter wierp zyn tijd (22.2 sec.) was de zelfde die verleden jaar Scholten van A V 23 de titel bracht. By zonder teleurstellend was ook het nieuws, dat Slijkhuis dit jaar niet aan de kampioenschappen zal deelnemen, zo dat de stryd op de 800 meter tegen de Ruyter niet. zal doorgaan Slijkhuis heeft zich eigener bewegine teruggetrokken. Ook de tweede en laatste dag heeft geen verrassingen of bijzondere presta ties. laat staan recordverbeteringen opge leverd. Voor het talryke publiek was het een vrij tamme vertoning. Hoewei Houtman van A.V. 23. die Za terdag met een sprong van 6.945 Naakt geboren bij het verspringen onttroonde, de ere-prijs voor de beste prestatie ont ving sprong toch de superieure presta tie van onze veelvoudige dameskam pioene mevr. Fanny Blankers—Coen wel zeer in het oog: aan haar 5 kampioens titels van verleden jaar voegde zij er Zondag nog een bij, kogelstoten (11.88 m.). Daarby mag het haar als een ex tra pluimpje worden aangerekend, dat zij bijv, bij de 80 meter hordenloop met 11.6 sec haar eigen wereldrecord tot op 0.3 sec- benaderde hoewel zy geen stryd behoefde te leveren. Ook haar overige titels wist zij zonder enige moeite op nieuw te prolongeren: verspringen (5 64 m.), 100 meter. 200 meter, en hoogsprin gen (1.55 m.). De Ruyter was. zoals door het niet deelnemen van Siykhuis aan de kam pioenschappen te verwachten was, heer en meester zowel op de 800 als de 1500 meter. Hy spande zich met name op de 1500 meter (4 min- 4.4 sec.) nauweiyks in. won niettemin onbedreigd in een tyd. dié 13 seconden hoger was dan die wel ke hij verleden week tegen de Franse kampioenen op deze afstand noteerde. Nadat Klein van „Vlug en Lenig' de 200 meter had gewonnen, sleepte hij Zon dag ook de 100 meter binnen in de tijd van 10.9 sec, Lataster stelde op de 5000 meter wat teleur. Na zyn 15 min. 2.1 sec. van verleden jaar behaalde hy dit jaar de titel in ruim 15 min 20 4 sec. De Enschedeër Schulenberg volgde Boes ten op by de 400 meter hordenloop in de goede tyd van 57.4 sec. Houtzager slingerde de kogel (50.87 m.) wat ver der dan verleden jaar en Lamoree waag de. nadat hy met zijn polsstok over 3 90 meter was gesprongen, een poging zyn Nederlands record te verbeteren. Hy wierp de lat die op 4.02 meter was ge- '0ed er echter driemaal af OAMESPLOEG TEGEN FRANKRIJK SAMENGESTELD. Na afloop van de kampioenschappen beeft de K.N.A.U. de volgende dames- athleten_ aangewezen voor de op 10 Legerbeiicht van hedenmiddag: West-Java: De zuiveringsacties in dit gebied worden met goed resul taat voortgezet, o.a. ten Zuiden van Koeningan. Midden-Java: Kroja, 15 K.M. ten Zuiden van Banjoemas en Soem- pioeh, 14 K.M. ten Z.O. van Ban joemas, werden bezet. Gedurende de afgelopen dagen werd langs de Noordkust geleidelijk aan over land de verbinding tussen Tegal en Se- marang tot stand gebracht. Op verzoek van vertegenwoordigers van de bevolking werden geduren de de afgelopen dagen beveiligings maatregelen op Madoera genomen. Verschepingen Van grote hoeveel heden rijs1 ten behoeve van de Madoerese bevolking, die ten zeer ste honger lijdt, zün in voorberei ding. Sumatra: Op Noord-Sumatra staan onze troepen thans voor Tandjong Balai, dat ongeveer 80 K.M. ten Oosten van Pematang Slantar aan de kust is gelegen. Onze verliezen volgens de tot op heden ontvangen gegevens be dragen: 60 doden, 17 vermisten en 131 gewonden. Noord-Sumatra: Heden zou de eerste trein van Medan naar TC- gingtinggi vertrekken. Morgen zal de trein waarschijnlijk doorrijden naar Siantar. De bronnen te Si- bornagit voor de waterleiding van Medan zijn intact aangetroffen. De toestand waarin de 40 K. M. lange pijpleiding verkeert, is ech ter niet bekend. Omtrent de maatregelen te Ma doera melden de Republikeinen, dat de Nederlandse troepen met zeven tanks en vier vrachtwagens vroeg in de ochtend op Madoera aan land zyn gegaan. Hierbij war den zij van de lucht uit gesteund. Volgens deze berichten is een vliegtuig door de Indonesiërs neer geschoten. DE TSJECHISCHE KAMPIOENSCHAPPEN. In de finale van het heren-enkelspel voor de internationale kampioenschap pen van Ts,-Slowakye heeft de Tsjech Drobny met 6—0, 62, 61 gewonnen van de Amerikaan Tom Brown. Het dames-enkelspel werd gewonnen door mevr, Kormoczy (Hong.), die mej. Jedrzejowska (Polen) versloeg met 36, 6—4, 6—1. HET INTERNATIONALE TOÜRNOOI TE OSTENDE. De prestaties der Nederlandse deelnemers. In het internationale tennis-tournooi te Ostende werden gisteren de volgende party en gespeeld: door de Nederlandse deelnemers: Heren dubbelsoel eerste ronde: Fre- lir.gVan der Kruk si. Petit—Huyghe 6—2, 1—6, 6—2. Gemengd dubbelsoel kwart finale: meJ HermsenMartinelli (It-) slaan mad Isaac (Beier.) en Pallade (Joegosl.) walk over: Mevr. ScholtenFreling Bele.) slaan mei. De RidderDeconinck s_.7. 6—4. 6—2. Heren pokelsocl: Mltic (Joegosl.) slaat Van der Kruk 63 62. Dames enkelspel: Mei Domken (Belg.) slaat mevr Scholten 62, 21 (opge geven). Dames dubbelspel eerste ronde: mevr ■^.holten (Ned,)mej. Domken (Belg.) slaan mevr. Van Hoofmej. Ardouillie (Belg 60 62, Tweede ronde: me.i- Hermsen (Ned.)mej. Barbier (Belg) slaan mej. Bonamen. Vilain (Belg) 6—2. 6—1 HET INTERNATIONALE TOURNOOI TE LAUSANNE. De uitslagen van de finales in het internationale tennistoumooi te Lau sanne luiden. Dames enkelspel: miss Summers (Z. Afrika) slaat miss Hart (V.S,) 6—2, 26, 62. Damesdubbelspel: mrs Bolton en mrs Hopman (Australië) slaan miss Hart en mrs Todd (V.S 1—6. 6—4. 6—4 Heren enkelspel: Cucelli (Italië) sl Sturaess (Zuid-Afrika) 6—4, 46, 7—5, 6—x Gr—fined dubbelspel: mrs Summers en Stureess (Zuid-Afrika) slaan mrs Bolton (Austr en'Cucelli (Italië) 46, 64. 7—5. SCHAKEN. Een tournooi om het wereldkampioenschap. DRIE TOT VIJFWAARNEMERS NAAR INDONESIË? Naar wy vernemen, houdt de Ne derlandse regering het plan om een aantal regeringen uit te nodigen waar nemers naar Indonesië te zenden, ln overweging, ongeacht het beroep, dat de Veiligheidsraad op beide partyen heeft gedaan het vuren te staken. Het aantal uit te nodigen waarnemers zou 3 tot 5 bedragen. 12 JAAR GEËIST TEGEN COR WALS. De bekende wielrenner Cor Wals uit Tilburg stond wegens dienstneming by de SS terecht voor de Byzondere Raad van Cassatie te Den Haag. Het Byzon- der Gerechtshof te Den Bosch had hem indertyd tot 15 jaar veroordeeld, nu eiste prof. Langemeyer 12 jaar met aftrek van voorarrest. Het vonnis zal op 8 September worden uitgesproken. Augustus te Straatsburg te houden in ternationale dames athletiekwedstrijden tussen Frankrijk en Nederland. 100 meter: mevr. F. E. Blankers Koen (Sagitta) en mej. N. Timmer (Zeeburg): 200 meter: mej. A. Noordra ven (Palthena) en mej. N. Karelse (Zeeuwen); 80#meter horden: mevr. Blankers—Koen en mej. Gerda Koudys (Victoria); Vèrspringen: meJ. Koudys en mej. G. de Jongh; Hoogspringen: mevr. BlankersKoen en mej. N. Stuy van Herik (Sagitta); Speerwerpen: mej. A, Koning (Gona) en mevr. J. E. Theu- nissen—Waalboer (UD); Discuswerpen: mevr. N. RoosLodder (Sagitta) en mej. G. de Jongh (Zaanland): Kogel stoten: mevr. J. van SchouwenCramer (AHC '28) en mej, J. den Boer (Kome-, ten); 4 x 100 meter estafette: G. Lucas, A. Noordraven, N. Timmer, G. Koudys. NEDERLANDSE ATHLETIEK- PLOEG TEGEN BELGIË. Voor de internationale ontmoeting tegen België, die op Zondag 10 Augustus te Antwerpen zal worden gehouden, werden de volgende athleten aangewe zen: 100 meter: Kleyn (V en L) en Lam- mers (AV '45); 200 meter: Kleyn iV en L) en Blok (AV '23); 400 meter: Blok (AV '23) en Bakels (AAC); 800 meter: Frits de Ruyter (AV '23) en Ribbens (AAC); 1500 meter: Slykhuis (AAC) en Van Gog (Haarlem); 5000 meter; La- taster (Avon) en Walstra (Vitesse Leeu warden); 110 meter horden: Jan Zwaan (AAC) en Schaay (AV '23); 400 meter horden: Schulenberg (Ensch, Boys) en Van Ede (DOS): Vèrspringen: Leeu wenhoek (AAV '36) en Naaktgeboren (AADFC); Hoogspringen: Bulder (AVG '26) en Keyzer (Prinses Juliana); Hink- stap-spron^: Lourens (Kometen) en Bexkens (RKAVM); Polsstokhoogsprin gen: Lamoree (Haarlem) en Verkes (Haarlem): Speerwerpen: Lutkeveld (APGS) en Dammers (Zeeburg): Dis cuswerpen: Brasser (AAC) en De Bruyn (V en L); Kogelstoten: De Bruyn (V en L) en Houtzager (PSV); 4 x 200 M. estafette: Lammers (AV '45), Meyer (BI. Wit), Jo Zwaan (AAC) en Kleyn (V en L). Op 17 Augustus wordt vervolgens te Bazel de intern, athletiekwedstryd tussen Zwitserland en Nederland ge houden. Op de hieronder vermelde uit zonderingen en wijzigingen na, zullen dezelfde athleten ook in Bazel onze kleuren verdedigen. De wyzigingen zyn: 200 meter: Kleyn en Lammers (i.p.v. Blok): kogelstoten: De Bruyn en Bras ser (AAC) i.p.v. Houtzager; Extra num mer: Kogelslingeren: Houtzager en De Bruyn: 4 x 100 meter (I p.v, 4 x 200 M Lammers, Van Osta (SVB) Zwaan en Kleyn extra nummer: 4 x 400 meter: Blok, Bakels, Mahleu (V en L) en Scheele (AV '23). HET CONGRES VAN DE FIDE. Op het in Den Haag gehouden con gres van de wereldschaakbond, de Fi de, zyn belangryke besluiten genomen. Het voornaamste punt van de agenda was het zoeken naar een bevredigende oplossing inzake het vacante wereld kampioenschap. Na langdurige bespre kingen. waaraan ook enkele Russische afgevaardigden deelnamen, werd het volgende besloten: Er zal een tournoo1 worden geor ganiseerd met 6 deelnemers. Hiervoor zullen worden uitgenodigd: Reshevs- ky, Fine, Euwe. Botwinnik, Keres en Smislov. De winnaar van dit tournooi wordt als wereldkampioen erkend. Hoewel het reglement nog moet wor den samengesteld, zyn als grondprin cipes aangenomen, dat indien een van de uitgenodigde spelers op de bepaalde datum niet beschikbaar is, het tournooi gewoon doorgang zal vinden zonder dat een vervanger zal worden aangewezen Voorts is de begindatum gesteld op 1 Maart 1948. terwyi bepaald is, dat. het tournooi op 31 Mei d.a.v. geëindigd zal moeten zyn. Het tournooi zal in twee helften worden gesplitst, waarvan er een in Nederland, de andere in Rusland zal worden gespeeld Na loting werd de eerste helft toegekend aan Nederland en de tweede aan Rusland. Als voertaal van de byeenkomsten der Fide werd voor de tekst der statutenen reglementen het Frans als authentiek aangenomen, terwyi daarnaast ook het Engels en het Russisch als officieel werden erkend. Euwe en O'Kelly geslagen. In de tweede ronde van de achtkam- pen. die thans te Hilversum worden ge speeld, beleefde men Zaterdag enkele grote verrassingen, voornamelyk in groep A, In deze groep verloor Zater dagmiddag reeds de Belg O'Kelly, on geslagen winnaar van het Europees zone-tournooi, van de Hagenaar Müh- ring. Euwe. die zyn eerste party speelde kwam met wit in moeiiykheden tegen de Hagenaar Van Oosterwyk Bruyn. Toen de partij werd afgebroken ha;d Euwe twee pionnen achterstand. De party werd in de avond voortgezet, doch nu anderhalf uur moest Euwe toch op geven. De stand in de groepen is thans: A- groep: Mühring, Pothast en Van Ooster wyk Braynin pt, O'Kelly l pt: D. J. S. de Lange, Kramer en De Jong Euwe 0 pt: B-groep: Foerder en Ros- solimo 2 pt; Pachman 1*4 pt: Van Hel den 1 pt; Van Doesburgh. ir. Van Stee nis en de Ruiter pt; Kuperus 0 pt; C-grosp: Szabo 2 pt; Castaldi en mr. Fontein VA pt: mr. Spanjaard, D. F. de Lange en Van Seters 1 pt, Van Hofwe gen en Pasteyn 0 pt. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie Wed vlucht met jonge duiven op 27 Juli van af Venlo, In concours waren 547 duiven, die te 9.30 werden gelost met N.W. wind en zeer warm weer. De eerste duif werd geconstateerd te 11.43.38. De toatal-uit- slag werd: N. v. d. Linden (V.C.) 1: G. A. L. varn der Reyden (V.C.) 2, 61, 79, 80; R. P. de Graaf (B.D.) 3, 7, 13, 42, 47, 59, 68, 73; H. E. Christiaanse (V.C.) 4, 21, 93; C. Vlaardingerbroek (V C.) 5; J, Sierat (R.D.) 6, 28, 92- P. Kramp (R D.) 8, 46, 53, 88, 89; W. Abrahams (v! C.) 9; H. V. de Haas (R.D.) 10, 81; H. Schoo (L.P.C.) 11, 35, 38; N. Waasdorp (R.D.) 12, 49: D. Uythoven (V.C.) 14, 15, 52, 87; H. Reyke (B.K.) 16; A. van Weeren (BJC.) 17; Jod, de Hollander (R.D.) 18, 23, 24, 60, 62, 90, 96 97; G Devllee (V.C.) 19, 4,1, 109; P. van Dyk (R.D.) 20. 27, 70. „De Zwaluw" (Voorschoten) De Zwaluw, Voorschoten hield een wed vlucht van af Roermond, De afstand van de 1ste pryswinner is 149 KJV1. 170 M, De duiven werden om 9.31 uur in vryheid gesteld. De pryzen werden be haald als volgt: K. S. Waasdorp 1, 9; J. Caspers 2, 3, 6, 7, 13; V. L. Pierlot 4, 17; J. P. v. d. Assem 5, 8, 12, 20; A. W. Querreveld 10, 18; H. Verhork 11; A. van Rooyen 14; G. Zwaan 15; P. A. v. d. Krogt 16; C. Zwaan 19. De eerste duif werd geconstateerd te 9 uur 33 m. 14 s. en bereikte een gemiddelde snel heid van 1211,38 meter per minuut. De laatste pryswinnende duif werd gecon stateerd om 9 uur 47 m, 51 s. en be reikte een gemiddelde snelheid van 1983,04 meter per minuut. VOETBAL. Alphen—Leids K.N.V.B.-elftal Za. terdagavond om 6.30 uur spèelt het Leids KZN.V.B.-elftal een oefenwedstrijd tegen het elftal van Alphen. Deze wed- stryd is bedoeld als sluitstuk op de .trainingsperiode, die het elftal heeft doorgemaakt voor de trip, die het gaat maken naar Engeland (Oxford). BRIDGE Leidenaars behalen fraaie successen te Oosterbeek. OP DE NATIONALE AIRBORNE-DRIVE. Ter gelegenheid van een te Oosterbeek gehouden feestweek hield de Ooster- beekse bridgeclub op het terrein Harlen- stein voor de tweede maal een nationale Airborne-drive. In totaal hadden zich voor deze drive uit geheel Nederland 384 deelnemers ingeschreven welke over drie klassen werden verdeeld. Aan zeven ta fels (28 spelers) werd volgens Höwell- systeem gespeeld. Er waren 4 Leidse •en. die op deze drive fraaie succes sen behaalden. In de hoofdklasse (64 paren) won het kampioenspaar van de Sleutels, de heren Visser en Koek met 54J/Jj punt de prachtige gouden Airbornc-wlsSel- beker plus legpenning. De heren Van Tuyn en De Ruiter zyiker werden derde in hun groep in de eerste klasse (64 paren). De heer en mevrouw Been werden met 531A pt eerste in hun groep en derde in totaal. TAFELTENNIS. FRANSE GASTEN BIJ „DE SLEUTELS". Woensdag 6 Augustus zullen vyftien Franse verkenners uit het kamp Poel geest een bezoek brengen aan de L,T. T.V. „De Sleutels"', Vijf Franse teams zullen die avond wedstrijden tegen vyt Sleutel-teams. De wedstryden vangen aan om half- acht precies Voo:- de Sleutels zyn de volgende spelers opgesteld: Team 1: H. Huying, J. Burghouwt, H. v. d. Weyden; team 2: H. Filbry, J. v. d. Post, J. Verhoogt: team 3: Th. Rei- zevoort, J. Visser, J. Gybels; team 4: J. de Bolster, P. Pollmann. A. Gybels: team 5: Mej. R. Ruigrok, mej. B. Lingerak, mej, I. Winkelman. Reserve; mej. M. Winkelman, n.ej. A. v. Bemme- len, de heer J. Mulder. ZWEMMEN. Prestatie-zwemmen L.R.B, Zater dag nam de Leidse Reddings-Brlgade wederom deel aan de prestatietocht over 600 M. gekleed zwemmen, ditmaal op uitnodiging van de Goudse Red dings-Brlgade. De volgende personen behaalden het diploma: Dames: M. H. C. Vallentgoed. H. M. den Dekker, S. v. Amerongen, R. Zandvliet C. Wetse- laar, E. v. d. Zwet, A. v. d. Broek, R Visser. Heren: A-. v. Velzen, D. Kuiters; A. Linschoten, P. C. Roelandse.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3