De heer v. d. Kieft tegen beperkte actie Deplorabele toestanden dienen opgeheven Een man als jij Felle omvangrijke brand in Alphen Consultatie-bureau Groeue Kruis Chr. Oranjeschool uitgebrand en De heer J. van der Kieft, fractie voorzitter van de P. v. d. A. in de Eerste Kamer, die een oriëntatiebezoek aan Java brengt, heeft aan Aneta verklaard, dat bij rustige beschouwing van de toe. stand, moeilijk twijfel kan bestaan aan de noodzaak, dat de thans gedurende veertien dagen gevoerde actie tot geheel Java moet worden uitgebreid. De heer v. d. Kieft is zo juist teruggekeerd van een bezoek aan dc sector Semarang met als "uiterste posten o.a. Ambarawa en Salatiga. Hij zeide eens te meer overtuigd te zijn, dat de actie noodzakelijk was en dat deze ook verder dient te worden voortgezet tot de. basis gevonden wordt voor nieuwe besprekingen met Repu blikeinse leiders. Voorts wees hij op de zonderlinge toestanden te Semarang, waar het vliegveld in Nederlandse han den was. maar waar de terreinen er om heen Republikeins territoir waren. Hier door ontstonden tal van moeilijkheden, daar de waterleidingbronnen in Repu blikeinse handen waren. Na de onder tekening van Linggadjati zijn met Re publikeinse leiders vergeefs besprekin gen gevoerd over een redelijke water voorziening van stad en omgeving. De stad had hierdoor geen water, hetgeen in de tropen een onhoudbare toestand betekent. Door de acties is hieraan een einde gemaakt. De heer v. d. Kieft zeide, dat de moeilijkheid in de huidige toestand is, dat, wanneer de actie beperkt blijft, aan de grenzen van de thans door Ned. troepen bezet gebied, verschil lende Republikeinse strijdorganisaties bl|jven opereren, waardoor tevens onze mensen onophoudelijk in gevaar z|jn. Bovendien bestaat de kans, dat deze strijdorganisaties zich in de door de Nederlanders bezette gebibden con centreren voor het uitvoeren van brandstichtingen en vernielingen. In verband hiermede wees de heer Van der Kieft op de deplorabele toestand, welke de Nederlandse troepen te Ma- lang aantroffen, „Ter voorkoming van verlies aan mensenlevens op grote schaal en om van de productiemiddelen te redden, wat te redden valt, zal de actie stellig over geheel Java dienen te worden uit gebreid. Men kan niet ontkomen aan deze conclusie, wanneer men b.v. de verwoeste Chinezenwijk te Salatiga heeft gezien. Het zal nodig zijn die maatregelen te nemen, waardoor „der gelijke maatregelen worden voorkomen". Sprekend over de stemming onder de officieren en manschappen, consta teerde de heer Van der Kieft, dat deze uitstekend is. Nergens wordt gekankerd, nergens is men oorlogszuchtig Overal ziet men, dat de soldaten op vriend schappelijke wijze met de teruggekeerde bevolking omgaan. Allerwege is men verheugd over de geringe wederzijdse verliezen. De stemming is over het algemeen het best weer te geven met de woor den: „Hoe vlugger de actie voorbij is, hoe beter, opdat zo snel mogelijk in samenwerking met Indonesische lei ders aan de werkelijke opbouw van dit land kan worden begonnen. Opluchting der Britten. NED. REGERING TOONDE GROTE BEREIDWILLIGHEID. Uiteraard trekt het besluit van de Ned, regering om de vijandelijkheden ln Indonesië te staken belangstelling ln de Britse pers. De liberale „News Chroni cle" legt er de nadruk op. dat de hou ding van de Nederlanders en de Indo nesiërs „tijdens en na de onderhande lingen, welke nu zullen beginnen, uit eindelijk zulleji tonen in hoeverre hun goede bedoelingen oprecht waren" ter wijl de conservatieve „Daily Telegraph" schrijft dat de Indonesiërs „invloeden zullen moeten steunen, die va-n meer opbouwende waarde zijn dan die. welke gericht waren op afbrekende critiek op de Nederlanders". In een hoofdartikel verklaart de „News Chronicle": „Nie mand van Nederlands vrienden zal meer dan het Britse volk zijn opgelucht door het nieuws, dat vannacht het bevel „staakt het vuren" in Indonesië zal wor den gegeven, De oorlog in Oost-Indië had nooit moeten beginnen. Het beste, dat er van gezegd kan worden, is dat h|j barmhartig kort is geweest". In haar hoofdartikel verklaart de „Daily Telegraph" „voor hen die gelo ven. dat iedere beweging, die zich na tionalistisch noemt, het m werkelijkheid is en dat iedere Europeaan in het Ver re Oosten een indringer is, is de toe stand wel heel eenvoudig, daar de Ne derlanders in dat geval steeds de aan vallers moeten zijn. In feite heeft ech ter de Nederlandse regering na enige aarzeling grote bereidwilligheid getoond om de gezichtspunten der Republikeinse leiders tegemoet te komen. Indien dr. Sjahrir, de enige leider, die enkele staatsmanseigenschappen heeft getoond niet door de extremisten uit zijn ambt' zou z|jn verdreven, zouden de openlijke vijandelijkheden welhaast zeker niet zijn begonnen, Ere-doctoraat voor H.M. de Koningin. VAN DE LEUVENSE UNIVERSITEIT. H.M. Koningin WUhelmina werd door dc Katholieke Universiteit van Leuven aangezocht het doctoraat ho noris causa in de rechtswetenschappen te aanvaarden ter erkenning van Haar grote verdienste in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tijdens de jongste oorlog. H.M. de Koningin verwaardigde zich op dit voorstel welwillend ln te gaan De plechtige promotie zou in Nederland plaats hebben in het najaar van dit Jaar. Een afvaardiging der Leuvense Uni versiteit, geleid door mgr. H. van Waeyenbergh, rector-magnificus, zal aan H.M, de tekenen van Haar nieuwe waardigheid overhandigen. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 37) „Ik begrijp het volkomen. Eneh heb je verder nog iets?" Tot nu toe had Gösta's stem koel en zakelijk ge klonken, en ik had met een steeds be- zwaarder gemoed naar zijn aanwijzin gen geluisterd. Alles wat hij zei, van de geheime deur tot de cortfröle van de telefoongesprekken, wees ,p het ach terbakse en verkeerde van zijn bedoe lingen. Maar het ergste was de zeker heid, die uit zijn woorden' sprak, dat ik me zonder meer zou lenen voor zijn 6pionnage-bedrijven. „Nee, niets", antwoordde. Gösta. „Of ja, toch nog Zijn stem werd zacht en donker En wel dat je een lief klein meiske bent, Sylvekind". Het bloed schoot naar mijn hoofd. „Meneer Holms! Gösta!" stotterde ik. „Niet boos zijn, Sylve! Als ik weer gezond ben, zal ik me stipt aan onze afspraak houden". „Oh, die ellendige afspraak! Daar denk ik helemaal niet aan" zei ik wan hopig. „Waaraan dan wel?" „Aan het gevaar waarin Je je be vindt". Gösta kon dat, als hij wilde opvatten als zijn operatie, die morgen moest plaats vinden. Maar h|j doorzag me. ..Ik hoor hu eenmaal niet tot de lie den, die vredig achter dp kachel zitten. Van kindsbeen af heb ik er sen genoe gen ln gevonden het gevaar te zoe ken Ook in de liefde trouwens!" „Dit thema interesseert me nu wer kelijk niet". „Sta me toe, dat ik dit betwijfel. Het Interesseert Je zelfs buitengewoon. Je zou er bijvoorbeeld heel wat voor over hebben om te weten in welke verhou ding ik tot Ebba Söderman sta". ..Je vergist je" zei ik koel en boos. „Of het. nu Ebba ls of eer) ander heeft op onze verhouding niet de minste in vloed. Die grap met het geleende costuum heeft me overigens b|1 Laller- sfeadt tamelijk in verlegenheid gebracht. Je had me wel eens kunnen vertellen, dat het daar gekocht was". Normale luchtverbinding AmsterdamBatavia. In verband met berichten Detreffende een onderbreking van de luchtdlenst AmsterdamBatavia vice-versa ver neemt het A.NP. val, officiële zijde, dat deze op een misverstand moeten be rusten. Voor zover hier te lande oekend, gaf de regering te New Delhi geen instruc ties om het landen van dt- vliegtuigen van de K.L.M. op Voor-Indische vlieg velden te verbieden. De luchtverbinding zal derhalve normaal doorgang vinden. De K.L.M. deelt nog mede, dat van daag het Indië-liegtuig van Schiphol naar Batavia op de gewone t|jd vertrekt. PRIJSVERLAGING VAN KERSEN JAM In verband met de verlaagde kersen- prijs van dit jaar, is van 1 Augustus af de prijs voor kersenjam verlaagd- Eer ste soort kersenjam in glazen potten van 450 gram netto mag thans ten hoogste f. 0.86 kosten tegen voorheen f. 1,03 Grote voldoening in Amerika. PRECEDENT VOOR ANDERE „OORLOGS'-GEVALLEN. Hoge autoriteiten in de V. S. heb ben hun voldoening geuit over de berichten, inhoudende, dat de Neder landse actie in Indonesië vandaag om middernacht beëindigd wordt over eenkomstig het beroep van de Veilig heidsraad. De „New York Times" wijdt onder de kop „Triomf van de V. N een ar tikel aan het besluit van de Veilig heidsraad betreffende Indonesië. De N. hebben >ar eerste be langrijke overwinning behaald in haar kwaliteit in organisatie, welke er mee belast is de wc Ie te bescher men", aldus het blad. Deze overwin ning schept een precedent voor het andere geval van oorlog, dat thans aan de Veiligheidsraad is voorgelegd: die in Griekenland. Terzelfder tijd moet men bedenken, dat deze overwinning slechts mogelijk is geworden, dank zij Frankrijk en Groot-Brittannië, welke landen, hoe wel zij de jurisdictie van de Raad in deze betwijfelen en de mogelijke gevol gen van zijn optreden voor eigen be zittingen vrezen, toch geen gebruik hebben gemaakt van hun recht van veto, zoals de Sovjet-Unie dat doet. En ook dank z|j Nederland zelf, dat zich, hoewel de jurisdictie van de Raad in deze ontkennend. b|j zijn be sluit heeft neergelegd, hetgeen de Balkansatellietcn van de Sovjet-Unie weigeven". De New York Herald Tribune" noemt het besluit van de Veiligheidsraad „een overwinning voor hen, die streven naar een vredige wereld". Het besluit moet direct en zonder uitstel door beide par itijen aanvaard worden. Elk uitstel en alle chicanes zouden onmiddellijk ver oordeeld moeten worden door de Vei ligheidsraad en door iedere instantie welke de beginselen steunt, waar dê organisatie, der V N. op gebaseerd is. DE COMMUNISTEN IN OPENBARE DIENST IN DE V.S. Joseph Martin, voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft te Sagamore (Massachusetts) onthuld, dat meer dan 1.000 commu nisten en andere „opstandige personen uit de administratieve diensten zijn ont slagen. „De strijd tegen deze elementen is nog pas beginnen. Wanneer wij klaar zijn, zullen zij allen uit de Amerikaanse openbare diensten verdwenen zijn". Volgens Martin vragen hoge regerings functionarissen, die aanvankelijk tegen deze anti-communistische campagne gekant waren, thans om 25 millioen dollar uit te trekken om deze „zuive ring" te voltooien. (Foto Anefo-Noske) zaterdagmiddag keerde de Commissie-Generaal uit Indonesië op Schiphol terug Bedolven onder nieuwsgierige journalisten brengen profSchermerhorn (rechts) en de heer Van Poll (links) hun eerste ogenblikken op vaderlandse bodem door fFat er in Tndië gebeurt Sjahrir naar Amerika vertrokken. Soetan Sjahrir ls gistermorgen per vliegtuig-naar New-York vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door Pandit Nehroe. Oostkust van Sumatra wenst onafhankelijkheid. De Regeringsvoorlichtingsdienst heeft bekendgemaakt, dat zich Zaterdagmid dag op het voorerf van de residents woning te Medan duizenden inwoners van dit gewest verzamelden voor het aanbieden van een verzoekschrift, waar- In onafhankelijkheid voor de bevolking van Sumatra's Oostkust binnen het ka der van de overeenkomst van Llnggad jati werd gevraagd. Oost-Indonesië tegen inter ventie van Veiligheidsraad. De ministerraad van Oost-Indone sië heeft zich uitgesproken tegen in terventie van de Veilgheidsraad be treffende het Ned.-Indonesisch con flict, aldus heeft de Oost-Indonesi sche Minister van Voorlichting to Ma kassar medegedeeld. De ministerraad achtte een spoedige oplossing van het conflict noodzakelijk, maar was van mening dat de oplossing in eigen boezem moet worden gezocht.. In dit verband is een uitvoerig tele gram ana de Ned.-Indische regering gezonden met het verzoek aan de Ned regering en de Veiligheidsraad dit tele gram te willen voorleggen. Zeven Republikeinse leiders vrijgelaten. Gistermiddag z|jn 7 vooraanstaan de Republikeinse leiders te Batavia, die onder Nederlandse bewaking wa ren gesteld, vrijgelaten. Tot hen be horen dr. A. K. Gani, de Republi keinse vice-minister-president, dr. Mohammed Tamzil, vice-minister voor Buitenlandse Zaken en Moham med Natsir. v.m. Minister van Voor lichting. De Republikeinse burgemeester en plaatsvervangend burgemeester van Ba tavia zijn thans de enige belangrijke Republikeinen, die nog gevangen wor den gehouden. Het telegram van de Veiligheidsraad der V N. aan de Re publikeinse regering, waarin wordt verzocht het vuren te staken, is door dr. P. J. Koets, hoofd van het kabinet van dr Van Mook. aan dr. Gani over handigd, kort nadat deze was vrijge laten. Uitstel van eerste oefening. AAN LEERLINGEN VAN LAND- EN TUINBOUWSCHOLEN. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de leerlingen van alle land- en tuin bouw-(vak) scholen, voor zover zij niet reeds zijn afgekeurd en ingeschreven voor de lichting 1944. tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd. De leerlingen van de middelbare land bouwscholen. de Rijkszuivelschool en van de hoogste klasse van de land- en tuin- bouwwinterscholen. ingeschr. voor of behorende tot de lichtingen 1945, 1946 en 1947 worden in het genot, van uit stel van eerste oefening gesteld, voorzo ver zij niet zijn afgekeurd tot buitenge woon dienstplichtige zijn bestemd of reeds in het -bezit'zijn van vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid. Aan leerlingen van de land- en tuln- bouwvakscholen, ingeschreven voor de lichtingen 1945. '46 en '47, wordt even eens uitstel van eerste oefening verleend. De voor de lichting 1948 ingeschreven leerlingen, die thans in de hoogste klas se van de lagere land- en tuinbouwscho len zitten, zullen op een tijdstip, vallen de na 1 Juli 1948 ter inlijving worden opgeroepen. De eindexamens van die la gere land- en tuinbouwscholen, die oor spronkelijk op een tijdstip na 1 Juli 1948 zouden vallen dient te worden ver vroegd tot een tijdstip voor 1 Juli 1948. Een opgave van laatstbedoelde leerlin- «zen moet zo spoedig mogelijk b ijde di rectie van de Landbouw- van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en BUITENGEWONE VERGADERING MINISTERRAAD. De ministerraad is Zaterdagmiddag van 4 tot 7 uur in vergadering bijeen geweest ter bespreking van het Indo- nische vraagstuk met betrekking tot de in de Veiligheidsraad aanvaarde reso lutie, „Daar heb ik niet. aan gedacht. Hoe heb je je daar uit gered?" „Ik heb gezegd, dat Ebba het voor m|j gekocht heeft, omdat ik verhinderd was. Natuurlijk heeft dat zijn conse quenties". „Inderdaad. Jr houdt het costuum. Ebba heeft, het toch nog nooit gedragen. Natuurlijk zal ik haar schadeloos stel len". „Ja. Ik geloof dat we nu alles wel be handeld hebben? Ik ben namelijk nogal moe". „Goed. Ach, bent u daar. zuster Ulv- hild? Wat hebt u al die tijd gedaan? Sorry, Sylve, Ik sprak even tegen zuster D'lvhild". HJj scheen plotseling haast te hebben. .Nu, siaap lekker. Sylve. de eerste nacht ln je nieuwe tehuis", In Je nieuwe tehuis! Gösta kon net eenvoudig niet laten me met dergelijke toespelingen in verwarring te brengen. Gelukkig kon h|j door de telefoon nlei zien hoe ik bloosde. Toen ik Gösta een goede nacht had toegewenst hing ik de hoorn op. Op de rand van mijn bed zit- dergelijke operatie had overgehouden? I tend dacht ik na over ons gesprek, en 1L vond dat we veel nutteloze dingen ge zegd en gevraagd hadden en veel be langrijke dingen vergeten. En toch zou ik onmogelijk hebben kunnen zeggen wat dit dan wel voor belangrijke dingeh waren Die eerste nacht sliep ik diep en droomloos. Toen !k in mijn heerlijk, breed bed ontwaakte was mijn eerste gedachte bij Gösta, die nu misschien al In een diepe narcose in de operatiezaal lag, terwijl de witgejaste, gemaskerde dokters en verpleegsters met hem bezig waren. Ik voelde, mijn hart kloppen, bang en dof. „Er is helemaal geen reden om onge rust te zijn", praatte ik tegen mezelf. Blindedarmoperaties verlopen immers meestal zonder complicaties. Meestal, ja. Mijn gedachten sloegen weer op hol. Had Ik niet een vriendin verloren aan een blindedarmoperatie? En was er niet een tante van me gestorven aan een buikvliesontsteking, die ze uit een Maar misschien, zo stelde ik mezelf ge rust, hadden ze te lang gewaoht. Gösta was immers niet echt ziek geweest: het ging b|j hem helemaal om een acute aanval. Maar als Gösta nu toch eens. Ik draaide me wild om. Mijn gezicht in het kussen gedrukt begon ik te snikken. Mijn kussen werd nat van tranen. En plotseling ontdekte ik dat ik niet alleen uit angst om Gösta huilde. Het verdriet dat ik voelde kon als een bekentenis opgevat worden: ik hield van Gösta. Ja, dat was het! Het was mijn noodlot te houden van een man die ik eigenlijk moest verafschuwen, omdat hij een ver rader was. een verrader van zijn eigen volk. Nu begreep ik ook eindelijk mijn voortdurende tweestrijd. Mijn geweten had m|j er al lang toe aangezet Gösta's geheim prijs te geven, maar mijn liefde was sterker dan het beschamend besef een niet blind, maar willoos werktuig voor hem te zijn geworden. (Wordt, vervolgd) p a A TTAlp1 T\/|| irnr'.oiirTo Gevolg van kinderspel met vuur. (Van onze correspondent te Alphen). Alphen is gistermiddag opgeschrikt door een buitengewoon felle brand, die in zeer korte t|jd grote schade heeft aangericht aan de Alphense afd. var het Groene Kruis cn aan de Chr. Oranjeschool. Omstreeks 3 uur werd door wande laars rook ontdekt die uit de achter zijde van het gebouw van het Groene Kruis bleek te komen. Na een door de heer Thomas, lid van de brandweer, ingesteld onderzoek, zag deze onmid dellijk het gevaar en liet de brandweer alarmeren. Inmiddels sloeg het vuur over naar een materiaalloods van het Groene Kruis, waar het een gretig voedsel in de bedden en andere opge slagen goederen vond. Een groot gevaar ontstond voor de percelen gelegen aan de Pr. Hendrik straat die bewoond worden door de fam. Kal Kool en Valstar, waarbij in wonend de fam. v. d. Wiel; deze wo ningen brandden aan de achterzijde al fel toen de brandweer op het terrein verscheen met de grote brandspuit Direct werd het vuur aangepakt ten einde alsnog de reeds brandende woon huizen te kunnen redden. Dank zij dit krachtig ingrijpen slaagde men er in derdaad in deze huizen te sparen al kon men dan niet verhinderen, dat de opslagplaats van het Groene Kruis en het consultatiebureau vrijwel ge-heel uitbrandden en de huizen, zij het dan uitwendig, flinke schade opliepen. ORANJESCHOOL VAT VLAM. Tot grote schrik van v^len consta teerde men plotseling, dat het vuur inmiddels was overgeslagen naar de bestuurskamer van de school; het dak en de zoldering hadden reeds vlam gevat. Hier grepen de vlammen zo razend snel om zich lieen, dat 'n no time de aangrenzende schoollokalen in lichter laaie stonden: steeds ver der ging het vuur en in dc Toren- straat staande hebben wij kunnen constateren, dat de brandweer, hoe goed deze ook baar best deed, wïnlg of niets kon uitrichten tegen deze vlammenzee. Het ene lokaal na het andere werd door het vuur aangetast en al wat hout was viel ten prooi aan de vlammen. Gelukkig hadden hulpvaardige han den intussen de banken en de meeste boeken naar buiten gedragen, zodat de ze gespaard werden. Eerst toen het vuur voor een tot het dak toelopende muur kwam te staan werd het gestuit en zag de brandweer haar kans schoon Inmiddels werd met acht slangen van af drie motorspuiten, waarbij ook die der firma Samsom. het vuur bestreden; steeds meer water werd er te.de vuur haard gespoten en om half vijf was het duidelijk, dat het grootste gevaar ge weken was. Toch duurde het nog tot vijf uur voor de dir der Brandweer de heer Ir. Waardenburg het teken kon geven tot „Staakt het spuiten". Van Kleffens stelt Veilig heidsraad op de hoogte. VAN HET NEDERLANDSE BESLUIT. De Nederlandse ambassadeur in de V. S- mr E N van Kleffens, heeft aan de President van de Veiligheidsraad, Paris El Khoery, een schrijven doen toe komen waarin hij o.a schrijft: Hoewel de Nederlandse regering b|j haar mening blijft, dat de Veiligheids raad in het onderhavige geval geen jurisdictie heeft, begrijpt zij volkomen de wens van de raad om aan het ge bruik der wapenen in dit en in an- d.ere gevallen een einde te ziep komen. Daarenboven verwelkomt, de Ned re gering de resolutie van de raad in deze zin, dat zij de hoop rechtvaardigt, dat de regering van de Republiek Indonesië on der de druk der wereld-opinie thans be reid zal worden gevonden om uit te voe ren, wat z|j tot dusver heeft nagelaten ondanks de voortdurende dringende ver zoeken en protesten van de Ned rege ring en niettegenstaande het overeen komstige vriendschappelijke advies van andere mogendheden. „Bij het nemen van haar toevlucht tot politionele actie heeft de Nederlandse regering van bet begin af strikt beperkte doelstellingen in diet oog gehad" „De gezichtspunten, welke de Veilig heidsraad er toe geleid hebben om op beide partijen een beroep te doen, in ernstige overweging genomen hebben de, heeft de Nederlandse regering de Luitenant-Gouverneur-Generaal van Ned -ïndië opdracht gesreven om met de Republikeinse autoriteiten in con tact te treden ten einde aan beide z|jden tot een volledige staking der gevechtshandelingen te komen". De Nederl, regering vertrouwt, en ver wacht.. dat de goede diensten, die door de regering van de V S. zijn aangebo den en gaarne door de Ned regering zijn aanvaard, grotendeels zullen bijdra gen tot het bereiken van de resultaten, waarop in de resolutie van de Veilig heidsraad wordt gedoeld. 12). Panda kroop gehoorzaam inliet vliegtuigmaar hij voelde zich ongerus ter dan ooit. „Hoe moet dat nu?" vroeg hij. „Ik heb nog nooit in zo'n praktijk gezeten en ik weet niet...." „In w&t?!" vroeg Oehoe. „In 'n prak tijk? In een kist bedoel je! Dat is de naam voor dit apparaai, onthoud dat! En nu verder geen gezeur. Ik ga achter Je zitten en ik heb dezelfde instrumen ten als Jij! Er kan ons niets gebeuren, als het mis gaat. grijp ik in. Begrepen? Starten dan! Die knop daar! Vooruit maarJuist! Nu daar je voet! Prachtig!" De motor sloeg aan, de senroef draaide ronkend rond, steeds harder en de machine begon te rijden, „Schitterend"! Juichte Oehoe. „Trek hem op, mijn Jongen! Vooruit maar!" Panda trok en tot zijn verbazing steeg het toestel de luoht in. H|j vloog en dat was een vreemde gewaarwording voor Panda,dat verzeker ik je! ANTI-JOODSE ACTIES IN ENGELAND Als gevolg van het ophangen der twee Britse onderofficieren in Pelestina door Joodse verzetslieden worden thans ook uit Glasgow anti-semistlsche demon straties gemeld. Te Liverpool werden de ruiten van de synagoge en vijf Joodse winkels vernield. De anti-Joodse demonstraties hebben zich uitgebreid tot Londen. Een bijeen komst onder auspiciën van'de Britse ver eniging van Joodse oudstrijders werd door de politie beëindigd, toen een me nigte van ongeveer tweehonderd perso nen 'n vijandige houding ging tonen. In Zuid-Oost Londen zijn zes ruiten van een synagoge beschadigd Nader wordt nog gemeld: Te Liver pool, waar de brandweer een in brand gestoken Joodse fabriek wilde blussen, trachtte de menigte de brandslangen af te snijden. Naar de politie verklaarde, werden kinderen door volwassenen aan gespoord om vernielde Joodse winkels te plunderen. Een onbekende Jood werd mishandeld en moest naar het zieken huis worden vervoerd, In Manchester werden de spiegelruiten van een kle dingmagazijn met bakstenen ingeworpen en een grote menigte joelde „weg met de Joden". Een menigte van 400 perso nen trachtte een aantal Joden te belet ten om een gebouw te verlaten, waar zij een dansavond hadden gehad, De burgemeester^ mr. Schokking, als mede de beide wethouders, de heren Brouwer en Spre|j gaven blijk van hun belangstelling en waren op het terrein van de brand aanwezig. De politie, on der leiding van de Insp, de heer Groot- hulse, had voor een deugdelijke afzet ting gezorgd en het verkeer, dat an ders langs de Rijksstraatweg loopt, om gelegd. Het. vrijwel onmiddellijk door het hoofd van de school de heer Streefkerk Ingestelde onderzoek naar de schade, bracht aan het licht, dat de schade aan het gebouw vooral het houtwerk, zeer aanzienlijk is maar dat het metselwerk vrijwel overal intact is gebleven, al zal zo hier en daar wel de een of andere muur neergehaald nooton worden, waarmede trouwens de brandweer in verband met. het gevaar, reeds een aanvang maakte. Omtrent de oorzaak van de brand is na een ingesteld onderzoek komen vast te staan, dat enkele kinderen van nauwelijks vijf jaar in een particulier schuurtje van de fam. Valstar. met lu cifers gespeeld hebben en een vuurtje gemaakt hebben met alle gevolgen van dien. Een grote menigte heeft de brand, die tot ver in de omtrek viel waar te nemen, gade geslagen. Een gelukkige omstandigheid is nog. dat de grote va- cantie juist is ingegaan. Er kan nu, zonder dat de kinderen daarbij schade ondervinden, overleg gepleegd worden op welke wijze het onderwijs straks zal kunnen worden hervat. Joegoslavisch-Bulgaarse overeenkomst. De Joegoslavische en de Bulgaarse regering hebben in een gemeenschappe lijk communiqué mededeling gedaan van een verstrekkende overeenkomst, om vattende een verdrag van wederzijdse bijstand en afspraak tot volledige sa menwerking op economisch, politiek en cultureel gebied. De overeenkomst wist practisch de grenzen tussen beide landen uit, daar rij voorziet ln afschaffing van visa voor In- en uitreis, ii» gemeenschappelijk eigendom van alle bezittingen in het grensgebied en in een eventuele tolunie. Het verdrag bevat voorts ook een clau sule over „nauwe samenwerking" met betrekking tot de beweerde grens-inci- denten, welke door de Griekse regering uitgelekt zouden worden, als mede an dere belangrijke Internationale kwesties. Volgens de overeenkomst ziet Joego slavië verder af van zijn recht op schadevergoeding van Bulgarije ad vijf- en-twintig millioer dollar. DE VREDES VERDRAGEN. De Italiaanse president. De Nicola, heeft zijn handtekening gezet onder het decreet ter ratificering van het vredes verdrag met Italië. Het orgaan van de Roemeense sociaal democraten heeft bericht, dat de Roe meense regering besloten heeft binnen acht dagen het vredesverdrag met de geallieerden te ratificeren. DE JOODSE LANDVERHUIZERS VAN DE „EXODUS 1947". De Joodse landverhuize.s, die zich nog steeds aan boord van drie Britse schepen bij de haven Port de Bouc be vinden. zullen waarschijnlijk nog 48 uur de gelegenheid krijgen om te besluiten, ln Frankrijk aan land te gaan, voordat de Britse schepen weer vertrekken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Britse ministerraad besloten zou hebben, de Joden die weigeren de schepen te "erlaten, naar een ver weg- gelegen tropisch gebied onder Brits be stuur te zenden. SOMBERE ASPECTEN. Trygve Lie, secretaris-generaal van de V. N. heeft in een te Lake Success gepu bliceerd rapport aangedrongen op on middellijke actie om verschillende lan den, die binnen de komende twee maan. den voor weinig minder dan een hon gersnood zouden staan, te hulp te ko men. Hij somde de volgende landen in dit verband op; Polen zou zijn reeds schaarse rantsoenen graan, vlees en vet tot de helft moeten inkrimpen, tenzij de voorraden door invoer werden aange vuld. Polen zou naar schatting 500.000 ton graan voor de komende drie maan. den nodig hebben In Joego-Slavjê hadden vele gebieden, die aan de rand van de hongersnood stonden, dringend behoefte aan graan, totdat de nieuwe oogst zou zijn binnen gehaald, Griekenland zou geheel afhankelijk zijn van de invoer van graan tijdens de maand Augustus Italië had financiële steun nodig om het door de internatio nale noodvoedselraad toegewezen kwan. tum vet op te kunnen nemen. Hongarije kwam graan tekort, terwijl het tekort aan vlees steeds groter werd Oostenrijk had 'n tekort aan essentiële voedings middelen De nieuwe oogs tzou naar ver wachting de broodcrisis In deze landen slechts voor een paar maanden kunnen verlichten Van deze landen zou waar schijnlijk alleen Hongarije na de oogst een graanoverschot hebben. En toch niet meedoen aan het plan. Marshall BALTEN VLUCHTEN NAAR ZWEDEN Baltjsche vluchtelingen uit de Sov jet-zone van Duitsland komen in steeds groter getale in Zweden aan Volgens hun zeggen zijn de Sovjet-bezettings autoriteiten begonnen, alle Baltische onderdanen uit hun zone naar Siberië over te brengen. De vluchtelingen vra gen asyl in Zweden en dat wordt hen over het algemeen verschaft, wanneer 7|j kunnen aantonen, dat zij tijdens de oorlog niet voor de Duitsers hebben gevochten. De meeste Baltische vluchtelingen worden door ^uitse vissers buiten de territoriale wateren ln de Oostzee ge bracht waarna zij verder op eigen ge legenheid in rubberboten, zoals in de oorlog door de luchtmacht gebruikt, naar de Zweedse kust roeien. De vissers laten zich voor deze overzet-diensten over het algemeen goed betalen Daar Zweden groot gebrek aan werkkrach ten heeft, kunnen de Baltische vluch telingen gemakkelijk in het arbeids proces worden opgenomen. De taal geeft geen moeilijkheid, daar de meeste Balten van kindsbeen af Zweeds ge sproken hebben.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2