r De opmars te middernacht gestaakt Van tegemoetkoming tot opgetogenheid Ook Republiek kondigt „staakt het vuren" aan De mening van Oost-Indonesië Nederlands optreden is rechtmatig en onvermijdelijk Ernstig bezwaar tegen élke buitenlandse interventie WEERBERICHT Daarvóór nog talrijke plaatsen bezet Generaal Spoor dankt de troepen Uiterste waakzaamheid blijft geboden Met een enkel woord Naar de bevrijde gebieden Moedwillige Republikeinse euveldaden Wat er in Indië gebeurt „Vredelievende weg is de beste" 86sïe Jaargang MAANDAG '4 AUGUSTUS 1947. No. 2615Q LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Bed.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De president ep de minister-president van Oost-Indonesië hebben zich thans met onderstaand telegram tot de Lui tenant Gouverneur-Generaal gewend, naar aanleiding van het reeds door ons vermelde bericht, dat Oost-Indonesië tegen interventie van de Veiligheidsraad is: „De Oost-Indonesische regering nam met bevreemding kennis van de persberichten betreffende de door de regering van Australië en India tot de Veiligheidsraad gerichte verzoeken om interventie in het Ned. Republikeins conflict. Zij ziet in deze verzoeken een miskenning van de ware aard van het conflict en een inmenging in interne zaken van Indonesië waardoor de we reldvrede wordt bedreigd. De Oost-ln- donesische regering verklaarde bij mon de van haar minister-president, Nadja- moeddin, dat zij zich kan verenigen met. het besluit van de Nederlandse regering om tot politioneel optreden over te gaan tegen die elementen in de Repu bliek, die de uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati belemmeren. De Oost-Indonesische regering, wier taak lange tijd belemmerd werd door van de Republiek Indonesia uitgaan de ordeverstoringen, erkent de recht matigheid en de onvermijdelijkheid van het Nederlandse optreden, het welk gericht is op het scheppen van de voorwaarden voor de uitvoering van het Linggadjati-accoord, dat naar de overtuiging der Oost-Indo nesische regering ook voor de toe komst richtsnoer moet blijven voor de Indonesische politiek. De Indonesische regering wijst er op, dat krachtens de Linggadjati-over" eenkomst de Republiek Indonesia een deelstaat van de toekomstige Ver. Staten van Indonesia is en uit dien hoofde niet beschouwd kan worden als een souvereine staat. Dientenge volge is ook het optreden van de Nederlandse regering te zien als een maatregel van intern karakter, ge richt op het herstel van rust en orde. De Oost-Indonesische regering heeft ernstig bezwaar tegen de door de Australische regering genomen stappen, aangezien deze de gedachte wekken, als zou de Republiek ?en souvereine staat zijn. Zij acht dit een ernstig gevaar voor de tot stand koming van de bij de overeenkomst van Linggadjati aanvaar de souvereine Ver. Staten van Indone sië. Het bevreemdt de regering van Oost- Indonesië, dat de regering van India meent te moeten interveniëren, ter wijl het herstellen van rust en orde in een der deelstaten van Indonesië nimmer een bedreiging der wereld vrede kan worden, tenzij buitenland se interventie en in het bijzonder de vorming van internationale brigades boycotacties een dergelijk optreden betrekken in de internationale poli tieke sfeer. In verband met het voorgaande maakt de Oost-Indonesische regering ernstig bezwaar tegen elke buitenlandse inter ventie in een aangelegenheid, welke een volkomen intern karakter draagt en welke ten doel heeft waarborgen te scheppen voor de spoedige uitvoering van het Linggadjati-accoord. De Oost- Indonesische regering is daarom van mening, dat een spoedige oplossing ter Oordeel van de Times: „Republiek heeft gefaald" WAS ZONDER ZORG VOOR DE MASSA'S. De Times schreef gisteren, dat de Indonesische Republiek getoond heeft Inefficient en zonder zorg voor de belangen der massa's te zijn. Het blad vraagt zich af, of „de hui dige regerende kliek in Djokjakarta" Inderdaad de" nationalistische aspiraties van de volkeren van Java, Sumatra en Madoera vertegenwoordigt „Het is duidelijk, dat het kabinet te Djokjakarta gefaald heeft alleen, uit gezonderd de eigen medestanders, een behoorlijk bestaan te verzekeren en grote gebieden van Java lijden honger te midden van grote overvloed. Zelfs thans is het nog onzeker, of het wa penstilstandsbevel door de plaatselijke militaire commandanten, die gewend zijn hun eigen weg te gaan zonder zich van de centrale regering veel aan te trekken, zal worden opgevolgd". Op grond van separatistische bewe gingen acht de Times het mogelijk, dat de Republiek géénszins zo representa tief is voor het algemeen verlangen naar onafhankelijkheid, als haar aan hangers in andere landen veronder stellen. 6 AUGUSTUS. Zon op: 5,08 uur: onder: 20,23 uur. Maan op: 22,20 uur (9 Aug. L.K.). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 6,40 en 18,57 uur HIER EN DAAR ONWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met regen. Hier en daar met onweer. Later in het Wes_ ten wat opklarend. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen dan vandaag. beëindiging van dit conflict noodzake lijk is en deze in eigen boezem in In donesië dient te worden gezocht- Zij dringt er op aan, dat dit standpunt ter kennis wordt gebracht van de Ned- regering en de Veiligheidsraad". ZEND WAARNEMERS OOST-INDONESIË! NAAR In een tweede telegram heeft de re gering van Oost-Indonesië verzocht eveneens waarnemers uit te nodigen tot een bezoek aan het gebied van Oost- Indonesië om zich met eigen ogen te vergewissen wat in de staat Oost- Indonesië is bereikt bij de opbouw van deze staat in daadwerkelijke samenwer king tussen Oost-Indonesië en Neder land in de geest van het accoord van Linggadjati. Dagorder van vice-admiraal A. S. Pinke. PATROUILLEDIENSTEN BLIJVEN GEHANDHAAFD. Vice-admJraal A. S. Pinke, heeft in een dagorder het volgende meege deeld: Zoals gü uit de rede van de Landvoogd vernomen hebt, worden de militaire operaties thans beëin digd. Het blijft de plicht van de krijgsmacht rust en orde te handha ven in de onder onze zorg staande gebieden. Tot het handhaven van rust en orde blijft vanzelfsprekend behoren het tegengaan van infiltratie in deze gebieden. Het tegengaan van de invoer van militaire goederen en van de uitvoer van producten der ondernemingen in dit gebied, zodat de patrouillediensten gehandhaafd blijven. „Gedurende dc laatste twee weken is veel van u gevergd. Gij hebt uw plicht vervuld met moed, ijver en toe wijding. Gil hebt zware en vermoeien de dagen achter de rug. Gij hebt hierbij de eer van de vlag hoogge houden. Hiervoor dank ik u allen zeer". Het Nederlandse Legerbericht: Het Ned. legercommuniqué van hedenmorgen luidt als volgt: West-Java en Midden-Java: De zuiveringsacties en afrondingsacties zijn 4 Augustus voortgezet. In ver band met berichten betreffende terreur tegen daar wonende Chi nezen is Gombon, 30 K.M. ten Oosten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-Java: Grissee, 15 K.M. ten N.W. van Soerabaja, is bezet. Op Madoera werden de beveiligings maatregelen en zuiveringsacties voortgezet. Boven Kamal is een ..Firefly" door het luchtafweerge schut neergeschoten. Noord-Sumatra: De maatregelen voor het herstel van recht en, vei ligheid werden voortgezet. Dé af ronding van het reeds bezette ge bied heeft plaats gevonden. Kisa- ran, TandJoengbalai en Oelak- Medan (resp. 150, 190 en 180 KJVÏ. ton Z O. van Medan) en Aer Saoeli bjj het Togomeer werden bezet. Midden-Sumatra: De bezetting van Loeboek Alocng bleek noodza kelijk in verband met de terreur tegen de bevolking. De zuiveringsacties op Zuid-Su matra gingen gepaard met enige schermutselingen, o.a. ten Noorden van Batoeradja. 4 Augustus 15,30 uur werd de of ficiële boodschap van de voorzitter van de Veiligheidsraad voor Mi nister-President Sjarifoeddin in een berichtkoker boven het vlieg veld Djokja afgeworpen. De Ned. troepen hebben in de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur pl. t. de opmars gestaakt in gevolge opdracht van de Leger commandant. Van dit tijdstip af zullen slechts maatregelen worden uitgevoerd voor het vestigen en handhaven van recht en veiligheid in de thans bezette gebieden. Uit nagekomen berichten blijkt, dat het totaal aantal gesneuvelden volgens tot dusver ontvangen ge gevens 74, het aantal vermisten 16 en het aantal gewonden 178 be draagt. Lt. Gen. S. A. Spoor heeft in een door de radio omgeroepen dagorder de troepen bedankt voor de voor treffelijke wijze waarop zjj als mi litair en als mens de gegeven op drachten in de afgelopen twee we ken hebben uitgevoerd. „Gelukkig heeft slechts een gering aantal van onze makkers bij de thans gevoerde actie het leven gelaten. Met eerbied gedenken wy deze mannen Óok gedenk ik hen, die gedurende de operaties zijn gewond alsmede enkelen, die nog als „vermist" te boek staan". Verder zeide generaal Spoor, dat de mogelijkheid bestaat, dat door on macht of door onwil van de zijde der Republiek het nakomen van de order „staakt het vuren" door de volgelingen van de Republiek niet wordt geëerbiedigd. „Dit mag ech" ter onder geen voorwaarde voor u aanleiding zijn om tot eigenmachtig optreden over te gaan. Uw plicht en uw opdracht luiden nog steeds, rust, orde, recht en veiligheid te bren gen. Het is echter nodig u er op te wijzen, dat de uiterste waakzaam heid geboden blijft. Dat heeft het verleden ons geleerd" aldus Lt. Generaal Spoor, Prinses Irene is het petekind van de gehele Nederlandse weermacht en zij kreeg dan ook voor haar verjaardag een taart welke alle Nederlandse strijd krachten symboliseert. Margriet en Beatrix zullen wel een handje moeten helpen om deze 40 kilo lekkernij van meer dan een meter lengte te verwer ken! (Foto ANP-v.d.W.) Egypte's klacht voor de Veiligheidsraad. De voorzitter van de Veiligheidsraad der V.N. heeft medegedeeld, dat de klacht van Egypte tegen Groot-Brit- tannië hedenmiddag in de raad in dis cussie zal worden gebracht. Hedenavond spreekt Lt. Generaal Spoor. TOT FAMILIELEDEN DER NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN. Lt-generaal S. H. Spoor zal heden avond een toespraak houden tot de fa milieleden van de Ned. strijdkrachten in Nederland en Indië, welke zal worden uitgezonden in de radiouitzending voor de Nederlandse strijdkrachten van 18.30 tot 19.00 uur in het programma van Hilversum I op golflengte 301 meter. H-K.H, Prinses Irene, die vandaag bij Haar achtst-e verjaardag zich van de ge lukwensen van heel ons volk verzekerd weet. BINNENLAND. Tot gemeente-secretaris van Den Haag is benoemd de heer W. F. Wijthoff, waarnemend secretaris dier gemeente en sinds 10 Jaar Md van de Rijkscommissie van-Advies voor de gemeente-flnanciën. BUITENLAND. De commissie voor de toelating van nieuwe leden tot de organisatie der V.N. heeft het Sovjetrusslsche voorstel de over weging van de verzoeken van Italië, Hon garije, Roemenië en Oostenrijk tot na het van kracht worden van de vredesverdragen met deze landen op te schorten, van dc hand gewezen. Hunkering naar textiel. (Van onze correspondent te Soerabaja) Zo maar, alleen gewapend met een pas van de militaire autoriteiten, gin gen we op weg. Naar de gevaarlijke" gebieden, waar Boeng Tomo zo lang getracht heeft zjjn invloed te vesti gen op de massa. We moeten Boeng condoleren: overal een tegemoetko mende houding bij de Javaanse en Mad o er est bevolking om nu maar niet te spreken van de Chinese cn Arabische bewoners. Die zijn zo onge veer in de zevende hemel aangeland van verrukking! De tocht haar Bangil en Pasoeroean bood niets bijzonders. Met genoegen za gen wij in het voorbijgaan dat de pas ser te Porong het was juist passer dag zeer druk bezocht was. Het zelfde bleek het geval te zijn te Bangil. Eén stroom van passergangers. die ons toch wel wat nieuwsgierig aankeken, Physiek zagen velen er maar matig uit, een indruk die later te Pasoeroean be vestigd werd. Met de kleding is het ver re van best gesteld, hoewel dat in Pa soeroean en Bangil zelf wat beter is. De heer Everhardt van het Binnen lands Bestuur vertelde ons. allereerst dat het rustig was. hetgeen ons later bij een bezoek aan de stad en bij ge sprekken met inwoners van allerlei land aard volkomen werd bevestigd. Voorts vertelde hij. dat de Republikeinse amb tenaren bereid zijn mede te werken. Verder was hij zeer beslist van mening dat de bevolking onze komst toejuicht. Vooral de Chinese en Arabische bevol kingsgroepen, en dit wenste de heer Everhardt te onderstrepen, zijn opgeto gen en beschouwen onze komst als een verlossing. Deze mening werd bij een daaropvol gend bezoek aan de stad volkomen be vestigd, Iedere Chinees en iedere Ara bier die wij spraken, en dat waren er nog al wat. was inderdaad opgetogen. We moesten echter verder. Allereerst naar de haven. Twee grote goedangs. 't haven kantoor en 't kantoor v. Fraser Eaton ble ken daar afgebrand te zijn. De ver brande goedangs waren echter bijna leeg. De inhoud was voordien afgevoerd naar het binnenland. In andere goe dangs werd nog een grote hoeveelheid kapok aangetroffen, die binnenkort naar Singapore zal worden verscheept.. Ver der werden nog 4 500 ton rijst aange troffen en 100 ton suiker. De machinefabriek „de Bromo" is zeer volledig ontdaan van alle werk tuigmachines. Hetgeen is blijven staan, is de moeite niet waard. Gemakkelijk viel te constateren dat deze ontmante ling al enige tijd geleden moet hebben plaats gehad. Voorts is door Republikeinse vanda len moedwillig dc kostbare weten schappelijke bibliotheek van het Proefstation voor de Suikerindustrie in brand gestoken. Naar schatting is twee derde van de bibliotheek verloren gegaan. Deze door niets gewettigde euvel daad moet de Republiek zwaar wor den aangerekend. Beseft men in Volgens mededelingen ln de Duitse pers liggen er ln Duitsland ongeveer vier honderd mlllioen kubieke meter puin. OP de vragen: hoe «moet dit puin worden op geruimd en hoe kan het dienstbaar ge maakt worden aan de wederopbouw is antwoord gegeven door een te Hamburg gehouden interzonale tentoonstelling voor opruiming en aanwending van puin. Reeds vier avonden achtereen worden nu te Liverpool antisemletlsche demon straties gehouden ln verband met het op hangen der twee Britse sergeants ln Palestina door de Irgoen zwai leoeml. Op nieuw werd in de Joodse wijk Brownlow Hill brand gesticht, terwijl een menigte mensen straatstenen door de ruiten van Joodse zaken wierp. 20 personen werden gearresteerd. Later op de avond begonnen gisteren ook demonstraties te Manchester, waarbij vele winkelruiten werden vernield. De politie was aanzienlijk versterkt en arresteerde 35 personen. In het hotel Saohers te Wenen, dat uitsluitend door Britse officieren wordt bewoond, zijn twee bommen ontploft. Er werd brand veroorzaakt en enige schade aangericht, doch er werd niemand gedood of gewond. Sommige kringen te Wenen geloven, dat bier joodse verzetslieden of leden van een ondergrondse Nazi-organisatie aan het werk zijn geweest. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken maakt bekend, dat minister Marshall voornemens ls om mid den September een grote rede tot de al gemene vergadering der VN. te houden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Brits-Amerikaanse conferentie te Washington over de steenkoolproductie van het Ruhrgefoied op 12 Augustus zal beginnen. In antwoord op een VTaag van een communistisch Lagerhuislld heeft de Britse onderminister van buitenlandse za ken, Mayhew, verklaard, dat Engeland van het begin van de laatste wereldoorlog tot 22 Mei JJ. 132 mlllioen pond sterling aan Griekenland ten koste heeft gelegd. Het grootste deel hiervan ls voor militaire uitrusting besteed. Naar verluidt zijn de burgemeester van Nathanla en een aantal andere voor aanstaande leden van de rechts-georiën- teerde Joodse revisionistische partij ge arresteerd ln verband met het ophangen door Joodse verzetslieden van twee Britse sergeants. Een delegatie van twaalf Duitse 'poli tieke leiders, behorende tot alle partijen, zijn uit de Britse zone voor een vijfdaags bezoek te Londen aangekomen. Zij zullen studie maken van het Britse plaatselijke bestuur en de parlementaire organisatie. Ned. Marine blijft op haar post. ZAL BEWAKINGSDIENSTEN HANDHAVEN. De Ned. marine maakte bekend, dat ondanks het bevel tot het staken van het vuren de marine zal voortgaan de import van militaire goederen in het Republikeinse gebied, alsmede de export van ondernemingsproducten uit het zelfde gebied te verhinderen. Djokja niet dat het gehele land de schade daarvan ondervindt en niet alleen de Nederlanders? Het zal zeer moeilijk, zo niet totaal onmogelijk blij ken. de kostbare wetenschappelijke werken weer aan te schaffen, en nog lange jaren zullen de geleerden met de gevolgen daarvan te kampen heb ben. te rschade van het gehele land. Verder werd het hoofdgebouw van het Proefstation gedeeltelijk verwoest, even als de vroegere residentswoning. De tex tielfabriek Plered is vrij zwaar bescha digd: 20.000 yard textiel werd naar het binnenland afgevoerd. De weverij te Kasri werd geheel vernield. In Wono- redjo, bezuiden Pasoeroean. werd 1200 ton padi verbrand, van andere rijstpel- lerijen werden de voorraden weggevoerd. Ergens in de stad vonden we de heer Smit, de administrateur van de suiker fabriek Kedawoengi Waren, zoals wij zeiden de Chinese en Arabische bewo ners al in de zevende hemel, de heer Smit had kans gezien nog een hemeltje hoger te klimmen. Kedawoeng was n.l. onbeschadigd en in goede staat van on derhond in onze handen gevallen. Wat meer is, er stond 300 ha behoorlijke aan plant in de grond terwijl het planten in volle gang was. met een snelheid van 5 tot 10 ha per dag. Nu nog voldoende aanvoer van zwavelzureen. ammonia en dan maalt volgend jaar Kedawoeng. De waterleiding is intact en Oemboe- lan. waar de watervang is. wordt be waakt door „de jongens". Die hebben daar een meer djm kostelijk leven en ze zwemmen zo veel en zo lang in het meer dat ze op weg zijn bruinvissen te worden. u Gesprekken met de Javaanse en Ma- doerese bevQlking in de stad toonden Soekawati naar Batavia. De president van Oost-Indonesië, Soekawati, is gistermiddag vergezeld van drie leden van zijn kabinet, per boot naar Batavia vertrokken. Hij werd uitgeleid door de Krooncommissaris, de ministerpresident, de overige ministers en voorts door alle civiele en militaire autoriteiten. Republiek antwoordde nog niet. Aneta verneemt, dat de Ver. Staten van de Republiek nog geen antwoord hebben ontvangen op het aanbod van goede diensten. Choleracultures uit ziekenhuis vermist. 50 INDONESISCHE ARTSEN GEDETINEERD. Enkele uren, nadat het staken van het vuren was ingegaan heeft de Ned. mili taire politie een inval gedaan in het ziekenhuis van Batavia, het laatste openbare gebouw, dat zich in Republi keinse handen bevond, en 50 Indonesi sche artsen tijdelijk voor ondervraging gedetineerd. Volgens Republikeinse kringen is twee weken geleden aan deze artsen verzocht met de Nederlandse autoriteiten samen te werken, hetgeen zij toen geweigerd hebben. Naar verluidt staat deze ondervra ging echter in verband met het feit, dat choleracultures vermist worden van het Instituut Eykman, een van de hulplaboratoria van onderzoek, die aan het ziekenhuis zUn verbonden. OORDEEL OVER VEILIGHEIDS RAADRESOLUTIE TE MAKASSAR. ,.Een teleurstellend precedent". De reacties te Makassar over het be richt, dat Nederland de resolutie van de Veiligheidsraad aanvaard heeft, zijn uiteenlopend, doch er valt onmisken baar enige verwarring te constateren. Hetgeen verklaard moet worden door de wetenschap, dat de Republiek niet in staat zal blijken haar strijdorgani saties ln de hand te houden. Tegenover algemene opluchting in Indonesische kringen over het feit, dat verder bloedvergieten beperkt wordt, betreuren deze kringen het, dat thans 'n precedent geschapen ls, waardoor de Veiligheidsraad telkens bij conflicten tussen separatistische en andere bevol kingsgroepen binnen het Rijksverband voor verzoeken van overeenkomstige aard geplaatst kan worden- SOBSI WIL HET NED. LEGER DOEN VERDWIJNEN. Het Centrale Bureau van de Sobsl (Indonesische Vakbond) heeft naar aanleiding van het besluit van de Vei ligheidsraad o.a. bekend gemaakt, dat de vrede in Indonesië alleen te verwe zenlijken is, nadat het Ned. leger uit Indonesië is verjaagd. Onze huidige taak is onophoudelijk tegenstand te bieden, aldus de Sobsl, totdat het Ned. leger van Indonesi sche bodem verdwenen is. Het bureau wekt alle arbeiders nog maals op Nederland met ahe middelen te bestrijden en de eenheid onder el kaar te bewaren. Deze verklaring werd door Radio Djokja bekend gemaakt. aan, dat men in het geheel niet onte vreden is over de bezetting. Men hun- .kert echter naar textiel Dat was nage noeg overal de eerste vraag. Vooral bij d enuchtere en practische Madoerezen was het opmerkelijk, om te constateren dat ze de Nederlandse be zetting prachtig vonden, maar dat ze toch allemaal hoopten spoedig wat kle ding te kunnen krijgen. En, zo vragen we. wijzend op de velen die met wonden en zweren rond liepen, waren die zweren en wonden dan niet van even grote betekenis? Moeten jullie daar niet mee naar de dokter? Schouderophalen. Ze begrij pen het eigenlijk niet goed. In al deze jaren was daar immers nooit naar omgekeken! En ze moeten er nog aan wennen, dat daar weer wèl naar omgekeken zal worden Zij blijven op hun posten. Ir. Soekarno, president van de Indo nesische Republiek, heeft gisteren in zijn functie van opperbevelhebber der Republikeinse strijdkrachten order ge geven het vuren te staken met In gang van hetzelfde tijdstip als de Ne derlanders, t.w. de afgelopen nacht te 12 uur. Soekarno zeide in een radiorede, welke over Radio Djokja werd gehouden, o.m.: Op de 21ste dag van de vorige maand, d.l, op de derde dag van onze heilige maand, heb ik het Indonesische volk en onze strijd krachten bevolen gelijk tijdig op te staan tegen de Nederlandse agressie. De Veiligheidsraad heeft thans de suggestie aan de hand gedaan, de vijandelijkheden, door de Nederlanders begonnen, te beëindigen. Een dergelijke suggestie is ook aan de Republiek ge daan. Wij hebben bewezen de Neder landse agressie te kunnen beantwoor den. De wereld trekt de gerechtvaar digde houding van de Republiek niet to twijfel. Thans propageert de wereld de vredelievende weg door het doen beëin. dlgen van de oorlog in Indonesië. Wij hebben in deze vredelievende weg het volste vertrouwen. ,,Hij is de beste en de meest effectieve." Daarom beveel ik thans het voorstel van de Veiligheidsraad ter harte ne mend e.n met vaste overtuiging onze strijd voortzettend, aan alle Republi keinse strijdkrachten en aan het volk op dit moment alle vijandelijkheden te staken en op de respectieve posten te blijven. De minister-president Van de Repu bliek, Sjarifoeddin. heeft in een radio rede, waarin hij eveneens het staken van het vuren op hetzelfde tijdstip als de Nederlanders afkondigde, o.m. ver klaard: „Wü moeten ons thans houden aan de beslissing van de Veiligheids raad, Wij zijn niet meer gebonden aan de overeenkomst van Linggadjati. De Nederlanders handelden opnieuw buiten Linggadjati door Banka, Billiton en Riouw onafhankelijkheid te geven. Wij wensen het conflict vredelievend op te lossen, doch op een geheel nieuwe ba sis. Wij wensen arbitrage door een derde mogendheid, dat is een interna tionale commissie. Wapenstilstand be tekent vrijlating van onze pemoeda's en terugtrekken tot de oorpronkelijke de marcatielijnen." Wij eisen voorts herstel van alle Re publikeinse ambtenaren ln hun vroegere functies. De Nederlanders verklaren thans, dafc zij voor orde en rust in de door hen bezette gebieden willen zorgen, tegen ons volk. Dit zal wraakgevoelens ont ketenen. In het bezette gebied vechten nog vele strijdorganisaties, die moeilijk be reikbaar zijn. Hoe kunnen wij hen od tijd bereiken, terwijl ons pas heden het telegram bereikte?, aldus eindigde Sja rifoeddin.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1