België gaaf experimenteren met subsidie-afschaffing STADSNIEUWS Laatste Berichten I SPORT SCHAKEN. O'Kelly wint het Europese zone-tournooi Nadat de 13e en laatste ronde een uitermate spannend verloop had ge had, is de Belg O'Kelly er in geslaagd met een vol punt voorsprong het Euro pese zone-tournooi te winnen, ongesla gen en met 101/2 punt uit de 13 par tijen. OKelly zelf rekende in drie kwar tier met de zwakke Luxemburger Doer- ner af, terwijl de Tsjech Pachman, die in puntenaantal met de Belg gelijk stond, een felle strijd leverde met de Bulgaar Tzvetcoff. Pachman, die met zwart speelde, had lange tijd een betere stelling en won zelfs een pion. Alle ove rige partijen waren reeds geruime tijd beëindigd, toen alleen deze beslissende kamp nog voortduurde. Wist Pachman te winnen, dan was hij met O'Kelly in puntenaantal gelijk, maar via het Zon- nenborg-systeem zou hij winnaar van het tournooi zijn geweest, een graag be geerde titel, daar deze immers het recht geeft in 1948 aan de belangrijke ont moeting tussen de winnaars van de zone-tournooien deel te nemen. De Tsjech, enigermate in tijdnood, overzag ten slotte een fraaie aanvals- combinatie van zijn tegenstander, wel ke via een dame-offer tot mat leidde. Pachman deelt thans de tweede en derde prijs met Trifunovic (Joego Sla- vië). De Nederlandse vertegenwoordiger Van Scheltinga capituleerde voor een prachtig offensief van de Hongaar Szabo, die zulk een sterke partij speel de, dat de jury haar aanvankelijk be sluit beide schoonheidsprijzen aan de Engelsman Alexander toe te kennen, wijzigde en Szabo met de tweede schoonheidsprijs vereerde. De eindstand luidt; 1. (.400 gld. en medaille beschikbaar gesteld door ge meentebestuur van Hilversum) O'Kelly (België) 10% punt; 2. en 3. (300 en 250 gld.) Pachman (Tsjecho-Slowaklje) en Trifunovic (Joego-Slavië) elk 9% pnt.; 4. (200 gld.) Van Scheltinga (Neder land) 9 punten; 5. en 6. (150 en 125 gld.) Szabo (Hongarije) en Alexander (Engeland) elk 7% punt.; 7. en 8. (100 en 90 gld.) Max Blau (Zwitserland) en Rossolimo (Frankrijk) elk 6% punt; 9. (80 gld.) Castaldi (Italië) 6 punt.; 10. (75 gld.) Tzvetcoff (Bulgarije) 5% pnt.; 11. (70 gld.) Foerder (Palestina) 5 pun ten; 12. (60 gld.) Plater (Polen) 4% punt; 13. (50 gld.) Doerner (Luxem burg) 3 punten; 14. (50 gld.) O'Sullivan (Ierland) punt. Eerste schoonheidsprijs (100 gld. en medaille beschikbaar gesteld door H. K. H. Prinses Juliana) Alexander (Eng.) voor party gespeeld tegen Pachman (Tsjecho-Sl.)2e schoon heidsprijs (50 gld.) Szabo (Hongarije) voor partij gespeeld tegen Van Schel tinga (Nederland). DE ACHTKAMPEN. De laatste dag van het Europese zone-tournooi, heerste er in hotel Santbergen te Hilversum een extra drukte. Niet alleen zijn velen der deel nemers aan de komende achtkampen gearriveerd, maar ook is er hoog be zoek. Leden van het Fidecongres (con gres van de Wereldschaakbond, dat momenteel in Den Haag wordt gehou den) zijn naar Hilversum gekomen. De vertegenwoordigers van 12 landen waaronder Amerika en de Scandina vische zone zijn reeds op dit con gres aangekomen. De Russische dele gatie, die zou komen om de aanslui ting bij de Fide te bewerkstelligen, is er echter nog niet en de verwachtingen omtrent de komst der Russen zijn niet bijzonder hoog gespannen. Inmiddels heeft men toch de belangrijkste beslui ten tot heden opgeschort. In verband daarmede zullen dr. Max Euwe en Maroczy in de eerste ronde der acht kampen verstek moeten laten gaan. Zij zullen deze partijen later inhalen. WATERPOLO. L.Z.CV.Z.C. Een spannende strijd. Er was grote belangstelling gister avond in de Zyl voor de belangrijke wedstrijd L.Z.C. I—V.Z.C., waarbij beide ploegen streden om het kampioenschap en na spannende kamp de uitslag toch nog gelijk bleef. L.Z C. nam direct het initiatief en Tegelaar schoot, na goed opzwemmen hoog over De volgende aanval had meer succes en met een fraai doelpunt van P. Lut wist L-Z.C. een 1—0 voor sprong te nemen. Een fout in de L.Z. C.-achterhoede gaf VZ.C. een opgeleg de kans, waardoor de stand gelijk werd 11. Velzen kreeg daarna nog een op gelegde kans, toen uit een vrije worp onhoudbaar werd ingeschoten (12). L.Z.C. gaf zich evenwel niet gewonnen en enkele schoten van Lut c.s. gingen rakelings naast en over. Nog voor het ingaan van de rust maakte deze speler de stand gelijk (22). Bijna direct in de tweede helft mist J. v. d. Reyden een goede kans, maar na goed doorzetten weet P. Lut toch 32 te scoren. Enkele minuten voor het einde, een felle aanval van Velzen. waarbij H. v d. Reyden het water wordt uitgezonden. De straf worp werd gemist, doch niet lang daarna maakt Velzen toch 33 en even later z^lfs 34. Na vele aanvallen gelukte het nogmaals Lut deg elijkmaker te scoren (4—4). Hedenavond speelt de L.Z.C. haar laatste wedstrijd tegen D.W.T, in de Zijl en wanneer deze wedstrijd gewon nen wordt en V.Z.C eveneens van D.W. T wint, volgt een beslissingswedstrijd tegen L.Z.C. en V.Z.C. voor het kam pioenschap PAARDENSPORT. COURSES OP ..DUINDTGT". De uitslagen der gistermiddag op „Duindlgt" gehouden courses luiden: AmateurrHdersprijs. draveril afstand 1540 m le afdeling: 1. Ivan Hanover, ber W. Brouwer; 2. Jay Mc Gregor ber. A. Groeneweg. 3 Josephine V.. ber. G. J. Venneman 2e afdeling afstand 2040 m.: 1 Fille de Flandre. ber. W. Brouwer; 2 Jim Wilkes ber. W de Graaf: 3. Fred Mc Clyo K, ber G. J. Venneman. Anonym-prijs ren afstand 1700 m.: 1 Marco, ber. F Delbrassinne; 2 Slalkot ber. G. J Riem: 3. Princess Motley, ber F. Decoster Prils der twee-jarigen, draveril van meet voor Ned. hengsten geboren in 1945. afstand 1200 m: 1. Main Axworthy, ber W. IT. Geersen; 2. Mountenler ber. J. Kruithof: 3. Maurlts V. ber. J de Vlieger. Jeugdprils, ren voor Ned. hengsten en meniën van 2 Jaar. afstand 1000 m 1. Zephyr N, ber, F. Decoster; 2. Ramena. ber. W. Kampers: 3. Dame. ber J, C. Pex. Prils der twee-Jarigen, draveril van meet voor Ned. merriën geboren in 1945 afstand 1200 m.: 1 Mary Axhit ber E Sportsplinters In het Hllversums Sportpark werden de finales gespeeld om het kampioenschap- van Nederland politlevoetbal, waaraan werd deelgenomen door elftallen uit Vel- sen, Deventer. Assen en de mynpolltie uit Maastricht die in de diverse afdelingen kampioen waren geworden Velsen ver wierf met 15 punten de gouden kam- ploensmedallle: tweede werd Deventer met 4 punten De athletlek-kampioenscüappen van de geallieerde bezettingslegers zullen op 13 en 14 September in net Olympisch Stadion te Berlijn gehouden worden. Uit nodigingen zijn verzonden aan België, Tsjecho-Slovaklje, Denemarken, Frankrijk, Griekenland. Engeland, Nederland, Lu xemburg. Noorwegen, Polen Rusland en Amerika. De V.V.V te 's-Hertogenbosch orga niseert op 28 29 en 30 Augustus as. 3- daagse fietstochten door het Brabantse landschap. Het ligt id de bedoeling deze tochten jaarlijks te doen houden in de geest van de Vierdaagse te Nijmegen. Er blijkt inderdaad belangstelling uit het gehele land. G in 't Veen: 2. Mlentje K. ber. J. Ham: 3. Maryanne, ber A. B v. d. Veen, Finale amateurrllders-prils. draveril af-sta-cl 2040 m.: 1 Jim Wilkes ber. W. de Graaf: 2, Josephine V. ber. G. J. Venneman: 3. Fille de Flandre. ber. W. Brouwer Club-prils, bandlcapdraveri) Interna tionaal. afstand 2460 m 1 Intrepid, ber. M France- 2. Jacoba. ber. W. Hocjenbos: 3 Edel Scott. ber J H. Bos. Grote stayers-prijs. ren. afstand 3220 m 1. Young Phalarls. ber. G. J. Riem; 2 Zeester, ber. W. Kampers: 3 Drum stick. ber A E, Seelens. VOETBAL. UITBREIDING ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE K.N.V.B Door het instellen van een reserve 3e klasse voor de Zaterdag-competitie van de K.N.V.B in afdeling II is het Zaterdag middagvoetbal weer een belangrllke stap vooruit gegaan Reeds het a s. seizoen, zal deze nieu we afdeling aan de competitie worden toegevoegd, naar wij vernemen zullen van de afdeling Leiden voor deze klasse in aanmerking komen Quick Boys II. Rilnsburgse Boys II en A R C. II. NIC. BOYS (NIEUWVEEN) BLIJFT IN GOUDS VERBAND. Het verzoek van de Nic. Boys te Nleuwveen om toegelaten te worden tot de afd Leiden heeft niet de nodige goedkeuring kunnen verkrilgen. De verre reizen, die dc Nieuwveense voetballers in de G.VB. moesten maken waren oorzaak dat zil om indeling bil Leiden hadden gevraagd. Het bestuur van de G V B. zal hieraan nu tegemoet komen, door de eerste klasse in twee afdelingen te split sen waardoor aan dit bezwaar groten deels tegemoet gekomen zal worden Vol gens de grensbepaling hoort Nleuwveen bil d#> Goudse Voetbal Bond. DUIVENSPORT. „DE BLAUWBAND" VLIEGT IN CONCOURS. De postduivenvereniging- „De Blauw- band" te Alphen aan den Riln nam deel aan het afdellngsconcours In totaal waren er 1110 uit de provincie Zuid-Hol land. waarvan de Alphense dulvenlief- hebbers er 41 inzonden. Gevlogen werd vanaf Orleans 509 K.M, Er waren ln totaal 221 prijzen, waarvan Alphen aan den Rijn er niet minder dan 16 wist in de wacht te slepen, en wel als volgt: P G. Borgers 1, 18. 89 en 133: G. Dool 7, 102 143 en 170: M Groeneveld 17: B van Egmond 28. 98 201: C. van Ofwegen 80 en 118. J. A.' Mens 121, J. Tulnenburg 146. KATWIJK AAN ZEE. Afscheid mej. J. W. Ouwehand Donderdagmorgen nam mej. J. W. Ouwehand afscheid van de Herv. School I alhier, waaraan zy van 1 Dec. 1906 af zeer plichtsgetrouw heeft gearbeid als onderwijzeres. Op uitdrukkelijk verlangen van mej. O. drceg dit afscheid een zeer intiem karakter. LEIDERDORP. Gemeenteraadsvergadering De raad kwam in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester K van Dlepenlngen. Deze vergadering kan wei worden be_ schouwd als een vervolg op de spoedver gadering van J.l. Zaterdag, toen op de agenda ook voorkwam een voorstel tot ln_ wllliglng van een aanvraag van het be stuur der Chr- Nat. School tut stichting van een U.L.O. Schooi Het voorstel werd toen van de agenda afgevoerd, omdat de raad vooraf geen kennis kon nemen van de stukken. Na opening, notulen en Inge komen stukken, kwam thans dadelijk dit voorstel weer aan de orde. Het eerst voerde de heer Vermeulen het woord. HIJ deelde mede voor het voorstel te zullen stemmen, daar aan de bU de wet gestelde eisen was voldaan: echter betreurde hy, dat nu aan de samenwerking op onder wijsgebied een eind is gekomen. Zijns in. ziens was van het woord schoolstrijd, dat begonnen en getracht zal worden, dat nog dit dit jaar het speelterrein in ge bruik kan worden genomen. In 1942 werd besloten 'n bedrag van f. 100.000.- ult te trekken voor het bouwen van een nieuwe gashouder en werd de levering van de bovenbouw van een nieuwe gas houder opgedragen aan de N.V. Pletterij voorheen L. I. Enthoven en Cie te Delft Door oorlogsomstandigheden ging deze bouw niet door. Na de bevrijding werd deze zaak opnieuw bezien en bleek dat c.e kosten aanmerkelijk hoger zouden zijn. Besloten werd voorlopig niet over te gaan tot het bouwen van een nieuwe gashouder en werden de gevoerde on derhandelingen met de Pletterij Entho ven stopgezet. Deze firma diende een eis tot schade vergoeding in tot een bedrag van f. 23.350.76. Het gemeentebestuur was het niet eens over dit bedrag en .trad in onder handeling met de Pletterij Enthoven en ten slotte kwam men overeen, dat met een schadevergoeding van f. 10.000. genoegen zou worden genomen. De raad ging daarmee accoord. Tot dekking van de tekorten van de jaren 1943 t/m 1946 stellen B. en W. voor. gebruik te maken van de aanbie ding van de Bank voor Nederlandse MIDDENSTANDSEXAMENS. Geslaagd vooi liet te dezer stede ge houden Middenstandsexamen A. Kuyt, J. Kwakkenbos, I. v. Laar, C. Labrujere, G. F. Lefeber. G. de Lan- gemaat, G. de Lange, A. de Langen, F. J. G. Lauwers, A. v. Leeuwen, B v. Leeuwen, D. C. v. Leeuwen, M, v. Leeu wen, P. v. Leeuwen, J. G. Leget, M. A. Lek, C- v. d. Linden, H, LinkVeenstra, G. P. Los, P. Louwrier, W. Lugtbart, P J Lut, G. Maaskant, S. Mandi, H. V v. d. Marei, P. v. d. Marei, F. F. v. d. Mark, D. Markwat, J. Marijt, J. J. v, Mastngt, A. J, v. d. Meer, H. J. v. d. Meer, J. J. v. d. Meer, J. H. v. d. Meer, J. J. v. d. Meer, J, J. v. d. Meer, F. C. Mens, D. K. v, d. Mey, S. v, d. Mey, W. A. v. d. Mey. D. Meyvogel, D. Moer man, A. M. Molenaar, A. C. v. Moorsel. W. J. M. Mugge, A. G. Mijnders, G- Mijnders, C. C. v. d. Nat, H. v. d. Nat, I. v. d. Nat, H. v- Nood, P. J. A. v. Noord L. Noórdervliet, A. v. Noort, H. Noort, J. Noort. H. A. v. Noort, A. v. d. Oever, J. v. Ofwegen, P. Olivier, N. C. Onder water, J. C M. Onna, J. Oudshoorn, Joh. Oudshoorn, W. J. Oudshoórn. N. A. J. Out, G. B. T. Ouwerling, G. B Parlevliet, J. Parlevliet, Joh. Parlevliet, C. Passchier, J. Passchier, H. Perfors, H. D. Perfors, L. J. A. W. Persoon, M. Petiet, A. Philippo, J Pieëte, A. Pison, A. v. d Plas, C. J. v d. Plas, G. v. d- Plas. T. v. d. Plas, J. Plasmeyer, N. P. v. d. Ploeg. J. Plug, M Plug, H. J. van der Pluym, A. C. van der Poel, P. H. van der Poel, J. v. d Post, H. H. Raaphorst, J, D Raaphorst, W. T, J. Raaphorst, E. de Raat, K. A. Rademaker, J. J. Ravensbergen, G. van Peeuwijk, H. Renee, W. Reyngoud, L. C van Rhoon, C. Riedyk.' J Rodenburg. C. H. Rodewijk T. J. van Rooden, D. C. v. Rooden—v. d Bogaard, M. Roovers, M J. Rosin, J. Rührwien, M. M. de Ruiter W. J. van Rijn. J, RUnsburger, N C. v. Rijnswou, H. Schalk, P. Schalkers C. v. d. Schee, A M. van Scheppingen W. J. Schoof, J Schouten A. J Schoutens. J. J. Schouw, C J SchuitenK.ker, J. G. Schuts, A. C. Seysenner, W. P. Slie- rings, J. M. Slingerland, A. Slob, B. G. Sluvs, K J W Smit, W J. Smit. P. H. Smittenaar, A J. P. Smoorenburg, E. Spilker, J. D. Splinter. W. Sprey, C. v. d Steen, H L. v d. Steen, P. v. d. Steen. G. C M Steenvoorden—Cock- hrvt. N P straathof. A. A Straver, P Hooites, J. C de Swan. F H. Tee- gelaar. P J T. Telkers J. W. Tersteeg. N Teske, T N. van Tol, W A. van Tol, J.' de Tombe, J. Timmers, W. A. van Trigt J R. Tuyn. G. Valk. H. v Varick. J P. M. van Veen. G C van Velzen, J C. van Venetiën J van Venetiën, M Verdoes, J Verhart. K Verheul. H. J Verhoef, w. Verhoeven. G. J Ver hoor H C. M Vermeulen P, Vermey, W Verver, G. Verwey, J Vesseur. A. r Vink. P. B. Vink, C. Visseher. G. A M. Visser. C. Vliem. G. v. Vliet, H. v d. Vliet. J. F Voortman. F. L, de Vos, H de Vos. C Vreeburg, P de Vries. D. T de Vries-Knocker, A. de Waard, J. P. de water. A H Waterland. H. Wessel, D C Wesselius G. B Westmaas, P. J Weststeyn, S. Windhorst, H. de Winkel. A van Winkel, J. J- van Winkel, P J Winters. H. P de Wit, E. de Wolf, J. Woudsma, A. J. van 't Woud. A. H. WHdipi- Zaalberg. J. Boxman. C. J. Z^< B Zuliderduin J. A. Zwaan. J v d twsn. G W de Zwart, C J, Zon nevel De heei J. J. Geerling alhier is ge slaagd vooi het examen Frans L.O. De beer A. Harmsen alhier slaagde te Am- :rdam voor het examen M. O. Trans A. STUDIEPRIJZEN B.P.M. De N.V. Betaafsche Petroleummaat- schappij heeft gisteren aan een 25-tal Nederlandse studenten uit verschillende universiteitssteden Studieprijzen uitge reikt. Deze prijzen welke uit de voor drachten van de verschillende facultei ten na een zorgvuldige selectie worden toegekend aan studenten, die over zo danige vitaliteit, karakter en intellegen- tie beschikken, dat van hen verwacht mag worden, dat zij in de toekomst een Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN. Marianne, d. van A. Matters en C 1 Bakker; Arie, z. van n. Bon en T. Over- dyk, Egidlana Elisabeth Augusta d van E. Jansen en C. W van Benten, Cees, z. van P. A. van Delft en C J. neljten; Ca- rel, z. van C. LabruJère en J. M. Meyers, Johannes Theodorus Maria, z. van J. T. Ruygrok en G. J van Kesteren. Abraham Hendrlkus, z. van A. A. Maasbommel en J. H. Schoolenberg; Dirk, z. van P. Fakkel en H. C Tegelaar, Johannes z van J- P. leidinggevende functie in de Nederland- Olivier en l7 R- 'de Rooij. se industrie zullen kunnen vervulen, ONDERTROUWD, hebben ten doel de studenten aan te sporen en in staat te stellen zich breder te ontwikkelen. Van de Leidse universiteit kwamen voor een zodanige prijs in aanmerking de heren J. H. G- Fuchter en R. La- gaaij .geologie), L. C. van der Marei (physical en J. Schuyer, W. L, Groene veld en S- J. Roorda (allen chemie). VACANTIETOCHT OUD LEDEN VER, C. J. V. „DIENT DEN HEER". Gisteren werd de jaarlijkse autotocht gehouden onder begunstiging van prachtig zomerweer. Om halfacht kwa men de deelnemers tezamen voor het wijkgebouw aan het Levendaal, Over Zeist en Driebergen werd naar Apel doorn gereden, waarbij op verscheide ne plaatsen gepauzeerd werd. Een be zoek aan „Da Hoge Veluwe" was een der onderdelen van het programma, daarna was Apeldoorn aan de beurt, waarna de tocht terugging over Amers foort naar Utrecht. Een gezellig diner vijiwaarna men om halfelf aan het wijkgebouw arriveerde. AFSCHEID VAN DE HEER H. DU PON In intieme kring heeft de heer H. du Pon gisteren afscheid genomen van zijn werkkring in het Pathologisch Labora torium der Rijksuniversiteit alhier. Aan wezig waren de heer du Pon en zijn echtgenote, zoon en schoonzoon. Verder de hoogleraar-directeur van het Labo ratorium assistenten, co-assistenten en het gehele personeel. De hoogleraar sprak de heer du Pon toe en bracht naar voren zijn weetgierigheid en criti- sche zin en zijn hulp bij de studie aan de medische studenten. Zijn werk werd niet automatisch, doe hmet intelligen tie verricht, hetgeen niet genoeg ge waardeerd kan worden. Namens allen, werkzaam in het La boratorium overhandigde de hoogleraar een stoffelijk blijk van waardering en vriendschap voor al hetgeen de heer du Pon voor de medische wetenschap heeft verricht. Namens de thans in het Laboratorium werkzame studenten overhandigde de heer Quartero met een kleine toespraak een mooi boekwerk. De heer du Pon dankte met enkele woorden en haalde nog menig gedenk waardig feit uit zijn lange loopbaan naar voren. Na een kort gezellig samenzijn werd 1e— p'echtigheid besloten. TRAMVERKEER 2 UUR GESTREMD. Bij het uitwijken voor een voetganger is gisteravond op de Rynsburgerweg een militaire auto tegen een ijzeren mast van de bovenleiding van de tram gereden, tengevolge waarvan het tram verkeer ongeveer twee uur werd ge stremd. Gistermiddag, omstreeks drie uur, is een brandje uitgebroken in het per ceel Nieuwsteeg 19 B, bewoond door de familie A. v. d. H. Vermoedelijk is de haarkam, hoofddoek, dameshoed, con brand ontstaan doordat een brandende sumentencredietboekje, hockev-stick, sigaret van de asbak is afgevallen en zakboekje Kon. Marechaussee, boek. tussen boeker# is terechtgekomen. Met Terug te bekomen en inlichtingen te enige emmers water heeft de brand- verkrijgen aan het Hoofdbureau van weer het vuur gedoofd. Een dertigtal Politie, Zonneveldstraat 10. alhier, op boeken en een schemerlamp gingen Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 A, J. M. Bonnet Jm 29 Jaar en N. van Alphen jd 23 Jaar; H Brakhoven jm 33 j en M. Schlagwein Jd 27 J.. G. A. Oopier Jm 31 Jaar en S C M. Stouten Jd 31 J.; J Cupedo Jm 24 Jaar en M. van Voort- huyzen Jd 18 jaar; A. J. Elferink Jm 33 J. en C. Fuchs gesoh, 30 Jaar' M. W. Kulk jm 23 Jaar en M Middelkoop Jd 20 jaar; A. J. van Leeuwen Jm 32 Jaar en T. G. Slot Jd 24 jaar. L Meijer wedn. 73 «aar en A. C. Cats jd 66 Jaar; L. J. Mol wedn. 32 Jaar en G. van den Broek ld 28 jaar; E. J. J, G. Renaud wdn, 59 j, en J. Vlekke jd 28 Jaar; A. F Rosier jm 39 Jaar en C Geerlings jd 31 Jaar; K. van der Steen jm 37 jaar en j. W C Onvlee wed. 33 J.. I. van Weerlee gesch 33 Jaar en M. van Zeist gesch. 25 Jaar; I. Boom Jm 36 Jaar en H. E. Goedheer gesch 43 laar; D. J. Fasseur jm 23 jaar en L Stokkel Jd 24 Jaar; J. J. Louwrier Jm 25 jaar en C. J. Schryver jd 22jaar; A. H Pesant Jm 26 jaar en J S. de Boei jd 25 Jaar. W F. Louwrier jm 26 jaai en J. M van der Heijden Jd 30 Jaar: J A. H. van Kaam Jm 24 jaar en J. C. van Ble-en Jd 23 J-: G. J M. Goslingo Jm 31 Jaar en J. Mol Jd 31 Jaar. A. M. Delfos Jm 26 Jaar en J. A Drabbe Jd 23 Jaar; J. van Brussel jm 31 Jaar en C C. M van der Ven Jd 26 J.- T. van den Heuvel jm 30 laar en M. J. Wltsenburg Jd 23 Jaar: J. Vermeulen lm 23 jaar en K. Zwart Jd 21 Jaar. getrouwd. M W van Haaften Jm en J. C. Roelof, zen Jd. P. J. Bakker, jm. en M. W. van Hage, jd.; 'G, Allaart jm. en P Reylng. jd.; F. H Parmentier, gesch. en B. M Boodt, jd. J. Boezaard Jm en C. M Slera jd; A- van der Velden Jm en W A van der Veldt Jd- H. C. M Peterse Jm en H J van den Broek Jd; J. Azler Jm en S. van den Bos Jd: A B. Bakker Jm en C A. Cras Jd; G. Bieestraaten jm en E C Maas Jd. P. van Hoven Jm en M J, de Rijk Jd; I. Monteba Jm en H E W. Barten Jd: D Petit Jm en E. de Kier geech., J. M Roo. senbrand Jm en A. J M. Geuke Jd. T. van Tuyi Jm en C van den Bern Jd: A. J. van der Windt Jm er M. J W. Chou- foer jd; H. J. van der Woerd Jm en J. H van Leeuwen Jd; C. D Zandvliet Jm en M. J Honsbeok Jd OVERLEDEN: I. A. van der Tuyn, man, 30 jaren. J. Neuteboom huisvr van R den Her tog 59 J. OVERLEDEN. M. A. Wagemans. wed. van H. H. Roe rendonk 45 Jaar: J Vervark huisvr. van. T. D. Tlsseur 66 jaar; M. Veerman vrouw 87 jaar. IS gebruikt geen sprake HIJ vroeg B. en Gemeenten voor een vaste lening van W nrto oon. nojior to tnillo. nnrlorTrtaleon f. 175.000.— tegen een rente van de eer ste 10 jaren ad 3% en vervolgens 3%% met een looptijd van 30 jaren. Ook dit voorstel werd aangenomen. De heer Fortaniet vraagt bij het punt subsidie aan Het. Groene Kruis hoe het staat met het Gezondheidscentrum en waarom deze aanvraag zo laat binnen komt. Na beantwoording der vragen wordt het voorstel f. 131.52 voor de kosten van vervoer van achterlijke kin deren, f. 104.— huisvestingskosten con sultatiebureau voor zuigelingen en f. 250 voor bestrijding TBC z>h.st. goedgevon den. Het voorstel om aan het gemeente- personeel een gratificatie te verlenen, evenals dit bij het rijk en in vele parti culiere bedrijven geschiedt, wordt z.hst. aangenomen, evenals het voorstel het verlenen van medewerking ten behoeve van de R.K Jongensschool in de ver bouw van een lokaal, het maken van een gemetselde terreinafscheiding, her straten van de speelplaats, aanschaf fing van meubilair en het invoeren van een nieuwe geschiedenismethode. De rondvraag leverde geen belangrijke .problemen op. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juli zijn gevonden: brillen, lepeltje, distributiebescheiden, huissleutels, vulpenhouders, actetas, insigne, kinderschoenen, ceintuurs, vul potloden, portemonnaies, overall, bad handdoek, badbroek, bovenstuk van kastje, étui met inhoud, damesrokje, schooltas, bankbiljet, regenjas, kerk boekje R.K., welpen-petje, armband horloges, duimstok, tassen, médaillon, koffer, rugzak, armbanden, bontwant, portefeuilles, manteltje, jas, bronzen vleugelmoer, nikkelen wieldoppen van auto, rozenkrans, groentenkist, zweep, verloren. tot 4 uur. W nog eens nader te willen onder7neken of oprichting van een openbare UL.u school mogelijk ls. De voorz. merkte op, dat ln de raad het woord schoolstrijd niet gebezigd ls. Ove rigens deelde hij mede. dat de kwestie van een openbare U.L.O—school, geiyk uit de toelichting biykt. we' de aandacht van B en W. heeft De heer Gijzel vroeg e«n persoonlijk ver klaring te mogen afleggen Nu het woord schoolstrijd ls gelanceerd, verklaarde hij persoonlijk voorstander te zbn vaD de Her. •vormde school. In de raad zal men daar van echter niet veel kunnen bemerken, zo lang het onderwijs goeed is. Toch be houdt hy zich het recht voor elk voorstel crltlsch te bekijken. Ook volgens hem ls het woord schoolstrijd niet ln de raad ge hoord De heer Gljsel sloot zich verder aan bij wat de heer Vermeulen had op gemerkt. De heer De Haas stelde hierop nog de raag of de heer Gyzei nu misschien een ln de vorige raadsvergadering gemaakte opmerking terug kan nemen. De heer Gy ze] bleef echter bij hetgeen hU had ge zegd. Na een paar opmerkingen van de heren Kullenberg en v. d Stoel werd het voorstel zonder stemming aangenomen. Besloten word aan de vereniging voor maatschappelijk werk ln dc Ziekenhuizen te Leiden een subsidie te verlenen van f 50 Enige volgende agendaminten pas seerden vrywel zonder bespreking de voor zittershamer Na rondvraag volgde slui ting. OEGSTGEEST. Een 25-jarig jubileum bij Gemeente werken Het was gasteren 25 jaar ge leden dat de heer D. A. Driessen alslos- arbeider in dienst der gemeente kwam. Na korte tijd verkreeg hij een vaste aan- stelling en doorliep vervolgens diverse rangen en is nu sedert enige tijd als chef van de gemeentewerklieden werk zaam Bij dit 25-jarig jubileum is hij gisteren in de v.m. gemeenteschool met ziln .gezin ontvangen, waar hem een warme, welverdiende huldiging ten deel viel. De burgemeester heeft in een toe spraak de grote arbeiüslust en toewij ding in roemrijke woorden herdacht en de jubilaris daarbij namens de gemeen te e?n enveloppe met inhoud aangebo den. Hierna sprak de wethouder van Openbare Werken, die hem een onmis bare kracht noemde en de hoop uitsprak dat hij nog vele jaren zijn krachten aan de gemeente mocht wijden. De heer G. Heren sprak namens het gehele personeel van Gemeentewerken en bood de jubilaris een rooktafel en mevr, Driessen bloemen aan. De directeur van gemeentewerken heeft vervolgens de eervolle staat van dienst van de jubilaris in het licht ge steld en bracht hem dank voor de wij ze, waarop hij zijn taak opvat. Onder het genot van aangeboden verversingen bleef men nog enige tijd bijeen. ROELFARENDSVEEN. Voor het Middenstands-diploma slaagde te 's-Gravenhage onze plaats genoten mej. L. van Rhoon en de he ren Cor Rodewijk en H. Hoogenboom Jz. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Anthocla Johanna Maria. d. van J. C. Nleuwland en M. J. van Leeuwen; Agatha, d. van R. D. Thierry en A. Kool; Hans, z van W, van Walsum en T. Heneweer; Lultjen Paul, z. van P. J Wlertsema en J. E. van den Boom; Elisabeth Maria Theresia, van J W. Barmentloo en E, Dykman; Pieternel Janneke, d van R. Smit en A. Minderhout; Hendrlka Wlllemlna, d. van J. Nieuwenhuls en E Ebbliik; Elisabeth Hendrlka, d- van J. Nieuwenhuls en E. Ebblnk; Hendrlkus, z. van H, Kersten en M. Bos. Overleden: Maria Steeneveld, 81 Jaar. wed. van L. van Dorp. Ondertrouwd: Kurt Wilhelm Schmidt, 38 jaar en Ida Maria Warmenhoven. 28 Jaar. Gemeenteraad In de Woensdag avond gehouden zitting van de ge meenteraad, onder leiding van burge meester H. A. S. RomeijnOostveen bij het punt ingekomen stukken en mede delingen naar het speelterrein aan de Leidseweg Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat nè, tekening van 't contract met de aanleg kon worden SCHEEPSBERICHTEN. Arkeldijk, 30 Juli van Havana n. Ant werpen; Cottlca, 31 Juli van Trinidad n. Ponta del Gada; Esso Den Haag, Aruba- Rotterdam pass. 31 Juli Start Point, Gaasterkerk, R'dam-Australlë, 31 Juli v. Port Said; Hera, 31 Juli van Ia Guaira naar Curasao; Johan de Witt, Batavla- Amsterdam, pass. 31 Juli Gibraltar; Kota Inten, Batavia—Rotterdam pass. 31 Juli Malta. Meerkerk, Antwerpen-Gemia. pass. 31 Juli Ouessant; Stuyvesant. Amster dam—West Indlë, 31 Juli te Madeira; Utrecht, JavaRotterdam, 31 Jnll te Port Said; Valerius. R'damJava, 31 Juli van Singapore. Averdljk, 30 Jull van Port Arthur te Houston; Eeldijk New Orleans-Londen, 29 Juli voor anker by Southerd. Casablanca-Vlaardlngen, pass. 29 Jull Flnlsterre; Papendrecho, 81 Jull van Avonmouth te R'dam; Veendam 30 Jull van New-York via Southampton n. Rot terdam. Zeeland (ss .m.) 30 Jull v. Rot terdam te Huelva; zypenberg 31 Jull van Cuba te Rotterdam, Nederland: Sumatra 30 Jull te Amster dam; Oranje passeerde 30 Jull Perim; Rottl 30 Jull van Priok naar Pladjoe. K N.S M. Orpheus 30 Jail te Pa lermo. Ardea 30 Jull te Haifa; Ornen 31 Jull te Amsterdam; Theseus 30 Jull van Malta naar Canneto; Vulcanus 30 Julj te Barcelona; Hercules 30 Jull van Gibraltar naar Algiers. Euterpe 30 Jull van Lissa bon naar Hoek van Holland; Marinier 30 Jull te Pasajes: Dundee 30 Jull van Va lencia naar Barcelona; Roelf 30 Jull van Bilbao naar Musel. Ocean Alciious 26 Jull te Hampton Roads. Phrontis 25 Jull te Penang; Po- lydorus 24 Jull van Suez naar Batavia; Melampus 28 Juli van Port Said naar Am sterdam. BEURSO VERZICHT Amsterdam 1 Augustus Op de beurs bestond vandaag een bepaald vaste stemming. De handel was echter niet, omvangrijk. De hoofdkoer- sen waren hoger- Het scheen dat ér meer vertrouwen heerste in de ontwik keling van Indonesië. In de vrije han del ontwikkelde zich affaire in de cul tuuraandelen en de toonaangevende industriepapieren waarbij de koersen nog verder omhoog gingen. Bij het slot werd gehandeld op ongeveer het hoog ste punt van de dag. HVA's boekten een winst van ruim vier punten. Van de tabakken waren Deli Mij. een drietal punten hoger- Koninklijke stegen van 408 tot 410%. Zeer vast waren Aku's; de hoofdkoers werd vastgesteld op 187, later steeg zij tot 191. De Amerikaan se shares waren iets hoger, in navol ging van New York. De nieuwe conver sielening was nauwelijks prijshoudend. En hoopt er vijf en half milliard uit over te houden. (Van onze Brusselse correspondent). Zowel in Nederland als in België werd sedert de bevrijding door de staat op de meeste levensmiddelen een toelage aan de producenten verstrekt, ten einde de consumentenprijzen laag te kunnen houden. Van 1 Augustus af worden echter in België de subsidies, die de staat op melk, vlees, boter, brood, cho colade, margarine, spijsolie en zalm ver strekte eenvoudigweg afgeschaft! Ver wacht kan dus worden, dat dan de le vensmiddelen in het toch reeds zo dure België nog in prijs zullen stijgen. Als tegenwicht gaat men echter een ander systeem van staatssubsidies in voeren en wel zodanig, dat de arbeiders (zonder rekening te houden met het jaarinkomen) en de bedienden, staats ambtenaren en gepensioneerden met een tamelijk lang inkomen (72,000 frs. per jaar voor vrygezellen) er alleen van zullen profiteren. Hoe? De regering Spaak heeft dat als volgt gedacht. Men gaat de prijzen der levensmidde len officieel vaststellen, zonder subsidies. Om de andere maand zullen de genoem de „economisch zwakkeren" echter op basis van de rantsoeneringstabel het ^•obaal bedrag, dat zij door de afschaf fing der subsidies en de daaruit voort vloeiende prijsstijging méér betalen, ln de vorm van een geldtoelage terugont vangen. Deze regelingen hebben het gevolg, dat ongeveer 4,300.000 Belgen om de maand een bon van 62 frs. pe~ persoon krijgen, waardoor de staat een besparing zal realiseren van vijf en een half milliard francs! Op deze wijze wordt de subsidie, die eertijds aan allen ten goede kwam, slechts aan hen verstrekt, die daar werkelijk behoefte aan hebben. De rijke Be'gen kunnen gemakkelijk de hogere pryzen betalen, en zij zijn de staat ook heus niet zo dankbaar, wanneer deze 2,7 francs voor ieder brood van 900 gram aan hen cadeau doet, nu al sedert jaren Minister-president Spaak wachtte tijdens de persconferentie, waarin hy deze maatregelen besprak, de critiek niet af en leverde deze zelf als boter by de vis. Een gedeelte der subsidies zal gehandhaafd moeten worden, b-v, voor de steeds noodly'dende spoorwegen en de kolentoeslagen. Erger echter is. dat b.v. de gehuwden zonder kinderen, wanneer zowel vrouw als man werken en b.v. resp. 50,000 en 70,000 frs. ver dienen, elk voor zich een bon van 62 frs, ontvangen, terwijl de familievader, die even boven de grens komt, het voordeel der terugbetaling niet ont vangt. Vroeg O." laat zal men het systeem dus moeten wyzigen op basis van het totale gezinsinkomen. De vrees, dat de verhoogde levens- middelenpryzen een haussepsychose ln andere sectoren zouden uitlokken, was volgens Spaak meer gegrond. Daarte genover stelt de regering een gereorga niseerde controledienst en een campag ne tot „opvoeding van de verbruiker". Zo hardnekkig en productief als de Belg is, wanneer het om de productie gaat, zo nonchalant is hy als verbruiker, als koper van de producten. Toelichting op het legerberich# De Dell-spoorwegmaatschapplJ trof een groot gedeelte van het rollend ma terieel in bruikbare toestand aan. Deze maatschappy beschikt ln voldoende ma te over locomotieven en wagons om in het vervoer van de behoeften te kun nen voorzien. Verschillende treinverbindingen zyn reeds hersteld. Enkele andere kunnen binnenkort verwacht worden. Op het traject Tebingtinggi-Saintar ontstond een ongeluk doordat een vluch tende republikeinse trein uit Tebing- tinggi in de richting van Siantar poog de te ryden. ondanks de waarschuwing, dat er een trein uit tegengestelde rich ting onderweg was. Vele Indonesische passagiers werden gedood en gewond. In de verschillende streken van de be- vryde gebieden keert de normale situa tie weer langzamerhand terug. Reeds enkele planters zyn naar de onderne mingen in de omgeving van Medan te ruggekeerd. Het vliegveld by Siantar is zonder te genstand bezet. Het republikeinse om- roepstation Siantar is door de TRI ver nield. De toestand in Palembang is rus tig. De suikerfabriek by Kalinengoe is door de TRI verwoest. De machines zyn alle weggehaald. Tydens de actie by Amba- rawa werd een hoevelheid wapens in beslag genomen. De fabriek bij DJatirongo werd vol komen vernield aangetroffen. Noord-Sumatra: thans kan geconsta teerd worden, dat een belangryk deel van het vroegere „cultuurgebied" van Sumatra's Oostkust weer opengesteld is. De verbinding tussen de grote plaatsen zyn onder contröle gesteld terwyl de Nederlandse troepen de tussen gelegen terreinen zuiveren. De voornaamste actie van de republikeinse strydkrachten richt zich niet alleen tegen de Chinezen, doch ook tegen de onderdanen van andere landen, zoals Indiërs, die een officeel protest daartegen uitbrachten. Ook eigen landgenoten liet de TRI niet on gemoeid en de arbeiders van de ver schillende ondernemingen hadden veel te lijden. Vele Chinezen geven er de voorkeur aan naar grote plaatsen geëva cueerd te worden uit angst voor de ac ties van de Laskars- Medan heeft op nieuw 2000 Chinezen opgenomen, Enke le cultuurondernemingen by Deli zyn in vlammen opgegaan. Goede diensten van de V.S Naar aanleiding van berichten, welke circuleren, als zouden de Ver. Staten een aanbod van goede diensten hebben gedaan aan de Nederlandse regering ten aanzien van de Indonesische kwestie, wordt van officiële Nederlandse zyde verklaard, dat hiervan geen bevestiging is ontvangen. Er wordt contact met New York gezocht om nadere inlichtingen te verki-ygen. Wordt toch geheel Java bezet? Volgens A.F.P. schijnen de Neder landers thans besloten te zijn om in tegenstelling met hun oorspronkelijke bedoelingen Java geheel te bezetten. Deze herziening van hun standpunt is waarschyniyk te wyten, aldus ATP., aan het feit, dat de Republikeinen con sequent de tactiek van de verschroeide aarde toepassen in de gebieden,, welke zy nog bezet houden. Malang is het droeve bewys van de gevolgen van deze tactiek Men kan thans verwachten, dat de Nederlanders de, naar zy hopen, laat ste aanval zullen richten op het hart van de Republiek door hun troepen van liet Westen, Noorden en Oosten van Java naar Djokjakarta en Soera- karta te dirigeren. ZWEEFVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING. Een 2-persoons Zwitsers „Kranlch" zweefvliegtuig met dubbele besturing, bestemd voor de binnenkort te openen Nationale Zweefvliegschool te Terlettby Arnhem, moest gisteren een noodlanding maken boven Rotterdam. Het toestel werd van Dübendorff naar Ypenburg gesleept. Plotseling brak de sleepkabel. De noodlanding werd door de bestuur der, de heer Dresselhuys uit Wassenaar, zonder ongelukken op een sportterrein uitgevoerd. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: FurneeHonig, z., Den Haag; de JonghBulkema, d., Eindhoven. Gehuwd: G. Lindeyer en C. Bakhuizen van den Brink, R'dam; W. van den Berg en E. W, van Hees, Schiebroek; W. van Wijk en J. L. Jager Gerllngs-Feenstra, Partys; P. J. M. van Draanen en T. Kremer, Den Haag; H. A. Blazer en W. I. Ekkelen- kamp, Bussum. Overleden: Th. M. Tromp. vr„ 56 Jaar, Den Haag; J. J. F. GronertAbbema, vr„ 67 Jaar, Den Haag; M. P. Hulshoff Pol, m., 66 Jaar, Heemstede. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 31 Jull. Groenten- veiling. Aardappelen bonken 9.009.10; groten 900—13.40; drielingen 3.605.00; waspeen I 8,4011.75; Idem JJ 4.006.20; bospeen 13.5018.10; kroten 5.75—6.26; rabarber 7.007.10; herebonen 29.90-30.20. ROELOF ARENDS VEEN, Groenteveiling 30 Jull. Augurken fijn f. 16,25, Idem. fyn- baster f. 7,50; Idem baster I. *.60, idem grof f. 2,50; stippel f. 1,25; snijbonen 1.35 1,65; dubb. stambomen 1.1,602,30; prinsebonen f.2.453,40; kropsla f. 1,60 8.50; peen I f- 8.40, peen II 1.6. bloem kool f. 623; tomaten f. 1121; komkom mers f- 47, IJMUIDEN, 1 Aug. Binnen 2 stoomtrawlers met f. 17,570; de motor trawlers KW 70 met f. 6390; KW 65 meb f. 4500; Kustvissers IJm. 224 met f. 4000; IJm. 215 met f. 465. KW 92 met f. 1680:' UK 242 met f. 1600; UK 60 met f. 1600; UK 141 met f. 1300; UK 86 met f. 760; UK 172 met f. 690; UK 16 met f- 2170: UK 1 met f. 1060: UK 53 met f. 790; UK 66 met f. 300; UK 62 met f. 690; UK 72 met f. 685; UK 69 met f. 680; UK 243 met f. 3150; UK 79 met f. 2100; UK 44 met f. 1190; UK 28 met f. 930; Vd. 60 met f. 330; TX 37 met f. 1530: TX 14 met f. 3540; Hd. 125 met f. 2730; WR 61 met f. 830. Binnen van de Haringvisserij de KW 29 met 538 kantjes eigen vang§t en 17 kantjes van de IJm. 268. SOHEVENTNGEN, 1 Aug. Besommingen SCH 26 f,60; SCH 111 f.20; SCH 67 f.820; SCH 139 f.20; SCH 11 f.900; SCH 12 f 1010; SCH 71 f.720; SCH 38 f.650; SCH 205 f.130; SCH 119 f.30; SCH 62 f.100; SCH 18 f. 1010; SCH 76 f. 710- KW 81 f. 20; KW 61 f. 130; SL 16 f. 60; SL 47 f. 110 SL 8 f. 110; OD 18 f.950; GO 28 f.790- ZZ 16 f.310; GO 26 f.910; GO 25 f.450. LEIDEN. 1 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 15 fokstieren; 39 slachtstleren; 66 kalf- en melkkoeien 400600, tam; 63 vare- koelen e.a. 300450, mat; 300 vette koelen; 65 pinken 170225. mat; 14 gras kalveren; 1 vet kalf; 112 nuchtere slacht- kalveren; 415 weldeschapen 5075 mat; 3 zulglammeren; 1 zeug; 95 mestvarkens 30—50. matig; 352 biggen 20—30. matig; 27 paarden 200800, matig; 3 veulens 170 —225, matig; 49 bokken en geiten 1560, matijs LEIEDN. 1 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 88 partijen. 81 partyen Goud6e kaas: zwan 148; le soort 136—144; 2e soort 130—136: 7 partijen Leidse kaas: le 6Cort 132138 per 100 kg. Handel goed,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3