De heer Koejemans kreeg wind van voren! „De Libanon is een waar paradijs" PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER Jaar van adembenemend tempo beëindigd Ons Distrifontielioékje Een man als jij Kerkelijk Leven Radi o-programma Eeiste Kamer gaat met vacantie: (Van onze parlementaire medewerker) De hersenen van de Communistische partij, ongetwijfeld belichaamd in de heer Koejemans hadden zich lelijk in de tactiek vergist. De kwestie der wet telijke basis van de troepenzendingen naar Indië, had hij naar de achtergrond gedrongen om tot hoofdzaak van zijn rede te maken een aanval op de P. v.d. A. en op het Indië-beleid- Het gevolg bleef niet uit: alle antwoorden richtten zich op laatstgenoemd punt. En aange zien de regering ten deze op aller steun behalve van die der communisten kan rekenen, kreeg de heer Koejemans van alle kanten de wind van voren. Daar kwam nog bij, dat praeses Kranenburg de communistische spreker dwong, zich tot het wet-sontwerp te bepalen. Aan een welsprekend en vastberaden be windsman als de heer Fiévez was het Juist toevertrouwd, om de zaken recht te zetten. De regering zou troepen hebben op gehoopt, om tot het offensief te kun nen overgaan, had de heer Koejemans beweerd, zich daarbij baserend op de destijds door generaal Spoor gegeven verzekering dat onze troepen nu sterk genoeg waren, om elke haar opgedra gen taak te vervullen. Zo zou men evengoed een burgemeester, die tot zijn genoegdoening constateert dat hij ein delijk zijn brandweer op behoorlijk peil gebracht heeft, kunnen verwijten dat hij hiermede bedoelt aan te kon digen zijn halve stad in brand te willen steken, riposteerde minister Fiévez tot aller vreugde! Z, Exc. zeide nog. dat voor de behan deling van dienstweigeraars in Indië twee kamers worden ingesteld, in ver band waarmede prof. Josephus Jitta, voorzitter der Commissie van onderzoek dezer dagen naar Indië zal vertrekken. HULDE AAN ONZE TROEPEN. De minister is thans reeds overtuigd dat onze soldaten dezelfde beheersing, hoge plichtsvervulling, rust en kracht ten toon spreiden en warm gevoel je gens de Indische bevolking als des tijds binnen de demarcatielijnen. Hij constateert zulks met voldoening en on der het brengen van hulde. Ook uit spr. een woord van eerbiedige dank bij herdenking van de tientallen, die het offer van leven brachten en van medeleven en deelneming in het leed der nabestaanden. Beperking van onze militaire uit-gaven mag men niet eenzijdig zien. Zulks moet met de militaire behoeften in evenwicht worden gebracht. Het wetsontwerp werd ten slotte aan genomen met 24 tégen 4 st. Het voorstel inzake deelneming van de Staat in het kapitaal van de K.L.M. en het verschaffen van credieten aan deze maatschappij lokte nog meer dis cussies uit, dan enige weken geleden in de Tweede Kamer door het adres der scheepvaartmaatschappijen tegen dit voorstel, doch werd ten slotte met 24 tegen 13 st. aanvaard. De Kamer zette zich dan aan de be handeling van de „Verdeling van Woon gelegenheid" dat z.h.st. aangenomen werd. De Wijziging der Leerplichtwet, waar tegen de bekende bezwaren nog eens on der woorden werden gebracht, werd eveneens aanvaard- Langdurig hield het Huis zich bezig met de pensioenregeling der helden van het verzet, waarbij zich prof. Donker sloot door een gevoelvolle rede ten gun ste van de slachtoffers onderscheidde, de vergaderingstactiek der communisten De betrokkenen hadden het echter aan de vergaderingstactiek der communisten te wijten, dat zij nog minstens zes we ken langer op hun nieuwe pensioenrege ling moeten wachten. Van de overige agendapunten lokte alleen nog het ontwerp inzake de Tand- HET RANTSOEN SPIJSOLIE WORDT „EXTRA". Zoals békend, zal dn de tweede helft, van Augustus voor alle leeftijdsgroepen een rantsoen van f20 gram spijsolie be schikbaar worden gesteld. Thans is 'besloten deze olie ais „extra" boven het normale rantsoen te geven. De koopbon voor de olie zal op 14 Augustus worden bekend gemaakt. artsstudie besprekingen uit, dat juist voor het middernachtelijk uur aange nomen werd. In een door allen staande aange hoord speechje deelde praeses Kra nenburg mede, de Kamer in Augustus niet meer bijeen te zullen roepen, Hy herinnerde aan het zeer vele en ge wichtige werk sinds zyn optreden als voorzitter nu een jaar geleden ver richt. in een vaak adembenemend"tem po. Met de wens, dat de parlementaire arbeid een rustiger karakter moge krijgen en een woord van dank sloot hij de vergadering. Toen drukte men elkander, zichtbaar verheugd, onder een „prettige vacantie" de hand. Hetgeen de* senatoren waarlijk ver diend hebben! FRANSE BEGROTING NIET IN EVENWICHT. De Franse minister van Financiën, Schuman, heeft de Nationale Vergade ring medegedeeld, dat de Franse gewo ne begroting voor 1947 niet in evenwicht zal zijn, ondanks de kortelings verzwaar de belastingen en de in het begin van het jaar door Ramadier afgelegde ver klaring, dat het begrotingsevenwicht „kost wat het kost" zou worden bereikt. De begrote uitgaven voor het lopende jaar bedragen 635 milliard francs, ter wijl de inkomsten op 610 milliard francs zijn geraamd. Het falen van de regerin;_ om de begroting in evenwicht te bren gen zou een gevolg zijn van de eisen om loonsverhoging. NIEUWE KLACHT VAN GRIEKSE REGERING BIJ V. N. De Griekse delegatie bij de Verenigde Naties heeft een nieuwe klacht met be' trekking tot de situatie op de Balkan ingediend bij de Veiligheidsraad. Zij be roept zich thans op de toepasbaarheid van hoofdstuk zeven van het Handvest, welk hoofdstuk die bedreiging van de vrede en de daden van agressie betreft. Een charmante kennismaking: „Waarmee wij hechte banden kunnen smeden". Het gebeurt niet dikwijls, dat wy in een Frans-Engels gesprek gewikkeld ra ken met de charmante „ambassadrice" van een land, waarvan wij eigenlijk veel te weinig afweten: de Libanon. Dat- overkwam ons tijdens een bezoek aan de thans toevallig in onze stad vertoevende Madame Muit, nog jeugdige en elegante echtgenote van Zijne Excellentie Ga- briël Bey Muit, vice-president van de Ministerraad van de Libanese Republiek, gelegen tussen Syrië en Palestina, eer tijds Frans mandaatgebied, maar thans" zo vrij als een vogel in de lucht, waar de Libanezen niet. weinig trots en ver heugd over zijn ^Ambassadrice" in de eigenlijke zin is zij geenszins. Want de Libanon beschikt in ons land niet over een gezantschap, zelfs niet over een consulaat, gelijk bijv, Engeland, Frankrijk of België, Wel is er een Ne derlands consulaat in de hoofdstad Bay- roeth. Maar wat niet is. kan misschien ko men en Madame Muit zou om te be ginnen, een consulaat bijzonder prettig vinden. Want op handelsgebied valt er veel te doen: de Libanon voert, behalve de beroemde olijven a.o. zijde, sinaasap pelen, bananen enz. uit en de inwoners hypermodern ingesteld als zij zijn willen graag alles importeren, wat voor de Hollanders exporteren bete kent. De Libanezen zijn. zo zegt madame Muit, uitstekende zakenmensen en zien daarom het belang van handelsrelaties met andere landen terdege in. Zij zijn daarbij uitermate vriendelijk en zullen de Hollanders zeker met open armen ontvangen. ,Als er nu maar niet die ellendige de- viezenkwestie's bestonden" zuchtten wij. Madame Murr uit. zich met Arabische gloed op verrukte wijze over haar eigen land. dat ons als ..een waar paradijs" wordt afgeschilderd, 't Regent er nooit en als het er te warm is, gaat men de bergen in. om er te skiën. Ziet: op zülke zaken kunnen wij niet bogen Over politiek praten wij liever niet: dat is geen terrein voor vrouwen, vindt Madame Muit, Misschien heeft zij gelijk. Temeer om dat haar echtgenoot, er wèl aan doet. Madame Murr. Dat, Madame Murr ons land zo helder en schoon vindt en helemaal' niet opge merkt heeft dat we erg arm zijn gewor den was strelend voor onze eigenwaarde, maar misschien niet. bijzonder belang rijk. Belangrijker vinden wij liet versterken van relaties met een land, dat tot nu toe te veel aan onze aandacht ont snapte. Voor mensen met initiatief is daar zeker in de toekomst een vrucht baar terrein. Ten slotte zijn wij na deze visite, na allerlei opgetogen verhalen over de Li banon en na het bezichtigen van een serie prachtige foto's zó enthousiast ge worden. dat. ons de gedachte bekroop: „Als ons de kans gegeven wordt, gaan we er zeker eens heen". VONNISSEN IN SPANJE. Gisteravond is uitspraak gedaan in het proces tegen 56 Spam jaarden, die beschuldigd waren van communistische activiteit. Het proces werd gevoerd in La Coruna. Twee va-n de drie leiders te gen wie de doodstraf was geëist., werden veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf De derde kreeg 15 jaar. Vijf der beklaag den werden vrij gelaten, daar de prose- cut-ie de aanklacht had ingetrokken. Italië aanvaardt vredesverdrag De Italiaanse wetgevende vergadering heeft de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag met de geallieerde landen met een meerderheid van 194 stemmen goedgekeurd, na een week van hevige debatten. 262 stemmen waren voor en 68 tegen, terwijl 80 communisten en de socialisten van de door Pietro Nenni geleide lin kervleugel, zich van stemming onthiel den. BEPERKING IMPORT KWEEKGOED IN AMERIKA „Bloembollen" zijn weggelaten. President Truman heeft gisteren een wetsvoorstel ondertekend, waarbij het Amerikaanse Departement van Land bouw wordt gemachtigd, de import van buitenlands kweekgoed te beper ken. De bijvoeging „met inbegrip van bloembollen" is weggelaten, hetgeen vooral voor de Ned. bloembollenuitvoer van belang is. Het wetsontwerp is hier mede tot wet geworden, daar'de beide huizen het wetsvoorstel reeds hebben goedgekeurd. DE JOODSE IMMIGRANTEN VOOR PORT DE BOUC. Tot dusver zijn 31 opvarenden van de Britse schepen, die met Joodse immi granten voor Port de Bouc liggen, gede- barkeerd en naar verluidt, hebben nog tien andere emigranten om ontscheping verzocht. Standpunt P. v. d. A. ongewijzigd. OEFENT GÉÉN DRUK OP REGERING UIT. Naar aanleiding van geruchten, vol gens welke de Partij van de Arbeid haar standpunt ten aanzien van het Indone sisch probleem zou hebben gewijzigd, heeft de Indische redacteur van het ANP zich om inlichtingen tot de voorzitter van de Partij gewend. De heer Vorrink verklaarde, dat deze geruchten iedere grond missen. Dat onzerzijds in welke vorm dan ook een bepaalde druk op de rege ring zou worden uitgeoefend inzake stopzetting van de actie in Indonesië is volkomen onjuist. Wij zyn het met het kabinet eens; wy hebben geen be hoefte op het kabinet welke druk dan ook uit te oefenen, aldus de heer Vor rink. Hij zeide verder, dat het hem een raadsel is, hoe zelfs kon worden veron dersteld, dat zijn partij onderhandelin gen over het Indonesische vraagstuk zou hebben gevoerd met de Britse La bour-party. BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING VAN BESSENSAP. In verband met de verlaging van de prijs voor rode bessen is ook de rode bes sensap belangrijk goedkoper geworden Sedert 24 Juli is de prijs voor een fles van 3/8 liter, die voorheen f.0.85 be drog bepaald op f. 0.64. terwijl een fles van 3/4 liter f. 1.23 kost tegen voorheen f. 1.65. De prijzen voor zwarte bessensap en voor frambozensap blijven gelyk aan die van het vori'ge jaar. Afschuw en verontwaardiging over moord op twee Britse sergeants. Een golf van verontwaardiging en af schuw laait over Engeland, tegengevolge van de moord op de twee ontvoerde Britse sergeants door de Irgoen en te recht wordt deze stemming elders ge deeld. Ook de secretaris van het Arabi sche Hoge Comité van Palestina noem den deze daad een der lafhartigste. tot- dusverre gepleegd. Gelukkig komen er ook uit Joodse kring scherpe woorden van afkeuring. Woordvoerders van het Joodse bureau te Jeruzalem hebben een gemeen schappelijke verklaring doen publiceren, waarin o.m. gezegd wordt, dat „het Joodse agentschap en de Palestijnse nationale Joodse raad geen woorden kunnen vinden om hun afschuw over de lafhartige moord op twee onschuldigen door een troep misdadigers te uiten". Zfj doen een beroep op de Joodse ge meenschap in Palestina en het genele Joodse volk om „het afgrijselijke terro risme volkomen uit te roeien". De Joodse raad van afgevaardigden verklaarde: „deze gruwelijke daad van chantage en terreur zal in naam der menselijkheid en rechtvaardigheid altijd afgekeurd worden". „Voor deze afschuwelijke daad zijn geen woorden te vinden. Palestina kan nooit met bloedvergieten opgebouwd worden", aldus de waarnemende opper- rabijn van Londen. In het Britse Lagerhuis, waar namens de regering uiting werd gegeven aan de afschuw over deze lafhartige misdaad werd aangedrongen op instelling van de staat van beleg. Minister Jones antwoordde, dat in zekere gebieden reeds krachtige veilig heidsmaatregelen genomen waren se dert de ontvoering van de twee mannen. Sidney Silverman, Joods Labourlid, verklaarde dat hij, als een dergenen, die gepoogd hadden de sympathie van het publiek te winnen voor wat hij' als een rechtvaardige zaak beschouwde, voelde, dat hij persoonlijk uiting moest geven aan zijn diepgevoelde schaamte over het feit, dat deze zaak met on schuldig bloed was bevlekt. Anthony Eden, waarnemend leider van de oppositie, sprong overeind om op heftige wijze te verklaren, dat het absoluut onaanvaardbaar zou zijn voor het Huis om de zitting te verdagen zon der deze zaak op de juiste manier be sproken te hebben. Hij drong er op aan desnoods extra zittingen te houden. Het Joods bureau heeft de Britse autoriteiten verzocht niet de staat van beleg af te kondigen. Uit Londen wordt echter bericht, dat deze afkondiging spoedig zal plaats hebben. Nog wordt bericht, dat Britse soldaten in het wilde weg geschoten zouden hebben op een autobus, ten gevolge waarvan vijf joden gedood en vijftien gewond zijn Van Klef fens overhandigd geloofsbrieven. Hartelyke ontvangst door president Truman. Gisteren heeft de nieuwbenoemde Ne derlandse ambassadeur in de VS. mr. E. van Kleffens, op het Witte Huis aan president Truman zijn geloofsbrieven overhandigd. De president en de heer Van Kleffens gaven beide uitdrukking aan de hartelijke betrekkingen tussen de VS en Nederland en President Truman gaf o.m. zijn bewondering te kennen voor de Ned. wederopbouw. Over Indo nesië werd niet gesproken. 's Middags heeft de heer Van Kleffens zich naar New York begeven in verband met de zitting van de Veiligheidsraad. NOG STEEDS VEEL MUNITIE IN ROTTERDAM. Hoeveel munitie de Nederlandse bo dem tengevolge van de Duitse bezetting nog steeds moet bevatten, blijkt uit de opgave van de vm. bommenploeg van de Rotterdamse politie. Over het eerste halfjaar van 1947 werden door deze ploeg in totaal 21298 projectielen opge ruimd. w.o. 16386 scherpe patronen, twee V-l's. '780 granaten van verschillend ka liber vier bommen. 7 landmijnen. 378 handgranaten. 74 mortiergranaten en 8 pantsergranaten, om slechts de munitie' van het grootste kaliber te noemen- Het gebied waar dit alles gevonden wordt, bepaalt zich tot Rotterdam en randge meenten. Het Kralingse bos. waarvan nog steeds het Oostelijk gedeelte wegens munitiegevaar gesloten is, blijkt, nog een vruchtbaar gebied te zijn. Iedere Zater dag komt de bommenploeg daar de oogst van de week ophalen. Zegetocht door Frieslands hoofdstad. VAN HET PRINSELIJK GEZIN. Het voltallige Prinselijke gezin heeft zich gistermiddag om kwart voor 5 te Leeuwarden aan boord van de „Piet Hein" begeven Onmiddellijk daarop werd het anker gelicht en zette het jacht koers naar Grouw, uitgeleide ge daan door een duizendkoppige menigte. De ontvangst, die het prinselijk ge zin te Leeuwarden te beurt is gevallen, was onvergetelijk. Het was een ware zegetocht door de Friese hoofdstad, waarbij de Prins in zijn open wagen en de Prinses met de vier kinderen (Prinses Marijke in een reiswieg) in een gesloten auto luide werden toegejuicht. DEVIEZENBEKENDMAKING VOOR IN DOLLARS LUIDENDE EFFECTEN In de Staatscourant van 31 Juli 1947 is een deviezenbekendmaking gepubli ceerd, waarbij de aangifte van in dol lars luidende effecten is voorgeschre ven. Voor zover deze effecten by banken of commissionnairs in effecten liggen, rust de aangifteplicht op de bewaar ders. WERKTIJDEN VOOR BANKPERSONEEL. Aan hoofden of bestuurders van on dernemingen. aangesloten bij de hoofd groep banken is t m. 31 Dec. 1947 ver gunning verleend dat, in afwijking van enige artikelen d,er Arbeidswet 1919 Van het Werktijdenbesluit voor kantoren 1937, door het administratief personeel van 21 Jaar en ouder op de eerste vijf werkdagen der week gedurende ten hoogste 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder enige Inperkende voorwaarden. In een tijdvak van drie achtereenvol gende weken mag door de betrokken personen niet meer dan 150 uren arbeid worden verricht. CONTACT MET DE WEST. Groeten door middel van Radio Nederland Wereldomroep. Radio Nederland Wereldomroep stelt iedere Zaterdagmiddag een aantal Ne derlanders in de gelegenheid een groet uit te spreken aan familieleden of vrienden in de West. Deze groeten wor den op gramofoonplaten opgenomen en in de nacht van de daarop volgende Maandag op Dinsdag uitgezonden, via de P.C.J. zender. Zij, die van deze unieke gelegenheid, die gratis geboden wordt, willen ge bruik maken, kunnen zich schriftelijk melden tot Radio Nederland Wereld omroep, Afd. Groetendienst, Postbus 137 te Hilversum, met vermelding op de enveloppe van de woorden: „Contact met de West". FEUILLETON Romcm door Bottïna Meyenberg. 35) „En die zijn?" „Huisvrouw spelen natuurlijk", ant woordde Ik zo onbevangen mogelijk; maar ik merkte plotseling dat mijn liart sneller klopte. Gösta was bang dat tij dens zijn afwezigheid allerlei ongure elementen zich hier konden indringen om rond te snuffelen en bewijsmateriaal tegen hem te verzamelen. Misschien was deze Erik Weihaven, van wiens aanwe zigheid op Juliënborg GÖsta kennelijk niet op de hoogte was. wel niet de los bol die hij voorgaf te zijn. maar een lid van de politieke recherche! En dan moest ik ook de persoon van de biblio thecaris wel in twijfel trekken, alhoewel hij evengoed niet op de hoogte kon zijn van de ware bedoelingen van zijn neef. De koffie werd opgediend in de biblio theek, De tot aan het, plafond reikende boekenplanken bevatten, in strenge rijen, wetenschappelijke werken, klassieke en moderne litteratuur- In de winter nood den de gemakkelijke stoelen voor de haard tot een avond van prettig niets doen. Vanavond was de koffie geser veerd op een tafel in de grote erker, waar ook een radio stond. Weihaven be gon er direct aan te draaien. Er werden oorlogsberichten doorgegeven. Er was belangrijk nieuws. De vijand wankelde op alle fronten. Erik bromde iets onverstaanbaars en draaide door. EngelandAmerika vrije zenders en geheime zenders., niets vond genade in zijn ogen. Eindelijk liet hij het binnenlands nieuws opstaan. „Over de moord op de zangeres Ma riana wordt gemeld Weihaven zet te de radio zo zacht mogelijk en boog zijn hoofd luisterend voorover. „Alstublieft, meneer Weihaven, dat in teresseert mij ook!" riep ik Dacht hij werkelijk dat ik het niet. kon verdragen aan Mariana herinnerd te worden? „werd gearresteerd toen hij probeerde de Noorse grens te overschrijden", klonk de stem van de omroeper „Bij zijn laat ste verhoor ontkende hü hardnekkig iets met de moord te maken te hebben. On dertussen is komen vast te staan dat hij lid Is van een wijdvertakte spionnen- bende. Men heeft zich in ieder geval op het verkeerde spoor bevonden toen men jaloezie als motief voor de misdaad ver onderstelde. Na deze arrestatie zal men de zaak van een nieuw gezichtspunt uit. moeten gaan bezien". Op deze alarmerende mededeling rea geerde ik met een tegenwoordigheid van geest die ik bij mezelf nooit verwacht had. Hallström zou voorlopig zowel de moord als zijn werkzaamheden als spion ontkennen, en ook ik had er belang bij dat de politie voorlopig op een verkeerd spoor werd gehouden. Als het mij dan intussen gelukte de plannen, die Gösta by deze zaak moest betrekken te vin den en te vernietigen was hij gered. Anders liep ook hij het gevaar ontmas kerd te worden; het. feit dat Weihaven bij de politieke recherche hoorde, stond voor mij nu eenmaal vast. Daarom wilde ik hem een ander, onjuist motief aan de hand doen. „Wat zegt hij? Wie hebben ze gear resteerd?" viel Ek met goed gespeelde op winding in. „Toch niet Hallström?" Weihaven draaide zich met een ruk om en staarde me aan, „Heb ik me vergist? Ik meende toch duidelijk te horen dat „Inderdaad", viel Weihaven me in de rede „het gaat om een zekere Hall ström. Ik verbaasde me er alleen over dat u zo prompt die naam noemde. „Hallström was een van Mariana's grootste vijanden. Ik heb ze vaak sa men ruzie horen maken. Daarom dacht ik ook.,., maar dat is natuurlijk on zin". „Hoe lang hebt u bij Mariana ge woond?" „Ongeveer drie jaar", „En hebt u uw man daar ook leren kennen?" Ik knikte „Ja. En alles, wat over mijn man en Mariana rond verteld wordt is geroddel. Niemand weet dat beter dan ik". „Die Hallströmwat was dat toch ook weèr voor iemand?" Weihaven hield mij zijn sigarettenkoker voor. Ik be dankte. maar verzocht de heren toch vooral te roken omdat dat de gezellig heid zeker zou verhogen. „Hij was Mariana's impressarlo. Ze hadden altijd ruzie over zakelijke kwes ties. Hallström was ontzettend driftig. Als het waar zou zijn datIk beet op mijn lippen.,dat hij Mariana ver moord heeft?" Ik keek vlug op. „Dan heeft, hij het in drift gedaan. Hij was vreselijk driftig. En Mariana heeft de laatste tijd verschillende malen zijn plannen met betrekking tot een nieuw engagement in de war gestuurd, waar door hij, zoals hij beweerde, financiële schade heeft geleden". „Dat is zeer interessant. Ik denk dat dit de zaak wel vrij duidelijk maakt", zei Weihaven tot mijn verbazing. Ik had 10). Panda stortte neer en schoot i met grote snelheid cp de aarde af. „Ik zal te pletter vallen!' dacht hij en hij begon te gillen. Maar opeens schoot hem te binnen wat Oehoe gezegd had, over het trekkem aan een knop. Hij hield dus zijn mond en gaf een ruk aan die beugel die voor zijn maag hing. Op hetzelfde moment opende zioh de parachute en werd hij met een ruk in de lucht tegen gehouden. zodat hij zijn afdaling nu langzaam en zwaaiend vootzette. „Bravo!" riep Oehoe, die beneden belangstellend stond toe te kijken, „U bent geslaagd, Panda!" Mijn com pliment!" „M-maar als ik nu eens n-niet ge slaagd was?" riep Panda terug. „Dan was ik dood gevallen!!" „Een ongeluk kan gebeuren!" zei Oehoe. „Men leest er dagelijks van! Het Is dus beter, dat het dan maar direct gebeurt! Wanneer U eenmaal een vlieg tuig bestuurt, mag zo iets niet meer voorkomenJ" niet gedacht dat hij mijn opmerking zo zonder enige critiek zou aanvaarden Of wilde hij me voor de gek houden? Deed hij zich alleen maar zo lichtgelovig voor om mij des te gemakkelijker te kunnen uithoren? Ik voelde plotseling een hevige be hoefte om alleen te zijn. Na de vermoei ende nacht die ik in het ziekenhuis had doorgebracht klonk mijn excuus dat ik slaap had zeer aanvaardbaar en ik trok me terug. In mijn kleedkamer begon ik mijn kleren in te ruimen. Ik deed het volko men mechanisch want mijn gedachten waren onophoudelijk bezig met Weiha ven. die mij met een onverklaarbaar wantrouwen vervulde. Als ik maar eens met Gösta kon spreken! Maar hij wilde me helemaal niet meer zien voorlo pig. Maar waarom was er telefoon? Te- lef9ongesprekken had hij niet verbo den. Nu was het te laat om hem nog op te bellen. Morgen werd hij geope reerd. Ik moest dus nog een paar dagen geduld hebben. Ik zou natuurlijk wel elke dag de dokter kunnen opbellen. Dat was mijn plicht als echtgenote Toen ik zat uit te maken wat ik Gösta bij ons telefoongesprek zou gaan vragen belde de telefoon. Opgeschrikt keek ik om; ik wist niet eens precies waar de telefoon stond! Oh ja. in mijn slaapka mer. Ik rende er heen. ging op de rand van mijn bed zitten en hield de hoorn aan mijn oor. „Hallo". Mijn stem klonk zwak Nog voor ik antwoord kreeg wist ik dat hij het was. „Dag Sylvia! Ik wilde alleen maar weten of je goed op Juliënborg aange komen was". „Oh", wat opgeschroefd! Op dezelfde toon antwoordde ik: „Dank je, Gösta. Alles was uitstekend voorbereid". Ik had eigenlijk willen zeggen: „in elkaar ge zet", maar op het laatste moment slikte ik het in om het dan te veel aan een theatertruc deed denken. „Dank je wel. ook voor de bloemen". „Bevallen ze ,ie? Ik heb alles van hier uit moeten bestellen. Des te beter als ze in de smaak vallen". „Och Gösta wat mijn wensen betreft „Ik weet het. ik weet het je hebt he lemaal geen wensen. Jij bent overal mee tevreden". EVANGELISATIE-CONGREg GEREF. KERK (ART. 31). De Gereformeerde kerk (art. 31)' hield te Hattem haar landelijk evan- gelisatiecongrs. In de huishoudelijke vergadering, welke de andere samen komsten voorafging werd een definitief bestuur gekozen, daar het voorlopige bestuur in zijn geheel aftrad. Als voor zitter van het landelijk bestuur werd ds. Vogel van Enschede gekozen. Op de beide volgende congresdagen werden verscheidene referaten gehou den. Zo sprak ds. de Vries uit Den Haag over het onderwerp „Zondags- schoolarbedi". Spreker legde de nadruk op de evangeliserende taak van de zondagsscholen. Er moet naar ge streefd worden, aldus spreker, de niet- kerkeUjke jeugd de Zondagsscholen te doen bezoeken, Da christelijke jeugd behoort in de kerk en het is de teak van de ouders de betekenis van de preek na afloop van de dienst aan hun kinderen uit te leggen. De andere referaten waren van prof. Veenhof uit Kampen, die sprak over het „Huisbezoek", van ds. de Boeft over „actuele vragen" en van ds. Linde boom uit Kampen over „Activering". Het congres werd door ds. Smelik van Apeldoorn gesloten. Schoolfonds voor schippers kinderen in het leven geroepen. (Wordt vervolgd) 23. Er komen internaten, waarin kinderen uit Prot.-Clir. milieu kunnen worden opgenomen. In een te Amsterdam gehouden pers conferentie heeft de heer G. de Jong, voorzitter van het Schoolfonds voor Schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk, een uiteenzetting gegeven over de' werkzaamheden van dit fonds. Inleider ging vooraf de ontwikkeling van, de binnenvaart na en constateerde, dat in het bijzonder de motorisering van het be drijf en de steeds groter wordende actie radius uiterst nadelige gevolgen hebben gehad voor de Intellectuele ontwikkeling van het schipperskind. Verder ontmoet het onderwijs aa® schipperskinderen veel moeilijkheden door de herhaalde onderbrekingen. Het on derwijsfonds heeft in de loop van 25 Jaren een systeem geschapen, dat in belangrijke mate tegemoet komt aan de bezwaren. Men ls daarbij uitgegaan van het prin cipe, dat kinderen m de leerplichtige leef tijd thuis horen ln het eigen gezin waar zy volgens de religieuze overtuiging van. hun ouders kunnen leven Reeds in 1938 namen mevr. C EmousGijzel en de heer G. de Jong het initiatief tot stichting van een tehuis voor kinderen, wier gees telijke, godsdienstige en maatschappelijke opvoeding onmogelijk in gezinsverband kon geschieden, van bevriende zijde werd toen een scheepje, dc „Beatrix", voor dit doel beschikbaar gesteld. Door dit initia tief heeft men de Synode van de Ned. Herv. Kerk van het belang van deze ar beid kunnen overtuigen, zodat thans overgegaan ls tot stichting van het Schoolfonds voor schipperskinderen, dat zich zal bezig houden met het stichten van tehuizen, waarin kinderen uit Prot._ Chr. milieu onder goede leiding worden verzorgd, en zo nodig van scholen, waar zy tevens onderwijs kunnen ontvangen. De eerste Inrichting van het Schoolfonds komt in Amsterdam en zal midden Sep tember worden geopend. Het ls bestemd voor 100 kinderen tussen 9 en 14 Jaar, die daar gedurende 3 Jaar worden onder, gebracht. Het ligt in de bedoeling, dat e? een eigen gebouw zal komen in het IJ- bos, waarvoor het Amsterdamse gemeen tebestuur al reed* m principe het terrein heeft toegezegd. In het geheel zullen er 4 van deze in ternaten komen. n.l. in Rotterdam, ln het Oosten en in het. Noorden van ons land. Ncd. Iïcrv. Kerk Beroepen: te Biels- wijk I. Schippers te Schoonrewoerd; te Montfoort A. J. Wiinmaalen te Leerbroek; te Marken W. S. Bakker, cand. te Rot terdam-Zuid. Aangenomen: naar Heinenoord J. F. N. v. Harrevelt, cand. te Wassenaar- naar Broek in Waterland P. Simoons, pred. in algem. dienst, die bedankte voor Steen bergen; naar Tletjerk (toez.) A. Terlouw, cand. te Utrecht dde bedankte voor Lo- plkerkapel. Bedankt: voor Berkhout (toezJ. D. v. d. Veen te Wormer; voor Sleeuwyk C. R. Plomp te Oosterhout (nad. besl.). Geref. Kerken Beroepen: te Den Ham K. Reenders te Naarden; te Nykerk (vac.. G Brinkman) G. Morslnk te An dy k. te Waarder H Versluys te Zoeter- meer. Aangenomen: naar Gaast. Plaam. Idsega^ hulzen, Ferwoude M. P. v. Dijk te We- meldlnge. Bedankt: voor Dokkum (vac._ dr. J. H. Kroeze) A. J. van Dijk te Koudum. Geref. Kerken naar art, 31 K-O. Be roepen: te Den Ham G, v Rongen te Waardhuizen, Aangenomen' na-ar IJsselmulden L. E. Oosterhoff te Overschie, Chr, Geref. Kerk Bedankt: voor Hil versum (2de pred.pl.) en voor Zierikzee M. W. Nleuwenhuijze te 's-Gravenhage-C. Geref. Gemeenten Beroepen: te Ge- nemuiden M. v. d. Ketterij, cand. te Rot terdam. VOOR ZATERDAG 2 AUG. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: gram.muzlek; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: muzikale sprookjes; 10,00: voor de kleuters; 10 1:5 sonates van Mozart en Haydn; 11.00: ziekenbezoek; 11.45: Engelse volksliederen; 12.00: Ange lus; 12.03: Zang; 12.30: over boeken; 12.85; Klaas van Beeck; 12.55: zonnewij zer; 13.00: Ned. Strijdkr.: 13.30: Klaas van Beeck. 13 45: fllmpraatje; 14.00: Theater orkesten; 14.30: toneelkijker; 14.45: van Buenos Aires naar Panama; 15.00; voor de Jeugd; 15.15; koor St Cecilia uit Noord. Scharwoude; 15,45; kiosk; 16,00: musette- klanken; 16.20: dichten door de klas; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam; 18 00; wielerkampioen schappen Parijs; 18.15: journalistiek week overzicht: 18.30: Ned, Strijdkrachten; 19 00: nieuws; 19.15; Kath. nieuws; 19.20: Kareol Septet: 19.45; voor Nederl, in Duitsland; 20.00: nieuws; 20.05: actuali teiten; 20.12: hoe heet deze plaat; 20.30: lichtbaken; 21.00: verzoekprogramma; 2130 week-end serenade; 22 00: opera- selectie; 22.40: avondgebed en liturgische kalender- 22.55; hoe de Van Rooyens het rooien; 23.00; nieuws: 23.15: Euwe over zone schaaktournooi; 23.1524.00: mu ziek van Chopin. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest Victor Silvester; 3 00- nieuws: 8.15: Silvestrl kwartet; 8.30; op naar het licht; 8.33: gram.muzlek; 9 30: waterstan den; 9.35: Weens Phllh. Orkest; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. S. v d. Woude; VARA 10.20; voordracht; 10.35: bariton en piano; 10.50: soirees muslcales; 11.00: voor de continubedrijven; 12 00: lichte orkestwerken; 12.30: kalender; 12.35: accordeonorkest; 13.00: nieuws; 13.15: ensemble Vlncentino; 13.45: Kentucky Minstrels; 14.00: loon naar prestatie; 14.15: Radio Phllh. Orkest; 15.15: boekbespre king; 15.30: reis door Europa: 16.05- es peranto; 16.20: Metropolis orkest; 17.00: sportpraatje; 17.15; Emillo Livl zingt; 17.30: artistieke staalkaart; 18 00: nieuws: 18.15: Wiener Bohème Orkest; 18 30- voor de rijpere Jeugd: 19.00: E Everts piano: VPRO 19.30: voor de jeugd; 19 45- de eenheid van Europa, VARA 20.00: nieuws- 20.05: varia; 20.08; dingen van de dag; 20.15: omroeporkest; 21.15: socialistisch commentaar. 2130; zomer; 22.00: deel X hoorspel „De ellendigen"; 22.30: dansor- kest Peter Rasmussen; 23.00: nieuws:' .1524.00lest-best.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2