HERENHUIS De wielerkampioenschappen te Parijs Firma F. P. KLUIVERS Zn. Abonneert U op en Adverteert in het Leidsch Dagblad Ook Schulfe geslagen - Zal Pronk nog de eer ophouden! Kerkelijk Leven STADSNIEUWS Officiële publicatie Laatste Berichten VRIJE VERKOOP Hulp in de huishouding Piano- en Orgelhandel Lo R. RRIJNEN Verkou w&Stokhuyzen (Speciale berichtgving) De laatste hooD van een wereldkam pioenschap voor Nederland op de baan is gisteravond vervlogen: Fausto Coppl strafte alle ambities van Gerrit Schulte naar de titel van wereldkampioen ach tervolging der professionals gevoelig af met een tijd van 6 min. 19 3/5 sec., de snelste in dit tournool over de 5 kilo meter gemaakt Een tijd, welke onze landgenoot 10 jaar geleden op de Veka- baan te Duivendrecht eveneens maakte. Toch wil dit niet zeggen, dat Schulte, die nu 32 jaar oud Is, zijn beste tijd achter de rug heeft. Maar de oorzaak van zijn zware nederlaag iag geheel er gens anders. Dit seizoen heeft Schulte zich veel meer gespecialiseerd op de weg dan op de baan, met het gevolg, dat Schulte op de baan bepaald moe lijkt, dat hij de tred van de baan niet heeft, maar wel van de weg. Schulte stond hier tegenover een cou reur van bijzondere klasse iemand, die zich voor dit nummer geheel had voorbereid, en vol zeifvei trouwen aan de start verscheen. Want Coppl had Schulte in de serie en in de kwart- eindstrijd zien rijden en was in het geheel niet onder de indruk van zijn vorm. Coppj dicteerde ül actiek van de achtervolging en niet Schulte. al leek het anders Want Schulte vertrok snel, maar daar had Copp* op gerekend en ook hij vertrok snel. Vijf meter winst kon Schulte ln de eerste en twee de ronde behalen Coppi conieerde zijn race geheel naar die van Schulte en liet zich niet in het minst door deze kleine voorsprong van onze landgenoot uit het veld slaan. En to.m Schulte in de vierde ronde minder soepel ging draaien, en het tempo iets v-irminderde, liep Coppl zijn achterstand onmiddel lijk in In de vijfde ronde nam Coppi zelf een voorsprong Hij bleef rustig en soepel doordraaien zal geen ogenblik te duwen in tegenstelling met Schulte. die aan zijn fiets rukte, en de indruk maakte de benen met. moeite rond te krijgen. En zo groeide de voorsprong van de wereld-uur-recorCHiouder met elke ronde aan. Het werden twintig dertig en veertij* meter, zonder dat Coppi één moment verzwakte, terwijl Schulte de moed op gaf en voelde dat het niet ging. Coppi won met niet minder dan 165 meter. Coppi had het aan lie, goede einde ge had. hij had de Juiste tactiek toege past en zijn zelfvertrouwen was volko men gerechtvaardigd geweest Hij was sterker dan Schulte! Zilp tijd 6 min. 19 3/5 sec. zou hii in de eindstrijd te gen Bevilacqua die Koblet had versla gen in de andere halve finale, nog ver beteren. Zijn landgenoot kreeg even min kans op de zege en met 105 meter werd Coppi eerst in de finale ln de fan tastische tijd van 6 min 161/5 sec. Voor de derde plaats werd Schulte door Koblet geslagen, zodat ook de achter-, volging voor Nederlana, zowel bij de profs als bij de amateurs ;en teleur stellend resultaat heeft opgeleverd De achtervolging voor amateurs over 4 kilometer werd eveneens een Itali aanse overwinning Benfenati sloeg in de eindstrijd de Uruguees Francois, die in de serie enkele dagen geleden tegen Gieseler een voortreffelijke indruk had gemaakt. Het was weer een Fransman, die voor een incident zorgde Guillemet verscheen tegen Francois Ir- de halve eindstrijd met een versnellingsapparaat op zijn fiets Grote consternatie, maar het reglement verbood her niet, zodat Guillemet na lang delibereren mocht vertrekken, maar kansloos tegen de man, die zoveel duizenden kilometers van overzee was gekomen, ten onder ging. In de strijd om de derde olaats tus sen Guillemet en de Deen Andersen, stak de Fransman na enkele ronden zijn hand op ten teken, dat er le>s met zi.in fiets aan de hand was. De wedstrijd werd gestopt, maar bil onderzoek bleek dat er niets bijzonders was en terecht werd Andersen tot winnaar "erklaard Aan het slot van de avond werd een stayerwedstrijd gehouden een repe- chage met zes deelneme s. te weten onze landgenoten Pronk en Matena. de Engelsman Summers, de 42-jarige cx- sprinter Falck Hansen, dp Hongaar Pa_ taki en de Belg Goethals Het is een weinig fraaie race ge weest, waarin Pronk op 3/4 van de wed strijd. toen bij de leiding had. een in zinking kreeg en de leiding aan Falck Hansen moest afstaan doch zich daar na gelukkig kon herstellen en als eer ste de eindstreep passeerde, juist toen de weinige druppels, die al een half uur lang treiterend op de baan waren ge vallen, in een hoosbui overgingen. Falck Hansen die geruime tijd de leiding had gehad moes» oo 20 K.M. voor het einde de strijd staken Hij viel neer op de pelouse en moest later met een brancard worden weggebracht, Matena staakte de strijd, maar toen hij hoorde, dat bij regen de repechage eventueel zou worden overger :den, ging hij weer op zijn fiets zitten, hetgeen 'n weinig eervolle vertoning was Summers werd tweede en klasseerde zich dus met Pronk voor de finale. Mr. M. E. HEPKEMA OVERLEDEN. Voorzitter van de Friese Elfsteden- vereniging. Mr. Mindert Evert Hepkema, de popu laire oprichter en voorzitter va® de Friese Elfsteden vereniging, lt op 65-jarige leef tijd te Leeuwarden overleden. Mr. Hep kema had zich vroeger veel met de wie lersport bezig gehouden en was ook ln cie Friese voetbalwereld geen onbekende Toen de Friese IJsvereniging zich niet meer bezig hield met de organisatie van de elfstedentocht nam mi. Hepkema dez taak over en tot- on met afgelopen win ter ls hij steeds de centrale figuur ge weest in dit Jaarlijkse schaats evenement. Morgen za] het. stoffelUk overschot naar zijn laatste rustplaats te Oude Schoot worden overgebracht. WIELRENNEN. Nederlandse wegrenners voor Reims aangewezen. De volgende Nederlands*. renners zijn definitief ingeschreven dooi ce Ned. Wiel. ren Unie voor het wereldkampioenschap op de weg welke Zondag s. te Reims zullen worden gehouden: Amateurs: De Vries Van Beek, Voor- ting en Smit. Professionals: Schulte, Janssen, Mid delkamp en Lakenman Internationale ronde op <J<» Bosbaan te Amsterdam. Ook dit Jaar zal de a.S.C. „Olympla" een internationale rondo op de Bosbaan bij Amsterdam organiseren Zondag 10 Augustus a.s om 12 15 urn zullen, wan neer de plannen die thans worden uit gewerkt verwezenlijkt worden, niet min. der dan 135 amateurs ii> deze derde ronde op de Bosbaan voor een 100 K.M.-wed strijd starten. Daaronder zullen zich niet alleen de sterkste Nederlandse wielren ners bevinden, maar onder meer 6 Zwe den. 2 Zwitsers en 4 Belgen. Om 15.30 uur wordt vervolgens t start sein gegeven voor de professionals. „Olympla" voert op het ogenblik be sprekingen met de N.W U.. een einde te proberen ook, deze 10u K.M -wedstrijd tot een internationale te maken. boksen. Patcrson wereldkampioen af. Het bestuur van de Britse boksbond heeeft de Schot Jackie Paterson verval len verklaard van zijn titels van wereld kampioen kampioen van Engeland en kampioen van het Britse rijk ln het vlieggewlcht. Paterson moest voor het bestuur verschijnen in verband met zfjn niet-ultkomen op 16 Juli 1.1. tegen Dado Marino (Hawaï) in een match om het wereldkampioenschap Na een langdurige vergadering waarin t.m. medische rap porten werden bestudeerd. kwam het be stuur eenstemmig tot bovengenoemd be sluit. De drie titels zijn vacant ver klaard ZWEMMEN. Onderlinge wedstrijden van „De Zijl". Gisteravond werden de onderlinge wed strijden van ..De Z111" gehouden. De talrijke aanwezigen, onder wie on getwijfeld velen, die onder normale om standigheden nooit naar zwemwedstrij den gaan kijken, hebben een zeer genoe- gelilke avond gehad en hebben een uit nemende indruk gekregen van het zwem men, zoals dat wordt beoefend door hen. die zich niet tevreden stellen met alleen het hoofd boven water te kunnen hou den, Voor de vrolijke noot zorgden de dames-veteranen. Noemen wij ln verband hiermede tevens de boegsprietvechters, die eveneens met de beruchte varkens blazen het publiek kostelijk amuseerden. Volstaan wij tot slot met de uitslagen: 25 M schoolslag meisjes t/m. 10 Jaar: 1. Clasina v. d. Klugt 30.8. 2. Annie van Sohooten 30.9 3 Dlnle Ensellng 31 25 M schoolslag jongens t/m. 10 jaar: 1. Nico v. Teyllngen 28.7: 2 J. v. Leeu wen 29.2; 3. Tonny Verbrugge 30.6 25 M. schoolslag meisjes van 11 t/m. 13 Jaar: 1 E Teske 26.1: 2. R. Linden- hof 27; 3 en 4. G. v. Helden en B. de Mik 28 25 M. schoolslag Jongens van 11 t/m. 13 jaar: 1. D v d. Kwaak 25.5; 2. W. Ro man 26.4. 3. W. v. Iterson 26,5. 25 M. borstcrawl jongens van 11 t/m 13 Jaar: 1. D. Blnnenkamp 26.3: 2. W. Roman 28,2 50 M. schoolslag meisjes van 14 t/m. 16 Jaar: 1. S. Onvlé 47.2; 2. C. Ginjaar 48.6; 3 E. v. Weerlee 49.1 50 M schoolslag dames: 1. L. v. Veg- gel 492. J Stouten 50,3 50 M schoolslag heren: 1. W. de Wolf 41.3; 2 A, Roman 41.4: 3. P. Ie Mair 43. 50 M. rugslag jongens 14 t/m. 16 j.: 1. C. Walle 54; 2 J Houps 56 50 M. rugslag dames: 1. L. v. Veggel 45; 2 A de Bree 48; 3. B. Fakkel 48,8. 3 x 50 M, wisselslag (persoonlijk): 1. H. de Tombe 2.25; 2. H Bik 2.48; 3. J. Prevoo 2.48,1 50 M schoolslag Jongens van 14 t/m. 16 jaar: 1. A. Roman 43.8; 2, E. Rietber gen 46.3; 3. T Plezier 46.5. 50 M. rugslag heren: 1 H. de Tombe 40.5, 2 A. Sanders 42,5 50 M. borstcrawl meisjes van 14 t/m. 16 jaar: 1. E. v Weerlee 44.3: 2. C. Gin jaar 45.8: 3, G. Lammers 46. 50 M. schoolslag (veteranen)1 F. Boeff 48: 2. J. Key 48.7; 3. J. Heemskerk 51,7. 50 M borstcrawl dames: 1. T Sjardln 38.9, 2. A de Bree 39.3; 3. T. Lith 43.2 50 M rugslag meisjes van 14 t/m. 16 jaar: 1. E. v. Weerlee 52,7; 2. G. Lammers 53.5: 3 A de Laaf 1.10. 50 M. borstcrawl jongens van 14 t/m. 16 Jaar- 1. W Mulder 37.8: 2. A v d. Wijngaard 37.9; 3. O. Spierenburg 38.6. 50 M borstcrawl heren: 1. H. de Torn- lae 32,4; 2. A. Sanders 32.5: 3. Th. v. d. Mey 34.f 25 M. balzwemmen dames: 1. A. de Bree 21; 2. T. Sjardln 23.2: 3. j Crama 23.5. 25 M balzwemmen adspiranten: 1. O Spierenburg 20; 2. A. Roman 21.2; 3. A. v d. Wijngaard 21.5. Idem heren: 1. j. Prevoo 17; 2. H. de Tombe 17.4; 3. Th. v d. Mey 19,5. Gemengde estafette: 1. ploeg D 3.31,2; 2, ploeg A 3,34,4, Bij het hindernlszwemmen werd j. Prevoo le Waterpolo Voor de competitie v, d. K.N.Z.B. had ln het Zulderbad te Bos koop een ontmoeting plaats tussen Bos koop n en Zlan IV (Den Haag) met Ms uitslag 1-6 voor Zlan. Voorts speelde Bos koop I tegen S.Z P.O. I Schoonhoven, hiervan was de uitslag 34 en tot slot Boskoop)A.Z.P.C._adsp. waarvan de uit slag was 05 tennis. De Ruracs gediskwalificeerd. De Roemeense I^awntennis Federatie heeft Vlnlclus Rurac en mevr Magda Rurac voor het leven gediskwalificeerd. ZIJ hadden belden aan de wedstrijden te Wimbledon en aan de Franse kampioen schappen deelgenomen Mevr. Rurac had onlang», ai moellljk- I 'en met haar federatie gehad, toen ze aan een tournool ln Engeland deelnam en telegrafisch gewaarschuwd werd, dat ze geschorst zou worden als ze niet bin nen tien dagen naar Roeménlë terug keerde om daar aan Internationale wed strijden deel te nemen VOETBAL. Lelden ,ONS"Rotterdam 02 On der grote belangstelling werd deze wed- strlld gisteren gespeeld. Het begin van de wedstrijd ging gelijk op-, na 20 mi nuten spelen trok Rotterdam er tussen ült en de middenvoor schoot de bal ln de uiterste hoek (01). Daarna ont stond een geweldige druk op-het Leldse doel; de achterhoede van Lelden ls ech ter goed op dreef en weet doelpunten te voorkomen. Na de rust heeft Leiden haar elftal gewijzigd en speelde aanmerkelijk beter. Bij een goed opgezette uitval van Lelden bracht de paal redding Pech! Rotterdam kwam nu weer meer opzetten De Rotterdamse middenvoor zag al spoe dig zijn kans en wist er 20 van te ma ken. Leiden gaf ook nu de moed niet op. maar weet niet tot opening van de score te komen. Als op zeker moment d<* goed- spelende midhalf van Lelden er alleen met de bal van doorgaat werd hii door een Rotterd. speler nagetrapt. waarop scheidsrechter Crama deze speler het veld uitstuurde. Met Rotterdam ln liet offensief kwam het einde en had Rotterdam het kam pioenschap ln afd. B verdiend gewon nen. Ned. Hen'. Kerk Beroepen te Bier vliet H. C P. M. Wiebosch te Amster dam. Te Heerlen H. Boiten te Roode- school. Te Heeze J A. Alsfelt te Helena- veen Te Hazerswoude (toez.) J. de Bruiln te Gemert. Aangenomen naar Burum A. ter Stee- ge te Lobith. Naar Oosthem J. Steenhui zen te Dinxperlo. Bedankt voor Groningen (vac. H J. Langman) dr. A. F. N. Lekkerkerker te Loosduinen. Voor Oud-Beljerland L Kie vit te Putten (Gld.). Voor Voorthulzen P J. F. Lamens te Elspeet Geref. kerken Beroepen te Emmen J. Koppe te Applngedam. Te Smilde Joh Booil te Heinkenszand. Bedank voor Oldekerk M. J. v. Dijken te Nunspeet Aangenomen naar Lelden (vac. H. A. Wlerslnga) G F Hajer te Ede. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Rotterdam-Feiienoord J. Blok land te Anna-Paulowno. Te Terneuzen en te Zuidbroek H Amellnk Jr.. cand. te De Bilt. Bedankt voor Zuidbroek P Wulffraat te Kantens, Voor Zwilndrecht F. Kou- wenhoven te Kampen. MARKTBERICHTEN LEIDEN 30 Juli Coöp. Groenteveiling. Andijvie 2.80 tot 5.30. bleten 4.20 tot 5 20; pvonkbonen 6 tot 15; snijbonen 13 tot 34; stokbonen 28 tot 44; stambonen 20_ tot 29- doperwten 29 tot 46; groene kool 4.20; rode kool 4.80 tot 6.40; spitskool 4.20 tot 10; postelein 4 tot 16. rabarber 4 tot 4,20; stoofsla 5 tot 11; spinazie 11 tot 16, tomaten 16 tot 24; bonken 16 tot 18; kriel 4; uien 13 tot 32, aardappelen 7 tot. 12.30. oeen 8.40 tor 10 40 augurken 2 tot 54 Alles per 100 kilo Kroten 2 tot 3.40. peen 4.80 tot 16.30. peterselie 2.20 tot 2,80. selderij 0.50 tot 2,60, alles per 100 bos. Bloemkool 2 tot 42; komkommers 2 tot 12; ananasmeloenen 21 tot 122; me loenen 15 tot 63, sla 1,60 tot 6,80 perzi ken 4 tot 55. Alles per 100 stuks. OEGSTGEEST Raadsvergadering De gemeenteraad kwam gisteravond."in openbare zitting bij een voor een weinig stof tot pratpn bie dende agenda, Na opening met gebed werden de notulen goedgekeurd en de in gekomen stukken ter kennisgeving aan genomen of voor praeadvies naar E. en W. gezonden behoudens een verzoek van de R K. Middenstandsver. om erkenning van een ln te stellen plaatselijke midden standscommissie. dat werd terug verwezen naar de vereniging voor verdere uitwer king ln samenwerking met zusterorgani saties of -groeperingen. Vervolgens werden z.h st. goedgekeurd enige besluiten tor grondverkoop en 'verhuur benevens ver lenging ontruimlngstermijn onbewoonbaar verklaarde woningen, het aangaan van een nieuwe kasgeldlening en een wijziging ln het reglement van orde voor de raads vergaderingen. Het toekennen van een gratificatie aan bet gemeente-personeel overeenkomstig de rijksregeling van 2 der jaarwedden tot maximaal f. 50 werd aanvaard nadat gebleken was dat tijdelijke toelagen ln de Jaarwedden waren begrepen en dat ook niet vast aangestelden er voor ln aanmerking komen. Alvorens tot de rondvraag te komen werd de openbare zitting door een geheime zitting van ongeveer anderhalf uur onder broken. waarna besloten werd tot ont eigening van het bos van Duinzicht, het doen afkondigen dat het nieuwe uitbrei dingsplan ln voorbereiding ls en de tijde lijke aanstelling van een opzichter-teke naar. De rondvraag leverde weinig belang- rllks op. zodat de voorzitter korte tijd later met, eebed sloot Ere-doctoraat voor Lord Malcolm Hailey WEGENS ZIJN BIJZONDERE VERDIENSTEN OP HET GEBIED VAN KOLONIAAL RECHT EN SOCIOLOGIE De Senaat der Leidse Universiteit heeft in zijn laatste vergadering beslo ten het eredoctoraat in de rechtsge leerdheid te verlenen aan Lord Mal colm Hailey wegens zijn bijzondere ver diensten op het gebied van koloniaal recht en sociologie, in het bijzonder wat betreft Afrika. Deze wetenschappe- HJke arbeid is mede van groot, belang geweest voor de Nederlandse studiën in deze richting. Naar wy vernemen is het waarschijnlijk, dat Lord Hailey in het voorjaar van 1948 naar Leiden zal ko men om met het eredoctoraat te wor den bekleed. Als resultaat van Lord Hailey's werk verscheen in 1938 .het monumentale werk „An African Sur vey, a study of problems arising in Africa south of the Sahara". TWEEDAAGSE VACANT3ETRIP NAAR DE GELDERSE ACHTERHOEK Zoals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld vertrok Maandagoch tend het personeel van Zaalbergs De- kenfabrek voor een tweedaagse vacan- tietrip naar de Gelderse Achterhoek. In Apeldoorn werd het gezelschap, waar onder zich ook de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" bevond, door de burgemeester van Zelhem, de heer H. J. Langeman, ontvangen. Vanaf de ze plaats vertrok men via Zutfen en Ruurlo naar Zelhem, welk vriendelijk plaatsje op recht feestelijke wijze „werd bezet". Op een Twentse boerderij werd een verfrissing aangeboden, waarna een ieder gelegenheid kreeg om zich even te vertreden. De maaltijd werd gebruikt in verschillende boerderijen in de om geving, waar de Leidenaars kennis maakten met de voortreffelijke Gelder se keuken. Om 20 uur was het gehele gezelschap weer bijeen op het markt plein bij de ruïne van een uit de 11e eeuw daterend kerkje, waar de barmo- niekapel „Werkmans Wilskracht" een concert gaf, dat door ongeveer 4 dui zend personen werd bijgewoond. Hst concert werd geopend met de ZA-DE Marsch (Zaalberg Deken Marsch), waarvan voor het eerst op dsze avond de tekst werd gezongen. Tijdens de pauze werden enkele oude Gelderse boerendansen uitgevoerd door inwoners van Zelhem. De tweede dag werd allereerst een bezoek gebracht aan het kasteej Slan genburg bij Doetinchem. Bij het kasteel werd koffie gedronken en daarna ging de colonne auto's weer op Zelhem aan. waar de warme maaltijd werd gebruikt. Het uur van vertrek uit Zelhem brak aan, want een bezoek, aan Montferland met uitzicht op het verwoeste Emmerik in Duitsland stond nog op het pro gramma. Onder luid gejuich nam het gezelschap afscheid van de inwoners van Zelhem. die hen zoo hartelijk had den ontvangen. De Burgemeester en het Bestuur van de V.V.V. van Zelhem bleven echter nog bij het gezelschap. Zij namen eerst afscheid na afloop van de tocht naar Montferland. De Directie vertolkte de grote dankbaarheid van het gehele gezelschap voor het vele werk, dat de Burgemeester, het Bestuur van de V.V.V, en vooral ook de heer en mevrouw Koch van het Reisbureau Lis- sone Lindeman hadden verricht om deze twee dagen zo uitstekend te doen sla gen. Omstreeks 16.30 uur startte de co lonne autobussen in de richting Arn hem. De tocht verliep zonder stoornis sen, mede dank zij het speciale politle- escorte, waarvoor de burgemeester van Zelhem nog had gezorgd. Na in Arn hem nog een verfrissing te hebben ge bruikt, ging het in snelle vaart op Lei den aan. Omstreeks 23 uur arriveerde het gezelschap in Leiden, opgewacht door een grote schare familieleden en bekenden. Gistermiddag kwam de Zaalbergfa milie nog eenmaal bijeen in de fabriek, waar de bedrijfsleider, de heer H. Bronsgeest, de sociale werker, de heer W, Harmsen en één van de procuratie houders, de heer J. v. d. Waard ln zeer hartelijke woorden de Directie dankten voor de buitengewoon aange name dagen. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Aanvragen Zeep voor bijzondere Arbeid. Van af heden kunnen aan loket 9 van het Distributiekantoor Lelden, alsmede op de bekende zittingsdagen ln de agent schappen, formulieren MD 23351 wor den afgehaald en ingeleverd voor het aanvragen van zeep voor vuile arbeid. De volgende personen komen hiervoor ln aanmerking: Slagers, melkers., leerlingen en leer krachten van ambachtsscholen; Beroepsbrandweerpersonee. ln over heidsdienst, medische studenten, werk zaam ln de anatomie, studenten ln de tandheelkunde voor zover zij patiënten behandelen; Vroedvrouwen, verloskundigen, wijkver pleegsters en -verplegenparticuliere verpleegsters en verplegers, gediplomeer. de kraamverzorgsters, leerling-kraamver zorgsters. vee-verloskundigen; Medisch, verplegend en administratief personeel van Consultatlebureaux voor t.b.c.-bestrijding. Personen werkzaam ln ae genees- en verbandmiddelenindustrie, inclusief tand. technische laboratorium: Fractlserende artsen e« veeartsen. prac_ tlserende tandartsen en tandheelkundi gen, masseurs. VOORSCHOTEN Oud-Voorschoten Ook gedurende de de tentoonstelling Oud-Voorschoten ln het laatste dag. Woensdag, was het bezoek aan Amtoacht-snuls zeer groot. Ruim 1000 per sonen hebben hun belangstelling getoond en toen de 1000 werd gepasseerd, werd wederom een klein souvenir aangeboden. Ditmaal was mevr. Wed. C. A. Verhoog de gelukkige. Ten slotte moest het bezoek een einde nemen en heeft ln. tegenwoordigheid van enkele commissieleden de heer J. L, v. d. Gouw met een enkel woord de tentoon stelling gesloten onder dankzegging aan allen, die hadden meegewerkt om dit overzicht van Voorschoten ln 'het verleden te doen slagen en de bezoekers voor hun belangstelling. Naar wy vdrnamen zal het werkcomité zeer waarschijnlijk intact blijven en ook gedurende het as. winterseizoen nog wel eens iets van zich laten horen. Medische Zondagsdienst Gedurende het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr. M. v. d. Stoel, Veurseweg 20. tel. 356. De nieuwbenoemde hoogleraar in de psychologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, prof. dr. A, M. J Chorus, wiens benoeming wij in ons blad van Dinsdag j.l. vermeldden. LEIDENAARS VOOR DE RECHTER. Het Haags Bijzonder Gerechtshof ver oordeelde de Leidse stenotypist E. San ders wegens dienstneming bij het Vrij willigers Legioen Nederlana en de Land storm Nederland tot 2!/2 jaar met af trek en verlies kiesrechten gedurende 2 jaar. De Lcl lse kantoorbediende M. v. d. Loo was toegetreden tot de Land storm Nederland en tegen hem luidde de uitspraak 6 jaar met levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Hy kreeg niet het recht van cassatie. H. Bloot uit Leiden had als hulplandwachter huiszoekingen en bewakingsdiensten ge daan. Hy kreeg thans 7 jaar met af trek en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Ook hy kreeg niet het recht van^cassatie Onze stadgenoot, de heer J. v. Ton geren, slaagde te Arnhem voor het door de Ned. Ver. voor Vakscholen voor Kap pers afgenomen gezellen-diploma, afd. Herenvak. Voor een zeer groot en belangstel lend gehooj gaf gisteravond het Leids Politie-muziekgezelschap in „Oud-Hor- tuszicht" een tuinconcert. Zoals wy het van dit gezelschap gewend zyn, werd deze avond een gevarieerd en keurig verzergd programme, afgewerkt. Onder de aanwezigen merkten wy o.m. de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer op. Niet mej. A. J. Holt, zoals wy Dinsdag j 1. abusievelijk meldden, doch mej. A. J. Molt alhier slaagde te Utrecht voor het examen Frans L.O. Luchtverbinding AmsterdamBatavia volkomen normaal. In tegenstelling tot lopende geruch ten, verneemt het ANP van de zyde van de KLM. dat de diensten op de Amster damBatavia-route geen enkele vertra ging of wyziging ondervinden. Van officiële zyde bereikt ons een overeenkomstige mededeling. GROTE"""DR^KKntlLBRAND' TE SCHOONHOVEN. Gisteravond, kort nadat het personeel het gebouw had verlaten ls brand uit gebroken in de zolderverdieping van de drukkerij S. en W. N. van Nooten aan de Langeweistraat te Schoonhoven. De brand nam direct een grote omvang aan. De papiervoorraden gingen verlo ren. De benedenverdieping met de kost bare machines en de zettery van het .Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht" bleef voor het vuur gespaard. Door de machines af te dekken, wist men de waterschade te beperken. Over de oorzaak tast men in het duister. Malang door Nederlanders bezet. „WILDERNIS VAN VERNIEUW GEBOUWEN". Volgens Nederlandse legerkringen t» Batavia zyn Nederlandse troepen Ma- lang, de zetel van het voorlopige Indo nesische parlement- op Oost-Java, bin nengetrokken. Esn Nederlands corres pondent noemde Malang „een wilder nis van vernielde gebouwen". KENNISMAKING MET MR. CHARLES LIVENGOOD. Vanmorgen hebben wy in Den Haag kermis gemaakt- met Mr. Charles Liven- gcod, die dr. Walter Foote te Batavia zal opvolgen als consul-generaal der Ver. Staten van Amerika. De heer Livengood behoort niet tot dait type van Amerika nen, die je met uitgestoken armen en opgestroopte hemdsmouwen tegemoet komen en je met een geweldige klap op je schouder meteen inlichten omtrent hun meest intieme familie-omstandig heden. Integendeel, de heer Livengood was uiterst gereserveerd en liet niet meer los dan hy kwyt wilde, hetgeen boven dien journalistiek bekeken een be droevend beetje bleek te zyn. Nederland kende hy niet en Ned.-Indië nog min der, hoewel hy er wel „het een en ander over gelezen en gehoord had". Het ver drag van Linggadjati had hy wel door gelezen, maar nog niet bestudeerd. Het State Department te Washington had hem in het geheel geen buitengewone of geheime instructies gegeven; de Indi sche problemen waren hem slech/ts iit algemene zin bekend. „Ik kan dus eigenlyk geen enkele verklaring afleg gen" zei hij. „Ik ga naar Batavia als een onbeschreven blad papier, open, nieuws gierig en verlangend te onderzoeken, ten einde aldaar op te treden als waar nemer en agent der Ver. Staten". Alvorens de heer Livengood de vol gende week Woensdag met zyn echtge note de reis naar Indië per KL.M. ver volgt, zal hy in Den Haag nog tal van informatieve besprekingen hebben met vertegenwoordigers van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, de Amerikaan se Ambassade, enz. Op de vraag van een der journalisten of de keuze wellicht op de heer Livengood als volkomen „outsi der" was gevallen, omdat zyn voorgan ger te zeer pro-Hollands was geweest» luidde de wedervraag: Denkt dat?.....- Havenstaking te Antwerpen geëindigd. Hedenmorgen hebben alle Antwerpse havenarbeiders het werk hervat. De sta king is geëindigd. DE „SUNETTA" OP EEN MIJN GELOPEN. Verschillende doden en gewonden. Op de Nieuwe Maas, vlak voor Schie dam, ligt thans de 7987 br. grote tanker „Sunetta" van de petroleummaatschap- py .„Ija Carona", dat hedennacht bij de Noorderpier te Hoek van Holland op een myn is gelopen. Het vertoont een groot lek in liet voorschip. Er wordt met man en macht gepompt om te voorkomen, dat het vaartuig breekt. Bij de ontploffing zyn twee man gedood, vier zwaar en elf licht gewond. Alle slachtoffers zyn Chinezen. Toen het ongeluk gebeurde werd het voorschip omhoog geworpen en het wa ter zowel als delen van aan boord aan wezige voorwerpen tientallen meters do lucht ingeslingerd. Voordat men zich kon realiseren wat er gebeurd was, stroomde het water met grote golven binnen. Ka pitein Kroon verloor echter geen ogen blik zyn tegenwoordigheid van geest cn wist het schip behouden terug te bren gen. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmina Cornelia, d. van T. Net ten en "VV, van Veen; Sofia, d. van K. F. Vaas en A. van Oven; Pedro, z. van C. van Kralingen en M. Salomons; Cla- sina, d. van N. van der Mey en C. C. Verhey; Gerardus Johannes, z. van A. Stoeken en F. van der Vlist; Theodorus Johannes, z. van J. J. de Looy en M. J. Spierenburg; Johannes Jacobus, z. van C. J. van Rooden en C. J. Blom. Tonnle, z. van J. P. van der Zeeuw en J. Verhoeven. Marijke Elisabeth Maria, d. van J. F. Wakka en G. a. Schoon; Jo hannes Wlllebrordus, z. van B. W ,M. de Roo en O. M. de Bolster; Stanley, z. van J. F. W. Beerenfenger en G. C. M. de Joode: Hendrlkus Cornells, z. van J. G„ Kruljswljk en B. Cohen Rodrlgues, Mar- garetha Agatha Franclna. d van A. O. de Graaf en A. van Leeuwen; Hendrlka, d. van H. Lintlng en G. Krulse; Marina Antonia, d. van J. J. Stokkermans en A. v. Dijkhuizen. BEURSO VERZICHT Amsterdam. 31 Juli De berichten uit Indië maakten op de beurs een kalme Indruk. Het publiek biyft afwachten. De hoofdkoersen waren weinig veranderd, soms een kleinigheid lager. De vrye handel bracht niet veel opleving. In cultuuraandelen was de lemming goed prijshoudend; de koersen gingen merendeels een kleinigheid naar boven. Tegen het slot werd gehandeld 1 o se veer het peil van de vorige slot- noteringen of zelfs een fractie nog daar bovenDe Amerikaanse markt 'Hvas stil en soms iets lager. De Ned. staatspapie ren waren by na onveranderd. Morgen. Vrijdag van 105 en 7—9 uur slechts één dag duszonder punten van Damesjaponnen. Mantels Manlelcostumes Deux-pièces, Kinder- en Herenkleding in Veilingzaal Hogewoerd 87. Leiden. f Burgerjuffrouw, 24 jaar, man in mil. dienst, zoekt betrek king ais of huishoudster omg Vliegveld Valkenburg (Wassenaar). Brieven onder no 2358 Adv Bur. Re ALTA Leeuwarden. GESLOTEN wegens vacantie van 4 TOT EN MET 9 AUGUSTUS Turfmarkt 7 Leiden. GESLOTEN sgens vacantie vanai 4 tot en met 9 Aug. v. d. WERFFSTRAAT 4 TELEF. 24037 ERKEND GROOTHANDEL IN OUD-PAPIER ERKEND INDUSTRIE LEVERANCIER. Arts biedt klein centraal ver warmd RIJNSBURGERWEG ter ruiling aan voor groter herenhuis, in zelfde omgeving, dat voldoende ruimte biedt om tevens praktijk uit te oefenen. Brieven onder No 1235 Adv. Bur. „Rijnland" Leiden. J. de Wittstraat 35. Koffiebranderij Theehandel Wegens vacantie ls de zaak van 4 t/m. 9 Augustus GESLOTEN. liIlllllllllllllllllllllllllllilllll TIJDELIJKE BEPERKING VAN HET RIJWIELVERVOER Jn verhand met de vacantiedrukte in de maand Augustus 1947 zullen op alle Vrijdagen en Zaterdagen en bovendien op de Maandagen 4 en 11 en op Donderdag 7 Augustus speciale rijwieltreincn lopen, waardoor het op die dagen, althans in vele gevallen, uitgesloten zal zijn om rijwielen met treinen naar keuze van de reiziger over afstanden van meer dan 40 km. te vervoeren. Men is verplicht bij verzending per spoor zijn rijwiel onder aan de zadelveren duide lijk van naam en adres te voorzien. Adres plankjes zijn bij de stations tegen betaling van f. 0.05 verkrijgbaar GEVRAAGD Gevraagd net dagmeisje, van 8 tot 3 uur. met warme maaltijd. Niet aanmelden van 2 tot 11 Aug. Mevr. Humme- len, Laan vari Alkemade 58. Oegstgeest 9 Gcvr, tegen ruime bel., 4 kamers, keuken, zolder, ev. badkamer. Brieven Bur van dit Blad onder No. 799 k. Gevraagd, voor direct, 1 zitkamer en cabinet of 1 zlt-slaapkamer met stookge- legenheid en stromend water, met of zonder pension. Brie ven: Lie. Witte Rozenstr. 46 a 9 Heer zoekt slaapkamer zon der pension Weekend afwe zig. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 933 k. 9 Gezocht eenvoudig gem. 16 Maart. Zonder pension, kamer, pl.m 15 Sept. tot pl.m Brieven met prijsopgaaf Zr. E. v. d. Hazel, Dlaconessenhuls Hilversum, Zomerhuisje, Te huur gevr. te Katwilk a/Zee. door echt paar zonder kinderen, zomer huisje. van ongeveer Sept t/m. Mei. Brieven aan T. van Beelen onder letter M. Wil- helmlnastraat 15, Katwilk a. Z. B Wegens huwelijk der tegen woordige gevraagd een net meisje voor de morgenuren. Zelfst. kunn. werken, prettige werkkring Na 6 uur. Rotte veel. Levendaal 27. Lelden.- AANGEBODEN 9 Aangeboden een massief eiken hulskamcrameublement, 6 stoelen, vaste tafel cn dres soir. Te zien: Terweeweg 5. Oegstgeest. 9 Te koop onderstel voor zij span, zeer geschikt voor laad bak. Hoge Rijndijk 27 bij Lel- derdorpsche Brug B Te koop aangeb. 1 leren h.- Jekker. 2 p. beenkappen. 1 p. werkschoenn, m, 4344. eiken schoorsteenklok. Te zien 's avonds na 6 uur Timorstr. 14 A. Leiden. 9 Ter overname zachtgeel zij den zomerjurk, mt. 42, zon der punten. 1 x gedragen f35 Rijndijk 268. Voorschoten, H. Schouw. B Kodak Glrl Scout fototoe stel met lederen etui. f.50. Witte Singel 106. 9 Werkster biedt zlcli aan, 4 ochtenden ln de week Adres; N. Messemaker, Parlevlietslop 2. Katwilk aan Zee. DIVERSEN 9 Bloc's houtvrtl doorslagpa pier. kladbloc's. weekboekjes, bonboekjes. kwitantlebloc's, ordeboekles zegelmappen, brievenbakjes, brievenboek, plakband alle maten, voor ord ners. hechtmachlnes, perfora- tors. nietjes, systeemkaarten ..De Sleutels". Haarlemmer straat 64. g§ Rullen een huls, bcv. ka mer en suite. gang. keuken, plaats, betegelt met schuur; boven 3 kamers met balcon, 2e etage groote vliering, tegen grootere woning. Centrum stad. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 918 k. 9 Weggelopen 19 Juli, Aire dale Terrier, Gaarne terug be zorgen: Rapenburg 131 Voor 1 uur '3 middags. 9 Verloren ring met sleutel* vermoedelijk op het Rapen burg. Tegen beloning terug te bezorgen; Rapenburg 42.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3