Ons politieel optreden in Indië India's beroep op Ver. Naties uitgesteld? Als de Canadezen, die Holland binnen trokken Ned. jagers schieten Indisch vliegtuig met medicamenten neer WEERBERICHT Géén oorlog, doch bevrijdingstochf door de dessa's Schetsen van de situatie in Indië Spoedig verscheping van exportgoederen Vergissing tengevolge van camouflage! Met een enkel woord 86sïe Jaargang WOENSDAG 30 JULI 1947 No. 26146' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN E 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507, Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De Veiligheidsraad verliest prestige De gang van zaken op de Balkan dreigt een catastrophale wending te ne men voor de Veiligheidsraad en dus voor de Verenigde Naties. Zoals bekend, had de Veiligheidsraad een commissie van onderzoek ingesteld naar het gebeuren rondom de Griekse kwestie, speciaal wat betreft de Griekse klacht, dat de Griekse guerilla's ge steund werden van over de grenzen van de drie buurlanden: Albanië, Bulgarije en Zuid-Slavië. Deze klacht was met grote meerderheid van stemmen juist bevonden! Alleen de Sovjet-Unie en Polen, de trouwe Sovjet-vazal, waren natuurlijk In de oppo ie, alle bewij zen ten spijt. Het komt nu eenmaal niet in de kraam der Sovjets van pas, dat de Balkan-satellieten beticht worden van een verkeerd optredèn, dat onge twijfeld van Moskou uit zoveel mogelijk ls bevorderd. Griekenland is immers voor Moskou het Balkan-Spanje ge worden, waarbij Engeland en Amerika volgens Soviet-inzicht de rol van Duits land en Italië tijdens de Spaanse bur geroorlog vervullen. Tot zover was er nog geen bepaald verontrustends te zien in het verloop van zaken. Het rapport der commissie was, ook met genoemde stemmen tegen, duidelijk genoeg en de conclusie lag voor de hand Maar nu heeft deze brandende kwestie een wending genomen, die vrij wel het prestige van de Veiligheidsraad te grabbel gooit! Besloten was toch een kleine commissie in Griekenland achter te laten om geregeld iedere gebeurtenis die zich verder zou voordoen, direct te kunnen onderzoeken. Nu, op die ge beurlijkheden heeft men niet lang be hoeven te wachten. Van Albanië uit volgde prompt een nieuwe aanval, al schijnt de beschuldiging, dat daaraan een internationale brigade deelnam, dan niet juist te zijn geweest. En van Zuid-Slavië uit volgde kort daarop een hernieuwde aanval der guerilla's. In beide gevallen keerden de aanvallers bij hun terugwerping naar hun land van uitgang terug Er kwam derhalve werk aan de win kel voor de achtergebleven commissie, maar haar werkzaamheden zijn vrijwel volledig lamgelegd doordat de drie buurstaten van Griekenland hebben geweigerd de commissie toe te laten op him territoir. Zulks op zeer duidelijke instigatie van Moskou, dat daaraan zijn volle sanctie heeft gehecht'- Wat blijft er over van het prestige van de Veiligheidsraad na deze onver wachte wending? de vraag is het ant woord tevens; we behoeven daar niet verder over uit te weiden. Hier neeipt een deel der Verenigde Naties op de meest besliste wijze stelling tegen een der meest vooraanstaande lichamen der V.N-I En dan te zien, hoe zowel Albanië voor de tweede maal! als Bulgarije toelating tot de V-N. durven te vragen... De Veiligheidsraad verkeert zodoende in een volslagen impasse. Voor de zoveelste maal hebben de Sovjets metterdaad getoond onder geen voorwaarden te willen wijken, waar eigen belang in het geding wordt ge bracht en liever iedere gemeenschap der volkeren te torpederen dan een stap toe te geven. Een weinig hoopvol teken, maar de practijk, hoe hard dikwijls ook, blijft de beste leermeesteres! In een dergelijke sfeer zal nu de Egyptische klacht ten aanzien van En geland behandeld moeten worden Is het wonder, dat noch Engeland noch Amerika in de gegeven omstan digheden er veel voor voelden om de kwestie Nederland—Indonesië voor de Veiligheidsraad te doen brengen? Niet temin schijnt het toch die richting uit te gaan, maar Nederland behoeft zich, gelukkig, daaromtrent geen zorgen te maken. Aan de Nederlandse souveremiteit over Indië bestaat geen twijfel, behalve natuurlijk bij de Sovjets met aanhang en enkele Aziatische landen. Daarmede is alles gezegd! Maar dit slechts terloops. Aan het prestige van de Veiligheids raad is een geduchte klap toegebracht en het is niet te voorspellen, of deze zal zijn te herstellen; te meer niet, waar het veto-recht de Sovjets ten allen tijde een gevaarlijk wapen in de handen drukt. Juist ontvangen berichten geven aan, dat de Sovjets daarvan ten aanzien van de Balkan-commissie misbruik hebben gemaakt Blijkbaar wil men zich daarbij nu eens niet neerleggen. Maar hoe daartegen te ageren is? HET VREDESVERDRAG MET JAPAN. Van betrouwbare zijde te Londen wordt vernomen, dat Engeland op het standpunt staat, dat het tot stand bren gen van het vredesverdrag met Japan geheel moet geschieden door de elf voornaamste betrokken partijen, in plaats van door de raad van ministers van buitenlandse zaken, zoals door de Sovjet-Unie gewenst wordt. Het voornaamste Britse bezwaar te gen een overeenkomstig procedure voor Japan als voor de Europese staten is het grote belang dat de Britse domi nions bij de aangelegenheden in het gebied van de Grote Oceaan hebben. NOORD-OOSTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht zwakke, morgefi geleide lijk toenemende wind tussen Noord en Oost. Enkele overdrijvende wolkenvel den. Bijna overal droog weer. Weinig verandering van temperatuur. 31 JULI. Zon op: 4,58 uur; onder: 20.34 uur. Maan op: 20,22 uur (2 Aug. vjn). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 3,14 en 15,34 uur. Dit is géén oorlog (Van onze correspondent te Batavia) „Is dit nou een oorlog??" Dit is de verbaasde vraag van talloze Hollandse jongens, ofc naar dit verre land zijn gekomen om rust en vrede te brengen, doch wie door tal loze achterblijvers in het moederland verweten wordt, dat zy gingen om een koloniale oorlog te voerqp. En hier hebben we nu die „koloniale oorlog". Is dit nou een oorlog?? Twee dagen geleden werden we nog van hier uit beschoten. Hoe lang hebben we ons nu al afgevraagd, ho» het er aan de „an dere kant" van de demarcatielijn wel uit zou zien. Het enige wat we merk ten waren de kogels, die ons regelmatig om de oren vlogen. Wij hebben het altijd beschouwd als een vijandig gebied, waar alleen maar verbitterde men sen woonden, die ons" lie 'er vandaag dan morgen uit de weg zouden willen ruimen. En nu zitten we er zelf in dat „vijandige gebied", en we voelen ons net als de Canadezen zich gevoeld moeten hebben, teen ze Holland bin nentrokken. Dit is de indruk, die de Hollandse militairen van deze eerste dagen mee nemen. En het is niet te verwonderen, want deze jongens hebben dit land en dit volk nooit gekend, hebben het nim mer anders gezien dan als vijanden. Zij, die hier van oudsher woonden, zullen zich minder verbazen. Zij we ten, dat deze bevolking hen nimmer gehaat heeft, dat het eenvoudige zie len zijn, die niets anders van het le ven vragen, dan hun eigen rustig be staan, zoals hun ouders en voorouders dat door de eeuwen heen hebben ge leefd. Dit bestaan werd hun door de Japanners ontnomen, en de Republiek heeft het hen nimmer teruggegeven. Is het dan verwonderlijk, dat zij de Hollanders t-oejuichen, in wie ze con cretisering zien van hun oude herinne ringen aan een rustiger en gelukkiger tijd? HOE HET WAS EN HOE HET IS. Wjj hebben een dezer dagen aan het „front" doorgebracht. Hoewel aanvan kelijk de regen belemmerend werkte, zijn er grote vorderingen gemaakt. TRI-soldaten heeft men nauwelijks aangetroffen, lachend vertelt de bevol king ons. hoe hard die zijn weggelopen toen het bericht kwam, dat de Neder landers de demarcatielijn overtrokken. Men hield niet van de TRI en men had goede redenen daarvoor. Een kring van dessa-bewoners, die zich om ons heen verzamelt, vertelt van de grieven die ze tegen deze soldaten hebben. Het waren altijd vreemdelingen, die niet in de streek thuishoorden. Zij kochten de rijst op. verhandelden die via allerlei kanalen naar de andere kant van de demarcatielijn en leverden er textiel voor terug, tegen woekerprijzen. Dik wijls werd de rijst, die de bevolking naar de pasars bracht, hm~ ontnomen of het geld werd hen ontroofd bij de terugtocht van de pasar. Des avonds werd de bevolking binnen de hulzen gehouden door' wild schieten door de lege straten. Enkele huizen werden binnengetrokken en beroofd van alles wat waarde had. Het verhaal van een voudige mensen die bijna kinderlijk verheugd waren ons na zoveel Jaren terug te zien. In lange riien stonden ze langs de weg opgesteld, gekleed in hun beste sarongs en behangen met wat hun aan sieraden was overgebleven. Ze juichten de langs rijdende colonnes toe en staken hup duimen de lucht in. Onze jonsrens waren diep onder de indruk. Zij hadden anders ver wacht. „Is dit nu een oorlog?? Hebben we daarvoor nu zolang moeten wachten? Wordt hierover nu zoveel misbaar gemaakt, in Holland en de wereld?" Dit is de eerste reactie van onze sol daten. Het is een hoopvol begin! Het is voor een soldaat zoveel prettiger om als bevrijder te worden ontvangen in plaats van als vijand. Dit volk heeft vertrouwen in ons en dit vertrouwen blijkt nu wederzijds. „NAAR BATAWI OM RIJST TE VERKOPEN." In de dessa's. waar onze troepen doorheen trokken, bleef practisch geen enkele militair achter. De plaatselijke politie werd veelal uitgerust met onze eigen wapenen en handhaaft de orde Onze ambtenaren van het Binnenlands Bestuur trekken met de troepen mee en regelen overal de bestuursaangele genheden met de plaatselijke civiele autoriteiten. De moskeën zijn geopend, en de geestelijkheid staat er voor als onze troepen voorbij trekken. Alles ziet er bijna feestelijk uit. Op de pasars heerst grote drukte, en een onafzien bare stroom van mensen, gehele ge zinnen, tot de kleine kinderen toe, heeft zich op weg begeven naar ,.Ba- tawi", waar zij zovele jaren niet ge weest zijn en waar ze nu weer hun rijst kunnen verkopen op de Pasar Senén. Het is een tocht van dagen.ang te voet. Men ziet ze 's middags om eën uur, In de brandende zon. met hun manden op het hoofd: een tijd waarop normaliter een ieder de schaduw zoekt. „Waar gaan jullie naar toe?" „Naar Batawi om onze rijst te ver kopen en om eindelijk eens dingen te kunnen kopen, die we al zolang nodig hebben," Ze zeggen „Batawi". ze zeggen niet „Djakarta", zoals de Japanner heeft gedecreteerd en de Republiek heeft ge handhaafd. Batawi is voor hen de goede oude hoofdstad uit de goede oude tijd. Ze dragen hun beste kleren, om na zo veel jaren in Batavia goed voor de dag te kunnen komen. Talloze warongs verrijzen langs de wegkant om de Batavia-gangers van voedsel en drin ken te voorzien. Alles wekt de indruk, dat or voor de „vijanden van over de demarcatielijn" een grote dag in hun geschiedenis is aangebroken. De dag, waarop het gewone leven weer wordt ingeluid. ENTHOUSIASTE BEGROETING! In de dessa's waar we door komen, worden we enthousiast begroet. Als enige Europeanen in een inheemse sa menleving gaan we de pasars op, on gewapend en zonder wantrouwen. Vier en twintig uur geleden was dit nog „vijandelijk gebied", nu ziet men er geen Hollands militair meer. Die zijn alweer verderop. Geen moment bekruipt ons een gevoel van onveiligheid: even tuele onruststokers heeft de bevolking reeds lang aangegeven, zoals ze ons ook uit eigen beweging komen waarschu wen, waar mijnen zijn gelegd. Land mijnen zijn de voornaamste tegenstand, die men tot dusverre in dit gebied van de TRI heeft ontmoet. Ze vragen he laas slachtoffers, doch niet onder onze soldaten, want die zijn er op voorbe reid, doch onder de inheemse bevol king. Velen, die vroeeger door de TRI uit hun huizen verdreven zijn en meege voerd naar achter de demarcatielijn, waar ze het trieste bestaan van de refugé's moeten leven, zijn binnen 24 uur naar hun woningen m ons gebied teruggekeerd We ontmoeten hen met een blijde glimlach op het gelaat. Een enkele indruk van veel ervarin gen. Veel ervaringen, die alle deze enkele indruk achterlieten: Dit is geen oorlog! Volgens een mededeling van het Dep. van Ec. Zaken te Batavia zal nog de ze maand begonnen worden met de verscheping van Niegieo-goederen van Batavia naar Cheribon. De verscheping van exportgoederen wordt aanstonds hervat. Voor 5 Augustus zal het eerste Amerikaanse schip dc haven van Cheribon binnenlopen ten einde daar enige duizenden tons rubber en an dere export-producten te laden en deze naar de Ver. Staten te vervoeren. De eerste verscheping van exportgoederen naar Nederland zal geschieden door de Tarakan van de My. Neder and, die op 9 Augustus naar ons land vertrekt. CHINA WAARSCHUWT DRINGEND DE REPUBLIEK. De Chinese vice-minister van Bui tenlandse Zaken, Georges Yeh, heeft een krachtig protest geuit tegen de door het Indonesische leger toegepas te tactiek van de verschroeide aarde, welke aan de Chinezen in Indonesië vele verliezen aan mensenlevens en goederen toebrengt. Hü heeft de In donesische autoriteiten gewaarschuwd, dat voortzetting van deze tactiek tot „ernstige consequenties" zou leiden. Inussen heeft de vice-minister een be roep op de Ned. regering gedaan tot vei ligstelling van het leven en de goederen van Chinezen over geheel Indonesië. (Bij informatie op het Dep. van Buit. Zaken werd bevestigd, dat by de Ned. regering het desbetreffend beroep is binnengekomen) Géén gevangenen Aantal tot minimum beperkt Van officiële militaire zijde wordt medegedeeld, dat omtrent het aantal van de bii de uolitiële actie od Java en Sumatra gemaakte gevangenen geen schatting valt te geven. Van krijgsgevangenen kan in dit verband ook zeker niet worden ge sproken. Veeleer is hier sprake van arrestanten, die na een onderzoek in overeenstemming met het politieel karakter van ons optreden weer op vrije voeten worden gesteld. Degenen, van wie komt vast te staan, dat zij gevaar blijven opleveren voor orde en rust, worden zolang nodig onder ar rest gehouden. Hun aantal blijft tot een minimum beperkt. Vele leden van de Indonesische strijdorganisaties demobiliseren overi gens zichzelf en keren met. achterlating van uniform, schoeisel en wapens naar huis terug. Het geheel van de bewapening der Indonesische strijdorganisaties maakt een zonderlinge indruk. De militaire zegsman sprak van „een ratjetoe", al voegde hij daar terstond aan toe, dat de bewapening van de Indonesiërs nochtans zeker voor 70% .nodern kan maar arrestanten landse troepen slechts verspreid opere ren. Dit zou bij een militaire actie, een „oorlogvoering", militair-technisch be zien, een hachelijke tactiek en stellig ongewenst zijn in verband met het ont staan van grote enclaves tussen de opererende troepen. Van Nederlandse militaire zijde wordt nog medegedeeld, daf, geen cijfers be kend zijn omtrent het aantal verliezen aan doden bij de Republikeinse strijd krachten, Een schatting van enige honderden is wellicht nog aan de zeer hoge kant. Ter kennis van de Chinese rege ring is gebracht, dat aan de leger commandanten uitvoerige instructies en directieven zyn gegeven ten be hoeve van de veiligheid en de be scherming van de Chinese bevolkings groepen. De Chinese regering heeft besloten een bedrag van een millioen gulden voor hulpverlening aan Chinezen in Indone sië af te staan. ENTHOUSIASME TE PROBOLINGGO. Volgens mededelingen van de gouver neur van Oost-Java, dr. Hunger, zag Probolinggo by zijn bezoek er uit als gold het een bezoek van de Gouverneur- Generaal. Toen marine-autoriteiten daarover tegenover de burgemeester van die plaats een opmerking maakten, antwoordde deze gevat: „Ter ere van Uw ontvangst" De houding van de 1 andsbevolking is uitgesproken vriende lijk, Zij groet luid en opgetogen. De stadsbevolking kijkt meer de kat uit de boom. De TRI heeft grotendeels zijn mili taire kleding uitgedaan en is onder de bevolking verdwenen. Onder de be- stuursfunotioaiarissen en de bevolking heerst opluchting, omdat zij verlost zijn van de terreur van het republikeinse leger. Te Banjoewangi en ook elders wijst de bevolking munitiedepóts (Waarvoor zij blijkbaar zeer bang is) en voorraden wapens aan. Er zijn daar rijstvoorraden beschik baar gesteld voor uitdeling aan de on bemiddelde bevolking. Dr. Hunger merk te ten slottte op, dat het élan, waar mede de Ned. militaire en civiele auto- rieteiten opbouwend werken, de bevol king inspireert, omdat deze ziet, dat De bemiddelingspogingen A.F.P. meldt uit New Delhi, dat de Voor-Indische regering zojuist een dringend verzoek van de Britse rgcring ontvangen heeft om het telegram aan de Veiligheidsraad (dat waarschijnlijk reeds verzon den is) en waarin om onmiddellijke interventie in het Indonesische go- schil gevraagd wordt, niet te verzenden. Wat doet Australië? In de Britse nota zou aan Voor-Indië verzocht zijn de officiële houding van de Britse regering welke zonder uitstel zal worden bekend gemaakt, af te wach ten. In kringen van de Congrespartij werd er op gewezen, dat dit. afwachten van de officiële houding der Britse regering niet betekent, dat het Foreign Office de leiding van de buitenlandse politiek van India genomen heeft, doch dat het wel licht beter was de aankomst van de Ne derlandse ambassadeur, de heer Lam ping. te Nieuw Delhi af te wachten. Deze is intussen gisteravond daar ge arriveerd. Intussen heeft het Engelse ministerif van Buit. Zaken deze berichten tegen gesproken- Reuter verneemt dat Australië Voor- Indië vóór zal zijn bij het aanhangig maken van de Indonesische kwestie bij de Veiligheidsraad. De Australische re gering, zou naar verluidt, haar verte genwoordiger in de Veiligheidsraad, ko lonel William Hodgson, instructies wil len geven om direct en snel te hande len. Sjahrir, ex-premier «van de republiek en thans adviseur van Soekarno. wordt bij zijn aankomst in New Delhi in Brits-Indië begroet door de vice-president van India Pandit Nehru. thans weer dingen in haar belang ge daan worden. DAARAAN ZULLEN WIJ INDACHTIG ZIJN! De „New York Herald" geeft toe, dat de Nederlanders hun campagne in In donesië snel en met succes ten einde voeren, doch vraagt zich af, of zy niet in de verleiding zullen komen, de ver gissingen van alle koloniale oorlogen in Azië te herhalen. Besloten wordt met de opmerking: „Indien de Nederlanders, nadat zij op Java de macht weer in handen ge nomen hebben zich aan hun beloften houden en het aan het Indonesische volk overlaten om zichzelf te bestu ren, zullen zU de hoogste lof verdiend hebben". ORDEVERSTORINGEN TE PALEMBANG. Naar aanleiding van orde-verstoringen te Palembang, waar deze week drie ex plosies plaatsvonden, is meldingsplicht voor vreemdelingen, die in de kampongs van het bezette gebied verschijnen, ge last. Indien de ordeverstoringen voort- IN NOVEMBER BRITSE HUWELIJKSFEESTEN? Prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zullen achttien November in de Westminster Abdij in het huwe lijk treden, zo vernam United Press uit goedlngelichte paleiskringen. Deze da tum zou door koning George zelf voor gesteld zijn en de Privy Council zal ongetwijfeld met 's Konings wens in stemmen. FRANKRIJK DOET BEROEP OP DE SOVJETS. Frankrijk heeft in de economische en sociale raad der VN een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om het wantrouwen ter zijde te stellen en mee te doen aan het plan-Marshall voor het economisch herstel van Europa duren, zal de avondiklok verscherpt wor den en zullen strenge maatregelen wor den getroffen. De order van de militaire comman dant van Sumatra tot inlevering van vuurwapenen is herhaald: de termijn voor ongestrafte na-inlevering loopt op 1 Augustus af. Gistermiddag, aldus Aneta. is de eer ste Dakota met medicijnen van het vliegveld bij Singapore vertrokken- Vol gens Radio Djokja is het toestel, dat het eigendom is van de Indiër Patnaik en onlangs Sjahrir van Djokja naar Singapore vervoerde, door Nederlandse jagers neergeschoten, juist voordat het op het vliegveld van Djokja zou lan den. Volgens berichten van AFP uit Ba tavia vervoerde de Dakota negen pas sagiers, van wie vier Britse onder- BINNENLAND. De „Tablnta" van de MIJ. Nederland wordt op 22 Augustus in Amsterdam ver wacht. Gistermorgen vertrok per K.L.M.- vliegtuig naar Genève de minister van Economische zakep dr. G. W M. Huys- mans. die selilk bekend, als leider zal optreden van de Ned. delegatie aan de besprekingen van de IT.O. (Internatio nal Trade Organisation). Einde dezer week -zal hli weer naar ons land terug keren. Het m.s. ..Klipfontein" te Antwer pen zal. in verband met de stakingen worden genoemd. Vele groepen zijn aldaar vermoedelllk niet eerder dan mor- met moderne automatische wapens uit- gen kunnen geschieden gerust: mortieren, veldgeschut, lucht afweergeschut, mitrailleurs, deels van Japanse origine, deels ook afkomstig uit de Nederlandse en geallieerde de pots. die bij de Japanse overval ver loren gingen. Voorts werd verklaard, dat van een concentratie van de Indonesische strijdkrachten op Midden Java niets is gebleken, Hij deelde mede. dat de Soendanese strijders duidelijks voor keur hebben getoond, om naar huis te rug te keren en dat zij zich zeer on gaarne op Javaans gebied blijken te begeven. Het politiële karakter van de in gang zijnde actie treedt ook zeer dui delijk aan de dag, doordat de Neder- De Ned. Staatscourant van gisteren bevat de deviezenbekendmaking no. 5/47 van het Dep. van Financiën met betrek king tot het effectenbeheer voor ingeze tenen en niet in de Nederlandse Over zeese Gebiedsdelen woonachtige of ge vestigde niet-lngezetenen. Gisteravond is Oharles Livengood. de nieuwbenoemde consul-generaal der VlS. op doorreis naar Batavia op Schip hol gearriveerd De muggenolie, waarvan een twee ling te Rotterdam het slachtoffer is ge worden. bleek zeer vergiftigde nltroben- zol te bevatten. De olie is een oorlogs surrogaat en ls herkenbaar aan de aman- delgeur. Er wordt dringend tegen ge waarschuwd. De kinderen konden ge lukkig weer hersteld naar de ouderlijke woning teruggebracht worden. Het s.s. Johan de Witt van de Mil Nederland zal waarschijnlijk 4 Augustus Southampton binnenlopen en daar ma rine-personeel aan boord nemen, dat bestemd is voor Amsterdam. Het schip wordt 5 Augustus te IJmuiden verwacht. buitenland. Zweden heeft bil de Sovjet-legatie te Stockholm geprotesteerd tegen het feit, dat de Sovjet-asssistent militaire attaché in een verboden militaire zone in Noord-Zweden notities heeft gemaakt en foto's genomen van Zweedse verster kingen. Daar de staking in de Antwerpse haven belangrijke ladingen, benodigd voor de voedselvoorziening, in gevaar brengt, heeft de Belgische regering besloten met Ingang van heden een beroep te doen op het leger. Nu Engeland zijn grote economlsohe moeilijkheden onder de ogen gaat zien, lopen er weer geruchten over wijziging in de regering, maar men zal goed doen, deze voorlopig niet al te serieus op te nemen, Het Waals Congres heeft minister Spaak verzocht toe te staan, dat bil officiële gelegenheden op openbare ge bouwen in Wallonië naast de nationale vlag tevens de vlag met de Waalse haan wordt uitgestoken. Onbekenden hebben gisteren ter viering van Mussolini's geboortedag in verschillende stadswijken van Rome neo- fascistische pamfletten verspreid. Tijdens dc reis. welke de prins regent van België in de Kongo maakt, werd een vijftal decreten door hem ge tekend. die een bestuurshervormlng ln de Kongo ten doel hebben. De correspondent van Reuter te Rome verneemt uit betrouwbare diplo matieke kringen aldaar, dat de Sovjet ambassadeur, Kostlljef, aan de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, heeft voorgesteld, dat een Ita liaanse economische missie naar Moskou zou gaan om daar besprekingen te voe ren Het Amerik ministerie van buiten landse zaken deelt mee. dat de radio-uit zendingen naar de Sovjet-unie („Stem van Amerika") zullen worden uitgebreid. Er zal een programma van muziek en nieuws, dat een half uur ln beslag neemt, worden toegevoegd. Daar op de internationale Inlichtin gendienst en de culturele dienst voor het buitenland bezuinigd moet worden, zullen de Zweedse. Deense en Neder landse programma's komen te vervallen. Doch de Nederlandse uitzendingen voor Indonesië blijven gehandhaafd. Een groep van 30 Britse mijnwer kers, die een inspectiereis van vier we ken door het Ruhr-gebied heeft gemaakt, heeft volgens Reuter de Indruk gekregen, dat „de Britse mijnindustrie veel van do Duitsers kan leren". De Britse milnwer- I kers stonden verbaasd over enkele tech- nlsche vindingen, die in de milrien ge- brulkt werden. ZIJ waren vol lof over de mechanische kolenploeg en typeerden het ondergrondse transportsysteem als „het mooiste, dat wij ooit gezien hebben". Twaalf vertegenwoordigers van po litieke partilen in de Britse zone van Duitsland zullen a.s. Maandag een be zoek aan Engeland brengen ter bestu dering van de parlementaire organisatie. De vertegenwoordigde partijen zijn soc democraten en liberalen. danen en vijf Indonesiërs. De Dakota, aldus mededelingen van Radio-Djok- ja, was gecamoufleerd, waardoor de vergissing der Nederlanders begrijpe lijk is. Het Rep. persbureau Antara meldt, dat alle negen inzittenden gedood zijn. Een Nederlandse militaire woordvoer der te Batavia kon nog geen bijzonder heden mededelen, aangezien nog geen officiële rapporten waren binnengeko men. Hij verklaarde echter, dat de ver gissing der Nederlandse piloten waar schijnlijk te wijten was aan het feit, dat het Voor-Indisch toestel niet de on derscheidingstekens van het Rode Kruis droeg f Reuter verneemt uit Bataria, dat vol gens een Ned. communique het Neder landse vliegtuig slechts waarschu wingsschoten heeft gelost, waarna het Indische vliegtuig tegen een boom te pletter vloog. Nader wordt gemeld, dat het Da kota- transportvliegtuig, gemerkt: „VTCLA" met twee ten medische goederen w.o. penicilline aan boord door twee Ned. jagers werd aange vallen, juist toen het vliegtuig wilde landen op het vliegveld Megoewe te Djokja. De Nederlandse jagers had den het vliegtuig over grote afstand achtervolgd. Dc jagers mitrailleerden de Dakota, welke vlam vatte en neer stortte. De inzittenden waren: de v.m. R.AP. Wingcommander Constantine met echt genote, een nog niet geïdentificeerde Engelsman, de Indiër mecano Bida- ran, de squadron-leader Haselhearst, Ali Soetjipto, dr. Abdoerachman Saleh, Hadji Soemarmo Wirjokoesoemo, Ari- fin en Abdoelgani. Alle inzittenden be halve Abdoelgani werden gedood. Vol gens een in Djokja verblijvende En gelsman Peter Ratcliffe werden acht personen gedood. Hij verklaarde voor Radio Djokja, dat hij zelf de lijken in het ziekenhuis van Djokja had gezien. De heer Ratcliffe was toevallig op hat vliegveld aanwezig en maakte de be schieting mede. Hy gaf voor de radio een ooggetuigeverslag.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1