Van Mook rechtvaardigt Nederlands optreden Legerberichf meldt nieuwe vorderingen r STADSNIEUWS Schetsen van de situatie in Indië Laatste Berichten Geen strijd van volk tegen volk Hedenmiddag heeft, de lt -Gouverneur- Generaal dr. H. van Mook zich in een radiorede gericht tot alle Nederlanders. Dr. Van Mook merkte in het begin op. dat hij behoefte gevoelde zijn land genoten rekenschap te geven, ofschoon het reeds vijf dagen geleden was dat de regering het ernstige besluit heeft geno men de weg van onderhandeling met de Republiek tot oplossing van de hangen de problemen te verlaten. Velen in de wereld zullen in dit besluit een daad van Nederlandse agressie zien. De regering heeft dit tevoren geweten en mede daarom was het moeilijk het besluit te nemen. Het onafhankelijkheidsstreven van de Indonesiërs ontmoet alom in de wereld en niet in het minst bil de Nederlan ders algemene sympathie. De eerste pe riode na de oorlog moge voor de Ne derlanders die gedurende de Japanse bezetting in de kampen geleden hebben als prijs voor hun werk ten bate van Indonesië teleurstellend zijn geweest, toch ligt het voor de hand dat de Ne derlandse regering medehielp aan de groei en vormgeving van de zich in In donesië openbarende progressieve natio nale krachten. Reeds in de Deeembcr-rede van de Koningin werd het zelfbeschikkings recht en de vrijheid van Indonesië erkend en daarna ztfn deze in Ling- gadjati bevestigd. Uiteraard bestond er aanvankelijk Indonesisch wantrouwen jegens Nederland, doch na de onder tekening van Linggadjati bestond daar geen reden meer voor: Neder land pleegt zjjn beloften getrouw na te komen en uit te voeren. Desondanks bleef de republiek een voor de buitenwereld afgesloten ge bied en bleef de republikeinse propa ganda Nederland als een belager van de Indonesische vrijheid kenschetsen. De republiek trachtte zich op de plaats te stellen van geheel Indonesië. Djokja bleef iedere samenwerking weigeren en onmogelijk maken Het was voor Nederlanders niet doenlijk zich in het Republikeinse gebied te begeven en op te houden, doch-de regering van de Republiek blééf in gezelschap van Ja panners, Duitsers collaborateurs en in triganten. Het aanvankelijke idealisme ging steeds verder teloor in botsingen en tegenwerking De Indonesiërs zelve zijn zich ten slot te gaan keren tegen de Republiek. Niet tegen de vrijheid of tegen ae Republiek als Ideaal, doch tegen deze Republikein se regering. Niet alleen in de bezette gebieden en Oost-Indonesië en West- Borneo kwam dit tot uiting doch ook langzamerhand in de Republiek zelf. waar velen de onjuistheid van de niet oo samenwerking gerichte politiek der rrregn'-ino- «rkertrlon Deze gang van zaken is in hoge mate teleurstellend. De laatste vijf dagen hebben deze overwegingen duidelijk als juist aange toond Nergens worden onder de be volking blijken van vijandschap waar genomen, integendeel, algemeen is er een gevoel van verlichting op te mer ken dat thans de terreur en afbraak de Nederlanders spreken in dit opzicht boekdelen. T - - an" - -l er met nadruk op wijzen, dat hier geen sprake is van een oorlog van volk te gen volk, nog van een werkelijke mili taire actie De huidige gang van zaken maakt het mogelijk, ten spoedigste te komen to1 een normaal politieapparaat, dat de taak van de Nederlandse troe pen kan overnemen, om daarna met de cpbouw van de staatkundige organisatie een begin te maken Niet langer dan strikt noodzakelijk Is mag worden ge wacht met de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, terwijl ook de re habilitatie van verkeer en preductieap- ZJ spoedig mogelijk plaats moet vinden, ivi. ue uitvoering daarvan is de be volking beter gediend dan met de door de republiek tot dusverre gevoerde uo- litiek. Dez-^ arbeid tot opbouw kan d ior de Indonesiërs gedragen worden in de overtuiging, dat zil voor eigen welzijn werken, en door de Nederlanders met de bevrediging, him lange werk ten bate van Indonesië bekroond te zien. Slechts op deze wijze kan Indonesië gemaakt worden tot de welvarende na tie die het zijn kan, en zijn moet om waarlijk vrij te kunnen zijn. Vele plaatsen bezet. Hedenmiddag is te Batavia weer een officieel legerbericht uitge geven. Het luidt als volgt: In West-Java werden Poerwa- karta, 18 kilometer ten Zuiden van Tjikampek, Pamanoekan, Madjalaja, Tjitjalenka, Pasar- boengoer en Pegandanbaroe be reikt en bezet. De ondernemingen Tjipetir en Parakan Salak in het gebied van Soekaboemi werden bereikt. Op deze ondernemingen had brand stichting plaats gehad. De tunnel bü Saksaat,, in de spoorlijn Ban doeng—Poerwakarta, is in onbe schadigde toestand aangetroffen en bezet, Tjikalong-Wetan, gelegen be oosten de ljjn Tjimabi-Poerwakar ta, werd bezet. In de buurt van de reeds ge noemde plaatsen Tjitjalenka en Madjalaja is door de republikeinse gewapende troepen veel vernield en verbrand. Luchtverkenning wees uit, dat het bekende radiostation Ma labar in brand staat. Midden-Java: zuiveringsacties hadden plaats In de omgeving van BanJoebiroe. Oost-Java: Pasoeroean werd verrassing bezet. In de omgeving van Phobolonggo werden zuive ringsacties uitgevoerd, waarbij ar restaties werden verricht. Djatiro- to werd bezet, waarbij de aldaar gelegen suikerfabriek in onbescha digde toestand werd aangetroffen. Tijdens de zuiveringsacties in de öosthoek bij Prajakan werd een Duitser gevangen genomen. De verbinding tussen Loemadjan en Djember werd tot stand gebracht In de stad Modjokerto hadden gedurende de nacht van 23 op 24 Juli infiltraties plaats. De daarte gen genomen maatregelen hadden een volledig succes. Sumatra: bij Medan ondernamen gewapende republikeinse groepen in de nacht van 22 op 23 Juli aan vallen op het pas door Nederlandse bezette Bindjai, terwijl ten Oosten van Medan op enkele Nederlandse posten en patrouilles werd gescho ten. Ook in het nieuw bezette gebied rond Medan vinden zuiveringsac ties plaats. De treinverbinding tus sen Medan en Arnhemia werd her steld. Rond Padang werden even eens de zuiveringsacties voortgezet, zonder dat weerstand van beteke nis werd ondervonden. Aanzien lijke Hoeveelheden wapens werden in beslag genomen. Aan republi keinse zijde bedroegen de verlie zen hier enkele doden. Uit Palerabang wordt bericht, dat Baroeradja, 150 km. ten Zuid westen van de stad, werd bezet. De houding van de bevolking te genover de Nederlandse troepen laat nauwelijks iets te wensen over. Men toont zich hier en daar wel iswaar wat onzeker, doch elders, bijvoorbeeld in Cheribon en in ver schillende plaatsen in de Preanger en in Oost-Java, werden de troe pen met enthousiasme ontvangen- de bevolking uit de omstreken van bet vlies"veld Kalidjati liep toe om hulp te verlenen bij het noodzake lijk herstel. Hierdoor was dit vliegveld Donderdag reeds voor ge bruik geschikt. Opgemerkt kan worden, dat bij de bevolking aller- wege begrip blijkt te bestaan om trent de taak van de Nederlandse troepen. Van tegenstand van enig gewicht is, uit militair oogpunt bezien, nau welijks sprake. De verliezen aan onze zijde se dert het begin van de acties bedra gen 32 doden, 41 gewonden en 7 vermisten. ALPHEN. Kindje ernstig verbrand Gister morgen trok het 1% jarig kind van de fam. Van G. in de Hoorn een teiltje met kokend zeepsopwater van de tafel. De kleine kreeg het grootste gedeelte van het kokende water over zich heen, waardoor het zeer ernstige brandwon den opliep. Dr. Pilon verleende de eerste hulp. HAZERSWOUDE. Jongetje verdronken Terwijl de lieer Sch, uit Delft een paar dagen van zlln vacantle met zijn gezin doorbracht ln den speeltuin van dep heer J. J. vap Meurs ln het Rietveld alhier, geraakte zlln 2-Jarlg zoontje in een onbewaakt ogenblik te water. Het kind werd direct op het droge gehaald, en onmlddellllk werd dokter Meilst alhier gewaarschuwd die spoedig ter plaatse was. Het mocht echter niet meer lukken de levensgees ten op te wekken VOORSCHOTEN Autotocht ouden van dagen Woens dagmiddag zijn de ouden van dagen uit onze gemeente weer eens onthaald op een autotocht, een traditie welke ver leden jaar gelukkig weer in ere her steld is. Niet minder dan 45 auto's met passa giers stonden ln de Voorstraat gereed toen om halftwee het sein tot vertrek werd gegeven en voorafgegaan dooreen motorrijder via de Papelaan naar Was senaar werd gereden. Dank zij de me dewerking van den commandant van het vliegveld Valkenburg kon de stoet de afgesloten weg naar Noordwijk pas seren. om via Noordwijkerhout. Vogelen zang. Aerdenhout naar Zandvoort te gaan Er was reeds onderweg van veel na tuurschoon genoten en toen kreeg het gezelschap de zee te zien Er werd over de Boulevard en Zeeweg naar hei, na tuurbad Velserend gereden om te pau zeren. De terugweg werd ondernomen over het. kopje van Bloemendaal en door Aerdenhout. maar in „Groenendaal" werd nog een poosje uitgestapt. Ten slotte ging men over Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim via de Rijndijk huiswaarts, maar twee muziek gezelschappen stonden gereed op de Leidseweg om de stoet binnen de kom der gemeente te brengen; dus een feestelijke terugkomst. In ..Het Wapen van Voorschoten" kwam de grote familie nog eenmaal bij een en had de voorzitter van het co mité. dr. M, v.d. Stoel, nog een verras sing. Nadat hij allen had dankgezegd voor de ondervonden grote medewerking waardoor deze feestmiddag was mogelijk geweest de heer P. Kaaijk, le secereta- ris die als herstellende deze tocht had meegemaakt onder het aanbieden van een schotel met planten, een algeheel herstel had toegewenst en ook de heer H. N, Muller had bedankt, voor het waarnemen van het secretariaat, deelde spr. mede dat mej. Cia van Boort voor stellingen had aangeboden voor de ouden van dagen in de boerderij „De Poppenkast" hetgeeh met aDolaus werd begroet. Medische Zondagsdienst De medi sche Zondagsdienst wordt gedurende het weekeind waargenomen door dr H Olt- huis, Leidseweg 179. telefoon 527 Oud-Voorschoten 28 Juli as. vindt in deze gemeente de van ouds bekende paardenmarkt plaats en wordt weer het, kruis uitgestoken. Verleden jaar heeft burgemeester C- J. v.d. Hoeven aan de vooravond van de markt, voor het eerst na de oorlogsjaren, het kruis uitgehangen en daarmede ook deze oude traditie weer in ere herstelii. Dit jaar zal in het Ambachtshuis, het oude Rechtshuis, een tentoonstelling' worden gehouden van oud-Voorschoten. Het gemeentebestuur bijgestaan door een werkcomité heeft hiermede liefde willen opwekken voor Voorschotens ver leden en een versterkte band willen leg gen met het heden, in de hoop dat dit zal leiden tot een vergroting van de drang om in goede gemeenschap te ar beiden aan een schoon Vqorschoten in de toekomst. Wanneer wij vernemen dat de organi satoren zich de medewerking hebben verzekerd van Baron Schimmelpenninck van der Oije. de heer Piek te 's-Graven- hage en de heren gemeente-archivaris sen van 's-Gravenhage en Leiden, bene vens verschillende ingezetenen, dan kan men begrijpen dat. er wel ietsi bijzonders te zien zal zljii. Maandag 28 Juli a.s. is de te'ntoonstel- ling opengesteld voor het publiek. Dins dag 29 Juli voor de hoogste klassen der scholen en instellingen van onderwijs en 's avondr weer voor het. publiek. Voor deze tentoonstelling zijn zeer oude documenten en charters afgestaan, benevens vele afbeeldingen van vroegere buitenplaatsen. Ook zullen actuele afbeeldingen te be- zchtigen zijn van de laatste halve eeuw. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Overgangs- en eindexamens. Geslaagd zijn: voor de akte N VII (Staatsdiploma Huis- h.kunde en wasbehandeling)le ged- mej. E. M. H Wissing te Amsterdam: 2e ged.: Zr. Dorothildes (mej. H. M. Koggel) te Baexem; le en 2e gedeelte: de dames E. C. M. Ancion (behoudens art. 38) te Bréda; M. H. Buyvoets te Almelo en G. A. M. Straver (behoudens art. 38) te Schoonhoven. Afgewezen: drie voor de akte N VIII (Staatsdiploma ko ken en voedingsleer) eerste gedeelte: de dames A. M. E. Bergman te Oudewe tering, E. v.d. Mey te Oegstgeest.A. Pou- lis te Aerdenhout- 2e gedeelte: de da mes M. J, W. A. Lijten te Vught H. G. M van Gasselt te Venlo. M. M A. van Eeden te Noordwijk. le en 2e gedeelte: de dames H. J. M. Flohil te Kuinre. C. M. Gieskes te Enschede, V. Gouda te Haarlem. M. J. Heemskerk te Hillegom, C. M. Kroon te Assendelft M. G. Schot man te Haarlem. M. D. Touw te Rot terdam. P. J Warringa te Den Haag, F. H. van Ham te Leiden. J. Bannenberg te Roermond en L, C- M. Goyvaerts te Roosendaal Afgewezen: twee Het. getuigschrift Huishoudkundige. 2-jarige opleiding, werd behaald dooi de dames O. van Diest. A. Leicher S. Hakkenberg. M. Th- Theelen, M. v.d. Weyden allen te Leiden, R. Beelen. T. Belle, H. Henkus. N Persoon allen te Lisse; J. Hoogeveen. T. Mulder beiden te Noordwijk; R. Jonker Roelants. Truus de Koning, Trudy de Koning. D. Mel- chers allen te Schiedam; L v.d. Kroon te Langeraar; J. Lohmeyer te Den Haag; I. Misseghers te Koewacht; N. Oostveen, J Seerhorst A. Huberts. T, Hubers, Th. Otto, C. Verlint. W, van' Zonneveld allen te Sassenheim; B, Pe ters te Dedemsvaart; R. Sukkel (met lof) te Gouda: Ph. Wessels te Venlo; L. Weyenborg te Lichtenvoorde; G. Bergs- ma te Oldenzaal; D. Hetzel. B. de Kwr-asteniet. O van Leeuwen allen te V--hen ad. Rijn; A. Lommer.se te Hil legom. A. Parlevliet te Katwijk; T Rot teveel te Oegstgeest; A. Ruiters teKerk- rade; T Steltenpool te Wognum en C Westerhoven te Voorhout. Afgewezen: 1 Het getuigschrift Huishoudkundige, 1-jarige opleiding, door de dames: J. Millaard en R Tool te Leiden; E. Bel- graver en G Bruschke (met lof) te Oegstgeest; R. Bos te Kloosterburen; A Brouwer te Alphen a.d- Rijn en A. Ver beek te Oudewater afgewezen: geen. Het getuigschrift „Kinderverzorgster in Koloniehuizen" werd behaald,door de dames W. Parlevliet te Katwijk en R. Rijken te Oegstgeest. Het getuigschrift Kinderjuffrouw, de dames P Ouwerkerk te Leiden; I. van Abswoude en J- de Monyé te Noord wijk; L. Paulides en W. Pijpers te Lei derdorp; G. Otto te Langeraar; J. Star en R Koppers te Oegstgeest; M. Vol kers te Voorschoten. Afgewezen: geen. Het getuigschrift „Hulp in de huis houding", behaalden de dames J. Brinks A. den Heeten. T Olivier. R. Rooyak- kers J. Smid allen te Leiden, R. Ber- bee, I. v.d. Berk, T. Damen. C. v.d. Laan allen te Lisse; M. Knibbe (met lof) te Abbenes; C. v. Leeuwen te Zoe- terwoude, R. Lommerse te Hillegom; B. Moolenaar te Sassenheim; T. van Sant brink (met lof) te Voorschoten en O v. Immzerseel te Leimuiden. Afgew. één Het diploma „Coupeuse" behaalden de dames C. van Koolbergen. B. de Leeuw en L. Olivier allen te Leiden; R- Hoff mann, N. Rotteveel en C. Vink te Oegstgeest en G. v.d. Mey te Rijnsburg, Afgewezen: geen. Het diploma „Costuumnaaister" de dames A. Feyenenbuik, A Hendriks. J. Lek. W. Martens. W. Smit en A. Tuin- hof de Moed te Leiden; J. Balkenende te Leiderdorp; T. Luiten te Stonipwijk; R. v.d. Meer te Zoeterwoude; C- Ver heul te Hazerswoude, Afgew.: geen. Het getuigschrift „Huisnaaister" de dames S. Blansjaar, R. Goddijn, A. Riet veld te Leiden; L. de Best, N. Hase- noot C, Ouwehand. M- Schrama en B. de Vries te Katwijk, M. v- Duyn T. Hoffmann F. v.d. Kwaak te Oegstg; J. Geerlings te Noordw.h,, L. de Hollander en M. Verdoes te Leiderdorp; B. Hoge- boom en A. Koek te Roelofarendsveen. Afgewezen: één. Het getuigschrift 4-jarige middagcur sus, de dames R. Groen en A. Slootweg te Hazerswoude; N. Noort te Rijnsburg; G. v. Rooyen te Voorschoten; S. Stik- kelorum te Leiderdorp en J. Vink te Noordwijk, Afgewezen: geen. Het getuigschrift 2-jarige middagcur sus: de dames R. Voogt, D. Wesseling te Leiden; M. Bakker P. v.d. Geest. R. Lindeman en D. Vogelaar te Voosscho- ten; N. Reyneveld en B. v,d. Vis te Kou dekerk; L. Verheul te Hazerswoude en G. Wijsman te Rijnsburg. Afgew-: één. Het getuigschrift 2-jarige Primaire dagopleiding werd behaald door: A. Bo- denstaff R. Cras, B. Juffermans. H. van Oyen, A. v. Rijn, A. Verschra-gen, F. Vintges. L. Vlasveld. M. Werkhoven. A. Wouterloot B. Bleijie(met lof). C. De- veling. M, Feynen, G- Kesseboom, C. Kling (met lof), N. Kranenburg. T. de Leen. C. Matters F. Rietveld, A. Koster, W. Teyn, I. Kruyt. M v.d. Meer. T. van Meurs, T. Zirkzee, B Arbouw H de Bruin M, v. Drumpt. C, Ginjaar, allen te Leiden; A- v. Staden, W. Elskamp L. v. Duivenbode, W. Driessen. N. Lubach, E. v. Nieuwkoop. I. de Leen. T. de Groot. R. Uitenhout, T. 't Hart, A. Hoitink, G. Breedijk allen te Oegstgeest; A Braat te Voorhout; T. Koot, D. v.d. Burg C Spiegeler. M. Spiegeler R. v. Baardwijk. C. Grootenbroer. E. Jongbloed, T. Los allen te Voorschoten; N v.d. Putten C. Riem Vis, J v.d. Wiel en G. van Duyn allen te Noordwijk; L v. Driel, I. Riet veld. L. Verwijs, W, Slierings, R. Stuif zand allen t-e Leiderdorp: R. Balk. J. Heshof A. Keyzer, A. v.d. Klugt, D. Slingerland, R. Geerlings. T Warmer dam te Noordwijkerhout; C. Brugman, R. Rietveld. W. Kastelein. L. Tol te Ha zerswoude; L. Droogh, R Onderwater te Zoeterwoude; A. Franken R. van Diest, T. v. Steyn, T Bisschop. R. Lepelaar. G, Zuilhoff allen te Sassenheim; S. de Koning, B. Vieveen te Leldschendam; L. de Ruyter G van Diggele H, Post. J. de Haan allen te Rijnsburg; A. v. Rhijn, L. Schaart, M. v. Duivenvoorde, allen te Katwijk; T. v. Moorsel te Warmond; R. v Bourgondiën te Hillegom; C. Juffer- mans te Rijpwetering; W Reyneker te Alphen a/d Rijn. Afgew.: één. Overgangs-examens Bevorderd van de le naar de 2e klas se van de Huishoudkundige opleiding: G. v.d. Boog (voorw.) N Breedeveld. S, v. Dooren, C. v. Haasteren allen te Lei den; R Aardenburg (voorw.) te Amster dam: G. v.d. Akker te Zoeterwoude; A. v.d. Berg (voorw,) te Wassenaar; T. Bos A. Scholtens (voorw.) te Kloosterburen; T. Bosch te Lichtenvoorde; R. v-d.Geest te Sassenheim; H. Gerritsen te Ulft; M. Kormelink te Oldenzaal; Y. Touw (met herexamen) te Rotterdam; B. Alkemade L. v, Eeden (met lof) te Noordwijk; S. Baksteen, J. Hazebroek, M. Markx. allen te Alphen a.d. Rijn; J. Bonda W. Uittenbogaard. W Uitenhout allen te Oegstgeest; J. v.d. Dool en A. Ruwhof te Katwijk; M. Heesters te Voorburg; T. v. Ommering te Zwammerdam; E. Plan- je (voorw.) te Voorschoten en N. Vester (voorw.) te Voorhout. Afgew.: géén. DE SITUATIE IN BATAVIA. Na vijf dagen van militaire actie heeft de daaruit voortvloeiende situatie in Batavia weinig invloed op de handel en de economische toestand uitgeoefend. De rijstprijzen tonen een dalende ten dentie en de prijzen van de groente op de diverse pasars handhaven zich. De handel op de geldmarkt is levendiger dan ooit. Belangrijke hoeveelheden re publikeins geld worden in Nederlands- Indische courant omgezet, terwijl ook andersom transacties tot stand komen. (Aneta). PLUNDERING IN LAWANG. Aneta verneemt uit Soerabaja, dat vluchtelingen uit Lawang gemeld heb ben, dat de Chinese toko's in Lawang in.de nacht van Woensdag op Donder dag door de Tri geplunderd en in brand gestoken zijn. Een tokohouder werd ver moord en zijn lijk werd in een bran dend huis geworpen.'In een ander huis werd de hoofdbewoner door geweerscho ten afgemaakt, terwijl de toesnellende oudste dochter eveneens werd doodge schoten. DE SITUATIE IN WEST-JAVA. De correspondent van Aneta te Ban doeng meldt, dat hij op de weg van Bandoeng naar Cheribon in de gelegen heid is geweest op te merken, dat ner gens enige tegenstand werd geboden zelfs talrijke landmijnen niet waren in gegraven, De steile bergpas bij Tja- daspangeran was slechts op een half dozijn plaatsen gedeeltelijk opgeblazen, en was na enkele uren hersteld. Soe- medang was niet vernield. De belang rijke grote brug bij Tomo over de Tji- manoek was in tact, evenals de suiker fabriek bij Kadipaten. waar honderden c„;vnr wevd®u aangetroffen. Uit de verte gezien leken de suikerfabrieken bij Djati wangi en Paroendjaja onbe schadigd De vlakte van Cheribon is sterk ontbost. Het grote djatibos ver toont duidelijk sporen van hout-roof en ontbossing. Dai de' Indonesische bevolking in de Soendalanden gunstig zou reageren, was te verwachten, doch het ls verheugend en opvallend, dat eenzelfde toestand in het Cheribonse heerste, waar de bevol king een sterke Javaanse inslag heeft. De correspondent van Aneta vermoedt, dat de Tri zich in de bergen schuil houdt. In het Bandoengse wist een Neder lands onderdeel een belangrijke plaats te bezetten. De Tri werd daar volkomen verrast en verzette zich' niet, doch zocht een goed heenkomen. De repu blikeinse ambtenaren werken thans samen met de Nederlandse troepen- ARNHEMIA STOND GEDEELTELIJK IN BRAND. Maar Bindjai bleef gespaard. De correspondent van Aneta te Me dan meldt, dat de Nederlandse troepen bij de bezetting van Arnhemia de Chi nese wijk van de stad in vlammen aan troffen De Chinese bevolking vertelde, dat de laskjars met flessen 'benzine branden in de Chinese wijk hadden ge sticht De opruimingswerkzaamheden zijn in volle gang. De spoorwegverbin ding met Medan is inmiddels hersteld. Hoewel zij daartoe alle voorbereidin gen hadden getroffen, hebben de Repu blikeinen geen gelegenheid gehad Bind jai in brand te steken. Bij het gemeen tehuis en in de Chinese wijk waren ben zinetanks opgesteld. Intussen zijn reeds civiele autoriteiten te Arnhemia en Bindjai aanwezig. Het Nederlandse geld is er weer ingevoerd. WAT MEN TE DJOKJA VAN PLAN IS...... Geweren aan de bevolking? Volgens een bericht van Antara heeft de Republikeinse ministerraad te Djokja bevel gegeven dat de plaatselijke de fensieraden en andere instanties alle te hunner beschikking staande geweren en voorraden welke aan de staat toe behoren. ten spoedigste gratis onder de bevolking moeten verdelen. SOETOMO ZAL „ZELFMOORD- BRIGADE" LEIDEN. De extremistenleider, Soetomo heeft een oproep gericht tot alle vaderlands lievende jongeren in het (Ustrict Djokja om zich aan te sluiten bij de „Barisan Berani Mati" de ..zelfmoordbrigade", dto onder zijn persoonlijke leiding staat. Demonstraties voor Ned. Consulaat te Sydney. NA GEVECHTEN HERSTEL DER ORDE. Australische studenten en havenarbei ders bij elkander een groep van enige honderden personen hadden zich te Sydney verzameld voor een demonstra- tietocht naar het Nederlandse consu laat, ten einde te protesteren tegen het Nederlandse optreden in Indonesië. De politie greep in en legde beslag op span doeken en pamfletten, die de demon stranten bij vzich hadden. Hierop ont stonden formele gevechten en verschei dene personen werden neergeslagen en moesten bloedend weggedragen worden. Leden van het Nederlandse consulaat gooiden putsen water uit het raam op de vechtende menigte, die daarop be gon te sohreeuwen: „We willen vred^, geen bad". Speciale politie eenheden begaven 2de ijlings naar de plaats van de strijd eai slaagden er in. na enige arrestaties, de orde te herstellen. (Bij informatie ten Departemente van Buitenl. Zaken deelde men ons mede, dat nog geen rapporten van deze gebeur tenissen zijn binnengekomen). Australische reactie op het ver zoek van Sjarlfoeddin. Gezaghebbende kringen te Batavia deelden heden mede, dat de Australische regering de Australische consul-generaal te Batavia instructie heeft gegeven het Indonesische verzoek om de republikein se vertegenwoordiging te Batavia op zich te nemen, af te wijzen. Anderzijds zou de Australische rege ring de consul-generaal verzocht heb ben mede te delen, dat Australië nog steeds bereid is zijn goede diensten aan te bieden voor een vreedzame oplossing en dat Australië nog steeds het de- facto gezag van de republiek erkent Bevorderd van de le naar de 2e_ klas se van de opleiding „Hulp i.d. Huishou ding": A Goddijn, A. Hartwijk A. Pley allen te Leiden; C. Berkhout te Voor schoten; I v Engelen en J. Zantinge te Alphen a.d. Rijn; G- Hartveld en L. Zwetsloot te Lisse; R. v.d. Heuvel (voor- w.) te Ifaarlemmermeer; A. Knibbe te 'Abbenes; R. v-d. Nouland en A. Vink te Sassenheim; C. Paardekooper te Zoeter woude; P. Roozen (voorw.) te Haarlem; T. v, Solt en A Faasse te Noordwijk; R. v. Steyn te Noordwijkerhout- afgewezen géén. Bevorderd van de le naar de 2e klas se v/d opleding „Huisnaaister": J.Blonk A. de Jong M. Juffermans en P. Ver meer allen te Leiden; A. Borst, W. Bijl, E. Hoffmann te Oegstgeest; G. v. Delft en W. de Haas te Katwijk; Th. Heyn, A, v. Leeuwen te Leiderdorp; F. Mos- seveld te'Voorhout; A. Timmers en N. v-d. Vijver te Rijnsburg; N. Vromans J. Vromans beiden te Zoeterwoude en J. de Wit te Valkenburg, afgew.: géén. Bevorderd van de le naar de 2e klas se v/d 2-jarige middagcursus: J. den Held, G. Hendriks, R. de Mooy J. La- terveer. B. Korswagen J- v.d. Maas, H. v.d. Maas, W Mlnderman, L, Moraal R. Saarloos allen te Leiden; Cl. Disseldorp te Stompwijk; T. v.d- Meer. G. v. Wins- sen beiden te Noordwijk; R. de Hollan der M. Meyer en M. Fennes te Katwijk; B. v.d. Ploeg te Zoeterwoude; C- v. Veen (voorw.) te Voorschoten; J v.d. Vis te Koudekerk; T. Warmerdam te Noord wijkerhout en A Heemskerk te Rijns burg. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas se van de 4-jarige middagcursus: L. den Dubbelden te Oegstgeest en A. van Leeuwen te Hazerswoude, afgew.: één. Bevorderd van de le naar de 2e klas se van de Primaire middagoplelding: M. v. Diemen, M. Overdijk. R- v. Santen (voorw.) A. Scheer (voorw.). R. Stok- kermans J. Wesseling, A. v Diest, W. Snik D v. Zonderop, A. Filippo, L. Har- tevelt. F- v.d. Heyden (voorw.), G.Klin kenberg (voorw.), G. Kuivenhoven J. v. Leeuwen (voorw.), A. v.d. Linden. B v.d Mev N. v.d Mey (voorw-), B Mey ers M Moraal (voorw.), C. Ouwersloot, W. v.d. Heiden A. Mugge, A. v, Oosten, T. v. Polanen. R. Roest, B. Struik, A. Verbrugge N. Wanninkhof, J. v.d. Wijn gaard S. de Wilde A. Radius,' W. v. Deventer (voorw). C. Maaskant, allen te Leiden; D v.d. Salm en H. de Pree te Oegstgeest; A. Turk (voorw.) te Sas senheim; C. Aartman, S Smit beiden te Leimuiden; R. v.d. Berghe N. Hoek, R. v.d. Luyt (met lof) N. v. Rijn (voorw.) en B. Vink te Noordwijk; C. v.d. Geest, A. Warmerdam. A. v.d. Bosch, A. Stam mers, C. de Zeeuw te Voorschoten; A. Juffermans (voorw.) te Rijpwetering; R. Paardekooper (voorw.), H. Hulsebos en G. Rijnsburger te Zoeterwoude; N. v. steyn M, Sandvos beiden te Noordwij kerhout; M. v- Tol te Langeraar; H. v. Winssen te Warmond; N. Damen te Voorhout; R. Grimbergen en R. Obdam te Lisse; N. Borreman, M. Kapteyn. J. Limburg (voorw). A Schalkers (voor- w.). J, van Teylingen. A. de Haas en T. de Haas allen te Leiderdorp; G. de Kort te Hazerswoude; M. v- Leeuwen te Aar- landerveen; B Zuiddam te Alphen a.d. Rijn en C. Dobbe te Roelofarendsveen. Afgewezen; twaalf Orgelconcert Flor Peeters IN DE PIETERSKERK. Het duurde wél lang. alvorens de stroom van bezoekers gezeten was en het sein gegeven werd, dat Mechelen's wijd vermaarde organist Flor Peeters met zijn spel beginnen kon. Maar eenmaal Bach aan het orgel herdenkend, hoorde men het al héél spoedig: daar zat een groot kunstenaar, door wiens inspirerende bezieling en vlekkeloze kundigheid Bach's werken opklonken, gelijk men zich dit in de vlucht ener stoute muzikale fantasie heeft ingedacht. Dit werd een Bach herdenking van superieure orde. De meeste compositie's van dit pro gramma kende iedere getrouwe bezoeker van orgelconcerten sinds lang: maar hier werd er dikwijls een nieuw licht op geworpen, zo door de veelal uitbun dige", maar nergens naar effect jagende Vlaamse kleurgevoeligheid, als door de gevarieerde en constraterende wer king ener uitgezochte registratie, dan wel door de verstilde rust, voortvloeiend uit devote en Ingetogen meditatie. Zeker; de registratie was vermoede lijk niet steeds naar de stylistische nor men van Bach's tijd en zo bezien is Peeters niet altijd een wegwijzer naar de absolute zuiverheid van de eeuw, waarin de grote Thomaskantor leefde. Bach zou er zelfs wellicht soms vol ver rassing van opgekeken hebben. Maar stellig niet afwijzend, omdat zij volko men aanvaardbaar, want bij voortdu ring muzikaal verantwoord was. De energieke, durvende aanpak, het groot gemak van dit imposante spel, de brede rust dan wel voortvarendheid der tempi, de vloeiende technische soe pelheid, doch bovenal de kristalheldere stemvoering; zij stempelen Peeters' spel tot dat van een der onbetwistbaar grootsten op dit koninklijk instrument. Bach, van wie de oude Reinken zeide: „Nu ik zie, dat deze kunst, waarvan ik dacht, dat zij gestorven was. in U voort leeft, kan ik gerust sterven", stond deze avond in volle, onsterfelijke glorie voor ons. En Reinken had gerust hetzelfde kunnen zeggen van deze Flor Peeters, artistiek kenner van het diepste orgal- geheim, zoals men hem slechts zelden aantreft. Na zulk spel gehoord te hebben, is het volkomen te begrijpen, dat deze begaaf de Vlaming zich grote faam veroverde. TUINCONCERT. De Arb. Muziekver. „Nieuw Leven" dir. P. Baart, geeft a.s. Zondagavond een openbaar cohcert, in „Oud-Hortus- zicht". BONKAARTEN HALEN. Morgen (8^10% uur), zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten de gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 87,501 tot en met 90,000. Overlegd moeten worden de tweede distributiestamkaart en de nog niet aahgewezen stroken van de bonkaarten 707. MIDDENSTANDS-EXAMEN. Geslaagd voor het te dezei stede af genomen Middenstandsexamen A, van Egmond. Adrianus van Eg- mond, G. van Egmond, N. van Egmond, C. A. Eikelenboom. W T. J. de Exter, B. Favier, C. J A. Filippo. J. W. Fi lippo, C. Francken, J. A. Francken, W. Gaastra, P, van d. Geer, C. J. M. v. d. Geest, J C. M. van Gerven J, J. van Ginneken, P Glasbergen B, W. Goed hart, M. Goedhart, W Goedhart, C. D. van Goeverden, H. J. Goosen, M. 3. Goutier, J. J. de. Graaf f, J. B. de Graaff, J. A. Grisnich, M Grisnich, J. van Groeningen, N de Groot, H. J. de Groot. A. Groothedde, C. W M. Gussen- hoven, G. Gijze, H. van Gijzen, J. van Haaften, A. Haasnoot, G. Haasnoot, J. Haasnoot. L J. J. van Haastrecht, C. Barkes, S. M. H. van Loef J. c. h. de Heiden, J. M. v. d. Hplm, L. P. Hemerik, P. van Hemert. J van Herk, A. G. M. Hesp. J. van Heusden, J. H. M. de Hey, P. van Heyningen, W. G. Hox, H. Hoek. A. Hoekstra, P. Hogenbootu, J. den Hol der, C. P. den Hollander, A, Hoogakker, A. W. Hoogenbergh. Op 24 dezer: H. J. J. Hoogentooom, J. I. Hoogenboom, P. B. Hoogenboom, J. Hoogstraten, A. H. Strörmann, P. J. van der Hoorn P. Horsman. A. J. Hou- waard, P. J. van Hove, R. Huisman, J. H. v. d. Hulst, S. M. Hurkmans, A. A. J. van Huut, C. P. Huys, J G Immink, M. Jasperse van Rijn, F de Jong, J. A. de Jong, M. de Jong, P. de Jong, R. de Jong, T. de Jong. T. de Jong, W. B, de Jong, W. G. de Jong, Joh. de Jong, C. C. V. Jongerius, N. Kagenaar, H. van Kampen, T. C van Kan, E D. M. Kee- reweer, J. van Kempen, H. J, Kerkho ven, W, A. G. van Kesteren, L Kikkert, W. van Klaveren, J. Kluit, H. J. Koek, A. A. M. Koeleman. H. J. Koelewijn, A. C. J. H. Koevoet, J. Kok, J. T. M. Kokshoorn, H. G. te Kolsté, W. van d. Kommer, M. G, Koolhaas. W. Koora- neef, L. C. Koot. w F van Koot, j Kop, A. Korporaal. J M de Kort. J. Kosto, J. van Kouwenhove, A. Krale, J. A. Kret, J. P. W. Kriek D. Kroon, A. Krijgsman, M. P. Kuipers. J. Kuperus. Gisteravond heeft de 21-jarige C v. Z., die op het politiebureau verbleef in verband met rijwieldiefstal, op de een of andere manier kans gezien brand te stichten in zijn cel. waarbij een stro matras en een deken gedeeltelijk wer den vernield. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 25 Juli De stemming op de beurs was goed prijshoudend, in het bijzonder voor de cultuurwaarden. De industrieaandelen waren vrijwel onveranderd en hetzelfde kon worden gezegd van de scheepvaart aandelen en van Koninklijke. De berichtenomtrent Indië ma ken geen ongunstige indruk maar voor het weekend was de animo om nieuw engagement aan te gaan niet groot, in tegendeel kon een kleine neiging tót li quidatie worden opgemerkt. De bank aandelen waren merendeels een fractie beter; de Amerikaanse markt was stil. De koersen waren algemeen hoger. Op de beleggingsafdeling was de affaire in Nederlandse staatspapieren van geringe afmetingen. De pandbrievenmarkt was kalm, onregelmatig met slechts geringe variaties. ARRESTATIEBEVELEN TEGEN GRIEKSE COMMUNISTEN. De procureur-generaal van Athene heeft arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen Zachariades, secretaris-generaal van de Griekse communistische partij. Partsalides en Porphyrochennis, voor zitter van de bestuurscommissie der par tij. De regering overweegt stappen om f1" ï-'Mev-lng van deze nersonen te ver krijgen. (Zij zouden zich n.l. in het bui- ,-n.and ophouden). DE HERDENKING VAN DE STIJKELGROEP. M. de Koningin zal zich door haar adjudant lt. ter zee le klasse H. A. W. Goossens laten vertegenwoordigen bij ae herdenkingsplechtigheid van de Stijkel- groep op 1 Augustus a.s. Het prinselijk paar zal zich laten vertegenwoordigen door ritmeester W. C. Geertsema, 'adj. van Z.K.H. Prins Bernhard. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Robert Boudewiln, zn. van H. Helns en C Leuslnk; Christina, d. van I. Boon en C. J. E. Kapaan; Ronald, z. van C. F. A. Kamphues en J C. BMlev'eld: Petronella Maria Antoinette, d. van P. A. J. van der Helden en P Kloos; Elisabeth Cornelia Maria. d. van A. Warnau en A M. A. Goddijn; Maria Antje. d. van W. F. van. Klaveren en M. Stavlou; Herman, z. van J Koldenhof en A. van Ginkel; Geer- trulda Johanna, d. van W. Corba en G. van Leeuwen; Annet, d. van J. Bon en E. A. van der Wedden: Cornelia/ d van J. T. Vahrmelier en J. DolleslaRcr; Wll- helmina Geertrulda Joslna. d. van P J, Rietveld en A. E. Loomans; Robert, z. van T. Elderhorst en M: S. Zitman; Jo hanna Cornelia, d van C. N. Blasc en J. van den Akker. Johannes, z van J. Beerenfenger en C. Bolthuls; Marijke, d. van A. do Vries en M Wasslnk; Johanna Maria Cornelia d. HSÏI Bruln en S" van Dul'n: Hen drik Maurlts. z. van M. E. de Vries en A Struik; Lucas, z van J. Schipper en M. Verkoren; Anna Christina Maria, d. van L F j. Pomméo on H. C van Vliet; Bernard Harold George, z. van J. C. van der Pluym en J H. Kcereweer; Nannette, v,anT J Lnoman en P. van Loef; Maria Johanna Hcnrlca Franclsca. d. van p. h. j van der Zanden en F. j. van Liempd. ONDERTROUWD: 25 J- en L Jansen, id., JLJoT,4Boot' Jm" 35 J- en H- c- Han- unv zr J'i A" J- Cav^. gesch., 27 J. en H E Kneepkens. Jd.. 23 j.; K. van On- ofn', 2~ J" en A c-ft Koning, gesch. 33 J.. A. Peters. Jm. 22 J. en J. Kor- tenoeven jd 24 j.; H. L. Rietveld. Jm. 19 J. en A. C. W. Paauw, Jd. 18 J.; J. Scho- newllle, Jm 20 J. en J. P, Nleuwveem, Jd. 19 J.; J. de Vreugd. Jm. 24 J. en C. M A van Leeuwen. Jd 20 J.; W F Wakka Jm..34 j. en G. M. Schóón jd.. 22 uJt D Arpeau. Jm. 27 J. en A. M. Wtlrtz. jd. Frankhuizen, Jm. 24 j. ©n H. M. H Compter, Jd., 27 J.; T. van der ^ee.r- Jm. 27 J. en M. Thlemessen, gesch. w o" van de Vllver, Jm., 25 J. en P" E" van Wljk, Jd. 29 J.; A. H Sohmal 34 J en G. PUnnaken. Jd., 23 J.; J. Sepers, Jm 24 J. en J. M. Lamers, Jd., 26 ok ^S11, jm; 26 J en J Gressle. Jd. N" ^00^- Jm- 24 J- en W. J. E SplerlngsJd. 25 J A. van Heusden. Jm.. 43 J. en S. E. man. Jd. 34 J.; A. H Tlggelman Jm 23 J en G. Kromhout. Jd., 25 J.; E de Heer. Jm. 22 J. en J. B M. Hazenberg, gesch 24 J.; c. Robbers Jm.. 49 J en C. Bronsgcest. Jd.. 34 J.; W. F de Wolf, Jm„ 26 J. en A. van dcr Zeeuw. Jd.. 22 J. GEHUWD: P" van Beree Henegouwen Jm. en dr A Buh. Jd.; B. Borreman. Jm. en W. C. Jurgens, Jd.; I. Crama, Jm. en M. C Leuslnk. Jd.: A. van der Klnauw. Jm. on S. M. Gulelt. Jd.; M. W. Koudils. Jm. en C. J Marfjt. Jd.; G. Lepelaar, gesch. en M. Oostrom, Jd.; J. G. Molenkamp. Jm en J. Metier. Jd.; P. L. Noteboom, Jm.. en S. Beers. Jd.: A. W H. Teeuwen, Jm. en T. du Prie. jd OVERLEDEN: M. M. Winkelaar. d.. 1 J.; A vain den Berge wed. van D. van der Graaf. 74 J. H. Zandvliet, d., 38 J MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 JulL - Groenten veiling. Vroege aardapp bonken f. 310. Idem groten f 914. Idem drie lingen f. 58. bospeen f. 4.8013.80. 6la f 8.4011. waspeen I f.610. Idem n f- 46; kroten per 100 kg. f. 67; ra barber f77.10; stamsnfjbonen f. 610; boskroten f. 22 50. LEIDEN, 25 juli. Ter veemarkt aange voerd: 20 fokstieren,/25 slachtstleren, 68 kalf- en melkkoeien, f. 400650. tam- va rekoelen e.a, f. 350500. matig; 400 vette koelen. 38 plntoei; f. Ï70—250, mat; 4 vette kalveren, 107 nuchtere kalveren, 250 wei- deschapen f. 5075, mat. 189 lammeren- 121 mestvarkens f. 40—60. matig; 370 biggen, f. 2030, matig, le paarden f: 200- Aan de kaasmarkt aangevoerd 73 par tijen kaas. waarvan 66 Leldsc en 7 Goudse kaas. Prijzen: zware f.143; 1ste soort f 136 —140; Goudse 2de soort i 128—135 Leid. se kaas f. 134—137. Allefl per 10Ó kil©. Handel goed. 800, matig; 10 veulens. 1.160200, matig: 37 bokken en gelten, i. 1560, matig.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3