AAN DEK KATWIJKERS, DE WINS DRAAIT SOLIDOX DE MEESTER-VLIEGER i, Achter een glimlach prachtig witte tanden. TANDPASTA I Een man als jij DE BEZORGING Kerkelijk Leven Met de K.W. 107 het zeegat uit. In Italië draait in een bioscoop een Nederlandse voorlichtingsfilm over Hol landse landbouwproducten. Een paard ploegt een stuk land en herhaalt deze handeling enige malen. Het publiek loopt van verveling de zaal uit. Hoe ge makkelijk heeft die operateur het ge had: met beide voeten op de grond, rustig werkend op een statief je. Ik zwalk in een note dop over de Noordzee, vastgebonden aan de brug, terwijl stortzeeën over het schip slaan. Huizen-hoge golven rond het schip. De trawler wordt opgenomen en neerge- smakt in de kokende zee. En ik ben nooit eerder op zee geweest. Ik krijg een raar gevoel in m'n maag, en ik voel me draaierig door de opkomende zeeziekte. Pas op, daar komt weer zo'n golf. Kijk in de zoeker! De neus van het schip gaat omlaag. Drukken op de cameraknop, Rrrrrt, snort het toestel. Tientallen meters hoge watermassa's spatten op. De bemanning loopt als vliegen tegen de wand over het holle dek. Volgende opname, rrrrrt, het bui tenland moet worden voorgelicht. Een. stadgenoot, de heer D. A. Sie- rag filmt en fotografeert het leven op een Katwlj'kse trawler en vertelt voor on^e lezers zijn avonturen. niet gezien. Maar wat ik nog vragen wou; „Hebt U wel eens gevaren?" Ik kijk naar zijn gezicht. Zou-ie ook lachen? En dan zeg ik: „Nee, nog nooit schipper en let op zijn gezicht. Warem pel. hij lacht ook. zo héél stiekum, maarhij lacht. DE VUURPROEF. Het is Maandag 7 Juli 1947. Beladen als een pakpaard kom ik aan boord van de K.W 107 de „Johanna Jacoba", In mijn rugzak bevindt zich een complete donkere kamer-uitrusting voor proefopnamen, benevens films, kleurenfilms en platen. Van alle kan ten werden mij dure toestellen in bruik leen voor de tocht aangeboden, maar ik gaf de voorkeur aan het apparaat waarmee ik jarenlang gewerkt heb. al ziet het er nog zo onooglijk uit. Ik werk liever met een toestel, dat ik be heers. dan met een dat ik pas in han den heb. Het is regenachtig weer. De schipper SPORT WANDELSPORT. De Vierdaagse SLECHTS 38 UITVALLERS. De KW 107 de „Johanna Jacoba". schip per Jacob van Duyn, BENT U WEL EENS OP ZEE GEWEEST? Het begon in het privé-kantoor van een Leidse Vis-conserven-fabriek, een firma die visconserven exporteert, en voor welke ik enige buitenlandse ten toonstellingen had verzorgd. Ik kreeg opdracht om voor een grote tentoon stelling een fotostand te ontwerpen, waarin door middel van een reclame film het publiek getoond werd met wel ke moeizame arbeid het Hollandse pro duct tot stand kwam, „Bent U wel eens op zee geweest?" vraagt de directeur. Ik antwoord ontkennend. Hij glim lacht. „Dan zal het U niet meevallen", zegt hij, „een trawler maakt gekke sprongen op zee, vooral wanneer de zee een beetje roerig is. En zeeziekte is erg hoor". „De ergste dingen gebeuren nooit mijnheer, ook dit keer zal ik mijn uiter ste best doen". Na enige weken -wist ik wat ik ma ken zou en had ik de eerst-e voorberei dingen getroffen. „Bent U wel eens op zee geweest?" Mijn buurman-die-gevaren-heeft, de haringman en de stuurman-op-de-gro- te-vaart-met-verlof, die recht tegen over mij woont, allen stellen dezelfde vraag en ze grinniken als. ik „neen" zeg. Ik fiets naar Katwijk' en ga naar schipper Jacob van Duyn. „Schipper, kan ik Maandag met Je mee. ik ben de cameraman van die visfabriek", zeg ik. „Zeker mijnheer, maar U zult zich een beetje moeten behelpen bij ons aan boord. Het zal U niet meevallen als stadsman En dan het slechte weer van de laatste dagen. We zijn vanavond laat pas binnengelopen. Maandag moeten we lossen, ijs laden en weer zee kiezen. Onlangs heb ik dok nog een paar he ren een reisje meegehad: ze droegen pyama's en wasten zich met warm wa ter. Afijn, Veel op dek hebben we ze zegt, dat we nog een paar uurtjes bin nen blijven, want dat het buiten de pieren „banjer" slecht is. Alle trawlers wachten zo'n beetje op elkaar; gaat, de een, dan waagt de ander het ook. Maar het weer wordt niet beter en de schip per besluit te blijven liggen tot morgen vroeg. De bemanning slaapt die nacht heerlijk, want ze kunnen nu nóg een nacht behoorlijk slapen. Doch om vier uur 's morgens kan toch niet langer ge wacht worden. De motor wordt voor- gewarmd en aangeslagen, de trossen losgegooid en statig vaart de K.W. 107 de haven van IJmuiden uit. Links van ons ligt het wrak van de „Van Renselaer" en rechts een opge blazen bunker. We varen door de pie ren. Maar dan opeens krijgt de bran ding ons te pakken. We liggen af en toe op onze zij. Het ene ogenblik zie ik de boeg hoog boven me en de andere keer staat het schip op zijn kop met de schroef boven water. Wat is zo'n schip toch mooi geconstrueerd. In de havens lijkt het een stuk oud-roest. Het ligt precies op de golfslag. Dat merk je als je er op staat. Hoog aan de voorkant, diep hol het dek en iets oplopend van achter. De golven vangen het op, dra gen het en gljjTden er langs. De wind begint op te steken en we varen een paar uur. Een kotter vaart voor ons uit. Buiten de drie-mijls zone daar binnen is het verboden begint hij te vissen. Na een uur verspeelt hij zijn net. Hij geeft het op en keert. om. In de verte worstelt de K.W. 108 „De Ge broeders" met de storm. Zijn' masten zwiepen heen en weer. Af en toe ver dwijnt hij achter de golven. Tegen de avond gaan we vissen. Het is vreselijk weer. Ik kan geen toestel in mijn han den houden op het hevig slingerende schip. Ik word zeeziek, ik voel het. Maar ook de schipper, die al 36 Jaar op zee is, voelt zich niet lekker. Niet dat hij zeeziek is. maar dat gegooi en gerol van die schuit vindt ook hij niet pret tig. En Ketelbinkie is ook stil en zo zijn er nóg een paar. Dus waarom zou ik me schamen, le zers. ik wè.s zeeziek. Gisternacht bracht 'n onweersbui enige verkoeling boven de stad. De deelne mers verwachtten natuurlijk geen nieu we hittegolf meer. maar tegen negen uur ondervonden zij, dat het weer een strijd zou worden tussen wilskracht en doordringende zonnekracht. Gisteroch tend bleken 34 deelnemers thuis geble ven te zijn, zodat 6299 wandelaars aan de tocht deelnamen naar het land van Ouyk en over de hoge St. Maar tens berg naar Groesbeek! Woensdag, waren 245j deelnemers uitgevallen, gisteren ver wachtte men er veel meer. De derde dag werd evenwel in dit opzicht een onge-| kend succes, dat men in jaren niet meer geboekt had. Want toen men gisteravond i de lijst opmaakte, bleken er slechts 38 uitgevallen te zijn, een ongekend laag cijfer op de derde dag der Vierdaagse. De Fransen waren zo enthousiast, dat ze spraken van een achtdaagse wandel tocht in de toekomstde Tsjechen uit Praag hadden het de derde dag wat moeilijker, ze liepen niet in gesloten co lonne, maar op eigen kracht. Toch haal den allen de finish, al klaagden ze over de hitte en de wegen. Dr. Avenarlus, die in de Meisjes HBS te Nijmegen de scep ter zwaait over de medische'dienst, heeft daar met zijn staf gedurende de eerste drie dagen honderden patiënten behan deld wegens voeteuvels. Gelukkig was er geen enkel ernstig geval bij. Vandaag verwachten we op de laat ste dag ,de tocht naar Grave en Cuyk in het Maasgebied, 6200 wandelaars. Dinsdag waren er 6772. Het moreel van alle wandelaars was uitstekend, het tempo waarin de soldaten van zee- én luchtmacht en van de vele politie-afde- lingen marcheerden, zeer goed, en tal loze mannen en vrouwen sloten zich daarbij op waardige wijze aan. ATHLETIEK. Om de Evert Castelei"-wisselbekcr Zondag a.s. zullen op de Sintelbaan in de Leidse Hout de jaarlijkse wedstrijden om de Evert Castelein Wisselbeker wor den gehouden. Vorig jaar wist D.E.M. uit Beverwijk, zij het met gering pun- tenverschil, deze beker te bemachtigen. Wanneer zij dit Jaar weer winnen, zijn zij definitief eigenaar. Dé Bataven ver schijnen echt-er met een zeer sterke ploeg en zullen alles op alles zetten om de beker in Leiden te houden In totaal hebben zeven verenigingen voor deze wedstrijd ingeschreven, die elkaar op de volgende nummers zullen bekampen: 100 M., 400 M., 800 M., 1500 M., 5000 M., Vèrspringen, Hoogspringen, Polsstok hoogspringen, Kogelstoten, Speerwerpen, Discuswerpen en de 4 x 100 M. en Olym pische Estafette, Gelijk met de bekerwedstrijden zullen de Juniores competitie-wedstrijden wor den verwerkt. In totaal zullen 12 ploe gen elkaar bekampen, waarvan zes in de A. en 6 in de B-klasse, ïn de A- klasse gaan De Bataven met gering puntenverschil aan de kop, op de voet gevolgd door K.D.O. uit Amsterdam. In de B-klasse gaan De Bataven eveneens aan de kop, doch hier hebben zij een voorsprong op nummer twee van meer dan 1000 punten, Hun positie is daar door onbëdreigd en hun prestaties zijn van die aard, dat zij zelfs nog wel enige honderden punten zullen uitlopen. De wedstrijden zullen aanvangen om 2 uur, doch daarvóór zullen dames-at-hlétiek- wedstrijden worden georganiseerd, die aanvangen om 12 uur. SLIJKHUIS SLAAT ZATOPECK Tijdens internationale atletiekwed strijden te Praag, waaraan ook onze landgenoot Slijkhuis deelnam, won deze de 3000 M, in 8 min, 10 sec. De Tsjech Zatopeck, die Slijkhuis onlangs te En schedé een gevoelige nederlaag .toe bracht. werd tweede in 8 min, 12,8. Er werden enkele grootse prestaties geleverd. Zo won Houden (Am.) de 100 meter in 10,4 sec; Mondschein (Am.) het hoogspringen met 1 M. 95. Fitch (Am.) het discus-werpen met een'worp van 51 M. 22 en Whitfield (Am.) de 400 meter in 47,5 sec. De 1500 meter werd gewonnen door Cenova in 3 min. 54,2 sec. In dit nummer werd de Ruyter tweede in 3 min. 55,2 sec. Slijkhuis ontving voor zijn fraaie zege op de 3000 toeter de prijs van presi dent Benesj. WATERPOLO. L.Z.C.—D.A.W. 4—2. Thuisclub sloeg haar slag in de tweede helft. Het zag er in de eerste helft maar slecht uit voor LZC. De bezoekers toon den zich sneller dan de Leidenaars en wisten toen een verdiende 12 voor sprong te boeken. Daarna was het ech ter met hen gedaan; zij toonden toen een schrikbarend tekort aan techniek en werden tenslotte geheel overspeeld; zelfs bij de stand 22, toen keeper Rameau wegens vasthouden van het doel, uit het water gezonden werd, wisten de' gasten hiervan niet te profi teren; in tegendeel, de moedig volhou dende Lut verplaatste het spel en stelde v, d. Retlden in de gelegenheid de stand op 32 te brengen! Het begin was voor LZC en met lange ballen werd de voorhoede aan het werk gezet, zodat Lut al spoedig de score met een hard schot via de paal wist te ope nen, 10. Het sneller opbrengen alsme de het feit dat de Leidenaars de dek king verwaarloosden was oorzaak, dat een sec. voor de rust de stand op 12 werd gebracht. Na de rust viel LZC fel aan en al spoedig wist V. d. Reijden een bal van de lat in het doel te werken, 2—2. Niet ontmoedigd door het missen van hun doelman gooiden Elzinga c.s. er nog een schepje bovenop en weldra werd het spel der bezoekers hoe langer boe slordiger, men verwaarloosde de techniek etc. en dit bleef natuurlijk niet ongestraft want- Tegelaar bracht met een ferm schot de overwinning ver diend in veilige haven! 42. L.Z.C.-RESERVES VERLOREN. Direct bleek dat de Zijl sterker speel de dan LZC en met een ver schot had de op dreef zijnde Van Weizen al vrij spoedig succes. 0—1. Het was jammer van de uitstekende doelman Laman, dat hij het tweede doelpunt op zijn cre dit moest boeken, want hij bood de bal op een presenteerblaadje aan Arbouw, die vanzelfsprekend dit geschenk dank baar accepteerde, 02. Na de rust kwam LZC er veel beter in, maar ook keeper pik bleek uit het goede hout gesneden te zijn. Hij mocht echter niet over pech klagen, want midvoor Cannoo was geheel uit vorm en miste kort ach ter elkaar twee wel zéér gemakkelijke 1 kansen. Met een prachtige „voetbal" verhoogde Van Weizen de voorsprong tot 0—3. Walenkamp wist niet onver diend toch nog de eer te redden. Scheidsrechter Deqrloo leidde feilloos. TENNIS. De Franse kampioenschappen- Door een verrassende overwinning op Tom Brown wist de Hongaarse kampioen As- both zich in de finale van het heren enkelspel te plaatsen. Drie sets waren voldoende: 62, 62, 61. De Zuid-Afrikaan Sturg-ess behaalde in de andere halve eindstrijd een fraaie overwinning op de Franse titelhouder Marcel Bernard (3—6, 26, 63, 86, 6—3), In de kwart-finale van het ge mengd dubbelspel sloegen mej. Jedrze- jowska (Polen) en Carallusis (Roemenië met 6—2 61 mej Weivers (Luxemburg) I en Bolelli (Frankrijk) Het Hongaarse paar mevr. Kormoczyi Josef Asboth sloeg mej. Marcellin en; Jacquemet (Frankrijk) met 64, 64. De beide andere kwart-finales van het gemengd dubbelspel leverden de vol-» gende resultaten op: Sturgess en mevr. Summers (Zuid-Afrika) sl. Morea (Ar-1 gentinië) en mevr. Mathieu (Fr.) 64, 75. Fannin en mevr. Huiler (Zuid- Afrika) sl. Marcel Bernard en mevr. Landry (Fr.) 86, 36, 6—2. De Argentijn Morea en de Fransman Pelizza plaatsen zich in de halve eind-; strijd van het heren dubbelspel door een zege In drie sets over de Italianen Cue- celli en del Bello: (6—3, 6—4, 13—11). Ingezonden Mededeling Een glimlach is eerst char mant als er mooie witte tanden te voorschijn komen Maar witte tanden moeten ook ge zond zijn, dus vrij van tand steen. Solidox maakt dat moge lijk, Solidox bevat sulfonc-m- oleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. TEGEN TANDSTEEN Sportsplinters Voor de competitie Kon. Ned. Zwemb. speelde in 't Zuiderbad te Bos koop Boskoop II tegen AZC II (Alphen) met als uitslag 22. BoskoopGZC-adsp. 23. VOETBAL. De Spoorwegcompetitie Voor deze competitie won Leiden met 51 van Leidschendam. Bij de rust leidden onze stadgenoten reeds met 3—1, A.s. Woens dag speelt Leiden de laatste wedstrijd op eigen terrein tegen Rotterdam. Wint Leiden deze. dan is zij kampioen. DAMMEN. Katwtfkse Damclub K.D.C. De uit- ier Kacwn.-cse Damclub K.D.C. voor de Zomerwedstrijd waren ais volgt. J. LavenJ. Houwaard 20, J- v. BeelenW. Bottelier 02, A. van Bee- lenAm. van Beelen 02, J,_ Freke— J. Heemskerk 1—1, J. SchonéveldW. Böttcher 11. Overige partijen uitge steld. AUTOMOBILISME. RECORDPOGINGEN GESLAAGD. De pogingen van de Engelsman Gard ner om' in de 500 cc-klasse de auto snelheids records over de 5 K.M. en de 1 K.M. te verbeteren zijn op de auto strada Jabbeke-Aeltre bij Ostende uit stekend geslaagd. Het oude record over de 5 K.M. (vlie gende start) dat stond op 170 KM, 700 M. gemiddelde uursnelheid werd ge bracht op 183 KM. 654 M„ dat over 1 K.M. (vliegende start), dat stond op 171 KM. 700 M, werd gebracht op 190 KM. 073 M. Ook de pogingen van de Italiaan graaf Lurani in de 250 cc-klasse had den het gewenste resultaat: Het oude record 5 K.M. (met vliegen de start), dat stond op 124 KM. 697 M. werd gebracht op 155 K.M. 520 M. Het record over 1 K.M. (met vliegende start) dat stond op 146 K.M. 900 Msneuvelde eveneens en staat nu op 169 K.M. 172 meter, alles gemiddelde uursnelheid. Vooral ln de wereld van auto-technici bestond voor deze pogingen grote be langstelling en hecht men grote waarde aan het welslagen er van. Visserij-berichten VLAARDINGEN, 25 Juli. Binnen de VI. 47 met 26 last Harlngprljzengroene f.5560.90. Jonge f. 40.8045.90; zoute f.3639-90; volle f. 36.40; makreel 38.50. Alles per kantje. IJMUIDEN, 25 Juli. 2 stoomtrawlers f. 23,000; motorloggersKw 168 f 5270: Kw 138 f.5170. Kustvissers: Urk 4 f1800: Urk 176 f. 190O; Urk 141 f.1800; Urk. 44 f. 1330Urk 69 f. 700.—, Urk 243 f. 1500; Urk 126 f. 1790; Urk 22 £2160; Urk 2 f. 1620. Urk 31 f.960; Urk 52 f2200; Urk 16 f. 17O0; Urk 87 f. 1290; EH 4 f950; VD 60 f.600; IJm 79 f 2750; IJm 215 f.550. IJm 214 f.2380; IJm 271 f.3230 Vanmorgen binnen van de haringvis serij Kw 47 met 524 kantjes eigen vangst, Kw 38 met 459 kantjes eigen vangst; Kw 14 met 822 kantjes eigen vangst: Kw 79 met 150 kantjes eigen vangst en over genomen van de Kw 68 117 kantjes, van de Kw 161 78 kantjes en van de Kw 124 97 kantjes. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. „Je weet niet eens wat ik aan onder- kleding bezit", merkte-ik verontwaardigd op. Maar toen viel mij in, dat dit eigen lijk een hoogst ongepast onderwerp van gesprek was. Ik had nog nooit met een jongeman over mijn ondergoed gedis cussieerd. „Ja, ja lieverdpardon'Sylvrid. Dat is allemaal goed en wel. maar kameniers je begrijpt toch wel, dat je een kame nier moet hebben? kameniers zijn ge wend aan prachtige, ragfijne dingen als het om de onderkleding van een dame gaat". „Ik zal je. of liever gezegd mijn kame nier niet teleurstellen. Dus. een flanel len broek, tuin jurk. ochtend-, middag en avondkleding bontmantel, hoeden, schoenen en kousen „En ondergoed Sylve! Vergeet vooral het ondergoed niet". „Dat komt het eerst aan de beurt vanwege de kamenier, weet je wel? En wat nog meer? Misschien een costuum voor een gemaskerd bal?" „Nu wordt je sarcastisch. Grappig. De meeste vrouwen krijgen een beroerte als ze geen kleren mogen kopen. Enfin dat leer Je ook nog wel. Maar je bent toch niet van plan in deze jurk inko pen te gaan doen?" „Ik heb niets anders hier Mijn grote koffer is al op weg naar Julienborg. „Maar dat kan niet Sylve. Zo zul je niet opmerkzaam genoeg bediend wor den". „Waarom niet? Ik zeg natuurlijk di rect dat ik jouw echtgenote ben". „Dat doet er niets toe. Men kent mij in de winkels die ik voor je zal opschrij ven". „En men kent Je smaak met betrek king tot vrouwen" vulde ik met vlam mend rood gezicht aan- „In de grond ben ik egoïst, maar dit maal doe je me foch onrecht aan. Ik was niet bang voor mijp prestige, maar ik duld niet dat nien een vragend ge zicht trekt over de vrouw die mijn naam draagt. Wacht! Ik geloof, dat ik iets weet. Geef me de telefoon eens aan". De nummerschijf draaide. Gösta noem de een nummer en er kwam een tevre den uitdrukking op zijn gezicht. „Hal lo, ben jij het Ebba? Ja. dank je, uit stekend. Zeg lieverd, luister eens. Je komt nre vandaag toch weer opzoeken? Wanneer? Binnen een uur? Prachtig! Pak dan die nieuwe roodzijden jurk van je in een koffertje, met schoenen, hoed en ales wat er bij hoort. Waarom? Dat zal ik je hier wel uitleggen- Nee. nee!" Gösta lachte. Geen man in het volle bezit van zijn gezondheid kon frisser en smakelijker lachen dan hij, „Je bent. op de ver keerde weg. Dus tot zo dan, hé? Daag!" Ik was gedurende dit, gesprek steil overeind gaan zitten. Een paar maal voelde ik de neiging op te springen en hem de hoorn uit de hand te rukken. Maar ik zat als verlamd. Ik voelde het bloed als verstijfd in mijn aderen. „Zo, Dat hebben we weer klaar ge speeld...." Gösta's stem kwam als uit de verte. En dan; „Allemachtig. Sylve. ben je ziek?" „Ja, Ja". Mijn lippen bewogen zich zonder dat ik mezelf hoorde spreken. „Ik voel me ellendg. Op zoveel gemeen heid was ik niet voorbereid". „Zeg toch iets. Sylve! Wat is er aan de hand?", vroeg Gösta. kennelijk met de zaak verlegen. Toen realiseerde ik me pas, dat hij mijn zacht gefluister niet gehoord kon hebben. Ik moest een paar pogingen doen eer ik in staat was enig geluid voort te brengen, „Schaam je! Zie je niet hoe je me vernedert en beledigt?" Zijn gezicht was een levend vraagteken. Dat wond me nog meer op, „Dacht je soms dat ik niet wist wat er met die Ebba Södermann aan de hand was? Die ellendige spionne, met haar klerenkoffertjes, 's avonds in het donker? Als ik me ook al heb ingelaten met deze hele smerige affaire dan wil dat nog niet zeggen dat ik bij jullie hoor. Ik ben geen vrouwelijke Hallström en ik heb geen roodzijden jurk nodig voor een „veranderde scène", alleen maar omdat jij je schaamt me in deze afge dragen kleren als je vrouw voor te stel len. Ik schaam me immers ook niet jouw naam te dragen, die ook niet he lemaal zuiver is, ja misschien nog wel smeriger dan mijn smerigste jurk!" „Sylve! Beheers jezelf!" Gösta had zich opgericht in zijn bed. Nog nooit had hij er zo hoogmoedig en ongenaak baar uitgezien. „Ik ben nog nooit zo helder geweest als nu. Als deze Ebba Södermann mee speelt. houdt ik er mee op. Je hebt, me je woord gegeven dat je je gedurende ons schijnhuwelijk niet. met politiek zou ophouden. En als je met Ebba samenwerkt, die een moordenaar van kleren voorziet, dan is dat voor mij een afdoend bewijs dat je niet bereid bent je woord te houden". Terwijl ik sprak -'<^0.li1 4)De( stoel van Panda draaide snor rend in het rond; niet zo maar eventjes nee, hij draaide als een wiel van een rijdende race-auto en Panda wist al i heel gauw niet meer wat onder en bo- ven was. De wereld warrelde voor zijn I ogen, de adem stokte ln zijn keel, zijn maag danste op en neer en denken kon I hy niet meer. Het enige wat hij kon doen was zich krampachtig vasthouden, en dat deed hij dan ook. „Ziezo!" zei heer Oehoe en hield met een schok stil. „Stap uit, Panda!" Panda liet de leuningen los en stapte uit. De grond scheen onder zijn voeten te golven en de vlieger dwarrelde op een vreemde manier voor zijn ogen heen eni weer. I „Het volgende!" zei Oehoe op een knop drukkend. Op hetzelfde moment ging een klein kanonnetje met een dreu nende kna) af De arme Panda nam een sprong en gaf een verschrikkelijke gil. Hy dacht, dat de aardbol uit elkaar barstte, „Het is maar los kruit!" zei de vliegenier kalmerend. viel het stenen masker van hem af en maakte plaa ts voor een uitdrukking van grote verlegenheid. Toch klonk zijn stem nog steeds koel toen hij vroeg: „Wat zit je me eigenlijk voor onzin uit te kramen? En hoe kom je er bij dat Hallström Mariana's moordenaar is?" „Stel je niet aan alsof je dat. niet wist. Net zoals Ebba, die ook in het complot is", „Misschien vermoedde ik dat wel. maar daarmee weet ik nog steeds niet hoe jij op dat idee komt, en waarom je Ebba Södermann ook verdenkt", „Wil je ontkennen dat je met haar samenwerkt?" „Nee". Dit korte onverbloemde nee trof me als een slag. Had ik dan ge hoopt dat hij het nog ontkennen zou? Ik sloeg mijn handen voor mijn gezicht •en brak in een wilde huilbui uit. .Sylvemurmelde Gösta. „Maar Sylve,..." En dan; „Voorzichtig! Daar komt de zuster". Ik ging het balcon op en keek neer 'cp de bloemperken ïn de tuin. De natuur, prijkend in zijn volste zomerpracht. vond geen weerklank in mijn ziel. Met een half oor luisterde ik naar het ge sprek in de kamer. Maar mijn gedachten kwamen niet los van het feit dat Gösta een complotgenoot "fan Ebba was. Dat maakte dus al mijn bekeringspogingen ongedaan. Oh, hoe haatte ik Ebba! Zo dra de knorrige zuster Gösta verlaten had riep hij me ♦weer naar binnen. „We werden gestoord in een hoogst interessant gesprek. Je bent blijkbaar op de hoogte van dingen die in zekere krin gen gebeurd zijn. Wil je me daar wer kelijk iets naders over vertellen?" Een ogenblik verkeerde ik in1 twee strijd- En dan brak alles los wat zich al die tijd in mij had opgehoopt. Gösta luisterde aandachtig en zonder mij een enkele maal in de rede te vallen. Ik zat voor hem met neergeslage ogen omniet de koude hoon te zien, die ongetwijfeld weer op zijn gezicht-te lezen zou zijn. Toen ik uitgebracht had. darik er op iiet critieke moment toch niet toe kon tomen Hallström aan de politie uit te leveren hief ik mijn blik op en be merkte een zonderlinge gespannen uit drukking in zijn ögen, (Wordt vervolgd) Regering breidt subsidie op stookolie uit. De regering heeft besloten de sub sidie op stookolie, die tot dusverre slechts aan enkele door de overheid tot het gebruik van deze brandstof gedwongen bedrijven werd verleend, ingaande 1 Augustus a.s. uit te brei den, zo deelt de persdienst van Eco nomische Zaken mede. Onder de nieuwe regeling komen voor subsidie in aanmerking alle in dustriële bedrijven en openbare nuts bedrijven, welke op 1 Augustus reeds stookolie of dikke stookolie gebrui ken of na die datum op het gebruik van deze brandstoffen overgaan. Vergoed zal worden het verschil tus sen de op de datum van aanschaffing geldende olieprijs bij levering per tank- lichter in hoeveelheden van ten min- ste 200.000 1/Iig en een met de kolen- prijs corresponderende olieprijs, de zgn. equivalentieprijs. Deze laatste is voor gewone stookolie op 1,5 maal de ko- lenprijs, en voor dikke stookolie op 1,4 maal de kolenprijs gesteld. Bij de thans geldende kolen- en olieprijzen betekent dit, dat aan openbare nutsbedrijven voor gewone stookolie f. 25.50 per 1000 liter en voor dikke stookolie f. 25.50 per 1000 kg. zal worden vergoed. Voor industriële bedrijven zal de subsidie f.22.per 1000 liter voor gewone en f. 22.50 per 1000 kg. voor dikke stookolie bedra gen. Stookolieverbruikers, die tot een der bovengenoemde oategorieën behoren en voor subsidie in aanmerking wensen te komen, dienen zich voor nadere inlich tingen in verbinding te stellen met het Rijksbureau voor Aardolieproducten, Zeestraat 100 te 's Gravenhage, Wij rrzoeken onzen abonné's, die niet over de wijze van bezorging van ons blad tevreden zijn, ons daar vooral onverwijld van in kennis te stellen, opdat de fouten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Men be wijst er ons en zichzelf een dienst mede. Ned. Herv. kerk Drietal te Rotter dam (16e pred.pl.) G. y. Veldhuizen, perspred. te 's-Gravenhage. D Goud zwaard te IJsselmonde en B. v. Glnkel te Amsterdam-Sloten. Beroepen te Genemuiden (toez.) N. Kleermaker te Veen (N. Br). Te Kerk- Avezaabh J. A. Visser te Lathum. Te Farmsum A. M. Nortler te Den Andel (Gron.) Te Moercapelle (toez.) A. L. v. d, Smit te Waspik. Te HUlegersberg (toez.) J Germans te Wlerlngermeer. To WilligeLangerak J. Verwelius, cand te Hulzen (N.H.) Bedankt voor Bergen op Zoom M. J. W. Zevenboom te Wildervank. Gcref. kerken Beroepen te Neede A. K. Krabbe te Hillegom. Te Tiel Th. Oos- tra te 's-Gravenmoer. Te Oud-Beyerland J J. Ritsema te Gendereai. Te Lands meer J. J. Ritsema te Genderen, Te Ten Boer O. Bouwman te N;|verdal. Gercf. kerken onderli, art. 31 K.O. Beroepen te Pijnacker H. Amellnk Jr.. cand. te De Bilt. Clir. Geref kerk Beroepen te Wer kendam J. Jongeleen te Noordeloos. To Bussum N de Jong te Mlddelharnls. Te Rozenburg I. v. d. Knllff te Papendrecht, Bedankt voor^. Utrecht (2e pred.pl.) M. Holtrop te Haarlem-C SCHEEPSBERICHTEN. Amstelveen, AmsterdamLorenzo Mar- quez, 23/7 te East Londen; Atlantic Wind (charter), 23/7 van Brits Indlë te Rot terdam; Cleodora. BahreinPort Said, en Haifa. 23/7 te Suez; Gaasterkerk. Rot terdamSydney, 23/7 te Genua; Inoi. 22/7 van Vera Cruz te Barranqullla; Ka- merlingh Onnes, JavaNew York 21/7 te Penang; Kedoe. 23/7 om 5.30 uur van Huelva n. Rotterdam; Kengsborg, Basra- Rotterdam. pass. 23/7 Gibraltar; Kota Baroe. JavaRotterdam, pass. 23/7 12 u. Gibraltar; Kota Inten, JavaRotterdam, pass. 23/7 3 uur v.m. Perim; Llnge. 23/7 van Rotterdam te "Kemi; Macuba, corpus Chrlstl-Hamble (Southampton), pass. 23/7 Lizard; Modjokerto. Rotterdam Java. 23/7 om 13.40 uur van Southamp ton. pass. 24/7 om 1 uur Ouessant; Nep- tunus (slbt.) RotterdamCurasao, 22/7 te Lissabon; Overijssel, BombayBatavia, pass.23/7 9 uur Point de Galle: Robert Fruln. 20/7 van Macassar te Tarakan; Spinoza, AntwerpenPerzische Golf 24/7 te Amsterdam: Stad Maastricht. 23/7 v. Lissabon naar Antwerpen; Straat Malak- ka. Buenos AresShanghai. 22/7 te Dur ban; Telfair Stockton (charter). San FranciscoZd Africa. 19/7, te Trinidad; TJIsadane. 23/7 van Batavia te Shang hai; Thorbecke, Shanghai-Rotterdam, pass. 23/7 Gibraltar; Van Ostade. 22/7 van Amsterdam te Barbados; Zulder-, kruis, JavaRotterdam, pass. 23/7 om 18 uur 1 1/2 graadskanaal. H.Arlkallinen Boschfontein. 23/7 van Port Elisabeth naar Kaapstad: Stad Maastricht. 23/7 van Lissabon naar Ant werpen; Amstelveen, 23/7 van East- Londen naar Durban. Nederland Rondo, 21/7 te Singa pore; Salawati, 21/7 te Genua; Van der Waals. 18/7 te Soerabaya; Separoea, 23/7 te Amsterdam; Java. 23/7 van Suez naar Indlë; Lawak, 4/7 te New-Orleans; Lom bok, 19/7 te Karachi. K.N S.M. Omen, 23/7 van Lelxoes naar Lissabon; Ardennes. 23/7 van Gi braltar naar Cadiz; Ary Scheffér. 24/7 te Amsterdam; Orestes. 24/7 te Amsterdam: Hercules. 24/7 van Rotterdam naar Gl- braltar; Trajanus. 23/7 van Curacao n. Aruba. Kon. Holl. Lloyd Ittersum, 23/7 t« RIo de Janeiro (uitr.); Cordoba. 22/7 v. Buenos Aires (uitreis).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2