Zwemwedstrijden voor de Speeltuinjeugd Officiële publicatie Laatste Berichten Geslaagd waterfeest in „De Zijl Gisteravond vonden ln de zweminrich ting „De Zijl" zwemwedstrijden plaats onder auspiciën van de Leldse Bond van Speeltuin verenigingen, waaraan deelna men: Westerkwartier (W.). Morschkwar tier (M). Oosterkwartier (O.) kwartier (Z.) Ons Eiland (E,), de Dem ping (D.) en Noorderkwartier (N Namens de Bond van speeltuinvereni gingen opende de heer M. I. Smit dit sportgebeuren met woorden van welkom aan weth Van Schalk, de ouders, be langstellenden en deelnemers (sters)Spr. bracht vervolgens dank aan de zwemin richting de Zyi, voor haar medewerking en aan de organisatoren voor hun voor bereidingen. door P Bres (O) 32. J. Jansen (E) 33,4, D Bos (W) 34. 25 M. schoolslag voor meisjes van 12 en 13 jaar 1 E. Teske (O) 25.5, 2. E. Vergunst <M) 26.1, 3. R. Llndenhof (O) 26,2. 4 A. Neuteboom (O) 27,3, 5. T. de Haas (O) 27,3. Vooral wat de meisjes betreft, beschikt Oosterkwartier over goe de krachten. De gemaakte tijden zijn Zuider- I zeer behoorlijk, temeer daar het hier geen wedstrijd-zwemsters betrof, doch kinderen zonder routine, wat b.v. met het aantippen wel duidelijk bleek. 25 m. schoolslag voor Jongens van 12 en 13 Jaar: B, de Hooge (M) 24,9, 2. J la Lau (Z) 25,5, 3. H. Schilder (E) 25,7, 4. F. Otto (O) 27 5. 5. N Jongbloed (D) 27.7. In een vlot tempo werden daarna de Meurs (O) 59,6. 50 m. schoolslag voor meisjes van 14 Jaar: 1. R. Zierikzee (W) 53. 2 W Arends (M) 53.3. 3. T. Zierikzee (O) 53.4. 4. T. verschillende programma-punten afge werkt onder leiding van de heer Van Steyn. bil wie de organisatie in goede handen was. De 25 m. schoolslag voor meisjes van 10 en 11 Jaar leverde een fraaie overwin ning op voor Oosterkwartier, dat haar deelneemsters als de vijf eersten ge plaatst -zag. n.l. 1 W. Fillppo 24 sec., 2. A. Nekeman 26,3, 3. G den Helder 28,2, G. Sommelinc 28.9. 5 A. van Schooten 25 m. schoolslag voor Jongens van de zefde leeftiid eindigde met een overwin ning van K. Sllngerling (E) 30,6, gevolgd 50 m schoolslag voor Jongens van 14 Jaar: 1. J. Rljsbergen (W) 52. 2. K. Sie- rat (N) 53. 3. I. Nijholt (M) 58.8. Tildens de pauze gaf een drietal leden van De Zill een demonstratie in duiken van de springplank, voorafgegaan door een wedstrijd over 50 m borstcrawl Hierna werden de estafettes 4 x 25 m. schoolslag voor meisjes en voor Jongens afgewerkt. Bil de eerste was de uitslag: 1, Oosterkwartier 1,40,3. 2. Noorderkwartier 2,26, 3. Ons Eiland 2.35,6 en bij de Jon gens: 1. Ons Eiland 1.5l\l, 2 Oosterkwar tier 1.52. 3 .Morschkwartier 1.52,2. Na afloop werden de prijzen uitgereikt. STADSNIEUWS huishoudschool rapenburg 23. Eind- en overgangsexamens. Geslaagd voor huishoudkundige de dames: L. Beenhakker; N. Bernard; R. Bodde Bouman, A. Dekker, Noordwijk- B. van Driel, Alphen; H. Foks; K. v. Ghesel Grothe, Bodegraven; A den Hertog, Alphen; J. Heijloo, W. Knook, Lisse; M. Kromhout, Boskoop; C. v. d- Niet, Noordwijk; K. v d Plas, Katwijk- T. in 'tVeldt, Voorburg; W. v, d, Vlist, Alphen; R Visser, Waddinxveen- A. Uittenbogaard, Oegstgeest; C. Soüten- dam; D Rast v. Tonningeii, Oegstgeest; G Warnecke, Noordwijk. R. Weenink; J. van Zoelen, Oegstgeest. Herexamen 2. Geen getuigschrift 1 Kinderverzorgster: A. Ammeraal, Noordwijk; J. Boer, Woubrugge; M. de Bode, Voorschoten; B. Ciggaar, Sassen- heim; J. Dérogee; N. van Egmond, Lei derdorp; T- Eigenbrood, Lisse; B. Fak kel; W. v. Gemeren, Boskoop; N, Groe ne veld R. v, d. Hoeven, Boskoop; R. v Kampen, Stompwijk; E. Kelder, H. Kel der; N. Koudijs, Noordwijkerhout; A. Kuiper, De Kaag; R. Maigret; J. Pot man, Sassenheim; R. Schouten, Bode graven; J. van Staveren, Oude-Wete- ring; A. Versendaal, Benthuizen; Gré Vermeulen, Waddinxveen; R, Vorst, Haarlemmerméér; B. Wielders, Wasse naar. Geen getuigschrift: geen. Kinderverzorgster voor koloniehuizen 1ste deel; B. Ciggaar, Sassenheim;' T, Eigenbrood, Lisse; A, Kuiper, De Kaag; H. Kelder; J Potman, Sassenheim; J- van Staveren, Oude-Wetering; G. Ver meulen, Waddinxveen; R. Vorst, Haar lemmermeer; B. Wielders. Wassenaar. Afgewezen: geen. Hulp in de huishouding: E. Boonstra, .Voorschoten; I- van Dam, Noordwijk; K, Keij, Oegstgeest; E Krispijn, Oude- Wetering: M Krispijn, Oude-Wetering; E. v. d. Linden. J. v d Meij, Oegst geest; W. Mol; G den Heijer, Oegst geest; N Parlevliet-, Noordwijkerhout; A. v, d. Plas, Katwijk; K. v. d. Plas, Katwijk; B. Penseel; H. Plug, Noord wijk; W. van Voorthuizen, Ter Aar; R. Wissel, Zoeterwoude; A. Wijnhout, Lis se: J. Zegwaard, Wassenaar. Geen getuigschrift: 5. Coupeuse: A. Nouwen; R. Penseel; C. Sleijser; C. Treur. Afgewezen: 1. Costuum- en linnennaaien: T. van Bemmel; R. Boot, Lisse; W. v. Iterson; B, de Jong; R, Malgo; J de Roode; L. v. d. Reijden; J Schaap. Katwijk; C- v. St-averen Oude-Wetering; J, de Vos, N. Wagemans; A. Willebrand; R. Zand vliet, Herexamen 1. Afgewezen 2. Middagopleiding: N Bos, Valkenburg; D. Haasnoot, Katwijk; G. van Os, Voor schoten; R. Rijsdam, Oegstgeest; G, Vergunst, Koudekerk. Afgewezen 3. Getuigschrift voorbereidende dag cursus: T. van Burg, Oegstgeest; B. Ha- geman, Katwijk; L. Hilgers, Voorscho ten; L. de Kier; G. Knoppert, Noord wijk; G. Linting, Woubrugge; W. Lock; A. de Meij; M, Moraal, Leiderdorp; M. v. d. Oever; A. v d- Perk, Katwijk a/d. Rijn; J. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; J, Robbers; J. Schouten, Voorschoten; K. Schijf, Woubrugge: C. va<n Smaalen;, I- St-igter, Woubrugge; L. Versteeg,, Was senaar; M. v, d Wiel, Noordwijk. N. Brinksma, Leiderdorp; T. Broek huizen, Lisse; L. Gr&per Benthuizen; R. Helverstein; A. Horsman, Lisse; J. v d. Horst Sassenheim; M, Jongeneel, Woubrugge; A. Kerkhoven, Leiderdorp; M. Klinkenberg, Katwijk; I. Langbroek, Lisse; P. Nap; D. Pet: T. Rozier; J van Tol. Woubrugge; L. Stehouwer; A, Vosts, Hazereswoude; J Blansiaar; R. de Graaf; A Klinkhamer; G, Koet; C. Leuering; J. Leuering; J. v. Lienen; A. de Mooij; L. Nijenhuis; H. Ramak; C, Roeloffs: M. Vogelaai-T. de Water; E. van Weizen. Herexamen 1- Afgewezen 18. Bevorderd tot 2de -leerjaar huishoud kundige: D Bavelaar: J. Boer: E. van Brakel; E. Eijsinck; F. van Ringen.- Rie Nibbelink; C Schoemaker; M, Sprei) 'Y. Oosterveen; H, Termijtelen; L, v. d. Valk; N. Verhulst; L Wesselo. Niet bevorderd 6; Hulpen in de huishouding: F. Kam steeg; K. v. d Plas; C. Reichardt; H, Tijmstra v.w,; J. Vahrmeijer v.w.; A. Wagter; Ali v. d Eijck v.w.; Adri v. d. Eijck; A Geerdes v.w.; P. Matze; A, Moerman: W, Möhlmann; M. Morgan; G. Oldenburg; G. SchaaD; R. Slappen - del: C v d. Stam; E. Veenstra; N. d. Zaal; C. de Zee v.w Afgewezen 14 Tot 2de leerjaar costuum- en linge- rienaaien: J de Does v.w.; N. Dijksman v.w.; J Franse; T. Ginjaar: J. Glasber gen; M. Guiit; A Hagen; L. de Jong; R. Laman; Z. Nijenhuis; A. Pardon; R, Parlevliet: N. Polanen v.w.; C, Tijster man E. v. Weerlee. Afgewezen 2 Tot 2de 'leerjaar voorbereidende dag cursus: B. de Bes; W. Beurze; M- Bette; A. v. d. Broek; D. Cramer, W- Cramer; E. Dijkstra; L. Groenendijk; J. Havenaar; J. v. d. Hulle v.w.; H. Kroon; A. Oomsen: J. van Pijpen; J. Passchier; C Segaar; G v. Turenhout; H. Uit hoven v.w.; J, Vink; B. de Voogd v.w.- P Wanninkhof v.w B. de Bruijn; B. Beü v.w,; M. Brieër; M. Duindam v.w.; T. van Gorkum v.w.; B. Jonkers; A, van Leeuwen vw P. Loef; S. Lan- desbergen; B. de Munnik; G. Meijer v.w C Munnik; J. Mulder v.w.; L. Pot vw'i T. Sierat v w.; P van Wingerden vw.; c Wassenaar; A. Lens; S. van Tol- R* Carree v.w.; A. Gijzenij; B. Houthof; R. Hertog v.w.; P. Kei- St. Petrus parochie huldigt Pastoor Beukers FeestaVond in de Gehoorzaal. De St, Petrus-parochie had zich gis teravond opgemaakt om een feestelijke hulde te brengen aan haar pastoor, de zeer eerwaarde heer Th M. Beukers, wiens zilveren jubileum de voorafgaan de'dagen kerkelijk-'werd gevierd. Gidsen, verkenners, het parochiaal zangkoor en het Sleutelkoor. de Jonge garde van de parochie, voor wie het werk van pastoor Beukers nog meer dan voor de anderen van zo eminent belang is geweest, hebben door de uit voering van een keurig verzorgd, op hoog peil staand programma de dank van de parochie ln zang, dans, spel en declamatie tot uitdrukking gebracht.. Ir woord werden deze gevoeb.is te vens vertolkt door de heer Perquin die in een feestrede tijdens de eerste helft van het programma wees op de verdien sten van pastoor Beukers voor de gees telijke en maatschappelijke vorming van zijn parochianen. Het einde van de avond bracht een ware ovatie toen de jubilaris zelve het podium besteeg om dank te zeggen voor deze hulde. Spreker achtte het ener zijds een gemakkelijke taak om deze dank onder woorden te brengen, aan gezien niemand in het bijzonder behoef de te worden genoemd; allen, zowel op het podium als ln de zaal, zowel in de zsal als daarbuiten, hebben er hun aan deel in gehad rt hebben medegewe kt om deze avond onvergetelijk te doen zijn. Een avond, die er toe dwingt ons af te vragen, of niet. geregeld dergciilke avonden kunnen worden georganiseerd op 'n dergelijk hoog cultureel peil. De optredenden van dezea vond hebben ge toond, dat, d eparochie de krachten be zit om in gezamenlijke arbeid anderen Iets schoons en waardevols te brengen. Met deze elegante hulde van de ju bilaris aan het adres van zijn huide- brengers eindigde deze avond, die heden avond zal worden herhaald. Leidenaars voor Haags Bijzonder Gerechtshof Voor het Bijzonder Gerèchtshof te Den Haag stond hedenmorgen de ste notypist E. Sanders uit Leiden terecht wegen dienstneming bij het vrijwilligers legioen Nederland in Juni 1941 en bij de Landstorm Nederland in Mei 1943. Verdachte gaf beide feiten toe. De proc.- fiscaal concludeerde tot 4 jaar met af trek, de raadsvrouwe verzocht een voor waardelijke straf op te leggen. De Leidse kantoorbediende M. van der Loo hoorde zeven jaar met aftrek tegen zich eisen wegens dienstneming in Mei 1943 bij de Landstorm Nederland. H. Bloot uit Lelden had als lid van de hulplandwacht deelgenomen aan huis zoekingen. aanhouden van onderduikers etc. Verdachte bekende. De eis luidde 10 jaar met aftrek en verlies van kies rechten. F. v.d. Tuijn te Leiden was in 1942 toegetreden tot de Duitse weermacht. Hy hoorde vijf jaar tegen zich eisen en werd onmiddellijk daartoe veroordeeld, benevens tot verlies van de kiesrechten. BONKAARTEN HALEN. Morgen (8%—11,45 en 1416 uur) zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de gezinnen waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 84,501 tot en met 87.500. Overlegd moeten worden de tweede distributiestamkaart en de nog niet aangewezen stroken van de bonkaarten 707. Voor het afhalen van aanvraagfor mulieren voor rijwielbanden zijn mogen de letters T tot en met Z aan de beurt. Hiervoor moet men alleen de Tweede Distributiestamkaart der aanvragers meenemen. VER. „VOGELENWIJK". De Buurtver. „Vogelenwijk" heeft voor haar leden een Autobustocht naar Nijmegen en omgeving georganiseerd. Over Utrecht ging het eerst naar de Pyramide v. Austerlltz, waar ..een poosje vertoefd werd. vandaar naar Apeldoorn waar de koffie gebruikt werd en naar hartelust genoten in de speeltuin nabij de Julianatoren. Daarna ging het over Arnhem naar Nijmegen, waar „Berg en Dal" en de Heilige Landstichting en ver dere bezienswaardigheden bezocht wer den. Op de terugweg werd gedineerd in Arnhem, vanwaar het gezelschap in gezellige stemming terug keerde naar de Sleutelstad. Er ging één roep en wel: het volgend jaar wéér zo'n gezellige topht. SPORT NATIONALE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. In Apeldoorn zijn gisteren de Neder landse jeugdkampioenschappen geëin digd. In het meisjes-enkelspel won Ineke Llm uit Leiden de nationale titel door in de finale Trudl Strootmans uit Was senaar te slaan met 60, 64, Bij de jongens was het Paul Flier uit Amsterdam, die in de finale Leo Mar tens uit Vught met 86, 64 versloeg. De nieuwe jeugdkampioenen zullen volgend jaar op uitnodiging van de AU England Cricket Association de inter nationale wedstrijden te Wimbledon bijwonen. DE FRANSE KAMPIOENSCHAPPEN. In de kwart finales herenenkelspel sloeg Tom Brown (V. S.) Pierre Pelizza (Frankrijk) met 75, 61, 62. De Amerikaan zal in de halve finale tegen de Hongaarse kampioen Asboth uitko komen. Sturgess (Zuid-Afijika) sloeg Stolpa (Hongarije) 64-, 63, 62. Sturgess zal in de halve finale de titelhouder Bernard (Frankrijk) ont moeten Petra en Bernard (Frankrijk.) titelhouders in het herendubbelspel, bereikten de halve finale door een over winning op de Engelsen Mottram en Paish (6—1, 6—2, 6—3). Tom Brown (Am.) en lij Sidwell (Australië) plaatsten zich in de halve eindstrijd van het herendubbelspel door het Hongaarse paar AsbothStolpa te kloppen met 63, 911, 06, 6—2, 6—2. SCHEEPSBERICHTEN. Alwaki, R'damNew York, 21/7 van de Downs; Delfshaven, 20/7 van Rosario te Santa Fez; Ganymedes, 2-1/7 van Barranqu/illa te Cristobal; Hilversum, 22/7 van Rotterdam naar Stettin; Iris, 21/7 van Gibraltar naar Hoek van Hol land voor orders; Klipfonteln, Beira A'daia, 20/7 te Marseille; Kota Inten, BataviaRotterdam, pass 21/7 Kaap Guardaful; Melampus, MacassarA'dam, 21/7 van Aden; Modjjokerto, 22/7.12,10 uur R'dam ,naar Java; Oranje, 21/7 van Batavia naar A'dam; Rossum, 23/7 van Stettin te Rotterdam; Rot tl, 22/7 van Ac!.u,m te Batavia; Ruys, 21/7 van Baires te Durban; Samaria, 19/7 van Havre n. Pointe a Pltre; Stad Arnhem, 23/7 van Hruolva te R'dam; Sumatra, Batavia A'dam, 20/7 van Port Said; Waterman, 22/7 14 uur van Tilbury naar Esbjerg. K.H.L Nlcolaas Wltsen. 22/7 van Buenos Aires naar Roearlo, thuisreis. K.N.S.M. Orestes. 21/7 van Dublin naar Amsterdam. Deo Duce. 22/7 te Ko penhagen; Orpheus, 22/7 van Genua n. Llvorno; Danae, 22/7 te Amsterdam; Ve nus. 23/7 van Rotterdam naar Piraeus; Cottica. 21/7 ran Curacao naar Parama ribo; Svolder, 22/7 te Curacao; Van Ost-ade. 22/7 te Barbados HollandAfrika Lijn Klipfontein, 23/7 Gibraltar gepasseerd; Boschfontein, 22/7 van East Londen n. Pott Ellsabebh; Lady Scott, 2J./7 van Marseille naar Genua. Mij Nederland Hugo de Groot. 16/7 te Sosrabaja; Manoeran. 19/7 te Makas sar; Oranje, 23/7 te Singapore; Radja, 22/7 van Makassar naar Soerabaja. My. Ocean Alglnous, 16/7 te New York. Vlnke Loppersum, 22/7 St, Vincent Rcyssum. 28/7 te Rotterdam. Het afscheid van den heer D. Meyer. Was in de ochtenduren van gisteren druk, dat de heer Meyer niet alleen iets van de kinderen eiste, doch eveneens iets van ze gedaan kon krijgen. De vele jonge mensen, die onder zijn leiding him schoolvorming genoten, zullen daar nun aan de leerlingen van de Chr. Nat. Op- ieven lang dankbaar voor blijven. Niet leidingsschool op de Hooglandse Kerk- gracht gelegenheid gegeven afscheid te nemen van de heei D. Meyer als school hoofd, in de middaguren kwamen ge nodigden en autoriteiten in de gjminas- tiekzaal bijeen om de scheidende func tionaris hulde te brengen voor zijn langdurig en onvermoeid werk ten bate van de jeugd. Nadat psalm 84: 3 ter opening was gezongen, verleende de heer De Jong, penningmeester van het schoolbestuur, die de leiding van deze middag op zich genomen had, het woord aan mr. C. J. Woudstra, die als voorzitter. va,n het schoolbestuur de verdiensten van de heer Meyer in gevoelvolle woorden naar voren bracht, en de nadruk legde op de algemeen gevoelde waardering voor de ijver en correctheid, die steeds zijn le ven en werken sierden. Als geschenk werd hem een boek ioverhandigd. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, verzekerde uit naam van het gemeentebestuur, dat het werk van het scheidende schoolhoofd aller wegen grote bewondering heeft afge dwongen. De wijze, waarop met de leer lingen werd omgesprongen, gaf de pl atteen het onderwijs binnen de school muren, doch tevens daarbuiten heeft van zijn gaven ruimschoots kunnen pro fiteren. Dr. H, Schilp, de directeur van de Chr. Kweekschool, wees er op, dat de heer Meyer niet alleen een goed on derwijzer ,was. doch tevens een goed op leider. Het door hem uitgevoerde leer plan had steeds sprekers grote bewon dering gewekt. Voorts voerden nog het woord de heer H. A. Vriend als Inspecteur van het La ger Onderwijs, de heer P. A. Wisse als voorzitter va.n de contactcommissie voor lager en middelbaar onderwijs, de heer Jansen in de functie van bestuurslid van de Leidse Chr. Kweekschool, de heer Pothuis namens de collega's-schoolhoof den, en de heer Zijlstra. oud-voorzitter van het schoolbestuur. De heer Meyer bracht met een per soonlijk woord dank aan de sprekers en uitte voorts zijn erkentelijkheid jegens alten, die hem in het dikwijls moeilijke werk steunden. De toespraken werden afgewisseld met het aanbieden van verversingen. Kerkelijk Leven Ned. Herv, Kerk Beroepen te Qrust- wedide (toez.) A. L. v. d. Smit te Waspik; te Drachten G. Oldeman te Tiel; te Doorn (2e priïd.pl.) (toez.) H, v. d. I Akker te Sliedrecht Aangenomen naar Klazlnaveen L de Vrijer, cand. te Rotterdam, die be dankte voor Emgwienim ('toez.) -en voor Exmorre toez.) Geref. Kerken Beroepen te Herwlj- nen H. Versluys te Zoetermeer; te Lewe- dorp, J. v. d. Berg, cand, te Rotterdam; te Westerlee J. Hoekstra te Pleterburen. Bedankt voor SchaTendiJke D. Kuiper te EMI land-Bath. Clir. Geref. Kerk Tweetal te Mtdwo-i- da (Old.) A. C. Noor-t, cand. te Apeldoorn en K, J. Velen\a, cand. te 's-Graveaühage. Beroepen te Ermelo G. A. zyderveld te Zwljndreoht Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te IJsselmuiden L. E. Ooster hof f te Overschle, Geref. Gemeenten Beroepen te Her- kingen M. v, d. Ketterij, cand. te Rotter dam, MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 Juli. Coöp. Groentenvei- ling. Andijvie f. 2.803.70, bleten f. 5 10; bloemkool f 222; Pronkbenen f. 12 18; snübonen f. 2242; stokbonen f. 27 tuinbonen f. 68; st-ambonen f, 1623; doperwten f.3546; komkommers f.3 14; groene kool f. p 907; rode kool f. 9; ananas meloenen f. 105150; andere soorten f. 5399; bospeen f59.50; pe terselie f. 1.202.60, postelein f-21; ra barber f.45 10: radijs f.2; bosselderie f. 1.80—2.40; sla f. 2.90—10; spinazie f. 16 18; tomaten f1646; bonken f, 418; kriel f.24; uien f 1221; aardappelen f.59; waspeen f 47; .perziken f.2 43: augurken f. 48. Op de bureaux liggep ter inzage de passagierslijsten van de m.s. „Johan de Witt" en „Sumatra", die vermoede lijk resp. 5 Aug. en 31 Juli a.s. te Am sterdam arriveren met repatriërenden uit Indië. Gistermiddig is in de Warmonü^r- straat de aldaar wonende 7-jarige K. F. v.d, B. bij het speten op een vracht auto door het, losschieten van de '.ia- rerklep met zün hoofd op de straat stenen gevallen Fiij werd met eensc e- delbasisfractuur ooor de EHD naar hé" Acad. Ziekenhuis overgebracht, De 15-jar'ge wielrijdster J. E. de R. uit de Van Speyckstraat alhier ver loor op de Waardstraat de-macht over haar stuur, waardoor zij tegen de gevel van een huab reed en door een ruit viel. Met een ernsti?» snijwonde in de rug werd zij door Je EHD naar het Acad. Ziekenhuis v tevntrd Foto Van Vliet. De overhandiging aan de heer D, Me yer van het geschenk der teerlingen. Minister Jonkman over Indië. BEANTWOORDING DER SPREKERS. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de beraadslaging over de in de vergade ring van 23 Juli afgelegde regerings verklaring over het beleid ten aanzien van Ned.-Indië voortgezet. Aanstonds was het woord aan de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Jonkman. De minister wenkte de zaak uit een zestal oogpunten te bezien en wel: 1. de actie als zodanig; 2. de aaM der actie; 3. vervolgens wil hij terugkomen op de redenen, die tot de actie moesten leiden; 4. daarna wenst hij de omvang der ac tie te beschouwen; 5. vervolgens de mo gelijke gevolgen en ten slotte; 6, het vraagstuk hoe hieraan een einde moet komen. Allereerst richtte .hij zich tot degenen, die van oordeel zijn. dat de actie nooit had moeten worden ondernomen, Reeds weken geleden was het uit com_ muniqué's verstaanbaar, dit men stond voor het uiterste middel. In het senio renconvent is dat eveneens duidelijk verklaard. Er is nooit gepoogd een uit spraak te krijgen over het niet-toelaat- bare van toepassing van het uiterste middel. Enige afgevaardigden hebben het odium op zich geladen, dat zij het feit zich hebben laten voltrekken, om thans er op los te branden. De heer De Groot en de zijnen heb ben verzuimd tijdig een uitspraak uit te lokken. In de Republiek Ls daardoor de indruk gewekt, dat het nog niet zo ern stig was, è-ls het was. De regering deelt de afschuw der af gevaardigden voor de oorlog, waaraan De Burgemeester der Gemeente Lelden brengt ter kennis van de gebruikers van de met aardappelen beteelde percelen, zulks ter voldoening aan het bepaalde ln artikel 4. 2e lid. van het Coloradokever- besluit 1941. dat het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen, binnen de gemeente Leiden gelegen, ln het tildvak van 24 Juli tot en met 2 Augustus 1947 voor de derde maal moet worden bespo ten met water, waaraan op 100 Liter 500 gTam calclumarsenaat ls toegevoegd. Deze bespuiting moet zodanig worden uitgevoerd, dat lo. een hoeveelheid, overeenkomend met ongeveer 800 liter, per hec.tare gelijk matig over het gewas wordt verdeeld; 2o dat alle bladeren van de aardappel- planten met de vloeistof worden -be vochtigd; 3o. dat op zodanig uur en bil zodanige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. Lelden. 18 Juli 1947. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. zer v.w,; B, Leuering v.w.; N Luiten; C.' Marks v.w,; R. Planken; W. Verstraten; R, Verlind v.w.; B. Zwaan; T. Onvlee v.w.; L. de' Ridaer v.w.; B. Arnoldus; R Brussee; L van Duin; J. Hemerik; C. Honders; C. van Leeuwen; C Knol- M van d,er Mei.i; W. Mulder; J. den Ouden v.w.; E. Poot v w.; A van d. Schrier; S. Schools; T. Zandvliet; A. Zandvliet; C. Arnolda-; H Dreef v.w,; W. Betgen; J. Filippo v.w.; J Gaastra; C. Hogenes; A. v. d. Hijden v.w,; J. Kriek v.w.; R. Labordls; T. v. Maasdam; S. Overbeek; M. Pasman v.w.; R. Rogier; C. de Roode; B. Vallentgoed v.w.; C van Winkel. Niet bevorderd 40. Tot de middagopleiding II: J. Berli- mon- A. Bruné, O, van Essen: C. Hoo- gev-en; W. Kaltner- L van Turenhout; R. Stapper; J. Venendaal; A. de Wit Niet bevorderd 7 Tot de middagopleiding III: G. Beu- mer; F. Greive; T. Kwakernaak; H. Neuteboom; R. Verstraten v.w. Niet bevorderd 5. Radio-programma VOOR VRIJDAG 25 JULI. Hilversum I (301 M.) KRO. 7.00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7,30: morgengebed en Llturgilsohe kalen der; 7,45: PhUadelphla Orkest; 8,00: nieuws; 8,15: opgewekte muziek; 9,00: gevarieerd concert; 10,15; bijbellezing; 10,40: 'orkest Fred Hartley; 11,00: zieken bezoek; 11,35: als de ziele luistert; 11,45: Pro Arte kwartet; 12,00: Angelus: 12.03: Karl SchmidtWalter, bariton; 12,30: harmoniemuzlek12,55: zonnewijzer; 13,00: nieuws; 13,15: over boaken; 13.20: vierdaagse; 13,50: van man tot man; 14,00: gramofoonmujziek; 14,20: klank beeld „De nachtegaal"; 15,15: kamermu ziek L. v. Beethoven; 15,55; operafrag men ten van RossSnl: 16,30: na sohooltyd: 16,45: gr.mu-? 17,45 wat 't buitenland leest: 18 00: planoduo Schutte en De Raaff; i8,30: Ned. Strydkr.; 19,00: nieuws;. 19,15: Hall Johnson Negro Choir; 19,25: NeerJajids Katholieke Jongeren: '9,40: tango's en rumba's; 19.55- algem. hulpactie; 20,00: nieuws: 20,05: ctuali- ■.elten; 20,12: de gewone man; 20,20: Kurhausconcert Residentie-orkest; 21.20: luisterspel „De aanbidders van de aap": 22,00: Blng Crosby zingt; 22,10: gebed en liturgische kalender; Arnold Bax; 23.00: Klaas van Beeck; 23,15: Euwe over het zone sohaaktour nooi; 23,25: Klaas van Beeok; 23,40 24,00: Instrumentale operette potpourri's, Hilversum II (415 M.) VARA: 7,00: nieuws; 7,15: oohtendgymnastlek; 7.30: onbblj'tmuziek; 8.00: nieuws; 8,15: so- cl-al!stenmars; 8,18: operamuziek; 8,50: voor de huisvrouw; 9,00: vrolijke klan ken; 9.30: waterstanden; 9,35: Boe- dapester Strijkkwartet; VPRO: 10,00: morgenwijding door dr. W. F Gol-terman; VARA: 10,20: voor zieken; 10,45: L. v. Spengien plano; 11,15: voor de vrouw; 11,30: lLchte orkestwerken; AVRO: 12.00: A. Campoll en A. SandAer; 12,30: Sport agenda; 12,35 Skymasters; 13,00: nieuws; 13,15: Virtuoso Sextet; 13,45: de vier daagse; 13.55: kookkunst; 14,20: Orgel en aLt; 15,00: boekbespreking; 15,15: Lon- dens Phllh, Orkest; VARA: 16,00: H. Sala, sopraan; 16-, 15: Pusztaklanken; 16,30 beeld uit Hindelopen,17.00: staf muziek A'damse politie; 17,30: muzikaal bab beltje; 18,00: nileuws, 18,20: stafrouzlek Vdamse politie; 18,40: kwartet Jan Cor- 1 duw ener; 19,00; gramofoonmuzlek;' VPRO 19,30: ds. P Smits over tragiek en hu- .uor; 19.50: Vrijz. Prot. nieuws; 20,00: nieuws; 20,05: Nederlandse werken; 20.39: -ellgte ubt de pruikehtyd; VARA: 21,00: 1 /erzoskprogTamma; 21,30: buitenlands weekoverzicht door drs. L. de Jong; 21,45: avond- i Swing and sweet; 22,15: radiobioscoop; f:2,25: I VPRO: 22.40: avondwljdlng; VARA: 23,00 de actte doet denken. Een tweede groep afgevaardigden stelt zich op het standpunt, da' de actie al eerder had moeten worden ingezet. De regering kan terecht betogen, dat rij tot het uiterste ogenblik heeft ge wacht met het toepassen van het uiter. ste middel. Het ultimatief optreden was volgons de minister noodzakelijk, omdat men niet eindeloos bezig kon blijven. Bij het bezoek van de minister-president en spr. aan Indonesië heeft men niet verzuimd de regering der Republiek mededeling te doer van de mogelijk heid van toepassing van het uiterste middeL Spr. wijst er op, dat botsingen van enige betekenis zich niet hebben voorge daan en dat er niets is gebeurd, dat wijst op een volksoorlog. Ten aanzien van het optreden der luchtmacht tegen de luchtmacht'der In donesiërs, merkt spr. opt,' dao het ging tegen Japanse vliegtuigen, door Japanse pilotan bemand, of door Indonesiërs, welke door Japanners zijn opgeleid. Het gaat hier niet om oorlogswil, maar om vredeswil. Alle afgevaardig den zijn overtuigd van de vredeswil der regering, allen verwerpen de ge dachten aan oorlog, behalve de heer De Groot en de zijnen. De minister betoogt vervolgens, dat dit geen oorlog is. Bij herhaling is er bij de Lt.-G.-G. op gewezen, dat de actie metterdaad zo beperkt mogelijk moet worden gehouden. Goede diensten ,zy.n ons door de Anie, rikaanse en Britse regering herhaalde lijk ten deel gevallen. Dat is zeer ge waardeerd, omdat we niet tot het uiter ste middel wilden overgaan, als er nog een ander middel bestond, aldus getuigt de minister. De consuls-generaal van China en Frankrijk hebben de Repu bliek nog geadviseerd de Nederlandse voorstellen te aanvaarden. Ten aanzien van de omvang der actie merkt spr, op, dat deze beperkt is in middelen, territoir en duur; verder kan hij er jiu niet op ingaan. Wat de gevolgen der actie betreft, de regering telt dit zwaarder, dan wat er gebeurd zou zijn zonder de actie. De regering doet een beroep op haar volgelingen en op de oppositie te lin ker en te rechter zijde, opdat niet het wantrouwen der Republiek wordt ge handhaafd en versterkt, ook naar de bedoeling der actie. De actte zal zo spoedig mogelijk moe ten worden gevolgd door overleg, ge combineerd met de Republikeinse rege ring en die van andere deelstaten. Het zal ook nodig zijn zo spoedig mogelijk met andere bevolkingsgroepen te over leggen. De regering is bereid opnieuw naar overeenstemming te streven en zij is ook gaarne bereid in den vervolge, indien nodig, van goede diensten gebruik te maken. De regering hoop.t dat het leed dat de actte brengt, met. Gods hulp, zo be perkt mogelijk moge zijn. Daarna wordt gerepliceerd. vaders dagboek;' 22,30: nieuws; 22,45: nieuws; 23,15—24,00: 'Symphonteoh con- Kath. nieuws; 22,50: planowerken van1 eert. NOORDWIJK. Oplichter aangehouden De politie arresteerde Dinsdag de 60-jarige Am sterdammer P die bij verschillende hotelhouders getracht heeft geld te leen te krijgen tegen onderpand Van een „kostbare" ring, die nadien waar deloos bleek te zijn. De man, die ook in Leiden dergelijke praktijken had uitgeoefend, bekende na zijn aanhou ding en werd naar Leiden overge bracht. OEGSTGEEST. Binnenbrandje —.In de namiddag is gisteren brand ontstaan in een van de bovenkamers in het le klas paviljoen van Rhijngeest. Door energiek aanpakken van het per soneel met tal van hand-blusaipparaten en een slang op de "waterleiding en de spoedig gearriveerde gemeente-brand weer. was de brand weldra bedwongen. De gehele kamer is echter uitgebrand. De gemeente-brandweer is nog enige tijd voor alle zekerheid ter plaatse ger bleven. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Ook Malang thans bezet. LAWANG EN DEEL VAN MEDAN DOOR REPUBLIKEINEN HEROVERD? Volgens een bericht van het Repu blikeinse persbureau Antara hebben de Nederlandse troepen thans Malang bezet. Daarentegen wordt eveneens uit Republikeinse bron, de tierovëring van Lawang, 20 K.M. ten Noorden van Malang, door de Republikeinse troe pen gemeld. Radio Djokja bericht, dat de Repu blikeinen een deel van Medan hebben heroverd en meldt Nederlandse lucht aanvallen op Siantar, 100 K.M. ten Z„- Oosten van Medan, waar Nederlandse vliegtuigen 14 bommen zouden hebben geworpen. Siantar is het centrum van het Republikeinse bestuur op Sumatra. NEDERLANDERS MET GEJUICH BEGROET. De correspondent van Aneta te Ban doeng heeft een bezoek gebracht aan de gebieden rondom Bandf-eng, welke juist waren bevrijd Van actie viel ner gens iets te bespeuren Iedere militaire auto werd door de bevolking met ge juich en opgestoken duimen begroet. Van enige terughoudendheid was niets te merken. Uit de plaatselijke bevolking werden onmiddellijk politle-eenheden ge vormd. Aan de bevolking werden kleren en voedsel verstrekt, terwijl het Rode Kruis gewonden van de T.RI., die zeer weinig in aantal waren, verzorgde. De bevol king stroomde toe voor medische behan_ deling. De mensen zagen er armoedig uit en velen hebben schurft. Wil China bemiddelen? De correspondent van AFP te Nan king meldt, dat de Chinese regering of ficieel haar bemiddeling in het conflict in Indonesië heeft aangeboden. (Het ANP tekent hierbij aan, dat de Nederlandse regering te 's-Gravenhage hedenmorgen van een dergelijk aanbod nog niets bekend was), DE SCHADE DER CHINEZEN. In Chinese kringen in West-Ja va wordt de schade, door de Chinezen ten gevolge van de republikeinse tactiek van de verschroeide aarde geleden, geschat op 5 millioen gulden voor West-Java alleen. 13 rijstpellerijen ter waarde van 1 millioen gulden zijn vernield en ten minste 200 Chinese huizen en winkels zijn door brand verwoest. SJAHRIR IN CALCUTTA. Sjahrir is heden per vliegtuig te Cal cutta aangekomen. TWEE DODEN TE ROTTERDAM DOOR ELECTRISCHE STROOM. De 21-j. mevr. S. A. ZyderveldPolet, wonende aan de Bergse linker Rotteka- de te Rotterdam, is door de electrlsche stroom gedood, toen zij haar strijkijzer wilde gaan gebruiken. Het ijzer was de fect en stond onder stroom. Een soortgelijk ongeluk, eveneens met dodelijke afloop, trof de 6-J. Jongen H. A. Hoogenes aan de Terbregseweg te Rotterdam, die een buis van de electrl sche leiding beetpakte, welke onder stroom stond, doordat de draden con tact maakten. HAVENARBEIDERS WEIGEREN TE LOSSEN. Het uitvoerend comité vai: tie vakver eniging van Australische havenarbei ders heeft heden besloten het lossen van Nederlandse schepen ln de Australische havens te weigeren, NIEUW VLIEGKAMP SCHIP VOOR KON. MARINE. Reèds geruime tijd bestaan bij de Kon. Marine plannen voor de aanschaffing van een Zjg. „light fleet carrier", mede in verband met het feit dat Br. Ms. „Karei Doorman", welk hulpvliegkamp- schip thans op leenbasis van de Britse marine bij ons in gebruik is, in Maart van het volgend jaar zal worden terug gegeven. Naar wij vernemen ls thans Hr. Ms. „Venerable", een Brits vliegkampschip van 14.000 ton standaard, bestemd om in Nederlands bezit over te gaan. Het aantal vliegtuigen, dat op dit schip meegevoerd kan worden bedraagt maximum 36. De maximum snelheid ls 25 mijl, terwijl de bemanning 1300 kop pen zal tellen. De aanschaffing van dit vliegkamp schip zal voor de Kon. Marine stellig een grote vooruitgang betekenen. De Belgische koningskwestie Uit de besprekingen met de politieke partijen blijkt, dat de Belgische eerste- minister Spaak nog geen enkel voorstel heeft gedaan en de beraadslagingen slechts gebruikt worden om het stand punt der verschillende partijen nader te leren kennen. Anderzijds wordt beweerd, dat de oplossing die Spaak zou voorstel len, als volgt luidt: Uit de documenten van de commissie-Servals ls gebleken, dat de koning steeds gehandeld heeft in het belang van het lana, doch dat hij bepaalde handelingen heeft verricht, die tegenstrijdig zijn met de koninklijke /prerogatieven. Derhalve zou de koning toegestaan worden naar België terug te komen om afstand te doen van de troon, ten voordele van zijn zoon prins Bojidewijn. Prins Karei zou het regentschap blij ven waarnemen tot de kroonprins meer derjarig zou zijn. Naar verluidt zouden de linkse par tijen en althans zeker de socialisten en liberalen gunstig gestemd zijn tegen over dit voorstel. De houding van de C.V.P. is echter nog niet bekend. STAKING IN AUTO-INDUSTRIE TE DETROIT. De New York Times meldt uit Detroit (Michigan), dat 7.000 arbeiders in de auo-industrie, aangesloten bij het CIO ln staking zijn gegaan klaarblijkelijk om de jongste arbeidswet van Taft en Hartley te testen. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 24 Juli. Vandaag bestond een vaste stem ming, speciaal voor cultuuraandelen en Indische fondsen. Oorzaak waren de vrij hoopvolle berichten uit Indië, Van de rubberaandelen werd voor Amster dam Rubber een hoofdkoers toegewezen van 148 bij een vorige slotprfts van 143 V2In de tatoaksrubrlek was de hoofdkoers voor Deli Mij. 161 (v. sl. 154). Van de suikeraandelen kregen H.VA.'s een hoofdkoers van 242 (v. sl, 237%). Koninklijke weinig veranderd, Unilever steeg van 287 3/4 tot 295. In het vrije verkeer stegen de cultuuraandelen en Indische waarden nog enkel procenten. Scheepvaartpapieren waren vast en ste gen tot 186%. De Amerikaanse markt was hoger. De Ned. Staatspapieren vertoonden slecht^ onbetekenende variaties.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3