Bestuur Partij van de Arbeid vraagt vertrouwen EN DE MEESTER -VLIEGER Zij schaart zich achter de regering Een man als jij Kerkelijk Leven Radio-programma Britse nota aan Roemenië De Britse regering heeft in verband met de arrestaties van Maniu es. aan Roemenië een nota doen toekomen, waarin tij haar verwondering uitdrukt over de klaarblijkelijke pogingen van de Roemeense regering „om bij voorbaat zekere verplichtingen te verloochenen", die haar bij het van kracht worden van het vredesverdrag zullen worden opge legd. In de nota wordt voorts verklaard, dat Engeland niet in ernst kan aanne men. dat het grote aantal arrestanten in zijn geheel behoort tot fascistische organisaties of propaganda voerde te gen de V.N. Slechts door het verdes- verdrag na te komen en te regeren in overeenstemming met de beginselen, die normaal door beschaafde landen worden aanvaard, kan de Roemeense regering venvachten, dat de Britse re gering Roemenië's aanvrage voor het lidmaatschap der V.N. zal steunen, al dus de nota. AMERIKAANS PROTEST TE MOSKOU. De Amerikaanse regering heeft te Moskou geprotesteerd tegen het feit, dat de AmerikaansSovjet-Russische olie commissie in Roemenië geer overeen stemming heeft kunnen bereiken over ongeveer 7,000 ton voor de oliewinning benodigd materiaal, dat de Sovjetstrijd- krachten zich in de eerste dagen van de bezetting van Roemenië wederrech telijk hebben tqegeëigend en dat eigen dom was van de „Romano-Americana" een zustermaatschappij van de ..Stan dard Oil Cij of New Jersey". De Amerikanen hebben genoemde commissie op 12 Juni verlaten, toen duidelijk gebleken was, dat de Russische leden niet wilden samenwerken, of schoon de Amerikaanse vertegenwoordi gers hun aanspraken met bewijzen kon den staven. DE AMERIKAANSE DELEGATIE TER V.N.-ASSEMBLEE. President Truman he.- vier leden benoemd in de delegatie, die met mi nister Marshall als leider de Verenig de Staten zal vertegenwoordigen op de tweede zitting van de assemblee der V. N. in September a.s. Het zijn War ren Austin, Amerikaans vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, die tevens als plaatsvervanger voor Marshall zal optreden, Herschel Johnson, eveneens vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, mevrouw Eleanor Roosevelt en John Poster Dulles. Beide laatstge noemden hebben de V. S. ook eerder vertegenwoordigd op de assemblee der V. N. MINISTER BEVAN WAARSCHUWT HET HOGERHUIS. Volgens de „Sunday Times" heeft Bevan, de Engelse minister van gezond heid, op een picnic van. de mijnwerkers uit Northumberland verklaard, dat aan het bestaan van het Hogerhuis een eind gemaakt zal worden, indien het tegen de wil van het volk durft in te gaan. De minister geloofde, dat dit ook de mening van de regering is. Hij achtte het gevaar van machtsmisbruik door het Hogerhuis in de komende periodè des te groter, omdat na de volgende zitting de parlementswet niet meer ge bruikt kan worden om de macht van het Hogerhuis in het parlement te knotten, daar het Hogerhuis na de vol gende zitting wetsvoorstellen zal kun nen verwerpen. Eerst over twee jaar, na drie zittingen, zou de parlementswet weer ingeschakeld, kunnen worden om deze voorstellen tot wet te maken. Bevan doelde in het bijzonder op de nationalisatie van de staalindustrie. Hij achtte het echter niet noodzakelijk om het Hogerhuis geheel op te heffen. „Wij zouden het in het bezit van een stuk speelgoed kunnen laten. Het zwaard moet dit huis echter ontnomen worden. Wij zouden het als een kamer van re visie kunnen behouden". De aanslag in Birma De mannen, die de massa-moord op de leden van de uitvoerende raad van Birma hebben uitgevoerd, zijn nog steeds voortvluchtig. Honderden arresta ties zijn echter verricht; o.a, is ge arresteerd de leider van de Doboma (Birma voor de Birmanen) Thakin ba Sein. Zeventien leiders van de Birmese vakbond hebben een verklaring, waarin zij zeggen, „hun leven veil te stellen voor wraak op de moordenaars", met pennen, gedoopt in hun eigen bloed, ondertekend. Het Partijbestuur van de Partij van de arbeid heeft een verklaring uitge geven, waaraan wij het volgende ont lenen: De ononderbroken strijd door de Par tij van de Arbeid gedurende twee jaren gevoerd om tot een vreedzame oplos sing te geraken van de geschillen tus sen Nederland en Indonesië, is voorlo pig op een bittere teleurstelling uitge lopen. De Nederlandse regering staat thans voor het niet langer te miskennen feit, dat ondanks de verklaringen van het tegendeel, de regering van de Re publiek Indonesia telkens, weer on machtig blykt om gemaakte afspra ken na te komen. Inmiddels hebbeh zich zowel op het grondgebied van de Republiek als op de door Nederland bezette gedeelten van Java en Sumatra volstrekt onhoud bare toestanden ontwikkeld. De Repu bliek gaat voort met schendingen van de overeengekomen wapenstilstand, waarvan telkens weer Nederlandse sol daten het slachtoffer worden en met vernielingen van grote economische waarden, die voor het herstol en de we deropbouw onmisbaar zijn. Het staat vast. dat ook aan Nederlandse kant, zij het in aanzienlijke mindere mate, schendingen van het wapenstilstands verdrag hebben plaatsgehad. Over de vraag of de regering het recht heeft zich tegen het beschieten van onze soldkten en het uitvoeren van vernielingen van onder haar verant woordelijke bescherming staande eigen dommen teweer te stelen, is geen be roep op derden mogelijk. Trouwens Engeland en Amerika heb ben op de meest ondubbelzinnige wijze de juistheid van het standpunt van Ne derland erkend in hun dringende no ta's aan de Republiek. Ook dit heeft niet mogen baten. Het is onder de druk van deze fei ten, dat de Party van de Arbeid zich schaart achter de regering. Zy doet dat in het volle bewustzijn van de zware verantwoordelijkheid, die zij daarmee op zich neemt in het volle bewustzijn van het ook voor haar te leurstellende en zelfs beschamende feit, dat zoveel lange, lange maanden van ingespannen toewyding en ge duld voorlopig zonder resultaat zijn gebleven. In het volle bewustzijn bo venal van de ernstige gevaren, die een militair-politionele actie, gelyk thans door de regering ondernomen, me* zich meebrengt. Velen In ons land zijn teleurgesteld in hun verwachtingen omtrent de poli tiek van de Partij van de Arbeid. In hun eerste begrijpelijke verbitterde en smartelijke opwelling roepen zij uit: „Voor hetgeen nu staat te gebeuren mag de Partij van de Arbeid generlei verantwoording op zich nemen, zy moet haar ministers terug roepen uit de re gering". Wy vragen: „Is het zo moeiiyk om in te zien, dat een uittreden uit de rege ring ogenblikkeiyk een militair optre den in geheel andere zin ten gevolge zal hebben? Beseft men niet, dat slechts een regering van een samenstelling als de huidige, de waarborg kan geven, dat ook in het moeilyke en gevaariyke sta dium, waarin wy nu zyn getreden, de grondbeginselen van het accoord van Linggadjati richtsnoer zullen bUJven van de te voeren politiek?"- Met diepe bekommernis aanvaarden wy de consequenties van onze verant- woordelijkheid. Er is maar één waar achtig verlangen, dat ons dryft in dit smarteiyko uur: onze wil tot een vre delievende samenwerking met het Indonesische volk, Wy voegen daaraan toe: Ook met die Indohesische leiders, die ons de be- wyzen van hun helder inzicht en hun streven naar samenwerking op zo tref fende wyze hebben gegeven, maar die onmachtig zyn gebleken om de onver - zoenlijken in hun eigen volk van de betekenis van de door beide delegaties •tezamen verkregen resultaten te over tuigen. Wy hebben ons ingezet voor de sou- vereine Ver. Staten van Indonesië, waarvan de Republiek een der samen stellende delen zal vormen. Dat blijft ons onver anderlyk doel. Het staat vast. hoe groot de moeilijkheden en gevaren van het ogenblik ook zyn, dat doel kan onvergeiykeiyk veel beter worden be reikt, als de Party van de Arbeid door haar eigen vertegenwoordigers binnen de regering daaraan haar voortdurende medewerking kqn verlenen, dan wan- Vieer zy tot een machteloze oppositie wordt gedwongen en de reactie haar stempel gaat drukken op de koers van de Nederlandse politiek. Evenwel: dan moet er aan één voor waarde worden voldaan en wel, dat zy, die de Party van Arbeid hun ver trouwen schonken, haar dit blyven schenken, ook in deze moeilyke uren. Wy vragen dit in naam van ons on wrikbaar besluit om trouw te blyven aan de beginselen, die onze politiek tot nu toe hebben geleid en die wy vastbesloten zyn tot overwinning te brengen. HONGAARSE VRIJHEIDSPARTIJ WIL NIET AAN VERKIEZINGEN DEELNEMEN. De Hongaarse vrijheidspartij van Sulyok, die verleden maand het hui dige Hongaarse regiem een politiestaat heeft genoemd, heeft besloten aan de nationale vergadering mee te" delen, dat zij weigert deel te nemen, aan de ver kiezingen. welke de volgende maand zullen worden gehouden. Op de by eenkomst van Vrijdag van de Nationale Vergadering verwacht men een verklaring over de vorming van een nieuwe partij, de „Pfeiffer-groep", sa mengesteld uit voormalige leden van de party der kleine boeren, die by ver schillende zuiveringen zyn verdreven en zich geschaard Rebben otn Zoltan Pfeif fer, onderstaatssecretaris van justitie. FRANSE NOTA AAN ENGELAND OVER DE DUITSE PRODUCTIE. De Franse regering heeft aan de En gelse regering een nota overhandigd, waarin zy uitdrukking geeft aan haar ernstige ongerustheid over het .plan om de Duitse productie op te voeren tot een niveau, dat ver uit gaat boven het geen in het verdrag van Potsdam is be paald, aldus wordt in welingelichte kringen te Londen verklaard, Volgens deze zelfde zegslieden deelt de Engelse regering de ongerustheid over de be doelingen van de V.S. met Duitsland. Bevin zou hierover gesproken hebben met Lewis Douglas, ambassadeur der V.S. in Engeland. DE 50-STE JAARBEURS. De jaarbeurs 1948 zal van 615 April gehouden worden. Dit is de 50ste jaar beurs; zy zal dan ook het karakter van een jubileumbeurs dragen. VERRADER OPNIEUW GEARRESTEERD. In Juli 1945 ontsnapte uit het inter neringskamp aan de groenten- en fruit markt te Den Haag de 31-j. M. A. E. Mullaart. Deze wordt er van verdacht een tweetal illegale groepen, bestaande uit 35 personen, aan de SD te hebben verraden, ten gevolge waarvan 13 per sonen in Duits egevangenschap het. le ven lieten. Heden zyn PRA-rechercheurs er in geslaagd M, op zijn onderduikadres te Wassenaar te arresteren. Nederlandse zuivel weer op de Britse markt EXPORT NA 8 JAAR HERVAT. In de haven van Londen is gisteren het eerste schip met Nederlandse kaas aangekomen. Dit was na 8 jaar weer de eerste zending kaas1 uit ons land en ter gelegenheid hiervan zullen de Neder landse autoriteiten in Londen Donder dag 24 j.l. a.s. een „Kaas"-receptie hou den, waarvoor"om. de Engelse minister van Voedselvoorziening John Strachey en zijn collega van Landbouw, Tom Wil liams, zijn uitgenodigd. Het Britse ministerie van voedsel voorziening, dat sinds het begin van de oorlog als centrale inkoper van le vensmiddelen fungeert, heeft 'met ons land een contract afgesloten voor de levering in 1947 van 4000 ton Edam mer (40 pl.) en volvette Goudse kaas, 5000 ton volle gecondenseerde en ge suikerde melk, 650 ton melkpoeder, 900 ton bacon en 90 millioen eieren. Dit jaar is er nog geen Hollandse boter voor export beschikbaar, behalve een kleine hoeveelheid in blik voor sommige tro pische gebieden. De genoemde kwantiteiten vertegen woordigen nog maar een klein deel van onze traditionele export. Deze be droeg b.v. in 1938 het laatste normale jaar voor de oorlog 10,000 ton kaas, 7,000 ton volle en 51,000 ton magere gecondenseerde melk, 600 ton melkpoe der, 26,000 ton bacon, 712 millioen eieren en 35,000 ton boter. NAAR DE POOTAARDAPPELOOGST. Vrywilligers vertrokken. Om halfacht hedenmorgen startten uit Amsterdam zes vrachtauto's met 150 jongeren en ouderen, die gehoor heb ben gegeven aan de oproep van het Bu reau Oogstvoorzlening, om gedurende twee weken behulpzaam te zyn by het binnenhalen van de pootaardappeloogst in Noord-Holland. De vrywilligers zyn afkomstig uit Zuid-Holland en Amster dam en omgeving. Uit Brabant is nog een groep van 100 man onderweg. TRAGISCH! ZUn eigen vrouw gedood. Zondagmiddag heeft E. B. by het houden van schietoefeningen te Apel doorn met een buks achter zyn woning aan de Berghuizerweg, per ongeluk zyn 33-.jarige vrouw A. B. geb. B. in het onderiyf getroffen. Het slachtoffer over leed enkele uren na het ongeluk. Bezoldigingsregeling politie 1947 In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking van de Minister van Justitie, waaraan het vol gende is ontleend: a) by dé vaststelling van de bedra gen der jaarwredden van de adjudanten, opperwachtmeesters, wachtmeesters 1ste klasse en wachtmeesters der rijkspolitie op 1 Januari 1946 en ter bepaling van de aan deze ambtenaren toe te kennen voor jaanvedde-verhoging geldende diensttijd zal worden uitgegaan van de plaats, welke de ambtenaar op de rang lyst inneemt. b) met inachtneming van het onder a bepaalde zal de algemeen inspecteur van rykspolitie de ambtenaren van elke rang in zoveel groepen van nagenoeg gelyke sterkte verdelen als de wedden- rubriek voor die rang. volgens art, 16 der bezoldigingsregeling politie 1947, schaalbedragen kent. c) aan de ambtenaren behorende tot de groep, die het hoogst in de ranglyst staan, zal de maximum wedde van de rang worden toegekend, aan de daar opvolgende groepen telkens het naast- lagere schaalbedrag, met dien verstande, dat de wedde der wachtmeesters, wier jaarwedde op 31 December 1945 reeds f. 1900 of meer bedroeg, op geen lager bedrag dan dat van f. 1900 wordt be paald- d) aan elke ambtenaar wordt met In gang van 1 Januari 1946 als voor jaar wedde verhoging geldende diensttyd in zyn rang toegekend de diensttyd. die nodig is om het voor hem op grond van de bepalingen onder b en c vastgestelde bedrag der wedde te bereiken. e) ter vaststelling van de jaarwedden der onder a genoemde ambtenaren van het korps rijkspolitie op 1 October 1946 wordt- de aan elk dezer ambtenaren in gevolge punt d toegekende diensttyd vermeerderd met negen maanden, met dien verstande, dat, op grond van punt d toegekende diensttijd voor de adju danten -verminderd wordt tot de helft en voor de opperwachtmeesters tot vier/ vijfde van die diensttyd. De aldus verkregen tyden, naar boven afgerond tot gehele maanden, worden aan de ambtenaren met ingang van 1 October 1946 opnieuw als voor jaar- weddeverhoglng geldende diensttijd in hun rang toegekend. f) de jaarwedden van ambtenaren, die tussen 31 December 1945 en 1 October 1946 by het korps rykspolitie zyn aan gesteld. worden bepaald naar- de plaats op de ranglyst van die ambtenaren. g) voor zover op grond van het vo renstaande een ambtenaar tussen 1 Ja nuari 1946 en de datum dezer beschik king een lagere bezoldiging zou ont vangen dan hy zou hebben genoten in gevolge de verord. bezoldiging politie 1943 wordt de bezoldiging voortvloeiende uit het bepaalde onder a tot en met fr eerst toegekend met ingang van een na de dagtekening van deze beschikking vallende datum of zoveel eerder als de bezoldiging ingevolge de verordening be zoldiging politie 1943 gelyk wordt aan of lager wordt dan de hem ingevolge de algemene bepalingen van deze be schikking toekomende bezoldiging. DE EVENTUELE ONGEREGELD HEDEN OP ZUID-CELEBES. Antwoord van de minister van Overzeese Gebiedsdelen. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Logemann in verband met ongeregeldheden, welke onlangs op Zuid-Celebes door Nederlandse militai ren zouden zyn bedreven, heeft de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen o.m, geantwoord, dat by besluit van 9 April 1947 no. 3 door de luitenant-gouver neur-generaal op voorstel van de leger commandant een commissie van onder zoek werd" ingesteld naar de ongeregeld heden op Zuid-Celebes. in welke com missie tot voorzitter werd benoemd mr. K- L. J. Enthoven, buitengewoon advi seur in algemene dienst, van het kabinet van de Luitenant-Gouverneur-Generaal, De commissie heeft tot taak een on derzoek in te stellen naar de oorzaken, de omvang en de verschyningsvorm van de gedurende het tydvak December 1946 tot Februari 1947 op Zuid-Celebes plaats gehad hebbende ongeregeldheden terwijl zy tevens de maatregelen en acties, wel ke voerden tot het herstel van orde er rust, bezien in verband met alle daarop van invloed zynde omstandigheden aan een critische beschouwing moet. onder werpen. Het valt nog geenszins te zeggen, wan neer het rapport van de commissie kan worden tegemoet gezien. De Luitenant-Gouverneur-Generaal heeft de minister echter toegezegd het onderzoek zoveel mogeiyk te zullen be spoedigen. De minister is bereid op de wijze, die alsdan geëigend zal blyken de kamer van de uitslag van het onderzoek in kennis te stellen en mededeling te doen van de maatregelen, die naar aanlei ding van het onderzoek zijn of zullen worden getroffen De minister geeft, de verzekering, dat. indien voldoende aan wijzingen van gepleegde misdrijven zou den worden verkregen, het recht zyn loop zal hebben. DE „NACHTWACHT" IN OUDE LUISTER. zyn naam ton onrechte gedragen. No. 2016 in de catalogus van het Ryksmuseum te Amsterdam is „Het korporaalschap van den kapitein Frans Banning Cocq", het beroemde schilderij van Rembrandt vein Ryn, waarin hy in 1642 voor het laatst de barok in haar volle pracht vertoonde. Van gisteroch tend af is het schilderij weer dageiyks voor het publiek te bezichtigen. Het is opgenomen in de keuzetentoonstelling „Het eigen bezit" (ingang Hobbema- straat) in de oorspronkelijke kleuren pracht. die de restaurateur van het Rijksmuseum, de heer H. A. Mertens, na, een jaar van ingespannen en zorg vuldige arbeid, weer aan het licht heeft gebracht. De Troost-zaal een ingenieuze bo venlicht-constructie, doét alle schoon heden van het doek uitkomen Is thans de voorlopige verblijfplaats van, het doek. Nu eerst recht blijkt hoe het ten onrechte de naam „Nachtwacht" voerde. De oude bruine vernislagen, die in de 19e eeuw zyn aangebracht, gaven dit schilderij' die mystieke duistere sfeer, die men destyds zo bewonderde. De toestand van het schilderij is erg meegevallen en het heeft, zeer veel ge wonnen aan diepte en vodral aan bewe ging, waaraan Rembrandt- in de jaren na 1630 zo bijzonder aandacht wydde. ROTTERDAMSE, SLEEPBOOT STAKING GEËINDIGD. Naar ons van de zijde van de vereni ging van sleepboot eigenaren wordt me degedeeld, zyn, buiten de E.V.C. om, de moeilijkheden met het stakende perso neel gistermiddag uit de weg geruimd. Er is een oplossing gevonden voor de weinigen, die dreigden in de kleinere bedryven niet to zullen worden terugge nomen. De situatie Is nu zo, dat een deel van de nachtploegen reeds de ar beid heeft hervat, terwyi de voorlieden van de contactcommissie aan alle overi ge stakers het consigne gaven, dat zy hedenochtend weer op hun post moesten zyn. FEUILLETON Roman dooi Bettina Meyenberg. 26) In mijn gedachten zag ik al hoe ik Hallström. als hy de koffer gehaald had, aohtervolgen zou en de dichtstbyzynde politiepost zou alarmeren. Ik genoot al by voorbaat van de genoegdoening om de inspecteur de werkeiyke moordenaar te tonen. Ik zou er op staan het ver hoor by te wonen, opdat ik Hallström's geheugen op kon frissen als hy probeer de te ontkennen. Vooral verheugde ik me er op zyn gezicht te zien als hy erkennen moest, dat hy door zyn bood schap zelf zyn hoofd In de strop ge stoken had. Maar de Inspecteur zou woe dend zyn evenals by mijals een ware bloedhond op zoek gaan naar de motieven van de misdaad. En Hallström was er de man niet naar om voor an deren de kastanjes uit het vuur te ha len. Hy was niet alleen een spion, hy was ook een verrader, en als hy toch tegen de muur gezet werd. waarom zou hy dan zijn medeplichtigen nog scho nen? Morgen reeds zou de naam Söder- man in aller mond zyn. En,denaam Go,sta Hölms! Ik duwde de koffer weg alsof ik ine er aan zou branden. Stappen kwamen trap af, en tegeiykertü'd ging de bui tendeur open. Ik rende de binnentre dende mannenfiguur voorby naar bul ten. Het v/as Hallström. maar alles was zo vlug gegaan, dat hy me niet herkend kon hebben. Zonder om te kyken holde ik de laan door die van 't Semiramisthea- ter naar Djursplan voerde. Plotseling struikelde ik en dat bracht me weer tot bezinning Zo kon ik myn debuut als mevrouw Holms in het Sophiaziekenhuis niet maken smerig en met gescheurde kle ren als een straatjongen. Ik wilde myn rol als Gösta's vrouw en myn kortston dige comedie op Julienborg naar tevre denheid van myn opdrachtgever spelen vooropgezet dat, de politie me onge moeid liet en zelf de moordenaar vond* Zoals de zaken nu stonden wenste en vreesde ik dat tezelfdertijd. Wat voor mij de redding btekende, kon voor Gösta ta de ondergang zyn Daarom hoopte ik heimeiyk dat Hallström's vlucht zou lukken. De concierge van het Sophia-zieken huis toonde geen verbazing over myn verzoek om zo laat nog binnen gelaten te worden Vriendelijk wees ze me de weg toen ik haar vroeg de nachtzuster, die myn man verpleegde te mogen af lossen. Aan het verlichte nummer bene den in de gang zag ik dat Gösta net om de zuster had gebeld. Aan 't eind van de gang dook 'n in 't wit geklede gestalte op en kwam dichterby met de geruisloze stap die verpleegsters eigen is. ,.U bent zeker mevrouw Holms", vroeg ze voor ik gelegenheid had me voor te stellen „Hier is uw kamer. Alles is al klaar, ik moet alleen nog wat thee zet ten". En ze opende de deur van kamer 35. Met een vlugge blik zag ik. dat het bed opgemaakt was en d,at er een keurig gedekte tafel met enige verfrissingen voor me klaar stond. Zelfverzekerd als altyd had Gösta dus aangenomen dat ik de nacht hier zou doorbrengen. De verpleegster stak een schemerlamp aan en verzette de vaas een beetje, opdat de rozen beter tot hun recht zouden ko men. „Nu ga ik gauw naar mynheer Holms toe", zei ze. terwyl ik myn mantel op hing en myn handen waste. By mijn val was de binnenzyde van myn rech- terhand open geschaafd, en ik merkte nu pas, dat ik bloedvlekken op myn witte jurk had gemaakt. „Gaat uw gang zustor", zei ik. „Hoe heet u eigenlijk?" „Ik ben zuster Ulvhild", Ulvhild! Een aardige naam. En de zus ter zelf was ook aardig; zo aardig zelfs dat het de zwaargewonde Gösta opge vallen was. „Ik ben hier overigens gekomen om te waken, en niet om to slapen", merkte ik op. terwyl ik vruchteloos probeerde de vlekken uit myn jurk te wassen „Ik hoop, dat wy u vannacht by uw andere patiënten, kunnen laten". „Dank u mevrouw Holms. Er zyn een paar ernstige gevallen by. Maar roept u my vooral als mljnhéer Holms my no dig heeft". zy ging de kamer uit. Ik wachtte een poosje. Pas toen ik zustor Ulvhild Gös ta's kamer hoorde verlaten besloot ik even naar hem toe te gaan. j „Ben je daar eindelyk?". zei Gösta-als een rasechte vittende echtgenoot. Ik zou graag vertéld hebben dat hij biy mocht zyn dat ik nog gekomen was. Maar toen dacht ik aan mijn goede voornemens, die ik tenminste de eerste dag ten uitvoer möest brengen, „Beter laat dan be gon ik, maar wérd direct in de rede ge vallen. „Aardig zie je er uit op onze huwe lijksdag! Heb 'je gevochten of zoiets?" Ik legde hem uit hoe ik zo smerig kwam, waarop hy prompt opmerkte dat ik hem ter begroeting ook wel de linker hand mocht geven. „Zo is het goed". Plotseling begon hy te zingen: „Hoe yskoud is dit handje.." „Houd je van Puccini. Sylvekind?" „Het schynt weer vrij goed met je te gaan", merkte ik op. myn hand ietwat krachtdadig terugtrekkend. Onmiddellyk vertrok Gösta zyn gezicht. „Integendeel, ik kan niet slapen. En ik praat alleen maar zoveel om myn pyn niet te voelen- Daarnet heb ik zuster Ulvhild nog gevraagd me een poosje te komen bezighouden". 1.) Panda was op zoek naar een betrek king Ten slotte wilde hij in ieder geval een goed vak leren, zodat hy tegen zyn vader zou kunnen zeggen, dat hy Iemand geworden was in de maatschap- py. Maar het viel niet mee. Wanneer men eenmaal een goed vak kent is het niet zo moeiiyk om werk te krijgen, maar Panda kende nog'niets en loop jongen wilde hy ook niet worden. Nee, hy wilde een betrekking met vooruit zichten hebben, zodat hy eens op een dag in een grote auto naar zyn vader's huis zou kunnen ryden en zou kunnen laten zien wat hij waard was. Het was echter avond geworden, zonder dat hy iets gevonden had. en ton einde raad ging hy op een bank in het park zitten. Hij was moe en zyn maag was leeg en geld had hij niet, zodat het er niet best uit zag- „Ik arme Panda!", zuchtte hy. „Het leven is erg moeiiyk, geloof ik! Wè,t moet ik beginnen?!" De vreemdeling die aan het andere einde van de bank zat, keek hem nieuwsgierig aan..... „Een verpleegster is er overigens om te waken en niet om de patiënten bezig te houden. En trouwens, ik ben er nu. Als je iets nodig hebt, klop je maar op de muur, ik slaap zeer licht". „Goed. Maar voorlopig wil ik nog Hij somde een ry wensen op, die me een vol half uur druk bezig hielden Ik hoopte, dat hy in slaap zou vallen, maar zyn ogen volgden al myn bewegingen en ik bemerkte dat hy alleen maar naar re denen zocht om me bezig te houden. „Zo, dat is alles", zei hy eindelyk, en ik kon gaan. De thee, die zustor Ulvhild voor me gezet had was natuurlyk koud geworden en bit-ter. Ik had een flinke honger na deze veelbewogen dag en tastte flink toe. Toen ontkleedde ik me maakte een ta- meiyk vluchtig nachttoilet en zonk met een zucht van verlichting in de kussens Maar de slaap liet lang op zich wach ten. De belevenissen van de afgelopen dag spookten door myn hoofd. En toen ik eindelijk in een lichte, onrustige slaap viel werd ik opgeschrikt door een soort kanonschot. Ik sprong overeind, Nee. ik had gedroomd, het was geen kanonschot geweest. Het was alleen maar Gösta, die klopte, of beter gezegd, die een of ander zwaar voorwerp tegen de muur gegooid had. Vermoedeiyk had ik zyn kloppen niet gehoord. Voor lk in myn pantoffels geslipt was, zette het trommelvuur weer fn. Bang. dat. de andere patiëten wak ker zouden worden door het helse lawaai gunde ik mijzelf geen tijd meer om me aan te kleden. Ik schoot in mijn zomermantel en rende naar Gösta's kamer Mynheer Holms had dorst. Het glas dat op zijn nachtkastje stond was leeg. maar het kannetje, dat er naast stond was bijna vol. Ik vond, dat een. die kracht genoeg had om een muur ongeveer te slopen, ook wel in staat was zichzelf een glas thee in te schenken en met moeite hield ik een desbetreffende opmerking in Maar ik kon my zelf toch niet weerhouden hem een standje te maken over het ontzettende lawaai dat hy gemaakt had. Waarop hy me vertelde dat déze beide kamers door hun geïsoleerde ligging als het ware er toe voorbeschikt waren om er lawaai te maken, dat hy morseseinen kon geven en dat dus niets of niemand hem er van kon weerhouden van deze kennis gebruik te maken-' (Wordt vervolgd) VERKENNERS OPGEROEPEN VOOR OOGSTHULP. Steun nodig voor een maant Het Nationale hoofdkwartier van Ned. padvinders en het Nationaal hoofdkwartier van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging roepen hun padvinders- en verkennerstroepen op om zich onder leiding van hun lei ders voor het uiterst belangrijke werk,, het rooien van pootaardappelen, ter beschikking te willen stollen. Troepen die kamperen, of die voornemens zyn dit te doen, worden mede verzocht, zich voor dit nationale werk op te geven. In totaal zal gedurende een. maand de hulp van padvinders en verkenners nodig zyn. Troepen moeten zich onmiddellyk schriftelijk of telefonisch (Middenmeer 108) (schriftelijk te bevestigen) melden by de heer B. Stompedissel, Sportweg 1 te Middenmeer. Meegebracht dient te worden de vol ledige kampuitrusting, benevens de voor de kamptyd geldende bonnen van de levensmiddelenkaart. By de opgave dient vermeld te wor den naam van de troep, naam en adres Hopman, behorende tot NPV of VKJB. Aantal deelnemers boven 14 jaar, aantal deelnemers onder 14 jaar, aantal lei ders, tyd waarvoor beschikbaar. De troepen zullen op de boerderyen kamperen en door de betreffende boer van de nodige levensmiddelen worden voorzien. De beide hoofdkwartieren roe pen bovendien hun voortrekkers op voor het vlastrekken. Deze moeten zich schrifteiyk of tele fonisch aan hetzelfde adres melden, onder vermelding van de navolgende gegevens: Naam, adres, leeftyd, NPV of VKJB. Tyd waarvoor beschikbaar. De beta ling voor geleverde arbeid zal aan de leider, c.q. aan de voortrekker naar prestatie geschieden volgens de geldende tarieven. De N.P.R. verzoèkt de werkgevers aan padvinders- en verkennersleiders verlof te willen verlenen, om met hun troepen dit werk in landsbelang te kun nen voeren. WIE VOLGT DE HEER PALAR OP? Nu het Tweede Kamerlid, de heer Palar heeft bedankt als lid dier Kamer, kan worden medegedeeld, dat op de be treffende lyst als zy'n opvolger voor komt de heer N. Stufkens t ede Bildt; deze is thans lid der Eerste Kamer- Indien hy zyn benoeming zal aan nemen, komt als zijn opvolger in de Eerste Kamer in aanmerking mr. G J. van Heuven Goedhart te Bussum. zou hy zyn benoeming niet aannemen, dan volgen op de lyst voor de Tweede Kamer achtereenvolgens de heren R. van der Brug te Gouda G. J. N. M. Ruygers te Ryswyk <ZH) die beiden echter reeds in de Kamer zitting hebben genomen en de heer J. Buys te Zaandam. PREDIKBEURTEN V VOOR WOENSDAG 23 JULI. Alphen a. d. Ryn Oud Geref. Gem. (v. Mandersloostraat)Nam, 7 1/4 uur, ds. van 't Hoog van Utreoht. Boskoop Geref. Gem.: Nam. 7,30 uur cand. Olir. van Dam van Gouda. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Streef kerk S. Julius te Driesum; te Wagen borgen W. Bloemendaal, cand. te Zoeter- woude. Aangenomen naar Noorden W. G. G. v. Voorthuizen. cand. te Zeist; naar Roswinkel H. J. van Leeuwen, cand. en hulppred, te Rotterdam, die bedankte voor Ellewoutsdijk, Halle (toez) en voor Lemelerveld (toez.). Bedankt voor Wit- marsum H. Gletema te Oudkerk: voor Winschoten (Evang.) J. Kramer te Nieuw- Bulnen. Geref. Kerken Beroepen te Idsega- huizen M. P. v. Dijk te Wemeldlnge; te Naaldwijk J. S, v, d. Bos te Nleuwlande. Aangenomen naar Vijfhuizen P. Rlemer- sma, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Albcoude, Baambrugge, Beesterzwaag, Bennebroek. Echten, Fljnaart, Goënga, Hemelun, Hoek van Holland, Lekkerkerk, Nleuwerkerk" a. d. IJ-, Oosterend op T., Oostvoorne, Oostwolde (Gld.), St. Jac. Parochie, Stiens, Sybrandaburen. War- ten a en Wormer. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Holwerd-Blija F. F. Pels, cand. te 's Gravenhage. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Baarn A. C. Noort en K. J. Velema, belden cand. te Apeldoorn; te Rozenburg I. v. d. Knljff te Papendreoht en L Floor te Nieuwen- dam. Bedankt voor Wormerveer (vac. J. v. Dalen) H. W. Eerland te Dokkum. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Wormerveer S. Gosses te Amersfoort. Rectificatie Het bericht als zou ds. B. van Ginkel te Amsterdam-Sloten beroe men zijn ln de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal, blijkt onjuist te zijn. VOOR WOENSDAG 23 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: muziek van Bach; 7.45: woord voor de dag; 8 00: nieuws; 8.15: liederen; 8.30: melodieus halfuur; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: kamermuziek; 10 30; morgendienst o. 1 v. ds D. Slort; 11.00: zang en plano: 11.30; Hawaiian klanken; 11.45: Deoussy; 12.00. van zomer, zwanen en nymphen; 12.15: orgelconcert; 13.00: nieuws; 13.15: Mandolinata; '14.00: Metropole Orkest- 14.45: disco variëteiten; 15.15: Utrechts Stedeiyk Strijkkwartet; 16.00; voor post- tips; 18.30: Nederlandse Strydkraohten; 19.0Ö; nieuws; 19.16: land- en tuinbouw; 19.30: actueel geluid; 19.45; radloschets; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: NCRV-kwartet: 20,45: reportage opening wereld jeugdconferentie te Oslo. 21.15: Radio Phllh. Ork.; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23.0024.00: geva rieerd avondconcert. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbljtmuzlek; 8.00: nieuws; 8,15: de roden roepen; 8.10: luchtige klanken; 8.50: voor de hulsvrouw; 9,00: operetteprograim- ma; 9.30: waterètanden; 9.35: Philh. orkest van Londen; VPRO 10.00; morgenwijding door dr, R H. Mledema; VARA 10.20: voor de vrouw; 10.35: viool en plano; 11.00: nonstopprogramma; 12.00; Vaudeville orkest; 12.30; Kalender; 12.35: Vaudeville Orkest; 13.00: nieuws; 13.15: voor het platteland; 13.20; ensemble „Vincentino"; 13.45: Nlnon Vallln zingt; 14.00; voor de vrouw; 14.15: Omroepkamerorkest- 16.00: voor de jeugd; 15.35; Robert Marino zingt; 15.45: ziekenbezoek; 16.15; voor de Jeugd; 17.15; accordeonorkest; 17.45: Rijk Over zee; 18.00: nieuws; 18.15varia: 18.20: Weens Symphonie Orkest; 18.30: Weense kunstschatten in Amsterdam; 19.00: de noodvoorziening ouden van dagen; 19.13: het nieuws uit Indonesië; VPRO 19.30: ons leven en ons geloof; 19.45: lezen ln de bybel; VARA 20.00: nieuws, 20.05: dingen van de dag; 20.15; Residentie orkest; 21.15; een eeuw Duitse historie; 22.05: les ohanteuses de la colomblère; 22.15: Danlsch Orchestra; 22.45: geestel® leven; 23.00; nieuws; 23.15: Euwe overhel zone sohaaktoumooi; 23.2524.00: gram— muziek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2