PANDA EN DE Itaagweek prachtig ingezet Voor de Jeugd Een man a ls jij In 1946 vervoerde de Ned. Spoorwegen 174 millioen personen. EXPLOITATIEOVERSCHOT BEDROEG IN 1946 f. 84.000.000 Het bedrijf der N.V, Nederlandsche Spoorwegen is, blijkens het heden ver schenen jaarverslag over 1946 financieel volkomen gezond en leverde een zeer behoorlijk overschot op. Aan het einde van het verslagjaar werd de periode van het tijdelijk her stel afgesloten en begon de periode van de definitieve opbouw van het bedrijf. Deze laatste wordt evenwel sterk be lemmerd door de schaarste aan mate riaal en kapitaalgoederen en door het gebrek aan deviezen. Door de reizigerstreinen werden 19.908.951 kilometers afgelegd, door de goederen treinen 9.367.937 km- In totaal werden dus bijna 30 millioen treinkilometers ge reden. dit is 750 maal of ruim tweemaal per dag de aardomtrek. Het vervoer gaf in 1946 een steeds stij gende lijn te zien. Het totaal reizigers- vervoer van 174 millioen beliep 215 van dat in 1938. Het goederenvervoer was in totaal bijna 2 millioen ton min der dan in 1938. Gunstige finantiële uitkomsten Hoewel het goederenvervoer nog iets beneden het vooroorlogse niveau bleef, overtreft het reizlgersvervoèr dit zoda nig. dat een gunstig finantieel resultaat mag worden verwacht. Dit blijkt inder daad het geval te zijn. Het exploitatie- overschot, bedraagt 84 millioen. Uit dit bedrag is in de eerste plaats de bijna 7 millioen rente betaald over de obli gatieleningen. Vervolgens is, ter instand houding van het bedrijf 59 millioen af geschreven. Het batige saldo van 18 mil lioen dat dan overblijft, is als volgt aan gewend: een extra-afschrijving van ruim 9 millioen. een uitkering aan de Staat van 7.5 millioen en ten slotte 4% divi dend over het kapitaal van 10 millioen, welk kapitaal geheel in handen van de Staat is. Van iedere bruto ontvangen gulden bleef dus 31.2 cent over voor rente, af schrijving. reservering e.d en voor winstuitkering. De totale lengte van het spoorwegnet bedroeg aan het einde van het verslag jaar 3542 kilometer en was daarmee na genoeg gelijk aan de omvang van het net vóór de oorlog. Van de elf grote bruggen, die op 31 December 1945 nog onberijdbaar wa ren werden in de loop van het verslag jaar zeven hersteld of door een hulp brug vervangen. Aan het einde van het. verslagjaar functioneerde het tijdens de staking zo zwaar getroffen seinwezen weer nage noeg volledig. Op 31 December 1946 waren in totaal 39.976 personen in dienst van de N.S. VERLIEZEN NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN. De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: gesneuveld of overleden ten ge volge van oorlogshandelingen. Kon. Marine: geen verliezen. Kon. Landmacht: sergeant P, Ka- man van 8 R.I. gesneuveld op 9 Juli te Bandoeng, afkomstig uit Scheemda. Korporaal J. B. M. Oerlemans van 3 R. Igesneuveld op 9 Juli 1947 te Ban doeng. afkomstig uit Tilburg. Kon. Ned.-Ind. leger: geen verliezen. GEEN ZUIVEL MEER IN BLIK. Op grond van de „Zuiveiverordening 1947, verbod blikverpakking" van het bedrijfschap voor zuivel, is het verboden melk, karnemelk, consumptiemelk-pro- ducten, zuivelproducten, producten, waarin deze stoffen zijn verwerkt en uit deze vervaardigde producten in blik te verpakken. Aan fabrikanten, exporteurs en scheepsproviandeurs zal ontheffing van het verbod worden verleend, voorzover het producten betreft, bestemd voor ex port of scheepsproviandering. welke be slist in blik moeten worden verpakt: zoals: gecondenseerde melk, boter, korstloze kaas, natuurkaas, melkpoeder, melksuiker en gesteriliseerde melk. Ingezonden Mededeling Vast en zeker/ KAMSTEEG's Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest Olietoewijzingen voor particuliere stookinstallaties. GELIJKGESTELD MET DIE VOOR VASTE BRANDSTOFFEN. De minister van Economische Zaken heeft zich, in verband met de uiterst moeilijke deviezenpositie, genoodzaakt gezien de toewijzingen van olie voor centrale verwarmingen geheel gelijk te schakelen met die van vaste brandstof fen. De rantsoenen voor het stookseizoen 1947/1948, welke voor degenen, die reeds op 1 October 1946 over een particuliere oliestookinstallatie beschikten, een ern stige verlaging betekenen, zijn de vol gende: a. Ten behoeve van huizen, waarin geen enkel woonvertrek (of vertrek, dat als zodanig kan dienen) van een schoor steenaansluiting is voorzien: naar ge lang van de te verwarmen ruimte ten minste 1550 liter en ten hoogste 3300 liter: b. Ten behoeve van huizen, waarin een zodanige schoorsteenaansluiting wel aanwezig is, naar keuze van de bewo ner: 600 liter olie of een brandstoffen- kaart. In beide gevallen wordt één eenheid vaste brandstoffen gelijkgesteld met 50 liter olie. Over de wijze waarop de in aanmerking komende gezinnen in het bezit zullen worden gesteld van een olietoewijzing of een brandstof!enkaart. volgt spoedig een nadere mededeling Binnenkort zal tevens worden beslist, of ook ten behoeve van particuliere en bedrijfslnstallaties, die na 1 October 1946 werden aa'ngelegd, olie ter be schikking zal kunnen worden gesteld. Eventuele toewijzingen zullen uiteraard eveneens op basis van algehele gelijk schakeling met de kolentoewijzingen geschieden. Teamwedstrijden zonder verrassingen. Van onze Sportredacteur). Een goed begin is het halve werk! De eerste dag van de Kaagweek is schitterend verlopen; naarmate de zon westwaarts gleed wakkerde de Noordooster geleidelijk aan tot een stijve bries, niet té gek, net een „lek ker zeilwindje". zoals dat heet. De teamwedstrijden van gisteren le verden in de Olympiajollenklasse een zege op voor „Gouda", geen klinkende overwinning overigens want „De Kaag" met Van Helvert en Kagchelland zat met 49.2 pnt. over de drie starts maar 0.9 pnt. achter de zeilers uit Reeuwijk. Ook in de Valkenklasse greep ,De Kaag" net naast de lauweren: hier werd „Sneek" de eerste met 22.2 pnt., met 22 pnt. op de hielen gevolgd door het duo Ritman en Stumpe van wie vooral de eerste het herhaaldelijk met Ir. Zuiderbaan aan de stok had! Een ware monsteroverwinning behaalde De Kaag" („eindelijk", zuchtte de' startto- ren) in de twaalfvoetsjollenklasse, waar Herfst en Mastenbroek constant zeilend de grootste klappen uitdeelden. Anders ging het weer bij de 16 meters, waar „De Kaag" uit een massaal veld de 2de plaats bezette vlak achter de Haarlem se Zeilvereniging. De sharpies van de WS. Amsterdam" gingen ten slotte in deze klasse met de eer strijken, ondanks een eerste en derde plaats van Nauta en een tweede plaats van Beydals Jr., beide van „De Kaag", Geen Kaagweek trouwens geen en kele watersportgebeurtenis zou com pleet zijn als de oude heer Klewit (zeg maar „Ome Chris") plet met zijn ge motoriseerde jol aanwezig was en waar-' achtig, onder donderend gejuich van zijn honderden neven en nichten won hij het voetbalnummertje voor motor- botep, door de 1M: m. hoge bal met de neus van zijn fregat het eerst en het snelst in het doel te prikken! Dan was voor het publiek op het startterrein het ringsteken ook wel de moeite waard, hier beschikte L. van Es sen uit De Bilt over de scherpste ogen en de grootste trefzekerheid. Koelbloe dig doorstak hij met de priem op zijn voorsteven ring na ring! Tot de gezelligheidjes van zo'n eer ste dag behoorden voorts nog voor de motorboten een regelmatigheids- en een behendigheidswedstrijd, waaruit resp. de heren Van Essen (alwéér Van Essenen Stlgter uit Den Haag als winnaars kwamen. Wat de onderlinge zeilwedstrijden be treft, In de drakenklasse werd de Lei- denaar v. d. Steen met z'n Eska eerste. Ons DistribHtiehoekj e VOLGENDE WEEK EEN EI. Volgende week zal voor personen tot en met 20 jaar een bon worden aan gewezen voor een el. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf. de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Corrie Hooge- veen en Cor v. Duyvenvoorde)Mijn eerste deel gebruik je elke ochtend, met mijn tweede deel schrijft men; mijn geheel is een stad In Overijsel. II. (Ingezonden door Netty Derks). Een viervoetig dier met een lekkernij noemen samen een vogel. Welke? III. (Ingezonden door Lily van Nierop). Ik ben te vinden in een wijn kelder; onthoofdt men mij, dan noem Ik een stuk land, dat slechts kort geen eiland meer is. IV. (Ingezonden door Alie Smolders) Als een koe 400 gulden kost: op hoe veel komt dan een kalf te staan? V. (Ingezonden door Beb Brouwer). Mijn geheel noemt een vliegveld in Nederland van 9 letters. Als men de staart van mijn eerste gedeelte weg doet, dan geef ik een schrikaanjagend geschreeuw. Wanneer men van mijn 2e gedeelte (4 letters) mijn kop en mijn staart er af doet, dan ben ik een groot water in Nederland. VI. (Ingezonden door Joke Lafeber). Mijn geheel noemt een bekende van jullie van 12 letters. 1, 2 is een deel van een schip, 4. 6 is een lidwoord, 7, 6, 10, 9 een meisjesnaam, 5, 11, 1, 3, 10, 4 vindt men bij de zee. 8, 12 is een voor zetsel, VII. (Ingezonden door Clara Ouwer- sloot). Vijf kinderen moeten 5 pond peren, 5 pond appelen en 5 pond bessen opeten. Wat krijgt ieder? VIII. (Ingezonden door Bea Warring). Mijn geheel is een spreekwoord van 38 letters. 23, 30. 7 ls een meisjesnaam, 2, 10, 25, 4, 5 een boom, 14. 1, ,7, 17 een knaagdier. 26, 23, 29, 30, 34 een vrucht, 27. 6, 37. 38, 22, 23 een vogel, 19, 13, 15. 15, 23 een deel van een auto, 11, 23, 6, 24, 23 een deel van een huis, 20, 2, 16, 9, 4, 27, 23 een insect, 31, 35, 32, 2, 12 een vis, 3, 3, 36, 36, 33, een hard voor werp, 28, 21 een muzieknoot. 18. 4, 1 een meisjesnaam. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Een foto van mijzelf. 1. Trompetist; 2. saxofonist; 3. harpiste; 4. organist; 5. pianiste. 3. Door, rood; Moor, room; koor, rook. 4, Maas, aas, 5. Een vlag wordt uitgestoken, en een draad ingestoken. 6. Een spiegel. 7, Bloemendaal; aan, bloem, aal, Dom, el. 8, Adam, Dora, Arts, Mast. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Nu volop vacantietijd, hè? Met onze raadsels gaan we nog enige weken door. De eerste 2 weken van Augustus, als de meeste ouders en kinderen uitgaan, gaan ook onze raadsels „met vacantie". En jullie Raadseltante er bijDe tweede helft van Augustus ben ik weer present i L. de Wit uit Zaandam lapte bij de Regenbogen mannen als v. d. Velde, Bcrgsma en Vjal onbewogen aan z'n laars en zal straks in de Holland Friesland-ontmoeting wel een der grootste troeven van „De Kaag" blij ken. (Het wordt tussen haakjes zo lang zamerhand tijd, dat de wisselbeker weer eens hier komt, sedert '41 is het ding niet meer uit Friesland wèg-geweest!) Sieverts vergiste zich met zijn pampus „Windekind" bij de finish door te den ken, dat hij er al was en toen het hem eenmaal duidelijk werd, dat hü nóg een baan voor de boeg had, was de zaak al reddeloos voor hem verloren Hieronder de belangrijkste uitslagen van de eerste dag; Sharpies. Teamwedstrijden. 2e start: 1. Mustang strm. C, Nauta «De Kaag), 2. Saenden strm. W. Jungschlager (De Forel), 3,. All Weather strm. J. Stap (Amsterdam). 3e start; 1. All Weather, strm. J Stap (Amsterdam), 2. Crab- belcatte II strm. R. Kremer (Vinke- veen-Abcoude)3. 't Geusje, strm. B. Ott (Amsterdam) Totaal: 1. W.ver. „Amsterdam" 49,2 pnt.; 2, „De Kaag" 42.1 pnt.; 3. „De Forel" 31 pnt.; 4. „Vinkeveen-Abcoude" 28 pnt. Valken, 2e start: 1. Wouf, Ir. Zuider baan (Sneek); 2. Goesting strm. W. Ritman (De Kaag); 3. Accipiter strm. J. Lichtenauer (Aegir). 3e start: 1, Rirette strm R. Mulder (Sneek); 2. Goesting strm. W. Ritman (De Kaag); 3. Accipiter strm. J. Lichtenauer (Aegir). Totaal: 1. „Sneek" 22.2 pnt.; 2. „De Kaag" 22 pnt.; 3. „Aegir" 18,1 pnt. Olympiajollen, 2e start: 1. Vagebond strm. Th. v. Helvert (De Kaag); 2, Daisy strm. W. v. Noort (Gouda); 3. Blacky, stnn. A. Hofkamp (Gouda) 3e start: 1. Daisy strm. W, v. Noort (Gou da) 2. Vagebond strm. Th. v. Helvert (De Kaag); 3 Dr. Knoch strm. D. Kagchelland (De Kaag). Totaal: 1. .Gouda" 50,1 pnt.; 2. „De Kaag" 49.2 pnt,; 3. „H.J.C." 36 pnt. 16 m. Eenheidsklasse: 2e start: 1. Unrest strm. H Schmitz (HZV); 2. Thomas de Gauwdief, strm. F. van Dijk (De Kaag); 3. Lucky Dip strm. J. Meester (De Schinkel). 3e start: 1. Rixt strm. G. de Boer (Amsterdam); 2. Thomas de Gauw dief strm. F. v. Dijk (De Kaag); 3. Kanebraaier strm. M. v. d. Meer (De Kaag). Totaal: 1, „HZV" 94.2 pnt.; 2. „De Kaag" 93 pnt.; 3. „Amsterdam" 85,1 pnt. 1? Vcetsjollen, 2e start: 1. Duikelaar tje A. Mastenbroek (De Kaag); 2. Tip- peltje II strm. H. v. d. Weyden (HJC); 3. Moby Dick strm. H de Ruyter (Nieuwe Meer). 3e start: 1 Piraat strm. J. Keyzer (Alkmaar); 2. Dinghy strm. H. de Vries (Alkmaar)'; 3. Duikelaartje strm. A Mastenbroek (De Kaag) Totaal: 1, „De Kaag" 49.1 pnt.; 2 „Aecrr" 32,1 pnt.; 3. „HJC" 31 pnt. Onderlinge wedstrijden: Draken: 1. Eska strm. H. v. d. Steen (Leiden); 2, Coninckskint strm. G. Pfeiffer (War mond). Regenbogen: 1. Annemarie, L, de Wit (Zaandam)2. Beneventum, J. Hofland (Rotterdam)3. Janmaat, J. Heinen (Amsterdam), Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Eider. B Ouwerkerk. (Leiden); 2. Win dekind, J. Sieverts (Bloemendaal). Motorboten, Regelmatigheids-wed strijd: 1. L. v. Essen, de Bilt.; 2. M. Stigter, Den Haag; 3, A. Volker, Den Haag. Ringsteken; 1 L. van Essen, De Bilt, 2. J. de Wilde, Haarlem; 3. M. Stigter, Den Haag. Balspel: 1. B. Kiewit, Amsterdam; 2. J. de Wilde, Haarlem; 3. L. van Essen, De Bilt. KORFBAL. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Hiervoor is voor Zondae a.s. vastge steld de wedstrijd DeetosP.S.V. De win naar hiervan zal In de finale uitkomen tegen Westerkwartier, de winnaar van de andere halve competitie. voor jullie, en naar ik verwacht, ook velen uit onze kring. Amuseren jullie je nu kostelijk, en als steeds, mooi weer er bij toegewenst. Wim Stikkelorum. Inderdaad vind ik, tot mijn spijt, Je ingezonden raadsel on geschikt. Bedenk maar eens een ander. Veel -groeten van jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD WIELRENNEN. TOUR DE FRANCE. Vietto onttroond De resultaten van de tijdrit Varmes St. Brleuc (139 km.), de 19e etappe van de Tour de France, luiden: 1. Impanis (België), 3 uur 49 min 36 sec.; 2. Robic (Frankrijk West) 3.54.30; 3. Ronconi (Italië) 3.56.8; 4. Cottur (Italië) 3.56.57; 5. Brambilla (Italië), 3.57.36; 6. 'Camellini (NedVbuitenl.) 3.57.55; 16. Vietto (Frankrijk) 4.4,16; 24. Joly, 4 9, 32. Klabinsky, 4 12.1245. Jans sen, 4,18.1 Na deze etappe luidt het algemeen klassement: 1. Brambilla (Italië), 134 uur 5 min. 39 sec.; 2. Ronconi (Italië) 134 uur 6 min. 32 sec.: 3. Robic (Frank rijk West) 134 uur 8 min. 37 sec.; 4. Vietto (Frankrijk) 134 uur 10 min. 45 sec.; 5. Fachleitner (Frankrijk) 134 uur 12 min. 35 sec.; 6. Camellini (Ned./bui tenl.), 134 uur-19 min. 40 sec.; 33, Jans sen, 137 uur 55 min. 11 sec.; 41 Kla binsky (Ned,/buiten!,), 138 uur 19 min. 5 sec.; 48. Joly (Ned./buitenl.) 139 uur 4 min. 47 sec. Na de 19e etappe luidt het landen- klassement: 1. Italië, 403 uur 29 min. 18 sec.; 2. Frankrijk, 404 uur 7 min. 13 sec.; 3. Frankrijk West, 405 uur 0 min. 39 sec.; 4 België, 407 uur 55 min. 35 s.; 5. Frankrijk Zuid-Oost, 408 uur 52 min. 35 sec.; 7. Ned./buitenl,, 410 u. 33 m. 56 s. WATERPOLO. Poelmeer IMaas I 15. Poelmeer is niet gelukkig dit seizqen en zo moest gisteravond opnieuw met drie invallers gespeeld worden. Een snelle Maas-aan val werd onderbroken door een vrije worp, waaruit de midvoor gemakkelijk kon inschieten. (01). Nadat Versluis tweemaal had ingeschoten (jammer ge noeg door overtredingen ongeldig) kon. H, van Senus aan zijn bewaking ont snappen en na vlug opzwemmen het tweede doelpunt maken (02)Poelmeer gaf de strijd niet op en nadat keeper Mooleyaar op keurige wijze zijn doel had verdedigd, was een ver schot de Maas-keeper te machtig (12), In de tweede helft was Maas sterker en slechts door stug verdedigen werden doelpunten voorkomen. Eindelijk slaagde Joppe er in de stand tot 13 op te voeren en niet lang daarna was het dezelfde speler, die met een keurig schot 14 wist te maken. Juist in een periode van Poelmeer-overwicht bracht Maas de eindstand op 1—5. Vooraf was er nog een wedstrijd tus sen de Poelmeer adsp. en de Zijl Adsp A., zeer verdiend door de gasten met 0—4 gewonnen. Zlan 3De ZUl (dames) 22. In den .beginne vlotte de combinatie bij de Leidse dames niet best en Zian boekte dan ook spoedig een 20 voorsprong De Zfjl gaf de moed niet op, integendeel, Truus Sjardin scoorde het eerste tegen - punt na goed opzwemmen. Het spel vlotte daarna beter en Janny Crama scoorde de gelijkmaker uit een goed aangegeven bal van Truus Sjardin. Een aardig succes voor de Leidse dames, die de thuiswedstrijd tegen Zian verloren. ZWEMMEN Clubkampioenschappen te Boskoop De uitslagen luiden; 25 M borstcrawl, meisjes 1214 jaar; 1. Corry van Oijen. 2. Trida Vurens; id. Jongens: 1. Coen Ramp, 2, Henny Reutes, 3. Laurze Reu- tes; 25 M schoolslag, jongens 12—14 j.: 1. Henny Reutes, 2 Coen Ramp; 50 M borstcrawl meisjes i4—16 jaar; 1. Tiny Reutse. 2, Adri v-d. Heerik; id jongens: 1. A. Bijlang, 2. B. Kip; 50 M rugcrawl meisjes 1416 jaar: 1. Mien Verweij. 2. Adr. v.d- Heerik; id. jongens: 1. Bas v.d. .Wijngaarden, 2. D. v. Sprang; 50 M schoolslag meisjes 14—16 jaar: 1. Adri v.d, Heerik 2. Mien Verweij; id. jongens 1. D. v. Sprang 2 Bas v. Wijngaarden; 50 M borstcrawl dames boven de 16 j.: 1. Truus Radder. 2, Mary Booij; id he ren: 1. C. P Nolen, 2. A. J. H. v. Tol; 50 M rugcrawl. heren: 1. C. P, Nolen, 2. A. H. J. v. Tol; 50 M schoolslag heren 1, A. Bijland, 2 A. H,J. v. Tol. VOETBAL LFC n—Cromvliet II Zondagavond 7 uur spelen op het Zoeterwoudse Sin- gel-terrein de LFC-reserves hun laat ste promotie-wedstrijd tegen Crom vliet 2, Het team komt als volgt in het veld: doel: Tegelaar; achter; Kamphues en N.N.; midden Nieuwenburg. Hoxks en Holverda; voor: Dubbelaar, v Eijgen, Bijl, v. Dijk en Nachtegeller. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 24) Nadat we tot dit compromis gekomen waren, waren we het eens over onze verhouding. De heren konden weer bin nenkomen. De korte, walgelijk nuchtere huwelijksformule, waarvan leder woord een aanfluiting was was gauw voorbij. De heren wenste ons geluk. Toen werd er op de deur geklopt en een verpleeg ster kwam binnen met een geweldige bos praphtige rozen. Nietegenstaande de verbittering, die zich van me had mees ter gemaakt, was ik bijna in lachen uit gebarsten. Het stuk was voortreffelijk geregistreerd, alles klopte als een bus; mijn „Ja!" en de rozen. Slechts het op en neergaande gordijn en het enthou siast klappend publiek ontbrak nog. „De kamer hiernaast, die toevallig niet bezet is staat voor de eerstvolgen de nachten tot uw beschikking, als u zich naast de nachtzuster ook een wei nig met de verpleging van uw man wenst bezig te houden", zei dr. Fryman, die als laatste de kamer verliet- „Goedenacht, mevrouw Holms, en nog maals mijn hartelijke gelukwensen". Mevrouw Holms! Dat was ik!\Dank u. dokter", zei ik, „En goedennacht". We waren alleen. Gösta lag stil in zijn kussen. Zijn gezichtsuitdrukking riep de meest tegenstrijdige gevoelens in me wakker. Ik had deze man, die zo aanmatigend over mijn persoontje be schikt had. graag willen tonen, dat het laatste beetje sympathie dat ik ondanks alles toch voor hem had gevoeld, nu wel grondig verdwenen was Maar ten slotte kan men tegenover een zieke geen scè ne maken. „Hebt u.heb je al gegeten?", vroeg ik origineel- „Nee Maar we eten toch samen? Ik bedoel dit. is toch ons huweliiksdiner?" „Het spijt me, maar dat gaat niet. Ik heb nog een afspraak". Ik had besloten Gösta niets van Hallström te vertellen. Het zou hem maar opgewonden hebben en dat mocht niet. „Goed Sylvrid, daar heb ik niets op tegen, nü noch in de toekomst. Dat hoort bij onze overeenkomst". Ik zweeg. Ik voelde me diep ongeluk kig Ik wist niet, waarom ik eigenlijk liever gewild had, dat hij er wél iets op tegen had gehad „Kan ik nog Iets voor je doen?" vroeg ik hulpeloos. „Nee. dank je. ik geloof niet, dat er nog iets is. En eventueel kan ik het al tijd nog aan de zuster vragen. Slaap je vannacht hier?" „Dat weet ik nog niet. De nachtzuster is toch wel goed?" „Zeker, Ze Ls zelfs heel charmant". Ik begon de bloemen te schikken. „Je mag ze meenemen. Ze zijn van jou", zei Gösta. „Tenminste, als je hier lang niet meer komt". Ik nam een half open knop uit het bouquet en spelde hem op mijn jurk. „Dit is wel genoeg, 't Is niet goed voor bloemen om er mee rond te sjouwen. Ik hoop, dat je goed zult slapen vannacht!" Ik stond al bij de deur. Een soort angst weerhield me er van hem een hand te geven. „Wil je je nieuwe papieren niet mee nemen? Je kunt nooit weten, wat je nog overkomt, dat zie je aan mij". „Ja, natuurlijk". Haastig frommelde ik de papieren in mijn tasje en rende dan met een verlegen groet de deur uit. He.t was al bijna donker, toen ik te rug door de stad liep. Geen vogel zong meer, slechts vleermuizen fladderden me voorbij. Ik rilde in mijn dunne kleren. Mijn tanden klapperden, alsof ik koorts had. Het was ook wel een veelbewogen dag geweest. Ik had al mijn best ge daan om mezelf in bedwang te houden. Het bericht van Mariana's gewelddadige- dood die mijn onmiddellijke toekomst zeer onzeker maakte, had mü niet mijn zelfbeheersing doen verliezen, geen ogen blik had mijn tegenwoordigheid van geest me in de steek gelaten, noch 's ochtends in het ziekenhuis, toen ik beweerd had Gösta's verloofde te zijn, noch tijdens het verhoor in het politie bureau. Zelfs de ontdekking, dat ik ver dacht werd van moord, had geen over matige indruk op me gemaakt iets veel ergers was nodig om me uit mijn even wicht te brengen En dat had Gösta ont dekt. HJj had het gepresteerd één van de heiligste dingen in het leven tot een aanfluiting te maken. Vol arglist had hij zijn tijdelijke hulpeloosheid benut om een vrouw aan te nemen, zoals men een dienstbode aanneemt, die men te gelegenertyd ontslaan kan. En ik was daar op ingegaan. Ik had mijn princi pes verloochend, mijn gevoel van eigen waarde zwaar geschokt. Nooit meer zou ik Sylvrid Krag zijn. Ik was nu me vrouw Holms. Later hoogstens: me vrouw Krag. vroeger mevrouw Holms. Ik voelde me beroofd, ontdaan van al mijn idealen Ik besloot eerst naar huis te gaan om een mantel te halen. Hoewel ik niet het gevoel had achtervolgd te worden, ging ik toch langs een omweg naar huis. omdat ik door de achterin gang wilde. Ik had geluk. De deur was open en ik kwam ongezien op Mariana's 88). Een poosje later liep detective Snufkens in een pak, dat hij van een politie rechercheur had* geleend, naast de inspecteur en Panda volgde op een kleine afstand „Het was niet zo erg moeilijk!" sprak de grote speurder. „Ik had al gauw in de gaten hoe de zaak in elkaar zat! Wilt U een sigaar, in specteur! Diamantensmokkel in radia- tordoppen, dacht lk! En ik verdacht al direct Jim ZondervanZodoende gaf ik mijn assistent Panda opdracht om dat individu te volgen en ik zelf liet mij overvallen en binden om een bewijs te hebben! Ziedaar, dat is alles!" „Het was mooi werkl" zei de inspec teur bewonderend en drukte Snufkens de hand. „Rustig de feiten rangschikken, dat ls alles!" zei de detective bescheiden, „Vaarwel, en als U nog eens hulp no dig hebt, weet U waar U mij kunt vin den!" Toen draaide- hij zich om en liep naar Panda. Gelukkig heb ik kunnen zorgen, dat het allemaal goed afliep!" zei hij op geruimd. „Jfj had de zaak haast be dorven met je haast!" étage. Ik moest een paar maal bellen vóór er werd open gedaan. „U wenst?" vroeg Brtta met een ge zicht, alsof ze me voor het eerst zag. „Goede avond Britta", zei ik en wilde naar binnen gaan, maar het meisje ver sperde me de weg, „Het spijt me, maar ik kan u niet binnen laten. Iemand als u. hoort, hier niet thuis"- Een ogenblik stond ik sprakeloos. Maar dan begreep ik. „Ach zo! Je was er waarschijnlijk bij. toen de politie de revolver in mijn kamer vond, Britta, wees geen idioot. Zie ik er uit als een moordenares?" „Als het toch in de krant staat zei Britta half beschaamd, half koppig Ik deinsde terug. „Dat kan niet", riep ik ontsteld uit. De gedachten tuimelden door mijn hoofd. Als Gösta dat eens wist! Dan zou hij het wel uit zijn hoofd gelaten hebben met mij te trouwen Ofhad hü het misschien geweten? Had hü mis schien duidelyk willen zeggen: ..Zie. de vrouw, waar ik mee trouw, is onschuldig in dit drama betrokken". Was het een soort bewijs van vertrouwen een vrü- pleiten? Was zü'n motief dus geen laag bü de gronds egoïsme maar een ont stellende edelmoedigheid, die me nog veel meer beklemde? Mijn uitroep bracht Britta er toe zich nog breder in de deur opening te posteren. „Britta", zei ik. „als het waar was, ge loof je dan, dat ze me vrijgelaten had den? Ik weet. dat ik onder verdenking sta maar het zal spoedig genoeg blij ken, dat het volkomen ten onrechte is". Op dit ogenblik kwahi Inga er bij. Ze had een krant in haar hand en brak in tranen uit, toen ze me zag. „Het is niet 'waar! Ik geloof niet. dat zo iets ge daan hebt", sniktev ze en schoof Britta met een forse duw opzü. zodat ik bin nen kon komen. Ik rukte Inga de krant uit haar handen. Eigenlük stond er wei nig nieuws in. alleen op het einde stond de laconieke opmerking: „De opvatting, dat het motief voor de misdaad jalouzie was. heeft1 nieuwe gronden gevonden Gösta Holms is namelijk verloofd met een jonge Noorse, die in Mariana's huis woonde. Of zij iets met de misdaad uit staande heeft, zal een nader onderzoek uitwüzen". (Wordt vervolgd) Een woord van bezinning ARMEN VAN GEEST. Wü zün arm geworden. Het is om de laatste jaren, meer dan eens klem mend gezegd. Niemand weet precies of, en in hoeverre, wij nóg armer worden zullen. Dcch hoopgevend ziti h er niet uit. Dit is erg. Vandaar dat wü pogen er tegen te vechten, want de armoede ne men wü niet. Wü waren vroeger rijk en wij willen weer rijk worden. Doch erger is het arm zijn van geest. Dat betekent: dat wü in geestehjk op zicht niet veel meer waard zün, dat wü wat ons geestelijk leven betreft door een uithollings- en verstervingsproces er kaal en berooid aan toe zün. Dit is het ergste wat een mens overkomen kan. Arm van geest, dat is: bedelaars wat ons geestehjk leven betreft, gebo- genen en gekroniden, neergeslagenen en uitgeschudden, gebukten in eeri perspec tiefloos bestaan. Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen. Dat zegt hoe er voor ons berooid geeste lijk nihilisme heil is. Op welke wijze? Jezus heeft dit woord zo gezegd, dat niemand het kon misverstaan. De fari- zeërs uit die dagen gaven als antwoord op de vraag naar het bereiken van het heil: door goede werken, allermeest door het nauwkeurig doen van Gods wet. Zo zün er ook nu nog. Doch Jezus ant woordt: door de armoe des geest-es, dat is te zeggen: door het belijden van deze geestelü'ke leegheid; hunner is het koninkrijk der hemelen. Wat in het natuurlijke aardse leven geldt, geldt nog veel meer in geestehjk opzicht; wij willen niet arm zü'n, wij willen onze stand ophouden. Of ook wel het omgekeerde: wü cultiveren onze armoede en coquetteren er mee. Beiden zün precies hetzelfde, in zoverre dat zü niet reëel zün. De zelfkennis is een uitermate zware zaak. Doch in het licht van het evan gelie schrompelt alles ineen, het vloeit weg, het verstuift; al ons gedoe wordt verzengd in de gloed en de glans van Gods koninkrijk. Het is een zwaar ding te belijden, dat het in ons geestelijk leven een uitverkocht huis is; dat wij arm zün en jammerhjk en blind en naakt. Doch voor dezulken is het heil van Gods rük. Van rechtswege zün wü zonder enige hulp en hoop. Deze armoede is vol strekt. Maar voor deze nihilisten, voor deze geestelüke avonturiers die alles verloren, voor deze keurige voor-het- oog uitziende, doch totaal uitgeschudde verloren zonen ls de rükdom op dit moment aanwezig in Jezus Christus, in wie een mens èlles heeft: Góds Koninkrijk. W. H. K. ATHLETIEK. De Engelse A.AP\,-kampioenschappen. Tüdens de gisteren in White City begonnen A.A.A, kampioenschappen plaatste Frits de Ruyter zich op de 880 yards in de eindstryd door in zün heat met 1 min. 58.4 sec, als eerste te zege vieren, Wim Slijkhuis won in de serie onbedreigd de myl in 4 min. 18 4 sec. Lamoree plaatste zich eveneens zonder moeite in de eindstrijd polshoog. Ned. B- en Junioren Kampioenschap pen. Te Roosendaal worden as. Zon dag de Nederlandse B-kampioenschap- pen georganiseerd, waarvoor van Do- nar-zijde starten W. Bonte (1500 Men C. Stuivenberg (800 M.). Dezelfde dag komt te Rotterdam bü de Nederlandse Juniorenkampioen schappen uit M. P. Garama (Donar) op de 300 M. Verder start in de Maasstad op een vrije 400 M. nog de Donar-loper C. D. Brouwer, TENNIS. De Franse kampioenschappen. De uitslagen van de halve eindstrijden in het damesdubbel waren: Miss,Mar garet Osborne en Miss Louise Brough (V.S.) slaan Mej. Jedrzejowska (Polen) en Mevr. Rurac (Roemenië) 61, 62, Miss Doris Hart en Mrs. Patricia Todd (V.S.) slaan Miss Gannon en Miss Quertier (Engeland) 108, 6—2. Door dit resultaat gaat de finale dus, evenals te Wimbledon en te Noord wyk, tussen de eeuwige rivalen: Osborne Brough en HartTodd. In ae eerste ronde van het gemengd dubbelspel verloor mej. Rollin Couquer- que met Szenpetery (Hang.) met 6—0 64 van het Franse paar mejHenry en Journer, terwül mej. Hermsen en Rob- son (N. Zeel.) met 62, 61 wonnen van het Franse duo mevr. Plumenial en Chevalier. SCHAKEN. HET ZONE-TOURNOOI. Te Hilversum werd het zone-tournooi voortgezet met de vierde ronde. De uit slagen luiden: TzvetcoffO'Sullivan 10; AlexanderDoerner 10; Szabo Max Blau *6ViCastaldi—Foerder 10; TrifunovicO'Kelly Pach- manPlater 10; Van Scheltinga Ross olim o 10. DAMMEN. Om de Leidsch Dagblad-Wisselbeker. De uitslagen van de 3de ronde om het damkampioenschap van Leiden luiden als volgt; Hoofdklasse: W. HeemskerkP. Oli vier 20; W. Harland—I. Laterveer 0-2; J. de VinkTh. Uitenbogaard 11; I. Teleng-sJ, Slingerland 02; Joh. Klin kenberg—F. A. Franken 0—2; v. d. Wijn gaardFeifcsma 1—1; Sandyk—Opten- drees 02-, De overige party en in deze klasse werden uitgesteld. Eerste klasse; M. J. Houten-^Lardee 2—0; J. v. d. Mey—A. Sladek 1—1; C. KlinkenbergJ. A. Bernsen 02. In deze klasse moesten eveneens om va- cantiereden enige partüen worden uiP- gesteld. Tweede klasse: W. v. d. ReydenJ. W, Freeke 20; P. SeegersN. Wasse naar 20; J VermeulenHuisman Sr. 0—2. CRICKET. PROGRAMMA NED. CRICKETBOND. lste klasse: ACCVOC; Excelsior HBS; RW—HDVS; Sparta—Haarlem. 2de klasse A: HCC IIIAjax (terr. v. Hogenhoucklaan)LCC—CVHW (terr. CVHW). 2de klasse B: LMCCHaarlem II; Hercules—Cric; VRA II—ACC II. SCHEEPSBERICHTEN. K.N.S.M. Vulcanus, 15/7 van Samos naar Thessaloniki; Orpheus. 16/7 te Sa- vona; Bacchus. 16/7 van Istanboel naar Burghaz; Euterpe. 17/7 van IJmulden naar Antwerpen; Helena, 16/7 te Ant werpen; Hast 5. 15/7 van Kopenhagen n. Rotterdam: Hydra. 17/5 te Amsterdam, Delft, 18/7 te Amsterdam: Vlnga, 17/7 te Tel Aviv; Cottlca. 17/7 te Curacao; Ga- nymedes. 17/7 te Baranquilla; Svolder. 17/7 v Cristobal naar Fuik Bay. Holl. Afrika llinen Chryssi. 16/7 te Durban Mil. Nederland Salawatl. 15/7 vaa Port Said naar Holland: Celebes. 17/7 Suez naar Batavia; Radja, 18/7 te Ma kassar; Rondo. 17/7 te Semarang.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2