Het plan-Marshall Op het dode punt in Indië Nederland moet beslissen over oorlog of vrede De deur blijft open Indië beheerst de beurs Groot tekort op onze handelsbalans Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang ZATERDAG 19 JULI 1947 No. 26137/ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst eü J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Het geredde gezicht VAN tijd tot tijd komen er in onze Nederlandse taal uitdrukkingen naar voren, die men voorheen niet of ternauwernood heeft vernomen; die gedurende een korie periode hevig „in trek" zijn om daarna wederom geleide lijk in de rijkdom van onze woorden schat te verzinken. Zulk een mode-uitdrukking is „het gezicht redden", dat een synoniem schijnt te zijn voor het voorkomen van prestige-verlies. En met name wordt deze uitdrukking bij voorkeur gebezigd met betrekking tot de- „regering" van de Republiek Indonesia, wie het door ónze regering en dr. Van Mook luidens de zich exclusief-progressief noemende Nederlandse persorganen zo bij uitstek moeilijk zou worden gemaakt om tegen over het eigen, inheemse volk „het ge zicht te redden". Wij hebben er van het begin af aan op gewezen, dat de Republiek oi. al léén maar een gezicht heeft; de Re publiek is geen stevig gefundeerd huis óp hechte grondslagen van in democra tische opvattingen verankérde nationa listische gevoelens, doch slechts een loze gevel, een schynfa$ade, die op de (vooralvèrwegstaande) buitenstaander wellicht een niet-onaardige indruk maakt, doch die voos is en hol ln het oog van de bouwkundigen, die van na bij de totstandkoming van het bouw werk hebben gadegeslagen en die we ten, dat de 'voornaamste bouwstoffen zijn: door Japan aangekweekte rassen haat, een ongetwijfeld aanwezige zeke re dosis nationalistisch idealisme, een aanmerkelijk grotere hoeveelheid zelf overschatting en een flink quantum Oosterse machtswaan. HET verloop van de jongste onder handelingen tussen dr. Van Mook en de republikeinse leiders heeft weer duidelijk gedemonstreerd op welk een onverantwoordelijke, lichtzinnige wijze de machtshebbers te Djokja met de hoogste belangen van land en volk omspringen. Nadat Sjahrir's aftreden reeds illusoir was geworden doordat zijn opvolger, Amir Sjarifoeddin zijn politiek heette voort te zullen zetten, formuleerde dr. Van Mook de onmid dellijke Nederlandse wensen en eisen (uitsluitend gebaseerd op het ettelijke maanden geleden gesloten Linggadjati- accoord!) in een aantal voorstellen, welke de Indonesische premier niet an ders dan als „redelijk" kon qualificeren. Wier derhalve dacht, dat Djokja met beide handen de gelegenheid zou aan grijpen om te bewijzen, dat het haar ernst is met haar schier dagelijks her haalde betuiging van Linggadjati-lo- yaliteit door als allereerste blijk van haar goede wil het bevel „Staakt het vuren" te geven vergist zich niettemin deerlijk. De gebruikelijke tactiek werd gevolgd: rekken, uitstel vragen, tegen voorstellen indienen, die in wezen een afwijzing der Nederlandse voorstellen inhielden en die zich baseerden op on eindig veel grotere bevoegdheden dan aan de Republiek als onderdeel der Fe deratie krachtens Linggadjati waren toegekend, volkomen ongemotiveerde beroepen op het buitenland e.d. Totdat het te langen leste de Djokjase machts hebbers duidelijk werd, dat de tegen partij andermaal voet bij uitstek hield en dat de voornaamste, ter plaatse aanwezige, buitenlandse diplomaten zich volledig achter het Nederlandse stand punt stelden. Doch zelfs toén nog wa ren er de aanhoudende smeekbeden van de meest-verantwoordelijkheid-voelen- den onder hen (Sjarifoeddin, Tamzil, Gani, Setiadjit) voor nodig om de mili taire kliek in Djokja er van te overtui gen, dat verder Weigeren nutteloos bloed vergieten ten gevolge zou hebben. Waarop Sjarifoeddin dan eindelijk schoorvoetend voor de radig bekend maakte, dat de Republiek bereid was het bevel te geven de vijandelijkheden onmiddellijk te doen stakenmits de Nederlanders van hun kant zich be reid verklaarden de „fase der ultimata" af te sluiten en „van nu af aan zouden trachten de gemeenschappelijke belan gen door vriendschappelijke samenwer king te behartigen". Afgezien van de gelet op de erva ringen aan gerechte twijfel onder hevige vraag wat van dit bevel in de praktijk terecht zal komen, rijst de tweede vraag of de formulering „vriend schappelijke samenwerking" veel ver trouwen kan wekken uit de mond van degenen, die in het kader van hun we deropbouw de vijandelijkheden zo moei zaam hebben prijs gegeven. Of zou juist deze toevoeging bedoeld zijn om „het gezicht te reddeh?" WIJ kunnen slechts hopen, dat de hierboven weergegeven gang van zaken, onze Nederlandse rege ring wederom iets nader zal hebben gebracht tot het inzicht, dat wij er met déze republikeinse mentaliteit nóóit komen. Dat het de hoogste tijd is, dat de Republiek aan het verstand wordt gebracht, in welke gezagsverhouding zij als onderdeel der Verenigde Staten van Indonesië-in-wording staat ten opzich te van het Koninkrijk der Nederlanden, dat voorlopig tot minstens 1 Januari *1949 tegenover de internationale Rechts orde, Indië en zichzelf de opperste ver antwoordelijkheid bezit voor een goede gang van zaken. Maar er zal primair in Den Haag nog ie^ anders moeten veranderen, wil men in het gemeenschappelijke belang binnen afzienbare tijd in In dië tot effectieve opbouw kunnen geraken! En dat is. dat m®n in re geringskring in overheersende mate gaat inzien, dat hetgeen men sedert 17 Augustus 1945 om der wille van de hoogheid van het democratisch ide aal hardnekkig heeft willen blijven beschouwen als een gerealiseerde uiting van de souvereine volkswil, in dramatische werkelijkheid even weinig met waarachtige democratie uitstaande heeft als het nation aal- socialisme of communisme! De vergelijking is ni^t slecht: Mos kou en Djokja liggen véél dichter bij elkaar dan men op grond van hun geografische ligging zou vermoe den Moge de beslissing van „Den Haag" van dat inzicht blijk geven. Want wij behoeven niet „ons gezicht te redden". Maar wèl Indië. En Nederland. Gistermiddag laat heeft Sjarifoeddin in een radiorede verklaard, dat de Re- pubhek haar grenzen getrokken had. Sjarifoeddin zeide verder: „Nogmaals zijn de Nederlands-Indonesische onder handelingen «op een dood punt gekomen. Wij beseffen reeds wat dit zeggen wil. Wij blijven bereid een vreedzame sfeer te scheppen in Indonesië. In een vreed zame sfeer, los van alle ultimata en oorlogsdreiging, kunnen de Nederlan ders en de Indonesiërs gezamenlijk aan de wederopbouw beginnen". KOELE ONTVANGST VAN SJARIFOEDDINS AANBOD Over het aanbod van Sjarifoeddin, waarvan Reuter reeds melding maakte, seinde Reuters correspondent Graham Jenkins gisteravond nog het volgende: De Nederlands-Indische regering heeft koel gereageerd op het aanbod van Sjarifoeddin. Een woordvoerder deel de mede, dat het aanbod naar Neder land zou worden gezonden om door de Nederlandse regering in overwe ging te worden genomen en dat het door haar te nemen besluit over vre de of oorlog in Indonesië zou beslis sen. Sjarifoeddin deed zijn aanbod in een radiorede uit Djokjakarta, nadat Üoor de Britse. Franse en Chinese consuls- generaal aan Gani en Tamzil het ad vies was gegeven de Nederlandse eis tot staking van de vijandelijkheden in te willigen. Ook de Australische consul- generaal heeft niet deze Indonesische ministers besprekingen gevoerd doch hij verklaarde later, dat hij aangaande de situatie geen speciaal advies had gege ven, hoewel hij de inzichten van de Australische regering had kenbaar ge maakt. In zijn radiorede heeft Sjarifoeddin, aldus Graham Jenkins, nog gezegd: .,De Republiek heeft beslist, dat het mo ment is gekomen om haar vertrouwen te stellen in de goede bedoelingen van de Nederlanders en dit verklaart zij niet alleen tegenover het. Nederlandse volk, doch tegenover de gehele wereld". GEEN WOORDEN MAAR DADEN De rede van Sjarifoeddin heeft de kans op een gewapend conflict weinig verminderd, daar de Nederlands-Indi sche autoriteiten te Batavia van me ning zijn. dat thans 'daden en geen woorden nodig zijn. Het inzicht van de Republiek is, dat hetzelfmoord zou zijn een eenzijdige stap te ondernemen. REP. MINISTERS NAAR DJOKJA Setiadjit, Soesanto en Leimena zijn gisteravond te 19 uur naar Djokja ver trokken. Setiadjit zeide, dat hij hoop vol bleef tot het eerste schot valt. Minister Gani heeft zijn vertrek uit gesteld met het oog op verdere bespre kingen met buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers. WAARSCHUWING VAN REPU- BLIKENISE LEGER. Na de koele ontvangst van Sjarifoed- dins aanbod heeft een woordvoerder van het republikeinse leger gewaarschuwd, dat het leger bereid was geweld tegen-, over geweld te stellen. De Parijse conferentie De Benelux is er te Parijs in geslaagd de voorrang te verkrijgen voor bestude ring van problemen op korte termijn, wanneer de technische commissies van het comité voor Europese samenwer king aanstaande Maandag haar werk zaamheden zullen beginnen. De besprekingen op de bijeenkomst van gisteren concentreerden zich op een nieuw Brits voorstel, inhoudend een wijziging van de aanvankelijk voorge stelde Franse vragenlijst. Volgens dit voorstel zouden voor 1948 en 1949 gede tailleerde schattingen gemaakt moeten worden, doch veel minder preciese schattingen voor de daarop volgende twee jaren. Bij het schatten van de betalings balansen tot einde 1951 zouden ont vangsten uit overzeese gebiedsdelen in begrepen moeten worden. Bij het schat ten van de hulpbronnen van overzeese gebiedsdelen zou echter rekening ge houden moeten worden met de behoef ten van deze gebieden, met inbegrip van consumptiegoederen voor de in heemse bevolking. Dr, Hirschfeld zal heden per vlieg tuig naar Nederland vertrekken om tij dens het weekeinde de resultaten van de eerste week der conferentie met de Nederlandse autoriteiten te kunnen be spreken. Indien de Nederlanders de diploma tieke betrekkingen met de Republiek zouden verbreken en hun toevlucht zou den nemen tot geweld, zo zeide deze woordvoerder volgens .Antara" dan wa ren de Indonesische strijdkrachten „be reid om de Nederlandse aggressie tege moet te treden". Uit Bandoeng meldt Antara „toege nomen militaire activiteit", tqn Zuiden van de stad zou een groot aantal bur gers door Nederlandse houwitsergrana ten gedood zijn. BEROEP VAN DE INDONESISCHE SOCIALISTEN De Indonesische Socialistische Partij heeft een beroep gedaan op de Engelse Labourparty, de Wereldbond van vak verenigingen en op twee Nederlandse organisaties om de arbeidersklassen in de gehele wereld te verzoeken een „twee de Miinchen in het Verre Oosten" te voorkomen. Dit beroep werd gedaan in verband met, zoals de socialistische partij het noemde, „de mogelijkheid van een uit breken van een koloniale oorlog". De partij verklaart, dat de Nederlan ders na Linggadjati steeds meer troe pen naar Indonesië hebben gebracht en nu bezig zijn de Republiek door mid del van „militaire agressie" te dwingen haar gezag op te geven. Republiek doet geen verder beroep op Nederland Reuter seint hedenmorgen uit Batavia: Het republikeinse kabinet heeft in een vergadering te Djokjakarta hedenmorgen besloten geen verder beroep te doen op de Nederlanders om vijandelijkheden af te wenden. HET OOSTERSE TEMPO! De minister van Overzeese Gebiedsde len heeft ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van het Tweede Ka merlid Schmal, betreffende het weke lijks verschaffen aan de Kamer van een opgave van het aantal in de voorgaan de week vrijgekomen geïnterneerden in Indonesië, geantwoord, dat er in de pe riode van 29 Juni tot 5 Juli en van 6 Juli12 Juli door „wilde evacuatie" geëvacueerd zijn: Europeanen resp. 5 en 27; Oost-Indonesiërs: 63 en 44; Chine zen: 6 en 1; in totaal resp. 74 en 72. DESSA'S VRAGEN BESCHERMING Ten gevolge van de terreur is het ge voel van onveiligheid onder de bevol king binnen het demarcatiegebied en zelfs in Bandoeng, in de laatste dagen sterk toegenomen. In verband hiermede heeft een aantal dessa's zich voor be scherming tot het Nederlandse bestuur gewend. Weer een veto overstemd! Nadat president Truman vopr de tweede keer dit jaar zijn veto had uit gesproken over een op initiatief van de republikeinen ingediend en door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd voorstel tot belastingverlaging, heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden na de afkondiging van het veto van de president dit tweede veto overstemd. Het betreffende voorstel hield in een verlaging van het .totaal bedrag aan in komstenbelasting met 4 milliard dollar. Nu is de beslissing aan de Senaat! „India en Pakistan" onafhankelijk. Gisteren is de sanctie van de Engelse koning aan het wetsontwerp tot onaf- hankelij k-verklaring van Voor-Indië op de traditionele wijze medegedeeld, waar door aan „India" en „Pakistan" met ingang van 15 Augustus volledige onaf hankelijkheid wordt verleend. Amnestie in Spanje De Spaanse ministerraad heeft onder voorzitterschap van Franco een decreet goedgekeurd, volgens hetwelk in be paalde gevallen aan gewone en andere gevangenen amnestie wordt verleend. Naar men verwacht zullen ongeveer twaalfduizend; gevangenen van deze amnestie profiteren. De amnestie voor ziet namelijk in onmiddellijke vrijlating van hen, die tot gevangenisstraf van minder dan 26 maanden veroordeeld zijn, en in een vermindering van straf van vijf en twintig procent voor hen, die tot gevangenisstraffen van 26 maanden tot twaalf jaren veroordeeld zijn. Naar verklaard werd, bevinden zich op heden in totaal 40.500 pèrsonen in Spaanse gevangenissen. DE „DEMOCRATIE" IN ROEMENIË. De Roemeense volksvertegenwoordi ging heeft met 258 stemmen tegen 1 de parlementaire onschendbaarheid van Jules Maniu, voorzitter van de natio nale boerenpartij, opgeheven, evenals die van vijf andere afgevaardigden dier party. China tegen het communisme. De Chinese staatsraad (het hoogste orgaan der regering) heeft zjjn goed keuring verleend aan het plan voor na tionale mobilisatie, dat voorziet in het oproepen van militairen en arbeids krachten voor de strijd tegen de Chinese communisten thans „opstandelingen" genoemd en in het verzamelen van materiaal dat de soldaten nodig hebben. Voorts worden de zetels voor de com munisten in de verschillende vertegen woordigende organen niet langer voor hen gereserveerd. Het recht van verga dering en de vryheid van spreken wor den beperkt, indien hiervan gebruik wordt gemaakt, om aan te moedigen tot opstand. De regering krijgt volgens het plan de contróle over de pryzen, lonen en productie en onwettige stakingen, sabotage en uitsluiting. MINISTERWISSELING IN AMERIKA. Robert Patterson is afgetreden als minister van oorlog van de Verenigde Staten. President Truman heeft de 'onder staatssecretaris van oorlog Kenneth Royal tot zijn opvolger benoemd. Patterson verklaarde, dat hy aftrad omdat hij meende, gezien de op handen zijnde vereniging van de Amerikaanse gewapende machten, zijn werk als vol tooid to kunnen beschouwen. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Teruggebracht tot nauweiyks duizend man trekken de guerillastrydkrachten zich na een gevecht van zes dagen met het Griekse leger in Oostelyke richting in het Pindusgebergte terug. Het voorlopige onderzoek van de Bal kan-subcommissie van de V. N. heeft de Griekse bewering bevestigd, dat tweeduizend guerillastryders uit Alba nië de plaats Konitza hebben aangeval len. Een lid van de commissie verklaar de: „Het is verreweg het ernstigste grensincident, dat wy tot dusver te on derzoeken hebben gehad en het was een zuivere en zorgvuldig voorbereide mili taire operatie". Tot dusver is echter niet het bewys geleverd, dat een „internationale bri gade" aan de aanval heeft deelgenomen, zoals de Grieken beweren, RUSSISCHE EIS INZAKE DUITSE FABRIEKEN. De Sovjets hebben aan de coördina tiecommissie van de geallieerde be stuursraad een memorandum voorge legd. waarin de Westeiyke mogendhe den verzocht wordt by wyze van scha deloosstelling zeven grote fabrieken in de Britse zone met een gemeenschap- pelyke capaciteit van dertien millloen ton aan Rusland toe te wyzen. Naar vernomen wordt heeft de Sov jetvertegenwoordiger de volgende fa brieken opgenoemd: 1. De Kruppfabriek in Rheinhausen. 2. De Thyssenfabriek te Duisberg. 3. De Dortmundfabriek te Herde-Dort- mund. 4. De Bochumfabriek te Bochum. 5. De Meusernfabriek te Duisberg. 6. De Hermann Goering Werke teWat- tenstadt. De Britse vertegenwoordiger in de co ördinatiecommissie moet gezegd hebben, dat hy weigerde het Russische verzoek in overweging te nemen op grond van het feit, dat het geen zin heeft fabrie ken by wijze van schadeloosstelling aan te wyzen, zolang het productiepell Inde WesteUjke zone nog niet is vastgesteld, (United Press). Wijziging broodprijs opgeschort. SUBSIDIE OP BLOEMPRIJS VERMINDERD. Naar aanleiding van het resultaat van het nieuwe overleg met de Nederlandse Bakkery stichting is de beslissing van de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening over een wyziging van de broodprijs opgeschort, zo deelde de afd. Voorlichting van het ministerie ons mede. Inmiddels zal met ingang van morgen' de subsidie welke afgezien - nog van het bedrag van ongeveer 60 millioen gulden, dat by de huidige we reldmarktprijzen voor granen moet wor den by gepast op de geïmporteerde en te importeren granen uit het Landbouw crisisfonds wordt verleend op meel en bloem, bestemd voor de broodbereiding, van f. 8.50 tot f.6.80 per 100 kg. wor den verminderd. De subsidie, welke thans nog 5 cent per 800 gram bedraagt, daalt dan tot 4 cent. hetgeen een verminde ring van de uitgaven voor dit doel van rond 68 millioen gulden met 13 milli oen gulden betekent. Het transito over Rotterdam en Antwerpen. OVEREENSTEMMING BEREIKT. De onderhandelingen tussen de Ne derlandse en Belgische delegaties ener- zyds en de Engelsen en Amerikanen anderzyds betreffende het transito over Rotterdam en Antwerpen hebben ge leid tot een overeenkomst, die op het eerste gezicht voor beide havens be- trekkeiyk gunstig ïykt. Het accoord, dat voor een jaar geldig is. zal half September van kracht worden, NIEUWE POSTZEGELS. Naar mate de verschillende waarden der thans gebezigde postzegels uitgeput raken, zullen deze worden vervangen door een nieuw type, dat ontworpen werd door J. van Krimpen. Ze zullen worden uitgegeven in de waarden van 1. 3. 4, 5, 8, 10, 11, 12. 15, 16, 20, 25, 30, 40, 50 cent en 1 gulden; de kleur Is als gewooniyk blauw, terwyi het zegel van 1 gulden rood is. In Juli zullen zegels van 11, 15, 16 -en 20 cent in omloop komen. Hiermede raakt een type, dat nu al 77 jaar ge bruikt wordt in onbruik. NEDERLANDS-BELGISCHE SAMENWERKING. In het kader van de Nederlands-Bel gische samenwerking zal op 25 Juli a.s. te Den Haag een vergadering worden gehouden van visSerijreders en Neder landse en Belgische ambtenaren der be trokken ministeries. Op deze conferen tie zullen o.m. besproken worden heb herstel der vissersvloten van beide lan den, de politiek van uitbreiding en coör dinatie en de nieuwe vismethodes. ROTTERDAMSE LLOYD KEERT DIVIDEND UIT. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Rotterdamse Lloyd zal worden voorgesteld over de jaren 1940/1944 20 pet. uit te keren, waarvan 16 2/3 pet. in aandelen en 3 1/3 pet. in contanten. De resultaten over 1945 laten geen uitkering toe, terwyi zal worden voorgesteld over 1946 4 pet, dividend, geheel betaalbaar in contan ten, uit të keren. BINNENLAND. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de orde van- de Nederlandse leeuw mr. W. H. van den Berge, pl v. directeur- generaal der belastingen en prof. dr. B. Schendstok, directeur van 's Rijks be lastingen en domeinen, hoofd van de af deling directe belastingen van het mi nisterie van financiën. De 43-jarige A. A. Spanjaerdt— Speekman, wonende aan de Schoneber- gerweg te Rotterdam is van een hoogte van 7 M. met haar hoofd op een beton nen vloer gevallen, waardoor zij op slag werd gedood. Hk H. Prinses Juliana heeft giste ren de officiële opening verricht van het te Arnhem gevestigde dagkoloniehuis van de Ver. „Kleuterzorg". Tildems een vergaderng van de Stichting „Flakkeese gemeenschap" deel de burgemeester Rijnders van Roozen- daal mee. dat men er van verzekerd kan zijn. dat het eiland een brugverbindlng met het vast© land zal krijgen. In verband met fraude met tabaks en vleesbonnen zijn op het distributie kantoor te Etten (N. Br.) vier ambte naren gearresteerd en drie geschorst De aangetekende brief met 65 aan delen Kon. Olie. die een Amsterdamse bankinstelling 14 Juni j.l. verzond, is bij de geadresseerde, een bank in Pana ma. gearriveerd. Als gevolg van een fout der Amerikaanse postadministratie werd de brief aanvankelijk als vermist opge geven. Het Bilz. Gerechtshof te Arnhem heeft, overeenkomstig de eis. de in Arn hem en omgeving beruchte polltieman- S.D.'er P. J. W. ter; dood veroordeeld. Vermoedelijk door het overspringen van een electrische vonk uit een eleva tor op het explosieve meelstof ,.ls gister middag om 5 uur brand uitgebroken op de bovenste verdieping van „Timmer mans" meelfabriek aan de Schermerweg te Alkmaar. De bovenste etage is volko men uitgebrand, terwijl de lager gelegen verdiepingen aanzienlijke waterschade opliepen. De schade valt zelfs niet. bil benadering te schatten, maar loopt in. de duizenden guldens. Gistermiddag verloor de 25-jarige Amsterdamse kantoorbediende Sol het leven, toen hll met zijn motorrilwiel nabil Arnihem ln botsing kwam met een vrachtauto. De KE.O, verzoekt ons mede te delen dat de uitzending van het vraag gesprek waarin majoor Breunesse de laatste aanwijzingen geeft voor de Vier daagse. zal worden uitgezonden morgen van 19.4520.00 uur en dus niet van 20.0020.07 over zender Hilversum 1. BUITENLAND. Onder de havenarbeiders te Ant werpen is opnieuw een staking uitgebro ken. De arbeiders protesteren tegen de belastingen en de hoge huurprijzen Het SovJet-Russische partij-orgaan de Pravda heeft medegedeeld dat de mijnindustrieën, spoorwegen, metaalin dustrieën en andere dergelilke bedrijven ernstige vertragingen ondervonden heb ben, doordat de houtindustrie niet met haar programma voor het binnenland klaar gekomen is. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de toewijzing van 1.353.024.900 dollar voor 1947 aan het program voor financiële steun aan het buitenland goedgekeurd, In dit program zijn begrepen de steunverlening aan Tur kije, Griekenland en de door de oorlog geteisterde landen en de kosten van de Amerikaanse deelneming aan de inter nationale vluchtelingenorganisatie. Rudolf Hess en zes andere veroor deelden van het proces te Neurenberg die aan de doodstraf ontkwamen ziln thans uit Neurenberg naar de gevangenis te Spandau. bij Berliln, vervoerd, In de V.S neemt men algemeen aan. dat generaalBradley in 1948 gene raal Elsenhower zal opvolgen als staf chef. In de buurt van Poggio Reale bij Napels zijn twee personentreinen ln bot sing gekomen, waardoor twee personen werden gedood en meer dan 100 gewond, o.w. 2Q ernstig, Er ziln 150 opvarenden van het stoomschip Ramdad, dat bil Bombay door de storm is gezonken, gered. In to taal bevonden zich 740 personen aan boord. President Truman heeft aan het Congres een plan van 10 Jaar voorgelegd om de vallei der Mississippi voor over stromingen te beschermen. Voor het eer ste jaar vroeg hij 250 millioen. De laat ste overstroming heeft naar schatting voor 500 millioen schade aangericht Onder auspiciën van de wereldfe deratie der democratische Jeugd zal te Praag van 20 Juli tot 17 Augustus een Internationale jeugdblleenkomst gehou den worden. Het aantal gasten wordt op 50.000 geraamd. (Van onze financiële medewerker) Wie gedacht mocht hebben dat de Amsterdamse beurs diep onder de in druk zou zyn van de nieuwe onzeker heid ten aanzien van Indië, heeft zich vergist. Intussen is het niet uitgesloten, dat er gaandeweg meer aanbod komt wanneer de situatie zich scherper gaat aftekenen en de regering opnieuw haar standpunt heeft bepaald. De Amsterdamse beurs heeft gedu rende de laatste weken geprofiteerd van het optimisme, dat ten aanzien van de Indische kwestie bestond. Al was de om zet op de aandelenmarkt in Juni (F 23.7 mill.) niet zo groot als in Mei en April (resp. 26.5 en F 34 mill.), toch kon ook in Juni van een vry levendige handel gesproken worden. Het spreekt vanzelf, dat de lopende maand, waarin de vacantles zich laten gelden, een teruggang van de omzetten te zien geeft, wat ook deze week reeds het geval was, hoewel in tiet begin der week een vaste stemming de overhand had. De gunstige jaarverslagen, het optimisme der bedrijfsdirecteuren, tot uiting komend op jaarvergaderingen, is daarvan een der voornaamste gron den. Ook de directie van Philips ver wacht voor 1947 betere uitkomsten, wan neer ten minste de deviezenpositie des lands de invoer der benodigde grond stoffen toelaat. Hier raken we aan het tere punt in de economische positie van ons land, die deze week weer geïllustreerd is door het invoercyfer over Juni. dat F 114 mil lioen groter was dan dat van Mei, ter- wyi de uitvoer van F 134.millioen tot F 120.5 millioen terugliep. Wel is waar is onder die Invoer opgenomen-éen be drag van F 106.3 millioen wegens in het buitenland gekochte schepen met een tonnage van 170.000 ton dit neemt niet weg. dat bet invoersaldo voor het eerste halfjaar tot F 1196 millioen is gestegen. Dit is een lelyke tegenvaller in verge- lyking met de ramingen, welke destyds van regeringszijde werden gepubliceerd en die voor't gehele jaar Fia Fl!£ milli ard bedroegen. Het zal nu op zyn minst wel F 2 milliard worden, een cyfer, dat de noodzaak van nieuwe credieten op korte termyn wel scherp in het licht stelt. Ir. Holtrop. president van de Ne- derl. Bank. is amehjk optimistisch uit de V.S. teruggekomen en meent re den te he'lben om te mogen verwachten dat, van het door ons gevraagde crediet ad S 535 inillioen binnenkort een deel zal worde*, verstrekt. Een gelukkig voorteken is in elk geval dat de emissie van de 2^ en 3 obli gaties de:f Wereldbank tot dusver een succes is. zodat de stukken resp, 11/4 en 2^ boven pari noteren. Een antfïre zaak is hoe men in de V.S. de economische vooruitzichten van ons land beoordeelt, waaromtrent thans een nauwkeurige studie wordt gemaakt en waarby men natuurlyk ook op de plannen tot nationalisatie stuit, welke by een groot deel der leidende Ameri kanen als bekend geen instemming vin den. Het aanvankelijk echec, dat ten aanzien van de nationalisatie uit Tsje- cho-Slowakye gerapporteerd wordt, zal mogeiyk ook de Nederlandse regering tot enige voorzichtigheid nopen. Voor de beoordeling der Nederlandse credietwaardigheid is ongetwyfeld ook het succesvol optreden van de nieuwe Europese statenbond, Benelux op de Paryse conferentie van betekenis. Het vormen van een economische eenheid, waarvan de onlangs tot stand gekomen tolunie tussen de drie landen een be moedigend begin mag worden genoemd, vindt allerwege toejuiching, niet al leen als een goed voorbeeld van wat in Europa op grotere schaal mogeiyk moest zijn, maar ook om de tastbare voordelen, welke daarvan voor de in ternationale handel het gevolg kunnen zyn. Het zal nog wel even duren alvo rens de economische grenzen tussen de drie landen kunnen worden opgeheven, maar het zou reeds een groot voordeel zyn wanneer als gevolg van het geza- menlyk optreden ter Paryse conferentie by de pogingen tot wederoprichting van het Duitse bedryfsleven met de belan gen van Benelux in sterkere mate werd gerekend. Van die kant bekeken^ schynen de economische vooruitzichten van ons land iets beter te mogen worden beoordeeld, hetgeen ook eeh reden is, waarom de ef fectenbeurs over het algemeen een vaste stemming gehandhaafd. Vooreerst zal de Indonesische kwestie wel van overheersende invloed blyveru IN DE NAMIDDAG VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdag vTy veel bewolking met ge- leldelyk wat toenemende buienactiviteit.' Weinig verandering van temperatuur. Aan de kust matige wind tussen Noord en Oost, overigens weinig wind. 20 Juli. Zon op: 4.42 uur; onder: 20.49 uur. Maan op: 7.20 uur; onder: 22.41 uur (24 Juli EK.) Hoogwater te Katwyk-aan-Zee t« 5.31 en 17.56 uur (21 Juli: 6.20 en 18.4S uur).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1